PDA

View Full Version : Fjale te embela nga femijet...


Jana
14-06-11, 11:40
Fėmija juaj ėshtė i pasjellshėm, i zhurmshėm, kruan hundėn, komenton prapanicėn e femrave qė kalon para jush? Qė fėmijės suaj t’i mėsoni disa mėnyra tė mira tė sjelljes, ėshtė koha qė t’i jepni njė leksion tė mirė.

Ndihmojeni fėmijėn qė tė pėrfitojė kėto veēori, ashtu qė do tė formoni njė zotėri/zonjushė tė vogėl qė di tė sillet ashtu si duhet.
Kur fėmija kėrkon diēka, mėsojeni qė tė thotė “tė lutem”, ndėrsa kur pranon diēka, le tė dijė tė thotė “faleminderit”. Nėse fėmija kėrkon vėmendjen e dikujt, fillimisht le tė kėrkojė falje qė i pengon dhe pastaj le tė thotė ēfarė dėshiron.
Gjithmonė, kur fėmija dėshiron tė bėjė diēka, por nuk e di nėse ėshtė e drejtė, duhet tė kėrkojė lejen e prindėrve. Nė pėrgjithėsi, ėshtė gjithmonė mirė qė tė konsultohet me prindėrit rreth shikimit tė televizorit, daljes me shokė, apo bėrjes sė detyrave...
Shpjegoni fėmijės suaj se njerėzit e tjerė nuk janė tė interesuar pėr pakėnaqėsitė e tij. Prandaj mendimin e vet negativ le ta mbajė pėr vete, ndėrsa pėr qėndrimet e veta le tė flasė me shoqėrinė e tij.
Mėsojeni se nuk ėshtė mirė qė tė komentojė rreth njerėzve tė tjerė, sidomos pėr karakteristikat e tyre trupore. Nga ana tjetėr, komplimentet mund t’i japė secilėn herė qė dėshiron, sepse ato janė gjithmonė tė mirėseardhura.
Preferohet qė fėmija gjatė bisedės, t’i pyesė njerėzit tjerė se si janė. Nė fakt, kur personi i rritur do ta pyesė fėmijėn si ėshtė, xhentėlmeni i vogėl apo dama e vėrtetė e vogėl do tė pėrgjigjet, dhe pastaj do ta pyesė bashkėbiseduesin si ėshtė.
Fėmijėn e urtė mėsojeni tė falėnderojė miqtė e tij te tė cilėt e kalon kohėn duke luajtur apo duke shikuar TV. Le tė mėsohet tė trokasė derisa dikush tė lajmėrohet, dhe jo tė hyjė menjėherė brenda.
Mėsojeni tė mos shajė asnjėherė dhe tė tjerėt tė mos i thėrrasė me emra jo tė kėndshėm.

Hajra
31-07-11, 21:13
...kali me shtiklla, (te mbathurave te kalit)

Buqja_ch
05-08-11, 19:48
Mami PSEE vajzav ne Kosove si ti bejne 20 vjet ju del Afati ... !!!!

.

Hajra
05-08-11, 21:35
..... a e ke silll qaji, ( a e ke perzi qajn),

VoOoglushja
06-08-11, 12:49
ul lakelik dmth me ule karrike

Hajra
10-08-11, 09:09
Te gjitha gabimet ne makinehttp://www.tiranachat.net/shqip/wp-content/uploads/2011/08/baby-car.jpgNė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, sipas njė studimi, vetėm pak shoferė e kanė idenė se si duhet tė mbahen fėmijėt nė makinė. Prindėrit ndihen mė tė sigurt duke vendosur ta mbajnė fėmijėn nė krah.
Nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, sipas njė studimi tė kryer nga gazeta prestigjioze “New York Times”, vetėm pak shoferė e kanė idenė se si duhet tė mbahen fėmijėt nė makinė. Pikėrisht atje, nė vendin mė tė zhvilluar nė botė, pėr shkak tė sigurisė pas lindjes sė fėmijės, autoritetet e materniteteve dhe shtetit tė pengojnė ta marrėsh nė shtėpi fėmijėn, nėse mė parė nuk firmoset njė deklaratė mbi faktin qė fėmija do tė transportohet i vendosur nė njė karrige tė pėrshtatshme vetėm pėr tė sapolindurit dhe tė pajisur me shumė rripa lidhėse sigurimi. Ndryshe nga Amerika, nė disa vende tė Europės situata ėshtė e ndryshme. Madje e keqja nuk ka kufi… Kėshtu, vetėm nė Itali, 60 pėr qind e fėmijėve qėndrojnė nė makinė nė mėnyrė shumė tė rrezikshme. Rreziqet e njė mėnyre tė tillė vėrtetohen plotėsisht edhe nga shifrat. Ēdo vit 7000 fėmijė plagosen rėndė dhe njė numėr i madh humbin jetėn pėr shkak tė pasojave tė mosndjekjes sė rregullave tė duhura nė makinė. Pėr tė mos folur pastaj pėr vende tė vogla, ku rregullat pėr mbajtjen e fėmijėve nė makinė askush nuk i di e jo mė t’i respektojė. Megjithatė, bilanci italian ėshtė vėrtet tragjik dhe zė njė peshė tė konsiderueshme edhe nė tė dhėnat e pėrgjithshme pėr aksidentet rrugore nė nivel europian. Kėshtu, nė tė gjithė Europėn, nga 50 mijė tė vdekur dhe 1,7 milionė tė plagosur, 10 pėr qind e tyre janė fėmijė. Mendimi i gabuar dhe i vjetėr sa vetė bota nė lidhje me sigurinė, si atė psikologjike dhe atė fizike, ėshtė fakti se prindėrit ndihen mė tė sigurt duke vendosur ta mbajnė fėmijėn nė krah. Njė ide tėrėsisht e gabuar kjo, sepse nė rast tė njė aksidenti tė papritur, njė i rritur nuk ėshtė kurrė nė gjendje tė mbajė njė fėmijė, pa marrė parasysh forcėn e tė rriturit dhe peshėn e fėmijės. Ndaj ėshtė e nevojshme tė theksohet se njė fėmijė, qė peshon 16 kilogramė, nė njė makinė qė udhėton me tė paktėn 40 kilometra nė orė, nė rast tė njė pėrplasjeje me njė pengesė fikse merr njė energji kinetike mė tė madhe nė krahasim me peshėn e makinės me tė cilėn udhėton. Asnjė i rritur (ku vetė energjia kinetike mes tė tjerash ėshtė akoma mė e madhe dhe mblidhet me atė tė fėmijės) nuk ėshtė nė gjendje pėr ta mbajtur. Janė tė dhėna tė thjeshta, megjithatė shumė prindėr, dhunojnė kodin rrugor, duke vazhduar tė ulen nė makinė edhe nė vendet e pėrparme, duke mbajtur nė krahė fėmijėn ose duke e vendosur nė kėmbė nė sediljen pėrpara vetes, njė gjė akoma mė e rrezikshme kjo, sepse thuajse tė gjitha makinat e sotme janė tė pajisura me airbag. “Jastėku” pėr tė shpėtuar jetėn nė fakt ėshtė ndėrtuar dhe projektuar pėr t’u hapur vetėtimthi dhe pėr tė mbrojtur kėshtu njė tė rritur qė mė parė ka vėnė edhe rripin e sigurimit. Kėshtu, pėr tė vegjlit ėshtė vėrtet njė “mekanizėm” vėrtet vrasės edhe nė njė pengesė tė vogėl (airbag-u hapet edhe nė aksidentet duke nisur nga 24 kilometra nė orė), ndėrsa shpejtėsia me tė cilėn airbag-u del nė kabinė, ėshtė 300 km/h. Por jo vetėm kaq, airbag-u ėshtė i mbėshtjellė me njė material plastik dhe hapet me njė mėnyrė aq tė “dhunshme”, saqė shpesh mund tė thyejė edhe pjesėn plastike me tė cilėn ėshtė mbėshtjellė. Normalisht, kapaku ėshtė projektuar pėr tė qėndruar ngjitur me kroskotin, ose pėr tė “qėlluar” nė drejtime tė kundėrta me atė tė kabinės, por nėse mbi kroskot ėshtė mbėshtetur njė fėmijė, pasojat janė tė imagjinueshme. Ndaj pėr tė ditur mė shumė detaje mjafton tė lexosh librin udhėzues nė ēdo makinė. Megjithatė, njė gjė ėshtė e sigurt: ėshtė e pafalshme qė sjellja e papėrgjegjshme e prindėrve pėr mbajtjen e fėmijėve nė makinė tė kalojė pa u ndėshkuar nga policia dhe ligjet e ēdo shteti. Ndaj sot nė Europė janė tė pakta rastet kur mėnyra tė tilla janė ndėshkuar.

Burimi: Gazeta Shqip (http://www.gazeta-shqip.com/)

Hajra
10-08-11, 09:48
Qumeshti i gjirit dhe diabeti i tipit 2

9 August 2011 - Shendeti (http://www.tiranachat.net/shqip/category/lajme/shendeti/) - 227 shikime
http://www.tiranachat.net/shqip/wp-content/uploads/2011/08/baby5.jpgDiabeti i tipit 2 vazhdon tė pėrhapet nė Shtetet e Bashkuara dhe nė botė. Por ndėrsa dieta dhe ushtrimet fizike dihet se ndikojnė mbi kėtė sėmundje, njė studim i ri botuar nė revistėn “Neurologji” tregon se edhe ushqimi i foshnjave me qumėsht gjiri ndikon nė diabetin e tipit 2 tek nėnat. Shumica e mjekėve pediatėr rekomandojnė qumėshtin e gjirit si alternativėn mė tė mirė ushqyese pėr foshnjėn, ndėrsa studimi i ri tregon se kjo mund tė jetė mė mirė edhe pėr nėnėn. Studimi i kryer nga shkencėtarė nė Universitetin e Pittsburgut tregon se nėnat qė nuk i kanė ushqyer me qumėsht gjiri fėmijėt e tyre, kishin pothuajse dy herė mė shumė gjasa pėr t’u prekur nga diabeti i tipit 2 mė vonė nė jetė, nė krahasim me gratė qė fėmijėt e tyre i kishin ushqyer me qumėsht gjiri. Nė studim u pėrfshinė mė shumė se 2 mijė e 200 gra mes moshės 40 dhe 78 vjeē. Tė dhėnat treguan se pėr njė grua, lindja rrit rrezikun pėr prekjen nga diabetit mė vonė nė jetė, por kur kjo grua e ushqen foshnjėn me qumėsht gjiri, ky rrezik pakėsohet deri nė nivelin e grave qė nuk kanė fėmijė. Njė dietė e shėndetshme dhe ushtrimet fizike e zvogėlojnė rrezikun e zhvillimit tė diabetit tė tipit 2, por, siē thonė ekspertėt, pak njerėz e kuptojnė qė dhėnia e gjirit ndihmon pėr tė tretur dhjamin nė barkun e nėnės pas lindjes, gjė qė gjithashtu ndihmon pėr tė ulur kėtė rrezik. Autorėt e studimit thonė se kėto rezultate pėrbėjnė njė arsye tė mirė pėr tė inkurajuar gratė qė t’i ushqejnė foshnjat e tyre me qumėsht gjiri, tė paktėn gjatė muajit tė parė.

Burimi: Gazeta Standard (http://www.standard.al/)

Qika^Me^Kule
29-08-11, 20:25
Vajza motres time ka ket fjale :

Pallille / Palidhje
Mamakeq / Mazamakeq :biggrin:
Tezhe / Teze
Dhoth / Vathe
Kize / Kerthize :tongue:
Akirrorre/ Akullore
Kakove/ Gjakove
E thefa / E mshefa etj.. etj...

Hajra
01-09-11, 08:43
...vajza ime,

kukuloshe - bukuroshe

Alima
01-09-11, 10:07
...


pas nje rexhje te mire ne dore me hithna tha plot vaj : - " ééé... ma ka hanger lulja doren "


.

Diana007
01-09-11, 10:49
Dala ( dada ) me thoshte djali i vellaut :tongue:

emine
28-09-11, 15:36
Te Dua Nene,pa aromen dhe perkdheljen tende mua nuk em ze gjumi

Reana
01-10-11, 04:58
Te gjitha gabimet ne makinehttp://www.tiranachat.net/shqip/wp-content/uploads/2011/08/baby-car.jpg

Nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, sipas njė studimi tė kryer nga gazeta prestigjioze “New York Times”, vetėm pak shoferė e kanė idenė se si duhet tė mbahen fėmijėt nė makinė. Pikėrisht atje, nė vendin mė tė zhvilluar nė botė, pėr shkak tė sigurisė pas lindjes sė fėmijės, autoritetet e materniteteve dhe shtetit tė pengojnė ta marrėsh nė shtėpi fėmijėn, nėse mė parė nuk firmoset njė deklaratė mbi faktin qė fėmija do tė transportohet i vendosur nė njė karrige tė pėrshtatshme vetėm pėr tė sapolindurit dhe tė pajisur me shumė rripa lidhėse sigurimi.

Burimi: Gazeta Shqip (http://www.gazeta-shqip.com/)


:confused:

Eshte e sanksionuar me ligj qe cfaredo transportimi i foshjeve me veture duke filluar prej dites se pare te jetes se tyre, duhet bere ne ulese speciale te foshnjeve (Childseat). Varesisht prej peshes se foshnjes, e normalisht deri ne ditelindjen e pare ulesja eshte e obligueshme te jete e kthyer ne anen e kundert te drejtimit te vetures, e pas kesaj moshe mundet te kthehet ne drejtimin ne te cilin leviz vetura. Poashtu uleset per foshnjet e moshes deri njevjecare jane te dizajnuara ndryshe prej atyre per femijet e moshes 1+.
Familjet nuk autorizohen me i marre femijet e posalindur prej spitalit nese nuk e sjellin ulesen brenda ne spital- foshnja duhet te vendoset dhe lidhet me rripat e sigurise ne prezence te stafit.

Reana
01-10-11, 05:20
Fjale te embla nga femijet...
Ma-ma:smile:

LaDy_Diaspora
04-10-11, 20:44
Teta Mini ate mi lujt me Alin (Arin) ... :smile: