PDA

View Full Version : BE, stop autostradės pėr Shkup


Zero Cool
27-07-11, 10:47
Kredia e Komisionit Evropian prej 203 milionė eurosh, dhėnė Qeverisė sė Kosovės, nuk do tė kalojė pa kushtėzime. Pavarėsisht se shpėtoi buxhetin e kėtij viti me dhėnien e kėsaj kredie, ky komision tash kėrkon nga Qeveria stopimin e disa projekteve kapitale.


http://www.telegrafi.com/fo/ekonomia/f.0727100344602_m.jpg


Saktėsisht KE-ja kėrkon qė projekti i autostradės Prishtinė- Shkup, tė stopohet pėr dy vjet. Krejt kjo me arsyen se buxheti i kėtij viti nuk ėshtė i qėndrueshėm dhe nuk mundėson financimin e njė projekti tė tillė.

Burime brenda Qeverisė kanė treguar pėr Express se Komisioni Evropian ka kėrkuar qė mos tė planifikohet fillimi i ndėrtimit tė autostradės Prishtinė-Shkup. “Ky komision ka kėrkuar nga Qeveria e Kosovės, qė as kėtė vit, e as vitin e ardhshėm mos tė planifikojė fillimin e ndėrtimit tė autostradės Prishtinė-Shkup”, thotė ky burim pėr gazetėn. Kjo, sipas kėtij burimi, ėshtė kėrkuar tash, pas dhėnies sė kredisė prej 203 milionė eurosh, shkruan Express.

“Me arsyen se buxheti i Kosovės nuk ėshtė i qėndrueshėm, KE-ja ka kėrkuar stopimin e kėtij projekti”, ka thėnė ky burim.

Syzana Bytyqi-Jakxhiu, zyrtare pėr media nė zyrėn ndėrlidhėse tė KE-sė, tha se kėshilla e pėrgjithshme nga ana e Komisionit ėshtė qė Qeveria e Kosovės tė adaptojė politika fiskale tė kujdesshme pėr qėndrueshmėri ekonomike. “Aktualisht, situata e shtrėnguar fiskale nuk i mundėson Kosovės qė tė financojė njė autostradė ndėrmjet Prishtinės dhe kufirit me Maqedoninė nga fondet buxhetore”, thotė ajo.

Pėr tė fituar donacionet e institucioneve financiare, ky komision kėrkon nga Qeveria edhe menaxhim mė tė shėndoshė fiskal. “Menaxhimi i “shėndoshė” fiskal ėshtė ēelėsi pėr tė siguruar mbėshtetje tė vazhdueshme nga donatorėt nga KE-ja, por edhe institucionet e tjera financiare ndėrkombėtare”, tha Bytyqi-Jagxhiu.

Pas autostradės Vėrmicė –Merdar, ekzekutivi i vendit ka paralajmėruar ndėrtimin e autostradės Prishtinė- Shkup. Pėr kėtė projekt, Ministria e Infrastrukturės i ka bėrė tė gjitha pėrgatitjet e nevojshme, por qė ende nuk ėshtė e qartė mėnyra e financimit dhe koha e shpalljes sė interesit.

Artisti
27-07-11, 12:50
Me tė gjithė qė po takohem nė Kosovė po e qajnė arrestimin e Fatmir Limės!!!


Tė gjithė thonė qė ai nuk pyette askėnd, me moton, populli ka nevojė pėr rrugė tė standartit evropian qė sa mė shpejt tė arrijė nė vendin ku dėshirojė tė shkoj, ai u ndesh edhe me ndėrkombėtarėt tė cilėt po e stagnojnė ndėrtimin e Kosovės.


.

Guri i madh
27-07-11, 13:03
ma mir qe po na thojn mos e maroni xhaden se ma mir arsyetohen qeveritart ,thojn se kta nuk po na lejojn se na e kishim marue

e evropjant e din se nuk kena buxhet me marue