PDA

View Full Version : Shkurorėzimi dhe fėmijėt???


RRUSHI
13-10-11, 11:10
Do te deshiroja opinjonet tua ...Kjo dukuri sa po vjen e po shtohet dita dites edhe ne kombin ton jo qe nuk ishte por siq duket po shtohet me vrull te math por sido qe te jet qfar deshiroj une te dij eshte se si femijet e perjetojn , perballojn ket dukuri kur ne shum raste manipulohen nga njeri apo tjetri por edhe nga te dy print per qellime te vehta ??? Ju lutem vetem debate serioze ...

uck_aksh
13-10-11, 11:19
para se te vendosesh per martes duhesh te mendohesh shum per jeten qe do ta vazhdosh me at, nuk duhet tja shikon vetem bukurin e jashtme edhe fjalet qe ti thot ne at moment, nuk duhesh ta shikon kuleten se a ka pasuri, nuk duhesh ta shikon qfar automobili ka, duhesh ta shikosh dhe ta sprovosh qfar zemre ka,
nese e verteton se ka dashuri te sinqert ndaj teje nuk ka interes ndaj pasuris,bukuris aty edhe nuk ka me pas as divorc

pse po ndodhin sot shum divorce tek ne
nje pergjegje shum e thjesh "lakmija ndaj pasuris jo ndaj dashuris"

jEtA_1
13-10-11, 15:54
Kam nje familje shqiptare ketu ku une banoj te dy bashkshort jan te divorcuar me shume se tet vite arsya e ndarjes ishte se bashkshortja pasi morri statusin e perhershem dhe morri banes nga shteti qe dmth nese nuk punon shteti ta paguan dhe nese je nene e vetme dmth pa bashkshort ketu e ke jeten falas deri sa ti bone fmiu me i vogel 16 vj dhe menjeher pasi i realizoj te gjitha keto e largoi burrin nga shtepi me arsyen se ai eshte i nivelit te ulte nuk din te jet evropian sepse ajo deshironte qe mbremjet ti kalonte neper klube te nates e largoi burrin dhe i ndali femit per perfitimet e veta e jo qe i donte e tani e shohim se cdo dit ne shtepin e saj vin lloj lloj njerz shoqrohet me lloj lloj nivele te njerzve kurse bashkshorti i saj kur vjen ti marr femit ti takoj ndonjiher ajo e kushtezon me para e ai i ngrati veq per hir te tyre paguan vetem e vetem ti takoj edhe pse femit nuk kan dashuri ndaj tij por dalin me te vetem e vetem per tju bler gjera qe ata duan si p.sh telefona te modelit te fundit garderoba te firmave te njohura etj etj dhe lirisht mund te them se keta femij jane totalisht te prishur moralisht cdo dit kan probleme her ikin te baba her vin ketu te nena e vet e cila i dirigjon se cka te bejn dhe si te veprojn .
Une per vete kam nje keshill per personat e divorcuar nese ata ndahen nuk duhet te jetojn ne te nejtin qytet sepse edhe nese do krijojn lidhje te re ajo do ju shkatrrohet nga problemet qe do i sjellin femit apo bashkshortja a bashkshorti njeri tjetrit kshtu qe sa me larg do te ket me pak probleme.........

Drenushaa
13-10-11, 20:43
Kam nje familje shqiptare ketu ku une banoj te dy bashkshort jan te divorcuar me shume se tet vite arsya e ndarjes ishte se bashkshortja pasi morri statusin e perhershem dhe morri banes nga shteti qe dmth nese nuk punon shteti ta paguan dhe nese je nene e vetme dmth pa bashkshort ketu e ke jeten falas deri sa ti bone fmiu me i vogel 16 vj dhe menjeher pasi i realizoj te gjitha keto e largoi burrin nga shtepi me arsyen se ai eshte i nivelit te ulte nuk din te jet evropian sepse ajo deshironte qe mbremjet ti kalonte neper klube te nates e largoi burrin dhe i ndali femit per perfitimet e veta e jo qe i donte e tani e shohim se cdo dit ne shtepin e saj vin lloj lloj njerz shoqrohet me lloj lloj nivele te njerzve kurse bashkshorti i saj kur vjen ti marr femit ti takoj ndonjiher ajo e kushtezon me para e ai i ngrati veq per hir te tyre paguan vetem e vetem ti takoj edhe pse femit nuk kan dashuri ndaj tij por dalin me te vetem e vetem per tju bler gjera qe ata duan si p.sh telefona te modelit te fundit garderoba te firmave te njohura etj etj dhe lirisht mund te them se keta femij jane totalisht te prishur moralisht cdo dit kan probleme her ikin te baba her vin ketu te nena e vet e cila i dirigjon se cka te bejn dhe si te veprojn .
Une per vete kam nje keshill per personat e divorcuar nese ata ndahen nuk duhet te jetojn ne te nejtin qytet sepse edhe nese do krijojn lidhje te re ajo do ju shkatrrohet nga problemet qe do i sjellin femit apo bashkshortja a bashkshorti njeri tjetrit kshtu qe sa me larg do te ket me pak probleme.........
Thot nje fjal e urt popullore,,te vegjlit i han mollat ,te mdhenjve u mpihen dhembet''.Po kur esht fjala per divorcin ndryshojn rolet .Femijet jan ata qe e perballen me pasojat e prinderve te pa pergjegjshem .

taraku-1
14-10-11, 03:07
Kam nje familje shqiptare ketu ku une banoj te dy bashkshort jan te divorcuar me shume se tet vite arsya e ndarjes ishte se bashkshortja pasi morri statusin e perhershem dhe morri banes nga shteti qe dmth nese nuk punon shteti ta paguan dhe nese je nene e vetme dmth pa bashkshort ketu e ke jeten falas deri sa ti bone fmiu me i vogel 16 vj dhe menjeher pasi i realizoj te gjitha keto e largoi burrin nga shtepi me arsyen se ai eshte i nivelit te ulte nuk din te jet evropian sepse ajo deshironte qe mbremjet ti kalonte neper klube te nates e largoi burrin dhe i ndali femit per perfitimet e veta e jo qe i donte e tani e shohim se cdo dit ne shtepin e saj vin lloj lloj njerz shoqrohet me lloj lloj nivele te njerzve kurse bashkshorti i saj kur vjen ti marr femit ti takoj ndonjiher ajo e kushtezon me para e ai i ngrati veq per hir te tyre paguan vetem e vetem ti takoj edhe pse femit nuk kan dashuri ndaj tij por dalin me te vetem e vetem per tju bler gjera qe ata duan si p.sh telefona te modelit te fundit garderoba te firmave te njohura etj etj dhe lirisht mund te them se keta femij jane totalisht te prishur moralisht cdo dit kan probleme her ikin te baba her vin ketu te nena e vet e cila i dirigjon se cka te bejn dhe si te veprojn .
Une per vete kam nje keshill per personat e divorcuar nese ata ndahen nuk duhet te jetojn ne te nejtin qytet sepse edhe nese do krijojn lidhje te re ajo do ju shkatrrohet nga problemet qe do i sjellin femit apo bashkshortja a bashkshorti njeri tjetrit kshtu qe sa me larg do te ket me pak probleme.........

Shqiptarkes (shnolles ) qe sja koqit me vakt frenin me i thon krejt qka i ki te gjall ne Kosove ti masakroj.. me bo me lue bisht nrysh smuj bon, se shnolla nuk njeh Zot dhe se ska pik meshire ajo dihet 98% i ke te tilla sikurse qikjo rrospa qe po dojka me jetue ne stilin modern kulllturum evropian me zezak e duke i traumatizue thmin tu e bo shpin puff..., poi i paqin ne qaf ne at dynja thmin e vet kur do dalin para Allahu...

me pas mundsiii qata thmi mi marr ne kosove me i kthyeee... me u perkujdes shteti per ta, e rrospen me lon mu ngieeee kur thmin sja kisha lan mi pa kurr hiq kurr se nuk e meriton por e ka edhe familjen pisssssssss qe e perkrah dlejtat e femleeees , se jo breeeee vallahin se kish kakit as te une qika jemeee me kon e shtume si kjo rrospaaaa i kisha than as kurr mos ja msyj ksaj dere....,as hallall sja kisha bo..mndin qe e kom rrit.

Hajra
14-10-11, 08:21
....divorci eshte nje plage e shoqerive njerzore qe fatkeqsisht nuk ka dhe nuk do te ket sherim, me se keqi dhe ne menyre me te padrejt e pesoin femija. Nuk eshte e drejt te ia mohosh femiut te drejten e rritjes ne dashurin e te dy prinderve ngase vetem keshtu munde te quhet dashuri, ne te kunderten eshte shkatrrim. Per hir te femijeve gjdo veshtersi do te duhej te tejkalohet dhe mos te vije deri te ndarja. Provoni dhe testoni mardhenien tuaj para se te lindin femije, pastaj eshte teper vone dhe nuk ju mbetet tjeter vetem se te pajtoheni me fatin. Nuk ndahet njeriu i arsyshem per nje gje te vogel, vetem diqka extreme dhe e pa perballushme do te ishte arsyja qe njerezit te heqin dore nga nje martes qe ka femije.

Zero Cool
14-10-11, 09:07
Ne kohen moderne, 2 njerez dashurohen dhe shpeshe here pa i menduar mire te gjitha vendosin te martohen qe si pasoje jane femijet. me kalimin e kohes shohin qe mes partnereve ka interesa dhe mendime diametralisht te kunderta dhe pasi qe martesa eshte bere jo per te bere femije por per shkak te dashurise qe kan ndje ne momentin e caktum, dhe kure jeta me bashkshortin behet e padurushme, marrin vendimin (ndoshta vendimin me te rendesishem ne jeten e tyre), ndarjen nga bashkeshorti/ja duke i paramendu pasojat dhe perparesite e kesaj ndarje. Natyrisht qe humbesi me i madh ne kesi raste jane femijet por si qe e ceka ne fillim zakonisht ne kohen e sotshme martesa eshte bere shkaku i dashurise e jo per te krijuar familje, femijet pra jane pasoje e asaj dashurie. Me fjale te tjera personi qe beri divorcin pati arsyje te forta per te sjelle nje vendim te tille (po flas per shumicen apsolute te rasteve e jo per rastet extreme).
Ne vendin ku jetoj une, mu per kete arsyje, kan "zbulu" nje metode tjeter. Nje qift, para se te martohen, bejne bashkejetese. Kjo do te thote nje prove gjenerale e dashurise prove se sa jane te afte te jetojne njeri me tjetrin si dhe a kane perafersisht interesa dhe mendime te njejta. Nese dallimet mes tyre jane vertete te paperballushme vendosin te ndahet duke kursy dhembjen e madhe, dhembjen e ndarjes se femijeve.
Te Shqiptaret te cilet deri vone jetuan jeten partiarkale dhe tradicionale, martesa behej nga pelqimi i prinderve dhe jo nga dashuria e qiftit (sepse qifti as qe njihej mes vete). Kjo nuk sillte shume ndarje shkaku i jetes tradicionalo-partiarkale qe thashe por ne disa raste kishte divorce edhe ne ate kohe.
Tani shume martesa behen shkaku i interesit. Ne te gjitha fejesat dhe martesat qe behen ne Kosove po degjoja fjale grashe si : djali/qika mire edhe shum mire i kan punet se ishin jasht, pare kishin llom, baba pi punojke atje, ktu... qe ne rend te pare si arsyje qe do te kete mirekuptim eshte mireqenja sociale. Vertete mireqenja sociale nuk sjelle dashuri e me se paku lumturi!
Gjithashtu ne kohe te fundit jane thy "tabu-t" tradicionalo patriarkale dhe qiftet po bashkejetojne. Se sa eshte bashkejetesa e mire ne shoqerine tone eshte teme ne vete , por gjithsesi shpresoj qe kjo do te zvogeloj divorcet e shumta te cilat ndodhin tani mu per shkak te arsyjeve qe thash me larte.

Edhe nje here dua te ceki qe shumica apsolute e divorceve jane pasoje e mosmirekuptimit me qifteve dhe nese duhet analizuar kete dukuri duhet vene veten ne poziten e atij/asaj qe eshte ndare. A kishe jetu nje jete me dikend qe thjesht ta ben jeten ferr (duke mos harru qe vetem nje jete kemi per te jetuar) ?!

ps: Nese prinderit sadopak duan te ia zbusin dhemjen e femijeve per jeten me njerin prind, mund ta bejne ate ne menyra te ndryshme, si psh respekti i plote ndaj femijeve (edhepse jane te ndare), vizitat e shpeshta te femijeve te prindi me te cilin nuk jetojne etj....

Murgesha
14-10-11, 10:45
Shkrim me vend paske bėrė ZC, ku edhe pajtohem thuja me tė gjithat.

Do tė shtoja:

Dje:

"Ftyra e familjes mbi tė gjitha"

Tė martonte babai dhe duhej tė ulje kokėn, mirė apo keq duhej tė ruhej ftyra e familjes, edhe pse ndoshta personi me tė cilin je martuar asku nuk tė pėrshtatet!


Sot:

Ftyra e familjes deri diku, e mė sė shumti rahatia e fėmiut!

"Dy atllarė nuk lidhen nė njė mullar"

Fėmijėt e sotėm tė rriturr me "tana tė mirat" e tė stėrpėrkdhelur e presin edhe martesėn njė lloj pėrkdhelje tė vazhdueshme prej partnerit, pa menduar se edhe vet duhet tė japin pėrkledhje!

Tė rralla janė ato familje qė e rrisin vajzėn me njė edukatė tė rreptė, dhe tė pėrgaditur qė nė shtėpi tė burrit duhet tė ulė kokėn e tė ndėgjoj fjalėn e burrit. Gjithnjė e mė shumė ndėgjohet fjala vajzėn e kam rritė si princesh dhe nuk lejoj askė tė jetė mbi te. E njėjta ndodh edhe me djemt, i llogaritur tan jetėn si princi i familjes nuk guxon tė ja prish askush e hiq e mė hiq gruaja e tij nė tė ardhmen.

Kjo parapėrgaditje pėr jetėn e tyre bashkėshortore sjell konflikte tė mėdha kur ata vendosin tė martohen apo bashkėjetojnė, sepse si ajo vajza princesh si ai djali princ pret tė trajtohet njėsoj edhe prej gruas apo burrit!

Gjithnjė e mė shumė edhe te shqiptarėt hasim prind tė ndarė, diku tė mirėkuptuar pėr rriten e fėmiut edhe pse tė ndarė e diku njėri prind pa tė drejtėn pėr tė par rritėn e fėmiut tė vet!

Ndarja nuk ėshtė gjė e re nė shoqėrinė tonė, jan ndarė edhe mė parė ēiftet, e do tė ndahen edhe nė tė ardhmen, prandaj pėr tė mos lėnė fėmijė "rrugėve" jam pro bashkėjetesės ama pa fėmijė. Tė shifet mirė e mirė nėse ēifti pėrshtatet sė pari mes veti e pastaj tė hyjė nė martesė dhe tė krijohet familja!

Naki
14-10-11, 15:41
Pėrshėndetje pėr autorin e Temės-Rrushin!

Ndarjet bashkėshortore janė tė dhimbshėme pa gjykuar fajtorin,jeta nuk kalohet aty ku nuk ka harmoni familjare,Presionet te ndryshėme psikologjike dhe trauma.
Fėmijėt nė kėtė situatė bartin pasojat mė te vėshtira shpirtėrore dhe sociologjike qė kanė pasojė nė ndertimin e jetės ku buzėqeshja prindėror do tju mungojė gjatė tėrė jetės.
Pėrballimi i pasojave tek fėmijėt nga divorci i prindėrve kėrkonė ndihmė profesionale nga psikologu nė bashkėpunim me prindėrit .
Edhe anėtarėt tjerė te familjes sė ngushtė duhet tė luajnė rolin aktivė nė mbėshtetjen e fėmijėve por gjithėnjė duke ditur ose konsultuar me Prindėrit e fėmijėve.

Domira
14-10-11, 16:27
Gjithsesi se, qetėsia shpirtėrore pėr njeriun ėshtė gjėja mė e rėndėsishme pėr njeriun dhe kjo e drejtė ėshtė e vetkuptueshme pėr secilin.
Nė momentin kur njėri nga bashkėshortėt nuk e ndjen kėtė qetėsi shpirtėrore pėr njė apo ndonjė arsye tjetėr, sigurisht se fillojnė shqetėsimet si nė mes tė bashkėshortėve poashtu edhe te fėmijėt edhepse femijėt mund tė mos e shprehin hapur, por qė kjo gjė le trauma tė cilat shfaqen mė vonė gjatė jetės.
Tani kur mosdurimi nė mes bashkėshortėve arrin kulmin dhe jeta e pėrbashkėt bėhet e pamundur, nė rast tė divorcit fėmijėt janė ata tė cilėt do ta pėsojnė mė sė shumti.
Normal se pėr bashkėshortėt tė cilėt e megjithate kanė dashuri pėr njėri tjetrin dhe janė nė gjendje tė sakrifikojnė shumė pėr fėmijėt, dhe kur nė mes tyre nuk ka dhunė, ata do tė duhej ta peshojnė se a do e kenė mė vėshtirė fėmijėt tė jetojnė me trauma dhe me prindėr tė cilėt nuk i bėjnė ata tė lumtur, apo ėshtė me lehtė qė ata tė jetojnė me njėrin prind, mė tė qetė, pa trauma por nė anėn tjetėr me vuajtje e mall pėr familjen.
Kjo varet nga personaliteti i prindėrve, siq tha Murgesha, nėse kemi tė bėj
mė me prindė tė tipit "Dy atllarė nuk lidhen nė njė mullar", ose nėse kemi tė bėjmė me prindėr tė cilėt mendojnė mė larg dhe pėr hir tė familjes dhe fėmijėve janė nė gjendje ti tejkalojnė mospajtimet e "imta" pėr tė cilat nuk prishet familja.
Sidoqoftė mendoj se dhuna e cfardo forme qoftė, fizike apo psiqike ndaj njė njeriu, apo nė kėtė rast ndaj bashkėshortėve ėshtė absolutisht e papranueshme dhe ėshtė shumė gabim qė tė tolerohet dhe tė jetohet nė rrethana tė tilla, si pėr fėmijėt poashtu edhe pėr bashkėshortėt.

emine
14-10-11, 18:44
Dikur ka qen e jashteligshme (bashkejetesa) martesa eshte pasoje e nje ligji qe ka preadhje te lasht tek njerzimi,ndersa tek shqiptaret pse ka divorce cdonjeri nga ju e di,jan ende gadi 70% te gjenerates se kaluar te martuar pa deshiren e tyre apo te frymzuar per tu martuar pa qen te pergaditun,vajza e pashkolle e ka ditun shume heret ate e pret nje martes ,sepse ne shtepin e babes ska qka qendron gjat,e papunsuar dhe vedisuar ka pas te vetmen zgjedhje te pretnje (DUDUK) cfardoqofte dhe te martohet.
Ja pse lindin dhe femijet sepse ne fillim te nje martese,te cilelt qiftet njifen shum pak ndodhe dhe krijimi i nje familje:TEK SHQIPTARET DUHET ME BA FMIJE.Kush jan ata qe kan kujdes nga shtazanija,ne diten e pare te marteses ju flitet qiftit per femije,pa njohur njeri tjetrin dhe ato qka pesojne ne nje jete bashkeshortore,tjetri problem eshte shtypja e vajzes (ne shumicen e rastev),,,Ku ate dite qe ka dal nga shtepija e babes i eshte then:KY A ZOTI YTE,ka te drejte te sudnoje,dhe per cikrrime ske qka ankohesh apo kthehesh tek ne,ose msyja naj ure ku e gjen ma ngat,ket e din shume meshkuje shqiptar dhe shfrytzojne deri ne maksimum presionin ndaj femres.Po Fatmiresisht femra sot eshte vedisu,ka pune ka dhe sgjedhje tjeter pos dhunes psiqike apo fikzike,andaj sot ndodhe qe ajo femer thote STOP!
Njerzit flasin per Divorcin sepse nuk jan konfrontu asnjeher em ket dhembje,me ket sfid ,flasin dhe paragjykojne nga larg nga ajo qka dijn nga i treti,ku dihet per tu ber keq duhen dy me qen,por ne rastet shqiptare dihet se meshkujt jan shume here pergjegjes per shkatrrimin e nje familje,dhe ne anen tjeter femra mbetet fajtore...
Dhe kure behet fjal per femijet,femijet ne nje ndarje ne ditet e sotme vetem sa perfitojne,nese ndarja ska qen em tragjedi dhe drama dhe ka qen me marreveshje te dy paleve,femijte perfitojne kujdesin me te madh nga nena,dhe ne anen tjeter babai jep cdo kohe te lire duke u ofru femijve cdo argetim.
Njerzit ngushllojne veten nese rrisin femijte bashk,po si lidh ne fakt asgje,njerzit paragjykojne dhe shofin zi Dirvorcet dhe ne fakt femijte perjetojne edhe ne nje familje te bashkuar drama ,tragjedi,dhune .Dhe per fund sado te mire te jemi me fmijet cdo prind ben gabime,cdo prind do ket herdukurdo perballje me fmijen e vet dhe do degjoi nje dite qe nuk ka ber gjithqka mire,dhe cdo femije do uronte te jen prinderit e lumtur,ku ska dashuri mirkuptim dhe behet jeta ferr Divorci a vetmja sgjedhje,ka qindra prind qe kan drejtu gishtat femijve dhe shume NENA SHQIPTARE qe kan then:PO mos tishit kan ju fmija mije me ket idijot se kisha jetu tan ket jete,A MENDONI SI NDIHEN KTA FMIJE?Jma e sigurte ka shume nga ata qe lexojne ket shkrim qe kan degju kto fjal.Me keq se nje fmnije qe mesone qe nga fillimi jetes tij,une jam i rendesishem,jeten qe jetoi e dua,dhe askush nuk ka te drejt te me izoloje me dhune,pos me miresi dhe dashuri.
99% e shqiptareve jan rrit me prind po as 70 % te tyne ne kohen e sotme jan me trauma,jan kjo perqindje qe ne msheftesi do tregonin sa ju ka mungu dashuria,pra divorci dhe ndarja e prinderve nuk eshte ferr,ferr eshte te degjoi nje fmije cdo dite shamje rrehje dhe perbyzje ne mes prinderve,tmerr a me shku shoqeria e fmijes tek fmija e mi than babi e mami yte kan afere i pam me filan fistekin atje,tmerr eshte me degju fmija nga nena ne njeren ane shamje ne emer te babes,dhe e kunderta,tmerr a me jetu ne dhune,dhe me tmerrshme eshte dhuna psiqike,po nje gje me tmerrone me shume,njerzit tjeter qka mendojne dhe tjeter qka shprehin.Ne te vertet jan permbi 50% e qiftev qe mbas disa vjetve martes do uronin ndarjen,po interesat dhe friga eshte aq e madhe saqe njerzit vazhdojne te shkatrrojne veten partnerin dhe femijte e tyre dhe jetojne te bindur qe jan familje e persosur,dhe per nje familje te persosur nuk mjaftone nje portret per te tjeret ,per familje te lumtur mjaftone dashuria e prinderve qofte qe bashkuar apo te ndar,dashuria eshte ajo qka i lidh e jo nje foto per sy e faqe te tjerve.....
PS.kam rats te vertet ku nje femer perdikojke per moral dhe kunder divorcit,dhe mbas 25 vjetve martes kure e njohu burrin e saj dhe aferet e tij vendosi ta braktis,pra jo femijte po ajo vetem ishte gjyshe,dhe sote jetone me te dashurin e saj ,kshtuqe do shkruajm me gjat ne dardani e shofim si do qendron mendimi i disave mbas 10-15 vitev....

emine
14-10-11, 18:51
Ne ket forum jan em shume se 80% te martuar ,vetem dy qifte njohe ketu qe jan sebashku te tjeret i drejtohen te dashurve dhe dashurave virtuale me fjal ,athu sa afere dhe takime jan ba ne msheftesi dhe pa diture grueja apo burri,me pas qen aq te lumtur siq shprehi i kishi marre bashkeshortet dhe bashkeshortet me vete,,,,,
kaq me pate mbet pa shtu,se po mvjen inati kure po rreni ashiqare...

elvio
14-10-11, 21:28
Aq sa tabu ajo tema e seksit,e shumefishon kjo e ndarjes,por gjithsesi me mire edhe me qarte del qe asnjehere mos genjehet vetja(do theret zemra njehere,por s'do theret perdite).
Femijte?
Eshte normale qe kalojne ne nje lloj stili si dicka traume,por kjo kalon,edhe me vone s'ekziston nga prania e nenes me kujdesin e saj.

Teksa lexoja temen me komentet mu kujtua nje shprehje e nje vajze qe ish rrit pa praine e babit sepse ai kish ik me nje tjeter,edhe e ema pas disa vitesh larguar nga Shqiperia martohet me nje shtetas te huaj,edhe ky zoteria qe i ish kujtuar e bija kish marr vullnetin ta kerkonte,edhe nepermjet kanalit telviziv ne emisionin njerez te humbur e arrin ate qe gjeti gocen e tij,edhe me lot(se di si ishin ata)i thote bija ime,ku je,dua te te takoj.

Ajo kerkoi t'ia perkthenin sepse kish harruar shqipen sikurse tha,edhe i thote.

''S'kam faj une per ate spermen tende qe e hedh,edhe s'dukesh,,Mos me shqeteso!!!

Edhe pse ne keto kohera qe te gjithe jemi bere Shakespear per dedikim dashurie ,por fatkeqesisht s'dijme ta respektojme ate.
Flas ne shumes,mos personalizohet tema.

Vitet japin rezultate te ndryshme mbi femijte,edhe arrijne te kuptojne qendrimin e drejt te secilit prind biologjik,kur arrijne ne ate moshen e pjekurise.

Domira
15-10-11, 00:35
Jeta ėshtė kompromis, cdo ditė ėshtė kompromis pėr tė kriju dhe pėr tė mbajt dicka tė mirė. Cdo ditė nė raportet ndėrnjerėzore ėshtė tė marrėsh dhe tė japėsh pėr tu ndje i dashur dhe pėr ti dhėnė dikujt tjetėr tė njejtėn ndjenjė.

Perfeksionizėm nuk ka as nė raportet ndėrnjerėzore e as te vetė njeriu.

Dashurinė qė e kėrkon njeriu duhet tė ja japi dikujt nė tė njejtėn masė, kėshtu krijohet ekuilibri, raportet stabile.

Pėr tė kriju njė familje tė lumtur duhet sakrifiku shumė, duhet dhėnė shumė, duhet investuar shumė: durim, mirkuptim, kohė, dashuri, investim material.

Poqese mendojmė vetėm pėr nevojat tona, kemi vetėm kėrkesa, kemi vetėm vėrejtje ndaj partnerit atėhere kemi tė bėjmė me egoizėm dhe nuk jemi tė intersum aspak pėr tė bėrė pėr partnerin dhe fėmijėt po aq sa kemi nevojė nga ata qė tė na ofrojnė neve. Nė kėtė rast ne nuk jemi tė interesuar pėr tė kriju dhe pėr tė mbajtur familje. Ky qėndrim shprehet edhe nė punė dhe nuk garanton krijim tė njė klime tė shėndoshė bashkėpunimi e as progres nė perspektivė.

Njeriu ose ka nevojė pėr tė mbajtur familje ose nuk ka nevojė.

Njeriu qė nuk ėshtė nė gjendje (nuk do) tė mbajė familje ai nuk mund tė jetė i suksesshėm as nė mbajtjen e njė grupi mė tė madh tė njerėzve nė vend pune ose nė aktivitete tjera partiake apo tjera.

Njė njeri qė nuk ėshtė i gatshėm qė tė bėjė kompromise me bashkėpunėtorėt e vet, me rrethin e vet dhe pėr tė mirėn e secilit individ dhe sė kėtejmi edhe tė kolektivit, atėherė ai njeri shpejt dėshton nė raportet ndernjerėzore (vend pune ose familje) ose qėndrron nė krye tė njė grupi me dhunė, mashtrime e tj dhe njė i tillė quhet diktator ose "kriminel", hajn, hajduk etj.

Kėto janė vetėm disa mendime tė mia tė castit tė cilat i hudha nė "letrėn" e Dardanisė.

Hajra
15-10-11, 09:39
Mendoi qe ne shumicen e rasteve vie te ndarja pasi qe njeriu hyn ne ne lidhje pa u marre shume me veten dhe pa e njohur sa duhet partnerin. Problemi numer nje eshte kur njeriu nuk din qka kerkon, nuk ka nje vizion per jeten dhe mashtrohet nga ndjenja e castit. Secili ne radhe te pare duhet ta njoh veten, mandej te dije qka kerkon dhe per te gjetur njeriun e duhur per jete ai mbi te gjitha duhet te flase hapur dhe pa rrena. E di qe shume martesa behen me premtime dhe genjeshtra, qka te pritet nga nje martes e tille, me rrena fillon me rrena dhe probleme perfundon.

p.s. Ka qifte qe edhe pse jetoin te martuar per vite te tera, duhen dhe kaloin mire si ditet e para te marteses, per dikend kjo eshte e pa besushme.

RRUSHI
16-10-11, 11:07
Ju pershendes te gjidhve per komentet e juaja por wow kush komentoj ...!!!miqt e vjeter ju e dini se kush jeni prandaj ju pershendes me gjith zemer ;-) tash te ikim te tema qe kisha hapur , shum nga ju ishit perqendruar te divorci (shkurorzimi) martesa grua e burr , ndoshta isha une qe nuk isha i qart por mu po me interesone te dija se qka mendoni per femijet ne ket rast se si ata e perjetojn ket fenomen , jam une qe po kaloj ket rruge dhe sinqerisht po kerkoj mendimin e juaj ...ka qe nje vit e gjysem qe nuk kam par femijet e mij , do te thonit pse , fal mentalitetit ton te kalbur...por kjo gje nuk po me mundon sepse ndoshta edhe une jem nga ata sepse jam shqiptar dhe nuk po i vej faj askuj qe ne fakt une mendoj se jam fajtor , por tash ndodhi qka ndodhi dhe jeta vazhdon deshem zdeshem , por qfar te bejm me femijet qe jan te pa fajshem dhe ne i sollem ne ket bote...ajo i perdor kundra meje nga inati qe ka ndaj meje , mendoni se eshte e drejt qe ti perdorim femijet ne ket rast kur ata jane ne mes dy zjarreve babe e nene te vetem i ke ...???

elvio
16-10-11, 11:15
Rrushi.

Per ndalesen qe femijte s'mund te shohin prinderit e tyre ka rruge gjykaten e cila merr vendime,edhe ajo jep nje kohe te caktuar qe te takosh femijte.
Nqs ka refuzim ata shoqerohen nga policia ne takim,por gjithsesi ata kane nevoje per te te takuar,edhe lufta duhet te jete e madhe per ti pasur afer,edhe pse sa dita qe kalon pa i takuar ata eshte si ajo puna e nervit qe dobesohet ,edhe e veshtire te marr fuqine serish .

C'frymezim marrin???
Ka te beje shume shume,edhe per te ndryshuar mendjen e tyre duhet tu jesh ne prani,tu tregosh dashur,edhe interesim.:smile:

Naki
16-10-11, 11:36
Rrushi sė pari mė vijė keq pėr situaten e krijuar qė po kaloni.

Duke mos ditur shumė detaje ėshtė pak sa vėshtirė tė jipet ndonjė sygjerim qė do tė ndihmonte.
Duke u nisur nga tė panjohurat mund tė shqyrtohet mundėsia e aktivizimit tė ndonjė Juristi/avokati sa mė duket ju jetoni ne Skandinavi dhe ligjet mbi familjen kanė rregulla tė veqanta.
Sė dyti do tė pėrpiqėsha tė kėrkojė ndihmen e ndonjė miku tė juajė tė pėrbashkėt qė tė luaj rolin e ndermjetėsuesit dhe tė komunikojė pa prezencen e juajė fizike dhe tė ju mundėsojė takimin me fėmijėt tuaj.

Murgesha
16-10-11, 11:45
Ju pershendes te gjidhve per komentet e juaja por wow kush komentoj ...!!!miqt e vjeter ju e dini se kush jeni prandaj ju pershendes me gjith zemer ;-) tash te ikim te tema qe kisha hapur , shum nga ju ishit perqendruar te divorci (shkurorzimi) martesa grua e burr , ndoshta isha une qe nuk isha i qart por mu po me interesone te dija se qka mendoni per femijet ne ket rast se si ata e perjetojn ket fenomen , jam une qe po kaloj ket rruge dhe sinqerisht po kerkoj mendimin e juaj ...ka qe nje vit e gjysem qe nuk kam par femijet e mij , do te thonit pse , fal mentalitetit ton te kalbur...por kjo gje nuk po me mundon sepse ndoshta edhe une jem nga ata sepse jam shqiptar dhe nuk po i vej faj askuj qe ne fakt une mendoj se jam fajtor , por tash ndodhi qka ndodhi dhe jeta vazhdon deshem zdeshem , por qfar te bejm me femijet qe jan te pa fajshem dhe ne i sollem ne ket bote...ajo i perdor kundra meje nga inati qe ka ndaj meje , mendoni se eshte e drejt qe ti perdorim femijet ne ket rast kur ata jane ne mes dy zjarreve babe e nene te vetem i ke ...???

Pėrshėndetje Rrushi!

Sinqerisht mė vie keq pėr ty e familjen tėnde.

Nėse vėrtet e mendon se ti je fajtori, nuk duhet ta pranosh vetėm kėtu para neve.
Fajėsia duhet tė pranohet para tė dėmtuarit.
Pėr tė mos mbet edhe para fėmijėve fajtori i pėrjetshėm pse ata do tė rriten pa tė parė duhet tė bėsh ēdo gjė qė tė arrish tė kontaktosh me nėnėn e fėmijėve tu, dhe asaj tė ja pranosh fajin, kėrkim faljen dhe marrėveshjen qė edhe ti tė kesh pėrgjegjėsinė e rritjes sė fėmijėve tuaj.

E di qė ėshtė shumė e vėshtirė pėr tė dytė, sidomos kur fajėsia yte qenka duke u pėrdorė si armė kundėr teje e duke u manipuluar fėmijėt, ama ēdo problemi i gjindet edhe zgjidhja, vetėm duhet maturi dhe qetėsi pėr ta arrit njė gjė tė tillė!!

emine
16-10-11, 13:50
Ju pershendes te gjidhve per komentet e juaja por wow kush komentoj ...!!!miqt e vjeter ju e dini se kush jeni prandaj ju pershendes me gjith zemer ;-) tash te ikim te tema qe kisha hapur , shum nga ju ishit perqendruar te divorci (shkurorzimi) martesa grua e burr , ndoshta isha une qe nuk isha i qart por mu po me interesone te dija se qka mendoni per femijet ne ket rast se si ata e perjetojn ket fenomen , jam une qe po kaloj ket rruge dhe sinqerisht po kerkoj mendimin e juaj ...ka qe nje vit e gjysem qe nuk kam par femijet e mij , do te thonit pse , fal mentalitetit ton te kalbur...por kjo gje nuk po me mundon sepse ndoshta edhe une jem nga ata sepse jam shqiptar dhe nuk po i vej faj askuj qe ne fakt une mendoj se jam fajtor , por tash ndodhi qka ndodhi dhe jeta vazhdon deshem zdeshem , por qfar te bejm me femijet qe jan te pa fajshem dhe ne i sollem ne ket bote...ajo i perdor kundra meje nga inati qe ka ndaj meje , mendoni se eshte e drejt qe ti perdorim femijet ne ket rast kur ata jane ne mes dy zjarreve babe e nene te vetem i ke ...???

I nderuar RRushi me sa shofe qenkeni ne USA,per atje mundem shume pak te them po ne perendim asnje femer nuk ka pushtetin ti ndaloje vizitat e babes fmijeve te saje,edhe nese ka qen baba i dhunshem psikolloget vihen ne percjellje te prindit dhe aj prind ka te drejte te takoje dhe merr per vizit fmijet e tij,,,
Kjo eshte tragjedija me e madhe qe munde te ju bej nje nene femijve te saj ti ndaloje vizitat per tu hakmarr ndaj ish burrit,per ktu ku jetoi eshte e pa mundshme nje gje e till ,siq thash me nalt per USA nuk e di,me vje sinqerisht keq po ajo nene qe ndalone femijen babes asgje nuk perfitone ,
Ajo qka prinderit i ndan,cofte qkadoqofte arsyeja nuk duhet te ndaj edhe lidhjen e fmijve me pjesen tjeter,edhe nese eshte e rradh vizita tek babai fmija ka nevoje per dy prinderit qofte dhe nje shetitje perqafim ,me vje shume keq po ti nuk duhesh te dorzohesh,duhet ta dish se e drejta jote me taku fmijte te takone andaj bej te pamunduren dhe lufto per ate qka te takone ty si Babe!

e_martumja
16-10-11, 14:56
Pėrshėndetje Rrushi!

Sinqerisht mė vie keq pėr ty e familjen tėnde.

Nėse vėrtet e mendon se ti je fajtori, nuk duhet ta pranosh vetėm kėtu para neve.
Fajėsia duhet tė pranohet para tė dėmtuarit.
Pėr tė mos mbet edhe para fėmijėve fajtori i pėrjetshėm pse ata do tė rriten pa tė parė duhet tė bėsh ēdo gjė qė tė arrish tė kontaktosh me nėnėn e fėmijėve tu, dhe asaj tė ja pranosh fajin, kėrkim faljen dhe marrėveshjen qė edhe ti tė kesh pėrgjegjėsinė e rritjes sė fėmijėve tuaj.

E di qė ėshtė shumė e vėshtirė pėr tė dytė, sidomos kur fajėsia yte qenka duke u pėrdorė si armė kundėr teje e duke u manipuluar fėmijėt, ama ēdo problemi i gjindet edhe zgjidhja, vetėm duhet maturi dhe qetėsi pėr ta arrit njė gjė tė tillė!!Pajtohem me Murgeshen. Shprehu asaj me plot sinqeritet gabimet tuaj dhe kerkoj falje nese ke deshir dhe shpres mu bashku bere qkamos per te bindur se i ke qel syte dhe prej gabimet tuaj deshiron ne te ardhmen mos ti perserit. Dhe patjeter duhet ta kuptoj se nuk ehste mire per femijet mu rrit pa babe, Ma mire ehste mu nda se me jetu pa lumturi por prapseprap duhet mi eduku femijet se bashku. Pse femije mos me pa baben ose nenen duke e pasur gjalle, nje gje e tille do te ishte absurde. Por ndodhe qe njerz jane egoiste dhe hakmarrse por ne ksi raste plaqa i rritet femijet.

Rrush lus qe situata jote te stabilizohet dhe te merr rrugen e drejt dhe te merituar. Pershendetje.

jEtA_1
17-10-11, 06:59
Ju pershendes te gjidhve per komentet e juaja por wow kush komentoj ...!!!miqt e vjeter ju e dini se kush jeni prandaj ju pershendes me gjith zemer ;-) tash te ikim te tema qe kisha hapur , shum nga ju ishit perqendruar te divorci (shkurorzimi) martesa grua e burr , ndoshta isha une qe nuk isha i qart por mu po me interesone te dija se qka mendoni per femijet ne ket rast se si ata e perjetojn ket fenomen , jam une qe po kaloj ket rruge dhe sinqerisht po kerkoj mendimin e juaj ...ka qe nje vit e gjysem qe nuk kam par femijet e mij , do te thonit pse , fal mentalitetit ton te kalbur...por kjo gje nuk po me mundon sepse ndoshta edhe une jem nga ata sepse jam shqiptar dhe nuk po i vej faj askuj qe ne fakt une mendoj se jam fajtor , por tash ndodhi qka ndodhi dhe jeta vazhdon deshem zdeshem , por qfar te bejm me femijet qe jan te pa fajshem dhe ne i sollem ne ket bote...ajo i perdor kundra meje nga inati qe ka ndaj meje , mendoni se eshte e drejt qe ti perdorim femijet ne ket rast kur ata jane ne mes dy zjarreve babe e nene te vetem i ke ...???
I nderuari RRUSHI rasti juaj qenka i njejt me rastin qe kam shkruar para disa dite bashkshortja juaj po perdor femijet si arme kunder teje per hakmarrje dhe une po te them nje gje po fillove te behesh gjoja se nuk ke interesim per ta dhe te fillosh ta shikosh jeten tende duke filluar nje jet te re ateher ajo vet do ti bie femit te dera juaj se ateher do te ket frig se do e humb rastin qe te ket ne dor ty sepse personat e till siq qenka bashkeshortja juaj ajo kurr nuk do te pajtohet me ate se ju tani jeni te ndar dhe secili keni jeten tuaj duke mos i ndaluar femit te takohen me prindin e tyre

taraku-1
19-10-11, 15:38
Kadal jeta, se mos pe gjykojm pa arsye at fisniken....

jEtA_1
19-10-11, 17:43
Kadal jeta, se mos pe gjykojm pa arsye at fisniken....
Ndoshta edhe po e gjykojm pasi nuk e njohim po nuk bene femijt ti perdor per qeshtjet e veta personale femijet duhet ti lem te lir ti takojn prinderit sepse ata nuk din te gjykojn se cili eshte fajtor e cili jo e ajo nese ateher eshte e zonja le ti hakmerret zotriut ne fjal e jo duke i perdorur femit une sot jam e rritur edhe vet jam prind dhe nje dit po nuk bisedova ne telefon me baben tim mezi ate nat me merr gjumi dhe te nesermen me mengjes e thrras e bisedojm e le mo femit mos na provo zot njeriu duhet te mendoj mir kur te krijon familje

taraku-1
20-10-11, 15:38
Ndoshta edhe po e gjykojm pasi nuk e njohim po nuk bene femijt ti perdor per qeshtjet e veta personale femijet duhet ti lem te lir ti takojn prinderit sepse ata nuk din te gjykojn se cili eshte fajtor e cili jo e ajo nese ateher eshte e zonja le ti hakmerret zotriut ne fjal e jo duke i perdorur femit une sot jam e rritur edhe vet jam prind dhe nje dit po nuk bisedova ne telefon me baben tim mezi ate nat me merr gjumi dhe te nesermen me mengjes e thrras e bisedojm e le mo femit mos na provo zot njeriu duhet te mendoj mir kur te krijon familje

Pajtohem edhe une qe thmija nuk bon kurqysh me u perdore, po hajt tregoma ti mue mentalitetin tone, qe prej inati qe ja merr partnerit.. pak mi perngja diqka ose me permend thmija baben ne kete rast, qohet shnolla e tja kerset dingauuuuuuuup b igari hak thmis, pis je si baba yt qati i ke ga gjak i tina je je keshtu je ashtu, ste kom sen haj hup..., se qasi mentaliteti ki ti te shqiptarkat... e njejta o edhe per Meshkuj, qikesw thmi sa troha i thot ti bohesh si nana jote kur rritesh rrospi apo fjal qe se meriton thmija se ska tru

Medet masi nuk jam ne Qeveri po e perseris, masi skam ndikim...se Pasha Allahun qe ma ka dhan shpirtin... krejt ata thmi i kisha marr ne Kosove, edhe si kisha lan me i pa kurr denim per dyt...,perveq se i kisha lejue familjart e tyre si te burrit apo edhe te gruas te i vizitojn ne prezenc te personelit social jo me lon thmi me hup evropes per qefe te ktyre kah kan qef mi ndrrue partnert e inatosu mes veti e traumatizoj thmin....e lei rrugve te evropes...

jEtA_1
20-10-11, 22:56
Pajtohem edhe une qe thmija nuk bon kurqysh me u perdore, po hajt tregoma ti mue mentalitetin tone, qe prej inati qe ja merr partnerit.. pak mi perngja diqka ose me permend thmija baben ne kete rast, qohet shnolla e tja kerset dingauuuuuuuup b igari hak thmis, pis je si baba yt qati i ke ga gjak i tina je je keshtu je ashtu, ste kom sen haj hup..., se qasi mentaliteti ki ti te shqiptarkat... e njejta o edhe per Meshkuj, qikesw thmi sa troha i thot ti bohesh si nana jote kur rritesh rrospi apo fjal qe se meriton thmija se ska tru

Medet masi nuk jam ne Qeveri po e perseris, masi skam ndikim...se Pasha Allahun qe ma ka dhan shpirtin... krejt ata thmi i kisha marr ne Kosove, edhe si kisha lan me i pa kurr denim per dyt...,perveq se i kisha lejue familjart e tyre si te burrit apo edhe te gruas te i vizitojn ne prezenc te personelit social jo me lon thmi me hup evropes per qefe te ktyre kah kan qef mi ndrrue partnert e inatosu mes veti e traumatizoj thmin....e lei rrugve te evropes...
Une per vete kesaj pune i them zot mos na provo me kto gjera te keqija qe i kemi imponim prej evropes..........

roadrunner
21-10-11, 05:18
Jeta, nuk ta imponon evropa me e shkaterru familjen. Jane faktoret e tjere qe dikush nuk mundet me u adoptu ne ndryshim dhe destabilizohet familja. Kete ambient e krijon vete individi

Keso rastesh ke edhe ne kosove, e kudo ne bote.


Mua me vjen keq per ate qe i ka ndodh rrushit, nuk eshte lehte edhe gjithmone femija peson ne kete qeshtje, pa marr parasysh a ke perkrahje institucionale, famlijare, socio-shoqerore...nuk qon fort peshe. Eshte nje lufte qe nuk merr fund kurre.

Une per vete kesaj pune i them zot mos na provo me kto gjera te keqija qe i kemi imponim prej evropes..........

taraku-1
21-10-11, 07:32
Ne kabilen tone, deri tash qe sa vite 1 rast ka ndodhe shkurorzimi ne Evrope... nje djal i mixhes ka ra ne burg edhe ajo fisnikja ka lue bisht ky thmi me to kur del prej burgu e sheh hesapin si eshte...,nejse gruja kish pas ymer se ky per me mbyt u mundue po ymri kur eshte ska kush i bon nejse plagos per dekun lon...sociali i merr thmin nejse e bojm muhabet edhe ne ks mixhallart djemt e mixhes kabilja tjert veq jon shkue mejher ne shtetin ku jeton ne kontak me thi na...por problem me shtetin se shteti sti lejon mi pa thmin veq prindrit, por ne Kosove ja koqitum kho... thmin gjythqysh me i pa kusherit...,nejse ajo ju thot socialit qe bon me i pa kusherit bon dollover... edhe sot e at dite thmin i kemi pshtue...,po tmija sdojshin me pa baben e vet se e kan pa ka e llomit nonen e tyne se ky u hup totall ka lue meq thy kom e dur grus e plum e ...,nejse menxi pshtum prej shtetit,se per at , ai tyben pes pare si dhajshim... po mashklli na shkoj merzia e thmive smujke me i pa nuk i mjaftojke veq telefonata edhe spagt ymer vdiq, po thmin ja kem pshtue... kan shtepi ne Kosove edhe kem kontakt me thmi vijn rrijn ka 2,3 muj edhe djali edhe qika..., e ajo, ne te sjellet tash neper evrope edhe ne ti ndrron burrat ...se thmija e kan hetue tash qfare eshte...edhe kem fakte edhe prej thmive qysh i ka shti me fjet para kohe e qysh ka bo party e zhurka me deri sa burri i saj u kan ne burg ...thmin munet me i pa nuk ja ndalojm ama ndikim te ta ma ska.

Elhamdulilah...,mire kemi pshtue veq nje kshill, nese ne gyrbet nuk ki farefis e i lidhur me kan per qdo rrezik gruja te han shnolla....se femna smenon ma gat pos per......,se shteti e man shteti ja mundson me bo sene te pista... vet ja qel rrugen tani normal...skan tru ku po jesin thmija....

Manu te lidhun mes veti ska kush qka ju bon mane lidhjen ne Kosove edhe perendim gjithandej kah jetoni ndashi me pshtue , jo jo ju han dreqi

jadore
21-10-11, 08:53
se ai daija per pune te mire ke ne burg, tarak -a, !
po thuj ti Zoti i padrejte eshte shume here i jep femi gjithekujte sa me ju bo sabive te ngrat jeten ferr ,se nuk pritet ma mire , qysh fillon edhe vazhdon kur femirija ju kalon e traumatizuar ashtu pritet me te percjell ton jeta ..duhet pune e madhe e dije e nalte me dite me i largu traumat e femirise tarako ,po shqiptari si kupton keto ..
..p.s.
ti thuaj elhymdyrlilah sa te duash , se po te ishte ne dore teme , njejte si i paska bere ai herifi asaj kome e dore thy , edhe ati i eshte dashtur ti behet ne te njejten shkalle , njo per njo ..e ata femi me pas shtet ne kontinent tjeter i kisha dergu e ndrru me identitet e me kujtese e tu bismilahi nje jete te re prej fillimit per ata ..

taraku-1
21-10-11, 10:12
Nuk ka hy ne burg ai per qeshtje kurvnie por ka hy ne burg se ka bo biznis jo prej bizniseve qe kushton me vjet burg..., thjesht sju ka prit asaj 3 muj edhe ka mendue se ky ko me u kalb ne burg ja ka lejue vetes..., edhe i ka kushtue...sa qe sot thmija i vet e pshtyn ( te kota jan ato tregimet e nona juve kah hjek e nona juve keshtu qysh mundohen me u arsyetue e me i shti thmin ne gjynah...,nuk i vazhdojn...)
E kur e nxerrem prej burgi tarzanin, ai... si shkoi ne shpi e kish pas vrejt qe nuk o muhabeti diqka...edhe e ka bo te veten nejse ai e ka bo te veten por ymri shah en veti.

15 vjet martes po i gjun per 3 muj qe ka ndejt burri ne burg

Ndash me dite edhe ne Kosove ja kem koqit babes saj e mixhes se jo me lan shqiptarka/shnolla per rahmet a...

O burra kini kujdes per thmin e juve, mos i besoni grave kurr kurr kurr kurr mbanu te bashkum mos ngani mas bagjanakve e miqve mbaje tendin, preju griju me te por nese dikush tenton diqka, thuj, veq ni kime floki me i mungue ki pune me Krasniqe ne krejt kontinentet... jo veq ne evrope... qeshtu vazhdon te na...

Shumica e ndamjeve bohen sherri qe po ja kthejn shpinen prinderve te vet e po ngajn mas miqve e mas bogjankve qka i ki miqt sen tak respekt edhe ata shpin e vete ti tenden....