PDA

View Full Version : Kush e ka shkruar Biblėn ?


AlbaSoft
17-10-11, 12:55
Shkencėtarė izraelitė pėr kompjuterė e kanė krijuar programin pėr analizėn e teksteve, i cili mbase njė ditė do tė zbulojė kush e ka shkruar Biblėn.

Kėta dhe shkencėtarė tė cilėt studiojnė Biblėn kanė krijuar nė Universitetin e Tel Avivit njė algoritėm tė posaēėm , i cili duhet tė sqarojė se a janė tė gjitha pjesėt e kėtij libri punė e njė autori.

Shumė besojnė se Toran, pesė librat e parė tė Biblės i ka shkruar njė njeri-Moisiu. Mirėpo, shumica e shkencėtarėve besojnė se Biblėn e kanė shkruar mė shumė autorė, ndėrsa sistemi mund tė ndihmojė nė analizėn e shumė elementeve, nga struktura e fjalive deri te lėnda e tekstit.

Algoritmi me njė siguri tė madhe do tė tregojė se njė pjesė tė caktuar tė tekstit e ka shkruar njė person apo shumė sish, si dhe nė pasuse a ndėrrohen, apo jo, autorėt.

Ky algoritėm ėshtė prezantuar nė konferencėn e 49-tė tė shoqatave tė linguistėve kompjuterik nė Portland, dhe tė gjithė pjesėmarrėsit e kanė pėrshėndetur kėtė zbulim duke theksuar se shpresojnė se ai do t’u ndihmojė pėr tejkalimin e vėshtirėsive tė cilat i mundojnė shumė nga ata- reakcionin subjektiv dhe shpjegimin e Biblės.

Kercovari
22-10-11, 19:11
Sdi ēka tenetojn herbenjt te tregojne po dihet si eshte shkur Bibla.

Bibla ėshtė njė pėrmėledhje librash tė ndryshėm. Gjuha origjinale e Dhiatės sė Vjetėr ėshtė Hebraike dhe Dhiatės sė Re gjuha greke.

Bibla ėshtė njė pėrmbėledhje librash dhe autorė tė ndryshėm. Dhiata e Vjetėr ėshtė shkruar fillimisht nė hebraisht dhe aramaisht. Bibla ėshtė njė pėrmbledhje e tregimeve tė ndryshme gjatė njė periudhe tė gjatė tė mė shumė se 1.000 vjet,qė janė tė shkruara.

Dhiata e Re u shkrua nė gjuhėn atėherė mė tė rėndėsishme, greke.Libra tė ndryshėm tė Dhiatės sė Re janė vetėm pjesėrisht tė shkruar dy ose tre shekuj pas Krishtit.


Bibla ishte pėrkthyer mė pas nė latinisht (nga Martin Luther) dhe mė vonė nė gjuhėn gjermane dhe gjuhė tė tjera.

Bibla gjithashtu ka njė histori tė gjatė dhe shumė pėrkthime qė ishin tė nevojshme pėr tė kaluar mbi tė. Shumė histori fillestare janė tė vetėm tė disa dekada, madje edhe disa shekuj pas Krishtit tė shkruara. Nė ēdo pėrkthim elemente individuale janė tė pėrshtatur natyrės nė veēnti tė kohės besimit ne tė kaluarėn.

Si autorė tė njohur tė Biblės pėrmendet Apostulli, i cili shkroi disa pjesė. Por ka edhe pjesė tė autorė tė panjohur.