PDA

View Full Version : “Tulipa Albanica”,


Kercovari
07-08-11, 19:50
“Tulipa Albanica”, tulipani i zbuluar sė fundi nė Shqipėri

Kuriozitete (http://www.panorama.com.al/category/kurizitete)e Dielė, Gusht 7th, 2011

http://www.panorama.com.al/wp-content/uploads/2011/08/Tulip-albanica-300x180.jpg (http://www.panorama.com.al/wp-content/uploads/2011/08/Tulip-albanica.jpg)

Njė tulipan i zbuluar kohėt e fundit nė Shqipėri, mund tė jetė mė i pėrhapuri nė tė gjithė Ballkanin.
Nė rubrikėn “Tė reja nga natyra” nė tė pėrditshmen britanike “The Guardian” sot i dedikohet hapėsirė e veccantė zbulimit tė kėtij lloj tulipani nė vendin tonė.
Quentin Wheeler nga Universiteti Shtetėrot i Arizonės nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės thotė se “prej sot njihen mė shumė se 100 lloje tulipanėsh tė shpėrndarė nga Kina, nė Azinė jug-perėndimore, Afrikėn e Veriut, por tashmė “Tulipa Albanica” do tė njihet si tulipani mė i ri, me origjinė shqiptare.
“Tulipa Albanica” ėshtė zbuluar nė afėrsi tė fshatit Surroj ne Kukės, i cili ėshtė dy formėsh, i kuq dhe i dominuar nga ngjyra e verdhė. Ky tulipan mendohet tė ketė shpėrndarje tė gjerė nė tė gjithė Ballkanin.

Marrė nga gazeta elektronike e Shqiperisė Panorama