PDA

View Full Version : HIV/AIDS, Ambasadori Amerikan, Uollers: 'Bėhuni synet'


Makresh
01-12-11, 21:50
http://alsat-m.tv/thumbnail.php?file=Uollers_434633686.jpg&size=article_medium
Maqedonia vazhdon tė qėndrojė nė mesin e vendeve me numėr mė tė vogėl tė tė prekurve nga virusi HIV SIDA. Kėshtu tha ministri i Shėndetėsisė Nikolla Todorov me rastin e 1 dhjetorit, Ditės kundėr HIV SIDA qė u shėnua nė sheshin e qytetit ku qytetarėt kishin edhe mundėsinė tė bėjnė testin pėr HIV SIDA. Ministri Todorov gjithashtu premtoi se mjetet e fituara nga Fondi global kundėr HIV SIDA do tė krijohen hapėsira tė mjaftueshme pėr tė prekurit nga ky virus.“Ėshtė mirė qė Maqedonia mbetet nė mesin e vendeve me mė pak tė prekur, me 142 raste tė regjistruara..Maqedonia pėr tė tretėn herė fitoi mjete nga Fondi global pėr mbėshtetje tė programeve pėr mbrojtje kundėrs HIV SIDA nė vlerė prej 10.7 milionė euro, pėr periudhėn 2012-2016”, tha Nikolla Todorov, ministėr i shėndetėsisė. Organizimin me rastin e 1 dhjetorit e mbėshteti edhe ambasada e SHBA-sė nė Shkup. “Pėrmes planit emergjent tė presidentit pėr lehtėsim tė AIDS-it janė identifikuar si thelbėsore tre intervenime shkencore: ndalimi I transmetimit nga nėna tek fėmija, zgjerimi I praktikės sė synetimit vullnetar tek meshkujt dhe ngritja e nivelit tė pėrdorimit tė shėrimit si parandalim. Kur kėto metoda pėrdoren nė kombinim njėra me tjetrėn ofrojnė mundėsi historike pėr tė zvogėluar pėrqindjen e infektimeve tė reja nė tėrė botėn”, tha Poll Volers, ambassador i SHBA-sė. 1 dhjetori, dita kundėr HIV SIDA u organizua nga HERA, asociacioni shėndetėsor dhe hulumtues. Ata me kėtė rast u bėnė apel qytetarėve qė sonte tė marrin pjesė nė gala koncertin qė do tė mbahet nė Operėn dhe baletin e Maqedonisė, pėr shkak se mjetet e grumbulluara nga ky eveniment do t’u dhurohen personave qė jetojnė me HIV.Vetėm gjatė vitit qė po lėmė pas nė Maqedoni janė regjistruar 10 raste tė HIV SIDA Prej tyre, 7 janė me sėmundjen SIDA dhe 3 janė HIV pozitiv.


Melihate Rustemi


http://alsat-m.tv/index.php/lajme/vendi/102243.html

Oqeani
01-12-11, 21:58
Than nja 30 milion ishin per "synet" por pak vone -
Po ēka me i ba keti kojshijes tem qe e kish kap te gjorin !