PDA

View Full Version : Kriza e euros


Zero Cool
13-07-11, 14:35
Kriza e euros po pėrhapet - Kush ėshtė fajtori?


http://www.dw-world.de/image/0,,6569482_1,00.jpgGreqia, Portugalia, Irlanda - tani edhe Italia ndodhet nėn trysninė e kreditorėve. Ajo ēka mungon ėshtė njė sinjal qė tė qetėsojė investuesit dhe kreditorėt.


Italia ditėt e fundit ėshtė vendosur nė qendėr tė diskutimit evropian. Ministrat e Financave tė BE-sė ranė dakord qė ta pengojnė me ēdo kusht shtrirjen e krizės financiare nė ekonominė e tretė mė tė madhe tė Evropės, Italinė. Por megjithėse Italia ka ndėrmarrė masa drastike kursimi, kėto nuk mjaftojnė.

FMN-ja nė raportin e saj mė tė fundit pėr kėtė vit kėrkoi nga Italia, qė tė zbresė deri nė vitin 2012 defiēitin buxhetor nėn 3 % tė prodhimit tė brendshėm bruto. Aktualisht deficiti italian kap vlerėn e 4,6%.

http://www.dw-world.de/image/0,,15228752_1,00.jpg


Megjithėse ekonomia italiane po jep shenja rimėkėmbjeje, tė nxitura kėto nga eksporti, borxhi publik mbetet tepėr i lartė dhe rritja ekonomike e kufizuar. Njė samit i jashtėzakonshėm i krerėve dhe kryeministrave tė shteteve tė BE-sė pėr tė penguar pėrhapjen e krizės sė borxheve edhe me pritet tė zhvillohet qė kėtė tė premte, sinjalizoi presidenti i Kėshillit tė Bashkimit Evropian, Hermann Van Rompuy.

Fakti qė vala e krizės financiare po pėrfshin edhe Italinė, ka shqetėsuar bursat evropiane. Dhe tregtarėt e bursės janė tė zemėruar me politikėn. Oliver Roth, njė tregtar nė bursė thotė: "Po shohim qė pėr Italinė, prej ditėsh zhvillohet njė debat fantazmagorik, tė cilin vetė BE-ja e ka shkaktuar duke u shprehur me shqetėsim pėr gjendjen nė Itali. Kjo sigurisht ishte njė ftesė pėr spekulantėt. "

Ekspertėt e financave janė tė zemėruar me pavendosmėrinė e Brukselit. Njėherė Brukseli pėrjashton kategorikisht ristrukturimet e borxheve, pastaj mė vonė i fut prapė nė lojė ato. Adalbert Winkler, nga Shkolla e Financave nė Frankurt thekson: "Mendoj se duhet tė transmentohet njė sinjal i plotė dhe i qartė ndaj kredituesve qė nuk do tė ketė humbje pėr shkak tė mospagesave. Vetėm kėshtu do tė vihen nėn kontroll problemet qė kemi me rrezikun e infektimit tė shteteve tė tjera pas Greqisė."

Por njė sinjal i tillė ende nuk duket nė horizont.

Zero Cool
13-07-11, 14:47
Kriza italiane dhe paketa e shpėtimit


http://www.dw-world.de/image/0,,6569480_1,00.jpg


Ministrat e Financave tė 17 vendeve tė eurozonės u takuan edhe njė herė pėr tė diskutuar krizėn e borxheve. Nė takim nuk ishte fjala vetėm pėr njė paketė shpėtimi tė dytė pėr mėkataren e borxheve Greqinė.


http://www.dw-world.de/image/0,,6569419_1,00.jpg


Nė zonėn e euros ranė edhe njė herė mprehtė kėmbanat alarmit: primet e rrezikut pėr obligacionet afat-gjatė tė shtetit italian janė rritur nė nivele rekord. Agjencitė e klasifikimit e kanė ulur besueshmėrinė e Portugalisė pėr kredi megjithė ndihmėn e konsiderueshme ndėrkombėtare. Ka zėra se Banka Qendrore Evropiane mendon se ėshtė i nevojshėm njė dyfishim i paketės sė shpėtimit, nė njė vlerė prej 1,5 bilionė euro. Po ashtu vazhdojnė dyshimet nėse Greqia do t'ia dalė sėrish mbanė me politikėn e saj financiare. Ministri grek i Financave Evangelos Venizelos u shpreh nė kėtė mėnyrė: "Ne kemi nevojė pėr njė mesazh shumė tė fortė dhe tė qartė stabiliteti, jo vetėm nė Greqi, por nė tė gjithė zonėn e euros dhe mė gjerė."

Lajmet e keqia pėr Italinė janė tė njė cilėsie krejtėsisht tė re. Kjo pėr shkak se Italia ėshtė ekonomia e tretė mė e madhe nė zonėn e euros pas Gjermanisė dhe Francės dhe pėr kėtė arsye e njė kalibri tjetėr nga Greqia apo Portugalia. Mos vallė nė fund duhet shpėtuar edhe Italia? Ministri i Financave i Gjermanisė Wolfgang Schäuble nuk dėshiron tė dėgjojė pėr spekulime tė tilla.

"Italia gjendet pėrpara vendimesh buxhetore jo tė lehta, por projekti i paraqitur nga ministri italian i Financave, ėshtė me tė vėrtetė shumė bindės dhe unė nuk kam asnjė dyshim se Italia do tė marrė vendime tė drejta. Italia ėshtė nė rrugėn e duhur. " - tha Schäuble.

Fakti ėshtė se Italia me 120 pėrqind tė prodhimit kombėtar ka njė nga nivelet mė tė larta tė borxhit nė botėn perėndimore. Por nė radhėt e BE-sė ėshtė nė rritje edhe kritika ndaj agjencive tė vlerėsimit. Komisioneri i BE-sė pėr Tregun e Brendshėm Mishel Barnier sugjeron madje qė agjencive tė vlerėsimit t'u ndalohet tė vlerėsojnė shtetet qė marrin ndihma ndėrkombėtare. Schäuble tha nė Bruksel se vendet e zonės sė euros nuk mund tė vendosin vetėm asgjė nė kėtė drejtim.

Urgjente ėshtė nė kėtė moment para sė gjithash ēėshtja e njė paketė tė dytė ndihme pėr Greqinė. Gjermania, por dhe Holanda dhe Austria duan ta pranojnė atė, vetėm nėse kreditorėt privatė, bankat p.sh., kompanitė e sigurimeve dhe fondet e pensioneve do tė mbajnė njė pjesė tė barrės. Kjo, megjithatė, duhet tė jetė vullnetare, thotė Maria Fekter ministėrja e Financave tė Austrisė: "Nuk do tė ketė ndėrhyrje nga ana e qeverisė ndaj sektorit privat. Kjo do tė kishte pasoja fatale. "

Pyetja e vetme ėshtė nėse punėt po ecin me shpejtėsi tė mjaftueshme. Nė rast se besimi te tregjet do tė kthehet shpejt, evropianėt i heqin qafe shqetėsimet e tyre. Pėr alternativa ministrat e Financave, nuk duan fare tė flasin publikisht.

Zero Cool
13-07-11, 15:15
Nė prag tė paketės sė dytė tė ndihmės - Greqia mban Evropėn nė tension

Ministrat e financave tė eurozonės konsultohen nė Bruksel pėr njė paketė tė dytė ndihme pėr Greqinė.

Pasi bankat private nė Francė dhe nė Gjermani siguruan se do tė japin kontributin e tyre pėr shpėtimin e Greqisė, politikanėt e Evropės shpresojnė, qė do tė mund ta realizojnė paketėn e ndihmės me vlerė 120 miliardė euro. Por disa agjenci tė vlerėsimit tė bonitetit i vunė njė kryq llogarive tė politikės.Pėr njė fije floku grekėt pėrsėri i shpėtuan falimentimit. Nė fakt ekipi i ekspertėve tė sė ashtuquajturės trojkė e Bankės Qendrore Evropiane (BQE), Komisionit tė BE-sė dhe Fondit Monetar Ndėrkombėtar (FMN) , i dha njė dėftesė me notėn "pamjaftueshėm" vendit evropianojugor. Nė kėtė mėnyrė rubineti i parave duhej mbyllur. Por nė ēastin e fundit parlamenti i Greqisė miratoi njė program privatizimesh nė vlerėn 78 miliardė euro, gjė qė bėri tė mundur pagesėn e transhit tė pestė tė paketės sė parė tė ndihmės pėr Greqinė. Janė 12 miliardė euro, qė duhet t' i shpėtojnė grekėt deri nė shtator prej mbytjes nga mali me borxhe. Paskėtaj vjen verifikimi tjetėr e kėsisoj edhe faza tjetėr e etheve tė frikės.


http://www.dw-world.de/image/0,,15199992_1,00.jpg


Kjo pėr faktin, se deri nė shtator gjendja nė Athinė nuk do tė ndryshojė. Prej recesionit vazhdojnė tė tkurren tė ardhurat nga taksat, ndėrkohė qė shkurtimi i rrogave i zė frymėn konsumit dhe ashpėrson edhe mė tej recesionin. Pėr tė garantuar rifinacnimin pėr njė periudhė mė tė gjatė dhe pėr t' u dhėnė kohė grekėve pėr reformat strukturore, BE-ja do tė diskutojė pė rnjė paketė tė dytė ndihme me njė volum 120 miliardė euro. Pėr Andreas Rees, ekonomist nė Unicredit, kjo paketė ka rėndėsi thelbėsore: "Ky program do tė vazhdojė me gjasė deri nė fund tė vitit 2014 dhe nė kėtė mėnyrė Greqia do tė ketė tė paktėn dy vjet kohė, pė rtė treguar, se mund t' i zbatojė reformat dhe se reformat do tė japin efektin pozitiv duke u bėrė tė prekshme nė formėn e njė rritjeje tė lartė ekonomike. "


"Duhet njė haircut"

Tek e fundit zhvillimi ėshtė kyē ndalimin e rritjes sė metėjshme tė malit tė borxheve. Sepse ndonėse ekonomistėt si Rees tėrheqin vėmendjen, qė: "…, Greqia po e redukton relativisht fuqishėm defiēitin,…" borxhet e pėrgjithshme vazhdojnė tė riten pandėrprerje. Bazuar nė parashikimet e BE-sė borxhet shtetėrore greke nė vitin 2012 do tė kapin kuotėn e 160% tė produktit bruto nė vend. As programi ambicioz i privatizimeve nuk mund tė ndihmojė nė kėtė drjetim. Ndaj tė tjerė ekonomistė si Max Otte nuk lodhen sė kėrkuari njė ristrukturim tė borxhit pėr helenėt e nė kėtė mėnyrė edhe pjesėmarrjen e imponuar tė bankave: "Duhet vendosur pėrqindja e sigurisė (haircut). Ata, qė janė bashkėfajtorė, ata qė kanė dhėnė edhe paratė e tyre si garantė duke qenė tė informuar, duhet tė mbajnė pėrgjegjėsi. E kjo mund tė ndodhė vetėm nė pėrmasa simbolike."

Nėse arrihet kjo nuk ėshtė e sigurtė. Marrėveshja e arritur me mundim me bankat private gjermane dhe me sigurimet pėr tė kontribuar pėr paketėn e dytė pėrmes njė njoftimi tė agjencisė sė vlerėsimit tė bonitetit Standard & Poor's u bė sėrish e pavlefshme. Agjencia e fuqishme, e cila verifikon aftėsinė e bonitetit tė ndėrmarrjeve dhe tė shteteve, vuri nė dukje, se as pjesėmarrja vullnetarisht e bankave nuk mund ta vlerėsojė aftėsinė e pagesės sė Greqisė. Kjo do tė thotė, qė BQE tė mos i pranojė mė bonot greke tė thesarit si garanci pėr kreditė bankare, gjė qė mund tė ēojė nė njė kolaps tė sistemit bankar tė Greqisė dhe nė rastin mė tė keq mund tė shkaktojė njė reaksion zinxhir nė euroznė.


http://www.dw-world.de/image/0,,5992383_1,00.jpg


"Tragjedi greke pa fund"

Kjo i tmerron politikanėt evropianė. Ndaj duhet tė hartohet njė paketė e dytė ndihme, nė rast nevoje edhe pa bankat. Kjo mund tė jetė njė sipėrmarrje e vėshtirė. Bundestagu (parlamenti gjerman) p.sh. e ka dhėnė bekimin e vet pėr njė paketė tjetėr pėr Greqinė vetėm me kushtin, qė nė tė tė marrin pjesė kreditorėt privatė. Nė kėtė mėnyrė bisedimet pėrsėri nisin nga zeroja dhe do tė vazhdojnė deri nė shtator, drisa sėrish tė shtrohet ēėshtja e vendimmarjes, ose tė pranohet falimentimi i Greqisė dhe tė nisė ristrukturimi i rregullt i borxhit, ose tė vazhdojnė pėrpjekjet pėr ta zvarritur me ēdo kusht falimentimin. Pėrderisa politika do tė vendosė pėr variantin e dytė, eksperti i financave Max Otte e konsideron si pafund tragjedinė greke: "Drama do tė vazhdojė nė tre apo katėr akte. Por pikėrihst kjo ėshtė nė interesin e bankave. Ato mund tė vazhdojnė tė fitojnė. Tek e fundit gjithēka mbetet siē ka qenė. E kjo ėshtė fatale."

Zero Cool
15-07-11, 13:26
Senati i Italisė miraton paketėn miliardėshe tė kursimeve


http://www.dw-world.de/image/0,,6569759_1,00.jpg


Nė tri vitet e ardhėshme Italia duhet tė kursejė 79 miliardė euro. Me 161 vota pro dhe 135 kundėr si dhe me tri abstenime senati nė Romė pranoi paketėn disa miliardėshe.


Nėn presionin e tregjeve financiare dhe tė BE-sė ministri i Financave Giulio Tremonti nė tri vitet e ardhėshme duhet tė kursejė 79 miliardė euro nga 47 milirdė qė ishte parashikuar filllimisht, njoftojnė mediet italiane tė enjten (14.07). Gjatė vitit nė vazhdim janė planifikuar rreth 3 miliardė euro kursime, pėr vitin 2012 janė 6 miliardė, nė 2013 duhet tė kursehen 25 miliardė dhe 45 miliardė nė 2014.

Kėto hapa tė parė kursimesh prekin rajonet dhe komunat si dhe sektorin e shėndetėsisė, bėhet e ditur mė tej. Tė ardhurat vitin e ardhshėm duhet tė pėrfitohen gjithashtu nga kursimet nė sektorin e shėrbimeve publike dhe nga taksat e posaēme ndaj pensioneve tė larta.

Italia pason Greqinė si vendi me borxhet mė tė larta nė eurozonė

Nė senat kryministri Berluskoni, i dobėsuar prej njė sėrė skandalesh me drejtėsinė dhe aferave tė seksit ka mbėshtejen nga shumica: kėsisoj paketa miliardėshe u miratua nga senati me 161 vota pro dhe 135 kundėr si dhe me tri abstenime senati nė Romė pranoi paketėn disa miliardėshe, pėrmes sė cilės qeveria synon tė sigurojė besimin e tregjeve ndaj aftėsisė kredituese tė vendit.

Tė premten (15.07) pritet edhe vota e parlamentit. Kryeministri 74 vjeēar synon qė tė premten nė mbrėmje (15.07) pėrmes mocionit tė votėbesimit parlamenti tė miratojė pėrfundimisht planin pėr buxhetin. Opozita mė parė pati premtuar, se ndonėse nuk ėshtė dakord, nuk do ta pengojė projektbuxhetin.

Pas Greqisė Italia - pėr shkak tė deficiteve strukturore dhe rritjes sė ulėt ekonomike - ėshtė vendi i dytė me borxhet mė tė larta nė eurozonė. Sipas vlerėsimeve tė fundit tė Fondit Monetar Ndėrkombėtar nė vitin 2011 borxhet e Italisė do tė arijnė nė 120,6% tė produktit bruto nė vend.

Zero Cool
17-07-11, 21:03
Optimizėm i kujdesshėm - Shumica e bankave e kalojnė "testin e stresit" 2011


Pjesa mė e madhe e bankave evropiane duket se janė tė pajisura mirė pėr kriza tė mundshme financiare nė tė ardhmen. Nė njė "test stresi" tė autoriteteve tė mbikqyrjes financiare nė BE, vetėm tetė banka nuk kaluan provėn.

Bankat gjermane kanė njė kuotė mesatare tė kapitalit bazė prej 7,5%


http://www.dw-world.de/image/0,,5833634_1,00.jpgTetė banka evropiane nuk e kaluan testin e autoriteteve tė mbikqyrjes financiare nė BE: pesė banka spanjolle, dy nga Greqia dhe njė institut krediti nė Austri. Bankat gjermane e kaluan tė gjitha provėn. Shefi i Mbikqyrjes Bankare nė Evropė, Andrea Enria, bėri njė bilanc tė kujdesshėm tė testit tė stresit kėtė vit:

"Qė prej testit tė fundit vitin e kaluar paisja e bankave me kapital ėshtė pėrmirėsuar ndjeshėm."

Dy banka gjermane e kaluan testin me rezultat tė ngushtė, fjala ėshtė pėr HSH Nordbank dhe Nord LB. Tė dyja kanė njė kuotė tė kapitalit tė vet mes 5 dhe 6 pėr qind, pra shumė pak mbi kuotėn e kėrkuar prej 5 pėr qind. Gjithsej 16 institute krediti nga e gjithė Evropa bėjnė pjesė nė grupin e bankave, tė cilat e kaluan testin me rezultat shumė tė ngushtė. Edhe kėtu autoriteti i mbikqyrjes bankare gjykon se duhet vepruar nga autoritetet kombėtare tė mbikqyrjes bankare:

"Kur kuota e kapitalit bazė i afrohet nivelit 5 pėr qind dhe banka ka probleme nė testin e stresit, atėherė autoritetet mbikqyrėse duhet tė marrin masa qė banka tė forcojė zėrin 'kapital i vet' nė buxhetin e saj".

Bankat gjermane kanė njė kuotė mesatare tė kapitalit bazė prej 7,5%. Mė mirė rezultoi nė test banka "Landesbank Berlin" me njė kuotė kapitali mė tė lartė se 10 pėr qind. Numri njė nė sektorin bankar gjerman, Deutsche Bank, ka njė kuotė kapitali prej 6,5%.

Njė rast tė veēantė paraqet banka e landit Hessen-Thüringen, Helaba: momentin e fundit ajo refuzoi tė merrte pjesė nė testin e mbikqyrjes bankare evropiane, pasi autoriteti nuk llogarit si pjesė tė kapitali bazė edhe tė ashtuquajturat "rezerva tė heshtura", tė cilat rezultojnė nga mbivlerėsimi i borxheve apo nėnvlerėsimi i aseteve. Shefi i autoritetit tė mbikqyrjes bankare evropiane Enria, u shpreh:

"Helaba mori pjesė nė testin e stresit. Rekomandimet tona pėr autoritetin kombėtar mbikqyrės nė Gjermani pėrmbajnė edhe ato pėr Helaban. Ne kemi mbledhur tė gjitha informacionet e nevojshme. Por ne nuk mund t'i publikojmė ato pa miratimin e bankės. Mua mė vjen keq pėr kėtė vendim tė bankės pėr tė mos publikuar rezultatin."

Autoriteti i Mbikqyrjes Bankare nė Evropė kontrolloi gjithsej 90 institute duke ia nėnshtruar bilancet e tyre njė skenari krize. Nė kėtė kontekst u pa se si do t'i kishte punėt banka nėse Evropa do tė binte nė njė recesion tė thellė, nėse kurset e aksioneve do tė pėsonin rėnie tė fortė dhe normat e interesit do tė rriteshin.

Bashkimi Evropian kėrkon nga bankat qė nuk e kaluan testin qė deri nė fund tė vitit tė sigurojnė kapital tė ri. Nėse institutet nuk e arrijnė kėtė, duhet tė ndėrhyjnė qeveritė e vendeve pėrkatėse pėr t'i ndihmuar bankat.

Zero Cool
22-07-11, 10:44
BE tjetėr paketė shpėtimi pėr Greqinė, 159 miliardė euro


http://lajmifundit.com/wp/wp-content/uploads/2011/07/eurot_kosove4.jpg


Liderėt e eurozonės qė po marrin pjesė nė njė samit nė Bruksel, janė pajtuar pėr njė pako tė re shpėtimi pėr Greqinė nė vlerė prej 159 miliardė eurosh.
Nė njė deklaratė tė pėrbashkėt, liderėt thanė se ndihma e qeverive evropiane dhe e Fondit Monetar Ndėrkombėtar kap vlerėn prej 109 miliardė eurosh, ndėrsa sektori privat do tė kontribuojė me 49.6 miliardė euro.
Shefi i Bankės Qendore Evropiane, Zhan Klod Trishe ka mirėpriti pakon e re tė shpėtimit pėr Greqinė, duke e vlerėsuar si njė lėvizje thelbėsore pėr tė siguruar stabilitet financiar nė eurozonė.

Zero Cool
04-09-11, 23:45
Greqia nuk po i realizon si duhet reformat


http://www.telegrafi.com/fo/ekonomia/f.0903101500670_m.jpg


Reforma pėr kufizimin e borxheve shtetėrore nė Greqi po pėrparon mė ngadalė se sa ėshtė shpresuar. Kreditorėt ndėrkombėtarė kanė paralajmėruar Athinėn zyrtare qė tė ripėrpunojė planet pėr buxhetin e vitit 2012.
Njė delegacion pėr vlerėsimin e gjendjes, i dėrguar nga Bashkimi Evropian, FMN-ja dhe Banka Qendrore Evropiane, ėshtė larguar papritur nga Athina. Diplomatėt evropianė shpjeguan se nuk ėshtė pagatitur njė listė e sipėrmarrjeve tė parashikuara pėr privatizim. Nuk janė pėrgatitur as planet pėr tatime dhe kursime.

Ministri grek i Financave Evangelos Venizelos ka hedhur poshtė raportet pėr grindje me kontrollorėt ndėrkombėtarė. Ai tha se atmosfera nė bisedime ishte e "mirė dhe produktive", ndėrsa "kontrollorėt do tė kthehen sėrish brenda 10 ditėsh".

Zero Cool
06-09-11, 20:20
Legard: Eurozona kėrcėnohet nga njė recesion i ri


http://www.telegrafi.com/fo/ekonomia/f.0906114916263_m.jpg


Shefja e Fondit Monetar Ndėrkombėtar (FMN), nuk nguron tė nxjerrė nė pah shqetėsimin e saj pėr frikėn e recesioni tė ri global. Nė njė intervistė dhėnė pėr "Der Spiegel", Christine Lagarde, u bėn thirrje vendeve tė industrializuara tė punojnė sė bashku pėr tė luftuar kėrcėnimin e njė rėnie tė re ekonomike nė botė.


Lidhur me situatėn aktuale ekonomike dhe nėse ngjason ajo me periudhėn e 2008 pak para se banka e investimeve "Lehman Brothers" tė shembej , Lagard tha se ēdo moment nė histori ėshtė i ndryshėm nga situatat e mėparshme dhe ėshtė e gabuar njė pėrpjekje pėr tė nxjerrė krahasime.

Nė Fondin Monetar Ndėrkombėtar, ne shohim se ka pasur, sidomos gjatė verės, njė krizė tė qartė tė besimit qė e ka rėnduar situatėn seriozisht – sqaron shefja e FMN-sė, ndėrsa shton se masat duhet tė ndėrmerren pėr tė siguruar qė ky rreth vicioz tė prishet. “Kur ne shikojmė gjendjen e Europės, duhet tė ndėrmarrim konsolidim fiskal, tė kualifikuar nga rritja intensive e masave. Pėrveē kėsaj, nuk duhet tė jetė i rritur rikapitalizimi i bankave.

Nė mėnyrė tė qartė, tė dyja shkojnė sė bashku. Ēėshtja sovrane e borxhit peshon nė besimin qė lojtarėt e tregut kanė nė bankat europiane- sqaron lagard lidhur me atė se ēfarė duhet bėrė. Pėr sa i pėrket ēėshtjes nėse ėshtė bota nė prag tė njė recesioni tė pėrtėrirė, Lagard tha se globi ndodhet nė njė situatė ku ende mund tė shmanget njė gjė e tillė.

Spektri i politikave nė dispozicion tė qeverive tė ndryshme dhe bankave qendrore, ėshtė mė i ngushtė sepse njė shumė e municioneve ėshtė pėrdorur nė vitin 2009. Por nė qoftė se qeveritė e ndryshme, institucionet ndėrkombėtare dhe bankat qendrore punojnė sė bashku, ne do ta shmangim recesionin- saktėsoi Cristine Lagard.

Zero Cool
15-09-11, 11:02
Itali, miratohet paketa pėrfundimtare e kursimeve


http://www.telegrafi.com/fo/ekonomia/f.0915091215584_m.jpg


9:12 / 15.09.2011

Parlamenti italian ka miratuar paketėn e re tė kursimit tė qeverisė sė kryeministrit Silvio Berluskoni. Mė parė deputetėt i kishin dhėnė votėbesimin kryeministrit Berluskoni.


Kjo paketė kursimesh parashikon shkurtime tė rėnda tė buxhetit deri nė 54 miliardė euro tė tjera. Nė korrik ishin vendosur kursime tė njė niveli prej 48 miliardė eurosh. Synimi i qeverisė italiane ėshtė qė deri nė 2013 tė paraqesė njė buxhet tė balancuar.

Ėshtė parashikuar ndėr tė tjera njė rritje e normės TVSH nė njė pikė prej 21 pėr qind, rritja e moshės sė pensionit pėr gratė nė sektorin privat nga 60 nė 65 vjeē dhe njė tatim i moderuar pėr tė pasurit. Pėrveē kėsaj njė frenim i borxhit do tė sanksionohet nė kushtetutė. Senati italian tashmė e kishte miratuar para njė jave planin e ashpėrsuar tė kursimeve.

Zero Cool
16-09-11, 15:45
Refuzuesit e Eurozonės


Ideja pėr monedhė tė pėrbashkėt ka qenė me tė meta qė nė fillim dhe centralizimi i mėtejshėm fiskal dhe monetar nuk do t’i zgjidhte problemet e Evropės.


Mė 16 shtator 2011 nė ora 11:58


I ndjeri Herb Stein thoshte se gjėrat qė nuk mund tė zgjasin pėrgjithmonė, marrin fund. Nė rastin e Eurozonės, mbetet tė shihet se kush do t’i japė goditjen e fundit monedhės sė lėkundshme, e cila sot identifikohet me njė fond tė pėrbashkėt shpėtimi dhe jo me disiplinė fiskale.

Tani, kur Gjykata Kushtetuese e Gjermanisė ka vendosur qė paketat e Eurozonės pėr shpėtim janė tė lejueshme, sfida tė tjera pėr ithtarėt e integrimit mė tė thellė fiskal mund tė vijnė nga lindja, ku disa politikanė kanė nisur tė sfidojnė nocionin se ata duhet tė sigurojnė fonde tė pakushtėzuara pėr unionin me borxhe.

Nė Finlandė, pėr shembull, kryeministri Jyrki Katainen ka thėnė se Helsinki do tė bllokojė valėn tjetėr tė huasė pėr Greqinė, nėse Finlanda nuk merr garanci pėr kontributet e saj. Por, ai nuk ėshtė i vetmi. Disa liderė evropianė, sidomos ata qė kujtojnė dekadat e sundimit komunist, janė tė mėsuar me padrejtėsitė fundamentale tė humbjeve tė bankave.

Vitin e kaluar, Sllovakia ishte vendi i vetėm nė Eurozonė qė refuzoi pjesėmarrjen nė paketėn e parė tė ndihmės pėr Greqinė, nė vlerė prej 110 miliardė eurosh.

Kryeministrja e vendit, Iveta Radicova, kishte thėnė se “vendet mė tė pėrgjegjshme dhe mė tė varfra nuk duhet tė ngrenė fonde pėr vendet mė pak tė pėrgjegjshme dhe mė tė pasura”.

Njė vit mė vonė, ajo ka rėnė dakord pėrkundėr dėshirės pėr krijimin e Mekanizmit Evropian tė Stabilizimit, i cili do tė zėvendėsojė fondin e pėrkohshėm tė shpėtimit.

Paraprakisht, Qeveria e zonjės Radicova po ashtu ka rėnė dakord qė tė pėrkrahė fondin e pėrkohshėm dhe tė kontribuojė nė paketėn e dytė pėr Greqinė, nė vlerė prej 120 miliardė eurosh.
Tani, Radicova thotė se “do tė ishte e papėrgjegjshme pėr Sllovakinė” tė jetė i vetmi vend qė qėndron nė mes tė Evropės dhe ndihmės sė saj.

Megjithatė, ideja e ndihmės pėr qeveritė e goditura tė Eurozonės, mbetet thellėsisht e papėlqyer nė Sllovaki dhe me tė drejtė.

Marrė parasysh madhėsinė e borxheve, nuk ėshtė pėr t’u habitur qė kreditė, huat dhe pėrpjekjet e dobėta tė kursimit nuk janė duke funksionuar. Shumica e politikanėve evropianė ose nuk u kushtojnė vėmendje fakteve, ose i mohojnė ato, duke preferuar tė imagjinojnė njė unitet tė plotė politik, ku transferet fiskale do tė bėhen njė realitet i pėrditshėm, ose qeveritė evropiane do tė humbasin sovranitetin mbi vendimet e tyre buxhetore.

Pavarėsisht asaj qė mendohet, ideja pėr unitet tė plotė politik ėshtė njė utopi e paarritshme. Nė botėn reale, e vetmja zgjidhje efektive pėr problemin grek pėrfshin ristrukturimin e borxhit sovran, reforma tė thella dhe dalje nga Eurozona – ēfarė do t’i lejonte Greqisė tė rrisė konkurrencėn e saj.

Por, shkuarja nė kėtė rrugė do t’iu kėrkonte udhėheqėsve tė Eurozonės tė pranojnė se ideja pėr monedhė tė pėrbashkėt ka qenė me tė meta qė nė fillim dhe se centralizimi i mėtejshėm fiskal dhe monetar nuk do t’i zgjidhte problemet e Evropės.

Zero Cool
19-09-11, 21:25
Merkel: Nėse bie euro, bie edhe Europa


http://www.albeu.com/dokumenta/foto/angela_merkeeeeel.jpg


Kancelarja gjermane Angela Merkel u shpreh e prerė se nėse bie euro atėherė bie edhe Europa. “Nėse bie euro, do tė bjerė edhe Europa”, tha Merkel prononcimin e dhėnė pas rezultatit zgjedhor nė landin e Berlinit ku partia e saj doli humbėse.

Merkel nuk kurseu as kėshillat pėr aleatėt e saj nė koalicion. “Duhet t`i peshoni fjalėt me kujdes, sepse rrezikohen tregjet”, u shpreh ajo.

Reagimi i kancelares Merkel vjen nė njė kohė, nė tė cilėn Greqia pret tė marrė kėstin e gjashtė tė paketės sė parė tė borxhit tė shpėtimit nga falimenti.

E ndėrsa kriza nė Greqi nuk po njeh zgjidhje, pas deklaratės sė fortė tė kancelares Merkel, tashmė ngrihet njė pyetje: Sa do tė rezistojė Eurozona?

uck_aksh
20-09-11, 00:11
shum mir u kan ket vit vlera e euros ra qmimet mbeten ashtu me ka pshtu 1000 chf 990 euro qka i ka perfundu disa pun ne KS qe ket vit se harroj kurr

Fshatari
20-09-11, 18:35
shum mir u kan ket vit vlera e euros ra qmimet mbeten ashtu me ka pshtu 1000 chf 990 euro qka i ka perfundu disa pun ne KS qe ket vit se harroj kurr

Shteti i Kosoves duhet te largoje menjehere euron e ta zevendesoj me monedhen stabile : dollarin e fuqishem amerikan.
Mjaft ka zgjat kjo fare shoqate e vullnetit te mire(be) dhe monedha fallco e saj.
Ekziston monedha e gjelber dhe disa monedha te pa peshe , siē eshte ky sajimi i euros. Ne na konvenon veē e pare.

Shpati
21-09-11, 11:38
Shteti i Kosoves duhet te largoje menjehere euron e ta zevendesoj me monedhen stabile : dollarin e fuqishem amerikan.
Mjaft ka zgjat kjo fare shoqate e vullnetit te mire(be) dhe monedha fallco e saj.
Ekziston monedha e gjelber disa monedha te pa peshe , siē eshte ky sajimi i euros. Ne na konvenon veē e pare.

Ne pozit te ngjashme jan si Dollari ashtu edhe Euro.
Edhe pse Euro tash per tash esht ne shenjester te Tregjeve Financiare .
Disa vende psh: sikurse Greqia paten zgjedhe modelin me te let te zhvillimit ekonomik !!!
Merr Kredi neper Banka Evropiane dhe ato shprendaj Qytetareve te vet.
Tash !
Keto Kredi duhet kethyer.
Mashtruesit Grek po perpiqen duke u paraqit si fukara mos po ia falin borgjet e mandej te vazhdojn te festojn -bejn ZEF me paret e Evropianeve.
Te njetat kan me i kethyer edhe ate me Kamata dhe Kamat te Kamates.

Zero Cool
24-09-11, 19:05
Schauble: Greqisė i duhen 10 vjet qė tė dalė nga kriza


Nga Express mė 24 shtator 2011 nė ora 17:30
Sipas pėrllogaritjeve tė Wolfgang Schaubles, ministrit gjerman tė Financave, duhen dhjetė vjet qė Greqia tė dalė nga kriza.

Duke folur pėr njė revistė ekonomike, Schauble tha se gjėrat nuk do ndodhin brenda njė viti.

“Ne nuk e shpėtojmė dot popullin grek nga masat rregullatore qė duhen ndėrmarrė. Nė fund duhet tė vendosė populli nėse do e mbajė kėtė peshė,” tha Schauble.

Ai shtoi se qeveria greke ėshtė e vendosur pėr tė mos dalė nga zona euro.

Schauble tha se ekziston rreziku se nėse nuk shpėtohet Greqia, e gjithė zona euro do bjerė nėn efektin domino.

Nė fund, Schauble kritikoi ashpėr edhe qeverinė italiane. Ai tha se ajo “duhet ta dijė se ėshtė problematike qė tė premtosh masa dhe tė mos i zbatosh ato”.

“Kėshtu humbet besimi i tregjeve financiare tek ti. Besimi ėshtė mė i rėndėsishmi dhe pėr momentin dhe burimi mė i pakėt,” tha Schauble.

Zero Cool
26-09-11, 10:43
FMN premton ndihmė


Fondi Monetar Ndėrkombėtar premton t’i vijė nė ndihmė ekonomisė globale dhe tė ndėrmarrė veprime pėr zbutjen e krizės sė borxhit tė eurozonės.

Nė njė deklaratė tė tij, organizimi zotohet tė rishikojė burimet qė ka nė dispozicion pėr menaxhimin e krizės. Vendet e eurozones, thuhej gjithashtu nė deklaratė, do tė bėjnė ē’ėshtė e mundur pėr tė zgjidhur ngėrēin e krijuar.

Por, nė asnjė moment pohimi i FMN-sė nuk ofronte detaje specifike nėse pėr fondin global do tė ketė nė dispozicion edhe para shtesė.

“Kapaciteti ynė i huadhėnies prej gati 400 miliardė dollarėsh duket i rehatshėm sot, por ėshtė i zbehtė krahasuar me nevojat e financimeve potencilae pėr vendet e dobėsuara dhe soditėsit e krizės”, tha shefja e FMN-sė, Kristin Lagarde nė Uashington.

“Sado e rėndė tė duket situata nė kėtė moment, duhet tė shohim edhe atė punė qė ėshtė duke u bėrė ndėrkohė, atė ēfarė ėshtė arritur. Normat financiare, menaxhimi i krizės, pėrmirėsimi i qeverisjes brenda eurozonės apo forcimi i kapitalit nė banka, duhet tė them se janė hedhur edhe hapa pėrpara”, u shpreh Lagarde.

Pak ditė mė parė, FMN paralajmėroi se ekonomia botėrore rrezikon tė shkojė drejt njė spiraleje rėnieje, nėse politika nuk ndėrmerr hapat e duhur.

“Rritje e ngadalėsuar, rreziqe nė rritje.”

Me kėtė fjali tė shkurtėr e pėrshkroi Fondi kėndvėshtrimin e tij ndaj ekonomisė globale. Kryeekonomisti i tij, Olivier Blanchard, e bėri tė qartė se ajo ka hyrė nė njė fazė tė re, shumė tė rrezikshme, se pėrtėritja globale ka rėnė nė mėnyrė tė ndjeshme dhe rreziqet pėr njė rėnie tė mėtejshme janė shtuar shumė.

Por, me sa duket, tani ka vendosur tė ndėrhyjė dhe siē deklaroi Lagarde, do tė zhvillojė disa mekanizma pėr t’i ardhur nė ndihmė institucioneve nė vėshtirėsi financiare.

Zero Cool
29-09-11, 15:18
Kriza e borxhit Evropian dominon tregjet globaleParashikimi i rritjes se GDP ne eurozone ulet me 0.2 per qind per vitin 2012. Risku per renien ekonomike ne eurozone mbetet i larte ndersa inflacioni ulet ne me pak se 2 per qind.

“Shqetesimi ekstrem ne sektorin bankar, reniet ne tregjet financiare dhe pershkallezimi i ceshtjes se borxhit po zgjojne periudhen e vjeshtes 2008. Ne po punojme mbi supozimin qe ceshtja e Greqise do te mbetet nje element shtytes ne muajt e ardhshem”, shpjegon Valentin Hofstätter, ekspert i kerkimeve studimore ne Raiffeisen Bank International AG (RBI).”Tensionet e identifikueshme ne sektorin financiar, ndjenja e ftohjes globalisht dhe nje ristrukturim i mundshem i borxhit te Greqise po frenojne rritjen”. Si pasoje, Hofstätter mendon se do te kete renie te perkohshme te GDP ne eurozone, e cila do te kthehet me pas ne shifra pozitive ne gjysmen e dyte te 2012.

“Tregjet ne zhvillim jane gjithashtu te pambrojtura nga renia ne aktivitetin ekonomik ne vendet e zhvilluara. Edhe ketu ne presim nje dobesim te shifrave te GDP – megjithese jo aq sa ne eurozone dhe SHBA”, thote Veronika Lammer, ekperte e kerkimeve studimore. “Perspektiva per arin mbetet pozitive nese nuk do kete risk te larte dhe negative ne norma interesi reale,” thote Lammer.

Aktivitet me i dobet ekonomik ne eurozone

Duke iu referuar renies me te fundit ne treguesit kryesore dhe rendesen e vazhdueshme te shkaktuar nga kriza e borxhit, analistet e Raiffeisen Research presin nje renie te dukshme ne aktivitetin ekonomik ne eurozone. “Dobesimi i plote i aktivitetit ekonomik do ta tregoje veten vetem ne gjysmen e dyte te ketij viti, kur ne presim qe shumica e vendeve te tregojne nje renie ne prodhim. Keshtu qe ne po reduktojme parashikimin tone per rritjen e GDP per 2011 ne 1.6%,” thote Hofstätter. Ne opinionin e analistit, renia ekonomike, e cila do te ndjehet gjithashtu ne 2012 se bashku me rastin nje mospagimi te borxhit qe pritet ne Greqi, do te rrisin pasigurine. Keshtu qe pritet nje rritje e GDP me vetem 0.2% ne 2012.

Inflacioni mbetet nje problem real dhe shume i ndjeshem ne shumicen e vendeve. “Ndersa mallrat e perditshme te konsumit si ushqimet dhe karburanti kane rritje me te madhe cmimi, kostot e rritura te transportit dhe cmimet e ushqimeve nuk rriten me te njejtin ritem me rritjen e ndjeshme te cmimit te mallrave te grupeve te tjera,” shpjegon analisti i RBI. Sipas tij pritet nje norme inflacioni prej vetem 1.6 per qind per 2011.

Kriza e borxhit ne eurozone: Pritet disbursimi i kestit te rradhes se kredise per Greqine

Hofstätter beson qe mungesa e nje modeli te besueshem per zgjidhjen e krizes se borxhit eshte arsyeja kryesore per vazhdimin e spirales se pakontrolluar te renies ne eurozone. “Nese politikanet e BE-se nuk prezantojne shpejt alternativa te besueshme ne kete zone, nuk do te kete permiresim te qendrueshem”, thote eksperti nga Raiffeisen Research.”Per tremujorin e katert ne presim disbursimin e kestit te rradhes se kredise per Greqine, aprovimin e paketes se dyte te ndihmes per Greqine dhe implementimin e skeduluar te programit te ristrukturimit te borxhit te Greqise. “Megjithate, duke patur parasysh pengesat e shumta qe duhet te kapercehen deri atehere dhe zhurmen ndoshta te tejzgjatur per nje zgjidhje afat-gjate te krizes se borxhit, Hofstätter beson qe pasiguria ne tregje do te mbetet e larte.

Rritja e GDP per SHBA ne 2011 pritet te jete 1.7 per qind

Analistet e RBI mendojne qe rritja e GDP ne SHBA do te jete 1.7% per 2011. Megjithate, perspektiva per 2012 eshte zbehur perseri. “Diskutimi i vazhdueshem se si te manaxhojme krizen e borxhit ne eurozone dhe rritja e forte ne mundesine e ristrukturimin e metejshem te borxhit te Greqine, na kane bere qe te reduktojme parashikimin tone per GDP per vitin e ardhshem nga 2 per qind ne 1.5 per qind,” shpjegon Hofstätter. “Ne vetem jemi shmangur nga nje rishikim edhe me i forte ne saje te programit te ri nxites prej rreth 450 miliarde USD”.

Raporti EUR/USD: mund te jete rreth 1.20 ne fillim te vitit 2012

“Kursi i kembimit EUR/USD ka arritur tashme objektivin tone te vjeter te Dhjetorit me 1.35 per qind ne driten e pasigurive aktuale. Megjithate, pika e ulet ndoshta ende nuk eshte arritur. Me ate qe ne e konsiderojme te pashmangshem sic eshte ristrukturimi i borxhit Grek, euro mund te bjere ne nivelin 1.20 kundrejt dollarit ne fillim te 2012,” shpjegon Hofstätter.

Bondet Gjermane si nje vend i sigurte

Tregu i bondeve ne eurozone mbetet gjithashtu i dominuar nga ceshtja e borxhit. “Por megjithese interesat e bondeve Gjermane jane tashme ne nje nivel renieje, funksioni i tyre si nje vend i sigurt duhet te shtrihet te pakten deri ne mes te vitit 2012, si rezultat i problemit ende te pazgjidhur te borxhit,” analizon Hofstätter. Ne rastin e nje mospagimi te borxhit nga Greqia ne tremujorin e pare te 2012, ai gjithashtu parashikon nje tjeter ulje te perkohshme per interesat e bondeve Gjermane.

Cmimet e aksioneve dhe bondeve te korporatave vazhdojne te bien

“Megjithese fazat e rekuperimit nderkohe perfshijne kategorite e investimeve ne asete me risk te larte, periudha deri ne pranvere te 2012 do te karakterizohet nga nje renie e qendrueshme e cmimeve te aksioneve dhe bondeve te korporatave,” analizon Lammer. Ajo parashikon rishikime masive ne renie te fitimit per 2012 dhe tendenca ne renie deri ne mes te 2012 do te pengoje keto forma investimi, pavaresisht nga trendet tashme ne renie. Lammer po punon mbi supozimin qe si aksionet e eurozones dhe te SHBA gjithashtu dhe ato te vendeve jo-euro do vazhdojne te jene nen presion ne muajt ne vazhdim.

Ne tregjet ne zhvillim, kuadri ekonomik eshte me mire, por pritet nje dobesim ne rritje nga njera ane si rezultat i eksporteve me te uleta drejt vendeve te zhvilluara dhe nga ana tjeter si rezultat i interesave me te larta ne disa vende. “Tregjet e rezervave kane rene ne te njetjen linje me tregjet e zhvilluara dhe do te jene ne gjendje ti shpetojne ngjarjeve edhe me mire, si rezultat i nivelit te ulet te mbetjes se borxhit dhe perspektives me te favorshme ne afat-gjate per rritje. Megjithate, eshte teper heret per te gjykuar”, thote Lammer.

Alokimi i aseteve: Nenvleresim i aseteve me risk te larte of highly risky asset classes

Lammer rekomandon nenvleresim te investimeve me risk te larte, te cilat ndjejne perseri riskun e larte ne tremujorin e katert. “Nga njera ane duke nenvleresuar aksionet me tre pike perqindjeje, nga ana tjeter duke nenvleresuar kategorite e bondeve me risk. Ky miks merr vleresimet e lira te aseteve individuale ne llogari dhe net e njejten kohe mbron nga paqendrueshmeria e larte nepermjet nje mbivleresimi te bondeve qeveritare dhe investimeve ne dollare amerikane. Dollari amerikan po tenton te vleresohet kundrejt euros ne fazat e rritjes se riskut,” thote Lammer.

Kriza e borxhit ne euro ka bere tashme qe cmimi i arit te preke nivele te larta prej 1,900 USD per onz. “Kjo rritje e madhe dhe e shpejte vjen kryesisht nga investitoret qe vrapojne drejt investimeve me te sigurta. Modeli yne i parashikimit ne cmimin e arit shkon ne 2,200 USD deri ne fund te 2012”, thote Lammer.

Faktore te vecante te ketij modeli jane norma interesi reale, te cilat jane para shikuar te mbeten negative. Nga nje perspektive makroekonomike, nje nivel i ulet I interesit real dhe nje dollar amerikan me i dobet jane dy faktore esenciale ne rritje e cmimit te arit. “Si njoftimi nga Fed qe nuk do te rrise normat e interesit per nje periudhe te gjate kohe dhe pritja per renie te interesave ne eurozone konfirmojne perspektiven te vazhdueshme pozitive per arin,” analizon Lammer.

* * * * *

Raiffeisen Bank International AG (RBI) i perket si Austrise, ku eshte nje korporate dhe banke investimi lider, ashtu edhe Evropes Qendrore dhe Lindore si tregu i saj. Ne Evropen Qendrore dhe Lindore, RBI operon me nje rrjet te gjere bankash filiale, kompani leasing dhe dhe nje sere institucionesh qe ofrojne sherbime te specializuara financiare ne 17 tregje.

RBI eshte e vetmja banke Austriake me prezence ne qendrat financiare boterore ne Azi, nje tjeter zone gjeografike kjo ne fokus e Grupit.

Ne total, rreth 60,000 punonjes te RBI u sherbjene rreth 13.5 milion klienteve nepermjet 3,000 njesish biznesi, shumica e te cilave ndodhen ne Evropen Qendrore dhe Lindore.

RBI eshte nje filial plotesisht i konsoliduar i Raiffeisen Zentralbank Österreich AG (RZB). RZB zoteron ne menyre indirekte 78.5 per qind te aksioneve dhe pjesa tjeter eshte e lire. Aksionet e RBI jane te listuara ne Bursen e Vjenes. RZB eshte institucioni qendror i Grupit Bankar Austriak Raiffeisen, grupi me i madh bankar ne vend, dhe sherben si zyre qendrore e grupit per te gjithe Grupin RZB, perfshire RBI.

Neferta
04-12-11, 14:16
Cilido qoftė emri i kėsaj “krize” te vendet qė janė ndikuar prej saj po kėrcėnohet paqja e brendshme dhe qetėsia shoqėrore. Dhe pėr mė tepėr ēdo hap i gabuar qė mund tė hidhet pas kėsaj mund tė sjellė pėrfundime tronditėse nė fillim nė tė gjithė rajonin e Euros dhe mė pas tek tė gjitha vendet e BE-sė. Si pėrfundim nga njėra anė njė opinion publik i SHBA-sė qė ėshtė i pakėnaqur nga “Wall Street-i” dhe nga ana tjetėr njė opinion publik i BE-sė qė po bie viktimė e Euros, mund tė bėhen shkas i krizave tė papėlqyeshme nė pėrmasa globale. Por sidoqoftė, nga do qė tė shihet qe akoma tregun global e ''rotullon''
USA. GB dhe Gjermanija.

e_martumja
04-12-11, 14:20
Sebep ksaj krize kemi 35% fitim ma pak per kete vite ne pune sebep exportit. Mendoj se krejt Evropa e ndjen kete ndryshime negative.
Ska permirsime per vitin 2012. Bursa vetem po zbrit...

emine
05-12-11, 09:07
kriz kriz kriz,sa ka egzistu njerzimi dhe sa kemi me egzistu ka me pas kriza,renje dhe ngritje ,si llojet e semundjev si dhe kto probleme,me e madhe eshte panika dhe lajmet neper media sa dhe vete fakti se njerzimi qenka ne kriz,une per vete e kam kriz se spo me ndalet puna kurre,sa shpresoi se njerzit kan hargju dhe nuk me qesin ne pune,edhe ma shume po me duhet me punu cdo vit,athu prej krize po behen gjitha kto hargjime,

Fshatari
07-12-11, 14:02
Gjermania braktis Euron?
"Mediat nuk po tregojnė gjė pėr tė shmangur krizėn e panikut nė tregje. Por ne qė nga e hėna e kaluar kemi filluar tė stampojmė Markėn".Kjo ėshtė deklaruar nga njė punonjės gjerman dhe u publikua nė websajtin e organizatės ekonomiko-financiare, Affari Italiani.
"Nga 28 Nėntori ne nuk stampojmė mė euro" tha burimi, i cili preferoi tė mbetet anonim, duke shtuar se ėshtė dhėnė urdhri qė tė shtypen marka gjermane.
Pikėrisht mė 28 nėntor zėdhėnėsi i Kancelares Angela Merkel kishte deklaruar se "burimet nė Gjermani nuk janė tė pafundme dhe se Evropa nuk mund tė pretendojė tė ketė njė forcė qė nuk e ka.".
Madje ai kishte shtuar: "Gjermania ėshtė e fortė por nuk kemi fuqi tė pakufizuar”.
“Duke vazhduar me kėtė ritėm”, shton punonjėsi, “do tė jemi nė gjendje pėr tė plotėsuar kėrkesėn pėr para, qė ėshtė e nevojshme pėr tė mbuluar tregun tonė tė brendshėm qė do tė vinte nga mungesa e euros”.
Sakaq Kancelarja Merkel dhe presidenti Sarkozy po rrisin trysninė pėr njė reformė mė tė shpejtė nė marrėveshjen e BE-sė. Zyrtarisht thuhet se me kėtė synohet tė pėrballohet kriza e huave dhe tė vendoset nė kurs tė qėndrueshėm monedha e pėrbashkėt.
Por ndėrsa akuzat ndaj Gjermanisė pėr dominim nė Evropė po vazhdojnė, Merkel edhe pse ka dashur tė pėrgėnjeshtrojė diēka tė tillė, ka lėnė tė kuptojė se e ardhmja e euros po rrezikohet.
__________________________________________________
http://www.gazetaexpress.com/?cid=1,17,68960

Neferta
16-01-12, 21:18
Greku ne krize te falimenimit
Falimentimin e Greqisė brenda 10 javėve tė ardhshme “parashikon” gazeta
“Sunday Times”, pas ndėrprerjes sė negociatave pėr PSI greke pėr reduktimin e borxhit, si dhe paaftėsisė sė vendit qė tė shlyejė aksionet shtetėrore qė skadojnė mė 20 mars.
Sipas gazetės britanike, Greqia mund tė falimentojė gjatė 10 javėve tė ardhshme, duke tronditur monedhėn e pėrbashkėt euro.
Nė qoftė se kjo do tė ndodhė, atėherė Greqia ėshtė e detyruar tė dalė edhe nga euro.
“Udhėheqėsit evropianė nuk duan tė lejojnė falimentimin e Greqisė, por kjo nuk ėshtė mė tabu, sidomos pas zhvlerėsimit masiv tė shteteve evropiane tė premten e kaluar, duke shkaktuar probleme nė Fondin e Shpėtimit tė vendeve tė zhytura nė borxh tė Jugut”, shkruan artikulli nė fjalė.

SAGITARIUS
02-02-12, 11:13
Shteti i Kosoves duhet te largoje menjehere euron e ta zevendesoj me monedhen stabile : dollarin e fuqishem amerikan.
Mjaft ka zgjat kjo fare shoqate e vullnetit te mire(be) dhe monedha fallco e saj.
Ekziston monedha e gjelber dhe disa monedha te pa peshe , siē eshte ky sajimi i euros. Ne na konvenon veē e pare.


Paraja me stabile eshte SFR ,te tjerat kane rene ne fund te pusit,sa per dollarin e tanishem amerikan,pas nje kohe jo te gjate do te nderrohet krejt se nuk ka shance teorike te mbijetoje,do del nje valute tjeter amerikane sa per ta zhagitur pak situaten e krijuar ekonomike atje sepse eshte pamundur te kthehen ato borgje qe ka amerika(matematikisht e pamundur)sepse kamata e borgjeve rritet non stop,e vetmja mundesi e tyre me ia nis prej zeros .-)))))),keshtu qe mashtrohet ai qe mendon se amerika do te jete siq ka qene.

Alima
02-02-12, 11:18
...

Nuk do del valute tjeter amerikane , se bashku me te , pra valuten do bie edhe amerika ... superfuqi do behet Izraeli dhe monedhe boterore chip-kartelat ... dita e dyte e dexhalit lanetullah !


Wa,Allahu alem !
.

Gega 1
07-02-12, 20:29
...

Nuk do del valute tjeter amerikane , se bashku me te , pra valuten do bie edhe amerika ... superfuqi do behet Izraeli dhe monedhe boterore chip-kartelat ... dita e dyte e dexhalit lanetullah !


Wa,Allahu alem !
.
Alime,elhyqmerilah qas po nijke njeri qitu.
Qaj dexhali,qfar komsie ka qaj?
A o afrikan,a shka?

lanet um doket,do i thone naletit : i bje,kusheri me dreqin.
A e pate fjalen per qat rob?

Alima
07-02-12, 21:17
Alime,elhyqmerilah qas po nijke njeri qitu.
Qaj dexhali,qfar komsie ka qaj?
A o afrikan,a shka?

lanet um doket,do i thone naletit : i bje,kusheri me dreqin.
A e pate fjalen per qat rob?

...

Mos ti ēaraveshim te gjitha temat Gege ! ...ai eshte moZomakeq , moZomakeq !

...nalet e lanet s' jane njejt ... naletit i thuhet lanet , medemek , i mallkum !


ps.kur t' ka qejf naj moderatore , le ti fshin krejt ! Une s 'kom faj , jame e pafajshme , lypni fajtoret http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif.

.

Zero Cool
05-03-12, 15:00
Vazhdon rritja e borxheve nė Itali


Romė, 02.03.2012 22:45

Borxhi i Italisė vazhdoi tė rritej nė vitin 2011, ndėrsa ekonomia mbeti nė stanjacion, treguan shifrat e plota zyrtare tė publikuara tė premten.

Nė total, borxhi Italian tashmė llogaritet nė 120,1% tė Prodhimit tė Brendshėm Bruto, nga 118,7% qė ishte nė vitin 2010, informoi “Istat”-i.

Ekonomia regjistroi njė rritje prej 0,4% gjatė vitit tė plotė, gjithsesi mė mirė se 2012, kur parashikimet flasin pėr njė recension rreth 0,5%.

I vetmi lajm i mirė ėshtė vendosja nėn kontroll i defiēitit buxhetor, prej 3,9%, nga 4,6% i njė viti mė parė.

Gjermania, vendi me ekonominė mė tė madhe brenda Eurozonės ka njė borxh prej 81% tė PBB-sė, ndėrsa Greqia, ku kriza ėshtė mė e thellė se kudo, njė borxh prej 170%.

Goditja e fortė nga kriza ekonomike rrėzoi qeverinė Berlusconi nė muajin nėntor, ndėrsa kabineti Monti ėshtė angazhuar nė njė seri reformash kursimi, tė cilat pėrfshijnė shkurtim tė investimeve, rritje taksash dhe njė reformė tė gjerė pensionesh.

Zero Cool
02-05-12, 16:16
Rritet papunėsia nė Eurozonė


Statistikat e reja tregojnė se papunėsia nė Eurozonė ėshtė rritur nė afro 11 pėr qind - ēfarė ėshtė niveli mė i lartė prejse ka filluar pėrdorimi i monedhės euro nė vitin 1999.

Tė dhėnat e zyrės evropiane EUROSTAT tregojnė se shkalla e papunėsisė nė zonėn e euros ka qenė 10.9 pėr qind nė muajin mars - mė lart se 10.8 pėr qind nė shkurt dhe 9.9 pėr qind njė vit mė parė, transmeton REL.

Analistėt thonė se shifrat e papunėsisė reflektojnė rėnien e ekonomive nė Eurozonė, nė kohėn kur qeveritė po ndėrmarrin masa tė ashpra shtrėnguese nė pėrgjigje tė borxheve nė rritje.

Shifrat tregojnė se Spanja ka pėrqindjen mė tė lartė tė njerėzve tė papunė - me mė shumė se 24 pėr qind sish.

Agjencia gjermane e punės ka thėnė se papunėsia nė Gjermani ka rėnė nė 7.0 pėr qind nė muajin prill.

Neferta
04-06-12, 23:03
Soros paralajmėron
3 muaj kohė tė shpėtoni Euron
Investuesi miliarder Xhorxh Soros ka paralajmėruar liderėt europianė se ata kanė tre muaj kohė pėr tė shpėtuar euron.

Soros tha se beson qė Greqia do tė zgjedhė kėtė muaj njė qeveri qė do jetė dakort t’u nėnshtrohet kushteve europiane pėr pėrfitmin e huave.
Por ai tha edhe se ekonomia gjermane do tė nisė tė dobėsohet gjatė vjeshtės, duke ia bėrė shumė tė vėshtirė Angela Merkelit qė tė sigurojė mė shumė mbėshtetje.

Soros tha se udhėheqėsit nuk po e kuptojnė “natyrėn e krizės”.
Ai tha se ndėrsa liderėt europianė po pėrqendrohen nė nivelet e borxhit, kriza ėshtė “mė tepėr njė problem i bankave dhe i konkurrencės”. Pėr kėtė arsye Soros thotė se po aplikohet “kura e gabuar”.

“Nuk mund tė ulėsh barrėn e borxheve duke tkurrur ekonominė” shtoi Soros.

Xhorxh Soros, qė po fliste nė njė konferencė nė Itali, iu referua masave drastike tė shtrėngimit qė po aplikohen nėpėr Europė, masa qė tani janė vėnė nė pikėpyetje nga njė numėr nė rritje politikanėsh dhe analistėsh.
Pa politika qė nxisin rritjen, gjė qė do t’u mundėsonte qeverive tė rrisnin tė ardhurat qė tė paguanin borxhet, tha Soros, koha pėr euron ėshtė duke mbaruar.

“Une pres qė publiku grek do tė jetė mjaftueshėm I trembur nga ideja e pėrjashtimit prej BE sa do t’I japė njė shumicė tė ngushtė nė parlament njė koalicioni qė do jetė gati tė zbatojė kushtet e marrėveshjes sė shpėtimit” tha Soros.

Gjithsesi, kjo do tė jetė njė qetėsi e pėrkohsme, pasi publiku gjerman do tė bėhet gjithnjė e mė pak I gatshėm tė vazhdojė tė shpėtojė ekonomitė mė tė dobėta tė Euros.

“Kriza rrezikon tė arrijė kulmin nė vjehstė. Nė atė kohė edhe ekonomia gjermane do nisė tė bjerė, kėshtu qė kancelarja merkel do e ketė mė tė vėshtirė se kurrė tė bindė publikun gjerman qė tė pranojė pėrgjegjėsi shtesė pėr vendet e tjera”.

“Kjo krijon njė dritare prej tre muajsh kohė”, pėrfundon Soros.

Shpati
12-06-12, 09:17
Soros paralajmėron
3 muaj kohė tė shpėtoni Euron
Investuesi miliarder Xhorxh Soros ka paralajmėruar liderėt europianė se ata kanė tre muaj kohė pėr tė shpėtuar euron.

Soros tha se beson qė Greqia do tė zgjedhė kėtė muaj njė qeveri qė do jetė dakort t’u nėnshtrohet kushteve europiane pėr pėrfitmin e huave.
Por ai tha edhe se ekonomia gjermane do tė nisė tė dobėsohet gjatė vjeshtės, duke ia bėrė shumė tė vėshtirė Angela Merkelit qė tė sigurojė mė shumė mbėshtetje.

Soros tha se udhėheqėsit nuk po e kuptojnė “natyrėn e krizės”.
Ai tha se ndėrsa liderėt europianė po pėrqendrohen nė nivelet e borxhit, kriza ėshtė “mė tepėr njė problem i bankave dhe i konkurrencės”. Pėr kėtė arsye Soros thotė se po aplikohet “kura e gabuar”.

“Nuk mund tė ulėsh barrėn e borxheve duke tkurrur ekonominė” shtoi Soros.

Xhorxh Soros, qė po fliste nė njė konferencė nė Itali, iu referua masave drastike tė shtrėngimit qė po aplikohen nėpėr Europė, masa qė tani janė vėnė nė pikėpyetje nga njė numėr nė rritje politikanėsh dhe analistėsh.
Pa politika qė nxisin rritjen, gjė qė do t’u mundėsonte qeverive tė rrisnin tė ardhurat qė tė paguanin borxhet, tha Soros, koha pėr euron ėshtė duke mbaruar.

“Une pres qė publiku grek do tė jetė mjaftueshėm I trembur nga ideja e pėrjashtimit prej BE sa do t’I japė njė shumicė tė ngushtė nė parlament njė koalicioni qė do jetė gati tė zbatojė kushtet e marrėveshjes sė shpėtimit” tha Soros.

Gjithsesi, kjo do tė jetė njė qetėsi e pėrkohsme, pasi publiku gjerman do tė bėhet gjithnjė e mė pak I gatshėm tė vazhdojė tė shpėtojė ekonomitė mė tė dobėta tė Euros.

“Kriza rrezikon tė arrijė kulmin nė vjehstė. Nė atė kohė edhe ekonomia gjermane do nisė tė bjerė, kėshtu qė kancelarja merkel do e ketė mė tė vėshtirė se kurrė tė bindė publikun gjerman qė tė pranojė pėrgjegjėsi shtesė pėr vendet e tjera”.

“Kjo krijon njė dritare prej tre muajsh kohė”, pėrfundon Soros.

Haahaha -Sorrosi.
Sorrosit qaq sja ndin per Euron . I njeti e din se munde te humbe vete ne qofte se paraqiten probleme dhe normal qe pret qe Gjermania te paguaj per te...
Euro nuk esht ne kriz por ne kriz jan ata qka kan borgje.
Ajo qka vlen per nje Person,vlen edhe per Shtetet !
Nje Person qka ka te hyra dhe pasuri edhe me pas borgje nuk esht problem sepse ato munde ti paguan (Gjemania qaq shume mallra Exporton sesht e mundur qe e nejta te ket probleme) .
Kriza do te jet shkaktar i shlyrjes se borgjeve : Sorrosi dhe Sorrosa tjer do te humbin paret ose nje pjes te tyre.
Por edhe ata qka me paret te huja kan ber "Zef" do te detyrohen te shtrengojn Rrypin.

Alima
05-01-13, 21:36
http://piquanterieen.files.wordpress.com/2009/06/500eu1.jpgĖshtė shokuese por mėse e vėrtet!

Qė tė prodhohet njė kartėmonedhė 500 eorushe nga ELITA, nevojiten pikėrisht vetėm 2.6 euro, po, po 2.6 euro… bojėra etj.
Pasi mos harroni faktin se ėshtė vetėn njė copė letėr e thjeshtė!
Mė e ēuditshmja e ēėshtjes ėshtė se ne besojmė se kartėmonedha e 500 eurove ka njė vlerė shumė tė madhe, por nė realitet ne punojmė (ata tė cilėt kanė rroga tė tilla) pėr atė me vetėm 3 euro (vėrtet) nė muaj!
Kėshtu, pėr ata tė cilėt disponojnė shuma tė mėdha parash, ėshtė mė e udhės t’i investojnė apo ti shkėmbejnė me flori, pasi ku i dihet, globalizimi po bėnė punėn e tij!
Mos ziheni nė befasi dhe pastaj nuk dini si tė reagoni, pasi banka botėrore mund tė bėjė ndonjė tė pa bėrė, kush jep llogari, nė fund tė fundit bėjnė ē’tė duan dhe nuk u bėhet vonė…


/alb-observer

.

lovely
05-01-13, 22:00
Qito 500 euro n`tona temat do me i postu a? :D

Alima
05-01-13, 22:04
...

M'fal Lovelie :( ... po habitna

.

Zero Cool
30-04-13, 15:41
Rekorde tė reja tė papunėsisė nė Eurozonė


Bruksel, 30.04.2013

Papunėsia nė Eurozonė ka arritur nivele tė reja rekorde.

Zyra pėr Statistika e Bashkimit Evropian, Eurostat, ka bėrė tė ditur se papunėsia nė tė 17 vendet qė pėrdorin euron ka arritur nė 12.1 pėr qind nė muajin mars – me rreth 19.2 milionė njerėz tė papunė.

Greqia mbetet vendi mė i goditur, me 27.2 pėr qind papunėsi. Ajo pasohet nga Spanja, ekonomia e katėrt mė e madhe e Eurozonės, me 26.7 pėr qind tė njerėzve tė papunė, transmeton REL.

Shkalla mė e ulėt e papunėsisė ka qenė nė Austri, me 4.7 pėr qind, dhe nė Gjermani, me 5.4 pėr qind.

Zero Cool
08-05-13, 18:10
Nė Poloni shiten foshnja tė sapolindura pėr 500 euro


Nė Poloni ėshtė e mundur pothuajse pa dėnim tė blihet foshnjė e sapolindur edhe atė pėr vetėm 480 euro, transmetuan mediat ēeke, duke iu referuar javores polake "Njusvik", e cila vlerėson se ky "biznes" po lulėzon nė Internet.

Trafikimi i ligjshėm me foshnja, siē lajmėroi korrespondenti i MIA-s nga Praga, ėshtė mundėsuar me ndryshimet dhe plotėsimet e fundit tė Kodit Penal (KP) me tė cilin shitja e foshnjave nuk ėshtė pėrfshirė nė kategorinė e trafikimit tė njerėzve dhe sipas kėsaj nuk ėshtė e dėnueshme.

Sipas ndryshimeve nė KP, pėr vepėr penale konsiderohet shitja e njerėzve me qėllim tė shfrytėzohet puna e tyre, pėr lypje, prostitucion etj.

"Nė ligjin e ndryshuar, nuk ka asnjė fjalė pėr dėnim pėr personin, i cili ka shitur ose ka blerė foshnje tė sapolindur pėr t'u kujdesur dhe pėr ta edukuar. Qė do tė thotė nėse nuk ėshtė i ndaluar aktiviteti, nuk ėshtė as i dėnueshėm", shkruan javorja.

Vakumi i tillė juridik kontribuon pėr rritje tė pakontrolluar tė trafikimit me foshnja nė Poloni nė kohėn e fundit.

Shpalljet pėr blerjen ose shirjen e foshnjave publikohen nė internet edhe pse nė to nuk pėrmenden ēmime konkrete.

Reporterėt e "Njusvik", tė cilėt kanė treguar interes fiktiv pėr blerje tė fėmijėve, kanė zbuluar se kjo ėshtė e mundshme pėr rreth 480 euro, pėrderisa nėna-zėvendėsuese i ka ofruar ēmimet e saja pėr 1.600 euro, me mundėsi pėr pagesė edhe me kėste.

jona1995
20-07-17, 15:09
Pershendetje miq, kriza e euros eshte nje fenomen qe po ndjehet drejtperdejte dhe e Shqiperi. Ndaj dhe shqiptaret po kerkojne menyra alternative per te rritur te ardhurat e tyre. Kjo ka bere qe ne vendin tone te hyje monedha Bitcoin, e cila eshte e paligjshme dhe teper e rrezikshme. Ju keshiloj mos te bini pre e saj. Lexoni per me shume rreziqe ketu: