PDA

View Full Version : Kosova krijon rezerva shtetėrore


Zero Cool
30-10-11, 22:07
Kosova krijon rezerva shtetėrore


Brenda kėtij viti Kosova do t’i ketė rezervat e para shtetėrore, konfirmojnė pėrfaqėsues tė Qeverisė sė Kosovės. Zėvendėskryeministrja e Kosovės, Mimoza Kusari-Lila, pėr Radion Evropa e Lirė thotė se janė nė fazėn finale tė fillimit tė mbledhjes sė rezervave shtetėrore. Ajo tregon se ėshtė formuar

Departamenti nė kuadėr tė Ministrisė sė Tregtisė dhe Industrisė, si dhe ėshtė formuar grupi ndėrqeveritar pėr kėtė ēėshtje.
Minsitrja e Tregtisė dhe Industrisė, Mimoza Kusrai- Lila thotė se Brenda kėtij viti besojmė qė do t’i kemi rezervat e para shtetėrore. “Janė bėrė tė gjitha specifikat pėr produktet, tė cilat duhet tė ekzistojnė nė rezerva shtetėrore.

Tani ka mbetur tė shihen format pėr fillimin e krijimit tė rezervave tė para shtetėrore".

" Parashihen tri forma tė krijimit tė rezervave, pėrmes buxhetit tė Republikės sė Kosovės, mallrat qė vijnė si ndihmė humanitare, donacionet nė mallra dhe ndihma financiare, si dhe mallrat e konfiskuara qė hyjnė nė mėnyrė tė paligjshme dhe mund tė konsiderohen si mallra qė mund tė hyjnė nė rezerva shtetėrore. Brenda kėtij viti besojmė qė do t’i kemi rezervat e para shtetėrore”, deklaron Kusari - Lila.

Zėvendėskryeministrja e Kosovės, Mimoza Kusari – Lila, thotė se produktet, qė konsiderohen si rezerva shtetėrore, do tė grumbullohen tek operatorėt privatė tė kontraktuar nga Qeveria, e tė cilėt nė momentin kur nevojiten ato produkte, do tė tėrhiqen. “Nėnkuptohet se ėshtė miratuar edhe lista esenciale e rezervave shtetėrore si nė tė gjitha vendet tjera tė botės. Fillohet me grurin, pastaj me produktet tjera esenciale ushqimore, me produktet tjera pėr raste emergjente siē janė produktet pėr shėndetėsi, sanitari, por edhe produkte tjera qė nevojiten nė rast tė ndonjė fatkeqėsie natyrore apo tė rasteve tjera”, thekson Kusari - Lila.

Nė anėn tjetėr, njohėsit e ēėshtjeve ekonomike nė Prishtinė, thonė se rezervat shtetėrore janė shumė tė domosdoshme pėr njė vend dhe kritikojnė institucionet pėr neglizhencėn e treguar nė kėtė drejtim

Profesori i Ekonomisė, nė Universitetin e Prishtinės, Isa Tahiri, thotė se njė shtet i pavarur nuk guxon tė jetė pa rezerva shtetėrore. Sipas tij, Qeveria e Kosovė duhet t’i grumbullojė produktet esenciale, nė rast tė ndonjė fatkeqėsie natyrore apo ndonjė gjendjeje tjetėr. “Ne nuk kemi asnjė lloj rezerva shtetėrore dhe njė shtet, i cili nuk ka rezerva shtetėrore nė ēdo moment mund tė jetė nė krizė, sepse ėshtė i varur nga regjioni nga ndonjė vend tjetėr apo prodhuesit e tjerė”, vlerėson Tahiri.

Profesor Tahiri thekson se nė mungesė tė rezervave shtetėrore, qytetarėt shumė herė nuk kanė mundur tė gėzojnė mbėshtetjen e shtetit, nė rast tė fatkeqėsive natyrore apo krizave tė ndryshme ekonomike.

Rezervat shtetėrore tė mallrave krijohen pėr tė ndėrhyrė nė mėnyrė operative pėr mbrojtjen e popullsisė, ekonomisė nė rast tė ērregullimit tė tregut, mbrojtjes sė vendit, nė situata tė gjendjes sė jashtėzakonshme, gjendjes sė emergjencės civile, veprimeve terroriste, veprimeve ushtarake nė gjendje lufte, tė cilat sjellin dėme tė menjėhershme e tė rėnda pėr jetėn, si dhe pėr shėndetin e popullatės.