PDA

View Full Version : Flor Mumajesi


Zero Cool
17-10-11, 18:37
Flor Mumajesi “tradhton” Kosovėn


http://www.albeu.com/dokumenta/foto/serbflori.jpg


Kompozitori dhe kėngėtari shqiptar Flor Mumajesi ka bashkėpunuar me kėngėtaren serbe Dunja Iliē, pėr albumin e saj tė gjashtė. “Ka ngelur vetėm qė publiku ta shohė punėn time qė kam realizuar deri tani. Vlen tė pėrmendet njė kėngė speciale qė e kam nė albumin e ri qė e ka punuar kompozitori mė i mirė shqiptar, Flori Mumajesi e cila titullohet “Ne Stize Me Kajanje”, e qė ėshtė ndėr tė preferuarat e mia”, ėshtė shprehur kėngėtarja serbe Iliē.

Flori Mumajesi sė fundmi ka nisur tė bashkėpunojė shumė me kėngėtarė nga bullgaria dhe Serbia duke synuar kėshtu njė treg mė tė gjera se sa trevat shqiptare.

Nga qytetarėt e Kosovės bashkėpunimi i Florit me Iliē shihet si “tradhti”. Kjo pasi Dunja Ilic ėshtė pop kėngėtare serbe ka mikeshė shumė tė afėrt legjendėn e muzikės serbe, Svetlana Raznatovic (Ceca), bashkėshorti i tė cilės, Arkani, ka qenė nė krye tė paramilitarėve serbė qė kanė kryer masakra gjatė luftės nė Kosovė. /albeu.com/


X541_OW_kAc&feature=player_embedded

Zero Cool
20-10-11, 20:02
Bashkėpunimi me serbėt, revoltohet Flori: Bėj kėngė “Made in Albania”


Nuk ka kaluar pa u vėnė re nga kompozitori Flori Mumajesi shkrimi nė mediet rozė se “ai tradhtuaka shqiptarėt duke bashkėpunuar me serbėt”. Vetė kėngėtari ka gjetur si formė reagimi njė status nė Facebook, pėrmes sė cilit deklaronte “Made in Albania”, qė do tė thotė se ēdo gjė qė realizon ėshtė nga Shqipėria, transmeton gazeta Standard.


http://www.ekonomisti.info/fotot/30300/main_flori.jpg


20 tetor 2011
Nė fakt, kėngėtari ka bashkėpunuar nė albumin e radhės sė kėngėtares serbe Dunja Iliq, me kėngėn “Nuk mė mbėrrin pendimi” (Ne stize me kajanje). Vetė Dunja ėshtė shprehur shumė e kėnaqur me kėtė bashkėpunim, por disa media kosovare nuk kanė vonuar ta cilėsojnė si “tradhti” nga ana e Flori Mumajesit kėtė projekt muzikor. Se ē’lidhje ka tradhtia nė kėtė mes, kėtė nuk di ta thotė kush, aq mė tepėr qė muzika dhe arti janė urat lidhėse mes kombeve.

Mediet kosovare kanė pėrdorur si pretekst njė pseudo-argument: burimet gjoja tė mirinformuara kanė bėrė me dije se Flori nuk ka pranuar nė studion e tij kėngėtarė tė rinj shqiptarė e kosovarė, edhe pse ata kanė pranuar tė paguajnė shuma tė konsiderueshme parash; ndėrkohė qė pėr kėngėtarėt bullgarė dhe serbė, ai punon me njė ēmim tejet tė ulėt ose thuajse pa pagesė.

Pėr mė tepėr, me patriotizėm tė flaktė, mediet kosovare kanė komentuar se Dunja njihet si mike e afėrt e kėngėtares tjetėr serbe, Svetlana Razhnatoviq (Ceca), bashkėshorti i sė cilės ka qenė nė krye tė paramilitarėve serbė, qė kanė kryer masakra gjatė Luftės sė Kosovės. Natyrisht, nuk besojmė qė kjo tė jetė e vėrtetė, sepse puna ėshtė punė, vėshtirė tė bėsh kompromise pėr pagesėn!

LuLjaa
29-12-11, 01:08
j90aiAnDHZ8&feature=related


:eek:

Gjumashja
21-07-12, 21:11
qdo kong qe e shkrun ky bohet hit

Kaltrina
09-08-12, 14:32
Nuk mendoj se eshte tradheti kjo, perndryshe si loqke eshte me plote kuptimin e fjales edhe si kompozitor edhe si kengetar :smile: