PDA

View Full Version : Lajme nga ekonomia vendore dhe e jashtme !


Zero Cool
15-09-11, 10:54
Turkish Airlines blenė Montenegro Airlines


http://www.telegrafi.com/fo/ekonomia/f.0915104717932_m.jpg


10:47 / 15.09.2011
Qeveria e Malit tė Zi bėnė gati terrenin pėr privatizimin e kompanisė Montenegro Airlines, kurse tenderi do tė shpallet shpejt. Ndėrkaq, Turkish Airlines ka shprehur disponim qė tė zgjeroj afarizmin nė Ballkan. Njė tender para njė viti kishte dėshtuar pėr shkak se askush nuk kishte dhėnė ofertė.


Ende nuk ėshtė precizuar se qėndrimi i rabinit izraelit Jon Metzger nė Mal tė Zi ėshtė e ndėrlidhur me shpalljen e tenderit, meqenėse kompania izraelite "El Al" ka shfaqur interes pėr te. Nė tenderin e fundit ajo ka tėrhequr dokumentacionin, sikurse edhe Arkia Airlines dhe Etihada nga Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Innuenda nga Qipro, shkruan gazeta e Beogradit Novosti .

Pėr kompania malazeze ėshtė e interesuara edhe kompania ajrore Turkish Airlines,e cila ėshtė nė ekspansion nė Ballkan dhe ka nė pronėsi shumicėn e aksioneve tė kompanisė sė Bosnjės.

Pas informatave jozyrtare,pas tėrheqjes nga tenderi pėr JAT-in serb, nė Turkish Airlines janė orientuar kah Podgorica. Sipas tė dhėnave nga faqja e saj e internetit vjet kompania kishte fitim 191 milionė euro, ka bartur 29 milionė udhėtarė. Sipas vėllimit tė qarkullimit ajron, vjet ajo kishte vendin e tretė nė Evropė.

Zero Cool
15-09-11, 10:56
Wind-Power ndal gjeneratorėt nė Golesh


http://www.telegrafi.com/fo/ekonomia/f.0915092938803_m.jpg


9:29 / 15.09.2011

Kur kompania gjermano-kosovare Wind-Power, prodhues i energjisė nga era, erdhi pėr tė investuar nė Kosovė, nė pėrurim nuk mungonin asnjėri nga protagonistėt e energjetikės kosovare. Madje, thureshin lavde se bėhej fjalė pėr njėrin nga projektet mė serioze tė prodhimit tė energjisė sė pastėr.


Nuk kaloi shumė kohė dhe gjeneratorėt e kėsaj kompanie, tė vendosur nė Kodrat e Goleshit, kanė ndalur punėn. Krejt kjo si pasojė e njė vendimi tė Zyrės se Rregullatorit tė Energjisė, me tė cilin ia pėrgjysmoi tarifat e shitjes, qė pėr menaxheret e kompanisė i bie tė punohet me humbje. Investuesi, u ankua kundėr vendimit dhe pėr mė shumė se njė vit nuk mori pėrgjigje nga ZRRE. Si pasojė, edhe Korporata Energjetike e Kosovės e shkyēi nga rrjeti deri nė njė marrėveshje pėr tarifat, Shkruan Express.

Para kėsaj, menaxheri i projektit, Avni Hajrullahu, rrėfen pėrvojėn e hidhur edhe me Ministrinė e Tregtisė dhe Industrisė dhe Administratėn Tatimore tė Kosovės. Thotė se i ėshtė dashur kohė e gjatė qė ta kompletojė njė grumbull dokumentesh dhe shumė ditė pritjeje deri te regjistrimi i biznesit.

Pėr burokracinė nuk ėshtė befasi nėse shikohet renditja e Kosovės nė raportet e Bankės Botėrorė pėr ambientin e tė berit biznes. Paraqitet si vend me procedura tė tejzgjatura dhe burokraci. “Pas tė gjitha kėtyre pengesave, investitori ėshtė duke e shqyrtuar seriozisht tėrheqjen nga Kosova”, thotė menaxheri i projektit, Hajrullahu.

Sipas tij, situata pėr kompaninė u rėndua se tepėrmi, kur Zyra e Rregullatorit tė Energjisė vendosi t’i pėrgjysmojė tarifat e shitjes sė kėsaj energjie.

Nė fillim, marrėveshja pėr blerje tė energjisė mes kompanisė dhe KEK-ut kishte tarifat nxitėse 84 euro/MWh pėr energjinė e prodhuar nga era.

Zero Cool
15-09-11, 10:57
Zbatimi i marrėveshjes, sjell implikime ekonomike


http://www.telegrafi.com/fo/ekonomia/f.0914164846811_m.jpg


16:48 / 14.09.2011

Zbatimi i marrėveshjes pėr njohjen e vulave doganore dhe marrja nėn kontroll e vendkalimeve kufitare nė veriun e Kosovės, mund tė pasohet me implikime nė aspektin ekonomik. Kėshtu mendojnė njohės tė ēėshtjeve ekonomike dhe pėrfaqėsues tė komunitetit tė biznesit.


Qeveria e Kosovės, tashmė ka paralajmėruar se tė premten, do tė fillojė zbatimi i marrėveshjes pėr njohjen e vulave doganore dhe vendosjen nėn kontroll tė pikave kufitare 1 dhe 31. Mė kėtė do tė marrė fund edhe vendimi i 20 korrikut pėr ndalimin e importeve nga Serbia.

Agim Shahini, kryetar i Aleancės Kosovare tė Biznesit, ka shprehur dyshimet se fillimi i zbatimit tė marrėveshjes, qė nėnkupton heqjen e masave tė reciprocitetit ndaj produkteve serbe, do tė dėmtojė prodhuesit vendorė dhe ekonominė nė pėrgjithėsi. “Paragjykimet janė se kėto do tė ndikojnė mjaft keq pėr prodhuesit dhe ekonominė vendore. Pasi njė kohė, pas 40 ditėsh kėto po vihen nė situatė para masave tė reciprocitetit. Me kėtė do tė ketė mundėsi qė tė shfrytėzohen rrugėt alternative, tė zhvillohet kontrabanda e cila ka qenė kancer pėr ekonominė e Kosovės”, shprehet Shahini

Edhe ekspertė pėr ēėshtje ekonomike, thonė se lejimi i importit nga Serbia do tė dėmtojė bizneset kosovare, tė cilat, sipas tyre, gjatė periudhės se aplikimit tė masave reciproke, kanė qenė mė tė pranishme nė treg.

Haki Shatri, ish-ministėr i Ekonomisė dhe Financave, shprehet skeptik se nė pikat kufitare nė veriun e Kosovės, mallrat serbe do t’ iu nėnshtrohen taksave doganore. “Kam dilema, nuk jam shumė i sigurt se gjithēka do tė shkojė nė rregull. Ėshtė pak vėshtirė tė kontrollohet, duke marrė parasysh konfiguracionin, gjerėsinė e terrenit, dhe rrethanat qė mbizotėrojnė atje. Nuk them se mungon vullneti as i doganierėve dhe as i institucioneve tona, pėr tė pasur atė terren nėn kontroll, por ėshtė tepėr e vėshtirė, duke marrė rrethanat nė pėrgjithėsi dhe klimėn e krijuar pas 25 korrikut”, thotė Shatri.

Nė anėn tjetėr, Lekė Musa, kryeshef ekzekutiv nė Odėn Ekonomike Amerikane nė Prishtinė, konsideron se kthimi i masave tė tregtisė se lirė mė Serbinė, do tė sjell invazion pėr produktet serbe, ndėrsa bilanc negativ tregtar pėr Kosovėn.“Sigurisht se implikime do tė ketė. Para zbatimit tė masave tė reciprocitetit, Kosova ka qenė njė humbėse e madhe nga tregtia e lirė mė Serbinė. Dhe shkaku kryesor i kėsaj ka qenė njė bilanc tregtar negativ nė dėm tė Kosovės, ndėrsa me 95 pėr qind nė favor tė ekonomisė serbe. Kjo ndodh pėr arsye se ekonomia serbe ėshtė shumė me e fuqishme dhe shumė mė e konkurrueshme se sa prodhuesit vendorė nė Kosovė”, thekson Musa.

Ndryshe, qė nga dhjetori i vitit 2008, Serbia ka ndaluar tė gjitha mallrat kosovare, pėr shkak tė ndėrrimit tė vulave nga ato tė UNMIK-ut nė vula tė Republikės sė Kosovės.

Zero Cool
15-09-11, 11:14
Sparkes: Paratė nga dogana nė veri, nė buxhet tė Kosovėshttp://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0915115932210_m.jpg


11:59 / 15.09.2011

Zėvendėsshefi i EULEX-it, Andy Sparkes ka deklaruar se plani ėshtė qė mė 16 shtator tė merren nėn kontroll pikat doganore nė veri. Ai ka thėnė se nė pikat doganore, Jarinje dhe Bėrnjak, do tė vendosen doganierė tė EULEX-it dhe ata vendorė, dhe se, siē ka shtuar ai, Beogradi ka qenė i njoftuar pėr kėtė veprim.


“Bashkimi Evropian vazhdimisht ka qenė, dhe do tė jetė, nė kontakt tė vazhdueshėm me partnerėt serbė, nė tė gjitha nivelet. Edhe ky hap i zbatimit tė marrėveshjes sė arritur gjatė dialogut, nuk do duhej tė ishte befasi pėr askėnd”, ka deklaruar Sparkes pėr “Vesti”.

Ai mė tej ka theksuar se Kosova ėshtė njė zonė doganore, dhe se misioni qė ai drejton vetėm ėshtė duke e kryer punėn e tij, duke marrė kėshtu kontrollin e plotė ndaj doganave.

“Kosova ėshtė njė zonė doganore, dhe kėtė e ka thėnė nė deklaratėn e tij edhe sekretari i pėrgjithshėm i OKB-sė. Nuk mendoj se kėtu ėshtė fjala pėr statusin. Ne kemi biseduar me zyrtarėt serbė, duke pėrfshi edhe takimet qė i kemi pasur sot, mirėpo atė qė ne e kemi bėrė ėshtė se i kemi informuar pėr aktivitetet operative qė do t’i ndėrmarrim mė 16 shtator. Kėto s[kane qenė bisedime, por vetėm informata”, ka shtuar Sparkes.

Ndėrkaq, i pyetur se ku do tė shkojnė paratė e grumbulluara nga doganat nė veri tė Kosovės, ai ka thėnė se ato do tė shkojnė nė buxhetin e konsoliduar tė Kosovės.

“EULEX-i do t’i mbledhė paratė. Mirėpo, kjo do tė bėhet pėr t’i derdhur ato nė buxhetin e konsoliduar tė Kosovės”, ka thėnė zėvendėsshefi i EULEX-it, Andy Sparkes pėr “Vesti”.

Zero Cool
15-09-11, 12:03
Zvicėr, UBS banka humb 2 miliardė dollarė


http://www.telegrafi.com/fo/ekonomia/f.0915125137773_m.jpg


12:51 / 15.09.2011

Banka zvicerane UBS ka bėrė tė ditur se njė transaksion i paautorizuar nga njė punėtor i saj, ka shkaktuar humbje nė vlerė prej dy miliardė dollarėsh.

Banka me seli nė Cyrih ka thėnė se njė gjė e tillė mund tė ēojė nė humbje nė tremujorin e tretė tė 2011-ės.

I njėjti burim ka konfirmuar se asnjė llogari bankare e klientėve nuk ėshtė prekur nga incidenti, por nuk ka dhėnė detaje tė tjera. Pas njoftimit, aksionet nė gjigantin bankar tė Zvicrės kanė rėnė pėr mė shumė se 7 pėr qind.

Zero Cool
15-09-11, 16:26
Naftėtarėt dhe arkat fiskale


Naftėtarėt po kushtėzojnė Qeverinė e Kosovės me kompensim tė shpenzimeve tė pajisjes me arkat fiskale, gjė tė cilėn e paskan negociuar me Administratėn Tatimore tė Kosovės dhe qenkan duke pritur vendim tė favorshėm nga Ministria e Finansave?!

Naftėtarėt me “nėntė shpirtra“ (shumė tė aftė pėr” sallto mortale“ nė biznes, me standarde e me ligje) morėn guximin pėr t i kėrkuar lėmoshė ATK-sė, MF-sė dhe Qeverisė sė Kosovės, sepse qenkan buzė “falimentimit“!

Nga lindi ideja dhe arsyetimi pėr tė kėrkuar kompensimin (subvencionimin) e shpenzimeve qė dalin nga procesi i pajisjes me arka fiskale? Ky guxim i tepėrt (nuk po e them i pacipė) mė bėn tė dyshoj se naftėtarėt kanė krijuar aftėsi tepėr tė madhe (mos tė them marrėveshje, bashkėpunim, ja ortaki) me disa nga institucionet, disa nga zyrtarėt qeverisės e me disa nga liderėt politikė.

Kompensimi i shpenzimeve (subvencionimi) i kėsaj branshe, i kėsaj dege, i kėsaj veprimtarie biznesore qė ne konsumatorėt e njohim si tejet profitabile, do tė ishte tepėr favorizues pėr naftėtarėt (nėse do tė miratohej), por do tė ishte edhe tejet diskriminues ndaj tė gjitha bizneseve tjera. Jam pėr zbatimin e ligjit, e jo pėr favorizim tė naftėtarėve, qė prodhon diskriminim mes bizneseve tjera. Kjo ngase ne konsumatorėt kemi bindjen se naftėtarėt janė tė aftė financiarisht ta pėrballojnė kėtė kosto. Po ashtu, ekziston mundėsia qė pagesa tė bėhet me kėste. Naftėtarėt nuk janė dėshmuar aq tė pėrkushtuar pėr kėthimin e ēmimeve tė karburanteve kur ato ulen nė bursat botėrore. Ata ishin tė dyshuar dhe u hetuan nga Komisioni i Konkurrencės pėr kartelizimin, monopilizimin e oligopolizimin e tregut. Konsumatori ende ka dyshime nė cilėsinė dhe vėllimin (sasinė) e karburanteve me tė cilat furnizohet nga pikat shitėse, nga shumica e po kėtyre naftėtarėve dhe aq mė shumė ėshtė i pakėnaqur edhe me ēmimet e tyre. Cilėsia e dobėt e karburanteve, nė veēanti prania tepėr e lartė e sulfurit ende skajshmėrisht ndotin mjedisin dhe rrezikojnė shėndetin e konsumatorit, duke ngritur sė tepėrmi koston e mirėmbajtjes (tė shpenzimeve) tė shėndetit, kosto kjo qė ngarkon edhe xhepin e konsumatorit, por edhe buxhetin e shtetit. Ndaj, shteti i Kosovės duhet tė sigurojė mjete shtesė pėr mirėmbajtjen e shėndetit tė rrezikuar tė konsumatorėve nga derivatet jocilėsore tė njė pjese tė madhe tė naftėtarėve tanė.

Cilėsia e dobėt e derivative tė naftės rrezikon jetėn e pjesėmarrėsve nė trafik,
dėmton rėndė tė drejtat e ngasėsve tė automjeteve nga mėrgata jonė tė cilėt, nga kompanitė e sigurimeve tė automjeteve nė vendet ku jetojnė e punojnė, pengohen ta vizitojnė Kosovėn (sepse iu prishet polica e sigurimit), pėr shkak tė cilėsisė sė dobėt tė derivateve me tė cilat i furnizojnė shumica e pikave shitėse tė naftėtarėve nė Kosovė.

Naftėtarėt nuk janė realė, nuk janė tė sinqertė dhe nuk janė korrektė. Pėrkundrazi, me kėto sjellje ata po i “tradhtojnė“ edhe “dostat“ e tyre nė instancat vendimmarrėse.
Ne ende nuk harrojmė aferat e naftėtarėve. Le ta kujtojmė vetėm rastin e importit tė 98 autocisternave me naftė kancerogjene disulfurike, qė pėr javė tė tėra u bllokuan nė brezin kufitar tė Kosovės me Maqedoninė.

Po ashtu, nuk mjafton vetėm reagimi i Aleancės Kosovare tė Bizneseve. Lidhur me kėtė “marifet“ (tė mundshėm) duhet tė shprehen edhe asociacionet tjera biznesore dhe afariste, sepse nėse naftėtarėve u bėhet njė benefit (lėshim) i kėtij lloji, duhet tė pėrgatitemi tė shohim edhe lėshime tė branshės dhe tė natyrės tjetėr.

Konsumatori nė Kosovė - taksapagues dhe gjenerues kryesor i buxhetit tė Kosovės (punėdhėnės edhe pėr ATK-nė, edhe pėr MF-nė, edhe pėr Qeverinė, edhe pėr…) nuk ėshtė i gatshėm tė shohė “marifete“ dhe lojėra e favorizime tė tilla qė prodhojnė diskriminim mes tė gjithė bizneseve dhe mes afaristėve tė tjerė. ATK, MF, Qeveria duhet obligativisht ta zbatojnė ligjin kudo dhe njėsoj pėr tė gjithė.

Konsumatori i Kosovės, pėr zbatimin e ligjeve nė fuqi, nė veēanti tė fushės sė financave, kėrkon angazhimin aktiv dhe me kohė tė tė gjithė gardianėve tė ligjit, duke nėnvizuar prokuroritė, tė cilat nuk mund tė arsyetohen se nuk janė informuar ose nuk janė alarmuar.

Zero Cool
16-09-11, 09:08
I kthehen bashkėpunimit


Biznesmenėt kosovarė po u kthehen lidhjeve afariste me kompanitė serbe qė i ndėrprenė nga 25 korriku, kur u vendosėn masat reciproke. Por, tash e tutje situata do tė jetė mė ndryshe. Periudha sa zgjatėn masat reciproke duket se ka ndikuar qė tė bie kėrkesa e qytetarėve pėr produkte nga Serbia.


http://www.gazetaexpress.com/repository/images/large/Foto%20TXT%20Biznesi%20Serbi_166825_thumb_large.jp g


Mė 16 shtator 2011 nė ora 08:56

Porositė janė bėrė dhe kamionėt me mallra nga Serbia po presin nga ēasti nė ēast tė mėsyjnė Kosovėn. Biznesmenėt kosovarė po u kthehen lidhjeve afariste me kompanitė serbe qė i ndėrprenė nga 25 korriku, kur u vendosėn masat reciproke. Edhe ai qė njihet si importuesi mė i madh i kėtyre mallrave pėr Kosovė, pronari i kompanisė “Elkos”, Ramiz Kelmendi thotė se do ta vazhdojė bashkėpunimin me afaristėt nė shtetin fqinj.

Por, sipas tij, tash e tutje situata do tė jetė mė ndryshe. Periudha sa zgjatėn kėto masa reciproke duket se ka ndikuar qė tė bie kėrkesa e qytetarėve pėr produkte nga Serbia.
“Ne nuk do tė importojmė mė asnjė produkt nėse ndonjė prodhues vendor ka potencial ta mbulojė tregun me produkte tė njėjta. Kompania jonė ėshtė e gatshme ta flijojė atė pjesė tė tregut pėr tė pėrkrahur prodhimin vendor”, thotė Kelmendi.

Ai tregon se nė dyqanet e ETC-sė ėshtė rritur nė masė tė madhe konsumi i prodhimeve vendore. Nga 35 milionė euro sa ishte qarkullimi pėr kėto produkte vjet nė kėtė periudhė, sivjet Kelmendi tregon se ka pasur qarkullim 50 milionė euro.

Por, ai kėrkon nga institucionet e vendit qė tė ndihmojnė afaristėt kosovarė me politika fiskale qė tė mos kenė nevojė tė importojnė nga vendet e ndryshme pa nevojė.

Pėrfaqėsuesit e biznesit pranojnė se me heqjen e masave reciproke do tė ketė invazion tė prodhimeve serbe, por nuk besojnė se ato do tė konsumohen pasi qytetarėt kanė arritur njė nivel tė lartė pėr konsum tė prodhimeve vendėse.

Kreu i Aleancės Kosovare tė Biznesit, Agim Shahini, thotė se do tė jenė disa produkte qė qytetarėt edhe mė tutje do t’i kenė nėpėr shtėpitė e tyre, por pohon se kanė diskutuar me bizneset anėtare sa mė shumė t’i shmangen importit tė kėtyre produkteve.

Sipas Shahinit, ėshtė nė dorėn e qytetarėve tė vendosin ēfarė tė konsumojnė, por nga e enjtja ai do tė dalė nė terren bashkė me pėrfaqėsues tė institucioneve arsimore pėr tė vlerėsuar cilėsinė e prodhimeve vendėse. Kėshtu thotė se do tė ngritė edhe mė tej vetėdijen e konsumatorėve pėr kėto mallra.

Thirrje pėr tė braktisur mallrat nga Serbia u ka bėrė bizneseve dhe qytetarėve edhe kryetari i Odės Ekonomike tė Kosovės, Safet Gėrgjaliu.

“Duke respektuar parimet e ekonomisė sė tregut dhe interesat e bizneset e Kosovės, OEK fton tė gjithė qytetarėt dhe bizneset tė angazhohen fuqishėm nė forcimin e biznesit vendės”, thotė Geqrgjaliu.

Madje ai kėrkon qė ndaj Serbisė tė aplikohen masa nė kuadėr tė marrėveshjes sė CEFTA-s par paralajmėrimit pėr subvencionim tė produkteve qė vinė pėr Kosovė nga ky vend.

Ndėrkaq, kryetari i shoqatės pėr mbrojtjen e konsumatorit, Selatin Kaēaniku vlerėson se kompanitė serbe tė stimuluara nga shteti po e shkatėrrojnė tregun e Kosovės dhe pėr kėtė Qeveria e Kosovės duhet tė aplikojė masat anti-damping. Ndėrkaq, arsyetimin e bizneseve se po importojnė nga ky vend pėr shkak tė ēmimeve tė lira dhe mungesės sė kėtyre produkteve nė treg e sheh si ta pa arsyeshėm.

“Kam kėrku nga bizneset qė mos tė na sjellin produkte serbe dhe tė mos na i imponojnė konsumin e tyre. Tregtarėt mos tė japin kėso arsyetimi se Serbia ėshtė e pėrgatitur ta shkatėrrojė tregun tonė”, pohon Kaēaniku. Tregtarėt thonė se biznesi zakonisht kėrkon tregje tė reja dhe mundėsi mė tė mira pėrfitimi.

Zero Cool
17-09-11, 11:00
Po vijnė grekėt


Dhjetėra afaristė nga Greqia ranė nė Prishtinė pėr tė parė mundėsitė pėr investime nė vendin qė shteti i tyre ende nuk e ka njohur. Ata thonė se nuk u intereson ēfarė bėjnė politikanėt, por vlerėsojnė se politika e dy vendeve duhet tė orientohet nė pėrkrahje tė afarizmit dhe tė mos bėhet pengesė e zhvillimit tė bizneseve


http://www.gazetaexpress.com/repository/images/large/C_983195_thumb_large.JPG


Nga Zekirja Shabani mė 17 shtator 2011 nė ora 08:21
Babish Gianakidis me shokė nga Greqia erdhėn nė Prishtinė. Si biznesmen me nam nga ky vend qė ende nuk e ka njohur Kosovėn si shtet, shikuan se ēfarė mundė tė investojnė kėtu. Interesimi i Giannakidis ėshtė tė shtrijė rrjetin e shpėrndarjes sė produkteve ushqimore pėrmes kompanisė sė tij “GKA Trade”, pavarėsisht qėndrimit politik qė ka vendi i tij ndaj Kosovės.

“Mua nuk mė intereson politika. Qėllimi im ėshtė tė sjell kėtu produkte ushqimore tė cilėsisė sė lartė dhe tė themeloj njė rrjet tė shpėrndarjes pėr t’u mundėsuar qytetarėve ēmime mė tė lira”, pohon Giannakidis.

Ai thotė se politika e dy vendeve duhet tė orientohet nė pėrkrahje tė afarizmit dhe tė mos bėhet pengesė e zhvillimit tė bizneseve.

Pavarėsisht pėrkrahjes, ai nuk e ka ndėrmend tė ndalet.

“Ne po shohim mundėsit tė ndėrtojmė kapacitete pėr prodhimin dhe pėrpunimin e produkteve ushqimore nė Kosovė”, thotė Giannakidis.

Si ai janė edhe dhjetėra biznesmenė tė tjerė qė po kėrkojnė bashkėpunėtorė nė sektorin farmaceutik, tė ndėrtimtarisė, tė drurit dhe tekstilit nė Kosovė.

Nė kėto fusha thonė se janė mė tė zotė dhe kanė ēfarė t’i ofrojnė tregut tė Kosovės.
Pėrfaqėsuesi i delegacionit nga Greqia qė vizituan tė premten Odėn Ekonomike tė Kosovės, Jean Nini, tha se Kosova ėshtė dėshmuar si vend i sinqertė pėr bashkėpunimin ekonomik duke u munduar tė krijojė kushte sa mė tė mira pėr bizneset qė tė zhvillojnė aktivitetet e tyre.

“Kjo nismė e tanishme ka njė nivel tė mirė bashkėpunimi nė mes Kosovės dhe Greqisė, gjithashtu edhe nė nivelin qeveritar nė njė takim pozitiv mes ministrit tė jashtėm tė Greqisė dhe kryeministrit Thaēi pėr mundėsinė e bashkėpunimit ekonomik dhe bizneseve”, pohoi Nini.

Sipas tij, bizneset qė ai ka marrė me vete nė kėtė vizitė janė shumė tė interesuara tė arrijnė marrėveshje me kolegėt e tyre kosovarė. Pėr kėtė ēėshtje pėr orė tė tėra ata kanė biseduar kokė mė kokė me njėri-tjetrin.

Ndėrkaq, nikoqiri Safet Gėrxhaliu, kryetar i OEK-ut, u shfaq shumė i kėnaqur me interesimin qė grekėt shfaqėn pėr bashkėpunim.

Madje u tha mysafirėve se Kosova ėshtė shumė mė e mirė pėrbrenda sesa qė ėshtė prezantuar deri mė tani nga tė tjerėt nė Greqi. Tha se kanė shumė pėr tė mėsuar nga njėri-tjetri.

“Nė rend tė parė pėrvoja nė zhvillimin ekonomik dhe sidomos ne sektorin e prodhimit qė e ka Greqia, pėrvoja dhe transferi i teknologjisė ėshtė mė se i mirėseardhur pėr realitetin kosovar dhe po ashtu pėr certifikim dhe pėrmbushje tė kritereve nė cilėsinė e produkteve dhe tė cilat po ashtu e kanė njė pėrparėsi”, theksoi Gėrxhaliu.

Ai vlerėson se me bashkėpunim dhe lidhje tė mira ekonomike, tė dyja vendet do tė kontribuojnė pėr integrim dhe stabilitet politik.

Zero Cool
17-09-11, 12:11
Shumė mė pak rrush sivjet


http://www.gazetaexpress.com/repository/images/large/rrushi_191129_thumb_large.jpgNga Express mė 17 shtator 2011 nė ora 12:53
Pėrderisa vitin e kaluar ishin shfaqur shumė probleme, pasi qė bodrumet nuk dėshironin tė pranonin rrushin e fermerėve tė Rahovecit, njė problem i tillė nuk pritet tė ndodhė edhe kėtė vit, pasi janė krijuar disa bodrume shtesė. Vreshtarėt shprehin shqetėsimin se dukshėm janė rendimentet e rrushit mė tė vogla kėtė vit, pasi qė nė pranverė kanė mbretėruar temperatura tė ulėta.

Moti i keq pranveror ka bėrė qė sivjet nė vendin tonė tė shėnohet niveli mė i ulėt i rendimenteve tė prodhimtarisė sė rrushit. Por, pėrveē motit gjendjen nė sektorin e vreshtarisė nė Rahovec vitin e kaluar e patėn rėnduar dhe dy bodrumet e verės, tė cilat nuk morėn asnjė kilogram rrush nga fermerėt e asaj ane.

Kėshilltari nė Ministrinė e Bujqėsisė, Pylltarisė dhe Zhvillimit Rural, Avdullah Isufi ka thėnė se problemet e rrushit qė janė shfaqur gjatė vitit tė kaluar, nuk do tė pėrsėriten, pasi qė fermerėt kanė gjetur alternativa tė tjera. Pėrveē bodrumit tė “Stone Castle”, janė hapur edhe disa bodrume tė tjera tė vogla qė do tė pranojnė rrushin.

“Ne si ministri kemi kontaktuar edhe me Shoqatėn e vreshtarėve dhe me disa bodrume qė kanė shfaq interesim pėr tė grumbulluar sasinė e vjelė tė rrushit pėr verė dhe unė mendoj nė kėtė drejtim nuk do tė ketė probleme. Mos tė harrojmė se Ministria e Bujqėsisė sektorin e vreshtarisė e ka pėrkrahur mė sė tepėrmi dhe vitet e fundit kėtė sektor e ka mbėshtetur me 2.5 milionė euro dhe vetėm kėtė vit janė miratuar 86 projekte tė fermerėve nė ri-konstruktimin e vreshtave”, ka theksuar Isufi.

Ndėrsa rrushi i tryezės asnjėherė nuk ka pas ndonjė problem, sepse ka gjetur treg nė Kosovė. Por Isufi vlerėson se koha qė ka mbretėruar nė sezonin pranveror ka bėrė qė rendimentet e rrushit kėtė vit tė jenė mė tė vogla deri nė 30 pėr qind, sesa vitin e kaluar.

“Duhet theksuar, se sivjet rendimentet janė mė tė ulėta se vitet e kaluara dhe kjo si pasojė e motit tė lig, i cili ka mbretėruar gjatė pranverės ku kemi pas temperatura tė ulėta dhe kėtė sektor temperaturat e ulėta e kanė goditur, kėshtu qė sivjet planifikuar rreth 20 deri nė 30 pėr qind rendiment mė tė ulėt”, ka thėnė Isufi.

MBPZHR gjatė vitit tė kaluar ka mbėshtetur prodhuesit e rrushit, gjegjėsisht tė gjithė fermerėt tė cilėt kanė pasur tė mbjell mbi 20 ari vreshta, por mė vonė pėr shkak tė mungesės sė evidencės kanė mbetur edhe 40 mijė euro pa u mbuluar prej Ministrisė sė Bujqėsisė.

Por, Isufi thotė se janė duke u bėrė pėrpjekje qė tė gjenden fonde edhe pėr tė mbuluar kėtė pjesė tė fermerėve qė kanė marrė subvencione. Nga ana tjetėr, Labinot Shulina kryetar i Shoqatės sė Vreshtarėve ankohet pėr rendimente tė ulėta tė rrushit gjatė kėtij viti.

“Nėse vjet pėr njė hektar janė marr 10 mijė kg rrush, sivjet merren 1 mijė kg. 90 pėr qind ėshtė dėmtuar rrushi prej bore”, ka thėnė Shulina pėrmes telefonit pėr Kosovapress.

Pėr mė tepėr ai ka shtuar se subvencionet e vitit kaluar janė pėrfunduar, por pėr kėtė vit ende nuk ka asgjė. Sipas tij njerėzit janė tė varur vetėm prej rrushit dhe kanė investuar nė hardhi, por me kėtė qė ka dalė, vetėm kanė humbur.

Bodrumet sivjet e kanė pranuar rrushin, sepse ka njė sasi tė vogėl, ndėrsa kryetari i Shoqatės ankohet edhe nė ēmimin e ulėt tė shitjes sė rrushit me shumicė, i sillet nga tetė deri nė dhjetė centė pėr kilogramė.

Ndryshe, vitin e kaluar vreshtarėt e Rahovecit kishin mbajtur protesta, tė cilat madje edhe kishin eskaluar nė dhunė, ku kishte edhe tė lėnduar, pėr shkak tė pakėnaqėsisė me humbjet e shkaktuara nga prodhimi i rrushit, qė sipas tyre shkonin deri nė dhjetė milionė euro.

Vreshtarėt e Rahovecit patėn kėrkuar nga Qeveria e Kosovės dhe kompania “Stone Castle” qė t’u krijojnė njė vend pėr grumbullimin e rrushit. Problemi ishte zgjidhur pasi qė pėrfaqėsuesit e fermerėve pranuan ofertėn e Qeverisė me tė cilėn secili prej tyre do tė merrte nga 1 mijė euro pėr ēdo hektar tė mbjellė me rrush, nė kėmbim tė shpenzimeve pėr ēdo hektar gjatė kultivimit tė rrushit.

Zero Cool
17-09-11, 13:11
Komuna e Prizrenit, 28 mijė euro pėr ueb-sajt


http://gazetatema.net/web/wp-content/uploads/2011/09/prizreni-300x225.jpg


Komuna e Prizrenit e cila drejtohet nga Ramadan Muja, pėr hartimin e njė ueb-sajti pėr komunėn e Prizrenit, ia ka dhėnė tenderin prej 28 mijė e 575 euro kompanisė “Gis D&A Center Kosovo” po ashtu nga Prizreni.
Kjo bėn tė ditur se abuzimi me paranė publike, si nė nivel qendror, ashtu edhe nė nivel lokal nuk ka tė ndalur. Edhe mė tej paratė e taksapaguesve kosovarė vazhdojnė tė shpenzohen nga institucionet e shtetit nė projekte jo tė domosdoshme me ēmime astronomike.
Sipas Komisionit Rregullativ tė Prokurimit Publik nė tenderin pėr krijimin e ueb-sajtit “Prizreni 360 shkallė” kanė konkurruar katėr kompani, ku departamenti i prokurimit i komunės ka vendosur qė tenderin t’ia japė kompanisė “Gis D&A Center Kosovo” nga Prizreni, e cila si aktivitet kryesor tė sajin e ka riprodhimin e shėnimeve tė makinave llogaritėse.

Zero Cool
17-09-11, 18:37
Paralajmėrohet rikthimi i reciprocitetit


http://www.gazetaexpress.com/repository/images/large/mimoza_354995_thumb_large.jpgNga Express mė 17 shtator 2011 nė ora 15:28
Kamionė me mallra komerciale nga Kosova nuk janė duke u lejuar tė hyjnė nė Serbi. Kėtė e konfirmon pėr Radion Evropa e Lirė zėvendėskryeministrja e Kosovės, Mimoza Kusari Lila.

Sipas saj, mallrat nga Kosova nuk lejohen tė hyjnė nė Serbi, pėr shkak tė dokumenteve pėrcjellėse, nė tė cilat shkruan “Republika e Kosovės”.

“Zyrtarisht jam e informuar nga udhėheqėsit e Doganės se ka pasur disa tentime tė kamionėve nga Kosova, qė tė hyjnė nė Serbi, porse janė ndaluar nga ana serbe me pretekstin se dokumentet qė ata i pėrmbajnė, nuk janė tė njohura nga pala serbe”, thotė Kusari Lila.

Ndonėse kamionėt nga Kosova nuk lejohen tė hyjnė nė Serbi, autoritetet kosovare kanė konfirmuar se Serbia ka filluar tė eksportojė nė Kosovė. Por, nėse njė situatė e tillė do tė vazhdojė, zėvendėskryeministrja Kusari Lila paralajmėron rikthimin e reciprocitetit ndaj produkteve tė Serbisė.

“Nė rast se nuk shohim gatishmėri nga pala serbe pėr tė zbatuar marrėveshjen e arritur nė Bruksel, mė 2 shtator, pėr pranimin e vulave doganore dhe dokumenteve pėrcjellėse, atėherė Kosova nuk do tė vazhdojė tė ballafaqohet me situatėn e njėjtė tė para 25 korrikut, kur Serbia ka shitur mallra nė Kosovė, ndėrsa Kosova nuk ka mundur as transit tė kalojė nė Serbi”, thotė Kusari Lila.

Ajo bėn tė ditur se janė udhėzuar Doganat e Kosovės, qė nė bazė tė marrėveshjes sė arritur nė Bruksel, tė pėrgatisin dosje pėr tė gjitha rastet e kthimit tė mallrave nga doganierėt serbė. Tė njėjtat, thotė Kusari Lila, do tė prezantohen tė hėnėn para autoriteteve ndėrkombėtare.

Edhe pėrfaqėsuesit e bizneseve shprehin nevojėn e rivendosjes sė reciprocitetit, nėse Serbia nuk lejon eksportin e produkteve kosovare nė kėtė vend. Kryetari i Aleancės Kosovare tė Biznesit, Agim Shahini, thotė:

“Duhet tė kthehen para datės 16 shtator, kur ka qenė nė fuqi bllokimi ndaj prodhimeve serbe. Duket se kjo po funksion nė gjuhėn, e cila nuk ėshtė gjuhė liberale ekonomike, por ėshtė gjuhė reciproke...”.

Masa e reciprocitetit ndaj produkteve tė Serbisė ėshtė vendosur mė 25 korrik dhe ėshtė ndėrprerė mė 16 shtator.

Nė vendkalimin kufitar nė Jarinė nuk kanė hyrė mallra as pas 16 shtatorit, pėr shkak tė infrastrukturės sė djegur nga serbėt lokalė, ndėrkohė qė nė Bėrnjak kamionėt nuk kanė mundur tė kalojnė pėr shkak tė barrikadave qė kanė vėnė serbėt pėrreth, nė shenjė kundėrshtimi ndaj vendosjes sė doganorėve dhe policėve kosovarė. (REL)

Zero Cool
18-09-11, 11:02
BE: Tregjet financiare duhen taksuar


Nė pėrfundim tė takimit tė tyre nė Wroclaw, ministrat e financave tė BE-sė vendosėn tė nxisin futjen e taksave mbi transaksionet financire. Gjermania ushtron presion, Britania e madhe mbetet skeptike.


http://www.ekonomisti.net/fotot/26521/main_euro-be.jpg


18 shtator 2011
Ministri gjerman i financave Volfgang Shojble kėrkon tė bėjė njė pėrpjekje tė re. Pas dėshtimit vitin e kaluar tė futjes sė njė takse globale mbi transaksionet e tregjeve financiare, Shojble sė bashku me kolegun francez Francois Baroin, kėrkojnė tė bėjnė njė pėrpjekje pėr tė futur kėtė taksė tė paktėn nė nivel evropian. SHBA kanė kundėrshtuar nė mėnyrė kategorike taksimin e tregjeve financiare. Kėtė e bėri tė qartė edhe njė herė ministri amerikan i financave Timothy Geithner gjatė vizitės sė tij tė papritur nė takimin evropian tė ministrave tė financave qė u mbajt nė Wroclaw (Breslau).

Megjithatė Evropa kėrkon tė paraprijė, tha ditėn e shtunė (17.09.2011) ministri Shojble. "Nuk ishte e paparitur qė Tim Geithner tha nė mėnyrė jospontane se ideja ėshtė se tė gjitha problemet mund tė zgjidhen". Por ėshtė e qyrtė se BE ėshtė duke punuar me presion tė mafh pėr taksat, tha Shojble. Qė nė muajin tetor, Komisioni i BE-sė paraqiti njė projektligj pėrkatės. Ministri britanik i financave, George Osborne ėshtė skeptik pėr taksimin e transaksioneve financiate. Ai druhet se ajo do tė sjellė pasoja pėr Londrėn si vend financash. Edhe Polonia dhe Italia kanė rezerva.

Nė pėrfundim tė takimit tė tyre nė Wroclaw, ministrat e financave tė BE-sė vendosėn tė nxisin futjen e taksave mbi transaksionet financire. Gjermania ushtron presion, Britania e madhe mbetet skeptike.
Ministri gjerman i financave Volfgang Shojble kėrkon tė bėjė njė pėrpjekje tė re. Pas dėshtimit vitin e kaluar tė futjes sė njė takse globale mbi transaksionet e tregjeve financiare, Shojble sė bashku me kolegun francez Francois Baroin, kėrkojnė tė bėjnė njė pėrpjekje pėr tė futur kėtė taksė tė paktėn nė nivel evropian. SHBA kanė kundėrshtuar nė mėnyrė kategorike taksimin e tregjeve financiare. Kėtė e bėri tė qartė edhe njė herė ministri amerikan i financave Timothy Geithner gjatė vizitės sė tij tė papritur nė takimin evropian tė ministrave tė financave qė u mbajt nė Wroclaw (Breslau).

Megjithatė Evropa kėrkon tė paraprijė, tha ditėn e shtunė (17.09.2011) ministri Shojble. "Nuk ishte e paparitur qė Tim Geithner tha nė mėnyrė jospontane se ideja ėshtė se tė gjitha problemet mund tė zgjidhen". Por ėshtė e qyrtė se BE ėshtė duke punuar me presion tė mafh pėr taksat, tha Shojble. Qė nė muajin tetor, Komisioni i BE-sė paraqiti njė projektligj pėrkatės. Ministri britanik i financave, George Osborne ėshtė skeptik pėr taksimin e transaksioneve financiate. Ai druhet se ajo do tė sjellė pasoja pėr Londrėn si vend financash. Edhe Polonia dhe Italia kanė rezerva.

Zero Cool
18-09-11, 15:24
Shqipėri, 3 milionė turistė gjysma kosovarė


http://www.telegrafi.com/fo/ekonomia/f.0917162049300_m.jpg


16:20 / 17.09.2011

Pavarėsisht se Shqipėria ka shėnuar rritje tė numrit tė turistėve qė vizitojnė kėtė vend, pėr kėtė vit sėrish janė shfaqur problematikat nė kėtė drejtim.
Nė mbyllje tė sezonit turistik veror, ministri i Turizmit Kulturės, Rinisė dhe sporteve Aldo Bumēi ka dalė nė konferencė pėr media, ku deklaroi se problematika e sezonit turistik pėr kėtė vit qėndron nė informalitetin e tė dhėnave tė vendqėndrimit tė turistėve, nė ekzistencėn e disa plazheve tė ndotura, ēėshtje pėr tė cilėn qeveria ka ngritur njė task-forcė tė posaēme.

Tė dhėnat e turizmit flasin pėr njė rritje tė ndjeshme tė numrit tė atyre qė kanė vizituar Shqipėrinė kėtė vit. Ministri i Turizmit tha se vetėm gjatė kėtij viti kanė hyrė nė kėtė vend mė shumė se 300 mijė shtetas, mė shumė se nė tė njėjtėn periudhė tė vitit tė shkuar.

Po ashtu Bumēi tha se vetėm gjatė kėtij viti kanė hyrė rreth tre milionė turistė tė huaj apo edhe shqiptarė rezidentė nė vendet e BE, sipas tij rreth gjysma e tyre janė turist nga Kosova.

Prioritet i Ministrisė sė Turizmit, sipas Bumēit do tė mbetet zhvillimi i kėsaj fushe, sa i pėrket turizmit malor, me gjithė shifrat nė rritje, turizmit kulturor dhe i ruajtjes e zhvillimit tė trashėgimisė kulturore.

Zero Cool
18-09-11, 15:25
Bosnja konfirmon pranimin e vulave doganore tė Kosovės


http://www.telegrafi.com/fo/ekonomia/f.0917134513430_m.jpg


13:45 / 17.09.2011

Ministria e Tregtisė dhe Industrisė, ka njoftuar zyrtarisht se edhe Bosnjė e Hercegovina kanė pranuar vulat doganore tė Kosovės.
MTI konfirmon se tė premten presidenca e Bosnjė e Hercegovinės ka aprovuar propozimin e qeverisė sė saj pėr pranimin e vulave doganore tė Kosovės. “Pranimi i vulave nga ana e Bosnjė e Hercegovinės vjen pas takimeve tė zhvilluara ndėrmjet zyrtarėve tė MTI-sė dhe zyrtarėve pėrgjegjės nga Ministria e Tregtisė sė Jashtme dhe Marrėdhėnieve Ekonomike tė BeH dhe javėn e kaluar nė kuadėr tė takimit tė CEFTA-s nė Bruksel”, thuhet nė komunikatė.

Bosnja e Hercegovina deri mė tani ka aplikuar taksėn doganore prej 10 pėr qind pėr produktet kosovare, ndėrkaq me aplikimin e vendimit tė Qeverisė sė Kosovės pėr masat e reciprocitetit edhe me kėtė vend, ka ndikuar qė institucionet e BeH tė marrin vendim pėr njohjen e vulave doganore tė Kosovės.

Duke pasuar kėtė vendim shumė shpejt MTI-ja do tė lėshojė vendimin pėr heqjen e masės sė reciprocitetit edhe me shtetin e Bosnjė e Hercegovinės.

Zero Cool
19-09-11, 13:06
IPKO shpėrblen konsumatorėt


http://www.gazetaexpress.com/repository/images/large/foto%20heder%20i%20madh_581882_thumb_large.jpg


Nga Express mė 19 shtator 2011 nė ora 08:15
Pėrveē ofrimit tė shėrbimeve mė tė pėrshtatshme tė komunikimit mobil nė Kosovė, telefonia mobile IPKO tani synon qė t’i shpėrblejė konsumatorėt e saj dhe miqtė e tyre mė tė afėrt.

Pėrmes njė komunikate pėr media, IPKO-ja njofton se tash me programin e ri tė shpėrblimit, konsumatorėt ekzistues tė telefonisė mobile IPKO, tė cilėt sjellin miqtė e tyre pėr tė blerė njė numėr 049, fitojnė 3 euro kredi nė telefonin e tyre mobil.

Nė anėn tjetėr, edhe konsumatorėt e rinj, tė ftuar nga miqtė e tyre, do tė fitojnė nga 1 euro kredi falas, pėr ēdo mbushje nė vlerė tė 3 € e mė shumė qė ata bėjnė, pėr 6 muajt e ardhshėm. Pėr tė pranuar 3 euro kredi falas nga operatori i tyre mobil, konsumatorėt e telefonisė mobile IPKO duhet ta ftojnė shoqėrinė e tyre qė t’i marrin benefitet, duke blerė njė numėr nė njėrin nga 17 dyqanet zyrtare tė kompanisė.

“Komunikimi i shpeshtė me miqtė dhe familjen ėshtė i domosdoshėm dhe ne synojmė qė t’i shpėrblejmė tė gjithė konsumatorėt tanė, tė cilėt i duan mė tė afėrmit e tyre rreth vetes”, ka thėnė Robert Erzin, drejtor ekzekutiv nė IPKO. Gjatė blerjes, konsumatori duhet tė tregojė numrin, emrin dhe mbiemrin e personit tė cilin e referon dhe mė pas ta pranojė bonusin e dhėnė nga IPKO-ja.

Ky operator mobil, me rrjetin e vet mbulon 98.5 pėr qind tė territorit, duke u bėrė kėshtu transmetuesi me shtrirjen dhe stabilitetin mė tė madh tė sinjalit tė telefonisė mobile nė Kosovė.

Zero Cool
19-09-11, 19:08
Holanda e shqetėsuar pėr investimet nė Kosovė


Abasadori i Holandės nė Kosovė, Robert Bosch sot ka vizituar AKR-nė, me c`rast ėshtė takuar me zyrtarin e lartė tė partisė Rrahim Pacolli.


http://www.ekonomisti.net/fotot/26652/main_ambasadori-dhe-pacolli.jpg


19 shtator 2011
Ekonomisti
Nė takim ėshtė diskutuar kryesisht pėr situatėn aktuale nė Kosove si dhe pėr marrėdhėniet ndėrshtetėrore mes tė Mbretėrisė sė Holandės dhe Republikės sė Kosovės.
Fillimisht Rrahim Pacolli e falėnderoi Bosch pėr angazhimin e Mbretėrisė sė Holandės, gjatė bombardimeve tė NATO-s kundėr Serbisė nė vitin 1999, kontributin e tyre nė kuadėr forcave paqėruajtėse tė KFOR-it, pastaj si pjesė e UNMIK-ut dhe mė vonė e EULEX-it.
Nė kėtė takim ėshtė diskutuar edhe prania e diasporės kosovare nė Holandė, ku njė numer i madh i kėtyre individėve, tashmė janė janė integruar dhe ngritur nė mėnyrė profesionale nė Mbretėrinė e Holandės.
Njė ēėshtje tjetėr shumė e rėndėsishme qė u diskutua nė takim, ėshtė edhe qėshtja e investimeve holndeze nė Prizren, qė iknoropron njė investim tė plotė prej prodhimit e deri nė fazėn e exportimit, tė produktit. Ambasadori shprehu shqetėsimin e tij tė madh lidhur me kėtė investim, i cili po bllokohet nga Komuna e Prizrenit dhe sipas tij bllokadat e kėtij lloji paraqesin rrezik tek tėrheqja e investitorėve jo vetėm Holandezė por edhe tė tjerė.
Zyrtari i AKR-sė, Rrahim Pacolli, i premtoi ambasadorit Bosch qė do tė angazhohet plotėsisht dhe do tė pėrdor influencėn e tij pėr ti tejkaluar bllokadat e kėtij lloji ndaj ivestimeve tė huaja nė Republikėn e Kosovės.
Gjithashtu nė takim ėshtė diskutuar qėshtja e koalicionit ku Pacolli edhe njėherė e konfirmoi harmoninė e bashkėqeverisjes me PDK-nė.
Ndėrkaq Pacolli pėrmendi edhe ēėshtjen e tė drejtave tė minoritetit shqiptar nė luginėn e Preshevės. Ai tha se nė qoftė se Serbia vazhdon me mos repektimin e tė drejtave tė minoritetve sikur qė respektohen nė Kosovė, shkelja e tė drejtave tė shqiptarėve nė Preshevė e ka potencialin e destabilizimit tė stabilitetit nė Ballkan dhe mė gjerė.
Takimi u pėrmbyll me vlerėsimin e madh tė ambasadorit Bosch per shtetin e Kosoves, duke cekur se duhet tė akceptohet realiteti i Republikės sė Kosovės duke shkuar drejt BE-sė, me hapjen e kufijve dhe lėvizjen e lirė tė njerėzve dhe tė mallėrave nė tė dyja anėt e kufirit.

Zero Cool
19-09-11, 21:09
Pėr 3 ditė, 183 maune hyjnė nga Serbia nė Kosovėhttp://www.gazetaexpress.com/repository/images/large/maunat_107587_thumb_large.jpgNga Express mė 19 shtator 2011 nė ora 16:42
Qė nga heqja e masave tė reciprocitetit tė ndaj Serbisė deri mė tash kanė hyrė 183 maune nga Serbia nė Kosovė, prej tyre 24 vetė gjatė ditės sė sotme. Pėrveē ditės sė parė, bizneset nga Kosova as qė ka tentuar tė eksportojnė nė drejtim tė Serbisė, pasi qysh nė fillim ishin kthyer prapa. Pėr shkeljen e marrėveshjes drejtuesit e institucioneve tė Kosovės do t’i drejtohen ndėrmjetėsit tė bisedimeve Robert Cooper dhe mandej edhe mund tė marrin njė vendim pėr tė fuqizuar sėrish reciprocitetin.

Zėdhėnės i Doganave tė Kosovės, Adriatik Stavileci ka thėnė pėr Kosovapress pėrmes telefonit se nga e premtja e deri mė sot nga Serbia kanė hyrė 183 maune nė Kosovė, ndėrsa asnjė nuk ka mundur tė shkoj nė drejtim tė Serbisė.

“Janė 183 maune tė cilat kanė hyrė nga e premtja nė Kosovė, ndėrsa veē sot kanė hyrė 24 maune dhe kryesisht kėto kanė hyrė nė pikėn kufitare nė Merdare, ndėrsa nė pikėn kufitare Dheu i Bardhė kanė hyrė shumė pak”, ka deklaruar Stavileci.

Bėhet e ditur se nga Kosova nė drejtim tė Serbisė nuk ka pas asnjė tentim pėr tė dėrguar maune, pasi qysh nė fillim ishin kthyer prapa.

Gjatė tėrė ditės Kosovapress ka bėrė pėrpjekje tė kontaktoj zyrtarėt e Ministrisė sė Tregtisė dhe Industrisė, pėr tė marrė njė deklaratė lidhur me situatėn, por ka qenė e pamundur, pasi ata nuk kanė shprehur gatishmėrinė qė tė flasin.

Por dihet se ministrja e Tregtisė dhe Industrisė, Mimoza Kusari-Lila qysh nė mėngjes ka pohuar se njėherė nuk do vendosen masat e reciprocitetit, sepse pėr kėto shkelje i janė drejtuar ndėrmjetėsve tė BE-sė.

Nga ana tjetėr zėvendėsministri i Zhvillimit Ekonomik, Ramadan Hasani ka thėnė se Kosova edhe njėherė ka treguar se respekton marrėveshjet, pėrkundėr qė tė njėjtėn gjė nuk e bėnė edhe Serbia. Por sipas tij, kjo situatė nuk do tė shkojė edhe shumė gjatė.

“Serbia edhe njėherė po dėshmon qė nuk ėshtė ajo qė nuk ka respektuar marrėveshjen dhe tani nuk po e respekton dhe unė mendoj qė kėtij durimi qė po e tregojmė kėto ditė do t’i vij fundi dhe po qe se ndodh qė shumė shpejt qė nuk respektohen edhe Qeveria e Kosovės do tė bie vendim prapė pėr tė aktivizuar embargon ndaj Serbisė”, ka theksuar Hasani.

Nga ana tjetėr kryetari i Aleancės Kosovare tė Biznesit (AKB), Agim Shahini ka thėnė se heqja e reciprocitetit dhe moslejimi i daljes sė mallrave tė Kosovės, ka nisur t’u shkaktoj humbje bizneseve vendore.

“Ne e kemi paralajmėruar edhe mė herėt, se fondet tė cilat janė ndarė pėr rikthim tė kėtij tregu janė shumė tė mėdha dhe kjo do tė jetė pabarazi e madhe ndaj prodhuesve vendor. Por edhe njė sfidė e madhe ndaj konsumatorit, i cili do tė qet nė njė pozicion jo tė mirė, pėr arsye se ēmimet e produkteve qė mund tė jenė nė treg do tė jenė shumė mė tė lira pėr shkak tė subvencioneve qė do tė jepen eksportit serb nga qeveria serbe pėr Kosovėn. Kemi informata qė ka me dhjetėra mallra tė ndryshme qė kanė hy, kemi informata qė sot dhe nesėr do tė hyjnė edhe dhjetėra tė tjerė”, ka theksuar Shahini.

Ndryshe edhe pse ėshtė arritur marrėveshje mes Kosovės dhe Serbisė pėr pranimin e vulave doganore, njė gjė tė tillė nuk ėshtė duke e respektuar shteti serb. Kjo ka bėrė qė maunet nga Kosova tė kthehen nė kufi, ndėrsa ato nga Serbia vazhdojnė tė hyjnė pa ndonjė problem nė Kosovė. (KP)

Zero Cool
22-09-11, 20:35
Thaēi hap bursėn e New York-ut


http://www.telegrafi.com/fo/ekonomia/f.0922163122335_m.jpgKryeministri Hashim Thaēi e ka hapur tė enjten bursėn e NASDAQ-ut nė New York, duke i rėnė kambanės simbolike qė nėnkupton fillimin e njė dite tė re nė treg.
Paraprakisht, Thaēi u prezantua nga zyrtarė tė kėsaj burse si Kryeministri i parė i Republikės sė Kosovės, dhe njė nga themeluesit e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės (UĒK).

Kryeministri falėnderoi NASDAQ-un pėr mundėsinė dhe theksoi se Kosova si shtet i ri ėshtė i hapur pėr investimet e huaja.

Njė ditė mė parė, bursa u hap simbolikisht nga Kryeministri i Shqipėrisė, Sali Berisha. /Telegrafi/

Zero Cool
13-02-12, 21:25
“Shell”, gėrmime pėr naftė nė Shqipėri


Kompania e dytė mė e madhe nė botė nė fushėn e energjisė, kompania “Shell”, ėshtė pėrfshirė me 50% tė aksioneve nė kompanine kanadeze “Petronamas” pėr tė nisur nė mars shpimin pėr kėrkimin e naftės nė tre zona nė Shqipėri.

Planin e veprimit pėrfaqėsuesit e dy kompanive ia kanė prezantuar kryeministrit Sali Berisha, duke e njohur atė me eksplorimet qė do tė kryejnė me shpimin e puseve nė Juban tė Shkodres, nė Shpirag tė Beratit dhe nė Paper tė Elbasanit.

Nė fazėn e parė tė eksplorimit, kompania “Shell” do tė mobilizojė rreth gjysmėn e investimit prej 51 milionė dollarėsh, qė parashikohet tė ndėrmerret gjatė kėtij viti.

Vendimin pėr t’u pėrfshirė nė kėtė projekt, kompania “Shell” e mori pas njė studimi nga i cili ka rezultuar se rezervat e naftės nė Shqipėri janė tė konsiderueshme dhe nė thellėsi jo shumė tė mėdha.

Kompania “Shell” informoi kryeministrin Berisha se ėshtė pėrgatitur pėr njė fazė tė dytė kėrkimesh deri nė 8 mijė metra nėn tokė, si dhe pėr nisjen e njė studimi sizmik tė zonės dhe dixhitalizimin e tė dhėnave, nė kuadrin e njė studimi rajonal qė po zhvillon kjo kompani.

Zero Cool
22-05-12, 21:54
Nė fillim arritėn majat por mė pas?

Aksionet e hapura tė “Facebook”-ut nė fillim arritėn majat si njė raketė. Por sot kanė rėnė nėn ēmimin e hyrjes nė bursė.

Sapo u hodhėn nė shitje aksionet e “Facebook”-ut u rritėn nė 42 USD, por mė pas pėsuan rėnie duke iu rikthyer edhe njė here bazės prej 38 USD, ndėrkohė qė sot kanė rėnė nė 33.92 USD.
38 USD ishte ēmimi bazė pėr aksion dhe ishte pėrcaktuar duke marrė pėr bazė vlerėn 104 miliardė dollarėve qė vlen e gjithė kompania. Por, nuk dihet pse direkt pas hapjes ēmimi u rrit nė 42 USD. Sipas opinioneve tė shtypit, ky ēmim e bėn kompaninė mė tė vlefshme se “General Motors” apo “Boeing”.

Aksionet tė cilat mbajtėn kėtė ēmim nė minutat e para tė hapjes mė pas filluan tė uleshin deri nė 38 USD, pas kėsaj zbritjeje dita u mbyll me 38,23 USD.

Megjithėse aksionet mund tė jenė zhgėnjyese nuk mund tė thuhet se investitorėt nuk ishin pėrgatitur pėr kėtė. Lajmet e pėrhapura nga “General Motors” nė njė reklamėn tė publikuar nė “Facebook” nė fillim tė javės kanė ndikuar negativisht tek publiku dhe kanė nxitur diskutime tė shumta nė lidhje me ndikimin e “Facebook”-ut si njė platformė reklame.

Njė tjetėr zhvillim negativ ishte edhe deklarata e njė autoriteti gjerman pėr “Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Sipas kėsaj deklarate ndėrkohė qė ėshtė pėrcaktuar ēmimi 38 USD janė pėrfshirė nė vlerėsim dhe disa programe kundėr ligjeve pėr ruajtjen e fshehtėsisė sė tė dhėnave. Nėse deklarata shihet me vėmendje do tė bėhej fjalė pėr shkatėrrimin e modelit tė punės sė “Facebook”-ut nėse rregullat nuk zbatohen siē duhet.

Neferta
30-05-12, 23:35
LUFTA PĖR TĖ DOMINUAR MBI PASURITĖ NĖNTOKĖSORE

Nė shikim tė parė nuk na vjen shpesh nė mendje, por qė ėshtė nė njė rajon dhe nė njė fazė qė nuk duhet harruar dhe do tė shqyrtojmė temėn e potencialit tė njė shqetėsimi tė madh qė shkaktohet pėr hir tė “sovranitetit mbi burimet dhe ambientin”. Nė ditėt tona ėshtė duke shpėrthyer njė krizė nė lidhje me Arktikun, pra Polin e Veriut dhe kjo krizė mund tė prishė “shumė gjėra”. Tema ka tė bėjė edhe me pakėsimin e rezervave aktuale nėntokėsore tė energjisė, edhe me ngrohjen globale. Duket se radha i ka ardhur Polit tė Veriut.
Sipas informacioneve qė kemi nė dorė, boshti i botės po ndryshon me tė vėrtetė dhe ndėrkohė qė pėrjetohet ndryshimi, nė mendje tė vijnė rezervat e paprekura deri mė sot, ndėrkaq akujt qė shkrihen bėjnė qė nė rend tė ditės tė vijnė edhe mundėsitė e reja tė transportit. Por sė bashku me kėto tė vjen nė mendje edhe pyetja; “Si do tė ndahet Poli i Veriut?”. Vendet mė tė fuqishme nė botė, janė vėnė nė garė pėr tė marrė pjesėn mė tė madhe nė kėtė pėrpjekje pėr ndarjen e vendit nė fjalė. Nė Arktikė pėrjetohet “njė luftė shumė e ashpėr mbi njė pllakė tė hollė dhe delikate tė akullit”. Duket se kjo luftė do tė ashpėrsohet ēdo vit edhe mė shumė. Pėr mė tepėr, rajoni mund tė bėhet skenė edhe e njė konkurrence tė papritur me dimension ushtarak prej vendeve qė marrin pjesė nė kėtė garė me qėllim qė tė arrijnė tė dominojnė nė kėtė rajon.
Aktorėt kryesorė tė pėrpjekjes nė fjalė janė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, Kanadaja, Norvegjia, Danimarka dhe Rusia... Sepse kėto vende kanė edhe dalje direkte nė Polin e Veriut. Duke qenė se Danimarka dhe Norvegjia janė mė tė dobėta se vendet e tjera nga aspekti, politik, ekonomik dhe ushtarak, nė lojė mbeten Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, Kanadaja dhe Rusia. Amerika dhe Kanadaja janė dy vende tė afėrta me njėra tjetrėn dhe me marrėdhėnie shumė tė mira. Kėshtu qė duket se konkurrenca e vėrtetė do tė pėrjetohet ndėrmjet Amerikės dhe Rusisė. Por ndėrkaq janė zhvilluar edhe vizitat e rėndėsishme tė kohėve tė fundit tė Kinės nė Islandė dhe Suedi. Dhe kjo ėshtė njė temė qė duhet marrė patjetėr nė konsideratė.
Kina tregon interes pėr kėtė rajon, edhe pėr “burimet” dhe “transportin”, edhe pėr “sigurinė nė Paqėsor”. Pekini, nėse bėhet i fuqishėm nė rajonin Arktik, e di qė do tė sigurojė tė tre elementet; “sigurinė,vazhdueshmėrinė dhe ēmimin e lirė”. Nė Kėshillin Arktik qė do tė pėrcaktojė drejtimin e zhvillimeve nė rajonin e Polit tė Veriut, gjenden 8 vende anėtare. Kėto janė; Kanadaja, Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, Rusia, Norvegjia, Finlanda, Suedia, Islanda dhe Danimarka. Nė Kėshill, Grėnlanda dhe Ishujt Faroe (Ishujt e Deleve) pėrfaqėsohen nga ana e Danimarkės. Kina, kohėt e fundit ka filluar tė krijojė marrėdhėnie diplomatike me Kėshillin nė fjalė. Udhėheqja e Pekinit, duke marrė statusin e “vendit vėzhgues”, mundohet tė fitojė njė pozitė nė lidhje me temat e Arktikės.
Parashikime tė ndryshme, fokusohen nė probabilitetin qė nė kėtė rajon ndodhen 900 miliardė fuēi nafte tė papėrpunuar dhe rezervat e 500 trilion metra kub gazi natyror. Kėto rezerva pėrbėjnė 22% tė rezervave tė pėrdorshme nė rruzullin tokėsor. Bėhet fjalė, pėr 13% tė naftės dhe 30% tė gazit natyror botėror; shifra kėto pėr tė cilat mund tė kryen krime...
Pėrpjekjet e Rusisė qė filluan nė vitet e carizmit pėr tė qenė sovran nė kėtė rajon, u balancuan me konkurrencėn e Anglisė. Me marrėveshjen e nėnshkruar ndėrmjet Londrės dhe Moskės nė vitin 1825, rajoni u nda nė sektorė. Nė vitin 1867 Shtetet e Bashkuara tė Amerikės kėrkuan Alaskėn nga Rusia. Me dorėzimin e Alaskės Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, konkurrenca nė rajon u bė edhe mė e zjarrtė.
Nė tė dyja luftėrat botėrore, ngjarjet nė Lindjen e Mesme, Kaspik dhe Azinė Qendrore, bėnė qė vėmendja e opinionit publik dhe shoqėrisė ndėrkombėtare tė largohet nga rajoni i Polit tė Veriut. Por nė vitet 1950, nė masat qė lejonte pozicioni i afrimit gjeografik, filloi pėrsėri njė konkurrencė. Nė periudhėn e Luftės sė Ftohtė, rėndėsia e rajonit Arktik u kufizua me armėt bėrthamore, sistemet e mbrojtjes ajrore dhe teorisė sė goditjes sė parė. Por pas rėnies sė Bashkimit Sovjetik, nė vitet 2000, Vladimir Putin rajonin Arktik e pėrfshiu pėrsėri nė agjendėn e Kremlinit. Rusia, pretendimin pėr tė drejtėn mbi rajonin e bazonte nė Konventėn e Organizatės sė Kombeve tė Bashkuara mbi tė Drejtėn e Deteve. Sipas konventės sė pranuar prej mė shumė 150 vendeve Zona Ekonomike Ekskluzive nuk do tė shtrihet pėrtej 200 miljeve detare (370 kilometra) nga vija e bregdetit tė vendeve qė kanė dalje nė Detin e Ngrirė tė Veriut. Rusia, sot duke u nisur nga konventa e sipėrpėrmendur, pėrmend pretendimet nė lidhje me zonėn ekonomike ekskluzive dhe veēoritė gjeologjike tė brigjeve tė rajonit Arktik. E thėnė ndryshe, Rusia mundohet tė zgjerojė sa mė shumė qė tė jetė e mundur rajonin ekonomik qė posedon pėrgjatė gjithė bregut tė rajonit nė fjalė.
Po nė tė njėjtėn mėnyrė, edhe Danimarka me pretendime tė njėjta nė lidhje me Grėnland-ėn, ka bėrė qė Kopenhaga dhe Moska tė bien ndesh nė lidhje me temėn e rajonit qė njihet si Lomonossow. Nė lidhje me kėtė mosmarrėveshje, specialistėt preferojnė tė pėrdorin shprehjes si “konflikt rajonal” ose “mosmarrėveshje pėr kufirin”. Rusia, nė vitin 2001, pretendimin pėr tė drejtėn nė lidhje me Polin e Veriut i ēoi nė Kombet e Bashkuara dhe nė korrik tė vitit 2007, duke vendosur flamurin nė Lomonossow, i pėrcolli Kombeve tė Bashkuara prova tė reja. Pritet qė Rusia , nė vitet 2013-2014 ti paraqesė punimet e saj Kombeve tė Bashkuara nė lidhje me hartėn e rajonit Arktik. Me kėtė nismė, Rusia parashikon qė tė “fitojė pėrparėsi nė tė drejtėn e ndarjes sė rajonit”.
Nga ana tjetėr Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, nuk janė palė e Konventės e OKB-sė pėr tė Drejtėn e Deteve. Shtypi amerikan edhe pse disa herė shprehet se Presidenti i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, Barak Obama mund tė hedhė disa hapa nė lidhje me kėtė temė, Republikanėt dalin rreptėsishtė kundėr. Republikanėt i tremben faktit se nėse Amerika pranon konventėn nė fjalė, pėr njė kohė tė shkurtėr, SHBA-ja do tė hyjė nėn kontrollin e Kombeve tė Bashkuara. Disa faktorė qė trajtėsojnė dhe janė efektivė nė konjekturėn e politikės botėrore janė: Kriza ekonomike globale, kėrkesa e lartė pėr energji, ēmimet e larta tė energjisė, pakėsimi i burimeve, detyrimi pėr tė gjallėruar sektorin real, pėrpjekja e ashpėr nė Paqėsor dhe pozicioni nė rritje i Kinės nė tregtinė botėrore... Nėse do ti mblidhnim tė gjithė kėta faktorė, do tė shikojmė re se ujėrat nė rajonin e Arktikut, do tė nxehen sė shpejti... Shpresojmė qė ngrohja globale tė mos shkaktojė edhe ngrohjen e fronteve.

jadore
13-06-12, 14:20
a i ka 1.0 Ton ,1000 kg ! a palohen ne nje Euro Palet qe i ka dimenzionet ..0.80x 1.20 ..?
se krejte qit kalkulim jam tuj e bo athu me cka i kane bart ! ..garant me qat vijen Hekurudhore te Murrizit ( se ma lire )..se mos vet halli nese i kan transportu extra , shkoj cmimi shites per pagese transporti , edhe me kete dert duhet te mirret Ekonomia e shtetit te Kosoves ..!

http://www.telegrafi.com/ekonomi/kosova-eksportoi-dredhezat-e-para-ne-shqiperi-46-11617.html

Neferta
14-08-12, 19:39
PTK-nė do ta blej zonja e madhe Albright

Dy liderėt Medeleine Albright dhe Wesley Clark, tė cilėt janė interesuar mė pėrpara pėr pavarėsinė e Kosovės, kėsaj here janė interesuar pėr diēka tjetėr nė Kosovė. Ata siē raporton KTV-ja, kanė shfaqur interesim pėr tė bėrė biznes nė Kosovė.

Kompania e drejtuar nga ish sekretarja e shtetit Medeleine Albright, po garon pėr tė blerė PTK-nė ndėrsa ish gjenerali i NATO-s, Wesley Clark po interesohet pėr investime nė prodhimin e naftės sintetike nga thėngjilli i rajoneve tė Dukagjinit.

Futja e kėtyre po shihet me sy tė mirė nga pėrfaqėsuesit e bizneseve nė Kosovė, te cilėt kanė thėnė se kjo do trė ndryshonte rrjedhjen e investimeve tė jashtme nė Kosovė
Nese keta dy Heronje te Kosoves do te hyne ne Kosove me kapital nje shume hajdutesh qe vodhen temelin e ptk do te shtrihen perdhe duke mos patur para qe ju bie ne kaqep.

Neferta
08-09-12, 07:32
Alpetroll PO U IPET RUSVE TE PACOLLIT
Ja kush ėshtė kompania Silk Road Equity qė ofroi 850 milionė dollarė
Kompania Silk Road Equity, e cila ka bėrė ofertėn mė tė lartė, 850 milionė euro pėr blerjen e Albpetrolit, ėshtė njė fond investimesh privat, me seli nė Ēikago. Ky fond ka njė portofol tė larmishėm tė kompanive publike dhe private. Pak orė pas hapjes sė ofertave nė tenderin e shitjes sė ‘Albpetrol’ dhe ofertės surprizė, nisin e dalin nė dritė edhe dyshimet dhe pikėpyetjet e para. Konsorciumi i pėrbėrė nga ‘Vetro’ dhe ‘Silk Road Equity’ qė ofroi ēmimin mė tė lartė prej 850 milionė euro, tė paktėn nga tė dhėnat qė mund tė merren publikisht nuk rezulton tė ketė eksperiencė nė fushėn energjetike, njė kriter detyrues pėr blerėsin e ‘Albpetrol’. ‘Silk Road’ ėshtė njė fond amerikan investimesh nga Ēikago, ndėrsa ‘Vetro’ njė kompani nga Singapori pėr tė cilėn ekzistojnė shumė pak informacione publike. Por dyshimet qė lidhen me kriterin strategjik nuk janė tė vetmet. Madje, janė tė tjera fakte ato qė hedhin dyshimet mė tė forta mbi kėtė privatizim ende nė tentativė. Nė tender ky konsorcium pėrfaqėsohej zyrtarisht nga Essad Pushkar, njė boshnjako-amerikan shumė i njohur deri tani jashtė Shqipėrisė, veēanėrisht nė Kosovė.
Puskar, njė personazh kontrovers, ishte njeriu nė qendėr tė skandalit qė shoqėroi zgjedhjen e Behxhet Pacollit president nė Kuvendin e Kosovės mė 22 shkurt tė vitit tė kaluar.

Pushkar ne Kosove njihet si Damir Fazlliēi i Kosovės. Ky i fundit ndoshta jo fort rastėsisht mbėrriti nė Tiranė mbrėmjen e vonė tė sė enjtes, i pėrfolur si lobues pėr njė tjetėr kompani nė tender. Me sa duket, betejėn e ndėrmjetėsve kontronversė deri tani e ka fituar boshnjaku mė i ri. Por nė fakt, lidhjet e Pushkar nuk janė tė forta vetėm nė Kosovė. Amerikanėt nuk u dukėn asnjėherė nė Shqipėri dhe emri i tyre nuk u lakua mė pas pėrfundimit tė tenderit. Pėrfshirja e Puskar nė tenderin pėr ‘Albpetrol’ i shton edhe mė shumė dyshimet se kush qėndron pas ofertės pėr blerjen e ‘Albpetrol’

Zero Cool
03-10-12, 13:36
Prodhohet pija me shijen mė tė mirė nė botė


Njė kompani gjermane likerėsh ka lanēuar njė linjė pijesh qė para se tė futen nė shishe janė derdhur nė gjoksin e disa modeleve.

Kėto shishe vodkash dhe uiski (qė janė nė numėr tė kufizuar) kushtojnė 150-180 dollarė secila. Mes modeleve nga ku kanė kaluar pijet alkoolike janė Alexa Varga, Amina Malakona dhe Evelin Aubert.

Tė treja kėto modele shfaqen gjysmė nudo nė faqen nė internet tė kompanisė me njė shishe, pėrmbajtjen e sė cilės e derdhin nė trup duke treguar “procesin e ambalazhimit”.

“Kemi vėnė re qė nuk ėshtė vetėm shija ajo ēfarė i bėn meshkujt tė shijojnė pijen. Pėr ne ka rėndėsi edhe erotizmi i njė femre tė bukur. Pėr tė krijuar shijen perfekte ne menduam qė ēdo pikė e likerit tė kalojė pėrmes gjoksit sė njė bukurosheje”, shkruan kompania.

Edhe pse kjo ide mund tė duket jo higjienike, kompania kėmbėngul se produkti i pėrmbahet kėrkesave tė Departamentit tė Shėndetit Publik.

“Ne jemi shumė tė vėmendshėm ndaj kushteve higjienike nė ambalazhimin e produktit”, sqaron kompania.

Zero Cool
05-10-12, 12:04
Ku mi gjete disa bakterie qesi soji e me shpetu Kosoven-Shqiperine nga kriza ? :rolleyes:
Zbulohet bakteri qė prodhon grimca ari 24 karatėhttp://www.knninfo.com/repository/images/grimca.jpg
Michigan, 04.10.2012

Shkencėtarėt e universitetit nė Michigan tė SHBA-sė kanė zbuluar bakterin qė prodhon ari tė pastėr, njofton Gizmodo. Si pohojnė shkencėtarėt, bakteri mund tė mbijetojė nė kushte ekstreme dhe tė prodhojė grimca ari me pastėrti ptej 24 karatėve.

Kazem Kashefi dhe Adam Brown, dy shkencėtarėt e kėtij universiteti krijuan laboratorin kompakt ku pėrdorin bakterin Cupriavidus metallidurans pėr transforimin e kliridit tė arit, njė kimikat helmues, qė mund tė gjendet nė natyrė, nė ari tė pastėr 99.9 pėr qind.

Sipas Kashefit, ata merren me “alikimi mikrobesh”, duke shndėrruar diēka qė nuk ka kurrfarė vlere nė metal tė ēmueshėm me vlerė tė lartė.

Bakteri ėshtė jashtėzakonisht rezistues ndaj kimikatit helmues. Madje ėshtė 25 fish mė rezistues se qė ėshtė menduar deri tash.

Ari prodhohet me futjen e kloridit tė arit nė laborator, kurse pėr kėtė proces tė shndėrrimit nė ari tė pastėr nevojiten rreth njė javė. Kėta dy shkencėtarė janė tė mendimit se njė proces i tillė zhvillohet vazhdimisht edhe nė natyrė.

Sipas kėsaj gjetje, del qė pėr alkimi nuk nevojitet “guri i tė menēurve”, njė mineral qė mendonin se mund tė shndėrrohet nė ari, por njė bakter.

jadore
07-10-12, 22:30
nganjehere populli im me ngjane ne butak ....


http://www.telegrafi.com/ekonomi/vazhdon-shtrenjtimi-46-12665.html

Vazhdon shtrenjtimi

Siē ishte paralajmėruar, tetori ka filluar me rritje tė ēmimeve. Tashmė nė treg, pėrveē bukės, ėshtė shtrenjtuar edhe vaji dhe shumė produkte tė tjera. Qytetarėt ankohen se institucionet dhe bizneset po ua vėshtirėsojnė jetėn. Zyrtarė nė Odėn Ekonomike qė i patėn paralajmėruar kėto shtrenjtime, thonė se ky ėshtė vetėm fillimi.
Njėherė u shtrenjtua rryma, pastaj buka, e tani edhe vaji. Kėshtu, kosovarėve gjithnjė e mė tepėr po u vėshtirėsohet jeta.

Me tė ardhurat e tanishme, qytetarėt ankohen se nuk po arrijnė ta mbushin shportėn as me produktet elementare tė konsumit.

Agim Vokshi, nga Prishtina, thotė se ėshtė paralajmėruar se do tė ketė shtrenjtim, mirėpo nuk e ka pritur se do tė shtrenjtohet jeta deri nė kėtė masė.

“Jeta gjithnjė po shtrenjtohet, kurse tė ardhurat po mbesin tė njėjta. Nuk e di se si do t'ia dalim. Me tė vėrtetė, fajtorė pėr kėtė janė taksat e larta tė Qeverisė, por edhe mafia qė po funksionon nė kuadėr tė bizneseve. Qeveria me biznese janė bėrė bashkė, e po na rrjepin ne si popull”, ankohet Vokshi.

Ankesa tė ngjashme kanė edhe shumė qytetarė tė tjerė, tė cilėt javėt e fundit kanė qenė dėshmitarė tė lėvizjeve tė ēmimeve nė tregun e Kosovės.

Rritjen e pranojnė edhe shitėsit, por nuk pranojnė tė flasin pėr media me emėr, me arsyetim se kjo do tė ndikonte nė biznesin e tyre.

“Gjithēka ėshtė shtrenjtuar nga pak, e mė sė shumti vaji. Njė litėr vaj ka qenė 1.60 euro, tash ėshtė 1.90 euro, e nė disa vende, edhe 2 euro”, tregon njė shitės.

Zero Cool
12-10-12, 15:46
Shuj se mire ņ puna :smile:


Thellohet bashkėpunimi Kosovė-Ugandė


Kampala, 12.10.2012

Nė vazhdim tė vizitės nė Ugandė, zėvendėskryeministri Behgjet Pacolli ėshtė pritur nga kryeministri i kėtij shteti, Amama Mbabazi. Pacolli dhe kryeministri Mbabazi kanė diskutuar pėr thellimin e bashkėpunimit ndėrmjet dy vendeve, nėpėrmjet intensifikimit tė kontakteve ndėrshtetėrore.

Gjithashtu, zėvendėskryeministri Pacolli falenderoi kryeministrin Mbabazi dhe institucionet e Ugandės, pėr mbėshtetjen qė janė duke dhėnė nė krijimin e kontakteve veqanėrisht me vendet e rajonit. Nė kėtė kontekst, zėvendėskryeministri Pacolli bėri ftesė zyrtare kryeministrit Mbabazi pėr njė vizitė nė Republikėn e Kosovės.

Dardanesha
19-10-12, 14:04
Dalin pensionet me rritje

Ministria e Financave (MF), ka njoftuar se ka bėrė ekzekutimin e pensioneve sipas vendimit tė Qeverisė sė Kosovės pėr rritjen e pensioneve.
Ministria e Financave nepėrmjetė njė komunikate pėr shtyp ka njoftuar tė gjithė pensionistėt se ka bėrė ekzekutimin e pensioneve me rritje sipas vendimit tė Qeverisė tė datės 4 tetor.

“Ekzekutimi i pensioneve me rritje tregon edhe njėherė pėrkushtimin e Qeverisė sė Kosovės ndaj pensionistėve”, ka njoftuar Ministria e Financave.

Ndryshe sipas vendimit tė Qeverisė sė Republikės sė Kosovės, pėr pensionistėt kontribut pagues pensioni rritet pėr 40 pėr qind. 26.45 pėr qind e rritjes do t’iu paguhet nga janari 2012 ndėrsa pjesa tjetėr nga janari 2013. Pensionet bazė, do tė rriten nė vlerė prej 33.3 pėr qind. 11.1 pėr qind e rritjes do t’u paguhet shfrytėzuesve qė nga 1 janari 2012, kurse lartėsia tjetėr e rritjes do t’iu paguhet qė nga janari 2013.

Edhe pensionet e aftėsisė sė kufizuar do tė rriten nė lartėsi prej 33.3 pėr qind. 11.1 pėr qind e kėsaj rritje do t’u paguhet shfrytėzuesve qė nga 1 janari 2012, kurse lartėsia tjetėr e rritjes do t’iu paguhet qė nga janari 2013.

Nga kjo rritje e pensioneve do tė pėrfitojnė 164 mijė e 200 pensionistė. 112 mijė pėrfitues tė pensioneve bazė, 35 mijė pensione kontributdhėnėse dhe 17 mijė 200 pėrfitues tė pensioneve pėr aftėsi tė kufizuar.

Zero Cool
19-11-12, 13:32
Thaēi e Berisha do tė pėrurojnė linjėn e internetit Kosovė-Shqipėri


http://www.pcworld.al/wp-content/themes/pcworld/includes/timthumb.php?src=http://www.pcworld.al/wp-content/uploads/2012/11/internet1.jpg&w=400&h=304&zc=1Nė kuadėr tė 100 vjetorit tė Pavarėsisė, Kosova dhe Shqipėria do tė lidhen edhe mė shumė , duke bashkėpunuar si dy shtete, edhe nė fushėn e teknologjisė.

Tė martėn, kryeministri i Shqipėrisė, Sali Berisha dhe ai i Kosovės, Hashim Thaēi, do tė takohen nė pikėn e kalimit kufitar nė Morinė, ku do tė bėjnė pėrurimin e linjės sė internetit.

Nga ky projekt, tė dy vendet do tė pėrfitojmė mė shumė materialisht. Zbatues tė kėtij projekti, janė Postat e Shqipėrisė dhe kompania Kujtesa nga Kosova.

Kompania Kujtesa furnizohet me internet nga Frankfurti i Gjermanisė, duke shfrytėzuar linjat tė cilat kalojnė nėpėr Mal tė Zi, Maqedoni, Serbi, Kroaci, e kėshtu me radhė. Kurse pėrfitimi ėshtė i gjerė edhe sa i pėrket domeneve tė ndryshme.

Nė tė ardhmen synohet qė ndėrlidhja nė mes Tiranės, Prishtinės edhe Shkupit tė realizohet nė njė rrjet optik.

Burime nga Posta Shqiptare pohojnė se ky projekt synon tė rrisė me tepėr bashkėpunimin me Kosovėn edhe nė fushėn e teknologjisė.

Zero Cool
29-01-13, 12:50
Libanezėt, gati supermakinėn mė tė shtrenjtė nė botė


http://www.knninfo.com/repository/images/28_01_13_127602_makina.jpg


Makina LykanHypersport e cila pritet tė prezantohet nė sallonin e Katarit pritet tė jetė makina mė e shtrenjte nė botė. Me njė ēmim prej 3.4 milion dollarė ajo ja kalon edhe rivalit tė saj Bugatti Veyron.

Makina libaneze ofron njė interior fantastik me veshje lėkure, tė qepura me ar.Dritat e fenerėve do jenė me diamante, kurse motori ka 750 kuaj fuqi. Nė bord do ketė njė ekran 3D holografik.

Ndėrsa LykanHypersport i bėn 0-100 kilometra nė orė pėr 2.7 sekonda, Veyron e bėn pėr 2.5 sekonda, pa pėrmendur kėtu qė shpejtėsia maksimale e Bugatti-t ėshtė mė e lartė. Makina ėshtė dizenjuar nga Ralph Debbas, qė mė pėrpara ka punuar me Aston Martin.

Zero Cool
31-01-13, 16:31
Nė KS krejt jan ka bohen "mastera".

Dhjetė miliarderėt mė tė pasur, pa shkollė tė lartė


1. Bill Gates

Ai ėshtė njė nga personat mė tė pasur tė botės, me vlerė neto 54 miliardė USD. Ai ishte student nė Universitetin e Harvardit, por nuk mundi tė pėrfundojė studimet.

http://www.knninfo.com/repository/images/Bill_Gates.jpg


2. Larry Ellison

Ai mori famė kompaninė e bazės sė tė dhėnave “Oracle”. Vlera e tij neto ėshtė 28 miliardė USD.


http://www.knninfo.com/repository/images/Larry_Ellison.jpg


3. Amacion Ortega

Ai i ėshtė njė biznesmen i suksesshėm nė botėn e modės. Vlera e tij neto ėshtė 25 miliardė USD.

http://www.knninfo.com/repository/images/Amacion_Ortega.jpg


4. Christy Walton

Christy ėshtė njė biznesmene e suksesshme e “Wal-Mart”-it. Vlera saj neto ėshtė 24 miliardė USD.

http://www.knninfo.com/repository/images/Christy_Walton.jpg


5. Karl Albrecht

Ai e filloi biznesin, sė bashku me vėllanė e tij, pas Luftės sė Dytė Botėrore. Vlera e tij neto ėshtė 23.5 miliardė USD.

http://www.knninfo.com/repository/images/Karl_Albrecht.jpg


6. Ingvar Kamprad

Ai filloi biznesin e tij nė moshėn 17 vjeē. Tashmė vlera e tij neto ėshtė 23 miliardė USD.

http://www.knninfo.com/repository/images/Ingvar_Kamprad.jpg


7. Li Ka-shing

Ai ėshtė njė biznesmen tmerrėsisht i suksesshėm. Vlera e tij neto ėshtė 21 miliardė USD.

http://www.knninfo.com/repository/images/Li_Ka-shing.jpg


8. Liliane Bettencourt

Ajo ėshtė themeluesja e kompanisė kozmetike “L'Oreal”. Vlera e saj neto ėshtė 20 miliardė USD.

http://www.knninfo.com/repository/images/Liliane_Bettencourt.jpg


9. Lee Shau Kee

Ai ka pasuri totale prej 18.5 miliardė USD. Ndėrkaq ai ka marrė shumė tituj nderi.

http://www.knninfo.com/repository/images/Lee_Shau_Kee.jpg


10. Michele Ferrero

Ky biznesmen, i cili ėshtė pronar i kompanisė sė ēokollatės sė njohur nė mbarė botėn, “Ferrero Rochers”. Ai ka njė pasuri prej 17 miliardė USD.

http://www.knninfo.com/repository/images/Michele_Ferrero.jpg

Zero Cool
22-02-13, 17:55
Gazi rus edhe nė Kosovė?!


http://www.knninfo.com/repository/images/Gazi.jpg


Moskė, 22.02.2013

Kreu i Gazprom-it rus, Alexei Miller, do tė vizitojė Serbinė mė 28 shkurt, pėr tė diskutuar ndėrtimin e tubacionit tė gazit Rrjedha e Jugut, si dhe ēmimin e gazit tė Rusisė, raporton agjencia Itar-Tass, transemton REL.

Mė 20 shkurt, Kuvendi i Serbisė ka miratuar njė ligj, i cili rregullon ndėrtimin e Rrjedhės sė Jugut.

Sipas Itar-Tass, njėri nga seksionet e tubacionit “do tė kalojė nė Kosovė, nga qyteti serb i Nishit, pėr tė furnizuar me gaz Kosovėn dhe Maqedoninė”.

Pėrveē kėsaj, seksione tė tubacionit do tė ndėrtohen edhe nė Republikėn Sėrpska dhe nė Kroaci.

Gjatėsia e seksionit tė Serbisė do tė arrijė 450 kilometra dhe pritet tė kapė vlerėn e 1.7 miliard eurove.

Zero Cool
01-03-13, 18:55
Rreziku vjen nga veriu: Metale tė rėnda nė grurin serb


Shkup, 27.02.2013
Agjencia pėr ushqim dhe veterinė e Maqedonisė njoftoi sot se ka gjetur pėrqendrim tė rritur tė metaleve tė rėnda nė grurin me origjinė nga Serbia.

Nė njoftimin e kėsaj agjencie thuhet se me rastin e kontrollit kufitar tė ushqimit tė importuar, nė diē mbi 330 tonelata grurė ėshtė konstatuar sasi e metaleve tė rėnda mbi normat e lejuara qė parashihen me Rregulloren
mbi sigurinė e ushqimit.

Si njoftoi kjo agjenci, asnjė kilogram nga kjo sasi e grurit nuk ėshtė hedhur nė qarkullim nė Maqedoni, sepse analizat janė bėrė nė pikėkalimin kufitar me rastin e arritjes sė kamionėve me grurė, transmeton gazeta Blic.
E tėrė sasia e grurit tė dyshimtė gjendet nėn mbikėqyrje tė agjencisė, kurse vėnia nė qarkullim ėshtė ndaluar. Importuesit e kėsaj sasie tė grurit kanė kėrkuar njė superanalizė, prandaj mostrat janė dėrguar pėr analizė laboratorike, thuhet nė komunikatė.

Zero Cool
01-03-13, 18:56
Mishi me hormone nė Shqipėri shkakton impotencė te meshkujt


Tiranė, 28.02.2013
Hormoni i rrezikshėm, steroidi i njohur me emrin Boldemec, po qarkullon lirisht nė tregun shqiptar. Me kėtė produkt tė ndaluar nė vendet e BE-sė prej mė shumė se njė dekade, ėshtė hormoni i pėrdorur gjerėsisht nga fermerėt, por edhe i shitur e i kėrkuar nė farmacitė vendase.

Pas investigimit tė “Balkan Insight” dhe kamerės sė fshehtė tė “Top Channel”, gazeta “Shqip” bėn publike fakte tė reja lidhur me pasojat qė kanė qytetarėt tė cilėt konsumojnė mish tė rritur me hormone, qė theret i njomė dhe konsumohet nga qytetarėt si produkt bio i vendit, ndėrkohė qė mishi i shėrbyer nė tavolinė, pėrveē se produkt i rritur artificialisht, ėshtė tepėr i dėmshėm pėr organizimin.

“Steroidi, hormoni Boldemec shkakton rritjen e nivelit tė estrogjenit. Hormoni nė kėtė rast shkakton rritje nė peshė, shtim tė forcės, por ka pasoja edhe pėr shėndetin riprodhues.

Steroidi shkakton impotencė, por edhe ulje tė aftėsisė sė riprodhimit, pra shkallės sė fertilitetit te meshkujt. Te femrat nuk ka pasoja pėr fertilitetin. Ndėrkohė qė kjo sasi estrogjeni ndikon drejtpėrdrejt nė aktivitetin seksual tė meshkujve”, tha mjeku androlog Evi Dani. Sipas specialistit, substanca tė tilla kanė pasoja deri nė sterilitet dhe ulje tė fertilitetit, pra tė mundėsisė pėr tė pasur pasardhės.

Pėr pesė vjet me radhė autoritetet shqiptare kanė lejuar importin dhe pėrdorimin e bagėtisė sė majme, shtuar nėpėrmjet hormonit tė njohur si Boldemec LA.

Pėrbėrėsi kryesor ėshtė njė steroid i quajtur Boldenone, i krijuar pėr pėrdorim veterinar, kryesisht pėr trajtimin e kuajve.

Pavarėsisht kėsaj, sportistėt shpeshherė e pėrdorin atė si doping, si dhe ata qė merren me bodybilding, e pėrdorin po ashtu pėr rritjen e peshės dhe rritjen e vėllimit tė muskujve.

Sportistėt e pėrfshirė nė disa skandale dopingu nė SHBA, duke pėrfshirė kėtu kryesisht kampionatet e futbollit, bejsbollit, boksit, e kanė marrė hormonin nė fjalė.

Pavarėsisht dekreteve shqiptare mbi pėrdorimin e hormoneve, Boldemec LA gjendet nė listėn e lejuar tė barnave veterinare pėr vite me radhė. Ekspertėt sqarojnė se konsumi i mishit tė rritur me Boldenone mund tė jetė i rrezikshėm nė njė kohė tė gjatė, pėr shėndetin e qytetarėve.

Njė ditė pas investigimit, qė provon se hormoni i mishit me efekte kancerogjene mund tė blihet me lehtėsi nė farmacitė veterinare nė vend, Ministria e Bujqėsisė deklaroi se janė ngritur grupe pune pėr kontrollin e rreptė tė depove farmaceutike veterinere. “Kėto ditė ne kemi kaluar nė kontrolle tė imtėsishme nė tė gjithat depot farmaceutike. Shumė shpejt do tė ngrihet njė grup pune pėr tė bėrė inventarėt mė tė imėta tė tė gjitha depove farmaceutike. Do tė marrim masa ndaj atyre qė fusin kėto hormone”, tha Sotiraq Papa, pėrgjegjės i shėrbimit veterinar nė Ministrinė e Bujqėsisė.

Pėrdorimi i hormonit Boldemec ėshtė i ndaluar pėrmes dy vendimeve tė Ministrisė sė Bujqėsisė, njė i vitit 2006 dhe njė tjetėr i vitit 2011. Por, me gjithė masat e marra pėr kontrollin e tij, pėrgjegjėsi i shėrbimit veterinar pranė Ministrisė sė Bujqėsisė, Sotiraq Papa tha se kontrabanda ėshtė vėshtirė tė kontrollohet. “Mbetje tė Boldemec tė vitit 2010 mund tė kenė mbetur nė farmaci jo tė licencuara. Mund tė jenė farmaci qė pėrdoren nga veterinerė privatė me njė gamė tė vogėl medikamentesh. Ne nuk e kemi kapacitetin pėr ta kontrolluar gjithė kontrabandėn”, deklaroi Papa.

Pak ditė mė parė, Autoriteti Kombėtar i Ushqimit siguroi konsumatorėt shqiptarė se mishi qė tregtohet nė vend ėshtė i sigurt, ndėrsa pėrjashtoi mundėsinė e pėrdorimit tė hormoneve pėr rritjen artificiale tė tyre.

Lidhur me ēėshtjen ka reaguar edhe Zyra pėr Mbrojtjen e Konsumatorėve, e cila i ka kėrkuar zyrtarisht Ministrisė sė Bujqėsisė inspektimin e tė gjitha produkteve veterinare qė qarkullojnė nė tregun shqiptar dhe ndalimin e ēdo produkti qė nga pėrdorimi i pakualifikuar nė blegtori mund tė dėmtojė shėndetin e konsumatorėve.

Zero Cool
06-07-13, 19:44
Limak” ia “vjedh“ 4 ,5 milionė euro KEK-ut


Prishtinė, 06.07.2013

Konsorciumi turk ”Calik &Limak” ia ka “vjedhur” Korporatės Energjetike tė Kosovės (KEK) rreth 4,5 milionė, ende pa u bėrė plot dy muaj, prej kur kjo e ka marrė nė menaxhim distribucionin. KEK-u pėr muajin maj tė kėtij viti, kompanisė turke ”Calik &Limak” i ka shitur energji nė vlerė prej 14,2 milionė euro, por kjo e fundit deri mė tash KEK-ut i ka paguar vetėm 9,7 milionė ero, ndėrkaq pjesėn tjetėr prej rreth 4,5 milionė euro, nuk po ia paguan fare me arsyetimin se konsorciumi turk ka marrė nė menaxhim distribucionin jo nė fillim tė muajit maj, por me 8 ditė vonesė.

Burime tė besueshme tė gazetės “Zėri” brenda Korporatės Energjetike tė Kosovės thonė se pronaret e kompanisė turke edhe mė tutje nuk kanė shprehur gatishmėri pėr t’ia paguar borxhin kompanisė publike.

“Ata po arsyetohen se distribucionin e kanė marrė nga 8 maji, dhe pėr pjesėn tjetėr ata nuk kanė ndonjė obligim ndaj kompanisė publike. Mirėpo, turqit konsumatorėve nuk ua kanė marrė vetėm 60 pėr qind tė faturės, por pėr krejt muajin. Nė kėtė rast ‘Calik &Limak’, ka mbledhur parat nga klientėt e saj, por ato nuk ia ka derdhur nė llogari tė KEK-ut, por nė llogari tė vetė” bėnė tė ditur burimi i besueshėm i gazetės.

Sipas kėtij burimi, nuk ėshtė vetėm pagesa problemi i vetėm qė kanė KEK-ut dhe konsorciumi turk ”Calik &Limak”.Problem tjetėr i theksuar mbetet edhe sasia e energjisė qė ėshtė duke e prodhuar KEK-u, e qė nė disa momente duket si e tepėrt nga konsorciumi i turk.

Mė tej burimi bėn tė ditur se menaxhmenti i KEK-ut pėrballet me presione tė shumta nga ”Calik &Limak”,ku kėta tė fundit nė orė tė caktuara brenda ditės kėrkojnė qė tė ulėt prodhimi, e ndėrkaq nė orė tė caktuara ata kėrkojnė qė prodhimi tė rritet deri nė maksimum.

Zero Cool
15-11-13, 16:07
Beogradi pėrmes amerikanėve pretendon gjysmėn e “Trepēės”?http://www.knninfo.com/repository/images/15_11_13_75723_trepqa.jpgBeograd, 15.11.2013

Njė marrėveshje pėr bashkėpunim afarist-teknik ndėrmjet Kombinatit Xehetar Metalurgjik “Trepēa”, siē vazhdon ta quaj Beogradit kėtė vigan tė Kosovės, dhe kompanisė amerikane "New Generation Power" (NGP) do tė mund tė konkretizohet deri nė fund tė kėtij viti, shkruan sot e pėrditshmja serbe “Novosti”, duke cituar ministrin e Xehetarisė e tė Planit Hapėsinor, prof.dr. Millan Baēeviq. Sipas tij, propozimi mbi partneritetin strategjik ėshtė gati, kanė mbetur vetėm qė tė dy palėt tė harmonizojnė formėn pėrfundimtare tė atij dokumenti. “Me ditėn e nėnshkrimit tė asaj kontrate arrihen tė gjitha kushtet pėr realizimin e investimeve tė kompanisė amerikane nė “Trepēė”, citon gazeta Baēeviqin.

“Plani parasheh hapjen e minierave tė reja ku rezultatet e kėrkimeve gjeologjike tregojnė se kjo ėshtė me leverdi, pastaj tė zgjerohet dhe tė rritet vėllimi i prodhimit nė minierat ekzistuese, qė ndodhen nė pėrbėrje tė “Trepēės” veriore, siē e quan kjo gazetė kėtė pjesė tė kėtij kompleksi xehetar, dhe kėto janė “Bello Berdo” dhe “Cėrnci”. Do tė instalohen pajisje tė reja pėr eksplatimin e xehes dhe do tė krijohen kushte financiare pėr ndėrtimin e shkritores sė re nė Zveēan. Po ashtu me plan parashihet edhe ndėrtimi i njė termocentrali, qė do tė prodhonte rrymė pėr tė gjitha komunat nė pjesėn veriore tė Kosovės, me njė fuqi rreth 50 megavatėsh.

Raportet e propozuara pronėsore ndėrmjet “Trepēės” dhe kompanisė amerikane, sipas ministrit serb, do tė jenė 51 pėr qind pėr palėn serbe dhe 49 pėr qind pėr NGP. Kontrata do tė nėnshkruhet pavarėsisht se Agjencia Kosovare e Privatizimit ka dalė nė opinion me dofarė planesh tė vetat pėr kombinatin, shkruan “Novosti”.

“I kemi bėrė pyetje ASgjencisė Kosovare se nė bazė tė cilit akt juridik ose dokumenti ata pretendojnė tė drejtėn nė pjesėn veriore tė “Trepēės”, aq mė parė kur “Trepēa” veriore ėshtė e regjistruar dhe ndodhet nė pjesėn serbe tė Agjencisė sė Resurseve Ekonomike (APR) me njė strukturė tė pėrcaktuar dhe tė pėrkufizuar shumė qartė, qė i ėshtė prezantuar edhe kompanisė amerikane”, citon gazeta ministrin serb Baēeviq. “Trepēa” veriore ėshtė qind pėr qind serbe. Me ardhjen e kapitalit amerikan nė “Trepēė, krijohen kushte pėr hapjen dhe tė minierave tė mbyllura nė Kosovė, qė tė aktivizohen ndėrmarrjet e shuara dhe qė qytetarėt e pjesės veriore e jugore tė Mitrovicės tė llogarisin nė punėsinė e humbur nga pakujdesia dhe indiferenca e pushtetit tė vet, citon gazeta ministrin e Serbisė tė ketė folur pėr pretendimet e fqinjit verilindor ndaj tokave tė Kosovės.