PDA

View Full Version : Fal teknologjis


uck_aksh
01-10-11, 10:02
fal teknologjis vajza 29 vjeqare ndegjon per her te par
mfWSm1UX_aE&feature=player_embedded

Zero Cool
01-10-11, 18:29
Robotėt gjejnė anijen me 200 ton ar


http://www.telegrafi.com/foto/shkence/f.0927093516988_210.jpg

9:35 / 27.09.2011

Rrobotėt nėnujorė tė firmės sė njohur amerikane “Odyssey Marine”, kanė zbuluar nė fund tė Oqeanit Atlantik, 300 milje larg brigjeve tė Irlandės, njė anije e vjetėr e fundosur, me 200 ton argjend, me vlerė 150 milionė sterlina.


http://images.mirror.co.uk/upl/m4/sep2011/2/1/the-engine-room-and-a-lifeboat-cradle-on-the-ss-gairsoppa-pic-pa-631573747.jpgKy zbulim pėrbėn edhe ngarkesėn mė tė madhe me metal tė ēmuar tė gjendur ndonjėherė nė det. “SS Gairsoppa”, njė anije transporti britanike, ėshtė fundosur nga njė nėndetėse gjermane nė vitin 1941.


http://images.mirror.co.uk/upl/m4/sep2011/8/6/a-stern-compass-of-the-ss-gairsoppa-on-the-top-of-the-poop-deck-pic-pa-937919541.jpg

Firma amerikane “Odyssey Marine” bėri zbulimin dhe tani do tė mbajė 80 pėr qind tė vlerės, sipas marrėveshjes sė nėnshkruar me Departamentin e Transportit.

http://images.mirror.co.uk/upl/m4/sep2011/2/2/treasure-map-604962905.jpgAnija, e cila po kthehej nga India nė Britani, u pikas nga nėndetėsja gjermane. Vetėm njė person nga ekuipazhi prej 85 personash arriti qė t’i mbijetonte sulmit me silur.

http://images.mirror.co.uk/upl/m4/sep2011/1/3/the-remains-of-a-wc-with-an-intact-toilet-on-the-ss-gairsoppa-shipwreck-pic-pa-567653218.jpg


Mbetja e anijes ėshtė gjetur nė muajt e verės nė thellėsinė 4700 metra nė Atlantikut Verior, por ėshtė konfirmuar vetėm kėtė javė nga kompania qė ka publikuar edhe pamjet e saj.


tl3EKfj13Xg