PDA

View Full Version : Islami Radikal - Vehabizmi, po e demton Pavarsine e Kosoves


Guri i madh
23-07-11, 22:49
Gjersa me qendrimin mosperfilles dhe neglizhent te institucioneve e partive dhe OJQ-ve vendore dhe nderkombetare ne Kosove, qarqet politike antikosovare, po i ofrojne publikut evropian e boterore nje pasqyre te "popullit te padeshiruar", percjellur me propaganden per "rrezikun e krijimit te nje pyke myslimane ne brinjet e Evropes".

Qe nje vend i ndare te perkufizoj identitetin e tij qyteterues, duhet te permbushe kriteret: vullnetin e elites politke dhe ekonomike per ndryshim, gadishmerine e komunitetit per riperkufizim identiteti, dhe vullnetin e qyteterimit prites.
I ploteson Kosova keto kritere per aterim ne njerin apo tjetrin qyteterim? Cili qyteterim do ta gelltise a te fus Kosoven ne gjirin e vet? E gjendur ne udhekryq te qyteterimeve dhe si amallgam kulturor, Kosova perballet me sfiden e identitetit qyteterues dhe shteterore.
Ringjallja islame edhe tek ne paraqitet si perpjekje qe islami te perceptohet jo vetem si religjion por dhe si menyre e te jetuarit. Ne boten islame po ndodhe nje levizje e gjere kulturore, sociale dhe politike qe predominon mbi qendrimet gjithnje e me te zbehta sekulare. Tregues te nje ngjallje islame edhe tek ne, jane: vemendja e shtuar per ritet fetare, falja ne gjami dhe jasht saj, axherimi, shperndarja e publikimeve religjioze, perqendrimi ne veshjen islame, kerkesa gjithnje e me e madhe e futjes se menyres se jetes islame ne jeten publike sic eshte kerkesa e faljes ne institucione publike, futja e mesimit te fese ne institucionet shkollore, etj. Te gjitha mediat pa dallim si dhe subjektet politike ne Kosove mundohen te joshin klientelen duke ofruar atmosfere krejt orjentale. Me kete paraprijne televizionet lokale.
Qe nga clirimi i Kosoves e ketej bashkebiseduesit tone per ceshtje te ndryshme, miq dhe te tjere, duke filluar nga temat me te thjeshta e deri tek negociatat per statusin final te Kosoves, ne mes tjerash kane krijuar nje percepcion te turbullt sa i perket elementeve te qyteterimit. Perpos mangesive ne qeverisje, brenda kompetencave te ofruara, dhe guximit e vullnetit per te nderhyre ne keqmenaxhimin e UNMIK-ut, institucionet dhe kasta politike shqiptare paraqiten kinse te shurdher para vershimit me te ri nga Lindja. Kjo dosido ngiti cmimin per te fituar besimit per njohjen e shtetesise me te gjitha atributet. Identiteti i Kosoves eshte ne nje sprove serioze. Popujt e besimit mysliman ne Ballkan kaluan ne Islam nga trysnite e violencat Otomane, me crast pranuan verzinon me pragmatik, racional e logjik, si dhe ate mistik, apo dimensionin psiko-spiritual te islamit.

Guri i madh
23-07-11, 22:49
"Luftetaret e islamit te paster", sic kane deshire te quajn veten wahabinjte, filluan aktivitet e tyre ne Kosove qe ne fillim te viteve '90, pa u penguar fare nga sundimtaret e ideologjise simoter neo-nazi-fashist te Millosheviqit. Sot e asaj dite ata ne menyre eksplicite kundershtojne cdo ndikim te jashtem kulturore duke imponuar mesimin ekskluziv me pranine e patjetersueshme neper kryeshnoshe, syneti a ndonje tubim te ngjashem, kundershtojne teorite shkencore mbi dukurit natyrore a shoqerore duke ofruar si zevendesim shpjegime nga Sheriati a Kurani, sic bene, fjala vjen, ne Peje djaloshi i quajtur Elvis Goga i perfolur si krye muxhahidini vendor ne Peje. Ƈfare kerkoj ne Peje Arfan Qadeer Bhati, pakistanezi me nenshtetesi norvegjeze?
OJQ-te qe ende veprojne nen ombrellen e Komitetit te Perbashket Saudit per Ndihme Kosoves dhe Ƈecenise e qe erdhen ne Kosove pas luftes se fundit 1999, po nxjerrin perfitime nga varferia ne paralagjet e qyteteve te Kosoves, por ne mase te madhe edhe neper fshatrat perreth. Dhe e tere kjo sipas qeverise saudite, "jo per disa muaj apo vite, por derisa ekziston nevoja..." Modus operandi i levizjes wahabite ne Kosove eshte indoktrinimi fetar i popullates se varfer shqiptare, boshnjake dhe egjiptiane e te ashkalive. Raste te tilla jane me se te dukshme p.sh., ne: Shipol paralagje e Mitrovices, ne Kodren e Trimave apo ne Vranjevc te Prishtines, ne Prizren dhe Peje, ne Radavc te Pejes, ne Voksh te Junikut, ne Ferizaj e Kacanik etj, etj. Te rekrutuarit nga qendrat anti-kosovare (Arabia Saudite dhe SigurimiShteterore i Serbise) ata po e hapin rrugen per forcat globalizuese te islamit nderkombetare duke tentuar te mposhtin traditen
islame tolerante, te larmishme, qe i beri balle centralizimit dhe hegjeminozmin te
"Islamska Zajednices" te dirigjuar nga Beogradi i para dhe pas Luftes se dyte
Boterore. Ƌshte mu kjo qender qe e jetesoj marreveshjen Tito-Kypyrli per dergimin e 300.000 shqiptareve ne shkretetirat e Anadollit. Wahabizmi arab i perkrahur nga sherbimi inteligjent serb ne Kosove, ne vazhden e "Islamska Zajednices" eshte duke tentuar te ndryshoj ne galop shoqerine kosovare dhe marredheniet ndernjerezore. Dhe kete po e bene deri ne nje mase, sepse qytetaret kane filluar te siellen me shperefillje ndaj tyre, apo po i frikesohen atyre?

Guri i madh
23-07-11, 22:51
Rast, ne morine e rasteve qe flet per futjen e "islamit global" thelle ne shpirtin e ashtuquajtur "intelektual" eshte ceremonia e varrimit te artistit te mirenjohur kosovar, Muharrem Qena. Asgje kunder lirise se te shprehurit te familjes, po te mos ishte bere pompozitet arkivolit te mbeshtjellur me flamur te gjelber me shkrim arab, ngjarje kjo e mbuluar nga te gjitha mediat relevante te Kosoves..
Fondacioni Bamires Islamik (IEF) sipas te dhenave te ofruara ne web faqen zyrtare saudite, i ofron femijeve kosovare "arsimimin" ne mbi 30 shkolla kuranike neper Kosove. Femijeve u ofrohen shuma fillestare prej 50 euro per te mesuar kendimin e ajeteve dhe surave te vecanta nga Kurani. Ne shkollat e ndertuara nga fondet e Komitetit te Perbashket Saudit per Ndihme Kosoves dhe Ƈecenise ndihmuar nga Fondacioni Bamires Islamik, po punohet ne krijimin e gjenerates se re te myslimaneve lojale, jo ndaj Kosoves, por ndaj Internacionales Islame.
Gjithnje ne sherbim te ketij projekti, prane xhamive te identifikuara si te "tyre", aktivistet wahabi kane hapur internet kafet per te joshur femijet e moshave te ndryshme qe pas seancave te internetit te degjojne "naslihatet" kunder Skenderbeut dhe Rilindjes Kombetare Shqiptare, (kunder Kadares, Nene Terezes) kunder civilizimit perendimor dhe vet islamit tradicional kosovar.
Perpos faktit te lartpermendur aktivistet muxhahidin si cak kane perzgjedhur edhe shtresat tjera te popullates kosovare. Te vejat, te larguarit nga puna, fshataret, te rinjte e papunesuar, disa "intelektual" marrin mjete financiare (150 euro dhe ndihma te tjera) per te deshmuar stilin krejt islam te jetes, te formave me radikale.
Ne web faqet e partive politike me te medha ne Kosove, apo ne ato te intelektualeve shqiptare si Dr. Milazim Kransniqi & Company, ne linket e web faqeve te tyre kane ikonen Religjioni me hapjen e te cilit aktivizohet automatikisht ilahija orientale kenduar nga Adem Ramadani. Shihni web faqen AlbaNur.net.
Gjersa me qendrimin mosperfilles dhe neglizhent te institucioneve, apo prtive e OJQ-ve vendore dhe nderkombetare ne Kosove, qarqet politike antikosovare, po i ofrojne publikut evropian e boterore nje pasqyre te "popullit te padeshiruar", percjellur me propaganden per "rrezikun e krijimit te nje pyke myslimane ne brinjet e Evropes".
Kuluaret politike shteterore te Serbise me te tjere, ne bashkepunim te ngushte me muxhahedinet vendor e nderkombetare parashohin, apo po pergatisin nje "rebelim" te mundshem mu ne prag te zgjedhjes se statusit te Kosoves. Figurat karakteristike wahabi te civilizimit islam do te fiksohen vetetimthi nga kamerat e reportereve te shtepive te medha mediale boterore. Dhe, " te padeshiruarit", do te fundosin edhe per nje kohe te gjate endrren e kultivuar qe moti. Ƌndrren per te jetuar te lire, pa frike, ne harmonie tolerance te vendosur qe moti nekete pjese te Evropes.
Institucionet vendore dhe nderkombetare, partite politike dhe OJQ-te duhet te shpallin mesazhe te qarta ndaj kesaj dukurije vetevrasese ne Kosove.


ky shkrim esht hazue e pershendes autorin e shkrimit

Fshatari
24-07-11, 08:02
..."Perpos faktit te lartpermendur aktivistet muxhahidin si cak kane perzgjedhur edhe shtresat tjera te popullates kosovare. Te vejat, te larguarit nga puna, fshataret, te rinjte e papunesuar, disa "intelektual" marrin mjete financiare (150 euro dhe ndihma te tjera) per te deshmuar stilin krejt islam te jetes, te formave me radikale.
Ne web faqet e partive politike me te medha ne Kosove, apo ne ato te intelektualeve shqiptare si Dr. Milazim Kransniqi & Company, ne linket e web faqeve te tyre kane ikonen Religjioni me hapjen e te cilit aktivizohet automatikisht ilahija orientale kenduar nga Adem Ramadani. Shihni web faqen AlbaNur.net...".

Edhe unė do i propozoja "Dr. Milazim Kransniqit & Company" tė ineteresohen pak edhe pėr fondamentalizamt tjerė po aq tė rrezikshėm sa islami :psh fontamentalizmi katolik norvegjez apo ai ortodoks serb, e kėshtu me radhė nė mėnyrė qė tė vėrtetohet njė herė e mirė se fundamentalizmi islamik nė shtetin e Kosovės ėshtė epifenomen i izoluar, pa asnjė lidhje me organizata tė ashtuquajtura "islamike" ndėrkohė qė fundamentalizmi i krishterė mund t'i kėrcėnojė edhe vendet mė demokratike e paqesore evropjane : psh Norvegjia.

Idealist
24-07-11, 19:51
varet se si i perceptojm civilizimet. hapesi i kesaj teme ka nje problem te madh, nuk ka be veteperceptimin e civilizimeve, kjo shihet edhe te firma e trubullt e tij. Ne kete kontekst, duhet folur shtruar pa paragjykime. Kosova nuk rrezikohet nga fundamentalizmi islamik (kjo nuk ekziston ne bote) por nga doktrinat pasive qe per qellim kane legalizimin e homoseksualitetit- ndoshta, pjese e te njejtes eshte hapesi i temes

Besi:)
25-07-11, 03:36
A ban me dit pse e ke sjell ket Tem en FD ?????

A mundesh me bo ndonjė ndryshim me ardhjen e ksaj teme, a mundesh me bo ndonjė debat rreth ksaj temes , a mendon se kjo tem dot jet pozitive ku njerzit e shohin se "Vehabizmi" simbaz gurit ėshtė i keq edhe Krishterizmi duhet te jet rruga e vetme,
Krishterizmin e morra si shembull duke i marr parasysh temat e meparshme ofenduese ndaj Muslimanve ....!

the godfather
25-07-11, 13:00
Edhe pas sulmeve barbare en Oslo shkrun dic haptas kunder Islamit bravo sa tru shprelar je Guri.

Lufta e I Boterore mbi 14.5 milion te vdekur- vrare nga jo Muslimanet.
Lufta e II boterore mbi 50 mil te vdekur- vrare nga jo Muslimanet.
Bomba ne hiroshima e nagasaki mbi 150 mij te vdekur-perseri vrare nga jo muslimanet.
LUFTA racore ne SHBA skam shifra.-perseri nga jomuslimanet.
Lufta ne Vietnam mbi 5 milion te vdekur-perseri vrare nga jo muslimanet.
Lufta Bosne e Kosove mbi 300 mij te vdekur-vrare nga jo Muslimanet.
Lufta ne Irak mbi 1 milion te vdekur-Perseri e perseri

etj etj

Shtinja lapsin e be llogari d.m.th veq per 50 vitet e fundit te tregova,deri kur nuk do te ndalen keto sulme ndaj Islamit deri kur ose je nje trushperlare ose i paguar nga caqet te caktuara.

Pulebardha
25-07-11, 13:50
The godfather, mos recito kėtu pėrralla femijesh, luftra e hapur ajo botėrore, ėshtė bėrė para bote... dmth. burrė me burrė, nuk kan shitur ideologji por t'ė ka thėnė ky ėshtė sistemi im, nėse je mė i fortė urdhėro.

Muslimanet bojn luftė t'ė fėlliqur, tinxare dhe me femra... manipulojne atje ku arrine... pa pikė turpi, mundohen me zėvėndėsuar Zotin, japin ligje dhe norma t'ė cilat nuk i njef njerėzimi.

Pse sulmojnė nė mėnyrė barbare, dhe shumė primitive... sepse e dinė shumė mirė, se kan ideologji tė qelbur... dhe hakmirren atje ku munden, kuptohet pa pikė trimerie.

Luftrat jan bėrė hapur, kurse ju po bėni luftė t'ė mjerueshme, duke bindur ata t'ė cilet jan nė gjendje t'ė mjerueshme, dhe ju kapni rastin dhe manipuloni aq sa mundeni.... dhe pikėrisht Besimi juj ėshtė fajtor, pėr kėtė gjendje kaotike nė Kosovė, e shumė vende tjera.

Ju jeni frigacak dhe njerėz t'ė mjerė asgjė mė shumė... lufta ėshtė e pastėr, mbaron ndonjėhere... kurse ju nuk po keni fund... mbi gjitha me e keqja ėshtė se Islamistėt nėnvlerėsojnė secilen gjė nė botė... pėrveq ate islamike.

Kjo flet cilat vlera i ka ky besim.

Dallandyshja_718
25-07-11, 14:49
Te nderuar debatues!
J'u lutem, hesapet mes njani tjetrit qeroni me MP dhe jo ketu, perndryshe t'gjitha postimet jashte temes do t'largohen...
P.S. Lexoni postimin, debatoni per temen ne fjale dhe jo te nenēmoni njeni tjetrin. Ēdo postim qe permban ofendim do t'fshihet pa asnje sqarim.

Argetim te kendshem,

Dallandyshja
B.R.

Idealist
25-07-11, 14:55
Te nderuar debatues!
J'u lutem, hesapet mes njani tjetrit qeroni me MP dhe jo ketu, perndryshe t'gjitha postimet jashte temes do t'largohen...
P.S. Lexoni postimin, debatoni per temen ne fjale dhe jo te nenēmoni njeni tjetrin. Ēdo postim qe permban ofendim do t'fshihet pa asnje sqarim.

Argetim te kendshem,

Dallandyshja
B.R.

Mire e ke, mirepo tema si e till eshte me tendenc qe i ngjason sulmit ne norvegji. Argetim me ceshtjet delikate nuk ka, andaj mbyllni temen do jete me mire e ne te ardhmen mos te tolerohet qe te hapen tema me permbajtje te tilla qe shkakton percarje, ofendime dhe perplasje ndermjet anetareve


Pulebardhe myslimanet kane be luftera- 1. Afganistan- Rusi
2. ceceni- Rusi dhe dihet kush i ka fituar lufterat.
Kurse veprimet qe flet ti, jane pjelle e politikes ditore per te paraqitur islamin si fe shtypese dhe te dhunes.
Te pyes, pse pas 11 shtatorit numri i myslimaneve eshte ritur dukshem, flitet per me shume se 7 milion jane konvertuar ne Islam?!

valiii
25-07-11, 15:04
Guri me dite qe e ki lexu gjithe kete shkrim qe na solle po ta garantoje qe kam me e lexu edhe une, edhe pse kam pune shume ma te menēura, po nejse lexoje edhe njehere dhe tregona ne pika te shkurta permbajtjen nese ka mundesi :))

Skyfter
25-07-11, 16:08
Kta vehabistat po dojn gjithqysh me apo pa dhune mu bo te shenjte amo shejtani s'po i le. :rolleyes:Nuk eshte perfekte amo Ideale nese keni kujdes me shifra dhe propaganda, dihet se kush dhe per cka kalon ne Islam .... Gati jan krejt coftinat e perendimit ata qe jan konvertu, jo se e dojn Islamin por vec per inati.


Ps. http://www.ex-muslime.de/indexAktuell.html

Guri i madh
25-07-11, 17:59
Guri me dite qe e ki lexu gjithe kete shkrim qe na solle po ta garantoje qe kam me e lexu edhe une, edhe pse kam pune shume ma te menēura, po nejse lexoje edhe njehere dhe tregona ne pika te shkurta permbajtjen nese ka mundesi :))valiii mos u mundo me i dhan kahje tjter temes

e mos u merr me mue po me realitetin e kosoves se sotshme si pergjegj,je ndaj shkrimit tuaJ PROVOKUS

une i shkeputa disa rreshta nga ky shkrim qe e kam sjell eddhe pse nuk e meriton me tu pergjegj ne kso pytje provokative si ti qe din me i bae kur nuk kie qka me than rreth temes

-----------------------------------------------------------------------------------------

Gjersa me qendrimin mosperfilles dhe neglizhent te institucioneve, apo prtive e OJQ-ve vendore dhe nderkombetare ne Kosove, qarqet politike antikosovare, po i ofrojne publikut evropian e boterore nje pasqyre te "popullit te padeshiruar", percjellur me propaganden per "rrezikun e krijimit te nje pyke myslimane ne brinjet e Evropes".
Kuluaret politike shteterore te Serbise me te tjere, ne bashkepunim te ngushte me muxhahedinet vendor e nderkombetare parashohin, apo po pergatisin nje "rebelim" te

Arb
25-07-11, 18:11
Edhe pas sulmeve barbare en Oslo shkrun dic haptas kunder Islamit bravo sa tru shprelar je Guri.

Lufta e I Boterore mbi 14.5 milion te vdekur- vrare nga jo Muslimanet.
Lufta e II boterore mbi 50 mil te vdekur- vrare nga jo Muslimanet.
Bomba ne hiroshima e nagasaki mbi 150 mij te vdekur-perseri vrare nga jo muslimanet.
LUFTA racore ne SHBA skam shifra.-perseri nga jomuslimanet.
Lufta ne Vietnam mbi 5 milion te vdekur-perseri vrare nga jo muslimanet.
Lufta Bosne e Kosove mbi 300 mij te vdekur-vrare nga jo Muslimanet.
Lufta ne Irak mbi 1 milion te vdekur-Perseri e perseri

etj etj

Shtinja lapsin e be llogari d.m.th veq per 50 vitet e fundit te tregova,deri kur nuk do te ndalen keto sulme ndaj Islamit deri kur ose je nje trushperlare ose i paguar nga caqet te caktuara.

Edhe ty po te dhimben shume ata krishtere te vrare nga ata "jo-muslimane?"

A bash ne kete pike ka mberri cmenduria jote a?

A bash kaq cmendurisht mendon se muslimanet jane engjej?

Pulebardha te paska dhene pergjigjen e duhur.

Besi:)
25-07-11, 19:29
Edhe ty po te dhimben shume ata krishtere te vrare nga ata "jo-muslimane?"

A bash ne kete pike ka mberri cmenduria jote a?

A bash kaq cmendurisht mendon se muslimanet jane engjej?

Pulebardha te paska dhene pergjigjen e duhur.


AAA Pis Kombetar ishe ti edhe disa tjer, Veq Bone Zot llug ..

Cfare teme ke hap Guri, a ke hap tem debati a veq tja futi hajte???

Jeni ka Protestoni si Shkit nqate deregje keni are, jo qe ju ka pru dikush po povini vet ...!

the godfather
25-07-11, 19:44
Edhe ty po te dhimben shume ata krishtere te vrare nga ata "jo-muslimane?"

A bash ne kete pike ka mberri cmenduria jote a?

A bash kaq cmendurisht mendon se muslimanet jane engjej?

Pulebardha te paska dhene pergjigjen e duhur.


1000 HER te kam thene mos u fsheh pas petkut te patriotizmit se ju ka dal "boja" pak patriot te kishe qen do te kishe kontribuar per nje tolerance te mirfillt kombtare-fetare por je i njejti qe gjithmon ke prishur tolerancen duke u fshehur pas "patriotizmit".

3 Lufta kan qene pas 1999 dhe qka kontribove ke pas koh per te kontribuar,por vetem ke ndenjur para TV e Pc ke shitur mend shshshsh.

the godfather
25-07-11, 19:59
The godfather, mos recito kėtu pėrralla femijesh, luftra e hapur ajo botėrore, ėshtė bėrė para bote... dmth. burrė me burrė, nuk kan shitur ideologji por t'ė ka thėnė ky ėshtė sistemi im, nėse je mė i fortė urdhėro.

Muslimanet bojn luftė t'ė fėlliqur, tinxare dhe me femra... manipulojne atje ku arrine... pa pikė turpi, mundohen me zėvėndėsuar Zotin, japin ligje dhe norma t'ė cilat nuk i njef njerėzimi.

Pse sulmojnė nė mėnyrė barbare, dhe shumė primitive... sepse e dinė shumė mirė, se kan ideologji tė qelbur... dhe hakmirren atje ku munden, kuptohet pa pikė trimerie.

Luftrat jan bėrė hapur, kurse ju po bėni luftė t'ė mjerueshme, duke bindur ata t'ė cilet jan nė gjendje t'ė mjerueshme, dhe ju kapni rastin dhe manipuloni aq sa mundeni.... dhe pikėrisht Besimi juj ėshtė fajtor, pėr kėtė gjendje kaotike nė Kosovė, e shumė vende tjera.

Ju jeni frigacak dhe njerėz t'ė mjerė asgjė mė shumė... lufta ėshtė e pastėr, mbaron ndonjėhere... kurse ju nuk po keni fund... mbi gjitha me e keqja ėshtė se Islamistėt nėnvlerėsojnė secilen gjė nė botė... pėrveq ate islamike.

Kjo flet cilat vlera i ka ky besim.


Po shihet qarte se ku arrin intelegjenca juaj e nderuar fajet i ka interneti dhe mediat e ndryshme qe vetem ta kan shperlar trurin.

Sikur te ekzistonte terrorizmi "Islamik" ne Kur'an ateher mendon se t'i do te ishe gjalle tani duke shkruar brockulla ketu se besoj.
qe 1500 vite Islami nuk ka bere terror askund perveq prej 11 shtatorit te vitit 1992 kur BUSHI i madh doli ne TV dhe e shpalli RENDIN E RI BOTEROR.
Para viti 92 nuk kishte akte terrori por vetem pas atij viti,sa akte u kryen ne bote mbi 2-3 akte sepse 11 shtatorin e 2001 mos e llogarit sepse ishte "INSIDE JOB" as Madridin e as Londeren te gjitha ato akte ishin per t'ia veshur Islamit dhe asgje me shum.

Islami i ka rreguallt e veta dhe nje nder rreguallt e ndaluara "haram" eshte vetvvrasja.
Pastaj nje citat i KUR'ANIT thote:SIKUR TA VRASESH NJE NJERI TE PAFAJSHEM ESHTE SIKUR TA VRASESH TERE NJERZIMIN,NESE E SHPETON NJE NJERI TE PAFAJSHEM ESHTE SIKUR TA SHPETOSH TERE NJERZIMIN.

Pastaj rregullat e luftes jane

ndalohet vrasja e femijeve,grave,pleqeve dhe njerzeve te pa armatosur,ndersa mrekullia eshte se nuk guxon armikut tu shkaterrosh shkollat,kishat,singagoat per nuk guxon as pemet tua demtosh.

Cdo musliman qe del jshte ketyre rregullave nuk eshte musliman,dhe tere keto akte jan bre nga jomuslimanet,edhe po te ishte ai musliman ai ka dalur nga rregullat e FESE ISLAME, dhe cdo gje qe ben jashte rregullave nuk i takon ISLAMIT.

kSHTU QE kush do qe i ben ato akte te tilla nuk i takon Islamit por mundohet t'i vishet petkut gjoja se un luftoj ne rrugen e ALL-LLAHUT.

E sa i perket ato lufta qe i permenda me heret vetem dua te them se mbi 80% e te vrareve kan qe civil kshtu qe t'i munesh me marr luften ne KOSOVE ku u vrane mbi 10 mij njerez gjate periudhes 97-99 vetem mbi 1000 kane qene ushtare te UCK te tjeret kan qene civil,ksaj i thua lufte "burr me burr" hahhaah te ik treni shoqe.