PDA

View Full Version : Biznes nė Kosovė


Zero Cool
30-06-11, 19:55
BB: Vėshtirė tė bėsh biznes nė Kosovėhttp://www.zeri.info/fotot/31322/main_Euro2.jpgNga 22 qytete tė shteteve tė ndryshme tė Evropės Juglindore, Prishtina mbetet qyteti ku mė sė vėshtiri bėhet biznes. Me kėtė konstatim ka dalė Banka Botėrore nė raportin e saj tė fundit “Tė bėrit biznes nė Evropėn Juglindore 2011”.

“Ekonomitė e Evropės Juglindore kanė vazhduar reformėn rregullatore pėr bizneset pavarėsisht krizės financiare globale. Rezultatet tregojnė se tė gjitha 19 qytetet e vlerėsuara nė raportin e vitit 2008 janė pėrmirėsuar nė tė paktėn njė prej katėr fushave rregullatore tė vlerėsuara – hapja e biznesit, marrja e lejeve tė ndėrtimit, regjistrimi i pronės dhe zbatimi i kontratave".

"Nė tė gjithė rajonin kostoja mesatare pėr tė nisur njė biznes ėshtė ulur nga 22 nė 13 pėr qind tė tė ardhurave mesatare pėr frymė. Koha mesatare qė nevojitet pėr tė pėrpunuar lejet e ndėrtimit dhe pėr tė regjistruar pronėn ėshtė reduktuar me mė shumė se njė muaj”, thuhet mes tjerash nė raport.

“Ėshtė mė lehtė tė marrėsh lejet e ndėrtimit nė Nikshiq dhe tė transferosh pronėn nė Balti dhe Kishinau tė Moldavisė. Shkupi dhe Banja Luka kanė bėrė progresin mė tė madh duke realizuar reforma, kurse ėshtė mė e vėshtirė tė nisėsh njė biznes nė Prishtinė, tė regjistrosh pronėn nė Mostar dhe tė zbatosh njė kontratė nė Prizren. Marrja e lejeve tė ndėrtimit ėshtė mė e vėshtirė nė Beograd”, vlerėson raporti.

Derisa nė Shkup, njė kompani duhet tė presė tre ditė pėr tė regjistruar dhe nisur punėn, nė Prishtinė, thotė raporti i Bankės Botėrore, kjo procedurė zgjat dy muaj.

Guri i madh
30-06-11, 20:18
BB: Vėshtirė tė bėsh biznes nė Kosovėhttp://www.zeri.info/fotot/31322/main_Euro2.jpgNga 22 qytete tė shteteve tė ndryshme tė Evropės Juglindore, Prishtina mbetet qyteti ku mė sė vėshtiri bėhet biznes. Me kėtė konstatim ka dalė Banka Botėrore nė raportin e saj tė fundit “Tė bėrit biznes nė Evropėn Juglindore 2011”.

“Ekonomitė e Evropės Juglindore kanė vazhduar reformėn rregullatore pėr bizneset pavarėsisht krizės financiare globale. Rezultatet tregojnė se tė gjitha 19 qytetet e vlerėsuara nė raportin e vitit 2008 janė pėrmirėsuar nė tė paktėn njė prej katėr fushave rregullatore tė vlerėsuara – hapja e biznesit, marrja e lejeve tė ndėrtimit, regjistrimi i pronės dhe zbatimi i kontratave".

"Nė tė gjithė rajonin kostoja mesatare pėr tė nisur njė biznes ėshtė ulur nga 22 nė 13 pėr qind tė tė ardhurave mesatare pėr frymė. Koha mesatare qė nevojitet pėr tė pėrpunuar lejet e ndėrtimit dhe pėr tė regjistruar pronėn ėshtė reduktuar me mė shumė se njė muaj”, thuhet mes tjerash nė raport.

“Ėshtė mė lehtė tė marrėsh lejet e ndėrtimit nė Nikshiq dhe tė transferosh pronėn nė Balti dhe Kishinau tė Moldavisė. Shkupi dhe Banja Luka kanė bėrė progresin mė tė madh duke realizuar reforma, kurse ėshtė mė e vėshtirė tė nisėsh njė biznes nė Prishtinė, tė regjistrosh pronėn nė Mostar dhe tė zbatosh njė kontratė nė Prizren. Marrja e lejeve tė ndėrtimit ėshtė mė e vėshtirė nė Beograd”, vlerėson raporti.

Derisa nė Shkup, njė kompani duhet tė presė tre ditė pėr tė regjistruar dhe nisur punėn, nė Prishtinė, thotė raporti i Bankės Botėrore, kjo procedurė zgjat dy muaj.ishte edhe prizreni


po ky i odes ekonomike e ka dhenderr hashim panlen e ma publicitet i dha prishtines ,per me i ndihmue dhendrrit

rastesishT
30-06-11, 20:19
Shteti smahet me hajna.......

Neferta
08-09-11, 11:29
Sė shpejti kriminelėt sėrbė do ta furnizojnq tregun me duarė tė bishtniseneve shqiptasrofolės
Po vijnė produktet kriminele serbe

Mediat serbe shkruajnė se brenda javės sė ardhshme, mallrat nga Serbia do tė hyjnė nė Kosovė vetėm pėrmes hyrjes 3, nė Merdar. Kompanitė serbe mezi po e presin rikthimin e tyre nė tregun kosovar. Komuniteti i biznesit nė Kosovė kėrkon kontroll tė rreptė tė kufirit dhe forcim tė kapaciteteve pėr masat antidamping.