PDA

View Full Version : Charlie Chaplin*Kur fillova ta dua veten*


emine
22-08-11, 20:46
Kur fillova te dua me te vertete vetveten, kuptova se vuajtjet emocionale dhe dhimbjet janė vetėm njė paralajmėrim per te me thėnė mua qe nuk mund tė jetoj kundėr se vertetes sime. Unė tani e di qe ky quhet "ORIGJINALITET".

Kur fillova te dua me te vertete vetveten, kuptova se sa e sikleteshme paska qene te kem deshiruar ti imponoja dėshirat e mia dikujt tjeter, duke ditur qe kohet nuk ishin te pjekura dhe ai person nuk ndjehej gati, edhe pse ai person isha UNE. Unė tani e di qe ky quhet "RESPEKT"
pėr veten time.


Kur fillova te dua me te vertet vetveten, ndalova te deshiroj nje jete tjeter dhe kuptova qe ēdo gje rreth meje eshte nje ftese pėr rritjen time. Tani e di qe kjo gje quhet “ PJEKURI ". Kur fillova te dua me te vertete vetveten, kuptova qe gjendesha gjithmonė dhe nė ēdo rast ne vendin e duhur nė momentin e duhur dhe qe gjthcka qe po ndodhte ishte pozitive. Qe atehere, une munda tė ndjehem i qete. Tani e di se kjo gje quhet "RESPEKT" kundrejt vetvetes.


Kur fillova te dua me te vertete vetveten, ndalova te privoj vetveten nga koha ime e lire dhe te krijoj plane madhėshtore per te ardhmen. Sot, une vetem bėj ate qe me jep gezim dhe kenaqesi, ate qe dua dhe qe me ben te buzeqesh me menyren time dhe me ritmet e mija. Tani e di qe kjo gje quhet “SINQERITET


". Kur fillova te dua me te vertete vetveten,hoqa qafe ēdo gje qe nuk me kishte bere mire:ushqimi,njerezit, gjerat, situatat dhe ēdo gje qė me terhiqte poshte duke me larguar nga vetvetja,ne fillim e quaja njė "egoizem te shendetshėm "por tani e di qė kjo quhet “DASHURI PER VETVETEN”


Kur fillova te dua me te vertete vetveten, ndalova te pretendoj qe kam gjithmone te drejte. Dhe keshtu kam bere me pak gabime. Sot kam kuptuar qe kjo gje quhet “THJESHTESI” Kur fillova te dua me te vertete vetveten,nuk pranova me te jetoj ne te kaluaren dhe tė shqetesohem per te ardhmen time.Tashme une jetoj me shume ne kete moment te pranishėm,ku GJITHCKA ka nje vend.Kjo eshte gjendja e jetes sime te perditshme dhe une e quaj “PERSOSMERI”.

Kur fillova te dua me tė vėrtetė veteveten, kuptova se mendimi im mund tė me bėnte tė mjerueshem dhe tė sėmurė. Por, kur thirra dhe grumbullova energjite e zemres sime, intelekti m’u bė njė partner i rėndėsishėm. Sot, ketij bashkimi i jap emrin “DITURIA E ZEMRES”

Nuk duhet tė vazhdojnė tė kemi frikė nga kontrastet, nga konfliktet dhe problemet me veteveten dhe me tė tjerėt Sepse edhe vete yjet, ndonjėherė ndeshen mes tyre per ti dhene origjine lindjes se boteve te reja. Sot unė e di qe kjo eshte JETA !

Charlie Chaplin