PDA

View Full Version : Tėrnava: Ekstremistėt jashtė kosovės


Zanzi/M
26-11-11, 18:15
Myftiu i Kosovės, Naim Tėrnava, u bėri thirrje institucioneve tė sigurisė qė t’i kontrollojnė mirė kufijtė, pasi vlerėson se nė Kosovė po hyjnė individė tė dyshimtė, tė cilėt pėrmes aktiviteteve fetare po synojnė indoktrinimin e rinisė me frymė ekstremiste.

“Fatkeqėsisht edhe sot nė Kosovė ende hyjnė njerėz pa kurrfarė kriteri, hyjnė persona tė paftuar, hyjnė persona dhe individė, tė cilėt nuk ia duan tė mirėn Kosovės. Ata nuk janė zyrtarė dhe mysafirė tė Bashkėsisė Islame”, ka thėnė Tėrnava.

“Ata po mundohen qė njė pjesė, nė veēanti rininė, ta indoktrinojnė. Pėr kėtė duhet tė jemi shumė syēelė. Ministria e Punėve tė Brendshme, EULEX-i dhe Qeveria nė pėrgjithėsi, duhet t’i kontrollojnė kush janė ata njerėz. Unė nuk mund t’i kontrolloj kufijtė e Kosovės, pasi nuk ėshtė punė e imja, por dua tė deklarojė botėrisht se ata individė qė kanė ardhur nė Kosovė nuk kanė ardhur me ftesėn e Bashkėsisė Islame”, tha Tėrnava nė njė intervistė pėr Radio Kosovėn, transmeton protali Indeksonline.

Reagimet e Tėrnavės vinė njė ditė pasi njė grup tė rinjsh mysliman me nofkėn “Xhemati mysliman i Kosovės” kishin vėnė kurora lulesh para Bashkėsisė Islame tė Kosovės (BIK dje pasi kishin pėrfunduar namazin, duke simbolizuar kėshtu vdekjen e myftiut kosovar.

Ata kishin thėnė se institucioni i BIK-ut ėshtė i politizuar dhe nuk punon pėr tė ndalkuar, siē kanė thėnė ata – diskriminimin e myslimanėve tė Kosovės.

Por, Tėrnava ka thėnė se Bashkėsia Islame e ka programin e vet dhe e di rrugėn tė cilėt duhet ndjekur.

“Ne i porosisim tė gjithė xhematlinjtė tanė, tė gjithė vėllezėrit dhe motrat tona, qė tė mos bien pre e asnjė interesi tė ngushtė, pavarėsisht nga vije ai. Pasi nuk ka radikalizėm vetėm nė fenė islame por edhe nė fetė tjera, dhe ato janė prezente nė Kosovė. Megjithatė, unė nuk shoh rrezik pėr ardhmėrinė, mirėpo duhet qė institucionet e Kosovės, nė bashkėpunim me ne, tė punojnė dhe t’i ēojnė nė vend porositė fetare, ta ruajmė mesin, por jo duke i luftuar ndjenjat fetare”, ka thėnė Ternava nė lėtė intervistė pėr Radio Kosovėn.

Zanzi/M
26-11-11, 18:18
Kohe me pare, e bere i te madhe kryeimami i drenasit dhe me pastaj ai i Podujeves rrezikun nga Vehbistet dhe ekstremistet per Kosoven.

Kaloj nje kohe dhe dha alarmin edhe shefi i Muslimanve te Maqedonise per rrezikin nga ekstremizmi Islamik. Tani doli edhe Naim Ternava dhe dha alramin. Per cudi ketu ne forum ka individ qe thone se krejt osht OK.

panta_rhei
26-11-11, 18:28
Mu m'doket qe ky mufti ternalla eshte dbu me gusan, e kur t'i vje vakti me ba voen ka me pas problem tybe.

Kercovari
26-11-11, 18:42
Ky Ternave eshte hiq me pak se xhelat i krishterimit sa edhe At Kcira xhalat i islamit,dhe kur ky Ternave nje dite te u quaj derra te eger si at Kcira thi shqiptaret musliman edhe une do te kthehem ka Trnave se me duket ka ardhe kohe per nje at Kcire musliman po ky po ky i fundit ka bile prirje jo vetem te shpik po edhe te ve minat kulteve te krishtere..deria ather une do te jam kunder At Kcires te krishtere dhe mullaTernaves musliman.
Ska ansje rrezik nga asnje sekt fetare...apropo ne rrezik jan ato qe pjellin rreziqe si Ternava etj...

Keshtu flasin ato qe e njohin me mire situaten ne teren se sa Ternavat e At Kcirat...

Albin Kurti
Islami e krishterimi nuk janė rrezik pėr kombin shqiptar. Territori kombėtar dhe pasuritė kombėtare janė nė rrezik dhe jo identiteti kombėtar. Pra, trupi i kombit, mė parė se shpirti i kombit, po rrėmohet. Aq i fuqishėm e i qėndrueshėm ėshtė identiteti ynė kombėtar shqiptar saqė islami e krishterimi pėrfundojnė tė integruara nė kulturėn dhe traditėn tonė ashtu siē ka ndodhur tashmė pėrgjatė shekujve. Reagimet histerike se mos po hyjmė nė krizė tė identitetit kombėtar janė transferim. Psikanaliza na mėson qė histeria lind aty ku dėshton identifikimi. Nė kėtė rast, krizė identiteti mund tė ketė vetėm tek ata qė e shohin atė gjetiu.

Shqetėsimi pėr islamin e krishterimin ndėr shqiptarė ėshtė kryesisht artificial. Ka vend pėr shqetėsim, mirėpo mė shumė pėr shqetėsim lidhur me kėtė shqetėsim. Pra, vetė shqetėsimi ėshtė shqetėsues. Tamam si te psikologjia metakognitive qė na kėshillon tė brengosemi mė parė pėr brengėn tonė sesa pėr atė qė po brengosemi.

Zemėrimin shqiptarėt duhet t’ia kushtojnė Serbisė e Greqisė, privatizimit neoliberal, varfėrisė e papunėsisė, korrupsionit qeveritar, e kurrsesi shqiptarit tė religjionit a sektit fetar tjetėr.

Pra,meeruni me ket hesape djem e jo me karigen e Trnaves edhe ashtu ne nje kembe qendron..nuk e shpetoni ne veqanti ju te krishteret shqiptare...

Zanzi/M
26-11-11, 18:51
Mendoj qe Ternava eshte bukur i hutuar, Ternava eshte munduar te te ruaj nje balancim te situates. Mirepo sic duket problmet kane nis me e ngulfate. Se pari pati problem me njerzit pro reformave te Islamit sic ishin imamet e drenices dhe llapit, nga frika nga pjesa tjeter e ekstremistve Islamik, ternava gaboj duke u munduar ti shkarkoj dhe nuk ja arriti. Situata erdhi duke u keqesuar sepse ekstremistet islamik kerkojne koken e ternaves, me ta nuk behet kompromis sigurisht.

Mirepo natyrisht, nje pjese e problemit qendron ne Maqedoni, atje kryeimami e beri te madhe punen e ektremit Islamik, dhe si pasoj e rrethanave te atjeshme i erdhi puna edhe Ternaves te reagoj.

Tani ternava sic thone u prish me reformuesit, po prishet edhe me radikalet, tash nuk mbetet asgje tjeter vec ajo qe tha; panta_rhei.

taraku-1
26-11-11, 19:09
Zanzi, kadal dale po vijn vijn senet tu ra ne braz..., kadal dale. ska me nejt ma Klyeeeimam e me bo pallen e sefas ...

Tash vijn do gjenerata te reja do njerzi qe jan te lidhur me shume me islamin se sa me naj kolltuk ne strukturen e BIK dhe Qeveris. e tu bo spota....

Kto ndryshime po ndodhin gjithkund jo vetm ne Kosove apo ballkan, Por ne qdo vend ku ka musliman.

Besi:)
26-11-11, 19:16
Kta "Vehabistat e Kosoves" a jan kunder feve tjera pak ma radikal, a marrin naj hap naj vrasje kunder krishterve apo jan si Talibant a qeshtu edhe kta najfar biznisi pak ma ndryshe se Islami qe e predikojme ne????


Kercovari kadal shokut mos u nxej se per do Panta e Zanza qe jan formu zban me fol per krishter keshtu.. Shqiptar jan edhe kta , ama kta jan hi en mjegullen e forumit se as kta pisa sjan te kqi jeten e perditeshme..:)


Kcira ka than ato fjalet en kish, po dihet shume mire se aty shume shqiptar sdojne me ni tu fol ashtu, po njeri gabon kajher , en Islam vetem Allahu ėshtė i pa gabueshem :)
..

Kercovari
26-11-11, 19:20
Ska Zanzi dijeni ose e ben pėr qėllime tė tija po tė u referohemi shkrimeve qė sjellė ai kėtu jan tė njė karakteri desktruktiv sa edhe vetė disa shqiptarė,se po tė kishte lexuar me heret kėtė citat mė poshtė do te dinte tė korigjoje veten me mire e jo tė tjeret si Trnavacet e renavecet..

"Ja se ēfarė thotė Dr.Krist Maloki pėr orientilin shqiptar:
"Orientali shqiptar ėshtė i zoti pėr tė gjitha … turpet. Shet babė e nanė, din e iman, besėn e nderin e vet, trupin e shpirtin e vet, pėr mos me i prishė telat e karadyzenit. Idealet e orientalit shqiptar janė kolltuku e llokma, dhe pėr me i siguru vetės kėto ai bahet kur e do nevoja edhe patriot e tradhtar, monarkist e bolshevik, pėrparimtar e reaksionar … porse nė shpirtin e vet ėshtė kryekėput rrėnimtar e destruktiv"."

Sqarim
Kėrkoj ndjesė autorit ose publikuesit te kėtij citati i cili mė ka ardhė nė arkivin elektronik nė formė abonenti si dėrges pėrmes Internet Protollit,prandaj nuk kam mundėsi pėr tė theksuar burimn e kėtij informarcioni sepse nuk e kam tė njohur adresėn e dėrguesit pėrveē Ip adresa e cila mbetet e mbyllur dhe nuk mund tė publikohet.
Kecovari

Zanzi/M
26-11-11, 19:28
Nuk jane shkrime te mia ( se paku jo tema ), sa per sqarim. Nuk eshte "askushi" Naim Ternava ( si per keq si per mire ), sepse perfaqeson nje institucion fetar me te madhin ne vend. Prandaj, cdo deklarate apo interviste e tij, varesisht nga koha dhe hapsia ja vlen te diskutohet, te pelqen apo jo ty.