PDA

View Full Version : Benini : i 80-ti e njeh shtetin e Kosoves


Fshatari
18-08-11, 07:58
Republika e Beninit njeh Kosovėn
Republika e Beninit ėshtė shteti i 80-tė qė ka njohur shtetin e Kosovės. Zėvendėskryeministri i parė i Qeverisė sė Republikės sė Kosovės, Behgjet Pacolli ka konfirmuar zyrtarisht njohjen e shtetit tė Kosovės nga Republika e Beninit.
Njohja nga Benini i ėshtė dorėzuar Pacollit nga presidenti i Beninit, Yayi Boni gjatė njė takimit zyrtar. Kjo njohje ėshtė rezultat i aktiviteteve tė vazhdueshme lobuese tė Pacollit nė kuadėr tė diplomacisė sė tij nė shtetet veē e veē, thuhet njė njoftimin e Zyrės sė zėvendėskryeministrit Pacollit.
Republika e Beninit kufizohet me Togon, Nigerinė, Burkina Fason dhe Nigerin.
Kryeqyteti i Beninit ėshtė Porto Novo. Benini ka njė sipėrfaqe prej 110 mijė kilometrash, me rreth 9 milionė banorė. /Telegrafi/


http://www.telegrafi.com/?id=2&a=16484

uck_aksh
18-08-11, 08:41
THANKS BENIN

x0b0us2rNSs&feature=related

Fshatari
18-08-11, 08:59
THANKS BENIN

x0b0us2rNSs&feature=related


Vura re qe liria e lėvizjes qenka e plotė.
Te gjitha prodhimet qenkanė "Made in Benin"! mu si nė Republikėn e Kosovės.
Shtet sovran bre si Kosova.

Flm Benin ! Shume beninez e dine edhe gjuhen shqipe!

Naki
18-08-11, 10:52
Faliminderit Republika e Beninit!

Respekt per punen diplomatike te Zev.Kryeministrit te pare Behgjet Pacollit!

Guri i madh
18-08-11, 11:18
falmnderit republika BENIN


falmnderit Pacoll se sa per THaqin e Enver Hoxhen patem me vendnumrue

qyty kur e pate shkel kushtetuten nuk pate bae mir

aj ministri i punve te jashtme nuik ish kerkah ish ftof prej ksaj dynjaje

Fshatari
18-08-11, 14:17
falmnderit republika BENIN


falmnderit Pacoll se sa per THaqin e Enver Hoxhen patem me vendnumrue

qyty kur e pate shkel kushtetuten nuk pate bae mir

aj ministri i punve te jashtme nuik ish kerkah ish ftof prej ksaj dynjaje

- E.Hoxhaj :"Pacolli ka bere e po bene pune te mrekullueshme".
- H.Thaēi:"E falenderoj personalisht B.Pacollin per kontributin e madh te tij ne njohjet e shtetit tone te perbashket".

Burime te sigurta qeveritare njoftojne se neser, n'emen te zotit, shtetin tone do ta njohe edhe shteti me i fuqishem afrikan, Nigeria.
Pastaj, te njejta burime, kerkojne pak durim deri te henen e ardhshme : te henen pra, shtetin tone do t'a njohin edhe dy shtete te Amerikes latine.

PS: m'duhet me pranue, pa qare, se une per veti kur kaloj nga "ara e malit" te "ara e molles" (keshtu i kam emnue arat e mia), qe i ndan nje hapesire 200 metrash, po me zihet fryma! Kurse zevendeskryeministri i pare po i kalon jo vetem shtetet po edhe kontinentet : sot n'Afrike; neser n'Ameriken latine; paneser diku n'Azi.
Fuqi bre, shteti i Kosoves.

Guri i madh
18-08-11, 16:25
- E.Hoxhaj :"Pacolli ka bere e po bene pune te mrekullueshme".
- H.Thaēi:"E falenderoj personalisht B.Pacollin per kontributin e madh te tij ne njohjet e shtetit tone te perbashket".

Burime te sigurta qeveritare njoftojne se neser, n'emen te zotit, shtetin tone do ta njohe edhe shteti me i fuqishem afrikan, Nigeria.
Pastaj, te njejta burime, kerkojne pak durim deri te henen e ardhshme : te henen pra, shtetin tone do t'a njohin edhe dy shtete te Amerikes latine.

PS: m'duhet me pranue, pa qare, se une per veti kur kaloj nga "ara e malit" te "ara e molles" (keshtu i kam emnue arat e mia), qe i ndan nje hapesire 200 metrash, po me zihet fryma! Kurse zevendeskryeministri i pare po i kalon jo vetem shtetet po edhe kontinentet : sot n'Afrike; neser n'Ameriken latine; paneser diku n'Azi.
Fuqi bre, shteti i Kosoves.


ti ae ke falmenderue se para do viteve shum e ke urrejt Pacollinky Enver hoxha duhet me dhan dorheqje pasi qe punen e tij po e kryn Pacolli


edhe shpenzimet zvoglohen edhe ashtu esht tepric politike ne qeverin thaqi

Neferta
18-08-11, 21:55
Pritet se shpejti komunikimi i lajmit per konfirmimin e nje mori njohjesh nga 15 shtetet e Caricom Shtetet anėtare tė Organizatės sė shteteve tė Caricomit nė Amerikėn Qendrore janė nė fazėn finale tė marrjes sė vendimit pėr njohjen e pavarėsisė sė Kosovės.Organizata pėrbėhet nga 15 shtete, njė prej tė cilave, Belizi. Sipas mediave kosovare, bėhet e ditur nė orėt nė vijim mund tė ndodhė konfirmimi i njohjeve nga ana e nėntė shteteve. Vlerėsimet dilplomatike tė njohjes pritet tė dėrgohen nė Ambasadėn e Republikės sė Kosovės nė Londėr.
Kjo organizatė pėrbėhet nga kėto shtete: Antigua dhe Barbuda, Bahamas, Barbados, Belize, Dominicia, Grenada, Guyana, Haiti, Xhamajka, Montserrat, Saint Kitts and Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent, Suriname dhe Trinidad – Tobago.
http://i.infoplease.com/images/mapcaribbean.gif
Me kete numer njohjesh Kosoves i haper dera per aplikim ne OKB

Fshatari
20-08-11, 18:03
Kosova me 81 njohje
Nga Express mė 19 gusht 2011 nė ora 18:18
Shėn Lucien ėshtė shteti i mė i ri qė e ka njohur Republikėn e Kosovės.
Ky vend bėn pjesė nė Komunitetin e Karaibeve.

Nota verbale pėr njohjen e fundit ka arritur nė Ministrinė e Punėve tė Jashtme.

Lajmin pėr njohjen e 81 e ka dhėnė kėshilltari i Ministrit tė Jashtėm, Artan Behrami.

Njohjet nga vendet e CARICOM’it i ka paralajmėruar njė ditė mė parė Zyra e Zėvendėskryeministrit Behgjet Pacolli.


http://www.gazetaexpress.com/?cid=1,13,60861

__________________________________________________

Flm Saint-Lucien!

Kosova me 81 njohje
Nga Express mė 19 gusht 2011 nė ora 18:18
Shėn Lucien ėshtė shteti i mė i ri qė e ka njohur Republikėn e Kosovės.
Ky vend bėn pjesė nė Komunitetin e Karaibeve.

Nota verbale pėr njohjen e fundit ka arritur nė Ministrinė e Punėve tė Jashtme.

Lajmin pėr njohjen e 81 e ka dhėnė kėshilltari i Ministrit tė Jashtėm, Artan Behrami.

Njohjet nga vendet e CARICOM’it i ka paralajmėruar njė ditė mė parė Zyra e Zėvendėskryeministrit Behgjet Pacolli.


http://www.gazetaexpress.com/?cid=1,13,60861

__________________________________________________

Flm Saint-Lucien!te lumt oo behxhet miku i vjeter i FSHATARIT :biggrin: me te vertet se e ke sfidue gjdo profesor te gjeografis ne kosov se ata as qe kan ndegjue per kto shtete

te lumt oo behxhet miku i vjeter i FSHATARIT :biggrin: me te vertet se e ke sfidue gjdo profesor te gjeografis ne kosov se ata as qe kan ndegjue per kto shtete

Jo ky ka vendos me jau dhane do lekcione t'gjeografise profesorve tane; besa edhe kojshive tane te veriut po iu jep plote lekcione!

Vallai i zoti po na del edhe u bo shume mire qe u largue prej kryesise se keto njohje ...!
I lumte Behgjetit dhe Sainte Lucise!

[QUOTE=Fshatari;2106882]Jo ky ka vendos me jau dhane do lekcione t'gjeografise profesorve tane; besa edhe kojshive tane te veriut po iu jep plote lekcione!

Vallai i zoti po na del edhe u bo shume mire qe u largue prej kryesise se keto njohje ...!
I lumte Behgjetit dhe Sainte Lucise![/QUOTE


shkjet u tranun fabrika e mobileve simpo i kish bae shitje ne kosov mbi 2 milon € e tash i kishin mbet that nji depo ne prishtin e nji ne gjilan

fshatar mir esht puna nese qeveria e jon esht kembngulse nese terhiqet as macen prej persheshit nuk kena me mujt me largue

ju pershendes fshatar

Kosova me 81 njohje
Nga Express mė 19 gusht 2011 nė ora 18:18
Shėn Lucien ėshtė shteti i mė i ri qė e ka njohur Republikėn e Kosovės.
Ky vend bėn pjesė nė Komunitetin e Karaibeve.

Nota verbale pėr njohjen e fundit ka arritur nė Ministrinė e Punėve tė Jashtme.

Lajmin pėr njohjen e 81 e ka dhėnė kėshilltari i Ministrit tė Jashtėm, Artan Behrami.

Njohjet nga vendet e CARICOM’it i ka paralajmėruar njė ditė mė parė Zyra e Zėvendėskryeministrit Behgjet Pacolli.


http://www.gazetaexpress.com/?cid=1,13,60861

__________________________________________________

Flm Saint-Lucien!

Faliminderit Schen Lucien,Respekt per Punen Diplomatike te Zev.Kryeministrit te pare Behgjet Pacollit.

Na thoshte ai far Ministri i kaluar i puneve te jashme - Do te na njohin, ja fjalet e Nasradinit !!!

azgpvG0f_iU

Flm zot zevendeskryeminister, Qeveri e Kosoves dhe miqet tane nderkombetare :
USA, Britania e madhe, Gjermania e fuqishme dhe askush tjeter.
Asnje shtet tjeter (ne perjashtim te shtetit shqiptar) nuk ka kontribue ne pranimin e shtetit tane nga 81 shtete te botes .

http://www.botasot.info/img/sh-Lucia.jpeg

E kujt ėshtė Lucia?

Konflikti pėr njohje mes Behgjet Pacollit dhe Ministrisė sė Jashtme nuk ka pėrfunduar. Gjithēka doli nė shesh tė premten. MPJ’ja vrapoi ta shpallė njohjen e 81’tė qė erdhi nga Saint Lucia, duke ia atribuuar meritat Enver Hoxhajt. Kjo e nervozoi Behgjet Pacollin, i cili njė ditė mė herėt kishte paralajmėruar njohjet nga vendet e Caricomit- pjesė e tė cilit ėshtė edhe ky shtet. Me ironi, ai i uroi suksese nė njohje tė tjera Ministrit Hoxhaj.
Njohja e 81’tė pėr Kosovėn nga Saint Lucia tė premten e ka nxjerrė nė sipėrfaqe konkurrencėn e heshtur deri mė tash ndėrmjet Enver Hoxhajt dhe Behgjet Pacollit.
Edhe njė ditė mė parė, Ministri Hoxhaj e kishte quajtur mrekulli punėn e Pacollit nė lobim, duket se edhe ai dėshiron tė ketė hise nė kėtė proces.
Zyrtarė tė MPJ’sė kanė thirrur njė konferencė urgjente tė premten pėr tė kumtuar njohjen e radhės, e cila vjen nga shteti qė ėshtė pjesė e Komunitetit tė Karaibeve.
Kėshilltari i Ministrit tė Jashtėm, Artan Behrami, meritėn pėr njohje ia atribuoi krejtėsisht kryediplomatit Enver Hoxhaj.
"Vlen tė theksohet se kjo njohje ėshtė rezultat i angazhimit tė Ministrit tė Punėve tė Jashtme tė Kosovės, Enver Hoxhaj, i cili mė 18 maj 2011 nė New York ka marrė premtim nga Ministri i Punėve tė Jashtme tė Saint Lucias, Rufus Bousquet, se vendi i tij do ta njohė shumė shpejt Kosovėn", ka thėnė kėshilltari i Enver Hoxhajt.
Paralajmėrimi pėr njohje tė reja nga vendet e CARICOM’it, pjesė e tė cilėt ėshtė edhe Saint Lucia ėshtė bėrė nga bashkėpunėtorėt e Pacollit, tė enjten e kaluar.
Madje ata kanė theksuar se shpejt do tė vijnė notat verbale nga 14 shtetet e Amerikės Qendrore.
“Zotimi pėr njohjen e Republikės sė Kosovės nga shtetet anėtare tė CARICOM’it ėshtė bėrė nė mbledhjen e fundit tė kėsaj organizate, ndėrsa procedimi formal i notės verbale do tė bėhet nga shtetet anėtare veē e veē, nė orėt dhe ditėt nė vijim”, ka thėnė kėshilltari i Pacollit, Kushtrim Bajrami, tė enjten pasdite.
Megjithėkėtė, tentimet e Ministrisė sė Punėve tė Jashtme pėr tė pėrvetėsuar njohjen nuk e kanė shqetėsuar Pacollin.
Ai i ka dėrguar njė porosi Enver Hoxhajt.
“Unė vetėm po i them se nėse Ministri Hoxhaj e potencon ashtu– unė po i them se paska bėrė shumė punė tė mirė dhe puna e mbarė i qoftė”, ka thėnė Zėvendėskryeministri Pacolli, pėr Express, tė premten.
Pėr t’i ikur konfrontimit, Pacolli ka thėnė se meritat pėr njohje tė mos ia lė vetes, e as Ministrisė sė Jashtme, por krejt Qeverisė.
“Unė kėtė njohje e kam ditur qė vjen, sepse e kam lajmėruar vetė nė konferencėn pėr shtyp qė ka qenė nė orėn 18. Nuk po dua tė hyj nė polemikė (kush e ka siguruar njohjen), ne jemi duke punuar pėr Qeverinė e Kosovės dhe njohja ka ardhur nė Qeverinė e Kosovės. Ne ēka kemi pasė me i thanė, i kemi thanė dje. Unė e di qė Saint Lucia dhe disa shtete qė janė nė proces– e di prej parmbrėmė. Nga ajo ditė u kam thėnė kėrkojeni notėn verbale nė Kombet e Bashkuara”, ka thėnė Pacolli.
Ndryshe, nė konferencėn e MPJ’sė, kėshilltari i Hoxhajt ka thėnė se nė Ambasadėn e Kosovės nė Washington do tė nėnshkruhen marrėveshjet kontraktuale me zyrtarėt e Saint Lucias.
“Saint Lucia e njeh Republikėn e Kosovės dhe sot nė New York, ambasadorėt e tė dyja vendeve e bėjnė nėnshkrimin e marrėveshjes pėr vendosjen e marrėdhėnieve diplomatike dhe pėr njohje faktike, juridike tė shtetit tė Kosovės nga Santa Lucia”, ka bėrė tė ditur Behrami.
Santa Lucia ėshtė njė ishull nė pjesėn lindore tė detit tė Karaibeve. Ajo ka njė sipėrfaqe prej 620 km2 dhe ka njė popullsi prej rreth 173,765.

Fshatari
21-08-11, 17:55
Ministri i jashtem E.Hoxhaj eshte mire me marre naj dite pushim. Behgja po e kryen shume mire kete punen e njohjeve.
Lexova diku sot se edhe ai ministri i meparshem, Skendoja, ish aktivue bukur shume me do fare deklaratash...
Nuk di pse nuk ia pranojne meriten Behgjetit, e me shkue me u marr me diēka tjeter se diplomacia nuk po iu shkon per shtati...!

Flm zevendeskryeminister ! e pushime te qeta per ata tjeret!

Guri i madh
21-08-11, 21:48
Ministri i jashtem E.Hoxhaj eshte mire me marre naj dite pushim. Behgja po e kryen shume mire kete punen e njohjeve.
Lexova diku sot se edhe ai ministri i meparshem, Skendoja, ish aktivue bukur shume me do fare deklaratash...
Nuk di pse nuk ia pranojne meriten Behgjetit, e me shkue me u marr me diēka tjeter se diplomacia nuk po iu shkon per shtati...!

Flm zevendeskryeminister ! e pushime te qeta per ata tjeret!

o moti te kam than se qyky enver hoxha nuk esht askushi macen prej persheshi nuk mundet me tremb

mos te demton bugjetin e kosoves let shkon ajtje te anadrini let merret me rrush e me bostan

e ato hargjimet e tija me i perdor per infrastruktur te FSKes