PDA

View Full Version : Vdes "babai" i UNIXit dhe C


Zero Cool
17-10-11, 17:23
Ndėrroi jetė babai i UNIX dhe gjuhės programuese C


http://runjva.appspot.com/logging101/images/dc88p9gw_1cng6grhp_b.jpg


13 tetor 2011

Dennis Ritchie, babai i gjuhės programuese C dhe njėri nga krijuesit e sistemit operativ UNIX ndėrroi jetė nė shtėpin e tijė pas njė sėmundje tė gjatė. Dennis Ritchie ėshtė njė nga njerėzit mė meritor pėr revulucionin nė botėn e teknologjis informative, sepse C ėshtė thelbi i ēdo gjuhe programuese, dhe shumica e teknologjive moderne varet nga ajo qė ky ka krijuar.

Dennis Ritchie sė bashku me kolegun e tij Ken Tomson, i cili ka shkruajtur gjuhėn programuese B, kishin punuar pėr tė zhvilluar njė sistem operativ mė efikas nė mini kompjuterėt e atėhershėm. Rezultatin pėrfundimtar e fituan nė vitin 1971 nė formėn e njė sistemit operativ UNIX. Ky sistem operativ, pėrveē qė ėshtė baza e Linux ka filluar edhe lėvizjet e tijė nė softuerin e hapur, ka vendosur parime pėr software engineering qė vlejnė edhe sotė.

Dennis Ritchie pjesėn mė tė madhe tė jetės sė tij e ka kaluar nė kompaninė Bell Labs, ku krahas punės nė UNIX, atje ka zhvilluar edhe gjuhėn programuese C. Nė atė kohė shumė janė eksperimentuar harduerėt, kshtu qė programerėt softuerikė ėshtė dashur tė limitojnė programet e tyre tė punojnė vetėm nė njė paisje, ose tė harxhojnė shum kohė qė ti shkruajnė ato pėrsėri pėr tė punuar nė ndonjė platformė tjetėr. Gjuha programuese C ka mundėsuar qė programet lehtė tė transferohen nga njė harduer nė njė tjetėr. Tomson dhe Ritchie nė vitin 1973 kanė shkruajtur UNIX nė C.

Dennis Ritchie lirisht mund tė themi se ėshtė pėrgjegjės kryesor pėr egzistimin e Linux, Android, Mac OS, iOS, Javascript, C dhe shum zbulime tjera nė zhvillimin e teknologjis informative. Trashėgimia qė Dennis Ritchie ka lėnė pas vete mund tė barazohet me atė tė Steve Jobs, ndoshta edhe mė shum.http://www.pcmweb.nl/sites/default/files/imagecache/600x400/beeld/dennis_ritchie.jpg