PDA

View Full Version : Bregu i Fildishtė njeh Kosovėn


Fshatari
21-09-11, 08:31
Nga Express mė 21 shtator 2011 nė ora 09:06


Bregu i Fildishtė ėshtė shteti i 84, qė e ka njohur Republikėn e Kosovės.
Njohja nga Bregu i Fildishtė, i ėshtė komunikuar zėvendėskryeministrit Pacolli, i cili ishte i shoqėruar nga ministri i punėve tė jashtme Enver Hoxhaj, nga presidenti i Bregut tė Fildisht, Alassane Ouattara nė njė takim shumė miqėsor nė Nju Jork.
Njohja ėshtė konfirmuar pėr media nga zyra pėr informim e z. Pacolli pėrderisa zėvendės kryeministri kosovar disa herė e kishte vizituar kėtė shtet.
Zėvendėskryeministri Pacolli kishte vizituar disa herė Bregun e Fildishtė gjatė turneve lobues nė kontinentin e Afrikės, ndėrsa ishte i ftuar edhe nė ceremoninė inauguruese tė Presidentit Alassane Ouattara. Njohja nga Bregu i Fildishtė e ngrit nė 84 numrin e shteteve qė e kanė njohur Republikėn e Kosovės, edhe pse dy shtete ende nuk e kanė konfirmuar njohjen e Kosovės me nota verbale – ato janė Nigeria dhe Gaboni.
_______________________________________
http://www.gazetaexpress.com/?cid=1,13,63216
_________________________________
Flm Breg