PDA

View Full Version : Shqiptarėt po “pushtojnė” Turqinė


Zero Cool
31-08-11, 23:51
Shqiptarėt po “pushtojnė” Turqinė


http://www.gazetaexpress.com/repository/images/large/Turqi_760620_thumb_large.jpg


Turqia po kthehet gjithmonė e mė tepėr nė njė tokė tė dėshiruar, pėr tė investuar nga tė huajt nė pasuri tė patundshme.

Mes tyre, janė edhe mjaft shqiptarė, tė cilėt rezultojnė se kanė blerė mjaft shtėpi, troje apo dyqane nė kėtė vend.

Ky fakt pohohet nė njė artikull tė posaēėm tė gazetės turke “Sabah”, i titulluar “Pse tė huajt janė duke blerė patundshmėri nė Turqi”.

Ai pėrmend faktin se sipas tė dhėnave zyrtare nga Drejtoria e Pėrgjithshme e Regjistrit tė Tokės dhe Kadastrės, numri i tė huajve qė kanė investuar nė pasuri tė patundshme nė Turqi ka arritur nė 119.599 dhe se mes tyre janė mjaft shqiptarė.

Konkretisht, sipėrfaqja e pėrgjithshme e pasurisė sė paluajtshme e blerė nga tė huajt nė Turqi, ėshtė njė sasi totale prej 81.664.098 metrash katrorė.

Nė total, janė qytetarėt e 89 vendeve tė ndryshme tė cilėt kanė blerė prona nė Turqi. Kėto vende pėrfshijnė qytetarė nga ”Gjermania, SHBA, Andorra, Argjentina, Shqipėria, Australia, Austria, Azerbajxhani, Bahrejni, Belgjika, Emiratet e Bashkuara Arabe, Bosnjė-Hercegovina, Brazili, Bullgaria, Algjeria, Republika Ēeke, Kina, Danimarka, El Salvadori, Estonia, Maroku, Filipinet, Finlanda, Franca, Afrika e Jugut”, etj.