PDA

View Full Version : Policia nuk tėrhiqet pa e marrė edhe 1-n


Gloss
26-07-11, 01:20
05:08 Pėrfundojnė bisedimet ndėrmjet EULEX-it dhe pėrfaqėsuesėve tė Serbisė. Priten vendime pėr tėrheqjen ose jo tė barrikadės

04:49 Ministri i Brendshėm, Bajram Rexhepi konfirmon pėr KTV se njė polic ėshtė plagosur me granatė dore nė kėmbė. Zėdhėnėsi Brahim Sadria thotė se ai ėshtė jashtė rrezikut pėr jetėn

04:23 AP e Reuters raportojnė pėr pėrpjekjet e Prishtinės pėr tė marrė nėn kontroll pjesėn e saj veriore tė kontestuar

04:01 Komandanti i KFOR-it, Erhard Buhler ka nisur njė takim me shefin e ekipit negociator serb, Borko Stefanovic

03:49 KIM Radio raporton se Njėsia Speciale po ēarmatos policėt serbė tė Policisė sė Kosovės

03: 43 Bogdanovic dhe Stefanovic qė kanė mbėrritur nė veri janė nė bisedime me pėrfaqėsues tė EULEX-it

03: 39 Njė helikopter i KFOR-it vazhdon tė fluturojė nė pjesėn veriore tė vendit

03: 31 Portali Indeksonline mėson se Njėsia Speciale e Policisė sė Kosovės ka tentuar sėrish zhbllokimin e rrugės dhe marrjen nėn kontroll tė Pikės 1, por nuk ia ka dalur.

03:24 Serbia ka "alarmuar" BE-nė, NATO-n dhe OKB-nė pėr aksionin e Policisė nė veri tė Kosovės

03:07 Rreth 200 serbė vazhdojnė tė jenė tė mbledhur tek pika 31, duke kėrkuar largimin e forcave tė Njėsisė Speciale tė Policisė sė Kosovės

02: 49 EULEX: Hapat e njėanshėm janė tė dėmshėm - Komunikata e plotė
"Ėshtė e rėndėsishme qė situata aktuale tė zgjidhet nė mėnyrė tė qetė dhe paqėsore. EULEX po bashkėpunon ngushtė me KFOR-in pėr ta bėrė kėtė dhe pėr ta ruajtur sigurinė. EULEX nuk ka qenė nė asnjė formė i pėrfshirė nė aksionin e ndėrmarrė nga Njėsitė Speciale tė Policisė sė Kosovės. EULEX-i dhe Bashkimi Evropian nė Bruksel e kanė bėrė tė qartė se ēėshtja e vulave doganore duhet tė zgjifhet nėpėrmjet dialogut ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit. Veprimet e njėanshme nga cilado palė nuk ndihmojnė aspak. Problemet duhet tė zgjidhen nė mėnyrė paqėsore”

02: 41 Karabinierėt italianė janė ende nė pėrkrahje tė Policisė sė Kosovės, nė Rudare tek Pika 1, dhe pritet tė ndihmojė marrjen nėn kontroll edhe tė kėsaj pike.

02: 31 Komandanti i KFOR-it, Buhler dhe trupat e tij janė tėrhequr nga Rudarja, duke u thėnė serbėve qė tė shkojnė tė flenė. Aty kanė mbetur forcat e Njėsisė Speciale tė Policisė sė Republikės. Ato kanė marrė urdhėr nga lart qė tė mos largohen, pa e marrė nėn kontroll Pikėn 1.

02:07 Policia e Kosovės ka arrestuar 4 serbė nė Brnjak, tek pika 1, pas njė pėrleshje me serbėt lokalė

01 : 43 Njė polic i Njėsisė Speciale ėshtė lėnduar lehtė gjatė aksionit nė veri, dhe ėshtė evakuuar nga atje, raporton ARTA.
01: 26 Ka shkuar nė 1500 numri i serbėve tė mbledhur afėr pikės kufitare 1, qė janė tė vendosur tė mos lejojnė kalimin e Njėsisė speciale pėr tė marrė kontrollin e kėsaj pike. KFOR-i po vazhdon negociatat me ta.

01:21 I ashtuquajturi ministėr pėr Kosovėn nė qeverinė e Serbisė, Goran Bogdanovic bashkė me shefin e ekipit negociator, Borko Stefanoviq kanė ardhur me urgjencė nė veri tė Kosovės
01:16 KFOR-i ka dėrguar njė komunikatė, ku shefi i tij, Erhard Buhler ka bėrė thirrje qė tė mos ketė eskalim tė dhunės, dhe qė tė tregohet maturi, sepse KFOR-i ėshtė i gatshėm tė veprojė pėr tė ndaluar dhunėn
01:10 Serbėt kanė nisur tė mblidhen tek ura kryesore nė Mitrovicė, ku ka forca tė KFOR-it dhe tashmė edhe tė Njėsisė Speciale tė Policisė sė Kosovės

01:04 RTK pohon se ushtarėt e KFOR-it janė sulmuar me gurė nė pikėn 1, teksa Buhler po provon tė bindė serbėt qė tė lirojnė rrugėn

00:51 RTV 21 raporton se serbėt e mbledhur tek Pika 1, nuk po lėshojnė pe, dhe me kamionė, traktorė e buldozerė kanė bllokuar rrugė. Komandanti i KFOR-it, Buhler po negocion me Policinė e Kosovės dhe me pėrfaqėsuesit serbė pėr ta liruar rrugėn

00:51 Kuēi nė KTV : "Nuk duam qė me kėtė aksion tė frikėsojmė serbėt tanė nė kėtė pjesė dhe ky ėshtė njė aksion normal. U bėj thirrje qytetarėve pėr qetėsi e maturi"

00:44 Po vazhdon operacioni nė veri tė vendit, dhe sipas KTV-sė ka makina tė thyera tė Policisė. Operacioni po udhėhiqet nga ana e Shpend Maxhunit, zv/drejtor i Operativės

00:34 Raportohet se nė drejtim tė veriut ėshtė nisur edhe vetė Komandanti i KFOR-it, Erhard Buhler

00: 26 Dhjetėra serbė kanė filluar njė marsh drejt pikės 31. RTK njofton se bėhet fjalė pėr rreth 100 serbė me makinė. Ndėrkohė nė anėn tjetėr, njėsitė speciale tė Policisė janė nė gjendje gatishmėrie.

00: 16 Rexhepi: “E kami marrė nėn kontroll 31, por nuk do tė provokojmė situatėn, dhe pėr shkak tė bllokadės nuk do tė mund tė marrim njėherė pikėn 1. Po provojmė tė ruajmė edhe qytetarėt dhe policinė”

00:13: Rexhepi: “Nuk ka pasur fare koordinim me EULEX-in. Kemi tentuar, por ata nuk kanė pasur gatishmėrinė pėr tė ndihmuar aksionin”

00:04: Bajram Rexhepi: “Kemi forca shtesė nė rast nevoje. Policia e Kosovės nuk tėrhiqet”

23:51 Korrespodenti i Kohės Ditore nė Mitrovicė raporton se serbėt e tubuar kanė gjuajtur me armė nė drejtim tė Policisė sė Kosovės, ndėrkohė qė MUP-i ka bėrė thirrje pėr mobilizim tė serbėve pėr tė bllokuar rrugėt.

23: 48: Drejtorit tė Policisė nuk iu kėrkua mendimi pėr aksionin nė veri, dhe ky ishtė njė vendim i ministrit Rexhepi. Ai tha nė KTV se nuk u lajmėrua fare pėr dorėheqjen. Ish-drejtori Maliqi tha se ai ishte i gatshėm qė vetė tė udhėheqė nė veri aksionin pėr marrjen e dy pikave kufitare. “Nuk qėndron. Unė kam pasur gjithmonė gatishmėrinė pėr tė treguar pėrkushtimin pėr vendin”, ka thėnė Maliqi.

23:46: Megjithėse pika 31 ėshtė vėnė nė kontrollin e Policisė sė Kosovės, pika 1 ende nuk ėshtė nė duar tė Policisė. Banorė serbė lokalė raportohet se e kanė bllokuar rrugėn pėr nė pikėn 1. Forca tė mėdha tė Policisė po tentojnė qė tė bisedojnė me banorėt serbė pėr ta zhbllokuar rrugėn, por ende nuk ėshtė gjetur asnjė zgjidhje.

23:34: Oliver Ivanoviq: “Ėshtė vendim i pamenduar, qė mund ta eskalojė situatėn ndeshjėm nė veri. Situata veē ėshtė e tensionuar"

23:29: Zv/kryeministrja Kusari – Lila – “ Duhet tė kuptohet se Kosova ėshtė njė njėsi territorial dhe ligjet vlejnė nė krejt territorin. Nuk mund tė ketė dy zona doganore. Vendimi ėshtė nė pėrputhje me Kushtetutėn e Kosovės. Kemi shkuar atje pėr ta implementuar nė tėrėsi vendimin pėr reciprocitetin."

23:12 Pika 1 tashmė ėshtė marrė nėn kontroll, njofton RTK. Policia e Kosovės e ka njoftuar EULEX-in se ėshtė aty me urdhėr tė Ministrit tė Brendshė, dhe ka pėr detyrė tė ndalojė kamionėt qė hyjnė nga Serbia. Situata ėshtė e qetė.

23:04 Disa serbė nė fshatrat e Leposaviqit kanė tentuar tė bllokojnė kalimin e Njėsisė Speciale nė pikat kufitarė nė veri.

22: 54 Forca tė shumta tė Njėsisė Speciale janė nisur me urgjencė pėr nė veri tė vendit, me urdhėr tė kryeministrit Thaēi. Transmetuesi publik, RTK, bėn me dije se policia ka shkuar pėr tė marrė nėn kontroll total pikat 1 dhe 31 tė kufirit me Serbinė. Aksioni i Thaēit vjen pėr tė respektuar reciprocitetin me Serbinė, vendim i marrė para pak ditėsh. Nė kėto momente, raportohet se kryeministri Thaēi ėshtė duke zhvilluar takime me ndėrkombėtarėt.

eaLEsMnxaEM

Burimi: http://www.indeksonline.net/?page=1,2,5475

Zero Cool
26-07-11, 11:15
Pika 1 dhe 31 nėn kontroll tė Policisė sė Kosovės


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0726085733617_m.jpg


Zėvendėskryeministri i vendit, Hajredin Kuēi konfirmoi tė martėn pėr Telegrafin se edhe pika doganore 1 ėshtė vendosur nėn kontroll tė autoriteteve tė shtetit tė Kosovės. Derisa, pika doganore 31 ėshtė vendosur mbrėmė nėn kontroll, pika 1 ėshtė vendosur sot nė orėt e mėngjesit dhe nė kėtė pjesė tė vendit pritet tė arrijnė forca shtesė.
Ndėrsa, gjatė njė interviste nė RTK, Kuēi theksoi se ky realisht ėshtė njė aktivitet i rėndomtė qė e ka policia e vendit pėr vėnien e sundimit tė ligjit, mirėpo sipas tij, kjo mund tė duket ndryshe pėr situatėn qė ka qenė vendi.

Ai tha se duhet kuptuar si njė aksion kushtetues, qė pėr qėllim vėnien e rendit dhe ligjit nė kėto dy pika. Sipas tij, njė aksion i tillė ishte menduar tė bėhet edhe nė shtator tė vitit tė kaluar, por ėshtė shtyrė pėr shkak tė zgjedhjeve.

Zėvendėskryeministri vlerėsoi se aksioni ėshtė i menduar mirė dhe i konsultuar, megjithėse ėshtė vendim kryekėput i kryeministrit dhe nė kėtė rrjedhė institucionet e vendit janė linjėn e parė.

Kuēi mė tej vlerėsoi se nuk duhet tė ketė panik dhe tė frikėsohen serbėt e asaj pjese, pasi sipas tij, e tėra po bėhet pėr vėnien e sundimit tė ligjit dhe shumė shpejt edhe qytetarėt e asaj ane do tė shohin se janė ēliruar nga njė pjesė e njerėzve qė thirren nė patriotizėm tė rrejshėm.

Ai tha se aksioni i mbrėmshėm mund t’i pengojė vetėm atyre qė merren me kontrabandė dhe jo atyre qė dėshirojnė stabilitet dhe sundim tė ligjit.

Zėvendėskryeministri konfirmoi se Policia e vendit ka bėrė pėrgatitjet e duhura dhe qėllim do tė jetė vendosja e doganierėve tanė. Ai tha se derisa pika 31 ėshtė marrė menjėherė nė kontroll, nė pikėn 1 ka pasur pengesa pėr shkak tė perceptimeve, mirėpo edhe kjo pikė ėshtė arritur nė jetė nėn kontroll nė orėt e mėngjesit tė sė martės.

Kuēi duke folur rreth aksionit tha se ka qenė vendor, ndėrsa duke folur rreth bashkėpunimit tha se aksioni ka qenė mirė i menduar dhe i konsultuar, edhe pse sipas tij EULEX-i ndoshta nuk ka qenė ndihmues nė kėtė proces, por autoritetet vendore e kanė marrė barrėn.

Ai tha se KFOR-i ėshtė duke e kryer punėn e vet, ndėrsa shprehu besimin se edhe EULEX-i do tė ketė aktivitet shtesė. Sipas tij, edhe ata qė kanė qenė hezitues tė kėtij aksioni do t’i shohin rezultatet pozitive.

Zėvendėskryeministri i ftoi qytetarėt tė jenė bashkėpunues me autoritetet vendore dhe ndėrkombėtare, dhe shprehu besimin edhe KFOR-i edhe EULEX-i do ta kryejnė punėn si duhet.
Sipas tij, institucionet e vendit nuk janė duke u ndeshur me askėnd, por ėshtė aksion qė ka pėr qėllim shtrimin e sovranitetit.

Ai tha se janė tė vendosur qė vendimin ta qojnė deri nė fund dhe t’i kryejnė detyrat kushtetuese ashtu si duhet, por pa pasoja.

Zero Cool
26-07-11, 11:17
REAGON SERBIA


Pėr aksionet e njėsiteve tė Policisė sė Kosovės dhe marrjes nėn kontroll tė pikave 1 dhe 31 tė doganave nė veri tė vendit, kanė reaguar edhe institucionet e Serbisė. ...


Presidenti i Serbisė, Boris Tadic dhe kryeministri, Mirko Cvetkoviq kanė kontaktuar menjėherė Komisionin Evropian, OKB-nė, NATO-n dhe institucionet tjera ndėrkombėtare, pas intervenimit tė Policisė sė Kosovės nė veri pėr tė marrė kontrollin nė pikat kufitare me Serbinė.

Zero Cool
26-07-11, 11:18
Serbėt bllokojnė rrugėn, situata e menaxhueshme


Serbėt e veriut kanė bllokuar rrugėn qė shpie pėr nė pikėn doganore 1, si dhe bllokadė tė rrugės ka edhe nė rrugėn pėr nė pikėn doganore 31. Megjithatė, Policia e Kosovės duke i mbajtur nėn kontroll pikat doganore 1 dhe 31, ndėrsa situatėn nė veri e konsideron tė qetė dhe tė menaxhueshme.
Korrespondenti i Telegrafit njofton se serbėt e veriut kanė bllokuar rrugėn nė fshatin Rudar, qė shpie pėr nė pikėn doganore 1.

Bllokadė tė rrugės ka edhe nė fshatin Zhazh, ku serbėt kanė shkarkuar zhavorr mes rrugės pėr tė pamundėsuar qarkullimin e mjeteve nė atė pjesė, gjegjėsisht pėr nė pikėn doganore 31.

Pjesėtarė tė KFOR-it shihen aktiv nė kėtė pjesė, ndėrkohė mė tė rrallė janė kontrollet nga Policia e Kosovės.

Megjithatė, Policia e Kosovės duke i mbajtur nėn kontroll pikat doganore 1 dhe 31, ndėrsa situatėn nė veri e konsideron tė qetė dhe tė menaxhueshme.

Zero Cool
26-07-11, 11:18
Vetėvendosje: Kurrsesi s’bėn tė zmbrapsemi tash


Lėvizja Vetėvendosje pėrmes njė komunikate pėr media aksionin e Policisė sė Kosovės pėr marrjen nėn kontroll tė pikave doganore 1 dhe 31 e quajti vendim tė kuptueshėm, tė drejtė dhe tė arsyeshėm.
Sipas Vetėvendosjes vendimi pėr moslejimin e mallrave prej Serbisė nė Kosovė, nė kuadėr tė reciprocitetit karshi Serbisė, ėshtė praktikisht i pamundur tė zbatohet pa i marrė nėn kontroll kėto dy pika doganore, “prandaj, vendimi i fundit i Qeverisė ėshtė i kuptueshėm, i arsyeshėm dhe i drejtė”.

“Me kėtė rast, shpresojmė qė nuk ėshtė menduar vetėm hapi i parė. Shpresojmė qė qeveria ka nisur me zbatimin e njė plani e njė strategjie mė tė gjerė pėr ta bėrė Kosovėn sovrane e me integritet territorial. Nėse ėshtė menduar vetėm hapi i parė, atėherė mund tė bėhet edhe mė keq seē ka qenė deri mė tash. Nėse nuk vazhdohet me ofensivė tė vendosur deri nė fund, pikat e marra nėn kontroll mund tė mos mbrohen gjatė...”, thuhet nė komunikatė.

“Sidoqoftė, edhe nėse qeveria e Kosovės nuk ka menduar mė shumė e mė gjatė se kėtė hapin e parė qė e ndėrmori, mungesa e planit dhe strategjisė duhen kompensuar me thirrjen e domosdoshme qė qeveria dhe Presidentja duhet t’ia bėjnė gjithė popullit dhe shoqėrisė sonė nė mbrojtje tė Kosovės nė kėto momente tė jashtėzakonshme. Populli dhe qytetarėt e Kosovės, qeveria dhe organet mė tė larta shtetėrore, duhet tė jenė nė gjendje gatishmėrie pėr njėri-tjetrin dhe sė bashku tė gatshėm pėr Kosovėn. Ajo ēfarė ndodh ose nuk ndodh brenda disa ditėve nė kohėra si kjo, kollaj mund tė pėrcaktojė periudha tė tėra prej disa dekadave mė pastaj”, thuhet mė tej nė komunikatėn e Vetėvendosjes.

Sipas tyre, shteti i Kosovės kurrsesi nuk bėn tė zmbrapset tash. “Populli dhe institucionet e Kosovės tash duhet tė jenė vigjilentė dhe tė organizuar pėr ta mbrojtur Kosovėn, pėr ta mbėshtetur pa kursim policinė e Kosovės qė e mbron Kosovėn. Organizimi i pėrbashkėt i popullit, institucioneve dhe subjekteve politike e shoqėrore do ta pėrshpejtonte dhe lehtėsonte fitoren. Lėvizja VETĖVENDOSJE!, me tė gjithė aktivistėt dhe anėtarėt e saj, ėshtė e gatshme dhe shumė e interesuar qė tė kontribuojė pėr kėtė. Tash ėshtė koha qė institucionet mė tė larta shtetėrore tė mos administrojnė teknikisht por tė prijnė politikisht”.

Zero Cool
26-07-11, 11:19
AAK inkurajon Qeverinė pėr aksionin nė veriAleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės inkurajon Qeverinė e Kosovės qė me vendosmėri tė pėrfundojė operacionin policor nė veri tė Kosovės.
AAK ėshtė e bindur se situata e krijuar pėr vite me radhė nė veri tė Kosovės ėshtė problem i mungesės sė sundimit tė ligjit dhe meriton trajtim tė tillė nga institucionet vendore dhe ndėrkombėtare.

“Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės (AAK) po pėrcjellė me kujdes zhvillimet e fundit nė veri tė Kosovės. Duke pasur parasysh nevojėn jetike pėr rivendosjen e kontrollit shtetėror legjitim nė atė pjesė tė Kosovės dhe posaēėrisht nė pikat kufitare-doganore 1 dhe 31, vlerėsojmė se operacioni i Policisė sė Kosovės duhet tė rezultojė me krijimin e mundėsisė pėr zbatimin e Kushtetutės dhe ligjeve nė veri tė vendit”, thuhet nė komunikatė.

AAK inkurajon Qeverinė e Kosovės qė me vendosmėri tė pėrfundojė operacionin policor nė veri tė Kosovės, nė mėnyrė qė atje tė vendoset siguria publike dhe qytetarėve tė asaj pjese t’u sigurohet tė drejtat e njeriut.

“Kujdesi i shtuar dhe profesionalizmi nė realizimin e operacionit ėshtė tejet i rėndėsishėm pėr ruajtjen e jetės sė qytetarėve tė Kosovės nė atė pjesė dhe oficerėve policorė. Ne ēmojmė vullnetin e oficerėve tė Njėsive Speciale tė Policisė pėr detyrėn ndaj vendit, duke qenė tė bindur nė pėrgatitjet e larta fizike dhe profesionale tė tyre”, thuhet nė komunikatė.

Nė tė njėjtėn kohė, AAK fton Qeverinė e Kosovės qė tė koordinojė plotėsisht aktivitetet e veta me KFOR-in, si garantues i sigurisė sė pėrgjithshme tė vendit.

AAK thotė se ka insistuar qė nga pjesa e parė e vitit 2008 qė autoriteti i shtetit tė pėrdoret pėr tė vendosur rendin dhe ligjin nė tėrė territorin e Kosovės, si e drejtė e pakontestueshme sovrane e Republikės sė Kosovės.

“Dėmet e deritashme qė i janė shkaktuar shtetit dhe popullit tė Kosovės kėrkojnė adresim shtetėror, prandaj angazhimi i trupave speciale tė Policisė sė Kosovės ka qenė i pashmangshėm”, thuhet nė komunikatėn e AAK-sė.

Zero Cool
26-07-11, 11:19
Intervenimi nė veri, Veteranėt: Tė gatshėm tė ndihmojmė


Organizata e Veteranėve tė Luftės sė UĒK-sė, pėrmes njė komunikate pėr medie, ka pėrshėndetur vendimin e Qeverisė dhe aksionin e MPB-sė, pėr vendosjen e rendit nė pikat doganore 1 dhe 31.

Kjo organizatė vlerėson se ėshtė obligim i institucioneve tė shtetit, ruajtja e rendit dhe sovranitetit nė tėrė territorin, dhe veprimin e fundit ne e konsiderojmė si veprim tė zakonshėm tė shtetit nė kryerjen e detyrave tė veta.

“Duke inkurajuar institucionet shtetėrore qė tė vazhdojnė me ruajtjen e sovranitetit, ne ju bėjmė thirrje qė tė mos bien nė presionet e EULEX-it, mision i cili me deklaratat e tij edhe njėherė u dėshmua i dėmshėm pėr Kosovėn dhe i paaftė nė realizimin e asaj pėr ēka ėshtė ftuar. Tendenca qė EULEX tė pengojė njė aksion legjitim pėr rendin dhe ligjin, ėshtė vetėm pėrpjekje pėr mbrojtje tė strukturave kriminale serbe, detyra e tė cilave ėshtė kontrabanda dhe krimi i organizuar. Siē shihet mosfunksionimi i shtetit ligjor nė terė territorin e Kosovės, i konvenon EULEX-it pėr tė zgjatur deri nė pafundėsi mandatin e tij nė Kosovė”, thuhet nė komunikatė.

OVL tė UĒK-sė shton se ėshtė duke pėrcjellė me kujdes zhvillimet e fundit, ndėrkaq bėn thirrje qė populli i Kosovės, e nė veēanti veteranėt, “tė mos bien nė asnjė lloj provokimi, pasi qė janė institucionet e shtetit ato qė menaxhojnė situata tė tilla”.

“Gjithsesi, nė rast tė nevojės pėr mobilizim tė veteranėve, veteranėt do tė jenė tė gatshėm tė pėrgjigjen nė ēfarėdo lloj sfide, nė mbrojtje tė interesave tė vendit”, theksohet nė komunikatė.

Zero Cool
26-07-11, 11:28
LDK pėrkrah aksionin nė veri


Lidhja Demokratike e Kosovės pėrmes njė deklarate pėr media ka shprehur pėrkrahjen pėr ēdo veprim tė institucioneve tė Republikės sė Kosovės, qė ka mbėshtetje nė Kushtetutėn e vendit dhe qė ėshtė nė funksion tė sundimit tė ligjit.


LDK po ashtu shprehu mbėshtetjen e plotė pėr Policinė e Kosovės dhe bėn thirrje pėr asistencė edhe tė institucioneve gjegjėse ndėrkombėtare me qėllim tė kthimit tė rendit dhe tė ligjit nė Veri tė Kosovės.

“Lidhja Demokratike e Kosovės vlerėson se vetėm sundimi i rendit dhe i ligjit nė tėrė territorin e Republikės sė Kosovės krijon kushte pėr jetė tė qetė dhe prosperuese pėr tė gjithė qytetarėt, pa marrė parasysh pėrkatėsinė etnike tė tyre”, thuhet nė komunikatė.

Zero Cool
26-07-11, 11:31
Marrja e doganave nėn kontroll, kėrcėnojnė serbėt


http://www.zeri.info/fotot/33257/main_kfor-27-shtator---l.h..jpg


Pika kufitare nė Jarinje, qė njihet si Pika 1, ėshtė marrė nėn kontroll totale nga njėsitė speciale tė Policisė sė Kosovės. Nė kėtė pikė, tė martėn nė mėngjes, ka qėndruar pėr rreth 15 minuta edhe komandanti i KFOR-it, Erhard Buhler, i cili ka vėzhguar edhe pėr sė afėrmi zhvillimet atje.

Gjatė qėndrimit tė tij nė pikėn kufitare 1, ai ka zhvilluar njė bisedė tė shkurtėr edhe me tė ashtuquajturin kryeshef i qarkut tė Mitrovicės, Radenko Nedelkoviq.

Burime tė Kosovapress-it bėjnė tė ditur se ky i fundit e ka kėrcėnuar komandantin e KOFOR-it se e tėrė popullata serbe do tė dal dhe tė qėndrojė nėpėr rrugė, duke mbajtur kėshtu ato tė bllokuara, nėse komandanti nuk urdhėron largimin e forcave tė KFOR-it dhe policisė nė kufi. /rtv21/

. . .

Me helikopterė tė KFOR-it marrin kontrollin e Pikės 1

Para aksionit pėr tė marrė nėn kontroll edhe pikėn kufitare 1 nė veri tė Kosovės, kryeministri i Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi, ka zhvilluar njė takim me komandantin e KFOR-it, Erhard Buhler.

Pas kėtij takimi, me dy helikopterė tė KFOR-it, forcat e policisė dhe zyrtarėt doganorė tė Kosovės, janė dėrguar nė pikėn 1 tė kufirit, duke kompletuar kėshtu operacionin e Qeverisė sė Kosovės pėr marrjen nėn kontroll tė pikave doganore 1 dhe 31, raporton RTK.

Bilanci i kėtij operacioni ka qenė 4 policė tė lėnduar, 1 me armė zjarri tė tjerėt me gurė dhe gjėsende tė tjera tė forta.

. . .

Edhe pika 1 nėn kontrollin e shtetit

Lajmin pėr marrjen nėn kontroll edhe tė pikės 1 nga Policia e Kosovės, e ka konfirmuar edhe ministri i brendshėm i Kosovės, Bajram Rexhepi.

“Kemi pritur se mund tė ketė vėshtirėsi. Por, situata ėshtė qetė. Tani ėshtė shtrirė sovraniteti, dhe ky ėshtė njė hap shumė i rėndėsishėm”, ka thėnė Rexhepi, raporton REL.

Ministri Rexhepi tha se futja nėn kontroll e pikės 31 ėshtė bėrė nėn tė ashtuquajturin Planin B. Ai njoftoi gjithashtu se gjatė aksionit, njė polic ėshtė lėnduar me njė mjet shpėrthyes, dhe dy-tre tė tjerė janė lėnduar nga hedhja e xhamave dhe gurėve, prej anės sė serbėve lokalė, gjė tė cilėn, ministri e quan si dėm minimal.

Rexhepi ka thėnė se njėsitė speciale tė policisė do tė qėndrojnė nė veri deri sa tė jetė e nevojshme dhe derisa tė vendosen doganierėt.

. . .

Gentilini: Operacioni s’ishte i dobishėm

“Operacioni i kryer mbrėmė nga autoritetet e Kosovės nuk ishte i dobishėm. Ai nuk ėshtė bėrė nė konsultim me bashkėsinė ndėrkombėtare dhe BE-ja nuk e ka miratuar atė”, ka thėnė Fernando Gentilini, Pėrfaqėsuesit Special i BE-sė pėr Kosovėn nė lidhje me situatėn nė veri.

“Ėshtė thelbėsore qė situata tė qetėsohet tani dhe tė kthehemi ku kemi qenė. EULEX-i ėshtė i gatshėm t’i ndihmojė autoritetet e Kosovės nė kėtė”, ka thėnė Gentilini, pėr tė shtuar se “dialogu ėshtė e vetmja mėnyrė qė tė zgjidhet ēėshtja e vulave tė doganave dhe tė rivendosė tregti tė lirė nė tė dy drejtimet”.

“Veprimet unilaterale nga njėra palė apo tjetra nuk mund ta zgjidhin problemin”, ka thėnė Gentilini. /rel/

. . .

Zėvendėskryeministri i vendit, Hajredin Kuēi konfirmoi tė martėn pėr Telegrafin se edhe pika doganore 1 ėshtė vendosur nėn kontroll tė autoriteteve tė shtetit tė Kosovės. Derisa, pika doganore 31 ėshtė vendosur mbrėmė nėn kontroll, pika 1 ėshtė vendosur sot nė orėt e mėngjesit dhe nė kėtė pjesė tė vendit pritet tė arrijnė forca shtesė.

Zėvendėskryeministri Kuēi, i pyetur nga “Zėri”, ka thėnė se vendimi i kryeministrit Thaēi pėr tė marrė kontrollin nė pikat 1 dhe 31 nė veri tė Kosovės, ėshtė marrė nė pėrputhje me faktorėt ndėrkombėtarė dhe me EULEX-in.

“Nė vijėn e parė do tė jetė Policia e Kosovės, ndėrsa presim mbėshtetje edhe nga EULEX-i dhe nga KFOR-i”, ka thėnė Kuēi.

. . .

EULEX: Veprimet e njėanshme, nuk ndihmojnė

Me anė tė njė komunikate pėr media, EULEX-i ka reaguar pėr veprimet e Policisė sė Kosovės.

“Ėshtė e rėndėsishme qė situata aktuale tė zgjidhet nė mėnyrė tė qetė dhe paqėsore. EULEX po bashkėpunon ngushtė me KFOR-in pėr ta bėrė kėtė dhe pėr ta ruajtur sigurinė. EULEX nuk ka qenė nė asnjė formė i pėrfshirė nė aksionin e ndėrmarrė nga Njėsitė Speciale tė Policisė sė Kosovės”, thuhet nė mes tjerash nė komunikatėn e EULEX-it.

“EULEX-i dhe Bashkimi Evropian nė Bruksel e kanė bėrė tė qartė se ēėshtja e vulave doganore duhet tė zgjidhet nėpėrmjet dialogut Prishtinė-Beograd. Veprimet e njėanshme nga cilado palė nuk ndihmojnė aspak. Problemet duhet tė zgjidhen nė mėnyrė paqėsore”, thuhet nė fund tė komunikatės sė EULEX-it.

. . .

Tensionohet veriu, KFOR-EULEX thirrje pėr maturi

Komandanti i KFOR-it, Erhard Buhler ka bėrė thirrje kundėr eskalimit tė dhunės nė veri tė vendit dhe ka kėrkuar maturi nga tė gjitha palėt.

“KFOR-i nuk pranon kurrfarė dhune. Nė nji shoqėri demokratike mendimet e ndryshme apo pozitat konfliktuoze duhet tė zgjidhen nė mėnyrė paqėsore me diskutime dhe negociata”, thuhet nė njė komunikatė pėr media tė KFOR-it.

"KFOR ėshtė i informuar mbi situatėn sonte dhe i ka alarmuar njė numėr tė konsiderusėhėm njėsish qė tė ndėrhyjnė nėse ėshtė nevoja. KFOR-i mbikqyrė situatėn dhe trupat e KFOR-it janė nė veri tė Kosovės dhe do tė ndihmojnė pėr ta zbutur situatėn nėse ėshtė nevoja".

Edhe zėdhėnėsi i EULEX-it, Nicholas Hawton nė njė prononcim pėr RTV21 ka bėrė thirrje pėr qetėsi nga tė gjitha palėt.

Ai ka thėnė se EULEX-i nuk ka qenė nė dijeni pėr aksionin e ndėrmarrė nga forcat policore nė veri tė Kosovės – por ka shtuar se misioni evropian ka bashkėpunim shumė tė afėrt me KFOR-in dhe do t’i bashkėrendojnė veprimet pėr ruajtjen e rendit dhe ligjit nė veri tė vendit.

Raportohet po ashtu se serbėt kanė nisur tė mblidhen tek ura kryesore nė Mitrovicė, ku ka forca tė KFOR-it dhe tė njėsisė speciale tė Policisė sė Kosovės.

Pika 31 nėn kontroll, pėr pikėn 1 pengesė edhe EULEX

Ministri i Brendshėm, Bajram Rexhepi deklaroi pėr mediet se janė tė vendosur nė realizimin e aksionit tė tyre nė marrjen nėn kontroll tė pikės 1 dhe 31.

Ai shtoi se EULEX-i nuk ėshtė treguar i gatshėm tė ndihmojė nė kėtė aksion.

“Nuk ka pasur fare koordinim me EULEX-in. Kemi tentuar, por ata nuk kanė pasur gatishmėrinė pėr tė ndihmuar aksionin”, deklaroi ministri Rexhepi, duke shtuar se nė dispozicion “kemi forca shtesė nė rast nevoje”.

Ai gjithashtu bėri tė ditur se Policia e EULEX-it po pengon hyrjen nė pikėn 1 tė Njėsisė Speciale tė Kosovės, konkretisht nė fshatin Rudare tė Leposaviqit.

Ndėrkaq, Policia e Kosovės nė kėto aksione ėshtė e pajisur me armė tė ndryshme dhe autoblinda.

Ivanoviq: Situata mund tė eskalojė

Sekretari shtetėror nė Ministrinė serbe pėr Kosovėn, Oliver Ivanoviq ka paralajmėruar se situata nė veri tė Kosovės mund tė "eskalojė".

“Situata ėshtė mjaft e tensionuar, ai ėshtė njė gjest i pamenduar pėr tė cilėn nuk ka asnjė shpjegim," ka thėnė Ivanoviq, duke komentuar vendimin e Prishtinės pėr dėrgimin e njėsive special tė policisė nė vendkalimet kufitare.

Ai tha se ka folur me pėrfaqėsues tė bashkėsisė ndėrkombėtare dhe se pret pėrgjigje nga KFOR-i dhe EULEX-it.

Ivanoviq tha se "tensioni kryesor pritet nė mėngjes" dhe se ekziston rreziku qė situata "tė pėrshkallėzohet”, raporton Evropa e Lirė.

****

Kusari-Lila: Ligjet vlejnė nė krejt territorin

Nė njė prononcim pėr mediet, zėvendėskryeministrja dhe ministrja e Tregtisė dhe Industrisė, Mimoza Kusari-Lila tha se atje kemi shkuar pėr t’i implementuar nė tėrėsi masat e reciprocitetit.

“Duhet tė kuptohet se Kosova ėshtė njė njėsi territorial dhe ligjet vlejnė nė krejt territorin. Nuk mund tė ketė dy zona doganore. Vendimi ėshtė nė pėrputhje me Kushtetutėn e Kosovės. Kemi shkuar atje pėr ta implementuar nė tėrėsi vendimin pėr reciprocitetin”, theksoi Kusari-Lila.

. . .

Policia merr nėn kontroll Pikėn 31

Policia e Kosovės tashmė ka marrė nėn kontroll Pikėn 31 tė doganave nė Veri tė Kosovės, raporton RTK.

Ndėrkaq, Pika 1, po sipas kėtij televizioni, ende nuk ėshtė marrė nėn kontrollin e Policisė sė Kosovės, pasi qė, siē u raportua, serbėt e kėsaj ane kanė dalė dhe kanė bllokuar rrugėt qė ēojnė tek ajo pikė, mirėpo policia ėshtė e bindur se do ta marrė nėn kontroll edhe kėtė pikė.

. . .

Thaēi shkarkon Maliqin, policia aksion nė veri

Kryeministri i Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi sapo ka shkarkuar nga posti i drejtorit tė Policisė sė Kosovės, Reshat Maliqin. Ndėrkaq, RTK ka njoftuar se njėsitė speciale tė Policisė sė Kosovės kanė ndėrmarrė njė aksion pėr tė marrė nėn kontroll pikat 1 dhe 31 nė veri tė Kosovės – tė cilat qė njė kohė ishin jashtė kontrollit tė autoriteteve kosovare.

“Kryeministri i Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi, nė mbėshtetje tė nenit 94 paragrafit (10) tė Kushtetutės sė Republikės sė Kosovės dhe nenit 43.1 (a) tė Ligjit Nr.03/L-035 pėr Policinė, ka marrė vendim qė tė shkarkojė z.Reshat Maliqi nga pozita e Drejtorit tė Pėrgjithshėm tė Policisė sė Kosovės”, thuhet nė njė komunikatė tė Zyrės pėr informim tė kryeministrit.

Vetė Maliqi, nė njė prononcim pėr televizion publik tė Kosovės, ka thėnė se ai nuk ėshtė nė dijeni pėr shkarkimin e tij, dhe se pėr tė ka dėgjuar vetėm nė televizion.

RTK ka njoftuar se njėsitė speciale tė Policisė sė Kosovės kanė ndėrmarrė njė aksion pėr marrjen nėn kontroll tė pikave 1 dhe 31, nė mėnyrė qė tė vihet nėn kontroll zbatimi i reciprocitetit me Serbinė.

Sidoqoftė, Maliqi, ka hedhur poshtė mundėsinė qė ai tė jetė shkarkuar pėr shkak tė kundėrshtimit tė aksionit nė veri, sepse siē u shpreh nė njė bisedė telefonike, ai gjatė gjithė kohės ka kėrkuar vendosjen e kontrollit nė kėto dy pika kufitare.

Po ashtu raportohet se kryeministri Thaēi ėshtė takuar me zyrtarėt mė tė lartė ndėrkombėtarė nė vend.

Zero Cool
26-07-11, 12:40
Vendoset kontrolli nė kufi, RSU tėrhiqet?


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0726132945499_m.jpg


E plotėsuar- Ndėrhyrja e Policisė Speciale tė Kosovės pėr tė vėnė nėn kontroll dy pikat kufitare nė veri ėshtė realizuar.


Megjithatė, siē raporton RTK bazuar nė burime brenda KFOR-it, ėshtė arritur marrėveshje nė mes tė kryeministrit Hashim Thaēi dhe negociatorit nė bisedime me Kosovėn, Borko Stefanovic pėr tėrheqjen e forcave speciale tė policisė (RSU) nga postblloku nė Jarinje.

Mirėpo, pas tėrheqjes sė RSU, nė pikat kufitare do tė vendoset policia e rregullt e Kosovės, shumica e tė cilėve tė nacionalitetit serb, sikurse qė ėshtė premtuar edhe zhbllokimi i rrugės nga protestuesit serbė.

Megjithatė lajmi pėr tėrheqjen e Njėsisė Speciale tė Policisė nuk ėshtė konfirmuar ende zyrtarisht.

Guri i madh
26-07-11, 13:58
ishte nji akcion i mir

po ka nevoj qe njisia speciale te jet ende prezent

Zero Cool
26-07-11, 15:23
Plagoset rėndė polici i ROSU-sė


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0726152605453_m.jpg


E plotėsuar-Telegrafi mėson nga burime jozyrtare se ka pasur pėrleshje nė pikėn doganore 31, dhe si pasojė ka tė lėnduar nga tė dy radhėt, nga Policia e Kosovės dhe serbėt qė protestonin, ndėrkaq njė pjesėtar i ROSU-sė ėshtė plagosur rėndė.
Ndėrkaq, mediat raportojnė se Njėsitet ROSU dhe FIT (njėsiti pėr Intervenim tė Parė), tė cilėt ishin nisur pėr nė pikėn 31, janė kthyer drejt Mitrovicės, pasi kanė rėnė nė pritė.

E plotėsuar-Burime tė Telegrafit bėjnė tė ditur se pas tėrheqjes sė Njėsisė Speciale tė Policisė sė Kosovės, ROSU sėrish ėshtė nisur nė aksion, nė drejtim tė veriut.

Bėhet e ditur se rreth 30 automjete tė Policisė janė nisur drejt pikave doganore, pasi kryetari i Leposaviqit i ka ftuar qytetarėt serb qė tė protestojnė nė pikėn 1, kundėr marrjes sė kontrollit nga autoritetet e Kosovės.

Pas tėrheqjes, ROSU ėshtė nisur nga baza e tyre nė Shipol tė Mitrovicės pėr nė pikat doganore.

I vetmi informacion qė kanė dhėnė Njėsia Speciale ėshtė konfirmimi i aksionit.

E plotėsuar- Mediat raportojnė se forcat speciale tė policisė kanė qenė cak i gjuajtjes me armė zjarri pak minuta mė parė, derisa po tėrhiqeshin nga pika kufitare e Bėrnjakut, ndėrsa mėsohet se nuk ka tė lėnduar nga ky sulm.

Nė Mitrovicė para pak ēastesh te tre rrokaqiejt ka ndodhur njė shpėrthim i fuqishėm e ende nuk dihen pasojat e tij.

E plotėsuar- Ndėrhyrja e Policisė Speciale tė Kosovės pėr tė vėnė nėn kontroll dy pikat kufitare nė veri ėshtė realizuar.

Megjithatė, siē raporton RTK bazuar nė burime brenda KFOR-it, ėshtė arritur marrėveshje nė mes tė kryeministrit Hashim Thaēi dhe negociatorit nė bisedime me Kosovėn, Borko Stefanovic pėr tėrheqjen e forcave speciale tė policisė (RSU) nga postblloku nė Jarinje.

Mirėpo, pas tėrheqjes sė ROSU, nė pikat kufitare do tė vendoset policia e rregullt e Kosovės, shumica e tė cilėve tė nacionalitetit serb, sikurse qė ėshtė premtuar edhe zhbllokimi i rrugės nga protestuesit serbė.

Megjithatė lajmi pėr tėrheqjen e Njėsisė Speciale tė Policisė nuk ėshtė konfirmuar ende zyrtarisht.

Zero Cool
26-07-11, 15:24
KPJ: Ftesa e Gentilinit ėshtė e papranueshme


Ftesa e Pėrfaqėsuesit Special tė Bashkimit Evropian pėr Kosovėn, Fernando Gentilini, pėr kthim prapa nė thelb ėshtė e papranueshme, sepse nėnkupton kthim nė paligjės, vlerėson Klubi pėr Politikė tė Jashtme.


“Klubi pėr Politike tė Jashtme shpreh pėrkrahjen pėr ndėrhyrjen e Policisė sė Kosovės pėr tė vėnė nėn kontroll dy pikat kufitare nė veri te vendit. KPJ e konsideron kėtė veprim si pjesė tė domosdoshme e vendosjes sė rendit dhe ligjit dhe instalimit tė njė sistemi unik ligjor, kufitar e doganor nė tėrė territorin e vendit”, thuhet nė komunikatė.

Po ashtu konsiderohet se vendosja e njė sistemi unik ligjor nė tėrė territorin e vendit ėshtė edhe parakusht pėr njė partneritet mė tė avancuar mes Republikės se Kosovės me Bashkimin Evropian.

“...Andaj, i bėjmė thirrje Bashkimit Evropian tė jep njė mesazh tė fort pėrkrahės pėr vendosjen e kontrollit nė pikat kufitare 1 dhe 31, si pjesė e pėrpjekjes pėr vendosjen e rendit dhe ligjit nė veri tė Kosovės”, thuhet nė komunikatėn e KPJ-sė.

Zero Cool
26-07-11, 16:23
Ta respektojmė vendimin e Qeverisė sė Kosovės


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0726171730149_m.jpg


Nuk duhet pritur qė EULEX-i tė zbatojė vendimet e Qeverisė sė Kosovės. Qeveria e Kosovės ka marrė nė duart e veta pėrgjegjėsinė qė i takon, prandaj ne duhet ta respektojmė na pėlqeu ose jo. Kėshtu ka deklaruar pėr Radio Dukagjinin, ambasadori francez, Jean-Francois Fitou.


“Ky vendim ka krijuar njė situatė tė re dhe ne duhet tė jetojmė me kėtė situatė tė re pėrderisa t’i njoftojmė tė gjithė qė tani ėshtė e rėndėsishme tė ruhet qetėsia”, ka thėnė Fitou.

Nė shumė raporte vendore dhe ndėrkombėtare, veriu i Kosovės ėshtė pėrmendur si ēerdhe e krimit tė organizuar, ndėrsa Fitoi ka thėnė se situata e re e mbush me shpresė qė gjėrat do tė ndryshojnė pėr tė mirė.

“Shpresoj shumė se krimi i organizuar nuk do tė importohet apo eksportohet nga Kosova nė kėtė situatė tė re. E nėse kėto fenomene tė trafikimit do tė ndalen me situatėn e re, kjo do tė ishte gjėja mė e mirė e mundshme”, ka deklaruar ai.

Ai ka sugjeruar EULEX-in dhe Qeverinė e Kosovės qė tė ulėn dhe tė bisedojnė pėr tė gjetur mėnyra se si tė implementojnė vendimet e Qeverisė.

Zero Cool
26-07-11, 19:47
Ndėrron jetė njė polic


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0726152605453_m.jpg


E plotėsuar- Burime tė Telegrafit konfirmojnė se njė pjesėtar i njėsisė speciale tė Policisė sė Kosovės ka humbur jetėn si pasojė e shkėmbimit tė zjarrit nė veri, ndėrsa nuk janė dhėnė detaje tė tjera.
E plotėsuar-Telegrafi mėson nga burime jozyrtare se ka pasur pėrleshje nė pikėn doganore 31, dhe si pasojė ka tė lėnduar nga tė dy radhėt, nga Policia e Kosovės dhe serbėt qė protestonin, ndėrkaq njė pjesėtar i ROSU-sė ėshtė plagosur rėndė.

Ndėrkaq, mediat raportojnė se Njėsitet ROSU dhe FIT (njėsiti pėr Intervenim tė Parė), tė cilėt ishin nisur pėr nė pikėn 31, janė kthyer drejt Mitrovicės, pasi kanė rėnė nė pritė.

E plotėsuar-Burime tė Telegrafit bėjnė tė ditur se pas tėrheqjes sė Njėsisė Speciale tė Policisė sė Kosovės, ROSU sėrish ėshtė nisur nė aksion, nė drejtim tė veriut.

Bėhet e ditur se rreth 30 automjete tė Policisė janė nisur drejt pikave doganore, pasi kryetari i Leposaviqit i ka ftuar qytetarėt serb qė tė protestojnė nė pikėn 1, kundėr marrjes sė kontrollit nga autoritetet e Kosovės.

Pas tėrheqjes, ROSU ėshtė nisur nga baza e tyre nė Shipol tė Mitrovicės pėr nė pikat doganore.

I vetmi informacion qė kanė dhėnė Njėsia Speciale ėshtė konfirmimi i aksionit.

E plotėsuar- Mediat raportojnė se forcat speciale tė policisė kanė qenė cak i gjuajtjes me armė zjarri pak minuta mė parė, derisa po tėrhiqeshin nga pika kufitare e Bėrnjakut, ndėrsa mėsohet se nuk ka tė lėnduar nga ky sulm.

Nė Mitrovicė para pak ēastesh te tre rrokaqiejt ka ndodhur njė shpėrthim i fuqishėm e ende nuk dihen pasojat e tij.

E plotėsuar- Ndėrhyrja e Policisė Speciale tė Kosovės pėr tė vėnė nėn kontroll dy pikat kufitare nė veri ėshtė realizuar.

Megjithatė, siē raporton RTK bazuar nė burime brenda KFOR-it, ėshtė arritur marrėveshje nė mes tė kryeministrit Hashim Thaēi dhe negociatorit nė bisedime me Kosovėn, Borko Stefanovic pėr tėrheqjen e forcave speciale tė policisė (RSU) nga postblloku nė Jarinje.

Mirėpo, pas tėrheqjes sė ROSU, nė pikat kufitare do tė vendoset policia e rregullt e Kosovės, shumica e tė cilėve tė nacionalitetit serb, sikurse qė ėshtė premtuar edhe zhbllokimi i rrugės nga protestuesit serbė.

Megjithatė lajmi pėr tėrheqjen e Njėsisė Speciale tė Policisė nuk ėshtė konfirmuar ende zyrtarisht.


Ngushllime Kosove, ngushllime familjes dhe te afermeve te tij :frown:

Zero Cool
26-07-11, 19:48
Aksioni ka pėrkrahjen e tė gjithėve


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0726204323164_m.jpg


Aksioni i Policisė sė Republikės sė Kosovės, sipas vendimit tė Qeverisė, pėr tė marrė nėn kontroll pikat 1 dhe 31 tė vendkalimeve kufitare ndėrmjet Republikės sė Kosovės dhe Republikės sė Serbisė, pėr tė respektuar vendimin pėr masat e reciprocitetit nė kėmbimin doganor ndėrmjet dy vendeve, ėshtė njė veprim i qėlluar qė ka pėrkrahjen e plotė tė popullit dhe tė gjitha subjekteve politike nė Kosovė, por edhe pėrkrahjen ndėrkombėtare, sepse ėshtė e drejtė sovrane dhe legjitime e shtetit qė tė ketė kontroll nė mbarė territorin e vet- ka deklaruar presidentja e Republikės sė Kosovės, Atifete Jahjaga.


“Ne kishim shumė shpresė nė procesin e dialogut ndėrmjet Republikės sė Kosovės dhe Republikės sė Serbisė qė u zhvillua nė Bruksel me ndėrmjetėsimin e Bashkimit Evropian, qė ndihmon qytetarėt e tė dyja vendeve qė tė zgjidhen ēėshtjet tė cilat qė nga viti 1999 me vendim tė Serbisė u bėnė pengesė pėr komunikimin e lirė ndėrmjet njerėzve dhe pėr kėmbim tė mallrave duke u privuar kėshtu nga tė drejtat dhe liritė e elementare. Pasi nė raundin e fundit tė bisedimeve Serbia u tėrhoq pa asnjė shkas duke vėnė nė rrezik edhe tri marrėveshjet pėr tė cilat dy delegacionet u pajtuan, mė nuk kishte asnjė alternativė tjetėr pėrveē qė Republika e Kosovės me mjete legale e ligjore tė shtrijė autoritetin e pushtetin nė tėrė territorin, duke luftuar kėshtu kontrabandėn dhe krimin e organizuar, njė nga parakushtet pėr integrim evropian tė Republikės sė Kosovės”, thuhet nė deklaratėn e presidentes.

Ajo ka thėnė se Republika e Kosovės dhe tė gjitha institucionet e saj janė tė vendosura qė tė zbatojnė rendin dhe ligjin nė mbarė territorin, qė ėshtė nė tė mirėn e tė gjithė qytetarėve tė vendit pa dallim dhe qė i kontribuon paqes dhe stabilitetit nė rajon dhe mė gjerė.

“Dialogu ėshtė e vetmja rrugė e normalizimit tė marrėdhėnieve ndėrmjet Republikės sė Kosovės dhe Republikės sė Serbisė si dy vende sovrane qė nė rrugėn e integrimit nė Bashkimin Evropian e kanė tė ardhmen e pėrbashkėt. Me kėtė rast dua tė lavdėroj punėn dhe angazhimin e Policisė sė Kosovės nė veprimet shumė profesionale nė zbatimin e kushtetutshmėrisė dhe ligjshmėrisė nė vend. Nė bisedėn e mbrėmshme dhe nė takimin e sotėm me kryeministrin e Kosovės i shpreha pėrkrahjen institucionale pėr kėtė veprim tė domosdoshėm nė funksionim tė shtetit”, thuhet mė tej nė deklaratė

Zero Cool
26-07-11, 19:49
ICO mbėshtet aksionin e Qeverisė nė veri


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0726174829979_m.jpg


Mbikėqyrėsi i pavarėsisė sė vendit, Zyra Civile Ndėrkombėtare, nėpėrmjet zėdhėnėsit, Andy Mecguffy ka thėnė se sikur ēdo vend sovran, Qeveria ka tė drejtė tė ndėrmarrė hapa pėr tė siguruar administrim adekuat, pėrfshirė kėtu kontrollin e kufirit dhe tė doganave.

ICO ka deklaruar se inkurajon Qeverinė qė pėrpjekjet e veta pėr tė vendosur kontroll nė tėrė territorin e saj t’i pėrcjellė me pėrpjekje pėr t’i siguruar dhe mbėshtetur qytetarėt e saj nė veri tė vendit.
/RTK/

Zero Cool
26-07-11, 20:08
S’mund tė tolerojmė pėrjetėsisht tė cenohet sovraniteti


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0726210259589_m.jpg


Kryeministri i Kosovės ka nėnvizuar se aksioni i policisė nė veri tė vendit pėr tė rivendosur kontrollin nė pikat kufitare, nė asnjė mėnyrė nuk duhet kuptuar si veprim i nxitur dhe me qėllim provokues. Sipas tij, qėllimi vetėm ka qenė vendosja e rendit dhe ligjit nė tėrė territorin e Kosovės.

"Vendimi i mbrėmshėm ka qenė jo i lehtė, por i drejtė dhe i domosdoshėm, nė fund tė fundit si kryeministėr kam pėrgjegjėsi morale dhe ligjore tė marr vendime tė rėnda, por ėshtė e rėndėsishme tė jenė vendime tė drejta. S’mund tė jemi indiferent dhe pėrjetėsisht tė tolerojmė qė sovraniteti ynė tė cenohet, qė njė pjesė e atdheut tė pėrdoret si kontrabandė", citon Radio Evropa e Lirė fjalėt e kryeministrit.

Thaēi ka ftuar qytetarėt e Kosovės pėr mirėkuptim, qetėsi dhe gjakftohtėsi, kurse Beogradit i ka bėrė thirrje qė tė evropianizojė qasjen nė raport edhe me shtetin e Kosovės, duke thėnė se bashkėpunimi ėshtė nė interes tė tė dyja shteteve.

Zero Cool
26-07-11, 20:46
DASH: Pėrmes dialogut tė krijohen kushte pozitive


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0726213739681_m.jpg


Shtetet e Bashkuara ndjejnė keqardhje qė veprimi i Qeverisė sė Kosovės pėr tė marrė kontrollin e pikėkalimeve kufitare nė veri tė Kosovės, nuk ka qenė nė koordinim me komunitetin ndėrkombėtar.


“Ne u bėjmė thirrje qeverive tė Kosovės dhe Serbisė qė tė vazhdojnė tė punojnė urgjentisht drejt njė de-eskalimi tė situatės sė tanishme. SHBA-tė i pėrshėndesin fuqishėm veprimet e KFOR-it pėr ta de-eskaluar situatėn dhe qė punuan drejt krijimit tė njė ambienti tė qetė dhe tė sigurt, dhe ne do tė vazhdojmė ta mbėshtesim KFOR-in dhe aktorėt tjerė ndėrkombėtarė nė kėtė detyrė”, thuhet nė deklaratėn zyrtare tė Departamentit amerikan tė Shtetit, ndėrsa raporton Zėri.

Mė tej thuhet se lėvizja e lirė e mallrave nė mes tė Serbisė dhe Kosovės duhet tė adresohet nė dialogun e lehtėsuar nga Bashkimi Evropian.

“Veprimet e njėanshme nga tė dyja palėt – vendosjen e njėanshme tė embargos nga ana e Serbisė ndaj mallrave tė Kosovės nė vitin 2008, si dhe vendimi i fundit i Kosovės pėr masa reciprociteti pasi tė dyja palėt dėshtuan tė arrijnė marrėveshje mbi normalizimin e doganave– kanė rezultuar nė kėtė rrugė qorre. Ne kemi besim nė menaxhmentin e BE-sė tė pėrfshirė nė dialog dhe kėrkojmė nga tė dyja palėt tė kthehen nė tavolinėn e negociatave menjėherė. Ne presim qė Kosova dhe Serbia, pėrmes dialogut, tė krijojnė kushte pozitive dhe reciproke qė mundėsojnė lėvizjen e lirė, si pėr njerėzit ashtu edhe pėr mallrat nė mes tė Kosovės dhe Serbisė”.

SHBA-tė u bėjnė thirrje tė gjitha palėve tė pėrmbahen nga pėrdorimi i dhunės.

Guri i madh
26-07-11, 21:10
ngushtllime familjes ndjerit i leht i qoft dheu i kosoves


shteit te KOSOVES ju shtue edhe nji deshmor

po kam frik se ky akcion esht ber per qellime politike per nji status special per 5 komunat serrbe ne veri


te pakten kshtu po flitet nga disa analist politik

Zero Cool
26-07-11, 21:25
http://a5.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/268761_2300786441824_1314063634_2769843_2479266_n. jpg

ROSU Krenaria e Kombit.


http://a7.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/251538_2300817242594_1314063634_2769863_2994197_n. jpg

Guri i madh
26-07-11, 22:13
ngushtllime familjes ndjerit i leht i qoft dheu i kosoves


shteit te KOSOVES ju shtue edhe nji deshmor

po kam frik se ky akcion esht ber per qellime politike per nji status special per 5 komunat serrbe ne veri


te pakten kshtu po flitet nga disa analist politik


polici i vrar esht nga fshati DUBOFC komuna e VUSHTRRIS


NGUSHTLLIME FAMILJES E FARE FISIT TE NDJERIT

Arb
26-07-11, 22:25
Ngushellime familjes se te ndjerit!

Ngushellime edhe kolegeve te tij!

uck_aksh
26-07-11, 23:12
Prishtinė, 26.07.2011(23.00) Nga QKUK-ja u bė e ditur, se megjithė pėrpjekjet e mėdha qė u bėn pėr t’ia shpėtuar jetėn, nga plagėt e marra nė veri tė Kosovės, ka vdekur pjesėtari i Policisė sė Kosovės, Enver Zymberi (1979), baba i tre fėmijėve, nga Dubovci i Vushtrrisė


ngushllime familjes farefisit kolegeve edhe mbar popullit Shqiptar

Zero Cool
27-07-11, 07:34
http://a1.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/282484_193066747421712_122448627816858_561126_1522 086_n.jpg


Enver Zymberit, Heroit tė Sovranitetit Dardan

Ngushllime familjes, te afermeve te tij dhe te gjithe atyre qe ndjejne dhembje.

Zero Cool
27-07-11, 09:41
ROSU ėshtė tėrhequr nga veriu


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0727103955326_m.jpg


Njėsitet speciale tė Policisė sė Kosovės ,“ROSU” kanė pėrmbushur detyrat e tyre dhe janė tėrhequr nga veriu i Kosovės, bėjnė tė ditur Zyrtarėt e Policisė sė Kosovės.

Zėdhėnėsi i kėsaj policie, Brahim Sadriu, i ka thėnė Radios Evropa e lirė, se nė vendkalimet kufitare tashmė janė njėsitet kufitare tė policisė sė Kosovės dhe doganierėt.

“Mund tė them se njėsitet speciale e kanė kryer detyrėn e tyre, pėr tė cilėn ishin ngarkuar. Kanė shkuar nė vendkalimet kufitare, e kanė vėnė situatėn nėn kontroll dhe ua kanė mundėsuar qė ta kryejnė detyrėn e tyre njėsive kufitare dhe doganave tė Kosovės”, ka thėnė Sadriu.

Ai gjithashtu ka theksuar se gjatė natės, por edhe tash, situata e sigurisė nė veri ėshtė e qetė.

Neferta
27-07-11, 11:38
Presidentja Jahjaga dekoron Enver Zymberin me urdhrin "Hero i Kosovės"

Prishtinė, 27 korrik 2011 - Presidentja e Republikės, zonja Atifete Jahjaga, ka marrė sot vendim qė Enver Zymberi, polic i njėsisė speciale tė Policisė sė Kosovės, i vrarė nė krye tė detyrės, tė dekorohet me urdhrin "Hero i Kosovės", me motivacion "pėr trimėrinė dhe pėrkushtimin e treguar deri nė flijim pėr vendosjen e sundimit tė ligjit nė tėrė territorin e Republikės sė Kosovės". Vendimi u mor nė bazė tė Kushtetutės sė Republikės sė Kosovės, neni 84, pika 28, si dhe nė bazė tė Rregullores pėr Dekoratat, Urdhrat dhe Titujt e Nderit tė Kosovės, qė i jep Presidentja e Kosovės dhe Procedurat e Dhėnies sė tyre, nenet 3 dhe 5. Urdhri "Hero i Kosovės" u jepet qytetarėve tė Republikės sė Kosovės dhe tė huaj, tė kohėve moderne, nga Lidhja e Prizrenit e kėndej, qė kanė bėrė vepra trimėrie pėr lirinė dhe pavarėsinė e Kosovės. Varrimi i policit Enver Zymberi do tė bėhet me tė gjitha ceremonitė dhe nderimet qė janė tė parapara pėr Heroin e Kosovės. Presidentja Jahjaga medaljen do t'ia dorėzojė familjes Zymberi nė njė ceremoni tė veēantė.

Zero Cool
27-07-11, 12:21
Sot, nė orėn 17:00 varroset polici Enver Zymberi


http://www.lajmeshqip.com/wp-content/themes/lajmeshqip/images/cache/fit111311769475_thumb_baza1325_225.jpgPrishtinė – Sot, prej orės 12:00 janė mbajtur homazhe pėr policin e rėnė nė detyrė, Enver Zymberi. Homazhet janė organizuar nė hapėsirat e Shtabit tė Policisė sė Kosovės, nė Prishtinė.
Ndėrkaq, nė orėn 17:00 do tė bėhet varrimi i tij nė fshatin Dubovc tė Vushtrisė.
Pjesėtari i Njėsisė Speciale tė Policisė sė Kosovės, Enver Zymberi (1979), ra nė krye tė detyrės nė operacionin e Qeverisė sė Kosovės pėr marrjen e pikave kufitare 1 dhe 31 nė veri tė vendit. Ai ishte baba i tre fėmijėve dhe pjesėtar i policisė sė Kosovės qė nga viti 2000.

Zero Cool
27-07-11, 14:09
ROSU ėshtė tėrhequr nga veriu


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0727104415827_m.jpg


Ministri i Punėve tė Brendshėm, Bajram Rexhepi ka konfirmuar se ėshtė arritur marrėveshja me KFOR-in pėr tėrheqjen e njėsive speciale nga pika 1 dhe 31 nė veri. Ai ka thėnė pėr KTV-nė se njėsia speciale tashmė ka kryer misionin e saj.


“Njėsia speciale ka kryer misionin e vet, misioni i tyre ka qenė kthimi i ligjshmėrisė nė pikėn 1 dhe 31”, ka thėnė Rexhepi i cili ka shtuar se tashmė nė pikat kufitare nė veri do tė vendosen policia e pėrbėrė nga serbė dhe shqiptarė po ashtu edhe nga doganierėt serb dhe shqiptar.

Edhe zyrtarė policor shprehen se Njėsitet speciale tė Policisė sė Kosovės ,“ROSU” kanė pėrmbushur detyrat e tyre dhe janė tėrhequr nga veriu i Kosovės, bėjnė tė ditur Zyrtarėt e Policisė sė Kosovės.

Ai ka konfirmuar se policia dhe doganierėt do tė asistohen nga KFOR-i, nga se sipas tij, ky mision ėshtė pėrgjegjės pėr sigurinė nė vend. Ministri i Brendshėm ka njoftuar se fillimisht policia dhe doganierėt do tė dėrgohen nė pikat kufitare me helikopter derisa tė pėrmirėsohet gjendja nė veri.

Po ashtu ai ka thėnė se ėshtė dhėnė njė ide qė policėt dhe doganierėt tė punojnė me orar tė zgjatur nga 12 nė 24 orė. Ndėrsa televizioni serb raporton se rrugėt nė Leposaviq dhe Zubin Potok vazhdojnė tė jenė tė bllokuara.

Zėdhėnėsi i kėsaj policie, Brahim Sadriu, i ka thėnė Radios Evropa e lirė, se nė vendkalimet kufitare tashmė janė njėsitet kufitare tė policisė sė Kosovės dhe doganierėt.

“Mund tė them se njėsitet speciale e kanė kryer detyrėn e tyre, pėr tė cilėn ishin ngarkuar. Kanė shkuar nė vendkalimet kufitare, e kanė vėnė situatėn nėn kontroll dhe ua kanė mundėsuar qė ta kryejnė detyrėn e tyre njėsive kufitare dhe doganave tė Kosovės”, ka thėnė Sadriu.

Ai gjithashtu ka theksuar se gjatė natės, por edhe tash, situata e sigurisė nė veri ėshtė e qetė.

Zero Cool
27-07-11, 16:05
Qeveria, 25 mijė euro pėr familjen e policit tė vrarė


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0727161026334_m.jpg


Qeveria e Kosovės ka ndarė tė mėrkurėn 25 mijė euro ndihmė pėr familjen e policit Enver Zymberi tė vrarė nė aksionin e policisė pėr tė vendosur rendin nė veri, ndėrsa ka paralajmėruar se do tė rregulloj me ligj ēėshtjen e policėve tė rėnė nė detyrė.


Qeveria e Kosovės nė mbledhjen e sotme ka ndarė 25 mijė euro si ndihmė pėr familjen e policitė tė vrarė nė aksionin e Policisė sė Kosovės pėr tė vendosur rendin nė veri, ndėrsa ka paralajmėruar se njė herė e mirė do tė rregulloj me ligj ēėshtja e policėve tė rėnė nė detyrė.

Kryeministri, Hashim Thaēi duke i shpreh ngushėllime familjes sė policit tė vrarė ka njoftuar se me propozimin e Qeverisė sot Presidentja e Kosovės ka nderuar pjesėtarin e Njėsisė speciale tė Policisė sė Kosovės, Enver Zymberi me titullin “Hero i Kosovės”.

“Ia kemi borxh Enverit, e mbi tė gjitha fėmijėve tė tij, dhe gjithė Kosovės qė sovranitetin e Kosovės, kufijtė e saj t’i ruajmė dhe t’i mbrojmė pėrgjithmonė. Heroi Zymberi ka rėnė nė mbrojtje tė Kushtetutės, ligjeve, integritetit dhe tėrėsisė territoriale tė vendit”, tha Thaēi.

Kryeministri ka bėrė tė ditur se ka biseduar me ministrin e Brendshėm, qė nė njė tė ardhme tė afėrt tė rregullohet me ligj ēėshtja e tė gjithė policėve tė rėnė nė detyrė, qė familjet e tyre tė ketė pensionet dhe kjo ēėshtje tė rregullohet njėherė e pėrgjithmonė me ligj.

Zero Cool
29-07-11, 17:16
PNDSH: Pika 1 tё emėrohet “Enver Zymberi”


http://www.lajmeshqip.com/wp-content/themes/lajmeshqip/images/cache/polici1311955539_thumb_baza1325_225.jpgPrishtinė – Partia Nacionale Demokratike Shqiptare propozon qё pika kufitare e Kosovės nė Jarinė, ku ndodhėn trazirat e fundit pėr shtrirjen e sovranitetit dhe funksionimin e ligjit nė tėrė territorin e Kosovės, tё emėrohet pika kufitare “Enver Zymberi”.
PDSH, pėrmes njė komunikate pėr media, konsideron se me kėtė emėrim, i bėhet mirėnjohje dhe vlerėsim flijimit kuptimplotė tė policit Enver Zymberi, i cili me tė drejtė nga Presidenca e Kosovės u shpall “Hero i Kosovės”.
“Duke i vėnė emrin Enver Zymberi kėsaj pike kufitare, ne konsiderojmė se jo vetėm qė do ta respektojmė heroin dhe flijimin e tij, por do ta mbajmė pandalshėm, dhe nė vendin mė tė mirė tė mundshėm, gjallė dhe aktive pėrjetėsisht porosinė qė del nga ky flijim, e cila ėshtė ruajtja me ēdo kusht e ēdo pėllėmbe tė tokės sė Kosovės, ruajtja e integritetit dhe sovranitetit tė saj, paqes dhe prosperitetit tė Kosovės”, thuhet nė komunikatėn e PNDSH-sė, duke shpresuar se propozimi i tyre do tė merret seriozisht nga institucionet pėrkatėse.

Zero Cool
30-07-11, 17:56
RRĖFIMI I DY PJESĖTARĖVE TĖ NJĖSISĖ SPECIALE TĖ KOSOVĖS


Njėri nė mbrojtje tė Jarinjės, tjetri tė Bėrnjakut, tė panjohur pėr njėri-tjetrin, ndihen tė privilegjuar qė kanė qenė pjesė e njė aksioni vendimtar pėr shtetin. Pėrveē uniformės, ata i lidh edhe kauza e pėrbashkėt: mbrojtja e kufijve tė Republikės sė Kosovės....


Tė prekur thellė nė shpirt pėr humbjen e kolegut tė tyre Enver Zymberi, por krenarė qė kanė qenė pjesė e operacionit policor pėr vendosjen e ligjshmėrisė dhe zbatimin e reciprocitetit edhe nė pikat kufitare nė Bėrnjak e Jarinjė, dy pjesėtarė tė njėsive elite tė Policisė sė Kosovės, tregojnė nė detaje pėr ndėrhyrjen nė pjesėn veriore.
Ata nė kushte anonimiteti kanė ndarė me lexuesit e “Epokės sė re” ēastet mė emocionuese dhe sfiduese tė kėsaj ndėrhyrje.

Njėri nė mbrojtje tė Jarinjės, tjetri tė Bėrnjakut, tė panjohur pėr njėri-tjetrin, ndihen tė privilegjuar qė kanė qenė pjesė e njė aksioni vendimtar pėr shtetin. Pėrveē uniformės, ata i lidh edhe kauza e pėrbashkėt: mbrojtja e kufijve tė Republikės sė Kosovės.

Nisja pėr nė veri

Ka mjaftuar njė telefonatė, qė secili prej pjesėtarėve tė elitės sė policisė ta veshė uniformėn blu dhe tė niset pėr nė detyrė, pa ditur saktėsisht se pėr ēfarė plani operacional po bėhet fjalė. “Mė 25 korrik rreth orės 20:00 nga Drejtoria e Pėrgjithshme e Policisė sė Kosovės ėshtė dhėnė urdhri pėr pėrgatitjen e njėsive speciale”, tregon polici i parė.

Ai thotė se pėrshtypja e parė e policėve ka qenė se po bėhet fjalė vetėm pėr ndonjė ushtrim. “Fillimisht kemi menduar se ėshtė vetėm njė ushtrim pėr ta matur kohėn e reagimit dhe pėr ta testuar gatishmėrinė tonė. Ne bėjmė shpesh ushtrime tė tilla dhe pėrshtypja jonė ka qenė se ėshtė thjesht njė ushtrim i radhės”, tregon ai.

Pas kėtij urdhri ai kujton se rreth orės 21 e 30 kanė arritur nė bazėn e Mitrovicės, ku ėshtė mbajtur njė takim informues nga eprorėt mė tė lartė tė Drejtorisė sė Pėrgjithshme tė Policisė sė Kosovės. “Kur na thanė tė pajisemi me tė gjitha mjetet, blindat, helmetat armėt e gjata dhe tė gjitha pajisjet e tjera, pėr njė aksion me rrezikshmėri tė lartė, kuptuam se kemi tė bėjmė me njė operacion shumė tė rėndėsishėm.

Por, na njoftuan vetė pas pak. Urdhri ka qenė se duhet tė shkojmė ta zbatojmė vendimin e Qeverisė pėr vendosjen e ligjshmėrisė nė pikat kufitare 1 dhe 31 dhe zbatimin e masave tė reciprocitetit”, tregon ai. Mė pas, ai thotė se ēdonjėri prej policėve me vendosmėri tė lartė ėshtė bėrė gati pėr nisjen e aksionit. “Eprorėt tanė na kanė pyetur se a jemi tė gatshėm tė shkojmė pėr aksion, mos jemi ndonjėri sėmurė apo ka ndonjė hezitim pėr veprim operativ, por askush nuk kundėrshtoi. Pėrkundrazi, te tė gjithė vėreheshin kėnaqėsia dhe gatishmėria pėr veprim tė menjėhershėm”, tregon polici, duke shtuar se ka qenė edhe vetė i ngazėllyer me reagimin e kolegėve.

Ai tregon se janė ndarė nė dy grupe, njėri pėr Jarinjė e tjetri pėr Bėrnjak. “Jemi ndarė nė dy grupe, i kemi ndarė detyrat nė detaje dhe rreth orės 21 e 45 minuta jemi nisur pėr nė pika. Tė gjithė policėt kanė treguar gatishmėri pėr veprim operativ. Gatishmėria e tyre ka qenė 100 pėr qind. Ne e kemi pėrgatitur planin qė ėshtė mbajtur konfident, kemi llogaritur qė gjithēka tė shkojė mirė dhe tė mos kemi humbje”, thotė ai. Por, sipas tij, situata nė terren fatkeqėsisht ka qenė tjetėr.

Ai thotė se motiv tė madh elitės sė PK-sė i ka dhėnė qėndrimi i strukturave tė larta si nga policia ashtu edhe ato politike nga ministria. “Na ka dhėnė edhe mė shumė forcė e motivim kur e kemi ditur se pas i kemi kryeministrin Thaēi, ministrin e Brendshėm Rexhepi dhe gjitha strukturat mė tė larta policore e shtetėrore”, rrėfen ai.

Pengesat e para

Pas nisjes ai tregon se shumė shpesh gjatė rrugės kanė takuar qytetarė serbė tė mbledhur nė grupe, tė cilėt kanė dashur t’i pengojnė pėr tė arritur te caku. “Gjatė gjithė rrugės kemi takuar qytetarė serbė me vetura me targa serbe, por nuk jemi marrė me ta, e rėndėsishme pėr ne ka qenė arritja e objektivit: vendosja e ligjshmėrisė nė pikat kufitare”, shprehet ai. Pengesa mė e madhe nė rrugėtimin e tyre drejt pikės doganore, ai tregon se ka qenė nė hyrje nė Leposaviq.

“Deri nė Leposaviq kemi pasur pengesa tė shumta, kurse ajo nė hyrje tė Leposaviqit ka qenė mė e madhja. Pėr dhjetė deri nė pesėmbėdhjetė minuta aty janė grumbulluar rreth 1 mijė qytetarė tė cilėt qėndronin rreth 30 metra larg nesh”, kujton ai. Nga kjo pozitė policėt e Kosovės kanė parė se dritaret e shtėpive serbe pėrballė rrugės kanė qenė tė hapura dhe pranė tyre ka pasur njerėz tė armatosur, edhe me snajperė.

“Kur e kemi parė kėtė situatė, eprorėt tanė nė vendngjarje kanė kėrkuar sugjerime nga dhoma operative. Pas konsultimit, na ėshtė thėnė tė mos kthehemi mbrapa”, shprehet polici. Serbėt, nė numėr shumė tė madh, tregon ai, e kishin bllokuar rrugėn me bagerė, kamionė, drunj dhe mjete tė tjera tė forta. “Fatkeqėsisht, ne nuk kemi pasur mjete t’i largojmė kėto pengesa. Eprorėt kanė biseduar me njė prijės tė serbėve qė nuk dėshironin qė ne tė shkonim te pika. Problemi tjetėr ka qenė se serbėt, pėrveēse tė dehur, tė cilėt kundėrmonin alkool, kanė qenė edhe tė armatosur”, thotė ai.

Tė gjendur nė kėtė situatė shumė tė rėndė dhe tė tendosur, qė ēdo ēast ka mundur tė shpėrthejė, policia ka kėrkuar ndihmėn e KFOR-it pėr zhbllokimin e rrugės, sė cilės thirrje fillimisht nuk i ėshtė pėrgjigjur. “Kemi qenė nė njė situatė qė nuk mund tė ecej pėrpara. Nga eprorėt tanė ėshtė kėrkuar ndihmė nga KFOR-i qė ta largonte bllokadėn, por nuk ka ardhur. Kemi mbetur tė bllokuar mes Levosaviqit e Rudarit pėr orė tė tėra”, tregon ai.

Derisa policėt e Kosovės ishin tė rrethuar nga dy anėt nga Rudari dhe Leposaviqi, nė lokacionin tonė rreth orės 03:00 tė natės ka arritur komandanti i KFOR-it, Erhard Buhler, i cili ka biseduar me serbėt. “Gjatė kėsaj kohe ka pasur bisedime nė mes tė serbėve tė pėrfaqėsuar nga Stefanoviq dhe Bogdanoviq dhe komandantit tė KFOR-it, gjeneralit Buhler dhe udhėheqėsit tė njėsive speciale tė PK-sė”, tregon ai.

Polici thotė se ka pasur kėrkesa tė tėrhiqen, por kryeministri nuk ėshtė pajtuar me kėtė. “Mė vonė, pas njė takimi nė mes tė kryeministrit Thaēi dhe gjeneralit Buhler nė njė vend nė Mitrovicė, tė cilėt kishin arritur njė marrėveshje, qė nė pikat doganore tė dėrgoheshin, me ndihmėn e KFOR-it, doganierėt dhe policia e rendit kufitar, nė orėt e para tė mėngjesit tė sė mėrkurės na ėshtė dhėnė urdhri qė tė tėrhiqemi”, ka vazhduar tregimin polici.

Por as rruga e kthimit pėr ta nuk ka qenė e lehtė, pasi nė kthim prej Leposaviqit deri nė Rudare ishin ballafaquar prapė me ekstremistė serbė.

“Kur kemi arritur nė Rudare jemi ndeshur me shumė serbė tė revoltuar. Nuk kemi dashur tė pėrdorim forcė pėr tė kaluar nė Mitrovicė, por kemi vendosur tė pėrdorim rrugė alternative. Kemi mundur tė ndėrhyjmė, por pasojat do tė ishin shumė tė rėnda. Kishim forcė ta ēanim bllokadėn, por nuk ishte nė interesin tonė tė vritej askush”, thotė ai.

Dhe pėr ta evituar mė tė keqen, policia nė kėtė rast ka pėrdorur rrugė alternative. “Kemi shfrytėzuar njė rrugė malore dhe kemi arritur nė Mitrovicė nė Drejtorinė Rajonale tė PK-sė”, tregon ai.

Luftuam ballė pėr ballė me serbėt

Pjesėtari tjetėr i Njėsisė Speciale tė Kosovės ka rrėfyer se si njė grup i tyre ėshtė sulmuar rrugės pėr nė pikėn doganore 31, ku ka rėnė polici Enver Zyberi. “Me njė grup jemi nisur pėr tė shkuar nė pikėn 31 pėr ta ndėrruar grupin tjetėr, por rrugės kemi hasur nė njė pritė tė organizuar mirė nga ana e serbėve. Rruga ka qenė e bllokuar, kurse nga tė dyja anėt anėsore tė rrugės jemi sulmuar. Nė atė rast edhe ne jemi kundėrpėrgjigjur me zjarr pėr ta mbrojtur veten.

Tė gjithė kemi treguar profesionalizėm tė lartė, kemi luftuar nė afėrsi tė afėrt me serbėt e armatosur, nga tė cilėt dyshohet se ka edhe tė vrarė, por fatkeqėsisht kemi humbur edhe kolegun tonė Enver Zymberi. Enveri, i cili ndodhej nė njė automjet tė policisė jo tė blinduar, ėshtė qėlluar nga njė snajperist”, tregon ai.

Nė bazė tė mėnyrės se si janė sulmuar dhe armėve qė janė pėrdorur nga bandat e organizuara kriminale , dyshohet se pjesė e serbėve tė organizuar kanė qenė edhe njerėz tė MUP-it.

Ai nė vazhdim thotė se, pasi e kanė njoftuar bazėn pėr gjendjen, kanė marrė njė urdhėr tjetėr pėr t’u tėrhequr nga aty. “Na erdhi urdhri nga baza, se duhet tė tėrhiqemi dhe u tėrhoqėm, edhe pse ishim tė pėrgatitur edhe pėr situata edhe mė tė rėnda. U tėrhoqėm pėr faktin se objektivi ynė ishte arritur: nė pikat kufitare ishin kolegėt tanė dhe doganierėt e Kosovės”, ka thėnė polici.

Pėrderisa tregon se edhe nė terren EULEX-i nuk i ka pėrkrahur nė operacionin e tyre pėr marrjen e tė dy pikave doganore, ai lavdėron KFOR-in pėr rolin pozitiv qė ka luajtur nė kėtė rast. “Veprimi i KFOR-it ėshtė pėr t’u lavdėruar”, thotė ai.

Dhe si ēdo situatė qė nxjerr nė dritė anėt pozitive dhe negative, edhe nė kėtė rast tė dy policėt tregojnė se ėshtė vėrejtur se Njėsisė Speciale tė Kosovės i nevojiten mė shumė mjete tė blinduara dhe mė shumė armė tė gjata e moderne.

Dhimbje dhe krenari pėr kolegun Enver Zymberi

Pikat u morėn pas 12 vjetėsh nėn kontroll nga shteti i Kosovės, por policia mbeti pa njėrin prej djemve mė tė mirė tė saj, Enver Zymberi. Pos krenarisė, tė dy policėt i bashkon dhimbja pėr kolegun e vrarė, tashmė i shpallur edhe hero. “Ndiejmė dhimbje pėr kolegun e vrarė nė detyrė, Enver Zymberi, por edhe krenarė pėr shėmbėlltyrėn e tij. Familjes sė Enverit i shprehim ngushėllime mė tė thella. Dhimbjen pėr Enverin e kemi kthyer nė krenari dhe objektivin e tij do ta realizojmė nė tėrėsi nė praktikė”, sikur betohet njėri nga policėt.

Ata nuk i zmbraps humbja e kolegut, madje shprehen tė gatshėm qė nė ēdo ēast tė jenė aty ku i kėrkon Kosova, transmeton Telegrafi.