PDA

View Full Version : Kantrimen kėrkon zhbllokimin e rrugėve nė veri


murrizi
03-08-11, 11:00
Zėvendėsndihmės sekretari amerikan i Shtetit, Tomas Kantrimen ka ripėrsėritu qėndrimin e Washingtonit se Shtetet e Bashkuara tė Amerikės janė kundėr ēdo ideje pėr ndarjen e Kosovės, nė njė intervistė ekskluzive dhėnė Televizionit tė Kosovės.

“Qėndrimi SHBA-sė nė ndarjen e Kosovės ėshtė i qartė. Nuk do tė ndodh. Kjo nuk ėshtė temė e diskutimeve nė dialogun Prishtinė -Beograd. Por, as BE-ja nuk e konsideron si opsion”, ka thėnė Kantrimen.

Duke i komentuar zhvillimet e fundit sidomos nė veriun e vendit. Kantrimen ka kėrkuar zhbllokimin e rrugėve nė veri.

“Barrikadat nė veri do tė duhej tė hiqen. Liria e lėvizjes sė KFOR-it ėshtė shumė e rėndėsishme pėr sigurinė e tė gjithė qytetarėve tė Kosovės. Nėse KFOR-i nuk mund tė pėrgjigjet nė mėnyrė tė shpejtė, KFOR-i duhet tė ketė mundėsinė tė reagojė“, ka thėnė Kantrimen.

Lidhur me veprimet e fundit tė Qeverisė sė Kosovės nė dėrgimin e forcave speciale nė veri javėn e kaluar, Kantrimen ka deklaruar se qėllimet duhet tė arrihen me veprime mirė tė menduara dhe nė bashkėpunim me Bashkėsinė Ndėrkombėtare. Ai ka kritikuar zėrat, qoftė nė Beograd qoftė edhe nė Prishtinė se EULEX-i ėshtė armik.

“Kėta janė partnerėt tuaj me tė cilėt duhet tė bashkėpunoni”, ka thėnė Kantrimen.

Ai u ka bėrė thirrje palėve qė tė vazhdojnė dialogun dhe tė kthehen nė tavolinėn e bisedimeve. Kantrimen ka ritheksuar se SHBA-ja kėrkon zgjidhje paqėsore tė ēėshtjeve midis Kosovės dhe Serbisė.
Ndėrkohė, Kėshilli i Sigurimit i OKB-sė, mė 24 gusht do tė diskutojė pėr situatėn nė Kosovė, pėrfshirė edhe rrethanat e fundit tė krijuar nė veri tė Kosovės. Nė kėtė mbledhje, siē njoftohet nė faqen zyrtare tė OKB-sė, do tė diskutohet raporti i rregullt tremujor i Sekretarit tė pėrgjithshėm tė OKB-sė, Ban Ki Moon rreth situatės nė Kosovė.
www.rtklive.com (http://www.rtklive.com)

Per fund duhen theksuar edhe fjalėt e fundit tė Tomas Kantrimenit
Zoti ju ndihmoft, Amerika si gjithmonė ėshtė me ju.

murrizi
03-08-11, 11:05
Aletatėt tanė zbarkojn nė Kosovė

Kontigjenti i pėrbėrė prej 700 ushtarėsh tė NATO-s do tė vijnė sė shpejti nė Kosovė. Njė pjesė e kėtij kontongjenti pritet tė arrijė sot. Gjermania do tė dėrgojė 550 ushtarė, ndėrsa Austria 150 sosh. Zėdhėnėsi i KFOR-it, Hans Diter Vihter tha se forca kryesore do tė arrijė gjatė ditėve tė ardhshme. ”Do tė arrijnė sot, mirėpo forcat kryesore do tė arrijnė ditėt nė vijim...”, tha ai.

Nga ana tjetėr gjendja nė veri paraqitet tė jetė e qetė por me tensione. Gjatė orėve tė mbrėmjes ka pasur takime nė mes tė komandantit tė KFOR-it Erhard Byhler me pėrfaqėsuersit serb por pa ndonjė rezultat. Zėdhėnėsi i KFOR-it, Hans Diter Vihter tha se takime tė tilla do tė vazhdojnė edhe sot, por nuk saktėsoi kohėn dhe formatin e takimit. ”Ata do tė takohen sot por nuk mund tė konfirmoj vendtakimin”.

Serbėt edhe mbrėmė kanė qėndruar pranė barrikadave, ndėrsa nė Rudare, gjatė natės ata kanė vėnė njė kryq prej shtatė metrash. Zyrtarėt serb Borislav Stefanoviq dhe Goran Bogdanoviq sot herėt nė mėngjes kanė zhvilluar takime me zyrtarėt lokal serb tė Zveēanit. Ndėrsa, mediave serbe u kanė thėnė qė takimet me komandantin e KFOR-it do tė vazhdojnė edhe gjatė ditės sė sotme dhe se pala serbe do tė dalė me propozim konkret.

Guri i madh
03-08-11, 11:32
Aletatėt tanė zbarkojn nė Kosovė

Kontigjenti i pėrbėrė prej 700 ushtarėsh tė NATO-s do tė vijnė sė shpejti nė Kosovė. Njė pjesė e kėtij kontongjenti pritet tė arrijė sot. Gjermania do tė dėrgojė 550 ushtarė, ndėrsa Austria 150 sosh. Zėdhėnėsi i KFOR-it, Hans Diter Vihter tha se forca kryesore do tė arrijė gjatė ditėve tė ardhshme. ”Do tė arrijnė sot, mirėpo forcat kryesore do tė arrijnė ditėt nė vijim...”, tha ai.

Nga ana tjetėr gjendja nė veri paraqitet tė jetė e qetė por me tensione. Gjatė orėve tė mbrėmjes ka pasur takime nė mes tė komandantit tė KFOR-it Erhard Byhler me pėrfaqėsuersit serb por pa ndonjė rezultat. Zėdhėnėsi i KFOR-it, Hans Diter Vihter tha se takime tė tilla do tė vazhdojnė edhe sot, por nuk saktėsoi kohėn dhe formatin e takimit. ”Ata do tė takohen sot por nuk mund tė konfirmoj vendtakimin”.

Serbėt edhe mbrėmė kanė qėndruar pranė barrikadave, ndėrsa nė Rudare, gjatė natės ata kanė vėnė njė kryq prej shtatė metrash. Zyrtarėt serb Borislav Stefanoviq dhe Goran Bogdanoviq sot herėt nė mėngjes kanė zhvilluar takime me zyrtarėt lokal serb tė Zveēanit. Ndėrsa, mediave serbe u kanė thėnė qė takimet me komandantin e KFOR-it do tė vazhdojnė edhe gjatė ditės sė sotme dhe se pala serbe do tė dalė me propozim konkret.


daja gjerman kurr sna harron

Fshatari
03-08-11, 12:04
daja gjerman kurr sna harron
Daja nuk harron po nipi duhet me qenė plotėsisht i pergatitun me ia ba qejfin separi vetit, pastaj edhe dajes. Momenti i se vertetes po afron dita dites : duhet me i skjarue raportet nje here e mire me banden e serbit te ardhur nga Azia qendrore, dhe mbeshtetesit e saj te perhershem, pikerisht me ata qe nuk e njohin shtetin e Kosoves dhe i quajne ilegale veprimet e Policise se shtetit per mbrojtje te vendit.

Guri i madh
03-08-11, 12:21
Daja nuk harron po nipi duhet me qenė plotėsisht i pergatitun me ia ba qejfin separi vetit, pastaj edhe dajes. Momenti i se vertetes po afron dita dites : duhet me i skjarue raportet nje here e mire me banden e serbit te ardhur nga Azia qendrore, dhe mbeshtetesit e saj te perhershem, pikerisht me ata qe nuk e njohin shtetin e Kosoves dhe i quajne ilegale veprimet e Policise se shtetit per mbrojtje te vendit.po tan i thojshum ooo hashim zeza gabim e kie mos e prano 6 pikshin ky thosht edhe ne e kemi 4 pikshin


ne i thojshum oo hashim zeza mos prano bisedimet ky na qunte anti evropjan anti nato

tash mir ka bae qe ka intervenue po te ishte ma heret edhe daha ma mir


edhe pse na ka trajtue si anti evropjan e anti nato prap e perkrahim veq mos me i hanger fjalt qe i ka fol dje

Hajra
03-08-11, 12:36
Daja nuk harron po nipi duhet me qenė plotėsisht i pergatitun me ia ba qejfin separi vetit, pastaj edhe dajes. Momenti i se vertetes po afron dita dites : duhet me i skjarue raportet nje here e mire me banden e serbit te ardhur nga Azia qendrore, dhe mbeshtetesit e saj te perhershem, pikerisht me ata qe nuk e njohin shtetin e Kosoves dhe i quajne ilegale veprimet e Policise se shtetit per mbrojtje te vendit.

....a jemi gati a jo nuk e di veq ni gja duhet me dite, kthim prapa jo qe nuk ka po edhe nuk guxon me pas, eshte e pa tolerushme ne shtepin tone me ardhe bishat e me na vra, fjala fjal e besa bes kjo eshte ajo qe e sjell fitoren dhe asgje tjeter.

Guri i madh
03-08-11, 17:51
per mikun tim fshatarin


albini i ka than thaqit rruga e kosoves per ne bashkimin evropjan shkon permjet tiranes po thaqi at rrug per ne bashkimin evropjan e kerkonte permjet beogradit


shiqoe TV RRokumin e perserit shpesh ket fjalim te Albin Kurtit

rruga per ne bashkimin evropjan na shpie permjet TIRANES

e jo permjet bisedimeve me SHKININ

Fshatari
03-08-11, 19:38
per mikun tim fshatarin


albini i ka than thaqit rruga e kosoves per ne bashkimin evropjan shkon permjet tiranes po thaqi at rrug per ne bashkimin evropjan e kerkonte permjet beogradit


shiqoe TV RRokumin e perserit shpesh ket fjalim te Albin Kurtit

rruga per ne bashkimin evropjan na shpie permjet TIRANES

e jo permjet bisedimeve me SHKININ
Paj ma se miri eshte me kalue neper Prishtine ajo rruge (me t'njofshem qaty, bashk, krejt kosovaret...)! Duhet me faktorizue kryeqytetin e shtetit tone !Une qysh thmi gjithemone e kam nrit n'qiell katunin tim, e kam pas harrue krejt ata tjeret per rreth!
Jo, une si katunar qe jam, njeri i aresyes, e kisha keshillue kryeministrine me ba nje ristrukturim t'vockel qaty n'qeveri : me zavendesue nje zevendeskryeminister ( i kuē i thojne) me nje tjeter, kushdo qofte ai. Ky i kuēi disi i ka pas do mardhenie shume t'aferta me kete shefin e udebes, marnakun; do takime t'rregullta, me kafe e ēaji rusi...e shume berllogje tjera. Kurse kryetarja e shtetit eshte mire me e ēue pak n'pension qat pryeprokurorin, se e pash n'syret ish lodh e plake, e ish nenshtrue si servil ndaj nje organizate qe vepron ilegalisht ne shtetin e Kosoves :struktura paralele e eulexit, e quajne! Pra keta dy persona qe dyte bashke nuk vlejne me shume se nje ēerek insani, duhet me i largue pak mu ashtu qysh u largue ai shefi i policise qe refuzoi te zbatonte urdhrat e qeverise, e kjo e fundit ia kenoi kajken...
Ma falni se u largova pak nga tema po si mund te largosh dike nga nje post qe s'e meriton pa u largue separi vete nga tema qe trajton ate largim ?!