PDA

View Full Version : Dhuna familjare...


Antika
05-05-10, 11:33
Nusja e lodhur
- Nuk ėshtė ende darka gati?- pyeti ai me njė zė tė lartė, qortues dhe ndezi televizorin duke u shtrirė nė divan. Mori gazetėn nė dorė, i hodhi njė shikim titujve tė faqes sė parė dhe e hodhi mbi tavolinė.
- Unė punoj tėrė ditėn dhe kjo ėshtė dhurata, qė mė bėn ti mua?!
- E pata djalin te mjeku,- u pėrgjigj Albana.
- Sapo u ktheva nga puna, pesė minuat para teje.
- Aha! - psherėtiu ai.
- Darka ėshtė gati, duhet vetėm tė nxehet,- u dėgjua pėrsėri zėri i saj nga kuzhina.
- Vetėm tė nxehet! - tha Luani me vete dhe solli kokėn.
- Ti kurrė nuk bėhesh njeri, fajet i ka nėna jote”, shtoi ai i nevrikosur dhe i padurim.
- Pėr pesė minuat ėshtė gati, tė lutem, vetėm pesė minuta..., e luti ajo me zė tė ngrohtė.
- Lopė je ti, pėr fat nuk e sheh veten! - tha Luani. Ajo doli nga kuzhina me njė lugė tė madhe druri nė dorė dhe u ndalė nė pragun e sallonit.
- Lopė mė thua, - dhe shtrėngoi lugėn e madhe.
- Po, lopė je ti! - pėrsėriti Luani duke e parė herė atė, herė lugėn e gjatė. Kėtė herė u ndje i detyruar ta rrisė zėrin akoma mė shumė, pėr t“i bėrė asaj tė qartė, se nuk frikohej nga luga.
- Atėherė, mė blej njė kėmborė, pasi qenkam lopė, - i tha ajo duke humbur durimin. Albana qe kthyer njė orė mė herėt se burri nga puna dhe pasi mori dy fėmijėt nga vjehrra, vrapoi te mjeku se djali i vogėl kishte ethet, prandaj edhe darka u vonua. Luanit nuk i pėlqenin kėto rrėshqitje tė orarit. Darka duhej tė hahej me orarin e njėjtė dhe tė saktė. A i ka pėr ēdo ditė uri nė tė njėjtėn orė, kėshtu kishte qenė edhe nė shtėpinė e tij dhe tani, nuk kishte arsye, nė bashkėshortėsi, tė krijohen rregulla tė reja.
- E pse tė duhet kėmbora? - pyeti ai duke vazhduar me ngucjen.
- Nėse dinė tė blesh kėmborė pėr lopė, atėherė fqinjėt kuptojnė se nuk je dem i tredhur! - i tha ajo duke qenė e vetėdijshme se po futej nė njė fushėbetejė tė re, qė nuk kishte pasur guxim ta provojė kurrė. - Dreq o punė! - tha me vete, - ku mora guximin tė shprehem kėshtu?
- Nesėr kur kthehem nga puna, ta sjellė njė,- i tha ai dhe nėnqeshi me cinizėm. Nga floriri apo argjendi, si tė pėlqen? - pyeti nė mėnyrė provokuese.
- Tė lumtė! Mė blej njė nga zinku, kėshtu bota e kupton se mbete ēoban!- i tha ajo dhe pėrsėri u habit me guximin e vet.
- Mbylle gojėn! - bėrtiti Luani duke humbur toruan, sa u dėgjua edhe jashtė. Albana nuk foli mė. Tryezėn e bėri gati, ai u ngrit dhe u ulėn me fėmijėt e tyre.
- Mė jep ujė!- tha ai i nevrikosur. Albana i mbushi gotėn. Luani e mori nė dorė dhe vėshtroi Albanėn duke sjellė kokėn i turbulluar nė mendje.
- Mė jep bukė!- u dėgjua pėrsėri zėri i tij nervoz. Albana i preu njė fetė dhe ia lėshoi mbi tryezė pranė dorės sė tij.
- Pse nuk flet?- u ēor ai befasisht duke i rėnė tryezės me shuplakė. Fėmijėt ia plasėn vajit.
- Respektova dekretin, i tha ajo shkurt dhe u kthye nga fėmijėt. - Mė tha mė parė ta mbyllė gojėn,- dhe u largua pakėz me karrige nga tryeza. - E mbylla si deshe ti! Si mund tė flasė me gojė tė mbyllur? Po prisja dekretin e ri! Lirinė pėr hapjen e gojės,- dhe e vėshtroi atė drejt nė sy pa pėrpėlitur qerpikėt. U shikuan ashtu njė copė herė, ndalėn pėrtypjet, pastaj Luani uli shikimin mbi tryezė dhe vazhdoi t“i lėvizė nofullat. Albana gėlltiti kafshatėn dhe nuk hėngri mė. Ajo u kujdes t“i qetėsojė fėmijėt dhe t“i ushqejė. Nė kėtė ēast kuptoi se sa mė shumė qė heshtte, aq mė shumė shtypej, keqtrajtohej, dhunohej dhe ofendohej prej tij. Tani vendosi t“i japė fund viktimizimit dhe gradualisht ta kėrkojė nderin, qė meritonte. Tre vitet e fundit rrallė kishte dėgjuar ndonjė fjalė tė mirė prej tij apo ndonjė mirėnjohje: Kryesisht pėrbuzje, sharje dhe piskama. -Mjaftė mė, - tha ajo me vete. - Erdhi dita e V-sė sė madhe. Dita e vendimit!
Luani kishte fituar njė pozitė mė tė lartė dhe mendonte se tani i duhej njė grua e re, qė i pėrshtatet karrierės sė tij. Nga keqtrajtimet e pėrditshme, shpresonte se Albana del nga shtėpia, i lenė fėmijėt aty dhe ky i dėrgon te nėna e tij dhe kėshtu i krijohet mundėsia e re. Kohėve tė fundit ėndėrronte njė grua sorkadhe, mė tė re, flokėgjatė dhe gjoksfryrė, e cila do tė vishej shumė bukur, sexy dhe pėr tė cilėn ai nuk do tė ndjehej xheloz. Fundi fundit, nuk do t“ishte nėna e fėmijėve. Pėr Albanėn kurora dhe familja e krijuar ishin tė shenjta dhe, as qė mendonte pėr ndarjen. Ēdo ditė pėrpiqej me fjalė tė mira tė krijojė njė raport tė durueshėm, por, aq sa mė e sjellshme tregohej ajo, aq mė shumė acarohej dhe merrte guxim ai.
Tė premteve zakonisht Luani kthehej mė herėt nga puna dhe ajo vendosi qė pikėrisht atė ditė tė flasė me tė dhe t“i kėrkojė ndryshimin e sjelljeve. Pas bisedės, shpresonte Albana, mund tė dalin edhe sė bashku nė qytet apo nė kinema. Herėn e fundit kishte parė me tė njė film derisa ishin tė fejuar, mė vonė, jo. Pak para orės njėzet e dy shkuan nė shtrat dhe ashtu pa folur, i kthyen shpinėn njėri tjetrit. Luanin e zuri gjumi me njė herė. Albanėn, jo. Fjalėt e rėnda, qė ia tha ai, nuk e linin tė qetė. Jeta e pėrditshme ishte bėrė e padurueshme. Deri nė orėn tre tė mėngjesit mendoi mėnyrėn se si ta organizojė bisedėn dhe sapo e pėrfundoi planin, mbylli sytė. Tė nesėrmen, kur i dėrgoi fėmijėt te vjehrra, e luti atė t“ i gatuajė njė pite, siē i pėlqente Luanit, sepse piten qė i pėrgatiste ajo, ai gjithmonė e kishte pėrfolur, edhe pse gatuhej sipas udhėzimeve tė vjehrrės.
Duke u kthyer nga puna, shkoi te ajo mori fėmijėt dhe piten. Luanin luante shah me njė fqinj. Pas pak, fqinji iku, Albana pėrgatiti tryezėn dhe Luani u ngrit dhe i telefonoi nėnės pėr ta falėnderuar pėr piten e mrekullueshme...

E premte. Binte njė shi i imėt, me pika tė rralla. Fillimi i pranverės dhe nuk i dihej: herė vranėt, herė diell. Ajo mbylli ēadrėn rregulloi pakėz flokėt dhe hyri nė oborr. Sot ishte veshur bukur, me rrobe qė theksonin linjat e saja femėrore, me taka pak tė larta, njė fustan deri nė gjunjė dhe pak para se tė dilte nga puna, i bėri edhe buzėt tė kuqe. Pranė derės sė shtėpisė pa njė bisht tė lopatės mbėshtetur pėr muri, qė kishte blerė Luani pėr tė punuar nė kopsht. E futi bishtin e lopatės nėn sqetullėn e krahut tė majtė dhe me dorėn e djathtė, hapi derėn e hyrjes. Bishtin e lopatės e mori t“ia pėrkujtojė Luanit, sepse edhe ajo kishte ndėrmend tė mbjellė lule. - Edhe pse e ka blerė bishtin, me siguri zgjatė dy a tri javė deri sa t“i a vejė lopatės,- mendoi ajo. Lėshoi ēantėn nė korridor, vari mantelin dhe mbėshteti bishtin e lopatės nė kuzhinė qė ta shohė Luani.
-Luan, ai more fėmijėt?- pyeti ajo me zė tė ėmbėl nga kuzhina. Luani nuk u pėrgjigj. Shkoi nė dhomėn e ndejės dhe e pa duke fjetur. Ai gėrhiste nė gjumė tė thellė.
- Luan, ku janė fėmijėt? - tha ajo me njė zė tė zvargur. Luani ngriti kokėn ngadalė, me sytė gjysmė tė hapur u ulė dhe hodhi jastėkun nė fund tė divanit i egėrsuar.
- Ēka je lyer e ngjyer si njė grua e pėrdalė? – bėrtiti ai. Albana ofshani thellė dhe uli kokėn.
- Shko merri ti fėmijėt! Ti e ke pėr detyrė. Ti je nėnė! Ec mė shpejt!- urdhėroi ai i acaruar.
- Jam shumė i lodhur dhe kam shumė uri dhe, shko e vishu si grua serioze, laje fytyrėn! - bėrtiti ai dhe u shtri pėrsėri, por tani nė anėn tjetėr tė divanit.
- Luan burri, mė dėgjo kėtu! Unė do tė shkoj t“i marrė fėmijėt, por, brenda dhjetė minutave kthehem dhe kur tė kthehem, kur tė kthehem darka duhet tė jetė gati. - Darka duhet tė jetė gati,- e shqiptoi ngadalė, si nė klasėn e parė, duke bėrė nga njė pushim tė vogėl pas ēdo do fjale dhe duke i theksuar mirė e mirė fjalėt me njė pėrsosmėri fonetike. Me zanore tė pastra shqipe dhe bashkėtingėllore tė shqiptuara mirė e drejtė. Luani u kthye nė anėn tjetėr dhe rregulloi jastėkun. Albana mori mantelin dhe doli furishėm pėrjashta duke murmuruar ndėrmjet dhėmbėve.

(Disa burra tė gjitha gratė i shohin si nėna. Ata janė mėsuar tė dremisin dhe tė dergjen, si nė shtėpitė e tyre. Bashkėshorten nuk e konsiderojnė si partnere tė barabartė, por si njė dhuratė, njė nėnė e dytė nė shėrbim tė tij. Ata nuk kuptojnė kurrė se shoqja, nuk ėshtė vetėm nėnė e fėmijėve, por edhe bashkėshorte, me dėshira dhe plane pėr jetėn, kryesisht pėr rrjedhėn e saj. Burrat e tillė, ndaj gruas sė tyre, gjatė ditės, sillen si me nėnėn e vet, bėn dallim vetėm trysnia ndaj gruas dhe mirėnjohja ndaj nėnės. Kėta burra, ndaj nėnės sillen me shumė dashuri, ndaj gruas me shumė arrogancė. Ata, disa vite pas martese, humbasin gjallėrinė dhe ca nga ca, por sigurt, pėrpiqen nga gruaja ta rikrijojnė nėnėn e tyre tė dytė. Ky soj, kjo racė e burrave, shumė rrallė apo kurrė nuk del me gruan jashtė, pėrjashtim bėjnė ndejat te tė afėrmit. Ata nuk ēajnė kokėn pėr lumturinė e gruas, por pėr rehatinė e vet! Grave tė tilla fatkeqe dėshpėrimi nė fytyrė u lexohet edhe nė rrugė! Mungesa e vetėveprimit, rėnia shpirtėrore dhe plogėshtia u shihen nė ballė! Ata burra nuk falėnderohen kurrė dhe shpėrndajnė vetėm urdhra! Disa gra pas martese gjallojnė si nė njė strehimore refugjatėsh. Refugjatėt mund tė dalin kur tė duan nė qytet, por jo jashtė qytetit. Gratė e pafat, me burra tė tillė, kanė tė drejtė tė shėtitėn nė oborr ose nė banesė!)

Antika
05-05-10, 11:34
Luani zakonisht tė shtunėn dhe tė dielėn nuk punonte, por pėr Albanėn nuk kishte pushim kurrė. As katėrmbėdhjetė shkurti, as tetė marsi, as njė maji,: tė gjitha ishin ditė pune. Pėr Luanin ditė pushimi ishin jo vetėm ditėt e fundit tė javės, por natyrisht edhe tė gjitha festat tjera shtetėrore.
Pas njė ēerek ore, u kthye ajo nė shtėpi me dy fėmijėt e vegjėl. Njėrin e kishte nė krahė, tjetrin e mbante pėr dore. I hodhi njė shikim kuzhinės dhe pa se nuk ishte lėvizur gjė nga vendi. I dėrgoi fėmijėt nė dhomėn e tyre dhe mbylli derėn. Luani zakonisht kur rrihte gruan, nuk lodhej a janė fėmijėt aty a jo. Ai ishte i bindur se burri i vėrtetė nuk duhet tė shikojė kėto rrethana, por tė reagojė ashtu si e kėrkon nevoja, ēasti. Luani ishte eksploziv dhe sillej ashtu, kolerik. Albana ishte introverte dhe implozive. E hante veten, por nuk i tregonte askujt pėr gjendjen e vet tė mjerė.
-Jeanne d“Arc, Shota Galica, Jeanne d“Arc, Shota Galica,- pėrsėriti me vete Albana dhe mori bishtin e lopatės nga kuzhina dhe e lėshoi majtas nė korridor, nė qoshe, pranė hyrjes sė sallonit.
- Pse nuk bėn ti darkėn gati? - bėrtit ajo duke e parė shtrembėr nga pragu i derės.
Luani ngriti kokėn, shikoi i habitur dhe nuk u besoi veshėve.
- Pse nuk e bėra darkėn gati? - Dėgjova mirė apo jam nė ėndėrr? - pyeti ai me njė vėshtrim tė hutuar dhe ton arrogant. Pėr njė ēast iu duk se u shemb shtėpia.
- Po, dėgjove mirė! Tė pyeta, pse nuk e bėre ti darkėn gati pėr fėmijėt tu dhe pėr shoqen tėnde,- pėrsėriti ajo tani duke ngritur zėrin mė shumė se ai.
- Mos je ēmendur? Unė tė bėjė darkėn ty?- piskati ai. - Unė Luani Kreshta, burrė, trim me flet, tė marrė fultere nė dorė! Mos vallė ke dėshirė tė vishem edhe me fustan? - pyeti ai edhe njė herė duke qenė i bindur se krejt kjo ishte njė keqkuptim.
- Po! Ti Luani Kreshta, ti ke krijuar familje dhe ndihmo atė!- i tha Albana e vendosur.
- Tash tė tregoj ty darkėn!- vikati Luani i inatosur, i zemėruar, i pezmatuar dhe u ngrit me vrull drejt Albanės. U prish kjo botė, tha me vete dhe e zuri pėr flokė duke i pėrplasur kokėn pėr muri. Albana e shtyri me dy duar nga vetja, ai shkeli mbi njė makinė tė fėmijėve dhe u rrėzua nė dysheme. Ishte hera e parė nė jetė qė po mbrohej. Luani mori makinėn dhe hodhi me tėrė fuqinė drejt Albanės, ajo uli kokėn dhe lodra fluturoi drejt kuzhinės. Ai u ngrit me tėrbim, solli kokėn i egėrsuar duke sharė, shtrėngoi nofullat dhe gjersa po pėrgatiste grushtet, Albana e goditi me shqelm me tėrė fuqinė ndėrmjet kėmbėve. Luani nuk e priti kėtė. Ishte goditje e befasishme dhe e shpejtė si vetėtima. Atij iu errėsuan sytė dhe u mblodh kruspull duke gjėmuar, pastaj i futi dy duart poshtė dhe mendoi: - E patėn bolet! U prishėn vezėt! Rėnkoi dhe ofshani thellė dhe luhatej herė para, herė pas duke gjėmuar.

(Luani dinte se tė drejtėn e dhunės e kishte vetėm ai. Kjo qė pėrjetoi iu duk fundi i botės: i moralit, i traditės, i roleve gjinore dhe i bashkėjetesės. Me njė fjalė: Luani nė gazep ekzistencial! U shemb muri kinez! A tė bėjė vetėvrasje apo ta vrasė gruan?! Sot duhej tė merrte vendime tė mėdha! Jetė a vdekje! Krenari apo kompromis? Ēfarė kompromisi!

Antika
05-05-10, 11:34
Albana zgjati dorėn e majtė pas dhe mori bishtin e lopatės nė dorė. E shtrėngoi me dy duar dhe deri sa ai po ngrihej, e qėlloi me tėrbim dhe me tėrė forcėn nė kokė dhe nė shpinė. Luanit iu shfaq njė tufė xixash para vete me plot ngjyra; mbyllte dhe hapte sytė shpejt, pėrpėliste qerpikėt me shpresė se xixat do tė pakoheshin dhe do tė perceptonte, do tė kapte me shqisa vendin ku ishte, por, ato, shtoheshin akoma mė shumė, shpėrndaheshin si fishekzjarre dhe pastaj nė vend se tė zhdukeshin, mblidheshin sė bashku nė njė pikė, pėr tė shpėrthyer pėrsėri me mijėra ngjyra, xixa-xixa.
- Truri- tha me vete Luani, - truri mė krijon imazhe tė ēuditshme, por unė jam burrė dhe tani ngrihem dhe e dėrgoj nė spital bushtrėn, siē e kam dėrguar disa herė. Kur mendoi spitalin, pa njė korridor ndėrmjet xixave, qė vezullonin: Njė korridor tė gjatė e tė pafund spitali dhe u pėrplas pėrsėri nė dysheme. I vuri duart nė gungėn e freskėt nė kokė dhe deshi tė qajė, por, qarja para gruas dhe prej gruas, kjo nuk bėhet dot!- tha me vete. - Jo! Edhe nėse sot vdes duke mbrojtur nderin e burrave, - mendoi ai. Nė atė gjendje kllapie, pa varrin e vet dhe shumė burra, qė pėrkuleshin pėr ta nderuar. Aty shkruante: - Varri i trimit tė panjohur, qė u flijua pėr tė drejtėn e burrave! – Anonim! - tha me vete - pa emrin tim, edhe pas kėtyre dhembjeve, edhe pas kėsaj vuajtje tronditėse! Ai mbante duart akoma mbi kokė. Kėtu Albana kuptoi se tani dhimbja kishte ndryshuar vendin, intensitetin dhe me njė shpejtėsi marramendėse kishte kaluar nga poshtė, lart. U pėrpoq tė ngrihet, por iu terruan sytė dhe iu tretėn edhe xixat, u zhduk edhe korridori i spitalit dhe u plandos pėrsėri. Errėsirė e plotė, por disi kėndellėse.
- Jeanne d“Arc, Shota Galica, Jeanne d“Arc, Shota Galica,- pėrsėriti Albana me vete.
I hodhi edhe njė shikim, Luani nuk lėvizej. Mbėshteti nė derė tė sallonit bishtin e lopatės, Luani lėvizi gishtin e vogėl tė dorės sė djathtė dhe ajo shkoi ngadalė nė kuzhinė. Mori njė brokė me ujė dhe nga njė largėsi e sigurt, ia derdhi mbi kokė. Luani pikė sė pari lėvizi kėmbėn e majtė, pastaj dorėn e djathtė, pastaj kėmbėn e djathtė, pastaj dorėn e majtė, futi duart ndėrmjet kėmbėve, preku kokėn dhe e shkundi si luan i tmerruar. Albana mori pėrsėri bishtin e lopatės. -Jeanne d“Arc, Shota Galica...”, pėrsėriti dhe e shtrėngoi ndėrmjet duarve.
- Kurvė, bijė kurve...bėrtiti ai duke iu dridhur zėri, por akoma pa pėrfunduar shprehjen, mendimin e lirė demokratik, ballkanik, Albana e goditi pėr herė tė dytė nė kokė. Luani ra pėrmbysė, i shtrirė gjerė e gjatė, nė mes tė dhomės. Ajo bėri disa hapa rreth tij duke tėrhequr bishtin e lopatės pas vete mbi qilim dhe vėshtroi se mos vallė po ngrihej pėrsėri. Iu afrua pranė kėmbėve, u pėrkulė pak pėr ta parė mė mirė nė fytyrė se apo merrte frymė dhe nė kėtė ēast iu kujtua shuplaka nė qendėr tė qytetit, vetėm pse pat pėrshėndetur me buzėqeshje njė koleg; pastaj disa herė rrenat te mjeku, se ishte rrėzuar nėpėr shkallė, se kishte goditur derėn me kokė, se kishte thyer dhėmbin me njė arrė e shumė gėnjeshtra tjera nė punė. Luani lėvizi vetėm gishtin e madh tė dorės. - Po ngrihet,- tha me vete Albana. Ngriti bishtin e lopatės nė ajėr dhe e goditi nė kėmbėn e djathtė. U dėgjua njė ushtimė e fortė, e shurdhėt dhe njė ofshamė e madhe.
- Tash shėno gola me kėmbėn e majtė, ēdo tė diele,- tha Albana me vete. Luani nuk lėvizi mė. Nuk dihej, ishte alivanosur apo kishte frikė tė tregojė shenja gjallėrie nga goditja e re.
Albana e shihte nga lart dhe nuk i besonte syve tė vet se burri saj, Luan Kreshta, ai qė e kishte rrahur dhjetėra herė, ai trimi me flet, qė e kishte kėrcėnuar edhe me thikė nė fyt nga xhelozia, tani gjendej para saj, i shtrirė dhe i pafuqishėm.
Mori gazetėn nė dorė dhe ia i hodhi pranė kokės: - Lexo se si rrihen gratė tė ne! - i tha atij fytyrėvrenjtur dhe me plot mėrrola. - Unė pata gėnjyer! U thashė burri im mė trajton vetėm me dashuri...
Luani lėvizi disa herė qerpikėt, por mendoi se nuk i konvenonte tani tė flasė, jo nga kjo pozitė dhe i mbylli sytė pėrsėri. Nė tė vėrtetė, ai nuk kishte zhvilluar kurrė dialog nga poshtė lartė, por nga lartė poshtė. - Mė mirė po fle,- tha me vete. Ashtu si nė komė deshi ta lėvizė kėmbėn e djathtė, por u rimendua. Pati frikė se mund tė vėrehet nga Albana dhe goditja e fundit mund tė ishte lamtumirėse. E fundit nė kėtė jetė. Fatale. Albana u ulė, ndezi njė cigare dhe mori telefonin nė dorė. Njė copė herė u mendua, tė thėrrasė policinė apo ndihmėn e shpejt. Pasi u mendua mirė, vendosi pėr ndihmėn e shpejt. Futi duart nė flokė, i rregulloi, i leu edhe njė herė buzėt me tė kuq dhe tha me vete: - Nėse e thėrras policinė, i merret fytyra burrit, mė mirė mjekun njė herė...
-
-Ejani ju lutem... Po! Sa mė shpejt... Burri im ėshtė rrezuar nėpėr shkallė...Ndoshta...Gati ka thyer kėmbėn apo e ka thyer. Ndoshta ka pėsuar dridhje truri apo mund tė thuhet se ka pėsuar dridhje truri, - pastaj i tregoi adresėn dhe mbylli telefonin.
Iu kujtua sa herė Luani e kishte tėrhequr zvarrė pėr flokė nėpėr dysheme, duke e sharė dhe duke e shqelmuar, pse ishte dashur tė punojė mė gjatė. Gjersa po pėrkujtonte ato poshtėrime, ato pėrbuzje, tha me vete: - Erdhi ēasti t“ia falė edhe kėtė pėrjetim! U ngrit ngadalė, qetė-qetė, e kapi me njėrėn dorė pėr jakėn e kėmishės, me tjetrėn nė rrip dhe u pėrpoq ta tėrheq. Iu duk i rėndė Luan Kreshta, shumė i rėndė. U ngrit dhe doli nė anėn tjetėr dhe e kapi pėr dy kėmbė dhe e tėrhoqi deri te dera e korridorit dhe e lėshoi aty si njė thes me patate. Kur e lėshoi, Luani deshi tė ofshajė, sepse po tė hapej dera, me njė herė djathtas, nisnin shkallėt e bodrumit.
- Njė rrokullisje tė tillė, vėshtirė se do ta mbijetonte edhe Mic Sokoli nė kėtė gjendje- tha me vete. Parapėlqeu heshtjen dhe nuk bėri as gėk e as mėk. Ajo fėrkoi duart para dere, u drejtua mirė nga dhembja qė ndjeu nė kurriz nga pesha e Luanit dhe hyri nė kuzhinė.
-Jeanne d“Arc, Shota Galica!- pėrsėriti nė vete.
Kur Albana ndezi cigaren e tretė, u dėgjua sirena, pak mė vonė, trokitja nė derė. Ajo e shtyri Luanin pak anash pėr ta hapur derėn. Mjeku i shikoi pulsin, vėshtroi Albanėn i ēuditur, sikur dėshironte tė pyes, pse gjendej burri para dere, por nuk tha gjė.
- E afrova pranė dere nė mėnyrė qė tė jetė mė afėr spitalit!- i tha ajo. Ai tundi kokėn i tronditur.
- Si quhet? - pyeti mjeku.
- Luan Kreshta...Luan Kreshta,- pėrsėriti Albana pasi u mendua pak. Mjeku e thirri disa herė, por u dėgjuan vetėm disa ofshama nga goja e tij. Ai u bėri shenjė me kokė dhe dy infermierė e ngarkuan nė njė barelė dhe dolėn.
Disa sekonda mė vonė njėri u kthye dhe pyeti se a do tė vinte edhe ajo nė spital.
- Duhet t“ia bėjė darkėn fėmijėve,- tha Albana dhe mbylli derėn. Sirena e ndihmės sė shpejt, aq sa mė shumė largohej, aq mė pak dėgjohej.
Tė nesėrmen shkoi Albana nė spital dhe mjeku i tha se kishte pasur njė dridhje tė lehtė tė trurit, por ishte jashtė rrezikut. Mjekėt i kishin lidhur kokėn me njė fashė tė bardhė. Kėmbėn e kishte nė gips dhe tė varur pezull mbi krevat me njė rrip. Ai po flinte thellė. Nėna e tij, qė gjendej pranė krevatit, kur pa Albanėn, u ngrit me nxitim drejt saj. E pėrqafoi me lot nė sy dhe i tregoi se kishte folur para njė ore me tė dhe se Luani i kishte treguar fill e pėr pe, se si kishte rrėshqitur nė njė lėvozhgė bananeje, qė e kishin hedhur fėmijėt dhe kishte rėnė shkallėve tė bodrumit. Mozomakeq, kėtė herė patėm fat! - i tha ajo.- Ky bodrum mė duket shumė ogurzi - shtoi vjehrra. – Dy herė ti, tash Luani, mė mirė ta mbyllni pėr gjithmonė,- i tha ajo resė. Albana pohoi duke bėrė shenjė me kokė dhe shtoi: - Do ta mbyllim pėr gjithmonė nėnė, ke tė drejtė! Ėshtė bodrum shumė misterioz!”

Pas tri ditėve nisen mesazhet nga spitali. Mesazhi i 499 ishte ky: - Mė mirė tė ndahemi. Nuk mund tė vazhdojmė mė! - Luani. Mesazhi i 500: - Nėse edhe njė herė mė thua kėtė, mora bishtin lopatės dhe erdha nė spital. ” Mesazhi i 754. - Natėn e mirė Luan! Mesazhi numėr 755: - Natėn e mirė Albana!
Ndėrkohė e vizituan Luanin edhe miqtė e partisė sė tij dhe i premtuan se nė zgjedhjet, qė do mbahen sė shpejti, ai mund tė kandidohet pėr deputet... Mesazhi i 800: - A tė shkojė nė polici dhe tė deponoj njė deklaratė? Jam e gatshme ta pranojė dėnimin. Mesazhi 801: -Jo! As policisė e as shtypit, asgjė!

Antika
05-05-10, 11:38
Ndoshta bėhem deputet! Luani. Pas njė jave cingėroi celulari me mesazhin e 999: -, Nesėr nė orėn dhjetė, eja mė merr tė lutem! Luani.
Pak minuta pas orės dhjetė doli Luani me paterica para derės sė spitalit. Albana nuk dukej akoma. Iu kujtua se kur dilte e shoqja nga spitali, edhe pas lindjeve, ai shkonte sė paku me njė orė vonesė. - Po ma kthen edhe kėtė - mendoi ai. Qėndroi njė ēerek ore me paterica para derės sė spitalit me kėmbėn e djathtė tė ngritur ca dhe Albana nuk shihej. Me shumė mundime dhe ngadalė zbriti tri shkallėt dhe u ulė nė njė stol nė oborr. Nė orėn njėmbėdhjetė parkoi makinėn Albana para spitalit...

Luani ndryshoi shumė: Harmonia e humbur dhe dashuria u kthyen si vetėtima, tok me mundėsinė pėr deputet. U bė ėmbėlak dhe vendosi pėr zgjedhjet ta pėrdorė kėto parulla: “Stop dhunės nė familje! Nė luftė dhunė, nė shtėpi dashuri!” Nėse fiton, ka ndėrmend tė raportojė pėr pėrjetimet e tija dhe kėshtu me shembull konkret tė tregojė se dhuna, dhimbja fizike e shpirtėrore, nuk duhet tė kenė vend nė familje. Madje, ai ka ndėrmend tė tregojė para gjithėve nė kuvend, se ku bazohet ai kur flet kundėr devijimeve tė tilla, por pėr kėtė, nuk i tregoi asaj. Kur tė vijė ēasti, Albana do ta shohė edhe kėtė nė televizor...

Dallandyshja_718
05-05-10, 16:10
Antika, bofsh hajr qe n'a e solle kete "reēetė", :biggrin: po shume dashka me kris dajaku:biggrin: ...Kur e ka gjetė kjo "Luan Mbretin", kuku ēka paska me i gjiet te tjeret...hahahha

Murgesha
05-05-10, 16:23
Ha,hahahahahaahahahahahahaaaaaaaaaaaa.

Jo te gjitha grate jan Albana, e Luana fatkeqesisht ka shumė!

Edhe vetem nje rrefim i thjeshte qofte, porosia eshte shum e qarte.

rastesishT
24-02-11, 11:34
Kete ngjarje e kam pare filem.

LaDy_Diaspora
11-10-11, 13:22
Kam dashur t'hap njė debat pėr kėtė temė shumė tė dhimbshme.
Edhe pse nga shumėkush nuk diskutohet, ky fenomen negativ ėshtė aktual nė mesin tonė.

Keni pėrjetuar ju ndonjėherė dhunė nė familje?
Keni dėgjuar pėr ndonjė rast?
C'mendoni ju pėr dhunėn nė familje dhe si mendoni ju qė ky problem trajtohet mė sė miri?

Ju mirėpres nė debat...

Me respekt,
LaDy_Diaspora

LaDy_Diaspora
11-10-11, 13:24
Njė video nga emisioni "Jeta nė Kosovė" ...

http://vimeo.com/30281753

LaDy_Diaspora
11-10-11, 13:27
E keqtrajtuar pse s'kishte "letra"... :frown::frown::frown: (1)

Dikur i bashkonte dashuria dhe fėmija qė prisnin. Pastaj ndėrhynė vjehėrria qė e shtynė tė abortonte pa qenė ajo e vetėdijshme. E rrahėn dhe e pėrulen edhe kur lindi fėmijėn e dytė sepse donin nuse me ‘letra’ perėndimi. M.B. tash jeton nė Qipro ndėrsa Afrim Hajdari nė Zvicėr - tė dy tė rimartuar. Por, njė tragjedi e pashlyeshme mbetet nė mes tyre.

Kur nė vitin 2003 u martua me Afrim Hajdarin nga Gjilani, ajo asnjėherė nuk kishte menduar se historia e saj e dashurisė do t’i bėhej ankthi mė i tmerrshėm i jetės. E tėrė dhimbja iu shkaktua ngase vjehėrria nuk e kishin dashur pėr nuse tė djalit, sepse, ajo nuk posedonte ‘letra’ tė Zvicrės ose tė Gjermanisė.

Ishte vetėm njė vajzė e thjeshtė dhe e njomė e cila ia hapi zemrėn djalit tė vetėm tė kėsaj bote - kėshtu ėshtė zakonisht - tė cilin e mendonte dashurinė e jetės sė vet. M. B. (identitetin e sė cilės gazeta e mbron), ishte vetėm 17 vjeēare kur vendosi unazėn e gjilanasit nė gishtin e dorės sė saj. Ajo kishte mbetur shtatzėnė.

“U martuam se na ka lidhė dashuria”, rrėfen ajo. “Nė atė kohė unė kam qenė edhe shtatzėnė”.

Gjithmonė ka njė ‘por’. Siē duket kėtė lidhje nuk e kanė mbėshtetur tė gjithė. Prindėrit e burrit tė saj, Metush dhe Sevdije Hajdari kanė preferuar njė nuse me ‘letra’ tė Zvicrės e jo njė vajzė tė thjeshtė si M. B.

“Vjehrra dhe vjehrri mua nuk mė kanė dashtė, gjithmonė kanė preferuar njė nuse me letra tė Zvicrės qė ju ēon pare, e unė nuk kam pasur pare, kam qenė njė vajzė e thjeshtė”, rrėfen ajo duke shtrėnguar duart pėr tė mbajtur emocionet. “I kam pyetur shpeshherė pse nuk mė doni, ēfarė ju kam bėrė, pse po mė rrihni...por, ata thjeshtė mė kanė thėnė se nuk tė duam edhe pikė”.

Ndonjė herė jeta ėshtė thjesht rrėfim dhimbje.

M.B. ishte nė muajin e tretė shtatzėne dhe vet nė moshė tė mitur kur vjehrra i kishte thėnė se do tė duhej ta abortonte fėmijėn ngase ka pirė hapa dhe do t’i lindte fėmija me pasoja.

Nusja nuk kishte pranuar tė abortonte fėmijėn, tė cilin, nė pikėpamjen e saj, po e prisnin me padurim sė bashku me bashkėshortin.

Dukej njė ditė rutinore si tė tjerat, tė paktėn nė mėngjesin e saj, kur Sevdije Hajdari e kishte dėrguar M.B. nė ordinancėn e doktorit Ramadan Maliqi, nė Gjilan.

“Ka qenė diku mesdita kur kemi shkuar nė atė ordinancė. Kemi hyrė brenda, aty ka qenė edhe njė motėr medicinale e cila ka qenė shtatėzėnė…Mė kanė thėnė se do tė mė kontrollojnė”, rrėfen ajo. “Pastaj ka filluar me aletet e veta me ma mbyt fėmijėn”.

M.B. kishte filluar tė bėrtas. Ajo nuk i besonte mjekut i cili po i thoshte se fėmija ėshtė tashmė i vdekur dhe se duhet larguar nga mitra.

Nuk ėshtė skenar i ndonjė filmi horror, ėshtė historia e vėrtetė e njė gruaje e cila sot, pas gjashtė vitesh, ka vendosur tė flasė pėr tragjedinė e saj.

Vjehrrit nuk e donin dhe pėr ta ndarė nga djali i tyre bėnė gjithēka, duke tejkaluar ēdo kufij morali. Sot ajo i akuzon se ia kanė abortuar fėmijėn pa dijeninė e saj dhe se e kanė paguar doktorin Ramadan Maliqi nga Gjilani pėr ta kryer kėtė abort tė dhunshėm.

Kėtė deklaratė M.B. e kishte bėrė edhe nė dokumente zyrtare dėrguar policisė, prokurorisė dhe gjykatės nė Gjilan, qė nė vitin 2005.

Pavarėsisht kėsaj, ajo ishte kthyer atėherė tek burri sepse, siē thotė, ka qenė e re dhe ka pasė frikė tė rrėfej tė vėrtetėn. “Jam kthyer me shpresėn se do tė rregullohet gjithēka”.

Pas njė viti e gjysmė ajo kishte mbetur prapė shtatėzėnė mirėpo, kėtė nuk kishte guxuar t’ia rrėfente askujt me frikėn se do t’ia abortonin fėmijėn edhe njė herė. “Pėrveē burrit, nuk e ka ditur askush qė jam shtatzėnė. E kam lidhė barkun me gjithēka vetėm pėr t’u mos vėnė re se jam shtatzėnė”, rrėfen ajo.

Pėr gjėra tė tilla shpesh kujdesen fqinjėt. Njėra prej fqinjave e ka pėrhapur lajmin pėr shtatzėninė e re tė M.B. ndėrsa dhuna ndaj kėsaj u shtua sėrish. Pėr ēdo ditė, dy vjet me radhė, ajo pėrpiu shumė dhunė.

“Vjehrra e ka kuptoi qė kam mbetur shtatzėnė edhe atėherė kanė vazhduar me dhunė”. Ajo thotė se vjehrri i saj e ka rrahur aq sa ia ka shkulur flokėt me rrėnjė. Ishte luftė gjigante e njė individi fatkeq.

Rrahja vazhdoi edhe pas lindjes sė vajzės sė saj qė mundi tė dalė nė kėtė botė. “Edhe pasi kam lindur, dhuna e tyre nuk ndalej”, tregon M.B. “Ata asnjėherė nuk e kanė marrė ēiken me kėqyrė. Asnjėrėn nuk na donin”.

Atij nuk mund t’i thuhet dorėzim. M.B. nuk kishte rrugė tjetėr. Mė 26 prill 2006 ajo pėrfundimisht kishte dalė nga shtėpia e cila iu kishte bėrė ferr mbi tokė.

Atė ditė, mė herėt, ajo e kishte marrė vajzėn e saj pėr ta pastruar nė koritėn me ujė tė vakėt nė dhomėn e ndejės ngase kishte qenė tepėr ftoftė pėr ta larė nė dhomėn e vet. Kjo nuk iu kishte pėlqyer vjehėrrve tė saj, tė cilėt e kishin qortuar pėr kėtė gjest.

“Vjehrri mė ra shuplakė dhe mė bėrtiti…I thash se s’kam ku tjetėr se ėshtė ftohtė, por ai nuk mė dėgjoi dhe e kapi njė karrige pėr me mė ra”, rrėfen ajo.

Nga ai ēast M.B. e kishte lėnė vajzėn nė koritė dhe kishte dalė zbathur nga shtėpia pėr tė mos u kthyer kurrė mė. “Kam ikur sa kam mundur derisa kam dalė nė rrugė dhe e kam taku njė patrullė policore. Ata mė kanė dėrguar nė stacion dhe mė kanė marrė deklaratėn.

Kjo nuk kishte qenė hera e parė qė M. B e kishte rrėfyer tregimin e saj nė organet e sigurisė. Policia kishte qenė disa herė nė shtėpinė e saj, me tė raportuar rastin si dhunė nė familje.

Arbnora Leka dhe Shaban Hajdari ishin dy policėt nga departamenti pėr dhunė nė familje, tė cilėt ia kishin marrė deklaratėn ditėn kur vjehrri i saj ia kishte shkulur flokėt me rrėnjė.

Mirėpo, deklarata e viktimės nuk iu ka mjaftuar atyre ngase, sipas saj, ata i paskan thėnė se duhet tė durojė vjehrrėn se ėshtė mė e vjetėr.

Ėshtė e rrallė tė dėgjohen akuza ndaj zyrtarėve policorė tė cilėt u sugjerojnė viktimave tė dhunės nė familje qė ta durojnė dajakun.

Kėta dy policė nuk kanė pranuar me asnjė kusht tė flasin publikisht. Me tė kuptuar qėllimin e bisedės, ata u zhdukėn nga stacioni policor nė Gjilan. Zėdhėnėsi i policisė pėr kėtė rajon, Ismet Hashani ka mohuar akuzat tė cilat janė bėrė ndaj dy policėve. “Absolutisht nuk mund tė besojė se ėshtė e vėrtetė. Policia e ka kryer punėn nė mėnyrėn mė tė mirė”.

Prokurori i Qarkut nė Gjilan, Fahri Nuhiu, mė 24 maj 2005, kishte ngritur kallėzim penal ndaj Metush Hajdarit me akuzėn pėr lėndim trupor ndaj resė sė tij, M.B, tė cilėn Gjykata e Qarkut nė Gjilan e kishte pranuar po me atė datė por tė cilėn lėndė asnjėherė nuk e ka pėrfunduar.

Emine Salihu, ish-gjyqtarja e Qarkut nė Gjilan, e kishte pasur kėtė lėndė. Ajo ka lejuar qė kėtė lėndė ta mbulojė pluhuri dhe tė bie nė parashkrim duke mos ftuar pėr gjashtė vite me radhė asnjėherė palėt nė shqyrtim, gjė tė cilėn edhe Prokurori Nuhiu e konfirmon. “Nuk kemi marrė asnjėherė ftesė pėr kėtė rast dhe e kemi kuptuar qė lėnda ėshtė parashkruar”, tha ai.

Nė vitin 2009, gjyqtarja Drane Simani ka marrė aktvendim qė tė pushohen procedurat penale pėr rastin ngase lėnda tashmė veē ishte e parashkruar sepse kishte kaluar dyfishi i afatit kohor pėr tė cilin ishte paraparė qė ky rast tė pėrfundohet.

As Policia e as Prokuroria nuk mbajnė pėrgjegjėsi pėr parashkrimin e kėsaj lėnde. Zėdhėnėsi i policisė sė Gjilanit, Ismet Hashani, tha se Policia e ka kryer punėt e vet si duhet ndėrsa prokuroria ia hedh fajin gjykatės pėr mosmarrjen e veprimeve ndaj rastit.

Gjyqtarja Emine Salihu, ndėrkaq, nuk ka dashur tė deklarohet. Ajo gjatė kohės kur ka qenė gjyqtare e ngakruar me kėtė rast, ka pranuar edhe lėndė mė tė reja se kjo dhe i ka pėrfunduar ndėrsa rastin e kėsaj gruaje nuk e ka marrė fare nė dorė.

Pėr juristin Kolė Ramaj kjo paraqet shkelje drastike tė tė drejtave tė njeriut si dhe keqėpėrdorim tė pozitės zyrtare nga ana e gjyqtarės. “Nėse ajo ka kryer lėndė mė tė reja dhe kėtė e ka lėnė tė parashkruhet, atėherė ka vend pėr dyshime se ajo qėllimisht nuk e ka kryer lėndėn”, tha ai.

Prokuroria ndėr tė tjera ishte e njoftuar edhe pėr abortin e dhunshėm mirėpo, nuk kishte shkuar fare nė ordinancėn e Ramadan Maliqit pėr tė verifikuar nėse aty ka abortuar vitkima nė fjalė. Prokurorit Nuhiu iu ka dukur mė e logjikshme qė tė bisedojė personalisht me doktorin nė Spitalin Rajonal tė Gjilanit, ndėrsa ky i fundit i paska thėnė se nuk e ka M.B. nė regjistrin e personave qė kanė bėrė abort. Pėrndryshe Policisė, Maliqi i kishte thėnė se nuk ka regjistėr fare. “Mjeku na ka thėnė se nuk mban regjistėr pėr pacienta”, tha zėdhėnėsi Ismet Hashani.

Nė ordinancėn ‘Nataliteti’ te gjinekologu Ramadan Maliqi, ku ndodhej edhe M.B., mjeku ėshtė pyetur nėse e kishte kėtė grua nė regjistrin e tij, mirėpo ai nuk ka pranuar tė deklarohet. Maliqi thoshte vetėm se nuk i kujtohen gjėrat nga viti 2003.

LaDy_Diaspora
11-10-11, 13:28
E keqtrajtuar pse s'kishte "letra" ... :frown::frown::frown: (Pjesa e dytė, vazhdon)

...

Sot, pas gjashtė vitesh, gruaja e zhgėnjyer M.B. nga neglizhenca e institucioneve nė rastin e saj, provon qė ta marrė vajzėn e saj ndonėse atė e kishte kėrkuar edhe nė vitin 2009 pėrmes njė shkrese drejtuar Qendrės pėr Punė Sociale nė Gjilan.

Reshat Zeqiri ishte punėtori social i cili e ka pasur pėrsipėr rastin e saj. Mirėpo, si duket ky i fundit e ka lėnė kėrkesėn diku nė sirtarėt e asaj Qendre ngase ajo asnjėherė nuk u maur parasysh. Reshat Zeqiri nuk ka dashur tė prononcohet, ndėrsa eprori i tij, shefi i shėrbimeve sociale nė Gjilan Mehar Berisha, ka pranuar se kjo qendėr ka marrė kėrkesė nga nėna pėr ta marrė fėmijėn.

Miodrag Pavic ėshtė gjyqtari i cili mė 15 tetor tė viti tė kaluar ia ka besuar fėmijėn Afrim Hajdarit, i cili tash jeton nė Zvicėr dhe ka nuse me ‘letra’.

Kėtė nuk e ka ditur fare e ėma bilogjike. Ajo e kishte kuptuar kėtė zhvillim vetėm nė verėn e kėtij viti dhe ėshtė habitur se si kėrkesa e saj fare nuk ishte marrė parasysh.

Pavic ka thėnė se gjykata asnjėherė nuk ka qenė nė dijeni se e ėma biologjike e ka kėrkuar fėmijėn.

Metush Hajdari, vjehrri shkaktar i gjithė tragjedisė, i ka mohuar akuzat ndaj tij ndonėse ka folur vetėm pėrmes telefonit. Ai madje thotė se i ka rregulluar tė gjitha punėt nė gjykatė.

“I kam kry unė me tė (M.B.) para shtatė vitesh dhe krejt njerėzit i kam aty nė gjykatė”, tha Hajdari.

M.B. tash ėshtė 23 vjeēare.

Ajo jeton nė Qirpo, e rimartuar me njė turk me tė cilin ka njė djalė, por nuk i ka asnjėrin nga dy fėmijėt me burrin e parė - njėrin tė abortuar dhunshėm dhe vajzėn qė i ėshtė bashkėngjitur babait i cili tash jeton nė Zvicėr.

Marrė nga Drejtėsia nė Kosovė-Gazeta JNK

Pėr ju qė nuk e keni ndjekur kėtė emision nė RTK:
http://vimeo.com/30281707

roadrunner
11-10-11, 14:55
Nje tregim tipik, shume i vertete dhe jo i vetmi ne komunen e Gjilanit.

Hajra
12-10-11, 09:07
....dhuna nuk i ka hije njeriut, prandaj si e tille nuk eshte e mireseardhur askund.

LaCoStA
12-10-11, 11:29
Kam dashur t'hap njė debat pėr kėtė temė shumė tė dhimbshme.
Edhe pse nga shumėkush nuk diskutohet, ky fenomen negativ ėshtė aktual nė mesin tonė.

Keni pėrjetuar ju ndonjėherė dhunė nė familje?
Keni dėgjuar pėr ndonjė rast?
C'mendoni ju pėr dhunėn nė familje dhe si mendoni ju qė ky problem trajtohet mė sė miri?

Ju mirėpres nė debat...

Me respekt,
LaDy_Diaspora


Secili nga ne ndoshta ka kaluar ndonje faze te dhunes ne familje, e kam fjalen kur kemi qene te vegjel (per mua dhune konsiderohet qoft vetem nje qortim me ze te larte apo qoft vetem nje shuplake). Shpresoj qe asnjeri nga anetaret e ketij forumi te mos kete perjetuar dhune te vazhdueshme, dhe uroj qe askush ne bote te mos perjetoj nje gje te tille.

Une nuk ka perjetuar nje gje te tille, por kam pare dhe ndegjuar lloj lloj rasti, nga me te ndryshmit. Puna me lidhe te ndegjoj dhe shoh keso raste (dhe ate vetem ato qe raportohen nga viktimat), sepse ne te kunderten nuk kisha dashur kurr qe ndegjoj dhe te shoh gjera te tilla.

Per mendimin tim, raste te tilla jane vepra shume te uleta, dhe ato shkaktohen nga njerez shume te ulte.

emine
12-10-11, 16:46
qka njeriu ban dhune nder njerz as kafsha ma e eger nuk mundet ta bej,e ma keqja dhuna vjen prej atyre ku fmija ska shans te mbrohet prinderve te tij /saj,kjo foto ma shpoj zemren ,mbase shifet kjart qe nuk eshte montazh ,,,,,,,dhe kto vepra mbi femijte me bejne te dyshoje qe ZOT nuk ka.......:frown::frown::frown:http://a5.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/297796_290890714272721_185989181429542_1122839_954 14190_n.jpg

emine
16-10-11, 14:03
e njejta tem si atjo me nalt *dhuna ne Familje*

Hajra
28-10-11, 18:07
E ka rrahur gruaja


28-10-2011 15:39 CET
[/URL] (http://www.addthis.com/bookmark.php?v=250&winname=addthis&pub=xa-4dde9811192a1f62&source=tbx-250&lng=de&s=formspring&url=http%3A%2F%2Fwww.zeri.info%2Fartikulli%2F29%2F 29%2F37275%2Fe-ka-rrahur-gruaja%2F&title=Z%C3%ABri%20%E2%80%A2%20INFO%20-%20Kronika%20-%20Kronika%20e%20zez%C3%AB%20-%20E%20ka%20rrahur%20gruaja&ate=AT-xa-4dde9811192a1f62/-/-/4eaae07ab2849653/1/4d8bd11172bed83a&frommenu=1&ips=1&uid=4d8bd11172bed83a&ufbl=1&ct=1&pre=http%3A%2F%2Fwww.zeri.info%2Fkategoria%2F29&tt=0) (http://www.zeri.info/artikulli/29/29/37275/e-ka-rrahur-gruaja/#) [URL="http://www.zeri.info/artikulli/29/29/37275/e-ka-rrahur-gruaja/#"]

Se edhe gratė ndonjėherė i rrahin burrat, ka treguar rasti i sė enjtes nė Sibofc tė Epėrm. Herėt nė mėngjes burri ka paditur nė polici gruan qė e kishte rrahur.
Burri i rrahur ėshtė dėrguar nė Emergjencėn e Podujevės dhe ėshtė intervistuar nga Policia.
Edhe gruaja ėshtė shoqėruar nė polici dhe ėshtė intervistuar.

Antika
28-10-11, 19:30
E ka rrahur gruaja


28-10-2011 15:39 CET
[/URL] (http://www.addthis.com/bookmark.php?v=250&winname=addthis&pub=xa-4dde9811192a1f62&source=tbx-250&lng=de&s=formspring&url=http%3A%2F%2Fwww.zeri.info%2Fartikulli%2F29%2F 29%2F37275%2Fe-ka-rrahur-gruaja%2F&title=Z%C3%ABri%20%E2%80%A2%20INFO%20-%20Kronika%20-%20Kronika%20e%20zez%C3%AB%20-%20E%20ka%20rrahur%20gruaja&ate=AT-xa-4dde9811192a1f62/-/-/4eaae07ab2849653/1/4d8bd11172bed83a&frommenu=1&ips=1&uid=4d8bd11172bed83a&ufbl=1&ct=1&pre=http%3A%2F%2Fwww.zeri.info%2Fkategoria%2F29&tt=0) (http://www.zeri.info/artikulli/29/29/37275/e-ka-rrahur-gruaja/#) [URL="http://www.zeri.info/artikulli/29/29/37275/e-ka-rrahur-gruaja/#"]

Se edhe gratė ndonjėherė i rrahin burrat, ka treguar rasti i sė enjtes nė Sibofc tė Epėrm. Herėt nė mėngjes burri ka paditur nė polici gruan qė e kishte rrahur.
Burri i rrahur ėshtė dėrguar nė Emergjencėn e Podujevės dhe ėshtė intervistuar nga Policia.
Edhe gruaja ėshtė shoqėruar nė polici dhe ėshtė intervistuar.
Shiiih! Po ndodhka edhe kjo ne LLap a?!Moo bre! Fshije me shpejt kete shkrim se s'del ma llapjan me shkruksajde !

Hajra
28-10-11, 20:00
Shiiih! Po ndodhka edhe kjo ne LLap a?!Moo bre! Fshije me shpejt kete shkrim se s'del ma llapjan me shkruksajde !


....sigurisht gruja u kan e llapit e burri i diaspores http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

Dallandyshja_718
28-10-11, 22:05
Tarzan, mule se paska ndodh nje marre e madhe n'er shqiptar...:biggrin:

premium
28-10-11, 22:09
....sigurisht gruja u kan e llapit e burri i diaspores http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif
A kish pshtu ai burri bre . :)

emine
28-10-11, 22:23
Shiiih! Po ndodhka edhe kjo ne LLap a?!Moo bre! Fshije me shpejt kete shkrim se s'del ma llapjan me shkruksajde !

qysh ka than aj trimi oj nane hasa ne hunde lesh:biggrin:

lovely
28-10-11, 22:59
Tarzan, mule se paska ndodh nje marre e madhe n'er shqiptar...:biggrin:


:biggrin:


mire ia ka bo dijuzit:biggrin:

Kur s ia ka bo si ajo shoqja qe ia ka kput krejt hahahahahahahahaahahaha :D

Hajra
29-10-11, 06:47
A kish pshtu ai burri bre . :)


...po po mire kish pshtu, polict e kishin qortu ate grun e burrit i kishin than mos e bir punen ma me te rreh gruja po kryj detyrat e shtepis qysh duhet http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

emine
29-10-11, 10:04
:biggrin:


mire ia ka bo dijuzit:biggrin:

Kur s ia ka bo si ajo shoqja qe ia ka kput krejt hahahahahahahahaahahaha :Dpo ne gazet para disa mujve do femna prej arabije ja kishin pas nu n cung krejt deri ne rraj kpute bishtin:biggrin:

Hajra
09-11-11, 08:51
Burrel: Gruaja vret burrin me sėpatė


08-11-2011 14:00 CET
[/URL] (http://www.zeri.info/artikulli/29/29/37967/burrel-gruaja-vret-burrin-me-sepate/#) (http://www.zeri.info/artikulli/29/29/37967/burrel-gruaja-vret-burrin-me-sepate/#)[URL="http://www.zeri.info/artikulli/29/29/37967/burrel-gruaja-vret-burrin-me-sepate/#"]


Njė krim i rėndė brenda familjes ka tronditur Burrelin. Gruaja ka vrarė burrin me sėpatė pėr motive xhelozie. Lajmin e bėjnė tė ditur burime nga policia lokale, tė cilat sqarojnė se ngjarja ka ndodhur nė fshatin Karicė tė Burrelit.
Luke Doci 40 vjec rreth ores 23:00 tė mbrėmjes sė tė hėnės ka qėlluar me sopatė bashkėshortin e saj Vladimir Doci 50 vjec, i cili ka mbetur i vdekur nė vend.
Policia ka nisur menjėherė hetimet pėr ngjarjen e rėndė. Shkak pėr kėtė ngjarje tė rėndė mesohet se ėshtė bėrė xhelozia e gruas pėr njė 18-vjecare qė bashkėshorti kishte disa ditė qė e kishte sjellė nė shtėpi. Nė grindje e sipėr 40-vjecarja ka marrė sėpatėn qė ndodhej nė oborr dhe ka qėlluar mbi bashkėshortin. Policia ka ndaluar autoren dhe po punon pėr zbardhjen e plotė tė shkaqeve.

Zero Cool
25-11-11, 14:32
Protesta e grave tė Vlorės pėr dhunėn


Dhuna bashkėshortore ne vend ka marre pėrmasa te frikshme. Vetėm kėtė vit 17 gra janė masakruar nga burrat e tyre, sidomos pėr shkak te motiveve te xhelozisė.


Pėr kėtė arsye qindra vajza e gra vlonjate kane dale ne protestė, duke kėrkuar nga institucionet marrjen e masave. Marshimit ne rrugėt e Vlorės, ne ditėn ndėrkombėtare, kundėr dhunės ndaj grave iu bashkuan edhe zyrtare te institucioneve te Vlorės. Juristet propozojnė qe zgjidhja e kėtij problemi te realizohet me ligj, e konkretisht me njė ndryshim ne kodin e procedurės penale, me qellim qe ndjekja penale e familjareve dhunues te ndiqet pėrmes prokurorisė. Me ane te kėtij ndryshimi ne kod, synohet qe edhe kur e dhunuara tėrheq denoncimin, prokuroria te vazhdoje procedimin pėr autorin dhe ky i fundit te mos kėtė lehtėsim.


nPBRhFN0w0M

valiii
25-11-11, 16:29
Xhelozija me tradhetine kane dallime te mdha si nata me dite. Ka mbete me emertu qashtu kinse per motive xhelozije...

premium
25-11-11, 19:37
i pata cekė edhe ma herėt

ēelėsi i qdo tė kėqijave ėshtė alkoholi,droga . kurvaria

janė se e shqetėsojnė rendin familjare .

jo dhunė kundėr grave , por me pas topin e granadėn te shpija , nga dhuna edhe ate e pėrdorin

shkurt e thjeshtė , drejqi i ka hin nė bark tė njerėzve


Allahu i beft mirė.

Shpati
25-11-11, 22:07
i pata cekė edhe ma herėt

ēelėsi i qdo tė kėqijave ėshtė alkoholi,droga . kurvaria

janė se e shqetėsojnė rendin familjare .

jo dhunė kundėr grave , por me pas topin e granadėn te shpija , nga dhuna edhe ate e pėrdorin

shkurt e thjeshtė , drejqi i ka hin nė bark tė njerėzve


Allahu i beft mirė.

Vali mir e kish permend me lart se shkak i dhunes se tepruar ndoshta esht diq tjeter e jo Xhelozia ose Qmendja e Burrave.
Dhuna ne Familje sesht e re por intenziteti i dhunes se tashme ndoshta buron nga ndryshimet qe po perojeton shoqeria Shqiptare ku disa jan reformuar ndoshta me shume se te tjeret...
Si do qe te jete dhuna nuk arsyetohet me asgje.

Zero Cool
25-11-11, 22:12
Xhelozija me tradhetine kane dallime te mdha si nata me dite. Ka mbete me emertu qashtu kinse per motive xhelozije...

valisim, tradhetia NUK EGZISTON (http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=13493), dmth dhuna eshte pasoje e qmenduris mashkullore :biggrin:

valiii
25-11-11, 22:18
qysh po mendon tradhetia nuk egziston ? A mundesh te na shpjegoshe me gjersishte...

Zero Cool
25-11-11, 22:23
qysh po mendon tradhetia nuk egziston ? A mundesh te na shpjegoshe me gjersishte...

po more, e spjegova me shkrola jo me gishta qe eshte edhe ma lehte (veq mos i kupto si shenja te iluminatit :P )

http://us.cdn2.123rf.com/168nwm/thisboy/thisboy1004/thisboy100400056/6858984-finger-spelling-the-alphabet-in-american-sign-language-asl.jpg

valiii
25-11-11, 22:39
te jemi me te qarte... Ja po e marr nje shembull, psh: gruaja ne lidhje kurore dashurohet ne nje burre tjeter dhe ate dashuri (ose per motive tjera) e kthen ne praktike duke fjetur me nje burr tjeter... Tash burri me te cilin ka kurore e verene kete dhe fillon skandali, fjalosja, grindjet e deri tek me e keqja... Pyetja: per ēka grindet burri ne kete rast per xhelozi apo per tradheti ?

Shpati
25-11-11, 23:15
valisim, tradhetia NUK EGZISTON (http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=13493), dmth dhuna eshte pasoje e qmenduris mashkullore :biggrin:

Zero Cool
11.10.2007Join Date: 21-01-04
Location: Netherland
Posts: 15,229


Titulli: "Skandal" Angela Martini pa tė brendshme


shaved lol

Nje Foto e kishe komentue une se solla ketu.
Konfliktet lindin ateher kur kur disa reformohen ose trenohen me shpejt se te tjerert.

Shpato, a ka kjo najsend lidhje me temen apo pi mshojm fshise?

__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.

Zero Cool
25-11-11, 23:24
te jemi me te qarte... Ja po e marr nje shembull, psh: gruaja ne lidhje kurore dashurohet ne nje burre tjeter dhe ate dashuri (ose per motive tjera) e kthen ne praktike duke fjetur me nje burr tjeter... Tash burri me te cilin ka kurore e verene kete dhe fillon skandali, fjalosja, grindjet e deri tek me e keqja... Pyetja: per ēka grindet burri ne kete rast per xhelozi apo per tradheti ?

Eh tash seriozisht.

Tradhetia, jam dakord por sipas filozofise xhelozija spo egzistojka, shihe linkun dhe biseden atje dhe si rrjedhoje e kesaj... ?
Si thua ti?

Zero Cool
25-11-11, 23:25
Zero Cool
11.10.2007Join Date: 21-01-04
Location: Netherland
Posts: 15,229


Titulli: "Skandal" Angela Martini pa tė brendshme


shaved lol

Nje Foto e kishe komentue une se solla ketu.
Konfliktet lindin ateher kur kur disa reformohen ose trenohen me shpejt se te tjerert.

Shpato, a ka kjo najsend lidhje me temen apo pi mshojm fshise?

__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.Epo ti mos xhelozo per Angelen Shpati se mua edhe Angela Merkel me pelqen :biggrin:

Shpati
25-11-11, 23:28
Epo ti mos xhelozo per Angelen Shpati se mua edhe Angela Merkel me pelqen :biggrin:

E di qka te pelqen ty eh.

valiii
26-11-11, 01:03
Eh tash seriozisht.

Tradhetia, jam dakord por sipas filozofise xhelozija spo egzistojka, shihe linkun dhe biseden atje dhe si rrjedhoje e kesaj... ?
Si thua ti?

Tradhetia me xhelozi kane dallim si dita me naten per ta kuptuar kete nuk na duhen kurfar fillozofirash... Ti, (une ai tjetri) mund ta xhelozosh gruan sepse femiu yt e don me shume ate se ty (psh baben)... Je duke drekuar ne nje restaurant me gruan e verene se disa tipa ja kane ngul syte, e xhelozon... E xhelozon psh ne pune sepse punon ne ndonje kompani ku stafi eshte i gjere... Mund te marrim X shembuj ku ti s'ki qarre pa e xhelozu ama ajo s'ka faj... S'ka faj ajo pse ja kane ngul syte, eshte bukur u kry puna. S'ka faj se e don femiu me shume ndoshta e trajton me mire se ti, njejte qendron edhe tek puna ku si rezultat i punes mund te ngritet ne pozite, te merr bonus ne page, te fitoje ndonje udhtim jashte vendit, ndonje trajnim, ndonje dhurate nga menaxheri ose kompania... Ti tranohu, munet me t'kajte zemra e i qon ndoshta mendet gjithkah ama deri sa nuk ke prova se po te tradheton je ne gjendje xhelozije.
Une dakordohem se edhe nese e nxene me pele perdore dhe sigurohesh qe po te tradheton tani semundja e quajtur xhelozi ngritet ne kulm ama pasojat qe vijne pas si shkurorezimi, skandalet e deri tek me e keqja, pra vrasja nuk vijne si shkak i xhelozise po si shkak i tradhetise...

Ēdo njeri ne bote xhelozon, po jo ēdo njeri tradheton... Kjo ishte shkaku pse une e kundershtova ate artikull.

emine
26-11-11, 08:57
Do jem e sigurt,derisa te jem une gjall ,kto gjana sdo jene kurre as diskutuese ne familjen time!

username
26-11-11, 11:05
i pata cekė edhe ma herėt

ēelėsi i qdo tė kėqijave ėshtė alkoholi,droga . kurvaria

janė se e shqetėsojnė rendin familjare .

jo dhunė kundėr grave , por me pas topin e granadėn te shpija , nga dhuna edhe ate e pėrdorin

shkurt e thjeshtė , drejqi i ka hin nė bark tė njerėzve


Allahu i beft mirė.

o h.z preium,a ka dhunė bre nė familjen tande allahile?!!!veq thuj joo

LuLjaa
26-11-11, 13:40
o h.z preium,a ka dhunė bre nė familjen tande allahile?!!!veq thuj joo


Ti ja e ki diēka sebep premium, ja ja paske inati
se sa t'pash gjithkun postimet e ktij i paske citu :eek:

PS. ama mos u habit se premium ēka t'fol, fol me vend :cool:

username
26-11-11, 14:19
Ti ja e ki diēka sebep premium, ja ja paske inati
se sa t'pash gjithkun postimet e ktij i paske citu :eek:

PS. ama mos u habit se premium ēka t'fol, fol me vend :cool:

muj qyqja forumit hajde te na nja ni jave e sheh mos ta kisha njoft a kisha fol e ato postimet qe i paska me vend qe po thu te paskan konvenu me siguri,thojn zani i tupanit prej largi i vjne hosh veshit

username
26-11-11, 14:23
Ti ja e ki diēka sebep premium, ja ja paske inati
se sa t'pash gjithkun postimet e ktij i paske citu :eek:

PS. ama mos u habit se premium ēka t'fol, fol me vend :cool:

nashta e kam sebep veq edhe ti engjofshme prej meszheve private

LuLjaa
26-11-11, 14:46
nashta e kam sebep veq edhe ti engjofshme prej meszheve private

.. ēka po thu eejj

Oqeani
26-11-11, 18:02
Kurr nuk pata torturė nga "papuēja" !

Qika^Me^Kule
27-11-11, 12:44
Kurr nuk pata torturė nga "papuēja" !

Lekundu vendi , e thuaj mos paqa kurr keso lloi lloi turtura :biggrin:

premium
27-11-11, 18:05
o h.z preium,a ka dhunė bre nė familjen tande allahile?!!!veq thuj joo
nuk jam kauboj , me pas dhunė familjare.

username
28-11-11, 13:26
nuk jam kauboj , me pas dhunė familjare.

ken po e mashtron ? dhuna ka qene prezente mu ne mbramje te kaluar kur deshe ta rrihe vajzen tande 19 vjeqe se po i tregon ngjarjet ne shtepi te drejtat dhe se po e mbron nanen e vet ashtu edhe si vepron nena jote qe e mbron vajzen evet e hajde sonte edhe ni rund e ketu shkruj se jooo-zot ka mos harro

Zero Cool
31-01-12, 13:20
Historitė tronditėse tė burrave vrasės.


Ēdo vit, rreth 20 mijė gra vriten nga burrat, qė i akuzojnė se u kanė ēnderuar familjen. Nė shumė vende kėto krime nuk ndėshkohen. Lexo disa histori rrėqethėse.


Njė tragjedi, njė tmerr, njė krim kundėr njerėzimit. Mėnyrat se si vriten gratė sot nė botė, digjen me acid, theren, mbyten, varen, rrihen pėr vdekje, apo varrosen tė gjalla pėr tė vėnė nė vend nderin e familjes, janė vėrtet shokuese. Statistikat e fundit botėrore tė publikuara nga OKB nė vitin 2007 flasin pėr rreth 50 mijė tė vdekur nė vit, por sipas shumė shoqatave tė grave dhe organizatave ndėrkombėtare nė Lindjen e Mesme dhe juglindjen aziatike, dyshohet se kjo shifėr ėshtė rreth katėr herė mė e madhe. “Indipendent” ka bėrė njė vėzhgim tė hollėsishėm prej dhjetė muajsh nė Jordani, Pakistan, Egjipt, Gaza dhe Cisjordani pėr tė treguar krimet qė lidhen kryesisht me gratė e reja nė moshė, madje adoleshentet. Por edhe pse gazetarėt nėnvizojnė se kėto veprime kryhen zakonisht nga myslimanėt, ėshtė parė se krimet pėr nder ndodhin edhe nė komunitetet e krishtera dhe ato hindu. Koncepti i nderit tė familjes dhe komunitetit shkon pėrtej besimit dhe tejkalon mėshirėn njerėzore. Tė punėsuarit nė organizatat pėr tė drejtat njerėzore, nė “Amnesty International”, shoqatat e grave apo mjetet e ndryshme tė informacionit, tregojnė se masakrat ndaj grave tė pafajshme qė akuzohen se i kanė hequr nderin familjes bėhen mė tė rėnda nga viti nė vit. Krimet pėr ēėshtje nderi janė shumė tė shpeshta, sidomos mes kurdėve tė Irakut, mes palestinezėve tė Jordanisė, nė Pakistan dhe nė Turqi. Por ndoshta ky shpėrpjesėtim varet nga fakti se nė disa vende shtypi ėshtė mė i lirė pėr tė denoncuar dhe kompenson sekretin qė rrethon tė njėjtat krime nė Egjipt, ku qeveria mohon se ekzistojnė, apo nė vende tė tjera tė Gjirit dhe Lindjes sė Mesme. Prej shumė kohėsh krimet pėr nder janė rritur edhe nė vendet perėndimore, Britani e Madhe, Belgjikė, Rusi, Kanada. Nė shumė vende tė Lindjes sė Mesme, autoritetet janė bashkėpunėtore tė kėtyre krimeve, duke reduktuar apo edhe anuluar dėnimet e vrasėsve nėse janė pjesė e familjes, ose i cilėsojnė si vetėvrasje pėr tė shmangur proceset gjyqėsore. Ėshtė e vėshtirė tė qėndrosh i qetė pėrballė listės sė kėtyre krimeve. Ēfarė qėndrimi mund tė mbash pėrballė njė babai qė dhunon tė bijėn dhe pastaj, meqė ka ngelur shtatzėnė, e vret pėr tė shpėtuar nderin e familjes, siē ka ndodhur nė Egjipt?

Medine Mehmi, njė vajzė turke 16-vjeēare nė provincėn e Adiyaman, nė shkurt u varros e gjallė poshtė njė koteci pulash nga i ati dhe gjyshi, sepse kishte miq disa meshkuj. Aisha Ibrahim Duhulow ishte 13 vjeēe nė vitin 2008, kur u akuzua pėr tradhti. U tėrhoq zvarrė, u fut nė njė gropė, ku iu la vetėm koka jashtė dhe u gjuajt me gurė nga rreth 50 burra, derisa dha shpirt. Krimi qė kishte bėrė? Ishte pėrdhunuar nga tre burra. Nė Daharki, Pakistan, njė vajzė u vra nga familjarėt e saj teksa lindte fėmijėn e saj tė dytė. Para se tė masakrohej me njė sėpatė, i prenė hundėn, veshėt dhe buzėt. Fėmija i parė, ende i vogėl, u gjend i vdekur mes rrobave tė saj. Koka e fėmijės sė vogėl sapo kishte dalė, ndėrsa trupi ishte ende nė barkun e nėnės. Tre kufomat ishin drejt dekompozimit. Disa gra donin t’i varrosnin, por kjo nuk u lejua, sepse bėhej fjalė pėr njė “grua tė mallkuar dhe fėmijėt e saj tė paligjshėm”. Nė gusht tė vitit 2008, nė Belucistan, pesė gra u varrosėn tė gjalla, pasi kishin kryer krime kundėr nderit tė familjes. Hamida, Rahima dhe Fauzia ishin adoleshente. Disa burra i rrahėn keqaz, i gjuajtėn dhe i hodhėn teksa ishin ende gjallė nė njė varr, ku i mbuluan me gurė dhe baltė. Dy gra tė tjera, 45 dhe 38 vjeēe, patėn tė njėjtin fund vetėm pėr faktin se protestuan. Vajzat e reja ishin fajtore sepse kėrkonin tė mos martoheshin me burrat qė familja u kishte zgjedhur. Njė parlamentar pakistanez, Isararullah Zehri, deklaroi nė gjyq se kėto vrasje ishin pjesė e njė tradite shekullore qė duhej mbrojtur. Nė dhjetor tė vitit 2003, nė Multan, po nė Pakistan, njė vajzė 23 vjeēe, Afsheen, u vra nga babai sepse pas njė martese tė palumtur me shkuesi, ishte larguar me njė tjetėr burrė, Hassanin. Afsheen vinte nga njė familje e shkolluar, me babain inxhinier dhe nėnėn avokate. “I hodha ilaē gjumi nė ēaj, pastaj e mbyta me dupat (shall i gjatė qė ėshtė pjesė e kostumit tradicional pakistanez), tregoi i ati nė polici. “Nderi ėshtė e vetmja gjė qė ka rėndėsi pėr njė njeri. Ishte vajza ime e preferuar. Akoma sot i ndiej nė vesh ulėrimat e saj”. Tė afėrmit e kishin gjetur Afsheen-in nė Rawalpindi, nėn shoqėrinė e Hassanit dhe i kishin premtuar se nėse do tė kthehej nė shtėpi, nuk do t’i bėnin asgjė. Vajza u besoi, nuk mendonte se gėnjenin e se do tė pėrfundonte kėshtu.

Shumė tė reja
Nė Pakistan, nė bazė tė ligjeve vendase, tė afėrmit e viktimės mund ta falin vrasėsin e saj. Nė qershor tė vitit 2002, nė Bara Kau, Zakir Hussain Sahah ia preu fytin vajzės 18-vjeēare, Sabihas, sepse i kishte ēnderuar familjen. Por mamaja dhe vėllai i Sabihas e falėn dhe burri doli nga burgu. Mė shumė se dhjetė vjet mė parė, Komisioni Pakistanez pėr tė Drejtat Njerėzore regjistronte mijėra krime pėr nder nė vit. E dyta nė renditje pas Pakistanit, vjen Turqia, edhe pse duhet marrė parasysh se autoritetet e vendeve tė tjera gėnjejnė, duke thėnė se tek ata kėto lloj krimesh nuk ndodhin. Policia turke ka deklaruar se nga viti 2000 e deri nė 2006-n janė vrarė pėr motive nderi 480 gra, njė e pesta e tė cilave me moshė nga 19 deri nė 25 vjeēe. Nga statistika tė tjera tė bėra publike pesė vjet mė parė nė Turqi nga disa organizata pėr mbrojtjen e tė drejtave tė grave, rezulton se ēdo vit sakrifikohen nė emėr tė nderit tė paktėn 200 viktima. Shifrat janė shumė mė tė mėdha se ato qė autoritetet zyrtare deklarojnė. Pjesa mė e madhe e krimeve pėr nder janė kryer nė rajonet me mazhorancė kurde. Sipas njė sondazhi, 37 pėr qind e qytetarėve tė Dijarbakirit nė Kurdistanin turk aprovojnė vrasjen e grave qė kanė lidhje jashtėmartesore. Nė vitin 2006, autoritetet nė zonėn turke tė Anadollit juglindor regjistronin tė paktėn njė herė nė muaj rastin e njė gruaje qė tentonte vetėvrasjen me urdhėr tė familjes. Derya, njė vajzė 17-vjeēare qė ishte dashuruar me njė shok shkolle, mori njė mesazh nė celularin e saj nga xhaxhai. Nė tė shkruhej: “Ke pėrdhosur emrin e familjes sonė. Pėr tė vendosur nderin nė vend, vrit veten para se tė mendojmė ne”. Edhe halla e Derya-s ishte vrarė nga gjyshi pėr tė njėjtat motive. Vajza vendosi tė ndjekė urdhrat e tė afėrmve: u hodh nė lumin Tigėr, preu damarėt, por arriti tė mbijetonte. Pas kėsaj u largua nga shtėpia dhe u strehua nė njė shtėpi pritjeje pėr gratė qė arratiseshin nga familja pėr motive tė ndryshme. Gazetari turk, Mehmet Farac, nė librin e tij me titull “Women in the grip of trial customs”, kujton vrasjen e pesė vajzave nė provincėn e Sanliurfas nė fund tė viteve ‘90. Dyve prej tyre, qė nuk ishin as 12 vjeēe, u ishte prerė fyti nė sheshin kryesor tė vendit, dy u shtypėn me traktor, ndėrsa e pesta u vra nga vėllai i saj i vogėl. Njėra prej atyre qė u ther quhej Sevda Gok: ndėrsa kushėriri adoleshent i priste fytin, vėllezėrit e mbanin qė tė mos lėvizte. Tė vrasėsh gratė pėr tė mbrojtur nderin, ėshtė njė zakon shumė i pėrhapur nė zonat rurale, por nuk ėshtė ekskluzivitet vetėm i kurdėve. Nė vitin 2001, Sait Kina e gjuajti pėr vdekje vajzėn 13-vjeēare, sepse foli me disa djem nė rrugė. E masakroi nė banjė me sėpatė dhe thikė. Policėt qė gjetėn trupin, thanė se ishte bėrė copa-copa, saqė ishte e pamundur ta bėjė bashkė. Nė polici, Sait Kina deklaroi: “Bėra detyrėn time”. Po nė vitin 2001, njė gjykatė nė Stamboll ua shkurtoi dėnimin tre vėllezėrve qė e kishin hedhur motrėn nga njė urė, pasi e akuzonin se ishte prostitutė. Gjykata arriti nė pėrfundimin se vrasja ishte kryer si pasojė e sjelljes sė saj.

Incidente shtėpiake
Aso Kamal, njė britanik-kurd i angazhuar me fushatat e sensibilizimit tė irakianėve kurdė kundėr dhunės nė familje, tregon se nga viti 1991 e deri nė vitin 1997, vetėm nė tre provinca kurde nė Irak janė vrarė 12500 gra, nga tė cilat 350 kanė humbur jetėn nė shtatė muajt e parė tė vitit 2007. E dhėna mė shokuese ėshtė se vetėm pesė vrasės u dėnuan. Shumė gra marrin nga familjarėt urdhra pėr tė vdekur, duke u djegur me vaj tė nxehtė. Nė vitin 2007, nė spitalin e Sulaimaniyah, mjekėt kanė kuruar shumė gra me djegie tė shkallėve tė rėnda, qė nuk mund tė shkaktoheshin kurrė nga incidente shtėpiake, siē tregonin vetė viktimat. Sirwa Hassan vdiq nga djegiet nė 86 pėr qind tė trupit. Ishte kurde, mamaja e tre fėmijėve dhe banonte nė njė fshat afėr kufirit me Iranin. Nė vitin 2008, njė funksionar shėndetėsor nė Sulaimaniyah deklaroi pėr agjencinė e lajmeve AFP se nė muajin maj, brenda dhjetė ditėve 14 gra ishin vrarė pėr motive tė lidhura me nderin. Nė vitin 2000, autoritetet kurde tė Sulaimaniyah kishin dekretuar se “justifikimi i vrasjes sė grave pėr tė vėnė nderin nė vend nuk mund tė pranohej mė”. Pėr kėtė arsye u vendos qė gjykatat tė mos aplikonin mė ligjin e vjetėr tė vitit 1969, qė ēonte nė uljen e dėnimit pėr fajtorėt. Por edhe ligji i ri nuk i ndryshoi shumė gjėrat. Nė Irak krimet pėr nder nuk lidhen vetėm me kurdėt. Nė vitin 2008, policia e Basrės njoftonte pėr 15 raste nė muaj tė grave qė vriteshin “pasi kishin dhunuar zakonet islamike pėr sa i pėrket veshjes”.

Dy vjet mė parė, 17-vjeēari Rand Abdes Qader u rrah pėr vdekje nga i ati, pasi kishte rėnė nė dashuri me njė ushtar britanik. Njė tjetėr vajzė, Shawbo Ali Rauf, 19 vjeēe, u vra nga familjarėt me shtatė goditje pistolete gjatė njė pikniku nė Dokan: nė celularin e saj u gjet numri i njė tė panjohuri. Edhe nė Jordani dhe nė njė vend liberal si Libani, ndonjėherė ndodhin krime pėr ēėshtje nderi. Sipas njė sondazhi tė bėrė nė Liban, 90.7 pėr qind e libanezėve janė kundėr krimeve tė kryera pėr nder dhe ndėr tė paktėt qė janė promendojnė se kėto lloj vrasjesh mund tė shėrbejnė pėr tė kufizuar numrin e martesave tė pėrziera mes tė krishterėve dhe myslimanėve. Edhe nė Siri gjendja ėshtė pothuajse e ngjashme me Libanin. Por kėtu njė burrė qė vret gruan pėr tradhti dėnohet me dy vjet burg. Nė Iran dhe Afganistan, vrasjet pėr motive nderi shpesh janė provokuar nga grindjet mes fiseve. Nė Iran, pėr shembull, njė funksionar i provincės sė Khuzestanit nė vitin 2003 deklaroi se brenda dy muajsh ishin vrarė 45 gra pėr motive qė lidheshin me nderin dhe asnjė prej fajtorėve nuk ishte ndėshkuar. Tė gjitha viktimat kishin refuzuar martesat me shkuesi dhe dyshoheshin se kishin pasur kontakte me burra tė huaj. Nė Indi, njė ēift tė fejuarish hindu u vra nga familja e nuses, sepse dhėndėri i pėrkiste njė kaste mė tė ulėt. Pasi u lidhėn, ēifti ndėrroi jetė nga rryma e korrentit. Nė Ēeēeni, Ramazan Kadirov, Presidenti i zgjedhur nga rusėt, prej kohėsh inkurajon burrat qė tė vrasin pėr ēėshtje nderi. Kur nė Grozni u gjendėn tė vrara shtatė gra me plumb nė kokė dhe kraharor, Kadirov deklaroi se “u vranė se bėnin njė jetė imorale”. Por edhe nė Perėndim situta nuk ėshtė perfekte. Shpesh familjet e emigrantėve marrin me vete edhe zakonet e frikshme tė vendeve prej nga vijnė. Nė periferinė e Torontos, vjehrri i preu fytin nuses, sepse kjo e fundit kėrkonte t’ia linte djalin pėr njė tjetėr. Sipas tij, ndarja ishte njė turp i madh pėr gjithė familjen. Edhe nė Londėr njė grua indiane u vra nga vjehrra, sepse kishte tentuar tė ndahej nga bashkėshorti i saj i dhunshėm. Njė pesėmbėdhjetė vjeēare me origjinė turke, qė banonte nė veri tė Londrės, u torturua dhe u vra nga i ati, njė mysliman shiit, sepse donte tė martohej me njė sunit. Lima Nabil, njė gazetare qė sot drejton njė qendėr pritjeje pėr vajzat e arratisura nga shtėpia, thotė se nė Abu Garib gratė janė torturuar mė shumė se burrat. Nė burg pothuajse tė gjitha gratė janė pėrdhunuar. Disa kur janė vrarė ishin shtatzėna dhe familjet i kanė vrarė pėr t’i dhėnė fund turpit. Ahmed Najdawi ėshtė njė avokat i moshuar jordanez, qė nė muret e zyrės sė tij mban tė varura portretet e Sadam Hussein-it. Nė Amman, ish-lideri irakian ėshtė akoma njė hero pėr shumė vetė. Najdawi mbron nė gjyq ata qė kryejnė krime pėr nder, qė kanė vrarė gratė apo vajzat. Ėshtė i bindur se kėtij problemi i ėshtė dhėnė shumė rėndėsi pėr motive politike. Krime tė kėtij lloji, thotė, ndodhin nė tė gjithė botėn, sidomos nė kulturat orientale. Nė kėto anė, shpesh zakonet janė mė tė forta se ligjet. “A nuk kanė ekzistuar edhe nė Europė kėto gjėra deri pak shekuj mė parė?”, thotė. Dhe ka tė drejtė, se deri jo shumė kohė mė parė nė Britaninė e Madhe gratė beqare qė ngeleshin shtatzėna mbylleshin nėpėr ēmendina. Historitė janė rrėqethėse, shpesh tė pabesueshme. Por e vėrteta e hidhur ėshtė se askush, as ne perėndimorėt, nuk mund tė bėjmė gjė pėr t’i bindur kėta njerėz tė pranojnė barazinė mes sekseve dhe tė drejtėn e grave pėr tė qenė tė lira tė bėjnė jetėn qė duan. Do tė duhen shekuj qė kjo tė funksionojė.

almalik
31-01-12, 13:29
Dhuna , Zero tolerance ,jo vetem nne familje por edhe gjetiu
Ne Jete bashkeshortore nuk duhet pritur te eskaloje situata por duhet ndare me kohe qe te evitohet dhuna.

emine
24-02-12, 19:08
skam fjale per ket ngjarje,

5ZXwuK5KlkA&feature=endscreen&NR=1

Hajra
16-04-12, 21:05
Plagos me sėpatė nė kokė bashkėshortin

15:01 / 16.04.2012
Shpėrndaje

Marsela Prendi (27 vjeēare), banuese nė fshatin Rraboshtė, komuna Dajē e rrethit Lezhė, u arrestua sot me akuzėn e tentativės sė vrasjes, pasi qėlloi me sėpatė bashkėshortin e saj.
Sipas Liona Nika, zėdhėnėse e policisė qarkut Lezhė, e arrestuara ėshtė shtetasja Marsela Prendi, arrestimi nė flagrancė i sė cilės u bė, pasi pėr motive tė dobėta, ka tentuar tė vrasė me sėpatė nė kokė bashkėshortin e saj, Arben Prendi, 37 vjeē, i cili ndodhet nė gjendje tė rėndė nė Spitalin Ushtarak Tiranė, transmeton BalkanWeb.
Materialet do t’i kalojnė Prokurorisė sė Rrethit Gjyqėsor Lezhė pėr ndjekje te mėtejshme. /Telegrafi/

e-uritura
23-04-12, 21:31
Njė gjė e tillė nuk do tė ndodh KURRĖ, por SIKUR tė martohesha me njė burrė me tipare tė gruas, do e rrihja 1 herė nė mėngjes, njėherė nė drekė dhe njėherė nė darkė.
Pastaj do e pyesja; Pse je zgjuar sot???

emine
23-04-12, 21:38
Njė gjė e tillė nuk do tė ndodh KURRĖ, por SIKUR tė martohesha me njė burrė me tipare tė gruas, do e rrihja 1 herė nė mėngjes, njėherė nė drekė dhe njėherė nė darkė.
Pastaj do e pyesja; Pse je zgjuar sot???

AI tu kish pergjigj

U sgjova me mendimin se ma (jep ti) naj mpuq a naj dashni,se ta kisha dite qe me shpullat sisha qu ma mire hic,,elle kan blle kan,mos perdore dhune se gjuna,

Kaltrina
20-06-12, 21:45
i pata cekė edhe ma herėt

ēelėsi i qdo tė kėqijave ėshtė alkoholi,droga . kurvaria

janė se e shqetėsojnė rendin familjare .

jo dhunė kundėr grave , por me pas topin e granadėn te shpija , nga dhuna edhe ate e pėrdorin

shkurt e thjeshtė , drejqi i ka hin nė bark tė njerėzve


Allahu i beft mirė.


Hallall te kofte, po me pelqen shume ky koment, te lumte, e vertete eshte krejte qka the.

DEA
21-06-12, 22:16
lexova disa texte ketu, jo te gjitha dhe verejta se flitej me shume per dhunen fizike.
Nderkohe me sillej ne Koke pyetja. Ku fillon Dhuna? E di se kjo pyetje ska fillim e as mbarim, e di qe dhuna ka shume fytyra! prandaj ju kisha ftuar ne diskutim per tu pare se ku fillon dhuna per secilin nga ne. Se shume motra dhe vellezer tane shohin disa ftyra te dhunes si normale prandaj ti definojme dhe ndihmojme ata qe gjinden ne situata te tilla, qe sadopak ta gjene fuqine qe te vetembrohen.
Une mendoj qe dhuna fillon verbalisht, tek fjala, nenqmimi etc!

Si mendoni ju?

halla e madhe
21-06-12, 23:11
dhuna fillon aty ku mbrohet dorasi!

Naki
22-06-12, 00:54
Si duket njeriu per njeriun eshte armiku me i madhe,lufta psikologjike dhe ajo fizike sikurse i bene keta grup njerezish te ndihen fuqiplot por sigurisht te semuar mentalisht.

Hajra
22-06-12, 08:08
lexova disa texte ketu, jo te gjitha dhe verejta se flitej me shume per dhunen fizike.
Nderkohe me sillej ne Koke pyetja. Ku fillon Dhuna? E di se kjo pyetje ska fillim e as mbarim, e di qe dhuna ka shume fytyra! prandaj ju kisha ftuar ne diskutim per tu pare se ku fillon dhuna per secilin nga ne. Se shume motra dhe vellezer tane shohin disa ftyra te dhunes si normale prandaj ti definojme dhe ndihmojme ata qe gjinden ne situata te tilla, qe sadopak ta gjene fuqine qe te vetembrohen.
Une mendoj qe dhuna fillon verbalisht, tek fjala, nenqmimi etc!

Si mendoni ju?


Une mendoje qe dhuna fillon me mosrespektimin e te drejtave te njeriut, qe nga shprehja e mendimit te lire, e deri te perdorimi i dhunes fizike. Cdo cenim apo padrejtesi e bere ndaje nje njeriu pa marre parasyshe moshen apo gjinine eshte burimi i dhunes, ne fakt padrejtesia eshte vet dhuna.

Codex
23-06-12, 15:57
Si duket njeriu per njeriun eshte armiku me i madhe,lufta psikologjike dhe ajo fizike sikurse i bene keta grup njerezish te ndihen fuqiplot por sigurisht te semuar mentalisht.

Hobsi.
Ruso'' kontrata shoqrore..''

lovely
23-06-12, 21:54
Definitivisht, duhet me u perdore ma shume dhune ndaj grave:biggrin:

Zero Cool
23-06-12, 22:02
Definitivisht, duhet me u perdore ma shume dhune ndaj grave:biggrin:

Apsolutisht dakord :tongue:

Murgesha
24-06-12, 12:36
Definitivisht, duhet me u perdore ma shume dhune ndaj grave:biggrin:

Po tė kuptoj plotėsisht, ta hongėr shpirtin qajo gruja jote :wink:

Kaltrina
06-07-12, 14:24
Stop dhunes- dhuna eshte shume sen i keq, qon drejte prishjes se familjes, raporteve familjare, me nje fjale te qon drejte shkaterrimit, pershendetje...

emine
08-09-12, 13:22
Dhuna nuk duhet perdore askund....

Codexx
08-09-12, 13:53
Dhuna nuk duhet perdore askund....

Hajde ne tem oj emine ne teme atje jo ktu, 100 x i thom kjo i bjen okolla sikur kur ankohet ne kojshi per zullumin qe pe boj... lexon te tema jem atje e shpreh mendimin kunder dhunes ne tem tjeter

shpirtin duhet me ja sos femres dajak

halla e madhe
08-09-12, 16:12
Hajde ne tem oj emine ne teme atje jo ktu, 100 x i thom kjo i bjen okolla sikur kur ankohet ne kojshi per zullumin qe pe boj... lexon te tema jem atje e shpreh mendimin kunder dhunes ne tem tjeter

shpirtin duhet me ja sos femres dajak

Codexx_hiq dishka s'je mire bre, po qysh thu ashtu???:eek:

Codexx
08-09-12, 19:23
Codexx_hiq dishka s'je mire bre, po qysh thu ashtu???:eek:

halla, ma bon hallall po i lem jom une qeshtu...

Gega 1
08-09-12, 19:44
Hajde ne tem oj emine ne teme atje jo ktu, 100 x i thom kjo i bjen okolla sikur kur ankohet ne kojshi per zullumin qe pe boj... lexon te tema jem atje e shpreh mendimin kunder dhunes ne tem tjeter

shpirtin duhet me ja sos femres dajak
Codexx,une shpesh kam lexue nga shkrimet tua,se ti je per ushtrim dhune ndaj femres!!Dije qe pune e marre eshte nje gja e tille!!
S`rrehet grueja more!Qysh rrehet grueja???
N`dakort,nese e zen ne pune te rande.Ne amoralitet,p.sh.
Ne kesi rasti edhe une e pranoj,gjaku uje nuk behet.Hajt ia dhe ni t`rrehne edhe
le t`shko ne rr.s. , n`udhe te vet domethane.
Po ne rastin e keqkuptimeve gjate perditshmerise?
Une nuk muj me e imagjinue me i ra grues,e me prite me ma qite ni gote uje pastaj!!Po edhe n`tma kishe qite masi i kom ra,lype me t`ia sha me cka ka...
A i re grues?Ta paska pru punen.Daju pej saj.

Jo bre daje,jo me dhune po me bisede,diskutohet dhe sqarohen gjanat.
Pse,kush tha qe mashkulli gjithmone ka te drejte ne gjanat ku hasen keqkuptimet?!
Ka me mijera raste ku gruaja del ma e mencur dhe ma e shkathte se burri,kjo eshte e vertete!
Edhe une besoj qe ka raste ku personi(jo vec gruaja,po edhe burri) nuk merr vesh me fjale.Po na ndodhi nje gja e tille,ma mire me u nda.Ndahet njeri dhe dhembja kalon,te dy palet jane paq.
E jo me dhune!!
A e din ti qe ata femije qe rriten ne nje familje ku perdoret dhuna,dalin krejt te pa afte ta gjejne veten ne shoqeri dhe s`kane gjasa reale pastaj qe t`i kene familjet e veta normale?!!Me i fjale,kane me vuejt edhe femijet e tyne!
Njerezit ne pergjithesi,e ne vecanti femijet, i mban ne jete harmonia ne familje,ne rend te pare!Harmoni ka aty ku ka dashuri dhe respekt kundrejt njanitjetrit,jo aty ku ushtrohet dhuna!

Codexx
08-09-12, 20:55
gega 1, ngo ti tarak domoshin, 1 her e rreh fort ama fort a per me myt i bjen e ne pshtoft ma ajo vrengjele ste bon lazem ma gjith shok kini me kan veet ko me te than harroje qa u kon ma se -perseris gabimin ... ski nevoj ma kurr veq qehren pak mrrolshem edhe u kry a edhe punen me bo pune puno mire e me rregull, gjithqka ok...

A per kete rastin tjeter per 10 sekonda sa te munesh 15she

Me shqiptare me muhabet kurr smuj fiton msa me shka ne politik

Gega 1
08-09-12, 21:02
gega 1, ngo ti tarak domoshin, 1 her e rreh fort ama fort a per me myt i bjen e ne pshtoft ma ajo vrengjele ste bon lazem ma gjith shok kini me kan veet ko me te than harroje qa u kon ma se -perseris gabimin ... ski nevoj ma kurr veq qehren pak mrrolshem edhe u kry a edhe punen me bo pune puno mire e me rregull, gjithqka ok...

A per kete rastin tjeter per 10 sekonda sa te munesh 15she

Me shqiptare me muhabet kurr smuj fiton msa me shka ne politik
Codexx,
e kam pershtypjen se po te kuptoj.
Thjesht puna,une dhe ti jetojme ne dy botera krejt te ndryshme!!

Eshte pune fati ceshtja e marteses.Kane thene njerezit dhe kane pas shume te drejte: martesa eshte ne nje menyre LOTO!!
Une i falenderohem Zotit,te ne nuk lujane rol merrolat,arsyeja luan rol!
E para e punes;ma ka respektue shume nanen dhe nuk mund te ia harroj kurre!
Me fjale merremi vesh ne te dy.Ne s`na duhet dhuna.

Codexx
08-09-12, 21:06
Codexx,
e kam pershtypjen se po te kuptoj.
Thjesht puna,une dhe ti jetojme ne dy botera krejt te ndryshme!!

Eshte pune fati ceshtja e marteses.Kane thene njerezit dhe kane pas shume te drejte: martesa eshte ne nje menyre LOTO!!
Une i falenderohem Zotit,te ne nuk lujane rol merrolat,arsyeja luan rol!
E para e punes;ma ka respektue shume nanen dhe nuk mund te ia harroj kurre!
Me fjale merremi vesh ne te dy.Ne s`na duhet dhuna.

Gega1, e valla masi e ka dhan provimin qaty nuk besoj se ta bjen punen keq, veq gega1 kohran kan ndryshue a...

Se po ma bojn gati Ban-in kta te mdhajt..e si dihet llaf po bojm zero mi ka mledh bet...aren fetare forumin po thot pe bon

Bona-us
12-10-12, 06:34
gega 1, ngo ti tarak domoshin, 1 her e rreh fort ama fort a per me myt i bjen e ne pshtoft ma ajo vrengjele ste bon lazem ma gjith shok kini me kan veet ko me te than harroje qa u kon ma se -perseris gabimin ... ski nevoj ma kurr veq qehren pak mrrolshem edhe u kry a edhe punen me bo pune puno mire e me rregull, gjithqka ok...

A per kete rastin tjeter per 10 sekonda sa te munesh 15she

Me shqiptare me muhabet kurr smuj fiton msa me shka ne politik

Prej xhenetit ka dale dajaku :tongue:

Dardanesha
12-10-12, 10:11
hmmmmm :rolleyes: stop dhunes :mad:

Dardanesha
21-11-12, 12:20
Mos u bėjė i pashpirt, ajo ėshtė gruaja jote, nėna e fėmijėve t'u...

Ne kishim grindjen e parė natėn e kaluar, dhe ai tha shumė gjėra mizore! Ato fjalė tė tij vėrtetė mė lėnduan.
E di se i vjen keq dhe se nuk i ka menduar gjėrat qė i ka thėnė, sepse ai mė dėrgoi lule sot.
Unė morra lule sot, dhe nuk ishte pėrvjetori i martesės sonė ose ndonjė ditė tjetėr e veēantė.

Natėn e kaluar, ai mė hodhi pėr muri, dhe deshti tė mė ngulfasė! Dukej si ankth, nuk mund tė besojė se ka ndodhur vėrtetė!
U zgjova kėtė mėngjes e lėnduar dhe e mavijosur (nga rrahja).
E dija se atij me siguri i vjen keq, ngase sot ai mė dėrgoi lule. Morra lule sot dhe nuk ishte ndonjė ditė e veēantė.

Mbrėmjen e kaluar, ai mė rrahu pėrsėri, ishte shumė mė keq se herave tjera. Nėse e lė (braktisi) atė, ēfarė do tė bėjė?
Si do tė kujdesem pėr fėmijėt?
Po ēfarė tė bėjė pėr para (si t'i fitojė ato)? Unė jam shumė e frikėsuar nga ai, dhe frigohem ta lė (braktisi) atė!
Por, unė e di se atij me siguri i vjen keq, sepse ai mė dėrgoi lule sot...

Unė morra lule sot. Sot ishte njė ditė shumė e veēantė. Ishte dita e funeralit tim (ceremonisė sė varrimit).
Natėn e kaluar, mė nė fund ai mė mbyti mua. Ai mė rrahu deri nė vdekje. Vetėm po tė kisha mbledhur mjaft guxim qė ta braktisja atė (tė shkurorėzohesha prej tij), unė nuk do tė merrja lule sot...

AmonRa
14-12-12, 15:16
E veēanta e kėsaj forme dhune qėndron nė faktin qė ajo nuk drejtohet ndaj njė gruaje tė vetme, por ndaj tė gjitha grave si grup shoqėror. Dhunė ndaj grave ėshtė gjithēka qė iu mohon atyre tė drejtėn pėr tė shpalosur aftėsitė dhe mundėsitė e tyre pėr zhvillim, vetėm pėr shkak tė gjinisė sė tyre. Ajo ėshtė shpesh formė e pėrēmimit tė gruas qė ėshtė pranuar nė njė shkallė tė caktuar nė shoqėri, ndėrkohė qė nuk perceptohet fare nga burrat. Ndėrsa gratė pranohen si e keqe e domosdoshme ose si njė formė biologjike e marrėdhėnies burrė-grua.

Dhuna kategorizet nė dhunė tė strukturuar dhe dhunė personale. Me dhunė personale nėnkuptohen sulme tė drejtpėrdrejta fizike ndaj gruas sic ėshtė p.sh. pėrdhunimi i grave dhe vajzave, keqtrajtimi fizik dhe vrasja e grave. Dhuna personale qėndron nė shumicėn e rasteve, nė lidhje tė drejtpėrdrejtė me trupin femėror, me funksionin riprodhues tė gruas dhe seksualitetin e saj. Dhuna e strukturuar shprehet nė ideologjinq e ndjenjės sė inferioritetit, nė mospėrfilljen e statusit tė gruas dhe nė superioritetin e burrit nė shunė fusha shoqėrore.

Ndaj dhunės seksuale, qeveritė nuk reagojnė me tė njėjtat mjete dhe tė njėjtat masa ndėshkuese si ndaj veprave tė tjera penale. Dhuna ndaj grave, pėr njė kohė tė gjatė nuk konsiderohej fare si shkelje e tė drejtave tė njeriut, por si ēėshtje "e brendshme" e shteteve tė veēanta, ndėrsa nė shtetet e veēanta si ēėshtje "private" e viktimės dhe keqbėrėsit. Kjo i ka rrėnjėt nė dallimin e sferave "publike" dhe "private", qė ekziston qoftė nė shoqėritė tradicionale patriarkale, qoftė nė shoqėritė perėndimore.Deri sot, institucionet ndėrkombėtare pėr ruajtjen e tė drejtave tė njeriut pėrqendrohen kryesisht te burri. Nė kapitullin "ĒFARĖ?", tė drejtat e njeriut do tė paraqiten nė njė kėndvėshtrim qė u pėrgjigjet rrethanave tė jetės sė gruas. Tė ashtuquajturat tė drejtat e grave kėrkojnė krijimin e organeve tė veēanta dhe tė konventave specifike ndėrkombėtare. Nė shumė shtete tė botės, pėr shkak tė besimeve kulturore dhe fetare, kėrkesat e grave pėr barazi shihen si pa vend nė kuadrin e tė drejtave tė njeriut. Vendi i gruas si "njeri i dorės sė dytė" ėshtė ai qė ushqen dhunėn dhe diskriminimin. Edhe nė shtetet, nė tė cilat barazia mes burrit dhe gruas sigurohet nė kushtetutė, zbatimi i saj sigurohet vetėm nė mėnyrė tė pjesshme. Shkelja e tė drejtave tė grave: Vrasja pėr nder!? Marri....

"Krimet pėr nder" (honor crimes) janė shumė tė shpeshta nė lindje dhe juglindje tė Turqisė. Ato janė tradicionalisht tė pėrhapura nė tė gjithė hapėsirėn e Mesdheut, nė Lindjen e Mesme dhe mė tej nė Azi dhe nė Afrikė. Pėr ēfarė bėhet fjalė? Vajzat qė kanė humbur virgjėrinė, duhet tė kenė parasysh qė mund tė vriten nga familja. Njė marrėdhėnie dashurie ėshtė po aq vdekjeprurėse, sa edhe njė pėrdhunim apo abuzim seksual, madje edhe nga njė anėtar i familjes. Po kaq e kėrcėnuar ėshtė edhe njė grua qė shkel kurorėn me njė burrė tjetėr apo qė shkel fejesėn e stisur nga familja, pavarėsisht nėse ka shkuar ose jo me njė burrė tjetėr.)

Numri i saktė i vrasjeve pėr nder nuk ėshtė i njohur, ngaqė shumė nga kėto krime maskohen si aksidente. Vetėm nė qytetin Urfa nė Turqi, nė 5 vitet e fundit janė kryer 26 vrasje pėr nder. Nė Pakistan plagosen ose vriten ēdo vit nga tė afėrmit qindra gra pėr shkak tė marrėdhėnieve tė supozuara seksuale ilegale. Vajzat, nėse arratisen, ndiqen dhe vriten - mbyten, vriten me armė, digjen me benzinė, shtypen me makinė (nga anėtarėt meshkuj tė familjes) ose helmohen (nga nėnat e tyre apo vjehrrat). Nė raste mė tė rralla mjafton pėrjashtimi nga familja. Nganjėherė vajzat e "ēnderuara" martohen shpejt. Por edhe nė kėtė rast, vajza kėrcėnohet nga vdekja nėse "humbja e nderit" zbulohet nga familja e re.

Sfondi: Sipas moralit patriarkal, nderi i tė gjithė familjes varet nga virgjėria e vajzės ose nga pastėrtia (dėlirėsia) e gruas sė martuar. Nuk ka rėndėsi nėse vajza e humb vullnetarisht apo me dhunė virgjėrinė. Nėse "turpi" bėhet i dukshėm pėr tė tjerėt, nga njė shtatėzėnėsi, atėherė nderi i vajzės mund tė shpėtohet vetėm nga vdekja. Gruaja e prekur nuk mund tė presė ndihmėn e grave tė tjera nė familje, sepse ato duhet ose duan tė ruajnė tė pacenuar nderin e familjes. "Ēnderimi" i njė familjeje nga vajza mund tė shkatėrrojė edhe shanset pėr t'u martuar tė gjithė motrave tė saj.

Nė Anadollin juglindor, pėr shembull, dy tė tretat e tė gjitha martesave stisen nga familja. E rėndėsishme pėr prestigjin e familjes ėshtė cmimi qė duhet tė paguajnė pėr t'u martuar. Pėr shumė djem tė rinj, kjo ėshtė njė shumė tepėr e lartė, kėshtu qė ata duhet tė kursejnė me vite tė tėra pėr martesėn. Vajzat janė tė detyruara tė martohen me burra pleq. Pėr kėtė arsye shtohet numri i arratisjes sė ēifteve tė reja nė qytetet e mėdha.

Ēfarė bėhet kundėr vrasjeve pėr nder? Vrasjet pėr tė shpėtuar nderin e familjes, nė Turqi janė tė dėnueshme. Megjithatė, mė mirė pranohet dėnimi me burg, sesa ēnderimi i familjes. Shpesh, pleqėsia e familjes ngarkon njė anėtar tė mitur tė familjes, pėr shembull vėllanė e vogėl, pėr tė kryer vrasjen, pėr t'i shpėtuar dėnimit (ndėshkimit). Tė shumtėn e herės, mundėsia e vetme pėr gratė pėr t'i shpėtuar vdekjes, ėshtė arratisja. Megjithatė nuk ekzistojnė direktiva ligjore qė tė bėjnė tė mundur azilin pėr kėto gra. Edhe vajzat dhe gratė e atyre qė kanė emigruar nė Evropė, janė tė kėrcėnuara, sidomos kur pretendojnė tė kenė tė drejtat qė i shohin edhe te gratė evropiane.Dhuna nė lidhje me prikėn

Shumė viktima vdesin nga plagėt, pėrpara se tė mund tė hetohet pėr shkaqet; tė mbijetuarit nuk pranojnė tė dėshmojnė nga frika.

Fillimisht, gratė keqtrajtohen psikikisht dhe fizikisht nga burri dhe familja e tij. Ngaqė kthimi nė shtėpinė e prindėrve ėshtė i ndaluar pėr shkak tė "turpit", shumė prej tyre vrasin veten. Gratė e tjera mbulohen zakonisht me kerozinė dhe iu vihet flaka. Soba me kerozinė ka pothuajse nė tė gjitha shtėpitė, prandaj vrasje tė tilla fshihen si "vdekje aksidentale nė kuzhinė".

Arsyeja kryesore pėr vrasjet pėr prikė, janė interesat financiare, pėr shembull kur prindėrit e nuses nuk janė nė gjendje tė paguajnė ēmim in e nuses, nėse nuk arrijnė tė paguajnė kėrkesa tė tjera ose kur bashkėshorti kėrkon njė martesė tė dytė pėr njė prikė tjetėr.

Jeta dhe shtesėn ,qė burri apo tė afėrmit e tij bėhen pėrgjegjės pėr cdo vdekje jonatyrore gjatė shtatė vjetėve tė parė tė martesės, pėr sa kohė nuk mund tė dėshmojnė tė kundėrtėn (pafajėsinė). Pavarėsisht nga kėto masa tė marra vazhdojnė tė kryhen vrasjet pėr shkak tė prikės.Dhuna nė familje

Dhuna nė familje ushtrohet kryesisht ndaj anėtareve femra nė familje nė rolin e tyre si vajza, nuse, motra, bashkėshorte apo ish bashkėshorte, partnere apo ish partnere, tė dashura apo ish tė dashura. Autorėt janė (me pak pėrjashtime) anėtarė burra tė familjes. Kjo formė dhune kundėr grave kapėrcen kufijtė kulturorė, fetarė dhe rajonalė. Disa shembuj:


sulmet fizike, p.sh. rrahjet, pėrplasjet, shkuljet e flokėve, djegia me ujė tė nxehtė, djegia nė zjarr, pėrcmimi dhe vrasja;

detyrimi seksual dhe pėrdhunimi;

dhuna psikike, p.sh. keqtrajtimi verbal (me fjalė), izolimi nga familja dhe personat e tjerė;

Marrja e burimeve fizike dhe ekonomike.
Dhuna nė shtėpi ėshtė njė dukuri, sė cilės nė shumė vende i kushtohet ende shume pak vėmendje. Nė shumė raste, dhuna nė familje nuk konsiderohet si vepėr penale (krim). Pėr kėtė arsye, studimet nė vendet e veēanta janė tė paplota. Kėto studime si dhe tė dhėnat zyrtare (statistikat e policisė) paraqesin vetėm njė pjesė shumė tė vogėl tė pėrmasave tė vėrteta tė dhunės.Dhuna nė familje ushtrohet kryesisht ndaj anėtareve femra nė familje nė rolin e tyre si vajza, nuse, motra, bashkėshorte apo ish bashkėshorte, partnere apo ish partnere, tė dashura apo ish tė dashura. Autorėt janė (me pak pėrjashtime) anėtarė burra tė familjes. Kjo formė dhune kundėr grave kapėrcen kufijtė kulturorė, fetarė dhe rajonalė.STOP ,boll ma .Shekulli 21.