PDA

View Full Version : Veriu i Kosovės


panta_rhei
31-07-11, 10:51
Ajo qe ndodhi ketyre diteve ne veri te Kosoves, ka nje te mire absolute: Prishjen e status quo-se, definitivisht. Dhe per kete besoj se te gjithe pajtohemi.

A ka skenar, dhe cilet jane me realisht te mundshem sipas jush?

Le ta diskutojme ne forme sondazhi!

Konkretisht, cilet nga keta dy skenaret e meposhtem jane me te mundshem per te ndodhur? (gjate diskutimit mund te permendni edhe ju mundesite tuaja :) )

1 - Ne negociatat me Serbine eshte rene dakord qe Veriu te shkeputet defakto ne shkembim te ndonje njohjeje prej Serbise te pavaresise se asaj cka mbetet. Duhej nje situate konflikti te dhunshem artificiale dhe USA, Rusia, BE etj etj kane ra dakord per kete skenar. Policia kosovare hyn me trupa. Serbet acarohen dhe i marrin "urat e zjarrit". Vritet dikush. Behet pak zhurme e tollovi. Serbia hyn me trupa ushtarakisht edhe de-jure (se defacto eshte ne Veri) edhe... u kry filmi.

2 - Mundesia tjeter. Poashtu ne vazhden e negociatave eshte ra dakord qe Kosova ta merr REALISHT*kontrollin e Veriut dhe ajo po e ben (me kete nderhyrjen e njesive speciale etj). Beogradi eshte pajtuar. Por duhet nje justifikim per t'u mbushur mendjen radikaleve lokale. Edhe, ndonje agjent sekret serb, qaty dikund, e gjen nje snajper, e vret dikend. Disa agjente te kamufluar brenda mases se revoltuar serbe fillojne te bertasin "ti djegim, ti djegim". Turma merr zemer edhe radikalizohet.
Nderhyn KFOR-i, Policia kosovare. Arrestohen qata halabaka. Tmerrohen edhe ikin te tjeret. Vendoset rendi dhe ligji.
U kry filmi perseri. :tongue:

Guri i madh
31-07-11, 11:10
simbas diosa analistve politik ,keq po na knohet kenga


po ka zera qe po thojn se tash ne bisedime tem kryesore e bisedimeve ka me qen veriu i Kosoves

te pakten kto jan konfirmime te disa qarqeve politike nderkombtare