PDA

View Full Version : 10 gjera qe femrat duhet ti dine


Hajra
01-11-11, 06:12
10 gjera qe femrat duhet ti dine

31 October 2011
Shumė nga ju kanė parė ēdo telenovelė tė shfaqur nėpėr ekranet e televizioneve shqiptare, kanė parė pa fund filma pornografikė dhe nuk ka dyshim qė kanė parė ēdo pjesė tė serialit “Seksi dhe Qyteti”. Kėshtu, ju keni tė drejtė tė mendoni se ju dini gjithēka lidhur me seksin. Por e vėrteta nuk ėshtė kėshtu. Ka akoma plot gjėra qė ju nuk i dini. Kėtė unė e kuptoj nga pyetjet e pareshtura qė juve vetė mė dėrgoni. Ja disa prej tyre:
1 – Pse shumė gra provojnė gjakosje pas aktit seksual?
Po qe se gjakoseni pas interkursės seksuale, kjo nuk do tė thotė se ju erdhėn periodat para kohe, ose se diēka ėshtė dėmtuar atje poshtė. Gjakosja pas aktit seksual, shpesh, vjen nga prania e ndonjė infeksioni nė qafėn e mitrės suaj, ose nga prania e ndonjė polipi atje. Edhe pse kėto gjakosje pas aktit seksual nuk janė tė rrezikshme pėr jetėn, kush ka tė tilla bėn mirė tė shkojė pėr vizitė mjekėsore.
2 – Pse dėshira pėr seks ndryshon nė fazat e ndryshme tė ciklit menstrual?
Nuk ėshtė rastėsi, qė shumė gra kanė dėshirė shumė tė madhe pėr seks kur janė nė atė fazė tė ciklit menstrual, qė quhet ovulacioni. Rreth ovulacionit, niveli i testosteronit arrin kulmin e tij dhe ėshtė testosteroni qė e rrit dėshirėn pėr seks. Nė tė vėrtetė, siē e kuptoni, kjo ėshtė njė lojė e zgjuar e biologjisė. Gratė e duan seksin mė shumė, tamam, kur ato kanė mė shumė shanse tė mbeten shtatzėna.
3 – Pse burrave u pėlqen tė stimulohen nga prapa?
E vėrteta ėshtė se zona anale ėshtė plot me nerva dhe kur ngacmohet prostata e burrit, ata arrijnė orgazma tė fuqishme. Nė qoftė se vendosni ta provoni kėtė tė vėrtetė, mė pėrpara ju duhet t’ia thoni atij. Po qe se burri juaj nuk dėshiron tė ngacmohet nė portėn e pasme, kjo ndodh ngaqė ai nuk dėshiron tė duket si njė homoseksual
4 – Pse gratė arrijnė orgazma pa fund
Pas orgazmės burrat provojnė njė periudhė refraktare, gjatė sė cilės ata nuk e arrijnė dot ereksionin edhe pse duan shumė tė kenė njė marrėdhėnie tė dytė. Kjo periudhė refraktare ėshtė periudhė rehabilitimi pėr burrat. Gratė nuk kanė nevojė pėr kėtė periudhė rehabilitimi. Gratė kanė kapacitete tė pakufizuara. Tė dy gjinitė mund tė kenė orgazma tė shumta, por burrat duhet tė mėsojnė disa teknika tė veēanta qė ta bėjnė kėtė. Kjo do tė thotė se burrat duhet ta njohin mjaft mirė veten e tyre. Ata duhet tė dinė se kur duhet ta ulin stimulimin. Burrat dhe djemtė duhet tė mėsojnė si ta arrijnė kėtė. Po i kujtoj edhe njėherė: Mos harroni ushtrimet e Kegelit!
5 – A bėjnė seks gratė e moshuara?
Tė moshuarit, nuk ėshtė e vėrtetė se e shpenzojnė gjithė ditėn duke kėrkuar ku janė ushqimet me ēmimet mė tė lira. Disa prej tyre, njė pjesė tė mirė tė kohės, janė tė zėnė edhe me aktivitete seksuale. Dėshira dhe lidhjet seksuale janė njė kėrkesė pėr gjatė gjithė jetės. Kush nga tė moshuarat ndjen se ėshtė e ndrydhur ose e tėrhequr nga jeta seksuale, fajin nuk ia ka mosha. Shumica e grave tė moshuara nuk bėjnė seks, sepse u mungojnė oportunitetet, por po qe se ato i japin jetės seksuale vėmendjen e duhur, me siguri do tė vazhdojnė tė bėjnė seks.
6 – A e shton pėrdorimi i lubrifikantit kėnaqėsinė seksuale?
Kur nuk bėni dot seks, ose kur seksi pėr gruan ėshtė me dhimbje, gjithnjė ka njė zgjidhje. Pėr problemin tuaj do t’ju ndihmojė njė shishe e vogėl me lubrifikant, tė cilėn do ta blini nė farmaci. Mos mendoni se mungesa e lubrifikimit do tė thotė se ju nuk jeni tė afta tė eksitoheni seksualisht. Mos nguroni, pėrdoreni lubrifikantin me bazė ujore ose me bazė silikoni.
7 – Pse shumica e grave nuk arrijnė nė orgazėm vetėm me penetrim?
A e mendoni ju se njė burrė mund tė arrijė orgazmėn pa eksituar penisin e tij? Jo, pėrgjithėsisht, kjo nuk ndodh. Ashtu ėshtė edhe pėr gratė. Ato nuk mund ta arrijnė orgazmėn pa ngacmuar klitorin e tyre. Grave u duhet ngacmimi i klitorit pėr tė arritur orgazmėn. Ju duhet tė dini se i vetmi qėllim i klitorit ėshtė kėnaqėsia seksuale. Ngacmojeni klitorin tuaj gjatė seksit, ose kėrkoni nga partneri ta bėjė ai kėtė veprim.
8 – A ėshtė e vėrtetė se seksi e zbukuron njė grua?
Kur gruaja bėn seks, estrogjeni i saj dyfishohet. Kjo i bėn flokėt e saj tė shkėlqejnė dhe e bėn lėkurėn e saj mė tė butė. Estrogjeni ėshtė burim rinie pėr njė grua. Ai e ngop gjithė trupin me vlagė, veēanėrisht, njom muret vaginale.
9 – A janė normale fantazitė seksuale?
Studimet kanė treguar se mbi 50 pėr qind e grave fantazojnė nė kėtė fushė. Madje, edhe gratė mė tė fuqishme kėnaqen me kėto lloj fantazish. Mbani mend, fantazitė dhe realiteti janė dy botė tė ndryshme, qė nuk duhen ngatėrruar me njėri-tjetrin.
10 – A e pakėson seksi stresin?
Interkursa ul presionin e gjakut dhe u bėn mė pak tė prirur pėr stresin. Kur bėni rregullisht seks, ju rritni nivelin e njė antikorpi nė trup qė quhet imunoglobulina A. Kjo ndihmon tė luftoni me sukses kundėr infeksioneve tė ndryshme dhe ftohjeve sezonale.

Burimi: Gazeta Shekulli (http://www.shekulli.com.al/)

Hajra
03-11-11, 19:57
Femrat pelqejne puthjet e gjata

3 November 2011
http://www.tiranachat.net/shqip/wp-content/uploads/2011/11/couple-kiss5.jpg

Meshkujt pėlqejnė puthjet e ndjeshme, ndėrsa femrat puthjet a gjata, thotė njė studim i ri. Psikologja Susan Hughes dhe kolegėt e saj shqyrtuar mė shumė se 1.000 studentė meshkuj dhe femra, tė cilėt i janė pėrgjigjur pyetjeve nė lidhje me puthjet.
“Femrat i shohin puthjet si lidhje e krijuar me partnerin e mundshėm dhe tė dashur, ndėrsa burrat preferojnė puthje e ndjeshme, si njė rrugė drejt seksit”, thotė psikologja Susan Hughes nga Albright College nė Pensilvani.
Pėr meshkujt dhe femrat, puthja ėshtė shumė e rėndėsishme pėr ndėrveprimin intim. Rezultatet tregojnė se partnerėt vetėm me anė tė puthje mund tė llogarisin se sa janė tėrheqės pėr njėri-tjetrin. Kjo ėshtė dėshmi se feromonet dhe sinjale tė tjera tė rėndėsishme biokimike shkėmbehen gjatė njė puthje.
Ndryshe nga femrat, meshkujt thonė se, pavarėsisht nga cilėsia e puthjes, megjithatė, do tė shkonin nė shtrat me partneren edhe nėse ato puthin keq.
Mė tej, Helene Fisher antropologe e Universitetit Rutgers, tregon se meshkujt bartin testosteronin pėrmes pėshtymės nė partneret pėr tė rritur eksitimin e tyre.

Burimi: Telegrafi (http://www.telegrafi.com/)

Ardea
15-11-11, 15:24
Me i pas shkru keto gjera nje femer, ndoshta kisha mujt mi mar ma serioz ose se paku me lexu krejt...a per kshtu, po dihet....gjeth ky text vetum per nje gje..qysh s'ke pritu se..

jadore
15-11-11, 15:28
Me i pas shkru keto gjera nje femer, ndoshta kisha mujt mi mar ma serioz ose se paku me lexu krejt...a per kshtu, po dihet....gjeth ky text vetum per nje gje..qysh s'ke pritu se..

... e ka kopju moj ,
edhe ti , piken e taktikes nuk e kishe , ne vend se me e marr mendimin e anes se kundert e me e dite si me vepru , qohesh e edhe ate pak bashkohorizim ju bone bajat ..

p.s.
andrea , a mos je ka qendra . me ma pagu nje bilet se po pritoj me dal ..!

Ardea
15-11-11, 15:43
me ke keqkuptu ti Jadore, se nuk bona asgje bajat..vetum thash, se me pas kon ky shkrim prej nje femre, ndoshta e kisha lexu krejt ose mar ma serioz...as ma shum as ma pak.

Ps: kush esht Andrea?

jadore
15-11-11, 15:51
me ke keqkuptu ti Jadore, se nuk bona asgje bajat..vetum thash, se me pas kon ky shkrim prej nje femre, ndoshta e kisha lexu krejt ose mar ma serioz...as ma shum as ma pak.

Ps: kush esht Andrea?

ty moj po me pelqen me te thirr ashtu , po ma kujton Andrean , shoqen teme ,atje ..

p.s.

ani ..merre qashtu qysh te duash ..
valla ti vone erdhe se na e kemi pas perpara Jannen qe na sjellke keso postime , po qe ,eh nafaka jote ..mbete pa mesu gjo ..

Ardea
15-11-11, 16:02
Shnet, Jadore...do kan nevoj me msu..do jo..secili per veti e cakton te cila grup takon.. :biggrin: