PDA

View Full Version : A po kanoset rreziku i ekstremizmit fetar nė Kosovė?


Faqet : [1] 2 3

Zero Cool
04-07-11, 15:30
Shkruan: Leon Duhanaj
http://www.telegrafi.com/fo/opinione/f.0623025550506_m.jpg


Besimi fetarė, ėshtė njė e drejtė e pa kontestueshme, njėra ndėr tė drejtat themeltare njerėzore, e si tė tilla janė tė njohura ndėrkombėtarisht, tė paktėn nė boten demokratike. Kjo ėshtė njė nga themelet e shteteve moderne dhe kujtoj qė kėshtu duhet edhe tė vazhdoj. Mirėpo, nė qoftė se besimi fetar i kalon kufijtė e sė lejuarės, apo nė qoftė se prijėsit fetar i mobilizojnė masat duke thirr nė urrejtje dhe duke mbjell hasmėri ndėr-vėllazėrore siē jemi ne shqiptarėt, atėherė kjo nuk mund tė quhet mė lutje e mirėfilltė ndaj Zotit dhe ėshtė njėkohėsisht manipulim i rrezikshėm me masa, i cili shumė shpejt mund tė eskaloj, gjė qė mund tė prodhoj dhunė.

Tė gjitha fetė monoteiste besojnė qė ėshtė vetėm njė zot. Gara nė mes besimesh bėhet nė atė mėnyrė, se cila i shėrben Zotit mė mirė, mė direkt dhe nė mėnyrėn e duhur. Parimisht tė gjitha fetė, tė paktėn nė mėnyrė publike thėrrasin pėr paqe dhe tolerancė fetare. Asnjėra nga to nuk ishte dashur tė propagandoj ndarje dhe hasmėri ndėrvėllazėrore. E kjo mė sė paku na duhet ne si komb, qė jemi tė ndarė nė shumė besime. Feja ėshtė njė rit, i cili do duhej ushtruar, nė mėnyrė qė nėse i lutemi Zotit pėr diēka, atėherė vėrtet ta bėjmė nė atė mėnyrė qė Atij ti pėlqej, dhe tė tregoj mėshirėn e vet ndaj atij, asaj apo atyre tė cilėt i drejtohen. Unė tė paktėn nuk besoj se Zoti i thirr njerėzit t’i luten pėr teke dhe inate qė kanė ndaj tė tjerėve.

Intensifikimi i ekstremizmit fetarė islam nė hapėsirat shqiptare gjegjėsisht nė Kosovė, po bėhet gjithnjė me radikal dhe me i pa kontrollueshėm. Si rezultat i investimeve tė shumta tė shumė organizatave Aziatike, sidomos pas pėrfundimit tė Luftės nė Kosovė, tashme po i jep frytet e veta tė turpshme, ekstremiste, fundamentaliste dhe me prirje armiqėsore dhe anti-kombėtare. Falja nėpėr rrugė dhe vende publike ėshtė njė proces i cili ka filluar qėmoti, por kohėve tė fundit e sidomos falja masive qė ndodhi tė Premten, duke bllokuar qarkullimin e automjeteve, nė afėrsi tė Parlamentit, ėshtė njė gjest qė nuk do koment. Pėr tė gjithė ata qė mendojnė sado pak mirė pėr kėtė vend dhe pėr shqiptari, ky ishte njė demonstrim jo fetar, por politik. Ishte njė mesazh i cili do duhej marrė shumė, shumė seriozisht.

Nėse ka diēka qė ėshtė ndėrtuar vėrtet nė ēdo vend dhe nga ēdo kush, shumė herė edhe pa asnjė kriter dhe pa nevojė, atėherė ato janė Xhamitė. Qė nga pėrfundimi i Luftės nė Kosovė janė ndėrtuar me qindra Xhami. Unė nuk jam ai qe mėtoj ta vlerėsoj se a i duhen vendit si tė tilla dhe nė aq sasi, mua as nuk me bėn pėrshtypje fare ajo punė, sa janė dhe edhe sa duhet. Tek e fundit, ne tashmė jemi tė lirė dhe nėse qytetarėt mendojnė qė kanė nevojė le t’i ndėrtojnė. Por mua vėrtet me intereson dhe me pengon shumė mėnyra e artikulimit tė kėrkesave tė BIK-ut dhe njė numri tė komunitetit islam kėtu nė Kosovė pėrsa i pėrket ushtrimit tė fesė. Nuk mund tė jetė mėnyrė tolerante, dhe s’mund as Zotit t’i pėlqej nėse njė komunitet kėrkon diēka , jo pėr nevoja, por pėr inate tė tjetrit. Nuk besoj qė ka Zot qė thotė lutu tek unė pėr inat tė atij. Kėrkesat e disa besimtarėve tė besimit islam pėr ndėrtimin e ndonjė xhamie vetėm e vetėm pse tash na qenka ndėrtuar Katedralja nė Prishtinė dhe se katolikėt na qenkan shumė pak, dhe se ata nuk paskan nevojė fare, janė vėrtet jo reale, jo tė ndershme, jo njerėzore dhe jo kombėtare.

Nuk ka kisha as xhami qė ka kapacitet t’i zėnė tė gjithė besimtarėt, qofshin ata myslimanė, katolikė, protestantė, ortodoksė apo tė tjerė, nė qoftė se ata mblidhen tė gjithė nė njė vend. Prandaj mėnyra e demonstruar nga besimtarėt islam qė nuk na zė xhamia dhe tash po i lėmė tė gjitha xhamitė thatė dhe po dalim nė rrugė tė falemi, si shenjė proteste ndaj ndėrtimit tė katedrales, vėrtet nuk ėshtė korrekte, nė asnjė mėnyrė. Sidomos kur bėhet fjalė pėr njė katedrale e cila ėshtė ndėrtuan pėr nderė dhe lavd tė bijės sė kombit tonė, njė bije shqiptare, njė humaniste tė pashoqe pėr njerėzimin, pėr tė cilėn jemi krenar para gjithė botes. Ajo ishte vėrtet njė person shembull pėr njerėzimin se si duhet njė njeri tė jetojė, se si duhet t’i ngjaj Zotit. Duke dashur te afėrmin nė emėr tė Zotit, pa dallim feje, race, kombi apo ēfarėdo qofshin ato.

Njė tjetėr shqetėsim i madh, e qė burimin e ka tė njėjti ėshtė edhe peticioni i organizuar nė Pejė, kundėr vendosjes sė shtatores se Nėnės Terezė, nė vendin nė tė cilin unanimisht e votuan tė pėrzgjedhurit e popullit, nė bazė tė votės sė lirė dhe demokratike. Sė pari duhet shtruar pyetja a duhet qė vendimet t’i merr kuvendi komunal qė ėshtė i pėrberė nga pėrfaqėsuesit legjitim tė popullit? Apo ēdo kush qė ka ndonjė pretendim ose ndonjė fobi ndaj diēkaje ka tė drejt tė organizoj dhe bllokoj ato vendime. Nė gjithė kėtė ēoroditje, shtrohet njė pyetje e madhe. Po e parashtroj vetėm pėr tė gjithė tė interesuarit. Ku ishin kėta kundėrshtar tė mėdhenj tė figurės sė Nėnė Terezės gjatė viteve tė 90-ta? Kur para dyerve tė shoqatave pritej nė rėnd pėr ushqim dhe veshmbathje. Ku ishin ata “patriotė shqiptarė” qė atėherė nuk u deklaruan kundėr kėsaj figure, e cila u bė sinonim i lirisė sonė? Ku ishin “patriotėt shqiptarė”, kur nga kisha e Shėn Ndout nė Prishtinė, fillonin pothuaj tė gjitha aktivitetet kombėtare pėr liri?

Ku ishin ata tė cilėt tani po dalin dhe po lobojnė qė ne nuk qenkemi shqiptar, por se po dashka ta ndėrtojmė njė komb tė ri Kosovar, i cili nuk ka flamur te Kastriotit, sepse ai nuk na pėrket neve, i cili nuk ka tė kaluar, por fillon nga e tashmja. Nė tė cilin nuk kanė vend as Nėnė Tereza as ata qe i ngjajnė asaj. A ėshtė ky ndoshta qėllimi pėrfundimtar i kombit tė ri tė pretenduar? I cili mė se paku mund t’i ngjaj Shqipėrisė, e mė se shumti Bosnjės. Kėto dhe shumė pyetje tė tjera do duhej secili Shqiptar t’ia parashtroj vetės. Ta pyes secili veten se kush jam unė? Nga jam? Ku gjendem? Dhe ku dua tė shkoj?

Njė gjė jam i sigurt se shqiptaria do rrojė edhe pa mua edhe pa disa “shqiptarė” tė cilėt mund vetėm ta pengojnė nė rrugėtimin e vetė, ashtu siē e kanė penguar shekuj me radhė, por assesi ta ndalin. Dhe pėr t’i dhėnė vulė gjithė kėsaj, del Adem Demaē dhe vjell vrer kundėr Papės dhe Vatikanit, duke harruar se ishte pikėrisht Vatikani dhe Papa Gjon Pali i II, vendi qė i ēeli dyert sė pari Kosovės. Shpikjet e ulėta ndaj Papės dhe krahasimi nė njė kontekst krejtėsisht absurd dhe tė marrė, me Gadafin, janė sinjale tepėr shqetėsuese pėr Kosovėn dhe tė ardhmen e saj. Nė kėto ditė tė nxehta, duket se feja ėshtė bė njė temė me pėrmasa tė rrezikshme. Nėse shteti nuk ndėrmerr masa preventive, qė tė parandaloj kėtė fushatė, atėherė shteti ynė vėrtetė po futet nė njė qorrsokak.

valiii
04-07-11, 16:56
RADIKALIZMI DHE EKSTREMIZMI ANTI ISLAM

Nėse kėrkesa jonė e arsyeshme pėr tu siguruar hapėsira pėr ndėrtimin e xhamisė , qė njėherit paraqet tė drejtė legjitime , i duket dikujt manifestim i elementeve ekstreme , atėherė ne me plotė tė drejtė themi se tė tjerėt na e paskan kaluar nė ekstremizėm. Nė xhumanė e fundit tė datės 01.07.2011 u dėshmua edhe njė herė se muslimanėt janė njerėz
tė qetė dhe tė kulturuar, dhe jo njerėz qė e duan destabilizimin e dėshiruar nga shumėkush tjetėr. Edhe pse nė faljen e namazit tė xhumasė nė sheshin “ Adem Jashari “ ishin pjesėmarrės me mija vetė nuk u shėnua as incidenti mė i vogėl si rezultat i qetėsisė , disiplinės dhe organizmit qė porosit feja Islame. Edhe pėrkundėr faktit se xhumaja kaloj aq mirė sa pėr ta pasur lakmi , shumė media iu vėrsulėn me akuza tė shumta Fuad Ramiqit anėtarė i kryesisė dhe pėrfaqėsues i lėvizjes “ Bashkohu “ , lėvizje kjo organizatore e xhumasė. Duam tua bėjmė tė qartė sė ato akuza nuk qėndrojnė aspak dhe vėllai ynė Fuad Ramiqi ėshtė njėri i dėshmuar pėr tė mirėn e kėtij vendi. Nė kohėn kur ishte mejdani pėr tu dėshmua, ai iu bashkėngjit luftės ēlirimtare tė popullit tonė dhe kontribuoj nė hierarkinė mė tė lartė ushtarake tė UĒK- sė . Pastaj Fuad Ramiqi edhe pas luftės nė Kosovė e dėshmoj se nuk kishte luftuar pėr ta ēliruar Kosovėn e pastaj pėr ta robėruar vetė siē vepruan shumė tė tjerė. Fuad Ramiqi edhe pse pati mundėsi nuk u bė pjesė e grupit tė hienave qė pasurinė e popullit e vodhėn pa mėshirė, Fuad Ramiqi nuk ėshtė i implikuar nė asnjė aferė as korruptive , as kriminale e as kundėr interesave tė atdheut. Ndėr akuzat qė na janė bėrė ėshtė edhe ajo se nė qenkemi bashkėpunėtorė tė Serbisė . Ne betohemi dhe kėtė e kemi dėshmuar dhe do ta dėshmojmė nė tė ardhmen se njė shqiptarė qė e praktikon islamin ashtu siē na ka mėsuar Allahu nė Kuran dhe Pejgamberi nė Traditėn e tij Profetike mė shumė do ta donte vdekjen se sa bashkėpunimin me njė armik si Serbia. Tė gjithė juve ndoshta mund tė iu blej dikush qė tė punoni nė dėm tė atdheut kurse neve asnjėherė askush nuk do tė arrij tė na instrumentalizoj nė dėm tė vendit tonė. Vėllai ynė Fuad Ramiqi ėshtė pėrfaqėsues i lėvizjes kurse unė Arsim Krasniqi jam kryetar dhe njėri nga themeluesit e lėvizjes “Bashkohu “,lėvizja ka kryesinė dhe organizim tė mirėfilltė. Pėrpjekja e disave pėr ta eliminuar Fuad Ramiqin nga aktivitetet e lėvizjes duke i shpifur akuza tė pavėrteta, me qėllim qė pėrmes eliminimit tė Fuad Ramiqit tė dėmtojnė lėvizjen “Bashkohu” ėshtė e kotė . Ne i sigurojmė se lėvizja ėshtė mirė e organizuar dhe ka shtrirje nė tėrė Kosovėn dhe ka kuadro tė mjaftueshme. Prandaj me ose pa Fuad Ramiqin lėvizja do tė mbetet po ajo qė ėshtė ngase secili prej nesh do ti thotė fjalėt e njėjta dhe do ti mbajė qėndrimet e njėjta, madje do tė jemi edhe me te drejtpėrdrejt. Akuzat e paskrupullta ndaj vėllait tonė Fuad Ramiqi se ėshtė i lidhur me “ Hamasin “ apo “ Vėllazėrinė Muslimane “ ne si lėvizje fuqishėm i hedhim poshtė dhe deklarojmė se neve nuk na duhet as “ Hamasi ”, as “ Vėllazėria Muslimane “ e as praktika e ndonjė organizate tjetėr nė botė sepse neve si musliman na mjafton Kurani - Fjala e Allahut dhe Suneti i Pejgamberit paqja dhe mėshira e Allahut qoftė mbi Tė mėsuesit tė njerėzimit. Pastaj ne kemi hoxhallarė tė kualifikuar nė aspektin profesional dhe tė dėshmuar pėr atdhedashuri tė cilėt na mėsojnė dhe na udhėzojnė se si tė sillemi mirė e me mirė me vendin tonė dhe tė jemi qytetarė tė denjė tė kėtij shteti. Edhe pėr njė gjė iu sigurojmė se pavarėsisht asaj se me ēka na akuzojnė dhe kush na akuzon ne nuk do tė ndalemi sė kėrkuari tė drejtat tona tė garantuara me kushtetutėn dhe ligjet
e shtetit tonė dhe konventat ndėrkombėtaret pėr tė drejtat dhe liritė e njeriut tė cilat janė pjesė pėrbėrėse e tė drejtės sė aplikueshme. Na akuzoni me ēka tė doni por kjo neve nuk do tė na bėjė qė tė heqim dorė nga namazi dhe ashtu siē u dėshmua nė xhumanė e fundit pjesėmarrja ishte me mija persona. Ne e dimė fare mirė se ky islam i pengon dikujt, por ua kujtojmė se ka kaluar koha kur islami ėshtė pėrfaqėsuar vetėm nga disa pleq nė xhamia tė vogla e tė vjetra qė nga koha e osmanlinjve. Akuza tė shumta drejtuar praktikuesve tė islamit me mjekra dhe pantallona tė shkurtra nuk janė gjė tjetėr veēse paragjykime tė bazuara nė urrejtjen ndaj islamit dhe muslimanėve. Na thoni vetėm njė incident qė ka ndodhur derimėtani nga kėta praktikues e me tė cilin i kanė dėmtuar interesat e vendit. Athua vallė pse ne nuk po paragjykojmė se edhe nė kishat dhe katedralet e ndėrtuara pa leje duke shkatėrrua shkolla duke u financuar nga parat e muslimanėve, ndodhin abuzime tė njėjta me ato qė u bėnė publike kohėve tė fundit nė shumė kisha anė e mbanė botės sė krishterė qė lidheshin me abuzimin seksual tė fėmijėve nga ana e priftėrinjve – pedofilinė. Pra ne nuk po i akuzojmė tė krishterėt nė vendin tonė se janė tė pėrfshirė nė vepra tė tilla tė ēoroditura dhe amorale dhe forma tė ndryshme tė ekstremizmit qė janė evidente nė botėn e krishterė. Atėherė pėrse ne muslimanėt e Kosovės bijtė e kėtij vendi akuzohemi duke u bazuar nė veprimet e muslimanėve nė fund tė botės. Ju bėjmė thirrje atyre qė flasin nė emėr tė konfesioneve fetare jo islame nė Kosovė qė ti lėmė tė tjerėt dhe tė merren me veten dhe ti kontribuojnė
tolerancės fetare duke hequr dorė nga supremacioni i deritanishėm dhe diskriminimi pozitiv, ngase e drejta e njeriut shtrihet deri aty ku nuk e cenon tė drejtėn e tjetrit dhe gjitha kėto i shkojnė nė dėm tė tolerancės fetare e deklaruar dhe e proklamuar nė vazhdimėsi nga tė gjithė. Ne jemi shqiptarė dhe muslimanė,Islami ėshtė pjesė e identitetit tonė kombėtarė. Me komb jemi shqiptarė ndėrsa feja jonė ėshtė islami, dhe e dimė fare mirė se nuk ekziston feja e njohur si shqiptaria qė disa tė ēoroditur po e trumbetojnė, por, ironia e kėsaj ėshtė se kėtė e thonė vetėm kur ėshtė nė pyetje feja islame dhe kur muslimanėt i kėrkojnė tė drejtat e tyre. Ne i pyesim kėta tė ēoroditur nėse keni shpikur njė fe tė re - shqiptarinė, atėherė na thoni se cilit komb i takoni sepse sigurisht keni pėrparuar edhe nė kėtė drejtim
dhe keni shpikur ndonjė komb tė ri. Praktikuesit e islamit janė tė shumtė sot nė Kosovė dhe pėr kėtė e falėnderojmė Allahun e Madhėruar. Ata praktikues tė Islamit tė cilėt punojnė nėpėr institucione shtetėrore janė dėshmuar se janė tė pėrgjegjshėm dhe besnikė ndaj vendit, ndėrsa gjykatat dhe organet e rendit nuk kanė punė fare me praktikuesit e islamit dhe kjo ėshtė dėshmia mė e mirė se ne jemi qytetarė tė denjė dhe paqėsor me tė gjithė, sepse kėshtu na mėson islami. Pėrkundėr gjithė kėsaj ju po mundoheni qė ta shuani Dritėn e Allahut, por, jo kurrė nuk do ta arrini sepse kjo fe ėshtė e garantuar nga Allahu. Pra nėse dikush ka zgjedhur pėr fe shqiptarinė ne nuk na pengon kjo aspak por mos u mundoni tė na impononi edhe neve se ēka tė
veprojmė dhe tė besojmė sepse liria e besimit ėshtė e garantuar edhe nė vendin tonė. Tendenca pėr tė na pėrēarė ne si pjesė e shoqėrisė civile me Bashkėsinė Islame tė Kosovės ėshtė e kotė sepse ne e njohim Bik-un si institucionin e vetėm fetar islam nė Kosovė dhe Myftiun Tėrrnava si tė parin tonė. Ne nė rrethanat tė krijuara kohėve tė fundit,dhe akuzat e shumta drejtuar Myftiut e kuptuam se sa tė vėshtirė e paska pasur Myftiu dhe institucioni tė cilin e drejton qė tė veproj nė njė ambient tė tillė dhe nė atė qė kėta akuzues sharlatan e quajnė demokraci e tolerancė fetare ndėrsa vet janė ata qė e rrėnojnė demokracinė dhe tolerancėn. Islami nė vendin tonė ēdo ditė e mė shumė po lulėzon dhe kėto sulme ndaj nesh po na bėjnė mė tė fuqishėm dhe mė tė vendosur dhe nuk na dėmtojnė aspak,por nėse doni qė tė jetojmė nė harmoni dhe tolerancė fetare jepeni dhe ju kontributin tuaj i cili kontribut nė proporcion me numrin e besimtarėve pėr juve ėshtė i vogėl ndėrsa pėr ne kontributi pėr tolerancė fetare ėshtė i madh aq sa ėshtė edhe numri i besimtarėve, ėshtė dėshmuar pėrkushtimin ynė pėr tolerancė fetare si nga Bik-u ashtu edhe nga xhemati nė pėrgjithėsi. Ne do tė vazhdojmė ti kėrkojmė tė drejtat tona deri nė realizimin e tyre, dhe me Emrin e Allahut edhe institucionet tona tė dashura, ato lokale apo qendrore do tė kenė mirėkuptim dhe gatishmėri nė pėrmbushjen e kėrkesave tona, plotėsisht tė arsyeshme .Kėrkojmė nga institucionet qė nė bashkėpunim me Bik-un tu bėjnė zgjidhje halleve tona dhe ēdo gjė tė bėhet nė rrugė institucionale. Ne si pjesė e shoqėrisė civile dhe xhematė i Kosovės i japim pėrkrahjen e pa rezervė Myftiut tė Kosovės Naim Tėrrnava dhe shprehim gatishmėrinė pėr tė kontribuar nė realizimin e tė drejtave tė muslimanėve ashtu siē janė tė garantuara edhe nė Bashkimin Evropianė drejt tė cilit jemi nisur.
Arsim Krasniqi Kryetari i lėvizjes "Bashkohu"

[email protected]

valiii
04-07-11, 17:50
Organizata Joqeveritare “Forumi i Tė Rinjve Muslimanė”

Reagim nga OJQ “Forumi i Tė Rinjve Muslimanė” ndaj shkrimit tė autorit Leon Duhanaj me titull “A po kanoset rreziku i ekstremizmit fetar nė Kosovė”

Delja e ledhatuar shumė, mendon se ėshtė luan !

Problemet e fundit nė trojet shqiptare dhe kordinimi i provokimit tė shqiptarėve me tė vėrtet ka marr njė hovė ekstremizmi, trojet shqiptare janė mbuluar nga shėrbimet sekrete qė provokojnė shumicėn shqiptare.

Sllavi Nikolla Grueski nė Maqedoni ka krijuar bandėn e vetė qė t’i provokojė shqiptarėt duke ndėrtuar kisha nė tokat e muslimanėve dhe duke ekspozuar nė malet e Maqedonisė kryqet e tij!

Nė Kosovėn lindore situata qėndron e njejtė, serbėt kanė ndėrtuar kisha dhe kanė ekspozuar kryqe pėr t’i provokuar ndjenjat e shqiptarėve !

Nė Ēamėri shqiptarėt vendosin emra grek, nga maltretimi qė ju bėn regjimi grek ata kulturalisht janė konvertuar nė grek dhe kėtė e kanė bėrė nė emėr tė mos ekspozimit ndaj maltretimit grek!

Nė Shqipėri muslimanėt e vendit treguan respekt pėr vėllezėrit e tyre tė kombit duke respektuar shenjtėrit krishtere siē janė “Nėnė Tereza” e shumė shenjtėri tė tjera qė janė shėndruar mite nė fenė krishtere.

Situatė e ngjashme qėndron edhe nė Kosovė, 98% muslimanėt e vendit kanė respektuar mitet krishtere duke vendosur emra institucionesh apo rrugėsh dhe shtatore nė shumė vende. Nuk e thoin kotė “Delja e ledhatuar mendon se ėshtė luan” dhe kjo thėnje mė sė shumti i pėrshkruan disa autor tė fesė krishtere tė cilėt me shkrimet e tyre po provokojnė shumicėn shqiptare duke pėrdorur metodėn e njėjtė qė pėrdori regjimi serb ku si logo tė propagandės kishte se ne po luftojmė terroristėt islamik. E autori i radhės qė kishte shpreh mllefin e tij duke shtrembėruar tė vėrtetėn ėshtė Leon Duhanaj me shkrimin “A po kanoset rreziku i ekstremizmit fetar nė Kosovė” tė publikuar nė faqen e njohur telegrafi.com .

Mllefi nganjėherė tejkalon ēdo etik morale dhe sjell njeriun nė njė pikė ku gėnjeshtra bėhet pjesė e jetės sė tij dhe mė nuk shihet si gėnjeshtėr por si e vėrtet . Autori i shkrimit “A po kanoset rreziku i ekstremizmit fetar nė Kosovė” shkruan se kinse hasmėria vėllazėrore nė mes shqiptarėve po rritet, por autori rritjen e hasmėrisė e konsideron rritjen e tė rinjve dhe tė rejave qė kthehen nė praktikimin e fesė islame, ai gjithashtu rritjen e praktikimit tė fesė e konsideron si rritje tė ekstremizmit gjė qė ėshtė paragjykim i cili buron nga mllefi i tij. Mllefi edhe mė shumė shprehet nga autori kur thotė se nė Kosovė xhamit janė tė ndėrtuara vend e pa vend !
Pastaj si frikacak tėrhiqet dhe bije nė kontradiktė me veten e tij dhe thotė qė nuk ėshtė person kompetent pėr vlerėsimin e ndėrtimit tė xhamive .
O Leon bėhu burrė dhe dil haptas me ideologjinė tėnde kundėr popullit shumicė shqiptarė thuaj haptas se je kundėr xhamive dhe mos u bė frikacakė tė tėrhiqesh sepse burri nuk tėrhiqet nga fjala . O Leon pranoje publikisht dhe bėhu burė se fondi pėr ndėrtimin e katedrales u sigurua nga muslimanėt kujtoje darken e organizuar nė amerikė nga ipeshkvi tashmė i ndjerė ku janė tubuar mė shumė se njė milion $ ku ndėr donatorėt kryesor ishin : Xhim Xhema 100.000 $, Hajdar Bajraktari (Hari) 30.000 $, Florim Lajqi etj etj . Bėhu burrė o Leon dhe trego qė nė Kosovė janė nė disa qytete qė ėshtė vendosur shtatorja e “Nėnės” Terezės, trego se ndėrtimi i katedrales ka legalizuar kishėn politike tė serbėve, trego se kėrkesa e disa organizatave pėr vendosjen e miteve krishtere nė ēdo qytet tė Kosovės ėshtė kėrkesė provokuese qė bėhet nga shėrbimet sekrete siē janė opus dei e qė shfrytėzon organizatat si lobin amerikano shqiptarė pėr arritjen e qėllimeve tė tyre .

Le tė bėhen krishterėt tė sinqertė dhe ta tregojnė se kush financojė shoqatėn “Nėnė Tereza” qė shpėrndau ndihma para lufte kush ishin ata qė ndihmuan kėtė shoqatė, ishin emrat Muhamed e Ahmed ishin Mustafė e Hasan … Dhe krejt kėto muslimanėt i kanė bėrė pėr shkak tė respektit pėr pakicėn krishtere dhe qė t’i ndaloj serbėt tė manipulojnė me pakicėn shqiptare krishtere.

25.6.2011 Prishtinė Kryesia e FRM-sė

Behar Beqiri

Noli Zhita --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Forumi i tė Rinjve Muslimanė nė Kosovė ėshtė organizatė joqeveritare e regjistruar ne Ministrinė e Shėrbimeve Publike tė Qeverisė sė Kosovės dhe ka pėr qėllim afirimimin dhe ruajtjen e vlerave dhe kulturės se traditės Islame nė Republikėn e Kosovės.

Zanzi/M
04-07-11, 17:57
Jo, une mendon qe nuk ka rrezik nga ekstremizimi fetar ne Kosove.

Shume e thjesht, nje rrezik nga fanatizmi i cfardo natyre, vije ne te shumten e rasteve nga emancipimi i dobet apo mosarsimimi. Kosova ndoshta nuk prin me keto te dyja, mirepo edhe nuk eshte krejt ne fund.

Kjo mund te shihet me se miri, nga fanatiket fetar ketu ne forum. Qe dmth prap se parp jane minorance dhe objekt tallje e pjeses tjeter te forumit.

valiii
04-07-11, 18:11
Jo, une mendon qe nuk ka rrezik nga ekstremizimi fetar ne Kosove.

Shume e thjesht, nje rrezik nga fanatizmi i cfardo natyre, vije ne te shumten e rasteve nga emancipimi i dobet apo mosarsimimi. Kosova ndoshta nuk prin me keto te dyja, mirepo edhe nuk eshte krejt ne fund.

Kjo mund te shihet me se miri, nga fanatiket fetar ketu ne forum. Qe dmth prap se parp jane minorance dhe objekt tallje e pjeses tjeter te forumit.

Pse minorance? Pasqyren me te mire e ke tek sondazhi edhe pse nuk e pasyron realitetin e forumit sepse keni votuar te gjithe ka 2-3 here. Le te kaloje sondazhi ne transparence dhe do e shikosh kush e ka me te drejte.
Kush objekt tallje me msusen? Nese jam ardhe ne ate gjendje sa me u talle qifti yt e atij tjetrit me mua, qetash po ta jep fjalen se e ha testaturen :))

i keni msu disa fjale "shkoni n'Avganistan, Irak...", gabel, harap e kto i perdorni shpesh sidomos kur ju rapangjeshen argumentet surratit.

Pasi qe ne qenkem fanatik fetar dhe qenkemi minorance, mund te mi numrosh ata te taborit tjeter se sa jane, pra fanatiket anti islam ???

Zanzi/M
04-07-11, 18:25
Pse minorance? Pasqyren me te mire e ke tek sondazhi edhe pse nuk e pasyron realitetin e forumit sepse keni votuar te gjithe ka 2-3 here. Le te kaloje sondazhi ne transparence dhe do e shikosh kush e ka me te drejte.
Kush objekt tallje me msusen? Nese jam ardhe ne ate gjendje sa me u talle qifti yt e atij tjetrit me mua, qetash po ta jep fjalen se e ha testaturen :))

i keni msu disa fjale "shkoni n'Avganistan, Irak...", gabel, harap e kto i perdorni shpesh sidomos kur ju rapangjeshen argumentet surratit.

Pasi qe ne qenkem fanatik fetar dhe qenkemi minorance, mund te mi numrosh ata te taborit tjeter se sa jane, pra fanatiket anti islam ???

Hej, hej, mos u nxej..! A e konsideron veten ekstremist aa? Une per ekstremist e pata fjalen jo per Musliman Shqiptar, cfare jane shumica OK.

Zanzi/M
04-07-11, 18:25
Une prap mendoj qe Shqiptar ekstremist ka pak, qe ndryshe quhen edhe minorance ok

Gega 1
04-07-11, 18:30
Shkruan: Leon Duhanaj
http://www.telegrafi.com/fo/opinione/f.0623025550506_m.jpg


Besimi fetarė, ėshtė njė e drejtė e pa kontestueshme, njėra ndėr tė drejtat themeltare njerėzore, e si tė tilla janė tė njohura ndėrkombėtarisht, tė paktėn nė boten demokratike. Kjo ėshtė njė nga themelet e shteteve moderne dhe kujtoj qė kėshtu duhet edhe tė vazhdoj. Mirėpo, nė qoftė se besimi fetar i kalon kufijtė e sė lejuarės, apo nė qoftė se prijėsit fetar i mobilizojnė masat duke thirr nė urrejtje dhe duke mbjell hasmėri ndėr-vėllazėrore siē jemi ne shqiptarėt, atėherė kjo nuk mund tė quhet mė lutje e mirėfilltė ndaj Zotit dhe ėshtė njėkohėsisht manipulim i rrezikshėm me masa, i cili shumė shpejt mund tė eskaloj, gjė qė mund tė prodhoj dhunė.

Tė gjitha fetė monoteiste besojnė qė ėshtė vetėm njė zot. Gara nė mes besimesh bėhet nė atė mėnyrė, se cila i shėrben Zotit mė mirė, mė direkt dhe nė mėnyrėn e duhur. Parimisht tė gjitha fetė, tė paktėn nė mėnyrė publike thėrrasin pėr paqe dhe tolerancė fetare. Asnjėra nga to nuk ishte dashur tė propagandoj ndarje dhe hasmėri ndėrvėllazėrore. E kjo mė sė paku na duhet ne si komb, qė jemi tė ndarė nė shumė besime. Feja ėshtė njė rit, i cili do duhej ushtruar, nė mėnyrė qė nėse i lutemi Zotit pėr diēka, atėherė vėrtet ta bėjmė nė atė mėnyrė qė Atij ti pėlqej, dhe tė tregoj mėshirėn e vet ndaj atij, asaj apo atyre tė cilėt i drejtohen. Unė tė paktėn nuk besoj se Zoti i thirr njerėzit t’i luten pėr teke dhe inate qė kanė ndaj tė tjerėve.

Intensifikimi i ekstremizmit fetarė islam nė hapėsirat shqiptare gjegjėsisht nė Kosovė, po bėhet gjithnjė me radikal dhe me i pa kontrollueshėm. Si rezultat i investimeve tė shumta tė shumė organizatave Aziatike, sidomos pas pėrfundimit tė Luftės nė Kosovė, tashme po i jep frytet e veta tė turpshme, ekstremiste, fundamentaliste dhe me prirje armiqėsore dhe anti-kombėtare. Falja nėpėr rrugė dhe vende publike ėshtė njė proces i cili ka filluar qėmoti, por kohėve tė fundit e sidomos falja masive qė ndodhi tė Premten, duke bllokuar qarkullimin e automjeteve, nė afėrsi tė Parlamentit, ėshtė njė gjest qė nuk do koment. Pėr tė gjithė ata qė mendojnė sado pak mirė pėr kėtė vend dhe pėr shqiptari, ky ishte njė demonstrim jo fetar, por politik. Ishte njė mesazh i cili do duhej marrė shumė, shumė seriozisht.

Nėse ka diēka qė ėshtė ndėrtuar vėrtet nė ēdo vend dhe nga ēdo kush, shumė herė edhe pa asnjė kriter dhe pa nevojė, atėherė ato janė Xhamitė. Qė nga pėrfundimi i Luftės nė Kosovė janė ndėrtuar me qindra Xhami. Unė nuk jam ai qe mėtoj ta vlerėsoj se a i duhen vendit si tė tilla dhe nė aq sasi, mua as nuk me bėn pėrshtypje fare ajo punė, sa janė dhe edhe sa duhet. Tek e fundit, ne tashmė jemi tė lirė dhe nėse qytetarėt mendojnė qė kanė nevojė le t’i ndėrtojnė. Por mua vėrtet me intereson dhe me pengon shumė mėnyra e artikulimit tė kėrkesave tė BIK-ut dhe njė numri tė komunitetit islam kėtu nė Kosovė pėrsa i pėrket ushtrimit tė fesė. Nuk mund tė jetė mėnyrė tolerante, dhe s’mund as Zotit t’i pėlqej nėse njė komunitet kėrkon diēka , jo pėr nevoja, por pėr inate tė tjetrit. Nuk besoj qė ka Zot qė thotė lutu tek unė pėr inat tė atij. Kėrkesat e disa besimtarėve tė besimit islam pėr ndėrtimin e ndonjė xhamie vetėm e vetėm pse tash na qenka ndėrtuar Katedralja nė Prishtinė dhe se katolikėt na qenkan shumė pak, dhe se ata nuk paskan nevojė fare, janė vėrtet jo reale, jo tė ndershme, jo njerėzore dhe jo kombėtare.

Nuk ka kisha as xhami qė ka kapacitet t’i zėnė tė gjithė besimtarėt, qofshin ata myslimanė, katolikė, protestantė, ortodoksė apo tė tjerė, nė qoftė se ata mblidhen tė gjithė nė njė vend. Prandaj mėnyra e demonstruar nga besimtarėt islam qė nuk na zė xhamia dhe tash po i lėmė tė gjitha xhamitė thatė dhe po dalim nė rrugė tė falemi, si shenjė proteste ndaj ndėrtimit tė katedrales, vėrtet nuk ėshtė korrekte, nė asnjė mėnyrė. Sidomos kur bėhet fjalė pėr njė katedrale e cila ėshtė ndėrtuan pėr nderė dhe lavd tė bijės sė kombit tonė, njė bije shqiptare, njė humaniste tė pashoqe pėr njerėzimin, pėr tė cilėn jemi krenar para gjithė botes. Ajo ishte vėrtet njė person shembull pėr njerėzimin se si duhet njė njeri tė jetojė, se si duhet t’i ngjaj Zotit. Duke dashur te afėrmin nė emėr tė Zotit, pa dallim feje, race, kombi apo ēfarėdo qofshin ato.

Njė tjetėr shqetėsim i madh, e qė burimin e ka tė njėjti ėshtė edhe peticioni i organizuar nė Pejė, kundėr vendosjes sė shtatores se Nėnės Terezė, nė vendin nė tė cilin unanimisht e votuan tė pėrzgjedhurit e popullit, nė bazė tė votės sė lirė dhe demokratike. Sė pari duhet shtruar pyetja a duhet qė vendimet t’i merr kuvendi komunal qė ėshtė i pėrberė nga pėrfaqėsuesit legjitim tė popullit? Apo ēdo kush qė ka ndonjė pretendim ose ndonjė fobi ndaj diēkaje ka tė drejt tė organizoj dhe bllokoj ato vendime. Nė gjithė kėtė ēoroditje, shtrohet njė pyetje e madhe. Po e parashtroj vetėm pėr tė gjithė tė interesuarit. Ku ishin kėta kundėrshtar tė mėdhenj tė figurės sė Nėnė Terezės gjatė viteve tė 90-ta? Kur para dyerve tė shoqatave pritej nė rėnd pėr ushqim dhe veshmbathje. Ku ishin ata “patriotė shqiptarė” qė atėherė nuk u deklaruan kundėr kėsaj figure, e cila u bė sinonim i lirisė sonė? Ku ishin “patriotėt shqiptarė”, kur nga kisha e Shėn Ndout nė Prishtinė, fillonin pothuaj tė gjitha aktivitetet kombėtare pėr liri?

Ku ishin ata tė cilėt tani po dalin dhe po lobojnė qė ne nuk qenkemi shqiptar, por se po dashka ta ndėrtojmė njė komb tė ri Kosovar, i cili nuk ka flamur te Kastriotit, sepse ai nuk na pėrket neve, i cili nuk ka tė kaluar, por fillon nga e tashmja. Nė tė cilin nuk kanė vend as Nėnė Tereza as ata qe i ngjajnė asaj. A ėshtė ky ndoshta qėllimi pėrfundimtar i kombit tė ri tė pretenduar? I cili mė se paku mund t’i ngjaj Shqipėrisė, e mė se shumti Bosnjės. Kėto dhe shumė pyetje tė tjera do duhej secili Shqiptar t’ia parashtroj vetės. Ta pyes secili veten se kush jam unė? Nga jam? Ku gjendem? Dhe ku dua tė shkoj?

Njė gjė jam i sigurt se shqiptaria do rrojė edhe pa mua edhe pa disa “shqiptarė” tė cilėt mund vetėm ta pengojnė nė rrugėtimin e vetė, ashtu siē e kanė penguar shekuj me radhė, por assesi ta ndalin. Dhe pėr t’i dhėnė vulė gjithė kėsaj, del Adem Demaē dhe vjell vrer kundėr Papės dhe Vatikanit, duke harruar se ishte pikėrisht Vatikani dhe Papa Gjon Pali i II, vendi qė i ēeli dyert sė pari Kosovės. Shpikjet e ulėta ndaj Papės dhe krahasimi nė njė kontekst krejtėsisht absurd dhe tė marrė, me Gadafin, janė sinjale tepėr shqetėsuese pėr Kosovėn dhe tė ardhmen e saj. Nė kėto ditė tė nxehta, duket se feja ėshtė bė njė temė me pėrmasa tė rrezikshme. Nėse shteti nuk ndėrmerr masa preventive, qė tė parandaloj kėtė fushatė, atėherė shteti ynė vėrtetė po futet nė njė qorrsokak.

Ky Duhanaj flet si i krishtere.Por jo si shqiptar.
Ky eshte njeri i papjekun dhe bashkesise se tij me shume mund t`i beje dem,se sa qe mund t`i afroj dy bashkesite tona fetare.

valiii
04-07-11, 18:41
Hej, hej, mos u nxej..! A e konsideron veten ekstremist aa? Une per ekstremist e pata fjalen jo per Musliman Shqiptar, cfare jane shumica OK.

une nuk njoh extremist te kete ne kete forum, nese po tregona cilet qenkan.
Njoh ne jeten e perditshme fundamentalista musliman, ama jo 'fundamentalista' qysh e kuptoni ju si fjale poshteruese e negative, por besimtar qe fene e marin, e praktikojne e bazohen ne fundament/ne baze... E kam fjalen per keta qe e praktikojne sunnetin/traditen profetike qe juve qaq ju vrajne syte .

Zanzi/M
04-07-11, 19:27
une nuk njoh extremist te kete ne kete forum, nese po tregona cilet qenkan.
Njoh ne jeten e perditshme fundamentalista musliman, ama jo 'fundamentalista' qysh e kuptoni ju si fjale poshteruese e negative, por besimtar qe fene e marin, e praktikojne e bazohen ne fundament/ne baze... E kam fjalen per keta qe e praktikojne sunnetin/traditen profetike qe juve qaq ju vrajne syte .

Jo, une e kam fjalen per disa ekstemista qe jane pjese e forumit.

Besi:)
05-07-11, 02:45
Jo, une e kam fjalen per disa ekstemista qe jane pjese e forumit.
Nese mendon se ka ekstremista en forum, ateher dije se krejt krishteret jeni ekstremista, po tregon perqindja e tolerances..
Keta "eksremista" qe i qun ti, dojne me bo shtetin e tyne ashtu siq jan shtetet demokratike krishtere !!!!! *
Jeni ka jaboni si Shkit me ofendime veq mos harroni se ko me ju kall botha edhe juve...

Zanzi/M
05-07-11, 16:41
Nese mendon se ka ekstremista en forum, ateher dije se krejt krishteret jeni ekstremista, po tregon perqindja e tolerances..
Keta "eksremista" qe i qun ti, dojne me bo shtetin e tyne ashtu siq jan shtetet demokratike krishtere !!!!! *
Jeni ka jaboni si Shkit me ofendime veq mos harroni se ko me ju kall botha edhe juve...

Vet kuptimi i fjales ekstremist, tregon mos tolerance dhe natyrisht cdo lloj ekstremi fetar eshte i demshem per pjesen tjeter te qytetarve, besoj pajtohemi.

Te krishteret shqiptar ne kete rast jane pakice ne kete rast, prandej nuk jane as pjese e lojes. Puna dhe problemi kryesor sot ne Kosove eshte ne mes muslimanve te moderuar shqiptar ne Kosove dhe Muslimanve ekstrem, te cilet vin nga lindja e mesme, natyrisht qe ata qe vin nga lindja jane pakice.

Ketu ne forum qe behen diskutimet, shumica qe kundeshtojne ekstremet jane musliman shqiptar qe vet kane praktikuar Islamin tradicional shqiptar.

Makresh
05-07-11, 17:23
E un, qe vie nga Perendimi a jam me i rrezikshem se qata qe po vikan nga lindja ?

Zero Cool
05-07-11, 17:56
Turbulencat nga ekstremizmi fetar


Shkruan: Edita Kuēi - Ukaj
http://www.telegrafi.com/fo/opinione/f.0705145615337_m.jpg


Shoqėria e Kosovės, e pėrcaktuar qysh kaherė pėr njė orientim tė patundur perėndimor, kėto javėt e fundit, u ndodh papritur nė njė turbulencė tė pėrmasave shqetėsuese. Sikur aeroplani i cili pret aterimin nė destinacion, kur prekėt nga re tė rrezikshme, ashtu shoqėria kosovare e etur pėr t’u bė si gjitha shoqėritė perėndimore dhe pėr tė qenė pjesė e tyre, ju nėnshtrua njė turbulencė. E gjithė kjo u pėrjetua me njė shqetėsim tė madh. Me njė ankth tė pashembullt, tė cilin njeriu e vėrente nė fytyrat e njerėzve vullnetmirė.

Kėrkesa e disa besimtarėve islam nė Kosovė pėr njė xhami ne qendėr tė Prishtinės dhe protesta tė ashpra gjatė njė tė premte, pėr mendjet e shėndosha, duhet tė kthjell mendjet e shėndosha.

Pėr njė person tė logjikshėm ėshtė e ēuditshme qė vetėm meshkuj tė shihen qė falėn dhe bėjnė kėrkesė pėr xhami. Ēfarė domethėnė kjo pėr botėn tjetėr tė kėsaj feje, pėr ato gra myslimane, fatin e tė cilave e kanė nė dorė tė tjerėt? Kjo pyetje duhet t’i shqetėsojė tė gjitha gratė. Madje, kjo ėshtė nė kundėrshtim me parimet demokratike dhe vlerat civilizuese qė po ndėrton Kosova.

Njė tjetėr ēėshtje tjetėr qė ėshtė vėrejtur qartė, ndėrlidhet me shenjat ekstremizmit fetar tė pastėr, shenja qė e kanė kap pėrpara islamin dhe Bashkėsinė Islame nė Kosovė. Kjo duhet tė shqetėsoj ēdo kosovar qė do njė Kosovė me njė tė tashme tė sigurt dhe me njė tė ardhme tė ndritshme. Ēdo femėr, grua dhe nėnė, fakti qė kėta besimtar duken tė frymėzuar nga bota arabe ekstremiste, duhet ta ndalojnė dhe tė pyesin se ku janė ato femra, nėna, motra, gra tė kėtyre besimtarėve, pėr fatin e tė cilave vendosin tė tjerėt? A nuk shqetėsohen ato se ēka mund tė ndodh me tė ardhmen e tyre? A nuk shqetėsohen se drejtat e tyre njerėzore mund tė bien nė njė nivel shumė tė ulėt, ashtu siē ngjet sot ane e kėnd botės arabe? A nuk frikohen nga ligjet e shiriatit ku gruaja vlen dhe ėshtė vlerėsuar vetėm si njė zbejt nė shoqėri? Ku familja shqiptare mund tė shndėrrohet nė njė familje me njė burrė dhe shtat gra? Ose vajzat t’i martojnė 11 vjeēare?

Mua mė sė shumti me shqetėson fakti se femra shqiptare nė kėtė rast po tregohet shumė injorante dhe e paarsimuar. Megjithėse nė Kosovė mungon ende kultura e respektimit tė femrės, ose thėnė mė mirė nuk ėshtė i e kėnaqur niveli, me kėto veprime kjo gjini rrezikohet tė bėhet edhe shumė mė e shtypur. Tė gjithė jemi tė barabartė, pa marr parasysh racės, kombėsisė, religjionet ose gjinisė. Kėtė duhet tė gjithė ta respektojmė. Por, kur femra kosovare kėtė nuk e respekton dhe e ndjen veten mė tė ulėt se njė mashkull, aty ia fillon problemi i shtypjes sė femrės. Femra duhet ta respektojė vetveten pikėsėpari dhe tė mendoj tė gjykoj, vlerėsoj dhe shtroj kėrkesat e veta vetė dhe nė bashkėpunim me mashkullin. Vetėm atėherė kur femra nuk lejon qe njė mashkull ta kontrollon mėnyrėn e jetės, mėnyrėn e tė menduarit, mėnyrėn e tė besuarit, atėherė ėshtė nė rrugė tė mbarė. Por askush nuk do tė lufton pėr drejtat e femrės, nėse femra vetė pranon tė sakrifikohet dhe nėnshtrohet. Prandaj nė betejėn kundėr tė keqes, ajo duhet ta ngrejė zėrin e arsyes dhe tė luftoj kundėr tė keqes.

Beteja mė e madhe i mbetet shtetit, qė tė merr pėrgjegjėsi dhe tė tregoj ndershmėri ndaj kėtyre dukurive tė huaja qė po e kėrcėnojnė tė ardhmen e Kosovės perėndimore dhe kėshtu vetė shtetin tonė.

Makresh
05-07-11, 21:53
S'po ju shitėn fort qeto perralla komuniste.

Femra se ka te ndaluar te fal te xhuman, paramendoni gjithe ata meshkuj sikur te vinin me grat e tyre ? Numri i besimtareve qe do te faleshin rrugeve, do te kalonte nga 40'000 ne 80'000 !

Nje xhami e madhe eshte e vogel per Prishtinen.

Naki
07-07-11, 03:32
Jo,ka vetem mllefosje te grupeve te vogela dhe disa opinione apo veshtrime individuale qe paraqiten si fanatik religjioz.
Populli nuk lejone perqarjen arsyeshmeria mbizotron mbi te keqen.

Makresh
07-07-11, 07:59
Jo,ka vetem mllefosje te grupeve te vogela dhe disa opinione apo veshtrime individuale qe paraqiten si fanatik religjioz.
Populli nuk lejone perqarjen arsyeshmeria mbizotron mbi te keqen.

Jan gazetat ato qe i paraqesin si "fanatik religjioz". Bile jan te gatsheme dhe te shpifin lajme, per ta vetedijsuar popullin qe, lereni Islamin ! Me kjart se kaq s'ka !

Murgesha
07-07-11, 10:18
Po, eshte duke u kanos shum rrezik i madh nga ekstremizmi fetar qetu ne Dardani e neper faqe te tjera shqiptare... :biggrin:

taraku-1
07-07-11, 11:03
Po, eshte duke u kanos shum rrezik i madh nga ekstremizmi fetar qetu ne Dardani e neper faqe te tjera shqiptare... :biggrin:

Po t'kam thene,sepse ti i lejon phanten,artistin,sherrin dhe do brithyem me vjell helem per islamin perndryshe krejt qet eshte... sa i perket dardanis.


Ka kendellje te muslimanve ne mbar boten..., dhe keshtu me ose pa dashjen e kumunistave tone ne qeveri qe ende kan nostalgji per kumunizmin dhe ateizmin... po e perfshin edhe vendin tone kendellja e muslimanve dhe islamit ne pergjithsi....,kjo vrehet prej airoplani...


pushteti ne Kosove mundohet ne qdo menyre ta minimizoj kendelljen e islamit dhe ngritjen e krishterizmit me trysnin e vatikanit jo veq tash por vatikani ka diku 20 vite qe i ka futur ne pozita kyqe njerzit prokrishter dhe mundohet ta luftoj islamin permes pushtetit qe i ka vendos n krye dhe e don qysh thoshte Blerimi ne debatin me hoxh shefqetin ... nje islam minimal ne Kosove, ndersa Hoxh shefqeti ja dha hakun atij dhe pisave te llojit te tij...(blerimit) kshillyar i thaqit...

uck_aksh
07-07-11, 11:45
http://i86.photobucket.com/albums/k107/uck_aksh/shqipria-5.gif

Dallandyshja_718
07-07-11, 15:51
Kosova eshte n'rrezik prej t'pafeve (pabesimtarve) dhe hipokritve, se jo ata qe kane fe, besim n'Zotin, (qofshin mysliman apo katolik, te sinqert) nuk jane t'rrezikshem...perveē qe jane t'perpikt ne obligime ndaj krijuesit asnje "rrezik" tjeter nuk vjen prej tyre...

Artisti
07-07-11, 16:20
Kosova eshte n'rrezik prej t'pafeve (pabesimtarve) dhe hipokritve, se jo ata qe kane fe, besim n'Zotin, (qofshin mysliman apo katolik, te sinqert) nuk jane t'rrezikshem...perveē qe jane t'perpikt ne obligime ndaj krijuesit asnje "rrezik" tjeter nuk vjen prej tyre...

E nderuara Dallandyshja_718,


lexoje pak se nė ēka beson ky valii. Beson nė prralla tė rrezikshme tė cilat tė shtyjnė tė vrasėsh se nė fund mjafton me qenė afėr njė vendi tė "shenjtė" dhe tė gjitha tė falen!!!!!!


A beson edhe ti nė kėso prrallash terroriste?????


Lexoje nė vijim

Nga Ebi Seid El-Huderiu transmetohet se Pejgamberi
alejhis-selam ka thene: ““ Nga ata qe kane qene
para jush, ka qene nje njeri qe i ka mbytur 99 veta.
Pastaj e kerkoi njeriun me te ditur ne siperfaqe te
tokes. Ate e drejtuan te nje prift te cilit i shkoi dhe e
pyeti: Nje njeri i cili i ka mbytur 99 veta a ka teube per te? Ai iu pergjigj: Jo, e ky edhe kete e mbyti dhe
i plotesoi njeqind. Pastaj prap kerkoi njeriun me te
ditur ne siperfaqen e tokes. Ate e derguan te nje
njeri i ditur dhe e pyeti: Nje njeri qe i ka mbytur
njeqind veta, a ka tebue per te? Ai iu pergjigj: Po, e
kush mund ta ndaje ate nga teubeja?! Pastaj vazhdoi: Shko ne filan vendin qe ne te ka njerez qe i
bejne ibadet All-llahut dhe adhuro All-llahunse
bashku me ta, e mos u kthe ne vendin tend se ai
eshte vend i fesatit. Mori rrugen dhe pasi qe kaloi
gjysmen e rruges i erdhi vdekja. Atehere rane ne
dileme melaqet e rahmetit dhe melaqet e denimit. Melaqet e rahmetit thane: Ai u pendua dhe u drejtua
me zemren e tij kah All-llahu. Melaqet e denimit
thane: Ai kurre nje pune te mire s“e ka bere,
Atehere ju erdhi nje melek ne forme te njeriut dhe u
bene ndermjetesues te tyre. Ai u tha: Mateni
largesine mes dy vendeve., dhe te cili eshte me afer, atij i takon. Kur e maten e pane se eshte me afer ku
ka deshiruar te shkoje dhe e moren ate melaqet e
rahmetit.““ Transmeton Buhariu, Muslimi. Ne nje trasnmetim tjeter te vertet thuhet: ““Ka qene
me afer fashatit te mire per nje pellembe dhe u
konsiderua prej tyre““ Kurse ne nje transmetim
tjeter gjithashtu te vertete thuhet: ““ E urdheroi All-
llahu njerin fshat te largohet e tjetrin te afrohet dhe
u tha: ““ Mateni largesine e te dyve dhe e pane se tek ai eshte me afer per nje pellembe, ashtu qe iu
falen gjynahet atij.““
__________________________________________________ ________
Dhe per fund te pershendes me disa citate te kaptines "Kalem"

35. A do ti bėjmė krminelėt tė barabartė me
mylimanėt?

36. ē’ėshtė me ju, si gjykoni ashtu?

37. A mos keni ndonjė libėr, e prej saj mėsoni?

38. E ju do tė keni atje ēka tė dėshironi?

39. Amos keni ndonjė zotim tė fortė prej Nesh qė vazhdon deri nė kijamet, se do ta rrini atė qė dėshironi?

40. Pyeti ata se cili ėshtė prej tyre qė u garanton
atė?

41. Apo ata kanė ortakė (zota) qė u garantojnė, pra le t’i sjellin ortakėt e vet, nėse e thonė tė vėtetėn?

42. (Pėrkujto) Ditėn kur ashpėrsohet ēeshtja deri nė kulm (nė kijamet), e ata do tė ftohen pėr tė bėrė sexhde, po nuk mundėn.

43. Shikimet e tyre janė tė pėrulura dhe ata i kaplon poshtėrimi, kur dihet se ata kanė qenė tė ftuar tė bėjnė sexhde sa ishin tė shėndoshė (e ata - talleshin).
.

Makresh
07-07-11, 16:43
E nderuara Dallandyshja_718,


lexoje pak se nė ēka beson ky valii. Beson nė prralla tė rrezikshme tė cilat tė shtyjnė tė vrasėsh se nė fund mjafton me qenė afėr njė vendi tė "shenjtė" dhe tė gjitha tė falen!!!!!!


A beson edhe ti nė kėso prrallash terroriste?????


Lexoje nė vijim

.

Ja qė un besoj siē ka then Ebu Bekri r.a., "Besoj edhe ne gjėra qė jan me tė ēuditshme se kjo, siē eshte Xhenneti dhe Xhehnnemi" ! Fakti qe je injorant i fes, nuk te jep askush te drejt ti gjykosh si tekste "terroriste" ! Ky hadith eshte i njohur dhe nuk ben thirrje per vrasje, por per nje angazhim drejt pendimit, gje qe sikur ti te ishe ne vend te keti ateisti i cili s'besonte por u pendua, me siguri qe kishe vazhduar vrasjen e 101-shit, -2yshit, 3, -99-tes para se te kishte vra ndokush tjeter !

Islami ka ndaluar rreptesisht vrasjen, po sic te thash, injorant sic je, kete nuk e din !

Artisti
07-07-11, 16:56
Ja qė un besoj siē ka then Ebu Bekri r.a., "Besoj edhe ne gjėra qė jan me tė ēuditshme se kjo, siē eshte Xhenneti dhe Xhehnnemi" ! Fakti qe je injorant i fes, nuk te jep askush te drejt ti gjykosh si tekste "terroriste" ! Ky hadith eshte i njohur dhe nuk ben thirrje per vrasje, por per nje angazhim drejt pendimit, gje qe sikur ti te ishe ne vend te keti ateisti i cili s'besonte por u pendua, me siguri qe kishe vazhduar vrasjen e 101-shit, -2yshit, 3, -99-tes para se te kishte vra ndokush tjeter !

Islami ka ndaluar rreptesisht vrasjen, po sic te thash, injorant sic je, kete nuk e din !
A je shkue ti deri nė njėqind????

Hiq mos ke gajle se sipas atij qė po i besojshe, jo vetėm 100 po vazhdo deri pak para se me vdekė, atėherė afrohu dikund afėr njė xhamie dhe sipas teje, valit, Ebu Bekrit nė mbėshtetje keni edhe jadoren tė gjithve tė llojit tė juaj, po ua falka Zoti tė gjitha mėkatet.

Pse po ua falka, vetėm se jeni penduar!!!!!
Qysh quhet njė njeri qė mbyt?

Vrasės.

Qysh quhet njė njeri qė mbyt nė masė?

Terrorist.

Po e pres edhe pėrgjigjen e Dallandyshes


.

.

Kercovari
07-07-11, 17:21
Bota,po edhe trojet shqiptare jane ne rrezik nga ato qe mendojne dhe besojne se njeriu ka krijuar boten,jo nga ato qe besojne ne krijuesin e vertet..Zotin!
Gjithmon gabimtari justifikon veten duke akuzuar tjetrin,dhe gjithmon ai i pafajshmi eshte viktime i te fajshmeve,dhe me ne fund i jepet e drejta te deshmoje ne pafajsine edhe pse gjithmon kur jan hargjuar mjetet paqsore.
Demagogjia eshte genjeshter e kulluar dhe gjithmon ecen krah perkrah me fillozifine fetare,po kur pakices i jepet haku qe nuk e meriton e shumices i mohohet edhe ajo qe e ka merituar,tolernca fetare bie ne vale te turbullta,dhe perderisa nuk eshte be vone te bejme ate qe duhet bere e jo te lejojme qe kelushi ujk te leh pas kingjave.

hasanmehmeti
07-07-11, 17:43
E nderuara Dallandyshja_718,


lexoje pak se nė ēka beson ky valii. Beson nė prralla tė rrezikshme tė cilat tė shtyjnė tė vrasėsh se nė fund mjafton me qenė afėr njė vendi tė "shenjtė" dhe tė gjitha tė falen!!!!!!


A beson edhe ti nė kėso prrallash terroriste?????


Lexoje nė vijimNuk ka nevoj askush te humbe kohen ( e as Dallendyshja e nderuar) ti pergjigjet(perkundrazi i bej thirrje ne bojkote te diskutimeve te tilla) dikujt qe besimin e tij/saj i'a quan perrallash terroriste (apo si njeri para ca ditesh e quante :mbeturin , e tjetri e aprovojke postimin e tij dhe ne fund me thoshte "ku s'u pajtove me mu qe e prisha imazhin tek ti").

Krejt kjo forme e reagimit tend (por edhe ca tjereve ketu) u bejne ju individ potencial qe qojne ne shturjen e tolerances nderfetare.


Toleranca nderfetare qe kerkohet tek neve nga ca eshte:
Te jesh ne gjendje te Fyesh besimin e tyre - Ndersa Ata maximumi qe mund te bejne eshte te qeshin dhe duartrokasin.

Kete sdo e gjesh asnjehere me ne jeten reale ne prezence te ndoj besimtari, perveq ne ndoj forume te tille si dardania.de.

LOJETARI
07-07-11, 19:00
Nuk ka nevoj askush te humbe kohen ( e as Dallendyshja e nderuar) ti pergjigjet(perkundrazi i bej thirrje ne bojkote te diskutimeve te tilla) dikujt qe besimin e tij/saj i'a quan perrallash terroriste (apo si njeri para ca ditesh e quante :mbeturin , e tjetri e aprovojke postimin e tij dhe ne fund me thoshte "ku s'u pajtove me mu qe e prisha imazhin tek ti").

Krejt kjo forme e reagimit tend (por edhe ca tjereve ketu) u bejne ju individ potencial qe qojne ne shturjen e tolerances nderfetare.


Toleranca nderfetare qe kerkohet tek neve nga ca eshte:
Te jesh ne gjendje te Fyesh besimin e tyre - Ndersa Ata maximumi qe mund te bejne eshte te qeshin dhe duartrokasin.

Kete sdo e gjesh asnjehere me ne jeten reale ne prezence te ndoj besimtari, perveq ne ndoj forume te tille si dardania.de.

Selamalejkum Hasan bej ,
Qysh nė momentin kur njeriu fillon tė flasė pėr fenė e vet me tjetrin , pėrfundon toleranca ndėrfetare ! Prandaj janė disa gjėra qė s kanė nevojė fare tė diskutohen , as kėtu ,por as nė realitet .Problemet me tė cilat pėrballohet njerzimi sot nė Kosovė nuk zgjidhen duke piskatė ,se unė jamė ma mysliman se Guri ,apo Lojėtari apo prindėrit tanė .Sepse kėto piskama krijojnė probleme paralele tė panevojshme .Humbje kohe ,ēarje koke dhe krijim tė njė realiteti krejtsisht tė ri ,njė jotolerancė ndėrmyslimane nė mes atyre qė fenė e vet e mbajnė pėr veti dhe nuk fryhen e piskasin tanė ditėn jemi mysliman dhe atyre qė mjekrra nuk ju mungon si shenjė por tė paktėn duhet edhe me shkumue gjatė reklamės [publicitetit] .

Artisti
07-07-11, 19:06
Nuk ka nevoj askush te humbe kohen ( e as Dallendyshja e nderuar) ti pergjigjet(perkundrazi i bej thirrje ne bojkote te diskutimeve te tilla) dikujt qe besimin e tij/saj i'a quan perrallash terroriste (apo si njeri para ca ditesh e quante :mbeturin , e tjetri e aprovojke postimin e tij dhe ne fund me thoshte "ku s'u pajtove me mu qe e prisha imazhin tek ti").

Krejt kjo forme e reagimit tend (por edhe ca tjereve ketu) u bejne ju individ potencial qe qojne ne shturjen e tolerances nderfetare.


Toleranca nderfetare qe kerkohet tek neve nga ca eshte:
Te jesh ne gjendje te Fyesh besimin e tyre - Ndersa Ata maximumi qe mund te bejne eshte te qeshin dhe duartrokasin.

Kete sdo e gjesh asnjehere me ne jeten reale ne prezence te ndoj besimtari, perveq ne ndoj forume te tille si dardania.de.
Zero Tolerancė pėr Terrorista.


Ju mund ti bojkotoni si tė doni bisedat, nuk na nevojiten as bisedat e juaja e as ju nėse besoni nė kėtė thirrje terroriste.

Sa i pėrket Dallandyshes, ajo ėshtė nė Staf tė Dardanis, nėse Udhėheqja e Dardanis lejon njė gjė tė tillė qė njė Moderatore e cila beson nė rituale terroriste tė bėjė pjesė aty, atėherė edhe Dardania paska kapitulluar.

Nėqoftėse Dallandyshja juve ju shėrben, vaj halli pėr Dardanin!!!

Ftoj Udhėheqėsin e Dardanis tė rishiqon kėtė rast!!!!!


.

Arb
07-07-11, 19:13
Po!

Rinia Shqiptare eshte e rrezikuar nga dhjetara organizata ekstremiste fetare, qe vijne nga sekte e nensekte te ndryshme fetare muslimane, e po ashtu organizata ekstremiste protestane, katolike, evangjeliste, deshmitareve te jehovait, e deshmitare te dreqit te mallkum, qe bajne punen e dreqit ne Kosove. Po ashtu edhe organizata te ndryshme te huaja jo-qeveritare rrezikojne Rinine Shqiptare.

rastesishT
07-07-11, 19:48
Sa me shume qe do te ket fukarallak aq me shume do te ket rrezik nga ekstremizmi fetar qofshin ato musliman apo katolik.

valiii
07-07-11, 21:43
Selamalejkum Hasan bej ,
Qysh nė momentin kur njeriu fillon tė flasė pėr fenė e vet me tjetrin , pėrfundon toleranca ndėrfetare ! Prandaj janė disa gjėra qė s kanė nevojė fare tė diskutohen , as kėtu ,por as nė realitet .Problemet me tė cilat pėrballohet njerzimi sot nė Kosovė nuk zgjidhen duke piskatė ,se unė jamė ma mysliman se Guri ,apo Lojėtari apo prindėrit tanė .Sepse kėto piskama krijojnė probleme paralele tė panevojshme .Humbje kohe ,ēarje koke dhe krijim tė njė realiteti krejtsisht tė ri ,njė jotolerancė ndėrmyslimane nė mes atyre qė fenė e vet e mbajnė pėr veti dhe nuk fryhen e piskasin tanė ditėn jemi mysliman dhe atyre qė mjekrra nuk ju mungon si shenjė por tė paktėn duhet edhe me shkumue gjatė reklamės [publicitetit] .

lojtar edhe ti ja nise me nderskamza a? E kush na qenkan ata qe po garojne e bertasin se cili eshte me mysliman se tjetri ?... E kush po na flete neve per "tolerancen fetare", nje staf qe ka marr iniciativen me e hap kete rubrike ne te cilen aktualishte 100 % te temave i dedikohen vetem njeres fe duke ju krijuar hapsire islamofobeve qe te hellin balte ne ēdo vlere islame...

A nuk ishit ju ata qe kur u jap si ide, pastaj edhe kur ju vu themeli e edhe me vone kur u perurua katedralja te gjithe dolet e uruat kete katedrale. Shkrimet qe nuk e miratonin katedralen shlyheshin menjehere e tash kur vie ne pyetje nje xhami lere qe i jepni hapsire tyrlifar kllosharit me i sheru komplekset ksajde po me mujte rekrutoni edhe nofka tjera, vetem e vetem te i kontriboni "tolerances"...

Toleranca nderfetare nuk egziston ketu per shkak se ne rubrikat e fese kolliten afetaret qe si kane dy lidhje me fe sepse nuk ju intereson ajo. Tolerance fetare eshte ajo ku ne diskutime pjesmares jane dy ose me shume diskutues te feve te ndryshme te cilet diskutojne me etike dhe fakte gjithnje duke e respektuar njeri tjetrin...

gjini
07-07-11, 22:19
Sot per sot eshte kosova ma ne rrezik me ja kthye krejt bota shpinen se cilido shtet tjeter pasi qe ne kosove eshte ka perhapet me te madhe kjo fare e felliqt qe ka ardh sikur dikur qe i sjellsj“hin hudrat dhe kept nga egjypti ashtu edhe kjo fare e flliqt nuk ka ardh per te miren e kosoves por vetem per me i knaq padronin e tyre serbin dhe asgje tjeter e budalla e haj van ka sa me anije me i bajt nuk mmundesh ne kosove dikur nga fukaralleku mashtrohet mendon se zoti i ktyne do ju ndihmon por zoti ka me ju dhat ate qe kerkoni ne fund keni me mbet tuj i lepi gishtat se serbija po ece perpara ne shpin te ketyre bashibozukve me kujton kozaket e stalinit e te leninit qe i ka perdor per me luftue sikur serbija qe po i perdore keta jokerat per qellimet e veta ne krye me Ramoviqin

taraku-1
07-07-11, 22:49
Jo dallendyshja, si moderatore apo antare e staffit, por mendoj se te gjithe antaret e staffit...dardania.de qe jan musliman qe jan pjes e staffit duhet shiquar poziten e tyre, karrshi shkrimeve dhe tolerimit qe i behet qiftit artistit,sherrit,phantes edhe brithymve te llojit te tyre.. duke e fyer e nenqmuar islamin e etiketuar si mas keqi dhe staffi dardania.de toleron me u nenqmue ...

Marre te madhe bojn antaret musliman te kti staffi qe qendrojn ende pjes e kti staffi ...perveq jadores qe ka reaguar, une nuk pash askend tjeter nga moderatoret musliman te keti staffi qe reaguan kunder ktyre brithymve... lehin si zagar kendej ne forum duke fyer fen islame....

sikur ti derzonin akceset e moderimit te gjithe ata... ndryshe kish me marr masa edhe murgesha edhe staffi ne ndryshimin e poziciont te tyre... duke i ndeshkue kta zagart qe vjellin helem ksaje....

LOJETARI
07-07-11, 22:52
lojtar edhe ti ja nise me nderskamza a? E kush na qenkan ata qe po garojne e bertasin se cili eshte me mysliman se tjetri ?... E kush po na flete neve per "tolerancen fetare", nje staf qe ka marr iniciativen me e hap kete rubrike ne te cilen aktualishte 100 % te temave i dedikohen vetem njeres fe duke ju krijuar hapsire islamofobeve qe te hellin balte ne ēdo vlere islame...

A nuk ishit ju ata qe kur u jap si ide, pastaj edhe kur ju vu themeli e edhe me vone kur u perurua katedralja te gjithe dolet e uruat kete katedrale. Shkrimet qe nuk e miratonin katedralen shlyheshin menjehere e tash kur vie ne pyetje nje xhami lere qe i jepni hapsire tyrlifar kllosharit me i sheru komplekset ksajde po me mujte rekrutoni edhe nofka tjera, vetem e vetem te i kontriboni "tolerances"...

Toleranca nderfetare nuk egziston ketu per shkak se ne rubrikat e fese kolliten afetaret qe si kane dy lidhje me fe sepse nuk ju intereson ajo. Tolerance fetare eshte ajo ku ne diskutime pjesmares jane dy ose me shume diskutues te feve te ndryshme te cilet diskutojne me etike dhe fakte gjithnje duke e respektuar njeri tjetrin...

Ata qė po piskasin janė ata qė i pamė tu u falė nė rrugė .E citova Hasanin po nuk ju drejtova atij personalisht ,sepse kam respeskt pėr tė dhe shkrimet e tij edhe pse rrallė pajtohem me tė .Me ata tė cilėt nuk ju reprikoj ,mundesh me e marrė me mend se ēka mendoj pėr ta .
Kam qenė pro Katedrales dhe nuk jam kundėr ndėtimit tė xhamisė .
Nuk mė lidhė asgjė me fenė katolike ,por kam respekt pėr katolikėt shqiptarė sepse janė pakicė dhe si pakicė nuk e kanė lehtė .Meritojnė tretman tė veēant .
Kėtu ne dardani kemi shumė pak katolikė ,por kemi shume mysliman qė ēdo sukse dhe ēdo arritje tė kombit mundohen me e ndėrlidh me fe dhe si rrjedhojė lindin fėrkimet me ata qė janė kundėr politizimit tė fesė .
Tė tillėt njė gjė duhet ta kenė tė kjarrtė nėse gjendja momentale e shoqerise sonė nderlidhet me pėrkatėsinė fetare , atėherė krejt faji bie mbi fenė islame , sepse jemi mbi 90 % qė nė njė apo formė tjetėr jemi tė lidhur me kėtė religjion .Nuk mund tė fajėsohet pakica , e as qė ka vend pėr krenari tė shumicės.
Por e mira e sė mirės ėshtė qė religjioni tė lihet aty ku e ka vendin ,-ēėshtje dhe e drejtė individuale e secilit tė besoj dhe ta manifestoj pėr vete ,siq i ka hije njė bisimtari .

Guri i madh
07-07-11, 22:55
Ata qė po piskasin janė ata qė i pamė tu u falė nė rrugė .E citova Hasanin po nuk ju drejtova atij personalisht ,sepse kam respeskt pėr tė dhe shkrimet e tij edhe pse rrallė pajtohem me tė .Me ata tė cilėt nuk ju reprikoj ,mundesh me e marrė me mend se ēka mendoj pėr ta .
Kam qenė pro Katedrales dhe nuk jam kundėr ndėtimit tė xhamisė .
Nuk mė lidhė asgjė me fenė katolike ,por kam respekt pėr katolikėt shqiptarė sepse janė pakicė dhe si pakicė nuk e kanė lehtė .Meritojnė tretman tė veēant .
Kėtu ne dardani kemi shumė pak katolikė ,por kemi shume mysliman qė ēdo sukse dhe ēdo arritje tė kombit mundohen me e ndėrlidh me fe dhe si rrjedhojė lindin fėrkimet me ata qė janė kundėr politizimit tė fesė .
Tė tillėt njė gjė duhet ta kenė tė kjarrtė nėse gjendja momentale e shoqerise sonė nderlidhet me pėrkatėsinė fetare , atėherė krejt faji bie mbi fenė islame , sepse jemi mbi 90 % qė nė njė apo formė tjetėr jemi tė lidhur me kėtė religjion .Nuk mund tė fajėsohet pakica , e as qė ka vend pėr krenari tė shumicės.
Por e mira e sė mirės ėshtė qė religjioni tė lihet aty ku e ka vendin ,-ēėshtje dhe e drejtė individuale e secilit tė besoj dhe ta manifestoj pėr vete ,siq i ka hije njė bisimtari .


o ky shkrim esht me shkronja te arta o fuzballer po kujna po i tregon kta e din po nuk dojn me pranue realitetin


se leku u hie te feja islame do me than tash jan besimtar me pages

Makresh
07-07-11, 22:59
Ata qė po piskasin janė ata qė i pamė tu u falė nė rrugė .E citova Hasanin po nuk ju drejtova atij personalisht ,sepse kam respeskt pėr tė dhe shkrimet e tij edhe pse rrallė pajtohem me tė .Me ata tė cilėt nuk ju reprikoj ,mundesh me e marrė me mend se ēka mendoj pėr ta .
Kam qenė pro Katedrales dhe nuk jam kundėr ndėtimit tė xhamisė .
Nuk mė lidhė asgjė me fenė katolike ,por kam respekt pėr katolikėt shqiptarė sepse janė pakicė dhe si pakicė nuk e kanė lehtė .Meritojnė tretman tė veēant .
Kėtu ne dardani kemi shumė pak katolikė ,por kemi shume mysliman qė ēdo sukse dhe ēdo arritje tė kombit mundohen me e ndėrlidh me fe dhe si rrjedhojė lindin fėrkimet me ata qė janė kundėr politizimit tė fesė .
Tė tillėt njė gjė duhet ta kenė tė kjarrtė nėse gjendja momentale e shoqerise sonė nderlidhet me pėrkatėsinė fetare , atėherė krejt faji bie mbi fenė islame , sepse jemi mbi 90 % qė nė njė apo formė tjetėr jemi tė lidhur me kėtė religjion .Nuk mund tė fajėsohet pakica , e as qė ka vend pėr krenari tė shumicės.
Por e mira e sė mirės ėshtė qė religjioni tė lihet aty ku e ka vendin ,-ēėshtje dhe e drejtė individuale e secilit tė besoj dhe ta manifestoj pėr vete ,siq i ka hije njė bisimtari .

Po ku ishte e keqja e protestes qe zgjati me pak se 1o minuta ? Ke par ti protesta pa slogana ? Pa kerkesa ? Un jo,.

LOJETARI
07-07-11, 23:10
Po ku ishte e keqja e protestes qe zgjati me pak se 1o minuta ? Ke par ti protesta pa slogana ? Pa kerkesa ? Un jo,.

Makresh ,
Mua nuk mė pengon protesta .qoftė edhe ajo qė zgjatė njė muaj .Mirėpo pamjet e premtės sė kaluar pėr mua janė shokuese ,ishin demonstrim qė nuk i shkon pėr shtati shoqėrisė sonė ,nuk ėshtė e jona ,ishte diēka e huaj ,e vrazhdė , pa shije ,pa vlerė .Krejt qeverinė e kemi tė pėrkatsisė myslimane , krejt policinė e kemi tė pėrkatsisė myslimane e me dalė me demostrue nė atė formė ,pėr mua ėshtė tmerrė ,ėshtė
luksuz qė kemi me ja pa sherrin .

Guri i madh
07-07-11, 23:20
Po ku ishte e keqja e protestes qe zgjati me pak se 1o minuta ? Ke par ti protesta pa slogana ? Pa kerkesa ? Un jo,.


po ka pas protesta sidomos nga shqiptart po slloganet kan qen ne gjuhen shqipe


arabishtja ne KOSOV nuk kuptohet

valiii
07-07-11, 23:20
Po ku ishte e keqja e protestes qe zgjati me pak se 1o minuta ? Ke par ti protesta pa slogana ? Pa kerkesa ? Un jo,.

E keqja eshte se, kane protestuar muslimat e keta skane drejt me protestu se feja na qenka diēka individuale qe nuk guxon me e shpreh ne publik.
Flamuri i Hamasit po thojne disa servila..? Po nejese edhe me pas qene flamuri i Hamasit ēka ka lidhje. Hamasi nuk eshte ne lufte me ameliken por me izraelin e izraeli nuk na ka pranu si shtet...

Pse ne cdo teme fetare duhet te permendet amelika?
Mire, po e dime na kane shliru po e dime dhe gjithmon do u jemi mirnjohes po mos ju nxeni per te madhe nje pjese te popullit qe per hire te ketije "shlirimi" nuk i miratojne masakrat barbare qe amalika i kryen cdo dite ne krye me izraelin.

me vjen keq qe jam pjese e ketije populli degjenerik servil pakurrizor ...

Guri i madh
07-07-11, 23:23
E keqja eshte se, kane protestuar muslimat e keta skane drejt me protestu se feja na qenka diēka individuale qe nuk guxon me e shpreh ne publik.
Flamuri i Hamasit po thojne disa servila..? Po nejese edhe me pas qene flamuri i Hamasit ēka ka lidhje. Hamasi nuk eshte ne lufte me ameliken por me izraelin e izraeli nuk na ka pranu si shtet...

Pse ne cdo teme fetare duhet te permendet amelika?
Mire, po e dime na kane shliru po e dime dhe gjithmon do u jemi mirnjohes po mos ju nxeni per te madhe nje pjese te popullit qe per hire te ketije "shlirimi" nuk i miratojne masakrat barbare qe amalika i kryen cdo dite ne krye me izraelin.

me vjen keq qe jam pjese e ketije populli degjenerik servil pakurrizor ...


edhe palestina nuk na ka pranue bile si shpesh po vizitohen me serrbin e po i kordinojn politikat e tyre kunder kosoves

LOJETARI
07-07-11, 23:25
me vjen keq qe jam pjese e ketije populli degjenerik servil pakurrizor ...
hahhahahahahahaa........kadale se na veq llaf po bajmė,...... edhe feja nuk njeh popull, s ka qa tė vjen keq !

valiii
07-07-11, 23:28
edhe palestina nuk na ka pranue bile si shpesh po vizitohen me serrbin e po i kordinojn politikat e tyre kunder kosoves

Po de po, kur dha interviste ambasadori palestinez ne beograd bete hyxhym si hijenat, porsa solla qendrimin real te qeverise se Palestines ja nisen me ju ba marimangat temes . A e kuptoni sa qesharak jeni..

e ureni islamin as nuk dini per se, thjeshte vetem keni ashtu urejtje patologjike...

Guri i madh
07-07-11, 23:30
Po de po, kur dha interviste ambasadori palestinez ne beograd bete hyxhym si hijenat, porsa solla qendrimin real te qeverise se Palestines ja nisen me ju ba marimangat temes . A e kuptoni sa qesharak jeni..

e ureni islamin as nuk dini per se, thjeshte vetem keni ashtu urejtje patologjike...


e pse ne jemi qesharak


e pse ju jeni serioz


tregona me argumente

Arb
07-07-11, 23:30
me vjen keq qe jam pjese e ketije populli degjenerik servil pakurrizor ...

Masi flet per nje fakt te ketille, duhet te jesh nje prej ketyre qe fshehesh e paraqitesh si Shqiptar.

valiii
07-07-11, 23:30
hahhahahahahahaa........kadale se na veq llaf po bajmė,...... edhe feja nuk njeh popull, s ka qa tė vjen keq !

mire e ki !

Murgesha
07-07-11, 23:42
me vjen keq qe jam pjese e ketije populli degjenerik servil pakurrizor ...


Me vjen keq te lexoj nje shkrim te till nga ti!!!!

Po te kishe ndi keqardhje per besimin tend, do te keshilloja te nderrosh besim, por te nidhesh keq se je pjesetar i nje populli, veq Zoti me madhnin e vet mundet me te ba qaren se askush tjeter!

valiii
07-07-11, 23:47
Me vjen keq te lexoj nje shkrim te till nga ti!!!!

Po te kishe ndi keqardhje per besimin tend, do te keshilloja te nderrosh besim, por te nidhesh keq se je pjesetar i nje populli, veq Zoti me madhnin e vet mundet me te ba qaren se askush tjeter!


Pse Murgeshe zgjodhe Danimarken pasi qe krenohesh me shqiptari ... Pse ke ik nga shqiptaret ???

Naki
08-07-11, 00:20
...shprehja e opinioneve tona rreth tolerances fetare nuk do te duhej te kaloje ne ofendime personale.
Nese ne si komunitet shqiptare nuk duam te debatojme dhe te respektojme edhe mendimet e kunderta pa ofenduar atehere do te ishte me mire te mbyllet per nje kohe nenforumet Fetare .

hasanmehmeti
08-07-11, 00:42
Pershendetje i nderuari Naki ,

E kame cekur edhe me nje postime tek politika , mbyllja e temave apo ne kete rast e forumeve nuk eshte zgjidhje. Kjo tregon dobesi ne Moderim, apo ne aplikimin e drejte te rregullave te vena nga perfaqesuesit e forumit.

Eshte turp dhe turpi shkon edhe me tutje qe fyerjet te jene pjese e forumeve fetare. Tash do vije dikush te me flas per divergjenca mendimesh.

Neve nuk kemi gje nga nje mori divergjenca mendimesh, perkundrazi larmia ka pozitivitetin e vet, dhe nuk eshte patjeter te pajtohen njerezit ne nje mendim te caktuar , por ajo qe eshte patjeter dhe cdo kujt i sigurohet duke filluar nga zakoni , tradita, besimet fetare dhe logjika e shendosh por edhe rregullorja e forumit eshte: shprehja e mendimit duke mos fyer individin ne identitetin e tij qofte ai fetare , kombetare , familjare , arsimore etj.

Kete nese arrini ta aplikoni si duhet atehere keni bere punen ne formen e shkelqyeshme.


Fyesin pa dallim identiteti duhet edukuar ne forma te ndryshme qofte edhe duke e perjashtuar pergjithemon.

E tille eshte logjika e vendit qe jeton ti, gjermanis , ku qellimi final i burgut eshte: Edukimi.

Me t'mira,
Hasani

valiii
08-07-11, 00:51
O Hasan, duhen te mbyllen sepse spaska moderator (une zdi qe ka pas ndonjehere) e tektenaj mas ramazanit i hapin prap :))
tash e kemi kete nenforumin e "tolerances" ku duhet me i duru t'ramet percdo dite...

mvjen keq se me nje rruge e paska hanger edhe 'mesime nga Bibla' po hajt se ai nenforum ashtu kshtu si me qene i mbyllur ...

ky forum i ka la duart qysh moti... Mdhimen qata djemt qe kane investu e kane gjujte pare palidhje.

hasanmehmeti
08-07-11, 00:57
Selamalejkum Hasan bej ,
Qysh nė momentin kur njeriu fillon tė flasė pėr fenė e vet me tjetrin , pėrfundon toleranca ndėrfetare ! Prandaj janė disa gjėra qė s kanė nevojė fare tė diskutohen , as kėtu ,por as nė realitet .Problemet me tė cilat pėrballohet njerzimi sot nė Kosovė nuk zgjidhen duke piskatė ,se unė jamė ma mysliman se Guri ,apo Lojėtari apo prindėrit tanė .Sepse kėto piskama krijojnė probleme paralele tė panevojshme .Humbje kohe ,ēarje koke dhe krijim tė njė realiteti krejtsisht tė ri ,njė jotolerancė ndėrmyslimane nė mes atyre qė fenė e vet e mbajnė pėr veti dhe nuk fryhen e piskasin tanė ditėn jemi mysliman dhe atyre qė mjekrra nuk ju mungon si shenjė por tė paktėn duhet edhe me shkumue gjatė reklamės [publicitetit] .

Alejkum selam Lojtare sulmuesi,

Une nuk pajtohem me ty se aty po na perfundoka toleranca fetare. Mund te jete qe perfundon nese ne diskutime marrin pjese persona qe nuk kane dituri fetare dhe diskutimin e tyre e bejne ne baza emocionale.
Dhe emocionet nese nuk kontrollohen jane te demshme ne cdo fushe, qofte ajo: diskutime fetare , kombetare , racore, sentimentale etj.

Per ti zbutur keto emocione ne njeren ane dhe ata qe sjane te kalitur qe mendimin e tyre ta shprehin pa fyer tjeterin ne anen tjeter , jane edhe rregullat e forumit. Dhe une kisha shkuar edhe me tutje qe nese ketu ne mesin e diskutuesve ka burra , te paraqiten me identitetin e tyre te vertet, atehere rritet edhe pergjegjesia e te shprehurit te mendimit te cdonjerit.

Sa i perket zgjidhjes se problemeve permes piskames.Pajtohem se gjerat duhet zgjidhur me ze te ulet , madje nganjehere edhe pa fole fare , kur syri shef me kendin e meshires ndaj nevojes se tjeterit. Por kur hapsira per heshtje eshte konsumuar , atehere duhet ngrite zerin per te drejten tende.

Fjalin e fundit spo ta ceku fare se spo ja vlejka!!!

Tutje forumet fetare nuk do ishte ne rregull ti mbyllje. Forumi Katolike ka nje moderatore te zelleshem dhe te respektuar nga une siq eshte Giovanni, forumi Islame eshte mbete pa moderatore dhe kete problem duhet te zgjidhni ju ne mesin e juaj se kush e moderone ate forume(e jo kujt ti teket , por ati qe e njef materien dhe nuk i merre gjerat me emocione , lene hapsire per diskutime dhe mbylle portat e fyerjes), por te mbyllet nuk eshte ne rregulle , sidomos tani kur vije muaji i Ramazanit , mund te kete njereze te sinqerte qe kane nevoj te dine diqka dhe kete mund ta gjene aty , duke lexuar , apo pyetur.

Shpresoj se nuk do nguteni ne lajmrimin qe e lexova me heret nga ju.

Hasani.

panta_rhei
08-07-11, 01:22
hasanmehmeti, pershendetje

a ka mundesi me te be vetem nje pyetje?
mbase po mbahesh per tolerant e joporovokues:

Pse e mban tek firma jote Nene Terezen???

Thjeshte pergjigju, si burre i qete e joprovokues e tolerues qe je.

Naki
08-07-11, 02:16
Pershendetje i nderuari Naki ,

E kame cekur edhe me nje postime tek politika , mbyllja e temave apo ne kete rast e forumeve nuk eshte zgjidhje. Kjo tregon dobesi ne Moderim, apo ne aplikimin e drejte te rregullave te vena nga perfaqesuesit e forumit.

Eshte turp dhe turpi shkon edhe me tutje qe fyerjet te jene pjese e forumeve fetare. Tash do vije dikush te me flas per divergjenca mendimesh.

Neve nuk kemi gje nga nje mori divergjenca mendimesh, perkundrazi larmia ka pozitivitetin e vet, dhe nuk eshte patjeter te pajtohen njerezit ne nje mendim te caktuar , por ajo qe eshte patjeter dhe cdo kujt i sigurohet duke filluar nga zakoni , tradita, besimet fetare dhe logjika e shendosh por edhe rregullorja e forumit eshte: shprehja e mendimit duke mos fyer individin ne identitetin e tij qofte ai fetare , kombetare , familjare , arsimore etj.

Kete nese arrini ta aplikoni si duhet atehere keni bere punen ne formen e shkelqyeshme.


Fyesin pa dallim identiteti duhet edukuar ne forma te ndryshme qofte edhe duke e perjashtuar pergjithemon.

E tille eshte logjika e vendit qe jeton ti, gjermanis , ku qellimi final i burgut eshte: Edukimi.

Me t'mira,
Hasani


I nderuari Hasan,problemi kyq i shoqeris sone eshte qe ne bejme shume zhurem dhe na mungone ideja si ti ofrojme zhgjedhjen e problemeve.
Ne vend qe te adresohen problemet tek njerzit kompetent simbas organigramit
perfaqesues fillojne gjerat nga bishti dhe mbarojne me bishta.
Kompetenca sociale per te perfaqesuar nje grup njerzish kerkone edhe pregaditjen profesionale dhe mbi te gjitha edhe perkrahjen popullore simbas vendit edhe kuvendit.
Qdo imponim i gjerave pa u pjekur kushtet ka prognozen e deshtuar.
Tjeter eshte lakmia,deshira per te bere ndryshime e tjeter eshte akceptanca shoqerore.

Makresh
08-07-11, 08:07
Makresh ,
Mua nuk mė pengon protesta .qoftė edhe ajo qė zgjatė njė muaj .Mirėpo pamjet e premtės sė kaluar pėr mua janė shokuese ,ishin demonstrim qė nuk i shkon pėr shtati shoqėrisė sonė ,nuk ėshtė e jona ,ishte diēka e huaj , e vrazhdė , pa shije ,pa vlerė .Krejt qeverinė e kemi tė pėrkatsisė myslimane , krejtpolicinė e kemi tė pėrkatsisė myslimane e me dalė me demostrue nė atė formė ,pėr mua ėshtė tmerrė ,ėshtė
luksuz qė kemi me ja pa sherrin .

Lojetar,

Kėta njerėz qė ty dhe "SHUMICĖS" i dukėn si tė huaj, i ka pergezuar edhe Muhamedi a.s. me nje hadith qe na eshte raportuar : ‏"Ka filluar Islami si i huaj dhe do tė kthehet si i huaj ashtu si ka filluar, dhe iu lumt kėtyre tė huajve‏"

I ėshtė thėnė o i Dėrguari i Allahut: Kush janė "tė huajt" ? Tha: Ata janė tė cilėt bėjnė pėrmirėsime kur njerėzit bėjnė ērregullime. kurse nė njė variant tjetėr: Ata janė njerėz tė mirė, janė pakicė nė mesin e njerėzve tė kėqij.

ėE ēfar te themi pas kesaj ? Ne s'jemi shoqeri "perendimore" sic ke deshir ti, ne mesin ton nuk guxon dhe nuk do te ndodhe kurr qe te organizohen karnavale (strip-tease publik) apo gay-prade sic e don bota perendimore.

Muslimanet shqiptar s'kan qeveri muslimane, nese Bajram Rexhepit e Hashim Thaēit i thua musliman, atehere ne vertet qenkemi te degjeneruar, por kur nje minister urdheron qe te rrihet populli i tij vetem pse po falet 10 minuta ne rruge, un si them ati musliman, ai qe besa as shqiptar nuk eshte ! Ka ber sakrilegj diten kur i rrahen besimtaret ne sexhde, keta definitivisht jan te dalur nga feja ! Kurse Isa Mustafa, ky spirihunc qe s'mirret kuptohet nga askush kerkon te fiton kohe, po jepe nje parcell se keta qe po falen rruges te beren kryetar ! Tani po habiteni pse po ka radikalizem, por kur ti besh padrejtesi nje populli, ai nuk revoltohet ndryshe pos me rrebelim !

Makresh
08-07-11, 08:15
E keqja eshte se, kane protestuar muslimat e keta skane drejt me protestu se feja na qenka diēka individuale qe nuk guxon me e shpreh ne publik.
Flamuri i Hamasit po thojne disa servila..? Po nejese edhe me pas qene flamuri i Hamasit ēka ka lidhje. Hamasi nuk eshte ne lufte me ameliken por me izraelin e izraeli nuk na ka pranu si shtet...

Pse ne cdo teme fetare duhet te permendet amelika?
Mire, po e dime na kane shliru po e dime dhe gjithmon do u jemi mirnjohes po mos ju nxeni per te madhe nje pjese te popullit qe per hire te ketije "shlirimi" nuk i miratojne masakrat barbare qe amalika i kryen cdo dite ne krye me izraelin.

me vjen keq qe jam pjese e ketije populli degjenerik servil pakurrizor ...
Nuk jemi boll evropjan, s'kemi boll krrishtian, tani duhet prodhuar sherra e kalimerka qe t'ju hyn evropa n'pik t'qejfit. Hamasi so kunder amerikes, po amerika e do izraelin, e pershkak t'amerikes, ky popull servil eshte i gatshem siē thojshin tek forumishqiptar, mi vra njo ka njo shqiptaret qe falen !

Te shash Zotin per keta s'eshte gja, por te thuash qe gjergj kastrioti kishte nonen shkin, gonxhe bojaxhiu nderroj identitetin e saj duke marr emrin e mari terezes, apo duke then qe pjeter bogdani ishte me bet se milloshevici per shqiptaret, ateher ke be krim anti-kombtar, denimi me xhehnem kurgjo so ! Ja me cfar mentaliteti synojn civilizimin. Se din qe zvicrranit s'jav nin as per nan terez e as per pjeter bogdani, e aq me pak per skenderbega, bile ktyne s'jav nin as per Gijom Tela :biggrin: … po per lavirin o e rendesishme permendja e kryqezatave, me ja livdue perendimoreve keta njerez anti-musliman, sepse s'kan gje tjeter per ti treguar Perendimit, pos duke ju then qe ne, poe vazhdojm ende punen e juaj te pist ndaj popullit ton !.

sherri
08-07-11, 09:54
Shpallet fajtor nė SHBA shtetasi amerikan me prejardhje shqiptarehttp://rtklive.com/img/vija_lajmi.jpgShtetasi amerikan me prejardhje shqiptare, Betim Kaziu, i akuzuar pėr pėrpjekje pėr bashkangjitje grupeve terroriste, ėshtė shpallur fajtor nga njė gjykatė federale nė Brooklyn tė Nju Jorkut, pėr ēka ai mund tė dėnohet me burg tė pėrjetshėm....Postuar: 09:27:52 / 08.07.2011 23 vjeēari Kaziu ėshtė me prejardhje nga Dibra e Maqedonisė, e jo nga Kosova, siē ėshtė raportuar nė mediat ndėrkombėtare dhe ato shqiptare.

Makresh
08-07-11, 09:58
Shpallet fajtor nė SHBA shtetasi amerikan me prejardhje shqiptarehttp://rtklive.com/img/vija_lajmi.jpgShtetasi amerikan me prejardhje shqiptare, Betim Kaziu, i akuzuar pėr pėrpjekje pėr bashkangjitje grupeve terroriste, ėshtė shpallur fajtor nga njė gjykatė federale nė Brooklyn tė Nju Jorkut, pėr ēka ai mund tė dėnohet me burg tė pėrjetshėm....Postuar: 09:27:52 / 08.07.2011 23 vjeēari Kaziu ėshtė me prejardhje nga Dibra e Maqedonisė, e jo nga Kosova, siē ėshtė raportuar nė mediat ndėrkombėtare dhe ato shqiptare.


Eshte shpall fajtor para se te denohet. Ky lajm i vitit.

LOJETARI
08-07-11, 10:02
Tutje forumet fetare nuk do ishte ne rregull ti mbyllje.

Hasani.


Hasan , Forumi mėsime nga Kurani , ka mbi 356 tema tė cilat edhe mė tutje mundė tė lexohen nga tė interesuarit pa kurrėfarė problemi , vetėm se nuk mund tė postohen shkrime tė reja deri nė rihapjen e tyre .
As pėr neve nuk ėshtė e lehte tė merret nje vendim i tillė , mrėpo jemi tė mendimit se kjo ėshte zgjidhje me e mirė [e pėrkohshme ].

Faleminderit nė mirėkuptim .

sherri
08-07-11, 10:10
Eshte shpall fajtor para se te denohet. Ky lajm i vitit.
hahahaha jo kjo pergjegjeja e vitit,e ku po u denojkan pa u shpall fator!? apo atje.... nime mire e ki :tongue:

Kercovari
08-07-11, 15:51
I bera nje pyetje Artistit qe te na tregoje komnkretisht ku e shikon terrorizmin shqiptare,po stafit si duket alias lojtarit i paska pengu.
Nje shkrim interesant ku qartesohet toleranca fetare aq sa edhe e kuptojne ato qe kur poppulli shqiptare muisliman nderton rruget e bashkimit kombetare dikush ngre transeferzalen e shkatrimit te kombit duke e shpall edhe Berishen arab.

Deo Graciani: Berisha bėn thirrje pėr zbatimin e mėsimeve tė “profetit” Muhamet nė shoqėrinė shqiptare
E Marte, 19-04-2011, 08:01pm (GMT+1)


http://www.zemrashqiptare.net/article/Editorial/21629/images/articles/2011_04/21629/u1_sali-berisha.jpgBerisha bėn thirrje pėr zbatimin e mėsimeve tė “profetit” Muhamet nė shoqėrinė shqiptare

Nga Deo Graciani

Shqiptarėt qė jetojnė anembanė trojeve shqiptare dhe nė ēdo vend tjetėr tė botės mbetėn gojėhapur dhe tė shokuar nga deklaratat ogurzeza qė Sali Berisha, kryeministri i paligjshėm i Shqipėrisė, bėri me rastin e ditėlindjes sė “profetit” Muhamet. Nė koncertin festiv tė organizuar nė pallatin e kongreseve, me rastin e ditėlindjes sė “profetit” Muhamet, Berisha bėri thirrje pėr zbatimin e ligjeve islamike nė Shqipėri.

Ndėr tė tjera, Berisha tha: “Sot nderojmė njė nga datat mė tė mėdha dhe mė tė ndritura nė historinė e njerėzimit, ditėlindjen e profetit Muhamet, profeti i dritės, lirisė dhe barazisė.” “Sot ne kremtojmė ditėn e lindjes sė profetit tė dritės, njė nga mėsimet e tė cilit ishte drita dhe arsimi.” Pastaj vazhdoi:“Ne nderojmė kėtė ditė tė bindur se rruga qė ndjekim ėshtė rruga e dritės, rruga e dijes qė pėrcolli profeti Muhamet me mėsimet e Zotit tek njerėzimi.” Gjithashtu, kryeministriu jargavit nga vetėkėnaqėsia, ndėrsa pėrmendi me krenari edhe ndėrtimin e qindra medreseve dhe pėrurimin e universitetit tė parė islamik tė botės shqiptare.

Ndėrsa fliste plot emocione mbi pėrurimin e universitetit islamik nė Tiranė, dukej sikur ishte gati tė thėrriste, “unė, unė dhe vetėm unė e bėra, askush tjetėr nuk e bėri njė vepėr kaq tė madhėrishme, qė nuk ėshtė ndėrtuar kurrė mė pare nė trojet shqiptare, madje as nė kohėn e sulltanėve nuk kishte njė universitet tė tillė.” Gjatė fjalimit ai bėri edhe deklaratėn mė provokuese dhe ogurzezė qė ka bėrė ndonjėherė njė kryetar qeverie nė historinė e Shqipėrisė. “Bazuar nė mėsimet e profetit Muhamet,” Berisha kėrkoi“qė tė gjithė sė bashku tė punojnė me pėrkushtim pėr ta bėrė mė tė barabartė shoqėrinė shqiptare.” Pra, Berisha kėrkon qė shoqėria shqiptare tė funksionojė sipas mėsimeve tė “profetit” Muhamet, dhe jo sipas ligjeve tė Bashkimit Evropian dhe botės sė qytetėruar. Dhe kėtė e thotė hapur, pa marrė fare parasysh se Shqipėria ėshtė njė shtet laik, dhe qė pėrbėhet jo nga njė por nga disa komunitete fetare. Kėtu del qartė qėllimi dhe dėshira e Berishės qė shoqėria shqiptare tė funksionojė sipas modelit tė vendeve “tepėr tė zhvilluara” si Pakistani, Afganistani apo Sudani, tė cilat zbatojnė ligjet dhe mėsimet e “profetit” Muhamet, i cili sipas Berishės i solli njerėzimit dritėn, barazinė, lirinė, dijen dhe arsimin.

Deklarata qė bėri Berisha me rastin e ditėlindjes sė Muhametit, janė pa pikė dyshimi deklaratat mė tė rrezikshme dhe ogurzeza tė njė kryetari tė qeverisė qė nga koha e pavarėsisė sė Shqipėrisė. Madje kėto deklarata tė Berishės mund t’i kishin zili edhe sulltanėt dhe kalifėt e dikurshėm, tė cilėt pėr nga zelli islamik mund tė konkurronin me Berishėn.

T’i bėnte kėto deklarata ndonjė vahabist i rėndomtė si puna e atyre qė jemi mėsuar tė dėgjojmė nėpėr radio dhe tė lexojmė nėpėr gazeta anti-shqiptare, ndoshta nuk do tė kishin ndonjė peshė tė madhe, por tė bėhen deklarata tė tilla nga kryeministri i njė shteti laik, kjo ėshtė e pafalshme dhe mjaft ndjellakeqe pėr tė ardhmen e Shqipėrisė. Kohėt e fundit Berisha i ka pėrshkallėzuar deklaratat e tij nė dėm tė shqiptarėve, dhe megjithėse qėndrimi i tij anti-perėndimor njihet tashmė, prapėseprapė me deklaratat e tij mė tė fundit, ai e tregon haptazi nė njė mėnyrė mė tė qartė dhe tė plotė se cilin mentalitet pėrfaqėson. Pėrpara disa kohėsh ai e mohoi edhe luftėn pėr pavarėsi tė popullit shqiptar duke thėnė se “kombi shqiptar dhe ai turk kanė qeverisur njė nga perandoritė me tė mėdha tė njerėzimit.’’ Me njė fjalė, sipas kėtij individi tė papėrgjegjshėm, pėr 500 vjet paskemi patur njė perandori shqiptaro-turke, dhe jo turke siē pėrpiqen tė na e mbushin mendjen historianėt e mbarė botės. Sipas tij, ne i kemi pritur pushtuesit turq me krahėt hapur, dhe kemi pranuar vullnetarisht qė tė bashkėqeverisim njė nga perandoritė me tė mėdha dhe “tė ndritshme” tė njerėzimit. Nga tė pushtuar me dhunė, Berisha preferon tė na kthejė nė pushtues me dhunė, duke na shndėrruar nė delen e zezė tė Ballkanit. Ne qė kemi luftuar ballė pėr ballė pėr 36 vjet kundėr njėrit prej pushtuesve mė kriminalė tė historisė njerėzore, ne qė kemi humbur mė shumė se gjysmėn e popullsisė nga dora e kėtij pushtuesi, ne qė pėr 500 vjet kemi jetuar si skllevėr duke na u mohuar kombėsia, gjuha dhe feja, ne qė jemi njė nga vendet mė tė prapambetura nė Ballkan dhe nė botė si pasojė e kėtij pushtimi, ne paskemi bashkėqeverisur me turqit, sipas gėnjeshtarit Sali Berisha.

Berisha ėshtė njė pseudo-patriot, siē janė tė gjithė ata qė mendojnė dhe veprojnė si ai. Ky individ i paskrupullt qė mban emrin Sali Berisha ėshtė jo vetėm njė gėnjeshtar i lindur, por edhe njė vegėl e sofistikuar nė duart e gjithė atyre qė pėrpiqen ditėn e natėn pėr tė varrosur tė ardhmen e Shqipėrisė. Berisha, gjatė gjithė jetės sė tij, ėshtė pėrpjekur tė kamuflojė planet e tij djallėzore, megjithėse komunist i lindur ėshtė shfaqur si anti-komunist i betuar, megjithėse anti-perėndimor ėshtė shfaqur si pro-perėndimor, megjithėse anti-shqiptar nė gen ėshtė shfaqur si shqiptar nacionalist, megjithėse nė thelb islamik i tėrbuar ėshtė shfaqur si i paanshėm nė ēeshtjet fetare, megjithėse ēirret pėr bashkimin me Evropėn kahun e anijes e drejtoi nga lindja e largėt duke na anėtarėsuar nė Konferencėn Islamike. Megjithėse ėshtė pėrpjekur qė planet e tij tinzare t’i zbatojė pothuajse nė fshehtėsi tė plotė, prapėseprapė ka treguar se nuk del dot jashtė genit tė tij anadollak dhe anti-shqiptar, dhe si rrjedhojė nuk mund tė rrinte dot pa e deklaruar publikisht origjinėn e tij. “A mundet qė nga i njėjti burim tė dale ujė i ėmbėl dhe i hidhur?” A mundet, vėllezėrit e mi, qė fiku tė prodhojė ullinj dhe hardhia fiq? – shkruhet nė Librin e Jakobit nė Dhjatėn e Re. Sigurisht qė pėrgjigjia ėshtė jo.Gjithėsecili nga ne duhet ta kuptojė njėherė e mirė se errėsira nuk mund tė prodhojė dritė.

Berisha dhe lloji i tij janė produkt i recikluar i errėsirės sė shkuar dhe tė sotme qė ka kapluar tokėn e Arbrit. Berisha dhe soji i tij janė veglat me tė cilat errėsira mundohet qė tė mbajė sundimin e saj mbi tokėn tonė tė martirizuar prej gjashtė shekujsh nga ithtarėt e profetit tė “dritės,” “lirisė” dhe “barazisė.” Ēdo shqiptar i vertėtė qė distancohet nga kjo errėsire, jep kontributin e tij nė shėrbim tė dritės. Por ai qė e pėrqafon me vetėdije kėtė errėsire makabre, rrezikon tė ardhmen e gjithė shqiptarėve. Prandaj lė tė mos bėhemi pa dashur vegla tė errėsirės duke i shėrbyer asaj. Faktet i kemi pėrpara syve. Zgjedhjen e kemi ne nė dorė. Ose tė rikthehemi nė gjirin e qytetėrimit perėndimor ashtu siē kemi qenė pėrpara se tė na shkėpuste me dhunė kuēedra turko-beduine, ose tė pėrfundojmė nė shkretėtirat e gadishullit arabik, atje ku e ka origjinėn kjo kuēedėr.

Guri i madh
08-07-11, 20:27
nuk esht mos marrveshja ne mes relegjioneve


ktu ka ardh puna ,A te jemi musliman duke e humb identitein kombtar


apo te rajum identitetin kombtar me fen krishtere e cila kurr nuk ka shpreh urrejtje ndaj personaliteteve kombtare


une e kam vendos te jem shqiptar duke mos e njohur islamin si religjion timinnuk esht urrejtja ndermjet relegjioneve se besimtart krishter nuk kan shfaq urrejtje nder fetare


po problemi esht nder etnik shqiptart qe nuk e pranojn islamizmin e matrializur


edhe islamiket qe jan te paguar nga sherbimet e huja anti shqiptare

taraku-1
08-07-11, 20:52
nuk esht mos marrveshja ne mes relegjioneve


ktu ka ardh puna ,A te jemi musliman duke e humb identitein kombtar


apo te rajum identitetin kombtar me fen krishtere e cila kurr nuk ka shpreh urrejtje ndaj personaliteteve kombtare


une e kam vendos te jem shqiptar duke mos e njohur islamin si religjion timinnuk esht urrejtja ndermjet relegjioneve se besimtart krishter nuk kan shfaq urrejtje nder fetare


po problemi esht nder etnik shqiptart qe nuk e pranojn islamizmin e matrializur


edhe islamiket qe jan te paguar nga sherbimet e huja anti shqiptare

Ok, une e respektoj vendimin tend...besoj qe edhe te tjeret nga grupi ime e respektojn vendimin tend..., por a na lejoni edhe neve te jeetojm me identitetin tone edhe 90% e popullates.

Ama jo duke na sulmue sikur deri tash, ti phanta,artisti,sherri...

Demek na e respektojm vendimin tend, edhe ju respektone vendimin tone..

ose ose ne po duhet me u mbrojt, deri sa ju po e sulmoni islamin sepse une identifikohem me islamin por nuk e mohoj identitetin time Kombtar, megjithse nese me detyron te zgjedh mes Identitetit Kombtar apo atij fetar, une e zgjedh islamin...

adin pse, sepse Allahu ma ka bo obligim...., keshtu vlen besoj edhe per te tjeret... qe e shohin veten musliman...

Guri i madh
08-07-11, 21:15
Ok, une e respektoj vendimin tend...besoj qe edhe te tjeret nga grupi ime e respektojn vendimin tend..., por a na lejoni edhe neve te jeetojm me identitetin tone edhe 90% e popullates.

Ama jo duke na sulmue sikur deri tash, ti phanta,artisti,sherri...

Demek na e respektojm vendimin tend, edhe ju respektone vendimin tone..

ose ose ne po duhet me u mbrojt, deri sa ju po e sulmoni islamin sepse une identifikohem me islamin por nuk e mohoj identitetin time Kombtar, megjithse nese me detyron te zgjedh mes Identitetit Kombtar apo atij fetar, une e zgjedh islamin...

adin pse, sepse Allahu ma ka bo obligim...., keshtu vlen besoj edhe per te tjeret... qe e shohin veten musliman...


une ju pergjegja titullit te temes


tema ne fjal nuk trajton problemet realisht


ne kemi ardh te deklarimi ,a je shqiptar ,apo islamist


te dyat bashk nuk po shkojn ,simbas juve ne duhet me hjek dor nga personalitetet ma eminente te kombit per me qen islamist i devotshem


une e kam zgjedh rrugen time te jam shqiptar duke hjek dor nga islamizmi ,dhe do ti mbroj kto personalitete me gjdo qmim

Kercovari
08-07-11, 21:24
nuk esht mos marrveshja ne mes relegjioneve


ktu ka ardh puna ,A te jemi musliman duke e humb identitein kombtar


apo te rajum identitetin kombtar me fen krishtere e cila kurr nuk ka shpreh urrejtje ndaj personaliteteve kombtare


une e kam vendos te jem shqiptar duke mos e njohur islamin si religjion timinnuk esht urrejtja ndermjet relegjioneve se besimtart krishter nuk kan shfaq urrejtje nder fetare


po problemi esht nder etnik shqiptart qe nuk e pranojn islamizmin e matrializur


edhe islamiket qe jan te paguar nga sherbimet e huja anti shqiptare

Jo jo..ka ardhe puna te jesh shqiptare duhet te jesh katolik as musliman e as orthodoks..problem delikat sepse eshte i parealizueshem..e sa i perket kombit leri ato anesh se kombin nuk e forcon katolicizmi po populli me dinjitet dhe me vlera njerzore qe duhet te ikete nje Komb.

Guri i madh
08-07-11, 21:30
Jo jo..ka ardhe puna te jesh shqiptare duhet te jesh katolik as musliman e as orthodoks..problem delikat sepse eshte i parealizueshem..e sa i perket kombit leri ato anesh se kombin nuk e forcon katolicizmi po populli me dinjitet dhe me vlera njerzore qe duhet te ikete nje Komb.ende nga asni katolik nuk e ndegjova nji parull ne gjuhet tjera


e allahu ekber nuk esht shqiptare e ket sllogan e perdorin te adhuruarit tuaj ne kosov


per fyrje te personaliteteve komtare i ke lexue ne forum


edhe pse me pate than qe mos me u marr me ata forumista se jan fundrrina


po te pakten ju ka qen dashur te reagoni kunder shkrimeve te ktyre fundrrinave qe mos te bini ne nivelin e tyre ,e ashtu relegjionin qe ti e ke per zemer do ta nderojshe

Kercovari
08-07-11, 21:33
ende nga asni katolik nuk e ndegjova nji parull ne gjuhet tjera


e allahu ekber nuk esht shqiptare e ket sllogan e perdorin te adhuruarit tuaj ne kosov


per fyrje te personaliteteve komtare i ke lexue ne forum


edhe pse me pate than qe mos me u marr me ata forumista se jan fundrrina


po te pakten ju ka qen dashur te reagoni kunder shkrimeve te ktyre fundrrinave qe mos te bini ne nivelin e tyre ,e ashtu relegjionin qe ti e ke per zemer do ta nderojshe
a thua krishti eshte shqiptare....jo jo me arab se muhamedi.

Guri i madh
08-07-11, 21:36
a thua krishti eshte shqiptare....jo jo me arab se muhamedi.


po tsh po mundohesh me me largue nga tema


ne po bisedojna per zhvillimet e fundit ne kosov


per protestat qe ka organizue FUAD RAMIQI


SA I PERKET KTYRE PROTESTAVE DISKUTOJNA DERI NE MENGJEZ

Kercovari
08-07-11, 21:40
po tsh po mundohesh me me largue nga tema


ne po bisedojna per zhvillimet e fundit ne kosov


per protestat qe ka organizue FUAD RAMIQI


SA I PERKET KTYRE PROTESTAVE DISKUTOJNA DERI NE MENGJEZ
Ne Kosove ska asgje te re..perseritet ajo qe bente serbia..a thua per cka duhet te diskotohet? mos per planet serbo ortodokso dhe katolike per te shfraros shqiptaret pse nuk jan te si ato..Enderroni me duket,sja arriti srbia ju kuren e kures.
Krishterimi nder shqiptaret eshte e kaluar historike dhe mos e dhahste Zoti kthimin pas e ju krishteret mbureni me ate qe u kemi dhene sepse eshte pjese e kombit tone..

Guri i madh
08-07-11, 21:52
Ne Kosove ska asgje te re..perseritet ajo qe bente serbia..a thua per cka duhet te diskotohet? mos per planet serbo ortodokso dhe katolike per te shfraros shqiptaret pse nuk jan te si ato..Enderroni me duket,sja arriti srbia ju kuren e kures.
Krishterimi nder shqiptaret eshte e kaluar historike dhe mos e dhahste Zoti kthimin pas e ju krishteret mbureni me ate qe u kemi dhene sepse eshte pjese e kombit tone..


DAL NGA DAL po tregon se edhe ti je pjes e atyre fundrrinave qe me pate sygjeruar qe te mos merrem me shkrimet e tyre ,duke aludue se ju nuk keni ato qenrdime


ne rregull ajo esht pjes e personalitetit tuaj vazhdoje edhe ma tututje kurr nuk kam me te than se e kie gabim rruga e mbar te qoft ,

ket shkrim per ket tem e kam te fundit me juve nuk debatoj me ty ma tutje


po fjalet qe i ke fol me dikend mos i harro


une nuk jam fajtor qe katoliket e nderun kombin me luft kunder okupatorit me pend kur ka qen koha e duhur me diplomaci me afrimin e kombit duke i harrue mos marrveshjet


ta perkujtojna gjeniun kombtar ANTON QETEN po edhe ne humanizmin e nanes TEREZ qe edhe skeptiket ma te mdhej evropjan kur ju thue se je shqiptar disi e ndijn nji afersi ma te madhe duke e perkujtuar nanen terez

taraku-1
08-07-11, 22:37
Guri, po mire de ti je shqiptar une po te redspektoj si shqipar, po te respektoj si katolik si ortodoks si shkaun si magjupin si malezezin,...nuk po ti mohoj kishat katadralet... e kemi ibligim me drejten islame me ju respektue..

Si shqiptar, pa perkatsi fetare qe i perket njeres ose tjetres fe ska, pak jan ata qe feja shqiptare o shqiptaria, kjo o veq keng qe kendohet edhe vaso pash shkodrani ne kohern e vet ka shkruar

deri sa i respekton te tjeret, bonu pak tolerant edhe respektoj edhe shqiptaret musliman, me mjekrra e pa mjekrra...ti ne gjermani qaty i ki zoni nuk guxon me tu nie me i fol diqka, se te rras en burg direkt..., e pse po munohesh me u shit trim me shqiptar musliman pse po don mi luftue po na sjem te sotit...

Mos u mundo me ndryshue gjendjen e shumices ...se kurren e kurres ski me mujt, se jeni pak vet shume pak... ne kurrfar menyre smunesh me ndryshue proporcionin...

Qite ne sondazh sa identifikohen vetem si Kombtare pa perkatsi fetare, skan me te dal as 3%

Keshtu qe duhet me u respektue vullneti i shumices... ose ose qe don shpallna lufte haptas, thuj ku tju gjej kam me ju vra.... na jemi neper prishitne Kosove, skem ku ikim..se une ktu kam lind edhe jetoj... jam musl.ima shqiptar....,por sja imponoj une te krishterit me dhune gjithsesi me u bo musliman..., ama deri sa ai priviligjohet me 10 %, edhe une kam me i kerkue drejtat e mia qe konsiderohem me 90 % shumice, e jo te nenqmohem pse i takoj besimit islam...

secili e ka respektin per veti secila ftyr kombtare,dikush i bon pejgamber, dikush i konsideron ndryshe si simbol te rezistences... p.sh familjen Jashari, ne si musliman e konsiderojm ashtu..., ju rugoven e boni zot, pejgamber,e qka jo..., kjo per neve nuk vlen..sepse besimi islam nuk na lejon...

hajde naten e mire 1x ej valla

Guri i madh
08-07-11, 22:52
Guri, po mire de ti je shqiptar une po te redspektoj si shqipar, po te respektoj si katolik si ortodoks si shkaun si magjupin si malezezin,...nuk po ti mohoj kishat katadralet... e kemi ibligim me drejten islame me ju respektue..

Si shqiptar, pa perkatsi fetare qe i perket njeres ose tjetres fe ska, pak jan ata qe feja shqiptare o shqiptaria, kjo o veq keng qe kendohet edhe vaso pash shkodrani ne kohern e vet ka shkruar

deri sa i respekton te tjeret, bonu pak tolerant edhe respektoj edhe shqiptaret musliman, me mjekrra e pa mjekrra...ti ne gjermani qaty i ki zoni nuk guxon me tu nie me i fol diqka, se te rras en burg direkt..., e pse po munohesh me u shit trim me shqiptar musliman pse po don mi luftue po na sjem te sotit...

Mos u mundo me ndryshue gjendjen e shumices ...se kurren e kurres ski me mujt, se jeni pak vet shume pak... ne kurrfar menyre smunesh me ndryshue proporcionin...

Qite ne sondazh sa identifikohen vetem si Kombtare pa perkatsi fetare, skan me te dal as 3%

Keshtu qe duhet me u respektue vullneti i shumices... ose ose qe don shpallna lufte haptas, thuj ku tju gjej kam me ju vra.... na jemi neper prishitne Kosove, skem ku ikim..se une ktu kam lind edhe jetoj... jam musl.ima shqiptar....,por sja imponoj une te krishterit me dhune gjithsesi me u bo musliman..., ama deri sa ai priviligjohet me 10 %, edhe une kam me i kerkue drejtat e mia qe konsiderohem me 90 % shumice, e jo te nenqmohem pse i takoj besimit islam...

secili e ka respektin per veti secila ftyr kombtare,dikush i bon pejgamber, dikush i konsideron ndryshe si simbol te rezistences... p.sh familjen Jashari, ne si musliman e konsiderojm ashtu..., ju rugoven e boni zot, pejgamber,e qka jo..., kjo per neve nuk vlen..sepse besimi islam nuk na lejon...

hajde naten e mire 1x ej valla


jo gabim e kie se nuk jeni shumic jo se une po e urrej fen islame po feja islame simbas juve po e urren historin e kombin shqiptar


ne nuk jemi ne kerkim te nji kombi tjter ,po ju jeni ata qe jeni duke kerkue nji komb tjter me histori tjter


une prap po e ceku nese qenka puna ashtu feja islame qenka ne kundershtim me te kaluren e shqiptarve une hjeki dor nga feja ,se nuk jam ne kerkim te nji identiteti tjteter kombtar

hasanmehmeti
08-07-11, 23:41
O Guri i Madhe (bashke me "teleshikuesit") neve si myslimane kemi nje bindje se prezenca jote, e imja , e ati tjeterit ne Islame apo largimi prej kesaj bashkesie fetare asgje deme as dobi nuk i sjelle Zotit te myslimaneve. E gjithe demi dhe dobia eshte ne korrizin tone besuam apo nuk besuam.

E lexova shume here qe beje zhurme per distancimin tend nga feja Islame. Une si Hasan(kuptimi: i bukur , i mire ; )) i thjeshte te theme , ike ka te duash veq zhurem mos bej.

Islami nuk ta mohone Kombesin , as ty e as mua e askujt ne kete toke , madje vet Zoti ka deshte qe te na krijoje keshtu ne grupe e gjuhe te ndryshe (per kete ke argument fetare). Madje Islami i trimnon burrat e dheut te mbrojne token dhe pragun e tyre sepse permes saj arrine graden e Shehidllekut.

Me te kaluaren e tone mund te kete shume njeriu kundershtime , une shembull kame kundershtime me idiotizmin e shqiptareve ne kohen e Ahmet Delis qe e lane te vetem perballe kaurrit , kame kundershti me gjumin dhe spiunllekun e shqiptareve qe Hasan Prishtines nuk i dulen ne ndihme , e kundershtoje veprimin e Adem Jasharit , qe nuk i largojke te pakten femijet nga shtepia , e te rri aty me luftetaret tjere burra, kame kundershti pse ne Ofensiven e dyte kur ishim ne Lufte pjesa derrmuse e UQK-se nga Drenica dhe Brigada e 112 iken per Berishe dhe Dukagjine dhe e lane Drenicen dhe Llapushen ne duar te shkive , ku si pasoj u masakruan familjet Delijaj nga Obria e Eperme e shume familje tjera , kam e kam kundershtime sa dush o Gure trimi e gjithekush mund te kete dhe ska te keqe ne te perderisa e argumenton me logjike te shendoshe dhe sbohesh bashkepuntore i kaurrit.

Vertet une spo e kuptoj a jeni ne toke te bukes, per kete edhe te shkruajta qe te pakten te mos bejsh shume zhurem dhe ta marresh me te bute se vertet nese ka diqka qe me se paku me hyne ne udhe eshte qeshtja e besimit tend apo e dikujt tjeter ketu, e tybe as per patriotizmin fallso te shume njerezve te pas luftes sjame i interesuar!!!

Dhe nese vertet e ke per qejf Kombin Shqiptare , atehere te pakten mesoja drejteshkrimin deri diku!!

ps/ te "qkruva"(dima per nder!) anipse se kam pas ndermend njehere te shkruaj ketej pari per shkak te mbylljes pa arsye te forumeve fetare!

Makresh
09-07-11, 00:39
jo gabim e kie se nuk jeni shumic jo se une po e urrej fen islame po feja islame simbas juve po e urren historin e kombin shqiptar


ne nuk jemi ne kerkim te nji kombi tjter ,po ju jeni ata qe jeni duke kerkue nji komb tjter me histori tjter


une prap po e ceku nese qenka puna ashtu feja islame qenka ne kundershtim me te kaluren e shqiptarve une hjeki dor nga feja ,se nuk jam ne kerkim te nji identiteti tjteter kombtar

Ti ke problem me identitetin tend, dhe duket kjart qe je duke vuajtur.

Nes te kuptova mir, per ty deshka te ndahen shqiptaret ne Katolik dhe Musliman !?

Pra ,.. kush e do kombin, duhet ta pranon Jezus Krishtin (e rraces arabe) si "Zot", dhe ta mohoje besimin e tij qe ishte musliman duke mos adhuruar Zotin e Jezus Krishtit, qe s'eshte as njeri e as i ndonje rrace njerzore !?

Me ēfar te drejte ti e gjykon mazhorancen shqiptare si anti-kombtare, kur hon e don, sa e mbajm mend muslimanet e kan perba kombin Shqiptar ! Hici keta musliman, s'te jet me askush ! Ti n'qoft se nuk e din, as ne Shqipni katoliket s'jan mazhoranc, jan sa gjysma e ortodoksve shqiptar ! E ne paq mbet puna tek ata ultra-nacionalistet katolik, qe me shpirt e me mish mbrojn figurat kombtare te krishtera e qe jan te gatshem te bejn aleanc edhe me shqiponjen e bardhe te serbis, atehere Guri,.. te qoft rruga e mbar ! Mos mendo qe do t'merzitemi.

uck_aksh
09-07-11, 00:53
Ti ke problem me identitetin tend, dhe duket kjart qe je duke vuajtur.

Nes te kuptova mir, per ty deshka te ndahen shqiptaret ne Katolik dhe Musliman !?

Pra ,.. kush e do kombin, duhet ta pranon Jezus Krishtin (e rraces arabe) si "Zot", dhe ta mohoje besimin e tij qe ishte musliman duke mos adhuruar Zotin e Jezus Krishtit, qe s'eshte as njeri e as i ndonje rrace njerzore !?

Me ēfar te drejte ti e gjykon mazhorancen shqiptare si anti-kombtare, kur hon e don, sa e mbajm mend muslimanet e kan perba kombin Shqiptar ! Hici keta musliman, s'te jet me askush ! Ti n'qoft se nuk e din, as ne Shqipni katoliket s'jan mazhoranc, jan sa gjysma e ortodoksve shqiptar ! E ne paq mbet puna tek ata ultra-nacionalistet katolik, qe me shpirt e me mish mbrojn figurat kombtare te krishtera e qe jan te gatshem te bejn aleanc edhe me shqiponjen e bardhe te serbis, atehere Guri,.. te qoft rruga e mbar ! Mos mendo qe do t'merzitemi.

un mendoj se jo mos te ndahen ne musliman dhe katolik po le te mbesin Shqiptar duke i besuar njeri tjetrit e jo duke i besuar jezusit e muhamedit

Kercovari
09-07-11, 06:47
DAL NGA DAL po tregon se edhe ti je pjes e atyre fundrrinave qe me pate sygjeruar qe te mos merrem me shkrimet e tyre ,duke aludue se ju nuk keni ato qenrdime


ne rregull ajo esht pjes e personalitetit tuaj vazhdoje edhe ma tututje kurr nuk kam me te than se e kie gabim rruga e mbar te qoft ,

ket shkrim per ket tem e kam te fundit me juve nuk debatoj me ty ma tutje


po fjalet qe i ke fol me dikend mos i harro


une nuk jam fajtor qe katoliket e nderun kombin me luft kunder okupatorit me pend kur ka qen koha e duhur me diplomaci me afrimin e kombit duke i harrue mos marrveshjet


ta perkujtojna gjeniun kombtar ANTON QETEN po edhe ne humanizmin e nanes TEREZ qe edhe skeptiket ma te mdhej evropjan kur ju thue se je shqiptar disi e ndijn nji afersi ma te madhe duke e perkujtuar nanen terez

Une jam "polic" i kombit tim,nena ime eshte mbesa e nje atdhetari te madhe Hasan Kaleshi dhe te sjell disa shkeputje nga jeta dhe verpat e tij per te njohur edhe gjenin tim..

Ja se ēka thoshte profesor Kaleshi pėr figurat e Lėvizjes Kombėtare Shqiptare: "Figurat e Lėvizjes Kombėtare Shqiptare nuk duhet tė ndahen si me shpatė nė "patriotė" dhe "tradhtarė". Mendimet mos t'i mbėshtesim nė autoritetet politike, por nė gjurmimet e vėrteta shkencore".


Se cili ishte vizioni i tij pėr Shkencat Albanologjike nė pėrgjithėsi dhe pėr historiografinė nė veēanti, mė sė miri mund tė shihet nga intervista e tij dhėnė gazetės "Bota e re" nr. 5-6, prill i vitit 1976, me ē'rast profesor Kaleshi vė nė spikamė edhe hartimin e njė enciklopedie pėr kombin shqiptar, duke theksuar mes tjerash:

"Nėse demistifikojmė disa ngjarje tona historike, tė cilat janė tė mbėshtjella me legjenda e me mite, nėse i rrekemi punės sė studimeve me njė objektivitet dhe seriozitet mė tė madh, pas disa vitesh do tė krijohen kushte pėr t'ia filluar punės nė kėtė drejtim".

Citat imi;Daja im thote pas disa vite do te krijohen kushte ne kete drejtim.Pas disa vite jemi duke humbe identitetin Kombetare,fatmirsisht kete humbje te identitetit e kerkojne te krishteret me se shumti.Pse?Te kekrojsh te imponojsh fe ne shekullin e raketave dhe kompjuterve kjo mund te u ndodhe vetem te verberve fanatik religjioz.

Po nė kėtė intervistė profesor Kaleshi flet edhe pėr angazhimin e tij rreth njė studimi mbi shqiptarėt e shquar nga Kosova e Maqedonia, qė nga koha e Rilindjes Shqiptare, sepse, siē thoshte ai, "kam pėrshtypjen se nė historiografinė tonė roli i tyre nėnēmohet".

Citat imi:Shqiptare te squar duhet te njihen vetem te krishteret te tjerat jan taleban,si Sali Berisha,Lulzim Basha,Hashim Thaqi etj.

Faik Konica
(1876-1942)
Dr. Hasan Kaleshi, nė atė kohė, kur Faik Konica mallkohej nė Shqipėri e nė Kosovė, ai pėr Faik Konicėn, ndėr tė tjera, thoshte:


Kure bythebrubrecet dhe kolobracionistet serbogrek si ne Kosove e Shqiperi tentonin te mohojn edhe Faik Konicen etj.Hasan Kaleshi ashtu si i ka hije nje kercovari dhe shqiptari me rreje te thella ne shqiptari,dhe te tille jan te gjithe shqiptaret e maqedonise ne veqanti kercovaret thote:

"Mirėpo le ta themi edhe njė mendim ekstrem: edhe sikur kjo pasqyrė tė na dilte me disa njolla, madje edhe krejt negative, ashtu sikurse duan ta paraqesin dogmatikėt e Shqipėrisė dhe mjerisht, nėn ndikimin e tyre, edhe disa nė Kosovė, prapėseprapė nuk do tė ishte e drejtė qė ta heqim Konicėn nga lėvizja jonė kombėtare, nga historia jonė e kulturės dhe e letėrsisė. Sepse, duke e hequr Konicėn nga kėto, ne s’bėjmė tjetėr veēse varfėrojmė kulturėn tonė jo aq tė pasur dhe, si pasojė, varfėrojmė edhe vetveten!"

Une i perkas ketij gjeni e asnje gjeni vatikanist po as teheranist.Shqiptaret e maqedonise ua moren dore maqedoneve Nene Terezen,sollen Skenderbeun ne Shkup,luftojne me mish e shpirte per te rajte kulturen dhe te gjitha vlerat kombetare kur ju andej e kendej shtireni se shqiptare eshte Marku,Gjergji,e Gjoni,kur nuk doni te njihni dhe keni qef te shkruhet per asnje shqiptare me emer Hasan,Tahsin,Sali, e Lulzim...se keta qenkan vehabist..a kete e quani tolerance fretare?

uck_aksh
09-07-11, 09:14
nuk esht mos marrveshja ne mes relegjioneve


ktu ka ardh puna ,A te jemi musliman duke e humb identitein kombtar


apo te rajum identitetin kombtar me fen krishtere e cila kurr nuk ka shpreh urrejtje ndaj personaliteteve kombtare


une e kam vendos te jem shqiptar duke mos e njohur islamin si religjion timinnuk esht urrejtja ndermjet relegjioneve se besimtart krishter nuk kan shfaq urrejtje nder fetare


po problemi esht nder etnik shqiptart qe nuk e pranojn islamizmin e matrializur


edhe islamiket qe jan te paguar nga sherbimet e huja anti shqiptare
identiteti komtar ruhet duke qen shqiptar duke besur ne njeri tjetrin duke u perkulur para atyre qe luftuan per komb nuk e ruan identitetin komtar duke u perkulur para jezusit apo muhamedit se nuk kan dhen asgje per kombin ton
nuk duhet ti njofin asnjeren te jetojm si komb Shqiptar pa asnjeren fe

uck_aksh
09-07-11, 09:55
Historia e feve
(prej fillimit deri sot)


FETĖ E VJETRA TĖ EVROPĖS
Kur themi fetė e vjetra evropiane menjėherė na kujtohen fetė, si besimet
dhe mbeturinat deri mė sot tė popujve romakė, teutonė (fis i vjetėr gjerman),
keltė dhe sllavė, nė krye me fenė e vjetėr greke.
1
Kėto janė besime tė vjetra tė
kontinentit europian, simpatizues tė tė cilave thua se sot nuk ka fare. Sidomos
fetė romake dhe greke, me idhujt dhe tempujt e tyre madhėshtorė e tė lėnė
pas, kanė stolisur artin botėror.
1. Feja e vjetėr e Greqisė
Literatura: Hans-Joachim Schoeps, Religionen, Gutersloh 1964, f. 137-153; H. von Glasenapp,
Die Nichtchristlichen Religionen, f. 131-143; F. Heiler, Die Religionen der Menschheit, f. 452-484.
Feja e vjetėr greke, sikur fetė e vjetėra babilonase dhe egjiptiane, ėshtė njė besim politeist.
Kėshtu qė Zeusi adhurohet sikur Apolloni romak, Amon-Ra-i egjiptian dhe Eli i Arabisė Veriore.

1
Edhe feja e vjetėr e shqiptarėve ėshtė me rėndėsi tė pėrmendet kėtu. Shqiptarėt janė pasardhės tė ilirėve dhe janė
autokton nė kėto troje, kurse gjuha e tyre llogaritet gjuhė indo-evropiane. Shqiptarėt, tė cilėt sot njihen si popull me
shumicė muslimane dhe pjesa tjetėr krishtere, kanė edhe besimet e tyre pagane tė bazuara nė kulte tė ndryshme.
Nė disa raste kultet e tilla janė pėrvetėsuar nga besimet e mėdha tė shpallura qė ekzistojnė nė mesin e shqiptarėve.
Kryezoti i panteonit ilir ėshtė perėndia (parjana, perun), i cili llogaritet qenie supreme. Emri i njėrės prej ditėve tė
javės, qė ėshtė e hėna, mendohet tė ketė lidhshmėri me emrin e zotit Hen ose En tė Babilonisė dhe tė
Mesopotamisė. Rol tė madh luan kulti i tokės mėmė, qė ka tė bėjė me pjellorinė e saj dhe me zhvillimin e bujqėsisė
nė pėrgjithėsi. Tek ilirėt gjithashtu ėshtė i pėrhapur edhe heliolatria (adhurimi i diellit). Gjurmėt e shumta tė kėtij kulti
shprehen pėrmes motiveve tė ndryshme qė zbukuronin objekte tė veēanta dhe qė nė mėnyrė grafike simbolizonin
diellin. Pėr shembull, rrathėt bashkėqendrorė, svastikat, spiralja etj. Ky kult diellor tek ilirėt shprehej edhe pėrmes
varėseve tė ndryshme nė formė kali, kaprolli, zogu etj. Tek ilirėt e krahinave jugore shumė i pėrhapur ishte edhe kulti
i gjarpėrit si simbol i pjellorisė, si totem, si qenie mbrojtėse nga syri i keq (apotropeike). Ky kult ndryshe quhet
gjarpėri (bolla ose vitore) i shtėpisė. Fjala vitore nė popull pėrdoret pėr tė treguar rojen e shtėpisė qė besohet se
ėshtė njė gjarpėr i shkurtėr dhe i trashė; njė grua qė ka lindur shumė fėmijė; fatitė pėr tė cilat besohet se i vijnė
foshnjes te djepi, natėn e tretė, pėr t’i caktuar fatin etj. Pėrveē qė ėshtė konsideruar fatsjellės e me cilėsi
shqetėsuese, gjarpėri ėshtė konsideruar edhe si zotėrues i tokės dhe i nėntokės, mbrojtės i shtėpisė dhe i familjes
etj. Prej kulteve autoktone ilire ėshtė edhe kulti i tė parėve, i cili ka tė bėjė me konceptin e zanafillės sė gjenealogjisė
sė hyjnėzuar, tė personave udhėheqės tė heroizuar. Gjithashtu ėshtė me rėndėsi tė pėrmendet besimi nė jetėn e
pėrtej varrit dhe ekzistimin e fuqive mistike, tė cilat jetonin nė mesin e njerėzve dhe u shkaktonin sėmundje e
fatkeqėsi. Kurse ilirėt, pėr t’i larguar ato fuqi mistike, sajuan forma tė ndryshme varėsesh (amuleta) me karakter
apotropeik etj. Thuhet se nė rrethinėn e Tiranės (nė krahinėn e Bendės), njė herė, njė grua po endte nė vegjė. Pasi
ajo kishte ndėrprerė punėn, e bija ia kishte ngatėrruar fijet e penjve. E ėma, pas shumė pėrpjekjesh, e lodhur dhe e
rraskapitur, e mallkoi duke i thėnė: “Ti moj bijė, gjithmonė endsh dhe kurrė gjė mos bėfsh!”. Nga ky mallkim vajza u
shndėrrua nė merimangė qė gjithmonė pėrpiqet, por nuk arrin tė endė njė pėlhurė. Nė disa krahina flitet pėr plakėn e
vatrės apo hyjninė e vatrės. Sipas njė legjende vatra e shtėpisė ruhet nga njė grua e moshuar, e cila tjerr ose end
vazhdimisht. Ndaj ishte zakon qė natėn pranė vatrės gjithmonė tė lihej njė copė bukė e pak ujė pėr kėrė grua.
Gjithashtu, legjenda tregon se, kur mbarohej sė enduri, nuk duhej lėnė vegja bosh (pa fije maje ose pa njė copė
pėlhurė tė endur), sepse lėnia bosh e vegjės apo e drugėzave besohej se ndillte shkretim tė shtėpisė dhe fatkeqėsi
pėr atė qė end. Sipas legjendės vegja nuk duhet mallkuar, pasi nė tė endet pėr njeriun dhe me fije leshi tė deles, e
cila konsiderohej e bekuar. Gjithashtu me rėndėsi ėshtė tė pėrmendet kulti i pemės nė ceremoninė e dasmės. Nė
Mallakastėr pasi e pėrcillte vajzėn e bėrė nuse pėr nė shtėpi tė burrit, nė tė kthyer, e ėma mblidhte karthi dhe i
hidhte nė zjarr, me qėllim qė tė digjeshin gojėt e liga. Po ashtu, ia vlen tė theksohet edhe kulti i zjarrit, i erėrave, i
redonit, i medanrit, i diellit, i hėnės etj. Sa i takon besimit pagan dhe kulteve tek ilirėt ėshtė me rėndėsi tė pėrmenden
edhe kultet qė vijnė si pasojė e sinkretizmit mes besimit ilir me atė grek dhe latin. Kėshtu, kėtu mund tė pėrmendim
kultin e bukura e dheut, nusja e malit, zana, fati, shtriga, vampiri, xhindi, syri i keq etj. (Shih, Historia e popullit

uck_aksh
09-07-11, 09:55
Nė tė gjitha kėto fe besohet nė luftėn mes zotave dhe shpjegohet mitologjia e tyre. Kjo fe i
reflekton periudhat parahistorike tė ngritura nė botėn e mitologjive.
Nė kohėn kur Bijtė e Izraelit dolėn nga Egjipti dhe nėn komandėn e Musait u nisėn drejt
qytetit Kenan tė Palestinės, dorėt (shek. XII. para e.s.), pasues tė ijonėve dhe akejve, vėrshuan
drejt Greqisė, ku gjetėn njė kulturė tė zhvilluar. Por nuk dimė se ēfarė i kanė shtuar ata konceptit
tė tyre fetar nga popujt e mėhershėm. Krahas asaj qė shiheshin mė tepėr ndikimet e forta tė
kulturės sė ishullit tė Kretės dhe tė Anadollit, ende nuk ėshtė e shpjeguar sa duhet dalja e
kulturės dhe e botėkuptimit tė kėtij ishulli. Por, nuk ka dyshim se marrėdhėniet mes Sirisė dhe
Anadollit kanė qenė tė forta.
Njohuria jonė pėr fenė dhe adhurimin grek, kryesisht, bazohet nė burime arkeologjike. Kėta
janė kryesisht tempuj tė gjetur si rezultat i gėrmimeve arkeologjike, vizatime qė paraqesin zota,
dhurata sakrificash, mbishkrime, statuja prej guri dhe prej tullave, enė dhe mbishkrime fetare.
Gjithashtu, kėto shpjegime i marrim edhe prej lajmeve tė panumėrta tė shkrimtarėve tė vjetėr,
prej tregimeve dhe legjendave mitologjike, prej shkrimeve qė i shpjegojnė autorėt e krishterė, me
qėllim qė tė kritikojmė besimin e adhurimeve tė idhujtarėve.
a. Bota e zotave tė Greqisė
Grekėt e vjetėr zotat e tyre i shihnin si paraqitje mbinatyrore tė qenies njerėzore. Zotat
qėndrojnė nė njė vend lartė nė qiell dhe e udhėheqin botėn. Sidomos, pėrfytyrohet se ata
qėndrojnė nė majė tė malit Olimp, dhe shumica e tyre janė tė mbuluar me mjegull nė njė lartėsi
prej 3000 metrash nė Tesalja. Kėtu sundon Zoti i qiellit, Zeusi, qė ėshtė ati i zotave dhe i
njerėzve. Ai ėshtė mbrojtėsi i drejtėsisė dhe i tė vėrtetės, i caktimit dhe i rregullimit botėror. Sipas
Homerit, ai ėshtė zoti i vetėm qė me njerėzit nuk lidhte marrėdhėnie direkte, por kontaktonte
nėpėrmjet tė tė dėrguarve. Ky lartėsim i Zeusit, sikur nė shumicėn e feve politeiste, paraqet prirjen e grekėve kundėr henoteizmit.
2
Nė kėtė lartėsim, njė pjesė e zotave janė zhdukur nė trupin e
Zeusit, kurse disa tė tjerė vazhdojnė tė jetojnė si emra tė ndryshėm tė Zeusit.
Zeusi, si Zot i Qiellit, nė duar tė tij e ka rregullin botėror. Ai di tė tashmen dhe tė ardhmen. Ai
mbron shenjtėrinė e betimit, tė drejtėn e misafirit dhe tė refugjatit. Ai, gjithashtu ėshtė edhe
mbrojtės i shtėpisė, familjes, dhe i shtetit. Festa mė e njohur pėr tė, qė bėhet njė herė nė katėr
vjet, ėshtė ceremonia e Olimpiadės, ku marrin pjesė tė gjitha qytetet dhe familjet greke. Gjatė
ceremonive rreptėsisht ėshtė e ndaluar gjakderdhja. Nė kėtė kohė, ngjashėm me “muajt e
ndaluar” tė arabėve, nė tėrė Greqinė sundon paqa. Sipas Homerit, lojrat e para Olimpike nė
Greqi kanė filluar nė vitin 776 para e.s. Vetėm se, kėto lojra, tė cilat pandėrprerė kanė zgjatur
mbi njė mijė vjet, janė ndėrprerė me sundimin e krishterimit, nė kohėn e mbretit Theodosius, nė
vitin 393 tė e.s. Ėshtė shumė i njohur tempulli i Zeusit, i lartė 22 metra, i ndėrtuar nė malin
Olimp, nė vitin 460 para e.s. Brenda tij gjendet idhulli i zotit i ndėrtuar prej ari dhe fildishi. Gruaja
e Zeusit ėshtė Hera. Pėr nder tė saj organizoheshin lojėra dhe gara tė veēanta, nė tė cilat
merrnin pjesė vajzat e reja. Nė tempullin mė tė vjetėr tė Olimpiadės gjendet edhe idhulli i Heras.
Zeusi ka lidhje edhe me vendin e kultit tė Dodonės, qė ėshtė zot i natyrės dhe i fallit. Ai
adhurohet nė veri tė Greqisė nė njė Zabel Dushku. Nė disa raste pėrfaqėsohej me vizatimin e njė
kau, i cili llogaritej zot i prodhimit. Sipas mitologjisė, ai, duke u shndėrruar nė ka, e rrėmben vajzėn
e mbretit Finike, Evropėn, dhe e dėrgon nė ishullin e Kretės. Nė tė njėjtėn mėnyrė e rrėmben edhe
Ganymedin, njė djalė i mirė dhe i bukur i njė mbreti, dhe e ēon nė malin Olimp. Ganymedi, me
urdhėrin e Zeusit ėshtė bėrė verėbartės i zotave nė malin Olimp. Kėto mendime pėr Zeusin,
tregojnė se ai ka patur lidhje tė ngushta edhe me zotat e bimėve qė vdesin dhe ringjallen.

2
Henoteizmi (Henotheism) ėshtė doktrinė teologjike sipas sė cilės besohet nė shumė zota, kurse vetėm njėri prej tyre
pranohet si zoti mė i lartėsuar i familjes apo klanit. Ky term ėshtė pėrdorur qė nė shekullin XIX nga ana Max Mullerit
dhe F. W. J. Schellingut dhe dallon nga monoteizmi. Nė henoteizėm edhe pse besohen shumė zota, pėrveē zotit
kryesor tė tjerėt lihen mbas dore. Pėr shembull, nė fenė e vjetėr hinduse pranohej ekzistenca edhe e zotave tė tjerė
por vetėm Indra adhurohej si zot mė i madh. Gjithashtu nė hebraizėm nė disa raste haset nė henoteizėm. Qasja qė i
bėhet zotit Jahve nė Tora ėshtė mė afėr henoteizmit se sa monoteizmit

uck_aksh
09-07-11, 09:56
Kurse njė zot tjetėr qė nė vlerė mund tė krahasohet me Zeusin, ėshtė Apolloni, zoti i
mėshirės. Ky nė fillim ka dalė nė shesh nė Anadoll, si njė zot tiran qė pėrhap tmerr, kurse mė
vonė plotėsisht i ėshtė pėrshtatur shpirtit grek. Vendi kryesor i kultit tė tij, mė herėt ishte Delphi,
ku gjendej edhe kulti i njė zoti tė gjarpėrit. Siē kuptohet prej mbi 200 emrave tė kulteve, edhe
Apolloni nė trupin e tij pėrfshin shumė zota. Ai nė veten e tij ka trupėzuar bukurinė, muzikėn dhe
ahengun dhe kulti i tij ėshtė pėrhapur nė tėrė Greqinė dhe nė Anadoll. Shenja tė madhėshtisė sė
tij janė harku, organo dhe dafina (defne-bay). Nė ēdo katėr vjet nė Delphi, nė emėr tė Apollonit,
organizoheshin lojėra. Nė tempull, ku llogaritej se ėshtė mesi i botės, gjendej njė gurė i madh.
Mbi kėtė gur kishte njė podium me tre kėmbė ku qėndronte njė fallxhore, qė lajmėronte pėr
ardhmėrinė. Pėr kėtė, nė tempullin e Apollonit shkohej pėr punėt e shtetit, pėr formimin e kolonive dhe pėr kėshillim pėr ēėshtjet qė kishin tė bėjnė me punėt ditore. Nė gjendje lufte,
sėmundje ngjitėse ose nė gjendje prodhimi tė keq, atje caktoheshin lėmoshat pėr zhdukjen e
hidhėrimit tė zotit.
Hyjnesha e tokės dhe gruaja e Zeusit, Gaja, qė ėshtė njėra prej anėtareve gra nė kuvendin e
zotave nė malin e Olimpit, llogaritej njėra prej hyjneshave me rėndėsi. Gruaja tjetėr e Zeusit,
Hera, ishte hyjnesha qė mbronte nė tė njėjtėn kohė edhe gratė edhe martesėn. Kurse Athena,
hyjnesha mbrojtėse e qytetit tė Athinės, nė fillim e lidhur me njė fetish ka hyrė nė Akropolis.
Edhe pse ishte njė hyjneshė e qytetit, nė shumė vende nė Greqi, ajo ėshtė konsideruar e
shenjtė. Vajza e Zeusit, Pallas Athena, ishte njė hyjneshė e luftės, e cila gjithashtu llogaritej
zbuluese e makinės luftarake, e fyellit, e parmendės dhe e tryezės pėr endje. Pėr nder tė saj ēdo
vit organizoheshin veprimtari muzikore, netė gazmore, bėheshin gara sportive.
Poseidon, ėshtė vėllai i Zeusit dhe zot i detit. Ėshtė njė zot qė ka ekzistuar edhe para
formimit tė shtetit grek. Llogaritet edhe burri i hyjneshės sė tokės. Saraji i tij gjendet nė thellėsi tė
detit. Vendi mė i madh i kultit tė tij ėshtė nė Isthmos tė Korintit. Pėr nder tė tij ēdo vit organizoheshin gara me karroca. Ai nė tė shumtėn e rasteve adhurohet dhe pėrfytyrohet nė formė tė
pelės. Pegasos, qė ėshtė pela me fletė e qiellit, mendohet tė ketė prejardhje prej Poseidonit.
Vėllai tjetėr i Zeusit ėshtė Hadesi, i cili konsiderohet zot i botės nėntokėsore. Besohet se ai
gėzon sovranitetin mbi hijet. Kėtij zoti tė pamėshirė dhe fitimtar pėr kurban i theret njė dele e
zezė dhe nė tė njėtin moment duart pėrplasen pėr tokė. Njėri prej zotave tė rėndėsishėm, kulti i
tė cilit ishte i pėrhapur nė tėrė Greqinė, ėshtė edhe Hermesi. Ai pėrfytyrohet si djali i Zeusit dhe i
dėrguari i zotave. Ai konsiderohej pėrfaqėsues i shpejtėsisė dhe udhėheqės i shpirtėrave.
Besohej se ai i ēon shpirtėrat te Hadesi, se ėshtė dhėnės i ėndėrrave dhe ėshtė ai qė njerėzit i
zgjon apo i vė nė gjumė duke i prekur nė sy me shkopin e tij. Hermesi llogaritet edhe zbuluesi i
fyellit dhe i rebabit (lloj violine nė Azi tė Mesme). Ai udhėheq korin muzikor tė hyjneshave dhe tė
zanave tė bukurisė. Ai kishte njė ekzistencė mistere. Nė Azinė e Mesme haset nė pėrfytyrimet
pėr Hidrin (Hėzrin), i cili u ndihmon njerėzve dhe paraqitet pėrpara tyre papritmas dhe nė format
dhe kohėrat qė nuk shpresohet tė paraqitet. Ai ishte padroni mbrojtės i udhėtarėve, i rrugėve
dhe i tregėtarėve, por, nė tė njėjtėn kohė ishte edhe i vjedhėsve dhe i mashtruesve. Hermesi, i
cili posedon veēanėsi tė ndryshme, respektohej edhe si zot i barinjve dhe i bollėkut. Shtyllat
Phallus tė vendosura nėpėr udhėkryqe pėr nder tė tij, llogariteshin tė shenjta. Kėto shtylla guri
me emrin “hermenė”, tė vendosura nėpėr rrugėt dhe nėpėr sheshet e Greqisė, janė simbole tė
gjinisė mashkullore dhe tė fuqisė sė jetės. Simbolet Hermes, gjenden edhe nė hyrje tė shkollave
pėr mundje dhe nė hyrje tė ndėrtesave qė janė tė hapura pėr shėrbim popullit.
Pėrveē zotave tė lartpėrmendur, nė fenė e vjetėr greke kishte edhe zota tė tjerė qė kanė
luajtur rol tė rėndėsishėm. Prej tyre ėshtė edhe Ares, zoti i fuqisė, i cili ėshtė edhe pėrfaqėsuesi i
egėrsisė dhe i ēmendurisė nė luftė. Artemis, ishte hyjnesha e gjuetisė, tė cilėn e shoqėronin zanat. Afrodita ishte hyjnesha e dashurisė dhe e bukurisė. Sipas mitologjisė, ajo ėshtė krijuar prej
shkumės sė detit nė Qipro. Kulti i saj nė Korint ėshtė bashkuar me kurvėrinė e shenjtė, qė tė bėn
me dije se ėshtė ndikuar nga kulti babilonas, Ishtari. Burri i saj ishte Hefaistos, kurse djali i saj
ishte Erosi, zoti i dashurisė. Zjarri i kurbanit dhe zoti i vatrės ishte Hestija. Prej zotave tė rėndėsishėm janė edhe Pan, zot i bariut; Ajdos, zot i erės; gruaja e tij dhe hyjnesha e muzgut (agut tė
mėngjesit) ishte Eos dhe zoti i hėnės ishte Helana.
Zotat e Greqisė sė vjetėr, tė cilėt i shpjegon Homeri, sipas Aristotelit janė njerėz tė

uck_aksh
09-07-11, 09:57
pavdekshėm. Nė aspektin etik nuk janė shumė mbi njerėzit, kurse nė aspektin e fuqisė janė mbi
ta. Edhe zotat, sikur njerėzit, dashurohen, gėzohen, zemėrohen, hidhėrohen dhe pėrjetojnė
dhimbje. Nė ēdo punė tė tyre kanė qėllime mistere. Pėr kėtė edhe nuk u besohej tepėr. Ata
qėndronin nė botė dhe nuk kishin fuqi kur tė dėshironin.
Besohej se mbretėrit janė prej fisit tė Zeusit dhe ata besonin se mbretin e zgjedh Zeusi.
Mbretėrit, si pėrfaqėsuesė tė Zeusit nė tokė, ishin tė obliguar t’i udhėhiqnin ceremonitė fetare.
Ata nė tė njėjtėn kohė llogariteshin edhe si kryemurgjėr. Vetėm se ata nuk synonin qartė nė hyjni
sikurse ishte rasti me faraonėt. Ata punonin nė emėr tė Zeusit dhe betoheshin se do ta
sendėrtojnė tė vėrtetėn dhe tė drejtėn nė emėr tė tij.
b. Konceptet pėr jetėn pas vdekjes
Sipas koncepteve shumė tė vjetra, besohej se tė vdekurit vazhdonin tė jetonin nė varreza nė
afėrsi dhe pas njė kohe tė caktuar ktheheshin pėrsėri nė botė. Krahas kėtij koncepti ata besonin
se tė vdekurit dhe hijet e tyre jetonin nė nėntokė, ku gjendej bota e tė vdekurve. Ata, pėr shkak
qė nuk mund tė dilnin nė sipėrfaqe tė tokės, jetonin tė mėrzitur. Megjithatė, tė zgjedhurit dhe
shenjtorėt shkonin nė ishullin e shenjtorėve, qė quhet “Elysium” dhe sipas parafytyrimeve ai
gjendet nė skajin perėndimor tė botės. Nuk mungojnė edhe ata tė cilėt besojnė nė botėn e
ardhshme dhe jetėn pas vdekjes. Akili nė veprėn “Odisea” ka thėnė: “Kundėr vdekjes, ku jetė
nuk ka aspak, me plot dėshirė preferoj njė jetė ditore tė punėtorit, punėn e njė bujku qė punon
pėr ngopjen e barkut”. Me kėtė jepet shenjė se ka edhe nga ata tė cilėt nuk e pranojnė edhe atė
besim tė dobėt nė botėn e ardhshme.
Nevojėn pėr besim nė botėn e ardhshme tė grekėve tė vjetėr janė munduar ta plotėsojnė
fetė nistere me pėrshkrime konkrete. Sipas kėsaj: mėkatarėt do tė dėnohen nė njė ferr
nėntokėsor, kurse tė mirėt do tė shpėrblehen nė njė botė hyjnore, gjegjėsisht nė Ishullin e
mbretėrve. Sipas konceptit shpirtėror tė pėrgatitur nga Orfikėt (Orphik) periudhat e mė vonshme,
shpirti pas zhdukjes sė trupit vazhdon tė jetojė i lirė. Trupi ėshtė varri i shpirtit, shpirti pasi tė
shpėtojė prej trupit, takohet me jetėn e vėrtetė. Sipas tyre, njerėzit gjenden nė njė shpėrngulje tė
shpirtit tė rimishėruar (reinkarnacion). Shpėtimi realizohet vetėm me anė tė shpėtimit nga rrethi i
rimishėrimit. Disa filozofė tė njohur, si Pitagora, Empedokle, Platoni ishin nė kėtė besim tė
orfikėve.
c. Reagimet ndaj politeizmit
Dihet se shkolla orfike ėshtė kundėr politeizmit. Sidomos, Ksenofoni ka luftuar kundėr
besimeve nė shumė zota dhe kundėr koncepteve mitologjike pėr zotin. Ai kritikon Homerin dhe
Hesiodin. Ai thotė se kėta, zotit ia kanė veshur tė gjitha punėt e kėqija qė kanė tė bėjnė me
njerėzimin; zotat i kanė konceptuar nė formė tė njeriut dhe kanė menduar se ata mund t’i bėjnė tė
gjitha punėt e kėqija si vjedhjen, amoralitetin, rrenėn etj., dhe vazhdon duke thėnė: “Sikur kau dhe
luani tė kishin mundėsi tė vizatojnė, zotat e tyre do t’i vizatonin nė formė tė kaut dhe tė luanit.
Kėshtu edhe ēdo popull zotit tė vet do t’i jepte cilėsitė e tij. Kėshtu qė tė zinjtė zotin e tyre do ta
mendonin me hundė tė rrafshė dhe me flokė tė zeza kaēurela. Kurse, pėrkundėr kėsaj, njerėzit e
Trakisė veriore do ta mendonin njė zot me sy tė kaltėrt dhe flokė tė verdha”.
3
Sipas Ksenofonit, nė fakt Zoti ėshtė shumė larg tė gjitha kėtyre cilėsive. Asnjėra nga kėto
nuk mund t’i pėrshkruhet zotit. Zoti ėshtė njė, i pafund dhe i palėvizshėm. As lind, as vdes e as
ndryshon. Megjithatė, zoti i udhėheq tė gjitha ndryshimet dhe tė gjitha lėvizjet nė botė. Ky Zot, i
cili asnjėherė nuk lėviz dhe nuk ndryshon, sheh dhe dėgjon ēdo gjė. Ksenofoni e pranon edhe
ekzistencėn e zotave tė tjerė. Por, mbi tė gjitha ata zota, vėndon kėtė Zot tė fortė dhe njė, i cili
udhėheq botėn. Ai gjithashtu pranon ekzistimin edhe tė zotave qė varen prej Zotit njė.
4
Sipas Heraklitit, parimi logos, i cili udhėheq botėn, dhe zoti janė tė njėjtė. Zoti ėshtė i njėjtė

uck_aksh
09-07-11, 09:57
me logosin, i cili rregullon dhe udhėheq botėn dhe vetė gjendet brenda nė botė. Logos ndikon nė
ēdo pikė tė botės, ai ka punuar nė brendėsi tė ēdo pjese tė botės. Kėshtu qė shpirtėrat individualė janė pjesė tė logosit, shpirtit tė botės. Pasi njeriu vdes shpirti kthehet te tėrėsia. Zoti qė
i rregullon ngjarjet nė botė, gjithashtu ėshtė brenda nė botė. Herakliti me kėtė mendim tė tij
mbron njė mendim panteist dhe monoteist.
5
Ndėrkaq, sipas Parmenidit, kjo botė dhe zoti janė
njė, janė tė njėjtė. Ai ėshtė vetė ekzitenca.
Njėri prej kundėrshtarėve tė fesė tradicionale greke ėshtė Anaksagora. Ai thotė se zotat qė
adhurohen nuk janė gjė tjetėr nė thelb, veēse janė grumbuj gurėzish. Pėr kėtė dhe ėshtė
fajėsuar si mosrespektues i zotave dhe ėshtė syrgjynosur prej shtetit tė tij.
6
2. Feja romake
Literatura: H. J. Schoeps, Religionen, f. 156-164; H. von Glasenapp, Die Nichtchristlichen
Religionen, f. 158-168; F. Heiler, Die Religionen Menschheit, f. 484-500.
Feja e romakėve ėshtė zhvilluar prej njė pėrzierje tė elementeve tė kultit tė shteteve tė
ndryshme, tė cilat i kanė patur nėn sundim. Parimet themelore tė tyre, nė ceremonitė fetare dhe
nė kult, i kanė mbrojtur duke filluar prej periudhės perandorake. Nė gadishullin italian, qė nė
periudhat e vjetra kanė banuar popuj indu-xhermenė dhe latinė dhe janė marrė me bujqėsi. Po
ashtu nė kėtė gadishull kanė banuar edhe etruskėt, pėr tė cilėt mendohet se kanė ardhur prej
Anadolli nė Italinė e Mesme dhe gjuha e tyre sot ėshtė njė gjė e pazbėrthyer.
Feja e etruskėve ka ndihmuar shumė nė zhvillimin e fesė romake. Sidomos kjo kuptohet prej
besimit nė botėn e ardhshme dhe kultit shumė tė zhvilluar dhe ėshtė prej metropolėve (qytete tė
vdekurish) tė stolisura me vizatime nėpėr mure dhe me varreza momentalisht tė mbrojtura.
Gjithashtu, sipas etruskėve besohej se, prej vėzhgimit tė fluturimit tė shpezėve, prej studimit tė
mushkėrive tė zeza dhe zorrėve tė kafshėve kurban, mund tė kuptohet dėshira e zotit dhe
ardhmėria.
Kurse popujt, si latinėt dhe sabinėt, nė pėrgjithėsi banonin nė qytete. Qyteti mė i njohur nga kėta
ishte Roma. Ēdo popull kishte kultin e vet special dhe kulti mė i rėndėsishėm ishte ai i Jupiter
Latiarisit. Pasi qė qyteti i Romės e mori autoritetin politik prej latinėve (deri nė shek. IV para e.s.),
kulti i Jupiterit ėshtė zhvilluar dhe ėshtė festuar me ceremoni madhėshtore. Njėri prej zotave tė rėndėsishėm ėshtė edhe zoti i hėnės, Diana. Ai adhurohet nga ana e tė gjithė latinėve. Vendi mė i
njohur i kultit i tij ėshtė njė zabel nė njė skaj tė detit (liqenit) Nemi nė Arixhia. Kulti i tij ka vazhduar
edhe nė periudhėn e perandorisė.
Feja e vjetėr e Romės ėshtė njė model i fesė popullore, i ndėrtuar mbi kultin familjar dhe
shtetėror. Pėr kėtė arsye romakėt nuk llogariten krijues tė fesė sė tyre speciale. Nevojat fetare i
plotėsojnė nga besimet e tjera. Nėse kėtu haset nė elemente tė huaja fetare, nga kjo shihet se
feja romake ka tre rryma kryesore, tė cilat janė: nė shek. VIII para e.s. etruskėt, nė shek. VI para
e.s. grekėt dhe nė shek. III para e.s. valėt helenistike-lindore. Vetėm se, pėrzierja e kėtyre feve,
qė nė fillim tė fesė romake, ka filluar me bashkimin e elementeve etruskė dhe latinė dhe kėshtu
ėshtė krijuar feja, e cila quhet “Feja e vjetėr e Romės”.
a. Bota e zotave tė Romės
Sipas njoftımeve tė vitit 753 para e.s. tė arritura deri nė kohėn tonė, triniteti mė i lartė dhe
mė i vjetėr i qytetit tė vjetėr tė Romės, qytet ky i themeluar nga ana e dy vėllezėrve binjakė,
Romulus dhe Romus, pėrbėhej prej Jupiterit, Marsit dhe Quirinusit. Ēdo njėri nga kėto zota po-

uck_aksh
09-07-11, 09:58
sedonte njė murg special kulti. Vendin mė tė lartė pas mbretit nė shkallėn e kultit tė murgjve, e
zinin ata. Jupiteri ishte njė zot tipik indo-xhermen. Nė periudhėn e mėvonshme ai konsiderohej i
njėjtė me Zeusin. Ai besohej si zot i dritės dhe ditėt e hėnės sė plotė i pėrshkruheshin atij, sepse
atė ditė me perėndimin e diellit nuk shuhej drita e tokės dhe e qiellit. Gjithashtu nė tė njėjtėn ditė
murgjit e Jupiterit, nė kalanė e Romės, pėr vete thernin njė dele tė bardhė pėr kurban. Kėtu
kishte njė shesh tė lirė vetėm pėr fallxhorėt. Fallxhorėt nga aty vėzhgonin gjendjen e qiellit,
fluturimin e shpezėve, gjithashtu prej aty mundoheshin tė mėsonin mendimet dhe dėshirat e Jupiterit pėr ardhmėrinė. Nė vitin 509 para e.s., nė skajin jugor tė kalasė u ndėrtua njė tempull i
madh i Jupiterit, kurse mė herėt kėtu gjendej tempulli i Jupiter Feretriusit. Ai mėkatet e tij i ka
mbytur me njė vetėtimė. Murgjit e Jupiterit llogariteshin mbrojtėsit e marrėveshjes. Gjithashtu
kėtu kishte njė fetish (njė gur tė shenjtė). Marrėveshjet bėheshin pranė kėtij guri dhe gjatė kėsaj
kohe bėhej kurban njė derr, cili vritej me shtizė. Kuptimi i kėsaj ėshtė: “Kėshtu sikur shtiza qė e
vrau derrin, edhe Jupiteri do ta vrasė popullin romak, nėse ai nuk e mbron marrėveshjen dhe
nuk i kryen obligimet”. Sikur qė Hera ėshtė gruaja e Zeusit, edhe Juno u bė gruaja e Jupiterit.
Derisa romakėt i braktisėn plotėsisht zotat e paraardhėsve tė tyre, besnik i qėndruan zotit mė tė
lartė, Jupiter Optimus, Maximus (mė i madh, mė i mirė). Populli dridhej para tij. Madje njė i huaj, si
Antichuse Epiphanes, nė kryeqytetin e tij ndėrtoi njė tempull dhe u mundua me mish e me shpirt tė
pėrhapė kultin e tij. Vetėm hebrenjtė ishin ata tė cilėt pėrpara Jupiterit kanė patur mundėsi tė
mbronin besimet e tyre dhe superioritetin e zotit. Por, ky kundėrshtim nuk pati sukses, kėshtu qė
nė kohėn e Hadrianit, mbi mbeturinat e Tempullit tė Solomonit nė Jerusalem u ndėrtua Tempulli i
Jupiterit, i cili ishte zot kryesor romak. Ky tempull qėndroi deri nė kohėn e dominimit tė Krishterimit.
Njė zot tjetėr si Jupiteri ishte Marsi. Ai ishte zot i popullit dhe mbrojtėsi i popullit, i qytetit dhe
i prodhimit. Jashtė murit tė qytetit nė sheshin e Marsit, nė emėr tė tij ėshtė ndėrtuar njė altar.
Populli njėherė nė pesė vjet, pėr pastrim shpirtėror, merr pjesė nė adhurim dhe nė ceremonitė
fetare pėr tė. Punėt e pastrimit hyjnor nė arat e mbjellura, po ashtu bėhen me emrin e tij. Nė festat e Marsit pastroheshin kuajt, armėt dhe brirėt pėr luftė. Gjatė adhurimit, zotin e pėrfaqėsonte
njė shtizė nė altar. Murgjit duke u ngjeshur me armė, bėnin vallėzime magjike. Kėta simbolizonin
fitoren e Romės dhe zdukjen e armikut. Gjithashtu pėr nder tė tij shumė herė brenda ēdo viti
organizoheshin gara me kuaj.
Kurse zot i tretė ėshtė Quirinusi, i cili nuk ishte shumė i njohur. Ka mundėsi qė nė fillim tė
kishte luajtur njė rol sikurse Marsi e mė vonė tė ishte shkrirė nė tė.
Zotat e tjerė tė vjetėr tė Romės janė mbrojtėsit e shtėpive dhe tė arave, kurse ceremonitė
reflektojnė kultin e bujqėsisė. Hyjnesha Tellus ėshtė mbrojtėse e tokės sė mbjellur, hyjnesha
Ceres mbrojtėse e farės dhe e prodhimit. Pėr Tellusin nė pranverė (15 Prill), gjatė mbjelljes
bėhet kurban njė lopė e bukur. Kurse pas disa ditėve (19 Prill), bėhen gėzime pėr Ceres. Edhe
Flora dhe Ops janė mbrojtėsit e prodhimit. Nė realitet ēdonjė rajon i bujqėsisė kishte zotin e vetė
mbrojtės. Emrat e kėtyre zotave i mėsojmė prej listės sė lutjeve e mbetur qė moti.
Faunus ishte zoti i kopeve dhe mbrojtėsi i drerėve. Pėr nder tė tij, murgjit, pėr mbrojtjen e
kopeve nga ujqit, shėtisnin rreth tij me ceremoni dhe atyre qė kishin marrė pjesė nė ceremoni u
binin me pjesė tė lėkurės sė kurbanėve dhe i shenjtėronin ata. Besonin se nė kopenė dhe nė
arėn ku ata janė prekur me tė do tė shtohet prodhimi. Nė kėtė listė tė zotave natyrorė mund tė
futim edhe shumė zota tė tjerė. Pėr shembull, zoti i prodhimit i etruskėve ėshtė Saturni
(Chronos), nė emėr tė tė cilit me 17 Dhjetor bėhet ceremoni dhe pėr atė ditė zgjidhet mbreti i tė
ēmendurve dhe pėrgatitet njė lloj karnavali. Zoti i ujit Neptoni (Poseidon) dhe zoti i zjarrit Vulkanusi (Hephaistos), veten e paraqesin me karakter grek.
Njėra prej specifikave tė fesė romake ėshtė ekzistimi i zotave tė shtėpisė dhe tė familjes.
Janus ėshtė zoti i derės sė shtėpisė. Siē shihet nė besimet primitive, sipas romakėve edhe dera
e shtėpisė ėshtė bartėse e njė fuqie mistere. Mė vonė Janus u bė zot i fillimit tė gjithēkaje. Tempulli i tij hapej nė kohėn e luftės, kurse nė kohė tė paqes mbyllej. Vesta ishte zot i vatrės. Tė
gjitha festat qė bėheshin pėr tė, nė shtėpi, bėheshin rreth vatrės. Betimet dhe premtimet
bėheshin nė momentet kur flakėt ishin tė pastėrta fetarisht. Pasi edhe shteti pėrfytyrohej si njė
familje e madhe, zotat si Janus dhe Vesta, u futėn nė mesin e zotave shtetėrorė. Murgjit e
Janusit pėrbėnin shtresėn mė tė lartė tė murgjve. Kurse murgjit e Vestasė ishin gjashtė vajza

uck_aksh
09-07-11, 09:59
beqare. Kėto kishin pėr detyrė qė gjithmonė tė ndeznin zjarrin e vatrės shtetėrore dhe posedonin
njė shkallė tė lartė shpirtėrore. Edhe Penates dhe Lares ishin prej zotave tė shtėpisė. Gjtithashtu
edhe respektimi i shpirtėrave tė paraardhėsve tė vdekur ishte detyrė e kulteve tė shtėpisė. Nė
kohė tė ndryshme sakrifikohej dhe punohej pėr tė fituar simpatinė e tyre.
Sė fundi, Geniusi llogaritej forcė prodhuese dhe shpirt mbrojtės. Nė fillim ai ishte fuqi e
personifikuar pėr riprodhim. Ēdo mashkull posedon Genius, kurse ēdo femėr posedon Juno. Mė
vonė Geniusi u pranua si shpirt mbrojtės. Kurse njė pjesė e zotave tė Romės sė vjetėr (si pėr
drejtėsi dhe pėr prosperitetin e shtetit) pėrbėheshin prej trupėzimit tė pėrfytyrimeve konkrete, pa
gjak. Ndėrkaq nė disa raste binin nė sy koncepte tė ndryshme sipas specifikave tė vendeve
lokale. Pėr shembull, rreth kėnetave shenjtėrohej njė hyjneshė e zjarrit me emrin Febris. Zotat e
kohės sė parė, si tė drejtėsisė dhe tė virtytit, mė vonė u shpallėn si cilėsi tė perandorit dhe u
shkrirė nė personalitetin e tij.
b. Zhvillimi i fesė romake
Me pėrparimin shpritėror dhe gjeografik tė romakėve, pas shek. VI para e.s., edhe hapėsira
e interesimit pėr zotat doli jashtė, bujqėsisė, ēobanisė dhe jashtė luftėrave dhe u zhvillua edhe
mėtej. Shumė zota tė huaj gradualisht hynė nė Romė. Zotat e vendeve tė okupuara merreshin
me formėn e tyre dhe me tolerancėn e gjerė tė romakėve zinin vend tė vazhdueshėm nė
Tempull. Por, kjo ishte vetėm njė tolerancė fetare, por kishte karakter edhe fetar edhe politik, qė
ndiqej me vetėdije tė plotė. Kėta zota tė huaj, duke i shoqėruar zotat vendės nė tempull, pas njė
kohe filluan tė llogariten si zota vendas. Nė shek. VI vendin e trinitetit tė pėrbėrė prej Jupiterit,
Marsit dhe Quirinusit, e morri triniteti i ri tė cilin e pėrbėjnė Jupiter, Juno Regina dhe Minerva.
Librat magjikė nė lidhje me kultin e Apollos nė Delfi, u sollėn nė Romė dhe u vendosėn nė bodrumin e tempullit Jupiter. Pėr Apollon u formua njė organizatė e murgjve prej 15 personave.
Me kėtė zotat grekė filluan tė hynin nė Romė. Zotat e parė grekė qė u futėn nė shoqėri janė
gjysėmzotat ose trimat mitologjikė, si Caster dhe Pollox, qė janė prej fėmijėve tė Herkulit dhe tė
Zeusit. Pėr kėta nė qendėr tė qytetit u ndėrtua njė tempull. Nė emėr tė Apollonit, nė vitin 431 nė
Romė u ndėrtua njė vend kulti special dhe aty ai adhurohej si padron mbrojtės i popullit. Artemisi
u bashkua me Dianan, njėrin nga zotat e vjetėr tė Italisė. Kafsha e shenjtė e Asclepiosit, zotit tė
shėndetit, ishte gjarpėri. Shenja e gjarpėrit, tė cilėn e bartin mjekėt buron prej kėtu. Kurse nė
vitin 217 sistemi i dymbėdhjetė zotave olimpikė i grekėve u pranua zyrtarisht nė kultin shtetėror
tė Romės. U bashkua me zotat vendės. Mė vonė zyrtarisht tė njėjtė llogariteshin zotat e
poshtėpėrmendur:
Zeus-Jupiter, Hera-Juno, Poseidon-Nepton, Athena-Minerva, Ares-Mars, Afrodit-Venus,
Apollon-Apollo, Artemis-Diana, Hephaistos-Vulcanus, Hestia-Vesta, Hermes-Mercurius, Demeter-Ceres.
Kėshtu, sikur qė nė sheshin e hapur me emrin Agora nė Athinė ishin zotat grekė, nė Romė
nė sheshin Forum ishin statujat e mbėshtjellura me flori. Poashtu edhe mitologjia e zotave Doma
u zhvillua dhe ata morėn formė dhe ngjyrė tė posaēme. Ndėrkaq prej shek. III. para e.s., edhe
zotat lindorė filluan tė ndikojnė nė Romė. Kultet e tyre luanin rol tė rėndėsishėm nė vitet e lindjes
sė Jesuzit. Pėr pėrzierjen e feve, datė mė e rėndėsishme ėshtė viti 204 para e.s. Sepse pas
Luftės sė Ponit tė dytė, me shtimin e rrezikut pėrreth Romės, kulti i Magna Materit u soll nė
Romė. Dhe nė vitin 191 nė emėr tė tij u bė njė tempull. Kubele adhurohej me emrin Magna
Mater. Sidomos, nė lidhje me kultin e tij rol tė rėndėsishėm luante pagėzimi me gjak nė fetė
mistere, tė cilat respektoheshin nga ana e grave.
Nga fundi i periudhės sė Republikės, nė fe shihet njė rėnie e pėrgjithshme. Shkaku i kėsaj
ka qenė ndikimi i kritikave tė fesė greke nė ato romake. Pėr shembull, disa shkrimtarė, si
Ciceroni, janė munduar qė tė luhatin besimin e popullit nė zotat e tyre. Gradualisht tempujt
filluan ta humbnin atė madhėshti qė e kishin mė herėt, ritet fetare filluan tė neglizhoheshin,
nėpėr kalendarėt fetarė filluan tė paraqiteshin pėrzierje. Perandori Angostos, pėr tė ndaluar kėtė
zhdukje (shek. XII para e.s.), mori mbi vete edhe detyrėn mė tė rėndėsishme tė murgjve dhe
ndėrtoi tempuj tė rinj. Dhe kėshtu ėshtė shpallur shenjtėria e Cezarit dhe e Augustinit dhe janė

uck_aksh
09-07-11, 09:59
bėrėr pėrpjekje pėr zhvillimin e kultit tė perandorit. Pas kėsaj sakrificat janė therė pėr Geniusin,
kurse therja ėshtė bėrė pėrpara pikturave tė perandorit. Jupiteri u shpall kryezoti i perandorisė,
kurse kryezotat e tjerė janė llogaritur tė njėjtė me tė. Po ashtu nė kėtė kohė nė Romė kanė hyrė
edhe zotat lindorė, si Izisi, Serapisi, Adonisi etj.
Nė vitin 160 para e.s. Izisi, i cili ishte i marrur nga Egjipti nė kohėn e Caligulas, ėshtė
pranuar si kult shtetėror, kurse nė vitin 38 tė e.s. pėr tė ėshtė ndėrtuar njė tempull i veēantė.
Kombinimi i fesė sė vjetėr romake me fetė e huaja mistere, te romakėt ka ringjallur
pėrmallimin e tė kuptuarit dhe tė shprehurit tė problemeve tė thella jetike.
3. Feja e vjetėr teutone (fis i vjetėr gjerman)
Literatura: H. von Glasenapp, Die Nichtchristlichen Religionen, Frankfurt am Main 1963, f.
122-130; H.J. Schoeps, Religionen, Gutersloh 1961, f. 118-130.
Teutonėt janė njė grup i njė populli indoeuropian, tė cilėt nė aspektin gjuhėsor mė afėr janė me
keltėt dhe italikėt. Ende nuk ėshtė e qartė se emri i tyre rrjedh prej keltėve apo prej teutonėve
(gjermanėve). Kjo fjalė shihet nė Posejdonjos, nė vitin 80 para e.s. Teutonėt janė pėrhapur prej
Skandinavisė Jugore dhe prej Gjermanisė Veriore. Ata kishin koncepte tė ndryshme dhe nuk kanė
patur njė fe tė caktuar dhe tė pėrbashkėt. Ne kėtu do tė flasim pėr parimet e tyre tė pėrbashkėta
dhe tė pėrgjithshme.
Njoftimet mė tė vjetra pėr fenė teutone hasen te Cezari, Straboni, Tacutus, Ammianus,
Mercellinus, Jordanes dhe Prokop, tė cilėt janė shkrimtarė tė periudhės sė vjetėr. Mė vonė kėta i
pasojnė aktivitetet e misionarėve krishterė, gjegjėsisht lajmet pėr ligjet kundėr traditave tė idhujtarisė. Nė lidhje me kėtė ēėshtje, shumica e teksteve runen (tekste tė shkruara me shkrim tė
vjetėr teuton) dhe fjalėt magjike zėnė njė vend tė rėndėsishėm.
Provat mė tė vjetra tė besimit teuton janė ato tė mbetura prej Periudhės sė Gurit dhe Bronzit
nė Suedi dhe nė Norvegji, tė cilat paraqiten nėpėr vizatime tė ndryshme nėpėr shkėmbij. Traditat
e tyre pėr tė vdekurit dhe pėr besimin nė shpirtin mund tė pėrcaktohen nė bazė tė disa
mundėsive. Edhe pse burimet pėr madhėshtinė e teutonėve janė tė pakta, nė veprat me titull
“Edda” dhe “Sagas” gjenden dokumentacione me vlerė pėr teutonėt e vjetėr. Vetėm se, pyetja
se sa mitologjitė pėr zotin qė shpjegohet nėpėr disa tema, mund tė jenė tė vazhdueshme pėr tė
gjitha hapėsirat teutone, mbetet pa pėrgjigje. Megjithatė, pėrsėri burim kryesor pėr fenė teutone
ėshtė Edda.
a. Koncepti pėr gjithėsinė
Gjithėsia pėrbėhet prej nėntė botėrave qė janė: tre nė nėntokė, tre nė sipėrfaqe dhe tre nė
qiell. Nė nėntokė janė: 1. Niflehim (vendi i mjegullės), ku zotėron tė ftohtit dhe errėsira e vdekjes;
2. Niflhel (vendi i zotit Hel), kėtu banon zoti i nėntokės Heli. Ata qė vdesin prej pleqėrisė dhe
sėmundjes vijnė kėtu; 3. Alfenheim i Zi, ėshtė vendbanimi i shkurtabiqėve zeshkanė. Nė
sipėrfaqe janė: 1. Midgard, bota e njerėzve tė mesit; 2. Jotunheim, vendi i viganėve tė pyllit; 3.
Vanenheim, vendi i caktuar i krijesave hyjnore. Kurse nė qiell: 1. Muspelheim, ėshtė vend i “Viganėve tė Zjarrit” kryetari i tė cilėve ėshtė Surturi dhe tė cilėt lėshojnė flakė; 2. Alfenheimi Dritė,
ėshtė vendi i shpirtėrave, qė janė miq tė dritės; 3. Asgard, ėshtė vendi i zotave. Zotat kėtu
banojnė nėpėr kėshtjellat e tyre. Kurse toka dhe qielli njėra me tjetrėn lidhen me anė tė urės tė
quajtur Bifrost. 10
b. Zotat dhe kultet e tyre
Zotat mė tė rėndėsishėm tė teutonėve janė Frej, Ziu, Donar dhe Wodan. Tacitus kėta i
konsideron tė njėjtė me Marsin, Jupiterin dhe Mėrkurin. Mė i vjetri nga kėta ėshtė Ziu (Tyr), Zoti i
Qiellit. Te saksonėt e vjetėr pėrmendet me emrin Saxnot. Ai ėshtė pėrfaqėsuesi i jetės sė
shenjtė dhe i jetės ligjore. Kurse te teutonėt perėndimorė dhe ata veriorė ėshtė zot i luftės.
Donar, ėshtė zot i furtunės dhe i prodhimit, zoti mė i dashur i fshatrave tė Islandės. Po ashtu,
edhe normanėt dhe vikingėt e kanė zhvilluar kultin e tij. Kulti i tij edhe nė periudhėn e
Krishetrizmit ka jetuar njė kohė tė gjatė. Ky zot qė cilėsohet si mbrojtės i mitologjisė, i
adhuruesve tė alkoolit dhe i gjarpėrinjve Midgard, ka luajtur rolin edhe tė mbrojtėsit. Arma e
Donarit ishte ēekani, kurse kali i tij ishte Sleipnir, me tetė kėmbė dhe magjik, i cili atė e bartte nė
ajėr. Edhe dy korba qė i bartte nė shpinė, tė cilėt ēdo gjė qė shihnin gjatė fluturimit ia pėrshtatnin
atij dhe e lajmėronin atė.
Frej, ishte prej zotave gra dhe ishte hyjneshė e prodhimit dhe e dashurisė. Sidomos Nerthusi
me dy gjini dhe Frigg, qė ėshtė nėna e zotave pėr ardhmėrinė dhe gruaja e Odinit, luajnė rol tė
rėndėsishėm.
Feja teutone ėshtė besim nė shumė zota. Vetėm se edhe besimi nė njė zot nuk ėshtė
harruar nė asnjė rajon.

uck_aksh
09-07-11, 10:00
c. Murgėria dhe kulti
Popujt teutonė nuk e njihnin klasėn e murgjve dhe organizatėn e tyre. Flijimin e sakrificave e
bėnte ēdo njeri vetė. Vetėm se, ritualet e rėndėsishme i realizonin administratorėt botėrorė tė rajonit. Adhurimi mė tepėr bėhej nėpėr pyje (zabele) dhe vende tė shenjta. Mė vonė filloi tė bėhet
nėpėr shtėpi, salone pėr sakrificė. Rrallėherė shihej edhe sakrifica njeri, i cili flijohej, sidomos,
pėr zotin Odin. Sipas shpjegimeve tė Strabos, nė Kimberuler, murgeshat me flokė tė bardha dhe
tė veshura me tė bardha, nė kokat e robėrve tė luftės vendosin lule, i afrojnė afėr njė kazani dhe,
duke e mbajtur kokėn mbi njė skaj tė kazanit, ia presin qafėn dhe gjaku i tyre rrjedh brenda nė
kazan. Kėshtu qė duke shikuar nė gjakun e derdhur nė kazan, japin lajme edhe pėr ardhmėrinė.
Adam von Bremen, shpjegon se nė Uspala nė kohėn ekuinoks (dita kur nata dhe dita janė tė
barabarta) tė (pran)verės, ditėn dhe natėn theren nga nėntė njerėz sakrifcė dhe pastaj trupat e
tyre i varin nė njė zabel.
7
Sipas besimeve popullore teutone, burime uji tė panumėrta, male, pyje, shtėpi janė vende ku
gjenden viganėt, zanat dhe shkurtabiqėt qė kanė tė bėjnė me shpirtin. Kėto krijesa, nė tė
shumtėn e rasteve veprojnė pozitivisht ndaj njeriut. Ata njeriut i mėsojnė fuqinė magjike tė kullosės, gurėve, shkrimit dhe fjalėve. Sipas asaj qė kuptohet prej vendeve tė kultit nė Upsala,
teutonėt nė periudhat e mėvonshme kanė edhe vizatimet e tempujve dhe tė zotit.
ē. Besimi nė fat
Zotat teutonė jetojnė nė majėn e botės, tė quajtur Asgard, qė ėshtė si njė familje zotash nėn
udhėheqjen e Odinit, kurse vendi i tyre i ngjante vendit tė njeriut. Sipas teutonėve, zotat janė
qenie qė zotėrojnė fuqi magjike dhe tė nxjerra prej formės sė njeriut dhe gjenden nėn administrimin e fatit pėr jetesė dhe pėr zhdukje. Pėr kėtė ata nuk janė tė pėrhershėm. Zoti Odin
(Wodan), pėr tė mėsuar kohėn e fatkeqėsisė, Mimirit Vigan i ka dhėnė syrin, kurse pėr tė lidhur
ujkun e Ziu Fenrisit, zotit tė luftės, e ka sakrifikuar dorėn e djathtė tė tij. Zotat e dinė fatin e tyre
se janė duke shkuar drejt hiēit, por nuk u mjafton forca qė kanė pėr tė ndryshuar atė. Planifikues
tė fatit, qė ėshtė i dėnuari i gjithėsisė, dhe realizues tė atij plani ishin tre hyjnesha. Kėto ishin tre
zota tė quajtur Urd (i bėrė), Werdandi (bėhet) dhe Skuld (do tė bėhet), tė cilat qėndrojnė nė njė
dru frashėri. Ato tjerrin dhe endin fijet e jetės sė njerėzve dhe tė zotave.
d. Koncepti pėr vdekjen
Sipas teutonėve, vdekja ėshtė njė mjet, i cili njerėzit i bart pranė familjes qė jetuar mė parė.
Njeriu i vdekur, nė kodrinat e varreve takohet me anėtarėt e familjes qė kanė vdekur mė herėt
dhe kėshtu vazhdojnė bashkėrisht tė jetojnė jetėn e kėsaj bote.
I pari nė botėn e tė vdekurve ėshtė zoti Hel. Atje arrihej me anė tė njė ure prej ari, e ndėrtuar
prej dy vajzave mbi njė lumė tė quajtur Gjöll. Tė pafajshmit do tė jetojnė nė vendin e Helit tė
padėnuar, por jo edhe tė gėzuar. Ndėrkaq mėkatarėt, aty afėr tė tjerėve do tė torturohen nga
Garm, qeni i ferrit. Ata pastaj do tė bien nė gropa me baltė, tė mbushura me shpata, do tė
lėndohen dhe do tė ndiejnė dhimbje. Kurse fati i atyre qė vdesin nė luftė, ēdo njėri sipas plagės
qė ka, do tė bėhet pėrsėri i ri dhe do tė shėrohet. Kurse qumėshti i Dhisė sė Heidrun-it, atyre do
t’u dhurojė njė jetė tė pėrhershme. Edhe njė derr mashkull, i quajtur Shehrimnir, ēdo herė pasi
qė tė hahet do tė ringjallet pėrsėri, dhe ata do t’i ushqejė me mishin e tij. Atje edhe kėngėtarėt
dhe instrumentalistėt do t’i kėnaqin dhe do t’ua mundėsojnė qė ditėt qė nuk kanė fund t’i kalojnė
me gėzim.
dh. Koncepti pėr eskatologjinė
Bota pas vdekjes sė zotit Baldurs, gjithmonė do tė shkojė drejt tė keqes, morali dita-ditės do
tė shkatėrrohet, vėllezėrit do tė vrasin njėri tjetrin. Fėmijėt vėlla-motėr do t’i prishin lidhjet
gjenetike; prostuticioni dhe luftėrat do tė pėrhapen; asnjė mashkull me tjetrin nuk do tė jetė i
pajtuar. Veē se, para ditės sė kiametit, Krimbi Fenris dhe Gjarpėri Midgard, do t’i prishin lidhjet
dhe do tė zhduken nė det, yjet do tė bien nga qielli, tokėn do ta pėrfshijė njė tym dhe njė zjarr,
kurse njė temperaturė e madhe do tė ngritet nė qiell. Megjithatė, pas zhdukjes sė gjithēkaje, bota
pėrsėri do tė dalė prej detit dhe do tė fillojė njė jetė e re. Ndėrkaq zotat, do tė grumbullohen nė
njė shesh tė gjerė tė quajtur sheshi Ida dhe do t’i gjejnė mbishkrimet e mbetura prej periudhave
mė tė hershme dhe do t’i mėsojnė tė vėrtetat e humbura. Tė gjitha fatkeqėsitė do tė shndėrrohen
nė mėshirė dhe duke ndenjur nė saraje prej ari, do tė vazhdojnė tė shijojnė jetėn e tyre.

uck_aksh
09-07-11, 10:01
4. Feja e keltėve
Literatura: H. von Glasenapp, Die Nichtchristlichen Religionen, Frankfurt am Main 1963,
f.231-235; H. J. Schoeps, Religionen, Gutersloh 1961, f. 131-133; F. Heiler, Die Religionen
Menchheit, Stuttgart 1959, f. 542-551.
Keltėt janė prej popujve indo-europianė, kurse nė aspektin e fondit tė fjalėve dhe tė kultit u
ngjajnė teutonėve. Pėr keltėt njohuri tė mjaftueshme japin shkrimtarėt grekė dhe romakė,
mbishkrimet nė pėrmendore, monedhat, literatura nė Irlandėn e vjetėr dhe nė Uells. Keltėt, nė vitin
600 para e.s., kanė sunduar nė Evropėn Perėndimore dhe tė Mesme. Me shpėrnguljet e mėdha
nė shek. V, njė numėr i madh i tyre shtrihet deri nė Azi tė Vogėl, njė pjesė tjetėr deri nė Perėndim,
nė Spanjė dhe nė Portugali. Por, deri mė sot keltėt veten e tyre e kanė mbrojtur vetėm nė Gali dhe
nė ishullin britanik, e sidomos nė Irlandė, nė Uells dhe nė Skoci. Irlanda dhe Uellsi kanė qenė
qendrat kryesore tė gjuhės dhe tė kulturės kelte. Kurse keltėt e kontinentit, me anė tė ekspeditave
dhe tė luftėrave qė ka bėrė Cezari nė Galja, janė latinizuar shpejt.
Edhe pse transmetohet se, nė mbishkrimet e gjetura nė rajonin ku ata kanė jetuar janė
gjetur shumė emra tė zotave keltė, ata nuk janė pėrcaktuar. Shkrimet mė tė vjetėra pėr fenė e
keltėve janė nė veprat e Aristotelit, Cezarit, Lucanit, Lukianit, Cacius Dios dhe nė shkrimet e periudhės sė vjetėr. Gjithashtu ato gjenden edhe nė pėrkujtimet e shkrimtarėve tė kishės tė
periudhės sė krishterimit, si Gregor von Tours, dhe nė legjendat e shenjtorėve. Ai qė me vjershat 12
dhe me pėrkthimet e tij zgjoi interesim pėr legjendat kelte, nė vitin 1760, ėshtė skocezi James
Macpherson. Ai, legjendat irlandeze qė datojnė prej shek. III, i ka bartur nė Skoci.
Burimet pėr fenė kelte, bashkė me ato qė u pėrmendėn mė lartė, i pėrbėjnė mbishkrimet e
ndryshme, pėrkujtimoret, skulpturat dhe monedhat me pamje zotash. Kėtyre mund t’ua
shtojmė edhe Librin Leinsler, qė gjendet nė Irlandė, i tubuar nė shek. XII., dhe dorėshkrimin
Mabinogion nė gjuhėn wellsh, e mbetur prej shek. XIV. Kėto tekste llogariten
gjysėmmitologjike, sepse zotat e pėrmendur nė to janė nė pozitė tė mbretit, trimit apo magjistarit. Po ashtu edhe disa vjersha kelte japin njohuri pėr kėtė ēėshtje. Megjithatė, kėto nuk
mjaftojnė pėr shkrimin e historisė sė fesė kelte. Por, pranohet qė prej burimeve tė ndryshme tė
nxirret njė koncept fetar i pėrgjithshėm.
a. Koncepti pėr gjithėsinė
Prej keltėve nuk ka asnjė lajm pėr krijimin e botės. Murgjėve keltė u thuhet druid. Sipas
pretendimeve tė druidėve, ata vetė e kanė krijuar diellin, hėnėn, botėn dhe qiellin. Edhe
brahmanėt, sikur murgjit keltė, pretendojnė se nėse nuk e ēojnė nė vend sakrificėn e shenjtė,
dielli nuk do tė lindė. Sipas legjendės popullore, shumė pjesė tė botės (lumenjtė, detrat, burimet,
kodrat, malet etj.) janė tė krijuara prej njė vigani tė madh, i cili zė vendin e hyjnive. Sipas
druidėve, shpirti dhe qielli janė krijesa qė nuk do tė zhduken. Kurse, do tė vijė njė kohė kur nė
tokė do tė zotėrojė uji dhe zjarri. Por, qielli nuk do tė shkatėrrohet asnjėherė. Kurse sipas
konceptit pėr botėn nėntokėsore, atje nuk ka diē tė frikshme, ai ėshtė njė vendbanim gėzimi. Nė
brendi tė disa kodrave gjenden sarajet e zonave dhe atje mund tė hyjnė vetėm tė zgjedhurit.
Nga kėta numėrohet ishulli i shenjtorėve Avalonis dhe shteti i zonave Emain. Nė mbishkrimet e
Galisė shihet triniteti i zotave luftarak i keltėve. Ky trinitet pėrbėhet prej Mbretit tė Popullit
Teutatesi, Esusi dhe zotit tė Vetėtimės Taranisi. Pėrveē kėtyre, zota tė njohur nė tėrė shtetin e keltėve janė edhe zoti i prodhimtarisė Dagda dhe zoti i artit Lug. Lug, Lyon dhe Leiden ende e
vazhdojnė jetėn e tyre si emra qytetesh. Brigit, vajza e Dagdasė, pėrcaktohej si hyjnesha e
vjershės dhe e gjykimit. Hyjnesha e kalit Epona, ėshtė njėra nga hyjneshat e njohura. Kulti i saj
ėshtė pėrhapur deri nė thellėsi tė Perandorisė Romake.
b. Kultet
Ndėrkaq punėt e kultit ishin nė dorėn e klasės sė organizuar tė fallxhorėve. Murgjit e lartė, tė
quajtur druidė, qė janė paraqitur nė Britani, pėrbėjnė njė klasė speciale. Madje kanė formuar
edhe fraksionet e tyre. Druidėt, kurbanėt mė tepėr i flijonin pėr ēėshtje tė shenjta, flijimin e bėnin
nėn drunj tė shenjtė ose nė burime tė ujėrave tė shenjtė. Nė periudhat e mėvonshme tė keltėve
janė bėrė tempuj duke marrė si model tempujt romakė. Kurse tempujt keltė nė Irlandė hasen pas
shek. V. Sipas tė dhėnave romake, te keltėt ka qenė i pėrhapur edhe sakrifikimi i njeriut. Sipas
shpjegimeve tė historianit Caesar, njeriu flijohej me rastin e sėmundjeve ngjitėse dhe nė kohėn e
luftės. Kėshtu qė “Mbreti i zotave” pėr njeriun nuk jepte qetėsi deri sa tė flijohej ai. Ndėrkaq
Pliniusi tregon se, nė mesin e keltėve ka patur edhe kanibalistė. Kėshtu qė, edhe krahas
mirėkuptimit tė madh tė romakėve, kjo mund tė jetė arsyeja e pėrndjekjes sė druidėve nga ana e
romakėve.
Pėr besimin nė zot tė keltėve nuk jepen shumė njohuri. Megjithatė dėshmohet se ata kanė
besuar nė shumė zota mbrojtės dhe lokalė, qė kanė qenė njė pėrzierje e magjisė dhe e panteizmit
(njė sinkretizėm). Besohet se, ata kanė ditur se vendi i tyre ka qenė i rrethuar me shpirtra natyrorė,
kanė patur njohuri pėr fuqitė mistere, shiun, sipas tyre e ēojnė druidėt. Gjithashtu kanė patur njohuri edhe pėr fjalėt magjike dhe pėr formulėn e betimit.
c. Koncepti pėr jetėn pas vdekjes
Keltėt kanė besuar nė pavdekshmėrinė e shpirtit dhe nė rimishėrimin (reinkarnacion). Por,
nuk ėshtė e qartė se ky reinkarnacion ėshtė apo nuk ėshtė si pėrgjigje pėr punėn e mirė dhe tė

uck_aksh
09-07-11, 10:02
keqe. Keltėt jetėn e shikojnė mė me shpresė se sa teutonėt, pasi pėr teutonėt nuk ka shpėtim
prej fatit, kurse fundi edhe i zotave edhe i njerėzve ėshtė errėsirė. Por te keltėt vdekja ėshtė
qendra e tė jetuarit gjatė. Pėr kėtė ata nuk frikėsohen prej vdekjes dhe e kanė shumė tė lehtė tė
bėjnė vetėvrasje. Ata pranojnė se njė vend special i tė vdekurve gjendet nė njė ishull nė Perėndim.
Kurse disa besojnė se kjo metabotė ėshtė njė vend nėn ujė. Kurse besimi nė ferr te keltėt nuk ekziston.
5. Feja e sllavėve
Literatura: F. Heiler, Die Religionen der Menchheit, f. 552-561; H. J. Schoeps, Religionen, f.
133-136; H. von Glasenapp, Die Nichtchrislichen Religionen, f. 283-286; Ibn Fadlan
Sayahatnamesi, ēev. R. Resen, Stamboll 1975, f. 68-75.
Edhe sllavėt, sikur keltėt, janė prej popujve europianė. Banojnė mes lumit Vollga dhe
Dniepėr. Sllavė lindorė llogariten: rusėt, ukrainasit, rutenėt. Kurse sllavė jugorė janė: kroatėt,
serbėt dhe bullgarėt.
8
Ndėrkaq sllavė perėndimorė quhen ēekėt, sllovenėt, vllehėt (polakėt), sorbenėt dhe keshubenėt.
Lajmi mė i vjetėr pėr sllavėt haset nė luftėn Gote, gjegjėsisht nė shpjegimin e fesė sė
sllavėve, tė cilat i tregon nė veprėn e tij historiani bizantin, Prokebuni, i cili qė ka jetuar nė shek.
VI. Edhe Ibėn Fadlan, i cili nė shek. X ka vizituar Rusinė, nė Seyahatnamen (udhėpėrshkrim) e
tij jep njohuri pėr fenė e sllavėve. Sidomos, pėr fenė sllave njohuri mund tė fitohet edhe prej
epopeve dhe tregimeve pėr trimėri, si dhe prej traditave tė vjetra.
a. Zoti dhe fuqitė mbinatyrore
Sipas tė dhėnave, sllavėt besonin nė njė qenie tė quajtur Anten, qė llogaritet si krijuesi i ēdo
gjėje. Kjo karshi zotit tė sė mirės dhe tė sė bukurės, sikur nė fetė e tjera, ishte edhe njė qenie e
sė keqes dhe tė ligės. Megjithatė, kjo nuk ėshtė parim i dualizmit. Nė henoteizmin e sllavėve tė
jugut zot krijues ishte Perun. Perun llogaritej zot i qiellit, i vetėtimės dhe i furtunės. Nė Novgrad
kishte njė zjarr qė ndizej rregullisht pėr hir tė tij. Idhulli i kultit ishte prej druri, pėrpara tė cilit edhe
sakrifikohej. Idhulli nė Kiev ishte i ndėrtuar prej ari dhe argjendi. Tempulli i tij ishte shkatėrruar nė
vitin 988, nė kohėn kur mbreti Vladimir e pranon krishterimin si fe tė veten. Te sllavėt e jugut
gjendej edhe zoti Pazbog, qė ishte zot i diellit dhe i sakrificės dhe qė ishte bir i Svaro-sė, zot i
zjarrit. Ndėrkaq nuk haset shumė nė hyjnesha. Po ashtu pėrmenden edhe zotat si Stribo, zot i
erės dhe i luftės, Horse, zot i gjuetisė dhe i sėmundjeve, Mkos, zot i bujqėsisė dhe i tregtisė.
Gjithashtu thuhet se ata kanė besuar edhe nė ekzistimin edhe tė zotave tė hėnės, tė fatit dhe tė
tė vdekurve. Pėrveē kėsaj, ata kanė besuar edhe nė shpirtėra, vampirė dhe zana.
b. Koncepti pėr vdekjen
Sipas lajmeve tė vjetra dhe njohurive qė japin udhėpėrshkruesit arabė, sllavėt, krahas traditės
sė adhurimit tė idhujve dhe kulteve tė bujqėsisė, rėndėsi tė veēantė u kanė dhėnė edhe
ceremonive pėr tė vdekurit. Tradita e djegies sė tė vdekurit ishte shumė e pėrhapur. Gjatė kėsaj
ceremonie pėr tė vdekurin bėheshin shumė dhurata. Ibėn Fadlan tregon se, gjatė djegies sė trupit
tė tė vdekurit, me qėllim shoqėrimi, sakrifikohej edhe gruaja ose robi i tij. Gjithashtu atė e kanė
djegur bashkė me teshat, duke menduar se ato do t’i duhen atij nė botėn e ardhshme.
Respekti ndaj shpirtėrave tė vdekur ka vazhduar njė kohė tė gjatė. Shpirtėrat janė
pėrfytyruar shumė tė thjeshtė, tė rrezikshėm dhe nė forma tė ēuditshme. Sikur qė ka shpirtra nė
formė ujku dhe vampiri (lugati), ka edhe shpirtra shtėpiakė, tė cilėt sjellin fatkeqėsi apo fshehurazi sjellin mėshirė. Shumica e shpirtėrave shtėpiakė pėrfytyrohen si shkurtabiqė. Besohej
se, prej shpirtave tė fėmijėve tė mbytur nė ujė, bėhen demonėt dhe zanat.

Makresh
09-07-11, 10:27
un mendoj se jo mos te ndahen ne musliman dhe katolik po le te mbesin Shqiptar duke i besuar njeri tjetrit e jo duke i besuar jezusit e muhamedit

:rolleyes:.

Guri i madh
09-07-11, 23:17
identiteti komtar ruhet duke qen shqiptar duke besur ne njeri tjetrin duke u perkulur para atyre qe luftuan per komb nuk e ruan identitetin komtar duke u perkulur para jezusit apo muhamedit se nuk kan dhen asgje per kombin ton
nuk duhet ti njofin asnjeren te jetojm si komb Shqiptar pa asnjeren fe


nga ky shkrimi i juaj po e kuptoj se nuk me keni kuptue ne tersi shkrimet e mia


ne ket tem askund nuk e kam permend krishtin


lexoj shkrimet e mia mir e pastaj mundesh me me dhan klritika


feja ISLAME KA RA NE KUNDERSHTIM ME VLERAT E KOMBIT SHQIPTAR

TASH SHTROHET PYTJA TE JEMI ISLAMIK PA KOMB TE DEFINUAR APO TE JEMI SHQIPTAR PA FEN ISLAMEUNE NUK JAM FAJTOR SE SHQIPTART KATOLIK E KAN KRIJUE KOMBIN SHQIPTAR


FAJTOR ESHT FEJA ISLAME QE KA THAN MSHEFE GRUN PAS SHKAVIT MOS ME PAE VLLAU KATOLIK

Guri i madh
09-07-11, 23:36
Ti ke problem me identitetin tend, dhe duket kjart qe je duke vuajtur.

Nes te kuptova mir, per ty deshka te ndahen shqiptaret ne Katolik dhe Musliman !?

Pra ,.. kush e do kombin, duhet ta pranon Jezus Krishtin (e rraces arabe) si "Zot", dhe ta mohoje besimin e tij qe ishte musliman duke mos adhuruar Zotin e Jezus Krishtit, qe s'eshte as njeri e as i ndonje rrace njerzore !?

Me ēfar te drejte ti e gjykon mazhorancen shqiptare si anti-kombtare, kur hon e don, sa e mbajm mend muslimanet e kan perba kombin Shqiptar ! Hici keta musliman, s'te jet me askush ! Ti n'qoft se nuk e din, as ne Shqipni katoliket s'jan mazhoranc, jan sa gjysma e ortodoksve shqiptar ! E ne paq mbet puna tek ata ultra-nacionalistet katolik, qe me shpirt e me mish mbrojn figurat kombtare te krishtera e qe jan te gatshem te bejn aleanc edhe me shqiponjen e bardhe te serbis, atehere Guri,.. te qoft rruga e mbar ! Mos mendo qe do t'merzitemi.jo jo gabim e kie ti preshevarii tash me nofken makiii me ke than se isa boletinin nuk e adhuroni se ka bashkpunue me sllavet kunder turkut


kto me nofken preshevari me ke than ne privat mesazh bile privatisht kena diskutue edhe per adem jashirin


nejse tash ne me ndryshimin e nofkes ndoshta ka ndryshue edhe memorja :biggrin:


po sido qe te jet une e die se m,a shum i adhuron sulltanet e gjon turqit se hasaN PRISHTINEN ISA BOLETININ E IDRIZ SEFEREN


prej se te njoh kurr nuk ke fol per naj personalitet kombtar


i vetmi esht aj hoxha i gjilanit qe ju e keni permend jo per me nderuue kombin po per me perfitue adhurus

uck_aksh
10-07-11, 01:22
nga ky shkrimi i juaj po e kuptoj se nuk me keni kuptue ne tersi shkrimet e mia


ne ket tem askund nuk e kam permend krishtin


lexoj shkrimet e mia mir e pastaj mundesh me me dhan klritika


feja ISLAME KA RA NE KUNDERSHTIM ME VLERAT E KOMBIT SHQIPTAR

TASH SHTROHET PYTJA TE JEMI ISLAMIK PA KOMB TE DEFINUAR APO TE JEMI SHQIPTAR PA FEN ISLAMEUNE NUK JAM FAJTOR SE SHQIPTART KATOLIK E KAN KRIJUE KOMBIN SHQIPTAR


FAJTOR ESHT FEJA ISLAME QE KA THAN MSHEFE GRUN PAS SHKAVIT MOS ME PAE VLLAU KATOLIK
jo nuk dua te kritikoj ty agje se ti je shqiptar e sa i perket jezusit e muhamnedit iq sme ha k*****per ta
ty te uroj nje jet te lumtur vlla shqiptar

Makresh
10-07-11, 09:16
jo jo gabim e kie ti preshevarii tash me nofken makiii me ke than se isa boletinin nuk e adhuroni se ka bashkpunue me sllavet kunder turkut
kto me nofken preshevari me ke than ne privat mesazh bile privatisht kena diskutue edhe per adem jashirin
nejse tash ne me ndryshimin e nofkes ndoshta ka ndryshue edhe memorja :biggrin:
po sido qe te jet une e die se m,a shum i adhuron sulltanet e gjon turqit se hasaN PRISHTINEN ISA BOLETININ E IDRIZ SEFEREN
prej se te njoh kurr nuk ke fol per naj personalitet kombtar
i vetmi esht aj hoxha i gjilanit qe ju e keni permend jo per me nderuue kombin po per me perfitue adhurus

Mir de t'pasna pas thon, se na dash me dit as Muhamedin a.s. nuk e adhurojm dhe e din pse ? Pikerisht qe s'jem Kristian ! Mue s'me kujtohet qe kem fol ndonjehere per Isa Boletinin e Adem Jasharin, e di qe ne fillim te kam fol me butesi, kur fillove e tregove qe ke grun me femi atje n'kysy, tani,... qeshtu u bere sinonim guri i m""" t'madh. Po ky s'eshte faji im, je ai qe don te jesh tek e fundit. Dhe fatekqesia me e madhe e sodit, eshte kur sharlatanet dhe injorantet fillojn dhe flasin per patriotizem gjithe duke fye popullin e tij. C'te vyn tye atdheu pa shqiptar te besimit musliman ? Apo uēk-es ? Pse flisni per kombin sikur t'ishte pron e juaja ? Ateizmi juaj eshte feja me e fundit ne kombin shqiptar, bile kjo mbaroj me masakra anti-shqiptare, pra le t'krenohet edhe uēk-aksh-ja me Enver Hoxhen qe vrau hic me pak se 40'000 mije shqiptar ! Thuajse 2x me shume se milloshevici. Per mua Uck-aksh, ka luftue palidhje ne luften e fundit, s'eshte dasht ta rrezikon jeten e tij per nje popull qe e urren per ate qe eshte, juve me mir ju bie sikur ta nderroni kombesin, dhe te thirreni ne Karl Marksin, qe ti jenii sa me gat besnik ati qeni.

Edhe dicka, kur te foli per lisa, mos fol per fshisa.

He ? Kur t'bohesh katalik qe ta adhurosh Jezus Krishtin arab per zot tendin ? nashta qat here bohesh tamam shyptar, se tash edhe vet po e ndien qe s'je kurgjo hic.

hawk
10-07-11, 11:09
1- Tė tillėt njė gjė duhet ta kenė tė kjarrtė nėse gjendja momentale e shoqerise sonė nderlidhet me pėrkatėsinė fetare , atėherė krejt faji bie mbi fenė islame , sepse jemi mbi 90 % qė nė njė apo formė tjetėr jemi tė lidhur me kėtė religjion .Nuk mund tė fajėsohet pakica , e as qė ka vend pėr krenari tė shumicės.

2- Por e mira e sė mirės ėshtė qė religjioni tė lihet aty ku e ka vendin ,-ēėshtje dhe e drejtė individuale e secilit tė besoj dhe ta manifestoj pėr vete ,siq i ka hije njė bisimtari .

Pershendetje.

Nuk kam asgje personale. Thjeshte me beri pershtypje prania e dy koncepteve diametralisht te kunderta brenda te njejtit shkrim dhe fakti qe je pjestar i stafit te forumit.

Se pari, ky nenforum ka dy Kryetema-Lajmerime qe nuk korrespondojne me njeri-tjetrin ne lidhje me motivacionin e krijimit te hapesires se ketij nenforumi: nje pjese e stafit e justifikon si mungese funksionimi i dy nenforumeve te tjera, pjesa tjeter e justifikon si domosdoshmeri per diskutime tolerante.

Se dyti, pervec mosperputhjeve te tilla, qe nuk kane shume rendesi ne thelb, por vetem ne domethenjen simbolike, tek shkrimi qe kam cituar me lart ka nje moskoherence mes vendosmerise per te gjykuar, duke marre nje vendim, dhe deshires per ta zbutur gjykimin nepermjet fjalise se fundit.
I nderuar, ti kalon nga fajesimi i nje pjese te forumit, konkretisht shumices, ne transportimin e fajesise tek shoqeria kosovare. Qe ketu del ne perfundimin se faji kryesor bie mbi fene Islame: pra, nga antaret e forumit tek feja, nga njeriu tek doktrina. E shpjegon dot lidhjen?

Ketu ke shkelur rregullin e arte te stafit forumor, ekuilibrin dhe paanshmerine. Nuk mjafton vota per kishen ose xhamine, sepse fjalet qe vijojne ngjasojne sikur shkojne ne nje drejtim tjeter. Per me teper, ne demokraci votohet ne menyre te fshehte dhe vetem ne islamokraci, natyrisht ne votime me publik te reduktuar, votohet haptas. E meqenese feja islame eshte fajtore edhe ky votim haptas i afrohet me teper loteve te krokodilit.

Duke ju rikthyer ekuilibrit, ketu ne forum ka me qindra shkrime, te asaj cka e percakton si pakice, qe thjeshte nuk njohin realitetin e sotem shqiptar, te asaj qe ti percakton si shumice. Nuk e pranojne.
Ne kete menyre eshte tejkaluar fajesimi dhe krenaria - te kritikuar me lart - ne mospranim. Kur fajson ose je krenar, nenkuptohet se ke nje objekt krahasimi. Duke mospranuar, nepermjet rrenjeve mesjetare, nepermjet orientimit gjeografik Lindje-Perendim, nepermjet terminologjise apo ngjyres se lekures, nepermjet devijimit te fajit nga individi tek shumica dhe tek feja, etj, eliminohet edhe objekti i krahasimit.

Ka tema te tera, jo vetem shkrime, qe lidhin shkollen dhe gjuhen shqipe me Kishen, ēlirimin e Kosoves me Kishen dhe Vatikanin, Kombin me figura fetare te krishtera, Heroin kombetar me nje fe dhe institucionin e saj karakteristik; te tjera qe percaktojne drejtimin e shqiptareve perballe Lindjes barbare te karakterizuar, nder te tjera, edhe nga feja islame; te tjera qe dallojne perhapjen e krishterimit, sikur te ishte fllad pranveror, perballe islamit, si mall i skaduar importi; ne cdo teme ku trajtohen ceshtjet e sipepermendura, ajo qe ti quan shumice perballet me etiketa qe varjojne nga njera kombesi ne tjetren, nga njera ngjyre ne tjetren, nga kerkesa te qarta per te zhdukur, nga lloj lloj stereotipash te tjere.
Ne te gjithe kete katrahure, ku disa kokrra - pra pakica - nuk pranojne ekzistencen e shumices, ku hapen tema qe invertojne gjykimin nuk mund tė fajėsohet pakica , e as qė ka vend pėr krenari tė shumicės, ti je pjese e stafit qe duhet te mbroje ekuilibrin!

Nuk e mohoj emocionalizmin e disa antareve, por ky nuk eshte i njengjyrshem, e aq me teper teologjik.


Mire e the, secili ta manifestoje besimin per vete.
Ama, feja apo religjoni eshte dicka tjeter, qe del nga vetvetja, pra ndryshon prej besimit. Nder te tjera shfaqet nepermjet objekteve te kultit qe duhet te sherbejne per te manifestuar besimin, sic thua ti.
E meqenese lexova nga nje moderator tjeter - te cilin e respektoj edhe pse nuk perputhen mendimet - listen e disa xhamive qe, pa krijuar shqetesime, jane ndertuar per nje territor me shumice muslimane, duhet te dime qe ne Shqiperi secila nga dy pakicat ka objekte kulti me shume se shumica. Ceshtja nuk eshte tek vlera praktike e objektit sa tek respekti.

panta_rhei
10-07-11, 11:27
Njeri po te thot:
Jemi 90 perqind me shumice musliman, edhe jemi ne mjerim si shoqeri, KUSH I KA FAJET?

A je kah kerkon me ta shpalle naim ternaven ose shefqet krasniqin figure historike kombetare???
Fol?

Qe 100 here jemi kah ju pyesim:
Permendni vetem 10 figura ose simbole komebtare qe ju mendoni se e meritojne te jene te tilla!? Sipas jush?!

Hiqni veprat e marin barletit, gjergj fishtes, pjeter bogadanit, vaso pashes, cajupit, asdrenit, migjenit, skenderbeut, flamurin kuq e zi te gjon kastriotit...
...qe po i hjekim.
Hajt tregoni ju qysh do te duhej te ishte?!

Hajde, tregoni njehere, behuni burra, ta dijme ku ka ngecur problemi.

Shumica edhe pakica percaktohen e vleresohen ne vepra e ne zemer, e jo ne numer te bubrrecave.
Nuk ki zemer, o jaran. Zemer nuk ki, as nuk ke pas kurre.
Per shqiptari jo, e per arabi, aty eshte pune per ty, por nga une mos prit respekt veq pse ti e nderon filan arapin e filan shpelles.

Tregoma ti nje shqiptar musliman, ose nje veper te tij qe ka kontribu per kombin shqiptar para 500 vjeteve. Cka duhet me mesu femija i shqiptarit sot per historine e popullit te vet para 600 - 700 - ose 300 e 200 vjeteve? A dmth spaska asnje musliman patriot ne ate kohe, asnje liber ose veper kombetare nga nje musliman, tash s'ka histori?
Ti fol, trego, ku po te dhemb, marre ska pse me ardhe, vulen nuk po ia japim, forum diskutimesh jemi? Fol e mos leh pa qellim as pa objekt.
A mundesh? A nuk mundesh?

Kercovari
10-07-11, 11:37
Njeri po te thot:
Jemi 90 perqind me shumice musliman, edhe jemi ne mjerim si shoqeri, KUSH I KA FAJET?

A je kah kerkon me ta shpalle naim ternaven ose shefqet krasniqin figure historike kombetare???
Fol?

Qe 100 here jemi kah ju pyesim:
Permendni vetem 10 figura ose simbole komebtare qe ju mendoni se e meritojne te jene te tilla!? Sipas jush?!

Hiqni veprat e marin barletit, gjergj fishtes, pjeter bogadanit, vaso pashes, cajupit, asdrenit, migjenit, skenderbeut, flamurin kuq e zi te gjon kastriotit...
...qe po i hjekim.
Hajt tregoni ju qysh do te duhej te ishte?!

Hajde, tregoni njehere, behuni burra, ta dijme ku ka ngecur problemi.

Shumica edhe pakica percaktohen e vleresohen ne vepra e ne zemer, e jo ne numer te bubrrecave.
Nuk ki zemer, o jaran. Zemer nuk ki, as nuk ke pas kurre.
Per shqiptari jo, e per arabi, aty eshte pune per ty, por nga une mos prit respekt veq pse ti e nderon filan arapin e filan shpelles.

Tregoma ti nje shqiptar musliman, ose nje veper te tij qe ka kontribu per kombin shqiptar para 500 vjeteve. Cka duhet me mesu femija i shqiptarit sot per historine e popullit te vet para 600 - 700 - ose 300 e 200 vjeteve? A dmth spaska asnje musliman patriot ne ate kohe, asnje liber ose veper kombetare nga nje musliman, tash s'ka histori?
Ti fol, trego, ku po te dhemb, marre ska pse me ardhe, vulen nuk po ia japim, forum diskutimesh jemi? Fol e mos leh pa qellim as pa objekt.
A mundesh? A nuk mundesh?

E na trego ti se kush ka kontribu nga te krishteret po jo me demogagji politike.

panta_rhei
10-07-11, 11:53
E na trego ti se kush ka kontribu nga te krishteret po jo me demogagji politike.

Po bre:
Bile vec deri ne shpalljen e shtetit shqiptar 1912:
Pal Engjelli, vepra formula e pagezimit, prift katolik, dokumenti i apre ne histori i gjuhes se shkruar shqipe.
Marin Barleti, vepra "Meshari", vepra e pare ne gjuhen shqipe.
Gjon Kastrioti, Gjergj Muzaka, Gjergj Arianiti, Karl Topia, Gjergj Kastrioti.
Flamuri kombetar, kuq e zi, i familjes se Kastrioteve (nen kete flamur ka luftu Adem Jashari edhe mixha Shaban).
Pjeter BogdaniN vepra Ceta e Profeteve, dokument i shkruar ne gjuhen shqipe.
Pjeter Budi, Xhon Nikoll Kazazi, Aleksander Drenova Asdreni, autor i hymnit kombetar (betimi mi flamur), Cajupi, Ded Gjo Luli, Isa Boletini, Vaso PashaN jeronim de Rada, Naum Veqilharxhi, Konstandin Kristoforidhi (autore te alfabetit te pare te gjuhes shqipe), Petro Nini Luarasi, Motrat Qiriazi (shkolla e pare ne gjuhen shqipe ne Korce), Vellezerit Frasheri...
Ketu kam cekur historine shqiptare, pa dallime fetari. Qe po ta le ty me e e be vet dallimin nese ki qef.
Edhe qikaq sa i kam shkru, i kam harru, ose nuk i dij une.

Hajt tash ti permendi ata tuajt!?

Kercovari
10-07-11, 12:37
Po bre:
Bile vec deri ne shpalljen e shtetit shqiptar 1912:
Pal Engjelli, vepra formula e pagezimit, prift katolik, dokumenti i apre ne histori i gjuhes se shkruar shqipe.
Marin Barleti, vepra "Meshari", vepra e pare ne gjuhen shqipe.
Gjon Kastrioti, Gjergj Muzaka, Gjergj Arianiti, Karl Topia, Gjergj Kastrioti.
Flamuri kombetar, kuq e zi, i familjes se Kastrioteve (nen kete flamur ka luftu Adem Jashari edhe mixha Shaban).
Pjeter BogdaniN vepra Ceta e Profeteve, dokument i shkruar ne gjuhen shqipe.
Pjeter Budi, Xhon Nikoll Kazazi, Aleksander Drenova Asdreni, autor i hymnit kombetar (betimi mi flamur), Cajupi, Ded Gjo Luli, Isa Boletini, Vaso PashaN jeronim de Rada, Naum Veqilharxhi, Konstandin Kristoforidhi (autore te alfabetit te pare te gjuhes shqipe), Petro Nini Luarasi, Motrat Qiriazi (shkolla e pare ne gjuhen shqipe ne Korce), Vellezerit Frasheri...
Ketu kam cekur historine shqiptare, pa dallime fetari. Qe po ta le ty me e e be vet dallimin nese ki qef.
Edhe qikaq sa i kam shkru, i kam harru, ose nuk i dij une.

Hajt tash ti permendi ata tuajt!?

Une kerkova nga ti te na sjellish dicka te re dhe fakte,keto personazeh i kemi te njohura dhe i perkasin historise tone kombetare dhe nuk i mohon asnje shqiptare musliman.

Vetem punime shkencore dhe fakte e jo pallavra e thashetheme.

Nė punimin "Depėrtimi turk nė Ballkan dhe islamizimi si faktorė tė ekzistences etnike dhe kombėtare tė popullit shqiptarė" Hasan Kaleshi pėr herė tė parė paraqitet me njė tezė tė re dhe nė kundėrshtim me historiografinė shqiptare tė kohės e cila me dėpertimin e osmanlinjeve nė Ballkan dhe nė islamin e shqiptarėve gjen vetėm elemente negative. Nė kėtė punim Dr. Hasan Kaleshi tezėn e vet e arsyeton: "Nė kohėn kur shqiptarėt ishin pa shtet, pa kishat e tyre, pa traditė kulturore, pa shkolla, tė rrethuar nga bizanti nė njė anė, nga shteti Serb nė anėn tjetėr, nga Venediku nė anėn bregdetare, me kėto rrethana nuk ka pasur fare gjasa tė ekzistonte si kombė, me depėrtimin turk ne Ballkan, me shkatrrimin e Bizantit, shtetit Serb si dhe dezorientimin e kishave tė tyre, pengohet asimilimi i shqiptarėve nga elementet e lartė pėrmendura".

Nese nuk e kuptuar kete qe thote Hasan Kaleshi,athere ke ra pre dhe je viktim...lexo...

Kercovari
10-07-11, 12:38
KATOLIKOCENTRIZMI DHE ISLAMOFOBISTĖT SHQIPTARĖRexhep Elezaj

FUSHATĖ E (PA)PARAMENDUAR ANTIISLAME ME

PASOJA TĖ RĖNDA PĖR TOLERANCĖN FETARE..!

Asnjė shqiptar i besimit islam nuk e urren Fenė e krishterė tė ritit katolik apo ortodoks, qoftė pėr faktin se nuk i takon kėsaj feje, qoftė pėr ndonjė motiv tjetėr. Pra nuk mund tė gjendet asnjė shqiptar i besimit islam qė urren vėllain e tij pėr shkak se ai i takon njė besimi tjetėr, sepse ėshtė e mirėnjohur toleranca e besimtarėve shumicė islam shqiptarė ndaj besimtarėve pakicė katolik shqiptar, por edhe respekti i tyre shumė i madh ndaj Krishterimit si religjion qiellor monoteist.Shqiptarėt si njėri ndėr popujt mė tė lashtė nė Ballkan nuk kanė poseduar kurrė ndjenja tė racizmit ndaj popujve tjerė, e po ashtu nuk kanė qenė as racistė nė aspektin fetar ndaj besimeve dhe religjioneve tjera. Kėtė kulturė tė lartė nė sjelljet e tyre ndaj tė tjerėve shqiptarėt e besimit islam e kanė dėshmuar nė vepėr gjatė tėrė shekujve, posaēėrisht ndaj fesė sė vėllezėrve tė tyre katolik dhe ortodoks kanė ushqyer respekt tė veēantė. Se ėshtė kėshtu flasin me qindra fakte dhe argumente nga jeta dhe praktika e pėrditshme midis tyre tė cilat nuk ka nevojė tė pėrmenden veē e veē nė kėtė shkrim, edhe pse pėr shumė islamofobistė shqiptarė tė cilėt nuk marrin gjė vesh nė ēėshtjet e besimit dhe tė feve monoteiste sqarimet do tė ishin tė mirė se ardhura, mbase dhe tė domosdoshme qė ta kuptojnė tė vėrtetėn mbi Islamin.

Prandaj, pas gjithė propagandės antiislame qė ėshtė bėrė gjatė15 viteve tė fundit nė hapėsirat etnike shqiptare, sidomos nė Kosovė dhe Shqipėri me qėllim tė ndėrrimit tė baraspeshės fetare, tani mė nuk ka asnjė dilemė se fushata kundėr Fesė islame e filluar menjėherė pas viteve tė demokracisė me1990 ka hyrė nė fazėn mė dinamike tė saj, tė cilėn po e udhėheqin, pranė disa klerikėve katolikė, edhe shumė intelektualė islamofobistė shqiptarė nė mėnyrė tejet tė pakulturuar para gjithė opinionit kombėtar dhe ndėrkombėtar. Kur themi tė pakulturuar fjalėn e kemi pėr gjuhėn shumė agresive dhe ofenduese me tė cilėn aniislamistėt po iu drejtohen besimtarėve islamė shqiptarė qė ta ndėrrojnė fenė dhe tė kalojnė nė katolicizėm, duke ua lėnduar rėndė ndjenjat e tyre fetare, kur dihet se besimi nė Zot ėshtė ēėshtje dhe e drejtė personale e secilit njeri nė kėtė botė. Pra, hovi i propagandės antiislame, gjegjėsisht ashpėrsia tė cilėn po e pėrdorin katolikocentristėt nė luftėn e tyre tė “shenjėt” kundėr Fesė islame, tė cilės i janė bashkangjitur edhe njė numėr jo i vogėl i studentėve katolikė shqiptarė nė Kosovė dhe Shqipėri, tė ēon pashmangshėm nė konstatimin se e gjithė kjo po bėhet nė mėnyrė tė koordinuar mirė me faktorin kohė dhe vend. Sepse kjo bujė kaq e madhe qė po bėhet kundėr Fesė islame tek shqiptarėt nuk mund tė jetė kurrsesi e rastėsishme, mbase e planifikuar shumė mirė edhe nga qendra tė caktuara politike dhe fetare jashtė Kosovės dhe Shqipėrisė. Pėr kėtė qėllim ėshtė shumė e qartė se nė fushatėn antiislame janė kyēur si dhe janė futur nė pėrdorim gati tė gjitha metodat e lejuara dhe tė pa lejuara morale dhe politike, me qėllim pėr ta krijuar klimėn sa mė tė volitshme pėr tė ndėrmarrė rikonkuistė tė re ndaj myslimanėve shqiptarė nė Kosovė dhe Shqipėri, pra pėr rikonvertimin e tyre me dhunė nė fenė e krishterė tė ritit katolik. Ngase, gjithnjė sipas skenarėve tė tyre tė pėrgatitura mirė, del se tani ėshtė koha mė e volitshme si dhe rrethanat mė tė pėrshtatshme qė t’i ndėrmarrin hapat vendimtarė pėr kėthyerjen e shqiptarėve mysliman nė katolik.

Kercovari
10-07-11, 12:39
Mė poshtė po sjellim vetėm disa nga faktet qė flasin pėr njė plan tė kėtillė;

1) ndėrtimi dhe hapja solemne e kishave tė reja katolike nė mjediset e banuara qind pėr qind me besimtarė islamė, siē ėshtė rasti me ndėrtimin e kishės dhe inaugurimi solemn i saj me 01.10.2005 nė fshatin Kuqishtė tė Rugovės nė praninė e vetė ipeshkvit tė Kosovės Mark Sopit, trevė kjo ku siē dihet nuk jeton asnjė besimtar i krishterė i ritit katolik apo ortodoks,

2) ngritja e bustit tė Nėnė Terezės nėpėr shumė vende tė Kosovės, rezulton se kjo nuk ėshtė bėrė thjesht nga motivet humanitare, por mė shumė nga ato fetare, sepse po tė bėhej fjalė pėr motivin e parė, atėherė do tė mjaftonte vendosja e bustit tė saj vetėm nė dy-tri qendra tė Kosovės sa pėr tė reflektuar figurėn e saj nė aspektin gjithė njerėzor qė ka luajtur ajo pėrmes misionit kishtar si murgeshė katolike nė mbrojtjen e njerėzve tė varfėr nė Indi,

3) shpėrndarja e Traktit-Thirrjes pėr rikonvertim fetar nė Kosovė si dhe nė veriun e Shqipėrisė nė fillim tė vitit 2003 nga ana e njėfarė shoqate tė studentėve katolik shqiptar, me tė cilin u bėhej thirrje e hapur shqiptarėve mysliman qė ta braktisin Fenė islame dhe tė kthehen nė fenė e vjetėr, pra nė katolicizėm, ku sipas autorėve tė kėtij trakti tė pistė Feja islame na qenka fe e pushtuesve qė na kanė sunduar 500 vjet, pra fe e turqve tė cilėt e kanė luftuar krishterimin, dhe se sipas autorėve tė kėtij trakti, prijėsit e Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit si Mulla Ymer Prizreni, Abdyl Frashėri etj, na paskan qenė pedofilė, etj., (turpi i mbuloftė),

4) vėnia e gur themelit tė katedrales nė Prishtinė me 26.08. 2005 nga dorė e vetė presidentit tė Kosovės, projekt ky i kundėrshtuar nga organet komunale tė Prishtinės pėr arsyen se ende nuk kishte pėrfunduar procedura administrative pėr dhėnėn e lejes sė ndėrtimit tė saj nė vendin e Gjimnazit “Xhevdet Doda”,

5) manifestimet e njėpasnjėshme fetare katolike tė organizuara me shumė spektakėl nėn prezencėn e madhe tė mjeteve tė informimit, gjė qė nuk ka shembull nė botė qė manifestimeve tė kėtilla fetare t’i kushtohet hapėsirė kaq e madhe informative siē bėjnė mediat shqiptare, pa dallim se cilit spektėr politik i takojnė. Se pėr ēfarė arsyeje i kushtojnė gjithė kėtė kujdes veprimtarisė fetare katolike nė Kosovė dhe Shqipėri shumica e mediave shqiptare nuk ėshtė vėshtirė tė merret me mend, por ajo qė tė habit shumė ėshtė fakti se sa i madh ėshtė servilizmi i tyre ndaj fesė katolike (dhe sa i madh ėshtė mohimi dhe injorimi i tyre ndaj Fesė Islame), dukuri kjo qė i bie nė sy secilit njeri, ngase nuk has dot gazetė ditore ose revistė javore qė tė mos ketė sė paku njė shkrim ose artikull qė afirmon (lexo: propagandon) kontributin e figurave kombėtare nė mėnyrė tė theksuar vetėm tė atyre qė i takojnė besimit katolik. Dhe ky anim medial ndaj figurave fetare dhe politike tė fesė katolike ka qenė prezent nė mėnyrė sistematike qė nga viti 1990 e deri mė sot,

6) minimizimi ose injorimi i plotė nga ana e shumė mediave shqiptare gati i tė gjitha figurave tona kombėtare, fetare ose politike tė cilat i pėrkasin besimit fetar islam, dhe ē’ėshtė mė e keqja duke i akuzuar ato nė mėnyra tė ndryshme pėr tradhti kombėtare, si vazalė tė Turqisė, etj, etj, qė, si tė tilla (lexo: tė shitura) gjithnjė sipas logjikės sė islamofobistėve ato nuk e merituakan t’iu pėrmendet emri e lėrė mė tė hyjnė nė historinė tonė kombėtare nė rang tė barabart me heronjtė, rilindasit, poetėt, shkrimtarėt, artistėt dhe politikanėt shqiptarė tė pėrkatėsisė fetare katolike,

7) abuzimi banal dhe i qėllimshėm i pjesės mė tė madhe tė historisė sonė kombėtare e cila ėshtė ndėrtuar gjatė kohės sė sundimit osman, brenda sė cilės siē dihet faktori intelektual dhe politik islam shqiptar ka luajtur rol kyē siē ka qenė edhe bartėsi kryesor i sukseseve politike brenda kombit shqiptar, ndaj edhe ky anashkalim i tyre bėhet me qėllim tė demonizimit tė plotė tė intelektualėve shqiptarė myslimanė, tė cilėt ishin bartėsit kryesor politik dhe diplomatik tė cilėt ia shtruan rrugėn pavarėsisė sė kombit shqiptar me 1912,

8) pėrjashtimi i tėrėsishėm i tė gjitha vlerave tė kulturės islame shqiptare si dhe paraqitja e tyre si trupa tė huaj (oriental) brenda organizmit tonė kombėtar (oksidental), duke favorizuar dhe paraqitur kulturėn e krishterė katoliko-ortodokse shqiptare si tė vetmen bazė tė identitetit kombėtar dhe fetar tė shqiptarėve, qė padyshim paraqet argumentin mė tė fortė i cili fletė qartė pėr prapavijėn e errėt tė propagandės antiislame qė po bėhet edhe gjatė kėtyre ditėve nė Kosovė dhe Shqipėri, tė cilės me arrogancė tė madhe fetare dhe shkencore po i shėrbejnė intelektualė dhe politikanė tė shumtė shqiptarė, mjerimi njerėzor, fetar dhe shkencor i tė cilėve nuk ka kufij. Ata, jo vetėm se janė shndėrruar nė argat pa pagesė tė kėsaj propagande, por mė shumė se kjo kanė hyrė nė vallen e satanit pa bėrė llogari pėr dėmet qė po i sjellin kauzės sonė kombėtare, nė kohėn kur ende pjesėt mė tė mėdha tė tokave shqiptare vazhdojnė tė jenė nėn sundimin e pushtuesve tė huaj si dhe tė copėtuara nė gjashtė pjesė,

9) ofertat e larta nė tė holla qė u ofrohen personave labilė tė besimit islam pėr t’i joshur qė tė konvertohen nė katolik ėshtė po ashtu pjesė e fushatės antiislame, duke mos harruar kėtu pėr asnjė ēast as rolin e faktorit tė huaj nė Kosovė dhe Shqipėri, i cili pėr qėllime tė veta po pėrdorė ēdo mundėsi qė ta arsyetojė punėn e misionit paqėsorė tė OKB-sė nė Kosovė, me vetė faktin se qė nga ardhja e UNMIK-ut nė Kosovė ka zėnė tė lulėzojė krishterimi, ku pėr herė tė parė pas kohės sė komunizmit kudo gjithandej Kosovės kumbojnė kambanat e kishave katolike, duke e ndėrruar gradualisht reliefin e saj islam, ngase njė dėshirė tė tillė e kishin bartur me vete edhe (paq)ruajtėsit e kishave ortodokse serbe, tė cilėve (lexo: serbėve) qėkur kanė ardhur kėtu paqėsorėt perėndimorė nuk guxon kush t’ua prishė tymin e duhanit e lėrė mė t’i thėrrasin me emrin e tyre tė vėrtetė; kriminelė..!?

Sa ėshtė nė shėrbim tė kėsaj politike propaganda aktuale antiislame e islamofobistėve shqiptarė, sa ėshtė i vetėdijshėm faktori katolik shqiptar pėr rolin negativ qė po luajnė disa misionarė katolik kundėr prezencės sė fesė dhe vlerave tė Islamit ndėr shqiptarėt, se sa do t’i shėrbejė fushata antiislame tolerancės dhe mirėkuptimit ndėr fetar tek shqiptarėt me gjithė kėto aktivitete kishtare kaq tė zellshme, se sa do t’i ndihmojė zgjidhjes sė ēėshtjes sė Kosovės nė kėto ēaste historike marrja me kaq pompozitet me forcimin e fesė sė krishterė-ritit katolik tek shqiptarėt, duke bėrė ēmos qė me ēdo kusht tė rritet numri i besimtarėve katolikė shqiptarė, sikur edhe thirrjet e vazhdueshme drejtuar shqiptarėve myslimanė qė ta pėrqafojnė katolicizmin, dhe kėshtu me radhė, mbetėt tė shihet shumė shpejt. Por, ajo qė na bėn tepėr tė sigurt nė qėndrimin tonė se islamofobistėt shqiptarė aktualisht janė duke i sjellė kombit shqiptar dėm shumė tė madh historik dhe kombėtar, tregon fakti se koncepti i tyre politik nuk ēon kah forcimi koheziv i kombit, por drejt copėtimit tė tij shpirtėror. Sepse duke injoruar dhe pėrbuzur kaq brutalisht dhe me mendje lehtėsi kaq tė madhe ndjenjat fetare tė shqiptarėve shumicė tė besimit islam, pa dyshim se do tė ketė pasoja tė rėnda, jo vetėm pėr tolerancėn ndėrfetare tek shqiptarėt, por edhe pėr integrimin e tyre kombėtar. Por, si bumerangu mė i keq nė politikėn shqiptare qė do tė kthehet nė tė ardhmen e afėrt ėshtė pa dyshim pėrzierja e faktorit katolik shqiptar nė proceset politike nė Kosovė, i cili nė vend se tė merrej mė ēėshtje tė fesė, ai i dha vetės tė drejtėn qė tė zhvillojė “politikė fetare” nė emėr tė interesave kombėtare, qė nė esencė s’ėshtė tjetėr pėrveē se luftė pėr prestigj fetar dhe kombėtar.

Por, pėr fat tė mirė kombi shqiptar si ēdo komb tjetėr nė botė ėshtė sovrani kryesor i cili vetvetes ia zgjedhė dhe vendos pėr tė ardhmen e tij politike dhe fetare, duke mos pėrfillur si gjithmonė dhe me krenari kombėtare ambiciet politike tė mistrecėve politikė dhe fetar tė cilėt po vazhdojnė aktivitetin e tyre antiislam nė Kosovė dhe Shqipėri, duke i bėrė edhe kėsaj radhe llogaritė e tyre gabim dhe pa hanxhiun..!

hawk
10-07-11, 16:50
Sic pohova ne shkrimin paraardhes, pakica i jep levrimit te gjuhes ngjyresa fetare dhe pastaj del me flamur kombetar!

Dicka rreth gjuhes.

1 - Sitauate e shkaktuar nga Reforma dhe Kunderrefomra

Me 95 tezat e tija, Lutheri, shtron njė problem tė rėndėsishėm, pėrveē atij doktrinal, qė pėrqendrohet tek lidhja direkte me Hyjninė pa ndėrmjetės. Kjo arrihet nėpėrmjet njohjes sė shkrimeve tė Shenjta jo nga transmetues, por me kontaktin direkt ndaj shkrimit i cili duhet tė jetė i kapshėm nga masa. Kėshtu lind nevoja e pėrdorimit tė gjuhės vulgare (nacionale) si objekt/mejt qė ndihmon arritjen e besimit. Pėrkthimet e shkrimeve tė shenjta fillojnė masivisht me reformėn protestante. Nė italisht ekzistonte Bibla e shtypur nė Venecia, jo pa polemika, qė nė 1471. Kjo eufori pėrkthimesh biblike vazhdon deri nė Koncilin e Trentos 1545-'63, gjatė tė cilit vendoset, pas evolucionit tė herezive, tė pengohet ēdo vulgarizim (pėrkthim) i shkrimeve tė shenjta nė versionin e plotė. Themelimi i mėvonshėm i Kongregacionit tė Indeksit, nė 1571, zyrtarizon dhe centralizon kontrollin e shtypit, librave dhe gjuhės sė pėrdorur. Nuk ėshtė hera e parė qė censurohen libra, edhe Shėn Pali flet pėr djegie nė kohėn kur ai jetoi, madje censura zyrtare vjen qė me Koncilin e Nikeas nė 325 dhe vazhdon pėrgjatė shekujve. Ndryshimi, me censurėn e dy kongregacioneve tė Inkuizicionit nė 1558 dhe Indeksit nė 1596, qėndron nė ndėrtimin e njė strukture kontrolli dhe me ndalimin e pėrkthimeve nė gjuhėn vulgare (kombėtare), toka tė pa shkelura mė parė. Me tė drejtė ėshtė cilėsuar si ‹‹renditje e Italisė nė vendet pa libėr››. Digjen pėrkrah veprave shkencore, filozofike, letrare dhe natyrisht heretike edhe mijėra bibla: vetėm nė Genova-n e 1620 digjen 6.000 bibla. Ėshtė e njohur censura ndaj Kepler, Erasmus i Rotterdamit, Petrarca, Boccaccio, Guicciardini, Kopernik, Galilei, Bruno, Spinosa, Descartes, Locke, Bacone, Bergson, Berkeley, D’Alembert, Defoe, Flaubert, Hobbes, Hugo, Hume, Kant, Fontaine, Montesquieu, Pascal, Rosuseau, Stendhal, Balzac, Voltaire, Zola, Beccaria, Foscolo, Leopardi, Croce, D’Annunzio, Kamy, Popper, Weber etj, apo censura e Udhėzuesit Biblografik tė Opus Dei-t qė rreshton edhe botėn e kinemasė me Woody Allen, Kirk Dauglas, Milan Kundera dhe autorėt Gore Vidal, Stephen King, Bukowski, Velazquez. Nė kėtė listė (qė ėshtė mė e gjatė) deri nė censurėn e fundit tė publikuar nė 1948, askush nuk ėshtė shqetėsuar tė vendosė Main Kanf tė Hitlerit!

2 - Rasti italian

Por mė shumė se ndaj autorėve, censura mė tragjike ėshtė ajo ndaj gjuhės qė shpallet e rrezikshme, me botimin e dy Index librorum prohibitorum tė shek. XVI. Fjala e shenjtė duhet tė kuptohet vetėm nga elita, pra qarkullon nė latinisht, ndėrsa lutje dhe pjesė biblike mund tė pėrkthehen vetėm tė shoqėruara me komente, jo me rimė sepse poezia ėshtė "trasgresive".
Nė pėrudhen kur Paolo Costabile drejton Il Maestro del Sacro Palazzo, institucion qė ekziston edhe sot i mbuluar nga teologu mė i besueshėm (ose ndėr mė tė afėrtit) i Papės, epistula, psalme, pėrmbledhje predikimesh, tregime historike biblike dhe gjer tek tragjedi e shfaqe historish biblike, pėrbėjnė gamėn e gjerė tė ndalimit tė pėrkthimit nė gjuhėn vulgare.
Njė pasues i Costabile, i mbiquajtur Brisigella (G. M. Guanzelli) do tė pėrcaktojė si tė ndaluara pėrkthimet e pastra dhe tė plota tė Shkrimeve tė Shenjta, por jo ato qė pėrmbajnė histori e argumente biblike tė "zbukuruara" nga poetėt. Ky vizion mė tolerant – edhe pse nė tė cilin kundėrshtohet pėrkthimi nė "gjuhėn amtare" – nuk u pranua. Bellarmino, arrin deri nė pohimin qė ‹‹nėse do tė vazhdohet nė kėtė mėnyrė, do tė pengohet [pėrkthimi nė "gjuhėn amtare"] edhe i [lutjes] Ati i Ynė››. Nga ana tjetėr, nxitej pėrkthimi nė latinisht i veprave tė botuara nė italishten vulgare, tė gjykuara tė vlefshme. Ėshtė rasti i Alessandro della Torre i censuruar nė italisht, por i urdhėruar pėr tė botuar veprėn nė latinisht.
Shekujt XVI dhe XVII karakterizohen nga ‹‹dominimi i latinishtes mbi vulgaren››, shkruan M. Turrini – ndonėse Italia kishte njohur, pas Gjermanisė, numrin mė tė lartė tė pėrkthimeve nė gjuhėn e saj vulgare. Censura nuk zhduku nga qarkullimi ilegal shumė pėrkthime, nuk shteri "protestat" e besimtarėve tė ndryshėm, por dėmtoi njohjen e gjuhės sė ardhshme amtare. Nė regjistrimin e 1861 Italia numėronte 78% analfabet, njė shifėr e krahasueshme me situatėn e Malit tė Zi nė fundin e atij shekulli, me ndryshimin qė ky i fundit dilte nga sundimi osman, kaq hiperbolikisht i barbarizuar. Pėrdorimi i italishtes i rezervohej katekizmit, tė cilit fėmijėt e shkollave ishin mėsuar ta recitonin pėr vite me radhė. Studime tė M. Ponza, M. Roggero, A. Prosperi, paraqesin njė realitet shkollore ‹‹ku nuk mėsohej asgjė nga gjuha dhe ortografia italiane››. Studimet pėrforcohen edhe nga shifrat: nė njė Itali tė bashkuar italianofonet silleshin nga 2,5% deri nė 10% nė 25 milion banorė qė numėronte ky vend nė 1871. Kjo ėshtė dėshmi e moskultivimit tė gjuhės italiane deri nė shekullin e XIX, e kėsaj gjuhe tė kodifikuar nga Bembo shekuj mė parė, por qė nė kėtė periudhė ‹‹shumė shkrimtarėve tė shekullit i dukej njė gjuhė e vdekur››. Konkluzioni i Tullio De Mauro qė ‹‹restaurimi i latinishtes si gjuhė e klasave drejtuese dhe orientimi i masave drejt mėsimit tė vetėm tė predikimit dhe katekizmit››, konsiderohet mė se i bazuar nga G. Fragnito.


3 - Duke ju rikthyer letėrsisė sė hershme nė gjuhėn shqipe

Pionieri parė i saj, deri sot, ėshtė padyshim Buzuku. Nga titulli i veprės Meshari kuptohet qartė qėllimi fetar: gjuha si mjet dhe jo identifikim. Libri pėrmban meshė, komente tė lutjeve, dhjetėra urata, 27 psalme, pjesėza Biblike, katekizėm. Tema kėto, tė toleruara nė vulgare nga Kundėrreforma, siē pohojnė Cabej dhe Ashta, pėrkundėr qėndrimeve tė Shuteriqit dhe Zamputit. E gjithė krijimtaria e "lejuar" italiane nė shekullin e Buzukut ngjason me tematiken e Mesharit, pra me mėsimet e Koncilit tė Trentos. Asnjė tentativė daljeje nga rregullat, asnjė "Luther shqiptar", asnjė ngjyresė kombėtare, por njė karakter i theksuar fetarė, me Zotin nė qendėr dhe njė vizion i komunitetit jo si popull me identitet, por si turmė besimtarėsh qė kanė nevojė tė kuptojnė nė gjuhėn e tyre disa rregulla, natyrisht jo tė gjitha.

Interesante ėshtė edhe figura e famullitarit tė Horas sė Arbėreshėve (Palermo-Itali) Lekė Matranga qė nė 1592 boton E Mbsuame e krėshterė, njė pėrkthim i veprės sė jezuitit Ladezma. Kol Ashta ka pėrllogaritur 497 fjalė nė 28 faqet e katekizmit tė pėrkthyer nga Matrenga. Pjesė e famshme ėshtė Kėnga e Pėrshpirtshme qė ėshtė njė thirrje ndaj besimtarėve nė njė gjuhė tė kuptueshme. Pėrsėri ligjet e Kundėrreformės tolerojnė dhe nxisin disa pėrkthime (jo rastėsisht nga jezuitet) standarde, pėrsėri gjuha ėshtė mjet qė duhet tė njihet vetėm pėr qėllimin fetare: paqartėsia e shkaktuar nga latinishtja duhej mbuluar nga njė katekizėm i pėrshtatshėm – vėrejnė H. Denzinger dhe A. Schonmetzer nė veprėn Enchiridion Symbolorum et Definitionum duke ju referuar Concilium Tridentinum, Sessio XXII, Doctrina de ss. Missae sacrificio.

Doktrina e kėrshtenė rendit Pjeter Budin nė vazhdimėsinė e Kundėrreformes. Kjo vepėr ėshtė pėrkthim i katekizmit standard tė Shėn Roberto Bellarmino. Vepra tjetėr Rituale Romanum, botuar nė Romė pas 1621, pėrmban lutje dhe sakramente nė latinisht me komente nė shqip. Pasqyra e tė rrėfyemit dhe Kush thotė meshė kėtė kafshė i duhet me i shėrbyem janė dy libra nė shqip. I pari pėrkthim i veprės sė de Bonis Specchio di Confessione. Tri vjershat nė fund tė librit i dedikohen papa Gregorio XV, Shėn Marisė dhe e fundit njė lutje pėr Zotin. Kur Ai shkruan ‹‹Tue paam se gjuha jonė asndonjė letėr tė msuom se ka me tė cije tė mundeej ndėrta me i ndihmuam feeja e Krishtit, zuna fill […] nktheve kėtė shinte Doktrinė […]›› apo ‹‹Doktrina mbė kėtė arėsye vuum e ndėrequnė pėr ndihmėt e tė mpsuomitė t'kėrshtenėve›› si dhe ‹‹Maa parė se si mbė qish arėsye duhenė mė qenė shėrbyem kėtė shinte sakramente›› (tek Rituale Romanum), mbetet besnik ndaj qendrės: motivi primarė ėshtė doktrina e krishterė, librat e tij nuk tentojnė njė pėrkthim tė pėrgjithshėm tė Biblės, gjuha ėshtė nė shėrbim tė katekizmit dhe besimit, jo identitetit.

Rasti i Frang Bardhit ėshtė edhe mė domethėnės, jo pėr vdekjen nė rrethana tė paqarta, por pėrsa i pėrket veprimtarisė letrare qė konfirmon ēka u tha me sipėr. Njėra nga dy veprat e Bardhit ėshtė nė latinisht, ndėrsa vepra tjetėr pėrbėn njė fjalorė Dictionarum Latino-Epiroticum. Domosdoshmėria e fjalorit lind nga mosnjohja e latinishtes nga njė pjesė e klerit. Eshtė e vėshtirė tė pretendohet njė fjalor pėr masat analfabete. Nė titull gjejmė dy konstatime: i pari termi epiroticum qė nėnkupton gjuhėn epirote. Koncepti i shqipes, shqiptarėve dhe Shqipėrisė nuk kishte lindur akoma, pėr rrjedhojė Kombi, identiteti shqiptarė nė kėtė vepėr janė absurde tė mendohen, po ashtu edhe motivi kombėtarė. I dyti konstatim ėshtė se fjalori nuk ėshtė epirotisht(shqip)-latinisht, por e kundėrta, pra i vjen nė ndihmė njohėsve, qoftė edhe tė pjesshėm tė gjuhės latine, atyre qė lexojnė tekste nė kėtė gjuhė edhe pa i kuptuar. E kush mund tė jetė konsumator i kėsaj vepre pėrveē klerit katolik, qė shpesh herė, sipas arqipeshkvit A. Bogdanit, ishte injorant?

hawk
10-07-11, 16:51
‹‹Nd'atė dhee ku lulezojnė Dotoretė, Leteraretė e dieja, lulėzon ende shenjteja Fee›› – shkruan Pjeter Bogdani, pėrfaqesuesi mė i shquar dhe mė i veshur me atdhetarizėm, nganjėherė edhe me nacionalizėm. Siē vėrehet, nė kėtė citim ėshtė feja objektivi i diturisė dhe letersisė. Bogdani akoma nuk e ka konceptin e Shqipėrisė sepse titullon veprėn e tij qė nė njohim si Ceta e Profetėve me Cvnevs prophetarvm de Christo salvatore mvndi et eivs evangelica veritate, italice et epirotice contexta, et in duas partes diuisa a Petro Bogdano Macedone[...]. Tė pėrcaktuar si epirot, ne si shqiptarė akoma nuk kemi "lindur". Eshtė Krishti shpėtimtari i botės dhe ėshtė njė Bogdan maqedon, nė kėtė titull. ‹‹Zmajevic o drita jonė››, varg i Bogdanit nga Ceta, kushtuar kroatit Andrea Zmajevic, arqipeshkvit tė Tivarit, na ndihmon tė kuptojmė rėndesinė e identitetit fetarė, aq i fortė sa shtyn individin "t'i kėndojė" njė sllavi sepse ky i bindet tė njėjtės Perėndi. Vėllimi i dytė i titulluar De vita Jesu Christi salvatoris mundi i kushtohet Dhjatės sė Re dhe pjesa e fundit njė pėrkthim nė disa gjuhė i librit tė Danielit 9:24-26. Pėrkthimet e pjesshme tė Shkrimeve tė Shenjta, madje duke pėrkthyer vepra tė tjera qė u referohen kėtyre shkrimeve, rėndėsia e lutjeve, sakramenteve – kėtyre i kushtohet njė pikė e veēantė nė Concilium albanum provinciale tė 1703 – tek tė cilat Koncili i Trentos u ndal nė veēanti (pas zhvlerėsimit tė tyre nga M. Luther), tregimet biblike, katekizmi etj, janė disa nga shtyllat e veprimtarisė letrare tė Bogdanit brenda vizionit tė Kundėrreformės qė e konsideron gjuhėn, siē kam cituar mė lart, njė mjet. Tė gjitha veprat e kėtyre autorėve kanė pėr qėllim promovimin e besimit dhe mėnyra tė cilėn ato ndjekin ėshtė e pėrcaktuar nga Papati, me konkretisht nga Kongregacionet.

4- Levrimi i shqipes ne kontekstin ortodoks ne shek. XIX

Qė trojet shqiptare ishin pjesė e kėtij vizioni e vėrteton mospėrkthimi i Biblės nė shqip pėr disa shekuj me rrallė pas Koncilit. Jo rastėsisht flitet (pretendohet) pėr pėrkthimin e Biblės i mbetur nė dorėshkrim, pėr mė tepėr tė humbur, nga Arqipeshkvi Grigor Durrsaku, nė tė njėjtat vite kur Bibla u lejua tė pėrkthehej nė italisht nga papa Pio VI, pas dy shekujsh ndalim tė qarkullimit nė gjuhėn amtare italiane. I pari do tė jetė Kristoforidhi, pas kontaktit nė Stamboll me Shoqerinė Biblike Britanike dhe pas pėrpjekjeve tė Meksit – njė tjetėr ortodoks –, qė do tė pėrkthejė Dhiatėn e Vjetėr nė versionin e plotė nė dy dialektet e shqipes. Versioni i parė do tė shohė dritėn nė Stamboll nė 1866 me titull Katėr Ungjillat e Zotit edhe Shelbuesit tonė Jesu Krishtit edhe Punėt e Apostujvet. Nė kėtė qytet do tė botohen veprat kryesore tė Rilindjes tanė, por dhe fetare, edhe pse jo Islame. Me pas botohen Psalmet dhe vijojnė me radhė edicionet e reja tė Dhiatės sė Re nė dialektet toskė apo gegė. Ky libėr do tė njihet zyrtarisht nga Kisha Autoqefale Ortodokse Shqiptare e shpallur nė 1923 (e njohur vetėm nė 1937).

5 - Vonesa

Kurse Bibla e parė e njohur si pėrkthim zyrtar nga Kisha Katolike i pėrket vitit 1994. Duke hequr 23 vitet e ateizmit zyrtarė, janė rreth 60 vite pas shpalljes sė pavarėsisė dhe largimit tė Perandorisė Osmane. Vallė ėshtė shkaktare pėrsėri Porta e Lartė pėr kėtė vonesė?
Pėrgjigjja duhet kėrkuar si gjithmonė pėrtej Adriatikut dhe nė rreshtat Biblike. Me 7 mars tė 1965 "gjuha e folur" hyn pėr herė tė parė ‹‹zyrtarisht nė kultin liturgjik›› – shprehet papa Paolo VI nė meshėn e tij tė parė nė italisht nė kishėn e Ognissanti. Kėshtu 4 shekuj pas Koncilit tė Trentos, njė tjetėr Koncil, ai i Vatikanit (i dyti) nė 1963, toleron gjuhėt qė tashmė nuk njihen si vulgare, por nacionale. Shqipėria pėrjetoi mbylljen e objektėve tė kultit dhe do t'i duhen 4 dekada pėr tė realizuar nenet e Koncilit, nė pajisjen me njė pėrkthim tė njohur zyrtarisht tė Shkrimeve tė Shenjta.

6- Po sot?

Akoma sot pas Koncilit tė II tė Vatikanit, gjuha nuk ėshtė aspak identitetformuese. Fillimisht u botua nė tė pėrditshmen Britanike The Times njė lajm sipas tė cilit papa Benedikti i XVI ishte gati tė ripropozonte 'meshėn tridentine', pra atė qė pėr shekuj me radhė ishte praktikuar pas Reformės Protestante: dominim i latinishtes, me pėrjashtim tė disa pjesėve nė greqisht dhe hebraisht. Gazeta italiane Corriere della Sera nė njė artikull tė 2006 boton lajmin e konfirmuar tė rikthimit tė latinishtes nė meshė, sigurisht jo i obligueshėm, edhe pse kemi pasur rastin ta pėrjetojmė tė aplikuar nga vetė Ati i Shenjtė. Ndoshta ėshtė ndikimi i 24 viteve qė ai ka drejtuar institucionin Congregatio pro Doctrina Fidei – Kongregacioni pėr Doktrinėn dhe Besimin – i transformuar nė kėtė emėr nga ai qė njohim si Inkuizicioni i Shenjtė. Sidoqoftė fjala ‘ndoshta’ ėshtė e huaj nė pohimin se ‹‹gjuha nė kėtė vizion fetar nuk mund tė jetė kurrė e konsideruar si vlerė kombėtare››.

hawk
10-07-11, 17:13
Sa per pakicen e kushtezuar, qe e shkreta sjell faqen tjeter sa here qe ofendohet:
shpjegues tjetėr bėhet Fishta nė njė broshurė tė nxjerrė nė dritė pak kohė mė parė, me titull Questione nazionale e questione catholica tė komentuar nė Gazetėn Shqiptare nga Sh. Sinani. Dorėshkrimi nė italisht i 1914-'24 ėshtė njė relacion pėr Pontifikatin (traktat apo 'memorandum' siē e quan A. Xhiku) ‹‹pėr tė bėrė tė njohur gjendjen demofetare nė Shqipėri menjėherė pas formimit tė shtetit shqiptar››, ku pėrveē njohjes sė kėsaj situate, derivat nga ‹‹pavarėsia [njė lloj tendence kombėtare, ndryshe nga dy besimet e tjera] e xhamisė sė besimtarėve shqiptarė, e shpallur nė vitin 1923›› do tė jetė objektivi (i shpresuar) fishtian ‹‹rikrishtėrim masiv tė popullatės››, shkruan Sinani.

Mė tej autori pohon se "Ai [Fishta] parasheh edhe riungjillizimin e boshnjakėve dhe nuk e pėrjashton njė veprim katolik me karakter strategjik qė pėrshkon gjithė Ballkanin" duke kėshilluar kėshtu (Selinė e Shenjtė dhe jo vetėm atė) ‹‹si duhet tė jetė veprimi katolik jo vetėm midis popullsive muslimane nė Shqipėri e nė Ballkan, por edhe midis tė krishterėve tė vijės sė gabuar [ortodokse]›› qė ta konsideronte "gjithė popullatėn shqiptare si potencialisht tė krishterė". Sinani nė komentin e kėsaj broshure tė Fishtės nxjerr nė pah identitetin fetar, primar pėr klerikun, i shprehur nga objektivi i tij pėr rikonvertim tė shqiptarėve kundėr pranimit tė realitetit demofetare pėr hir tė njė populli multifetare.

Kombi kėtu pranohet vetėm me kusht fetarizimin nė njė kah, atė pėr cilin Fishta punoi dhe jetoi. Nacionalizmi nė tė kundėrt shkėputet nga ideja e popullit e varur nga feja apo Hyjnitė qė nuk janė Atdheu/Kombi, pėr t'i shpallur kėto tė fundit si Hyjni, duke i veshur me doktrinė laike: feja ėshtė vetėm njė element ashtu si gjuha, historia, traditat dhe kultura nė pėrgjithėsi, qė formon ndjesinė e pėrbashkėt tė individėve. Nėse pėr Nacionalizmin Kombi/Atdheu janė objektivi primare, tek Fishta nė kėto hapėsira vendoset feja (dhe vetėm e Fishtės) si qėllim pėr tė cilin duhet punuar.

Arb
10-07-11, 17:39
Asnjė shqiptar i besimit islam nuk e urren Fenė e krishterė tė ritit katolik apo ortodoks, qoftė pėr faktin se nuk i takon kėsaj feje, qoftė pėr ndonjė motiv tjetėr.


Po rren, o Rexhep Elezaj, se ka magjupe Shqiptare te besimit Islam qe e urrejne Fene e Krishtere.

Kemi disa vec ketu ne FD.

sherri
10-07-11, 18:29
.....qeso kacapordhicash munedeni me lexu ketu: http://www.zeriislam.com/artikulli.php?id=1106

Njeri pyeti : ku ishin emrat musliman te shqipetarve ne ato periudha!? e mos e bombardoni forumin me keto copy t'lodhta,keto nuk ndalen askun tash ti sjelli dy rimorkio shkrime qe i kontestojn keto, iiiiiiii (ani ishin vepra fetare,te bazuara,dhe perkthime nga bibla)...kur dihet qe gjithcka u nxorr nga bibla dhe shkrimet e lashta,edhe arti,edhe arkitektura,edhe muzika..ne ate kontest shkruajten,ben perkthime edhe autoret e pare shqipetar......ne realitet: vepra e Bogdanit ka shume filozofi e shkenc. Ku i marrin vesh ata, qe ketyre veprave ju bejne kritik me sy fanatiku-islamik!??

Kercovari
10-07-11, 18:56
Po rren, o Rexhep Elezaj, se ka magjupe Shqiptare te besimit Islam qe e urrejne Fene e Krishtere.

Kemi disa vec ketu ne FD.
E kunderta eshte Arb,magjupt shqiptare urrejn islamin si ky Nexhat Sheri ketu.
Po i pyes modeleshat pse i kan fshi postimet kur nuk kishte asgje per te fshi...

Zanzi/M
10-07-11, 19:34
Mendoj qe keto dite kishte nje efekt pozitiv ballafaqimi i institucioneve me koken e ketij ekstremizmi Fuad Ramiqi. U pa cart se reagimet erdhen me nje efekt te madh si nga shoqeria civile ( KLMDNJ) duke e qujtur te papranueshme protestat me fjamuj te organizatave terroriste neper namaze. Nga ana tjeter efekt pozitiv kishe edh reagimi i mediave Amerikane ne lidhje me Fuad Ramiqin dhe ekstremistet.

Si rezlutat e ketyre kishte edhe reafime ne parlamentin e Koosves ku Burim Ramadani reagoj per zhvillimet e fundit dhe beri thirrje per ndaljen e tyre.

Tani kemi nje situate me te qete, dhe normalisht shihet se Xhamite dhe kultet fetare nuk mund te mirren me dhune, mirepo ato duhet kaluar permes deres se INSTITUCIOENEVE dhe jo me zor. Kjo eshte mire..!

valiii
10-07-11, 19:46
Zanzi situata eshte qetsuar pasi qe komuna dha lejen e ndertimit, tani eshte ne pikpyetje vetem lokacioni...

Flamuj te hamasit nuk ka pas, edhe Hamas nuk eshte organizate terroriste.

valiii
10-07-11, 19:53
.....qeso kacapordhicash munedeni me lexu ketu: http://www.zeriislam.com/artikulli.php?id=1106

Njeri pyeti : ku ishin emrat musliman te shqipetarve ne ato periudha!? e mos e bombardoni forumin me keto copy t'lodhta,keto nuk ndalen askun tash ti sjelli dy rimorkio shkrime qe i kontestojn keto, iiiiiiii (ani ishin vepra fetare,te bazuara,dhe perkthime nga bibla)...kur dihet qe gjithcka u nxorr nga bibla dhe shkrimet e lashta,edhe arti,edhe arkitektura,edhe muzika..ne ate kontest shkruajten,ben perkthime edhe autoret e pare shqipetar......ne realitet: vepra e Bogdanit ka shume filozofi e shkenc. Ku i marrin vesh ata, qe ketyre veprave ju bejne kritik me sy fanatiku-islamik!??

Ani shife ti njehere se kush akuzon per plagjiature... Njeriu qe me shkrim te vjedhur konkuroje tek tema "shkrimi i vitit"... Hahahaaa, llegjenda jeni e lum dardania qe ju ka ty edhe ate panten qe sta len gjla mongi se edhe ai 90% te shkrimeve i ka plagjiat ose ma materiale te perpunuara...

Guri i madh
10-07-11, 19:59
Mendoj qe keto dite kishte nje efekt pozitiv ballafaqimi i institucioneve me koken e ketij ekstremizmi Fuad Ramiqi. U pa cart se reagimet erdhen me nje efekt te madh si nga shoqeria civile ( KLMDNJ) duke e qujtur te papranueshme protestat me fjamuj te organizatave terroriste neper namaze. Nga ana tjeter efekt pozitiv kishe edh reagimi i mediave Amerikane ne lidhje me Fuad Ramiqin dhe ekstremistet.

Si rezlutat e ketyre kishte edhe reafime ne parlamentin e Koosves ku Burim Ramadani reagoj per zhvillimet e fundit dhe beri thirrje per ndaljen e tyre.

Tani kemi nje situate me te qete, dhe normalisht shihet se Xhamite dhe kultet fetare nuk mund te mirren me dhune, mirepo ato duhet kaluar permes deres se INSTITUCIOENEVE dhe jo me zor. Kjo eshte mire..!


institucionet duhet ne radh te par vet te pastrohen te dezinfktohen kunder ksaj epidemie


ne radh te par qeveria duhet me i largue dy ministra


ministrin e shendetsis

e ministrin e kultures


e pastaj te ulen 4 partitit ma te mgja kombtare e te hartojn politiken kunder ktyre virsuve qe po e degradojn kombin e historin kombtare

Makresh
10-07-11, 20:02
.....qeso kacapordhicash munedeni me lexu ketu: http://www.zeriislam.com/artikulli.php?id=1106

Njeri pyeti : ku ishin emrat musliman te shqipetarve ne ato periudha!? e mos e bombardoni forumin me keto copy t'lodhta,keto nuk ndalen askun tash ti sjelli dy rimorkio shkrime qe i kontestojn keto, iiiiiiii (ani ishin vepra fetare,te bazuara,dhe perkthime nga bibla)...kur dihet qe gjithcka u nxorr nga bibla dhe shkrimet e lashta,edhe arti,edhe arkitektura,edhe muzika..ne ate kontest shkruajten,ben perkthime edhe autoret e pare shqipetar......ne realitet: vepra e Bogdanit ka shume filozofi e shkenc. Ku i marrin vesh ata, qe ketyre veprave ju bejne kritik me sy fanatiku-islamik!??


Hahahahahaha edhe shkrimėt e lashta,... "u nxorrėn nga bibla" :biggrin: e fort kjo sherro,.. edhe Sokrati than qe ishte inspiruar nga Bibla, se per Konfuciusin,.. s'kishte me fanatik se ai ! Biblen n'gishta, dhe gjithecfar ka then s'eshte gje tjeter pos nje interpretim filozofik i bibles :tongue:

O sherro,.. mo bre se po hi n'gjynah me kete popull, po thue qe me art, e me filozofi, e me arkitektur e me shkenc dolen nga bibla ? E c'u bo me neve qe per 1500 vjet katalik, mbetem arbresh (bujqi) ?

Makresh
10-07-11, 20:08
Mendoj qe keto dite kishte nje efekt pozitiv ballafaqimi i institucioneve me koken e ketij ekstremizmi Fuad Ramiqi. U pa cart se reagimet erdhen me nje efekt te madh si nga shoqeria civile ( KLMDNJ) duke e qujtur te papranueshme protestat me fjamuj te organizatave terroriste neper namaze. Nga ana tjeter efekt pozitiv kishe edh reagimi i mediave Amerikane ne lidhje me Fuad Ramiqin dhe ekstremistet.

Si rezlutat e ketyre kishte edhe reafime ne parlamentin e Koosves ku Burim Ramadani reagoj per zhvillimet e fundit dhe beri thirrje per ndaljen e tyre.

Tani kemi nje situate me te qete, dhe normalisht shihet se Xhamite dhe kultet fetare nuk mund te mirren me dhune, mirepo ato duhet kaluar permes deres se INSTITUCIOENEVE dhe jo me zor. Kjo eshte mire..!

KLMDNJ-e e Bexhet Zatrubulltit, se ngriti zanin per ta denoncuar dhunen policore mbi popullesin e pafajshme ! Ketu duket diskriminimi kolektiv qe i behet popullesis Muslimane te Kosoves ! Po edhe sikur t'kishte then dicka, s'do kishte me kuptue askush !

Fuadi kishte ndermend te falej udhes deri ne ndertimin e xhamis, por thua ti qe urdheri per ti ndaluar keto manifestime erdhi nga kreu i bashkesis Islame, Myftiu Naim Tėrrnava, ketu mund ta veresh edhe fuqin e zerit t'Naim Tėrrnaves, qe sikur t'organizonte ai kesi lloj manifestimesh,.. xhamia mbrenda nje jave do t'ishte nisur. Mua me ben me qesh naivteti i politikaneve kosovar, si duket s'jan te vetedijshem per fuqin e Islamit ne Kosove. Keta bejn mir sikur t'ua plotesonin deshirat qytetareve, jo-jo,.. dikush tjeter do ta ben ne vend te tyre !

Zanzi/M
10-07-11, 21:37
KLMDNJ-e e Bexhet Zatrubulltit, se ngriti zanin per ta denoncuar dhunen policore mbi popullesin e pafajshme ! Ketu duket diskriminimi kolektiv qe i behet popullesis Muslimane te Kosoves ! Po edhe sikur t'kishte then dicka, s'do kishte me kuptue askush !

Fuadi kishte ndermend te falej udhes deri ne ndertimin e xhamis, por thua ti qe urdheri per ti ndaluar keto manifestime erdhi nga kreu i bashkesis Islame, Myftiu Naim Tėrrnava, ketu mund ta veresh edhe fuqin e zerit t'Naim Tėrrnaves, qe sikur t'organizonte ai kesi lloj manifestimesh,.. xhamia mbrenda nje jave do t'ishte nisur. Mua me ben me qesh naivteti i politikaneve kosovar, si duket s'jan te vetedijshem per fuqin e Islamit ne Kosove. Keta bejn mir sikur t'ua plotesonin deshirat qytetareve, jo-jo,.. dikush tjeter do ta ben ne vend te tyre !

Jo jo, mos ke gajle ti (dhe te tjeret), xhamia do ndertohet, sepse ka dal si kerkese e qytetarve te Prishtines.

Mirepo prapa deshires per xhami fshihet pretendimi politik, pretendim ky i pa arsyeshem dhe jo etik, nga nje pjese e njerzve qe dallohem si ekstremist. Them pretendim i pa arsyeshem, sepse keta lloj njerzish nuk jane ne gjendje ti futen gares politike per zgjedhje, mirepo deshirojne qe te futen ne politike duke manipuluar shtresat e varfera dhe duke u fshehur prapa fese.

Makresh
10-07-11, 21:45
Jo jo, mos ke gajle ti (dhe te tjeret), xhamia do ndertohet, sepse ka dal si kerkese e qytetarve te Prishtines.

Mirepo prapa deshires per xhami fshihet pretendimi politik, pretendim ky i pa arsyeshem dhe jo etik, nga nje pjese e njerzve qe dallohem si ekstremist. Them pretendim i pa arsyeshem, sepse keta lloj njerzish nuk jane ne gjendje ti futen gares politike per zgjedhje, mirepo deshirojne qe te futen ne politike duke manipuluar shtresat e varfera dhe duke u fshehur prapa fese.

Hajde po e zem qe e paske me te drejt, e ku qendron problemi tani ? Mos je duke na then qe shtresa me e varfer eshte shtresa me e pazhvilluar, kisne shtresa me naive e cila beson ne gjithecka jo-serioze ? Kurse politikanet tan, keta njerez serioz, din ēfar duan, ēfar bejn dhe ka shkojn ?!

YanYan
10-07-11, 23:19
A je shkue ti deri nė njėqind????
Hiq mos ke gajle se sipas atij qė po i besojshe, jo vetėm 100 po vazhdo deri pak para se me vdekė, atėherė afrohu dikund afėr njė xhamie dhe sipas teje, valit, Ebu Bekrit nė mbėshtetje keni edhe jadoren tė gjithve tė llojit tė juaj, po ua falka Zoti tė gjitha mėkatet.
Pse po ua falka, vetėm se jeni penduar!!!!


Mfal, pse cuditesh kur feja e krishtere e ka paresore kete? A nuk ju thet prifti "Ju shfajsoj nga mekati, ne emer te Atit, Birit, e Shpirtit te Shenjte" ? Kendo kete e kendo ate?
Eshte e lehte te gjykosh dike terrorist kur as qe e din se ne cfare presioni psikologjik mund te jete rritur ky individ dhe se cfare mund te kete pare me sy vetem nga ekstremizmi i fese tjeter (nenkupto perdhunime, vrasje, masakra, shfarosje te femijeve, nenave, grave shtatzena, babe e vella) . Spo di kush jane terrorista ne t'vertete...


Sa me shume qe do te ket fukarallak aq me shume do te ket rrezik nga ekstremizmi fetar qofshin ato musliman apo katolik.

Fukarallek n'tru!

Zoti ja tret'te faren te gjithe ekstremistave cfaredo feje qofshin sepse qellimi i tyre i vetem eshte perfitimi/forca....aspak feja.

Guri i madh
10-07-11, 23:36
Mfal, pse cuditesh kur feja e krishtere e ka paresore kete? A nuk ju thet prifti "Ju shfajsoj nga mekati, ne emer te Atit, Birit, e Shpirtit te Shenjte" ? Kendo kete e kendo ate?
Eshte e lehte te gjykosh dike terrorist kur as qe e din se ne cfare presioni psikologjik mund te jete rritur ky individ dhe se cfare mund te kete pare me sy vetem nga ekstremizmi i fese tjeter (nenkupto perdhunime, vrasje, masakra, shfarosje te femijeve, nenave, grave shtatzena, babe e vella) . Spo di kush jane terrorista ne t'vertete...
Fukarallek n'tru!

Zoti ja tret'te faren te gjithe ekstremistave cfaredo feje qofshin sepse qellimi i tyre i vetem eshte perfitimi/forca....aspak feja.
per ku po flet e per cilen koh po flet


ndishta je tuj fol per trazirat ne libi e ne siri

uck_aksh
11-07-11, 00:54
nese Shiptart kan lejuar qe te ndertohet katedralja ateher duhet edhe gjamija edhe ju ne katedrale merrni femij abuzoni e ju ne gjami mesoni se si esht gjeneti kur eksplodon me dinamit
mjert shqiptart qe e adhurojn jezusin e muhamedin e m*****it e nuk e adhurojn vetveten mjeret ne

Kercovari
11-07-11, 06:14
Mendoj qe keto dite kishte nje efekt pozitiv ballafaqimi i institucioneve me koken e ketij ekstremizmi Fuad Ramiqi. U pa cart se reagimet erdhen me nje efekt te madh si nga shoqeria civile ( KLMDNJ) duke e qujtur te papranueshme protestat me fjamuj te organizatave terroriste neper namaze. Nga ana tjeter efekt pozitiv kishe edh reagimi i mediave Amerikane ne lidhje me Fuad Ramiqin dhe ekstremistet.

Si rezlutat e ketyre kishte edhe reafime ne parlamentin e Koosves ku Burim Ramadani reagoj per zhvillimet e fundit dhe beri thirrje per ndaljen e tyre.

Tani kemi nje situate me te qete, dhe normalisht shihet se Xhamite dhe kultet fetare nuk mund te mirren me dhune, mirepo ato duhet kaluar permes deres se INSTITUCIOENEVE dhe jo me zor. Kjo eshte mire..!

Po po,n`lesh te maries..permes vatikanit si institucion duhet te ece gjithcka..apo te lejojme fundosjen e kombit tone duke fute edhe ne nje portektorat fetare te Vatrikanit...
Me mire e keni ju te krishteret te rini larg xhamise s eu pa puna juaj per cdo dite ne shtyp,tv e net...

LOJETARI
11-07-11, 09:14
Pershendetje.


Ketu ke shkelur rregullin e arte te stafit forumor, ekuilibrin dhe paanshmerine. Nuk mjafton vota per kishen ose xhamine, sepse fjalet qe vijojne ngjasojne sikur shkojne ne nje drejtim tjeter. Per me teper, ne demokraci votohet ne menyre te fshehte dhe vetem ne islamokraci, natyrisht ne votime me publik te reduktuar, votohet haptas. E meqenese feja islame eshte fajtore edhe ky votim haptas i afrohet me teper loteve te krokodilit.

.

Unė mundė tė jem neutral ndaj shkrimeve tuaja , por nėse doni kėshtu, edhe ndaj shkrimeve tė nikut pantha_rhei, por assesi nuk mund tė jem neutral ndaj mendimeve tė mija .Kėtė tė drejtė e posedon secili pjestar i stafit .Tek moderimi gjithmonė pėrpiqem tė jem korrekt ,por edhe kjo gjithmonė sipas gjykimit tim ,kuptohet nė marrėveshje me pjesėn tjeter te stafit .
Kemi mbyllur Mėsimet nga Kurani sepse gjindemi nė pushime dhe kėshtu mendojme qė t'ua bėjmė respektin e duhur ketyre temave ,pėr momentin shume tė ndieshme, si rrjedhojė edhe Mėsimet nga Bibla .
Kemi hapur nėnforumin pėr Tolerancė ndėrfetare ,jo pėr t ju treguar se kemi antarė tolerant , por pėr tė ju dhanė mundesine secilit tė shpreh mendimin e vet rreth kėtyre temave ,pa pasė mundėsi tė cenoj bazėn e pėrkatsisė fetare ,konkretisht mėsimet nga Kurani , apo Bibla .Rezultatet po shihen qysh nė fillim .

Megjithatė unė do tė kem nė konsideratė vėrejtjen tuaj .

Zero Cool
11-07-11, 15:46
Letėr e Hapur dėrguar Qeverisė sė Kosovės Kryeministrit: Zotit Hashim ThaēiP R I S H T I N E

Ne si shqiptarė dhe intelektualė ndjejmė detyrimin moral dhe kombėtar t’iu paralajmėrojmė se ekstremizmi nė Kosovė, e mjerisht edhe nė Shqipėri, ka lėshuar rrėnjė ne mbar boten shqiptare. Shfaqja e ti e vrullshme, ekstreme dhe tepėr injoruese ne te gjitha segmentet e shoqėrisė shqiptare ėshtė bere njė ogure i keq i njė babėzie kombėtare. Sa mė shumė tė kalojė koha, do tė jetė edhe mė e vėshtirė t’i zhgulim. Tė gjithė jemi tė vetėdijshėm pėr ekstremizmin ortodoks se ku e dėrgoi dhe ku po e dėrgon ai sot shtetin amė Shqipėrinė ,frika pėr ketė ka mbėrthyer gjithė shoqėrinė dhe institucionet e shtetit ame, por jo me pak edhe mbare opinionin atdhedashės shqiptare.

Por kėtu konkretisht sot flasim pėr ekstremizmin islam dhe organizatat Vehibiste, qė, tė gjithė na, i kemi para sysh nė Kosovė, nė familje dhe nė shtėpi.

Ketė e dėshmon mirė edhe rasti fundit i vrasjes makabre te ushtareve Amerikan ne Frankfurt te Gjermanisė , qe dėshmon se ekstremi ka lėshuar rrėnjė ne familjen shqiptare.

Ekstremizmi, i ēfarėdo lloji qoftė, ne na dėmton rėndė si popull e si shtet, dhe iu paralajmėrojmė se jemi nė prag tė njė lufte vėllavrasėse dhe fetare, e qė pėr tragjedinė e njė lufte tė tillė, kemi shembullin e disa shteteve Arabe dhe luftėrave Suite –Shihide, qė kanė kaplua Lindjen e Mesme. Kjo dita ditės po na bartet edhe nė Kosovė, dhe pėrgjegjėsinė pėr kėtė e mbani ju, zoti Kryetar i Ekzekutivit. Ne ju bėjmė me dije se ketė formė tė ekstremizmit e keni edhe brenda nė qeverinė tuaj, varet nga ju nėse do t’ia prisni rrėnjėt kėsaj kėlshedre qė ka lėshuar rrėnjė nė viset e Dardanisė dhe nė ne si popull.

Ne njerėzisht dhe atdhetarisht nga Diaspora ,te brengosur pėr fatin ton si popull , ju thėrrasim te bėni detyrėn shtetėrore e kombėtare ne luftėn e pa kompromis ndaj njė te keqe qe po vije si rrezik drejt njė lufte vėllavrasėse.

Kemi bindjen se ju nuk jeni aq symbyllur e tė mos shihni nga po shkon populli ynė. Kjo shihet ēdo ditė nė rrugė e mjerisht edhe nė Qeveri.

Pėr tė qenė mė konkretė, ne si intelektualė kėrkojmė shkarkimin e menjėhershėm tė Ministrit tė Kulturės, i cili, me farefisin e tij, ėshtė nė ballė tė kėtij ekstremizmi dhe kėtė e dini mirė edhe ju zotėri Kryeministėr. Populli ėshtė ne rrezik nga se po i sulmohet kultura e tij, andej me emėrimin e tij ministėr ne shohim kulturėn ton drejt njė bastardimi dhe shkatėrrimi total. Kėtė ai e dėshmoi edhe me veprimin e tij tė fundit, heqjen e fotografive tė personaliteteve simbol tė popullit tonė, atė tė Nėnės Terezė dhe Presidentit legjendar Ibrahim Rugova, akt i rėndė antikombėtar i tij.

Zoti Kryeministėr,nėse nuk kaloni nė veprim konkrete, na do tė veprojmė edhe me peticion , dhe heqja e tij pastaj do tė jetė e turpshme edhe pėr ju, edhe pėr Qeverinė qe ju drejtoni.

E vetmja pėrgjigje qė presim nga ju ėshtė Veprimi ,deklarimi publikisht kundėr radikalizmit tė ekstremizmit islamik nė Kosovė dhe shgarkimi i menjėhershėm i ministrit Krasniqi.

YanYan
11-07-11, 15:52
per ku po flet e per cilen koh po flet
ndishta je tuj fol per trazirat ne libi e ne siri

Po flas per zonen e Lindjes se Mesme meqe nga aty kan dale kta 'terroristat'.
Po flas per kohen pas 11 Shtatorit sepse deri atehere nuk iu referote kush Islamit si i referohen sot.
Per ju (nuk po te referohem vetem ty Guri) qe jeni kunder Islamit, duhet te kuptoni dy gjera shume te rendesishme.
1. Qe te besh debat, duhet te njohesh mire historine, faktet, arsyet e anes kontradiktore sepse debati behet me argumenta. Mos shiko cfare thote vetem media sepse fatmiresisht kemi edhe internetin ku i fut nje google edhe mund te gjesh informacion te bollshem me fakte e video qe mund te ju ndergjegjsoje per ate cfare vertet ndodh.
2. Po flasim per ekstremistat, jo per fe te caktuara. Nuk ka vec ekstremista musliman, ka edhe te krishtere. Tipa te tille, interpretojne sipas qejfit te tyre Kuranin apo Biblen; kjo nuk do te thote se eshte cfare ajo fe perfaqeson...edhe nje femije e kupton kete gje.
Nejse, kthehem ne teme...
A nuk e kuptoni se ajo Amerike qe disa nga ju mbroni i ben te gjitha keto? A pak interesa ka me shpif Islamin?!

Tashi zotni i nderuar, une jam muslimane po nuk e njof veten e as njerezit qe njoh e as Islamin per terrorista. As fene e krishtere, apo njerezit qe njoh, apo ty nuk ju di per terrorista. Nuk cohemi une e ti per te ba akte terroriste sepse ti sme ke ba gje mu e as une ty. Po hajde iher me ardh ti te une a une te ti me te/me masakru familjen edhe me me torturu, e po shef a po jeton ti apo une edhe nje dite me shume. A din, kjo puna e terrorismit esht pak a shum si me hi n'gjak :D
Nejse se spo du me banalizu temen e as nuk po mbeshtes terrorizmin e as ekstremistat, qe thashe edhe ne postimin tim qe Zoti ja tret'te faren.

Dhe per t'iu pergjigj pytjes se temes, vec sepse muslimanet duan me ndertu nje xhami apo katolikt nje kishe, nuk quhet ekstremizem. Perkundrazi, bravo i qofte qe ndjehen aq afer me Zotin. Gjithkush ka lirine te besoje ne ca ka qejf dhe per faktin se egzistojne shume fe dhe shume individ jane brainwash, ekstremizmi do egzistoje gjithku. Por mos gjykoni nje besimtar si ekstremist...asht gjynah :)

Guri i madh
11-07-11, 19:18
Po flas per zonen e Lindjes se Mesme meqe nga aty kan dale kta 'terroristat'.
Po flas per kohen pas 11 Shtatorit sepse deri atehere nuk iu referote kush Islamit si i referohen sot.
Per ju (nuk po te referohem vetem ty Guri) qe jeni kunder Islamit, duhet te kuptoni dy gjera shume te rendesishme.
1. Qe te besh debat, duhet te njohesh mire historine, faktet, arsyet e anes kontradiktore sepse debati behet me argumenta. Mos shiko cfare thote vetem media sepse fatmiresisht kemi edhe internetin ku i fut nje google edhe mund te gjesh informacion te bollshem me fakte e video qe mund te ju ndergjegjsoje per ate cfare vertet ndodh.
2. Po flasim per ekstremistat, jo per fe te caktuara. Nuk ka vec ekstremista musliman, ka edhe te krishtere. Tipa te tille, interpretojne sipas qejfit te tyre Kuranin apo Biblen; kjo nuk do te thote se eshte cfare ajo fe perfaqeson...edhe nje femije e kupton kete gje.
Nejse, kthehem ne teme...
A nuk e kuptoni se ajo Amerike qe disa nga ju mbroni i ben te gjitha keto? A pak interesa ka me shpif Islamin?!

Tashi zotni i nderuar, une jam muslimane po nuk e njof veten e as njerezit qe njoh e as Islamin per terrorista. As fene e krishtere, apo njerezit qe njoh, apo ty nuk ju di per terrorista. Nuk cohemi une e ti per te ba akte terroriste sepse ti sme ke ba gje mu e as une ty. Po hajde iher me ardh ti te une a une te ti me te/me masakru familjen edhe me me torturu, e po shef a po jeton ti apo une edhe nje dite me shume. A din, kjo puna e terrorismit esht pak a shum si me hi n'gjak :D
Nejse se spo du me banalizu temen e as nuk po mbeshtes terrorizmin e as ekstremistat, qe thashe edhe ne postimin tim qe Zoti ja tret'te faren.

Dhe per t'iu pergjigj pytjes se temes, vec sepse muslimanet duan me ndertu nje xhami apo katolikt nje kishe, nuk quhet ekstremizem. Perkundrazi, bravo i qofte qe ndjehen aq afer me Zotin. Gjithkush ka lirine te besoje ne ca ka qejf dhe per faktin se egzistojne shume fe dhe shume individ jane brainwash, ekstremizmi do egzistoje gjithku. Por mos gjykoni nje besimtar si ekstremist...asht gjynah :)


vetem sa hyra ne forum e ma par ne privat ju ju dergova nji pershendetje


jo une nuk po nisna pas 11 shtatorit te 2001 une po nisna nga eksplodimi i bombes ne lackebi


po nisna nga 1972 kur u mbajt olimpiada ne gjermani e pikrisht ne BAJERN MÜNSCHEN


kur terroristat islamik kan perdor masen e gjer popullore per te arrijt qellimet e tyre


kerkoe ne internet olimpiada 1972 MÜNSCHEN e gjen ma shum informacione

Kercovari
11-07-11, 19:46
vetem sa hyra ne forum e ma par ne privat ju ju dergova nji pershendetje


jo une nuk po nisna pas 11 shtatorit te 2001 une po nisna nga eksplodimi i bombes ne lackebi


po nisna nga 1972 kur u mbajt olimpiada ne gjermani e pikrisht ne BAJERN MÜNSCHEN


kur terroristat islamik kan perdor masen e gjer popullore per te arrijt qellimet e tyre


kerkoe ne internet olimpiada 1972 MÜNSCHEN e gjen ma shum informacione
Cka e lidh 11 shtatorin dhe 1972 me shqiptaret?

Guri i madh
11-07-11, 19:51
Cka e lidh 11 shtatorin dhe 1972 me shqiptaret?


edhe lockebin e paske harruei lidh terrorizmi islamik

Kercovari
11-07-11, 19:54
edhe lockebin e paske harruei lidh terrorizmi islamik

shqiptaret i lidh terrorizmi islamik?cka kan te bejne me keto ngjarje shqiptaret?

Guri i madh
11-07-11, 19:57
shqiptaret i lidh terrorizmi islamik?cka kan te bejne me keto ngjarje shqiptaret?


qka i lidh shqiptart edhe une po them se shqiptart nuk i lidh asgjė me terrorizmin islamik


po i nderuar kerqovar mbshjav menden FUAD RAMIQIT e preshevarit ton e te tjerve ,thuju ne jemi shqiptar e nuk duhet te identifikohemi me terrorizmin islamik

Kercovari
11-07-11, 20:00
qka i lidh shqiptart edhe une po them se shqiptart nuk i lidh asgjė me terrorizmin islamik


po i nderuar kerqovar mbshjav menden FUAD RAMIQIT e preshevarit ton e te tjerve ,thuju ne jemi shqiptar e nuk duhet te identifikohemi me terrorizmin islamik

Fuad Ramiqi eshte nje imam si mark sopi frater dhe keto te dy kan te drejte ne pavarsine e tyre dhe te kekrojne ate qe u takon nga shteti..si u be ramiqi arab?Cka athere ne ishte Mark Sopi?

taraku-1
11-07-11, 21:23
Fuad Ramiqi eshte nje imam si mark sopi frater dhe keto te dy kan te drejte ne pavarsine e tyre dhe te kekrojne ate qe u takon nga shteti..si u be ramiqi arab?Cka athere ne ishte Mark Sopi?

pse stu ka pergjigje a ? nejse nejse, bjen kadal dale ky en binar.... qe ska shqiptar pa identitet fetar...as 2 % si gjen

Naki
11-07-11, 21:25
...Jo,nuk e besoje ne kemi shumicen e besimtareve qe ruajne dhe predikojne fene Islame Tradicionale me shekuje ne traditat dhe doket e trojeve Shqiptare.Kemi bashkesin Islame te Kosoves shyqyr zotit qe ka udheheqesit Fetar dhe ata ruajne dhe dergojne mesazhe te paqes,mireqenjes sociale.
Kemi shkollat fetare,medresen ne Kosove,po edhe studius dhe profesora te fese islame qe i perkasin frymes tradicionale.
Eshte nje numer i vogel qe deshirojen te bejne ndryshime ekstreme duke ju pershtatur vendeve arabe por kjo nuk ka perkrahjen e popullit qe eshte sovrani kryesor per ndryshime dhe pajtime.
Kjo nuk e ndale dyshimin qe nuk ka tentime per te bere ndryshime qe nuk i deshiron shumica e besimtareve Islam dhe ne pergjithesi populli.

Guri i madh
11-07-11, 21:37
Fuad Ramiqi eshte nje imam si mark sopi frater dhe keto te dy kan te drejte ne pavarsine e tyre dhe te kekrojne ate qe u takon nga shteti..si u be ramiqi arab?Cka athere ne ishte Mark Sopi?JO i ke ngatrrue ose qellemisht i ben kto ngatrresa MARK SOPI gjithmon e thrret popullin ne respekt nder fetar ne toleranc fetare

e fuad ramiqi nuk esht imam ,po tash ne fin islame gjithkush mund te jet imam edhe predikus i fes siq ishte ajo video e atij sadullahit


kta thrrasin ne gjihad kta i thrrasin qdhe besimtart e fshatrave per me ardh ne prishtin me krijue tollovi


kta me dhun po dojn me fut islamin si lend fetare ne shkollat e kosoves


e paramendoe se qfar do ti msonin femijt tan si aj sadullahi me ato rrenat e tyre

Kercovari
12-07-11, 11:25
JO i ke ngatrrue ose qellemisht i ben kto ngatrresa MARK SOPI gjithmon e thrret popullin ne respekt nder fetar ne toleranc fetare

e fuad ramiqi nuk esht imam ,po tash ne fin islame gjithkush mund te jet imam edhe predikus i fes siq ishte ajo video e atij sadullahit


kta thrrasin ne gjihad kta i thrrasin qdhe besimtart e fshatrave per me ardh ne prishtin me krijue tollovi


kta me dhun po dojn me fut islamin si lend fetare ne shkollat e kosoves


e paramendoe se qfar do ti msonin femijt tan si aj sadullahi me ato rrenat e tyre

Mark Sopi..tregoi ndonje injoranti qe nuk di asgje se kush per cka e fton popullin,po asnje imam nuk e ka ftu popullin kunder te krishtereve sic ftoni ju kunder islamit,fatmirsisht edhe keto plane ua kemi kap te gjalla dhe nuk do te u e cin mbare.
Fjala ishte nese Fuadi dhe kercovari si shqiptare jane arab cka do te ishtte Mark Sopi dhe guri...rus apo italian se si duket per ju te krishteret nuk egsiston kombi shqiptare...

Zanzi/M
12-07-11, 17:57
Mark Sopi..tregoi ndonje injoranti qe nuk di asgje se kush per cka e fton popullin,po asnje imam nuk e ka ftu popullin kunder te krishtereve sic ftoni ju kunder islamit,fatmirsisht edhe keto plane ua kemi kap te gjalla dhe nuk do te u e cin mbare.
Fjala ishte nese Fuadi dhe kercovari si shqiptare jane arab cka do te ishtte Mark Sopi dhe guri...rus apo italian se si duket per ju te krishteret nuk egsiston kombi shqiptare...

A ja ke pa vesht pak me te mdhaj Fuad Ramiqit? Sepse ja ka ngreh qeveria, perndryshe ky Fuadi pati qellim te fus popullin ne ngaterresa ndermjet veti, bile edhe rrezikoj te ngaterroj edhe vet xhematin musliman. Prandej dikush kujdeset qe veshet e tij te jen me te gjate se zakonisht.

GURI SYLAJ
12-07-11, 18:47
Ketu lexova ,nga dikush ,se Fuad Ramiqi na qenka Imam??
Ose dikush po luan me kete titull ose une nuk e paskam dite qe me Akademi Ushtarake Jugosllave mund te bahesh edhe IMAM !!
Nese jam gabim kerkoj falje.

hawk
12-07-11, 19:57
Rezultatet po shihen qysh nė fillim

Jam plotesisht dakord, por nuk besoj se ky "rezultat fillestar" ishte nje surprize!
Do te ishte me vlere sikur, si staf, te kerkoni kultivimin e tolerances. Kjo imponohet me rregulla respekti reciprok dhe me shembullin personal.

hawk
12-07-11, 20:13
Ose dikush po luan me kete titull ose une nuk e paskam dite qe me Akademi Ushtarake Jugosllave mund te bahesh edhe IMAM !!


I dashur Guri, nuk do te thote shume rrugetimi arsimor ose profesional dhe kjo nuk duhet te krijoje habi. Ne ceshtjet fetare ka shembuj profetesh tregetar e marangoz.
Politika eshte edhe me interesante.
Imagjino se Ibrahim Rugoves titistet i pushkatuan disa antare te familjes, ndersa ai u be aktivist i dalluar i "Lidhjes se Rinise Socialiste ne Fakultetin Filozofik" dhe me vone anetar i "Lidhjes Komuniste te Jugosllavise" apo LKJ, natyrisht pa i kursyer lavdet per Titon.
Ka edhe me teper: shumica e popullit e votoi president, pra nuk i beri pershtypje militantizmi komunist i nje te persekutuari nga komunizmi. Thaēi dhe Berisha i perkasin nje karriere te atille dhe sot jane konvertuar ne...nuk e di se cfare, por hiqen si antikomuniste. Po keshtu Qosja e Kadare, qe te dy komuniste ateiste, sot te pershkuar nga fllade fetare, madje Kadareja eshte ne fazen e integralizmit.

Ka pastaj edhe nga ato qe kane perfunduar studimet ne teologji te nje X feje dhe kane punuar edhe si spiun gjate regjimeve, madje ne rangjet e larta te hierarkive; apo ato qe sot i ngaterrojne ca tela ne Kosove.

gjini
12-07-11, 20:56
Po flas per zonen e Lindjes se Mesme meqe nga aty kan dale kta 'terroristat'.
Po flas per kohen pas 11 Shtatorit sepse deri atehere nuk iu referote kush Islamit si i referohen sot.
Per ju (nuk po te referohem vetem ty Guri) qe jeni kunder Islamit, duhet te kuptoni dy gjera shume te rendesishme.
1. Qe te besh debat, duhet te njohesh mire historine, faktet, arsyet e anes kontradiktore sepse debati behet me argumenta. Mos shiko cfare thote vetem media sepse fatmiresisht kemi edhe internetin ku i fut nje google edhe mund te gjesh informacion te bollshem me fakte e video qe mund te ju ndergjegjsoje per ate cfare vertet ndodh.
2. Po flasim per ekstremistat, jo per fe te caktuara. Nuk ka vec ekstremista musliman, ka edhe te krishtere. Tipa te tille, interpretojne sipas qejfit te tyre Kuranin apo Biblen; kjo nuk do te thote se eshte cfare ajo fe perfaqeson...edhe nje femije e kupton kete gje.
Nejse, kthehem ne teme...
A nuk e kuptoni se ajo Amerike qe disa nga ju mbroni i ben te gjitha keto? A pak interesa ka me shpif Islamin?!

Tashi zotni i nderuar, une jam muslimane po nuk e njof veten e as njerezit qe njoh e as Islamin per terrorista. As fene e krishtere, apo njerezit qe njoh, apo ty nuk ju di per terrorista. Nuk cohemi une e ti per te ba akte terroriste sepse ti sme ke ba gje mu e as une ty. Po hajde iher me ardh ti te une a une te ti me te/me masakru familjen edhe me me torturu, e po shef a po jeton ti apo une edhe nje dite me shume. A din, kjo puna e terrorismit esht pak a shum si me hi n'gjak :D
Nejse se spo du me banalizu temen e as nuk po mbeshtes terrorizmin e as ekstremistat, qe thashe edhe ne postimin tim qe Zoti ja tret'te faren.Dhe per t'iu pergjigj pytjes se temes, vec sepse muslimanet duan me ndertu nje xhami apo katolikt nje kishe, nuk quhet ekstremizem. Perkundrazi, bravo i qofte qe ndjehen aq afer me Zotin. Gjithkush ka lirine te besoje ne ca ka qejf dhe per faktin se egzistojne shume fe dhe shume individ jane brainwash, ekstremizmi do egzistoje gjithku. Por mos gjykoni nje besimtar si ekstremist...asht gjynah :)

Paske dhan nje koment te gjat dhe paske dhan disa informata por ato sjan asgje perpos nje sure nga keta qe ja mbajn anen arabve dhe ja qojn ujet ne mulli shkaut.
Keta islamistet e sotem jan asgje tjeter perpos nje far e keqe si egjra qe del ne grun dhe e prish krejt koren e vitit.
Ne duhet te kthehemi pas ne histori por jo aq shum larg po 150 vite ma pare kur ne ishim te gjith te krishter dhe kur ne ishim pupull europian
tash siq ka nis ky muhabet nuk besoj qe do ndalemi ne 150 vjet por nje pjes kan shkue 1500 vjet larg dhe kan marr bidate dhe tabjate te njerzve qe kan qene te pa njerz dhe se ata kan krijue incestin duke u martue me antaret e familjes se vet

Guri i madh
12-07-11, 21:39
fud ramiqwi ,ose aga vet


esht nji i paguar nga organizatat vehabiste qe veprojn ne evrop dy shtete jan si ma kryesoret ku veprojn kto dy organizata shteti i par esht anglia


shteti i dyt esht zvicrra nga aty na ka dal edhe video me karakter islam


kan edhe degt e tyre ne gjith evropen po nuk jan aq funksionale


e fuad ramiqi isht i paguar nga kto organizata fundamentaliste

YanYan
13-07-11, 01:37
Paske dhan nje koment te gjat dhe paske dhan disa informata por ato sjan asgje perpos nje sure nga keta qe ja mbajn anen arabve dhe ja qojn ujet ne mulli shkaut.
Duhet te te falenderoj sepse postime te tilla ma zbukurojne diten :biggrin:
Si fillim, shko lexo shpjegimin e fjales 'sure', pastaj perdore. Pastaj te keshilloj qe te sillesh si i rritur ne bisedim, jo si nje femije qe shef nje gje dhe ose e don o ska.
Permende shkaun...dmth qe edhe une mund te te them se ju keni nje fe me shkaun edhe jeni edhe me te kqinj, apo jo? Absurde!
Keta islamistet e sotem jan asgje tjeter perpos nje far e keqe si egjra qe del ne grun dhe e prish krejt koren e vitit.
Ou? Njeh ndonje person ti qe vepron kshu? Me informo pak.
Ne qenkemi poligam e ju pedofila. (shenim:ky eshte ekstremizem.)
Ne duhet te kthehemi pas ne histori por jo aq shum larg po 150 vite ma pare kur ne ishim te gjith te krishter dhe kur ne ishim pupull europian
Posi jo. Me mire kthehemi si atehere kur ishim majmuna te pafe!

tash siq ka nis ky muhabet nuk besoj qe do ndalemi ne 150 vjet por nje pjes kan shkue 1500 vjet larg dhe kan marr bidate dhe tabjate te njerzve qe kan qene te pa njerz dhe se ata kan krijue incestin duke u martue me antaret e familjes se vet

Thashe dicka mesiper ne lidhje me kete. Gjithsesi, pak si shume kemi dale nga tema sepse duhet te flasim per ekstremizmin fetar (musliman dhe te krishtere) dhe jo cila fe eshte me e mire.

Hajt tung!

Giovanni
13-07-11, 08:21
Duhet te te falenderoj sepse postime te tilla ma zbukurojne diten :biggrin:
Si fillim, shko lexo shpjegimin e fjales 'sure', pastaj perdore. Pastaj te keshilloj qe te sillesh si i rritur ne bisedim, jo si nje femije qe shef nje gje dhe ose e don o ska.
Permende shkaun...dmth qe edhe une mund te te them se ju keni nje fe me shkaun edhe jeni edhe me te kqinj, apo jo? Absurde!

Ou? Njeh ndonje person ti qe vepron kshu? Me informo pak.
Ne qenkemi poligam e ju pedofila. (shenim:ky eshte ekstremizem.)

Posi jo. Me mire kthehemi si atehere kur ishim majmuna te pafe!

Thashe dicka mesiper ne lidhje me kete. Gjithsesi, pak si shume kemi dale nga tema sepse duhet te flasim per ekstremizmin fetar (musliman dhe te krishtere) dhe jo cila fe eshte me e mire.

Hajt tung!


Kjo pjes e postimit me shtyri qe te inkuadrohem ne ketet teme, YanYan ti mendon qe populli i Kosoves ka fe ..!!! nese mendon ashtu po gabon se sot ne Kosove feja eshte hoby tregom ti personalisht kur ke qene ne Xhami apo Kishe ?

Fjalet tua dhe te shume te tjerve jan vetem urrejtje se asnjeri prej jush nuk po shkrun se eshte fetar i madhe por thjeshte per ta nenqmuar nje fe.

Reziku i ekstremizmit fetar ne Kosove eshte i madhe se ne se mbajm fen ton po kerkojm ta sulmojm fen tjetre sa per info aj qe nuk ka fe per vete e shan fen e tjetrit.

uck_aksh ketu po flitet per Kosove e jo per shtete te ndryshme nese ke diqka konkrete sa i perket temes na sill e per budallaqe lexoj per vete se te gjith e dime qe ka pas prifta qe kan be ato gjera dhe prap do ti bejn po ne kete rast po flitet diqka tjetre pra per Kosoven.

Ekstremizem fetar une i quaj edhe diskutimet e juaja qe me te vertet jan pa vler por plot me urrejtje.

Pjeki se feja nuk mbahet me internet dhe me fjal te thata por mbahet me zemer.

YanYan
13-07-11, 14:37
Kjo pjes e postimit me shtyri qe te inkuadrohem ne ketet teme, YanYan ti mendon qe populli i Kosoves ka fe ..!!! nese mendon ashtu po gabon se sot ne Kosove feja eshte hoby tregom ti personalisht kur ke qene ne Xhami apo Kishe ?
Me vjen mire qe po angazhohesh ne kete teme!
Un mendoj se ne cdo vend te botes ka njerez fetare (musliman/katolik/ortodoks/ejt) dhe njerez jo fetar (ateiste). Dhe, Kosova s'ka pse te jete ndryshe...nuk eshte ndryshe.
Ti me thua qe fene e kan hoby. Une po te them se ke nga kta shume, ama ke edhe shume te tjere qe mbajne ramazan, qe nuk pijne alkol, qe luten, qe mbulohen, qe pagezohen/rrefehen/kungohen/krezmohen, qe shkojne ne xhami apo kishe.
Une nuk jam praktikante e fese time (muslimane) por besoj ne Allah. Kjo eshte arsyeja qe nuk shkoj ne xhami sepse nuk jam nga ata qe fene e kan hoby dhe bejne gjasme se jane shume fetare. Ama kjo sdo te thote se nuk e respektoj dhe dua fene time. Ama per ti hy fese, jo gjithkush mundet.
Fjalet tua dhe te shume te tjerve jan vetem urrejtje se asnjeri prej jush nuk po shkrun se eshte fetar i madhe por thjeshte per ta nenqmuar nje fe.
Aspak urrejtje (nga une te pakten) por kur tjetri te fryhet duke perfeksionuar fene e vet dhe nuk tregon aspak respekt per fene tende, atehere detyrohesh ti thuash "STOP..nqs ti me thu se feja ime kshu, atehere duhet ta dish se feja jote ashtu".
Reziku i ekstremizmit fetar ne Kosove eshte i madhe se ne se mbajm fen ton po kerkojm ta sulmojm fen tjetre sa per info aj qe nuk ka fe per vete e shan fen e tjetrit.
Askush nuk e shan fene e tjetrit kot, kete harroje :smile: Ka gjithmone nje motiv! Dhe ti e ke nje motiv qe i thua keto fjale.

tipi engjellor
14-07-11, 00:15
Me vjen mire qe po angazhohesh ne kete teme!
Un mendoj se ne cdo vend te botes ka njerez fetare (musliman/katolik/ortodoks/ejt) dhe njerez jo fetar (ateiste). Dhe, Kosova s'ka pse te jete ndryshe...nuk eshte ndryshe.
Ti me thua qe fene e kan hoby. Une po te them se ke nga kta shume, ama ke edhe shume te tjere qe mbajne ramazan, qe nuk pijne alkol, qe luten, qe mbulohen, qe pagezohen/rrefehen/kungohen/krezmohen, qe shkojne ne xhami apo kishe.
Une nuk jam praktikante e fese time (muslimane) por besoj ne Allah. Kjo eshte arsyeja qe nuk shkoj ne xhami sepse nuk jam nga ata qe fene e kan hoby dhe bejne gjasme se jane shume fetare. Ama kjo sdo te thote se nuk e respektoj dhe dua fene time. Ama per ti hy fese, jo gjithkush mundet.

Aspak urrejtje (nga une te pakten) por kur tjetri te fryhet duke perfeksionuar fene e vet dhe nuk tregon aspak respekt per fene tende, atehere detyrohesh ti thuash "STOP..nqs ti me thu se feja ime kshu, atehere duhet ta dish se feja jote ashtu".

Askush nuk e shan fene e tjetrit kot, kete harroje :smile: Ka gjithmone nje motiv! Dhe ti e ke nje motiv qe i thua keto fjale.Per kete te kam mike ty ...se kurr nuk gabon....nejse me gabu po me mua kajher hahahahah.....bera humor pak ketu....ka shume ketu qe veq hogja kur te ju afrohet atehere kane me kuptu se nuk ben me i lene me ju ardhe era....sa i perkte temes une nuk mendoj qe ka as rrezik per ekstermizem ne kosove ..fleni dath lirisht.....se kemi probleme tjera qe jane ne rend e keto problem te ektremizmit ...po disa qe jane dal prej rruges i prsihin do dushkaja anash ngapak po sakatohen e skan qare pa u kthy ne rruge.....

gjini
14-07-11, 10:47
Duhet te te falenderoj sepse postime te tilla ma zbukurojne diten :biggrin:
Si fillim, shko lexo shpjegimin e fjales 'sure', pastaj perdore. Pastaj te keshilloj qe te sillesh si i rritur ne bisedim, jo si nje femije qe shef nje gje dhe ose e don o ska.
Permende shkaun...dmth qe edhe une mund te te them se ju keni nje fe me shkaun edhe jeni edhe me te kqinj, apo jo? Absurde!

Ou? Njeh ndonje person ti qe vepron kshu? Me informo pak.
Ne qenkemi poligam e ju pedofila. (shenim:ky eshte ekstremizem.)

Posi jo. Me mire kthehemi si atehere kur ishim majmuna te pafe!

Thashe dicka mesiper ne lidhje me kete. Gjithsesi, pak si shume kemi dale nga tema sepse duhet te flasim per ekstremizmin fetar (musliman dhe te krishtere) dhe jo cila fe eshte me e mire.

Hajt tung!

Kam pas nje respekt te veqant per ty e nderuar dhe paske fillue me dhan edhe spjegime ne form studimi te asaj qka une e kom shkrue shpejt dhe pa u ndal ne radhtjene fjalve por vetem si nje pergjigje te dites apo te temes shkurt.
Ke pyet se kush qenkan ata qe po punuakan per interesa te shkaut.? Shiqoje se kush ju prin turmes ne prishtine kur falen neper rrrug....! Fuad Ramiqi ish ofiqer i sherbimit te armates jugosllave , pastaj ishte si nje zavendes i ministrit te mbrojtjes te vrar ne mes tirane i madhi Ahmet Krasniqi, ketyre asgje sju dual nga kjo afer por qka ban kerkuan ndihmen e Sherbimit te cilit i kan sherbye verberisht dhe u lidhen me hamazet dhe jo rastesisht u zu me kerpesh ne koke tuj que arm hamasit ne palestine se Mitrovicen e ka qlirue nga bandat serbe qe ta qliroj palestinen nga Jahudit te cilit kan qen shum shekuj ma pare se arabet ne ate vend.
Me ke pyet se ju qenkeni Poligam e jo pedofila ..?
Pedofila e di qe ka qen i madhi i fes i cili ka marr per grua vajzen e kusheririt te pare dhe ajo ska pas ma shum se 9 Vjeqe kur eshte bare nuse oj e nderuar dhe dua te te siguroj se edhe une kam shkue ne fillim si femij ne gjami rregullisht dhe kur kam ndegjue nga hoxha se te tan kaurret duhet me i farue nese don me marr gjenetin. kjo eshte jo tash por ka qen gjith ne mendjen e nje muslimani qe ju thuani se jeni te moderuar musliman.#

gjini
14-07-11, 10:54
Ketu lexova ,nga dikush ,se Fuad Ramiqi na qenka Imam??
Ose dikush po luan me kete titull ose une nuk e paskam dite qe me Akademi Ushtarake Jugosllave mund te bahesh edhe IMAM !!
Nese jam gabim kerkoj falje.


Guri, nese nje dite do del ne shesh krejt te bamet e ketij far ramiqi qe daton qysh nga kohet kur sinann hasani ishte i pari i jugoslavis dhe ai e beri njeriun ma besnik te asaj armate dhe ju dha perparsi qe te jet gjithkund i pranishem dhe kurkun asgje mos ta gjen.

Si ndodhi te jet zavendsminister i mbrotjes ne qeverin e bukoshit ku i vritet shefi e aj as qe din dhe as qe merret me ate pune .
Pastaj jeton dhe vepron me te gjitha sherbimet e huaja nga Ai i serbis dhe me te gjitha shetet arabe qe kan miqesi apo vllaznillek me serbin dhe qon arm nga ku mundet me furnizue hamasin.
keto gjera me bajm me vjell kur i shof se si njerzit e shiqojn kete matrapaz se si gervallet ne mes rrugve te prishtines tuj lyp gjamija nje ish oficer shum i lart dhe shum i besueshem i ushtris Jugoslave.,.....!!!!!!

YanYan
15-07-11, 03:07
Kam pas nje respekt te veqant per ty e nderuar
Besoj se as respekti im s'te ka mungu kurre, i nderuar!
dhe paske fillue me dhan edhe spjegime ne form studimi te asaj qka une e kom shkrue shpejt dhe pa u ndal ne radhtjene fjalve por vetem si nje pergjigje te dites apo te temes shkurt.
Atehere shkruj ngadale, ca te them un e shkreta. Edhe une per temen shkurt tu pergjigja dhe dhashe mendimin tim per cfare the.
Ke pyet se kush qenkan ata qe po punuakan per interesa te shkaut.?
Kam pyet nese me te vertete mendon se "muslimant jane fare e keqe si egjra".
Shiqoje se kush ju prin turmes ne prishtine kur falen neper rrrug....! Fuad Ramiqi ish ofiqer i sherbimit te armates jugosllave , pastaj ishte si nje zavendes i ministrit te mbrojtjes te vrar ne mes tirane i madhi Ahmet Krasniqi, ketyre asgje sju dual nga kjo afer por qka ban kerkuan ndihmen e Sherbimit te cilit i kan sherbye verberisht dhe u lidhen me hamazet dhe jo rastesisht u zu me kerpesh ne koke tuj que arm hamasit ne palestine se Mitrovicen e ka qlirue nga bandat serbe qe ta qliroj palestinen nga Jahudit te cilit kan qen shum shekuj ma pare se arabet ne ate vend.
Per kete gje nuk jam ne dijeni pasi nuk e njoh as personin ne fjale kshuqe nuk mund te flas. Ama di me te thane se pyll pa derra ska. Edhe ne Shqiperi nuk i kemi te gjithe hoxhet apo priftat qe duhet, biles disa marre e turp qe jane vene por lun interesi. Kjo sdo te thote qe nuk ka te mire. Aq me pak kemi te drejte ti gjykojme besimtaret. (E kam fjalen per besimin ne mase eee, se ka gjithfare psikopatash).

Me ke pyet se ju qenkeni Poligam e jo pedofila ..?
Pedofila e di qe ka qen i madhi i fes i cili ka marr per grua vajzen e kusheririt te pare dhe ajo ska pas ma shum se 9 Vjeqe kur eshte bare nuse

E dija qe do permendej kjo gje (e cila eshte teme me vete).

oj e nderuar dhe dua te te siguroj se edhe une kam shkue ne fillim si femij ne gjami rregullisht dhe kur kam ndegjue nga hoxha se te tan kaurret duhet me i farue nese don me marr gjenetin. kjo eshte jo tash por ka qen gjith ne mendjen e nje muslimani qe ju thuani se jeni te moderuar musliman.

Se kam dit se ne ate vend ku jeton ti qenkan me t'vertet ekstremista e terrorista. Por, ta dish, se feja Islame nuk i meson ato gjera e nuk i ka mesuar ndonjehere. Te jesh shume i sigurte per kete!

YanYan
15-07-11, 03:12
Ne duhet te kthehemi pas ne histori por jo aq shum larg po 150 vite ma pare kur ne ishim te gjith te krishter dhe kur ne ishim pupull europian

Pse tash a nuk jena popull europian ah? :tongue:
Edhe nje pyetje te fundit: A e di cfare kemi qene perpara se te ishim te krishtere?

Makresh
15-07-11, 07:37
Pse tash a nuk jena popull europian ah? :tongue:
Edhe nje pyetje te fundit: A e di cfare kemi qene perpara se te ishim te krishtere?

Katalik, do t'pergjigjet ahahahahahahahahahaa
O tybe, asnjehere s'kemi qen te krishter, paramendo e kan ndrruar besimin sikur ti nderrosh qorapat, aq ka qen e rendesishme feja e te pareve. Tane, ata kan mund te kthehen serish ne krishterizem pas 1912, por su kthyen dhe na sollen deri ne 2011, neser nje vjet i bejm 1 shekull :tongue:

uck_aksh
15-07-11, 10:14
Pse tash a nuk jena popull europian ah? :tongue:
Edhe nje pyetje te fundit: A e di cfare kemi qene perpara se te ishim te krishtere?

te paret tan kan besuar ne vetvete dhe kan besuar ne njeri tjetrin deri sa kan besuar keshtu te paret tan kan qen te pa thyshem kan ndimuar edhe shum shtete tjera ne at koh pastaj disa qe kishin interes vetem pasurin filluan qe te besojn ne perrallen e jezusit e keshtu filloj deri sa te gjith u detyruan ta pranojn ket far jezusin e ............ ku nuk dihet se qfar dhune u perdor pastaj na erdhen edhe sundimtaret turq edhe ata na mbajten ja 500 vjet e hajt hajt edhe keta perdoren diplomaci me ar dhe dhun edhe keshtu na ben nje komb me dy a tri fe dhe ne filluam ti besojm vetem jezusit edhe muhamedit harrum ti besojm njeri tjetrit e kur e pa evropa ne at koh qe ne nuk po i besojm njeri tjetrit ateher u mblodhen ne londer dhe vendosen se na erdhe shanca qe ti coptojm shqiptaret dhe keshtu ne londer na coptuan e na shkatrruan
na shkatrruan ateher kur e humbem besimin ne njeri tjetrin

tash sna ka mbet tjeter vetem te shkojm ne kisha e ne gjamia ti lutmi zotit

gjini
15-07-11, 11:08
Pse tash a nuk jena popull europian ah? :tongue:
Edhe nje pyetje te fundit: A e di cfare kemi qene perpara se te ishim te krishtere?

disa gjera do doja ti them me qejf por jo ketu ne forum e nderuar dhe nuk jan bash per opinion dhe dua te tregoj vetem dy citate qe me kan prek shum mua si ish musliman e tash jam krejt i pa fe dhe as mue sme intereson feja asnjera e as tjetra .
Sa i perket asaj se qka kemi qen ne para se te jemi musliman.
une dua te siguroj se trojet tona te asaj kohe kan qen si trampolin per kryqezimin e atyre qe kan bart idet per ne europ ato krishtere e ma von edhe ato muslimane.

Edhe Krishterimi nuk daton nga krishti por edhe ma pare ka pas besme e ne trojet tona ka pas idhuj e ska pas besim .
Krishterimi ka ardh nga misioneret dhe nuk eshte shpernda me dhun por pas shum shekujsh popuj te ndryshem ka sulmuar per qellime pushtimi ne emer te krishterizmit.kan ba masakra dhe krejt ne emer te krishterimit. Pastaj jan dal keta te fundit osmanllinjet qe shperndan " Hallve" per ti ba musliman ata qe i pushtonin dhe i roberonin per 500 vjet me radh.e tash ne jemi ba satelitet ma besnik te atyre qe na kan dhunue dhe na kan qite me na likuidue nga faqja e dheut.
Une ndihem shum i lumtur qe nuk jam ne asnjeren nga keto fe por ndihem shum i ofenduar kur shof se prap kosova eshte bere trampolin e feve te ndryshme nga te gjitha racat e globit .

kan hy dreqi dhe i biri dhe ne shqipni e ne trojet tona bajn eksperimente me njerz
E nderuar po deshe diqka ma shum per ate qe ke pyet qe se din kush eshte shpijun e kush eshte majmun nga keta kreret e fes do te tregoja me deshire ashtu sikur dikur ne meszh privat.

Neferta
15-07-11, 13:01
disa gjera do doja ti them me qejf por jo ketu ne forum e nderuar dhe nuk jan bash per opinion dhe dua te tregoj vetem dy citate qe me kan prek shum mua si ish musliman e tash jam krejt i pa fe dhe as mue sme intereson feja asnjera e as tjetra .
Sa i perket asaj se qka kemi qen ne para se te jemi musliman.
une dua te siguroj se trojet tona te asaj kohe kan qen si trampolin per kryqezimin e atyre qe kan bart idet per ne europ ato krishtere e ma von edhe ato muslimane.

Edhe Krishterimi nuk daton nga krishti por edhe ma pare ka pas besme e ne trojet tona ka pas idhuj e ska pas besim .
Krishterimi ka ardh nga misioneret dhe nuk eshte shpernda me dhun por pas shum shekujsh popuj te ndryshem ka sulmuar per qellime pushtimi ne emer te krishterizmit.kan ba masakra dhe krejt ne emer te krishterimit. Pastaj jan dal keta te fundit osmanllinjet qe shperndan " Hallve" per ti ba musliman ata qe i pushtonin dhe i roberonin per 500 vjet me radh.e tash ne jemi ba satelitet ma besnik te atyre qe na kan dhunue dhe na kan qite me na likuidue nga faqja e dheut.
Une ndihem shum i lumtur qe nuk jam ne asnjeren nga keto fe por ndihem shum i ofenduar kur shof se prap kosova eshte bere trampolin e feve te ndryshme nga te gjitha racat e globit .

kan hy dreqi dhe i biri dhe ne shqipni e ne trojet tona bajn eksperimente me njerz
E nderuar po deshe diqka ma shum per ate qe ke pyet qe se din kush eshte shpijun e kush eshte majmun nga keta kreret e fes do te tregoja me deshire ashtu sikur dikur ne meszh privat. Jo qe nuk ka rrezik prej rrymave te ndryshme te lindjes po rreziku do te ishte permanent nese ne si popull i parashtrojm vetes sone vendosmeri fundamentale per te arritur ne nje cak. Dihet mirfilli se ne kemi vetem nje turr nje dite ne nje kohe pastaj e vazhdojm jeten si me pare, te gjitha i leme anash edhe qellimin edhe mundimin dhe dalim ne binaret tjere. Pra labiliteti ne kolektivitet dhe lufta per bajraktarizem e bene te pamundur nje fe nje ideologji apo nje politike afatgjate pro apo kontraproduktive. Pranimi i mendesis sa do te jet frytdhense te ne eshte i pamundur kete e ka treguar e kaluara jone e hidhur. Andaj edhe rrymat e ndryshme fetare qe kohvet te fundit trumpetojn per hegjemoni apo mbivlefshmeri do ta ken nje turr ne kete kohe te pakohe. Dominimi i mendimit metafizik i te menduarit nder ne gjate shekujve ka kaluar siperfaqsish duke mos lene gjurme ne breza per nje prirje fundamentale te te menduarit.

Zero Cool
17-07-11, 14:22
Tė tejkalohen dallimet etnike dhe fetare


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0717123931684_m.jpg


Udhėheqėsit e tri bashkėsive mė tė mėdha fetare nė Kosovė- myftiu Naim Tėrnava nga komuniteti mysliman, peshkopi i Rashkės dhe Prizrenit, Teodosije nga kisha ortodokse serbe, peshkopi Dode Gjergji nga kisha katolike dhe komandanti i KFOR-it, gjenerali Erhard Buehler- tė shtunėn u takuan nė hotelin Gorenje nė Prishtinė, pėr tė biseduar nė mėnyrė joformale pėr ēėshtjet e interesit tė pėrbashkėt.


Udhėheqėsit diskutuan pėr atė se si t’i ruajnė dhe pėrmirėsojnė mė tej vlerat fetare, respektin e ndėrsjellė tė bashkėsive fetare dhe kulturėn e tolerancės dhe paqes.

Buehler shprehu kėnaqėsinė e tij pėr bisedimet tė cilat pasqyrojnė frymėn e pajtimit nė shoqėrinė Kosovare. Ndonėse joformal, ai e vlerėsoi takimin si historik dhe si rrugė drejt sė ardhmes, nė tė cilėn tė gjitha dallimet etnike dhe fetare do tė tejkalohen.

Komandanti ofroi ndihmėn e tij pėr ngjarje tė tilla tė rėndėsishme, tė cilat janė nė interes tė KFOR-it dhe misionit tė tij pėr paqe.

sherri
17-07-11, 16:59
Tė tejkalohen dallimet etnike dhe fetare


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0717123931684_m.jpg


Udhėheqėsit e tri bashkėsive mė tė mėdha fetare nė Kosovė- myftiu Naim Tėrnava nga komuniteti mysliman, peshkopi i Rashkės dhe Prizrenit, Teodosije nga kisha ortodokse serbe, peshkopi Dode Gjergji nga kisha katolike dhe komandanti i KFOR-it, gjenerali Erhard Buehler- tė shtunėn u takuan nė hotelin Gorenje nė Prishtinė, pėr tė biseduar nė mėnyrė joformale pėr ēėshtjet e interesit tė pėrbashkėt.


Udhėheqėsit diskutuan pėr atė se si t’i ruajnė dhe pėrmirėsojnė mė tej vlerat fetare, respektin e ndėrsjellė tė bashkėsive fetare dhe kulturėn e tolerancės dhe paqes.

Buehler shprehu kėnaqėsinė e tij pėr bisedimet tė cilat pasqyrojnė frymėn e pajtimit nė shoqėrinė Kosovare. Ndonėse joformal, ai e vlerėsoi takimin si historik dhe si rrugė drejt sė ardhmes, nė tė cilėn tė gjitha dallimet etnike dhe fetare do tė tejkalohen.

Komandanti ofroi ndihmėn e tij pėr ngjarje tė tilla tė rėndėsishme, tė cilat janė nė interes tė KFOR-it dhe misionit tė tij pėr paqe.
Me i sha te tret spo di ?!:tongue: edhe nuk kan faje keta,faji eshte dicka e ngjajshme me ate qe e kishe cek neferta me lart....jaaaaaa qare pa i sha do analista,gazetaruca,e shkenctar a cka me ju than kujt ja q...... robt te parit e e trilloj qet kishen ortodoxe serbe?! po pse serbe????? fet jan njerzore,tash po i bjen edhe kisha katolike italiane ne Kosove,edhe bashksia Islame,turke,arabe ne kosove,e cila fe po jet e Kosovarve??? oo nuk kan faj shkiet,i kan pervetsu manastiret e shqiptarve,vec shiko afreskat e manastirit te Deqanit, prapa prifterinjve,shihen shqipetaret etnik me veshje kombtare shqipetare. Keta analfabet: kica oltodoxe celbe, me shume te drejt i bie qe shqipetaret ortodox ti quajn katoliket latin apo italian,shqipetaret musliman;arap,turq, e keshtu tolerances nder fetare i .......nana mire:cool:

murrizi
17-07-11, 22:25
Kujt po i fryen nga shkrimet (temat) e nxehta ?

Arb
17-07-11, 22:27
Kokan bo bashke bizneset fetare.

E kane pa qe eshte rrit konkurenca ne treg, e per me i shpetuu bizneset e tyre me te vjetra (ne keto troje), duhet bo bashke...

Klientet e tyre injorante kane fillu me u shpernda ne bizneset e reja. Anetaresia ka nis me ju zvogelu. Ju duhet me reagu sa nuk eshte bo teper vone.

gjini
17-07-11, 22:44
NJe gje dua tju them se me apo pa vetdije nje pjes bukur e madhe e kosovarve jan ka e qojn kosoven ne gremin duke krijue gjera te kota si fe te reja dhe duke i mashtrue rinin e pa pune me keto far marifetlleqeve fetare qe shtrohet pyetja qka do te behet po u bem krejt muslimna si do ecim me fergje grat dhe me kule e me qarshafa te bardh mashkujt se burra spo shof ne kosove se do ishinmarr ma seriozitet me keet pune.
Fete jan gjeja ma e keq qe sot kosoven po i ndodh dhe une do kisha shkue edhe ma larg nje hap ne nje vlersim tjeter. Kosova eshte njashtu keq sikur kur ishim nen shkije dhe me shkije me keto ndasi dhe me keet urrejtje kaq te madhe ndaj njeri tjetrit .

uck_aksh
17-07-11, 23:42
NJe gje dua tju them se me apo pa vetdije nje pjes bukur e madhe e kosovarve jan ka e qojn kosoven ne gremin duke krijue gjera te kota si fe te reja dhe duke i mashtrue rinin e pa pune me keto far marifetlleqeve fetare qe shtrohet pyetja qka do te behet po u bem krejt muslimna si do ecim me fergje grat dhe me kule e me qarshafa te bardh mashkujt se burra spo shof ne kosove se do ishinmarr ma seriozitet me keet pune.
Fete jan gjeja ma e keq qe sot kosoven po i ndodh dhe une do kisha shkue edhe ma larg nje hap ne nje vlersim tjeter. Kosova eshte njashtu keq sikur kur ishim nen shkije dhe me shkije me keto ndasi dhe me keet urrejtje kaq te madhe ndaj njeri tjetrit .

gjini e gjith kjo ndodh se nuk jem mesuar si popull te kem liri gjithmon kem qen te shtypur ne shqiptaret demokracin nuk po e kuptojm nukesht demokraci te ndertosh kisha apo xhami demokraci esht qe te jetojn te gjith ashtu si duan nuk esht demokraci qe nese un jam katolik e martohem me nje muslimane edhe ajo patjeter duhet te konvertohet ne katolike nuk esht demokraci qe un si (musliman) ti them bashkshortes duhesh te hysh ne fergje a qka i thon ma shkurt ti bije ne jemi si popull qe duhet dikush te na shtyp qe mos tna bie ndermend as per zot as per aske

gjini
18-07-11, 10:23
O i nderuar tmerr eshte kjo qka ndodh me demokracin ne vendet ku eshte islami ne fuqi dhe te gjith muslimanet qe martohen dhe i kan shum merak grat katolike dhe te tjera fe por nese ajo nuk mbulohet me feregje ate e hekun qofes.
Dhe keta muslimanet kan nevoj me u martue me 2 e 3 e bile deri ne 12 gra munden me i pas kurse demokracia Islame nuk lejon qe gruja te qes as gishtin e kembes ne drite te diellit. e kete duan te na e imponojn si fe te allahut dhe demokraci ne shekullin e 21

premium
18-07-11, 20:32
Kur'ani ėshtė zbritur pėr fejėn Islame , literatura fisnike e pėrmban qdo gjė pėr tė mirėn e gjithė njerzimit , por qeshtja ėshtė se literatura e Kur'anit nuk ėshtė pėr qafirat te cilėt asnjėhere nuk i kanė shfletu asnjė faqe e Kur'anit , pėrndryshe ja fusin kot ,ose kan ndi fjalė nga maqorrat e mahallės .

Feja Islame ka tolerancėn e kufizume , ka demokracinė e kufizume ( e jo me dal nga binari si PS lakuriq me dal , grat e huaja me kqyr nuk ėsht╒ pjesa e demokracisė , plotsisht hyn nė kategorinė e amoralitetit .

Zanzi/M
18-07-11, 21:06
Kur'ani ėshtė zbritur pėr fejėn Islame , literatura fisnike e pėrmban qdo gjė pėr tė mirėn e gjithė njerzimit , por qeshtja ėshtė se literatura e Kur'anit nuk ėshtė pėr qafirat te cilėt asnjėhere nuk i kanė shfletu asnjė faqe e Kur'anit , pėrndryshe ja fusin kot ,ose kan ndi fjalė nga maqorrat e mahallės .

Feja Islame ka tolerancėn e kufizume , ka demokracinė e kufizume ( e jo me dal nga binari si PS lakuriq me dal , grat e huaja me kqyr nuk ėsht╒ pjesa e demokracisė , plotsisht hyn nė kategorinė e amoralitetit .

Ok,

A mundet ndokush te thot " mua nuk me pelqen kurani edhe pse e kam lexu"?

A mund te thot ndkush " une dua ligje laike dhe nuk dua rregulla fetare sepse me pelqejne me shume"?

A mund te thot nje femer "mua me pekqejne floket e lira dhe sdua te mbaj perqe"?

Guri i madh
18-07-11, 21:14
Kur'ani ėshtė zbritur pėr fejėn Islame , literatura fisnike e pėrmban qdo gjė pėr tė mirėn e gjithė njerzimit , por qeshtja ėshtė se literatura e Kur'anit nuk ėshtė pėr qafirat te cilėt asnjėhere nuk i kanė shfletu asnjė faqe e Kur'anit , pėrndryshe ja fusin kot ,ose kan ndi fjalė nga maqorrat e mahallės .

Feja Islame ka tolerancėn e kufizume , ka demokracinė e kufizume ( e jo me dal nga binari si PS lakuriq me dal , grat e huaja me kqyr nuk ėsht╒ pjesa e demokracisė , plotsisht hyn nė kategorinė e amoralitetit .
a mendoni se me kufizimin e tyre zhduket amoraliteti ne islamizem apo esht nji fshehje nga realiteti


a mendoni se fet tjera ju sygjyrojn besimtarve te vet qe te dalin lakuriq

premium
19-07-11, 00:39
[/SIZE]
a mendoni se me kufizimin e tyre zhduket amoraliteti ne islamizem apo esht nji fshehje nga realiteti


a mendoni se fet tjera ju sygjyrojn besimtarve te vet qe te dalin lakuriq
Ndigjo Guri..

nėse thua vehtes.... ''jam besimtar Deshmoj dhe deklaroj se nuk ka zot tjeter perveq Allahut,i Cili thote " ... Deshmoj se zoteriu yne,Muhammedi, ėshtė i derguar i Allahut s.w.t.
ose '' jam i kėnaqur se Islamin kam pranuar nga Kur'ani (e jo nga thash e thamet) atehere dotė bindesh tolerancėn apo demokracinė e vėrtet sa eshte e lejuar (kufizuar)
lexo dhe bindu se nuk kam kohė tė mbushi me shkronja faqet e forumit.

premium
19-07-11, 00:54
Ok,

A mundet ndokush te thot " mua nuk me pelqen kurani edhe pse e kam lexu"?

A mund te thot ndkush " une dua ligje laike dhe nuk dua rregulla fetare sepse me pelqejne me shume"?

A mund te thot nje femer "mua me pekqejne floket e lira dhe sdua te mbaj perqe"?
Ti Zanzi
nė ketė Botėn sekondare se jeton , muk je e detyruar aspak tė pyet pse ???
eshte njė realitet
atė qė mbjell , njė ditė dotė korr

andaj gjitha veprat kanė korigjimin e vet .

Guri i madh
19-07-11, 09:23
Ndigjo Guri..

nėse thua vehtes.... ''jam besimtar Deshmoj dhe deklaroj se nuk ka zot tjeter perveq Allahut,i Cili thote " ... Deshmoj se zoteriu yne,Muhammedi, ėshtė i derguar i Allahut s.w.t.
ose '' jam i kėnaqur se Islamin kam pranuar nga Kur'ani (e jo nga thash e thamet) atehere dotė bindesh tolerancėn apo demokracinė e vėrtet sa eshte e lejuar (kufizuar)
lexo dhe bindu se nuk kam kohė tė mbushi me shkronja faqet e forumit.po kurani a ja kufizon edhe mashkullit te drejtat sikur femres ,fjalen e kam per amoralitet

Arb
19-07-11, 22:47
Ndigjo Guri..

nėse thua vehtes.... ''jam besimtar Deshmoj dhe deklaroj se nuk ka zot tjeter perveq Allahut,i Cili thote " ... Deshmoj se zoteriu yne,Muhammedi, ėshtė i derguar i Allahut s.w.t.
ose '' jam i kėnaqur se Islamin kam pranuar nga Kur'ani (e jo nga thash e thamet) atehere dotė bindesh tolerancėn apo demokracinė e vėrtet sa eshte e lejuar (kufizuar)
lexo dhe bindu se nuk kam kohė tė mbushi me shkronja faqet e forumit.

Premium,

Njerezit normale, nese vertete besojne ne Zot, nuk kane nevoje qe bijne ne guje 5 here ne dite, qe te tentojne te bindin veten qe te besojne ne ate qe thone.

Ata qe vertete besojne ne Zot, nuk dyshojne, e nuk kane nevoje qe te ndihen te pa-sigurte e te ia ri-kujtojne e ta ri-bindin veten me deklarata 5 here ne dite.

Ketyne njerzeve u ka ra truni te shputat...

Guri i madh
19-07-11, 22:51
Premium,

Njerezit normale, nese vertete besojne ne Zot, nuk kane nevoje qe bijne ne guje 5 here ne dite, qe te tentojne te bindin veten qe te besojne ne ate qe thone.

Ata qe vertete besojne ne Zot, nuk dyshojne, e nuk kane nevoje qe te ndihen te pa-sigurte e te ia ri-kujtojne e ta ri-bindin veten me deklarata 5 here ne dite.po de nese nuk beson me nji lutje te tjerat jan te teperta :biggrin:qysh ka than aj i moqmi edhe tregimi i nji realiteti nese shum her her tregohet e merr formen e genjeshtres

Besi:)
20-07-11, 03:53
Kam pas nje respekt te veqant per ty e nderuar dhe paske fillue me dhan edhe spjegime ne form studimi te asaj qka une e kom shkrue shpejt dhe pa u ndal ne radhtjene fjalve por vetem si nje pergjigje te dites apo te temes shkurt.
Ke pyet se kush qenkan ata qe po punuakan per interesa te shkaut.? Shiqoje se kush ju prin turmes ne prishtine kur falen neper rrrug....! Fuad Ramiqi ish ofiqer i sherbimit te armates jugosllave , pastaj ishte si nje zavendes i ministrit te mbrojtjes te vrar ne mes tirane i madhi Ahmet Krasniqi, ketyre asgje sju dual nga kjo afer por qka ban kerkuan ndihmen e Sherbimit te cilit i kan sherbye verberisht dhe u lidhen me hamazet dhe jo rastesisht u zu me kerpesh ne koke tuj que arm hamasit ne palestine se Mitrovicen e ka qlirue nga bandat serbe qe ta qliroj palestinen nga Jahudit te cilit kan qen shum shekuj ma pare se arabet ne ate vend.
Me ke pyet se ju qenkeni Poligam e jo pedofila ..?
Pedofila e di qe ka qen i madhi i fes i cili ka marr per grua vajzen e kusheririt te pare dhe ajo ska pas ma shum se 9 Vjeqe kur eshte bare nuse oj e nderuar dhe dua te te siguroj se edhe une kam shkue ne fillim si femij ne gjami rregullisht dhe kur kam ndegjue nga hoxha se te tan kaurret duhet me i farue nese don me marr gjenetin. kjo eshte jo tash por ka qen gjith ne mendjen e nje muslimani qe ju thuani se jeni te moderuar musliman.#


Paaaa njiher thu e kom dhan shpejt e shpejt komentin , tani kritikon, Pse veq ne Shqiptaret e kritikojme mas shumeti KOMUNIZMIN.. Kta e bojne njerzit e pashkolle po tishin edhe nja 500 si Ramiqi en Armaten e Jugosllavis edhe nja 100 parlamentin e Jugosllavis si Azem Vllasi e Kaqusha Jashari, shume ma mire i kishume pas punet , mos na mohoje dikush shkollimin neve shqiptare, kurse e Azem Vllasit , Sinan Hasanit etj etj jo..?
Kogja jeni bo si serbet me Propaganda , Fuadi ska ndihmu Hamasin, po ka qen aktivst i ndihmave krishtere, se Kosova ska per veti ndihma..
Mfale qe pot thom, po nese mendon se kerkesa e myslimanve te pengon, ateher pse spo gjon njė shtet krishter ki mapak telashe se en ks 98 % MUSLIMAN jan..
Une jetoj ne njė shtet krishter skemi as Xhami , po spom pengon feja krishtere, kurse ty pot pengon feja e popullit tane ...

Besi:)
20-07-11, 04:05
[/SIZE]
a mendoni se me kufizimin e tyre zhduket amoraliteti ne islamizem apo esht nji fshehje nga realiteti


a mendoni se fet tjera ju sygjyrojn besimtarve te vet qe te dalin lakuriq
A ėshtė e lejume Pirja Alkoholit, a jan te lejuara Tatut, a ėshtė e lejume cicat gati lakuriq me i qit, a duhet ta barte femra shamin mbaz krishterizmit e shume e shume te tjera ???? keto jan pyetje qe as njė prift nuk i ka dhan pergjigjejet e njojta...!
Por nuk kom kurgjo kunder rreth ksaj sepse ka te bej me njė besim qe ka njerz qe besojne en ta edhe duhet respektu, kurse ne Islam i ke gjitha te sqarume...

gjini
20-07-11, 21:16
Paaaa njiher thu e kom dhan shpejt e shpejt komentin , tani kritikon, Pse veq ne Shqiptaret e kritikojme mas shumeti KOMUNIZMIN.. Kta e bojne njerzit e pashkolle po tishin edhe nja 500 si Ramiqi en Armaten e Jugosllavis edhe nja 100 parlamentin e Jugosllavis si Azem Vllasi e Kaqusha Jashari, shume ma mire i kishume pas punet , mos na mohoje dikush shkollimin neve shqiptare, kurse e Azem Vllasit , Sinan Hasanit etj etj jo..?
Kogja jeni bo si serbet me Propaganda , Fuadi ska ndihmu Hamasin, po ka qen aktivst i ndihmave krishtere, se Kosova ska per veti ndihma..
Mfale qe pot thom, po nese mendon se kerkesa e myslimanve te pengon, ateher pse spo gjon njė shtet krishter ki mapak telashe se en ks 98 % MUSLIMAN jan..
Une jetoj ne njė shtet krishter skemi as Xhami , po spom pengon feja krishtere, kurse ty pot pengon feja e popullit tane ...

Te lumt e paske knaq krejt .....!
spaske lan vend ma per koment e paske mbyell me dyll kete kapitull ....

Besi:)
21-07-11, 03:26
Te lumt e paske knaq krejt .....!
spaske lan vend ma per koment e paske mbyell me dyll kete kapitull ....

Krejt qka kom shenu ka qen lidhje me komentin tane, a pesheh se cfare ke shenu, Veq Brit o met pa ti thy se tjerat krejt i ke permbush...!
Tashte pedi se met vertet Toleranca nuk duhet me qen edhe pse eshte....

Kercovari
22-07-11, 06:29
Rrezlliqet sa kan fillu o milet ju pyetni a kanoset rrezik nga fundamentalizmi fetare.
Gajret se behet me mire,ndahen toakta shqiptare ne mes dy aleancave shqiptare Otodokse muslimane dhe asaj katolike,ne te paret mebesim ne tokat tona keto te dyte e kan zhgjedhe rrugen drejte vatikanit..inshalla ne ndonje republike i ngopet italise si san Marino..e kjo do te quhet Republika di Albanesi Catolici...hahhahahaha

Kercovari
22-07-11, 09:30
qishtu thojshin edhe kta hashkalit romt e egjiptasit pas viteve 81 kur shkjet i shitshin shpiat


serbet ne serrbi shqiptart po ikin ne shqipri kosova po ju jet egjyptasve te kerqovarit
Egjiptasit jan poashtu njerez si ti dhe une...ketu shihet sa tolernte jeni vetem nga nje pike provokative e qellimshme nga kercovari guri i madhe me mednjen e vogel rreno male me jo tolernce te mos flasin per njerzit...haahahhaah
Sidoqoft,shqiptaret te komunitetit musliman kur nuk kan pas problem me shqiptaret e komunitetit orthodoks dhe kjo me pelqen dhe mu per ate e dua atdheun tim edhe me element degjenerues si guri ashtu si eshte dhe do te jete gjithmon...dhe cdo pellembe e tokes shqiptare ku jetojen egjipianet do te jete edhe toka e tyre me te gjitha te drejtat qe u garanton qenja njerzore nese do te ua mohoj guri..

Artisti
22-07-11, 14:06
Duke pare dhe shkruar nga Kosova them se rreziku nuk qenka ashtu si po paraqitet ketu nga ata persona te te cilet ndjenjat shpirterore arabe kane okupuar shpirtin e tyre.

Ende jane te pakte te tillet.

Kalova neper shume qytete te Kosoves, pashe vetem tre nga te tillet.

Por edhe ata tre jane te tepert.

Nuk duhet te lejojme qe ndjenjat shpirterore arabe te perhapen, me kete perfundoj se ata te cilet moren pjese ne ate tubim ne Prishtin kane qene siq edhe RTK ka lajmeruar 1000 veta, me shume hiq.Pra nga tere Kosova kane ardhur ose edhe nga Maqedonia.


.


.

taraku-1
22-07-11, 14:31
Duke pare dhe shkruar nga Kosova them se rreziku nuk qenka ashtu si po paraqitet ketu nga ata persona te te cilet ndjenjat shpirterore arabe kane okupuar shpirtin e tyre.

Ende jane te pakte te tillet.

Kalova neper shume qytete te Kosoves, pashe vetem tre nga te tillet.

Por edhe ata tre jane te tepert.

Nuk duhet te lejojme qe ndjenjat shpirterore arabe te perhapen, me kete perfundoj se ata te cilet moren pjese ne ate tubim ne Prishtin kane qene siq edhe RTK ka lajmeruar 1000 veta, me shume hiq.Pra nga tere Kosova kane ardhur ose edhe nga Maqedonia.


.


.

Tregom me kon rri te tregoj kush je ???
O ti hahahahahahaahahaha, ata nuk rrin ku pihet rakia, as ne diskoteka e hotele e puffa nuk rrin, ata jan njerzi familjar, dhe dojn rriskun me pas hallall

besoj qe kurr ski mi pa, edhe 1 vite nese rrin ne ks...., nese don me i pa vizitoj xhamijat...

en diskoteka po i lyp mjekrroshat qkas nin njeri pej qiftit tina....

hajt Allahu te udhzoft, se ju permes mjekrrave si preteks mjekrren demek ju e sulmoni islamin.., se nuk o ktu problemi i mjekrrave, mjekrrat jan si mash/vegel per me sulmue islamin ne tersi me zhduk...

valiii
22-07-11, 21:07
S'ka nevoje per panike... Qe artisti raporton prej terenit, mjekrra ka pak po qosa qe ende sju ka dal mjekrra ka shume :))


P.S| gllumc a mos ke ne ETC hiq... Rruju se po ta lshojne "n'raqun" far 5 centshi nato ēokolladat e vogla qe i ke merak. Shnetje!

panta_rhei
22-07-11, 21:25
Ēika,
Seriozisht, dmth pa hajgare,

Na krijojmė terrorista thjeshtė duke u kushtuar vėmendje.

Zanzi/M
22-07-11, 21:38
Ēika,
Seriozisht, dmth pa hajgare,

Na krijojmė terrorista thjeshtė duke u kushtuar vėmendje.

E vertet eshte kjo..!

Atehere: jo vemendje terroristeve.

Neferta
28-07-11, 11:04
Arabet qe flasin shqip. Shqipfolesit me zemer arabo-turke. pe pa fytyre!
(http://www.dardania.de/vb/upload/Arabet%20qe%20flasin%20shqip.%20Shqipfolesit%20me% 20zemer%20arabo-turke.)

Zero Cool
28-07-11, 11:06
Arabet qe flasin shqip. Shqipfolesit me zemer arabo-turke. pe pa fytyre!
(http://www.dardania.de/vb/upload/Arabet%20qe%20flasin%20shqip.%20Shqipfolesit%20me% 20zemer%20arabo-turke.)

Linku spot punon shoki :(

Neferta
28-07-11, 11:07
Ēika,
Seriozisht, dmth pa hajgare,

Na krijojmė terrorista thjeshtė duke u kushtuar vėmendje.

E krijojn ata veten
http://http://www.youtube.com/watch?v=I84uA_5-DJI&feature=player_embedded (http://http//www.youtube.com/watch?v=I84uA_5-DJI&feature=player_embedded)

Zero Cool
28-07-11, 11:11
E krijojn ata veten/www.youtube.com/watch?v=I84uA_5-DJI&feature=player_embedded (http://www.dardania.de/www.youtube.com/watch?v=I84uA_5-DJI&feature=player_embedded)

ah, menxi i rash nfije me kqyre (msohu more me postu se na more nqafe tuj hallakat qy :P)


I84uA_5-DJI&feature=player_embedded

OROSHI
29-07-11, 01:17
Qeveria e Kosoves duhet ti arrestojne kesi lloj kafshesh qe denigrojne figurat e kombit shqiptar!

Guri i madh
19-08-11, 17:20
AKTUALE
Turqia kėrkon ndryshimin e teksteve tė historisė nė Kosovė http://www.rtklive.com/img/vija_lajmi.jpg Zyrtarėt nga Turqia kėrkojnė ndryshimin e testeve shkollore tė historisė nė Kosovė. ... Postuar: 03:12:26 / 19.08.2011
Ministri turk i Arsimit, Omer Dinēer kėrkon ndryshimin e teksteve shkollore tė historisė nė Kosovė, aty ku pėrdoren fjalė fyese pėr shtetin dhe popullin e Turqisė. Gjatė takimit me Ministrin e Arsimit, Ramė Buja, i cili theksoi se se janė duke punuar nė kėtė drejtim. Ai informoi se ėshtė formuar njė komision i veēantė i cili ka vizituar edhe Turqinė dhe ėshtė duke verifikuar faktet historike mes Kosovės dhe Turqisė. Librat e rinjė tė historisė nė Kosovė do tė jenė tė gatshme vitin e ardhshėm shkollor. Tė dy ministrat janė pajtuar pėr themelimin e njė Universiteti turk nė Kosovė.
http://www.timediver.de/img/geschichte/Albanien/mh_Albanien_Kruje_Skanderbeg_Bueste.jpg Büste Skanderbeg

Zero Cool
02-10-11, 17:25
Antiamerikanizmi, ē’ėshtė ky!?


Mund tė jetė e diskutueshme kostoja e Udhės sė Kombit andej e kėndej kufirit, madje edhe si njė burim keqpėrdorimi tė parasė publike, por tė cilėsohet si udhė e fatkeqėsisė sė shqiptarėve, kjo edhe nė kuadėr tė diskursit antiamerikan ėshtė e tepėrt tė thuhet. Pėr mė tepėr nė kėtė kohė kur ende mbi kurrizin e shqiptarėve rėndon pesha e boshtit ortodokso-islamik, me nė krye Rusinė


Nga Bardh Frangu mė 01 tetor 2011 nė ora 12:22
Kur vogėlushja 13 vjeēare, Besa Salihu, menjėherė pas luftės nė Kosovė, botoi ditarin e saj me titull “Tmerri dhe ankthi i 78 ditėve”, libėr qė ngjitet nė majat e letrave shqipe, nė tė kishte pėrfshirė edhe njė tregim me titull “Balena, shpėtimtarja e peshqve”. Duke pėrzier faktin me fiksionin nė mėnyrė brilante, kjo vogėlushe me balenėn kishte simbolizuar NATO-n, ndėrsa me peshqit, njerėzit e saj tė vegjėl qė po ushqenin me gjak ėndrrėn pėr lirinė. E ndėrsa NATO identifikohet me Amerikėn, tash kur analistė tė ndryshėm nga fusha e medieve, liderė nga shoqėria civile dhe aso tė politikės, provojnė tė ndėrtojnė dhe imponojnė njė diskurs antiamerikan, nuk mė ngjajnė mė shumė se nė peshqit e tipit pirana, pre e tė cilėve mund tė jetė ndonjė qenie e pafuqishme (sepse ēka s’ka nė deti), por jo edhe balena e quajtur Amerikė.

Qė t’i kursej nga kultivimi i kėsaj energjie negative tipat e tillė dhe tė vihet nė anėn e shumicės sė shqiptarėve, nė stilin e politikanit tė jashtėzakonshėm, u aktivizua edhe vetė ambasadori amerikan nė Tiranė, Aleksandėr Arvizu. Pa ekuivoke Arvizu, tha: “Ne e kemi parė nė atė periudhė (pėrpjekja pėr marrje pushteti me dhunė mė 21 janar) qė ka qenė njė antiamerikanizėm i organizuar, i drejtuar dhe qė ka pasur njė celulė, ka pasur drejtues, ka pasur mbėshtetje biznesi, ka pasur gjithashtu dhe makineri. Pra ka qenė njė aktivitet i organizuar qė ka pasur nė plan tė mund tė marrė njė kah politik”. Kush nuk e identifikon kėtu Edi Ramėn, liderin e socialistėve, biznesmenin Tom Doshi, si dhe makinerinė informative tė sė majtės, nuk di tė lexojė as mbi rreshta.

Ambasadori Arvizu, prononcimi i tė cilit nė kėtė stil u quajt shokant nga shumėkush, nuk e bėri kėtė qė tė injoronte kabllogramin e Wikiliks-it, as qė publikisht tė njoftonte institucionet mė tė larta tė shtetit tė tij pėr ndonjė rrezik tė supozuar, por nė radhė tė parė e bėri kėtė qė t’i shembė ato kodra spekulimesh pėr ta bėrė mė tė qartė shkakun dhe motivin e ngėrēit politik nė Shqipėri, i cili pėr pasojė ka pengimin e inkuadrimit tė vendit nė strukturat evropiane. Nė fakt, ambasadori Arvizu nė mėnyrė metaforike kėtė e kishte bėrė edhe gjatė zgjedhjeve tė majit, kur para medieve u deklarua me ironi se kishte parė njė votė pėr Hysni Milloshin, trashėgimtarin legjitim tė politikės sė diktatorit Hoxha, pėr tė reflektuar nė kėtė mėnyrė mbi strukturat e organizuara tė ish regjimit diktatorial dhe rrezikun e tyre tė vazhdueshėm.

Kėtu, nė kėtė pėrsiatjen time, nuk ėshtė halli vetėm i pėrpjekjeve pėr ndėrtim diskursi tė tillė nė Shqipėri, por pėr faktin se edhe disa kosovarė tanė u shfaqėn pikėrisht nė mediumin ku kultivohet ky diskurs dhe mbase duke qenė brenda kornizave tė kėtij diskursi. Pėr hir tė reciprocitetit, antiamerikanizmin e tyre e identifikuan nėpėrmjet ambasadorit amerikan nė Prishtinė, Krisofer Dell dhe kompanisė “Bechtel-Enka”, e cila me tė njėjtėn makineri vazhdon ndėrtimin e Udhės sė Kombit edhe nė pjesėn e Kosovės. Vėrtet ėshtė pėr t’u habitur sesi me kaq lehtėsi vazhdojnė tė pranohen nga Shqipėria diskurset qė funksionojnė nė kurriz tė fatkeqėsisė sė gjithė shqiptarėve. Shqetėsuese ėshtė kjo edhe pėr faktin se njė popull qė nuk ėshtė mirėnjohės jo vetėm qė nuk meriton respekt, por nuk mund tė ndėrtojė as ardhmėri tė mirė. Po pėrse duhet tė jemi tė tillė ne!? Nėse nga aspekti etnopsikologjik kjo pėrpjekje mund tė jetė si pasojė e njė mallkimi tė rėndė nė kontekst historik, nga aspekti politik kjo gjė nuk mund tė kundrohet ndryshe vetėm si pėrpjekje pėr pėrfitim tė grupeve dhe individėve tė caktuar qė atdheun nuk e shohin ndryshe pos si njė tezgė tė zakonshme.

Ka tė tillė qė kėtė diskurs e arsyetojnė dhe motivojnė me faktin se politikanėt tanė, (ata nė pushtet) pa dallim po shfaqin njė servilizėm tė tepruar ndaj ndėrkombėtarėve e nė veēanti ndaj amerikanėve. Kjo ėshtė shumė e vėrtetė dhe gjėja mė transparente nė tė gjitha zhvillimet tona. Por ama kjo nuk ėshtė arsye pėr ndėrtimin e njė diskursi antiamerikan. Ajo qė duhet tė bėjmė ne ka tė bėjė me faktin qė t’ua bėjmė me dije liderėve tanė politikė se me njė sjellje tė tillė ata nuk fitojnė respekt as tek amerikanėt, por pėrkundrazi. Ata nė kėtė mėnyrė shfaqen si figura shahu, nė njė fushė, ku ndėrkombėtarėt detyrohen tė luajnė me ta pėr ta zhvilluar lojėn, pėr tė cilėn janė edhe tė mandatuar. Askush nuk na ka faj pse politikanėt tanė nuk zhvillojnė politika partneriteti, por shfaqen vetėm si eksponentė tė politikave tė cilat janė tė detyruar t’i bėjnė ndėrkombėtarėt.

Mund tė jetė e diskutueshme kostoja e Udhės sė Kombit andej e kėndej kufirit, madje edhe si njė burim keqpėrdorimi tė parasė publike, por tė cilėsohet kjo si udhė e fatkeqėsisė sė shqiptarėve, kjo edhe nė kuadėr tė skemės sė diskursit antiamerikan ėshtė e tepėrt tė thuhet. Pėr mė tepėr nė kėtė kohė kur ende mbi kurrizin e shqiptarėve rėndon pesha e boshtit ortodokso-islamik, me nė krye Rusinė. Mė nė fund secilit i ėshtė i qartė fakti se shtetet dhe popujt nuk mund tė jetojnė pa aleanca. Mbase kėtė mė sė mirė e kemi mėsuar ne shqiptarėt, ndėrsa edhe e kemi pėrjetuar njė gjė tė tillė, duke besuar se na mjafton vetja nėpėr bunkerė. E aleat mė tė natyrshėm se Amerikėn shqiptarėt nuk kanė pasur nė historinė e tyre. Shih pėr kėtė mreti Zog, njeriu qė vuri themelet e shtetit shqiptar, kishte dėrguar nė kėtė vend edhe motrat e tij qė tė martoheshin me amerikanė vetėm e vetėm pėr ta kultivuar edhe mė kėtė aleancė. Kėsaj aleance shpėtimtare i kishte ndihmuar edhe diaspora jonė nė Amerikė, ku jetuan dhe vepruan disa nga emrat mė emblematikė tė kulturės dhe politikės shqiptare, tė cilėt edhe u kujdesėn qė tė ruhen dhe kultivohen kėto marrėdhėnie tė mira.

E nėse vetė Papa Gjon Pali i Dytė pat thėnė se Amerikėn e ka krijuar Zoti pėr tė vėnė rend dhe rregull nė botė, kush mund tė jenė ata qė provojnė tė ndėrtojnė fronte kundėr saj!? Ndaj nė krejt kėtė pėrpjekje pėr antiamerikanizėm tė aktivizuar nėpėrmjet logjikės sė bartur tė luftės kundėr imperializmit, ne mund ta dėmtojmė vetėm qenien tonė, por jo edhe kėtė balenė tė madhe, e cila neve peshqve tė vegjėl na u gjet nė momentet mė kritike tė ekzistencės sonė.

Guri i madh
02-10-11, 17:39
gjdo tem e gjdo nen forum e ka humb interesimin e diskutimit nese i keni vrejt shumicen jan komente te gazeatave e pa asnji fjal nga komentet e antarve a thua kta mendojn se ne nuk dina me klikue e me e lexue shtypin e perditshem shqiptar

Arb
05-10-11, 09:50
Lėvizja "Bashkohu" - krijesė e Beogradit

SHKRUAN: IDRIZ ZEQIRAJ
Qysh kur Presidenti Rugova ideoi ndėrtimin e Katedrales katolike nė Prishtinė, njė nismė shumė e qėlluar, e pritur fort mirė edhe nga Evropa kristiane dhe Amerika e madhe, Beogradi i ndjeh keq, se po demantohej nė propagandėn shpifėse, se kinse "Kosova myslimane paraqet rrezik pėr botėn kristiane". Si gjithėherė, Beogradi ka projektet rezervė pėr veprime kundėr Kosovės. Dhe, shpėrfaqi bujshėm njėrin sish, sajesėn fatkeqe, Lėvizjen "Bashkohu".

Kjo Lėvizje kishte kohė qė vepronte, por, pėr tė fshehur burimin rrjedhės nga vinte, u fsheh pas veprimeve, gjoja spontane, tė besimtarėve myslimanė. Kuadri i saj ishte i gatshėm, madje i bollshėm. Por, ky kuadėr, i shkolluar nė vendet mike tė Serbisė, me paraqitjet ekstreme, me mjekėrra, veshje, sjellje nė familje dhe shoqėri si dhe me ushtrimet e lutjeve fetare tipike arabe - talebane, nuk u pėlqye nė popull, bilėz ngjalli neveri e pėrbuzje masive. Kjo racė shkretėtire ekzekutoi, me armė tė pazėshme, sekretarin e Komitetit Islamik tė Shqipėrisė, Sali Tivarin, vite mė parė, nė zyrėn e tij nė Durrės, sepse ai ishte hoxhė bashėkohor dhe nuk pėrfilli dogmat e racės fanatike mjekėrroshe, tė ardhur rishtas nga shkollat e shkollėzat obskure arabe. Dhe, me tė drejt u shpreh shqetėsimi se kėta do tė jenė shkitė e ardhshėm tė Kosovės, tė Shqipėrisė.
Vehabistėt e ideologjisė talebane, qė mė se paku kanė tė bėjnė me fenė dhe besimin fetar, tė ndjerė tė diskredituar keqas, tė kinsultuar me qendrat antishqiptare, u tubuan rreth Lėvizjes "Bashkohu".


Nėn ēatinė e kėsaj Lėvizjeje, ku do tė strehohen edhe njerėz tė thjeshtė, besimtarė tė devotshėm, por tė mashtruar dhe tė manipuluar nga horrat mjekėrroshė, do tė zhvillojnė veprimtarinė e tyre destruktive dhe antishqiptare, gjithnjė nė konsultim dhe bashkėveprim me qendrat armike tė Kosovės. Telebanėt "paqėsorė" tė sotėm, do tė jenė vrastarė tė nesėrm.

Shqiptarėt e kudondodhur janė tė vetėdijshėm se heroi kombėtar Gjergj Kastrioti - Skėnderbeu dhe e hirshmja humaniste Nėna Tereze, janė dhuratė Perėndie, janė privilegjė pėr shqiptarėt, tė cilėt janė gjak i gjakut tė tyre dhe identifikohen me kėto dy figura tė papėrsėritshme, jo vetėm nė hapėsirat shqiptare, por edhe nė historinė botėrore. Udhėtimi i Skėnderbeut nga Kruja pėr nė Prishtinė, madje pa i zbritur fare kalit, shqetėsoi jo pak Beogradin dhe argatėt e tyre tė ideologjisė talebane nė Kosovė.


Gjaku tėrheq gjakun. Dhe, Nėnė Tereza u nis nga Kalkuta e largėt, pėr t`u ngulitur pranė tė vėllait, Gjergjit, nė kryeqendrėn e Kosovės. Ishte ky njė tjetėr siklet i Beogradit, Moskės dhe i veglave tė tyre shqipfolėse, por mendjemykur e shpirtshitur ke djalli dhe i biri. Kundėrshtia e tyre pėr vendosjen e dy shtatoreve, tė Gjergj Kastriotit dhe Nėnė Terezės, fillimisht, nė surdinė, mė vonė hapur dhe zėshėm, ishte e ēuditshme, amorale dhe armiqėsore karshi kėtyre figurave markante dhe krenare pėr shqiptarėt dhe opinioni e dėnoi rrept dhe fort argumentueshėm.

Pėrurimi i Katedralės "Nėna Tereze" nė Prishtinė, ishte njė ngjarje e shėnuar jo vetėm pėr besimtarėt e krishterė katolikė shqiptarė, por edhe pėr tė gjithė shqiptarėt zemėrbardhė. Pavarėsisht se sa ėshtė numri i katolokėve rezidentė nė kryeqytet, aty janė misionet diplomatike dhe organizatat tjera ndėrkombėtare civile, tė pėrfaqėsuara, kryesisht, nga besimtarė katolikė.


Tashmė edhe ata do tė kenė njė adresė pėr lutjet e tyre fetare, qė zakonisht i bėjnė tė dielave dhe nė ditėt e festave. Edhe Hasanėt, Hysenėt, bile edhe Isėt e Muhametėt kanė filluar frekuentimin e Katedralės tė re, madje, jo thjesht si vizitorė, turistė, por edhe nė dėgjimin meshtar. Tė ndejurit nė ulėset komode dhe dėgjimi i predikimeve nė gjuhėn e nėnės, sikur po i joshė mė fort kisha se sa xhamia. Dhe, pa fije urrejtje fetare, njerėzit mirė tė ekukuar, faltorėt i konsiderojnė si shtėpi tė Zotit dhe tė "robit", njeriut, pasi "robi", figurativisht, llogaritet bir i Zotit.


Presidenti Rugova shembull i harmonisė ndėrfetare
Nė kohėrat moderne, nė historinė mė tė re botėrore, nuk ka asnjė shembull tjetėr i krahasueshėm me Presidentin Rugova, pėr forcėn e ndikimit dhe tė reformave pozitive tė bėra nė jetėn dhe sjelljen e popullit tė Tij. Mėsuesit e dr. Rugovės ishin Rilindasit tanė, me kryemėsuesin Pjetėr Bogdanin, tek i cili princi Rugovė do tė gjente frymėzimin e madh, filozofinė e virgjėr shqiptare.


Mėsuesit dhe miqtė e dr. Rugovės, profesor Anton Ēeta dhe akademik Mark Krasniqi do tė ishin mentorė dhe guidė e sigurtė pėr nisma fisnike, siē ishin pajtimet shqiptare nė vitet `90-a, tė cilat, domosdo, unifikuan njė popull tė tėrė, madje nė mungesė tė policisė, ushtrisė dhe tė ēfarėdo pushteti tjetėr ekzekutiv. Me tė drejtė kjo ėshtė quajtur mrekulli shqiptare, tė cilėn, vetėm lehaqenėt komunistė, pushtetarėt e sotėm xhahilė, artificialisht, e mohojnė kėtė madhėshti hyjnore tė Presidentit Historik, dr. Ibrahim Rugova.

Ėshtė rast unik nė botė qė fjala urtake e njė njeriu, qoftė Ai edhe vetėm me pushtet moral, tė bėhet ligj, duke hequr barrėn e dokeve, zakoneve negative dhe promovimin e kodeve dhe tė normave bashkėkohore, tė thjeshta dhe praktike pėr popullin, qoftė nė robėri, qoftė nė liri. Shumė zakone, tė cilat i ishin veshur fesė, por qė nė fakt nuk kishin tė bėnin fare me atė, me kėshillėn e Tij tė urtė, dr. Rugova i amortizoi, pėrfshi kėtu edhe diferencat ndėrfetare shqiptare. Rrugėndjekėsit e Tij, si kryemyftiu Ramiz Boja, prifti dom Lush Gjergji me shokė, nė predikimet e tyre publike e fetare, do t`u thonn dhe do t`i ftonin besimtarėt shqiptarė, pavarėsisht konfesionit, se "nė faltorėn e parė qė tė hasni, qoftė ajo kishė apo xhami, hyni nė tė dhe lutjuni Zotit pėr liri, paqe, dashuri ndėrnjerėzore dhe begati ekonomike".


Presidenti Rugova kishte njė maturi supreme. Ai nuk ishte revolucionar, sepse siē thotė mjeshtri i analizės profesionale, Nexhmedin Spahiu, nuk ka revolucion demokratik, ngaqė revolucioni ėshtė gjithėherė i dhunshėm, ndėrsa demokracia pėrjashton dhunėn. Por, studimet e origjinės dhe tė historisė tė lashtė shqiptare, tė bėra nga dr. Rugova, dėshmonin bindshėm pėr krishtėrimin bazal shqiptar. Dhe, kėtė tė vėrtetė Ai nuk e fshehu, pėrkundėr, ua tha hapur dhe tė faktuar shqiptarėve. Pa hamendje, shpalosja e tė vėrtetės edhe nė aspektin e besimit fetar shqiptar ndėr shekuj, ka ushtruar njė ndikim tė drejtpėrdrejt tek shqiptarėt nė pėrgjithėsi, ndėrsa tek shqiptart e Kosovės nė veēanti. Pikėrisht, nė kėtė ndėrkohė janė shėnuar lėvizje e rikthime nė besimin e tė parėve, qoftė individuale, familjare dhe grupore. Ėshtė kjo arsyeja e urrejtjes ndaj Presidentit Rugova tė hoxhėve ekstrem talebanė, si nė Kosovė, ashtu edhe nė trevat tjera shqiptare. E ritheksojmė, vetėm ata tė sektit kriminal talebanė.


Ka ndodhur njė fenomen jo i zakontė i aleancave tė pajtimit tė tė kundėrtave: tė fanatikėve myslimanė talebanė me komunistėt shqiptarė, madje tė kudondodhur. Dihet, komunizmi ėshtė armik i fesė, sepse komunistėt janė ateistė. Shembulli konkret, Enver Hoxha me shokė. Por, ėshtė armiqėsia e komunistėve dhe e islamistėve ekstrem ndaj Presidentit Ibrahim Rugova, qė i ka bashkuar kėto dy ideologji fatale pėr njerėzimin. Dhe, kjo shpėrfaqet turpshėm nė faqet e internetit, tė cilat i zotėrojnė kėto ideologji obskure. Dhe, ky bashkim ėshtė bėrė me pragmatizmin: "Armiku i armikut tim, ėshtė miku im".


Vijon
P.S. Opinonet e shprehura nė kėtė rubrikė nuk shprehin domosdoshmėrish pikėpamjet e redaksisė. Kjo faqe ėshtė e hapur pėr lexuesit. Opinionet mund tė dėrgohen nė [email protected]

Makresh
05-10-11, 11:01
Medemek, nese e kuptova autorin e keti shkrimi :

Katedralja qenka ndertuar per inati te Serbis !

Dhe per inati te serbis, deri me tash s'kemi ndertuar xhamia ?!

Dhe,..

....kush do qe kerkon nje xhami ne oborrin shqiptar per shqiptar e nga shqiptaret, ai, gjithsesi na qenka nje argat i serbis ?!

Si nuk ju shkoj mendja nje here, qe shqiptaret u luftuan nga te krishteret evropjan (serbi, greqi, mal-i-zi), dhe nga evropa u ndajtem, dhe nga kjo evrope "na erdhi shpetimi" duke e len popullin shqiptar me hic me pak se 15 mije njerez civil te vdekur mbrenda 1 viti !

Ibrahim Rugova s'ka qen shembull i nje kryetari i cili respekton muslimanin dhe krishtianin. Sikur t'i kishte nderuar njesoj, do ta kishte ven gur themelin e nje xhamie te madhe, po ne te njejten dit kur u vendos ajo e katedrales ilegale. Ibrahim Rugova, them, qe vuri gur themelin e intolerances nder fetare !

Arb
08-11-11, 08:50
Banorėt e fshatit Roganė tė Kamenicės, kanė mbetur pa imam. Fehmi Leci, hoxha i tyre, u largua pasi pretendon se “njerėzit me mjekra” ia dogjėn veturėn dhe shtėpinė afėr xhamisė, ku banonte. Fshatarėt e Roganės janė tė ndarė, disa e duan imamin qė u shėrbeu pėr tetėmbėdhjetė vjet, e tė tjerė janė tė kėnaqur me largimin e tij.

Ishte bėrė gati pėr tė shkuar qė ta falte namazin e Bajramit tė Vogėl. Por i ka shkuar huq. Fehmi Leci, i cili deri tė shtunėn ishte imam nė xhaminė e fshatit Roganė tė Kamenicės, pėr tė parėn herė nė jetėn e tij prej qė e kryen kėtė punė, nuk ka mundur tė dalė para xhematit, ashtu siē ka bėrė pėr shumė vjet.
Nė orėt e para tė sė dielės, dikush ia kishte djegur veturėn nė garazh. Kjo ishte arsye e mjaftueshme qė ai mos ta marrė udhėn drejt vendit tė punės, ku kishte shėrbyer pėr 18 vjet. Por jo vetėm kaq.

Nuk ėshtė vetėm djegia e veturės sė tij nga persona qė ende mbesin tė panjohur pėr tė dhe policinė, qė e penguan Lecin tė vazhdojė ta kryejė punėn e tij si imam nė xhaminė e Roganės. Tė njėjtit, para disa ditėsh, i ėshtė djegur edhe shtėpia afėr xhamisė, nė tė cilėn kishte banuar me familje pėr 18 vjet. E kėto dy veprime qė Fehmi Leci i konsideron se arritėn kulmin, janė pretekst i fortė qė ai tė japė dorėheqje nga shėrbimi si imam nė xhaminė e fshatit Roganė.

Tė hėnėn, Leci priste mysafirė nė shtėpinė e tij nė Koretin tė Kamenicės, derisa mundohet t’i shpjegojė problemet qė ka tash sė fundi me disa banorė tė Roganės. Ai sqaron pėr Express se problemi ka filluar qysh para tri vjetėsh, ku disa banorė tė kėtij fshati kėrkuan largimin e tij nga vendi si imam i xhamisė. “Duke bėrė falsifikimin e njė dokumenti, ata morėn vendim qė tė mė largojnė nga puna si imam”, thotė Leci, derisa tregon njė dokument tė nėnshkruar nga 16 njerėz, qė veten e quajnė Kėshill i Xhematit dhe tė vulosur me njė vulė tė xhamisė.

Por ky vendim u hodh poshtė nga Bashkėsia Islame, Dega nė Kamenicė, me ē’rast nuk u aprovua kėrkesa e atyre personave, pėr shkak se siē ėshtė thėnė nga Bashkėsia Islame, nuk ka ndonjė veprim tė imamit qė bie ndesh me Kushtetutėn e Bashkėsisė Islame.

E ky refuzim, sipas Lecit, i shtyri ata persona qė tė pėrdorin mėnyra tė tjera qė do ta shtynin atė tė largohej nga puna. Leci beson se krejt sherri filloi me iniciativėn e njerėzve qė ai i quan “mjekroshė”. “Unė gjithnjė i kam luftuar ata tė atij sekti dhe ende jam kundėr tyre. E qėllimi ka qenė qė mua tė mė eliminojnė, nė mėnyrė qė t’i arrijnė qėllimet e veta qė tė dominojnė nė fshat, sepse unė kam qenė pengesė pėr ta”, ankohet Leci.

Shkrimin e plotė mund ta lexoni nė Express...

Kercovari
08-11-11, 11:05
Banorėt e fshatit Roganė tė Kamenicės, kanė mbetur pa imam. Fehmi Leci, hoxha i tyre, u largua pasi pretendon se “njerėzit me mjekra” ia dogjėn veturėn dhe shtėpinė afėr xhamisė, ku banonte. Fshatarėt e Roganės janė tė ndarė, disa e duan imamin qė u shėrbeu pėr tetėmbėdhjetė vjet, e tė tjerė janė tė kėnaqur me largimin e tij.

Ishte bėrė gati pėr tė shkuar qė ta falte namazin e Bajramit tė Vogėl. Por i ka shkuar huq. Fehmi Leci, i cili deri tė shtunėn ishte imam nė xhaminė e fshatit Roganė tė Kamenicės, pėr tė parėn herė nė jetėn e tij prej qė e kryen kėtė punė, nuk ka mundur tė dalė para xhematit, ashtu siē ka bėrė pėr shumė vjet.
Nė orėt e para tė sė dielės, dikush ia kishte djegur veturėn nė garazh. Kjo ishte arsye e mjaftueshme qė ai mos ta marrė udhėn drejt vendit tė punės, ku kishte shėrbyer pėr 18 vjet. Por jo vetėm kaq.

Nuk ėshtė vetėm djegia e veturės sė tij nga persona qė ende mbesin tė panjohur pėr tė dhe policinė, qė e penguan Lecin tė vazhdojė ta kryejė punėn e tij si imam nė xhaminė e Roganės. Tė njėjtit, para disa ditėsh, i ėshtė djegur edhe shtėpia afėr xhamisė, nė tė cilėn kishte banuar me familje pėr 18 vjet. E kėto dy veprime qė Fehmi Leci i konsideron se arritėn kulmin, janė pretekst i fortė qė ai tė japė dorėheqje nga shėrbimi si imam nė xhaminė e fshatit Roganė.

Tė hėnėn, Leci priste mysafirė nė shtėpinė e tij nė Koretin tė Kamenicės, derisa mundohet t’i shpjegojė problemet qė ka tash sė fundi me disa banorė tė Roganės. Ai sqaron pėr Express se problemi ka filluar qysh para tri vjetėsh, ku disa banorė tė kėtij fshati kėrkuan largimin e tij nga vendi si imam i xhamisė. “Duke bėrė falsifikimin e njė dokumenti, ata morėn vendim qė tė mė largojnė nga puna si imam”, thotė Leci, derisa tregon njė dokument tė nėnshkruar nga 16 njerėz, qė veten e quajnė Kėshill i Xhematit dhe tė vulosur me njė vulė tė xhamisė.

Por ky vendim u hodh poshtė nga Bashkėsia Islame, Dega nė Kamenicė, me ē’rast nuk u aprovua kėrkesa e atyre personave, pėr shkak se siē ėshtė thėnė nga Bashkėsia Islame, nuk ka ndonjė veprim tė imamit qė bie ndesh me Kushtetutėn e Bashkėsisė Islame.

E ky refuzim, sipas Lecit, i shtyri ata persona qė tė pėrdorin mėnyra tė tjera qė do ta shtynin atė tė largohej nga puna. Leci beson se krejt sherri filloi me iniciativėn e njerėzve qė ai i quan “mjekroshė”. “Unė gjithnjė i kam luftuar ata tė atij sekti dhe ende jam kundėr tyre. E qėllimi ka qenė qė mua tė mė eliminojnė, nė mėnyrė qė t’i arrijnė qėllimet e veta qė tė dominojnė nė fshat, sepse unė kam qenė pengesė pėr ta”, ankohet Leci.

Shkrimin e plotė mund ta lexoni nė Express...
Si perhere,Express eshte i shkathte ne genjshtra po edhe ne komplote.

Dreqi i kuq
08-11-11, 11:12
as katedralja po as xhami nuk esht dashur te ndertohet me keto para ma mir kish qen mu ndertu shtepi te pastreve edhe ma merr mendja qe aj far zoti krishter e musliman kish qe me i knaqur sikur tishin ndertuar shtepi te pastreve se jan ndertu keto katedrale e xhamia, per tja ber qefin amerikaneve, vatikanit,arabeve ne ndertojm katedrale e xhamia e nuk i ndertojm vllezerve tan nje shtepi te vogel ku femijet e tyre mos te merdhin ne dimer te ftoht
kta jemi ne, edhe gjithmon kemi me qen te komanduar nga te huajt sepse e lem veten keq per tja ber qefin nje te huaji

Kercovari
08-11-11, 11:27
Ska rrezik pėr komunitete fetare dhe as ndonjė konflikt brenda pėr brenda shqiptarėve,por ka pėr ēdo konflikt pėr kolobracionistėt si Express dhe disa gazeta tė tjera dhe individ si disa kėtu..
Keto shkrime te Express dhe individ jan kopje tė para ca ditėve kur njė poliikan rus e shpalli luftėn dhe konfliktet fetare nė ballkan,naryrisht,nė menyrėn e tij,pohim tė cilit edhe Stalini do t`ja kishte zili si kasap i popullit rus dhe mik i Enverit ku nė njė rast darke i pat thenė Enverit se;gjysma e tavolinės eshtė rezervuar pėr haje me mish thiu,kurse gjysma tjetėr pėr ato qė nuk e han mishin e thiut.Enveri quditshėm iu pėrgjigj.E ha unė mishin e thiut.Stalini e dinte se perket fesė muslimane befasi i tha:Ideollogjia komuniste e ka para sysh predikmin fetare te popujve,andaj duhet tė jemi shumė tė kijdesshėm,qe do tė thotė se njė konflikt fetarė ka pasoja mė tė mėdha se njė konflikt nė mes pupuj tė ndryshėm,e kėtu disa gazeta dhe individ me plote bindje pohojnė ate qe ka thėnė ky politikan..ta shohim!

Nė vesh e nėpėr vesh,fjalė t`mbėshtjella nė lesh..
...Ditė mė parė ish kryeminstri rus Jevgenij Primakov,sot anėtar i Akademisė ruse tė Shkencave ka thėnė se,"Skenari i Libisė ėshtė i mundur nė Ballkan"dhe vazhdon:

Kėrcėnimi i konflikteve etnike dhe fetare edhe mė tej mbetet aktuale nė Ballkan, qė ekspertėt e quajnė "fuēi baruti evropiane," qė do tė thotė se mund tė pėrsėritet skenari i Libisė, paralajmėroi ish-kryeministri rus Jevgeni Primakov.

"Kam frikė se intervenimi i NATO-s nė Libi mund tė hedhi hije edhe nė Ballkan. Njė skenar i tillė nuk ėshtė aq jorealist dhe duhet tė gjehet mėnyra pėr tė shmangur atė," tha Primakov.

"Precedenti qė NATO ka bėrė me operacionin nė Libi ėshtė jashtėzakonisht i rrezikshėm pėr rajonet e trazuara dhe vendet qė me politikat e tyre nuk i pėrmbushin dėshirat e NATO-s," shtoi Primakov, duke pėrmendur Serbinė.
Ai shtoi se Moska ėshtė krejtėsisht i vetėdijshme pėr arsyet qė vendet e Ballkanit nxitojnė pėr t'u bashkuar me BE,por edhe se Rusia do tė parandalojė dobėsimin e lidhjeve tė tyre ekonomike, kulturore dhe politike me vendet e Ballkanit, me atė qė vendet e Ballkanit do tė bashkohen nė BE.
Nė vesh e nėpėr vesh,mė u kujtua kjo fjala e Z.Primakov pa e mbėshtjellė me lesh si diēka e mundshme dhe reale"konfliktet etnike dhe fetare"mbase ato konfliktet politike sadopak i humbi Z.Primakov,kurse me dominancėn ekonimike me influencė interesi i mbetėn vetėm me Sėrbinė,Greqinė dhe Maqedoninė...shumė pak me shtetet tjera Ballkanike.

Tashti duhet nxjer fjala e "konflikteve etnike dhe fetare" nga leshi,qė tė shkoj nė vesh tė interesqinjve se kėtu ka edhe metoda si tė arrihet ky konflikt qė tė Intervenojė "Presedenca e NATO-s" si nė Libi,edhe pse e dimė se nė Libi nuk kishte konflikt "etnik dhe fetarė"por qė tė quajm kėshtu, sepse na ishte njehere qefi i "Baba Rusit"qė tė bėsh luftė pėr tė rrėnuar diktaturat do tė thotė,"konflikt etnik dhe fetarė"qė duhet tė nxiten nė tė adhmen duke u shėrbyer me transferzsalen Moska-Beograd-Shkup.Athinė,dhe kėshtu edhe tė dobesohet ose tė pamundėsohet zgjerimi i NATO-s,duke e involvuar atė nė konflikte fetare.

Kjo fjala "konflikte etnike"ka qėnė e njuhur jo vetėm nė Ballkan po edhe nė tė gjithė botėn po edhe nė vetė "Rusinė e Madhe",te shkume dhe te kalume,e pėr tė arrit ate qė humbėn "konflikti fetarė" do tė ishte nė trasparenc tė plotė me Primakovin nė veēanti kur kemi tė bėjmė me tentativat serbo-greko-maqedone pėr kristijanizim tė plotė tė shteteve tė tyre,kėshtu na del nga leshi pėr nė vesh"konflikti fetarė"dhe mėnyrat e zbatimit tė metodave konfliktuale fetare,konflikte qė pėr tė i menduar mė mirė nuk do t`na anashkalonin as ne.

Se ky skenar mund tė ndihmohet edhe nga disa qarqe Evropiane, ėshtė dukshėm i shoshur mirė nė shosha e dėrman me tė kulluarin skenar tė gjendjes politike nė Kosovėn e pasluftės dhe mė vonė tė pavarur si shtet sovran.Millosheviqi u ndihmua nga qarqe evropiane pėr aq kohė sa ai ishte duke e bindur botėn e krishtere se mbron krishterimin nga ekstremizmi dhe fundamentalizmi islamik,zatėm edhe lufta ishte ne duar dhe komando tė kishes serbe qė vepronte nė tė gjithė Kosovėn,organ ky mė shumė luftarak se sa religjios i cili kishte dhe ka influncė nė forcat ushtarakopolicore tė Sėrbisė.

Gjithmonė pėr liri tė atdheut kan shku kurban mjekroshat,rasti i fundit Adem Jashari,dhe ato jan tė parėt edhe nesėr nė rast nevoje.
Andaj shtini kėto pohime nė lesh po nė pėrkujdesje tė veēant se Serbia ėshtė nė rrugė tė njė konflikti fetarė me shqiptarėt,andaj u mbetet tė krishterve dhe Epressit tė pregatiten tė vehėn nė njė anė po qoft edhe kundėr mjekroshave.

e-uritura
08-11-11, 17:19
PO.

Mblidhni mend ju, qė akoma i keni nė kokė.

Per makreshin, alimen, 4peace & co nuk ka shpresa mė.

Tė tillėve, largojini nga shoqėria, nga shtėpia nėse ėshtė e nevojshme.
Molla e kalbur, e prish njė shportė plot!

jadore
08-11-11, 17:54
jo!

deri sa , -e uritura qendrojne pararoje per kete qeshtje , ju tjeret fleni rehat .

valiii
08-11-11, 18:06
PO.

Mblidhni mend ju, qė akoma i keni nė kokė.

Per makreshin, alimen, 4peace & co nuk ka shpresa mė.

Tė tillėve, largojini nga shoqėria, nga shtėpia nėse ėshtė e nevojshme.
Molla e kalbur, e prish njė shportė plot!

Te njejten e pate perjetuar edhe Profeti a.s... Me me te afermit e tij, bile edhe ata nga gjaku. Lere qe e perzunen nga shtepija por e perzunen edhe nga qyteti vetem pse e besonte Zotin 1... Ju nuk ma merr mendja qe e keni ate fuēi, se nuk dyshoje as pak se me mujte edhe na vrisni e na rrjepni taman si "qejt me bishte"...

premium
08-11-11, 18:45
PO.

Mblidhni mend ju, qė akoma i keni nė kokė.

Per makreshin, alimen, 4peace & co nuk ka shpresa mė.

Tė tillėve, largojini nga shoqėria, nga shtėpia nėse ėshtė e nevojshme.
Molla e kalbur, e prish njė shportė plot!

Pėr ty dotė ishte vendi mė i preferuar ''Vatikani'' vend i sigurt nga ekstremistet muslimane ! ndėrsa nga pedofillat nuk je e garantume .

premium
08-11-11, 18:46
jo!

deri sa , -e uritura qendrojne pararoje per kete qeshtje , ju tjeret fleni rehat .
Pashshsha E-uriturėn , qetashti mir e the :)

Alima
08-11-11, 19:06
PO.

Mblidhni mend ju, qė akoma i keni nė kokė.

Per makreshin, alimen, 4peace & co nuk ka shpresa mė.

Tė tillėve, largojini nga shoqėria, nga shtėpia nėse ėshtė e nevojshme.
Molla e kalbur, e prish njė shportė plot!


...

jo hediiiii....


qysh me na largu ne , e gjithe ate protest per ate 19 vjeēarin homo , qysh?


nuk je fer , je e shtrebert pos qe je edhe e uritur !


homot me i mbajt ne shtepi , qytet , shtet , ... e ne me na largu ?


é-é , s' ban !


.

Skyfter
08-11-11, 20:04
PO.

Mblidhni mend ju, qė akoma i keni nė kokė.

Per makreshin, alimen, 4peace & co nuk ka shpresa mė.

Tė tillėve, largojini nga shoqėria, nga shtėpia nėse ėshtė e nevojshme.
Molla e kalbur, e prish njė shportė plot!


Mir e ki ti amo shumica s'dojn me pranu.


Nese qeveria s'ju bjen mas mi sheru nga kjo semundje jam i sigurt se i shnosh USA :wink:

emine
08-11-11, 20:15
Nese kan bugjet shtete Arabe me financu ne Kosove,ka rezik,nese jan te fuqishme sektet ne emer te islamit ka rreik,me kto sekte a ballafaqu edhe shqiperia mas renjes se komunizmit,ku shkepshin libra e propaganda ne emer te Jezusit dhe asgje skishte lidhje em fen krishter,pos sekte,kshtuqe derisa ska kersit parja e madhe tybeh s'mundet asgje em frymzu popullin shqiptar,shenova per sekte (ektremizem) ektrem d.m.th üer mendimin tim diqka jashte kufijve ,ateher jan sektet qe jau manipulojne trunin,njeher ju dhajne edhe pare masnej jau marrin krejt,e me qellu naj budall pasanik qe ja fal shpirtin ktyne matrapazve edhe pasunin jau fal, e kur lodhen njerzit me prralla masnej skan ka me ike se i shperlajn jau hupin faren.....

lugatja
08-11-11, 20:48
Po nga kėta qent e qartur...

Makresh
08-11-11, 21:26
Zėri: Sot nė Evropėn Perėndimore ėshtė shkaktuar njė konfuzion total, pėr mė tepėr njė gogol i vėrtetė nga "fundamentalizmi islamik", gjė qė nuk ėshtė problematike pėr SHBA-tė? A mund tė na e shpjegoni termin "fundamentalizėm islamik", aq tė kontestuar dhe shpesh tė instrumentalizuar pėr qėllime tė politikės? Dhe, pse i druan Evropa me aq lemeri njė "shfaqjeje tė tillė"? Pra, a mund ta cilėsoni Ju kėtu njė mekanizėm pėr fushatėn e krishterizmi kundėr islamit?

Evropa shpiku fundamentalizmin islamik


Naim Tėrnava: Pavarėsisht nga pėrparimi i njerėzimit, atė e pėrcjellin disa dobėsi tė natyrės njerėzore qė nuk mund tė korrigjohen. Njeriu edhe kur s'ka armik paska nevojė tė shpikė!? Vetėm nė kėtė kontekst mund tė kuptohet deklarata e ish-sekretarit tė Paktit NATO, Vili Klasit, i cili pat deklaruar se: "Me rėnien e komunizmit nga skena politike, tash ballafaqimi do tė jetė me fundamentalizmin islamik". Ekzistenca e Paktit NATO kėrkon njė armik. Komunizmi mė nuk ėshtė, atėherė pra duhet dikush tjetėr, ndaj shpallet fundamentalizmi islamik.
Duhet ditur se "fundamentalizmi islamik" nuk pėrfaqėson asnjė sistem politiko-shoqėror. Asnjė sistem ideologjik, asnjė politikė tė veēantė, asnjė organizim shtetėror dhe asnjė aleancė shtetėrore. Shtrohet pyetja, Ƈ'ėshtė atėherė "fundamentalizmi islamik"?! Unė mendoj se ėshtė njė term i papėrcaktuar dhe ndoshta mė shumė njė spekulim propagandistik. Fundamentalizėm ka njė ēdo dukuri. Tė marrim nė politikė, ka politikė fundamentaliste. Ƈdo politikė e ka fundamentalizmin e vet, do tė thotė themelin e vet. Ideologjia ka themelet e veta. Politika ka themelet e veta. Por, po tė vijmė te fundamentalizmi islamik ky term nė gjuhėn arabe as qė ekziston, bile ai ėshtė pėrkthyer nė disa versione nga gjuhėt evropiane. Feja ėshtė fe, ajo ka bazėn e vet shpirtėrore.
Fundamentalizmi ėshtė tipar i politikės e nuk ėshtė tipar i fesė. Por, ky term ėshtė shpikur nga ana e Perėndimit pėr t'i arsyetuar masat e tij represive ndaj botės islame, ėshtė njė hipotekė nė kėtė fazė tė kėndelljes dhe tė vetėdijėsimit tė saj.

Po tė marrim rastin e Algjerisė, ku flitet se ekziston fundamentalizmi islamik, atje shihet sheshazi kjo lojė. Unė nuk besoj se atje ka fundamentalizėm islamik. Mua mė duket se atje ekziston vetėm ndeshja e papėrfunduar midis kolonializmit francez dhe luftės ēlirimtare tė popullit algjerian.
As me marrėveshjen e De Golit, tė nėnshkruar nė Iran mė 1962, zgjidhja e problemit nė mes tė Francės dhe Algjerisė nuk u ēua deri nė fund. Ndaj, kėtu bėhet pėrplasja direkte e interesave tė veēanta tė Francės nė Algjeri dhe konfrontimi me rezistencėn e atdhetarėve algjerianė tė cilėt bėjnė qė tė vijė deri te kjo pėrplasje.

Nė Haiti kohė mė parė pėr tė rrėzuar gjeneralėt, amerikanėt ndėrhynė me forcė ushtarake qė tė vėjnė nė pushtet presidentin e zgjedhur, ndėrsa nė Algjeri u nxitėn gjeneralėt pėr ta rrėzuar partinė (Frontin e Shpėtimit Kombėtar) qė fitoi zgjedhjet. Unė tash ju pyes juve, a ėshtė ky fundamentalizėm? E njėjta gjė ėshtė edhe me atė qė quhet fundamentalizėm islamik nė Egjipt, apo Palestinė nė qytetin e Hebronit - El Halil. Perėndimi ėshtė nė gjendje tė flijojė 100 mijė arabė pėr hir tė 400 kolonėve hebrenj. Kur kėta rezistojnė e kanė etiketėn e gatshme - fundamentalistė. Shtrohet pyetja atėherė: ēka ėshtė fundamentalizmi?! Vėrtet ekzistojnė ndryshime ndėrmjet qėndrimit amerikan ndaj islamit dhe atij evropian. Ky ndryshim ėshtė si pėr shkaqe historike ashtu dhe gjeografike, sepse kontinenti i Evropės ėshtė mė afėr Lindjes sė Mesme dhe botės islame sesa Amerika. Sepse historia e Evropės ėshtė pėrplot me recidiva negative e kolonialiste nė tė shumtėn e aspekteve tė saj. Evropa ka lidhje tė forta me Botėn Islame, ndėrsa Amerika ėshtė mė larg nga Bota Islame. Nėse e marrim si shembull njė shtet siē ėshtė Algjeria, shtetet evropiane nė detale i pėrcjellin ngjarjet qė ndodhin atje. Por, aq mė tepėr kėto shtete frikėsohen pėr shkak tė numrit tė madh tė myslimanėve nėpėr shtetet e tyre. Ne kėtu po i pėrmendim edhe ndryshimet nė qėndrimet brenda vetė kontinentit tė vjetėr. Fjala vjen nė Francė vajzave myslimane tė mbuluara nuk u lejohet tė ndjekin mėsimet nė shkollat e tyre, pėr ēka edhe i tėrė komuniteti mysliman u ngrit nė kėmbė. Ndėrsa gjermanėt nė kėtė aspekt treguan mirėkuptim kur deklaruan se: myslimanėt janė mysafirėt tanė. Ėshtė obligim yni qė tė kuptojmė mėnyrėn e jetesės sė tyre, t'i pranojmė me zemėrgjerėsi dhe tolerancė mendimet dhe besimin e tyre.

Ƈėshtja e fundamentalizmit islamik duhet tė na interesojė edhe neve, sepse ne jemi i vetmi komb i Evropės me shumicė tė pėrkatėsisė islame. Kundėrshtarėt tanė kombėtarė spekulojnė me kėtė. Edhe forcat tona qė duan tjetėrsimin kombėtar dhe nihilistėt kombėtarė mund tė spekulojnė me kėtė si nė Kosovė ashtu edhe nė Shqipėri. Prandaj, unė mendoj se ne shqiptarėt duhet tė jemi shumė tė matur kur i dėgjojmė kėto sulme ndaj "fundamentalizmit islamik", sepse prapa tyre mund tė ketė spekulime tė llojllojshme politike. Nuk mund tė pajtohemi lehtė me kėto teori, jo vetėm pse janė tė gabuara nė thelb, por sepse ato mund tė jenė tė rrezikshme pėr spekulime kundėr kombit shqiptar dhe interesave shqiptare.

e-uritura
08-11-11, 21:27
Te njejten e pate perjetuar edhe Profeti a.s... Me me te afermit e tij, bile edhe ata nga gjaku. Lere qe e perzunen nga shtepija por e perzunen edhe nga qyteti vetem pse e besonte Zotin 1... Ju nuk ma merr mendja qe e keni ate fuēi, se nuk dyshoje as pak se me mujte edhe na vrisni e na rrjepni taman si "qejt me bishte"...


Faleminderit pėr prrallėn!

Pse po e fut veten nė atė grup?

Arb
08-11-11, 21:28
Ok, edhe dicka tjeter, perfundimisht po del ne shesh.

Te droguarit fetare po mbeshtesin Terrnaven.

E bajsh me shnet Naim Terrnava, je pjese e ekstremizmit shizofren fetar.

e-uritura
08-11-11, 21:29
...

jo hediiiii....


qysh me na largu ne , e gjithe ate protest per ate 19 vjeēarin homo , qysh?


nuk je fer , je e shtrebert pos qe je edhe e uritur !


homot me i mbajt ne shtepi , qytet , shtet , ... e ne me na largu ?


é-é , s' ban !


.


Homot nuk i bėjnė dėm askujt. Ju jeni tė degjeneruar! Jeni tė dėmshėm pėr familje, pėr rreth, pėr shoqėri, per shtet, pėr botėn!

jadore
08-11-11, 21:34
Homot nuk i bėjnė dėm askujt. Ju jeni tė degjeneruar! Jeni tė dėmshėm pėr familje, pėr rreth, pėr shoqėri, per shtet, pėr botėn!


unt je ti e di , qato po fol cka po te kujtohet ..
shiko holle e holle , mendo e mendo po nja 3000 x dikur do te thuash , e kapa fillin ..
p.s.
pse e si po pritoj me ta angllatise besom ..

valiii
08-11-11, 21:43
Faleminderit pėr prrallėn!

Pse po e fut veten nė atė grup?

Nuk eshte peralle por e vertete dhe e dokumentuar historikishte edhe nga literaturat joislame...

P.S| pse, do duhej te i takoje ndonje grupi ? E ti cilit grup i takon ?
Pasi qe shkrimet e atyre qe i ke potencuar te duken extremiste, atehere shkrimet e mija te duken recepta per torte ?

e-uritura
08-11-11, 21:49
Nuk eshte peralle por e vertete dhe e dokumentuar historikishte edhe nga literaturat joislame...

P.S| pse, do duhej te i takoje ndonje grupi ? E ti cilit grup i takon ?
Pasi qe shkrimet e atyre qe i ke potencuar te duken extremiste, atehere shkrimet e mija te duken recepta per torte ?


Valiii, kam bindjen se ti shpeshherė nuk pajtohesh psh. me Makin.

Unė besoj, takoj nė grupin e njerėzve normalė.
Ti, po nė kėtė grup, por musliman. Ok. E drejtė e jotja!
Ata, tė ēmendur. Ata mendojnė se kanė tė drejtė tė sjellin paqe nė tokė, duke pėrdorur dhunėn.
Paqė, nė mendjet e tyre, do tė thotė; tortura, dhunė, deri sa tė gjithė tė pranojnė se vetėm Zoti i tyre egziston.

Besoj se pajtohemi deri kėtu.

lugatja
08-11-11, 21:52
Shkrimet e njė kamerieri tė ēoroditur janė po aq tė ēoruditura sa edhe shkrimet e vėllezerve tė tijė trefėrtalsh!

e-uritura
08-11-11, 22:02
Shkrimet e njė kamerieri tė ēoroditur janė po aq tė ēoruditura sa edhe shkrimet e vėllezerve tė tijė trefėrtalsh!


Besoj se Valiii me sytė e tij tė kaltėr, nuk bėn pjesė nė ata katastrofalėt!

valiii
08-11-11, 22:50
Shkrimet e njė kamerieri tė ēoroditur janė po aq tė ēoruditura sa edhe shkrimet e vėllezerve tė tijė trefėrtalsh!

Nuk jam kamarier po shef i salles lol...

Besoj se Valiii me sytė e tij tė kaltėr, nuk bėn pjesė nė ata katastrofalėt!

A duhet te e marr kete si kompliment ? po mendoje punen e syve sepse nuk i kam te kalter ! sa i perkete "grupit" jam me botekuptime te njejta me te gjithe ata qe e besojne Zotin 1 dhe nuk i bejne shok Atij. Po kjo z'do te thote se nuk ndeshem me botekuptime te njejta edhe me katolike (qe kam prej tyre shoke, kolege e dashamire), me agnostik e ateista (qe e kam hanger ni thes krype me ta) por ne sfera tjera te jetes... Ketu ne kete forum mjafton nje shkrim promusliman te e nxjeresh, menjeher te shpallin kamikaz taliban kurse ne jeten reale eshte me ndryshe...

Alima
08-11-11, 22:57
Besoj se Valiii me sytė e tij tė kaltėr, nuk bėn pjesė nė ata katastrofalėt!

...

http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif....


une i kam te kalter , beso ndaq mos !


.

Alima
08-11-11, 22:58
Nuk jam kamarier po shef i salles lol...
...


paske perparu .... http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif


.

Alima
08-11-11, 23:02
Homot nuk i bėjnė dėm askujt. Ju jeni tė degjeneruar! Jeni tė dėmshėm pėr familje, pėr rreth, pėr shoqėri, per shtet, pėr botėn!


...

U FUNNU HONEY !


ku mbet kaffja ?

.

Makresh
09-11-11, 15:13
Unė besoj, takoj nė grupin e njerėzve normalė.

Ata, tė ēmendur.
Ata mendojnė se kanė tė drejtė tė sjellin paqe nė tokė, duke pėrdorur dhunėn.

Paqė, nė mendjet e tyre, do tė thotė;
tortura,
dhunė,
deri sa tė gjithė tė pranojnė se vetėm Zoti i tyre egziston.

Besoj se pajtohemi deri kėtu.

Vetem Zoti im, egziston. S'ka zot tjeter pos Allahut, jo me puthe kryēin, drurin e lopen, por desh edhe haj keto gjera se kot e ke.

lugatja
09-11-11, 16:43
Pėrendia egziston por emri i tij nuk ėshtė allah.

Zanzi/M
09-11-11, 16:44
A ka ekstremizem fetar ne Kosove!

lugatja
09-11-11, 16:58
A ka ekstremizem fetar ne Kosove!

Pėrderisa nė rrugėt tona shetitėn njerėz tė ēoroditur me veshje tė ēoruditura egziston edhe rreziku nga ekstremizmi i tyre.

Kercovari
09-11-11, 17:55
Pėrderisa nė rrugėt tona shetitėn njerėz tė ēoroditur me veshje tė ēoruditura egziston edhe rreziku nga ekstremizmi i tyre.
Aq pėr sa ti nuk e ke kuptu se tė veshesh si do tė qefi ėshtė e drejte e ēdo individi,tė veshesh edhe me mini fund ėshtė ekstrimizėm amorali,do te ketė edhe dhunė seksuale mbi lugetret e kosovės dhe mė gjėrė,dhe sipas ēdo ligji fetarė dhe shoqėrorė veshja ėshtė zgjidhje individuale kurse nxitje amoraliteti i dėmshėm pėr fe dhe shqoėri...Zgjidhe mbėlidh lugatja kė e pelqen mė shumė.

valiii
09-11-11, 18:00
Lugate a ke diēka personale me "Islamin" apo veē ashtu kot, nga urrejtja patologjike (nuk e din as pse e urren)...

Zanzi/M
09-11-11, 18:44
Pėrderisa nė rrugėt tona shetitėn njerėz tė ēoroditur me veshje tė ēoruditura egziston edhe rreziku nga ekstremizmi i tyre.

Jo, une mendoj lugate qe ata me veshje te coruditura jane pakice. Pikerisht nga ky fakt mendoj qe ne Kosove nuk ekzoston ekstremizmi fetar. Tani ne tubimin e Fuad Ramiqit jane pare edhe njerez me flamuj te HAMASIT, mirepo nuk don me thene qe ka shume te till. Apo edhe ekstremisti SHEFQA.

winona
10-11-11, 12:14
Mendoj se po ,Kosova po merret me qeshtje fetare me shume se kurr me pare,e jan do gjera t'jera me me rendesi ......

Makresh
10-11-11, 15:27
Mendoj se po ,Kosova po merret me qeshtje fetare me shume se kurr me pare,e jan do gjera t'jera me me rendesi ......

Rrezik s'besoj qe ka.

Egziston friga ndaj muslimaneve, ndaj atyre "mjekrroshave", qe mediat tona, na mesojn se si ti shiqojm me syrin e urrejtjes, e sidomos RTK-eja, televizioni publik qe nuk censuron fyerjet e llojit "Virusi-musliman-vehabit-ekstremist=terrorist".

Nuk jan fjal te ndershme keto qe i degjojm ne lajmet e televizionit nacional. Keto fjal, nuk ngjallin miresi e mirkuptim, por dirigjojn vet popullin drejt nje konflikti nderfetar.

lugatja
10-11-11, 16:31
Rrezik s'besoj qe ka.

Egziston friga ndaj muslimaneve, ndaj atyre "mjekrroshave", qe mediat tona, na mesojn se si ti shiqojm me syrin e urrejtjes, e sidomos RTK-eja, televizioni publik qe nuk censuron fyerjet e llojit "Virusi-musliman-vehabit-ekstremist=terrorist".

Nuk jan fjal te ndershme keto qe i degjojm ne lajmet e televizionit nacional. Keto fjal, nuk ngjallin miresi e mirkuptim, por dirigjojn vet popullin drejt nje konflikti nderfetar.

Njė rrezik potencial nga"Virusi-musliman-vehabit-ekstremist=terrorist" ėshtė i pranishėm. Kėtė e kan pį edhe mediat Kosovare. E kan pį edhe deputetėt Kosovarė dhe refuzuan projektligjin islam. Lavdi i qoftė. Kėtė e sheh edhe populli Shqiptarė dhe nuk kanė mbėshtetje tek ata !

Rrezik nga konflikti ndėrfetarė nuk ka sepse janė myslimanėt tradicional ata tė cilėt mė sė shumti i luftojnė ekstremistet islam. Tek e fundit tė gjithė kėta ekstremist hanė buken e kaurrit nė shtetet evropjane e flasin me gjuhen e lindjes sė lashtė.

Makresh
10-11-11, 17:09
Njė rrezik potencial nga"Virusi-musliman-vehabit-ekstremist=terrorist" ėshtė i pranishėm. Kėtė e kan pį edhe mediat Kosovare. E kan pį edhe deputetėt Kosovarė dhe refuzuan projektligjin islam. Lavdi i qoftė. Kėtė e sheh edhe populli Shqiptarė dhe nuk kanė mbėshtetje tek ata !

Rrezik nga konflikti ndėrfetarė nuk ka sepse janė myslimanėt tradicional ata tė cilėt mė sė shumti i luftojnė ekstremistet islam. Tek e fundit tė gjithė kėta ekstremist hanė buken e kaurrit nė shtetet evropjane e flasin me gjuhen e lindjes sė lashtė.

T'lumt na per ata deputet, le bre xhenaze se u duk puna e tyre. U shpall kosova shteti me i korruptuar ne evrope. Dmth, jan njish fare ! N'zharganin popullor, i bie qe ja kajten nonen shqiptareve t'shkret.

Ti vec po leh palidhje, sepse Islam tradicional nuk ka, ai qe e shpiku kete eshte Xhabir Hamiti i cili e shkroi veten ne listen e xhehnemlijeve.

lugatja
10-11-11, 17:18
T'lumt na per ata deputet, le bre xhenaze se u duk puna e tyre. U shpall kosova shteti me i korruptuar ne evrope. Dmth, jan njish fare ! N'zharganin popullor, i bie qe ja kajten nonen shqiptareve t'shkret.

Ti vec po leh palidhje, sepse Islam tradicional nuk ka, ai qe e shpiku kete eshte Xhabir Hamiti i cili e shkroi veten ne listen e xhehnemlijeve.

Tė mirė apo tė kėqij janė sjellė me votėn e lirė tė popullit me fjalė tjera; populli votoi kunder jush!

E ti njė gjysėm analfabet je nė gjendje me folė kundėr Xhabirit; njė doktorr teologjije ky.
Ofendimet ruaj pėr atė qė tė solli nė jetė tė cilėn ti fare nuk e shijon duke u marrė me ekstremizėm tė kotė. Pra thuja nanės sate e cila nuk arriti tė edukoj ty!

winona
10-11-11, 17:19
njė rrezik potencial nga"virusi-musliman-vehabit-ekstremist=terrorist" ėshtė i pranishėm. Kėtė e kan pį edhe mediat kosovare. E kan pį edhe deputetėt kosovarė dhe refuzuan projektligjin islam. Lavdi i qoftė. Kėtė e sheh edhe populli shqiptarė dhe nuk kanė mbėshtetje tek ata !

Rrezik nga konflikti ndėrfetarė nuk ka sepse janė myslimanėt tradicional ata tė cilėt mė sė shumti i luftojnė ekstremistet islam. Tek e fundit tė gjithė kėta ekstremist hanė buken e kaurrit nė shtetet evropjane e flasin me gjuhen e lindjes sė lashtė. .....amin

Zanzi/M
10-11-11, 18:02
Makresh krejt numrat e postimeve i ke me kater (4).

Makresh
11-11-11, 00:01
Tė mirė apo tė kėqij janė sjellė me votėn e lirė tė popullit me fjalė tjera; populli votoi kunder jush!

E ti njė gjysėm analfabet je nė gjendje me folė kundėr Xhabirit; njė doktorr teologjije ky.
Ofendimet ruaj pėr atė qė tė solli nė jetė tė cilėn ti fare nuk e shijon duke u marrė me ekstremizėm tė kotė. Pra thuja nanės sate e cila nuk arriti tė edukoj ty!

Populli hartoi kushtetuten, populli zgjodhi kryetaren. E sipas teje, "populli" qenka i korruptuar, qenka genjeshtar, qenkan barkamdhenje, anti-kombtar, shites te dinjetetit shqiptar e po kaloj turpin e politikanit i cili po e perfaqesojka "popullin" ne at parlament te republikes se cirkit ! Ik shko perfaqo burrin apo shoqen tende, e mos fol per popull.

Sa i perket Xhabirit, ai nuk i takon ummetit te Muhamedit a.s. ! Se me sa di un, Islamin "Tradicional" se ka predikuar Muhamedi a.s., keshtu u shpreh edhe kryemyftiu Naim Terrnava, duke mohuar egzistencen e nje sekti tradicional, por tha qe egziston vetem 1 Islam, dhe ai eshte predikimi dhe mesimi i Muhamedit a.s. !


Pikė ! Xhenneti s'fitohet me prrallat komtare sipas versionit te halil matoshit !

lugatja
11-11-11, 00:26
Populli hartoi kushtetuten, populli zgjodhi kryetaren. E sipas teje, "populli" qenka i korruptuar, qenka genjeshtar, qenkan barkamdhenje, anti-kombtar, shites te dinjetetit shqiptar e po kaloj turpin e politikanit i cili po e perfaqesojka "popullin" ne at parlament te republikes se cirkit ! Ik shko perfaqo burrin apo shoqen tende, e mos fol per popull.

Sa i perket Xhabirit, ai nuk i takon ummetit te Muhamedit a.s. ! Se me sa di un, Islamin "Tradicional" se ka predikuar Muhamedi a.s., keshtu u shpreh edhe kryemyftiu Naim Terrnava, duke mohuar egzistencen e nje sekti tradicional, por tha qe egziston vetem 1 Islam, dhe ai eshte predikimi dhe mesimi i Muhamedit a.s. !


Pikė ! Xhenneti s'fitohet me prrallat komtare sipas versionit te halil matoshit !

Populli zgjedhė udhėqėsit e vet. Kėshtu ėshtė nė vendet demokratike kurse nė vendet qė preferoni ju ska as popull e as pushtet. Ka vetėm vllavrasje dhe tmerr.Kėn e pėqafoj unė nuk ėshtė punė e yte aspak.
Pėr ju Xhabiri ėshtė i keq Tėrnava gjithashtu, deputetėt janė nė curkus dhe presidentja ėshtė asgjė. Kush qenka diqka pra? Kush jeni ju ?
Kuptoni se nuk e duam xhehenetin e juaj, shkoni e vdisni nė tė pa neve kurse kombin do ta rrisim ne pa juve!

LaDy_Diaspora
11-11-11, 01:58
U pa nė tė ashtuquajturat "protesta" nė Pejė sa tė "fuqishėm" janė kėta qė janė pro shamisė (injoranca mashkullore nga individet qė kanė probleme serioze me vetėbesimin e tyre) dhe kundėr masoneve e jahudive e kushedi kundėr kujt tjetėr...
Mjekrra nuk tregon/deshmon pjekurinė e mashkullit dhe as nivelin e pastėrtisė.
Nuk ishin as 100 persona atė ditė - me apo pa flamujt e Hamasit.
U dėbuan nga bashkėkombasit dhe vendasit e mi atdhedashės, vepėr e madhe kjo.
Pastaj pėr disa nga tė "devotshmit" egzistojnė edhe dosje tė rėnda...nė krye me atė Fuad Ramiqin (sa shqip po tingėllon bre ky emėr...) qė duartė i ka tė zhytyra nė mėkate tė ndryshme...
Minoritet janė dhe nuk duhet tė lejojmė qė tė na e infektojnė rininė tonė tė shėndoshė qė kemi...

valiii
11-11-11, 02:28
Lady, une jam nga Peja, nuk kam dal ne proteste dhe jam PRO shamise... Qysh pi bjen kjo llogaritja jote qe demek veq afro 100 personave ne Peje qenkan pro shamise ose mbi 100.000 mije banoret qe nuk kane qene prezent qenkan kunder ???
Ramiqin nuk e njoh dhe zdi as nuk me intereson me dite se ēka eshte puna e tij. Masi eshte qaq i keq nuk e di pse nuk po e debojne... Na shkaun e "debuam" e ky po sillet si kabadai rrugeve edhe syri vrrc s'pi ben...
Interesant sa te "emancipuara" ju femrat e forumit... A dini more qe emancipim eshte edhe respektimi i vendimit te tjetrit ?

Kercovari
11-11-11, 07:17
U pa nė tė ashtuquajturat "protesta" nė Pejė sa tė "fuqishėm" janė kėta qė janė pro shamisė (injoranca mashkullore nga individet qė kanė probleme serioze me vetėbesimin e tyre) dhe kundėr masoneve e jahudive e kushedi kundėr kujt tjetėr...
Mjekrra nuk tregon/deshmon pjekurinė e mashkullit dhe as nivelin e pastėrtisė.
Nuk ishin as 100 persona atė ditė - me apo pa flamujt e Hamasit.
U dėbuan nga bashkėkombasit dhe vendasit e mi atdhedashės, vepėr e madhe kjo.
Pastaj pėr disa nga tė "devotshmit" egzistojnė edhe dosje tė rėnda...nė krye me atė Fuad Ramiqin (sa shqip po tingėllon bre ky emėr...) qė duartė i ka tė zhytyra nė mėkate tė ndryshme...
Minoritet janė dhe nuk duhet tė lejojmė qė tė na e infektojnė rininė tonė tė shėndoshė qė kemi...

Skam besuar se edhe ti nuk paske njohuri mbi kulturat fetare...

Veshja ėshtė njė fenomen i vjetėr sa vetė njeriu. Nė mėnyra tė ndryshme
njeriu qė nga zanafilla e tij bėn zgjedhjen e veshjeve nė periudha tė ndryshme tė zhvillimit njerėzor,inicon origjinėn, statusin,pėrkatėsinė etj. Kodi i veshjes pėrfshin edhe mbulesėn e kokės,ku etnologėt nė faza tė ndryshme tė civilizimit dhe tė historisė njerėzore, e kan lidhur me simbolizime tė shumta dhe kuptime.
Koka, nė mėnyra tė ndryshme dhe pėr arsye tė ndryshme ėshtė mbuluar,dhe mbulohet nga burra dhe gra, tė pasur dhe tė varfėr, nė tė gjitha kulturat dhe qytetėrimet (Guindi, Galter).


http://www.shqiponjat.ch/uploads/photos/7835.jpg

"Vetėm pėr shkak se ju jeni tė ndryshėm nga unė, vėllai im, unė nuk kam frikė, pėrkundrazi kjo mė pasuron mua." Antoine de Saint Exupéry


"E pra unė nuk shoh ndryshim pse ata luftojnė aq shumė kundėr nesh. E drejtė ėshtė tė jesh i zbuluar. E drejta ėshtė pėr t'u mbuluar. E drejta ėshtė e drejtė. "(shėnime nga tereni)"Nga pikėpamja islame ėshtė gabim pėr tė detyruar gratė tė jenė tė mbuluara, nga perspektiva e tė drejtave tė njeriut ėshtė e gabuar pėr tė detyruar ata pėr t'u zbuluar." Tarik Ramadan

Sa i pėrket rinisė tonė aq shumė ėshte sėmurė sa qė i duhet goxha tė kaloj njė kohė e gjatė shėrimi,por epidemia nuk vjen nga kultura Islame,megjithate,unė nuk e them.

Premisat themelore tė sistemit tė tė drejtave tė njeriut modern, ėshtė ideja e njohjes sė lirisė dhe dinjitetit tė lindur tė ēdo qenienje njerėzore, dhe njohjen e tė drejtave tė barabarta dhe tė patjetėrsueshme tė tė gjithė anėtarėve tė familjes njerėzore. Mbi kėtė bazė janė realizuar parimet e mosdiskriminimit tė ēdo elementi dallues tė qenieve njerėzore: raca, ngjyra, seksi, gjuha, feja,pėrcaktimi politik apo tjetėr mendim dhe besim,i origjinės kombėtare apo shoqėrore, pasurisė, lindjes ose rrethanave tė tjera.
Dr.Ibrahim Rugova ishte njohės i shkėlqyer i Islamit dhe Krishtėrimit dhe kur nuk e ndėroj fenė po u manipulua nga qarqe extreme tė krishtere dhe kėshtu erdhėn punėt deri kėtu.
I ndjeri thoshte;Jemi njė Komb i tri kulturave fetare dhe do tė hasim nė ndikesa negative me vonė mu pėr shkak se nuk e njohim fene e njeri tjterit.Epo ketu jemi pra!

LaDy_Diaspora
11-11-11, 10:50
Lady, une jam nga Peja, nuk kam dal ne proteste dhe jam PRO shamise... Qysh pi bjen kjo llogaritja jote qe demek veq afro 100 personave ne Peje qenkan pro shamise ose mbi 100.000 mije banoret qe nuk kane qene prezent qenkan kunder ???

Interesant qė ti qenke "pro" shamisė. Sigurisht je pro, sepse kjo qėshtje nuk tė prekė ty...por atė person qė do ndante jetėn me ty...apo?
Unė s'jam pro shamisė, as pėr vete, as pėr fėmijet e mi, as pėr motrat e mija, nėnat dhe gjyshet...pėr femrat e huaja nuk flas, sepse ato shpresoj (edhe pse s'ėshtė shumė realitet nė njė sistem patriarkal dhe tė prapambetur) qė do bėjnė vetė dallimin mes lirisė dhe "burgimit" dhe cėnimit e tė drejtave tė tyre. Ato vetė vendosin...edhe respektoj vendimet e tyre, nese janė tė lira apo vetėdėshira e jo nga urdhėri i dikujt tjetėr...
Paj 100.000 po thua janė krejtė me kėtė levizje a? Nuk mė besohet, se kishin dal t'paktėn ata qė janė badihavgji...e ata qė i dėbuan nga qyteti, ēka paskan qenė? Mos ishin amerikan ata? Nuk besoj...

Ramiqin nuk e njoh dhe zdi as nuk me intereson me dite se ēka eshte puna e tij. Masi eshte qaq i keq nuk e di pse nuk po e debojne... Na shkaun e "debuam" e ky po sillet si kabadai rrugeve edhe syri vrrc s'pi ben...

Edhe kjo po mė duket interesante, qė nuk e njeh kėtė person.
Ky njeri, bashkė me Shefqet Krasniqin e disa individė tjerė po mundohen tė shkatėrrojnė atė qė ne kemi ndėrtuar me vite - tolerancėn ndėrfetare dhe bashkėjetesėn tonė me vėllezėrit tanė shqiptar. Kemi qenė dhe jemi akoma shembull pėr njė gjė tė tillė - nuk duhet tė lejojmė qė kėto gjėra tė rrenohen nga individėt e influentuar nga ndonjė doras tjetėr qė s'na e do shtetin tonė dhe as popullin tonė por qė i shikon vetėm interesat personale.
Syri vėėėrrc s'i bėn valla, e di. Por ēka pret ti nė njė shtet tė korruptuar? Mos po pret ligje tė mirėfillta, drejtėsi, barazi dhe lirinė e tė shprehurit? Unė s'pres rregull kur dihet qė thuajse tė gjithė janė tė pėrfshirė dhe hajnė "bukėn" nė njė tryezė tė pėrbashkėt...bashkė me armiqėt dhe me ata qė duan tė na pėrqajnė.
Nuk ka thėnė Julius Caesar kot: Divide et impera! Shembull i mirė ky pėr kėtė qė po kėrkojnė ta bėjnė edhe me Kosovėn tonė...
Fatmirėsisht njerėzit ēdo ditė e mė tepėr po largohėn nga kjo levizje dhe besoj qė nė fund secili do i hap sytė para realitetit - edhe nese ai ėshtė i hidhur shumė.

Interesant sa te "emancipuara" ju femrat e forumit... A dini more qe emancipim eshte edhe respektimi i vendimit te tjetrit ?

Mos deshte me thėnė qė emancipimi i femrave ėshtė FRIKA ndaj vendimit tė burrit?
Kjo ėshtė emancipim?
Emancipim ėshtė pėr mua krejtė diēka tjetėr. Emancipim pėr mua do tė thotė tė jesh njeri i pavarur, jo vetėm fizikisht, por edhe psiqikisht - tė marresh vendime vetė, nganjėherė edhe tė gabuara, sepse asnjėri s'ėshtė i persosur. Jo qė tė tjerėt tė vendosin pėr fatin tėnd.
Emancipimi i femrės shqiptare ėshtė keqkuptuar. Ajo gjithėmonė ka qenė nė rolet kryesore, edhe pse prapa skene, pa atė s'do egzistonte ky popull kaq i mirė...pa atė s'do egzistoje as ti. Tjetėr ėshtė nese lejon njė femėr tė vendosė vetė pėr atė qė don - si pėr shkollim, si pėr fejesė/martesė, pėr punė, pėr shami, pėr veshje etj. etj. etj.
Nė shoqėrinė tonė akoma ėshtė prezent sistemi patriarkal qė s'le vėnd pėr emancipim tė mirėfilltė. Pastaj disa femra, tė "shtrėnguara" me vite dikur u liruan nga prangat e meshkujve, por pėr fat tė keq e keqkuptuan termin "emancipim" dhe kaluan nė ekstremin tjetėr, nė "cullakhane" (gramatiēki nuk po tingėllon mirė si kjo fjalė) - pra nga kėto nisen edhe shumė meshkuj dhe mendojnė qė tė gjitha e kuptojmė emancipimin kėshtu.

Tash, mbase e patėm pėr emancipim...
Ma thuaj njė gjė: Pse vallė s'dalin vetė femrat nė protesta por dalin burrat e vėllezėrit e tyre qė tė protestojnė pro shamisė? Pse ato s'ngrisin zėrin e tyre vetė? Kjo po mė pengon mua shumė. Jo vetėm kjo, por zakonisht, si tash, si dikur, ligjet janė bėrė nga meshkujt e jo nga femrat, pavarėsisht se pro apo contra kujt kanė qenė, meshkujt kanė vendosė, nė shumicėn e rasteve edhe pėr femrat e kjo s'ėshtė pėr tė akceptuar...edhe pse thonė qė nė Islam femra ėshtė mbretėreshė, por njė mbretėreshė do duhej tė fliste e tė thoshte se ēfarė don, e jo tė tjerėt tė flasin pėr tė, kinse duke pohuar se ia dijnė dėshirat dhe ėndėrrat asaj...

Inxhja_Karimon
11-11-11, 11:15
Dr.Ibrahim Rugova ishte njohės i shkėlqyer i Islamit dhe Krishtėrimit dhe kur nuk e ndėroj fenė po u manipulua nga qarqe extreme tė krishtere dhe kėshtu erdhėn punėt deri kėtu.
I ndjeri thoshte;Jemi njė Komb i tri kulturave fetare dhe do tė hasim nė ndikesa negative me vonė mu pėr shkak se nuk e njohim fene e njeri tjterit.Epo ketu jemi pra!


or taje pse po kopjon shkrime ku folet per ate qe e shave me qindra her ketau,si nuk ki turp?

Lady,respekt, respekt ..majr i paske kallxo,emancipim! pa me pajt askushi ma fajten koken ne shamaj/n'thes sa vjet une budallejca qashtune deri ni dite te hjeku e tja fajti flaken..e ti fajti flokt n'baski n'pleqni hohohohohho

Dreqi i kuq
11-11-11, 11:34
po shqiptaret per interesa te veta personale ose me shkurt te them se nje person merr para te shumta nga ekstremistet islamik dhe krishter dhe bejn grupet e tyre dhe mundohen te dominojn ne popull

ne si shqiptar nuk e kem kultur mbulesen ekstreme te njeriut nuk esht kultur e jona,

mbas mbarimit te luftes ateher kur na u shliru b**** dhe kur e kuptuam se jemi te lir ateher filluam te vrapojm mbas parave dhe ket e shfrytezuan shum mir ata qe nuk ia dojn te miren popullit Shqiptar, ne edhe para lufte kem pas popullin shqiptar me shum relegjione fetare por asnjeher nuk kem pas probleme,
ketu lexoj shkrime te ndryshme lexoj se te vdiset per atdhe do te shkon direkt ne parajs, por nje nuk po e besoj perse nuk vdiqem per atdhe, perse nuk vdiqem kur para syve tan u dhunuan motrat tona, pse nuk vdiqem kur para syve tan u masakruan femijet, pse nuk vdiqem ne kur me organin ton gjenital qe kputen paramilitaret ser po me at organ dhunuan motren ton, apo parajsa ishte ne kampin e refugjateve ne maqedoni edhe ne shqipri, perse kur e din se jeta mbas vdekje esht shum me e mir se kjo jet perse te dhimbset jeta, perse nuk ke deshir te vdesesh, perse i perkulesh armikut vetem per ta falur jeten, nuk ke deshir te vdesesh, nuk ke deshir te shkon ne parajs edhe pse atje te pret lumi qe rrjedh qumsht
apo jeta mbas vdekje edhe ju e dini se esht vetem nje perrall dhe nuk keni deshir te vdisni

vllezer e motra shqiptar nuk na duhen kulturat e huaja e kem kulturen ton shqiptare qe shum shtete ne mbar boten me nje koh na kishin lakmi ku jetonim se bashku shqiptari musliman me shqiptarin krishter ku se bashku i festonim festat e te dy paleve, ku dasmat i banim te bashkuar
qfar feje esht qe i vdekuri te varroset ne kemb jam shokuar kur kam par ket gjest qe i vdekuri te varroset ne kemb jo shtrir si i kem varrosur gjithmon
keto veprime qka po i bejm ne shqiptaret tash vendet aziatike muslimane dhe vendet krishtere keto i kan kuptuar se jan vetem genjeshtra para 200 viteve e ne tash po dojm ti praktikojm

nuk na duhen nenat, nuk na duhenmotrat dhe nuk na duhen vajzat tona te duken keshtu
http://i86.photobucket.com/albums/k107/uck_aksh/05egjipti24.jpgTo te vije dita kur ta kuptoni se keni ber nje gabim te madh por ndoshta un nuk do te jem gjall per ta par ket pendimin e juaj

me nderime Dreqi i kuq me kombsi dhe fe vetem Shqiptar

jadore
11-11-11, 15:34
mendim i imi , jashte teme ashtu si dhe postimet e juaja

ti nicku lugatja .. je per turp , sinqerishte nga drejteshkrimi qe ofron do te me vinte turp nga vjetja te kisha kete fjalor e keto mendime ndaj tjetrit ..

ti nicku alimja .. je per turp qe bie ne nivel provokimesh e debatesh e edhe provokon shume here ne kundershtim me fene qe praktikon ..

pak dinitet personal prezentoni , ju lutem !..aman ..! jeni femra me ofroni mundesin te them ja kjo antare eshte model komplet i femres shqiptare , ..deri sot s'me ofruat kete satisfaksion..!

Kercovari
11-11-11, 18:04
or taje pse po kopjon shkrime ku folet per ate qe e shave me qindra her ketau,si nuk ki turp?

Lady,respekt, respekt ..majr i paske kallxo,emancipim! pa me pajt askushi ma fajten koken ne shamaj/n'thes sa vjet une budallejca qashtune deri ni dite te hjeku e tja fajti flaken..e ti fajti flokt n'baski n'pleqni hohohohohho

Nuk e shaj une ate dhe asnje kur eshte i drejte..ndoshta per disa gabime qe nuk eshte dasht te i ndodhin..apropo un e e di se si shahet nje njeri..ne mes te rreshtave provokehen te tjeret me krye artikulli shehet nje personalitet qe teksti te gjeje hapsire te krijoje titulll...a more vesht oj inxhe katinxhe karamonja...hahahah+

Kercovari
11-11-11, 18:07
po shqiptaret per interesa te veta personale ose me shkurt te them se nje person merr para te shumta nga ekstremistet islamik dhe krishter dhe bejn grupet e tyre dhe mundohen te dominojn ne popull

ne si shqiptar nuk e kem kultur mbulesen ekstreme te njeriut nuk esht kultur e jona,

mbas mbarimit te luftes ateher kur na u shliru b**** dhe kur e kuptuam se jemi te lir ateher filluam te vrapojm mbas parave dhe ket e shfrytezuan shum mir ata qe nuk ia dojn te miren popullit Shqiptar, ne edhe para lufte kem pas popullin shqiptar me shum relegjione fetare por asnjeher nuk kem pas probleme,
ketu lexoj shkrime te ndryshme lexoj se te vdiset per atdhe do te shkon direkt ne parajs, por nje nuk po e besoj perse nuk vdiqem per atdhe, perse nuk vdiqem kur para syve tan u dhunuan motrat tona, pse nuk vdiqem kur para syve tan u masakruan femijet, pse nuk vdiqem ne kur me organin ton gjenital qe kputen paramilitaret ser po me at organ dhunuan motren ton, apo parajsa ishte ne kampin e refugjateve ne maqedoni edhe ne shqipri, perse kur e din se jeta mbas vdekje esht shum me e mir se kjo jet perse te dhimbset jeta, perse nuk ke deshir te vdesesh, perse i perkulesh armikut vetem per ta falur jeten, nuk ke deshir te vdesesh, nuk ke deshir te shkon ne parajs edhe pse atje te pret lumi qe rrjedh qumsht
apo jeta mbas vdekje edhe ju e dini se esht vetem nje perrall dhe nuk keni deshir te vdisni

vllezer e motra shqiptar nuk na duhen kulturat e huaja e kem kulturen ton shqiptare qe shum shtete ne mbar boten me nje koh na kishin lakmi ku jetonim se bashku shqiptari musliman me shqiptarin krishter ku se bashku i festonim festat e te dy paleve, ku dasmat i banim te bashkuar
qfar feje esht qe i vdekuri te varroset ne kemb jam shokuar kur kam par ket gjest qe i vdekuri te varroset ne kemb jo shtrir si i kem varrosur gjithmon
keto veprime qka po i bejm ne shqiptaret tash vendet aziatike muslimane dhe vendet krishtere keto i kan kuptuar se jan vetem genjeshtra para 200 viteve e ne tash po dojm ti praktikojm

nuk na duhen nenat, nuk na duhenmotrat dhe nuk na duhen vajzat tona te duken keshtu
http://i86.photobucket.com/albums/k107/uck_aksh/05egjipti24.jpgTo te vije dita kur ta kuptoni se keni ber nje gabim te madh por ndoshta un nuk do te jem gjall per ta par ket pendimin e juaj

me nderime Dreqi i kuq me kombsi dhe fe vetem Shqiptar
Ku eshte thene keshtu`?Djalo..edhe me propoganden e keqe jeni duke u fut ne amulli..ky stil eshte i vitit 500 e jo i sodit dhe ka qene edhe nder te krishtere..po nejse..se hajvanit me pare i pritet koka se mendja mbase shume te vobeket e kla mendjen dhe per ate Zoti e ka kriju si kafsh..kujt i ngjan ti pyete veten!

valiii
11-11-11, 22:38
llejdi kom mendu qe je "in red" po edhe ti po vujshe nga komplekset e femres e cila gjindet ne tranzicion rruges per emancipim.

Nuk e di sa anetare i ka organizata "bashkohu" as nuk e di sa i ka perkrahes porse desha te them qe numri i vogel i protestuesve ne Peje nuk percakton asnje statistike te qytetareve te Pejes sa jane pro apo kunder shamise.

Protesta nuk eshte qellimkeqe, vajzat e reja perjashtohen ēdo dite nga shkolla, ato mund te jete stomatologe, arkitekte, kardiologe... Pilote te ardhshme. Nejse mos t'i perseritim fjalet e njejta qe jane perserite me qindra here...

Shamia eshte institucion ne Islam, qe arine graden e farzit/obligimit per nje besimtare praktikante. Ti ose kush do tjeter nese nuk e respekton kete vendim, qofte ne pyetje ketu edhe motra, kunata apo shoqja e ngushte atehere dije se nuk ke se ēka ankohesh ne intolerancen fetare sepse nuk je ne gjendje se pari vet te i tolerosh lirine fetare te nje individi.

Sa i perket Shefqes dhe Fuadit me duket qe mediat dhe disa nga ju i keni afirmuar se tepermi dhe po i beni nder. Eshte fol e perfol shume per ta por prova nuk ka.

Emancipimi qysh une e kam kuptuar eshte ndryshimi komplet i struktures se familjes (teme ne vete kjo-po pritoje me u zgjeru) ...

panta_rhei
11-11-11, 22:45
valiii,
thjeshte per sqarim, emancipimi nuk eshte ndryshimi komplet i struktures se familjes.
Ti me siguri nuk e din as kuptimin e fjales strukture.

megjithate, u inkuadrova vec per keto dy terme:

emancipim - dmth pavarėsim;

strukture - dmth pėrbėrje,


perfundimet tash nxirri vet

LaDy_Diaspora
11-11-11, 22:52
llejdi kom mendu qe je "in red" po edhe ti po vujshe nga komplekset e femres e cila gjindet ne tranzicion rruges per emancipim.

Nuk e di sa anetare i ka organizata "bashkohu" as nuk e di sa i ka perkrahes porse desha te them qe numri i vogel i protestuesve ne Peje nuk percakton asnje statistike te qytetareve te Pejes sa jane pro apo kunder shamise.

Protesta nuk eshte qellimkeqe, vajzat e reja perjashtohen ēdo dite nga shkolla, ato mund te jete stomatologe, arkitekte, kardiologe... Pilote te ardhshme. Nejse mos t'i perseritim fjalet e njejta qe jane perserite me qindra here...

Shamia eshte institucion ne Islam, qe arine graden e farzit/obligimit per nje besimtare praktikante. Ti ose kush do tjeter nese nuk e respekton kete vendim, qofte ne pyetje ketu edhe motra, kunata apo shoqja e ngushte atehere dije se nuk ke se ēka ankohesh ne intolerancen fetare sepse nuk je ne gjendje se pari vet te i tolerosh lirine fetare te nje individi.

Sa i perket Shefqes dhe Fuadit me duket qe mediat dhe disa nga ju i keni afirmuar se tepermi dhe po i beni nder. Eshte fol e perfol shume per ta por prova nuk ka.

Emancipimi qysh une e kam kuptuar eshte ndryshimi komplet i struktures se familjes (teme ne vete kjo-po pritoje me u zgjeru) ...

Ooo falemnderit pėr komplimentet... In red nuk jam, mjeket vishen me ngjyrė tė bardhė - me ngjyrė tė pastėr dhe tė pafajshme!
Sulmi ėshtė mbrojtja mė e fortė apo?!

Njė gjė do tė me interesonte...

Pse zakonisht po i ofendoni personalisht ata/o qė ju kundėrshtojnė juve?
Dmth. unė veē pse nuk pajtohem mendimin tėnd personal qenkam me komplekse? Ashtu nė bazė tė pak shkronjave mė analizove mua? Wow - tė lumtė! Mburrem me ty bre kojshi pejon...

valiii
11-11-11, 23:13
Ooo falemnderit pėr komplimentet... In red nuk jam, mjeket vishen me ngjyrė tė bardhė - me ngjyrė tė pastėr dhe tė pafajshme!
Sulmi ėshtė mbrojtja mė e fortė apo?!

Njė gjė do tė me interesonte...

Pse zakonisht po i ofendoni personalisht ata/o qė ju kundėrshtojnė juve?
Dmth. unė veē pse nuk pajtohem mendimin tėnd personal qenkam me komplekse? Ashtu nė bazė tė pak shkronjave mė analizove mua? Wow - tė lumtė! Mburrem me ty bre kojshi pejon...

Nuk eshte problemi a pajtohesh a nuk pajtohesh me mendimin tim... Kompleks do te thote te e mohosh identitetin ose nje pjese te tij (mospajtimin me vendimin per tu mbuluar ndonje e aferme) per te u duke ne pamje te jashtme (fasade) si e civilizume, e ne anen tjeter Nenen Tereze (me shami) e ngrite ne qiell...

P.S| Panta kur thash "struktura" mendova ne "formen" ... Forma e re jetese me ndryshime, drastike, futja e vlerave te reja (ose te ndryshme qe jemi mesuar) ne shoqeri, joseriozitet ne martese, moslindja e femijeve/reduktim nataliteti etj...
emancipim = me pavarsi ekonomike po don me thane a??? Po e pa varur ka qene femra shqiptare edhe dje(nenat tona) pardje (gjyshet), bile rolin kryesor e kane patur ne shoqeri, vetem se "prapaskenes"...

panta_rhei
11-11-11, 23:35
Jo,
emancipim - dmth pavaresim, ne secilin aspekt te mundshem.

pavaresim ne mendime, ne botekuptime, pavaresim ne marrjen e vendimeve etj,

struktura e familjes eshte e njejte ne krejt boten dhe ne krejt shoqerite njerezore. thjeshte: paraardhesit (stergjysher gjysher), prinder, pasardhes (femije nipa sternipa mbesa etj).

munden me ndryshu veq vlerat e familjes. forma e struktura - jo.

kanihere mjafton me i dite veq kuptimin e koncepteve qe i perdore gjate postimit, ndash mos me ia fut kot.

Dreqi i kuq
11-11-11, 23:38
Ku eshte thene keshtu`?Djalo..edhe me propoganden e keqe jeni duke u fut ne amulli..ky stil eshte i vitit 500 e jo i sodit dhe ka qene edhe nder te krishtere..po nejse..se hajvanit me pare i pritet koka se mendja mbase shume te vobeket e kla mendjen dhe per ate Zoti e ka kriju si kafsh..kujt i ngjan ti pyete veten!

kjo foto esht ber ne vitin 2011 ne ajroportin adem Jashari ne prishtin

Alima
11-11-11, 23:59
...


emancipim do thote edhe me qene njejt , barazim psh gjinor ...mvaret prej cilit korner gjune !

'ata' nuk eshte struktur po konstrukt familiar , e pastai mvaresisht nga sistemi bahet qajo struktura ...
kishe po maj ligjerata terminologjike ...
@ ti me sy te kuq , a ti bi une do foto te po atij aeroporti , a po e mbyll ate ēarap mos t'bahem hore kesajde !


kush mi paska fshi goxha do foto qetu ?http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon6.gif


.

valiii
12-11-11, 00:07
Jo,
emancipim - dmth pavaresim, ne secilin aspekt te mundshem.

pavaresim ne mendime, ne botekuptime, pavaresim ne marrjen e vendimeve etj,

struktura e familjes eshte e njejte ne krejt boten dhe ne krejt shoqerite njerezore. thjeshte: paraardhesit (stergjysher gjysher), prinder, pasardhes (femije nipa sternipa mbesa etj).

munden me ndryshu veq vlerat e familjes. forma e struktura - jo.

kanihere mjafton me i dite veq kuptimin e koncepteve qe i perdore gjate postimit, ndash mos me ia fut kot.

Don me thane n'dite sodit ndaq me shajte dikend ne menyren me te poshter veē po u dufshe mi thane tu bafte nana e emancipume lol...

Ndryshimi i STRUKTURES familjare behet pikerishte kur femra EMANCIPOHET pavarsohet ne marjen e vendimeve psh te atyre ku nuk i takon, pastaj kjo shume here ndeshet me mospranimin e meshkujve ose pranimin pa qare/imponimin... E me kete ndryshon edhe struktura ne familje ?

Qe per inati s'po du me ta lone qysh po thush ti :))

shfleto fjalorit, sillma etimologjine e termit "strukture" ... Gjindu bon ēka dush...

murrizi
12-11-11, 06:36
U sa miriiiiiėėėėė, bash po xhelozoj qysh po duhen nja dy vetė mes veti ktupari.

Kercovari
12-11-11, 08:23
U sa miriiiiiėėėėė, bash po xhelozoj qysh po duhen nja dy vetė mes veti ktupari.
Sa mire do te ishte te kishe thene se rrezik ka, pasi kryepolitika kosovare ne pushtet manipulon fene per te qendruar ne pushtet, se sa te xhelozosh per to te dy qe duhen sa "une dhe ti",por nuk e thua rrezikun e politikes sepse nuk te del mbare...

LaDy_Diaspora
12-11-11, 10:16
Ndryshimi i STRUKTURES familjare behet pikerishte kur femra EMANCIPOHET pavarsohet ne marjen e vendimeve psh te atyre ku nuk i takon, pastaj kjo shume here ndeshet me mospranimin e meshkujve ose pranimin pa qare/imponimin... E me kete ndryshon edhe struktura ne familje ?

Ani kojshi...
Mbase qenke ekspert i kėsaj qeshtje a mundesh me na i sjellė do shembuj konkret ku po gabojka gruaja/femra nese vendosė vetė?
A ėshtė njemend emancipim m'u nda prej burrit pėr interesa personale e mandej me gjujtė grepin kah t'mundesh?

Hajt tė lutem na trego pak mė shumė se pernjėmend po me interesojne definimet dhe mendimet tua.
T'falemnderit paraprakisht...

Stuhi Rere
12-11-11, 19:11
...


emancipim do thote edhe me qene njejt , barazim psh gjinor ...mvaret prej cilit korner gjune !

'ata' nuk eshte struktur po konstrukt familiar , e pastai mvaresisht nga sistemi bahet qajo struktura ...
kishe po maj ligjerata terminologjike ...
@ ti me sy te kuq , a ti bi une do foto te po atij aeroporti , a po e mbyll ate ēarap mos t'bahem hore kesajde !


kush mi paska fshi goxha do foto qetu ?http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon6.gif


.

Nuk eshte e mundshme te ket barazi gjinore jo qe jam kunder por femra eshte me e dobet fizikisht ndersa mashkulli eshte mem i fort dhe duhet nda keto gjera ne menyre reciproke :)

E sa i perket temes per deri sa egziston varferija egziston edhe varshmeria...

Alima
12-11-11, 19:30
Nuk eshte e mundshme te ket barazi gjinore jo qe jam kunder por femra eshte me e dobet fizikisht ndersa mashkulli eshte mem i fort dhe duhet nda keto gjera ne menyre reciproke :)

E sa i perket temes per deri sa egziston varferija egziston edhe varshmeria...


...

Absolutisht ! ... ke te drejte , dhe sa ma shume po tentohet ne ate drejtim , aq me shume deme asaj ( femres) , familjes, si dhe mbare shoqerise , andej jemi ku jemi tani ne kete shekullin e djallit !


...e sa i perket temes , jo bre njerez jo , nuk po kanoset rrezik por shpetim !


.

Kercovari
13-11-11, 10:23
kjo foto esht ber ne vitin 2011 ne ajroportin adem Jashari ne prishtin

http://www.yllpress.com/fotografite/artikujt/kostume_shqiptare.jpg

Ēvesheni edhe kėtė ēamen...

http://thomasmayerarchive.de/images/1196/129AD20060504D7130/jpg/129AD20060504D7130,Gesellschaft,Kaiserswerther-Diakonie,Hand--und-Unfallchirurgie,Klinik-f%C3%BCr-Hand--und-Unfallchirurgie.jpg

Ēka i duhet burka kėsaj motrės..hiqjani o shqiptarė me ligjet tuaja ce cenojn cdo liri..te gjitha keto jan foto sot.....

http://i40.tinypic.com/33muzhy.jpg

Ndaloni shami nė kisha..bejeni per te u besuar se jeni demokrate...

http://www.biskupijakrk.hr/media/slika-papa-mladi.jpg
Xhvishni edhe keto dhe leshoni kishes te enden me pantulla te shkurtra te u besojm se jeni demokrate qe bota te marre nje pamje tjeter..bejeni os embyllni gojen..!

Kodra
13-11-11, 10:34
http://www.yllpress.com/fotografite/artikujt/kostume_shqiptare.jpg

Ēvesheni edhe kėtė ēamen...

http://thomasmayerarchive.de/images/1196/129AD20060504D7130/jpg/129AD20060504D7130,Gesellschaft,Kaiserswerther-Diakonie,Hand--und-Unfallchirurgie,Klinik-f%C3%BCr-Hand--und-Unfallchirurgie.jpg

Ēka i duhet burka kėsaj motrės..hiqjani o shqiptarė me ligjet tuaja ce cenojn cdo liri..te gjitha keto jan foto sot.....

http://i40.tinypic.com/33muzhy.jpg

Ndaloni shami nė kisha..bejeni per te u besuar se jeni demokrate...

http://www.biskupijakrk.hr/media/slika-papa-mladi.jpg
Xhvishni edhe keto dhe leshoni kishes te enden me pantulla te shkurtra te u besojm se jeni demokrate qe bota te marre nje pamje tjeter..bejeni os embyllni gojen..!


**********
**********
**********


I nderuari Kėrēovari,

kam qeshur kur lexova kėtė qė ke postuar dhe mė beso mendja mė shkoi menjėherė se pėr shaka dhe pėr "inat" ke postuar kėto foto:smile:.

Veshja e parė ėshtė shumė e bukur, veshje kombėtare nė tė cilėn unė besoj.

Besoj edhe nė tė dytėn!

Nė tė treten dhe tė katėrtėn nuk besoj dhe kjo veshje sidomos e sė katėrtės do tė ishte mirė, qė vetėm nė kėto institucione nė tė cilat besojnė kėta njerėz tė vishen dhe kur tė dalin nga aty, ti lėnė tė vjerrura deri sa tė kthehen.

Kjo e ka dhe njė tė mirė, sepse duke ndrruar bėn lėvizje dhe lėvizja ėshtė e shėndetshme.Kodra