PDA

View Full Version : Nigeria e njeh Kosovėn


Zero Cool
12-09-11, 19:38
Nigeria e njeh Kosovėn


http://www.indeksonline.net/repository/images/lajme/nigeria.gif12.09.2011/20:06 - E Hėnė
Turneu lobues i zėvendėskryeministrit Behgjet Pacolli nė Afrikė, ka sjell rezultatet e para. Nigeria pritet ta njeh sonte pavarėsinė e Kosovės, ndėrsa Afrika e Jugut, thuhet se ka dhėnė garancione pėr njė veprim tė tillė.

“Ėshtė njė njohje shumė e rėndėsishme. Kam pas njė ditė shumė tė suksesshme. Mora konfirmimin e Ministrisė sė Punėve tė Jashtme tė Nigerisė se sot MPJ e formalizon zyrtarisht njohjen e pavarėsisė sė Kosovės”, ka thėnė zėvendėskryeministri Pacolli pėr RTK-nė.

Ai ka paralajmėruar edhe njė njohje tė shpejt tė fuqishme nga kontinenti afrikan.

“Kam pasur takim edhe me presidentin e Afrikės Jugore, nga i cili kam marrė garancione shumė tė forta qė ky shtet shumė shpejt do ta njeh pavarėsinė e Kosovės”, ka thėnė Pacolli.

Zero Cool
12-09-11, 19:39
QRshhfM9COI

Fshatari
12-09-11, 19:47
Vetem qito lajme pom pelqejne. Po do me jau kall barkun krejt ky zevendeskryeminstri i shtetit te Kosoves.

Flm Nigeria

Guri i madh
12-09-11, 19:59
Vetem qito lajme pom pelqejne. Po do me jau kall barkun krejt ky zevendeskryeminstri i shtetit te Kosoves.

Flm Nigeriakot e livdon pacollin une i kam kallxue qka ke fol per pacovin para tri viteve ,kur keni shit lakna e nji hajn i dardhave ne treg qe kishte qen nga marefci ,ti po kujton se kam harrue krejt pacollit i kam kallxue


nuk je i vetmi i kie edhe do ksajde qe kan fol keq

Zero Cool
14-09-11, 09:17
Pėrplasje pėr Kosovėn nė Nigeri


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0914091151790_m.jpg


Autoritete tė larta tė shtetit tė Nigerisė janė pėrplasur pėr Kosovėn. Dikush do ta njohė Kosovėn shtet, dikush jo.
Zėvendėskryeministri Behgjet Pacollit ka kumtuar njė ditė mė parė se Republika e Nigerisė, pas shumė debateve tė brendshme, ka marrė vendim pėr ta njohur Republikėn e Kosovės, si shtet tė pavarur dhe sovran. Mirėpo, Kosova ende nuk e ka notėn verbale tė njohjes nga shteti mė me ndikim i Afrikės.

Pacolli aktualisht gjendet nė Afrikė, dhe nė aktivitetin lobues ka vizituar 3 herė kėtė shtet me mė ndikim nė Afrikė, shkruan Koha Ditore.

Burime tė kėsaj gazete brenda Qeverisė kanė bėrė tė ditur se autoritetet nigeriane nuk kanė gjuhė tė pėrbashkėt sa i takon vendimit pėr njohjen. Kryediplomati i kėtij vendi, qė duhet ta marrė vendimin final po refuzon ta njohė subjektivitetin shtetėror tė Kosovės.

“Presidenti Goodluck Jonathan prej kohėsh ėshtė deklaruar pro. Ai ka rekomanduar njohjen, ka shkuar nė Parlament procedura, edhe Parlamenti ėshtė deklaruar pro njohjes, ndėrsa ministri i Jashtėm Odein Ajumogobia ka shpėrfillur tė dyja rekomandimet”, ka bėrė tė ditur njė burim brenda MPJ-sė.

Ministri Ajumogobia ka qenė javėn e shkuar nė Beograd dhe presidenti Jonathan ėshtė munduar ta shtyjė ēėshtjen nėpėrmjet sekretarit tė Ministrisė, Marin Uhomoibhi, tė cilin ishte munduar ta bėnte kryediplomat pas zgjedhjeve tė majit, por kishte dėshtuar.

Derisa ėshtė kjo situatė dhe nuk duhet saktė nėse do tė mund tė gjendet njė gjuhė e pėrbashkėt nė Nigeri, autoritetet kosovare dhe ato serbe kanė dhėnė deklarime kontradiktore sa i takon njohjes sė Kosovės nga ky shtet. E vetė, Nigeria nuk ėshtė deklaruar.