PDA

View Full Version : Gruaja e forte apo viktime


roadrunner
03-11-11, 17:28
Ndarja e djalit me gruan, Familjen Thaēi e la pa shtėpi. Gjykata Komunale nė Prishtinė vendosi qė njėri kat t’i takojė gruas sė shkurorėzuar. Familja kundėrshton, pasi sipas tyre, patundshmėria nuk ėshtė ndarė ligjėrisht. Por, kjo s’i bindi autoritetet. Policia tė mėrkurėn i nxori ata nė rrugė.

Nuk arritėn ta mbarojnė as kafjallin. Familja Thaēi nga Prishtina, me teshė e plaēka, tė mėrkurėn nė mėngjes u dėbua nga shtėpia. Kėtė familje qė jeton nė rrugėn “Hajrullah Abdullahu” nė kryeqytet, me mėngjes e vizitoi Policia e Kosovės. Urdhri ishte i prerė.

Shtėpia duhej liruar. E krejt kjo u bė pėr shkak tė nuses sė tyre tė madhe, Haxhere Jusufit, ish-bashkėshorte e djalit tė tyre tė madh, Adem Thaēi. Ky i fundit sė bashku me babanė Isufin dhe vėllanė mė tė ri, Bajramin, qė nga e premtja gjenden nė burgun e Pejės. Ata janė dėnuar nga Gjykata Komunale e Prishtinės me nga 20 ditė paraburgim pėr, siē ėshtė thėnė, “pengim tė personit zyrtar nė detyrė zyrtare”.

Sherri ndėrmjet familjes Thaēi dhe ish-nuses sė tyre, Haxhere Jusufit, ka filluar kur Gjykata Komunale nė Prishtinė ka vendosur qė njė kat i shtėpisė t’i takojė Haxheres, e cila tashmė ėshtė e shkurorėzuar nga Adem Thaēi. Por familja e Isuf Thaēit po e kundėrshton kėtė vendim me arsyetimin se shtėpia ėshtė nė emėr tė Isufit (ish-vjehrrit tė Haxheres) dhe ajo nuk ka tė drejtė pronėsie. Pavarėsisht kėsaj, gjykata ka vendosur qė njė kat i shtėpisė pesėkatėshe t’i takojė Haxheres dhe dy djemve tė saj, njėri 20 e tjetri 16 vjeē.

Derisa Rikia, bashkėshortja e Isuf Thaēit, tė zotit tė shtėpisė, kishte udhėtuar pėr nė Pejė pėr t’i vizituar bashkėshortin dhe djemtė, tė cilėt gjenden nė paraburgim, anėtarėt e tjerė tė familjes morėn ēka mundėn nga shtėpia dhe dolėn tė mėrkurėn jashtė. Nė mungesė tė Isufit, nė shtėpi me familjen po rrinte Lutfi Thaēi, vėllai i tij, sė bashku me motrėn. Por edhe ata u pėrzunė nga policia, e cila zbatoi urdhrin e gjykatės.

Expressi ishte nė vendin e ngjarjes nė kohėn kur policia urdhėroi anėtarėt e familjes Thaēi qė ta lirojnė shtėpinė. Vėllai i Isuf Thaēit, motra e tij, vajza dhe reja tjetėr me njė fėmijė, i morėn valixhet dhe dolėn nga shtėpia. Ata mendojnė qė tė shkojnė te tė afėrmit e tyre pėr tė fjetur, derisa nuk gjendet ndonjė zgjidhje tjetėr.

Sė bashku me ta, nga shtėpia u desh tė largohej edhe njė fėmijė, i cili ishte bėrė operacion para disa ditėsh. Nėna e tij, nga ngutia, harroi ta marrė djepin pėr tė. Pėr kėtė arsye, atyre iu desh qė sėrish ta thėrrasin policinė, sepse pronarja e re, Haxhere Jusufi, nuk ua hapte derėn. Expressi trokiti nė derėn qė ajo e mban gjithnjė me ēelės, por kur pa se kush janė, e mbylli derėn me forcė. E vetmja mėnyrė komunikimi qė ajo bėn me tė tjerėt, pėrveē me fėmijėt e saj, ėshtė nėpėrmjet policisė.

Kėta tė fundit nuk lejojnė asnjė tė huaj qė tė hyjė nė katin e shtėpisė ku jeton Haxhere Jusufi, ndėrsa ajo u ka thėnė atyre se nuk dėshiron tė flasė pėr media. Por familja me tė cilėt kishte jetuar pėr shumė vjet, nuk pėrtojnė tė flasin. Ata fajėsojnė ish-nusen e tyre dhe thonė se nuk i takon asgjė prej pasurisė, sepse prona ėshtė nė emėr tė Isuf Thaēit, ish-vjehrrit tė Haxheres. Lutfi Thaēi ėshtė i revoltuar nga siē thotė ai, kjo sjellje e policisė dhe gjykatės. “I morėn nė qafė edhe fėmijėt e vegjėl”, thotė Lutfiu. Ky burrė me prejardhje nga Llapushniku i Drenicės fajėson sistemin e drejtėsisė nė vend qė, sipas tij, ėshtė i korruptuar.

“Na qitėn prej shtėpisė krejt familjen, pa bėrė asgjė. Ajo e ka masėn mbrojtėse prej gjykate. Gjyqi ėshtė i korruptuar”, thotė Lutfi Thaēi. Ndėrsa gratė e familjes nuk lėnė tė zezė pa thėnė pėr ish-nusen e tyre. Ato tregojnė se ajo ėshtė e rrezikshme dhe se shumė herė ka dashur ta therė me thikė ish-vjehrrėn e saj. Derisa tė merret vendimi i Shkallės sė Dytė, familjes Thaēi do t’i duhet tė jetojė sa mė larg shtėpisė ku jeton tashmė Haxhere Jusufi.

Pėr avokatin e kėsaj familjeje, vendimi i gjykatės ėshtė i padrejtė. Avokatja Fehmije Gashi-Bytyqi tha pėr Express se Gjykata Komunale ka marrė njė vendim tė padrejtė qė detyron tėrė familjen ta lirojė shtėpinė.

“Ajo nuk ka pronė mbi shtėpinė, nuk ėshtė as pronare, e gjykata thirret nė pronėsi. Nė kėtė rast, nuk ėshtė shqyrtuar fare trashėgimia dhe nuk e di se nga gjykata ka gjetur bazėn qė t’ia kalojė pronėn nė pronėsi njė personi qė nuk bėn pjesė nė trashėgimi”, thotė avokatja Gashi-Bytyqi.

Sidoqoftė, avokatja thotė se vendimi mund tė sjellė ndonjė pasojė edhe mė tė madhe, siē edhe kanė ndodhur nė raste tė tjera. Ajo sqaron se ka tre muaj qė familja Thaēi ia ka paguar Haxheres sė shkurorėzuar njė banesė me qira, por ajo nuk ka pranuar tė jetojė atje.

Megjithėkėtė, Haxhere Jusufi vetėm se po e zbaton vendimin e gjykatės, ndėrsa policia urdhrat qė i janė dhėnė nga gjykata. Policėt qė ishin nė vendin e ngjarjes nuk duan tė pėrzihen nė ēėshtjet e tjera, por kanė obligim qė urdhrin e gjykatės ta zbatojnė. “Pronarja e ka masėn mbrojtėse dhe urdhri ėshtė qė familja tė jetė larg saj”, tha njė polic tė mėrkurėn.

roadrunner
03-11-11, 17:30
Burimi: http://www.gazetaexpress.com/?cid=1,15,66410

Shpati
29-11-11, 22:33
Ky rast deshmon se Gjykatave te Kosoves ju mungon profesionalizimi !
Nje personi ti garantohet e drejta e Banimit ,dhjetra te tjerve ju pengohet e drejta e Banimit !!!
Vendimi i Gjykates esht Absurd , Jo profesional.
Do te ishte me e arsyshme te dergohej kjo Grua ne ndonje Banes tjeter deri sa te zgjidhet e drejta e Pronesis.

taraku-1
30-11-11, 08:45
Ky rast deshmon se Gjykatave te Kosoves ju mungon profesionalizimi !
Nje personi ti garantohet e drejta e Banimit ,dhjetra te tjerve ju pengohet e drejta e Banimit !!!
Vendimi i Gjykates esht Absurd , Jo profesional.
Do te ishte me e arsyshme te dergohej kjo Grua ne ndonje Banes tjeter deri sa te zgjidhet e drejta e Pronesis.

Veq po kqyre e po lexoj...seri, ku do me na bo vaki edhe ne Kosove me na qit grat prej shpije...

winona
01-12-11, 11:18
Epo,sa gra shqiptare jan debue nga shtepija bile dhe jan rrahur,nuk thojn kot''Gjithqka t'kthehet ne ket jete''.:biggrin::biggrin:

Shpati
01-12-11, 12:14
Epo,sa gra shqiptare jan debue nga shtepija bile dhe jan rrahur,nuk thojn kot''Gjithqka t'kthehet ne ket jete''.:biggrin::biggrin:


Ketu kemi te bejm me nje Perversitet e jo Drejtesi .
Gjyqtari qe ka marr vendim te till ose esht i pa afte totalisht , i korruptuet ose kemi te bejm me krim te organizuar te Mafiozave ne Pushtet kunder nje Familje te padashur Katundare.
Esht interesant se si Policia ka Ekzekutue nje vendim te till !!!

Mendimi yte se Femra Shqiptare ka qen e demtuar ne te kaluaren sesht i sakt .
Femra Shqiptare ska marr hise te Baba i vet e me dergue te Baba i Burrit edhe kur esht ndar e njeta ska munde te merr hise te Baba i Burrit sepse ska dergue asgje.
Pra Femra Shqiptare vet esht pajtuar me te njeten gjendje.
Dhe nga 100 Femra asjne se merr Hisen/Pjesen e saj te Baba, vetem se ne qofte se ska kush Trashegon ne ate Shtepi.

-Kam ndigjuar per nje rast tjeter :se si nje Shqiptark kishe kerkuar Gjysmen e Shtepis por Gjykate e nje Komune tjeter i kish then hup prej ketuhit -kerkesen e saj ish refuzar.
Dhe me vend.

winona
01-12-11, 15:48
Shoki Shpati
Ti po thue se femra shqiptare nuk ka hise ne pasurin e burrit sepse ska dergue asgje nga pasuria e babait.Po nese kthehet te babai edhe aty nuk ka te drejt trashigimie te pasuris veq nese ska kush e trashigon.
E mendimi im se femra qenka e demtuar ne te kalueren po te duket ende jo i sakt !!!!!Ø
E une kishe me shtue se jo vetem ne te kalueren por mjerisht edhe sot drejtat e femres shqitare(muslimane)jan ende te cungueme.Por nuk derzohemi ne....sa me i vuajtur ish njeriu aq me i kalitur ish ai...:wink:

valiii
01-12-11, 17:53
Shoki Shpati
Ti po thue se femra shqiptare nuk ka hise ne pasurin e burrit sepse ska dergue asgje nga pasuria e babait.Po nese kthehet te babai edhe aty nuk ka te drejt trashigimie te pasuris veq nese ska kush e trashigon.
E mendimi im se femra qenka e demtuar ne te kalueren po te duket ende jo i sakt !!!!!Ø
E une kishe me shtue se jo vetem ne te kalueren por mjerisht edhe sot drejtat e femres shqitare(muslimane)jan ende te cungueme.Por nuk derzohemi ne....sa me i vuajtur ish njeriu aq me i kalitur ish ai...:wink:

winona me qato kllapa e paske ndreq krejt...

Ne ēka bazohesh kur thua femra muslimane ???

Ne ligjin Islam femra ka te drejte ne trashegimi (kjo per femren muslimane)...

Ne ligjin krishter shqiptare, ne kanunin e leke dukagjinit, femra s'ka drejte ne trashegimi... Mos e harro kete !

roadrunner
01-12-11, 18:50
Nuk po flitet ketu as per te drejtat e femres sipas Kuranit e as asaj te Lekes, po po flitet per ligjin e sotem. Mu dok i arsyeshem ky vendim, andaj e solla ketu. Mungesa e barazimit gjinor gjithmone ka mbreteru tek ne. Sot osht problem me e bind nje femer me jetu ashtu siq kan jetu nanat tona, nisur prej gjenerates tem.

e-uritura
01-12-11, 18:55
Nuk po flitet ketu as per te drejtat e femres sipas Kuranit e as asaj te Lekes, po po flitet per ligjin e sotem. Mu dok i arsyeshem ky vendim, andaj e solla ketu. Mungesa e barazimit gjinor gjithmone ka mbreteru tek ne. Sot osht problem me e bind nje femer me jetu ashtu siq kan jetu nanat tona, nisur prej gjenerates tem.


Vetėm se kjo paska fėmijėt moshatarė me ty!

valiii
01-12-11, 18:57
Nuk po flitet ketu as per te drejtat e femres sipas Kuranit e as asaj te Lekes, po po flitet per ligjin e sotem. Mu dok i arsyeshem ky vendim, andaj e solla ketu. Mungesa e barazimit gjinor gjithmone ka mbreteru tek ne. Sot osht problem me e bind nje femer me jetu ashtu siq kan jetu nanat tona, nisur prej gjenerates tem.

E ti zoje erdhe me na tregu per ēka flitet e per ēka jo a?

Sa ja lshova syte shpejte e shpejte artikullit, behej fjale per nje rast individual ku tipka e paska bo t veten edhe hallall ja boft Zoti... Edhe ata kishin boll konak (5 kate shtepija mos gabofsha) edhe ēka ka tjeter ketu me diskutu... E lagu se lagu...

pse a skam te drejt replike une kur dikush ben ndonje gaf qe te e permirsoj ? Sidomos atehere kur e shane veten, tregohet inferiore me identitetin? Hajt pra tregom folna ti pak me teper per ligjin ahtisarijan se sa respektohet femra...

roadrunner
01-12-11, 19:04
e kush je ti mem kallzu mu ku hi qka me tregu vali? Une e pruna me lexu, ki drejt replike se per at edhe eshte forumi, por pasi po thu qe nuk ka sen per me u diskutu ateher shfleto lyp najsen ma interesant bac. Une se di ligjin e ahtisarit po e di qe nshpi tem nana jem ka te drejta e sun vje mixha e halla e ku ta di une me ju perzi, e per nshpi tonde qysh e ki spom intereson? :D...e ty nte konvenovt bac mvje mire per ty munesh me mendu qysh te duash, po ski nevoj me e lidh temen me kurgjo fene. shko anej kah msime nga kurani. ktu esht per grujen e familjen, gje qe ti si kupton ende edhe pse mos paqe pas gru, nan kie, e per motra sdi

hajde kylymy se hina me lexu po normal rriqnat sdurohen :D


E ti zoje erdhe me na tregu per ēka flitet e per ēka jo a?

Sa ja lshova syte shpejte e shpejte artikullit, behej fjale per nje rast individual ku tipka e paska bo t veten edhe hallall ja boft Zoti... Edhe ata kishin boll konak (5 kate shtepija mos gabofsha) edhe ēka ka tjeter ketu me diskutu... E lagu se lagu...

pse a skam te drejt replike une kur dikush ben ndonje gaf qe te e permirsoj ? Sidomos atehere kur e shane veten, tregohet inferiore me identitetin? Hajt pra tregom folna ti pak me teper per ligjin ahtisarijan se sa respektohet femra...

DEA
01-12-11, 19:05
huuuuuuu, njeher mu deshte te marre fryme thell. Te drejtat e barabarta ? Sa e kuptova nga shtepija u debuan vjehrrija , Burri, kunati me Nuse e me fmije, kunata , qfare e drejte paraqet ketu nese 3/4 e Familjes debohet ne rruge e i lirohet 1/4 i gjithe Objekti, pa i marre parasysh gjinit!

e-uritura
01-12-11, 19:07
e kush je ti mem kallzu mu ku hi qka me tregu vali? Une e pruna me lexu, ki drejt replike se per at edhe eshte forumi, por pasi po thu qe nuk ka sen per me u diskutu ateher shfleto lyp najsen ma interesant bac. Une se di ligjin e ahtisarit po e di qe nshpi tem nana jem ka te drejta e sun vje mixha e halla e ku ta di une me ju perzi, e per nshpi tonde qysh e ki spom intereson? :D...e ty nte konvenovt bac mvje mire per ty munesh me mendu qysh te duash, po ski nevoj me e lidh temen me kurgjo fene. shko anej kah msime nga kurani. ktu esht per grujen e familjen, gje qe ti si kupton ende edhe pse mos paqe pas gru, nan kie, e per motra sdi

hajde kylymy se hina me lexu po normal rriqnat sdurohen :D


Koēit pak!

Nuk ke fjala pėr hallė, mixhė kėtu.

Kėtu ke fjala pėr dėbim tė burrit komplet me familje, nga shtėpija e tij! Shtėpija e babit tė tij!!!

A do tė bėnte nėna jote tė njėjtėn gjė?

winona
01-12-11, 19:11
winona me qato kllapa e paske ndreq krejt...

Ne ēka bazohesh kur thua femra muslimane ???

Ne ligjin Islam femra ka te drejte ne trashegimi (kjo per femren muslimane)...

Ne ligjin krishter shqiptare, ne kanunin e leke dukagjinit, femra s'ka drejte ne trashegimi... Mos e harro kete !
valiii,
Une nuk jam bazuar ne ate qka shkruhet ne ligjet islame,e as qka shkruhet ne ligjet krishtere.Por vete kam lind e jam rrite ne nje qytet te Kosoves,e ai qyteti me gjith rrethin jan vetem te besimit islam.Prandaj ka rrjedh kjo fjala femra shqiptare muslimane i kam pa vete se si keqtrajtohet ajo.Por kjo nuk do te thote se ne i kemi humbur shpresat per nje te ardhme me te mire..:wink:

valiii
01-12-11, 19:13
e kush je ti mem kallzu mu ku hi qka me tregu vali? Une e pruna me lexu, ki drejt replike se per at edhe eshte forumi, por pasi po thu qe nuk ka sen per me u diskutu ateher shfleto lyp najsen ma interesant bac. Une se di ligjin e ahtisarit po e di qe nshpi tem nana jem ka te drejta e sun vje mixha e halla e ku ta di une me ju perzi, e per nshpi tonde qysh e ki spom intereson? :D...e ty nte konvenovt bac mvje mire per ty munesh me mendu qysh te duash, po ski nevoj me e lidh temen me kurgjo fene. shko anej kah msime nga kurani. ktu esht per grujen e familjen, gje qe ti si kupton ende edhe pse mos paqe pas gru, nan kie, e per motra sdi

hajde kylymy se hina me lexu po normal rriqnat sdurohen :D

Qe a pi sheh... Gabimi im, e pranoj !

T'kam paramendu qe je me temperament me te lart per ate doza e provokimit tim ishte me e vogel... Vetem deshta me t'qite taktit se kur "nxehesh" je ma e lezeqme po qe, se hongre :))

tash seriozishte po flas...
Nuk i dhash ngjyra fetare temes, vetem se ja sqarova winones se pjesa e zeze e mentalitetit tone (qe i atribohet fese islame) nuk e ka prejardhjen nga feja po pikerishte nga kanuni i atifetes.

roadrunner
01-12-11, 19:14
Po DEA....normal, ma mire ajo qe ka kontribu per krejt keta qe i permende, sesa ajo tjetra qe e kish burri i ksaj te gjore mas shpije? Ku tshkoj engrata me dy djem. Tash masi si paska pru kta djem prej babe, po dashka me i lon aty edhe hajt te baba me nipar sandalla ndor a po? Se normal hise femra nuk paska? Mjera ajo femer qe jeton si maqin sherbyese e asgje tjeter...


huuuuuuu, njeher mu deshte te marre fryme thell. Te drejtat e barabarta ? Sa e kuptova nga shtepija u debuan vjehrrija , Burri, kunati me Nuse e me fmije, kunata , qfare e drejte paraqet ketu nese 3/4 e Familjes debohet ne rruge e i lirohet 1/4 i gjithe Objekti, pa i marre parasysh gjinit!

valiii
01-12-11, 19:19
valiii,
Une nuk jam bazuar ne ate qka shkruhet ne ligjet islame,e as qka shkruhet ne ligjet krishtere.Por vete kam lind e jam rrite ne nje qytet te Kosoves,e ai qyteti me gjith rrethin jan vetem te besimit islam.Prandaj ka rrjedh kjo fjala femra shqiptare muslimane i kam pa vete se si keqtrajtohet ajo.Por kjo nuk do te thote se ne i kemi humbur shpresat per nje te ardhme me te mire..:wink:

winona edhe une kanihere kur i shiqoja disa fotografija bardh e zi t'gjyshes e t'gjyshi... T'veshum pa lidhje, frizura katastrofe, prapaskena dhe ambienti daha me kata-strrrofe a? Ama besom se atehere kane qene shume me perparimtare se ne, me kombtare me fetare me te ndershem edhe pse nuk i kane pas Iphonat n'xhep...

DEA
01-12-11, 19:19
Po DEA....normal, ma mire ajo qe ka kontribu per krejt keta qe i permende, sesa ajo tjetra qe e kish burri i ksaj te gjore mas shpije? Ku tshkoj engrata me dy djem. Tash masi si paska pru kta djem prej babe, po dashka me i lon aty edhe hajt te baba me nipar sandalla ndor a po? Se normal hise femra nuk paska? Mjera ajo femer qe jeton si maqin sherbyese e asgje tjeter...

Roadrunner, ligji paraqet faktet, dhe faktet eshte pjesa e madhe e familjes duhet te ja liroj pjeses me te vogel te gjithe objektin! Edhe njeher pa i marre parasysh gjinit!

E nese e prekim ka morali ateher ma shume po me dhimbset femija i vogel i posaoperuar qe mund te jete edhe vdkje e tij, se Gruaja me dy djem Burra!

Me fal Grua jam vet, po padrejtesia eshte padrejtesi. Keshtu siq po e kuptoj une kete artikull, e nese ti dine me shume diqka ateher ndoshta eshte me te drejte opinioni yte

roadrunner
01-12-11, 19:20
Jo vali mos u tut se jam ka ruj vetin per pleqni :D nashta kur te shkruj qashtu e merr ti se qashtu e kam natyren neyse...


ka lloj lloj diskriminimi mes njerzve qe si perkasin as fese e as kombit tone andaj nuk ka nevoj te perzihen hesapet ku ligji i shtetit perkates pergjigjet.


Qe a pi sheh... Gabimi im, e pranoj !

T'kam paramendu qe je me temperament me te lart per ate doza e provokimit tim ishte me e vogel... Vetem deshta me t'qite taktit se kur "nxehesh" je ma e lezeqme po qe, se hongre :))

tash seriozishte po flas...
Nuk i dhash ngjyra fetare temes, vetem se ja sqarova winones se pjesa e zeze e mentalitetit tone (qe i atribohet fese islame) nuk e ka prejardhjen nga feja po pikerishte nga kanuni i atifetes.

roadrunner
01-12-11, 19:28
po de, ne baz te qatyne faktev te mbledhura ka ardh edhe deri tek vendimi. baba ka gru tjeter, gruja me dy djem ne shpi te vjehrrit ku ka kontribu ska ku te shkoj, gjykata ka vendos hisen e babes me ja nda djemve edhe nanes se tyre (viktimes ne thojza) sepse skan strehim pasi baba ka banim tjeter tash me at tjetren. Vjehrri tash per mos me marr katin kjo reja me dy djemt, i ka thirr qikat e martume edhe ja ka lshu katin kishe qe qika rrin ktu sun e merr ket kat, qika me fmi e kush jo, shpijen plot e kish mush veq mos tja jap rejes me djem me jetu aty. Kur kan shku policia me zbatu urdherin, familjaret kan pengu nuk e kan lon policine me kry punen e vet edhe i kan qit krejt jasht. Valla dea une jam gru sikur ti, po un skisha pranu mem qit pej shpije mas 20 vjete me dy fmi pse burri jem paska gjet tjeter edhe po do mem qit jasht....e po te isha motra e burrit me fmi te smut, valla isha ik se mu kish dhimt fmija jem mas pari me pa policine se qysh reagojne.Roadrunner, ligji paraqet faktet, dhe faktet eshte pjesa e madhe e familjes duhet te ja liroj pjeses me te vogel te gjithe objektin! Edhe njeher pa i marre parasysh gjinit!

E nese e prekim ka morali ateher ma shume po me dhimbset femija i vogel i posaoperuar qe mund te jete edhe vdkje e tij, se Gruaja me dy djem Burra!

Me fal Grua jam vet, po padrejtesia eshte padrejtesi. Keshtu siq po e kuptoj une kete artikull, e nese ti dine me shume diqka ateher ndoshta eshte me te drejte opinioni yte

e-uritura
01-12-11, 19:32
Ajo sqaron se ka tre muaj qė familja Thaēi ia ka paguar Haxheres sė shkurorėzuar njė banesė me qira, por ajo nuk ka pranuar tė jetojė atje.


Kjo grua ėshtė e sėmurė prej xhelozisė dhe hakmarrjes!

Pikė!

roadrunner
01-12-11, 19:43
po de :P, se mendove qe plaki ja pagun qiran asaj per tan jeten a? :D, nje gru te meqme sun e mashtron me ni orbit jo :D


Kjo grua ėshtė e sėmurė prej xhelozisė dhe hakmarrjes!

Pikė!

e-uritura
01-12-11, 19:47
po de :P, se mendove qe plaki ja pagun qiran asaj per tan jeten a? :D, nje gru te meqme sun e mashtron me ni orbit jo :D


Harrove tė mė pėrgjegjesh nė pyetjen?
Koēit pak!

Nuk ke fjala pėr hallė, mixhė kėtu.

Kėtu ke fjala pėr dėbim tė burrit komplet me familje, nga shtėpija e tij! Shtėpija e babit tė tij!!!

A do tė bėnte nėna jote tė njėjtėn gjė?

roadrunner
01-12-11, 19:52
nana jem se bon se baba jem sja ka pru punen i dijn vendet e veta :D e kta tjert vijn musafir knaqen kush sjav prish e as snaj prishin, kemi ligjin e familjes shyqyr ishalla sna vyn kurr qeky tjetri.....pse ti e kishe lon nanes tonde me ja bo ket a? qa thu tishe ti nven te ksaj grujes, qka kishe me bo?


ps

tash spo e di a je dea apo e uritura se diqysh po flet per pergjigjet qe nuk tu kan kthy ty, me sa di un te kam dhon pergjigjen ne at qe komentove po sidoqofte...


Harrove tė mė pėrgjegjesh nė pyetjen?
Koēit pak!

Nuk ke fjala pėr hallė, mixhė kėtu.

Kėtu ke fjala pėr dėbim tė burrit komplet me familje, nga shtėpija e tij! Shtėpija e babit tė tij!!!

A do tė bėnte nėna jote tė njėjtėn gjė?

Shpati
01-12-11, 22:03
Shoki Shpati
Ti po thue se femra shqiptare nuk ka hise ne pasurin e burrit sepse ska dergue asgje nga pasuria e babait.Po nese kthehet te babai edhe aty nuk ka te drejt trashigimie te pasuris veq nese ska kush e trashigon.
E mendimi im se femra qenka e demtuar ne te kalueren po te duket ende jo i sakt !!!!!Ø
E une kishe me shtue se jo vetem ne te kalueren por mjerisht edhe sot drejtat e femres shqitare(muslimane)jan ende te cungueme.Por nuk derzohemi ne....sa me i vuajtur ish njeriu aq me i kalitur ish ai...:wink:

Se si ka qen dhe ende esht te Shqiptaret ska arsye te sqaroj ket e din secili.
A ka qen Femra e demtuar ne te kaluaren ose tash ?
Une mendoj se jo .
Pse ?
Femra ne Shtepi te Burrit ka pas te gjitha te drejtat edhe sikurse te mos kishte Femij e nejta ka trasheguar Pronen qe i ka takuar Burrit.
Kusht per Hise /Trashegim ka qen e nejta te jetoj ne ate Shtepi.
Ky model ka mundesuar te Funkesionoj Familja.
Ne anen tjeter edhe ateher kur Martesa e Femres ska funkesionue pa marr parsysh shkakun e njeta ka shkuar te Shtepia e Prindeve dhe ska mbet ne Sokak ose me shkue me banue te Stacioni i Autobusave.
Qdo model tjeter per Familjen Shqiptare, Femren Shqiptare do te jet me i keq edhe pse po modernizohet Shoqeria .

Shpati
01-12-11, 22:08
Harrove tė mė pėrgjegjesh nė pyetjen?
Koēit pak!

Nuk ke fjala pėr hallė, mixhė kėtu.

Kėtu ke fjala pėr dėbim tė burrit komplet me familje, nga shtėpija e tij! Shtėpija e babit tė tij!!!

A do tė bėnte nėna jote tė njėjtėn gjė?

Diq te till sesht dasht ta ben Shteti.

thellenza
02-12-11, 22:12
Ketu kemi te bejm me nje Perversitet e jo Drejtesi .
Gjyqtari qe ka marr vendim te till ose esht i pa afte totalisht , i korruptuet ose kemi te bejm me krim te organizuar te Mafiozave ne Pushtet kunder nje Familje te padashur Katundare.
Esht interesant se si Policia ka Ekzekutue nje vendim te till !!!

Mendimi yte se Femra Shqiptare ka qen e demtuar ne te kaluaren sesht i sakt .
Femra Shqiptare ska marr hise te Baba i vet e me dergue te Baba i Burrit edhe kur esht ndar e njeta ska munde te merr hise te Baba i Burrit sepse ska dergue asgje.
Pra Femra Shqiptare vet esht pajtuar me te njeten gjendje.
Dhe nga 100 Femra asjne se merr Hisen/Pjesen e saj te Baba, vetem se ne qofte se ska kush Trashegon ne ate Shtepi.

-Kam ndigjuar per nje rast tjeter :se si nje Shqiptark kishe kerkuar Gjysmen e Shtepis por Gjykate e nje Komune tjeter i kish then hup prej ketuhit -kerkesen e saj ish refuzar.
Dhe me vend.
Uhaa bre, ska marr hise prej babes me qu te burri, pse a vetem matriali koka hise a? Ajo qe ka lind e ka rrit fmi e ka kontribu gjat gjithe viteve ne martese aty ajo skoka hise..? Qekjo eshte gabimi te na - qe na nuk e dim se njeriut mundesh me i hy gjitheqysh ne hak.

Murgesha
03-12-11, 17:50
Se si ka qen dhe ende esht te Shqiptaret ska arsye te sqaroj ket e din secili.
A ka qen Femra e demtuar ne te kaluaren ose tash ?
Une mendoj se jo .
Pse ?
Femra ne Shtepi te Burrit ka pas te gjitha te drejtat edhe sikurse te mos kishte Femij e nejta ka trasheguar Pronen qe i ka takuar Burrit.
Kusht per Hise /Trashegim ka qen e nejta te jetoj ne ate Shtepi.
Ky model ka mundesuar te Funkesionoj Familja.
Ne anen tjeter edhe ateher kur Martesa e Femres ska funkesionue pa marr parsysh shkakun e njeta ka shkuar te Shtepia e Prindeve dhe ska mbet ne Sokak ose me shkue me banue te Stacioni i Autobusave.
Qdo model tjeter per Familjen Shqiptare, Femren Shqiptare do te jet me i keq edhe pse po modernizohet Shoqeria .

Kushti i vetėm qė tė trashėgoj pronėn e burrit njė grua me apo pa fėmijė ka qenė qė burri tė jetė i vdekur.

Dhe kur ka shku te shpija e babės sė vet nga njė martesė jo funkcionale, fakt nuk ka mbet nė sokak po nga ish burri nuk ka marrė thuaja asgjė!

taraku-1
03-12-11, 21:06
Kushti i vetėm qė tė trashėgoj pronėn e burrit njė grua me apo pa fėmijė ka qenė qė burri tė jetė i vdekur.

Dhe kur ka shku te shpija e babės sė vet nga njė martesė jo funkcionale, fakt nuk ka mbet nė sokak po nga ish burri nuk ka marrė thuaja asgjė!

Nasht se po krenoheni me kanun te lekes... kanuni i mire eshte per juve... dajak se nrysh shnolla smerr vesh me parime islame nuk e don qe ja garanton dinjitetin e saj te nje gruje, nene e keshtu me radhe

winona
03-12-11, 21:23
Nasht se po krenoheni me kanun te lekes... kanuni i mire eshte per juve... dajak se nrysh shnolla smerr vesh me parime islame nuk e don qe ja garanton dinjitetin e saj te nje gruje, nene e keshtu me radhe
PO Kosova qfar feje i takon o ti shqiptar?Fjala eshte per nje nene shqiptare,kosovare e une e di se pjesa dermuse tek ne jan te besimit islam.

taraku-1
03-12-11, 21:28
PO Kosova qfar feje i takon o ti shqiptar?Fjala eshte per nje nene shqiptare,kosovare e une e di se pjesa dermuse tek ne jan te besimit islam.
Po qfar feje um majn shnollat ej............, tu bo te vetne ku po knon labi sonte apo per naten e dyte te vitit te ri apo per festa...,qysh tash ja kan fillue me i bo pregaditjet per festa.. qysh kan mu doke per naten e dyte te vitit te ri ne festa te meda labi e sinani...

Gjarija sman fe... pos dajak duhet me kanun te lekes.

Qashtu elheme ej valla nje her

winona
03-12-11, 21:35
Po qfar feje um majn shnollat ej............, tu bo te vetne ku po knon labi sonte apo per naten e dyte te vitit te ri apo per festa...,qysh tash ja kan fillue me i bo pregaditjet per festa.. qysh kan mu doke per naten e dyte te vitit te ri ne festa te meda labi e sinani...

Gjarija sman fe... pos dajak duhet me kanun te lekes.

Qashtu elheme ej valla nje her
T i tarak i pagdhendur ka vdek koha e dajakut..duhet me pas kujdes e me u sill tani me mire me gjinin femrore se mund te debohesh mandej nga shtepia e mos u ankohuni pastaj. Se a e sheh ka fillue me ne fund te na vija dita jon,ngadal por e sigurt..!

taraku-1
03-12-11, 21:41
T i tarak i pagdhendur ka vdek koha e dajakut..duhet me pas kujdes e me u sill tani me mire me gjinin femrore se mund te debohesh mandej nga shtepia e mos u ankohuni pastaj. Se a e sheh ka fillue me ne fund te na vija dita jon,ngadal por e sigurt..!
Jena mashkuj kallabllak jena mashkuj kallabllak cilin te kqyrsh ma TARAK oj oj winona..., jena te lidhun mes veti shume na e ndjekim me kanun oj oj winona...

hajt mpuq nje her

Vlla nuk gjej qe ma ka bo nana, dhe prind nuk gjej e moter, se shnolla qfare dush ...

Shpati
05-12-11, 09:39
Kushti i vetėm qė tė trashėgoj pronėn e burrit njė grua me apo pa fėmijė ka qenė qė burri tė jetė i vdekur.

Dhe kur ka shku te shpija e babės sė vet nga njė martesė jo funkcionale, fakt nuk ka mbet nė sokak po nga ish burri nuk ka marrė thuaja asgjė!


Pse gjejm nje zgjdheje te till si te e Drejta Fetare Sheriati por edhe edhe te e Drejta Zakonore Shqiptare Kanuni ?

Ne nje kohe kur Produktiviteti Ekonomik i Femres por edhe i Mashkullit ka qen aq i vogel sa shpesh ska mjaftue as Gojen e vet me "ngi" zgjedheje tejter normal ska mundur te ket.
Pra Paria Shqitpare ka pas gjet zgjedhje te mir per kohen e vet.
Por !
Ne dim se rregullat e kohes se vjeter nur munde te zgjedhin problemet e kohes se re (sepse sot Femra fiton gati sa Mashkulli ose edhe me shume "ndonje" dhe per ket duhen rregulla tjera).
Por kur veshtron Aktgjykimin e mesiperm edhe pse kemi tash Njerz te kualifikuar te njetit nuk kan arrit te gjejn zgjedhje te menqur,(jo se skan ndar drejtesin por demtuan Njerzit pa kurrfar arsye dhe lan palet ne Konflitk qe mund te perfundon ne tragjedi).

Shpati
05-12-11, 10:26
Pse gjejm nje zgjdheje te till si te e Drejta Fetare Sheriati por edhe edhe te e Drejta Zakonore Shqiptare Kanuni ?

Ne nje kohe kur Produktiviteti Ekonomik i Femres por edhe i Mashkullit ka qen aq i vogel sa shpesh ska mjaftue as Gojen e vet me "ngi" zgjedheje tejter normal ska mundur te ket.
Pra Paria Shqitpare ka pas gjet zgjedhje te mir per kohen e vet.
Por !
Ne dim se rregullat e kohes se vjeter nur munde te zgjedhin problemet e kohes se re (sepse sot Femra fiton gati sa Mashkulli ose edhe me shume "ndonje" dhe per ket duhen rregulla tjera).
Por kur veshtron Aktgjykimin e mesiperm edhe pse kemi tash Njerz te kualifikuar te njetit nuk kan arrit te gjejn zgjedhje te menqur,(jo se skan ndar drejtesin por demtuan Njerzit pa kurrfar arsye dhe lan palet ne Konflitk qe mund te perfundon ne tragjedi).
Munde te thuhet se Gjykata hapi :"DYERT DHE PORTAT E FERRIT "!
Pasi pas keti rasti ,vazhdon rasti tjeter dhe shume te tjer.
Ku Pronareve u konfiskohen Shtepit te cilat i kan Trasheguar nge Prindet, Gjysherit ose Stergjysheriti sepse nuk kan ku te Banojn Zonjushat...