PDA

View Full Version : Udhėtimi drejt Marsit ?!


Zero Cool
15-09-11, 10:40
Nasa prezanton anijen e re kozmike SLS


11:14 / 15.09.2011


http://www.telegrafi.com/foto/shkence/f.0915111410895_210.jpg


NASA ka zbuluar dizajnin e anijes sė re kozmike, SLS, e cila do tė dėrgojė njėriun e parė nė planetin Mars.


Agjensia Hapėsinore Amerikane njofton se kjo ėshtė anija mė e fuqishme e krijuar ndonjėherė nga dora e njeriut, dhe mė e larta pėr nga gjatėsia. Ajo ka formėn e njė rrakete, dhe krahas tre motorrėve tė fuqishėm ka edhe dy tė tjerė tė mėdhej nga krahėt.


http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/28/NASA_SLS_ref_config_Feb_2011.png/270px-NASA_SLS_ref_config_Feb_2011.png

“Kapitulli i ri i historisė sė eksplorimit tė hapėsirės pėr Amerikėn po shkruhet sot. Presidenti Obama na ka kėrkuar tė krijojmė ėndrrėn e re amerikan. dhe ne kėtė po bėjmė. Ėndėrra e re e jona ėshtė udhėtimi drejt Marsit”, - ka deklaruar zyrtari mė i lartė i NASA-s, Gjeneral Charles Bolden.


https://lh3.googleusercontent.com/-p3WfmPwThK0/TYya9WuRW-I/AAAAAAAAcnU/MUMF9ozSUYU/56121546.jpg


Kjo anije kozmike, e quajtur SLS, do tė nisė fluturimet e saj nė vitin 2017.


2PpSvAqqpHs&feature=player_embedded

Zero Cool
02-10-11, 15:51
“Pravda”: Tre anije kozmike Aliene drejt Tokės


http://www.albobserver.com/wp-content/uploads/2010/12/Toka-ne-shperthim1.jpg


Sipas edicionit online tė gazetės ruse «Pravda», jo vetėm qė konfirmohet ekzistenca e UFO-ve, por theksohet dhe fakti se jashtėtokėsorėt do tė mbėrrijė shumė shpejt nė planetin tonė me… humor tė keq!
Mė konkretisht, janė “tre disqe gjigande UFO-sh”. Mė i madhi prej tyre ka njė gjerėsi prej 242 km dhe ėshtė i shoqėruar nga dy anije tė vogla. Sipas gazetės nė fjalė, dihet vendndodhja e tyre, si dhe ėshtė e sigurt qė janė duke udhėtuar nė drejtim tė planetit Tokė. Ėshtė konstatuar se momentalisht ndodhen pas orbitės sė Plutonit!
Mė e pa besueshme nga tė gjitha faktet e paraqitura nė reportazhin e gazetės “Pravda”, ėshtė se anijet e Alien-ėve janė identifikuar nga NASA pėrmes programit HAARP, program ky qė ėshtė marrė me studimin e fenomenit tė Aurorės nė Polin e Veriut nė Alaskė! Ndėrkohė, NASA, hesht!
Po sipas gazetės “Pravda”dhe “Demokracia”, tė vetmit qė reagojnė janė kinezėt, tė cilėt akuzojnė amerikanėt pėr mbulim dhe fshehje faktesh pėrsa i pėrket ekzistencės sė jashtėtokėsorėve dhe vizitave tė tyre nė Tokė.
Pėrsa i pėrket skeptikėve, gazeta e famshme “Pravda”, arsyeton reportazhin e saj, duke e lidhur atė me “burime tė mirė informuar dhe tė sigurt, nga programi jo-fitimprurės, i njohur ndėrkombėtarisht Hulumtim mbi Ekzistencėn e Jetės Jashtėtokėsore; SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence)”, duke shtuar se tre anijet do tė diktohen dhe do tė shihen nga teleskopėt optikė kur t’i afrohen planetit Mars!
Tani, pėrsa i pėrket momentit se “kur” do tė ndodhė e keqja, si dhe ardhja e “Mysafirėve tė padėshirueshėm”. Sipas “Pravda-s”, kjo pėrkon me datėn e profetizuar tė Maya-s, ku sipas kalendarit tė tyre kanė pėrcaktuar ditėn e fundit tė shkatėrrimit tė botės, pikėrisht mė 21 dhjetor 2012.

Zero Cool
02-10-11, 15:52
NASA publikon gabimisht njė foto e cila tregon pyje nė Mars


http://www.albobserver.com/wp-content/uploads/2011/10/Mars-Nasa.jpg


Kur NASA publikoi fotografin tė cilėn ju shikoni, shumė shkencėtar apo studiues, nxituan tė thoshin dhe ta interpretonin atė si njė lojė tė natyrės, ndėrsa njė pjesė tjetėr, si studiues, astronom, gjeolog, fizikanė etj, pohuan si ishte njė tentativė e fuqishme e NASA-s pėr tė zbuluar tė vėrtetėn!
Kjo fotografi ėshtė bėrė nga HiRISE (High Resolution Imaging Science Experiment), e cila mbart kamerėn mė tė fuqishme tė dėrguar ndonjėherė nė hapėsirė. Sidoqoftė, ju mund tė shihni fare qartė se nė imazhin e saj duket njė pllajė, e planetit tė Kuq, Marsit, e cila ėshtė e mbuluar me… pemė!
Sado me kujdes tė shikohet kjo fotografi, tė cilėn falė aftėsisė sė mrekullueshme tė satelitit hapėsinorė tė NASA-s, i cili ndodhet aktualisht nė orbitėn e planetit tė kuq, ēdo kush mund tė vėrej pemė halore nė pllajėn dhe kodrinat e marsit!“Iluzion optik”, thotė NASA!


Sigurisht qė e merrni me mend se ēdo tė ndodhte pas njė zbulimi tė tillė! Pasi do tė hapej rruga pėr jetėn e jashtėtokėsorėve dhe pėr planetėt e tjerė tė cilėt mund tė mirėpresin jetė njerėzore nė tė ardhmen. Por, sipas NASA-s, ajo ēka ne shohim nuk ėshtė asgjė tjetėr veēse njė Iluzion!
Njė bukuri e veēantė unike nė pllajė najė tė cilat reflektojnė si “pemė”, janė nė fakt gjurmėt e mbeturinave, tė krijuara nga rrėshqitjet e tokės, kur akulli shkrihet nė Mars nė pranverė.
Siē shpjeguan shkencėtarėt e Agjencisė Hapėsinore, fotografia paraqet duna rėre tė mbuluar nga njė shtresė e ngrirė tepėr e hollė tė dyoksidit tė karbonit, ose akulli tė ngirė, qė ndodhet rreth 400 klm, nė jug tė polit tė veriut tė kėtij planetit. Kur dyoksidi i ngrirė shkrin, krijon Iluzionin e pemėve nė planetin e kuq.
Ky ėshtė shpjegimi i dhėnė nga NASA, ndėrsa se ēfarė mund tė besoj ēdo kush pėr tė, kjo ėshtė e drejtė e pa kundėrshtueshme dhe njė ēėshtje mė vete!

Zero Cool
25-04-12, 19:01
Shkencėtarėt: Nė Mars ka jetė 99%


Nė korrikun e vitit 1976 njė sondė e lėshuar nė Mars nuk pati arritur tė sjell ekzemplarėt tė cilėt do tė konfirmonin ekzistencėn e jetės, mirėpo, tri dekada mė vonė, shkencėtarėt mendojnė se ai eksperiment nuk pati dhėnė rezultatet e vėrteta.

Viking 1 nuk pati arritur tė gjej dėshmi pėr ekzistencėn e jetės, mė saktė tė mikrobeve tė huaja nė ekzemplarėt e tokės sė marrė.

Analiza matematikore e ekzemplarėve solli pėrfundimin se nė ekzemplarė deri diku janė ndryshuar vlerėsimet fillestare – dhe se ata nė tė vėrtetė pėrmbajnė shenja tė fuqishme tė jetės.

Me analizėn e re janė kėrkuar shabllone mė komplekse nė tokė – diēka qė do tė mund tė sugjeronte se kishte jetė. Nė habinė e vet shkencėtarėve, ata ia arritėn tė gjejnė diēka interesante.

“Analizat e fundit sugjerojnė pėr ekzistencėn e jetės nė Mars dhe ato pėrkrahin faktin se Viking 1 nė tė vėrtetė ka gjetur mikrobe nė Mars”, tha njė nga shkencėtarėt nga instituti Kek.

Pėrsėritja e kontrollimit tė ekzemplarėve ėshtė nisur pas zbulimit tė “perklorhidratit” nė ekzemplarėt e marrė nga lokacioni tjetėr nė tė cilin ka zbarkuar sonda Feniks nė vitin 2008.

Shkencėtarėt qė kanė kryer eksperimentin janė tė ndarė rreth pėrfundimeve tė cilat mund tė nxjerrin kėto rezultate. “Zbulimi i materieve organike nuk ėshtė dėshmi e jetesės, ose se kishte jetesė, kjo ėshtė vetėm dėshmi e ekzistencės sė materieve organike”, tha Christofer McKey nga qendra e hulumtimeve Ames e NASAs.

“Dėshmi ultimative do tė ishte incizimi i baktereve tė panjohura . Duhet dėrguar njė mikroskop me tė cilin do tė shikonim nėse kėto baktere lėvizin. Nė bazė atė asaj ēfarė kemi zbuluar deri tani, 99 pėr qind jemi tė sigurt se ka jetė nė Mars”, mendon Josef Miller nga shkolla e medicinės Kek.

Mirėpo, pėrkundėr mospajtimeve, shkencėtarėt shpresojnė se misioni i radhės i dėrguar nė Mars do tė arrij tė marr 100 pėr qind pėrgjigje tė saktė nė pėrgjigjen nėse ka jetė nė atė planet, e kjo mund tė ndodhė me reverin Curiosity i cili ėshtė lansuar nė nėntorin e vitit 2011.

Zero Cool
22-01-13, 12:25
Nė Mars ekzistojnė pėrbėrėsit pėr krijimin e jetės


Marsianėt me siguri kanė ekzistuar dhe ėshtė e mundur qė edhe tash tė jenė nė planetin e kuq - por jo nė formėn qė njerėzit do tė mund t’i njihnin, kanė deklaruar shkencėtarė nga Britania e Madhe.

Ata besojnė e zbulimi i mineralit nėn sipėrfaqen e Marsit ėshtė”dėshmia mė e madhe” e cila shkon nė favor tė ekzistimit tė jetės nė kėtė planet.

Megjithatė nė pyetje nuk janė krijesat e vogla tė gjelbra, por mikroorganizma tė thjeshtė, shkruan, Daily Mail.

Hulumtimet qė i ka bėrė Muzeu natyror nga Universiteti nė Aberdin, ka zbuluar se tė gjithė pėrbėrėsit e nevojshėm pėr krijimin e jetės janė tė pranishėm nėn sipėrfaqen e Marsit dhe kėshtu ka qenė gjatė tėrė kohės sė ekzistimit tė tij.

Kur meteoritėt ndeshen me Marsin, ata veprojnė si sonda natyrore dhe hedhin copa shkėmbinjsh qė gjenden thellė nėn koren e sipėrfaqes.

Duke hulumtuar tė dhėna qė ka mbledhur NASA, shkencėtarėt kanė analizuar shkėmbinjtė dhe kanė zbuluar se ata pėrmbajnė mellė dhe minerale qė kanė ndryshuar nga ndikimi i ujit.

Gati gjysma e gjallesave nė Tokė janė mikroorganizma tė thjeshtė qė jetojnė nė brendi tė saj, e shkencėtarėt pohojnė se ėshtė e mundur tė jetė kėshtu edhe nė Mars.

Doktor Jozeph Michalski, udhėheqės studimi, ka deklaruar se ekzistojnė tė gjithė pėrbėrėsit pėr krijimin jetės atje, porse nė kushtet ekzistuese organizimet e vegjėl njėqelizorė janė tė vetmit qė kanė mundur tė ekzistojnė.

„Mendoj se mė shumė do tė mė habitesha po tė zbulohej se nė Mars nuk ka pasur kurrė jetė se sa qė njė ditė tė zbulojmė se dikur ka pasur jetė nė Mars. Nėse ndonjė herė ka ekzistuar jeta, ekziston shan i madh qė ajo tė ekzistojė edhe tani“, ka shtuar Michalski.