PDA

View Full Version : Falja ėshtė dashuri nė vepėr !!!


Zero Cool
02-11-11, 13:26
Tani mė jemi mėsuar me "tolerancėn ndėrfetare, ndėrnjerėzore dhe ndėrshoqėrore".
Na doli te hunda kjo tolerancė nga tė gjithė.
Sot do tė shkruaj diqka rreth tolerancės sė vėrtetė, pa pėdrorimin e shpatave, heqjes sė kokave, pa sharje, pa ofendime, dhe pa dhunė tė asnjė lloji.

Do tė shkruaj pė faljen si njė shembull i dashurise nė vepėr.Falja ėshtė e domosdoshme


"E kudo tė ngriteni pėr tu lutur, falni nėse keni send kundėr ndokujt..."(Marku, 11:25)
Falja ėshtė kryesorja pėr qetėsi shpirtėrore dhe pėr shėndet tė pėrkryer. Nėse doni tė keni shėndet tė pėrsosur dhe lumturi, deomos duhet falur tė gjithė ata qė ju kanė lėnduar ndonjėherė. Faleni edhe veten, duke i harmonizuar mendimet tuaja me inteligjencėn e paskajshme. Mirėpo , pa i falur tė tjerėt, veten nuk mund ta falni plotėsisht. Nėse refuzon ta falni veten, do tė thotė se lejoni t`ju kaplojė kryelartėsia ose ndoshta mosnjohja e shpirtit.
Mjekėsia bashkėkohore psikosomatike e di saktėsisht se mėrzija, gjykimi i tė tjerėve, armiqėsia dhe neveria qėndrojnė pas njė vargu sėmundjesh, duke filluar qė nga astristi e deri te sėmundjet e zemrės. Pohohet se shumica e tė sėmurėve gjatė pėrvojės sė tyre jetėsore kanė dhembje, vuajtje ose keqpėrdorime tė cilat ushqehen me ndjenja negative. Kjo gjendje e rėndė mund tė shėrohet vetėm me njė barė: duke evituar dhe duke harruar, ndėrsa mėnyra e vetme pėr tu arritur kjo ėshtė falja.Falja ėshtė dashuri nė vepėr

Faktori kryesorė i aftėsisė sė faljes ėshtė gatishmėria pėr tė bėrė kėtė. Nėse sinqerisht doni qė t`ia falni fajin ndonjė tė afėrmi, ju vetėm me tė shprehurit e dėshirės suaj keni kryer mė se gjysmėn e punės ose 51% tė saj. Me siguri jeni tė vetėdijshėm se po falėt njė tė afėrm, nuk do tė thotė se ai edhe ju pėlqeu dhe se tani doni tė qoni jetė me tė. Askush s`mund t`ju detyrojė ta doni dikė, sikur qė asnjė qeveri e botės nuk mund tė jap urdhėr ligjorė pėr egzistimin e vullnetit tė dashurisė, tė tolerancės dhe tė qetėsisė shpirtėrore. Pra, kuptohet se ėshtė e pamundur qė dikush t“ju pėlqejė vetėm pėr shkak se nė parlament qenka aprovuar njė ligj nė lidhje me kėtė. Mirėpo tė afėrmit mund t“i duam edhepse ndoshta nuk na pėlqejnė.

Bibla thotė: "Duajeni njėri-tjetrin!". Kėtė gjithkush mund ta bėjė: mjaftonė vetėm dėshira e sinqertė. Dashuri do tė thotė tė afėrmit tėnd t'i dėshirosh shėndet, lumturi, rehati, gėzim dhe mirėqenje. Pėr tė bėrė kėtė duhet plotėsuar vetėm njė kusht paraprak: sinqeritetin. Tė falėsh dikė apo diqka nuk do tė thotė tė jesh zemrėrgjerė. Pėrkundrazi, tejet vetjak, sepse gjdo gjė qė i dėshironi tė tjerėve, nė tė vėrtetė ia dėshironi vetvetes. Njeriu ėshtė kopje e mendimeve dhe e ndjenjave tė veta.
A ka gjė mė tė thjeshtė se kjo?

Me resket, zc

hasanmehmeti
02-11-11, 18:45
Selam milet,

Ah sa do gezohej Galile Galileo sikur kete shkrimin e Zeros( zeroja e lindjes) Cool (nga perendimi) ta kishin lexuar funksionaret e larte te vatikanit ne shekullin e VII. Po atehere me duket skane egzistuar keto citate nga bibla, tek vone me duket jane dal masi u mbushen durt gjake. Me kete nuk dua te denigroj askend , por ashtu e kame merzi te tregohet "dinari" vetem ne njeren ane, e populli te rref shuplake e te hesht per anen tjeter.


Nejse Jürgen Todenhöfer u'a sqaron n'gjermanqe miletit ma kjarte:
http://www.youtube.com/watch?v=iBCnTSoJjCA edhe do pjese tjera aty.

Mire, une veq pak erdha me kqyre mos Guri Sylaj e ka t'holluar siq e ka qef te fiksohet ne temat Islame edhe kete teme , por Jo(si shumicen e rasteve)!, se paska bere dhe per ate do e bej une kysmet sapo te me del pak kohe, qe te shofim aktin sublime te faljes dhe denimit ne Bibel dhe Kuran.

Nje mbremje te mire,
Hasani.

GURI SYLAJ
02-11-11, 21:08
Selam milet,

Ah sa do gezohej Galile Galileo sikur kete shkrimin e Zeros( zeroja e lindjes) Cool (nga perendimi) ta kishin lexuar funksionaret e larte te vatikanit ne shekullin e VII. Po atehere me duket skane egzistuar keto citate nga bibla, tek vone me duket jane dal masi u mbushen durt gjake. Me kete nuk dua te denigroj askend , por ashtu e kame merzi te tregohet "dinari" vetem ne njeren ane, e populli te rref shuplake e te hesht per anen tjeter.


Nejse Jürgen Todenhöfer u'a sqaron n'gjermanqe miletit ma kjarte:
http://www.youtube.com/watch?v=iBCnTSoJjCA edhe do pjese tjera aty.

Mire, une veq pak erdha me kqyre mos Guri Sylaj e ka t'holluar siq e ka qef te fiksohet ne temat Islame edhe kete teme , por Jo(si shumicen e rasteve)!, se paska bere dhe per ate do e bej une kysmet sapo te me del pak kohe, qe te shofim aktin sublime te faljes dhe denimit ne Bibel dhe Kuran.

Nje mbremje te mire,
Hasani.


Flm Hasan !
Po ,burr ,eni ju e trashni e mos lejoni femijte me u talle me ne e edhe me Islamin.
Kjo me Galileun seq me kujtoj Parisin sot!???

Zero Cool
03-11-11, 12:02
Pėrderisa zemėrimi, urrejtja, mėrzija dhe armiqėsia paraqesin bazėn pėr paraqitjen e shumė sėmundjeve, falja ėshtė shėndet i trupit dhe mendjes, shpirtit tuaj.
Tė falėsh do tė thotė tė japėsh, tė ofrosh. Tė tjerėve ofrojuni dashuri, qetėsi shpirtėrore, gėzim, menquri dhe mirėqenie.

Egziston prova e faljes.

Tė supozojmė se para njė kohe tė caktuar ju dhimbte dhėmbi. Pyeteni veten a ju dhemb dhėmbi tani. Pėrgjegjja ėshtė mohuese.
Ngjashėm me kėtė, a keni ende mendim negativ pėr personin qė ju ka lenduar, qė ju ka ofenduar e qė ju ka mashtruar? A zemėroheni ndaj personit tė tillė? Nėse pėrgjegjja ėshtė pohuese, do tė thotė se rrėnjėt e urrejtjes gjenden ende thellė nė mendjen tuaj dhe qė andej i shkaktojnė dėmtime rrėnuese mirėqenjes dhe lumturisė suaj. Lirojeni mendjen nga tė menduarit e keq pėr personin e tillė, dėshirojini atijė gjdo tė mirė! Pėrseriteni kėtė veprim derisa tė mos vini nė gjendje qė, posa tė kujtoni atė, tė ndjeni gėzim.
Pikėrisht kėtu qėndron domethėnja e fjalisė: Faleni veten dhe tė tjerėt.


ps: hasanmehmeti, jo pėr tjetėr por mos te mbetėt "kjo" pėr mosdije, tema nuk ka tė bėjė me inicuesin, nėse ke diqka pėr tė thėnė pėr nofkėn e tijė, mund ta bėsh kėtu (http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=18976) apo ta hapėsh njė temė extra pėr kėtė ( e panevojshme), por mos harro qė ka diqka tė pėrbashkėt me ty, edhe ti ke mendjen ne lindje dhe trupin (duke shijuar tė mirat e kaurrėve, dhe duke pėrfituar nga mirėsia e tyre) nė pėrendim!

4peace
03-11-11, 14:21
***Zero...

...ne baze te parathenies, ashtu sic je shprehur, mua me tingelloi sikur ajo: "Eureka, ja e gjeta"...


...formulen e tolerances.

Kurse zgjidhja ne qenka tė falurit/falja. Kurse, nese falim, do ta shprehim dashurine tone ne veper...dhe ja shpėtimi, gjgjs/ne te vertete Shpėlimi.

Kjo eshte me se e vertete.

Mirepo, shtrohen pyetjet:
Si mund te jesh ne gjendje te falesh (jo ti, por te gjithe ne)?
Si mund te behesh i sinqerte dhe te falesh me te vertete? Sepse, per te falur me te vertete po na duhej te jemi te sinqerte?
A mund te arrihen keto mbrenda nje nate apo nje dite?
Nuk besoj.

Perseri:
Falja eshte me te vertete ashtu sic e ke pershkruar ti.
Teoretikisht.

Kurse praktikisht, po e ilustroj me nje epizode te shkurte:

Na ishte nje here viti 1999, ne tu Kosove. Forcat serbe e kishin pas rrethuar ni katund duke e bombarduar me te gjithe arsenalin posedues. Me pastaj futen forcat paramilitare mbrenda ne katund dhe i kryejne punet e mbetura: vrasin ata qe kane mbetur pa u vrare. Me ne fund, pasi te behet "pastrimi" nga keta, fillon punen njesiti tjeter, me i felliquri: plackisin cdo gje me vlere. Jo vetem gjesendet me vlere ne shtepi por edhe ne trup.


Dhe, me ne fund, ZC, duhet t'i fale keta, per ta treguar dashurine ne veper.


Ani? Si i themi tani kesaj pune?


***

Zero Cool
03-11-11, 18:08
***Zero...

...ne baze te parathenies, ashtu sic je shprehur, mua me tingelloi sikur ajo: "Eureka, ja e gjeta"...
Ani? Si i themi tani kesaj pune?


***


Unė mbajė pėrgjegjėsi pėr atė qė them, jo pėr atė qė ti kupton!

4peace
03-11-11, 18:15
Unė mbajė pėrgjegjėsi pėr atė qė them, jo pėr atė qė ti kupton!


Jo pergjegjesi por shpjegim kerkoj une.

Kur thuash/pohon dicka...


...duhet te jesh ne gjendje edhe ta shpjegosh.

Dhe pikerisht kjo eshte pergjegjesia.

Pergjegjesia= duhet te pergjigjesh (me shpjegim)


*

Zero Cool
03-11-11, 19:01
4peace,

Asgjė nuk ėshtė e mirė a e keqe nga vetvetja, veqse tė tillė e bėn qėndrimi i mendjes sonė. Asgjė tė keqe nuk ka nė marrėdhėnjet seksuale, as nė dėshirėn pėr tė ngrėnė, pėr t'u pasuruar e as nė dėshirėn e tė shprehurit tė drejtė. Problemi, megjithatė, qėndron nė mėnyrėn e pėrdorimit tė kėtyre dėshirave, nevojave e synimeve.
Sepse, dėshira pėr tė ngrėnė nuk guxon tė plotėsohet duke vrarė njeriun qė nė dorė mban copėn e bukės!

ps: shkrimeve tua dhe shkrimeve tė tilla nuk do i pėrgjigjem nė vazhdim, sepse "ju" keni trurin e shpėrlarė. Ju keni trurin e mbushur dhunė, inat, urrejtje dhe armiqvsi ndaj gjithkujt dhe gjthqkaf qė devijon nga filozofia arabe e para 16 shekujve.
Dhe nė fund tė them edhe kėtė: keqbėrėsit serb gjatė luftės nė Kosovė, i luftova unė, pėrderisa "ju" ishit futur nėn burqat e mesjetės.

4peace
03-11-11, 19:28
***E ti njeri, qė pretendon tė dish diēka, dhe na predikon pėr faljen, kuptimin e sė cilės nuk e din as vet. Bile, as idenė mė tė vogėl nuk e ke.

Kjo shihet nga shembulli i mėposhtėm:
Pėr kėtė pėrgjigjen time mė poshtė...
http://www.dardania.de/vb/upload/showpost.php?p=2144539&postcount=37

...ma jep kėtė reputacion:

Fjalė tė urta & Thėnie...
02-11-11 09:58 Zero Cool
LOL

...pa koment, por me njė “LOL”, qė ėshtė zgjėrdhirje primitive, karakteristikė e njerėzve primitiv....

Dhe, unė prapseprap nuk reagova, sepse une jam nė gjendje t’i fali kėto gjėra. Bile, bile, as qė mė bėjnė pėrshtypje.


T’i kthehemi sėrish temės nė fjalė. Kurse ti mylle gojėn nėse nuk din tė pėrgjigjesh.

Kur e ke hapur temėn ėshtė dashur tė llogaritėsh nė atė se dikush shtron pyetje. Mbase, edhe tė atilla, pėr tė cilat nuk ke fare kapacitet.

*

Megjithatė, po i lėmė anash tė gjitha ato qė i thash mė lart. Po e zėmė se ti ke vendosur tė falėsh. Shumė bukur. Unė e pėrshėndes kėtė vendim.
Mirėpo, kur ke vendosur tė falėsh, atėherė duhet tė jesh nė gjendje tė falėsh nė ēdo kohė e nė ēdo situatė. Sa mė ekstreme situata, aq mė me efekt ėshtė falja.
Kjo, mė poshtė, pra, ishte situatė ektreme:

Na ishte nje here viti 1999, ne tu Kosove. Forcat serbe e kishin pas rrethuar ni katund duke e bombarduar me te gjithe arsenalin posedues. Me pastaj futen forcat paramilitare mbrenda ne katund dhe i kryejne punet e mbetura: vrasin ata qe kane mbetur pa u vrare. Me ne fund, pasi te behet "pastrimi" nga keta, fillon punen njesiti tjeter, me i felliquri: plackisin cdo gje me vlere. Jo vetem gjesendet me vlere ne shtepi por edhe ne trup.

E di qė s’din t’i pėrgjigjesh njė “trushpėlari” si puna ime por, qėllimi i kėsaj ishte tė ballafaqoj me diēka qė nuk din, nuk ia ka idenė dhe, pėr nė fund, ēka dhe ėshtė mė e keqja, zihesh nė fjalė tė tua.

Kėshtu, pra.


***

Zero Cool
04-11-11, 11:34
Njė djalosh e kishte pyetur Sokratin se si mund tė bėhej i menqur. Sokrati e kishte marrė me vete dhe e kishte dėrguar te lumi. Ia kishte zhytur kokėn nė ujė, duke ia mbajtur derisa nuk kishte filluar tė pėrpėlitej nga tė humburit e frymėmarrjes. Pastaj e la tė nxjerrė kokėn nga uji dhe e pyeti: "Derisa gjendeshe i vendosur nė ujė, c`doje mė sė shumti?"
"Dėshiroja tė merrja frymė" iu pėrgjigj ai.
Sokrati atėherė i tha: "Kurė dėshira jote pėr menquri do tė jetė po aq e fortė sa pėr frymėmarrje derisa ishe nėn ujė, atėherė do ta gjesh edhe mencurinė".
Ngjashėm me kėtė, vetėm nėse me sinqeritet tė vėrtetė dhe me tėrė fuqinė tuaj dėshironi ta tejkaloni ndonjė pengesė jetėsore duke kuptuar se rrugėdalja egziston dhe atė mu nė shtegun kah jeni duke ecur me hapa tė sigurt, do tė keni sukses tė sigurt.
Nėse vėrtetė kkėrkoni qetėsi shpirtėrore, padyshim do ta keni. Po qe se jeni tė vetėdijshėm pėr aftėsitė tuaja mendore, atėherė pėr ju do tė jetė njėsoj nėse ndaj jush sillen me padrejtėsi a ju mashtrojnė, ju intrigojnė apo ju maltretojnė. Kur dini se cfarė doni, atėhere me gatishmėri i pengoni vjedhėsit e urrejtjes, tė hidhėrimit, tė armiqėsisė dhe tė mėrzisė pėr t`ju vjedhur qėtėsinė, harmoninė, shėndetin dhe lumturinė tuaj. Mė nuk mund t`ju shqetėsojnė as njerėzit tjerė, e as problemet, as lajmet e kėqija e as kurgjė tjetėr, sepse ju tani nė cdo kohė dhe nė cdo vend njėsohuni me qėllimin tuaj jetėsorė, e ky ėshtė: shėndeti, qetėsia, frymėzimi, harmonia dhe begatia juaj. Ndjeni se si nė brendinė tuaj rrjedhė gjumi i qetėsisė suaj trupore dhe shpirtėrore. Mendimi ėshtė fuqi e padukshme dhe jomateriale, prandaj mundėsojani qė t`ju frymėzojė, t`ju lumturojė dhe t`ju pasurojė.

Si qė na thotė shkenca, cdo qelizė e trupit tė njeriut ndryshon brenda 11 muajsh. Njeriu i "dikurshėm" cili para sa e sa vjetėsh ka kryer krimin, ka vuajtur dėnimin, ėshtė penduar dhe tani ka ndryshuar tėrėsisht fizikisht dhe shpirtėrisht, tashmė ėshtė i "vdekur". Me fjalė tė tjera, ju duke gjykuar vetveten edhe mė tutje, gjykon njeriun "plotėsisht tė pafajshėm". Akt ky me tė cilin e dėmton vetėm shpirtin dhe trupin tėnd. Kėtu duhet kuptuar mirė domethėnjen e fjalėve biblike: "Atėherė ejani tė pleqėrohemi-thotė Zoti. Edhe nė qofshin mėkatet tuaja kuq si gjaku, do tė bėhen bardhė si bora, edhe nė qofshin tė kuqe si purpuri, do tė bėhen porsi leshi". (Isaiu, 1:18).


Nėse prap nuk ke kuptuar pėrgjegjėn me kėtė qė shkrova dhe me atė qė kam shkruar mė herėt, atėherė kemi njė dallim tė madh ne diapazonin e mendjes,,, por pa problem do tė shkruaj edhe nė nivelin tėnd edhepse pytja nuk ka tė bėjė me temėn sepse unė shkruaj pėr faljen personale e ti pyet pėr faljen kolektive, dhe nuk ka pėr qėllim mohimin e faljes, por njė qėllim tjetėr, sepse duke ditur filozofinė tėnde, konstatoj se ti vjen nė kundėrshtim edhe me ate, sepse edhe nė filozofinė(fenė) qė praktikon ti thuhet pėrafėrsisht kėshtu: "...nėse dikush qoftė edhe gjysė ore para se tė vdes, pendohet, Zoti do tģa falė mėkatet...".
Lejo qė me krimet tė merret drejtėsia dhe organet-institucionet pėrkatėse, kurse ti si individ falja dhe lejo qė individualiteti yt tė arrijė qetėsinė shpirtėrore dhe fizike (trupore). Kjo sado qė bie ndesh me filozofinė tėnde, nėse e praktikonė do tė ndihmoj nė qėllimet e mira tė cilat ia kė parashtru vetit (nėse ke nga ato).

Neferta
15-11-11, 08:27
http://www7.dw-world.de/videometa/images/vdt_al/2011/balb111111_001_frauenmoschee_01o.jpg Te drejtat e grave per tu lutur anashkalohen nga burrat ne Turqi
14.11.11


Gratė kėrkojnė tė kenė vendin e tyre nė xhami. Me ke te bejne dialog pasi burrat as qe do te degjojne per kete pune.

Dreqi i kuq
18-11-11, 11:22
Falje kerko dhe duhet kerkuar vetem nga zoti-allahu un kam ndegjuar ga prifterinjet nga hoxhallaret dhe nga njerzit besimtar te gjitha relegjioneve se nese kerkon falje dhe pendohesh allahu-zoti ti pranon keto lutje dhe te fal e mbase qenka keshtu un dua te bej qdo sen qe kam deshir vrasje, vjedhje, keqtrajtime, fyerje edhe kur te vij ne nje mosh do ti drejtohem allahut ne lutje dhe gjunjezim qe t`mi fal mekatet edhe ai ish zemer gjer dhe sipar dijetareve fetar ai ti fal te gjitha edhe un do te takohem ne "Parajs" me makreshin, kerqovarin, murgeshen dhe shum antar te fd te relegjioneve qe kan

Takohemi ne "PARAJS"

Hajra
18-11-11, 14:36
Falje kerko dhe duhet kerkuar vetem nga zoti-allahu un kam ndegjuar ga prifterinjet nga hoxhallaret dhe nga njerzit besimtar te gjitha relegjioneve se nese kerkon falje dhe pendohesh allahu-zoti ti pranon keto lutje dhe te fal e mbase qenka keshtu un dua te bej qdo sen qe kam deshir vrasje, vjedhje, keqtrajtime, fyerje edhe kur te vij ne nje mosh do ti drejtohem allahut ne lutje dhe gjunjezim qe t`mi fal mekatet edhe ai ish zemer gjer dhe sipar dijetareve fetar ai ti fal te gjitha edhe un do te takohem ne "Parajs" me makreshin, kerqovarin, murgeshen dhe shum antar te fd te relegjioneve qe kan

Takohemi ne "PARAJS"


....ndoshta ishe taku me ata qe i permende, por jam shume i sigurt qe shkaku i nofkes nuk do te munde te hyshe atje, http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

http://www.youtube.com/watch?v=-oodMqetvmQ&feature=player_embedded

LuLjaa
18-11-11, 15:48
Falje kerko dhe duhet kerkuar vetem nga zoti-allahu un kam ndegjuar ga prifterinjet nga hoxhallaret dhe nga njerzit besimtar te gjitha relegjioneve se nese kerkon falje dhe pendohesh allahu-zoti ti pranon keto lutje dhe te fal e mbase qenka keshtu un dua te bej qdo sen qe kam deshir vrasje, vjedhje, keqtrajtime, fyerje edhe kur te vij ne nje mosh do ti drejtohem allahut ne lutje dhe gjunjezim qe t`mi fal mekatet edhe ai ish zemer gjer dhe sipar dijetareve fetar ai ti fal te gjitha edhe un do te takohem ne "Parajs" me makreshin, kerqovarin, murgeshen dhe shum antar te fd te relegjioneve qe kan

Takohemi ne "PARAJS"

Ah Ah , ban keq se ki mu taku ne Parajs
jaa kete hiqe prej mendjes tash se nese nuk shkon udhes t'Zotit prej se je ba me dit kot e ki :)

PS. edhe nime qysh kishe merak me vra njerz ti, se gjithe here mend veē te verasja pi majshe, qeshtu t'kam lexu une se di tash

premium
18-11-11, 16:21
Disa nga 72 xhynahet e medhaja-

.vetvrasja

.shpifja

.ushqimi haram

.te mundosh te tjeret

.te hash kafshe te ngordhura

.te marresh ryshfet

.ti thyesh zemren dikujt

.ato qe degjon diku ti tregosh dikuj tjeter

.te mbash dike ne goje

.xhelozia

.menjemadhsia.

.ti besosh fallit

.te krijosh ngaterresa

.koprracia

.tradhtia

.mos agjerimi i ramazanit

.te shetisesh xhunub

.vrasja.

.vjedhja

.bixhozi

.ti shmangesh shkollimit

.genjeshtra

.te shikosh haramin

.te marresh ose te japesh faiz

.te hash mishin e derrit

.te hash mallin e jetimit

.te besh be shpesh

.te pish pije alkoolike

.ti shmangesh deshmimit

.te perbuzesh te miren

.te besh zina -amoralitet-

.te peshoh mangu

.te djegesh ni kafsh te gjall

.te deshmosh diqka te rreme

.te besh xhynah ne Kabe

.te keqeperdoresh amanetin

.te mos e dish se injoranca eshte e keqe

.te vazhdosh te hash pasi je ngopur

.te mos japesh zekat

.te zbulosh pjeset e turpshme

.ta lesh namazin kaza

.te mos i duash as'habet

.te mos i vizitosh te afermit

.te vazhdosh ti kryesh xhynahet e vogla

.te dalesh kunder prinderve

.te jepsh pas kesaj bote dhe ta harrosh Allahun teala

.te mos i mesosh besimin farzet , haramet

.ti presesh shpresat nga rahmeti i Allahut teala

.te mos i ndalosh ata qe te binden nga kryerja e xhynaheve

.te zesh be per diqka tjeter per veq Allahut

.te harrosh Kur'ani kerimin pasi e ke mesuar ate


- Ndėrsa nga kėtyre cilin nuk e ka shejtani i kuq !!!

Dreqi i kuq
19-11-11, 00:21
Disa nga 72 xhynahet e medhaja-

.vetvrasja

.shpifja

.ushqimi haram

.te mundosh te tjeret

.te hash kafshe te ngordhura

.te marresh ryshfet

.ti thyesh zemren dikujt

.ato qe degjon diku ti tregosh dikuj tjeter

.te mbash dike ne goje

.xhelozia

.menjemadhsia.

.ti besosh fallit

.te krijosh ngaterresa

.koprracia

.tradhtia

.mos agjerimi i ramazanit

.te shetisesh xhunub

.vrasja.

.vjedhja

.bixhozi

.ti shmangesh shkollimit

.genjeshtra

.te shikosh haramin

.te marresh ose te japesh faiz

.te hash mishin e derrit

.te hash mallin e jetimit

.te besh be shpesh

.te pish pije alkoolike

.ti shmangesh deshmimit

.te perbuzesh te miren

.te besh zina -amoralitet-

.te peshoh mangu

.te djegesh ni kafsh te gjall

.te deshmosh diqka te rreme

.te besh xhynah ne Kabe

.te keqeperdoresh amanetin

.te mos e dish se injoranca eshte e keqe

.te vazhdosh te hash pasi je ngopur

.te mos japesh zekat

.te zbulosh pjeset e turpshme

.ta lesh namazin kaza

.te mos i duash as'habet

.te mos i vizitosh te afermit

.te vazhdosh ti kryesh xhynahet e vogla

.te dalesh kunder prinderve

.te jepsh pas kesaj bote dhe ta harrosh Allahun teala

.te mos i mesosh besimin farzet , haramet

.ti presesh shpresat nga rahmeti i Allahut teala

.te mos i ndalosh ata qe te binden nga kryerja e xhynaheve

.te zesh be per diqka tjeter per veq Allahut

.te harrosh Kur'ani kerimin pasi e ke mesuar ate


- Ndėrsa nga kėtyre cilin nuk e ka shejtani i kuq !!!

e ke harru edhe nja

" ti vrasish jo muslimanet dhe ata te pa fet

Dreqi i kuq
19-11-11, 00:29
per te shkuar ne parajs duhet te beni keshtu ne emer te zotit

keshtu (http://www.liveleak.com/view?i=5f8d5d16c5)

keshtu (http://www.liveleak.com/view?i=2a1_1182944095)

keshtu (http://www.liveleak.com/view?i=d8dff0c401)

kjo esht trishtim qka ben njeriu (http://www.liveleak.com/view?i=26a_1209928585)

valiii
19-11-11, 00:38
Dreē qa je ka bon... A je mire?

panta_rhei
19-11-11, 00:42
Disa nga 72 xhynahet e medhaja-

.vetvrasja

.shpifja

.ushqimi haram

.te mundosh te tjeret

.te hash kafshe te ngordhura

.te marresh ryshfet

.ti thyesh zemren dikujt

.ato qe degjon diku ti tregosh dikuj tjeter

.te mbash dike ne goje

.xhelozia

.menjemadhsia.

.ti besosh fallit

.te krijosh ngaterresa

.koprracia

.tradhtia

.mos agjerimi i ramazanit

.te shetisesh xhunub

.vrasja.

.vjedhja

.bixhozi

.ti shmangesh shkollimit

.genjeshtra

.te shikosh haramin

.te marresh ose te japesh faiz

.te hash mishin e derrit

.te hash mallin e jetimit

.te besh be shpesh

.te pish pije alkoolike

.ti shmangesh deshmimit

.te perbuzesh te miren

.te besh zina -amoralitet-

.te peshoh mangu

.te djegesh ni kafsh te gjall

.te deshmosh diqka te rreme

.te besh xhynah ne Kabe

.te keqeperdoresh amanetin

.te mos e dish se injoranca eshte e keqe

.te vazhdosh te hash pasi je ngopur

.te mos japesh zekat

.te zbulosh pjeset e turpshme

.ta lesh namazin kaza

.te mos i duash as'habet

.te mos i vizitosh te afermit

.te vazhdosh ti kryesh xhynahet e vogla

.te dalesh kunder prinderve

.te jepsh pas kesaj bote dhe ta harrosh Allahun teala

.te mos i mesosh besimin farzet , haramet

.ti presesh shpresat nga rahmeti i Allahut teala

.te mos i ndalosh ata qe te binden nga kryerja e xhynaheve

.te zesh be per diqka tjeter per veq Allahut

.te harrosh Kur'ani kerimin pasi e ke mesuar ate


- Ndėrsa nga kėtyre cilin nuk e ka shejtani i kuq !!!

- Po ti a e ke pyet ndonjehere veten se kush kėnd e krijoi: Zoti njeriun apo njeriu Zotin?

- Ty kush te mesoi per ekzistencen e Zotit qe ti e merr si te mirėqene (tė gatshėm)?

- Po te ishe rrit ne xhugel a do ta kishe njofte kete Zot qe ta kane mesuar?

- Po te kishe qenė hinduist ose budist sa zota do t'i kishe (budistet dhe hinduistet jane mbi 60% e popullsise se botes)?

- Po te ishe budist kush do te ishte Zoti yt ?

- Po te kishe jetuar ne Geqine e lashte cfare mendimi do te kishe pas pėr fe?

- Po te ishe ne epokat e hershme te njerezimit qysh do ti kishe shpjeguar dukurite natyrore qe sot i kupton veē duke iu falenderuar arritjeve shkencore - shkences?

- A e ke pyet ndonjehere vetin pse ka nevoje njeriu per perendi e zota?

- A e ke kerku ndonjehere kuptimin e ekzistences tende? Pse jeton ti?

- E pra nese ti jeton per nje bote tjeter, te pertejshme, atehere pse nuk i len rahat njerzit te jetojne te qete ne kete boten e kendejshme???!!! Pse ju perzihesh?!

Makresh
19-11-11, 00:44
e ke harru edhe nja

" ti vrasish jo muslimanet dhe ata te pa fet

E si mos ti vrasesh keta te pa fe o dreikuēk ?


per te shkuar ne parajs duhet te beni keshtu ne emer te zotit

keshtu

keshtu

keshtu

kjo esht trishtim qka ben njeriu

Makresh
19-11-11, 00:47
- Po ti a e ke pyet ndonjehere veten se kush kėnd e krijoi: Zoti njeriun apo njeriu Zotin?

- Ty kush te mesoi per ekzistencen e Zotit qe ti e merr si te mirėqene (tė gatshėm)?

- Po te ishe rrit ne xhugel a do ta kishe njofte kete Zot qe ta kane mesuar?

- Po te kishe qenė hinduist ose budist sa zota do t'i kishe (budistet dhe hinduistet jane mbi 60% e popullsise se botes)?

- Po te ishe budist kush do te ishte Zoti yt ?

- Po te kishe jetuar ne Geqine e lashte cfare mendimi do te kishe pas pėr fe?

- Po te ishe ne epokat e hershme te njerezimit qysh do ti kishe shpjeguar dukurite natyrore qe sot i kupton veē duke iu falenderuar arritjeve shkencore - shkences?

- A e ke pyet ndonjehere vetin pse ka nevoje njeriu per perendi e zota?

- A e ke kerku ndonjehere kuptimin e ekzistences tende? Pse jeton ti?

- E pra nese ti jeton per nje bote tjeter, te pertejshme, atehere pse nuk i len rahat njerzit te jetojne te qete ne kete boten e kendejshme???!!! Pse ju perzihesh?!

1 Zot, dhe s'ka Zot tjeter pos Allahut !

Linde ku linde, u rrite ku u rrite, besove ne ēka besove,... egziston vetem 1 Zot !

Keshtu e thot edhe logjika e cila nuk eshte indoktrinuar nga mesimet budiste, krishtere apo edhe islame.

Shkenctaret qe flasin per "intelligent design", nuk flasin per intelligent dizajnera, por per nje dhe te vetem !

Dreqi i kuq
19-11-11, 10:40
1 Zot, dhe s'ka Zot tjeter pos Allahut !

Linde ku linde, u rrite ku u rrite, besove ne ēka besove,... egziston vetem 1 Zot !

Keshtu e thot edhe logjika e cila nuk eshte indoktrinuar nga mesimet budiste, krishtere apo edhe islame.

Shkenctaret qe flasin per "intelligent design", nuk flasin per intelligent dizajnera, por per nje dhe te vetem !


per jo muslimanet cili esht zoti apo allahu i do vetem muslimanet
nese vertet i do vetem muslimanet nuk qenka demokrat qenka komunist

Makresh
19-11-11, 11:56
per jo muslimanet cili esht zoti apo allahu i do vetem muslimanet
nese vertet i do vetem muslimanet nuk qenka demokrat qenka komunist

Ty t'mungon shkolla fillore. Qeto me pas krye, s'kishe bo pyetje palidhje.

premium
19-11-11, 15:59
e ke harru edhe nja

" ti vrasish jo muslimanet dhe ata te pa fet
Me urdhėrin e Allahut nė luftėn e shenjtė eshtė edhe sevap me vra .
i pata cek ma herėt
nė vend se qan nėna ime
tė qan nėna e pabesimtarit apo kafirit .

premium
19-11-11, 16:07
- Po ti a e ke pyet ndonjehere veten se kush kėnd e krijoi: Zoti njeriun apo njeriu Zotin?

- Ty kush te mesoi per ekzistencen e Zotit qe ti e merr si te mirėqene (tė gatshėm)?

- Po te ishe rrit ne xhugel a do ta kishe njofte kete Zot qe ta kane mesuar?

- Po te kishe qenė hinduist ose budist sa zota do t'i kishe (budistet dhe hinduistet jane mbi 60% e popullsise se botes)?

- Po te ishe budist kush do te ishte Zoti yt ?

- Po te kishe jetuar ne Geqine e lashte cfare mendimi do te kishe pas pėr fe?

- Po te ishe ne epokat e hershme te njerezimit qysh do ti kishe shpjeguar dukurite natyrore qe sot i kupton veē duke iu falenderuar arritjeve shkencore - shkences?

- A e ke pyet ndonjehere vetin pse ka nevoje njeriu per perendi e zota?

- A e ke kerku ndonjehere kuptimin e ekzistences tende? Pse jeton ti?

- E pra nese ti jeton per nje bote tjeter, te pertejshme, atehere pse nuk i len rahat njerzit te jetojne te qete ne kete boten e kendejshme???!!! Pse ju perzihesh?!
Nuk di pse lodhėsh me shkruajt

Sė paku une jam i kėnaqur se kam lind si musliman ,( jo si ti muslimano fallco)
askushi nuk mundet me bind pėr fetė e tjera (pėrpos me fejėn muslimane i cili frymezohem e krenohem me fejėn e pranuar nga Zoti).

4peace
19-11-11, 17:39
Me urdhėrin e Allahut nė luftėn e shenjtė eshtė edhe sevap me vra .
i pata cek ma herėt
nė vend se qan nėna ime
tė qan nėna e pabesimtarit apo kafirit .

Premium aga,


a ke degjuar cfare dmth urdher ndonjehere apo i ke ngaterruar "urdhėresat" me "urdhėr".


Zoti, pra, nuk urdheron. Sepse, po te kishte urdheruar (shkruan shume bukur ne Kur'an), atehere te gjithe do te ishim bere muslimane (me zor). Porse ai na e ka lene te zgjedhim: te besojme apo te mos besojme. Kjo ishte e para.


E dyta:
Ne Islam s'ka lufte te shenjte.
Lufta e shenjte eshte sajim i evangjelisteve, te cilet, ne emer te saj kane shkaktuar gjakderdhje sa lumenjte...


E treta:
Tema eshte:
"Falja eshte dashuri ne veper",
...keshtuqe, nese dini, mundeni apo mundoheni...
...shikoni e falni njerezit...
...dhe deshmojene dashurine ne veper.


***

Kosova19
19-11-11, 18:40
- Po ti a e ke pyet ndonjehere veten se kush kėnd e krijoi: Zoti njeriun apo njeriu Zotin?

Nuk kam ardhė nė atė gjendje me ja bo kėtė pytje vetes, A krijusi e krijoj krijesen apo krjesa krijuesin.


- Ty kush te mesoi per ekzistencen e Zotit qe ti e merr si te mirėqene (tė gatshėm)?

Zoti

- Po te ishe rrit ne xhugel a do ta kishe njofte kete Zot qe ta kane mesuar?

Njėriu qė rritet nė xhungull mundet me besuar nė ZOT, por ka nevoj pėr lajmėtar nga Zoti qė me pas argumente se qka donė ky ZOTI nga kjo krijes.


- - Po te kishe qenė hinduist ose budist sa zota do t'i kishe (budistet dhe hinduistet jane mbi 60% e popullsise se botes)? - Po te ishe budist kush do te ishte Zoti yt ?

Ti ke nevoj me mėsuar kėtė fe se nuk e njef fare.


- A e ke pyet ndonjehere vetin pse ka nevoje njeriu per perendi e zota?

Ne besojna veq nė njė Zot.

- A e ke kerku ndonjehere kuptimin e ekzistences tende? Pse jeton ti?

...ti duhesh me ja bo vetes kė pytje.

- E pra nese ti jeton per nje bote tjeter, te pertejshme, atehere pse nuk i len rahat njerzit te jetojne te qete ne kete boten e kendejshme???!!! Pse ju perzihesh?!

...qfar kishe bėr ti nė qoftė se e kishe pa njė tė verbėr qė don me ra nė njė grop, a kishe dashur me shpėtuar.

Kosova19
19-11-11, 19:11
per jo muslimanet cili esht zoti apo allahu i do vetem muslimanet
nese vertet i do vetem muslimanet nuk qenka demokrat qenka komunist

...kėta cilsi jan, jo tė plota dhe nuk i takojnė Krijusit.

panta_rhei
19-11-11, 19:12
Nuk kam ardhė nė atė gjendje me ja bo kėtė pytje vetes, A krijusi e krijoj krijesen apo krjesa krijuesin.
ZotiNjėriu qė rritet nė xhungull mundet me besuar nė ZOT, por ka nevoj pėr lajmėtar nga Zoti qė me pas argumente se qka donė ky ZOTI nga kjo krijes.
Ti ke nevoj me mėsuar kėtė fe se nuk e njef fare.
Ne besojna veq nė njė Zot....ti duhesh me ja bo vetes kė pytje....qfar kishe bėr ti nė qoftė se e kishe pa njė tė verbėr qė don me ra nė njė grop, a kishe dashur me shpėtuar.

Po une po mendoj se ti je i verber.
Ty, kush te ka dhane te drejten me vendose e me vleresu pėr te tjeret se si jane???
Kush???

Kosova19
19-11-11, 19:16
Po une po mendoj se ti je i verber.
Ty, kush te ka dhane te drejten me vendose e me vleresu pėr te tjeret se si jane???
Kush???


...pėr ēfar arsie, kėshtu po mendon pėr mua?

panta_rhei
19-11-11, 19:41
...pėr ēfar arsie, kėshtu po mendon pėr mua?

kqyre shokit,

njerezimi e njerezia e rruges se drejte moti e ka zgjidhe kete ceshtje.
eshte pajtuar qe ne kete bote jane dy drejtime ne raport me zotin:

1. Determinizmi: dmth ti lindesh ne kete bote, deshte e nuk deshte, nuk ki qare pa e pranu kete fakt.

2. Liberalizmi: zoti ia ka dhane te drejten cdo njeriu ne kete bote me e hargju jeten e vet qysh t'i doket atij vet ma se miri.
(se a ka zgjedhe drejte, a ka vepru drejte, apo jo, ky vendim i takon me gjyku vetem Zotit. E ti ske te drejta te sillesh si Zot)

Cdo njeri qe nuk i pranon keto dy fakte, nuk e pranon as Zotin.

Kjo i bjen, kqyr punen tende e jeten tende, shkruaj e jep mendim per ceshtje te caktuara, e mos shit p*rdha kishe paske mbete ti me ia caktu te drejtat e fatin e miliarda njerezve qe nuk mendojne e nuk pajtohen me ty.
Qorro

Kosova19
19-11-11, 20:01
kqyre shokit,


2. Liberalizmi: zoti ia ka dhane te drejten cdo njeriu ne kete bote me e hargju jeten e vet qysh t'i doket atij vet ma se miri.

Ti po thua se Zoti e ka kriju kėtė krijes dhe nuk i ka dhėn as njė detyrė dhe e ka harrua dhe e ka lėn nė hamendje pėr tė ardhmen e tijė.

...ėshtė shum normale me pranua se Zoti na ka dėrgua lajmtare qė mena tregua tė vėrteten.

Makresh
19-11-11, 23:09
Sa interesant, u bonen edhe ateistet me dhan ligjerata fetare.

Dreqi i kuq
20-11-11, 02:06
Ty t'mungon shkolla fillore. Qeto me pas krye, s'kishe bo pyetje palidhje.

e di qe me mungon shkolla fillore se ne at koh kur kam qen ne shkollen fillore nuk kan guxuar te festohen festat fetare edhe te permendet zoti
edhe ne kohen time nuk ke guxuar ti japash para profesorit ta kalosh provimin tash ju e keni let 100 ero ne indeks u kry provimi edhe tjetren shkon e meson te mazllum milioneri se atij i duhen kesi njerz si ti qe ai te mund ti ben edhe nja 2 milion ero edhe tana thot tash rrs me zot e me krejt

Dreqi i kuq
20-11-11, 02:08
Ti po thua se Zoti e ka kriju kėtė krijes dhe nuk i ka dhėn as njė detyrė dhe e ka harrua dhe e ka lėn nė hamendje pėr tė ardhmen e tijė.

...ėshtė shum normale me pranua se Zoti na ka dėrgua lajmtare qė mena tregua tė vėrteten.

cili esht lajmetari i fundit qe ka derkuar zoti a esht i fundit muhamedi

Dreqi i kuq
20-11-11, 02:22
Pejgamberėt e cekur ne Kur'an pėr tė cilėt
dijetarėt islam jan unanim se kanė qenė te
dėrguar


1- Ademi,alejhi selam.Baba i njerzit dhe profet (nebijj)
i pare.Allahu e kishte nderuar sepse e kishte krijuar me
doren e Tij dhe e kishte frymezuar nga shpirti i Tij si
dhe kishte urdheruar melaiket t'i benin sexhde.Thote
Allahu,subhanehu ve teala,"
Pėrkujto kur Ne u thamė
engjėjve: “Bėni sexhde Ademit!” (nė shenjė
pėrshėndetjeje) e ata i bėnė, me pėrjashtim tė
Iblisit…".(Isra 61)
2-Idrisi,alejhi selam.Ishte i pari qe i ishte dhene
profetia (nubuvveti) pas Ademit,Alejhi selam,ishte i pari
qe kishte shkruar me laps.Ne hadithin e Israse dhe
Mi'raxhit,Pejgamberi Alejhi selam e kishte takuar ne
qiellin e katerte.Thote Allahu,subhanehu ve teala,"
Pėrkujtoju nė libėr edhe Idrisin! Ai ishte shumė i drejtė
dhe pejgamber.57.Ne e ngriėm atė nė njė vend tė Lartė (ia
ngritėm lart famėn).…".(Merjem 56-57)
3- Nuhu,Alejhi selam.Pejgamberi i pare i derguar
njerzimit dhe ben pjese ne grupin e Pejgambereve"Ulul
Azmi".Allahu e kishte derguar tek populli i tij qe t'i
ftoj ne fene e Allahut,Subhanehu ve teala por refuzuan
dhe vazhdoi ti therras popullin e vet ne fene e
Allahut,Subhanehu ve teala 950 vite derisa
Allahu,subhanehu ve teala, e urdheroi t'a ndertonte
anijen,ne te cilen e shpetoi Allahu,subhanehu ve teala,
dhe i fundosi popullin e tij.Thote Allahu,subhanehu ve
teala,"Ne e dėrguam Nuhun e populli i vet (dhe i
thamė): “Tėrhiqja vėrejtjen popullit tėnd para se ata t'i
godasė dėnimi i rėndė!”.( Nuh 1)

4- Hudi,Alejhi selam.Allahu e kishte derguar tek Adi ne
Jemen por e pergenjeshtruan dhe si ndeshkim
Allahu,subhanehu ve teala, ua dergoi nje erė te
thate.Thote Allahu,subhanehu ve teala," Ć A nuk e di ti
se ē'bėri Zoti yt me Ad-in? 7.Me banorėt e Iremit me
ndėrtesa tė larta?8.Qė si ata (populli Ad) nuk ėshtė
krijuar askush nė tokė…".( Fexhr 6-8) Poashtu thote " õ
Edhe tek (populli) Adi (dėrguam) nga mesi tyre Hudin qė
tha: “O populli im, ju nuk keni zot tjetėr pos Tij,…".(
Hud 50)
5- Salihu,Alejhi selam.Allahu e dergoi tek Themudi,te
cilet banonin Hixhazin dhe Tebukun por e pergenjeshtruan
dhe bene kryelartesi ndaj shpalljes,me te cilen
erdhi.Allahu ia dergoi nje deve,qe te jete si argument
per ta por nuk duhet t'a ngacmonin.Ata ,si kindershtim te
kesaj,therren deven dhe keshtu i goditi nje bertime e
madhe,e cila iua shkaterroi te gjithe.Thote
Allahu,subhanehu ve teala,"(141) Åö(142)Edhe kabilja
Themud nuk i besoi tė dėrguarit.142.Kur vėllai i tyre,
Salihu u tha: “A nuk frikėsoheni?”143.Unė pėr ju jam i
dėrguar besnik.( Shuara 141-143)
6-Ibrahimi,Alejhi selam.Ibrahimi,Alejhi selam ėshtė dost
i Allahut, Subhanehu ve teala dhe baba i pejgambereve.
Poashtu ben pjese ne grupin e Ulul Azmit,te cilet
perbejne eliten e pejgambereve me te zgjedhur.Popullin e
tij,te cilet ishin,Irakianet,i kishte ftuar t'a adhuronin
vetem Allahun,subhanehu ve teala, por nuk i jane
pergjegjur.Ua theu putat dhe e futen ne zjarre por
Allahu,subhanehu ve teala, e shpetoi duke ia shenderruar
zjarrin ne freski dhe paqe.Allahu e kishte urdheruar t'a
ndertonte Qabene e ndershme sebashku me birin e
tij,Ismailin,Alejhi selam si dhe t'i ftojne njerzit per
ne haxh.Thote Allahu,subhanehu ve teala,"
2:126.Dhe kur
Ibrahimi tha: “Zoti im, bėne kėtė njė qytet sigurie dhe
banorėt e tij, qė besuan All-llahun dhe jetėn tjetėr,
furnizoj me lloje tė frutave!” …".( Bekare 126)
7- Ismaili,Alejhi selam ,i biri i Ibrahimit,Alejhi selam
dhe gjysh i arabeve e i Pejgamberit,Alejhi selam.Ishte i
pari qe banoi Mekken dhe ishte Pejgamber Profet([1])
.Burimi i Zemzemit kishte buruar per hire te tij dhe
sebashku me babain e vet e kishte ndertuar Qabene.Allahu
e kishte urdhėruar Ibrahimin t'a therrte Ismailin, por
Allahu,subhanehu ve teala, e kishte shpaguar me nje dash
te madh.Thote Allahu,subhanehu ve teala, "
Pėrkujtoju nė kėtė Libėr Ismailin! Ai ka qenė shumė
besnik (premtoi tė bėhet kurban) dhe i dėrguar,
pejgamber.".( Merjem 54)
8- Is'haku,Alejhi selam ,biri tjeter i Ibrahimit,Alejhi
selam. Nėnė e kishte Saren,e cila e lindi pasiqe kishte
mberritur moshen e shtyer.Ishte profet dhe prej lozes se
tij rrjedhin jehudet.Thote Allahu,subhanehu ve teala," ęó
Dhe Ne e gėzuam atė me (njė djalė tjetėr) Is-hakun,
pejgamber prej tė mirėve.".( Saffat 112)
9- Ja'kubi,Alejhi selam ,i biri i Is'hakut dhe nip ii
Ibrahimit,Alejhi selam .Duke vdekur i kishte porositur
bijte e tij,te cilen porosi e regjistroi edhe Kur'ani" E
Ibrahimi i porositi bijtė e tij me kėtė (fe), e edhe
Jakubi, (u thanė) “O bijtė e mi, All-llahu ua zgjodhi
fenė (islame) juve, pra mos vdisni ndryshe, por vetėm
duke qenė muslimanė!”.( Bekare 132)
10- Jusufi,i biri i Ja'kubit.Vellezerit e kishin hedhur
ne grope por e kishte shpetuar Allahu,subhanehu ve teala,
.Eshte i ndershem dhe bir i te ndershmeve. Ishte shume i
bukur dhe Allahu,subhanehu ve teala, e ruajti nga
dredhite e gruas se sundimtarit.Allahu e dėrgoi si
pejgamber dhe ia dhuro begatine e komentimit te ėndrrave
dhe ia mundėsoi te sundoje te toke.Thote Allahu,subhanehu
ve teala,"kėshtu (sikuse e shpėtuam nga bunari), Ne i
bėmė vend Jusufit nė tokė (nė Egjipt), e qė t'ia mėsojmė
atij shpjegimin pėr disa ėndėrra...".( Jusuf 21)

Dreqi i kuq
20-11-11, 02:29
11- Luti,Alejhi selam.Allahu e kishte dėrguar tek je
popull i keq,te cilet e kishin shpikur homoseksualizmin
dhe e benin haptas.Allahu i ndaloi nga kjo veper e
shemtuar por ata refuzuan keshtuqe Allahu,subhanehu ve
teala, i beri ibret( mesim) per te tjeret.Vendet e tyre
tani jane te njohura afer detit te vdekur.Thote
Allahu,subhanehu ve teala,"
Pėrkujto kur popullit tė
vet Luti i tha: “A punoni tė shėmtuarėn, qė asnjė nga
popujt e botės nuk e bėri para jush”.".( A'raf 80)
12- Shuajbi,Alejhi selam.Ishte profet tek banoret e
Medjenit (Ithtaret e Ejketit).Ishin njerzit me te keqinje
ne sjellje dhe besim.Per Shuajbin ishte thene:Ligjeruesi

i Profeteve.I kishte ndaluar nga politeizmi dhe mashtrimine peshim por kishin refuzuar. Ndeshkimi iu kishte ardhurDiten e Hijes.Thote Allahu,subhanehu ve teala,"
Edhe
Medjenit (i dėrguam) vėllain e tyre Shuajbin qė ju tha:
“O popull im, adhurojeni All-llahun, ju nuk keni Zot
tjetėr pos Tij, mos matni as mos peshoni mangut,…".( Hud
84)
13-Ejjubi,Alejhi selam.Profeti durimtar dhe falenderues,i
cili mirret shembull per durim.Thote Allahu,subhanehu ve
teala,"(Pėrkujto) Edhe Ejubin kur iu drejtua Zotit tė
vet me lutje: “Mė gjeti belaja, e Ti je mė Mėshiruesi
ndėr Mėshiruesit!”.( El Enbija 83)
14- Dhul Kifli.Ishte profet i Beni Israileve.Thote
Allahu,subhanehu ve teala,"öPėrkujto Ismailin, Eljesan,
Dhelkiflin, qė tė gjithė prej tė zgjedhurve.".( Sad 48)
15-Iljasi,Alejhi selam.Allahu,subhanehu ve teala, e
ksihte derguar tek populli i tij ne Ba'lebek, ne perendim
te Damaskut. Thote Allahu,subhanehu ve teala,"Edhe
Iljasi ishte prej tė dėrguarve Tanė.".(Saffat 123)
16-Eljesau,Alejhi selam.Allahu e kishte derguar tek
populli i Ba'lebekut pas Iljasit menjehere.Thote
Allahu,subhanehu ve teala," (shpėrbylem) Edhe Ismailin,
Eljesanė, Junusin dhe Lutin. Tė gjithė kėta i veēuam mbi
njerėzit tjerė.".( En'am 86)
17- Junusi,Alejhi selam.Allahu e kishte sprovuar duke e
kaperdire balena dhe mbeti ne barkun e peshkut duke bere
tesbih dhe duke kerkuar falje derisa Allahu,subhanehu ve
teala, ia fali.Allahu e dergoi tek populli i tij por e
pergenjshtruan.Iu kercenua se Allahu,subhanehu ve teala,
do t'iu zbres denim dhe kur u binden se denimi ishte gati
per te zbritur besuan.Thote Allahu,subhanehu ve teala, "ó
Edhe Junusi ishte njė nga tė dėrguarit Tanė.".( Saffat
139)
18- Musai,Alejhi selam.Folesi i Allahut,Subhanehu ve
teala dhe pronari i mrekullise se shkopit.Ben pjese ne
eliten e pejgambereve,te cilet quhen" Ulul Azmi".Nena e
tij e kishte hedhur ne det duke qene foshnje,ne menyre qe
te mos e mbyste Faraoni.Allahu i kishte folur ne Luginen
e Shenjte,ia kishte dhene Tevratin dhe e kishte derguar
tek faraoni,i cili i kishte roberuar njerzit,saqe iu
thoshte une jam zoti juaj por Allahu,subhanehu ve teala,
e kishte fundosur ne det.Thote Allahu,subhanehu ve
teala," Ne e kemi pas dėrguar Musain me argumente e fakte
tė qarta,".( Gafir 23)
19- Haruni,Alejhi selam.Vellau i Musaut.Allahu e kishte
nderuar me profeti.Thote Allahu,subhanehu ve teala,"Nga
mėshira Jonė i dhamė vėllain e tij Harunin, Pejgamber.".(
Merjem 53)
20- Davudi,Alejhi selam.Allahu e kishte derguar tek Beni
Israilet.Kishte zė te bukur dhe agjeronte nje dite po e
nje dite jo.Punonte dhe jetonte nga puna e dores.Allahu
ia kishte bere te lehte punen me hekur.Allahu ia kishte
dhene Zeburin,ia kishte mesuar urtesine dhe ia kishte
nenshtruar kodrat,qe t'a falenderojne Allahun,subhanehu
ve teala, sebashku. Thote Allahu,subhanehu ve teala,"Ēš
Davudit i kemi dhėnė Zebur (shėnime).".( Isra 55)
21- Sulejmani,Alejhi selam.I biri i Davudit,Alejhi
selam.Allahu i kishte dhene shpallje,ia kishte mėsuar
urtėsinė dhe gjuhen e zogjeve.Xhinet i ishin nėnshtruar
me lejen e Allahut,subhanehu ve teala,.Thote
Allahu,subhanehu ve teala," E Sulejmanit ishte tubuar
ushtria e vet qė pėrbėhej nga exhinėt, nga njerėzit dhe
nga shpendėt dhe ata mbanin rendin.".( Neml 17)
22-Zekerijau,Alejhi selam.Allahu ia kishte dhuruar
Jahjane edhepse vet ishte i shtyer ne moshe dhe gruan e
kishte sterile. Allahu,subhanehu ve teala,ia dha
profetine dhe e beri kujdestar te Merjemes.Ishte
zdrukthėtar .Kerkoi nga Allahu argument ndersa Allahi i
tha" Ē Shenja jote ėshtė se, (duke qenė shėndoshė e
mirė), nuk do tė mund t'u flasesh njerėzve tri net (e tri
ditė)”.( Merjem 10) Poashtu thote Allahu,subhanehu ve
teala,"öķųĒš (ky ėshtė) Pėrkujtim i mėshirės sė Zotit
tėnd ndaj robit tė vet Zekeriait,".( Merjem 2)
23- Jahja-ja,i biri i Zekeriase.Nena e kishte lendur
pasiqe kishte qene sterile dhe pasiqe babai i tij kishte
arritur pleqerine e thelle.Besi Israilet e kishin
prere.Thote Allahu,subhanehu ve teala,"
All-llahu tė
pėrgėzon ty me Jahjanė, qė do tė vėrtetojė fjalėn (Isain)
e ardhur nga All-llahu, e qė do tė jetė prijės i matur
dhe pejgamber nga tė dalluarit!”.( Ali Imran 39)
24- Isau,Alejhi selam.Biri i Merjemes.Ben pjese ne eliten
e "Ulul Azmit".Allahu ia kishte dhuruar Inxhilin,nuk
ėshtė mbytur dhe nuk eshtekryqezuar sic pohojne te
pafete por Allahu e ka ngritur tek Ai.Prej mrekullive te
tij ishin: Sherimi i te verbereve,ringjallja e te
vdekurve me lejen e Allahut,etj.Thote Allahu"Ēš
Madje
pėr shkak tė thėnies sė tyre: “Ne e kemi mbytur mesihun,
Isain, birin e Merjemes, tė dėrguarin e All-llahut”. Po
ata asnuk e mbytėn as nuk e gozhduan (nuk e kryqėzuan nė
gozhda), por atyre u pėrngjau. Ata qė nuk u pajtuan rreth
(mbytjes sė) tij, janė nė dilemė pėr tė (pėr mbytje) e
nuk kanė pėr tė kurrfarė dije tė saktė, pėrveē qė
iluzojnė. E ata me siguri nuk e mbytėn
atė.158.Pėrkundrazi, All-llahu e ngriti atė pranė Vetes.
All-llahu ėshtė i poltfuqishėm, i dijshėm.".( Nisa 157-
158)
25- Muhammedi,Alejhi selam,vula dhe permbyllja e
pejgambereve. Allahu e ka derguar para Kijametit dhe e ka
derguar tek te gjitha krijesat;njerzit e exhine.Poashtu
Allahu,subhanehu ve teala, ia ka dhene edhe Kur'anin e
Perjetshem.Ishte analfabet…Ummeti i tij ėshtė i fundit ne
kėtė bote ndersa i pari ne boten tjeter.Pejgamberi i pari
ringjallet dhe eshte pronar i ndermjetesimit te madh
Diten e Kijametit.


tash shtrohet pytje per aq koh te shkurter ka derguar gjith keta muhamedi esht i fundit perse nuk ka derguar me qe nga koha e muhamedit edhe ketu nese i lexon me vemendje e she se ne shqiptaret paskem lidhje shum me allahun po bazohem qe tash neper qeveri e ministri kem te punsuar familjarizem edhe ky paska derguar njerz te aferm me njanitjetrin