PDA

View Full Version : Dy shtete tėrheqin njohjen?!


Zero Cool
08-09-11, 10:01
Blic: Dy shtete tėrheqin njohjen?!


08.09.2011/02:02 - E Enjte


03:03 Zv/ministri i Jashtėm nė qeverinė e Kosovės, Petrit Selimi i ėshtė pėrgjigjur analistit Tim Judah rreth lajmit pėr ‘tėrheqjen’ e dy njohjeve, pasi qė britaniku i shkruajti nė Twitter Ministrisė sė Jashtme.

“Omani asnjėherė nuk ka bėrė njohjen siē e ka sqaruar Vlora nė deklaratėn nė shkurt. Ata na e kanė dėrguar njė letėr tė ngrohtė duke na dėshiruar inkuadrim nė OKB. Ndėrsa, Guinea Bissau ka dėrguar njė letėr tė qartė verbale tė njohjes dhe ka zhvilluar qė nga atėherė kontakte me Kosovėn. Jeremiqi po provon ta heq fokusin nga nevoja pėr largimin e strukturave paralele dhe respektimi i kufijve”, i ka shkruar Selimi Judah-it.

02:02 Diplomacia serbe nuk ndalet sė punuari kundėr Kosovės. Gazeta Blic e Beogradit pretendon se Vuk Jeremiq ka arritur tė ‘tėrheq’ dy njohje tė Kosovės. Thuhet se atij i janė dhėnė informacionet nė Kongresin e tė Painkuadruarve se shteti aziatik Omani dhe ai afrikan Guinea Bisau kanė tėrhequr njohjen.“Vuk Jeremiq i tha shefit tė delegacionit tė Omanit se ishte shumė i mllefsour me vendimin e shtetit tė tij pėr ta njohur pavarėsinė, pėrkundėr premtimit se kjo nuk do tė ndodhte. Bashkėbiseduesi i tij u ēudit, duke e siguruar ministrin se njė gjė e tillė nuk ka ndodhur kurrė. Edhe Guinea Bissau i kishte hyrė procesin e njohes, por deputetėt e saj kundėrshtuan dhe procedura u ndėrpre”, i ka thėnė Blicit njė burim nga kongresi i mbajtur nė Beograd.

Gjithashtu, gazeta shkruan se edhe dy shtete tė tjera do tė tėrheqin njohjen dhe se nė njė vend afrikan po zhvillohen hetime kundėr njė zyrtari tė lartė qė besohet tė ketė marrė para pėr tė shpjetuar njohjen.

MPJ njoftoi njoftoi mė 4 shkurt tė kėtij viti se Omani e kishte njohur pavarėsinė e Kosovės me ēka kishte shkuar nė 75 numri i njohjeve. Komunikata precizonte se Omani nuk i njeh nė mėnyrė eksplicite shtetet, por vė kontakte diplomatike me to.“Republika e Kosovės ka vendosur marrėdhėnie diplomatike me Sulltanatin e Omanit. Pėrmes ambasadės sonė nė Londėr kemi marrė letėr nga Sulltanati i Omanit, i cili shprehet qartė pėr vendosjen e marrėdhėnieve diplomatike me Kosovėn. Omani ėshtė njė shtet pėrkatėsisht njė mbretėri, e cila nuk njeh shtetet nė mėnyrė eksplicite, por njohjen e shteteve e bėn nėpėrmjet komunikimit dhe nėpėrmjet vendosjes sė kontakteve dhe marrėdhėnieve diplomatike Nė letrėn qė ka mbėrri nė Ministrinė e Punėve tė Jashtme thuhet: “U njohėm me vendimin e GJND lidhur me ēėshtjen e pavarėsisė sė Kosovės dhe Qeveria e Sulltanatit tė Omanit do tė mirėpresė anėtarėsimin e Kosovės nė Organizatėn e Kombeve tė Bashkuara, organizata tė tjera ndėrkombėtare dhe rajonale, nė tė cilat ajo dėshiron tė anėtarėsohet”, thuhej nė njoftimin e dėrguar nė emėr tė Ministrisė nga atėherė Ministrja nė detyrė, Vlora Ēitaku qė gjithashtu kishte marrė vendim qė Ambasadorin e Republikės sė Kosovės nė Londėr, Muhamet Hamiti ta akreditojė si ambasador jo rezident nė Oman dhe kjo kėrkesė do tė deponohet pranė autoriteteve pėrkatėse tė Sulltanatit tė Omanit.


Njohja e Guinea Bisau kishte ardhur mė herėt, pėrkatėsisht mė 13 janar, dhe atė e kishte bėrė publike, kryetari i atėhershėm i AKR-sė, Behgjet Pacolli.


“Tė nderuara media kemi nderin t’u prezantojmė njohjen e 74 nė radhė tė Republikės sė Kosovės tė ardhur nga Republika e Guinea-Bissau, ndersa njohjen e 20 me radhė tė ardhur nga aktiviteti im lobues. Kjo njohje e sjell nė 30% numrin e njohjeve qė i kanė ardhur Kosovės si rezultat i aktivitetit tim lobues”, kishte deklaruar Pacolli gjatė konferencės pėr medie.


Po atė ditė njohjen ia kishte konfirmuar Radios Evropa e Lirė, ushtruesja e detyrės sė ministres sė jashtme, Vlora Ēitaku, e cila e kishte marrrė njoftimin pėr dėrgimin e letrės zyrtare nga Pacolli.


Faqja e Ministrsė sė Jashtme tė Kosovės, tė mėrkurėn pas mesnate ka qenė jashtė funksionit, dhe tekstet e njohjeve nuk gjenden mė as nė faqen kosovothanksyou.com

Zero Cool
08-09-11, 10:10
Omani dhe Guinea-Bissau nuk e kanė njohur Kosovėn?


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0908103004471_m.jpg


Shteti aziatik i Omanit dhe shteti afrikan i Guinea Bissau nuk e kanė njohur Kosovėn!? Kėto informata zyrtarėt serbė i kanė marrė gjatė takimeve bilaterale nė Takimin e tė Painkuadruarve nė Beograd.
“Blic” shkruan se shefi i delegacionit tė Omanit ka thėnė se ky shtet kurrė nuk e ka pranuar pavarėsinė e Kosovės.

“Jeremici (ministri i Jashtėm serb) i ka thėnė shefit tė delegacionit tė Omanit se ėshtė i zhgėnjyer pėr vendimin e kėtij shteti pėr ta pranuar pavarėsinė (e Kosovės), pėrkundėr premtimeve tė mėhershme se kjo nuk do tė ndodhė. Bashkėbiseduesi ėshtė habitur, duke bindur ministrin se kjo kurrė nuk ka ndodhur”, shkruan “Blic”, transmeton “Beta”, pėr tė shtuar se edhe “Guinea Bissa ka nisur procesin e njohjes, por se deputetėt kanė kundėrshtuar dhe procedura ėshtė ndalur”.

Nė ueb-faqen kosovothanksyou, ku janė shtetet qė kanė pranuar pavarėsinė e Kosovės, gjendet edhe Omani dhe Guinea Bissau.

jadore
08-09-11, 10:50
mos ti bine pishman keta te tjeret qe na kane njohte se per dy hallall po ju boj ..
edhe s'kan faj-a..!

.. ku jane kosovaret , pse ne pune nuk rrine ..!.. vetvetiu tuj ec mu kujtu vargu i Ilirit ..ku jane kosovaret pse ne Kosove nuk rrine..!

qe nje detal .. ora 9.45 e mengjesit .. si te ja nis prej restorant Pishat , e 4/5 lokale te ngjitura pas , e trupon gjaden ,demek sheshin e badihavgjive ..nejse ketyre po ju fali anash ales djathtas e majtas cka ka restorante )del te kino Abc ..qe jane prap nja 5/6 lokale tjera .. ne Zot po ju betohem , secila teras i ka 120 karrika garant .. vend te lire nuk gjene ..!
a ka ma mjerim more .. kur dojne more me punu keta debilla secili e secila me schick e veshur ..
bash kam mendu -a..a ju vjen marre more ne kete kohe te dites me humb vakt ..!
..p.s.
se me bo e me ju hy zyreve ku punojne kuadro mbi 90 %qe as 12 %nuk e zotrojne postin e profesionin qe ushtrojne .. ste mbet tjeter veq me i mbledh qaklat e me shku ne Omar ose ne Guinea .. garant ma mire eshte ..
e po presim me na njofte tjeret , po kush i done bre parazitet e debillet ..!
Bota e di qe jo.!eh na veteveten po edhe u flakrum bile mbas vetes cka po dime e sa po dine ..
po a presim zhvillim , a presim prosperitet ..qysh jo ..prej merzise se ndejtes , cilido qe te ulet ne tavoline rrotullat e para i ka si ta siguroj nje vize prej teje ne bote se tek atehere e ka lone e bo njijet me u ul e me punu ..
..definitivisht Kosove , toke e cudirave ...

Fshatari
08-09-11, 12:41
Hagė: Absolutisht tė pavėrteta raportet pėr vrasjen e dėshmitarėve
31.08.2011
Tribunali i Hagės pėr Krime tė Luftės ka kumtuar sot se nuk ėshtė vrarė asnjė dėshmitar nė proceset kundėr Ramush Haradinajt dhe Fatmir Limajt, duke i pėrgėnjeshtruar raportet e ditėve tė fundit nė mediat serbe.
Nė njoftimin me shkrim, pėrfaqėsuesja e Tribunalit tė Hagės, Nerma Jellaēiq, ka theksuar se “janė absolutisht tė pavėrteta pohimet se dėshmitarėt e Tribunalit tė Hagės janė vrarė gjatė gjykimeve tė Haradinajt dhe Limajt”.
“Asnjė person nga lista e dėshmitarėve ose person, tė cilit Gjykata ndėrkombėtare i ka lejuar masat e mbrojtjes, nė kėto dy lėndė, nuk ėshtė vrarė”, ka thėnė ajo, duke komentuar, siē ėshtė shprehur ajo, “raportet e pavėrteta lidhur me sistemin e mbrojtjes sė dėshmitarėve” para Tribunalit, dhe nė rigjykimin e Haradinajt, tė cilat gjatė “ditėve tė fundit i kanė publikuar disa media nė Serbi”.
Nerma Jellaēiq ka precizuar se prej afro 4 mijė dėshmitarėve, sa kanė dėshmuar deri tash para Tribunalit, pėr 1 mijė prej tyre, ishin pėrcaktuar masat e caktuara tė mbrojtjes.
Kėto komente u bėnė pasi prokurori i Serbisė pėr krime tė luftės, Vlladimir Vukēeviq, i ka thėnė gazetės beogradase Kurir, se “mė tepėr se 40 dėshmitarė nė proceset Haradinaj dhe Limaj, janė vrarė ose frikėsuar”.

_________________________________________
http://www.evropaelire.org/content/news/24313660.html
__________________________________________________ ________
Ja perse nuk mund tu besohet serbeve

Zero Cool
08-09-11, 15:52
MPJ mohon tėrheqjen e njohjeve


Ministria e Punėve tė Jashtme e Republikės sė Kosovės ka sqaruar opinionin rreth propagandės sė fundit tė plasuar nė medie nga Beogradi, pėr ēėshtjen e njohjeve tė Kosovės nga Guinea- Bisau dhe Sulltanati i Omanit.http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0908154557612_m.jpgNė njoftimin pėr media thuhet se Republika e Kosovės mė datė 30 janar 2011 ka marrė notė verbale nga Sulltanati i Omanit, me nr. tė referencės 7102/700710/181/2011 dhe tė nėnshkruar nga lartmadhėria e tij, Sulltani Qaboos Bin Said dėrguar ish-presidentit tė Republikės sė Kosovės, Fatmir Sejdiu, ku thuhet se: “Njohim pozitėn e Gjykatės Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė drejt pavarėsisė sė Kosovės dhe Qeveria e Sulltanatit tė Omanit e mirėpret anėtarėsimin e Republikės sė Kosovės nė Kombe tė Bashkuara dhe organizatat e tjera ku Kosova dėshiron tė marrė pjesė”.

Ndėrkaq, zėvendėskryeministri Behgjet Pacolli ka marrė notėn verbale mė datėn 10 Janar 2011 nga Kryetari i Republikės sė Guinea-Bisau ku thuhet: “Autoritetet e Republikės sė Guinea- Bisau kanė njohur pavarėsinė dhe sovranitetin e Republikės sė Kosovės duke dėshiruar tė etablohen marrėdhėniet diplomatike sa mė shpejt qė ėshtė e mundur”.

“Ministria e Punėve tė Jashtme e Republikės sė Kosovės dhe shtetet partnere nė ndėrkohė kanė pasur kontakte me kėto dy shtete, tė cilat kanė konfirmuar qėndrimin e tyre tė mėhershėm kundrejt Republikės sė Kosovės”, thuhet nė njoftim.

MPJ konsideron se tė pavėrtetat e prezantuara nga qeveria e Beogradit janė tentativė mediale pėr ta shpėrqendruar vėmendjen nga kėrkesat reale pėr njohje tė kufijve tė Kosovės nga ana e Serbisė, bėrė kėto ditė nga shtetet kryesore tė BE-sė dhe konfirmon se pret edhe njė seri tė njohjeve nė javėt nė vazhdim.

tipi engjellor
08-09-11, 17:04
nuk e kane pasur pernime....

Zero Cool
08-09-11, 17:38
Guinea-Bissau rikonfirmon njohjen e Kosovės


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0908175915275_m.jpgZv/kryeministri Behgjet Pacolli, i cili ndodhet nė njė turne lobues nė Afrikė, ka pasur tė enjten njė bisedė telefonike me presidentin e Republikės sė Guinea-Bissau, Malam Bacai Sanha, i cili i ka rikonfirmuar atij se institucionet e kėtij shteti e kanė proceduar deri nė fund procesin e njohjes sė Pavarėsisė sė Kosovės.


Deklarimet e fundit tė zyrtarėve dhe mediave tė Beogradit pėr kinse tėrheqjen e njohjes sė pavarėsisė sė Kosovės apo ndalimin e procedimit tė njohjes nga Guinea-Bissau, zv/kryeministri i parė Pacolli i vlerėson si shpifje tė ulėta dhe jodiplomatike.

Gjatė bisedės sė zhvilluar me presidentin Sanha, Pacolli ka marrė garanci pėr mbėshtetje tė pa rezervė pėr institucionet e Republikės sė Kosovės nga Republika e Guinea Bissau, njofton Zyra pėr informim e zv/kryeministrit Pacolli.

Presidenti i Guinea Bissau, i ka quajtur dezinformata spekulimet e mediave serbe pėr tėrheqje tė njohjes nga Republika e Guinea Bissau, thuhet mė tej nė komunikatė. Ai ka thėnė se vendi i tij e ka njohur Kosovėn nė pėrputhshmėri me vullnetin e popullit dhe institucioneve tė Republikės sė Guinea Bissau.

Zero Cool
09-09-11, 10:36
E keqkuptuan Sulltanin


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0909090041203_m.jpg


Njė letėr e dėrguar nė janar tė kėtij viti nga Sulltani i Omanit, Qaboos bin Said Al Said, nė Prishtinė ėshtė interpretuar si njohje zyrtare e pavarėsisė. MPJ e pranoi se ky vend ende nuk e ka njohur Kosovėn, derisa rikonfirmoi njohjen nga Guinnea Bissau, pėr tė cilėn mediat serbe thanė se ėshtė tėrhequr.


Sulltanati i Omanit vazhdon tė mbetet nė ueb faqen e Ministrisė sė Jashtme tė Kosovės si vendi i 75’tė me radhė qė ka njohur pavarėsinė, shkruan Express.

Por, njohja nga ky shtet aziatik nuk ka ndodhur asnjėherė, pavarėsisht se njė letėr qė kishin dėrguar autoritetet e atjeshme nė Prishtinė ishte interpretuar si njohje.

Kosova tani ka 80 njohje e jo 81 siē ėshtė thėnė deri mė tani. Ēėshtja e njohjes ose jo nga Sulltanati i Omanit ėshtė ngritur tė premten nė gazetėn beogradase “Blic”, e cila duke u thirrur nė zyrtarė anonimė tė Qeverisė serbe, ka njoftuar se delegacioni i Omanit qė ka qėndruar nė Beograd si pjesėmarrės nė Samitin e tė Painkuadruarve ka njoftuar se ky shtet nuk e ka njohur asnjėherė pavarėsinė e Kosovės.

Njė gjė tė tillė zyrtarėt serbė e kanė thėnė edhe pėr shtetin e Guinea Bissau, e cila ka njohur Kosovėn nė janar tė vitit 2011.

“ Vuk Jeremic i ka thėnė shefit tė delegacionit tė Omanit se ėshtė i zhgėnjyer pėr shkak tė vendimit tė kėtij shteti pėr ta njohur pavarėsinė e Kosovės, edhe pse kishte marrė njė premtim mė herėt se njė gjė e tillė nuk do tė ndodhte. Bashkėbiseduesi i tij ėshtė habitur, duke e siguruar ministrin se kjo nuk ka ndodhur asnjėherė. Guinea Bissau ka hyrė nė procesin e njohjes, por deputetėt janė revoltuar, kėshtu qė procedura ėshtė ndalur”, ka shkruar “Blic”.

Kjo gazetė po ashtu ka shkruar se edhe dy shtete tjera qė nuk i ka emėruar kanė paralajmėruar tėrheqjen e njohjeve, derisa nė njė vend tjetėr janė duke u kryer hetime ndaj njė zyrtari tė lartė i cili, siē shkruan Blic, ka marrė para pėr njohje nga njė biznesmen kosovar qė tė shtyjė njė vendim tė tillė.

Kėto njoftime kanė nxitur reagimin e Ministrisė sė Jashtme tė Kosovės, e cila ka thėnė se bėhet fjalė pėr propagandė tė Beogradit.

Ata kanė reaguar sidomos ndaj njoftimeve pėr “tėrheqje” tė njohjeve, duke thėnė se njė gjė e tillė nuk ka ndodhur.

MPJ pėrmes njė njoftimi ka rikujtuar komunikimin qė pala kosovare ka pasur me kėto dy shtete.

Zero Cool
09-09-11, 16:18
Jeremic: Kosova po i paguan zyrtarėt e Afrikės!


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0909145800853_m.jpgMinistri i jashtėm i Serbisė, Vuk Jeremic, ka thėnė prapė se Guinea-Bissau nuk e ka pranuar Kosovėn.
Ai ka thėnė se “nė shumė vende, sidomos nė Afrikė, funksionarėve tė atjeshėm u janė ofruar para pėr ta ndryshuar qasjen e tyre pėr Kosovėn”.

“Kjo tash ėshtė vėrtetuar nė disa raste”, ka thėnė Jeremic, transmeton Vesti-online.

Sipas tij, “nė njė shtet po kryhen hetimet kundėr njė zyrtari tė lart pėr dyshimet se ka marrė para pėr ta pranuar Kosovėn”.

Zėvendėskryeministri Pacolli, i cili ndodhet nė njė turne lobues nė Afrikė, ka pasur tė enjten njė bisedė telefonike me presidentin e Republikės sė Guinea-Bissau, Malam Bacai Sanha, i cili i ka rikonfirmuar atij se institucionet e kėtij shteti e kanė proceduar deri nė fund procesin e njohjes sė Pavarėsisė sė Kosovės.

“Deklaratat e tilla tė Pacolli tregojnė se ai po nervozohet se veprimtare e tij kriminale ka nisė tė zbulohet”, ka thėnė Jeremic. Ai madje shton se “kjo ishte njė nga shkaqet se pse pėrfaqėsuesi amerikan nė Kosovė e kanė larguar Pacollin nga i ashtuquajturi post i presidentit tė Kosovės”.

Fshatari
20-09-11, 18:15
Rikonfirmohet njohja nga Sulltanati i Omanit


Kryeministri i Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi dhe ministri i Punėve tė Jashtme, Enver Hoxhaj kanė marr sot konfirmimin nga ministri i Punėve tė Jashtme i Sulltanatit tė Omanit, Yusuf bin Alawi bin Abdulla pėr njohjen e plotė tė pavarėsisė sė Kosovės nga ky shtet.
Kryeministri Thaēi dhe ministri i Jashtėm i Omanit janė pajtuar qė shumė shpejt ndėrmjet dy shteteve tė lidhen marrėdhėnie diplomatike, pėrmes shkėmbimit tė ambasadorėve.
Takimi nė mes kryeministrit Thaēi dhe Hoxhaj me ministrin e Jashtėm bin Abdullah ėshtė zhvilluar nė Ambasadėn e Sulltanatit tė Omanit pranė OBK-sė nė New York.
Nė ditėt e ardhshme delegacioni i Republikės sė Kosovės do tė ketė takime tė shumta me shtete qė ende nuk e kanė njohur pavarėsinė e Kosovės, nė pėrpjekje pėr tė rritur numrin e njohjeve. /Telegrafi/
_________________________________
http://www.telegrafi.com/?id=2&a=17156


Ka rrejt jeremuti.
Ēare dine servet ē'eshte shteti. Ky eshte popull prej skllavi dhe i tille do te mbetet pergjithemone; rrenc e hajdut, fytyre majmuni ma.

Llapi
05-11-11, 02:02
Blic: Dy shtete tėrheqin njohjen?!Rren koft