PDA

View Full Version : Ngrohja e Oqeaneve


Zero Cool
14-09-11, 12:57
Ngrohja e Oqeaneve po shkakton rritjen e baktereve


http://www.telegrafi.com/foto/shkence/f.0914110553962_210.jpg


11:05 / 14.09.2011
Ngrohja e oqeaneve do tė sjellė semundje serioze me pasoja vdekjeprurėse edhe pėr njeriun. Alarmi ėshtė ngritur nga shkencėtarėt gjatė njė konference tė mbajtur nė Bruksel.
Sipas shkencėtarėve, tė cilėt kanė botuar edhe njė raport prej 200 faqesh, rritje e temperaturave nė oqeane po shkakton rritjen e bakterieve qė mund tė sjellė helmim tė ushqimit, gastronenterit serioz, septicemia dhe kolerė.

Gjithashtu, ngrohja e oqeaneve po sjell edhe ērregullime tė tjera nė botėn ujore. Kjo pėr shkak se krijesat e mėdha po zhvendosen gjithnjė e mė shumė drejt Arktikut, ndėrsa ato mė tė vogla po zėnė vendin e tyre.

Prishja e kėtij sistemi, si dhe kėrcėnimi qė vjen prej tij, do tė sjellė edhe kosto tė paimagjinueshme financiare, shkruajnė ekspertėt. Ata rekomandojnė ndėrmarrjen e politikave drastike pėr tė ulur nė maksimum praninė e dioksidit tė karbonit nė atmosferė, shkaktar kryesor pėr ngrohjen globale. /Telegrafi/

~AnnA~
14-09-11, 13:10
Armiku i vetem i Tokes eshte vete njeriu....arsyeja kryesore e ngrohjes globale jane vecanerisht shtetet qe po industrializohen ku ne nje sasi te madhe leshohet CO2 ne atmosfere....
Ritja e sasise se ketij gazi ben te mundur mbajtjen e rezeve te diellit qe rrisin temperaturen e siperfaqes tokesore (keshtu rritet dhe temperatura e ujit te deterave, oqeaneve....)gje kjo qe shkakton ndryshimet klimatike...
Shtetet duhet te marrin masa parandaluese sa me pare per te mos ardhe globi ne gjendjen katastrofale...