PDA

View Full Version : Tė Rritesh si Bin Laden


Zero Cool
22-09-11, 14:36
Rritja dhe pjekja e terroristit


“Tė Rritesh si Bin Laden” quhet libri i shkrimtares amerikane Jean Sasson. Libri, i cili merret me jetėn e terroristit mė tė njohur tė shekullit 21, ėshtė shkruar nė bazė tė dėshmive shokuese tė ish-bashkėshortes, Najwa dhe tė tė birit, Omar Bin Laden, tė udhėheqėsit saudit tė rrjetit terrorist Al-Qaeda.http://www.gazetaexpress.com/repository/images/large/TEKST1,%20foto1,%2021%20shtator%2011_928772_thumb_ large.jpgNga Express mė 22 shtator 2011 nė ora 14:32
Sulmi mbi Qendrėn Botėrore tė Tregtisė nė New York, mė 11 shtator tė vitit 2001, faktikisht pėrfaqėson momentin kur edhe filloi shekulli 21. Nėse shekulli paraprak ishte shėnuar me shumė luftėra tė mėdha, dy prej tė cilave e merituan epitetin e luftėrave botėrore, nė kėtė shekull duket se burimi kryesor i vdekjeve dhe i jostabilitetit do tė jetė terrorizmi.

Nė kėtė kontekst, shpesh nėnvizohet fakti se kėtu bėhet fjalė vetėm pėr terrorizmin islamik,megjithėse 10 vjet pas sulmeve terroriste tė 11 shtatorit kanė treguar se edhe disa shtete tė fuqishme dinė tė lėshohen nė aktivitete tė ndryshme terroriste, tė cilat pastaj i mbulojnė me tregime pėr luftėra pėr liri dhe pėr demokraci.

Osama bin Laden gjithsesi qė ėshtė personi kryesor i Al-Qaeda’s, gjegjėsisht ideatori dhe koordinatori i sulmeve nė New York, por edhe fytyra mė e njohur e terrorizmit islamik. Andaj edhe nuk habit fakti se pėr tė janė shkruar shumė libra, nė tė cilat janė analizuar idetė e tij politike, por edhe transformimi i tij nga i biri i njė pasaniku nė njė nomad qė ikė para forcave speciale amerikane nėpėr malet e Afganistanit. Ndėrkohė, Bin Laden ėshtė eliminuar gjatė njė aksioni kontrovers tė forcave speciale amerikane, sepse (siē thuhet nė disa qarqe) amerikanėt nuk ishin tė interesuar qė ta gjykonin atė. Sido qė tė jetė, informacionet qė i ofron libri “Tė Rritesh si Bin Laden” tregojnė se Osama Bin Laden ishte njė karakter mjaft kompleks, i cili nuk vendosi brenda natės qė tė bėhej terrorist dhe vrasės.

Bėhet kėtu fjalė pėr njė libėr qė tashmė ėshtė publikuar nė Kroaci, nga shtėpia botuese Profil, dhe i cili ditė mė parė ėshtė prezantuar nė Zagreb nga gazetarja, Janja Franko, dhe nga eksperti kroat pėr siguri, Pavle Kalinic.

Ndryshe, librin “Tė Rritesh si Bin Laden” e ka shkruar shkrimtarja amerikane, Jean Sasson, duke u bazuar nė dėshmitė e Najwa dhe Omar bin Laden, gjegjėsisht tė ish-bashkėshortes dhe tė birit tė sauditit kontrovers. Si pasojė, ai ofron njė qasje paksa mė intime nė biografinė e terroristit mė famėkeq nė botė.

Dėshmitė a familjarėve janė tė radhitura kronologjikisht, qė nga koha kur Najwa ishte njohur me Osama’n, e deri te momenti kur Omar kishte kuptuar se babai i tij tashmė ishte nė pėrgatitje e sipėr tė tragjedisė qė ndodhi nė Amerikė. Dėshmitė nė libėr janė vėrtet shokuese, ngase ish-bashkėshortja dhe i biri lexuesin dalėngadalė e fusin brenda botės sė ēmendur tė Osama’s, pikėrisht ashtu siē edhe po zhvillohej kjo ēmenduri nė kokėn e tij.

Njawa dhe Omar tregojnė se si, nga njė burrė dhe baba mesatar i cili interesohej fare pak pėr ēėshtjet fetare, Osama u shndėrrua nė njė fanatik, qė familjen e tij e mban tė izoluar dhe tė varur vetėm nga informacionet qė ua siguronte vetė.

Kėshtu, gjykuar sipas Najwa dhe Omar Bin laden, del se Osama ishte njė despot familjar, i cili bashkėshorten e shihte vetėm si njė fabrikė fėmijėsh, pėrderisa djemtė e tij i rrihte dhe i keqtrajtonte sa mundej, por edhe i merrte me vete gjatė shėtitjeve tė tij tė gjata nėpėr shkretėtirė, “pėr t’i kalitur”.

Natyrisht, sipas dėshmive tė Najwa dhe Omar, familjarėt e kishin tė ndaluar tė shoqėroheshin me kėdo qė nuk ishte mysliman, ndėrkohė qė familja Laden shpėrngulej shpesh, herė nė Arabinė Saudite, herė nė Sudan, e herė nė Afganistan. Kjo pėr shkakun se Osama po bėhej gjithnjė e mė radikal karshi pėrkushtimit tė tij ndaj islamit, por edhe pėr shkakun se ai dėshironte qė tė fillonte njė “luftė tė shenjtė kundėr tė pafeve”.

“Tė Rritesh si Bin Laden” nė fakt ėshtė njė tekst goxha i tensionuar pėr njeriun qė e ndryshoi botėn nė tė cilėn jetojmė. Suksesi i librit mė sė shumti ka tė bėjė me vetė autoren e tij, Jean Sasson, e cila arriti qė tė pėrfitojė besimin e anėtarėve tė familjes Laden, dhe qė rrėfimet e tyre t’i shndėrrojė nė njė tregim besnik, tejet interesant dhe shokues. t-Portal