PDA

View Full Version : Jemeni nė praktikė e njeh pavarėsinė e Kosovės


Zero Cool
19-09-11, 19:06
Jemeni nė praktikė e njeh pavarėsinė e Kosovės


Ministri i Punėve tė Jashtme i Jemenit, Abu Bakr Abdullah Al Qirbi, ka paralajmėruar njohjen e Kosovės shtet sovran dhe tė pavarur nga vendi i tij. Ai ka thėnė se njohja e Kosovės aktualisht ėshtė njė ndėr prioritetet e punėve tė jashtme tė qeverisė sė Jemenit.


http://www.ekonomisti.net/fotot/26711/main_jemen.jpg19 shtator 2011
“Ne kemi zhvilluar njė sėrė takimesh nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės me vendet tona aleate, sidomos ato arabe, sikurse edhe me ministrin e Jashtėm tė Republikės sė Kosovės dhe kemi ardhur nė pėrfundim se ėshtė koha, qė ashtu sikurse Katari dhe disa vende tjera arabe edhe Jemeni tė njoh shtetin e Kosovės”, citohet tė ketė thėnė kryediplomati i Jemenit, Al Qirbi, pėr agjencinė “Presheva Jonė”.

“Njohja e Kosovė aktualisht ėshtė prioritet i qeverisė sė Jemenit. Nė praktikė, vendi ynė e njeh Republikėn e Kosovės, andaj pėr kėtė njohje zyrtare mbetet vetėm kryerja e disa formaliteteve, ēka edhe jemi duke bėrė aktualisht”, ka shtuar Ministri i Punėve tė Jashtme i Jemenit, Abu Bakr Abdullah Al Qirbi.

Besi:)
19-09-11, 23:08
Nom me shyqyr ma ne fund ..!
Sa darkat i ka shtru Turkia en shtetet Arabe veq per Kosoven me njeh shtet po edhe qitasht mos me pas njoft i kish nem Zoti ata bre...
Turkia para 2 dite ka shtru sofren vetem per Kosoven ...!