PDA

View Full Version : Diellza Kolgeci


Zero Cool
17-09-11, 11:54
Diellza: “Foto lakuriqe, pse jo”Diellza Kolgeci si gjithnjė tėrheqėse dhe e dhėnė pas punės, sapo ka ardhur nga pushimi veror, ku brenda dy muajve ka vizituar disa vende tė botės.


http://www.ekonomisti.net/fotot/25656/main_diellza1.jpg


11 shtator 2011
Tani ajo do tė udhėtojė pėr nė Nju-Jork pėr tė realizuar disa projekte tė saj, ndonėse arti dhe drejtėsia vazhdojnė tė jenė profesionet e dashura tė saj. Mė shumė rreth punės dhe ēdo gjė tjetėr flet pėr “Zėri”.

Zėri: Tashmė jeni njė person me karrierė, mendoni se i keni realizuar tė gjitha planet?

Diellza Kolgeci: Njeriu derisa jeton ka plane dhe dėshira, kėshtu qė asnjėherė nuk ndjehet i pėrmbushur. Unė deri mė tani kam realizuar shumė plane dhe jam fatlume pėr kėtė, mirėpo jeta dinamike bėn qė tė kemi plane tė kohėpaskohshme, qė rrjedhin bashkė me fazat e jetės.

Edhe unė shpresoj qė nė tė ardhmen tė kem njė Diellzė tė vogėl, me tė cilėn besoj se do ta pėrmbush dėshirėn time jetėsore. Tani nuk kam ndonjė plan tė tillė pėr t’u bėrė nėnė, mirėpo pas njė kohe patjetėr se po. Tash kam nė plan tė shkoj nė Nju-Jork pėr t’i realizuar disa projekte tė mia, tė cilat do t’i zbuloj me kohė.

Zėri: Sapo jeni kthyer nga pushimi veror nė shoqėri tė Edisit, si kaluat?

Diellza Kolgeci: Si gjithmonė pushimin e filloj nė Ulqin, pasi qė e kam banesėn time dhe qėndrova rreth njė muaj.

Pas Ulqinit pėr herė tė parė me veturėn time shkova nė Milano dhe qėndrova njė javė, pastaj shkova nė San Trope dhe nė fund nė Venecia. Ka qenė njė pushim sa aktiv dhe relaksues pėr tė cilin kam pasur shumė nevojė pas humbjes sė njeriut mė tė dashur tė jetės sime, babait.

Zėri: Vazhdoni tė jeni imazh i disa kompanive tė njohura nė vend, cila ėshtė marrėdhėnia juaj me fotografinė?

Diellza Kolgeci: Jam personi qė mė sė paku kam foto profesionale. Nuk mund tė qėndroj njė kohė tė gjatė para fotoaparatit, mjaftojnė 10 apo 15 minuta. Jam njė njeri qė nuk mund tė qėndroj gjatė pa folur (qesh). Kohėve tė fundit jam duke bashkėpunuar me fotografin Avni Selmanin, me tė cilin jam shumė e kėnaqur.

Zėri: Nėse do tė jepej rasti do tė kishe pozuar nudo?

Diellza Kolgeci: Tė gjitha femrat thonė jo, edhe unė mė herėt kam thėnė jo. Mirėpo, me moshėn e pjekurisė si femėr dhe me ndryshimin e kohės tani them se po.

Ato gjėra mund tė arsyetohen nėse pozat janė artistike dhe pjesėt intime mund tė mbulohen po me kėto pjesė artistike. Jam njė person qė kurrė nuk them kurrė dhe nė kėtė rast pėr foto lakuriqe kisha menduar sepse nuk e kam problem.

Zėri: Jeni njėra ndėr personat publik qė nuk keni ndryshuar nė look, gjithnjė dukeni e tillė, keni ndonjė ndėrhyrje kirurgjike nė trup apo fytyrė?

Diellza Kolgeci: Me sė 20 vjet jam para publikut dhe tė gjithė mė njohin po me kėtė trup dhe fytyrė. Pjesa dėrrmuese e tyre e dinė se jam kundėr ndėrhyrjeve kirurgjike.

Nuk i kritikoj ato qė bėjnė, nėse nuk je e kėnaqur bėje, por mendoj se mė e rėndėsishme ėshtė shėndeti sesa dukja me njė ndėrhyrje kirurgjike. Nė tė ardhmen edhe nėse rrudhat qė do tė mė dalin nė ballė do tė mė kujtojnė njė periudhė tė jetės sime.

Lumturia me ndėrhyrje kirurgjike nuk arrihet. Tani operacionet plastike janė bėrė nė trend kėtu te ne, pjesa dėrrmuese e personave publikė por edhe tė rėndomtė kanė bėrė ndėrhyrje kirurgjike nė hundė dhe buzė, ku tė gjitha po duken njėsoj. Thuajse tė gjithė po operohen vetėm te njė mjek dhe kėshtu qė tė gjitha hundėt dhe buzėt e tyre po duken njėsoj.

Zėri: Diēka pėr fund?

Diellza Kolgeci: As autoritetin as dashurinė me pamje nuk mund t’i blesh, ajo fitohet me qėndrim tė njeriut.