PDA

View Full Version : Ēmimi Nobel 2011


Domira
15-10-11, 01:02
Ndahet ēmimi Nobel pėr Fizikė

http://www.knninfo.com/repository/images/04S-Kult_Ndahet_cmimi_Nobel_per_Fizike.jpg (http://www.knninfo.com/repository/images/04S-Kult_Ndahet_cmimi_Nobel_per_Fizike.jpg)
04.10.2011 14:54
Tre hulumtuesit amerikanė, Saul Perlmuter, Brajen Shmit dhe Edem Ries, kanė fituar ēmimin Nobel pėr Fizikė pėr vitin 2011, njoftoi Komitetit i Nobelit, transmeton REL.

Shkencėtarėt nė fjalė kanė zbuluar se zgjerimi i universit ėshtė duke pėrshpejtuar nė vend se tė ngadalėsohet-ashtu siē mendohej mė pare.

Ēmimi Nobel pėr Mjekėsi iu nda tė hėnėn tre hulumtuesve, gjetjet e tė cilėve pėr sistemin e imunitetit tė njeriut kanė mundur tė ndihmojnė trajtimin dhe parandalimin e sėmundjeve infektive dhe tė kancerit.

Fillimisht, gjysma e kėtij ēmimi iu nda Brus Bojtlerit dhe Xhuls Hofmanit, ndėrsa pjesėn ( pesė nga dhjetė milionė krunat suedeze) tjetėr e fitoi kanadezi, Ralf Shtajnman.

Mirėpo, ky i fundit kishte vdekur mė 30 shtator tė kėtij viti.

Edhe pse, sipas statutit tė Nobelit nuk lejohet ndarja e ēmimeve post-mortum, komiteti tha se nuk do ta ndryshojė vendimin.

Domira
15-10-11, 01:03
Ēmimi Nobel pėr Paqen fitohet nga tre gra

http://www.albpress.org/wp-content/uploads/2011/10/Cmimi-Nobel-per-Paqen-per-tre-gra-256x153.jpg (http://www.albpress.org/2011/10/07/cmimi-nobel-per-paqen-fitohet-nga-tre-gra/cmimi-nobel-per-paqen-per-tre-gra/) Cmimi Nobel per Paqen per tre gra

Ēmimi “Nobel” pėr Paqen pėr vitin 2011 ėshtė fituar nga tre gra; Presidentja e Liberisė Ellen Johnson Sirleaf, Leymah Gbowee nga Liberia dhe Taėakul Karman nga Jemeni. Ellen Johnson Sirleaf ėshtė gruaja e parė presidente e zgjedhur nė Afrikė, Leymah Gbowee ėshtė aktiviste e paqes nė Liberi ndėrsa Taėakul Karman ėshtė njė gazetare dhe aktiviste e tė drejtave tė njeriut nga Jemeni.
Jemenitja, Tawakkol Karman u shpreh sot e lumtur dhe e surprizuar pėr marrjen e ēmimit Nobel pėr Paqe duke ia dedikuar atė militantėve tė Pranverės Arabe.
“Ky ėshtė njė nder pėr tė gjithė arabėt, myslimanėt dhe gratė. Ia dedikoj kėtė ēmim tė gjithė aktivistėve tė Pranverės Arabe”, theksoi ajo pėr stacionin televiziv arab ”Al-Arabiya”, me bazė nė DubaiVitin e kaluar ēmimin “Nobel” pėr paqe e fitoi disidenti i burgosur kinez, Liu Xiaobo me motivacionin si “simboli kryesor i luftės pėr tė drejtat e njeriut nė Kinė”.

Domira
15-10-11, 01:05
Ēmimi “Nobel” pėr Ekonomi (http://www.vizionplus.tv/index.php?option=com_content&view=article&id=3225:cmimi-nobel-per-ekonomi-&catid=43:kulture&Itemid=209)

E hene, 10 Tetor 2011 14:16
http://www.vizionplus.tv/images/stories/10_TETOR_2011/christopher-sims-and-thom-.jpgFituesit e ēmimit “Nobel” pėr ekonominė Thomas J. Sargent Christopher A. Sims Amerikanet Thomas Sargent dhe Christofer Sims kane fituar sot ēmimin Nobel pėr ekonomine.
Ne motivimin e akademisė suedeze te shkencave shkruhej se dy ekonomistet e merituan ēmimin pėr kėrkimet e tyre empirike dhe efektet ne makro-ekonomi. Komiteti i ēmimeve Nobel theksoi me tej se te dy fituesit kane zhvilluar edhe me tej metodat pėr t’iu pėrgjigjur pyetjeve te tilla, si rritja ekonomike dhe inflacioni. Sarget dhe Sims, te dy ne moshėn 68 vjeē, kane nisur kėrkimet e tyre ne ekonomi qe ne fillim te viteve 1970. Sarget aktualisht ėshtė profesor ekonomie ne universitetin e New York-ut ndėrsa Sims jep mėsim ne universitetin Princton. Ēmimi Nobel ne ekonomi nuk ishte pjese origjinale e ēmimeve Nobel qe nisi te jepej ne disa dege qe ne 1895 por ai u krijua nga Banka Qendrore Suedeze ne 1968

Domira
15-10-11, 01:10
Nobeli pėr Kiminė shkon pėr shkencėtarin izraelit
06/10/2011 00:05
http://www.top-channel.tv/foto/lajme/kuazi-kristalet.jpg
Cmimi Nobel nė Kimi i shkon njė kėrkuesi tė vetėm, pėr zbulimin e strukturės sė kuazi-kristaleve. Izraeliti Daniel Shehtman nga Instituti i Teknologjisė nė Haifa “Technion”, do tė marrė 10 milionė krona suedeze, apo 1.1 milionė euro.

Shpallja e Nobelit nė Kimi, mbyll cmimet pėr shkencėn. Profesori David Filips, i pėrshkroi kuazi-kristalet, shumė tė bukura. Shehtman bėri njė luftė tė ashpėr derisa bindi studiuesit e tjerė, pėr atė qė ai pa pėr herė tė parė nė njė laborator nė vitin 1982.

Laureati i cmimit Nobel krijoi kuazi-kristalet duke ftohur mėnjėherė, metalet e shkrira, sic ishte alumini dhe manganezi, duke e derdhur mė pas pėrzierjen nė njė sipėrfaqe tė ftohtė.

Ai dėrgoi njė valė elektroni nė metalin e shkrirė, kėrkuesi izraelit e pa se si vala ishte zbėrthyer nga atomet e metalit. Nė teleskop ai vėzhgoi se kristali i ri, pėrbėhej nga njėsi nė njė rregull perfekt, por qė nuk pėrsėriteshin mė. Kėto njėsi nuk pėrputheshin me kristalet e tjerė, qė pėrsėriten rregullisht dhe nė mėnyrė precize.

Fshatari
15-10-11, 08:13
Shkurt pra :
- shkenca dominohet nga amerikane dhe izraelite (pleqte e kontinentit te vjeter,unionit evropian, jane inekzistente);
- ekonomia dominohet nga USA (ne kundershti me deshtimin dhe bankrotin ekonomik te shteteve fqinje te Republikes se Kosoves).

PS : vėrejtje sekundare : nė gjuhėn shqipe, nga Jarinja e deri ne Janinė, thuhet dhe shkruhet tri gra, gjinia femrore nė dallim nga tre burra, gjinia mashkullore. Kėshtu e strukturon gjininė gramatikore gjuha jonė e bukur, shqipja.

Domira
11-10-12, 13:43
KOHA DITORE
Publikuar: 11.10.2012 - 13:31

Nobeli pėr letėrsi, shkrimtarit kinez Mo Yang
Stockholm, 11 tetor – Shkrimtari i njohur kinez, Mo Yang ėshtė fitues i ēmimit “Nobel” pėr letėrsi tė kėtij viti, ka kumtuar akademia mbretėrore e Suedisė.

Shkrimtari kinez, i cili nė fakt kėtė emėr e ka pseudonim qė do tė thotė “Mos fol”, ka lindur nė vitin 1955. Ėshtė njė nga shkrimtarėt mė tė njohur dhe mė tė ndaluar nė Kinė.

Ėshtė i njohur edhe pėr faktin se veprat e tij mbretėrojnė n tregun letrar pirateresk ndėrsa shpesh herė e quajnė edhe si “Kafka kinez”.

__________________________

VOA Zeri i Amerikes

10.10.2012

Ēmimi Nobel i vitit 2012 pėr kiminė

Shkencėtarėt Robert Lefkowitz dhe Brian Kobilka e fituan ēmimin pėr kėrkimet e tyre mbi receptorėt e qelizave, qė janė pėrgjegjėse pėr absorbimin e ilaēeve farmaceotike

Amerikanėt Robert Lefkowitz dhe Brian Kobilka u shpallėn fitues tė ēmimit Nobel nė kimi pėr vitin 2012.

Akademia Suedeze e Shkencave nė Stokolm i njoftoi sot fituesit e ēmimit prestigjoz.
Shkencėtarėt Lefkowitz dhe Kobilka e fituan ēmimin pėr kėrkimet e tyre mbi receptorėt e qelizave, tė cilėt janė pėrgjegjėse pėr mėnyrėn se si ilaēet farmaceotike absorbohen nga trupi.

Zoti Lefkowitz, profesor nė Universitetin Duke nė Karolinėn e Veriut, tha se ishte "tronditur dhe habitur" kur dėgjoi lajmin, i cili, shtoi ai, i erdhi ndėrsa po flinte.

Zoti Kobilka ėshtė profesor nė Universitetin Stanford nė Kaliforni.

Njoftimet pėr ēmimet Nobel filluan tė hėnėn me ēmimin nė mjekėsi, i cili u fitua nga studiuesit e qelizave embrionale, John Gurdon nga Britania dhe Shinya Yamanaka nga Japonia. Amerikani David Wineland dhe francezi Serge Haroche u shpallėn dje fitues nė fizikė pėr kėrkimet e tyre nė fizikėn kuantike, nė veēanti nė optikėn kuantike, qė merret me kapjen dhe manipulimin e grimzave tė dritės.

_______________________________

TEMA

Ēmimin Nobel nė fizikė e merr njė francez e njė amerikan

9 Tetor, 2012 |


David Wineland
Kėtė vit ēmimin Nobel nė fizikė e kanė marrė dy kėrkues, pėr punėn qė kanė bėrė me dritėn dhe materien nė nivelin mė themelor.

Sipas BBC, Serge Haroche i Francės dhe David Wineland i SHBA, do tė ndajnė ēmimin me vlerė 1.2 milion dollarė.

Puna e tyre merret me fotonet dhe jonet, njėsitė themelore tė dritės dhe tė materies.

Arritjet e tyre mund tė ēojnė nė mėnyra mė tė avancuara tė komunikimit dhe tė llogaritjes.

Nė njoftimin e Nobel-it thuhet se ēmimi u jepet pėr “metodat e rėndėsishme eksperimentale qė mundėsojnė matjen dhe manipulimin e sistemeve kuantike individuale”.

Tė punoje me dritėn dhe materien nė kėtė nivel do ishte e pamendueshme pėrpara se ata tė dy tė gjenin zgjidhjen pėr tė marrė, manipuluar dhe mė pas matur nė mėnyrė individuale fotonet dhe jonet.

Puna e tyre mund tė ketė shumė ndikim tek orėt atomike, qė vendosin orėn precize kudo, nga satelitėt GPS tek bankat dhe tek pėrllogaritja kompjuterike, qė mund tė revolucionojė kompjuterėt tanė.

Profesor Haroche tha se kur e mori lajmin, pėr fat ishte pranė njė stoli dhe u ul.

“Po shėtisja me gruan kur pashė prefiksin e Suedisė nė telefonin tim,” tha ai i lumtur.

Ēmimet Nobel jepen qė prej vitit 1901, duke mbuluar fushat e mjekėsisė, fizikės, kimisė, letėrsisė, paqes dhe ekonomisė.

Ēmimi i parė Nobel pėr fizikėn ka shkuar pėr Wilhelm Roentgen, nga Gjermania, pėr zbulimin e rrezeve X. Nė total deri tani 194 njerėz e kanė marrė kėtė ēmim.

Domira
11-10-12, 15:41
Nga permbajtja e librit te Nobelistit pėr letėrsi, shkrimtarit kinez Mo Yang:

Ximen Nao eshte i vdekur. Pronari i pasur Gaomi u vra nga fshataret e revoltuar dhe ai tani gjindet ne perandorine e te vdekurve, ku perandori nentoksor, mbreti Yama, do te vendosi mbi fatin e tij.
Por Ximen eshte aq i bindur ne pafajsine e tij dhe eshte aq kokforte ne kundrshimin e tij per te pranuar ndonje krim, sa qe e bind me ne fund mbretin Yama qe ta lejoje te kthehet ne jete. Por nuk shkon ashtu siq e ka menduar Ximen Nao. Ne vend se te kthehet ne jeten e meparshme, a rikthehet si gomar, dhe ne 50 vitet e ardhshme pas revolucionit ,ai do e perjetoje Kinen edhe si gomar, edhe si dem, si derr, si qen dhe si majmun deri sa ne fund te shendrohet ne njeri. Tere kohen ai jeton ne te njejten familje, te bujku ambicioz Lan Lian i cili kundershton pjesemarrejn e tij ne kolektivitet dhe kjo e ben qe ai shendrohet ne legjende per fshtrat e Kines.

Domira
11-10-12, 16:07
Me eshte pervjedhur: Pronari i pasur nė Gaomi............

jadore
11-10-12, 16:10
Nga permbajtja e librit te Nobelistit pėr letėrsi, shkrimtarit kinez Mo Yang:

Ximen Nao eshte i vdekur. Pronari i pasur Gaomi u vra nga fshataret e revoltuar dhe ai tani gjindet ne perandorine e te vdekurve, ku perandori nentoksor, mbreti Yama, do te vendosi mbi fatin e tij.
pse te quhet perandori vdekja , !po eshte e vertete , bile emer i pakt , e pa thyeshme , e pa kthyeshme , a ka nima term tjeter pos perandorise , jeten kurr nuk e quajne mbreteri , pse nima jeten nuk e quajne mbreteri, ndoshta qe gumezhine nga jetrat shumese , vdekja ka me pak , njejte si perandorite , cdo popull ka veq nje perandore ,perandori ka shume populle , prit ne kohe te lashta kur dominonte pushtimi nje perandor kishte shume popuj , ketu ishte synimi , pra ka lidheshmeri kjo fjal vdekje me perandor , po pse eshte e qendisur kesisoj jeta ,as nuk ka mbreteri as nuk ka perandori , ka vetem jete , jete qenqe , nima a thuhet ne gjitha gjuhet e botes e mentalitetet e tjera jete qenqe , qen,qysh thuhet per qant ne shumse ! ka gjithandej , duhet te kete dhe jete qenqe medeomos ngado ndryshe vdekjes nuk do ti behej temena , nuk do te quhej perandori , pse te duhet perandoria, nesje ishte duke fol per vdekjen shkrimtari , bukur e tha , tani ai gjindet ne perandorine e vdekjes , po pse ne toke se , perandorite zakonishte qendrojne lart , nese lartesite kane synonimin e te pakapshmes njejte si pushteti i perandorit njejte si vdekja qe ka pushtet absolut atehere burimin duhet ta kete nga lart ,pse ne toke , nejse qellimishte e ka vendos ne toke mendoj shkrimtari , pse aludonte ne toke qe gjindet mbreteria e vdekjes kur perandorite qendrojne lart , si duket jepte te kuptonte qe vdekja ashtu si tinzare qe eshte po njete si pushteti i perandorit qe te vie nga nuk e pret , ate ka aluduar sigurishte , perandori pra , aha , perandorite shtrihen ne radian jo ne rrafshe ketu duhet ta kete ai synonimi te vie nga nuk e pret,eshte mbeshtjellese .... aha, po mire mu kujtu , a thua ka shkru deri me sot dikush sundimim global !..jo zakonishte flitet per rrafshe ...perveq vdekjes dhe jetes , pse atehere vdekatart quhen perandor !

nejse , shqyqyr qe erdh Nehati e e lash ..., se me tri fjali qe i lexova te nje libri e mbeta tuj nenkuptu mesazhin e shkrimtarit , po krejt librin ? ouuuu nuk me le vdekja ta perfundoj , kujt i le luks 5 jete te jetuara qe te bej perjashtim ne mua...!

LOJETARI
11-10-12, 16:21
Mė ka hy ni tutė qė njė ditė, qysh ja kemi nisė ,krejt lirika kemi me u ba .

Domira
11-10-12, 16:30
Mė ka hy ni tutė qė njė ditė, qysh ja kemi nisė ,krejt lirika kemi me u ba .

Ske cka ju ban LOJETARI, ma se miri me rujt vehten nga iracionalja, se perndryshe te marrin me veti!

Bajlozi i Zi
11-10-12, 16:48
Ka qene tradite neper fshatra neper sezona te caktuara thojshin "osht lshu fusha", "osht nxane fusha".

Qitu po me perngjan me sezonen "osht lshu fusha", qe demek mundesh me i kullote dhent kah t'dojn vet ato me shku. Pa fre. :biggrin:

LOJETARI
11-10-12, 17:01
Kadare ka fituar ēmime e ēmime sa tė dush , edhe do tė fitoj hala mė shumė .Kėshtu mendoj unė .Kur e ka fitu ēmimin Man booker ,kanė qenė 4 nobelist kandidatė tjerė , e ky e fitoj ,na patė knaqė .

Unė pėr vete , pasi e paska marrė njė aziatik ma deshire kisha pasė me e marrė Haruki se ja kam lexu nja pesė libra tė tij e kisha munde pastaj me u fry qė e njofta para se me e fitu ēmimin , po ēka me bė ,kaniherė gjanat po rrjedhin ma ndryshe se dėshirat tona .ēfrytėzoj rastin ta pėrshėndes MO YAN-nin me jė kėngė tė shkėndije mujaj , po s po ja di titullin .
.

jadore
11-10-12, 17:28
Kadare ka fituar ēmime e ēmime sa tė dush , edhe do tė fitoj hala mė shumė .Kėshtu mendoj unė .Kur e ka fitu ēmimin Man booker ,kanė qenė 4 nobelist kandidatė tjerė , e ky e fitoj ,na patė knaqė .

Unė pėr vete , pasi e paska marrė njė aziatik ma deshire kisha pasė me e marrė Haruki se ja kam lexu nja pesė libra tė tij e kisha munde pastaj me u fry qė e njofta para se me e fitu ēmimin , po ēka me bė ,kaniherė gjanat po rrjedhin ma ndryshe se dėshirat tona .ēfrytėzoj rastin ta pėrshėndes MO YAN-nin me jė kėngė tė shkėndije mujaj , po s po ja di titullin .
.
qe bre ,se nese nuk eshte e nxone me keqardhje keqkuptimesh e shfasimesh si zakonishte qe i reflekton , ti sjell Domira do pasazhe asi fragmente nga kapitujt ,ty te mbet mandej veq me e huazu nga Bajlozi nje fushe edhe e zhvillon ...

Domira
12-10-12, 21:43
qe bre ,se nese nuk eshte e nxone me keqardhje keqkuptimesh e shfasimesh si zakonishte qe i reflekton , ti sjell Domira do pasazhe asi fragmente nga kapitujt ,ty te mbet mandej veq me e huazu nga Bajlozi nje fushe edhe e zhvillon ...

Po me njerez te mire kam kujdes te mos i lendoj dhe te shpreh keqardhje.

Shfajsime jo nuk me ka ra sepse kurre nuk kam degju njeri te me beje me faj per dicka, asnjehere.

Ti nuk je i sojit te tilleve sepse reflekton, ironi, inat, cinizem, negativitet...reflekton ndjenja jo te mira...qellimi pothuajse i cdo postimi tend eshte qe ti bejsh njerzit te ndihen te nencmuar nga "madheshtia" yte.

p.s. po une reflektoj guxim ndaj padrejtesise dhe nuk bej komropmis me te keqen, pa marre parasysh shkallen e rrezikshmerise...se sa per llojin si puna yte...cikerrim hesapi :wink:

p.s.2 - vete kon dush :tongue:

p.s 3 - keshilla ime: bjeri veti mas !