PDA

View Full Version : Ekonomia e vogėl


Zero Cool
12-11-11, 16:14
Ekonomia e vogėl- shtėpiake, e nevojshme apo jo? Sa bėjnė Shtetet Shqiptare pėr kėtė lloj ekonomie? A ka subvencione?


Rakia tradita e Shqiptareve


Kur flitet pėr traditėn ēdo shtet e popull ka te veten, por nėse ndalemi tek pijet, tipikja shqiptare ėshtė rakia.


http://www.vizionplus.tv/images/stories/15_qershor_2011/rakia1.jpgThuajse ne ēdo krahine ka familje qe kane tradite prodhimin e rakisė. Dhe kjo duket se ėshtė periudha e pėrshtatshme pėr nxjerrjen e pijes me te preferuar te shqiptareve. Familja Shehu nga Tepelena traditėn pėr prodhimin e rakisė tashme e ka zhvendosur ne Tirane, aty ku jeton prej 20 vitesh. Edhe pse ne kushte artizanale ata tregojnė se pija qe nxjerrin ēdo vit ėshtė cilėsore. E zonja e shtėpisė thotė se edhe jashtė shtetit, ku jetojnė disa prej fėmijėve te saj rakia preferohet edhe nga te huajt. Por ne te tjera standarde prodhohet kjo pije ne kantinėn e specializuar edhe pėr nxjerrjen e rakisė e cila ndodhet ne Durrės. Ky ėshtė departamenti i prodhimit dhe sipas inxhiniereve pėr te ardhur deri tek burimi rakia duhet te kaloje njė sere procesesh te mirė e monitoruar. Por ē’fare e bėn kėtė pije te jete me e veēante dhe me e pėlqyer edhe nga te huajt. Krahas iniciativave familjare, ne vendin tone 237 kompani kane patentėn pėr prodhimin e rakisė ku njė pjese e tyre tregtojnė edhe jashtė kufjeve.ealMuYXWR3c

natyra
10-11-13, 01:45
Mbahet "Darka e Lamės", ftohen edhe qytetarėt

http://images.botasot.info/uploads/largea_09_11_2013_5573334_lama00101384030769.jpg
http://botasot.info/reklama/darka1.jpg (http://www.botasot.info/reklama/darka1.jpg) http://botasot.info/reklama/darka2.jpg (http://www.botasot.info/reklama/darka2.jpg) http://botasot.info/reklama/darka3.jpg (http://www.botasot.info/reklama/darka3.jpg) http://botasot.info/reklama/darka4.jpg (http://www.botasot.info/reklama/darka4.jpg) http://botasot.info/reklama/darka5.jpg (http://www.botasot.info/reklama/darka5.jpg) http://botasot.info/reklama/darka6.jpg (http://www.botasot.info/reklama/darka6.jpg)
Manifestimi i sivjetmė tradicional i “Darkės sė Lamės” ishte mė ndryshe prej herėve tė tjera, pasi qė kėsaj radhe pėrpos politikanėve, pjesė e saj ishin edhe qytetarėt.
“Darka” e cila ishte shtruar nė sheshin “Ibrahim Rugova” bėri qė shumė qytetarė tė jenė kurioz tė dinė pėr kėtė festė.
Gjatė kėsaj darke nuk ėshtė parė asnjėri prej liderėve tė partive politike.
Por pėr tė mos lėnė tė ‘that’ kėtė eveniment pjesėmarrės ishin ish-presidenti Fatmir Sejdiu, akademik Rexhepi Ismajli, ambasadori Britanisė sė Madhe Ian Cliff, komandantit KFOR-it Salvatore Farina, komandanti i FSK-sė, Kadri Kastrati.
Ndėrsa pėrfaqėsues nga Qeveria ishin ministri i Punėve tė Jashtme Enver Hoxhaj si dhe ministra e Integrimeve Evropiane, Vlora Citaku.
Fjala e Presidentes Jahjaga me rastin e Darka e Lamės – Ditės sė Falėnderimit

Jemi mbledhur sot sė bashku, tė gjithė Ne – Qytetarėt e Republikės sė Kosovės, me miqtė tanė, nė kėtė festė nė pėrfundim tė tė korrave pėr t’iu gėzuar bereqetit qė na e ka falur Zoti, nė kėtė tokė pjellore tė vendit tonė.
Tė nderuar qytetarė,
Tė nderuar pėrfaqėsues tė institucioneve tė Republikės sė Kosovės,
I nderuari President Sejdiu,
Tė nderuar Akademikė,
Tė nderuar ambasadorė dhe pėrfaqėsues tė misioneve diplomatike nė Republikėn e Kosovės,
I nderuar komandant i KFOR-it, Farina,
I nderuar komandant i FSK-sė, Kastrati,
Tė nderuar deputetė,
Tė nderuar tė pranishėm,
Jemi mbledhur sot sė bashku, tė gjithė Ne – Qytetarėt e Republikės sė Kosovės, me miqtė tanė, nė kėtė festė nė pėrfundim tė tė korrave pėr t’iu gėzuar bereqetit qė na e ka falur Zoti, nė kėtė tokė pjellore tė vendit tonė.
Dita e Falėnderimeve ėshtė festa jonė tradicionale, e moēme qė prej kohėve tė dardanėve ilirė, qė ka bashkuar tė gjithė njerėzit e Kosovės me njėri-tjetrin dhe me tė ardhmen e tyre.
Kjo ėshtė njė ditė qė na mbledhė tė gjithėve pėrreth sofrės sonė tė begatė dhe kur bėhemi bashkė me mė tė dashurit tanė, pas punėve tė kryera tė stinės. Por gjithashtu kjo ėshtė njė ditė kur duhet t’u shtrijmė dorėn e ndihmės fqinjėve tanė dhe tė gjithė atyre qė kanė nevojė pėr ne.
Nė kėtė ditė le tė jemi falėnderues pėr sigurinė dhe pėrparimin e vendit tonė. Tė jemi falėnderues pėr tokėn tonė tė begatė dhe pėr bereqetin qė na sjell ajo. Le tė jemi falėnderues pėr liritė tona, pėr tė cilat kemi sakrifikuar aq shumė dhe pėr shėndetin e tė gjithė qytetarėve tanė.
Le tė udhėhiqemi nė kėtė Ditė tė Falėnderimeve nga trashėgimia e atyre qė kanė sakrifikuar pėr tė tashmen tonė, duke e shndėrruar Kosovėn, shtetin tonė, nė njė vend tė mundėsive tė mėdha. Le tė udhėhiqemi nė kėtė ditė tė festės sonė tradicionale nga besimi se paqja ndėrtohet me mirėkuptim dhe me respekt tė ndėrsjellė dhe ku qėndrueshmėria jonė varet nga vetė NE - qytetarė tė devotshėm tė kėtij vendi, qė duan ta gėzojnė tė ardhmen e tyre.
Le tė punojmė sot, me mė shumė besim nė vetvete dhe me dashurinė pėr vendin tonė, tė bashkuar dhe njė, pėr ta bėrė Kosovėn pjesė tė pandashme tė botės sė pėrparuar dhe njė vend tė dinjitetshėm pėr tė jetuar.
Le tė jetė kjo Ditė e Falėnderimeve dita e bashkimit tonė si qytetarė, e forcimit tė lidhjeve me familjen si njė burim i forcės sonė si njerėz, njė ditė e besimit nė fuqitė tona pėr njė vit tė ri, tė mbarė e tė bereqetshėm.
Prandaj le t’i lutemi Zotit pėr mė shumė begati
Qė ta ruaj Tokėn e Kosovės,
Zoti Ju bekoftė Juve,
Zoti i Bekoftė miqtė e Kosovės,
Zoti e bekoftė Kosovėn dhe popullin e saj.
< <

Gazeta:Bota Sot