PDA

View Full Version : Idriz Bilalli:Myftiu Tėrnava nė koalicion me radikalėt islamikė


Zanzi/M
01-07-11, 16:05
Prishtinė, 1 korrik – Imami i xhamisė kryesore tė Podujevės, Idriz Bilalli, ka numėruar njė varg akuzash tė enjten ndaj kreut tė Bashkėsisė Islame tė Kosovės (BIK), myftiut Naim Tėrnava. Mė e rėnda ėshtė ajo pėr bashkėpunim me njerėzit qė drejtojnė organizata joqeveritare radikale islamike, qė funksionojnė me funde tė dyshimta.

Bilalli, qė ėshtė edhe kryetar i Kėshillit tė BIK-sė nė Podujevė, ka thėnė se krerėt e kėtyre shoqatave myftiu i mban nė funksione tė larta. Me ta ka thėnė tė jetė nė njė koalicion tė heshtur, pėr shkak tė fondeve tė mėdha qė kanė nė dispozicion.

Shkaku i aktivitetit tė kėtyre organizatave, sipas tij, xhemati nėpėr xhami ėshtė i pėrēarė dhe i hasmuar. Megjithėkėtė, ka shprehur bindjen se terrenin e dominon xhemati tradicional. Por, ka shprehur drojėn se struktura mund tė ndėrrojė, nėse vazhdon ky trend. Ai nuk ka frikėn nga mėnyra se si falen, por nga ideologjia qė mbillet te ta nga lėvizje, tė cilat i quan parti politike, e qė fenė e pėrdorin vetėm si mjet pėr tė mbėrritur synimet.

Element tė kėtyre efekteve Bilalli sheh nė protestat qė organizohen prej javėsh pėr ndėrtimin e njė xhamie nė qendėr tė Prishtinės.

Bilalli ka treguar se njė numėr imamėsh veē kanė nisur tė vetorganizohen, me qėllim tė krijimit tė njė mekanizmi oponent pėrbrenda BIK-sė. Organizimi, qė do tė ketė karakter sindikal, pos ngritjes sė zėrit pėr pozitėn materiale tė imamėve, do tė pėrpiqet “t’ua ndalė hovin” OJQ-ve, qė veprojnė nėn flamurin e islamit.

Bilalli ka thėnė se Kryesia e BIK-ut momentalisht nuk ėshtė duke funksionuar. “Si tė duash thuaj, por qė ka nevojė tė ndėrrohet”, ėshtė shprehur ai, pėr tė shtuar se ka

“probleme serioze me xhematin. Ajo laramania – pėrēarjet, thyerjet, aktualiteti qė tash po e shohim, siē ėshtė protesta nė emėr tė xhamisė. Domethėnė janė pasojė e njė pasiviteti tė BIK-ut”.

Sipas tij xhemati nė xhamitė e Kosovės ėshtė shkapėrderdhur, i pėrēarė dhe i hasmuar. “Realisht ne kemi tri-katėr grupe pėrbrenda xhamive qė janė rivale”, thotė Bilalli. Ai

pėrmend grupin qė pėrfaqėson atė tradicionalen, atė qė e kemi trashėguar nga tė parėt tanė – praktikimi i islamit sipas normave juridike hanefike. Ajo nuk ka vėrejtje. Kemi do rryma tė tjera, qė janė rryma ekstreme radikale qė e kanė krejt ndryshe tė falurit, me tekbire qė falen, me mjekra tė mėdha, me pantallona tė shkurtėr. Pastaj janė AKEA (Asociacioni pėr Kulturė, Edukim dhe Arsim v.j.) qė vepron, njė organizatė joqeveritarė me seli nė Prishtinė dhe i ka qendrat e veta. Ėshtė lėvizje politike e lidhur me “Vėllezėrinė Myslimane” qė ėshtė lėvizje politike nė botėn arabe dhe myslimane. Tash, nga liderėt e tyre ka imamė tė xhamive nė Prishtinė nė kuadėr tė BIK-ut qė edhe marrin rroga nga BI-ja, e njėherėsh kanė fonde paralele, bėjnė aktivitet paralel me ligjėrata e forma tė ndryshme.

Bilalli mendon se kėtu ėshtė nė pyetje shfrytėzimi i fondeve tė majme qė janė, qė pėr mendimin e tij janė tė dyshimta se nuk dihet prej nga vijnė. Kanė para, qė paguajnė qira tė objekteve tė mėdha, mbajnė faqe tė fuqishme interneti, mbajnė aktivitete tė ndryshme, shpėrndajnė literaturė. Ai akuzon BIK-un pse hesht ndaj rrymave tė tilla. “BIK-u do tė ruajė pozitat qė ka” qė me pas t’i ketė pėrkrahės nesėr-pasnesėr nė zgjedhje.I pyetur se pse jua vret syrin juve si imam njė besimtar qė nuk falet krejt si ju, apo qė mban mjekėr dhe vishet mė ndryshe se ju, Bilalli u pėrgjigj: Kėtu kemi tė bėjmė me botėkuptime, me pėrmbajtje, me sisteme. Nėse njė person pėr bindje tė vet qė ka falet ndryshe, nuk ėshtė problem. Problem ėshtė se sistemet e organizuara janė punė anėtarėsimi nė lėvizje tė caktuara dhe kėtu vjen nė shprehje ideologjia. Janė sisteme tė organizuara me prapavijė afatgjate. Fatkeqėsisht anėtarėt e thjeshtė nuk i dinė prapaskenat.

Bilalli thotė se ka frikė nga modelet jo tė mira nėpėr Arabi. Ėshtė Libani ku ėshtė bėrė njė luftė fetare. “Ne jemi njė popull i vogėl, por tė tri konfesioneve qė jemi dhe fatmirėsisht e kaluara ka rezultuar me tolerancė ndėrfetare. Tash, nėse ne fillojmė me kėso praktikash, druhem qė nė tė ardhmen mund tė kemi acarim tė raporteve edhe brendapėrbrenda fesė islame, por edhe nė rrafshin ndėrfetar”

Ndėrkaq i pyetur pėr nėse protestat pėr xhami nė Prishtinė kanė pika interpretimi tė kėsaj thotė, ai tha se BIK-u ėshtė kompetent pėr tė marrė nė duar kėtė ēėshtje. Ata janė tė thirrur pėr t’u interesuar pėr kėrkesat dhe pėr t’i artikuluar kėrkesat e besimtarėve islamė. Nuk mendoj qė dikush jashtė BIK-ut do tė dalė nė ditė tė xhumasė dhe t’u prijė besimtarėve, t’i thėrrasė ata pėr tė krijuar konflikte me forcat e rendit dhe tė sigurisė. Ėshtė diēka jo e mirė. Ėshtė njė imazh i keq edhe pėr BIK-un, edhe pėr xhami, edhe pėr besimtarėt, edhe pėr vendin tonė. Kėtu duhet krerėt e BIK-ut me institucionet nė nivel qendror dhe me komunėn t’i zgjidhin problemet. Mendoj qė nuk janė shterur mundėsitė e dialogut pėr tė zgjidhur edhe problemin e xhamisė. Nėse eventualisht BIK-u thotė se ne i kemi shterur ato mundėsitė e dialogut pėr ndėrtimin e xhamisė, atėherė ėshtė normale qė vetė BIK-u duhet tė thėrrasė pėr njė protestė tė madhe. Nuk jam i mendimit qė xhamia tė ndėrtohet dhunshėm. Nuk na shėrben pėr tė mirė nėse diku ndėrtohet dhunshėm, pėr inati tė dikujt, apo nė kėso farė formash qė dikush po tenton t’i realizojė.

Ai i ka konfirmuar “Kohės Ditore” se me disa kolegė brenda BIK-ut janė duke bėrė pėrpjekje pėrnjė organizim tė brendshėm. Ne sė shpejti do tė dalim me njė organizim tė tillė dhe veē jemi nė funksionalizim tė saj.

“BIK-u nuk ka tani ndonjė mekanizėm tė brendshėm qė i lėviz gjėrat, njė lloj opozite qė i lėviz gjėrat pėrbrenda saj dhe kemi menduar se do tė jetė njė mekanizėm sindikal. Pra, thjesht pėr tė mbrojtur disa tė drejta tė punėtorėve, por edhe pėr tė folur pėr parregullsitė nė BIK dhe pėr gjėrat qė fola mė herėt” (mė gjerėsisht sot nė “Kohėn Ditore”)

Zanzi/M
01-07-11, 16:06
Lajme jo shume te mira. Populli Musliman i Kosoves nuk do i duron keshtu.

Makresh
01-07-11, 16:20
Lajme jo shume te mira. Populli Musliman i Kosoves nuk do i duron keshtu.

Kurse ti, zefi i vogel, ka mbet te flet ne emer te popullit te Kosoves.
Vertet, deri kur do t'ju durojm keshtu ?

taraku-1
01-07-11, 16:28
Kurse ti, zefi i vogel, ka mbet te flet ne emer te popullit te Kosoves.
Vertet, deri kur do t'ju durojm keshtu ?

Bohet mire bohet mire, hahha ka nis me ju fry fllad edhe imamve kumunist te medhhebit hanefi qe as kerkund sjan si ai, hahah po nihet te rrezikum, keshtu po nihet edhe kemalistat ne turki pas ardhjes se erdoganit, keshtu me radhe islami po ringjallet perseri hahahah...

profi Shefqeti ke asajde, ai zakonisht i bjen kah rrethi dhe xhamia e osmait kur shkon ne xhami te madhe ndersa sot, erdh kah trekandshi aty na pershendeti, Allahu e rujt edhe i duartrokiten xhemati .... shkoj ne xhami te madhe pasi e fali mejher erdh prap te xhemati protestus...edhe i pershendeti.. mbasi xhumas demek edhe ju tha Allahu ju shperbleft qe keni ardhe....

ama rtk, po rren 1.000 vet jo be njeri edhe ju tha imami ne hytbe mos rreni o gazetar keni frik Allahun..., kta prap 1.000 xhematli, jo 1000 po 10.000 xhematli...

valla me rrejt qeshtu haj medet e haj...

valiii
01-07-11, 16:29
Fasika e hipokrita ka patur edhe ne kohen e Profetit a.s, kjo nuk eshte ēudi sepse jane mesuar te manipulojne me masen nepermjet "mevludave" "tyrbeve","hajmalijave" dhe tash qe masa eshte vetdijsuar Ternava i ka faj ketij ... Hulumtoni ne google se deri tash sigurt ka dal edhe dikush tjeter me shajte BIK-un dhe muslimanet... Kqyrni a ka diēka 3 nga kastriot mutfara ose nga kcira e hajde hapeni si teme...

Arb
01-07-11, 17:28
Lakmia prish burrin.

Ky zog shkau, Terrnava, ka interesa te medha me nda me keto organizata te dreqit te mallkum (qe pare kane).

Zanzi/M
01-07-11, 17:48
Fasika e hipokrita ka patur edhe ne kohen e Profetit a.s, kjo nuk eshte ēudi sepse jane mesuar te manipulojne me masen nepermjet "mevludave" "tyrbeve","hajmalijave" dhe tash qe masa eshte vetdijsuar Ternava i ka faj ketij ... Hulumtoni ne google se deri tash sigurt ka dal edhe dikush tjeter me shajte BIK-un dhe muslimanet... Kqyrni a ka diēka 3 nga kastriot mutfara ose nga kcira e hajde hapeni si teme...

I lexova disa shkrime tua dhe her me dukesh ndryshe e her ndryshe :d.

Une e ndegjova ne Klan Kosova Idriz Bilalli ku ishte edhe Fuad Ramiqi. Idrizi asnjhere nuk e akuzoj direkt Ternaven per lidhje me organizat radikale, mirepo ai tha brenda BIK-ut kane hyre disa individ qe perfaqesojne radikalizem. Nder tjera Bilalli tha qe psh ne Besiane 20 vite kane qendruar te bashkuar komuniteti Musliman, ndersa tani kane ardhur disa organizata qe kane perqar kete komunitet duke bere dallime edhe ne menyren e "faljes" se Namazit.

Bilalli ishte shue i arsyeshem, duke thene qe para se gjithash duhet rujtur traditat muslimane vendore dhe asesi te importohet modeli arab mirepo duhet ruajtur modeli turk i Islamit.

taraku-1
01-07-11, 17:59
I lexova disa shkrime tua dhe her me dukesh ndryshe e her ndryshe :d.

Une e ndegjova ne Klan Kosova Idriz Bilalli ku ishte edhe Fuad Ramiqi. Idrizi asnjhere nuk e akuzoj direkt Ternaven per lidhje me organizat radikale, mirepo ai tha brenda BIK-ut kane hyre disa individ qe perfaqesojne radikalizem. Nder tjera Bilalli tha qe psh ne Besiane 20 vite kane qendruar te bashkuar komuniteti Musliman, ndersa tani kane ardhur disa organizata qe kane perqar kete komunitet duke bere dallime edhe ne menyren e "faljes" se Namazit.

Bilalli ishte shue i arsyeshem, duke thene qe para se gjithash duhet rujtur traditat muslimane vendore dhe asesi te importohet modeli arab mirepo duhet ruajtur modeli turk i Islamit.

Nuk eshte as edhe afer modelit turk..,por eshte afer modelit kumunist....hoxhollar te mevlydeve me i qkrrye popullin....

valiii
01-07-11, 19:25
I lexova disa shkrime tua dhe her me dukesh ndryshe e her ndryshe :d.

Une e ndegjova ne Klan Kosova Idriz Bilalli ku ishte edhe Fuad Ramiqi. Idrizi asnjhere nuk e akuzoj direkt Ternaven per lidhje me organizat radikale, mirepo ai tha brenda BIK-ut kane hyre disa individ qe perfaqesojne radikalizem. Nder tjera Bilalli tha qe psh ne Besiane 20 vite kane qendruar te bashkuar komuniteti Musliman, ndersa tani kane ardhur disa organizata qe kane perqar kete komunitet duke bere dallime edhe ne menyren e "faljes" se Namazit.

Bilalli ishte shue i arsyeshem, duke thene qe para se gjithash duhet rujtur traditat muslimane vendore dhe asesi te importohet modeli arab mirepo duhet ruajtur modeli turk i Islamit.

Zanzi muhabete t'ronda jone kto per ty, sigurishte qe ka peēarje edhe mrenda BIK-ut por keto pune nuk te interesojne ty e askujt ketu. Nese te intereson natyra e perēarjes ta sqaroje nese e kupton.

P.S| edhe me heret me akuzuan per "shumefytyra", problemi eshte se nofken time e perdorim 3 persona, une nje shok i imi edhe ballduska e tij. Une jam vali qaj shoku im oshte me 2 "i-ja" e ballduska e tij i ka 3"iii-jat", veq rrujuni prej qati shokut tem se oshte talibanc i keq edhe ma i zi se Makreshi e Taraku e mos u qelni me to...

Zanzi/M
01-07-11, 19:34
Zanzi muhabete t'ronda jone kto per ty, sigurishte qe ka peēarje edhe mrenda BIK-ut por keto pune nuk te interesojne ty e askujt ketu. Nese te intereson natyra e perēarjes ta sqaroje nese e kupton.

P.S| edhe me heret me akuzuan per "shumefytyra", problemi eshte se nofken time e perdorim 3 persona, une nje shok i imi edhe ballduska e tij. Une jam vali qaj shoku im oshte me 2 "i-ja" e ballduska e tij i ka 3"iii-jat", veq rrujuni prej qati shokut tem se oshte talibanc i keq edhe ma i zi se Makreshi e Taraku e mos u qelni me to...

"Halli" im eshte e vertet se nuk eshte aq i madh sa eshte halli yt dhe i miqeve tu. Mirepo ajo qe mu me beri pershtypje te ky hoxha i besianes eshte ruajtja e tradites zakoneve dhe gjerave te mira Shqiptare dhe njekohsisht praktimi i fese. Ku ka me mire se kaq? Ku ka me cart se kjo qe ka thene?

Ku ka me keq Valiii ( me tri "i") se sot njeri nga te pranishmit gjate faljes e Namazit e kish kap ni flamur arab edhe mjekrren deri ne rrypi.

Guri i madh
01-07-11, 19:44
Kurse ti, zefi i vogel, ka mbet te flet ne emer te popullit te Kosoves.
Vertet, deri kur do t'ju durojm keshtu ?
pse a edhe ti e llogarit vehten ne radhet e popullit

panta_rhei
01-07-11, 19:47
P.S| edhe me heret me akuzuan per "shumefytyra", problemi eshte se nofken time e perdorim 3 persona, une nje shok i imi edhe ballduska e tij. Une jam vali qaj shoku im oshte me 2 "i-ja" e ballduska e tij i ka 3"iii-jat", veq rrujuni prej qati shokut tem se oshte talibanc i keq edhe ma i zi se Makreshi e Taraku e mos u qelni me to...

Po I pyet mesuesja nxenesit:
"Qysh mundesh me e shti nje vrime ne nje vrime tjeter".
Nxenesit s'po dijne, po u qu njefare shkeke qatje me emrin valia, tha: Mesuesi me e marre nje shishe te vogel me e shti ne goje, I bjen qashtu".

Shume bukur valie, i tha msusja. Po dy vrima nje nje vrime? Perseri u qu qajo valia, tha: Me ia hjek qasaj shishes fundin i bohen dy vrima edhe i bjen qe I kemi shti dy vrima ne nje vrime.

Fort fort bukur valie, po thot mesuesja.

Por a keni ndonje ide se qysh futen gjashte vrima ne nje vrime se? tha mesuesja.
Nxenesit po heshtin.
Nga fundi i klases qatje, u qu Kalimeri, tha: Me e marre nje FYLL me gjashte bira edhe m'ja shti valies n'b*th. :biggrin:

Shuume shume bukur, tha mesuesja.

taraku-1
01-07-11, 20:06
Po I pyet mesuesja nxenesit:
"Qysh mundesh me e shti nje vrime ne nje vrime tjeter".
Nxenesit s'po dijne, po u qu njefare shkeke qatje me emrin valia, tha: Mesuesi me e marre nje shishe te vogel me e shti ne goje, I bjen qashtu".

Shume bukur valie, i tha msusja. Po dy vrima nje nje vrime? Perseri u qu qajo valia, tha: Me ia hjek qasaj shishes fundin i bohen dy vrima edhe i bjen qe I kemi shti dy vrima ne nje vrime.

Fort fort bukur valie, po thot mesuesja.

Por a keni ndonje ide se qysh futen gjashte vrima ne nje vrime se? tha mesuesja.
Nxenesit po heshtin.
Nga fundi i klases qatje, u qu Kalimeri, tha: Me e marre nje FYLL me gjashte bira edhe m'ja shti valies n'b*th. :biggrin:

Shuume shume bukur, tha mesuesja.

sa ma shum po te lexoj ty edhe shokt e tu po ju shaj edhe pe shaj veten...

Adin qe pernime pedera fun e krye ishit ,kishe po mar do shembuj te lodht,mquqi nqanqja..alapi muqlimani phiiii cilin te lexijsh ma peder se tjetri...

qa k.. ke dasht me than,....

pedera fun e kryeeee ti,artisti (hahahahahaahhahah),sherri hahahahaahhaah... peder mas pederi...hingrizen si kurvat...

Skyfter
01-07-11, 20:18
Fasika e hipokrita ka patur edhe ne kohen e Profetit a.s, kjo nuk eshte ēudi sepse jane mesuar te manipulojne me masen nepermjet "mevludave" "tyrbeve","hajmalijave" dhe tash qe masa eshte vetdijsuar Ternava i ka faj ketij ... Hulumtoni ne google se deri tash sigurt ka dal edhe dikush tjeter me shajte BIK-un dhe muslimanet... Kqyrni a ka diēka 3 nga kastriot mutfara ose nga kcira e hajde hapeni si teme...


o valiii o shoki, po ti je njeri modern qe e don jeten e don lirin e don sportin e don muziken e don dhe respekton njeriun e besa (ma merr mendja :tongue:) qe edhe e pi... ..... mos e bo vetin me hy me ni thes me at gabel Makreshin se qat dit qe ulesh me ni rend mi ngrit bytht:biggrin: n'hava aj ka me ta kris shpull se jo qeshtu po qeshtu duhet!

Ti je njeri e musliman modern o hajvanoooo (sorry). Un shkaku i ideologjis t'Makresh gabelit jam largu prej muslimanizmit, qe tipi i ti edhe kingjave ja imponon me dhune qe mos me bo mo bääääähhh por aaaaallah.

Largov sa me shpejt prej ti e tipave te tij.E edhe aj Tarak Lop Dilingjia nuk esht njeri i keq po ka nis mu infektu me ideologjia te erreta alla Makreshe&co, qe mu mu dhimbet.


Sa per temen, hetimet vazhdojn :tongue:
Ps. o Dardania de t'lutem gjykom me meshiren tėnde e jo me drejtsin tėnde sepse jam prej gjynahqarve !

valiii
01-07-11, 20:21
Tarak kesaj ralle dojme me lane ne ndjesine qe ka thane diēka... Prish m'ka krejt :)) a s'pe sheh, i shkreti si snajperist, ndoshta qe 3 ore eshte tu prite me thane diēka :))

valiii
01-07-11, 20:44
o valiii o shoki, po ti je njeri modern qe e don jeten e don lirin e don sportin e don muziken e don dhe respekton njeriun e besa (ma merr mendja :tongue:) qe edhe e pi... ..... mos e bo vetin me hy me ni thes me at gabel Makreshin se qat dit qe ulesh me ni rend mi ngrit bytht:biggrin: n'hava aj ka me ta kris shpull se jo qeshtu po qeshtu duhet!

Ti je njeri e musliman modern o hajvanoooo (sorry). Un shkaku i ideologjis t'Makresh gabelit jam largu prej muslimanizmit, qe tipi i ti edhe kingjave ja imponon me dhune qe mos me bo mo bääääähhh por aaaaallah.

Largov sa me shpejt prej ti e tipave te tij.E edhe aj Tarak Lop Dilingjia nuk esht njeri i keq po ka nis mu infektu me ideologjia te erreta alla Makreshe&co, qe mu mu dhimbet.


Sa per temen, hetimet vazhdojn :tongue:
Ps. o Dardania de t'lutem gjykom me meshiren tėnde e jo me drejtsin tėnde sepse jam prej gjynahqarve !

Skyfte i vetmi je ne keto ditet e fundit qe me ke cituar pa ndonje tendence dhe do te pergjigjem sinēerishte. Shko tek "profili im", "gjeje me shume postime nga valiii" dhe keto 4-5 vite qe shkruaj ketu vetem gjeji 2 postime qe kane kundershtime njera me tjetren, nese i gjene fjalen po ta jap qe panten kom me qaros me nje hot dog.
Tjetra... Qaq sa t'njoh ty e njoh edhe Makreshin e Tarakun. Siē ta kam spjegu ne nje teme tjeter ketu me ke "armik ideologjik" ne ndonje teme tjeter munemi me pas botkuptime te njejta, e sa i perket menyres se te shprehurit e gjitha ka te beje me reciprocitetin. Se ke iden sa i kam zili ata qe e dojne Islamin ma shume se une :))...

Guri i madh
01-07-11, 20:44
e ndegjova ne KTV ishte njeri origjinal me erdhi mir qe ne BIK ka njerz te sinqert siq ishe ky IDRIZ BILALLI

hasanmehmeti
02-07-11, 00:47
Ky Llapjani Idriz Bilalli deri dje ishte LDK-ist ekstrem mundohet te shfrytezoj kete situate qe te ngrej zerin e te fitoj pak vota ne mesin e imameve per zgjedhjet e Kryetarit te BIK qe do behet pas disa viteve. Por sen sosht puna e tij , te tille ke plote edhe ne drenice e dukagjine qe per karrike nuk i intereson gje BIK dhe Islami ne keto troje.

Ama me lejen e Zotit sdo kete sukses ne kete kauze qe po e bene se eshte dredharak sa te duash dhe e done BIK ta bej kukull te SHIK-ut dhe Qeveris.

Asnje detaj nuk e dha per keto OJQ-te , as ne kohen ditore , as ne ktv , vetem llomotite: kane lidhje me strukturat nga jasht , kush jane ato struktura? nuk sillte asnje argument. Me fjale te tjera vetem e ka treguar fetyren e vet dhe siq i ka thene Kryetari i BIK se qendrimet e tij jane qyqare e asgje me shume.

Xhematin e pergezoj sot per sjelljen dinjitoze qe bene ne Prishtine.All-llahu u'a shperblefte me te mira.

GURI SYLAJ
02-07-11, 05:20
Mire mengjes!

Edhe pse kjo teme nuk e ka fare vendin ketu sepse ,besoj qe edhe ju pajtoheni ,Feja nuk eshte politike ,prap se prap folni e shkruani.
Hasan .Nga shkrimi i juaj po del se edhe brenda xhematit ne Kosove ka gjithecka qe po pajtohem plotesisht.Por ajo qe nuk po bije ne vend eshte pohimi i jauj per zotriun .Ne njeren ane thoni se ka qene LDK extremist kurse ne anen tjeter thoni se po don me ba BIK -un vegel te SHIK-ut e Qeverise ...ece e bjeri ne fije.
Tjere jan ata qe luftojn me e marre BIK-un ,jo ky !!??

sherri
03-07-11, 00:17
.........hasan efenia,jo qe eshte kontraverz qe e klasifikon ket imam shume te nderuar her si LDK-ist,her si shikist,e pro qeveritar.... por as nuk e dine nga eshte,me faktin qe eshte imam ne xhamin e Podujeves,nuk do te thot qe eshte Llapjan(nuk po i kallxoj nga eshte) keshtu qe keto qe i radhit jan rrena te trilluara,(d.m.th nuk e njef hic)qe nuk eshte mire per nje islamist siq paraqitet mulla hasani.

Guri i madh
03-07-11, 00:22
.........hasan efenia,jo qe eshte kontraverz qe e klasifikon ket imam shume te nderuar her si LDK-ist,her si shikist,e pro qeveritar.... por as nuk e dine nga eshte,me faktin qe eshte imam ne xhamin e Podujeves,nuk do te thot qe eshte Llapjan(nuk po i kallxoj nga eshte) keshtu qe keto qe i radhit jan rrena te trilluara,(d.m.th nuk e njef hic)qe nuk eshte mire per nje islamist siq paraqitet mulla hasani.qysh sa mir bash mir esht ktyre rrena ju shkon per shtati


at dit qe njerzit vetdisohen nuk ju besojn rrenave shuhet islamizmi

hasanmehmeti
03-07-11, 01:00
Pershendetje ,

Guri i Madhe , trego pak respekt , nuk te kame fyer dhe nuk lejoj te me fyesh , se po vazhdove keshtu dhe e di ndojhere identitetin tend , mjere per ty dhe te gjithe ata qe fyejne! Nuk jame rrospi une qe kame ndere te shese, por qendroj me sinqeritet dhe dituri te paster pas asaj qe e theme, dhe jame ne gjendje te tjetersohem per idealet e mija pa asnje problem. Beju me serioze se as nuk je fmije e as nuk je duke folur me te tille.E njejta vlene edhe per Sherrin.

Sherri, personin e tille e njofe mire bile , por ti ende s'arrin ti kuptosh mire gjerat , ngase sikur ta kishe kuptuar mire mesazhin time nuk do shkruaje fare,se as imami i Klines nuk eshte nga Klina(dukagjinit) , por perderisa sherben aty e identifikoj me ate xhemat qe ka.Keshtu qe mos u ngut me vjelle , ani pse une e kuptoj edhe pa vjelle se tugu te ka mbuluar.

Gure Sylaj, ne BIK nuk ka gjitheqka.Mandej nese ndojhere do del ndoj opozite ne BIK , do e kuptosh se a e kame me vend apo jo qendrimin time. Thjeshte mendoj se te mungon informimi i detaizuar, se shoket e Idrizit ka qe nuk jane Ldk-ista , por kane te njejtin qellime dhe aty bashkohen. Sido qe te jete : Koha e hane kashten. Une ty nuk do te jap sqarime pas leximit te disa mesazheve tuja te fundit mbi Islamin, ku edhe e ke treguar veten dhe ate qe vertet mendon.Vertet kisha mendim tjeter per ty , anipse nuk kishim pikpamje te njejta.

GURI SYLAJ
03-07-11, 21:53
Flm Hasan qe keni pas mendim te mire per mua.Une kam pas dhe ruaj mendim te mire per Ty dhe per te gjithe antaret e Dardanise pa mendu asnjehere qe kam te drejte qe ,ata ,per hater te mendimit tim te nderrojne bindjet e tyre.
Disa here e kam thene dhe po e perserise .
Kur te hyshe ne debat pergaditu edhe per mendimin ndryshe .Pergaditu per ballafaqime qe nuk perkojne me ato qe ti ,je i sigurt, se e ke mire.
Neqoftese i jep te drejte vetes me i mbrojte qendrimet tua atehere eshte jo morale te mos rrespektosh edhe te drejten e ati tjetrit.
Dhe ,ne momentin kur bene krahasime dhe i personalizon gjerat debati behet me i ashper dhe kundervenja eshte e mases se njejte.
Ne te gjitha shkrimet e mia qe paskan ndiku qe ju te nderroni mendimin urdhero bisedojme por mos harro ,une i them gjerat -shkurt ,thjeshte dhe kjarte .Kuptohet ,ato qe mendoj se kam informacione dhe i dij deri dikund.Per ato qe nuk i dij nuk turprohem pys ose i ndegjoj te tjeret qe dijne t'i skjarojne .
Me te mira miku im!!

OROSHI
29-07-11, 01:26
Per mendimin tem shqiptaret qenkan perzi ma shum se sa kam kujtu me ushtar te osmanve!