PDA

View Full Version : Hidhrohen shkjet ne Kushnerin


Neferta
29-07-11, 15:58
Koushner financon filmin pėr masakrat serbe?
Serbėt kanė reaguar ndaj njė filmi artistik francez Captifs, i cili i portretizon atė qė realisht kanė bėrė serbėt qė nga pushtimi i Kosovės nė vitin 1912, masakra, terror, vrasje tė grave shtatzėna, nxjerrje tė fėmijėve nga barku i tyre, marrje organesh dhe shumė e shumė mizori tė tjera.

Reagimi i serbėve ka shkuar aq larg sa kanė akuzuar dhe francezin Bernard Kouchner, kryeadministratorin e parė tė Kosovės se ka ndihmuar nė financimin e filmit.

“Filmi nė masėn mė tė madhe ėshtė financuar nga shqiptarėt. Ėshtė e mundur qė edhe Bernard Koushner ta ketė ndihmuar atė”, shkruan e pėrditshmja Kurir, e cila e ka hapur sot ballinėn me kėtė tekst, me titullin "Rrena monstruoze e shqiptarėve: Serbėt na i nxorėn organet".

Captifs ėshtė njė film francez i zhanrit horror, nė tė cilin prezantohet serbėt, duke transplatuar organet e shqiptarėve.

E pėrditshmja beogradase e ka quajtur monstrum dhe shpifje tė madhe kėtė film dhe nė artikull theksohet se shqiptarėt iu kanė dhėnė para francezėve pėr t’i portretizuar serbėt si kriminelė dhe si njerėz qė marrin organe tė njerėzve dhe i shesin.

Madje pėr kėtė film thuhet se ėshtė prononcuar edhe Prokuroria e Krimeve tė Luftės nė Serbi. Ata janė tė bindur se ky ėshtė njė film propagandistik dhe iu kanė dėrguar njė letėr autoriteteve pėrkatėse - Ministrisė sė Kulturės dhe Ministria e Punėve tė Jashtme.

“Ky film me buxhet tė ulėt tallė viktimat e vėrtetė tė trafikimit tė organeve”, ka deklaruar Zėvendėsprokurori i Krimeve tė Luftės nė Serbi, Bruno Vekariē. Carole ėshtė njė infermiere humanitare qė pėrfundon atje misionin, por sė bashku me 2 kolegė tė saj ajo kidnapohet.

Ata mbahen nė kushte mesjetare si tė burgosur dhe derisa qėndrojnė aty ata mėsojnė pėr tmerrin e kriminelėve. Filmi do tė dalė nė kinema gjatė muajit tetor.Caged (Captifs) theatrical trailer‏ - YouTube (http://www.google.com/url?sa=t&source=web&cd=4&sqi=2&ved=0CCsQtwIwAw&url=http%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3Dwpb QuRS3zQQ&rct=j&q=Captifs%2C%20kosovo&ei=RMwyTr-2C42UOqb3ydoL&usg=AFQjCNF_X5s00emRaSbHCQYvb-tgl1HuPA&cad=rja)