PDA

View Full Version : Salafizmi


Zero Cool
13-07-11, 15:05
A ekziston rreziku nga salafizmi? - Rrymat fondamentaliste myslimane nė Gjermani


Ministria e Brendshme nė Gjermani paralajmėron pėr rreziqet e pėrhapjes sė lėvizjes radikale islamike tė salafistėve. Nismat qytetare ankohen pėr rritjen e ndikimit tė predikuesve islamikė radikalė. Kėto janė disa nga titujt e botuara javėn e kaluar, qė tematizojnė salafizmin. Si ėshtė puna me kėtė rrymė islamiko- fundamentaliste? Sa e rrezikshme ėshtė ajo.


http://www.dw-world.de/image/0,,6425337_1,00.jpg
Islamizmi nė Gjermani- Street Art Berlin


Raporti i fundit pėr mbrojtjen kushtetuese flet pėr ekzistencėn nė Gjermani tė 29 organizatave islamiste me 37 mijė anėtarė. Nė fokus tė ekspertėve janė "salafistėt", njė grup i cili ėshtė duke u rritur mė shpejt dhe mė shumė se grupet e tjera. Kėto nuk janė arsye pėr ta bėrė kėtė grup tė rrezikshėm, por presidenti i mbrojtjes sė Kushtetutės, Heinz Fromm, thotė: „Jo ēdo salafist ėshtė terrorist, por gati tė gjithė terroristėt qė ne njohim kanė pasur kontakt me salafistėt ose janė salafistė."

Emri i tyre vjen nga fjala arabe "salaf", qė arabisht do tė thotė "paraardhės", dhe pėrfaqėson njė rrymė tė respektimit tė madh tė besimit dhe tė zakoneve tė tė parėve, sipas njė teorie fetare tė shekullit tė 14-tė, e cila u pėrdor 300 vjet mė vonė si bazė pėr vahabizmin, qė sundon sot nė Arabinė Saudite. Megjithė njė orientim tė tillė tė prapambetur, ithtarėt e kėsaj rryme nė Gjermani pėrdorin internetin dhe teknologji tė tjera moderne pėr tė pėrhapur mesazhe, qė janė shumė tė thjeshta, siē mendon ministri i Brendshėm gjerman Hans-Peter Friedrich:„Ata prezantojnė njė botėkuptim tė thjeshtė, tė mbyllur. Ata synojnė tė bindin tė rinjtė, qė nė kėrkim tė orientimit ndodhen nė njė fazė tė rrezikshme."


http://www.dw-world.de/image/0,,6494322_1,00.jpg
Salafistėt, Egjipt


Kryetari i Kėshillit Qendror tė myslimanėve nė Gjermani, Aiman Mazyek, nuk e konsideron salafizmin si ndonjė shfaqje mode. Por, problem ėshtė radikalizimi i saj ashtu si dhe radikalizimi i feve tė tjera, fenomene qė shfaqen herė pas here. Me kėtė fenomen merren edhe komunitetet myslimane, sepse ata duan tė pengojnė tė rinjtė qė tė rrėshqasin nė ekstreme. "Ėshtė detyrė e shoqėrisė, por edhe e komunitetit mysliman qė tė forcojnė qendrėn pėr tė dobėsuar skajet. Kjo duhet tė jetė edhe motoja e punės parandaluese. Jo duke diskriminuar tė gjithė komunitetin mysliman me shprehje tė fiskuara dhe populiste, por duke luftuar sė bashku me myslimanėt me rrymat esktreme. Kjo ėshtė rruga e drejtė."

Por, ideologėt e salafistėve duan tė pengojnė integrimin. Ibrahim Abu Nagie ėshtė njėri prej tyre. Ai ushqen njė faqe nė internet me titull "Feja e vėrtetė" dhe i thur atje lavdi pėrmbajtjeve qė ofron. Kurset e ofruara prej tij mund tė ndiqen offline dhe pa rėnė nė sy tė ekspertėve. Abu Nagie ka patur disa herė probleme, megjithatė ai vazhdon t`ģ drejtohet tė rinjve: „Dialogu, integrimi janė vetėm pėr tė tė prishur. Nė mėnyrė qė tė heqėsh dorė nga islamizmi".


http://www.dw-world.de/image/0,,15187234_1,00.jpg
Ministri gjerman i Brendshėm Hans-Peter Friedrich dhe Aiman Mazyek, kryetar i Kėshillit Qendror tė myslimanėve nė Gjermani


Mė pak radikal ėshtė grupi "Ftesė pėr parajsė", i drejtuar nga dy njerėz tė konvertuar nė myslimanė. Ish-boksieri Pierre Vogel dhė zėdhėnėsi i tij Sven Lau, kanė ngritur nė Mönchengladbach qendrėn e tyre dhe kanė pasur aty tensione me banorėt e zonės. Nėpėrmjet aktiviteteve si takimi pėrkujtimor pėr Osama Bin Ladenit, shoqata tėrhoqi jashtė mase vėmendjen e publikut dhe kjo shkaktoi shpėrbėrjen e saj. Por, ai vazhdon aktivitetet e tij, sidomos pėr konvertimin nė mysliman salafist. Sven Lau shpreson qė kėtu tė ketė suksesin mė tė madh: „Shumica e atyre qė vijnė tek ne janė tė rinj tė moshės 20- 30 vjeēare. Qėllon qė ndonjėrin e kap dobėsia, dhe fillon vjen mė pak nė xhami, fillon tė pijė cigare dhe tė shkojė nė diskotekė. Por, nė pėrgjithėsi aty vijnė njerėz pa pushim."

Cilat janė arsyet pėr vajtjen e tė rinjve myslimanė dhe atyre tė konvertuar tek salafistėt? Politikani i kristiandemokratėve Wolfgang Bosbach, ėshtė kryetar i Komisionit pėr ēėshtjet e brendshme tė parlamentit. Ai kėrkon njė shpjegim pėr suksesin e salafistėve: „Ka mundėsi qė ka tė bėjė me tėrheqjen qė krijohet kur ndodh konfrontimi me njė ideologji qė nuk njeh kompromise."
Diēka e tillė mund tė jetė tėrheqėse pėr njerėzit qė janė intolerantė dhe tė dhunshėm kundrejt besimtarėve tė feve tė tjera dhe ndaj atyre qė mendojnė ndryshe dhe qė ngrihen pėr diskriminimin e grave dhe tė homoseksuelėve. Bosbach nuk beson se kalimit tek salafizmi mbase ka tė bėjė me refuzimin nga shoqėria gjermane. Mes salafistėve ka edhe njė numėr tė caktuar njerėzish tė konvertuar.
„…dhe ata nuk mund tė pretendojnė se nuk ndihen tė pranuar nga shoqėria gjermane", thekson ai.


http://www.dw-world.de/image/0,,15228603_1,00.jpg
Pierre Vogel, salafist

Aiman Mazyek ėshtė i mendimit se ekstremizmi dėmton myslimanėt nė Gjermani. Prandaj, thotė ai, duhet rritur pėrpjekjet pėr tra frenuar kėtė fenomen.

gjini
18-07-11, 10:40
Zero Cool, nuk eshte vetem gjermania e rezikuer nga kjo rym por e gjith europa dhe eshte ka perhapet me ta madhe tek nje rrym e njerzve qe kan mbet ne asistenc soziale neper euriop se askush nuk i merr ne pune nga friga se nuk do ken profit ne punen qe bajn firmat gjermane dhe ato tjerat neper europ.
Po ketu nuk eshte ne pyetje se nje pjes apo Elita e ketyre financohet nga dy krah ne njeren ane jan ngarkes e entit social ne vendet ku jetojn dhe nga ana tjeter merrin para te mira nga padronet e tyre sheiket siq ishte ai debilli qe ja heken flamen amerikanet ne shpi te vet tuj fjet me 4 grat e tij .....dhe me 28 femijet e tij.

hawk
18-07-11, 19:49
Dhe kjo teme lidhet me nenforumin toleranca fetare?!

Zero Cool
16-11-12, 21:36
Bixhozi i rrezikshėm me salafistėt


Duke ju shėrbyer padronėve tė tyre nė Arabinė Saudite, salafistėt religjiozė ultra-konservatorė po nxisin protesta tė dhunshme dhe po tregojnė muskujt nė Afrikėn e Veriut dhe nė demokracitė e reja arabe. Por jo-stabiliteti tė cilin po e provokojnė ata mund t’iu kthehet bumerang sponsorėve tė tyre saudit, ngase salafistėt mund tė iniciojnė njė valė tė re tė fanatizmit religjioz.


http://www.zeriikosoves.org/images/stories/artikuj/islamistet.jpg

Rritja e influences Salefiste ne vendet Islame



Familja mbretėrore nė Arabinė saudite dhe partnerėt e saj, hierarkia religjioze vahabiste-salafiste, pėr dekada tė tėra kanė shpenzuar miliarda dollarė tė naftės pėr tė dėrguar anembanė botės imamėt e trajnuar nė Arabinė saudite. Edhe pse ka shumė arsye pėr tė para salafizmin si njė sistem tė besimit qė mund tė nxitė radikalizmin dhe xhihadizmin, klerikėt sauditė po vazhdojnė tė eksportojnė ideologjinė e tyre tek tė rinjtė.

Dhe salafistėt tashmė kanė filluar tė angazhohen dhe tė kėrkojnė mė shumė pushtet. Mė 9 nėntor, me dhjetėra mijėra salafistė demonstruan nė Kajro, duke kėrkuar qė Kushtetuta e re e Egjiptit tė mbėshtetet nė ligjin islamik. Nė Tunizi, Rachid al-Ghannouchi, udhėheqės i partisė nė pushtet En Nahda, tėrhoqi vėmendjen e opinionit publik pas publikimit tė njė video-xhirimi tė fshehtė, nė tė cilin ai kėshillon salafistėt radikalė qė tė sigurojnė pėrkrahje pėr qėndrimet e tyre nėpėrmjet shkollave religjioze dhe emisioneve tė ndryshme nėpėr radio-kanale. Ghannouchi theksoi se kishte bėrė pėrpjekje qė tė frenojė etjen e tyre pėr pushtet.

Salafizmi ėshtė njė formė puritane e religjionit, qė ka rrėnjet e veta nė Arabinė Saudite dhe po dėshmon indikacione se po e vazhdon pėrkrahjen. Gjatė javėve tė kaluara, mėsimdhėnėsit nė Universitetin Zajtunah nė Tunizi ngritėn brengat e tyre pėr shkak tė importimit tė vahabizmit, si rezultat i lidhjeve tė kėtij Universiteti me Universitetin Jeddah nė Arabinė Saudite, Universitet ky i ndikuar nga vahabistėt.

Muajin e kaluar, kryesuesit e shtėpive kryesore botuese nė SHBA bashkuan forcat, pėr tė protestuar kundėr promovimit tė njė libri nga ana e qeverisė sė Arabisė Saudite, nė tė cilin jepen kėshilla se si duhet amputuar duart dhe kėmbėt, sipas ligjit islamik dhe nė tė cilin u kėrkua vdekja e homoseksualėve. Nė kėto libra tė krishterėt dhe hebrenjtė cilėsohen si armiq. Sauditėt po vazhdojnė tė botojnė libra tė tilla, pėrkundėr premtimeve shumėvjeēare se do tė rishikojnė kėto tekste.

Mė 11 shtator dhe ditėt qė pasuan, salafistėt nxitėn protestat anti-amerikane, pėr tė demonstruar kundėr filmit Pafajėsia e myslimanėve, xhirimin anti-islamik tė publikuar nė YouTube.

Ėshtė kjo njė stuhi, nė krijimin e sė cilės kanė ndihmuar vahabitėt sauditė dhe ata nga shtetet tjera tė Gjirit Persik. Mbretėrit sauditė, tė cilėt fluturojnė anėmbanė botės me aeroplanėt e tyre luksozė, me gjasė po gjejnė mbrojtje prapa turmave qė po hedhin gurė. Me regjimin represiv saudit, pushtetarėt saudit sigurisht qė janė tė brengosur pėr shkak tė shteteve pėrreth, tė cilat po kalojnė nėpėr tranzicion demokratik. Islamistėt nga radhėt e Vėllazėrisė Myslimane, tė cilėt kanė marrė pushtetin nė Egjipt dhe Tunizi, njė ditė mund tė kėrcėnojnė Shtėpinė e Saudit dhe qeveritė vahabiste nė Katar dhe Bahrejn.

Kjo ėshtė mėnyra se si e sheh kėtė ēėshtje Partia sekulare Demokratike e Libisė. Sabri Malek, zėdhėnėsi i kėsaj partie, i tha televizionit tė Iranit se “demokracia nė Libi ka shqetėsuar tej mase sauditėt dhe katarafit”.

“Arabia Saudite dhe Katari dėshirojnė tė sigurohen se Pranvera Arabe nuk do tė pėrhapet nė Gadishullin e Arabisė”, tha ai.

Mundėsia e trazirave tė reja nė Egjipt dhe Tunizi ka forcuar salafistėt nė kėto shtete, duke shtuar trysninė ndaj udhėheqėsve tė Vėllazėrisė.

Presidenti i Egjiptit Mohamed Morsi tashmė ka filluar tė lutė sauditėt dhe ai tani ka nevojė pėr ta mė shumė se asnjėherė mė parė.

Ali Al Ahmed, njė ekspert shiit saudit, i cili kryeson Institutin pėr Ēėshtje tė Gjirit nė Washington, theksoi se sauditėt po trimėrojnė salafistėt qė tė sfidojnė qeveritė e Vellazėrisė Myslimane. “Ata janė tė tmerruar pėr shkak tė asaj qė po ndodh nė Egjipt. Qeveria e Vėllazėrisė Myslimane ėshtė arabe, sunite dhe religjioze pėr popullin e saj. Nėse do tė mund tė krijonin njė model, atėherė ai do tė kėrkohej edhe nga shtetet tjera”, theksoi Al Ahmed.

Njėri nga klerikėt mė tė popullarizuar nė Arabinė Saudite, Salman Al Odah, i cili ėshtė burgosur pėr shkak tė “qėndrimeve tė tij radikale”, ka mbėshtetur Pranverėn Arabe dhe qeveritė e Vėllazėrisė Myslimane. Al Odah, i cili ka mbi 1 milionė mbėshtetės nė Twitter, ka shprehur brengėn se salafistėt mund tė destabilizojnė qeverinė e Vėllazėrisė Myslimane nė Egjipt.

Por angazhimi i disa njerėzve nė Arabinė Saudite pėr instalimin e shoqėrive puritane islamike jashtė vendit mund t’i kthehet si bumerang sauditėve, pikėrisht si nė rastin kur Arabia Saudite mbėshteti luftėtarėt muxhahedinė nė Afganistan dhe fushėbetejat tjera gjatė periudhės sė Luftės sė Ftohtė, kur Osama Bin Ladeni vuri nė shėnjestėr mbretėrinė.

Salafistėt janė pėrhapur edhe nė Afrikėn e Veriut, ku Arabia Saudite, Kuvajti, Katari dhe Emiratėt e Bashkuara Arabe kanė ndėrtuar xhami dhe shkolla fetare, pėr tė trajnuar imamėt vahabitė.

Pėrhapja e islamit puritan nė Afrikė, nė vendet me popullatė tė varfėr dhe qeveri tė dobėta, ka krijuar kushtet pėr ngulitjen e grupeve tė armatosura islamike, si Ansar Dine nė Mali dhe Boko Haram nė Nigeri, tė cilat kanė imponuar versione brutale tė ligjit islamik.

Kėrkesat e salafistėve pėr vendosjen e ligjit islamik nė demokracitė e reja po i vėshtirėson punėt qeverive tė Vėllazėrisė Myslimane dhe pėrpjekjet e tyre pėr tu forcuar. Dhe duke pasur parasysh depėrtimin aq tė thellė tė salafistėve, kėto qeveri nuk mund tė llogarisin mė nė mbėshtetjen e Perėndimit. Por Arabia Saudite dhe shtetet tjera tė Gjirit gjithashtu kanė nevojė pėr stabilitet nė Egjipt dhe Afrikėn e Veriut, por partnerėt e tyre salafistė po e minojnė pėr ēdo ditė pikėrisht kėtė stabilitet.

Fshatari
17-11-12, 11:33
Eshte mire qe ky artikull tendencioz dhe te gjithe artikujt tjere te kesaj natyre te pasohen me referenca te sakta : autori, data e botimit, vendi i botimit. As te toleranca fetare nuk mund te tolerohet anonimiteti. Keso shkrime pa autore, te nje cilesie skajshmerisht debile, reflektojne kretinitetin e thelle te anonimit qe i ben publike.

Artisti
17-11-12, 12:40
Salafistėt adhurues tė ferrit


Po tė shiqohet drejtimi i tyre, mund tė pėrfundohet se salafistėt janė njė grupim i njerėzėve tė cilėt nė ēdo tubim ftojnė pėr bashkangjitje.

Tubimet e tyre janė tubime tė cilat tmerrojnė!

Nė ēdo tubim tė tyre nuk mungon flaka, djegin flamuj dhe secili dėshiron qė kėtė djegie ta pėrjetoj sa mė afėr!

Pėr kėtė arėsye mund tė themi se salafistėt janė adhurues tė ferrit dhe puna e tyre ėshtė po nė kėtė drejtim e koncentruar.


.

Fshatari
17-11-12, 17:59
Mbi 20 organizata kriminale-wehabiste serbe veprojnė nė Kosovė
Prishtinė – Nė veriun e Kosovės tė banuar me serbė veprojnė sė paku 21 grupe tė organizuara, tė cilat autoritetet shtetėrore i dinė pėr struktura vandaliste e kriminale, shkruan sot :Koha Ditore” nė vazhdimin dytė dhe tė fundit rreth pranisė sė formacioneve militante politike e fetare serbe. Formacioni mė i organizuar ėshtė lėvizja popullore serbe “SNP 1398”.
Njė burim i gazetės i afėrt me strukturat e sigurisė sė Kosovės, i ka treguar “Kohės Ditore” nė kushte anonimiteti pėr tė gjitha grupet aktive qė funksionojnė nė veri. Gjashtė sosh i ka pėrshkruar nė detaje. Ka treguar se kush i drejton ato, kė kanė nė pėrbėrje dhe ku e kanė selinė.
Gjykata Kushtetuese e Serbisė njė ditė mė parė ka marrė vendim pėr tė mos ndaluar veprimtarinė e organizatės “SNP 1398”, aktivitetet e sė cilės pėrbėjnė problem edhe pėr vetė fqinjin verior tė Kosovės.(LajmeShqip.com)
_______________________________________
http://www.lajmeshqip.com/kombetare/mbi-20-organizata-kriminale-serbe-veprojne-ne-kosove
_________________________________________
Qe ky wehabisti me mjekerr tu i dhan bari ketij salafistit tjeter.


http://www.lajmeshqip.com/wp-content/themes/default/timthumb.php?src=http://www.lajmeshqip.com/wp-content/uploads/2012/11/globi_veri_.jpg&h=200&w=238;&zc=1 (http://www.lajmeshqip.com/wp-content/themes/default/timthumb.php?src=http://www.lajmeshqip.com/wp-content/uploads/2012/11/globi_veri_.jpg&h=200&w=238;&zc=1)