PDA

View Full Version : “Kosova e Re”


Zero Cool
04-07-11, 15:14
Kosova e Re nis mė 2013


http://www.telegrafi.com/fo/ekonomia/f.0704152610581_m.jpgPunimet pėr ndėrtimin e termocentralit “Kosova e Re”, pritet tė fillojnė nė vitin 2013, bėjnė tė ditur zyrtarė tė qeverise. Sipas tyre, pėr ndėrtimin e kėtij projekti, nė garė gjenden katėr konsorciume ndėrkombėtare. Por, ekspertė tė energjetikės, dyshojnė nė kualitetin e kompanive tė para - kualifikuar, madje i rekomandojnė ekzekutivit qė tė pėrsėritin tenderin pėr para - kualifikim.


Nė muajin shtator tė kėtij viti, pritet qė tė shpallet tenderi pėr ndėrtimin e termocentrali “Kosova e Re”, ndėrsa nė muajin mars tė vitit 2012 pritet qė tė shpallet kompania fituese pėr realizimin e kėtij projekti, bėjnė tė ditur zyrtarė tė Ministrisė sė Zhvillimit Ekonomik.

Lorik Haxhiu, menaxher i projektit, thotė se deri nė fund tė vitit tė ardhshėm do tė pėrfundojė i tėrė procesi, ndėrsa punimet nė terren pėr ndėrtimin e termocentralit, sipas tij, do tė nisin nė fillim tė vitit 2013. “Tenderi pėr Termocentralin Kosova e Re ėshtė nė finalizim, pritet qė tė merren disa vendime nga Komiteti Drejtues i Projektit, nė mėnyrė qė tenderi tė shpallet rreth muajit shtator tė kėtij viti. Pas kėsaj, pritet qė ofertat tė pranohen nė muajin shkurt tė vitit tė ardhshėm, ndėrsa fituesi pėr ndėrtimin e kėtij termocentrali tė shpallet nė muajin mars 2012”, theksoi Haxhiu.

Ndryshe, katėr konsorciume ndėrkombėtare, nga gjashtė sa kishin aplikuar pėr kėtė projekt, i kanė pėrmbushur kriteret pėr ndėrtimin e termocentralit, transmeton Radio Evropa e Lirė.

Konsorciumi Adani Power/PT Adani Global nga India dhe Indonezia, konsorciumi AES Electric lid/ Demir Export A.S nga SHBA-tė dhe Turqia, Park Holding nga Turqia dhe konsorciumi PPC Contour Global LLP nga Greqia dhe Britania, janė ofertuesit e kualifikuar pėr ndėrtimin e Termocentralit “Kosova e re”.

Por, ekspertė tė energjetikės, vlerėsojnė se autoritete kompetente duhet tė rishpallin tenderin pėr para - kualifikim.

Eksperti Agron Dida, dyshon nė kualitetin e kompanive qė tashme janė nė garė, pasi sipas tij, asnjėra nga kėto nuk janė kompetente pėr tė ndėrtuar ndonjė termocentral. “Do tė jetė njė rrezik i madh qė ato do tė fillojnė eventualisht dhe do tė lėnė projektin nė gjysmė. Ky projekt ėshtė shumė serioz, kurse kompanitė asnjėra, sipas meje, nuk janė kompetentet pėr tė ndėrtuar njė termocentral tė tillė” thekson Dida.

Sidoqoftė, termocentrali Kosova e Re, parashihet t’i ketė fillimisht 300 megavat, me mundėsi tė shtimit edhe tė 300 megavateve tė tjera, zhvillimin e minierės se Sibovcit dhe rehabilitimin e termocentralit Kosova B.

Termocentrali Kosova e Re llogaritet tė jetė njė ndėr projektet mė tė mėdha nė vend, ndėrsa kostoja pėr ndėrtimin e tij, vlerėsohet tė jetė 1.5 miliard euro.

Zero Cool
15-09-11, 11:01
U harru Kosova e re e hajt :P


KEK-u nė “luftė” me biznesin


http://www.telegrafi.com/fo/ekonomia/f.0915094135466_m.jpg


9:41 / 15.09.2011

Vendimi i Korporatės Energjetike tė Kosovės (KEK) pėr zbatimin e 25 pėr qind avans qė bizneset tė paguajnė, ėshtė refuzuar nga Zyra e Rregullatorit tė Energjisė (ZRrE), si vendim i pafavorshėm pėr bizneset.


Kjo ka bėrė qė tė pėrplasen mes vete drejtuesit e KEK-ut dhe kreu i Aleancės Kosovare tė Biznesit (AKB), Agim Shahini.

Shahini ka thėnė se AKB-ja nuk ėshtė nė kundėrshtim pėr furnizim tė bizneseve me energji elektrike nė kategorinė A+, por ėshtė kundėr kushteve tė reja tė KEK-ut pėr avans prej 25 pėr qind, edhe pse zyrtarė tė KEK-ut thonė se ėshtė e njėjta gjė, sikur ajo qė ka qenė tė paguhen 3 muaj avans sikur tė paguhen 25 pėr qind avans, shkruan Zėri.

Sipas tij, KEK-u me rregullėn e re qė ėshtė 25 pėr qind avans, pėrveē kėsaj ka obliguar bizneset qė tė paguajnė edhe me debit apo qė tė kenė qasje nė llogaritė e tyre, e po ashtu edhe t’u bėhet kusht qė tė kenė qasje nė trafo 10 Kw, qė do tė thotė se bizneset duhet t’i blejnė trafot.

Zero Cool
18-09-11, 17:18
Hiqet monopoli


KOSTT`i ka pėrpiluar modelin e ri tė tregut tė energjisė elektrike nė Kosovė. Propozon qė tė hiqet monopoli, duke u mundėsuar mė shumė kompanive tjera tė tregtojnė energji elektrike. Kjo planifikohet tė ndodhė pas privatizimit tė KEK`ut. Projekti ėshtė dėrguar pėr miratim nė ZRRE.


http://www.gazetaexpress.com/repository/images/large/C_253821_thumb_large.JPG


Nga Albulena Maloku mė 18 shtator 2011 nė ora 08:15
Pas privatizimit tė Korporatės Energjetike, kosovarėt do tė kenė mundėsi tė furnizohen me rrymė edhe nga kompani tė tjera. Kjo parashihet me modelin e tregut tė energjisė elektrike, i hartuar nga operatori i tregut - KOSTT.

Mė saktėsisht, dizajni i modelit tė hartuar nga KOSTT parasheh njė treg bilateral, tė mbėshtetur nė njė mekanizėm balancues.

Nė kėtė dizajnim janė specifikuar rolet dhe pėrgjegjėsitė e gjithė pjesėmarrėsve nė tregun e energjisė nė Kosovė.

Krejt kjo ėshtė bėrė me qėllim qė nė vend tė sigurohet tregtimi i energjisė elektrike me rregulla jo diskriminuese. Ky model, i cili ėshtė pėrfunduar gjatė muajit gusht, tash po e pret lejen e Zyrės sė Rregullatorit tė Energjisė.

Zėdhėnėsja e KOSTT’it, Zana Rama, tregon pėr Express se hartimi i dizajnit tė tregut tė energjisė elektrike tė Kosovės ka pėrfunduar dhe nė gusht tė kėtij viti ėshtė dorėzuar nė ZRRE pėr aprovim.

Rama tregon se KOSTT, pėrmes kėtij modeli, ka paraparė njė treg bilateral nė vend.
“Dizajni i tregut tė energjisė elektrike parasheh qė nė Kosovė do tė jetė njė treg bilateral i mbėshtetur me njė mekanizėm balancues”, thotė zėdhėnėsja Rama.

Nė dizajnin e tregut, ajo thotė se janė specifikuar rolet dhe pėrgjegjėsitė e pjesėmarrėseve tė tregut, janė pėrcaktuar relacionet kontraktuale, relacionet financiare dhe rrjedhat e informatave ndėrmjet pjesėmarrėsve duke krijuar kėshtu njė model tė pėrshtatshėm dhe tė dakorduar tė tregut.
Qėllimi i dizajnimit tė kėtij tregu, sipas saj, ėshtė bėrė pėr tė siguruar tregtim tė energjisė elektrike nė Kosovė duke zbatuar rregulla jo diskriminuese nė tregun e energjisė.

Pas aprovimit tė dizajnit tė tregut nga ZRrE, Rama thotė se KOSTT do tė modifikojė rregullat e tregut bazuar nė dizajnin e tregut tė energjisė elektrike nė mėnyrė qė tė mundėsojė zbatimin e tij.
Zėdhėnėsja e ZRRE’sė, Adelina Murtezi, thotė se tashmė ky dokument ėshtė nė proces tė shqyrtimit dhe tė analizimit nga ekspertėt e brendshėm.

“Tashmė ky model qė ėshtė njė dokument shumė i rėndėsishėm, ėshtė nė proces tė adaptimit tė legjislacionit sekondar dhe marrjes sė informatave shtesė dhe pastaj pritet tė dalė nė aprovim”, thotė Murtezi.
Njohėsi i energjetikės, Et’hem Ēeku, thotė se ideja ka qenė qė tė krijohen sa mė shumė mundėsi pėr blerjen e energjisė nė periudha mė afatgjate.

Sipas tij, ėshtė dashtė tė krijohet mundėsia qė nė tregun kosovar tė hyjnė edhe kompani tė tjera pėr tė furnizuar me energji elektrike.

“Qytetarėt prapė do tė kenė njė operator, por si furnizues tė jashtėm do tė kenė edhe kompani tė tjera. Pra, do tė paraqitet mundėsia e furnizimit mė lirė me energji elektrike”, tha ai. Qytetarėt, sipas tij, do tė kenė mundėsinė qė nė rast tė rėnies qė blloqeve nga sistemi, tė kyēen drejtpėrdrejt nė ndonjė kompani tjetėr.

“Kjo do tė varet varėsisht prej marrėveshjes qė ZRRE i ka me kompanitė tjera qė shesin energjinė elektrike”, tha Ceku.

Menaxherja pėr privatizimin e rrjetit nė KEK, Fllanza Hoxha, tregon pėr Express se pėr kėtė proces ZRRE’ja ka filluar edhe pėrpilimin e legjislacionit sekondar si pjesė e tė cilės ėshtė edhe metodologjia e tarifave-rregullt pėr vėnien e ēmimeve.
“Ky dokument i rėndėsishėm ėshtė nė fazėn pėrfundimtare tė diskutimeve publike, por ende nuk ėshtė aprovuar pėrfundimisht”, thotė Hoxha.

Procesi i privatizimit tė KEK’ut, sipas saj, ėshtė duke shkuar sipas agjendės sė paraparė. Kompanitė e parakualifikuara, Elsewedy, Ēalik, Limak dhe TAIB Bank thotė se janė duke i marrė kėto dokumente dhe tė dhėnat pėr sektorin e distribucionit dhe furnizimit tė KEK, nėpėrmes Dhomės sė tė Dhėnave.