PDA

View Full Version : Higjiena intime


Zero Cool
07-09-11, 16:36
Cfare duhet te dini per higjienen intime


http://www.infoalbania.org/thumbnail.php?file=higjena_personale_447063480.jpg&size=article_mediumHigjiena intime eshte e rendesishme per shendetin si per femrat ashtu edhe per meshkujt. Por ne kete material do te japim disa keshilla per femrat. Mbi te gjitha femrat duhet te dine se vagina ka nje lloj “vetepastrimi’.

Keshilla e pare qe duhet pasur parasysh eshte te mos perdoren shampot apo llojet e ndryshme te xhelit per pastrim intim. Shpelahuni dhe thahuni mire. Te shmanget me cdo kusht njomja (sidomos gjate ciklit). Kur shkoni ne tualet fshihuni mire para dhe prapa per te mos cuar mbetjet fekale afer vagines. Kur shkoni ne pishina duhet te shpelaheni shume mire sepse klori qe gjendet ne to eshte nje agresiv i cili mund te krijoje mukoza.

Cfare duhet te beni gjate ciklit?

Kryesore gjate ciklit eshte shmangia e mukozave. Nese perdorni tampone eshte zgjedhja juaj, por kujtohuni gjithmone te mos i mbani me shume se 4 ore. Eshte e thjeshte per t’u kuptuar: nese lihet qe gjaku te rrjedhe ai grumbullohet ne nje vend dhe mblidhen mikrobe. Mikrobet shumohen dhe fillojne problemet. Nese nuk nderroheni shpesh mund te zhvillohet bakteri i quajtur Gardnerella. Ai gjendet ne vagjine, por kur shumohet se tepermi fillon edhe nje ere e pakendshme. Nese kjo ndodh mos perdorni deodorante, por shpelahuni sa me shume te mundni.

Kur keni kruajtje

Kur keni te kruara jane shenja se keni mukoze. Pra, ka ndodhur shumimi i nje kerpudhe te quajtur Candida albicans. Kjo nuk eshte shume e rende, por te bezdis ne jeten e perditshme. Mund te shkaktohet nga mungesa e higjienes intime, nga antibiotiket apo dhe diabeti. Ne 70% te rasteve ajo cekuilibron florin vaginal.

Disa keshilla per shmangien e mukozave vaginale

1- Kujdes me marredheniet seksuale shume te shpeshta dhe te dhunshme. Ato mund te favorizojne mukozen. Perdorni produkte te cilat shmangin thatesiren vaginale.

2- Diabeti, shtatzenia dhe disa semundje endokrine mund te favorizojne perseri mukozen. Flisni here pas here me gjinekologun.

3- Nese keni probleme lajini te brendshmet ne temperaturen mbi 60°. Kerpudhat nuk i rezistojne dot kesaj temperature.

4- Mund te perdorni nje produkt per higjiene intime me pH alkalin i cili do qetesoje irritimet nga mukoza.

5- Mos perdorni pantallona shume te ngushta.

6- Naten eshte e mira te mos vishni te mbathura dhe ta lini trupin tuaj te ajroset.

7- Mos perdorni te mbathura te pa thara mire.

Jana
07-09-11, 19:48
..eshte mir secila Femer mi dijt kto dhe mi pas prioritet ...

LaDy_Diaspora
04-10-11, 20:55
Shumė e rendėsishme, si pėr femra, ashtu dhe pėr meshkuj, por shumė kėtė nuk e kanė parasysh...edhe pse jetojmė nė njė kohė kur tė gjitha i ke nepėr dyqane dhe barnatore, por kur s'interesohesh, nuk i gjenė dot!