PDA

View Full Version : Ēka ėshtė Feja?


Faqet : [1] 2

emine
04-12-11, 22:05
Duhet gjithmone te dalish neper sheshe nete dhe te mburresh cilles feje i takone,duhet gjithmone te tregojsh ka tjetri :ti qe sbesone ne zotin tim sje askushi....?
Duhemi te indetifikohemi me fe dhe jo me me komb,apo emer,duhemi ti japim kaq rendsi diqkaje personale e cilla a sgjedhje e jotja ,duhet vertet te behet feja si nje medalione dhe te varet ne qaf gjithmone ,tespij ,rruzare,,,,,etj etj.....
Une e di qe dashuria ndaj fes eshte heshtja lutja,miresia,falja dhe dashuria,dhe njerzit qe shafqen si besimtar per mendimin tim ,jan shume frigacak dhe te pasigurte qe ka Zot,
Qka eshte feja ajo qka e trashegove nga te paret tu,pa sgjedhjen tende apo eshte sgjedhja jote,te ben te ikesh dhe lutesh ne heshtje te argjerosh dhe te jesh i forte pa deklaruar mburrje se ti ben diqka,te ndajsh ate buk me te varferit,dhe gjithqka te ndodhe ne paq me veten njerzit dhe Zotin tend.
Pse i ngatrroni gjerat gjersa gjithe kan nje qellim dhe besojne qe ka vetem nje Zot,
Pse perdorni Zotin si arme e qellimev tueja personale ,,,,,,,
A me rendsi eshte te jesh njeri i mire dhe i drejt pa brohorit cfare feje ke,apo te kesh vetem at fe dhe te jesh ne lufte me veten dhe gjithe ata qe te rrethojne
Qka eshte feja per ty,e jo per ato qe ke lexu,qka ndjene ti kure permend fene tende,si e ndjene ti pa kopju bibel dhe kuran dhe pa vjedh ate qe degjove dje nga filan fisteku,,,,

aman mos sillni kopje kendej se na merzitet....>!!!

ps,armet leni tek dera se ne ket tem ska vend per pushka e alltija,pi rujme per lufte

elvio
04-12-11, 22:15
Qka eshte Feja?


Enderr qe njeriu thur vete me rregulla e kushtetute,edhe duke e dit qe eshte genjeshter,por beson ate qe do te besoje .

Jana
04-12-11, 22:44
..diqka shum personale ...qe secili duhet ta mbajm perveti ...S;ka nevoj askush me gjyku ne baz te fes...eshte e drejt e secilit me besu ku t'ja don qefi edhe askush ska te drejt me ju perzi ...

E kto diskutimet jan shum palidhje ...per me ngu ksi sene mundem me shku ne XHAMI ose en KISH .ose me lexu libra Fetare ...

premium
04-12-11, 23:12
ashtu deri me tani qysh keni mendu pėr fenė
vazhdoni tė mendoni asht si ju thotė mendjmet e juaj/a .

e-uritura
04-12-11, 23:22
ashtu deri me tani qysh keni mendu pėr fenė
vazhdoni tė mendoni asht si ju thotė mendjmet e juaj/a .


Tė n`a falėsh Premium, n`a trego ti tė lutem!

4peace
04-12-11, 23:36
..diqka shum personale ...qe secili duhet ta mbajm perveti ...S;ka nevoj askush me gjyku ne baz te fes...eshte e drejt e secilit me besu ku t'ja don qefi edhe askush ska te drejt me ju perzi ...

E kto diskutimet jan shum palidhje ...per me ngu ksi sene mundem me shku ne XHAMI ose en KISH .ose me lexu libra Fetare ...

Po moj Jana, mire e ke thene.


Edhe une mendoj qe dashuria, jo qe eshte jashtezakonisht personale por edhe jashtezakonisht intime.


Por ja qe nenforumi i dashurise eshte me i frekuentuari.


Bile, bile... me e shikuar keshtu, kisha thene:
...politika (orientimi politik) eshte ceshtje personale
...kafja e forumit...ceshtje personale
...krejt forumi, fund e krye...ceshtje personale...


...keshtuqe mund ta zgjedh ose ndonje forum tjeter, ose te shkoj ne facebook, te shikoj televizor...ta marr ndonje liber e ta lexoj...
*

Jana
05-12-11, 00:32
Po moj Jana, mire e ke thene.


Edhe une mendoj qe dashuria, jo qe eshte jashtezakonisht personale por edhe jashtezakonisht intime.


Por ja qe nenforumi i dashurise eshte me i frekuentuari.


Bile, bile... me e shikuar keshtu, kisha thene:
...politika (orientimi politik) eshte ceshtje personale
...kafja e forumit...ceshtje personale
...krejt forumi, fund e krye...ceshtje personale...


...keshtuqe mund ta zgjedh ose ndonje forum tjeter, ose te shkoj ne facebook, te shikoj televizor...ta marr ndonje liber e ta lexoj...
*

Jo i nderum Feja eshte diqka krejt tjeter ... qata edhe sduhet me u perzi se me gjyku ose me fol per fe duhesh me kon bajagi i zoti ...e per ato sene jan njerez te caktun ..
..se per dashni e per politik ska intimitet en dit te sodit ..
Dashni mileti po qojn en publik ..e politikan eshte bo gjithkushi ...

..qata e thash Feja eshte diqka teper personale e qe te lidh shpirterisht me diqka ... e kete lidhje secili person e bon ne at menyren e vet ...

Alima
05-12-11, 00:37
...

Sikur qe buka eshte ushqim per trupin , sikur qe dija eshte ushqim per trurin , ashtu besimi eshte ushqim per shpirtin !


.

Besi:)
05-12-11, 04:37
Eminjooo ke nis mu plak e ja ke nis kapak edhe me fe mu mirr..
Tona senet shkojne me koh keshtu qe mir mir po ec :)

GURI SYLAJ
05-12-11, 07:58
Feja eshte nje "Shtylle e Fildisht" ne te cien njeriu ,sa here e vrene qe nuk po mundet me "ECE" drejt,shkon e mbeshtetet ne te.
Lum ai qe ne kete shtylle "mbeshtet" vet e nuk mundohet me i "lidhe " te tjeret per te!!

murrizi
05-12-11, 08:06
...ėėėm, ēka ėshtė feja ?

Feja ėshtė lesh !

Jo qė eminja me temen e parathėnien nuk na ka drejtuar sadokudo, por pasiqė ėshtė pyetyr troq, edhe unė u pėrgjigja shkurt e shqip.

Kercovari
05-12-11, 09:12
As nje ateist nuk do te kishte pohuar se "feja eshte lesh",prandaj jemi ketu ku jemi.
Pohim i rėnde qė fyem cdo besimtarė.Inshalla te mbetet ty ne kujtese si e tille kur e gjithe bota perkulet para Zotit ti perkulju leshit se e ka edhe gomari kostum te rendesishemper per jete...

4peace
05-12-11, 09:39
Jo i nderum Feja eshte diqka krejt tjeter ... qata edhe sduhet me u perzi se me gjyku ose me fol per fe duhesh me kon bajagi i zoti ...e per ato sene jan njerez te caktun ..
..se per dashni e per politik ska intimitet en dit te sodit ..
Dashni mileti po qojn en publik ..e politikan eshte bo gjithkushi ...

..qata e thash Feja eshte diqka teper personale e qe te lidh shpirterisht me diqka ... e kete lidhje secili person e bon ne at menyren e vet ...

Jo, jo...
...feja, ciladoqofte ajo, eshte teme e rende, e forte, tabu...
...per njerez te papjekur, per popuj te papjekur por edhe per popuj qe nuk njohin rrespektin. Nuk dijne cfare eshte rrespekti. Te mos flasim per disciplinen, te cilen as qe e njohim. Ta harrojme vetekritiken, sepse ajo nuk ekziston ne fjalorin tone...


S'po e them kete nga vetvetja. Kete mund ta vertetoje cdokush qe ka pare, ka vezhguar dhe marre pjese neper forume te huaja...
...ku shume shpejt bindesh qe feja eshte dicka e rende vetem per shqiptarin, kafshate qe s'kaperdihet dot.


Prandaj, per t'iu shmangur temave te renda, njerezit zgjedhin dicka me te lehte. Ta zeme, shkojne pijne kafe te mengjesit, te pasdises e te pasdarkes te tu Kafja e Forumit...te tu Dashnija e "lokale" tjera ku mbytet monotonia, kalohet koha sa per ta kaluar kohen, "festohet"...
...apo shkohet tek tema tjera me "mjaft rendesi" si: Budallaqe, cka je tuj hanger para poncuterit, cilen kojke po e ngon, cilen kojne ship, cilen n'guhė t'huj, a i ke ly thonjt, a e ki ndrece flizuren ashtu e kshtu, sa km i ke taket e nalta...
e plot e plot...
***

Giovanni
05-12-11, 09:49
Per ne shqipetaret feja eshte Hoby bre.... asnje katolik as musliman i kosoves nuk i perfille te gjitha rregullate e fese.

Hoby i shqiptaris per momentin eshte feja ndaj feja eshte Hoby...

Kosova19
05-12-11, 10:00
...kėta injorant nuk e kanė as idenė mė tė vogėl qka ėshtė feja.

...kėta po na akuzojnė fenė tonė qė na ka zbritur nga qieli edhe pse vet jeni ata qė kanė kriju njė fe toksore ku jetoni sipas saj dhe i beson.

...a nuk besoni se kjo botė u krijua nga as gjėja dhe krijoni ligje ku me ta jetoni.

...si mundeni mos ta besoni se kompjuterin nuk mund ta krijoj as gjėja dhe njeriun po.

Kosova19
05-12-11, 10:04
Per ne shqipetaret feja eshte Hoby bre.... asnje katolik as musliman i kosoves nuk i perfille te gjitha rregullate e fese.

Hoby i shqiptaris per momentin eshte feja ndaj feja eshte Hoby...

...pėr shqiptaret mundet ndoshta me qen edhe Kamijon, por nuk ėshtė.

Giovanni
05-12-11, 10:25
...pėr shqiptaret mundet ndoshta me qen edhe Kamijon, por nuk ėshtė.


O pllumo feja nuk mabahet ne internet e me protesta kjo eshte urrejtej se feja mbahet ne ZEMER nese ke ti zemer e din qka eshte ...

Makresh
05-12-11, 10:39
Feja eshte SHPĖTIM.


Per ta shpjeguar se c'eshte feja, duhet kuptuar se c'bejm ne nė kete bot ?

Kosova19
05-12-11, 10:42
O pllumo feja nuk mabahet ne internet e me protesta kjo eshte urrejtej se feja mbahet ne ZEMER nese ke ti zemer e din qka eshte ...

...nuk jam ka protestoj, por veq u pėrgjigja njė pytje.

LOJETARI
05-12-11, 11:06
Feja eshte SHPĖTIM.


Per ta shpjeguar se c'eshte feja, duhet kuptuar se c'bejm ne nė kete bot ?

Makresh ,
Feja mundė tė jetė shpėtim individual ,ka raste tė shumta ,por jo edhe shpėtim kolektiv , mbase shpesh ma tepėr na del si mjerim kolektiv.

Ti po thua qė pėr ta kuptuar se ē'ėshtė feja duhet kuptuar se ē'bėjmė ne nė kėtė botė ,a nuk po tregon se pėr tė kuptuar se ē'bėjmė ne nė kėtė botė ,ēka duhet tė bėjmė ?
Pse nuk po shkruan pėrvojėn tėnde personale , qe sa kohė je besimtar ?qysh tė ndodhi kjo punė ?Ēfarė ke fituar ti personalisht prej fesė? a dyshon ndonjėherė qė fenė e ke kuptuar gabimisht ?mirėpo gjithėmonė mundohesh qė pėrmes shkrimeve tė na e leshė pėrshtypjen qė krejt ata qė nuk mendojnė si ti ,janė injorant ,qorra ,tė pazot e ku ta di unė .

4peace
05-12-11, 11:14
Apapapap !

Po m'vjen keq, po keshtu si jeni shpreh ju, shprehet vetem qorri ! ..kush ? I verberi de, ose thjesht, injoranti (po mos e merrni kete si fyerje, se e di qe i keni dy sy, dhe nuk jeni injorant i pergjithshem).

Pse ? Sepse !! ... po nisesh me hec diku, po nuk e di se ka po shkon ! Ec, ec, dhe me ne fund ku aterove zoteri ? Dhe kush te garanton qe rrugen qe po e merr, eshte rruga e duhur, ajo rruga e drejt dhe jo devijim i rruges se drejt ?!

Makresh,
mos ashtu...
...se t'dalin komt e lep'rit. :D
GURI ka dashte me e shpjegue fene si shprese, si fije shprese qe, kur s'ke nga t'ia mbash ngjitesh per te (ate fije).


Feja po religjioni d.t.th. kthim...
...ne kuptimin e kthimit te njeriut kah Burimi, kah Burimi te Cilit i takon, Krijuesit, pra...tek i cili edhe ashtu do te shkojme deshem apo nuk deshem ne...


Caku final e fese/religjionit eshte shpėlimi (jo shpėtimi)...
D...Erlösung
F...Délivrance
E...deliverance, release, salvation...


Kjo eshte, pra, "diploma", shkolla, mesimi... qe kemi per ta kryer te gjithe ne ne kete bote, Tokė...


P.S.Feja, asnjera fe, nuk eshte prone e askujt. Cdokush ka te drejten e vet per t'u sherbyer apo per mos u sherbyer me te.

***

GURI SYLAJ
05-12-11, 11:20
Apapapap !

Po m'vjen keq, po keshtu si jeni shpreh ju, shprehet vetem qorri ! ..kush ? I verberi de, ose thjesht, injoranti (po mos e merrni kete si fyerje, se e di qe i keni dy sy, dhe nuk jeni injorant i pergjithshem).

Pse ? Sepse !! ... po nisesh me hec diku, po nuk e di se ka po shkon ! Ec, ec, dhe me ne fund ku aterove zoteri ? Dhe kush te garanton qe rrugen qe po e merr, eshte rruga e duhur, ajo rruga e drejt dhe jo devijim i rruges se drejt ?!


I nderuari Makreshi ,nga disa, fyerjet i marr si kompliment !
Une e kuptoj se ketu nuk lexohet shkrimi por kush ka shkru.
.... e jo rralle mugon "DICKA" qe mund te kuptoj ....DREJT !

Kosova19
05-12-11, 11:23
Makresh,
mos ashtu...
...se t'dalin komt e lep'rit. :D
GURI ka dashte me e shpjegue fene si shprese, si fije shprese qe, kur s'ke nga t'ia mbash ngjitesh per te (ate fije).*

...jan disa njerz qė veq kur tė jenė nė rrezik i luten All-llahut dhe kur tju lagohet rreziku lagohen nga lujta dhe kjo nuk ėshtė mir.

Makresh
05-12-11, 11:25
Makresh ,
Feja mundė tė jetė shpėtim individual ,ka raste tė shumta ,por jo edhe shpėtim kolektiv , mbase shpesh ma tepėr na del si mjerim kolektiv.

Ashtu eshte.


Ti po thua qė pėr ta kuptuar se ē'ėshtė feja duhet kuptuar se ē'bėjmė ne nė kėtė botė ,a nuk po tregon se pėr tė kuptuar se ē'bėjmė ne nė kėtė botė ,ēka duhet tė bėjmė ?
Pse nuk po shkruan pėrvojėn tėnde personale , qe sa kohė je besimtar ?qysh tė ndodhi kjo punė ?Ēfarė ke fituar ti personalisht prej fesė? a dyshon ndonjėherė qė fenė e ke kuptuar gabimisht ?mirėpo gjithėmonė mundohesh qė pėrmes shkrimeve tė na e leshė pėrshtypjen qė krejt ata qė nuk mendojnė si ti ,janė injorant ,qorra ,tė pazot e ku ta di unė .Un e gjykoj veten si nje besimtar i ri, i vonshem. Si ka ende tamam 10 vite qe mirrem me kete punen e fese.
Si kam filluar ? Me plot mllef kunder Islamizmit, dhe kete mllef e kam shpallur se pari publikisht kunder fes ! Si kam arritur te behem besimtar ? Si te gjithe, se pari duhet te kalosh neper injoranc, e me pastaj ta kuptosh besimin fetar !

Un s'jam rrit me kuran ne dor si po mendoni ju, bile m'kujtohet qe kisha edhe lend fetare ne shkoll, atje na mesonin historin biblike. Po ja qe su bera i krishter. T'betohem ne Zot, qe dikur disa gjana mu dukshin absurde, qe kur po ju lexoj, po me ktheni ne t'kaluaren time, po te thash, nese interesohesh ne detaje dhe behesh i sincert me veten, atehere e gjen edhe logjiken per t'i kuptuar dhe per ti thyer paragjykimet qe keni kunder fes. Asgje s'kundershtohet, e gjitha plotesohet.

Makresh
05-12-11, 11:28
Makresh,
mos ashtu...
...se t'dalin komt e lep'rit. :D
GURI ka dashte me e shpjegue fene si shprese, si fije shprese qe, kur s'ke nga t'ia mbash ngjitesh per te (ate fije).


Feja po religjioni d.t.th. kthim...
...ne kuptimin e kthimit te njeriut kah Burimi, kah Burimi te Cilit i takon, Krijuesit, pra...tek i cili edhe ashtu do te shkojme deshem apo nuk deshem ne...


Caku final e fese/religjionit eshte shpėlimi (jo shpėtimi)...
D...Erlösung
F...Délivrance
E...deliverance, release, salvation...


Kjo eshte, pra, "diploma", shkolla, mesimi... qe kemi per ta kryer te gjithe ne ne kete bote, Tokė...


P.S.Feja, asnjera fe, nuk eshte prone e askujt. Cdokush ka te drejten e vet per t'u sherbyer apo per mos u sherbyer me te.

***
Zoti na ruajt nga ata qe e pervetesojn fejen,.... dhe kom't e lep'rit :D.

Un e kuptova ndryshe, qe ; S'ke nevoje per fe, po nese bllokohesh ne jete ! Ateher, drejtohu fejes per ē'bllokim ! Dhe tane, grahja me t'tonden.

Makresh
05-12-11, 11:30
I nderuari Makreshi ,nga disa, fyerjet i marr si kompliment !
Une e kuptoj se ketu nuk lexohet shkrimi por kush ka shkru.
.... e jo rralle mugon "DICK" qe mund te kuptoj ....DREJT !

Ju thash, mos e merrni si fyerje ! E as si kompliment, po merrne thjesht si replik, si mos-pajtim !

Un s'kam asgje kunder jush, por e di qe jeni besimtar. Dhe shkrimet e besimtareve duhet gjykuar me "radikalisht" se shkrimet e tyre qe nuk besojn dhe flasin ne ajer.

Tungjatjeta,

Zero Cool
05-12-11, 11:33
...

Sikur qe buka eshte ushqim per trupin , sikur qe dija eshte ushqim per trurin , ashtu besimi eshte ushqim per shpirtin !
.


Patjėtėr mė duhet tė jam dakord me ty, dhe tė them me plotė pėrgjegjėsi se ke tė drejtė me kėtė qe ke thėnė.
Vetėm njė sqarim tė vogėl, kėtu po pytet se cka ėshtė feja e jo cka ėshtė besimi :wink:

Murgesha
05-12-11, 11:43
Ashtu eshte.

Un e gjykoj veten si nje besimtar i ri, i vonshem. Si ka ende tamam 10 vite qe mirrem me kete punen e fese.
Si kam filluar ? Me plot mllef kunder Islamizmit, dhe kete mllef e kam shpallur se pari publikisht kunder fes ! Si kam arritur te behem besimtar ? Si te gjithe, se pari duhet te kalosh neper injoranc, e me pastaj ta kuptosh besimin fetar !

Un s'jam rrit me kuran ne dor si po mendoni ju, bile m'kujtohet qe kisha edhe lend fetare ne shkoll, atje na mesonin historin biblike. Po ja qe su bera i krishter. T'betohem ne Zot, qe dikur disa gjana mu dukshin absurde, qe kur po ju lexoj, po me ktheni ne t'kaluaren time, po te thash, nese interesohesh ne detaje dhe behesh i sincert me veten, atehere e gjen edhe logjiken per t'i kuptuar dhe per ti thyer paragjykimet qe keni kunder fes. Asgje s'kundershtohet, e gjitha plotesohet.


Mė bėri pėrshtypje!

Vetvetiu mė lind pytje pėr ty.
Sa ka ndikuar nė jetėn tėnde tė kuptuarit e besimit islam?

Ndėrsa pytjes se ēka ėshtė feja pėrgjigjen time unė e lidhi drejtpėrdrejt me besimin nė njė apo tjetėr religjion.

A jam fetare?

Jo.

Fetė janė krijuar prej njerzve, e besimi nė Zot pėr mendimin tim ėshtė diēka krejt tjetėr me tė qenurit fetar!

4peace
05-12-11, 11:46
Zoti na ruajt nga ata qe e pervetesojn fejen,.... dhe kom't e lep'rit :D.

Un e kuptova ndryshe, qe ; S'ke nevoje per fe, po nese bllokohesh ne jete ! Ateher, drejtohu fejes per ē'bllokim ! Dhe tane, grahja me t'tonden.

Paj, natyrisht qe eshte gabim kur njeriu lutet vetem ne rastet kur eshte i zene pisk. Ama, gabimet i takojne natyres njerezore, keshtuqe, here me dashje e here pa dashje, gabojme te gjithe ne...
...sikur qe gabove ti, kur iu pergjigje LOJTARIT.


*
Feja mundė tė jetė shpėtim individual ,ka raste tė shumta ,por jo edhe shpėtim kolektiv , mbase shpesh ma tepėr na del si mjerim kolektiv.

"Ashtu eshte."
u pergjigj Makreshi.


*
Fete, religjionet iu jane te dedikuara gjithe njerezimit. Sikur qe na nevojitet abetarja per te mesuar shkrim-lexim, te njejtin qellim e ka edhe feja: "shkrim-leximin" e misionit tend ne kete bote.
Feja, pra, eshte mjet... me mire te themi eshte shkalle. Shkalle e cila sherben per te hipur diku me lart. Per te hipur mbi kulm. Prej kulmit e tutje pastaj kalohet ne "shpetim" individual.
Prandaj, dikush mendon se s'ka nevoje per shkalle (apo abetare) sepse nuk e sheh te nevojshme. Dikush tjeter interesohet per kete mjet (shkalle/abetare). Dikush tjeter masandej, sipas shkrimeve te tyre po them (e kam thene kete edhe shume hera tjera) fene e kane shnderruar ne klub futbolli (Barcelona, Real Madridi, AC Milan...), parti politike (LyDyKy, PyDyKy...) e keshtu me radhe...
***

GURI SYLAJ
05-12-11, 11:53
Ju thash, mos e merrni si fyerje ! E as si kompliment, po merrne thjesht si replik, si mos-pajtim !

Un s'kam asgje kunder jush, por e di qe jeni besimtar. Dhe shkrimet e besimtareve duhet gjykuar me "radikalisht" se shkrimet e tyre qe nuk besojn dhe flasin ne ajer.

Tungjatjeta,

Ketu keni te drejte sepse shkrimet e disa "besimtareve",ketu ,jo gjykim radikal por fshise se jo qe nuk kan lidhje me BESIMIN por ju mungojn edhe cilesite e njerezores !
Fene te cilen e ofrojn disa ketu eshte ,thjeshte, fyerje e asaj qe ata mendojn se jan!!
Po harroni se ,secili me fjalen ,sjelljen dhe vepren e tij shperfaqe Besimin -zotin e vet! Jo rralle, keto te gjitha bashk, jan nje shperfaqje pa edukate ,pa besimi ,me nje fjale ,shperfaqje rrugaqerie !!
Zoti e as Besimi nuk jan gjera qe shiten e blehen ne pazar kot mundohet dikush me u ba tuxhar i tyre!!

Makresh
05-12-11, 11:56
Paj, natyrisht qe eshte gabim kur njeriu lutet vetem ne rastet kur eshte i zene pisk. Ama, gabimet i takojne natyres njerezore, keshtuqe, here me dashje e here pa dashje, gabojme te gjithe ne...
...sikur qe gabove ti, kur iu pergjigje LOJTARIT.


*
Feja mundė tė jetė shpėtim individual ,ka raste tė shumta ,por jo edhe shpėtim kolektiv , mbase shpesh ma tepėr na del si mjerim kolektiv.

"Ashtu eshte."
u pergjigj Makreshi.


*
Fete, religjionet iu jane te dedikuara gjithe njerezimit. Sikur qe na nevojitet abetarja per te mesuar shkrim-lexim, te njejtin qellim e ka edhe feja: "shkrim-leximin" e misionit tend ne kete bote.
Feja, pra, eshte mjet... me mire te themi eshte shkalle. Shkalle e cila sherben per te hipur diku me lart. Per te hipur mbi kulm. Prej kulmit e tutje pastaj kalohet ne "shpetim" individual.
Prandaj, dikush mendon se s'ka nevoje per shkalle (apo abetare) sepse nuk e sheh te nevojshme. Dikush tjeter interesohet per kete mjet (shkalle/abetare). Dikush tjeter masandej, sipas shkrimeve te tyre po them (e kam thene kete edhe shume hera tjera) fene e kane shnderruar ne klub futbolli (Barcelona, Real Madridi, AC Milan...), parti politike (LyDyKy, PyDyKy...) e keshtu me radhe...
***


Ok,.. ateher NUK O ASHTU OOO LOJETAR :biggrin:

Pajtohem me kete qe e tha, dhe me vie mir sepse po i pergjigjesh pyetjes se emines se cfar eshte feja,... po ndryshe me duket qe e tha edhe LOJETARi,

Nese te gjithe pohojm : "Besojm" ! PO ... s'dim se ne cka, atehere eshte mjerim pertej mjerimit sidomos kur fillojm dhe i japim nje imazh te erret besimit ton, shkaku i injorances qe kemi per kete fe ! Besimi ne Zot, dhe pratika e urdheresave hyjnore sic e kam kuptuar un, eshte ne interes te individit, eshte edukim personal qe duhet t'u sherbej te tjereve si model,.. i modelit te nje Shembulli qe kemi Muhamedin a.s. ! Sepse ne diten e gjykimit, un do te gjykohem per veprat e mia, e jo per krimet e Kadafit, e Sadamit e as sadami e kadafi per veprat e mia !

Ne kete kontekst, e kuptova. Mund ta kem edhe gabim, edhe ndoshta ta kem keqkuptuar.

Makresh
05-12-11, 11:58
Ketu keni te drejte sepse shkrimet e disa "besimtareve",ketu ,jo gjykim radikal por fshise se jo qe nuk kan lidhje me BESIMIN por ju mungojn edhe cilesite e njerezores !
Fene te cilen e ofrojn disa ketu eshte ,thjeshte, fyerje e asaj qe ata mendojn se jan!!
Po harroni se ,secili me fjalen ,sjelljen dhe vepren e tij shperfaqe Besimin -zotin e vet! Jo rralle, keto te gjitha bashk, jan nje shperfaqje pa edukate ,pa besimi ,me nje fjale ,shperfaqje rrugaqerie !!
Zoti e as Besimi nuk jan gjera qe shiten e blehen ne pazar kot mundohet dikush me u ba tuxhar i tyre!!

Me duket qe jeni moderator, dhe ju kam then qe nese e shihni se po flasin budalleqe, mshonju fshis ! Feja jon s'ka nevoje per genjeshtra, bile edhe bann te perhershem nese ndokush mundohet ta "hijeshon" kete fe sipas shijeve personale !
Un s'di si t'ju keshilloj me mir.

GURI SYLAJ
05-12-11, 12:04
Me duket qe jeni moderator, dhe ju kam then qe nese e shihni se po flasin budalleqe, mshonju fshis ! Feja jon s'ka nevoje per genjeshtra, bile edhe bann te perhershem nese ndokush mundohet ta "hijeshon" kete fe sipas shijeve personale !
Un s'di si t'ju keshilloj me mir.Keni te drejte ! Ju falemnderit per keshillen!!

4peace
05-12-11, 12:20
Ok,.. ateher NUK O ASHTU OOO LOJETAR :biggrin:

Pajtohem me kete qe e tha, dhe me vie mir sepse po i pergjigjesh pyetjes se emines se cfar eshte feja,... po ndryshe me duket qe e tha edhe LOJETARi,

Nese te gjithe pohojm : "Besojm" ! PO ... s'dim se ne cka, atehere eshte mjerim pertej mjerimit sidomos kur fillojm dhe i japim nje imazh te erret besimit ton, shkaku i injorances qe kemi per kete fe ! Besimi ne Zot, dhe pratika e urdheresave hyjnore sic e kam kuptuar un, eshte ne interes te individit, eshte edukim personal qe duhet t'u sherbej te tjereve si model,.. i modelit te nje Shembulli qe kemi Muhamedin a.s. ! Sepse ne diten e gjykimit, un do te gjykohem per veprat e mia, e jo per krimet e Kadafit, e Sadamit e as sadami e kadafi per veprat e mia !

Ne kete kontekst, e kuptova. Mund ta kem edhe gabim, edhe ndoshta ta kem keqkuptuar.

Paj, mund te thuash edhe ashtu sic ka thene LOJTARI, ne kuptimin se Abetaren (shkrim-leximin) duhet ta mesoje sejcili per veten e vet, ama Abetarja eshte e dedikuar per te gjithe, mesohet kolektivisht (ne klase... te I-re...).


Nejse, Makresh...
...kur eshte fjala tek "une besoj".
Ti mundesh te thuash:
1.Une Besoj ne Zotin Nje
2....besoj ne Pejgameret e Tij
3....ne Shpalljet e Tij
4....ne Librat e Tij
5.... ne Melajket/Engjujt
6....ne paracaktimin (Kaderin)...


...kjo s'te ben ne asnje menyre besimtar te vertete nese keto i merr vetem si urdhera per te besuar ne to... Besimi zhvillohet masandej, me vone, gradualisht... duke u bindur se kjo keshtu qenka, ashtu qenka dashur, tash po e kuptoj perse jam duke besuar...Besimi pra, nuk arrihet permenjehere pasi ke vendosur t'i besosh keto qe i thash me lart.


Sa i perket gjykimit apo mekateve qe i bejme, edhepse mund te duket pa lidhje, ka edhe gjykime kolektive, mekate kolektive... Keto mekate behen me shume ne nje vend demokratik, sepse ke dale ne zgjedhje, ia ke dhene besimit njeriut te gabuar, i cili e merr ne qafe gjith popullin... Pra, aty ku kerkohet pergjegjesi, qofte pergjegjesi individuale apo kolektive, ka edhe mekate, sikur qe ka edhe gjera te mira, te dobishme... kolektive. Pra, ka edhe pergjegjesi kolektive. Jo vetem personale.
***

Kosova19
05-12-11, 12:52
Jo.

Fetė janė krijuar prej njerzve, e besimi nė Zot pėr mendimin tim ėshtė diēka krejt tjetėr me tė qenurit fetar!

...pse njeriu paska mundesi me krijua njė fe dhe ligje pėr njerz dhe Zoti nuk paska mundesi me zbrit njė fe tė drejtė pėr njerzit?

Makresh
05-12-11, 13:51
Paj, mund te thuash edhe ashtu sic ka thene LOJTARI, ne kuptimin se Abetaren (shkrim-leximin) duhet ta mesoje sejcili per veten e vet, ama Abetarja eshte e dedikuar per te gjithe, mesohet kolektivisht (ne klase... te I-re...).


Nejse, Makresh...
...kur eshte fjala tek "une besoj".
Ti mundesh te thuash:
1.Une Besoj ne Zotin Nje
2....besoj ne Pejgameret e Tij
3....ne Shpalljet e Tij
4....ne Librat e Tij
5.... ne Melajket/Engjujt
6....ne paracaktimin (Kaderin)...


...kjo s'te ben ne asnje menyre besimtar te vertete nese keto i merr vetem si urdhera per te besuar ne to... Besimi zhvillohet masandej, me vone, gradualisht... duke u bindur se kjo keshtu qenka, ashtu qenka dashur, tash po e kuptoj perse jam duke besuar...Besimi pra, nuk arrihet permenjehere pasi ke vendosur t'i besosh keto qe i thash me lart.


Sa i perket gjykimit apo mekateve qe i bejme, edhepse mund te duket pa lidhje, ka edhe gjykime kolektive, mekate kolektive... Keto mekate behen me shume ne nje vend demokratik, sepse ke dale ne zgjedhje, ia ke dhene besimit njeriut te gabuar, i cili e merr ne qafe gjith popullin... Pra, aty ku kerkohet pergjegjesi, qofte pergjegjesi individuale apo kolektive, ka edhe mekate, sikur qe ka edhe gjera te mira, te dobishme... kolektive. Pra, ka edhe pergjegjesi kolektive. Jo vetem personale.
***

E kem pas dikur nje bised ne te dy, dhe u patem akorduar qe sa me shume qe lexohet ky liber aq me shume mesime nxjerr nga aty, dhe aq me shume fiton pershtypjen qe din pak, afer asaj ēka duhet ditur, dhe ky eshte nje motor i fuqishem qe te shtyen drejt dijes, jo vetem nga nevoja, por edhe nga kurreshtja se cfar do t'mesosh me tutje. Un s'jam tani duke pretenduar qe i di te gjitha, un si di as 1/100'000-ve ēka duhet ditur e kuptuar ne kete fe. "Lexo,, sepse deri ne momentin e vdekjes do t'mesosh gjera qe s'i ke ditur ! Kjo eshte pak a shume rezumeja qe kam konkluduar.

Edhe per mekatet kolektive ke te drejt, pata lexuar dikur qe eshte haram t'ia japesh voten dikujt, ngase nga ajo vot mund te denohesh nese personin qe ke sjell ne pushtet, vret, persekuton, vjedhe, korrupton, etj,... gjana negative per moralin e paster njerzor.

E sa i perket 6 kushteve te imanit, jo qe vec po tham "po i besoj, po",.. por me te vertet besoj ! Dhe per t'besuar, mjafton qe ti kuptosh keto. Tani ka shkall-shkall per t'besuar, nga njerezit e thjesht, deri tek intelektualet qe i japin nje interpretim ndoshta me "filozofik". E kjo, eshte nje tjeter mrekulli qe i jep mundesin e t'kuptuarit te gjitheve, pa-marr parasysh shkallen sociale dhe intelektuale qe posedon.

Makresh
05-12-11, 13:52
Keni te drejte ! Ju falemnderit per keshillen!!

S'ka perse, ju jeni pergjegjes edhe para Zotit per moderimin e keti forumi.

4peace
05-12-11, 14:10
E kem pas dikur nje bised ne te dy, dhe u patem akorduar qe sa me shume qe lexohet ky liber aq me shume mesime nxjerr nga aty, dhe aq me shume fiton pershtypjen qe din pak, afer asaj ēka duhet ditur, dhe ky eshte nje motor i fuqishem qe te shtyen drejt dijes, jo vetem nga nevoja, por edhe nga kurreshtja se cfar do t'mesosh me tutje. Un s'jam tani duke pretenduar qe i di te gjitha, un si di as 1/100'000-ve ēka duhet ditur e kuptuar ne kete fe. "Lexo,, sepse deri ne momentin e vdekjes do t'mesosh gjera qe s'i ke ditur ! Kjo eshte pak a shume rezumeja qe kam konkluduar.

Edhe per mekatet kolektive ke te drejt, pata lexuar dikur qe eshte haram t'ia japesh voten dikujt, ngase nga ajo vot mund te denohesh nese personin qe ke sjell ne pushtet, vret, persekuton, vjedhe, korrupton, etj,... gjana negative per moralin e paster njerzor.

E sa i perket 6 kushteve te imanit, jo qe vec po tham "po i besoj, po",.. por me te vertet besoj ! Dhe per t'besuar, mjafton qe ti kuptosh keto. Tani ka shkall-shkall per t'besuar, nga njerezit e thjesht, deri tek intelektualet qe i japin nje interpretim ndoshta me "filozofik". E kjo, eshte nje tjeter mrekulli qe i jep mundesin e t'kuptuarit te gjitheve, pa-marr parasysh shkallen sociale dhe intelektuale qe posedon.

Po v'Allah,
N'goje e pata edhe sun e thash per at rastin kur i pata thone njanit me ni vend (p'e di ti ma) cka duhet me lexue, per me msue ma kollaj, ma shume...Po m'doket ēi osht tu msue cashtu cysh i pata thone at'here edhe po shof purparime, megjithe do gabime ci p'i perserit, ama n'pergjithesi mire, mire i ka punet...
Harrova me permende edhe fajin/gjynahin kolektiv...
Nese i marrim per shembull popujt e zhdukur, perse jane zhdukur, si jane zhdukur...e mesojme edhe domethenien e mekatit/gjynahit edhe denimit kolektiv.


Por e kemi edhe nje shembull te fresket (taze), e qe, me kete rast jemi ne:
Para ca ditesh festuam 99 vjetorin e ngritjes se Flamurit dhe shpalljes se Pavaresise...Disa njerez te urte nga mesi yne erdhen ne perfundim se s'kemi cfare te festojme. Per arsye se gjendja e popullit tone s'ka ndryshuar pozistivisht asnje mm gjat ketyre 99 viteve. Prandaj dhe s'ka cka te festohet...por duhet te punohet.


P.S.
Shume e "partiotit" i ka mbetur hatri pse s'ia uruam kete "feste".
***

murrizi
05-12-11, 16:06
Prandaj une e them me pergjegjsi te madhe, e knaqesi te vertete qe puna e fes/religjionit eshte si leshi.
Tash une nuk ua kam fajet ju disa qe leshin se vlersoni.

Zero Cool
05-12-11, 16:22
Ēka ėshtė feja? (http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=21255)

Giovanni
05-12-11, 16:42
Ēka ėshtė feja? (http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=21255)Tem e mbyllme eshte o lali ajo nuk kan akces antaret te ajo teme

Makresh
05-12-11, 16:50
Ēka ėshtė feja? (http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=21255)Cka dmth "Feja eshte Opium" (thenje komuniste kjo) ? Dhe sa eshte e vertet ?

Un po them, qe s'eshte aspak e vertet (as 0.01%) ! Dhe jam i gatshem ta argumentoj te kunderten, nese ti arrin ta mbrosh temen qe na solle.

Makresh
05-12-11, 16:53
Po v'Allah,
N'goje e pata edhe sun e thash per at rastin kur i pata thone njanit me ni vend (p'e di ti ma) cka duhet me lexue, per me msue ma kollaj, ma shume...Po m'doket ēi osht tu msue cashtu cysh i pata thone at'here edhe po shof purparime, megjithe do gabime ci p'i perserit, ama n'pergjithesi mire, mire i ka punet...
Harrova me permende edhe fajin/gjynahin kolektiv...
Nese i marrim per shembull popujt e zhdukur, perse jane zhdukur, si jane zhdukur...e mesojme edhe domethenien e mekatit/gjynahit edhe denimit kolektiv.


Por e kemi edhe nje shembull te fresket (taze), e qe, me kete rast jemi ne:
Para ca ditesh festuam 99 vjetorin e ngritjes se Flamurit dhe shpalljes se Pavaresise...Disa njerez te urte nga mesi yne erdhen ne perfundim se s'kemi cfare te festojme. Per arsye se gjendja e popullit tone s'ka ndryshuar pozistivisht asnje mm gjat ketyre 99 viteve. Prandaj dhe s'ka cka te festohet...por duhet te punohet.


P.S.
Shume e "partiotit" i ka mbetur hatri pse s'ia uruam kete "feste".
***

Populli shqiptar eshte popull minimalist. Prandaj gezohet me pak. . . . . a hiē ! Prandaj, jemi ketu ku jemi (kerrkund hiē) !

Kosova19
05-12-11, 17:20
Nje grek do thote se feja Ortodokse eshte feja e drejte, vetem per faktin se lindi ne Greqi nga prinder Grek. Nje italian do thote se feja Katolike eshte me e drejta dhe nje turk apo arab do thote se feja muslimane eshte me e drejta. Perse? Sepse atyre u qelloi te lindin ne vendet perkatese. Kjo tregon pra, se feja eshte opium per popullin.

P.Sh

Nė qoftė se njerėzit do tė kishin kaluar nga njė lumė qė eshė i mbushur me plot gurė tė pavler, por ka edhe dijamante.

Disa njerėz tė pa dishėm thojnė mirrni gurė dhe mos shikoni se qfar mirrni dhe disa thojnė mirrni asi gur qfar kan marr baballarėt e juaj.

Disa thojnė o ju njerėz mos mirrni gur tė pa vler veq pėr randi mi quar por merrni dijamnte qė janė pėr ju tė dobishėm.

Disa thojnė mos mirrni as njė lloj guri se nuk po dina cilėt mi marr edhe pse kėta kan logjik mi dalluar se kush ėshtė ka thotė tė vėrtetėn.

Mė i miri njeri ėshtė qė mundohet me gjet tė vėrtetėn nga njerėzit dhe nuk ėshtė i menqur ai qė i bėnė gjithė njėjtė.


Feja eshte politike! Po, feja ashtu si edhe politika ka etje per pushtet. Feja e ka treguar qarte gjate historise se kur pushteti i saj kercenohet, eshte gati akoma edhe te vrase njerez ne emer te Zotit. Feja do kete fuqi dhe pushtet persa kohe do kete njerez fetare ne gjumin e shkaktuar nga opiumi qe ajo u ofron njerezve sepse pushteti i saj varet nga numri i madh i anetareve te saj.


...pse shtetet demokrate kanė ndėrtuar autobombė?

winona
05-12-11, 17:21
Iluzion.

Kosova19
05-12-11, 17:30
...njeriu i menqur kur tė shkon nė tregė me bler djath edhe pse ndėgjon nga trektarėt qė secili bėrtet djathi jem ėshtė ma i mir, ai prap shikon se cili ėshtė ma i mir dhe budalla mendon se gjithė i djathi ėshtė i njėjtė.

Zero Cool
05-12-11, 17:45
Tem e mbyllme eshte o lali ajo nuk kan akces antaret te ajo teme

Kolegus, e dhash linkun (http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=21255) me qellim (ndoshta najkush don mi pa edhe shkrimet e mehershme, apo eventualisht mi lexu :P ).

panta_rhei
05-12-11, 17:55
Po shtyhen, kogja ashper, me njeri tjetrin: i krishteri, budisti edhe muslimani, se feja e cilit prej tyre eshte e verteta e cila e rrejshme.
Nejse, sic ndodh zakonisht ne kesi debate, fjala fjalen nuk e munde, vendison qe te t're me hyp ne aeroplan me fluturu lart edhe me kcy secili prej aeroplanit duke u lutur ne fe te vet: cili shpeton, feja e tij eshte e vertete.

Kcen prej aeroplanit i pari i krishteri. Duart te bashkuara para gojes edhe vazhdimisht duke bertitur: koft lavdue jezu krishti, koft lavdue jezu krishti... Sa ma shume qe lutej, shpejtsia e ramjes rritej ma shume... Koft lavdue jezu kri... BUUM, ra i krishteri u ba copa copa.

Radha i vjen budistit. Qashtu edhe budisti duart te bashkuara para gojes edhe vazhdimisht duke beritur: Buda, Buda, Buda... Sa ma shume qe lutej, shpejtesia veq ngadalesohej... Buda Buda Buda, edhe tak u ul budisti ne toke pa kurrfare problemi. I gjallė.

Kerrrk :biggrin:

I erdh radha muslimanit. Ky teper i sigurte, kcej prej aeroplani edhe, qashtu, durt perpjet vazhdimisht duke thirrur: allahu ekber, allahu ekber, allahu ekber... Sa me shume qe lutej, aq ma shume rritej shpejtesia e ramjes... Allahu ekber, allahu ekb... Kur e pa qe iu avyt tokes teper shume... Buda Buda Buda budabudabudabuda... :biggrin:
Edhe shpetoj! :tongue:

roadrunner
05-12-11, 17:56
po mir e ke than, ama dallimi osht qe ti si tregtar ju thu bleje djathin tem se kta tjert e kan djathin e prisht, aj qe e han at djath aj so njeri, edhe me bo mos me te ngu mozotalla, e kall kejt pazarin...njeriu i menqur kur tė shkon nė tregė me bler djath edhe pse ndėgjon nga trektarėt qė secili bėrtet djathi jem ėshtė ma i mir, ai prap shikon se cili ėshtė ma i mir dhe budalla mendon se gjithė i djathi ėshtė i njėjtė.

4peace
05-12-11, 19:28
po mir e ke than, ama dallimi osht qe ti si tregtar ju thu bleje djathin tem se kta tjert e kan djathin e prisht, aj qe e han at djath aj so njeri, edhe me bo mos me te ngu mozotalla, e kall kejt pazarin

A e dini cka?
Nuk ka nevoje per pazar.
Djathė ka sejcili per vehte.
Ndaj propozoj qe sejcili, se pari, le ta provoje djathin e vet. Le ta shijoje. Vec pas shijimit e din rendesine.
S'ka nevoje me e lavderuar ("djalthi jem ma i miri... sepse lopa ime ma e mira n'katund") apo "kritikuar" ("djathi i Filanit ma i mire sedjathi im").


Problemi po eshte se nuk po e duam djathin tone, pa e shijuar, por duke iu besuar te huajve cfare thone per te.


Kishin pase thene te mocmit:
"Ai qe s'e njeh veten e vet - s'mund ta njohe as tjetrin", dhe, kush s'e njeh veten - s'mund ta rrespektoje vetveten".


Ne, pra, as e njohim e as e rrespektojme vetveten. Prandaj edhe nuk na rrespekton askush. Si rrjedhoje, i kemi punet ashtu sic i kemi.
Puna e djathit, pune e madhe...
..."mos luni me yshym"!
***

panta_rhei
05-12-11, 19:33
4peace,
disa ketu, sa me shume qe po e njohin vetveten - aq me shume po e urrejne vetveten.
Po vijne ne forum si shpetimtare te allahut - e po ikin si lope te gjalla te allahut.
Tani po bahen edhe nervoz, shume. :wink:

premium
05-12-11, 19:33
Tė n`a falėsh Premium, n`a trego ti tė lutem!
kujt me trgu ...
sijalicės apo ?

roadrunner
05-12-11, 19:33
qashtu bre, ja ke bo si albin kurti bojkotoni prodhimet e serbise hahahahahaha

e un djathin pe blej qaty ku blejke gjyshi jem pej kur e mbaj mend si e vogel :D...djathi qe mbjellte dashuri ne zemrat tona.


A e dini cka?
Nuk ka nevoje per pazar.
Djathė ka sejcili per vehte.
Ndaj propozoj qe sejcili, se pari, le ta provoje djathin e vet. Le ta shijoje. Vec pas shijimit e din rendesine.
S'ka nevoje me e lavderuar ("djalthi jem ma i miri... sepse lopa ime ma e mira n'katund") apo "kritikuar" ("djathi i Filanit ma i mire sedjathi im").


Problemi po eshte se nuk po e duam djathin tone, pa e shijuar, por duke iu besuar te huajve cfare thone per te.


Kishin pase thene te mocmit:
"Ai qe s'e njeh veten e vet - s'mund ta njohe as tjetrin", dhe, kush s'e njeh veten - s'mund ta rrespektoje vetveten".


Ne, pra, as e njohim e as e rrespektojme vetveten. Prandaj edhe nuk na rrespekton askush. Si rrjedhoje, i kemi punet ashtu sic i kemi.
Puna e djathit, pune e madhe...
..."mos luni me yshym"!
***

premium
05-12-11, 19:39
qashtu bre, ja ke bo si albin kurti bojkotoni prodhimet e serbise hahahahahaha

e un djathin pe blej qaty ku blejke gjyshi jem pej kur e mbaj mend si e vogel :D...djathi qe mbjellte dashuri ne zemrat tona.
Hej ja 2 kg djath me porosit edhe mu ?
ops
a ke tema pėr djathėt ?

kemi ngatru .

4peace
05-12-11, 20:04
4peace,
disa ketu, sa me shume qe po e njohin vetveten - aq me shume po e urrejne vetveten.
Po vijne ne forum si shpetimtare te allahut - e po ikin si lope te gjalla te allahut.
Tani po bahen edhe nervoz, shume. :wink:

Me t'kallxu drejt...
...per mua jane (bere) njesoj:
Si keta qe "po e njohin", ashtu edhe ata
...qe s'po e njohin apo s'po duan ta njohin...
Krejt nervoz pa bahen...
*

roadrunner
05-12-11, 20:08
ntem de jena hehe, ha kerko pak djath e rri urt se po tbje far qeremide se ktu osht rrezik me fol hahahaha

Hej ja 2 kg djath me porosit edhe mu ?
ops
a ke tema pėr djathėt ?

kemi ngatru .

Zanzi/M
05-12-11, 20:16
ntem de jena hehe, ha kerko pak djath e rri urt se po tbje far qeremide se ktu osht rrezik me fol hahahaha

Rakia shkon me djath, qate e di.

Kosova19
05-12-11, 20:17
Hej ja 2 kg djath me porosit edhe mu ?
ops
a ke tema pėr djathėt ?

kemi ngatru .

...nuk ėsht tema pėr djathė por ke njė mėsim pėr ateistet qė po mundohen mi bė fet njėsoje me argumentin se gjdokush po e lavdron fen e vet.

Zanzi/M
05-12-11, 20:19
Cka eshte feja?

premium
05-12-11, 20:30
...nuk ėsht tema pėr djathė por ke njė mėsim pėr ateistet qė po mundohen mi bė fet njėsoje me argumentin se gjdokush po e lavdron fen e vet.
Kosova 19

Shumė ma mırė dotė ıshte fare mos tė hapen keso tama , sepse nuk ėshtė forumı ı duhur pėr tu dıskutuar pėr qėshtjet fetare .

Nuk janė antarėt korrekt pėr debatime serioze , andaj mua mė duket kėtu vetėm humbja e kohės edhe nėse skjaron fejėn Islame , sepse shumica kėtu kokėn e kanė trashė, pėrveq mundohem me lloj mėnyra tė provokojnė e nxitin temėn .

Andaj edhe ti futja hajgares :)

premium
05-12-11, 20:32
Cka eshte feja?
nesėr qisi vakti pritėm te neti , tregoj :)

Alima
05-12-11, 22:33
...

pse bre m'keni qit prej pazari .... :)))


.

4peace
05-12-11, 22:53
qashtu bre, ja ke bo si albin kurti bojkotoni prodhimet e serbise hahahahahaha

e un djathin pe blej qaty ku blejke gjyshi jem pej kur e mbaj mend si e vogel :D...djathi qe mbjellte dashuri ne zemrat tona.

Ashtu dicka ishte,
nje kombinim i nenshkrimit te GURI SYLAJ, Albinit dhe, para se gjithash, atij plakut tė moēėm...(shume para katerdheteshmajtes)


Haje djathin tand ma s'pari, masandej, nese s't'del importo pi Shipnije a Makidunije a Surbije...


"duje t'tanden"


S'e kisha per djathin po per fene (kush s'e ka kuptuar: djath=fe/religjion))


*

Besi:)
09-01-12, 12:28
4peace,
disa ketu, sa me shume qe po e njohin vetveten - aq me shume po e urrejne vetveten.
Po vijne ne forum si shpetimtare te allahut - e po ikin si lope te gjalla te allahut.
Tani po bahen edhe nervoz, shume. :wink:

Allahu nuk ka nevoj per shpetim, Ama disa disa qe e shohin qe feja e tyne ska sen ėshtė e zhbrast ashtu jan edhe fet tjera..!
Dhis kur ju kish kall bishti kish pas than u kall Bota ..!

Izraeliti
20-01-12, 12:27
Feja ёshtё njё konzorcium i madhё biznesi (i decentralizuar), qё merret me shёrbime (t’panevojshme) shpirtёrore, dhe qё gjeneron t’ardhura shumё herё mё tё mёdha se konzorciumet tjera prodhuese dhe shёrbyese.

premium
20-01-12, 17:55
Feja ёshtё njё konzorcium i madhё biznesi (i decentralizuar), qё merret me shёrbime (t’panevojshme) shpirtёrore, dhe qё gjeneron t’ardhura shumё herё mё tё mёdha se konzorciumet tjera prodhuese dhe shёrbyese.
Ketu po flitet pėr fe
jo pėr biznis .

paske ngatrru temėn .

Nė fakt se me shtetin e Izraelit ki ngatrru , sepse ėshtė njė shtet artificiale dhe qmos bėn pėr tė pėrjetuar ditėt e veta.

Zero Cool
20-01-12, 17:59
Ketu po flitet pėr fe
jo pėr biznis .

paske ngatrru temėn .

Nė fakt se me shtetin e Izraelit ki ngatrru , sepse ėshtė njė shtet artificiale dhe qmos bėn pėr tė pėrjetuar ditėt e veta.


E vertete, ketu po flitet per fe dhe jo per shtetet artificiale qe bejne qmos me perjetu ditet e veta !

emine
20-01-12, 18:33
per sa kam pa ne forumin ton,feja o loja te cillen e perdorin shum ktu per tu talle me te,poashtu per te nxan shkas mu perla me ata qe si kan ne sy te mire,,,,

turpi brina nuk ka,,,,

Artisti
20-01-12, 19:34
per sa kam pa ne forumin ton,feja o loja te cillen e perdorin shum ktu per tu talle me te,poashtu per te nxan shkas mu perla me ata qe si kan ne sy te mire,,,,

turpi brina nuk ka,,,,A e din ēka, ti qika e mirė, qe po tė tregoj pak!!!!


Feja po tallet me disa, po ju thotė leni shtėpit shkoni nė xhamija e kisha, pse mos mu tall edhe ata me fe?

Reciprokisht..

e-uritura
21-01-12, 11:19
E kam thėnė, po e them prapė dhe gjithmonė do e them;

Feja ėshtė shpikje nga tė mencurit, pėr budallenjtė!

SANTANA-29
21-01-12, 11:46
Qka eshte Feja.-

Per mua e pa vlefshme--00000??;,,Sdo te thot se sbesoj .por ka disa ketu qe ta kerditin edhe qate pak qka besoj,.-,,..me menqurin e tyre te kalit.-,

Nje her pashe qe qanin Nje femije i Bardhe e nje i Zi
Por Lotet e tyre nuk kishin Ngjyre....!!!!!!.-

Hajra
21-01-12, 12:31
......udherrefim per njerezit,

....e gjitha kjo qe na rrethone, ne toke dhe hapsire, nuke eshte diqka e krijuar ne menyre te rastesishme ngase eshte teper perfekte.

e-uritura
21-01-12, 12:35
......udherrefim per njerezit,

....e gjitha kjo qe na rrethone, ne toke dhe hapsire, nuke eshte diqka e krijuar ne menyre te rastesishme ngase eshte teper perfekte.


Dhe kėtė e shpjegon feja, apo jo?

Hajra
21-01-12, 12:39
Dhe kėtė e shpjegon feja, apo jo?

....kur nuk je ti e spjegon feja se per ndryshe ti, dihet ajo pune qy, me shkenc kuptohet
http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

Makresh
21-01-12, 14:08
Ketu po flitet pėr fe
jo pėr biznis .

paske ngatrru temėn .

Nė fakt se me shtetin e Izraelit ki ngatrru , sepse ėshtė njė shtet artificiale dhe qmos bėn pėr tė pėrjetuar ditėt e veta.

Premium,

Izraeliti foli nga kendi i tij.

Pėr te, besimi ne Zot qenka nje mjet-biznesi, ku mund ti mashtrosh njerezit. Pra varesisht si je, mund te konsiderohesh i lumtur nese ushtron profesionin e priftit apo rabinit, sepse kjo pun, ua mbush xhepat me lek. E jo, pse ky profesion mund t'i afron besimtaret me afer se vertetes.

premium
21-01-12, 14:23
Premium,

Izraeliti foli nga kendi i tij.

Pėr te, besimi ne Zot qenka nje mjet-biznesi, ku mund ti mashtrosh njerezit. Pra varesisht si je, mund te konsiderohesh i lumtur nese ushtron profesionin e priftit apo rabinit, sepse kjo pun, ua mbush xhepat me lek. E jo, pse ky profesion mund t'i afron besimtaret me afer se vertetes.
WAllahi bre Makresh nuk po mundem me kuptu kėtu se ēfare guximin e paskan njerėzit me marrė emrin e Allahut nė gojė si lojė mashtruese .
Deri kur dotė durojė kjo Tokė kėshtu?!..

Simbas logjitkė time , unė paramendoj kėshtu;
sado tė jetė njė person e edukuar , arsimuar, ndaq tė ketė edhe 5 fakultete tė kryera , nėse ja mungon edukata fetare , automatikisht konsiderohet me vlerė barabart me ''zero''

Makresh
21-01-12, 14:45
WAllahi bre Makresh nuk po mundem me kuptu kėtu se ēfare guximin e paskan njerėzit me marrė emrin e Allahut nė gojė si lojė mashtruese .
Deri kur dotė durojė kjo Tokė kėshtu?!..

Simbas logjitkė time , unė paramendoj kėshtu;
sado tė jetė njė person e edukuar , arsimuar, ndaq tė ketė edhe 5 fakultete tė kryera , nėse ja mungon edukata fetare , automatikisht konsiderohet me vlerė barabart me ''zero''

Ka njerez qe kan moral, por qe u mungon besimi Islam. Njerezit e till, jan gjithnje ne kerkim te se vertetes,.. por shpirterisht, asnjeher te lumtur dhe fatekeqesisht, te humbur ne boten tjeter. Ata qe jetojn ne perendim, mesiguri qe kan has ne njerez te till. Kurse izraeliti, foli vetem sipas kendveshtrimit te tij,... nė ISLAM, besimi nuk eshte biznes ! Besimi ne Zot eshte shpetim, eshte paqe dhe eshte lumturia e cila i mungon shpirtit. I lutemi Allahut qe sa me shume njerez te udhezohen ne Islam, duke mos adhuruar asnje zot tjeter per pos Zotit 1, dhe te vėrtet !

Besi:)
22-01-12, 04:14
Vetem Krishteret tallen me fe , po edhe ket forum vetem krishteret thojne feja soshte kurgjo.
Ahmaku brina nuk ka, po as grahet e as ngrehet, nat tveten...
Krishteret e din se feja e tyne ska sen , tani kan koh me shajt edhe veten edhe te tjeret(fet)

Albonita
22-01-12, 18:19
Vetem Krishteret tallen me fe , po edhe ket forum vetem krishteret thojne feja soshte kurgjo.
Ahmaku brina nuk ka, po as grahet e as ngrehet, nat tveten...
Krishteret e din se feja e tyne ska sen , tani kan koh me shajt edhe veten edhe te tjeret(fet)

Uhh jo ore , po te krishteret e kan besimin per vete, e jo me jav cit tjereve ne cef fen e vet, secili e mban ne zemer fen dhe Besimin e plote.

Ps: Me falni se hyra kedei amo diq , ceshara ke kjo thenje e Besit:smile:

Kosova19
22-01-12, 19:10
Uhh jo ore , po te krishteret e kan besimin per vete, e jo me jav cit tjereve ne cef fen e vet, secili e mban ne zemer fen dhe Besimin e plote.

Ps: Me falni se hyra kedei amo diq , ceshara ke kjo thenje e Besit:smile:


...disa ankohen edhe nga njė fėmi ose nga njė puntorė krahi nė qofse e folė njė fjalė pėr fenė Islame dhe tregon se qka ėshtė feja islame edhe pse vet kanė dėrguar me mijra misoner tė shkolluar me pagesė nėpėr Afrikė dhe Indi pėr ti kthyer ne fenė krishtere, dhe i mashtrojnė njerėzit dhe mbledhin pare kishėm kena qėllim me i ndimuar njerzit edhe pse qėllimi e kanė me i kthyer nė fenė Krishtere.

Makresh
23-01-12, 00:58
...disa ankohen edhe nga njė fėmi ose nga njė puntorė krahi nė qofse e folė njė fjalė pėr fenė Islame dhe tregon se qka ėshtė feja islame edhe pse vet kanė dėrguar me mijra misoner tė shkolluar me pagesė nėpėr Afrikė dhe Indi pėr ti kthyer ne fenė krishtere, dhe i mashtrojnė njerėzit dhe mbledhin pare kishėm kena qėllim me i ndimuar njerzit edhe pse qėllimi e kanė me i kthyer nė fenė Krishtere.

Nese keta njerez qe thua nuk kan besim ne fen Islame, jo ne fen e krishtere por edhe ne budizėm e ne majkell xheksonin mund te besojn. S'ka asgje anormale ketu.

Izraeliti
26-01-12, 16:28
Izraeliti foli nga kendi i tij.

Pėr te, besimi ne Zot qenka nje mjet-biznesi, ku mund ti mashtrosh njerezit. Pra varesisht si je, mund te konsiderohesh i lumtur nese ushtron profesionin e priftit apo rabinit, sepse kjo pun, ua mbush xhepat me lek. E jo, pse ky profesion mund t'i afron besimtaret me afer se vertetes.


Po shoki shumё e saktё, ishte nga kёndvёshtrimi im. Ndёrsa tash po jap njё version nga kёndvёshtrimi i njerёzve si ju.
Shtyllё e katёrt e Islamit ёshtё „zakati“. Pёr tё gjithё ata qё se kuptojn arabishten, „zakati“ ёshtё taksё fetare qё mblidhet nga besimtarёt islam, ndёrsa nga besimtarёt jo-islam blidhet taksa e quajtur „jizyah“. Tarifat e kёtyre taksave variojn nga 2% deri nё 20% nga tё ardhurat bruto.
Jo ky nuk ёshtё biznes- ky ёshtё religjion alla Makreshqe qё i afron njerёzit me afёr sё vёrtetёs!

Makresh
26-01-12, 17:17
Po shoki shumё e saktё, ishte nga kёndvёshtrimi im. Ndёrsa tash po jap njё version nga kёndvёshtrimi i njerёzve si ju.
Shtyllё e katёrt e Islamit ёshtё „zakati“. Pёr tё gjithё ata qё se kuptojn arabishten, „zakati“ ёshtё taksё fetare qё mblidhet nga besimtarёt islam, ndёrsa nga besimtarёt jo-islam blidhet taksa e quajtur „jizyah“. Tarifat e kёtyre taksave variojn nga 2% deri nё 20% nga tё ardhurat bruto.
Jo ky nuk ёshtё biznes- ky ёshtё religjion alla Makreshqe qё i afron njerёzit me afёr sё vёrtetёs!


:rolleyes: Ti si ēifut, je mesuar ta fitosh paren me kamata e dallavere te ndryshme duke i ikur taksave shtetore. Per muslimanin, eshte haram te mos paguash taksat qoft shteterore apo qoft fetare, njera prej arsyjeve qe kemi infrastrukturen me te dobet ne Evrope, eshte pikerisht mos-dhenja e hakut bugjetit shteteror. Te gjithe paguajn taksa edhe ne demokraci, dhe kjo varesisht ne proporcion me te ardhurat dhe kushtet qe i posedon muslimani, i krishteri dhe te tjeret, pasiqe te gjithe ne nje moment te jetes son, i perdorim rruget, spitalet, shkollat, komunat etj,... etj,... ! Pra ku eshte problemi tek dhenja e Zeqatit ? Se un s'po shoh problem, shoh vetem bereqet ne larjėn e pasuris !

Izraeliti
26-01-12, 17:55
:rolleyes: Ti si ēifut, je mesuar ta fitosh paren me kamata e dallavere te ndryshme duke i ikur taksave shtetore. Per muslimanin, eshte haram te mos paguash taksat qoft shteterore apo qoft fetare, njera prej arsyjeve qe kemi infrastrukturen me te dobet ne Evrope, eshte pikerisht mos-dhenja e hakut bugjetit shteteror. Te gjithe paguajn taksa edhe ne demokraci, dhe kjo varesisht ne proporcion me te ardhurat dhe kushtet qe i posedon muslimani, i krishteri dhe te tjeret, pasiqe te gjithe ne nje moment te jetes son, i perdorim rruget, spitalet, shkollat, komunat etj,... etj,... ! Pra ku eshte problemi tek dhenja e Zeqatit ? Se un s'po shoh problem, shoh vetem bereqet ne larjėn e pasuris !
Unё shkrova pёr taksen fetare (Zakatin dhe Jizyah, 20%), e jo pёr taksat shtetёrore, kёshtu qё s’ke ē’ka pёrmend rrugё, spitale, shkolla....se kёto janё taksat shtetёrore. Mos u bёn kinse s’kupton se taksat fetare pёr popujt islam, ekonomikisht kanё qenё shumё herё mё shkatёrruese se sa kryqёzatat.

Alima
26-01-12, 18:06
Unё shkrova pёr taksen fetare (Zakatin dhe Jizyah, 20%), e jo pёr taksat shtetёrore, kёshtu qё s’ke ē’ka pёrmend rrugё, spitale, shkolla....se kёto janё taksat shtetёrore. Mos u bёn kinse s’kupton se taksat fetare pёr popujt islam, ekonomikisht kanё qenё shumё herё mё shkatёrruese se sa kryqёzatat.

...

Ēka 20% ?

.

4peace
26-01-12, 18:36
*

Sipas ketij fare izraelitit...

...qenka pune kriminale nese paguan 2% zakat???!!!


...apo i pengoi dicka tjeter???


*

Alima
26-01-12, 18:42
...
2.5 % !


Ndal ihere le t' na tregon ēka ?


....se gjunah s'po dika, ju ka perzi me interese , se e kane profesion fajden !

.

Makresh
26-01-12, 18:46
Unё shkrova pёr taksen fetare (Zakatin dhe Jizyah, 20%), e jo pёr taksat shtetёrore, kёshtu qё s’ke ē’ka pёrmend rrugё, spitale, shkolla....se kёto janё taksat shtetёrore. Mos u bёn kinse s’kupton se taksat fetare pёr popujt islam, ekonomikisht kanё qenё shumё herё mё shkatёrruese se sa kryqёzatat.

Ah po, ke te drejt (n'hamam t'hyrės sigurisht :biggrin: ), se ne fillim s'kishte shtet musliman, keshtu qe zekati shteteror s'ka egzistuar kurre :smile:

Ik tani shko lexo tevratin, e mos e harro zekatin qe te porositet aty.

premium
26-01-12, 19:09
Kėtu shumicat e ashtuquajtur musliman (pishman-musliman) nuk kanė dhėnė asnjėhere zekatin , besa nuk dijnė pėr ēfare shėrben zekati .
Bile mėkat bėjnė pse vazhdojnė tė qendrojnė si musliman , pėr ta sygjerohet tė konvertohen nė krishter , ( ( ndoshta ne botėn e tjetėr i lehtėsohet pak dėnimi)pasi janė me traditė shumė ma afėrt krishterizmit .

Murgesha
26-01-12, 22:42
Kėtu shumicat e ashtuquajtur musliman (pishman-musliman) nuk kanė dhėnė asnjėhere zekatin , besa nuk dijnė pėr ēfare shėrben zekati .
Bile mėkat bėjnė pse vazhdojnė tė qendrojnė si musliman , pėr ta sygjerohet tė konvertohen nė krishter , ( ( ndoshta ne botėn e tjetėr i lehtėsohet pak dėnimi)pasi janė me traditė shumė ma afėrt krishterizmit .

Nuk ėshtė edhe fort i pabazė ky pohimi juaj, qė shumica kėtu jemi tė ashtuquajtur musliman, dhe nuk e dijmė se pėr ēfarė shėrben Zekati.

Bile do tė ishte mirė qė ndonjėri prej jush qė me tė vėrtet jeni musliman, me pak fjalė tė na spjegoni se pėr ēfarė ipet zekati, kush duhet ta japė, ku duhet tė ipet, pėr ēka pėrdoren paratė e mbledhura nga zekati e gjėra tjera qė kan tė bėjnė me zekatin?
Do tė doja tė marr pėrgjigje prej atij qė me tė vėrtet e paguan rregullisht zekatin e jo me copy - pasten e parė qė e gjeni!

Alima
26-01-12, 22:51
Nuk ėshtė edhe fort i pabazė ky pohimi juaj, qė shumica kėtu jemi tė ashtuquajtur musliman, dhe nuk e dijmė se pėr ēfarė shėrben Zekati.

Bile do tė ishte mirė qė ndonjėri prej jush qė me tė vėrtet jeni musliman, me pak fjalė tė na spjegoni se pėr ēfarė ipet zekati, kush duhet ta japė, ku duhet tė ipet, pėr ēka pėrdoren paratė e mbledhura nga zekati e gjėra tjera qė kan tė bėjnė me zekatin?
Do tė doja tė marr pėrgjigje prej atij qė me tė vėrtet e paguan rregullisht zekatin e jo me copy - pasten e parė qė e gjeni!


...

Le nihere , hajde se u nisum !


.

Alima
26-01-12, 23:19
Nuk ėshtė edhe fort i pabazė ky pohimi juaj, qė shumica kėtu jemi tė ashtuquajtur musliman, dhe nuk e dijmė se pėr ēfarė shėrben Zekati.

Bile do tė ishte mirė qė ndonjėri prej jush qė me tė vėrtet jeni musliman, me pak fjalė tė na spjegoni se pėr ēfarė ipet zekati, kush duhet ta japė, ku duhet tė ipet, pėr ēka pėrdoren paratė e mbledhura nga zekati e gjėra tjera qė kan tė bėjnė me zekatin?
Do tė doja tė marr pėrgjigje prej atij qė me tė vėrtet e paguan rregullisht zekatin e jo me copy - pasten e parė qė e gjeni!


...

Pasi s'po vjen , qe po te tregoi pa copy paste :


Zekati eshte shtylla e kater mbi te cilen ndertohet Islami !

... eshte obligative vetem per ata qe kane pasuri , pra , nese nje njeiu i qendroin pa i prek nje shume te hollash , ari , argjendi , ... per nje vite pa e perdore , pra , te gjitha shpenzimet i kryen me tjera te holla ... duhet 2.5 % nga ajo shume tu a jape fukarave , apo vakefit .

Grat qe kane ari dhe nuk e perdorin po e rujn ne ate kutin , gjithashtu duhet dhene 2.5% ne vlere te atij ari /argjendi


ne dhene , ne lope , ne deve ... eshte me cope !


krejt kjo si stimulim ndihmese te varferit , perndryshe ajo hise e pasurise eshte haram per ate qe nuk e pastron !


ka edhe do detaje tjera , ndoshta dikush nga tjeret vazhdon !


ps. a nime nuk po vjen , a .... mos ke pas fjale me to se ajo .... nejse ! http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif


.

4peace
26-01-12, 23:31
*

Le, Alima, se m'korite serish...
...qysh moj s'po din me fole hic pa copy/paste?:biggrin:

...2.5% (zekati) vlene per te gjithe, jo per te pasurit, sepse ata duhet te japin perqindje me te madhe...

2.5% eshte minimumi.

Nese i merr 100€, ta zeme nje fukara te tu Kosova, ne muaj, i bie 2.5 €, apo
...kembyer ne monedhe kosovare i bie 5 kafe ne muaj...

...nga 1000 € me i "jepė" (kusovarce i thojm "me ja jepė") 25 s'jane asgje...

...pra, 2.5% eshte ne gjendje t'i jape sejcili...
...nese don, natyrisht.


*

Alima
26-01-12, 23:37
*

Le, Alima, se m'korite serish...
...qysh moj s'po din me fole hic pa copy/paste?:biggrin:

...2.5% (zekati) vlene per te gjithe, jo per te pasurit, sepse ata duhet te japin perqindje me te madhe...

2.5% eshte minimumi.

Nese i merr 100€, ta zeme nje fukara te tu Kosova, ne muaj, i bie 2.5 €, apo
...kembyer ne monedhe kosovare i bie 5 kafe ne muaj...

...nga 1000 € me i "jepė" (kusovarce i thojm "me ja jepė") 25 s'jane asgje...

...pra, 2.5% eshte ne gjendje t'i jape sejcili...
...nese don, natyrisht.


*


...


Ti e harrove .5 -shin krejt e s't thash send ... ti , ev http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif


ndoshta eshte edhe keshtu si the ti , pa e vet Shefqen se lo hahahahahahttp://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif.

Murgesha
26-01-12, 23:42
*

Le, Alima, se m'korite serish...
...qysh moj s'po din me fole hic pa copy/paste?:biggrin:

...2.5% (zekati) vlene per te gjithe, jo per te pasurit, sepse ata duhet te japin perqindje me te madhe...

2.5% eshte minimumi.

Nese i merr 100€, ta zeme nje fukara te tu Kosova, ne muaj, i bie 2.5 €, apo
...kembyer ne monedhe kosovare i bie 5 kafe ne muaj...

...nga 1000 € me i "jepė" (kusovarce i thojm "me ja jepė") 25 s'jane asgje...

...pra, 2.5% eshte ne gjendje t'i jape sejcili...
...nese don, natyrisht.


*
Tė falemnderit pėr sqarimin 4peace.

Po kujt i ipen kėto para, dhe nėse ke njohuri pėr ēka shfrytėzohen paratė e mbledhura prej zekatit?

p.s Unė kam lexu (ndėgju) qė zekatin duhet ta japin vetėm ata qė kan mundėsi e nuk e lojnė veten keq pėr asgjė... shumė afėr asaj qė e spjegoi Alimja!

Alima
26-01-12, 23:46
Tė falemnderit pėr sqarimin 4peace.

Po kujt i ipen kėto para, dhe nėse ke njohuri pėr ēka shfrytėzohen paratė e mbledhura prej zekatit?

p.s Unė kam lexu qė zekatin duhet ta japin vetėm ata qė kan mundėsi e nuk e lojnė veten keq pėr asgjė... shumė afėr asaj qė e spjegoi Alimja!


...

Zekati nuk ipet pos njehere ne vite , ai fukaraja i shkret ni dalshin me qu mujin deri ne fund , per qe muj dan diēka harroje ...


e katerta dhe e pasta shtylle , me shume u obligohet pasanikeve !


Mos i kundershto shume , se flet boshnjakisht mandej 4 peace http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif.

4peace
27-01-12, 00:06
Tė falemnderit pėr sqarimin 4peace.

Po kujt i ipen kėto para, dhe nėse ke njohuri pėr ēka shfrytėzohen paratė e mbledhura prej zekatit?

p.s Unė kam lexu (ndėgju) qė zekatin duhet ta japin vetėm ata qė kan mundėsi e nuk e lojnė veten keq pėr asgjė... shumė afėr asaj qė e spjegoi Alimja!

Paj, degjo tash...

Me e rendesishmja me kete rast eshte nijeti, deshira, vullneti... per te ndihmuar.

Nuk eshte me rendesi se a shkojne ato te holla ne vendin e dedikuar (kryesisht per te varferit...).

Une thash se kjo vlene edhe per fukarate, e jo vetem per te pasurit.

Une, p.sh. jam fukara, dhe e kam lehte me e permbushe kete obligim.:redface::rolleyes:

Perndryshe, per mos me harruar, e kam nje (web)faqe ne prifilin tim (tė dardania.de) ku mbrenda disa

sekondash mund ta bej transferin e te hollave. (www.muslimehelfen.de): Natyrisht, kjo s'eshte e vetmja. Une s'bej dallime. Kam paguar per thujse te gjitha shoqatat qe kane qene (dhe jane)prezente ne Kosove, pa marre parasysh orientimin religjioz apo joreligjioz.

Alima,
une e permenda 2% duke e cituar ate fare izraelitin...


*

Alima
27-01-12, 00:12
...

Pyetja ka te beje me zekatin , jo me sadakane !


Sadaka jape sa % te duash e te keshe mundesi ,dhe nuk eshte obligativ por i preferuar !


Zekati eshte i prere 2.5% ... dhe eshte obligativ ne pasurin qe nuk preket rrafsh e rrumbullak nje vite ... dhe thukshem verehet se ka te beje me pasanik , ngase vetem ata ( une http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif) ... kane mundesin te mbijetoin nje vite te tere pa e prekur nje shume te paluar !


Naten e mire ... alima dusha tvoja http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif.

4peace
27-01-12, 00:22
...

Pyetja ka te beje me zekatin , jo me sadakane !


Sadaka jape sa % te duash e te keshe mundesi ,dhe nuk eshte obligativ por i preferuar !


Zekati eshte i prere 2.5% ... dhe eshte obligativ ne pasurin qe nuk preket rrafsh e rrumbullak nje vite ... dhe thukshem verehet se ka te beje me pasanik , ngase vetem ata ( une http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif) ... kane mundesin te mbijetoin nje vite te tere pa e prekur nje shume te paluar !


Naten e mire ... alima dusha tvoja http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif.

Dusho...
...une po flas per veten time...
...sepse s'jam duke jetuar ne ndonje shtet musliman per t'i paguar ato obligime...
...sepse, desha s'desha tatimet obligative me mirren hic pa me pyete. Keto s'i llopgariti fare. Ama per keto s'po flas.

Une, pos hakut te hoxhes, perpiqem ta arrije 2.5% per zekat dhe, cka e kalon 2.5% le te quhet n'dac sadake e n'daē dusho tvoja :biggrin:

*

premium
27-01-12, 00:26
mė erdhi keq qė nuk mujta me kthy pergjegjen Murgeshės as me copy-paste ( sa erdh rryma)

Flm Alima konkretisht paske dhonė ti pėrgjigjen , me atė mendim kam qenė edhe une , sidomos qė e pėrmende pasurinė e dukatit (arit) sepse shumica nuk kan ditur pėr te.
Zekati afrohet te varfurve nė ditėn para muajit Ramazan , ėshtė koha e pėlqyer tė varfėrit tė kenė njė veshmbathje , njė sofėr e gėzum pėr ditėn e Bajramit.

Alima
27-01-12, 00:27
Dusho...
...une po flas per veten time...
...sepse s'jam duke jetuar ne ndonje shtet musliman per t'i paguar ato obligime...
...sepse, desha s'desha tatimet obligative me mirren hic pa me pyete. Keto s'i llopgariti fare. Ama per keto s'po flas.

Une, pos hakut te hoxhes, perpiqem ta arrije 2.5% per zekat dhe, cka e kalon 2.5% le te quhet n'dac sadake e n'daē dusho tvoja :biggrin:

*


...


Mire , ndoshta jame gabim !


Allahimanet Mujo , poselami kuqi bollan http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif.

4peace
27-01-12, 00:50
...


Mire , ndoshta jame gabim !


Allahimanet Mujo , poselami kuqi bollan http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif.

Hej bona,
me dhone s'osht gabim.
Gabim osht mos me dhone (hiē).

Tjerat s'jon me rand'si: a ti a une gabim.

Ciao bona :tongue:

*

Dallandyshja_718
27-01-12, 09:46
Nuk ėshtė edhe fort i pabazė ky pohimi juaj, qė shumica kėtu jemi tė ashtuquajtur musliman, dhe nuk e dijmė se pėr ēfarė shėrben Zekati.

Bile do tė ishte mirė qė ndonjėri prej jush qė me tė vėrtet jeni musliman, me pak fjalė tė na spjegoni se pėr ēfarė ipet zekati, kush duhet ta japė, ku duhet tė ipet, pėr ēka pėrdoren paratė e mbledhura nga zekati e gjėra tjera qė kan tė bėjnė me zekatin?
Do tė doja tė marr pėrgjigje prej atij qė me tė vėrtet e paguan rregullisht zekatin e jo me copy - pasten e parė qė e gjeni!


Pershendetje e nderuar Murgeshe!

Lexova dhe kuptova interesimin tend mbi zekatin, me vjen mire, sepse si urdher i prere per c'do mysliman, edhe duhet te interesohesh ti dhe te gjith pjestaret e ketij besimi...

Nuk jam ligjeruese e mire, por do t'tregoj si veproj une (dhe bashkeshorti im).

C'do vit ne muajin e Ramazanit bejm llogarin "e teprices" qe kemi ne para:smile:, i ndajme ne t'dy per gjysem, dhe tani vendosim vet se kujt t'ia japim...psh une i'a jap nje djalit t'dajes qe eshte ne studime...ose nje kojshikes qe ka mbet me jetima...ose djalit te halles sepse e di se ka nevoj i ka 6-7 femij...ose ndonje plakes qe ka nevoj...por nuk u jap prinderve (sepse per ta kam obligim me shume e jo vetem ate qe me tepron:smile:)

Me siguri ato mund t'e grumbullohen edhe ne ndonje organizat dhe pastaj te shperndahen ne vende te duhura...

Mundohem te llogaris zekatin edhe ne tesha dhe gjera qe i kam dhe nuk i shfrytezoj (por i mbaj ne ormar)...:smile: eshte pak me zor por shpresoj se Zoti xh.sh do t'a prenoj qellimin tim dhe do me fal gabimet qe i bej pa qellim...

Sadaka eshte dicka tjeter...

P.S. Kisha pas deshire te lexoj mbi zekatin edhe prej Hasan Mehmetit...

Alima
27-01-12, 11:05
Pershendetje e nderuar Murgeshe!

Lexova dhe kuptova interesimin tend mbi zekatin, me vjen mire, sepse si urdher i prere per c'do mysliman, edhe duhet te interesohesh ti dhe te gjith pjestaret e ketij besimi...

Nuk jam ligjeruese e mire, por do t'tregoj si veproj une (dhe bashkeshorti im).

C'do vit ne muajin e Ramazanit bejm llogarin "e teprices" qe kemi ne para:smile:, i ndajme ne t'dy per gjysem, dhe tani vendosim vet se kujt t'ia japim...psh une i'a jap nje djalit t'dajes qe eshte ne studime...ose nje kojshikes qe ka mbet me jetima...ose djalit te halles sepse e di se ka nevoj i ka 6-7 femij...ose ndonje plakes qe ka nevoj...por nuk u jap prinderve (sepse per ta kam obligim me shume e jo vetem ate qe me tepron:smile:)

Me siguri ato mund t'e grumbullohen edhe ne ndonje organizat dhe pastaj te shperndahen ne vende te duhura...

Mundohem te llogaris zekatin edhe ne tesha dhe gjera qe i kam dhe nuk i shfrytezoj (por i mbaj ne ormar)...:smile: eshte pak me zor por shpresoj se Zoti xh.sh do t'a prenoj qellimin tim dhe do me fal gabimet qe i bej pa qellim...

Sadaka eshte dicka tjeter...

P.S. Kisha pas deshire te lexoj mbi zekatin edhe prej Hasan Mehmetit...


...


Allahu te pranofte qellimin dhe te falte gabimet me , o pa qellim , Amin !.

Alima
27-01-12, 11:10
Hej bona,
me dhone s'osht gabim.
Gabim osht mos me dhone (hiē).

Tjerat s'jon me rand'si: a ti a une gabim.

Ciao bona :tongue:

*

...


Pa , to ...


por qellmini eshte shuume i rendesishem ne Islam , ngase ēdo veper gjykohet sipas qellimit !


qellim sadakaje , qellim zekati , ... etj !


pasi jemi te qellimi ( njeti ) .. ndoshta e ke ndegju , por po e tregoi :

jane mbledhe vllaznia ( qesi mjekrroshash me trefertale qysh po ju thojne talibanca http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif ) .... edhe , jane nda ne dy time me lujte fudball pak me u relaksu ... Imamin e kane ba refer ... edhe po lujne op op oooop njeri tim gooooll 1:0 .... pas do loje timi kundershtare , op op oooooop , shtylla , s' ka goll ..... po i bie filikaqes Imami refer , edhe po thote 1:1 .... qysh bre ? po s' ke goll , shtylla ja priti ... eeeeh , thote imam referi , njetin e kan pas me dhane golle http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gifAllahu te dashte ty !.

GURI SYLAJ
27-01-12, 17:51
E kam nje lutje te vogel.Nesediskutojmene gjuhen shqipe atehere mundesisht shqip !!!
P.sh. Cka eshte ZEKATI (shqip) !?

4peace
27-01-12, 18:21
*

S'ka shprehje shqip, sikur as ne shume gjuhe tjera...
...per Zakatin, Zekatin apo Zeqatin.

Prandaj, kujt t'i pengoje si shprehje le te mos e aplikoje fare!!!

Zekati eshte obligim fetar (jo me urdher por me vetdeshire)...
...ku nje pjese e pasurise (2.5%) i jipet te varferve, nevojtareve apo "enteve" sociale.


*

Alima
27-01-12, 18:28
E kam nje lutje te vogel.Nesediskutojmene gjuhen shqipe atehere mundesisht shqip !!!
P.sh. Cka eshte ZEKATI (shqip) !?


...

Pasi te me perkthejsh ti mua Sylaj , ēka dmth Sylaj ne gjuhen shqipe perkthema ?


Bal, ēka i ke hallet ? :)Zekati eshte obligativ , urdher i prere ... wa atimu za'akate ... sipas ajetit autentik ne arabishte !


.

4peace
27-01-12, 18:42
*

Nime, dusho tvoja,
a e din cfare d.t.th. urdher i prere, apo vec po ja fut shtylles e po thu' gooollll!

Ti (me siguri) s'ke qene kurre asker (ushtare), per me e dite cka eshte urdheri i prere.
Urdher i prere, dusho moja, eshte kur urdherohesh per dicka e nuk e zbaton - pushkatohesh!

Nuk kam lexuar askund ne Kur'an ku urdherohet pushkatimi/vrasja, pos

...asaj qe shkruhet "S'ka dhune ne fe" dhe "Vrasja e nje njeriut eshte sa vrasja e tere njerezimit", kurse keto qe i ceka, s'mund t'i rrezojne/abrogojne as 10 milione hadithe "autentike"!!!

Shume je ndikue nga keta mjekerrcjapat me pantolle tre fertalesh, sa qe edhe po i shikon duke lu'jte futboll, bre :biggrin:
Me i ngu k'ta duhet me e pushkatue krejt njerezimin...e vec k'ta me mbete ne kete bote, te cilet me se pakut e meritojne!!!

*

premium
27-01-12, 20:25
E kam nje lutje te vogel.Nesediskutojmene gjuhen shqipe atehere mundesisht shqip !!!
P.sh. Cka eshte ZEKATI (shqip) !?
Shumė fjalė nuk kthehen konkretisht nga gj.Arabe nė Shqipe .
Ndoshta e dini se gjuha Arabe ėshtė njė gjuhė ma e pėrsosur , ma e pasur nė Botė ,
andaj fjalėn ''zekat'' pėrafėrsish mundet tė afrohet domethajnjen nė Shqip.
''zekat'' ndryshe mėshire bėrės , e merhametosur , e kujdesshėm pėr tė bėrė njė vepėr tė mirė ndaj varfurve.jetimave , sakateve , pleqve , etj.

Zanzi/M
27-01-12, 21:56
Shumė fjalė nuk kthehen konkretisht nga gj.Arabe nė Shqipe .
Ndoshta e dini se gjuha Arabe ėshtė njė gjuhė ma e pėrsosur , ma e pasur nė Botė ,
andaj fjalėn ''zekat'' pėrafėrsish mundet tė afrohet domethajnjen nė Shqip.
''zekat'' ndryshe mėshire bėrės , e merhametosur , e kujdesshėm pėr tė bėrė njė vepėr tė mirė ndaj varfurve.jetimave , sakateve , pleqve , etj.

Nese nuk perkthehet ne Shqip nje fjal nga Arabishtja, nuk dmth qe eshte e persosur.

Edhe me e persosur se Shqipja eshte ..?
.

premium
27-01-12, 22:53
Nese nuk perkthehet ne Shqip nje fjal nga Arabishtja, nuk dmth qe eshte e persosur.

Edhe me e persosur se Shqipja eshte ..?
.
Fjalorin e gjėrė e ka gjuha Arabe , une po ti tregoj se nuk egziston fjala pėr tu pėrkthyer konkretisht nė Shqip.
Ato fjalėt qė nuk janė zbulu pėr fjalorin Shqipe, prandaj pėrdoret nga Arabishtja .

Alima
27-01-12, 23:28
...

Allaha mi , ... ja je kah provokon , ja diēka nuk eshte ne rregull !


Urdher i prere = farz = obligim = gjithsesi duhet zbatu ! ... nese nuk e zbaton do ndeshkohesh nga Ai ( pos nese Ai vendos ndryshe ) !

e preferuar = sunet , e pelqyer dhe nese nuk e zbaton nuk do ndeshkohesh dhe nese e zbaton do shperblehesh inshAllah !


Nuk pata fjalen per raporte mes nesh njerezish , por Krijues-krijes !


Islami ndertohet ne pes shtylla :

Shahadeti ;
Namazi;
Ramazani;
Zekati;
Haxhi .

cilen do prej ketyre nuk e zbaton do ndeshkohesh , andaj jane farze , urdhera te prera !gjersa sadakaja ... nese nuk e jape nuk denohesh , nese e jape shperblehesh inshAllah !

Vllaznin mos mi nguc , se na ndikohemi mes veti , qy !
....me myt kerkon hiē , se gjithkush e myt veten , ama me i tregu se si duhet dhe me tentu me e keshillu sa me shume poh gjithe diten e gjithe naten !Pastai nuk ishte hadith autentik , por ajet Kurani autentik psh 4:77 , ka edhe shume tjera ajete pos ketij !


Keta nuk thrrasin ne dhune e ne vrasje , ( keta fuzballerat :D ) ... ama as me e shtre qafen e me te dhunu kush qysh te done e me te vra e ti me thene:-" me e vra nje njeri si me e vra krejte njerezimin ", nuk thone !


....nje njeri te pafajshem , mos harro ... mos e gjymso ajetin !


edhe diēka , nuk mundesh ti me qene me paqesore , se Muhamedi alejhi selam , i cili edhe perkry durimit e keshillimit , i ka te rendisura nje mori lufterash ne biografin e tij paqa dhe meshira e Allahut qofte mbi te !


Ajeti tjeter thote , luftoni .... nejse !


.

sherri
28-01-12, 00:03
Cka eshte feja? se kokit shku larg,kallxoni sa s'jam deh :P

emine
28-01-12, 00:11
ZEKATI-lemoshe


e perktheva pa fjalor
:tongue:

Alima
28-01-12, 00:14
ZEKATI-lemoshe


e perktheva pa fjalor
:tongue:


...

Namin e paske ba :tongue: !


sadakaja eshte lemosh !

zekati eshte vetem zekat !

ashtu sikur eshte Kurani Kuran ! p.sh.

.

emine
28-01-12, 00:22
...

Namin e paske ba :tongue: !


sadakaja eshte lemosh !

zekati eshte vetem zekat !

ashtu sikur eshte Kurani Kuran ! p.sh.

.
Ja namin hala se kam ba,amo ja nine zanin dikur:biggrin:

almalik
28-01-12, 00:34
Pershendetje
feja?
Eshte bere vetem per nje qellim!!
qe te me sherbeni mua dhe te e shoh se kush nga ju sjell veprat me te mira!!!
ps.ka thene AI qe vet pren e vet kep :-)))

Alima
28-01-12, 00:37
Cka eshte feja? se kokit shku larg,kallxoni sa s'jam deh :P

...

Hajde vlla flasim qetu , mos um ban llaf mas gardhi andej http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif... flm per rep. ;) :)


Ketu ne perendim praktikohet sistemi i zekatit , por me dhune ! Taksat vjetore , ketu ku jame une u thone : belasting , toka i leshofte te kallin :((( !

zekati ka shuma te medha te hollash , ari argjendi e bagetije !

normal duhet me e dhene vullnetarisht , mirepo ne rast kundeshtimi shteti islam , shteti islam perseris me njerezit kompetent ka te drejte ta konfiskoi ate shume !

sikur ne perendim taksat , te cilat ua mundesoin mbijetesen minimale te varferve , organizatat sociale per demela , njerez te ardhur nga nje vend tjeter , etj etj ..


ajo shume shfrytezohet njehererit edhe per rruge, spitale , qeveri ... etj etj !


....thjesht , te pasurit mundesoin nje jete me te mire te varferve !.

sherri
28-01-12, 00:49
...

Hajde vlla flasim qetu , mos um ban llaf mas gardhi andej http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif... flm per rep. ;) :)


Ketu ne perendim praktikohet sistemi i zekatit , por me dhune ! Taksat vjetore , ketu ku jame une u thone : belasting , toka i leshofte te kallin :((( !

zekati ka shuma te medha te hollash , ari argjendi e bagetije !

normal duhet me e dhene vullnetarisht , mirepo ne rast kundeshtimi shteti islam , shteti islam perseris me njerezit kompetent ka te drejte ta konfiskoi ate shume !

sikur ne perendim taksat , te cilat ua mundesoin mbijetesen minimale te varferve , organizatat sociale per demela , njerez te ardhur nga nje vend tjeter , etj etj ..


ajo shume shfrytezohet njehererit edhe per rruge, spitale , qeveri ... etj etj !


....thjesht , te pasurit mundesoin nje jete me te mire te varferve !.
Poe moter, simas kesaj qe the po i bike tatim a po? gjithcka ne rregell tatimi duhet me u pagu,edhe ato mjete mire me u menagju,per ato shtresa qe i ke cek,ska me mire, nje dicka qe eshte paradoksale e dallon nga perendimi ose sistemeve demokratike me ato totalitare,apo fetare(ku feja eshte para shtetit,nuk po ec mire? qe shembull Greqia, e ne keto shtete ka shume me shume te pasur,edhe shume me shume te varfer!! dallim extrem shtresash,pse Motra Halime ca ta merr menja?

aaa belasting moet te betaalen ;) iu kam pagu nja 10 vjet jau hangt n'bark hahahah

vjeshta
28-01-12, 00:52
Cka eshte feja? se kokit shku larg,kallxoni sa s'jam deh :P

Para dy vjete te kam tregu ,paske harru ?!!

Alima
28-01-12, 01:13
Poe moter, simas kesaj qe the po i bike tatim a po? gjithcka ne rregell tatimi duhet me u pagu,edhe ato mjete mire me u menagju,per ato shtresa qe i ke cek,ska me mire, nje dicka qe eshte paradoksale e dallon nga perendimi ose sistemeve demokratike me ato totalitare,apo fetare(ku feja eshte para shtetit,nuk po ec mire? qe shembull Greqia, e ne keto shtete ka shume me shume te pasur,edhe shume me shume te varfer!! dallim extrem shtresash,pse Motra Halime ca ta merr menja?

aaa belasting moet te betaalen ;) iu kam pagu nja 10 vjet jau hangt n'bark hahahah


...


Eh pse ?!

Se njerezit kane braktise mesimet fetare , jane ba robe te materies dhe kan harru njerezoren ... ne krye te vendit qeverisin hajnat ... e qeshtu


se perndryshe ne kohen e khalifatit , Omerit , Uthmanit , Aliut , posaqerisht Omerit radiAllahu anhu , thesaret e shtetit kane qene perplote dhe kun fukara nuk ka pas ... e qai Omeri Allahu qofte i kenaqur me te , krejt qelsat e thesareve i ka pas ne dore dhe ti tash ndaq beso ndaq mos , por naten ka shku e ka ndegju neper dyer te njerezve hallet e tyre , e te nesermen ua ka kompenzu nevojat vet , prap naten neper terr pa e dite kush ua ka lane thast me miell , grure , apo ēka do tjeter qe kane pas nevoj , edhe pse ka qene Khalife ( sikur Taēi sot te ne ) ... ka pas sherbetore me i bajt thast , ama vet , neper terr , pa e dite kush se kush u a la para dere ... kesi qeverie duhet me pase e kesi ministrash e kryetaresh , qe luftoin per sevape , per popull , dhe perpiqen me sa me shume drejtesi te ushtrojne postin , ngase kane frike Krijuesin e jo krijesat ... e jo me vjedh kush kah te mrrin e populli i ngrat ne terr , e pa kushte egzistence , vallahin des plaku atje ne Kosov sa per shtet , e mos me i pas djemt e qikat qe e kqyrin , des !


...betalen valla edhe shume bile :(edhe diēka se harrova .... njehere nje minister i nje vendi tjeter jo musliman ka shku me u taku me Omerin ( kryeminister , khalife mo ) .... edhe po vet ku osht ? .... pi thojne qatje ner qat hurme ( peme te hurmes ) , zakonisht pasi te fal dreken deri ne ikindi pushon ... shko qai eshte ... ai njeri i ka hap syt ? qysh tha ti khalife , a nuk ke truproje a diēka ... tha jo, nuk me duhen se une nuk ushtroi padrejtesi dhe nuk frikohem prej kujt pos prej Krijuesit tim !


e jo xhipat , villat , truprojet , laviret , dreqin e te birin ministri e kryeministri e kryetari e .... tone hajn mas hajni qe me mujt kryt ua kisha nuk me dure , pa asnje mjet !


e naten e mire se po shkoi tani !


Zoti te ruajt e te dashte Sherr !


.

Makresh
28-01-12, 01:41
*

Nime, dusho tvoja,
a e din cfare d.t.th. urdher i prere, apo vec po ja fut shtylles e po thu' gooollll!

Ti (me siguri) s'ke qene kurre asker (ushtare), per me e dite cka eshte urdheri i prere.
Urdher i prere, dusho moja, eshte kur urdherohesh per dicka e nuk e zbaton - pushkatohesh!

Nuk kam lexuar askund ne Kur'an ku urdherohet pushkatimi/vrasja, pos

...asaj qe shkruhet "S'ka dhune ne fe" dhe "Vrasja e nje njeriut eshte sa vrasja e tere njerezimit", kurse keto qe i ceka, s'mund t'i rrezojne/abrogojne as 10 milione hadithe "autentike"!!!

Shume je ndikue nga keta mjekerrcjapat me pantolle tre fertalesh, sa qe edhe po i shikon duke lu'jte futboll, bre :biggrin:

Me i ngu k'ta duhet me e pushkatue krejt njerezimin...e vec k'ta me mbete ne kete bote, te cilet me se pakut e meritojne !!!

*

Tungat 4peace,

Vrasja, egzekutimi egzistojn ne Islam. Tregohet nje rast, kur nje burr kishte perdhunuar seksualisht nje grua rruges dhe me urdhėr tė PRERĖ, eshte egzekutuar.

Vrasja e nje njeriut te pafajshem, eshte sa vrasja e tere njerzimit. E jo vrasja e nje kriminali. Se te vrasesh njerez te pafajshem, nuk e gjen ne asnje hadith te vetem, daē autentik, e dash falls.

Un s'dua t'behem avokat i muslimaneve me mjekrra, por edhe ketu je duke paragjykuar nese e ke seriozisht kur thua qe mjekrroshat do kishin me pushkatue tere njerzimin, po paten mundesin. Per ta egzekutuar dike, duhet pasur nje referenc mbi te cilen mund te bazohen per ta argumentuar vrasjen e ter njerzimit (sic thua), e pasi kete sun e gjen askush askund, ata s'kan se si ta vrasin jo njerzimin, por as keshtjellen e buburrecave ! ... s'po e vazhdoj me shume me kete shkresen tende, duke mbajtur shpresa qe vetem u talle e nuk e kishe seriozisht.

almalik
28-01-12, 03:11
[QUOTE=Alima;2183757]...


Eh pse ?!

Se njerezit kane braktise mesimet fetare , jane ba robe te materies dhe kan harru njerezoren ... ne krye te vendit qeverisin hajnat ... e qeshtu


se perndryshe ne kohen e khalifatit , Omerit , Uthmanit , Aliut , posaqerisht Omerit radiAllahu anhu , thesaret e shtetit kane qene perplote dhe kun fukara nuk ka pas ... e qai Omeri Allahu qofte i kenaqur me te , krejt qelsat e thesareve i ka pas ne dore dhe ti tash ndaq beso ndaq mos , por naten ka shku e ka ndegju neper dyer te njerezve hallet e tyre , e te nesermen ua ka kompenzu nevojat vet , prap naten neper terr pa e dite kush ua ka lane thast me miell , grure , apo ēka do tjeter qe kane pas nevoj , edhe pse ka qene Khalife ( sikur Taēi sot te ne ) ... ka pas sherbetore me i bajt thast , ama vet , neper terr , pa e dite kush se kush u a la para dere ... kesi qeverie duhet me pase e kesi ministrash e kryetaresh , qe luftoin per sevape , per popull , dhe perpiqen me sa me shume drejtesi te ushtrojne postin , ngase kane frike Krijuesin e jo krijesat ... e jo me vjedh kush kah te mrrin e populli i ngrat ne terr , e pa kushte egzistence , vallahin des plaku atje ne Kosov sa per shtet , e mos me i pas djemt e qikat qe e kqyrin , des !


...betalen valla edhe shume bile :(edhe diēka se harrova .... njehere nje minister i nje vendi tjeter jo musliman ka shku me u taku me Omerin ( kryeminister , khalife mo ) .... edhe po vet ku osht ? .... pi thojne qatje ner qat hurme ( peme te hurmes ) , zakonisht pasi te fal dreken deri ne ikindi pushon ... shko qai eshte ... ai njeri i ka hap syt ? qysh tha ti khalife , a nuk ke truproje a diēka ... tha jo, nuk me duhen se une nuk ushtroi padrejtesi dhe nuk frikohem prej kujt pos prej Krijuesit tim !


e jo xhipat , villat , truprojet , laviret , dreqin e te birin ministri e kryeministri e kryetari e .... tone hajn mas hajni qe me mujt kryt ua kisha nuk me dure , pa asnje mjet !


e naten e mire se po shkoi tani !


Pershendetje

Mu per ate arsye eshte degraduar shoqeria e sotme moderne,per shkak te mosrespektimit te rregullave dhe keshillave te Krijuesit,(shume nga shqiptaret e modernizuar te sotit hahahah thone pa e lodh trurin fare se ato rregulla qe jane te vjetra me qindra vjet nuk perkojne me dite te sotit) dhe tallen me besimtare te devotshem ,jo mjekrra,jo shamija, e kur te vijne deri ne ate pike ku sdin cka te bejne prej halleve (tradhtia,divorci,alkooli,droga,vjedhja,mashtrimi, mosrespekti ndaj prinderve apo te tjereve,etj,etj) ia fillojn kukames e sdin nga me ia mbajt!!!
Disa naiva "modern" e di se do te thone po edhe ata ne arabi apo gjetiu kane keso hallesh-prandaj po iu pergjigjem tani-e pata fjalen per musliman te devotshem qe i praktikojne 100% rregullat e Krijuesit!!

almalik
28-01-12, 03:16
Eh nese thot dikush qe askush nuk mundet te i permbahet 100% ketyre rregullave,mendova per ata qe mundohen me krejt qenien ne kete drejtim ,sepse edhe zoti e ka dit qe njeriu eshte i dobet nga natyra,por i ka bere keto rregulla qe te zvogelohet ne menyre enorme numri i ketyre te kqijave,cka edhe padyshim se do behej po te jetonin njerezit ne baze te ketyre rregullave

4peace
28-01-12, 09:13
Po i ngaterroni gjerat, o Makresh aga...

Ngaterrimet (sot) ndodhin pikerisht duke iu referuar jetes se Pejgamberit. Nder to, me kryesoret jane tri:
1. Jeta e tij para se te behet Profet.
2. Jeta si Profet, si thirres ne fe dhe
3. Jeta si Profet dhe rastet kur ka qene i sulmuar.

1. Shume njerez e marrin jeten e tij si tregtar...
...keshtuqe edhe sot bejne tregti (madje edhe tregti te piste) pikerisht duke iu referuar kesaj. Prandaj kemi edhe shume tuxharė (shitbleres mashtrues) sot.

Ndersa, sa i perket urdherave dhe vrasjeve, ngaterrimi qendron pikerisht tek pikat e fundit: 2 dhe 3.
2. Ne jeten e tij si Profet ne cilesine e mesuesit, thirresit... nuk ka pasur urdhera:
as per vrasje, as per zekat e as per asgje. Dhe kjo eshte me kryesorja.

3. Ne rastet kur kane qene te sulmuar, ne rastet e vetembrojtjes... keta jane organizuar ne forme ushtrie. Organizimi i tille ka karakter krejt tjeter. Sepse organizimi i nje lufte nuk behet dot pa urdhera.

Sot pikerisht kemi te bejme me keto dyja (ngaterrime), keshtuqe nuk bejne fare dallim. Prandaj edhe "mendimtaret" qe i ngaterrojne keto shkruajne gjithnje: "Pejgamberi ka urdheruar keshtu...", "...ka urdheruar ashtu...", "... ka dhene urdher te prere...".

Zgjidhja me e thjeshte per kete eshte keshtu:
Po te kishte urdheruar Perjgamberi per cdo gje, atehere qysh asaj kohe, me urdher, do t'i kishte detyruar te gjithe te behen (shnderrohen) ne muslimane. Dhe, qysh asaj kohe, te gjithe do te ishin muslimane...deri sot.
Por, sic e dijne te gjithe, nuk ka qene ashtu.
Shumekusht nga ju po i ngaterroni gjerat edhe per shkak se nuk i njihni proporcionet. Nese sot kemi me shume se 1.5 miliarde njerez muslimane...deri ne shekullin 18 nuk kane qene aq 200.000. Prandaj, po t'i kuptonit keto, do ta dinit si gjendjen e atehershme, ashtu edhe te tashmen me sakte.

Problemi kryesor i jyve qe po flisni dhe (kinse) po e mbroni Islamin, eshte se ju nuk studjoni gje. Nuk e studjoni gjene nga me kryesoret: KUR'ANIN...
...porse sherbeheni me tekste te servuara nga "mendimtare" te lloj-llojshem dhe i gelltisni si te gatshme.

Sepse iu vie me lehte!

Une ju kuptoj juve. Sepse keni obligime/pune tjera: ose te studjoni ne shkolle, te merreni me biznese te ndryshme e pune tjera per te jetuar...keshtuqe s'keni me shume kohe as per studime te lemise perkatese e as per te menduar, logjikuar e pėrsiatur...


*

4peace
28-01-12, 09:30
*

Edhe nje here per zekatin...

...dhe rolin e tij.

Zekati nuk eshte tatim, sic e "perkthyen" disa.

Zekati nuk eshte as lemoshe ne kuptimin e plote te fjales, sic "e perkthyen" ca te tjere. Lemosha quhet sadaka.

Zekati mund te shpjegohet me se miri sipas gjendjes se sotme ku kemi shume njerez te varfer dhe pak njerez shume te pasur.

Kjo gjendje dominon si mbrenda nje bashkesie, ashtu edhe mbrenda nje shteti dhe mbrenda shteteve te botes.

Ta marrim si shembull nje mėhallė.
Ne nje mehalle mund te gjejme njerez te pasur qe kane pasuri teprice. Por edhe te atille qe memzi mund ta mbyshin sofren/tryezen me ushqim. Po te jipnin te pasurit 2.5%, gjendja e me te varferve do te permiresohej dukshem. Ne kete menyre krijohet nje baraspeshe. I gjithe roli i zekatit qendron tek krijimi i kesaj baraspeshe. Ne kete menyre do te zgjidheshin shume probleme te mehalles.

Nese serish mehallen e shnderrojme ne komunitet, shtet, glob... kuptimi mbetet i njejte. Bota nuk do t'i kishte problemet qe i ka sot, ose ato do te ishin jashtezakonisht te zbutura ne krahasim me ditet e sotme kur miliona njerez vdesin urie, megjithese ka tepri (ne ushqim, ta zeme).

Zekati, pra, ne radhe te pare eshte obligim moral. Kurse fetari i vertete, i cilesdo fe qofte, do ta mirrte kete gje si dicka te vetekuptueshme... ne vend te urdherit te prere. Sepse, te jesh fetar i vertete d. t. th. se je njeri me vetedije te ngritur hyjnore. Sepse, nese beson ne Zot dhe don t'i sherbesh Atij (apo, sic thuhet: "Jam rob i Tij"), atehere, per t'i sherbyer Atij, me se miri i sherben kur iu ndihmon krijesave te Tij - njerezve.

Kjo eshte e gjithe poenta e Zekatit.


*

Alima
28-01-12, 11:59
...


Boll po pritoi me u perserit , ama ēare s'kam !


Mizat nuk i myti , jo mizat i myti ... qyre , qata mijt e te martumes psh , me mujt ja largoi prej shtepie e i qoi diku ne kushte te pershtatshme per te jetu , e kisha pritu me i myt , e le ma njerin !


Mos u bane pre e propagandave , dhe me i ba skeptik edhe ata pak qe kane mendime te mira per ne pjestaret e Islamit , bile ti mos si i respektuar qe je !

kame thene njehere , dhe perseris prap : - iniciativat individuale as nuk keshillohen ne Islam , pra nese zbatohen denohen nga vete Islami ! Keshtu qe terorristat e shume famshem ne kete shekullin e djallit , jane fantazme e shpikur nga vete terroristat qe ushtroin dhune anembane botes , ndaj kujdes ne ndikime nga ta !


Njeherit konsideroi te nevojshme te potencoi edhe vijuesen , ne nje shtet ku mbizoteron sheriati , pabesimtaret gezojne te drejtat e plota per te jetuar ne fene e tyre pa u cenuar asnje e drejte e tyre , kuptohet duhet paguar gjizjen e cila eshte vetem se ne dobi te tyre , ngase me pagimin e saj ata lirohen nga shume obligime ndaj shtetit , nje nder to edhe luftes ne rast nevoje !


Islami eshte paqesore , por jo ne ate mase qe tjetri te keqtrajtoi paqen dhe miresin tende , sapo dhuna behet e padurueshme , lufta eshte obligative !Te pershendes nga zemra,
Alima !


ps. duke braktisur polemiken fisebililah , konsideroi se u tha mjaft sa i perket zekatit nga te dy palet !Mirembetesh :).

Makresh
28-01-12, 12:04
Po i ngaterroni gjerat, o Makresh aga...

Ngaterrimet (sot) ndodhin pikerisht duke iu referuar jetes se Pejgamberit. Nder to, me kryesoret jane tri:
1. Jeta e tij para se te behet Profet.
2. Jeta si Profet, si thirres ne fe dhe
3. Jeta si Profet dhe rastet kur ka qene i sulmuar.

1. Shume njerez e marrin jeten e tij si tregtar...
...keshtuqe edhe sot bejne tregti (madje edhe tregti te piste) pikerisht duke iu referuar kesaj. Prandaj kemi edhe shume tuxharė (shitbleres mashtrues) sot.

Ndersa, sa i perket urdherave dhe vrasjeve, ngaterrimi qendron pikerisht tek pikat e fundit: 2 dhe 3.
2. Ne jeten e tij si Profet ne cilesine e mesuesit, thirresit... nuk ka pasur urdhera:
as per vrasje, as per zekat e as per asgje. Dhe kjo eshte me kryesorja.

3. Ne rastet kur kane qene te sulmuar, ne rastet e vetembrojtjes... keta jane organizuar ne forme ushtrie. Organizimi i tille ka karakter krejt tjeter. Sepse organizimi i nje lufte nuk behet dot pa urdhera.

Sot pikerisht kemi te bejme me keto dyja (ngaterrime), keshtuqe nuk bejne fare dallim. Prandaj edhe "mendimtaret" qe i ngaterrojne keto shkruajne gjithnje: "Pejgamberi ka urdheruar keshtu...", "...ka urdheruar ashtu...", "... ka dhene urdher te prere...".

Zgjidhja me e thjeshte per kete eshte keshtu:
Po te kishte urdheruar Perjgamberi per cdo gje, atehere qysh asaj kohe, me urdher, do t'i kishte detyruar te gjithe te behen (shnderrohen) ne muslimane. Dhe, qysh asaj kohe, te gjithe do te ishin muslimane...deri sot.
Por, sic e dijne te gjithe, nuk ka qene ashtu.
Shumekusht nga ju po i ngaterroni gjerat edhe per shkak se nuk i njihni proporcionet. Nese sot kemi me shume se 1.5 miliarde njerez muslimane...deri ne shekullin 18 nuk kane qene aq 200.000. Prandaj, po t'i kuptonit keto, do ta dinit si gjendjen e atehershme, ashtu edhe te tashmen me sakte.

Problemi kryesor i jyve qe po flisni dhe (kinse) po e mbroni Islamin, eshte se ju nuk studjoni gje. Nuk e studjoni gjene nga me kryesoret: KUR'ANIN...
...porse sherbeheni me tekste te servuara nga "mendimtare" te lloj-llojshem dhe i gelltisni si te gatshme.

Sepse iu vie me lehte!

Une ju kuptoj juve. Sepse keni obligime/pune tjera: ose te studjoni ne shkolle, te merreni me biznese te ndryshme e pune tjera per te jetuar...keshtuqe s'keni me shume kohe as per studime te lemise perkatese e as per te menduar, logjikuar e pėrsiatur...


*

4peace, s'di cfar ke lexuar,... por dyshoj qe keto mesime i ke nxjerrur nga Kur'ani qe ne lexojm !

Po pretendon qe ke lexuar kur'anin, por shume detaje po te ikin. Ti fol ne baz te kur'anit, shpjegohu dhe na bind per te kunderten por mos thuaj qe ata qe e studiojn tere jeten e tyre, shembull : kirurgjin, nuk din me shume se ti, qe ne kohe te lire dhe mbrenda pak muajsh si autodidakt qe je ke arritur ti kuptosh dhe ti korigjosh ata qe i mbajn "brisqit" ne duar.

Nėse eshte urdheruar mos ngrenja e mishit t'derrit, mos pirja e alkoholit, zekati, ramazani, falja (namazi), besimi ne Zot, ne engjuj, ne libra e ne kaderin e Zotit,... atehere ky, ky qen URDHER, e s'ka pas mundesi te thuash, po jam "musliman",.. por s'pranoj zekatin, ndalesen e alkoholit, besimin ne kaderin,... keto le ti besoje tjeter kush, jo un" Pra mos e kupto as ti Islamin si nje fe ku ke shume opcione, dhe mund ti zgjedhesh ato sipas deshires tende.

Pra eshte obligim moral dhe fizik ta degjosh Profetin a.s. duke i aplikuar urdheresat duke i len anash ndalesat. Dhe nese vetem pakes do t'ishte ndalur per t'medituar mbi shehadetin, do ta kishe kuptuar qe ne Islam, angazhohesh qe Zoti eshte 1, dhe ai eshte e Verteta !,... kurse Muhamedi a.s. eshte i Derguari i Tij, ambasadori i Tij !

Lexo edhe kete ajet kur'anor, e po qe te duket i keqperkthyer, lexo ne gjermanisht apo edhe ne arabisht qe urdheresat, egzistojn ne ISLAM !

O ju qė besuat, nėnshtrojuni All-llahut, dhe nėnshtrojuni tė dėrguarit dhe pėrgjegjėsve nga ju. Nėse nuk pajtoheni pėr ndonjė ēėshtje, drejtojuni All-llahut dhe tė Dėrguarit po qe se i besoni All-llahut dhe ditės sė fundit. Kjo ėshtė mė e dobishmja dhe pėrfundimi mė i mirė. (4/59)

Dhe nese lexon disa ajete me posht, Allahu edhe i kėrcėnon ata qė si bindėn Muhamedit a.s., sikurse thot me fjalėt e Tia :


Kush i bindet Pejgamberit, ai i ėshtė bindur All-llahut, e kush e refuzon, Ne nuk tė dėrguam roje kundėr tyre . (4/80)

Qe don te thot : Te ken kujdes ata nga sprovimi ne zemrat e tyre me mosbesim, hipokrizi, risi, mendjemadhesi ose pse jo,... edhe keq !

Alima
28-01-12, 12:23
...

Ēka eshte me e keqja , mohimi i sunetit eshte kufer , Allahu na permiresofte !


Namazi urdherohet ne Kuran , por menyra e praktikimit askund nuk qendron ne Kuran ... por eshte i detajuar ne hadithe ... psh !


....ka edhe shuuume shembuj tjere ku Kurani flete ne pergjithesi e hadithi ne veēanti per te njejten ēeshtje !


Thene shkurt , edhe pse po perseris , me vie keq : Muhamedi alejhi selam ishte Kuran i gjalle !.

4peace
28-01-12, 12:38
***Shihe, Makresh aga

Kur nxjerr nje Ajet nga Kur'ani...
...eshte sikur kur e then nje krande nga gardhi dhe thua: "Ja, ky eshte gardhi!"

Krejt po flisni me te degjuara (paste/copy) dhe pa e perdorur logjiken fare.

E perse atehere po ne Kur'an shkruan:
"Po te kishte dashur All-llahu, do t'i kishte bere te gjithe njesoj (te nje feje)"

Nese nuk e kupton Kur'anin si te tere...
...gjithe jeten e lume s'mund ta mesosh pjese-pjese (me krande).

"Mendimtaret" qe i citoni,

...i keni me qinda shembuj per ta, po ne Kur'an.

Shembujt me kryesore jane:
1. Shembulli i Faraonit. (Musai a.s.)
2. Shembulli i Rabineve (Isai a.s.)dhe
3. Shembulli i Kurejsheve (Muhammedi savst)

Pra, qe te trete (Faraoni, Rabinet, Kurejshet...) kane qene me te diturit, me te ngriturit, me te civilizuarit, elitat e kohes...

...megjithate, dihet mirefilli si ka qene situata.

Per fat te keq, historia perseritet dhe pershfaqet situate e njejte, sikur qe eshte sot.

Keta "mjekerrcjapat" (gjoja) "muslimane", evangjelistat/ungjilloret krishtere, zylyfgjatet ēifutė e te ngjashem...
...jane mu sikur Faraonet, Rabinet dhe Kurejshet e asaj kohe.

Se sa vite, decenie, shekuj...
...iu duhet per ta mesuar kete...
...eshte problem juaji.

Une s'kam mundesi t'ju ndihmoj...
...sepse s'mund t'i jipet ndihmne dikujt qe e ka koken "foli atij, foli murit - krejt njesoj".

P.S.
Eshte me mire te mesoni dicka pak e me themel se sa shume e cekėt!!!***

emine
28-01-12, 12:41
shkas ti shofim njerzit ndryshe ???

Une mundem te jem shume e lumtur dhe ta dua fen time,po ne at moment kure e shikoi dhe nevlersoi tjetrin pse besone,lutet ndryshe nga une,une do ndihesha e pa denjet dhe pavlere perball Zotit,,,,
Shpirti duhet liru nga mendimet qe bota do ishte me e bukur sikure te gjithe do te ishim te njejte,duhet liru nga komplekset e tilla,vetem ateher mundemi te ndihemi te denjet te gjunjezohemi dhe te besojme ne Zot


Feja eshte Dashuri,ne cdo njeri qe njohim,shofim ne cdo bim,kafsh dhe cdo gje qe u kriju per te pasure nje banes ne ket bote
:biggrin:

Makresh
28-01-12, 12:59
***Shihe, Makresh aga

Kur nxjerr nje Ajet nga Kur'ani...
...eshte sikur kur e then nje krande nga gardhi dhe thua: "Ja, ky eshte gardhi!"

Krejt po flisni me te degjuara (paste/copy) dhe pa e perdorur logjiken fare.

E perse atehere po ne Kur'an shkruan:
"Po te kishte dashur All-llahu, do t'i kishte bere te gjithe njesoj (te nje feje)"

Kush po e thot te kunderten ? Besimi s'pranohet me dhunė, sepse ai s'eshte besim, dhe Muhamedi a.s. ka qen vetem i derguar, kush vendos ta beson, duhet t'i bindėt urdhėrave Hyjnore, keshtu qe dallo pakes Urdherin me Sygjerimin. Sygjerime mund te marrin te gjithe, por ata qe duhet aplikuar Islamin sipas mesimeve te Muhamedit a.s., duhet nenshtrimi, e jo mohimi.

Tani ne shkrimin e me par, e tha nje te pavertet shume te madhe ! Na le te kuptojm, qe muslimanet me mjekrra jan gjakpires, kriminala, kanibala e cka do tjeter, qe me se paku meritojn te jetojn ! Pse ?.... sepse sipas teje, paskan vendosur ta marrin si shembull, sunnetin (pra veprimtarin e Profetit a.s.) si shembull te jetes se tyre.

Nese nuk e kupton Kur'anin si te tere...
...gjithe jeten e lume s'mund ta mesosh pjese-pjese (me krande).

"Mendimtaret" qe i citoni,

...i keni me qinda shembuj per ta, po ne Kur'an.

Shembujt me kryesore jane:
1. Shembulli i Faraonit. (Musai a.s.)
2. Shembulli i Rabineve (Isai a.s.)dhe
3. Shembulli i Kurejsheve (Muhammedi savst)

Pra, qe te trete (Faraoni, Rabinet, Kurejshet...) kane qene me te diturit, me te ngriturit, me te civilizuarit, elitat e kohes...

...megjithate, dihet mirefilli si ka qene situata.

Per fat te keq, historia perseritet dhe pershfaqet situate e njejte, sikur qe eshte sot.

:rolleyes: Ata kan pretenduar qe jan me te dijshmit, e s'kan qen.

Keta "mjekerrcjapat" (gjoja) "muslimane", evangjelistat/ungjilloret krishtere, zylyfgjatet ēifutė e te ngjashem...
...jane mu sikur Faraonet, Rabinet dhe Kurejshet e asaj kohe.

Se sa vite, decenie, shekuj...
...iu duhet per ta mesuar kete...
...eshte problem juaji.

Une s'kam mundesi t'ju ndihmoj...
...sepse s'mund t'i jipet ndihmne dikujt qe e ka koken "foli atij, foli murit - krejt njesoj".

P.S.
Eshte me mire te mesoni dicka pak e me themel se sa shume e cekėt!!!***

O 4peace, qendro i qet, se te garantoj qe askush s'po e kerkon ndihmen tende, dhe askush nga keta "mjekerrcjapet" qe po ofendon njekohesisht edhe sunnetin e te gjithe Pejgamberve, nuk jan ne deshperim ! Nuk jan duke kerkuar ndihmen askujt, keshtu qe lehtesohu nga kjo barr e rend dhe rri pa brenga nga kjo mesele.

Selam,

Makresh
28-01-12, 13:05
...

Ēka eshte me e keqja , mohimi i sunetit eshte kufer , Allahu na permiresofte !


Namazi urdherohet ne Kuran , por menyra e praktikimit askund nuk qendron ne Kuran ... por eshte i detajuar ne hadithe ... psh !


....ka edhe shuuume shembuj tjere ku Kurani flete ne pergjithesi e hadithi ne veēanti per te njejten ēeshtje !


Thene shkurt , edhe pse po perseris , me vie keq : Muhamedi alejhi selam ishte Kuran i gjalle !.Kjo menyra e t'besuarit vetem ne kuran, e jo edhe ne sunnet i ngjan si shume sektit me te pist qe eshte sekti i reshat khalifas, genjeshtrait te madhe (qoft i shkaterruar edhe n'at dynja !).

4peace
28-01-12, 13:28
Kush po e thot te kunderten ? Besimi s'pranohet me dhunė, sepse ai s'eshte besim, dhe Muhamedi a.s. ka qen vetem i derguar, kush vendos ta beson, duhet t'i bindėt urdhėrave Hyjnore, keshtu qe dallo pakes Urdherin me Sygjerimin. Sygjerime mund te marrin te gjithe, por ata qe duhet aplikuar Islamin sipas mesimeve te Muhamedit a.s., duhet nenshtrimi, e jo mohimi.


Urdheri, shoq, urdheri i prere...
...s'eshte gje tjeter pos
...te veprosh dicka me zor...e qe quhet DHUNE.

Tani ne shkrimin e me par, e tha nje te pavertet shume te madhe ! Na le te kuptojm, qe muslimanet me mjekrra jan gjakpires, kriminala, kanibala e cka do tjeter, qe me se paku meritojn te jetojn ! Pse ?.... sepse sipas teje, paskan vendosur ta marrin si shembull, sunnetin (pra veprimtarin e Profetit a.s.) si shembull te jetes se tyre.

E ti po je aq i sigurte, a?
Une jam 100% i sigurte qe ti s'je i sigurte.

Ta kam thene se pakut nje here.
Ne vitin 2008 apo 2009, kur ishte ky Sh. Krasniqi atje... (p'e din ti ku)...
...une pata shkuar vetem per t'i vertetuar ca gjera.
Dhe i vertetova.
Prandaj dhe ishte hera e pare dhe e fundit qe e kam pa ate surrat.

Dhe ja cka po te garantoj une me kete rast:
Une e jap jeten time (ne kete sekunda) se...
...Shefqet Krasniqit (me shoke) po t'i kalonte Muhammedi savst perskaj hunde...

...nuk jane dot ne gjendje ta njohin ate.

Pra, edhe nje here:
E jap jeten n'vend...
...se tipat e tille nuk shohin.

Sepse jane te verberuar nga dogmat dhe doktrinat (shpikje keto te njeriut).

Ama ti tybe n'po e din cka eshte dogma a doktrina!:rolleyes: Ata kan pretenduar qe jan me te dijshmit, e s'kan qen.


Njesoj edhe keta pretendojne. Dhe, pos qe pretendojne...
...s'ka asgje tjeter prej tyre. Te siguroj.

O 4peace, qendro i qet, se te garantoj qe askush s'po e kerkon ndihmen tende, dhe askush nga keta "mjekerrcjapet" qe po ofendon njekohesisht edhe sunnetin e te gjithe Pejgamberve, nuk jan ne ...m


Nervoz po t'dukem a?
Hic haber s'ia paske.
Kurrre me ne forme (te qete) s'kam qene.

*

sherri
28-01-12, 17:35
...


Eh pse ?!

Se njerezit kane braktise mesimet fetare , jane ba robe te materies dhe kan harru njerezoren ... ne krye te vendit qeverisin hajnat ... e qeshtu


se perndryshe ne kohen e khalifatit , Omerit , Uthmanit , Aliut , posaqerisht Omerit radiAllahu anhu , thesaret e shtetit kane qene perplote dhe kun fukara nuk ka pas ... e qai Omeri Allahu qofte i kenaqur me te , krejt qelsat e thesareve i ka pas ne dore dhe ti tash ndaq beso ndaq mos , por naten ka shku e ka ndegju neper dyer te njerezve hallet e tyre , e te nesermen ua ka kompenzu nevojat vet , prap naten neper terr pa e dite kush ua ka lane thast me miell , grure , apo ēka do tjeter qe kane pas nevoj , edhe pse ka qene Khalife ( sikur Taēi sot te ne ) ... ka pas sherbetore me i bajt thast , ama vet , neper terr , pa e dite kush se kush u a la para dere ... kesi qeverie duhet me pase e kesi ministrash e kryetaresh , qe luftoin per sevape , per popull , dhe perpiqen me sa me shume drejtesi te ushtrojne postin , ngase kane frike Krijuesin e jo krijesat ... e jo me vjedh kush kah te mrrin e populli i ngrat ne terr , e pa kushte egzistence , vallahin des plaku atje ne Kosov sa per shtet , e mos me i pas djemt e qikat qe e kqyrin , des !


...betalen valla edhe shume bile :(edhe diēka se harrova .... njehere nje minister i nje vendi tjeter jo musliman ka shku me u taku me Omerin ( kryeminister , khalife mo ) .... edhe po vet ku osht ? .... pi thojne qatje ner qat hurme ( peme te hurmes ) , zakonisht pasi te fal dreken deri ne ikindi pushon ... shko qai eshte ... ai njeri i ka hap syt ? qysh tha ti khalife , a nuk ke truproje a diēka ... tha jo, nuk me duhen se une nuk ushtroi padrejtesi dhe nuk frikohem prej kujt pos prej Krijuesit tim !


e jo xhipat , villat , truprojet , laviret , dreqin e te birin ministri e kryeministri e kryetari e .... tone hajn mas hajni qe me mujt kryt ua kisha nuk me dure , pa asnje mjet !


e naten e mire se po shkoi tani !


Zoti te ruajt e te dashte Sherr !


.
flm.Halime hanem, kogja ke kahe me "angllatis" po s'po lejojn qeta dietart e tjer! e po me pshtjellet edhe mu. Keshtu teoritikisht mire pe "angllatisin" edhe ata,bash si doktrinen komunise,me lexu,me degju, as nje vrejtje!? por askun asnje shembull qe me than:qe keshtu funksinon,as nuk pate ne komunizem as s'po shohim ne Islamizem!

Ketfar ZEKATIN e vjedhin kapak gjithkah? po te pakten ne qet boten tjeter,nuk ka aq dallime te mdha ose te varfer ekstrem,po te gjithe nje jete normale, ndersa andej sheika multimilionera,te pasur qe ne te varferit as me e imagjinu nuk dijm :( e ne anen tjeter njerz qe jetojn ne shpella si ne parahistori....qekjo pun po me vran Moetra Halime, nuk kame kurgja kunder as nje kombi,as nje shteti,as nje feje,beso; me dhimben Arabet ata te amerikes latine,te indokines....e me se shumti me dhimben shqiptart e mi,qe vuajtem te njejtin sistem edhe ende sjemi c'katrru plotsisht prej tij,sistemit totalitar,qe nuk dallon nga ai fetar,.

Ne demokracin e "vertet" edhe atje udheheqesit dalin pa truproje,pa eskorta ka qe shkojn ne pune edhe me biciklet,eshte taman si e ke pershkru ate bin omari a cili ke,qe nenkupton: aty ku respektohet puna,ka pergjegjesi njerzore e ndergjegjeje,edhe pa nderhy feja, sistemi funksionon po ne kete kohe ne keto shtete me tallava-demokraci,me tallava-islami nuk po funksionon,e pasojat po i vuajn ata popuj te mjer.....:(

Kosova19
28-01-12, 22:21
E kam nje lutje te vogel.Nesediskutojmene gjuhen shqipe atehere mundesisht shqip !!!
P.sh. Cka eshte ZEKATI (shqip) !?

Fjala "zekat", nė Gjuhėn Arabe, dmth: shtim dhe rritje.

Kosova19
28-01-12, 22:29
...

... eshte obligative vetem per ata qe kane pasuri , pra , nese nje njeiu i qendroin pa i prek nje shume te hollash , ari , argjendi , ... per nje vite pa e perdore , pra , te gjitha shpenzimet i kryen me tjera te holla ... duhet 2.5 % nga ajo shume tu a jape fukarave , apo vakefit .

.

Zotrimi i nisabit: D.m.th qė njeriu tė zotėrojė pasuri, e cila arrin nisabin, tė cilėn e ka pėrcaktuar sheriati. Sasia e nisabit ndryshon varėsisht nga loji i pasurisė.

Kosova19
28-01-12, 22:46
ku duhet tė ipet, pėr ēka pėrdoren paratė e mbledhura nga zekati e gjėra tjera qė kan tė bėjnė me zekatin?


All-llahu , azze ue xhel-le, ka thėnė: " All-llahu caktoi obligim qė lėmosha (zeqati etj.) t'ju takojnė vetėm: tė varfėrve (nevojtarėve), tė ngratėve (qė s'kanė fare), punonjėsve (qė e tubojnė), atyre qė duhet pėrfituar zemrat (tė dobtėve nė besim), e duhet dhėnė edhe pėr lirim nga robėria, tė mbyturve nė borxhe, (luftėtarėve), nė rrugėn e All-llahut dhe atij qė ka mbetur nė rrugė. All-llahu e di gjendjen e robėrve, punon sipas urtėsisė sė vet." (et- Teube 103)

Kosova19
28-01-12, 22:56
1. Shume njerez e marrin jeten e tij si tregtar...
...keshtuqe edhe sot bejne tregti (madje edhe tregti te piste) pikerisht duke iu referuar kesaj. Prandaj kemi edhe shume tuxharė (shitbleres mashtrues) sot.
Allahu i Madhėruar nė Kuran thotė:
"Ata qė hanė (kamatė, fajde) nuk do tė vijnė ndryshe (nė ditėn e Ringjalljes), veēse si njė i rrahur nga shejtani qė e tėrheq atė drejt marrėzive. Kjo ngaqė ata thanė: "Tregtia ėshtė krejt si kamata", ndėrsa Allahu ka lejuar tregtinė dhe ka ndaluar kamatėn. Prandaj kushdo qė merr njė thirrje (udhėzim) nga Zoti i tij dhe ndalon marrjen e kamatės, nuk do tė dėnohet pėr tė shkuarėn dhe rasti i tij ėshtė nė gjykim tė Allahut, por kushdo qė i kthehet asaj, tė tillėt janė banorė tė zjarrit, ata atje do tė banojnė." [El Bekare, 275]


...tregtia ėshtė e lejuar!

Kosova19
28-01-12, 23:07
*


Nuk kam lexuar askund ne Kur'an ku urdherohet pushkatimi/vrasja, pos

...asaj qe shkruhet "S'ka dhune ne fe" dhe "Vrasja e nje njeriut eshte sa vrasja e tere njerezimit", kurse keto qe i ceka, s'mund t'i rrezojne/abrogojne as 10 milione hadithe "autentike"!!!Allahu i Madhėrishėm thotė: "Prandaj Ne i urdhėruam bijtė e Izraelit se kush vret ndokėnd, qė s’ka vrarė njeri ose qė nuk ka bėrė ērregullime nė Tokė, ėshtė sikur tė ketė vrarė tė gjithė njerėzit. Dhe, nėse dikush shpėton njė jetė, ėshtė sikur tė ketė shpėtuar jetėn e krejt njerėzve. Tė Dėrguarit tanė u sollėn shenja tė qarta, por shumė nga ata, edhe pas kėsaj, i kaluan tėrė kufijtė me tė kėqija nė tokė." (El-Maide: 32).

Na ka urdhėruar me atė qė i kishte urdhėruar edhe ata qė ishin para nesh. Allahu thotė: "O besimtarė! Ėshtė caktuar pėr ju kisasi pėr vrasje: i liri pėr tė lirin, skllavi pėr skllavin dhe femra pėr femrėn. Ai (vrasės) qė falet nga farefisi i tė vrarit, duhet tė sillet njerėzishėm dhe le tė zbatojė dėmshpėrblimin mė tė mirė. Kjo (falje) ėshtė njė lehtėsi dhe mėshirė nga ana e Zotit. E kushdo qė pas kėsaj (faljes), e kapėrcen kufirin, do tė marrė njė dėnim tė dhimbshėm.” (El-Bekare: 178)

...duesh me lexua mė shum per kisasin? ...se po shifesh qė ske dije fare.

Kosova19
28-01-12, 23:11
Problemi kryesor i jyve qe po flisni dhe (kinse) po e mbroni Islamin, eshte se ju nuk studjoni gje. Nuk e studjoni gjene nga me kryesoret: KUR'ANIN...


*

...a kupton ti arabishten qė mos me pas nevojė pėr perkthime?

Murgesha
28-01-12, 23:36
All-llahu , azze ue xhel-le, ka thėnė: " All-llahu caktoi obligim qė lėmosha (zeqati etj.) t'ju takojnė vetėm: tė varfėrve (nevojtarėve), tė ngratėve (qė s'kanė fare), punonjėsve (qė e tubojnė), atyre qė duhet pėrfituar zemrat (tė dobtėve nė besim), e duhet dhėnė edhe pėr lirim nga robėria, tė mbyturve nė borxhe, (luftėtarėve), nė rrugėn e All-llahut dhe atij qė ka mbetur nė rrugė. All-llahu e di gjendjen e robėrve, punon sipas urtėsisė sė vet." (et- Teube 103)


Atyre qė duhet pėrfituar zemrat (tė dobtėve nė besim)


Lum Kosova19, a ju pėrforcohet besimi tė dobtėve nė besim kur ju ipen paratė e Zeqatit??

Kosova19
29-01-12, 00:00
Atyre qė duhet pėrfituar zemrat (tė dobtėve nė besim)


Lum Kosova19, a ju pėrforcohet besimi tė dobtėve nė besim kur ju ipen paratė e Zeqatit??

...nermal pėr ata qė e kan perqafua kėt fe dhe ende jane tė dobtė.

Kosova19
29-01-12, 00:05
***E perse atehere po ne Kur'an shkruan:
"Po te kishte dashur All-llahu, do t'i kishte bere te gjithe njesoj (te nje feje)"


*

Meshi’ati i Allahut – Vullneti i Allahut
Ėshtė besimi se Allahu ka dėshiruar ēdo gjė qė ndodh nė univers. Vullneti i Tij dhe fuqia e Tij paracaktuese mbulojnė ēdo gjė me njė efektivitet tė madh. Ēfarėdo qė Ai dėshiroi, do tė ndodhė; ēfarėdo qė Ai s’ka dėshiruar, s’do tė ndodhė,

"Sikur tė donte Allahu, do t’ju bėnte njė popull, por Ai ka dashur qė t’ju sprovojė me atė qė ju ėshtė dhėnė." (5:48)

Sikur Allahu tė dėshironte qė ne ta pasojmė njė libėr, njė legjislacion dhe njė tė dėrguar, nė ēdo kohė dhe ēdo vend, Ai do ta bėnte kėtė. Ajo qė ka kaluar ėshtė ajo ēka Allahu ka dėshiruar:
Sprovat, gjykimet nė legjislacionet e ndryshme gjyqėsore, tė cilat Ai i ka zbritur - pas kėsaj, kėta qė do tė binden, do tė dallohen nga ata tė cilėt s’do tė binden apo refuzojnė. Ai ėshtė i Drejtė dhe i Urtė nė Meshi’atin (Vullnetin) e Tij
Meshi’ati dhe irade (ajo ēka do Allahu)
Meshi’ati (vullneti) i Allahut ėshtė dy llojesh:

1. Meshi’ati i lidhur me krijimin dhe urdhėrin e Tij. Nuk ėshtė e domodoshme qė ajo e cila ekzekutohet nga krijesa e Tij tė jetė e pėlqyer nga Ai. Mirėpo, Ai ka dėshiruar qė ajo tė kalojė.
Allahu e ka krijuar Shejtanin, megjithatė Ai e urren atė. Ai po ashtu krijoi shumė gjėra tė cilat Ai i do. Ēfarėdo qė Ai lejoi tė ekzistojė prej mosbesimit, besimit, bindjes apo mosbindjes ėshtė e lidhur me Meshi’atin e Tij, e pėlqeu Ai atė apo jo. Kjo po ashtu njihet si irade kaunije (vullneti universal). Nė kėtė vullnet Allahu mund tė pėrcaktojė qė tė kalojnė gjėra tė cilat Ai nuk i urdhėron robėrit e Tij qė t’i ndjekin. Askush s’mund t’i ikė kėtij vullneti universal tė Allahut apo ta kundėrshtojė atė.

2. Irade esh-sherije lidhur me legjislacionin e Allahut. Kjo ėshtė e lidhur me atė ēka Allahu do dhe pėlqen, ndodhi apo nuk ndodhi ajo. Aktet e bindjes qė ndodhin nga krijesa e Allahut janė tė dashura nga Allahu dhe kalojnė me vullnetin universal tė Tij. Nėn vullnetin e Tij Gjyqėsor nuk ėshtė e domosdoshme qė urdhrat e Tij tė zbatohen. Disa njerėz renegohen kundėr urdhrave tė Tij. Kėshtu qė Allahu e do nėnshtrimin ose qė ne t’i dėgjojmė prindėrit tanė etj, por Allahut nuk i binden tė gjithė Pra, edhe pse Allahu e pėlqen qė ato tė ndodhin, s’do tė thotė se gjithsesi do tė ndodhin. Lidhja nė mes tė el-Irade el-Kaunije dhe irade sheri’je ėshtė e qartė nė ajetin vijues:

"dhe Ai nuk e dėshiron mosbesimin pėr robėrit e Tij." (40:7)

Allahu nuk e do apo dėshiron mosbesimin, megjithatė kjo ekziston


Katėr nivelet e besimit nė El-Kader

Autor: Dr. Salih es-Salih
www.mburoja.net (http://www.mburoja.net)

almalik
29-01-12, 06:54
Pershendetje
Do te doja te i keshilloj me kete rast si ata shqiptare te fese muslimane,katolike apo ata qe vetem hobi e kane fene :-) te jene me tolerant ndaj njeri tjetrit ,mos te dhene shkrime nga mllefi apo urrejtja kronike e fese se kundert,por gjithmone gjate nje debati te respektohet vullneti i lire i besimit se fundi i fundit eshte ceshtje personale.Eh sa i perket ndonje debati rreth dickaje ,ju kisha lutur gjithmone te flitni me fakte e jo bindje!!E them kete gje se po e shoh se simpatizuesit e ndonjeres ane po kercejne si xharperi ne prush gjate ndonje kundershtimi me vend,reagim ky vetem nga urrejtja apo bindjet e kqija ndaj pales tjeter,pa u analizuar faktet apo faktoret!!Me nje fjale,respektoni njeri tjetrin se fundi i fundit,shqiptare jemi,(shpresoj se armiku serb nuk i ka shti hundet edhe ketu) :-))
Ju pershendes

Hajra
29-01-12, 10:47
......per te diturit eshte shume ndersa per te tjeret eshte hiq,

Artisti
29-01-12, 11:16
Fantazi e rrezikshme por me vullnetin e secilit qė ėshtė "pėrkdhelur" nga kjo fantazi, mund tė shėrohet.
.

Artisti
29-01-12, 11:29
Harrova ta potencoj se, ēdonjėri qė dėshiron tė largohet nga kjo fantazi, mund tė largohet duke thėnėIch bin ein Star, hoooollltttt mich hier raaaaaaaaaaaaaaaaauuuuuuuuus.

4peace
29-01-12, 11:43
......per te diturit eshte shume ndersa per te tjeret eshte hiq,

Hajro, pak nderhyrje...

Jo per te diturit por per ata qe duan te behen te atille...dhe prej diturise te kalohet ne urtesi. Urtesia eshte caku final: urtesia hyjnore.
Por feja mesohet nga burimi (sidomos per ata qe dijne shkrim-lexim) kryesor: Kur'ani dhe Librat e shenjte...
...e jo (kryesisht) nga "mendimtaret" e "dijetaret" e shumte qe e konsiderojne fene si bahēe te veten...
Keshtu veprojne vetem analfabetet...

...edhe ata qe kane qene (apo ende jane) ne shkolle dhe degjojne (i binden) cdo gjeje qe iu servohet, keshtuqe ende nuk jane ne gjendje te dallojne kritiken qe ua bej njerezve e keta e marrin si kritike ndaj fese.


*

Artisti
29-01-12, 11:49
Hajro, pak nderhyrje...

Jo per te diturit por per ata qe duan te behen te atille...dhe prej diturise te kalohet ne urtesi. Urtesia eshte caku final: urtesia hyjnore.
Por feja mesohet nga burimi (sidomos per ata qe dijne shkrim-lexim) kryesor: Kur'ani dhe Librat e shenjte...
...e jo (kryesisht) nga "mendimtaret" e "dijetaret" e shumte qe e konsiderojne fene si bahēe te veten...
Keshtu veprojne vetem analfabetet...

...edhe ata qe kane qene (apo ende jane) ne shkolle dhe degjojne (i binden) cdo gjeje qe iu servohet, keshtuqe ende nuk jane ne gjendje te dallojne kritiken qe ua bej njerezve e keta e marrin si kritike ndaj fese.


*Pėr bukuri, pėr bukuri!
.

Hajra
29-01-12, 11:57
Hajro, pak nderhyrje...

Jo per te diturit por per ata qe duan te behen te atille...dhe prej diturise te kalohet ne urtesi. Urtesia eshte caku final: urtesia hyjnore.
Por feja mesohet nga burimi (sidomos per ata qe dijne shkrim-lexim) kryesor: Kur'ani dhe Librat e shenjte...
...e jo (kryesisht) nga "mendimtaret" e "dijetaret" e shumte qe e konsiderojne fene si bahēe te veten...
Keshtu veprojne vetem analfabetet...

...edhe ata qe kane qene (apo ende jane) ne shkolle dhe degjojne (i binden) cdo gjeje qe iu servohet, keshtuqe ende nuk jane ne gjendje te dallojne kritiken qe ua bej njerezve e keta e marrin si kritike ndaj fese.


*

.....ke te drejt deri dikund i nderuar, por te paket jan ata qe kan kohe te studiojne fene, ose me mire te them ti studiojne te gjitha fete dhe pastaj te zgjedhin te besojne ose jo, nese po ateher cilen. Per kete arsye jane njerzit e fese qe studioin dhe na e spjegin edhe ne, duke zberthy qe te jete sa me e kuptushme per neve. E di qe do thuash se ne nuk duhet te ju besoim ashtu sy mbyllur edhe ketyre njerzve te fese. Por ketu do te thoja qe njeriu te veproi me moton pyet 100 e vendos vet, pra ne funde secili vendosim se qka eshte e drejt dhe qka jo, pastaj aty edhe ku kemi dyshime mundemi edhe te hulumtoim dhe vertetoim vete.

Kosova19
29-01-12, 12:01
Ixhtihad do tė thotė tė punosh drejtpėrsėdrejti me Libėr dhe me
Sunet, pa pasur nevojė pėr ndėrmjetėsimin e dikujt tjetėr qė t'ju
udhėzojė nė vendimin sheriatik.

Ju duhet ta mėsoni arabishten pėr ta kuptuar Kuranin dhe Sunetin e
pejgamberit (صلى الله عليه و سلم ). Kjo do t'jua mundėsojė kalimin nė
gradėn e ixhtihadit, ku s'do tė keni nevojė tė pasoni verbazi (tė bėni taklid).

Zoti i botėve thotė:

"Pyetni dijetarėt nėse nuk e dini." [en-Nahl: 43] Pra, ai bėn taklid nė atė qė e konsideron tė jetė njeri i diturisė dhe devotshmėrisė. Nėse gjinden dy njerėz tė tillė tė njėjtė nga pikėpamja e tij, atėherė ai e zgjedh cilindo nga ata.

Nuk u takon besimtarėve dhe besimtareve qė tė veprojnė me librat e mėhershėm qiellore ngase ata kanė pėsuar ndryshim nga origjinali prej faktorit njeri. E sa i pėrket ruajtjes sė Kur’anit, atė e ka marrė pėrsipėr Allahu deri nė kataklizėm, pasi Krijuesi dhe Sundimtari i krijimit thotė: “Sigurisht, Ne e kemi zbritur Kuranin dhe, sigurisht, Ne do ta ruajmė atė.”Hixhėr: 9.

4peace
29-01-12, 12:07
.....ke te drejt deri dikund i nderuar, por te paket jan ata qe kan kohe te studiojne fene, ose me mire te them ti studiojne te gjitha fete dhe pastaj te zgjedhin te besojne ose jo, nese po ateher cilen. Per kete arsye jane njerzit e fese qe studioin dhe na e spjegin edhe ne, duke zberthy qe te jete sa me e kuptushme per neve. E di qe do thuash se ne nuk duhet te ju besoim ashtu sy mbyllur edhe ketyre njerzve te fese. Por ketu do te thoja qe njeriu te veproi me moton pyet 100 e vendos vet, pra ne funde secili vendosim se qka eshte e drejt dhe qka jo, pastaj aty edhe ku kemi dyshime mundemi edhe te hulumtoim dhe vertetoim vete.

Se nuk kane kohe njerezit - nuk pajtohem. Ama as une s'kam te drejte t'a detyroj ndoke te mesoje. Kurse, se cilen fe duhet studjuar eshte me mire te nisesh (sejcili nga ne) nga feja qe i perket, me moton: Njihe veten, njihe tenden, duaje tenden... pastaj mund te vazhdosh (nese ke kohe e nge) me thelle (te merresh edhe me fete tjera, nese te interesojne).
Mire e ke thene: "pyet 100 here e me ne fund vendos vet se si a sa do te besosh".


Artist, mos me lavdero shume se te pikem ty pastaj :biggrin:


*

e-uritura
29-01-12, 12:08
Pyetni dijetarin kothovanamllet ha, hahahaaaaaaaaaa!

Kosova19
29-01-12, 12:10
Ixhtihad do tė thotė tė punosh drejtpėrsėdrejti me Libėr dhe me

Sunet, pa pasur nevojė pėr ndėrmjetėsimin e dikujt tjetėr qė t'ju
udhėzojė nė vendimin sheriatik.

Ju duhet ta mėsoni arabishten pėr ta kuptuar Kuranin dhe Sunetin e
pejgamberit (صلى الله عليه و سلم ). Kjo do t'jua mundėsojė kalimin nė
gradėn e ixhtihadit, ku s'do tė keni nevojė tė pasoni verbazi (tė bėni taklid).

Zoti i botėve thotė:

"Pyetni dijetarėt nėse nuk e dini." [en-Nahl: 43] Pra, ai bėn taklid nė atė qė e konsideron tė jetė njeri i diturisė dhe devotshmėrisė. Nėse gjinden dy njerėz tė tillė tė njėjtė nga pikėpamja e tij, atėherė ai e zgjedh cilindo nga ata.

Nuk u takon besimtarėve dhe besimtareve qė tė veprojnė me librat e mėhershėm qiellore ngase ata kanė pėsuar ndryshim nga origjinali prej faktorit njeri. E sa i pėrket ruajtjes sė Kur’anit, atė e ka marrė pėrsipėr Allahu deri nė kataklizėm, pasi Krijuesi dhe Sundimtari i krijimit thotė: “Sigurisht, Ne e kemi zbritur Kuranin dhe, sigurisht, Ne do ta ruajmė atė.”Hixhėr: 9.


..nė ketė linkė gjėndet njė shkrime i mir qė e shqaron punetn Taklidit se e shumta nuk e kuptojne.

Dallimi mes pasimit verbazi (taklid) dhe pasimit tė argumenteve (Ittiba) (http://www.mburoja.net/PDF_files/17dd5796-bf85-4ca7-8208-df6bc1e8b579.pdf)

Hajra
29-01-12, 12:15
Se nuk kane kohe njerezit - nuk pajtohem. Ama as une s'kam te drejte t'a detyroj ndoke te mesoje. Kurse, se cilen fe duhet studjuar eshte me mire te nisesh (sejcili nga ne) nga feja qe i perket, me moton: Njihe veten, njihe tenden, duaje tenden... pastaj mund te vazhdosh (nese ke kohe e nge) me thelle (te merresh edhe me fete tjera, nese te interesojne).
Mire e ke thene: "pyet 100 here e me ne fund vendos vet se si a sa do te besosh".


Artist, mos me lavdero shume se te pikem ty pastaj :biggrin:


*

......po te nisem nga feja qe i takoi atehere me mbetet te mirrem vetem me fene Islame pasi qe aty spjegohen te gjitha fete. Normal qe nese ndegjon njerez te fese atehere duhet pasur shume kujdese se kend e ndegjon, cili te duket me i drejt dhe me i arsyshem dhe a munde te gjeshe diqka kunderthenese nga ato qe thote. p.sh. une per momentin e ndegjoi shume dijetarin Imran Husein dhe vertet me ka habit me botkuptimin e tije.

Makresh
29-01-12, 12:31
Hajro, pak nderhyrje...

Jo per te diturit por per ata qe duan te behen te atille...dhe prej diturise te kalohet ne urtesi. Urtesia eshte caku final: urtesia hyjnore.
Por feja mesohet nga burimi (sidomos per ata qe dijne shkrim-lexim) kryesor: Kur'ani dhe Librat e shenjte...
...e jo (kryesisht) nga "mendimtaret" e "dijetaret" e shumte qe e konsiderojne fene si bahēe te veten...
Keshtu veprojne vetem analfabetet...

...edhe ata qe kane qene (apo ende jane) ne shkolle dhe degjojne (i binden) cdo gjeje qe iu servohet, keshtuqe ende nuk jane ne gjendje te dallojne kritiken qe ua bej njerezve e keta e marrin si kritike ndaj fese.


*

Vec mos me thuaj, qe s'je influencuar/ndikuar nga librat e B.C. per te ardhe deri ketu, sa qe ti poshterosh te gjithe dijetarėt musliman. 4peace, a ishe ti ai i cili kishe pas lexuar mbi 50 libra apo,.. vetem librat e shenjt i ke lexuar per te ardhe deri tek perfundim, qe paske arrit cakun final ; pra urtesin "hyjnore" ?

Ēka nenkupton me urtesin hyjnore ?

4peace
29-01-12, 12:46
Vec mos me thuaj, qe s'je influencuar/ndikuar nga librat e B.C. per te ardhe deri ketu, sa qe ti poshterosh te gjithe dijetarėt musliman. 4peace, a ishe ti ai i cili kishe pas lexuar mbi 50 libra apo,.. vetem librat e shenjt i ke lexuar per te ardhe deri tek perfundim, qe paske arrit cakun final ; pra urtesin "hyjnore" ?

Ēka nenkupton me urtesin hyjnore ?

Librat e B.C-se merren me tjera pune... kurse nga referencat qe jipen ne to, mund te mesosh gjera tjera, me anen e te cilave e kupton edhe me mire fene dhe Kur'anin.
Ta zeme, nese e studjon nje kohe te gjate teozofine (filozofine hyjnore), kozmogjenezen (qe permbledh religjionin, filozofine dhe shkencen ne nje) e te ngjashme...meson per gjera qe ende nuk je ne gjendje as t'i parafytyrosh...

Hyjnore,
HYJ, ZOT, ALL-LLAH, PERENDI...
...gjithat jane te njejta.
Ama, meqe s'mund te themi all-llahore, duhet thene hyjnore...
Sic e kemi perkthimin e Kur'anit shqip:
"Fe e vetme hyjnore..." apo
"Feja e vetme e All-llahut...", kane te njejtin kuptim.


*

Kosova19
29-01-12, 12:56
Ta zeme, nese e studjon nje kohe te gjate teozofine (filozofine hyjnore), kozmogjenezen (qe permbledh religjionin, filozofine dhe shkencen ne nje) e te ngjashme...meson per gjera qe ende nuk je ne gjendje as t'i parafytyrosh......qka ėshtė filozofina hyjnore?

...feja Islame ėshtė qajo qė i ka zbritur pejgamberit (صلى الله عليه و سلم ) dhe ėshtė e plotsuar dhe nuk ka nevoj muslimani mu marr me filozofi ose kozmogji se i mkafushem Sunneti i pejgamberit (صلى الله عليه و سلم ).

4peace
29-01-12, 13:11
......po te nisem nga feja qe i takoi atehere me mbetet te mirrem vetem me fene Islame pasi qe aty spjegohen te gjitha fete. Normal qe nese ndegjon njerez te fese atehere duhet pasur shume kujdese se kend e ndegjon, cili te duket me i drejt dhe me i arsyshem dhe a munde te gjeshe diqka kunderthenese nga ato qe thote. p.sh. une per momentin e ndegjoi shume dijetarin Imran Husein dhe vertet me ka habit me botkuptimin e tije.

Po be Hajro...
...edhe une i kam pare e degjuar thuajse te gjitha videot e tij qe i ke sjelle. S'do koment, njeri shume i zgjuar, i ditur...ishte.
Natyrisht, une s'pajtohem me shume gjera me kete person. Vecanerisht me ato qe kane te bejne me te ardhmen, sic jane: Kijameti, Shenjat, Dexhalli...

Megjithate, ia vlene ta degjosh kete dijetar. Mese shumti me ka lene pershtypje qasja e tij ndaj ekonomise dhe situates se sotme politike, ekonomike...


*

Alima
29-01-12, 13:33
...

Mos te mundohemi te behemi me te dijshem se ata te diturit , por te mesojme prej tyre !


Abu Hanifja dhe tre tjeret , doemos teshen ne sunetin e Muhamedit alejhi selam , ndaj !


.......mesoni nga mesuesit ... mos dilni prej mesimeve te tyre , pastai tregoni vetem se ate ēka keni mesuar prej tyre , e leni filozofit e mendimet personale ngase bini ndesh !


.

Hajra
29-01-12, 13:33
Po be Hajro...
...edhe une i kam pare e degjuar thuajse te gjitha videot e tij qe i ke sjelle. S'do koment, njeri shume i zgjuar, i ditur...ishte.
Natyrisht, une s'pajtohem me shume gjera me kete person. Vecanerisht me ato qe kane te bejne me te ardhmen, sic jane: Kijameti, Shenjat, Dexhalli...

Megjithate, ia vlene ta degjosh kete dijetar. Mese shumti me ka lene pershtypje qasja e tij ndaj ekonomise dhe situates se sotme politike, ekonomike...


*


....te them te drejten pak e tepron kur thot edhe kohen edhe 25 vjet perafersisht, por dihet qe njerzit nuk jane perfekt, mirepo spjegime qe i ben duke i nderthur ajetet me hadithet e pengamerit as, jane mrekulli e vertet. Per mua eshte diqka e re, e pare nga nje kendveshtrim qe deri me sot askush nuk e ka bere. Paramendo gati te gjitha ngjarjet qe ndodhen ne boten arabe ne 2011, ky i ka thane ne 2003. Ndersa siq thua edhe vete per ekonomi eshte senzacional pershkrimin e vertet te gjendjes ekonomike ne boten e sotme. Ketu e kupton njeriu qe vertet Allahu ka dite per qka e ka ndalu dhe e ka mallku kamaten, sepse ne fakt kjo e skllaveron njeriun, siq po shifet se si eshte skllavrua bota nga njerez te caktuar, dikush fiton miljona ne dite e dikush punon per 50 cent ne dite. Te them te drejten nuk ka ndodhe ende te kam frige nga e ardhmja ose nga nje luft e caktuar diku ne bote pore, spjegimet e tije bindese me kan bere te mendoj edhe ate mjaft seriozisht.
Me ra te ndegjoi nje hadithe te pengamerit as qe e tha ky dijetare: " Do te vije nje dite qe do te jet veshtire te dallohet harami nga hallalli, aq sa te mundohesh te dalloshe nje bubrrec te zi ne gure te zi ne terr, kete do te munde ta bejne vetem ata qe kan nur." mendoi qe kjo nuk don koment nese ndalemi dhe analizoim gjendjen e sotme sidomos me kamaten dhe kredite.

4peace
29-01-12, 14:15
....te them te drejten pak e tepron kur thot edhe kohen edhe 25 vjet perafersisht, por dihet qe njerzit nuk jane perfekt, mirepo spjegime qe i ben duke i nderthur ajetet me hadithet e pengamerit as, jane mrekulli e vertet. Per mua eshte diqka e re, e pare nga nje kendveshtrim qe deri me sot askush nuk e ka bere. Paramendo gati te gjitha ngjarjet qe ndodhen ne boten arabe ne 2011, ky i ka thane ne 2003.

Paj, disa gjera, megjithese na duken profetike/parashikuese...
...nuk jane veshtire te parashikohen: mjafton nje matematike e thjeshte. Mirepo, caktimi i dites apo dates eshte paksa me i veshtire. Datat nuk hyjne ne pune ne keto raste.
Mjafton t'i shikon ngjarjet si po rrjedhin, natyrisht duhet edhe kohe per kete (te cilen nuk e ka cdokush) dhe mundesh ta perfytyrosh se cfare do te ndodhe...


Ndersa siq thua edhe vete per ekonomi eshte senzacional pershkrimin e vertet te gjendjes ekonomike ne boten e sotme. Ketu e kupton njeriu qe vertet Allahu ka dite per qka e ka ndalu dhe e ka mallku kamaten, sepse ne fakt kjo e skllaveron njeriun, siq po shifet se si eshte skllavrua bota nga njerez te caktuar, dikush fiton miljona ne dite e dikush punon per 50 cent ne dite. Te them te drejten nuk ka ndodhe ende te kam frige nga e ardhmja ose nga nje luft e caktuar diku ne bote pore, spjegimet e tije bindese me kan bere te mendoj edhe ate mjaft seriozisht.

Mua me binddi ceshtja e borxhit dhe rroges, e cila shkonte duke u pakesuar prej deves deri ne pule.
Nese i percjell mediet gjermane, me siguri do te kishte rene ne sy se si sot njerezit interesohen shume per prejardhjen e artikujve (sidomos atyre ushqimore). Prej nga e ka prejardhjen, cfare fuqie punetore (skllever) punojne per to, sa energji (uje, plehera...) shpenzohen...
...deri sa te vije tek konsumatori, i cili po don mall sa me te lire e me me kualitet... pa pyetur fare si ka ardhur deri tek ai cmim aq i ulet.

Me ra te ndegjoi nje hadithe te pengamerit as qe e tha ky dijetare: " Do te vije nje dite qe do te jet veshtire te dallohet harami nga hallalli, aq sa te mundohesh te dalloshe nje bubrrec te zi ne gure te zi ne terr, kete do te munde ta bejne vetem ata qe kan nur." mendoi qe kjo nuk don koment nese ndalemi dhe analizoim gjendjen e sotme sidomos me kamaten dhe kredite.

Vec ban gajret, se s'ka arsye per frike. Me keq se sot s'ka ku shkon. Kjo d.t.th. se kot jemi duke pritur ndonje kijamet ne te ardhmen. Per arsye se ndodhemi mu ne mes te tij (kijametit).
"Do te vije nje dite qe do te jet veshtire te dallohet harami nga hallalli, aq sa te mundohesh te dalloshe nje bubrrec te zi ne gure te zi ne terr, kete do te munde ta bejne vetem ata qe kan nur."
Pikerisht kemi ardhur deri ne kete situate. Gjat tere kohes (sot, dje e pardje) jam duke folur pikerisht per keto gjera. Dhe jane, jo te gjithe - dihet, pikerisht ata qe po na flasin ne emer te fese qe nuk jane duke e bere kete dallim.

E kam thene disa here por, megjithate po e perseris:
Problem paresor sot jane totalitarizmat. Te tille jane tre:
1. Totalitarizmi politik (komunizmi)
2. Totalitarizmi ekonomik ("demokracia"/kapitalizmi) dhe
3. Totalitarizmi fetar (fundamentalistet e te gjitha religjioneve.)

Totalitarizmi politik (komunizmi) ka rene qysh para afro 20 vitesh.
Radhen e ka totalitarizmi ekonomik, tregu i lire, fuqite tregtare apo komercializmi. Jemi pikerisht ne fazen e shembjes se ketij totalitarizmi...
...dhe, me perfundimin e tij fillon epoka e re, ekonomia e re, politika e re...

Totalitarizmi fetar do te shembet si i fundit por keta nuk jane aq te rrezikshem per te tjeret sa jane te keqinjte e vetvetes.

Keshtu e ka jeta


***

Hajra
29-01-12, 14:36
.....vertet edhe mua me ka pelqy shume spjegimi i rroges, qe bie nga devja ne pule dhe pyet kush mi vodhi parat qe kisha nen jastuk. Ndersa sa i perket gajretit dihet ajo pune qe gjdo besimtar nuk e ka aq problem dhe nuk krahasohet me te tjeret.
Fjala eshte qe jetoim ne nje bote mjafte te turrbullt dhe se lufta e tret e kanos njerzimin sidomos boten islame. Mua me ka habit ky dietar se si i spjegon xhuxh maxhuxhet, qe dikush ende i pret ndersa ky tregon qe ata vetem se gjinden mes nesh edhe ate ne strukturat udheheqse te botes.

p.s. Me pelqeu edhe spjegimi qe muslimanet nuk e kan te ndaluar te ken miqe te krishteret dhe hebrenjet por vetem ata qe i luftoin ose ata qe kan aleanc mes tyre (Krishtere dhe hebrejeike, shoqerite e fshehta).
Kete dijetar e urrejne shume pasi ky i akuzon te gjithe dijetaret islam, per neglizhenc, shkon deri aty sa qe thote ju kendoni duke u paguar me dollare.

Artisti
29-01-12, 14:56
Paj, disa gjera, megjithese na duken profetike/parashikuese...
...nuk jane veshtire te parashikohen: mjafton nje matematike e thjeshte. Mirepo, caktimi i dites apo dates eshte paksa me i veshtire. Datat nuk hyjne ne pune ne keto raste.
Mjafton t'i shikon ngjarjet si po rrjedhin, natyrisht duhet edhe kohe per kete (te cilen nuk e ka cdokush) dhe mundesh ta perfytyrosh se cfare do te ndodhe...Mua me binddi ceshtja e borxhit dhe rroges, e cila shkonte duke u pakesuar prej deves deri ne pule.
Nese i percjell mediet gjermane, me siguri do te kishte rene ne sy se si sot njerezit interesohen shume per prejardhjen e artikujve (sidomos atyre ushqimore). Prej nga e ka prejardhjen, cfare fuqie punetore (skllever) punojne per to, sa energji (uje, plehera...) shpenzohen...
...deri sa te vije tek konsumatori, i cili po don mall sa me te lire e me me kualitet... pa pyetur fare si ka ardhur deri tek ai cmim aq i ulet.Vec ban gajret, se s'ka arsye per frike. Me keq se sot s'ka ku shkon. Kjo d.t.th. se kot jemi duke pritur ndonje kijamet ne te ardhmen. Per arsye se ndodhemi mu ne mes te tij (kijametit).
"Do te vije nje dite qe do te jet veshtire te dallohet harami nga hallalli, aq sa te mundohesh te dalloshe nje bubrrec te zi ne gure te zi ne terr, kete do te munde ta bejne vetem ata qe kan nur."
Pikerisht kemi ardhur deri ne kete situate. Gjat tere kohes (sot, dje e pardje) jam duke folur pikerisht per keto gjera. Dhe jane, jo te gjithe - dihet, pikerisht ata qe po na flasin ne emer te fese qe nuk jane duke e bere kete dallim.

E kam thene disa here por, megjithate po e perseris:
Problem paresor sot jane totalitarizmat. Te tille jane tre:
1. Totalitarizmi politik (komunizmi)
2. Totalitarizmi ekonomik ("demokracia"/kapitalizmi) dhe
3. Totalitarizmi fetar (fundamentalistet e te gjitha religjioneve.)

Totalitarizmi politik (komunizmi) ka rene qysh para afro 20 vitesh.
Radhen e ka totalitarizmi ekonomik, tregu i lire, fuqite tregtare apo komercializmi. Jemi pikerisht ne fazen e shembjes se ketij totalitarizmi...
...dhe, me perfundimin e tij fillon epoka e re, ekonomia e re, politika e re...

Totalitarizmi fetar do te shembet si i fundit por keta nuk jane aq te rrezikshem per te tjeret sa jane te keqinjte e vetvetes.

Keshtu e ka jeta


***Pėr bukuri de, ēka ki tash a?:biggrin:
.

Alima
29-01-12, 23:08
flm.Halime hanem, kogja ke kahe me "angllatis" po s'po lejojn qeta dietart e tjer! e po me pshtjellet edhe mu. Keshtu teoritikisht mire pe "angllatisin" edhe ata,bash si doktrinen komunise,me lexu,me degju, as nje vrejtje!? por askun asnje shembull qe me than:qe keshtu funksinon,as nuk pate ne komunizem as s'po shohim ne Islamizem!

Ketfar ZEKATIN e vjedhin kapak gjithkah? po te pakten ne qet boten tjeter,nuk ka aq dallime te mdha ose te varfer ekstrem,po te gjithe nje jete normale, ndersa andej sheika multimilionera,te pasur qe ne te varferit as me e imagjinu nuk dijm :( e ne anen tjeter njerz qe jetojn ne shpella si ne parahistori....qekjo pun po me vran Moetra Halime, nuk kame kurgja kunder as nje kombi,as nje shteti,as nje feje,beso; me dhimben Arabet ata te amerikes latine,te indokines....e me se shumti me dhimben shqiptart e mi,qe vuajtem te njejtin sistem edhe ende sjemi c'katrru plotsisht prej tij,sistemit totalitar,qe nuk dallon nga ai fetar,.

Ne demokracin e "vertet" edhe atje udheheqesit dalin pa truproje,pa eskorta ka qe shkojn ne pune edhe me biciklet,eshte taman si e ke pershkru ate bin omari a cili ke,qe nenkupton: aty ku respektohet puna,ka pergjegjesi njerzore e ndergjegjeje,edhe pa nderhy feja, sistemi funksionon po ne kete kohe ne keto shtete me tallava-demokraci,me tallava-islami nuk po funksionon,e pasojat po i vuajn ata popuj te mjer.....:(


...


Moetra Halime te tregoi , ēka e si ... tani na mundemi sa te duash me u sille neper oborr ... ama dera qaty eshte !.

Makresh
30-01-12, 08:46
Librat e B.C-se merren me tjera pune... kurse nga referencat qe jipen ne to, mund te mesosh gjera tjera, me anen e te cilave e kupton edhe me mire fene dhe Kur'anin.
Ta zeme, nese e studjon nje kohe te gjate teozofine (filozofine hyjnore), kozmogjenezen (qe permbledh religjionin, filozofine dhe shkencen ne nje) e te ngjashme...meson per gjera qe ende nuk je ne gjendje as t'i parafytyrosh...

Hyjnore,
HYJ, ZOT, ALL-LLAH, PERENDI...
...gjithat jane te njejta.
Ama, meqe s'mund te themi all-llahore, duhet thene hyjnore...
Sic e kemi perkthimin e Kur'anit shqip:
"Fe e vetme hyjnore..." apo
"Feja e vetme e All-llahut...", kane te njejtin kuptim.


*

E konsideroj si gabim dhe kundershtim nga ndaj Kur'anit, qysh ne fillim kur fillon dhe studion teozofin per ta gjet te "verteten". Feja Islame eshte e vetmja fe e pranuar pran Zotit, dhe ēdo fe tjeter e devijuar apo i bashkuar,... bie posht te vertetes absolute (Islami eshte feja absolute). Tani nese dikujt i pelqen te filozofon rreth kosmogjenes duke mos u larguar nga Kur'ani,.. eshte dakord per nje musliman, po nese fillon dhe te hulumton edhe tek budistėt, e tek hindusėt e paganet me te ēoroditur te botes,.. atehere jo qe ka deviju, po ka rrshqit 360° larg te vertetes !

Ka dicka shume kontradiktore ne shkrimet e tua, sepse e konsideron veten musliman, jeton dhe beson si musliman, po megjithate po i konsideron muslimanet si te mbyllur, shume radikal, qe s'din shume pasi ne te vertet nuk largohen dhe refuzojn te hyjn ne debate rreth njeshmeris se Zotit, ēka nenkupton, refuzimi total per ti pranuar fejat e tjera, qe dmth, refuzim total ndaj teozofis ! Kurse B.C., ka krejt nje tjeter koncept, mundohet qe permes nje personazhi ti lidhe te gjitha besimet, por pak me shume budizmin e me se paku Islamin, duke menduar qe vetem keshtu sillet paqja mes popujve te botes. Po cillja eshte ajo paqe qe po kerkon ne te vertet njerzimi ? Paqen fizike, apo ate shpirterore ?! Sepse kam shume koleg qe jan t'angazhuar per paqen neper bot, por kur i shiqoj te mjeret,.... jan te super-stresuar, edhe pse jetojn ne paqe fizikisht, e ajo qe i mungon, eshte shkurt e shqip paqja shpirterore qe nuk besoj qe gjindet ne asnje besim tjeter ! Kjo paqe nuk gjindet duke ber yoga, e as duke i gezuar te mirat e botes. Ky eshte mendimi im, e jo nje i dijetari, keshtu qe,... secilit qe ju duket qe e "gjeta" te verteten, te shiqoj se sa eshte ne paqe me veten, para se te na filozofoje teozofin e kosmologjin.

Selam,

Makresh
30-01-12, 08:47
Pėr bukuri de, ēka ki tash a?:biggrin:
.


Kur Artisti fillon dhe i miraton shkrimet e muslimaneve, ka per ēka t'alarmuar. :smile:

e-uritura
30-01-12, 08:55
...

Mos te mundohemi te behemi me te dijshem se ata te diturit , por te mesojme prej tyre !


Abu Hanifja dhe tre tjeret , doemos teshen ne sunetin e Muhamedit alejhi selam , ndaj !


.......mesoni nga mesuesit ... mos dilni prej mesimeve te tyre , pastai tregoni vetem se ate ēka keni mesuar prej tyre , e leni filozofit e mendimet personale ngase bini ndesh !


.

Jo pra, pėrse n`a duhet mendja ne?

Nuk mund asesi tė kuptojė pse n`a e fali Zoti mendjen? Logjikėn?

Pse nuk jetojmė ashtu si n`a thonė tė tjerėt, por ashtu si duam vet?

Pse tė pėrdorim trurin, kur mund t`a ruanim dhe t`a shisnim dikur kah fundi i jetės, tė pashfrytėzuar???

Makresh
30-01-12, 09:10
shkas ti shofim njerzit ndryshe ???

Une mundem te jem shume e lumtur dhe ta dua fen time,po ne at moment kure e shikoi dhe nevlersoi tjetrin pse besone,lutet ndryshe nga une,une do ndihesha e pa denjet dhe pavlere perball Zotit,,,,
Shpirti duhet liru nga mendimet qe bota do ishte me e bukur sikure te gjithe do te ishim te njejte,duhet liru nga komplekset e tilla,vetem ateher mundemi te ndihemi te denjet te gjunjezohemi dhe te besojme ne Zot


Feja eshte Dashuri,ne cdo njeri qe njohim,shofim ne cdo bim,kafsh dhe cdo gje qe u kriju per te pasure nje banes ne ket bote
:biggrin:


Ēka mendon per kete njeri, i cili eshte i fese katolike e qe shkruan keshtu per shqiptaret e besimit Islam :Selim Nėngurra, Analist. Autori i librit ‘’Nėngurra e Istogut’’, ėshtė njėkohėsisht edhe autori i veprės tepėr fisnike: Arbėrimin e mbiemrit tė tij - heroizėm i rrallė intelektualo-atdhetar - shėmbulli mė i mirė qė duhet ndjekur nga tė gjithė shqiptarėt, tė parėt e tė cilėve kanė qenė Gjergj Kastriotė dhe jo murato-mehmetė. Nėngurra ekziston nė kohėn e duhur dhe nė vendin e duhur, i pėrket kombit i cili ka nevojė pėr zgjuarsinė, kthjelltėsinė e lartė dhe trimėrinė:

Gjergj Kastrioti asht Hero kombtar dhe ndėrkombtar sepse ai si askush para dhe pas ti ishte strategu ma i mirė dhe ma i mencem i cili me largpamsi pau rrezikun qė i kanosej jo vetem etnisė shqiptare tė ciles ai i perkiste, por Ai pau se i tanė kontinenti i vjetėr Evropa rrezikohet nga e keqja e tmerrshme qė vinte nga lindja. Ai pau rrezikun dhe hapi gjoksin pėr t’i dal para e pėr ta ndal hovin e territ e tmerrit islamist osmano-turk qė mbiu nė Anadollin aziatik.

Nuk asht rastėsi qė Gjergj Kastrioti nga Papa u vlėrsue si Kalorsi i Krishtenizmit, si mbrojtėsi i vlerave evropiane. Nuk asht e rastit qė sot e kėsaj dite Ai asht i vetmi Hero, e vetmja figurė histroike evropiane qė kujtohet me respekt gjithandej botės dhe asnjiherė nuk e mbulojė pluhuni i harresės historike. Dhe nuk asht rastėsi qė shumė metropole e qytete tė shteteve evropiane sot kanė buste, emna sheshesh e shtatore tė Kryeheroit tonė Kombėtar.

Mirpo a asht Gjergj Kastrioti Hero i tė gjithė shqiptarėve?! Unė them se PO ai asht Kryehero i shqiptarve, asht figura ma e madhe e etnisė pellazgo-ilire nga lashtėsia deri nė ditėt e sotme. Dhe mendoj se as edhe per qindra mija vjet askush nuk do arrinė permasat e veprave tė Gjergj Kastriotit. Mirpo mendoj se jo tė gjithė ata qė flasin shqip janė shqiptarė, dhe normal se pėr ta Gjergj Kastrioti nuk asht Hero.

Shqip flasin edhe romėt, ashkalinjėt dhe egjiptasit qė mbeten pėrgjithmonė nė trojet shqiptare pas largimit tė osmanve pushtues (ata i kishte sjellė perandoria Osmane qėllimisht pėr ta hibridizue etninė shqiptare ). Bile kėto minoritete nuk kanė gjuhė tjetėr pos shqipes, por nuk janė shqiptarė dhe edhe vetė e pohojnė se nuk janė. Per tė tillėt Gjergj Kastrioti nuk asht Hero.
Shqip po flasin me nji perziemje me turqizma e arabizma edhe disa mjeranė mjekerrcjepėn dhe gra me ferxhe e shamija tė mbulueme si ninxhat japoneze, por ata e ato Gjergj Kastriotin nuk e kanė Hero, ata i kanė hero dhe tė shejta mbeturinat e mbrendshme tė stomakut tė pushtuesit Sulltan Muratit tė parė nė Gazimestan dhe tė tillėt ma parė e pranojnė Sllobodan Milloshevicin pėr hero se Gjergj Kastriotin.

Shqip flasin me pėrzimje bugarisht, romishte e turqisht edhe nji pjesė e madhe e njerzve nė shtetin pa komb, pa etni ish republiken e RSFJ Maqedoni, por ata ngrejnė vithet nga pesė here nė ditė me piskamat "allahuekber" dhe as kėta nuk e kanė Hero Gjergj Kastriotin. Kėta e mallkojnė Kryeheroin shqiptar dhe betohen me "kofsha turk elhamdyrylah".
Shqip rrjedhshėm flasin e shkruejnė edhe kėto krijesa monstruoze: Rexhep Qosja, Olsi Jazexhi, Milazim Krasniqi, Abdi Baleta, Shefqet Krasniqi, Hysamedin Ferri, Naim Terrnava, Selim Muca etj. etj. por kėta kanė heronjėt e tyne "pejgamerin" arab Muhametin dhe dreqin e tė birin e ti, por jo edhe Gjergj Kastriotin.

Pra tema e hapun nga Kryeredaktori i ZSH-sė z. Ilir Dardani asht plotėsisht me vend dhe me mend. Le ta shofin dhe le ta kuptojnė pasardhėsit tonė se jo tė gjithė qė flasin me ngatrrime e pėrzimje apo edhe rrjedhshem shqip nuk janė shqiptarė dhe rrjedhimisht nuk mund ta kenė Gjergj Kastriotin Hero. Heroi shqiptar pėr tė tillėt asht Anmik.

Unė krenohem se jam shqiptar dhe i mburrem botės me Kryeheroin tim Gjergj Kastriotin.
Zoti e Bekoftė vepren e Ti dhe Zoti e Bekoftė Shpirtin e Ti.
Po ku n'hamamin eshte bashkesia islame, forumi musliman qe nuk i shkruan Suedis per ta denoncuar kete hajvan, qe mos ta ushqejn as me buk e as me uje te Zotit !
Le ta kthejn ne Kosove, tane, te hajn mut si te dojn !

almalik
30-01-12, 10:55
Ky eshte shembull tipik i profetizimit te parashenjave te profetit ne lidhje me kohen e ardhjes se Dites se Kiametit:,kur thote ne kontekstin ,"kur te marrin te paditurit bajrakun ne dore atehere Ora nuk eshte larg"Per fat te keq keso shenjave po shohim thuja se cdo kund,gazetari,politike,media ne pergjithesi,me nje fjale mjerim kujt i ka ardh dita me i fol popullit.Me siguri eshte i paguar per percarje ky berllog.Sdo me cudiste ajo pune!!!!

Hajra
30-01-12, 10:57
Selim Nėngurra, Analist. Autori i librit ‘’Nėngurra e Istogut’’, ėshtė njėkohėsisht edhe autori i veprės tepėr fisnike: Arbėrimin e mbiemrit tė tij - heroizėm i rrallė intelektualo-atdhetar - shėmbulli mė i mirė qė duhet ndjekur nga tė gjithė shqiptarėt, tė parėt e tė cilėve kanė qenė Gjergj Kastriotė dhe jo murato-mehmetė. Nėngurra ekziston nė kohėn e duhur dhe nė vendin e duhur, i pėrket kombit i cili ka nevojė pėr zgjuarsinė, kthjelltėsinė e lartė dhe trimėrinė:

Gjergj Kastrioti asht Hero kombtar dhe ndėrkombtar sepse ai si askush para dhe pas ti ishte strategu ma i mirė dhe ma i mencem i cili me largpamsi pau rrezikun qė i kanosej jo vetem etnisė shqiptare tė ciles ai i perkiste, por Ai pau se i tanė kontinenti i vjetėr Evropa rrezikohet nga e keqja e tmerrshme qė vinte nga lindja. Ai pau rrezikun dhe hapi gjoksin pėr t’i dal para e pėr ta ndal hovin e territ e tmerrit islamist osmano-turk qė mbiu nė Anadollin aziatik.

Nuk asht rastėsi qė Gjergj Kastrioti nga Papa u vlėrsue si Kalorsi i Krishtenizmit, si mbrojtėsi i vlerave evropiane. Nuk asht e rastit qė sot e kėsaj dite Ai asht i vetmi Hero, e vetmja figurė histroike evropiane qė kujtohet me respekt gjithandej botės dhe asnjiherė nuk e mbulojė pluhuni i harresės historike. Dhe nuk asht rastėsi qė shumė metropole e qytete tė shteteve evropiane sot kanė buste, emna sheshesh e shtatore tė Kryeheroit tonė Kombėtar.

Mirpo a asht Gjergj Kastrioti Hero i tė gjithė shqiptarėve?! Unė them se PO ai asht Kryehero i shqiptarve, asht figura ma e madhe e etnisė pellazgo-ilire nga lashtėsia deri nė ditėt e sotme. Dhe mendoj se as edhe per qindra mija vjet askush nuk do arrinė permasat e veprave tė Gjergj Kastriotit. Mirpo mendoj se jo tė gjithė ata qė flasin shqip janė shqiptarė, dhe normal se pėr ta Gjergj Kastrioti nuk asht Hero.

Shqip flasin edhe romėt, ashkalinjėt dhe egjiptasit qė mbeten pėrgjithmonė nė trojet shqiptare pas largimit tė osmanve pushtues (ata i kishte sjellė perandoria Osmane qėllimisht pėr ta hibridizue etninė shqiptare ). Bile kėto minoritete nuk kanė gjuhė tjetėr pos shqipes, por nuk janė shqiptarė dhe edhe vetė e pohojnė se nuk janė. Per tė tillėt Gjergj Kastrioti nuk asht Hero.
Shqip po flasin me nji perziemje me turqizma e arabizma edhe disa mjeranė mjekerrcjepėn dhe gra me ferxhe e shamija tė mbulueme si ninxhat japoneze, por ata e ato Gjergj Kastriotin nuk e kanė Hero, ata i kanė hero dhe tė shejta mbeturinat e mbrendshme tė stomakut tė pushtuesit Sulltan Muratit tė parė nė Gazimestan dhe tė tillėt ma parė e pranojnė Sllobodan Milloshevicin pėr hero se Gjergj Kastriotin.

Shqip flasin me pėrzimje bugarisht, romishte e turqisht edhe nji pjesė e madhe e njerzve nė shtetin pa komb, pa etni ish republiken e RSFJ Maqedoni, por ata ngrejnė vithet nga pesė here nė ditė me piskamat "allahuekber" dhe as kėta nuk e kanė Hero Gjergj Kastriotin. Kėta e mallkojnė Kryeheroin shqiptar dhe betohen me "kofsha turk elhamdyrylah".
Shqip rrjedhshėm flasin e shkruejnė edhe kėto krijesa monstruoze: Rexhep Qosja, Olsi Jazexhi, Milazim Krasniqi, Abdi Baleta, Shefqet Krasniqi, Hysamedin Ferri, Naim Terrnava, Selim Muca etj. etj. por kėta kanė heronjėt e tyne "pejgamerin" arab Muhametin dhe dreqin e tė birin e ti, por jo edhe Gjergj Kastriotin.

Pra tema e hapun nga Kryeredaktori i ZSH-sė z. Ilir Dardani asht plotėsisht me vend dhe me mend. Le ta shofin dhe le ta kuptojnė pasardhėsit tonė se jo tė gjithė qė flasin me ngatrrime e pėrzimje apo edhe rrjedhshem shqip nuk janė shqiptarė dhe rrjedhimisht nuk mund ta kenė Gjergj Kastriotin Hero. Heroi shqiptar pėr tė tillėt asht Anmik.

Unė krenohem se jam shqiptar dhe i mburrem botės me Kryeheroin tim Gjergj Kastriotin.
Zoti e Bekoftė vepren e Ti dhe Zoti e Bekoftė Shpirtin e Ti.

-------------------------

...nuk paska thane asgje te re ky far patrioti me bateria, demek me sha e me vjell helm ndaj shqiptareve musliman. A thu kush na i solli shkiet mbasi romt e te tjeret na i sollen turqit (simbas tina)? ...hmm.. Keta nuk i paska cek se nuk po i pengoikan, cudi edhe shkiet nuk i dojn turqit vetem se jan musliman.
Heronjet jane heronje dhe respektohen nga populli, por edhe feja eshte fe qe duhet respektuar nese e don popullin tende, pa marre parasyshe se cila fe eshte ajo. Kushe sakrifikoi me shume se Familja Jashari? Kushe i tregoim me shume botes se si duhet luftu dhe sa duhet sakrifiku per liri, kush tregoi me shume se qka eshte trimeria?
Selimi paska lexu shume vjersha.

sherri
30-01-12, 11:00
Mirpo mendoj se jo tė gjithė ata qė flasin shqip janė shqiptarė, dhe normal se pėr ta Gjergj Kastrioti nuk asht Hero.

Vec sa po ja vertetoni keto qe i ka thane!!

Hajra
30-01-12, 11:05
Vec sa po ja vertetoni keto qe i ka thane!!


.....sherr me nis e me ju qit marrinat dhe budallakit se qka shkruhet e thuhet ketu, kunder fese Islame, e kishim blloku dardanin, besoi qe ti e din mire kete pune.

sherri
30-01-12, 11:18
Kushe sakrifikoi me shume se Familja Jashari? Kushe i tregoim me shume botes se si duhet luftu dhe sa duhet sakrifiku per liri, kush tregoi me shume se qka eshte trimeria?

Nen cilin flamur u betuan fam.Jashari,e shume luftetar te tjer,nen flamurin e Gjergjit,apo te hamasit?! jan do "cikrrima" qe po i ngatrroni :( Ju cdo sulltan e cdo musliman,po e ngritni ne nivelin e Pengamerit! cdo perandori pushtuese,eshte e njejt,si ajo Karagjorgjve,si e Osmanlive, shkiet erdhen shume kohe para turqve,po as me erdhjen e turqve ata nuk u larguan nga trjet shqiptare,perkudrazi: i zgjeruan ato teritore....!

Te gjithe ata qe kontestojn nje pik a presje nga ai shkrim mos t'ju vie keq qe identifikohen me:

Shqip po flasin me nji perziemje me turqizma e arabizma edhe disa mjeranė mjekerrcjepėn dhe gra me ferxhe e shamija tė mbulueme si ninxhat japoneze, por ata e ato Gjergj Kastriotin nuk e kanė Hero, ata i kanė hero dhe tė shejta mbeturinat e mbrendshme tė stomakut tė pushtuesit Sulltan Muratit tė parė nė Gazimestan dhe tė tillėt ma parė e pranojnė Sllobodan Milloshevicin pėr hero se Gjergj Kastriotin.

4peace
30-01-12, 11:19
E konsideroj si gabim dhe kundershtim nga ndaj Kur'anit, qysh ne fillim kur fillon dhe studion teozofin per ta gjet te "verteten". Feja Islame eshte e vetmja fe e pranuar pran Zotit, dhe ēdo fe tjeter e devijuar apo i bashkuar,... bie posht te vertetes absolute (Islami eshte feja absolute). Tani nese dikujt i pelqen te filozofon rreth kosmogjenes duke mos u larguar nga Kur'ani,.. eshte dakord per nje musliman, po nese fillon dhe te hulumton edhe tek budistėt, e tek hindusėt e paganet me te ēoroditur te botes,.. atehere jo qe ka deviju, po ka rrshqit 360° larg te vertetes !

O Makresh,
mesoi bre nje here e pergjithmone...
...gjerat me elementare te fese muslimane ne menyre qe te mos me detyrosh te perseritem 500 here.
Ne cdo (web)faqe isla(mik)e e gjene shpjegimin per Islamin, i cili ndahet ne dy pjese apo i ka dy kuptime:
1. Islami sipas perkatesise (fetare) dhe
2. Islami sipas kuptimit te fjales "Islam"
1.5 - 2 miliarde muslimane jane musliman pernga (1)perkatesia e jo pernga ajo qe e ka (2)kuptimin fjala "Islam".
Po te kishin qene (deri) 2 miliarde muslimane sipas te dytes, une te garantoj me 100% se...
...bota ne te cilen jemi duke jetuar sot do te kishte qene krejt me ndryshe, krejt me e lumtur, krejt me e mire...
Ceshtja eshte se nuk eshte keshtu.
Prandaj edhe mesoje nje here e pergjithmone domethenien e Ajetit qe po e permende aq shpes e ende nuk ia ke mesuar kuptimin ("Feja e vetme hyjnore...").

Ka dicka shume kontradiktore ne shkrimet e tua, sepse e konsideron veten musliman, jeton dhe beson si musliman, po megjithate po i konsideron muslimanet si te mbyllur, shume radikal, qe s'din shume pasi ne te vertet nuk largohen dhe refuzojn te hyjn ne debate rreth njeshmeris se Zotit, ēka nenkupton, refuzimi total per ti pranuar fejat e tjera, qe dmth, refuzim total ndaj teozofis ! Kurse B.C., ka krejt nje tjeter koncept, mundohet qe permes nje personazhi ti lidhe te gjitha besimet, por pak me shume budizmin e me se paku Islamin, duke menduar qe vetem keshtu sillet paqja mes popujve te botes. Po cillja eshte ajo paqe qe po kerkon ne te vertet njerzimi ? Paqen fizike, apo ate shpirterore ?! Sepse kam shume koleg qe jan t'angazhuar per paqen neper bot, por kur i shiqoj te mjeret,.... jan te super-stresuar, edhe pse jetojn ne paqe fizikisht, e ajo qe i mungon, eshte shkurt e shqip paqja shpirterore qe nuk besoj qe gjindet ne asnje besim tjeter ! Kjo paqe nuk gjindet duke ber yoga, e as duke i gezuar te mirat e botes. Ky eshte mendimi im, e jo nje i dijetari, keshtu qe,... secilit qe ju duket qe e "gjeta" te verteten, te shiqoj se sa eshte ne paqe me veten, para se te na filozofoje teozofin e kosmologjin.

Ti po thue qe ka dicka shume kontradiktore ama nuk po je ne gjendje per ta gjetur (dalluar, pikatur) kontradiktoren. Problem a?
Teozofia...ti as kuptimin nuk po ia din e po don edhe te komentosh dicka lidhje me te.
Mesoje edhe nje here se feja/religjioni nuk eshte pika e fundit, dicka me e madhe se cdo gje. Ka dicka qe ekziston e qe eshte mbi fe, me a madhe, me e larte se feja... sic, eshte ta zeme TEOZOFIA (Teozofi= filozofi hyjnore).
Mesohu gjithashtu se ka njerez edhe me te medhenj se profetet. Edhe me te medhenj se Profeti Muhammed. Nese nuk e meson dhe akcepton kete - kot e kemi te bisedojme.
Pra, besove ti apo nuk besove, sejcili nga Profetet qe permenden e nuk permenden ne Kur'an (Bibel apo diku tjeter) e ka pasur (se pakut) nje mesues te vetin, i cili ka qene me i madh, me i larte, me i ditur se ai...
Ketu jemi tek nenforumi "Toleranca fetare" e jo tek "Mesime nga Kur'ani", qe nenkupton se mund te flitet dicka me gjere dhe...
...se nuk eshte Islami (feja Islame) i vetmi institut qe ka monopol me shpirteroren, ani pse ty te duket ashtu dhe je i bindur ashtu.
Problemi yt eshte se nuk po i din as gjerat me elementare per fene te cilen je duke e "mbrojtur" qe sa vite. E po don te na tregosh tash cfare dtth teozofia e kosmologjia... per te cilat nuk e ke lexuar as nje fjali te vetme...
S'di cka te them me teper, vec me kete shkrim e ke zbrite veten per nja 30-60 klasa me poshte!!!

Fol shoku per gjana qe i din, per gjana qe te interesojne, per gjana me te cilat merresh (ndonje arkitekture apo te ngjashme) e mos u mundo me "fillozofue" per gjana qe s'i njeh as 0.001%

P.S.
Per gjanat qe nuk i njohim ose pyesim ose heshtim.
Keshtu se pakut veproj une gjithhere (nese nuk e keni dite)!!!


*

sherri
30-01-12, 11:20
.....sherr me nis e me ju qit marrinat dhe budallakit se qka shkruhet e thuhet ketu, kunder fese Islame, e kishim blloku dardanin, besoi qe ti e din mire kete pune.

Njeri! ka fol-shkru per nje HERO Kobtare Shqiptar. cka keni kunder??!!

Hajra
30-01-12, 11:24
Nen cilin flamur u betuan fam.Jashari,e shume luftetar te tjer,nen flamurin e Gjergjit,apo te hamasit?! jan do "cikrrima" qe po i ngatrroni :( Ju cdo sulltan e cdo musliman,po e ngritni ne nivelin e Pengamerit! cdo perandori pushtuese,eshte e njejt,si ajo Karagjorgjve,si e Osmanlive, shkiet erdhen shume kohe para turqve,po as me erdhjen e turqve ata nuk u larguan nga trjet shqiptare,perkudrazi: i zgjeruan ato teritore....!

Te gjithe ata qe kontestojn nje pik a presje nga ai shkrim mos t'ju vie keq qe identifikohen me:


......pa dyshim para flamurit kuq e zi, por fen qe e kishte po ia shajn e perdhosin tipat si selimi! A eshte ne rregull kjo? A nuk eshte turp? A munde te quhen patriot te tillet?

Per mendimin tim, JO.

almalik
30-01-12, 11:25
Mire e ke Hajro,se te kalibrit te atij Selim Larikes ,kish plot ne kete Forum,mjerisht!!-,nje nder ta ish edhe ky tipi lart

Hajra
30-01-12, 11:27
Njeri! ka fol-shkru per nje HERO Kobtare Shqiptar. cka keni kunder??!!


...kam kunder sepse paska fy rende popullin qe perben 90% te popullates se kosoves por edhe me gjere. Ti qka po i duartroket kesaj, a po te duket patriotizem?

Alima
30-01-12, 11:30
O Makresh,
mesoi bre nje here e pergjithmone...
...gjerat me elementare te fese muslimane ne menyre qe te mos me detyrosh te perseritem 500 here.
Ne cdo (web)faqe isla(mik)e e gjene shpjegimin per Islamin, i cili ndahet ne dy pjese apo i ka dy kuptime:
1. Islami sipas perkatesise (fetare) dhe
2. Islami sipas kuptimit te fjales "Islam"
1.5 - 2 miliarde muslimane jane musliman pernga (1)perkatesia e jo pernga ajo qe e ka (2)kuptimin fjala "Islam".
Po te kishin qene (deri) 2 miliarde muslimane sipas te dytes, une te garantoj me 100% se...
...bota ne te cilen jemi duke jetuar sot do te kishte qene krejt me ndryshe, krejt me e lumtur, krejt me e mire...
Ceshtja eshte se nuk eshte keshtu.
Prandaj edhe mesoje nje here e pergjithmone domethenien e Ajetit qe po e permende aq shpes e ende nuk ia ke mesuar kuptimin ("Feja e vetme hyjnore...").Ti po thue qe ka dicka shume kontradiktore ama nuk po je ne gjendje per ta gjetur (dalluar, pikatur) kontradiktoren. Problem a?
Teozofia...ti as kuptimin nuk po ia din e po don edhe te komentosh dicka lidhje me te.
Mesoje edhe nje here se feja/religjioni nuk eshte pika e fundit, dicka me e madhe se cdo gje. Ka dicka qe ekziston e qe eshte mbi fe, me a madhe, me e larte se feja... sic, eshte ta zeme TEOZOFIA (Teozofi= filozofi hyjnore).
Mesohu gjithashtu se ka njerez edhe me te medhenj se profetet. Edhe me te medhenj se Profeti Muhammed. Nese nuk e meson dhe akcepton kete - kot e kemi te bisedojme.
Pra, besove ti apo nuk besove, sejcili nga Profetet qe permenden e nuk permenden ne Kur'an (Bibel apo diku tjeter) e ka pasur (se pakut) nje mesues te vetin, i cili ka qene me i madh, me i larte, me i ditur se ai...
Ketu jemi tek nenforumi "Toleranca fetare" e jo tek "Mesime nga Kur'ani", qe nenkupton se mund te flitet dicka me gjere dhe...
...se nuk eshte Islami (feja Islame) i vetmi institut qe ka monopol me shpirteroren, ani pse ty te duket ashtu dhe je i bindur ashtu.
Problemi yt eshte se nuk po i din as gjerat me elementare per fene te cilen je duke e "mbrojtur" qe sa vite. E po don te na tregosh tash cfare dtth teozofia e kosmologjia... per te cilat nuk e ke lexuar as nje fjali te vetme...
S'di cka te them me teper, vec me kete shkrim e ke zbrite veten per nja 30-60 klasa me poshte!!!

Fol shoku per gjana qe i din, per gjana qe te interesojne, per gjana me te cilat merresh (ndonje arkitekture apo te ngjashme) e mos u mundo me "fillozofue" per gjana qe s'i njeh as 0.001%

P.S.
Per gjanat qe nuk i njohim ose pyesim ose heshtim.
Keshtu se pakut veproj une gjithhere (nese nuk e keni dite)!!!


*


...


Mu kone kalimeri , kish thane :- " uuuuu qiiiiiqe , mos je sufist" ?


.

Alima
30-01-12, 11:32
Jo pra, pėrse n`a duhet mendja ne?

Nuk mund asesi tė kuptojė pse n`a e fali Zoti mendjen? Logjikėn?

Pse nuk jetojmė ashtu si n`a thonė tė tjerėt, por ashtu si duam vet?

Pse tė pėrdorim trurin, kur mund t`a ruanim dhe t`a shisnim dikur kah fundi i jetės, tė pashfrytėzuar???

...

Mendja na duhet se na duhet !

Kur ajo na duhet per te mesuar , e jo per te shpikur , filozofuar , e tj e tj ...


Ngase mesimet kane zbritur , jane kryer , jane percjellur , ule koken teposht ndegjo e vepro !nuk te thash ty me ule koken , por bie fjala !


.

almalik
30-01-12, 11:33
O patriot me bateria(sherri) po prej kur u be flamuri i Skenderbeut (flamuri kombetar shqiptar) simbol qe karakterizon vetem shqiptaret e fese krishtere,te paska ikur truri fare ore hahahha bjeri vetit mbas o njeri se shkove dem,shko te naj hoxhe te knon far dove ,ndoshta te ben hajr :-)

Alima
30-01-12, 11:34
Njeri! ka fol-shkru per nje HERO Kobtare Shqiptar. cka keni kunder??!!

...

M' paska ardhe edhe mu "taksirati http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif....me me amninisitue e perjashtu :


Sherr , a e konsideron ti hero nje njeri qe masakron plus 30.000 bashkekombas te vet , per ēeshtje fetare ?


shkurt pergjegj , po -jo ???....

Alima
30-01-12, 11:55
...

M' paska ardhe edhe mu "taksirati http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif....me me amninisitue e perjashtu :


Sherr , a e konsideron ti hero nje njeri qe masakron plus 30.000 bashkekombas te vet , per ēeshtje fetare ?


shkurt pergjegj , po -jo ???....


...

Sherr, a je ksajde se po du me ba muhabet ?


pergjegj ne pytjen qe ta bera i nderuar ....
.

sherri
30-01-12, 11:59
......pa dyshim para flamurit kuq e zi, por fen qe e kishte po ia shajn e perdhosin tipat si selimi! A eshte ne rregull kjo? A nuk eshte turp? A munde te quhen patriot te tillet?

Per mendimin tim, JO.
Hajrush,fen,kombin,identitetin...e shane e ule vet ai njeri i cili ju takonketyre perkatsive,nese sillemi si jo njerz!ne e shajm vet shiptarin!? se tjetri na thot uh....e shqiptarit, nese ai muslimani sillet si jo njeri,tjetri e shane,nese turqit jan sjell me kombin si jo njerz,si pushtues,si asimilues,une e ai tjetri ju thot:.......me fe me cka kane.

..e qe mos me zgjat me keto budallakina, une personalisht e kensideroj njesoj pushtues,dhunues,e armik,si nje shka ortodox,si nje turk musliman,vepruan njesoj vetem ne kohe te ndryshme qikaq..feja e asnjerit spo me intereson.

sherri
30-01-12, 12:01
...

M' paska ardhe edhe mu "taksirati http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif....me me amninisitue e perjashtu :


Sherr , a e konsideron ti hero nje njeri qe masakron plus 30.000 bashkekombas te vet , per ēeshtje fetare ?


shkurt pergjegj , po -jo ???....
Moeter.kadale iher,vetem a i beson asaj sajese:qe paska macakrru aq shume bashkkombas,e dyta nje analist danez,e jep qe ai vet,pra Gjergji ka pre mbi 3,000 koka turqish....e tani te jep pergjegjeje :D

Alima
30-01-12, 12:05
Moeter.kadale iher,vetem a i beson asaj sajese:qe paska macakrru aq shume bashkkombas,e dyta nje analist danez,e jep qe ai vet,pra Gjergji ka pre mbi 3,000 koka turqish....e tani te jep pergjegjeje :D


...

Qy a i beson ?


Program dokumentar njeri , a nuk beson ti a ?


.... per turq e di edhe une , e mire ua ka ba deri diku , do dove qe kane pas qellime pushtimesh teritoriale e jo fetare ... !


a ta bi documenatrin e mandej vazhdoim?


qe prit te gjej !..

Alima
30-01-12, 12:06
...


Qe e gjeta :

http://www.youtube.com/watch?v=InWJtBn_MLU


... ndegjoje me vemendje prej minutes 2:47.

4peace
30-01-12, 12:08
...


Mu kone kalimeri , kish thane :- " uuuuu qiiiiiqe , mos je sufist" ?


.

Po, eshte e vertete.

Njerezit, sa here trullohen e s'dijne nga t'ia mbajne (te pergjigjen), gjithmone thone:

Ky eshte shiit apo Bullshit
Ky s'osht si na, prandaj eshte si ata
Ky po na kritikon, prandaj osht me ata qe na urrejne e na kane inatin...
Ky osht me Real-Madridin edhe e urren Barcelonen
Ky osht me PDK... e urren Vetvendosjen...
e perralla e masalla te ngjashme

Kete mund ta hetosh edhe neper forume qe 13-14 vite.

Nese nuk thone ashtu sic e permenda, ja fillojne me sha...

Ne te gjitha menyrat, njerezit percaktohen per punen me te lehte...
...ne vend qe ta fusin koken ne perdorim apo nese kujtohen se kane diku nje koke ku ka edhe pak tru... qe sherben...etj. etj.


*

Alima
30-01-12, 12:16
Po, eshte e vertete.

Njerezit, sa here trullohen e s'dijne nga t'ia mbajne (te pergjigjen), gjithmone thone:

Ky eshte shiit apo Bullshit
Ky s'osht si na, prandaj eshte si ata
Ky po na kritikon, prandaj osht me ata qe na urrejne e na kane inatin...
Ky osht me Real-Madridin edhe e urren Barcelonen
Ky osht me PDK... e urren Vetvendosjen...
e perralla e masalla te ngjashme

Kete mund ta hetosh edhe neper forume qe 13-14 vite.

Nese nuk thone ashtu sic e permenda, ja fillojne me sha...

Ne te gjitha menyrat, njerezit percaktohen per punen me te lehte...
...ne vend qe ta fusin koken ne perdorim apo nese kujtohen se kane diku nje koke ku ka edhe pak tru... qe sherben...etj. etj.


*


...


Reciprok , nga dy anet , tri kater pese ... aq sa jene te ndare njerezit ne grupe !


.... me shume keqardhje , por te mohohet madheria e Muhamedit alejhi selam dhe dallimi i tij nga Krijuesi prej te gjitha krijesave qe i ka kriju , nuk me pelqeu aspak !


e di ti se Ibrahimin e ka pas dost Allahu , e Muhamedin te dashur !


e di ti se kur ka shku ne Miraxh , Muhamedi alejhi selam ... kur i ka thene Xhibrili alejhi selam , tani ketu eshte kufiri im , une nuk mund te ngjitem me larte , pra me larte se ne qiellin e shtate , Muhamedi alejhi selam eshte perul me i zbathe kepucet , e Allahu i ka thene , mos , mos u zbathe ,Muhamedi alejhi selam tha , po Musait i ke then te zbathet kur ka hy ne token e shnejt per ti pranu fletushkat , Allahu i ka thene , ti nuk je si Musai , eja i dashuri im !... kije kujdes , se diēka nime , subahnAllah :((((
.

Alima
30-01-12, 12:33
...


Qe e gjeta :

http://www.youtube.com/watch?v=InWJtBn_MLU


... ndegjoje me vemendje prej minutes 2:47.


...

He , se s'ke aq e gjate video ... ku mbete tani Sherr ?


po a jo?


hero a jo ?


.

4peace
30-01-12, 12:43
...


Reciprok , nga dy anet , tri kater pese ... aq sa jene te ndare njerezit ne grupe !


.... me shume keqardhje , por te mohohet madheria e Muhamedit alejhi selam dhe dallimi i tij nga Krijuesi prej te gjitha krijesave qe i ka kriju , nuk me pelqeu aspak !


e di ti se Ibrahimin e ka pas dost Allahu , e Muhamedin te dashur !


e di ti se kur ka shku ne Miraxh , Muhamedi alejhi selam ... kur i ka thene Xhibrili alejhi selam , tani ketu eshte kufiri im , une nuk mund te ngjitem me larte , pra me larte se ne qiellin e shtate , Muhamedi alejhi selam eshte perul me i zbathe kepucet , e Allahu i ka thene , mos , mos u zbathe ,Muhamedi alejhi selam tha , po Musait i ke then te zbathet kur ka hy ne token e shnejt per ti pranu fletushkat , Allahu i ka thene , ti nuk je si Musai , eja i dashuri im !... kije kujdes , se diēka nime , subahnAllah :((((
.

Po aty e pata une fjalen: tek pelqyeshmeria.

Per fat te keq, gjerat nuk shkojne me pelqyeshmeri: e verteta eshte NJE, na pelqeu s'na pelqeu!

Une, thash nje here, ama ju s'po e mbani ne mend:
Une flas vetem per gjerat qe i di...
...me te cilat merrem shume, shume me intenzivisht...


...se sa disa tifoza ("navijaēa") te Barcelones, PyDyKy-se dhe klubeve te ndryshme fetare, sportive, kultorere e artistike...


*

sherri
30-01-12, 12:49
...


Qe e gjeta :

http://www.youtube.com/watch?v=InWJtBn_MLU


... ndegjoje me vemendje prej minutes 2:47.

poe e ndegjova me shume vemendje! po nuk muj marrim nje qendrim vetem me nje fakt,vetem me nje analiz te dikujt...historia e Gjergj kastriotit eshte shkruar e fol ne mia libra,te autorve shqipetar edhe te huaje.
edhe ne kete video ka gjana te verteta,e verteta eshte se luftrat ne ate kohe ishin kryesisht fetare,te "shenjta"ne emer te fes,edhe turqit ne emer te allahut e per allahun(kishe) tentuan te pushtojn europen.
Njerzimi ka psuar tmerre pikrisht permes ketyre luftrave te "shejta" nje deshmi por ate bylmezin,qe kishte dilema se flamuri qe kemi sot nuk eshte i kohes se Gjergj Kastriotit, mundet me pa edhe ne ket video.

Perndryshe, ne shkrimin qe u ba cak i ketyre polemikave:une nuk pash fyrje te shqiptarve,as te fes se tyre,secili e fyen fen e vet,me sielljet e qndrimet jonjerzore, ataqe e gjejn vehten aty,ne ato pershkrime le te ngushllohen disi,terapia nuk eshte zbullu ende per aso smundjesh.

Alima
30-01-12, 13:02
poe e ndegjova me shume vemendje! po nuk muj marrim nje qendrim vetem me nje fakt,vetem me nje analiz te dikujt...historia e Gjergj kastriotit eshte shkruar e fol ne mia libra,te autorve shqipetar edhe te huaje.
edhe ne kete video ka gjana te verteta,e verteta eshte se luftrat ne ate kohe ishin kryesisht fetare,te "shenjta"ne emer te fes,edhe turqit ne emer te allahut e per allahun(kishe) tentuan te pushtojn europen.
Njerzimi ka psuar tmerre pikrisht permes ketyre luftrave te "shejta" nje deshmi por ate bylmezin,qe kishte dilema se flamuri qe kemi sot nuk eshte i kohes se Gjergj Kastriotit, mundet me pa edhe ne ket video.

Perndryshe, ne shkrimin qe u ba cak i ketyre polemikave:une nuk pash fyrje te shqiptarve,as te fes se tyre,secili e fyen fen e vet,me sielljet e qndrimet jonjerzore, ataqe e gjejn vehten aty,ne ato pershkrime le te ngushllohen disi,terapia nuk eshte zbullu ende per aso smundjesh....

... turku kunder shqipetari , ... pastai shqipetari ( qai kastrioti ) kundrejt turkut ... po pine uje disi , .... ama , shqipetari kundrejt shqipetari , heeej masaker masive ... hmmmm


nejse sherr , ti mbaje hero , une ncuk ! ... kukullat si thaēi e goxha do tjere te lidhur me toja vatikani biri e dreēi , per mu asnjehere nuk munden me qene heroj , kurre e as atehere !


Ata jane qe na lane nen kembet e shtypjet e huaja , dhe edhe tani ne vazhdueshmeri ! ... Princi Vid , dhe perendimi , ngase sikur te behej sikur duhej te behej dhe si tha othomania ... motiiiii yhyhyhyyyyyyyy , moti ishim ne .... nejse !


ti nese vetem per nje moment sheh gjendjen e tanishme ne Kosove , Shqiperi , bote ... nese i sheh si lufta materialiste , teritoriale , etje etje ... gabon shume , shuuumeee .... eshte/jane lufta kryqezatash , sa asnjehere deri tani , por jo transparente sikur qe ishin dikur !


Klm , e Zoti syt ti qelt , amin !


.

.

sherri
30-01-12, 13:08
Tu falemnderit moetra Halime, t'pershendes me nje kenge te bukur...

apo! edhe ngushllme per te gjithe ata "shqiptar" qe ju bashkuan turkut kunder shqiptarit..e tani do i ka pre Gjergji,ca me ba :(

v7VU5SgV3gM

Alima
30-01-12, 13:10
Po aty e pata une fjalen: tek pelqyeshmeria.

Per fat te keq, gjerat nuk shkojne me pelqyeshmeri: e verteta eshte NJE, na pelqeu s'na pelqeu!

Une, thash nje here, ama ju s'po e mbani ne mend:
Une flas vetem per gjerat qe i di...
...me te cilat merrem shume, shume me intenzivisht...


...se sa disa tifoza ("navijaēa") te Barcelones, PyDyKy-se dhe klubeve te ndryshme fetare, sportive, kultorere e artistike...


*


...

ooo s' du me dite qasi senesh , s' du se s'du , qy !


du me dite aq sa e kame te lejuar , kaq !


Muhamedin e du me shume se krejt boten , pa ēak edhe vehten time ... ka fale Perendia gjithemon , e fale njerez te mire ... por ai ishte apart , ndrysh , tjeter ... dhe mesimet e tij nuk i shkel per njeri te gjalle ne faqe te dheut , Kaq !ti vazhdo lexo filozofi e thash e t' thame , .... ndoshta e ke mire , s' di une !

Budda ne esenc ishte njeri shume i mire , prijesi i Musait ne rruge e siper ( ai njeriu i urte ) ishte gjithashtu i mire , Isai alejhi selam dhe shuuuume e shuuume tjere ne histori kane qene njerez te mire , por per mua me i miri eshte Muhamedi alejhi selam !


aiiii...llafe pa llafe !


.

Alima
30-01-12, 13:14
Tu falemnderit moetra Halime, t'pershendes me nje kenge te bukur...

apo! edhe ngushllme per te gjithe ata "shqiptar" qe ju bashkuan turkut kunder shqiptarit..e tani do i ka pre Gjergji,ca me ba :(

v7VU5SgV3gM


...

A1 , u gezofsh !


por me masakru , nuk ka pas nevoj per me i konvertu njerezit ne diēka qe nuk kane deshte te konvertohen , ngase as ai nuk ka desht te konvertohet me dhune !


sen ai me i mire se ata qe e kane konvertu , nuk eshte .... dhunues sikur dhunuesit ! As me pake as me shume ! ... ky bile u mbet gjalle , e kane ushqy e kane rrite , e kan ushtru e forcu per jete , e ky ua ka keput kokat pa pike meshire vete shqipetareve !

.

4peace
30-01-12, 13:18
***

I hypem atit e mberrinem...
...tek Skenderbeu.

Dhe, si gjithmone, krijohen (se paku) dy taborre:
Kunder dhe Pro (pėr).

Skenderbeu nuk ka qene aq i madh sic e kemi mesuar nga librat e historise. Por nuk ka qene edhe aq i vogel, sic po perpiqen ta paraqesin disa me cdo kusht.

Megjithate, ne, meqe s'kemi pasur njerez (heronj) me te medhenj asaj kohe, prapseprap Skenderbeu na mbetet si me i madhi.

Kurse, sic thot fjala: "Nobody is perfect" (askush s'eshte i persosur), ashtu ka qene edhe me Skenderbeun: ka pasur anet e forta dhe te dobeta te tij.
Duhet te mesohemi nje here e pergjithmone se...
...mish pa koc(kė) nuk ka.

Sa i perket krimeve dhe ketij fare gazetarucit qe e ceken disa, une do ta citoj nje citat nga librat qe po m'i perqeshe Makreshi:
Ne librin Isis Unveiled citohet nje shkencetar/mendimtar i shquar i kohes, me emrin Max Müller, i cili thot:
"Nese pyesim per krimet e muslimaneve mund te themi se ka pasur krime nga ana a tyre. Mirepo, krimet e muslimaneve jane sa grimca e pluhurit te bere nga kryqezatat"


Kaq per ate qe eshte Bektesh (dhe merr vesh)!***

4peace
30-01-12, 13:22
...

ooo s' du me dite qasi senesh , s' du se s'du , qy !


du me dite aq sa e kame te lejuar , kaq !


.

Eh, po, nese s'don me dite...
...truse me ni vend apo sun p'e truse :rolleyes:
Mesohu, sepse trusja eshte pikerisht durimi, te cilin po na e predikon dhe i cili me se shumti po te mungon.

*

Alima
30-01-12, 13:42
Eh, po, nese s'don me dite...
...truse me ni vend apo sun p'e truse :rolleyes:
Mesohu, sepse trusja eshte pikerisht durimi, te cilin po na e predikon dhe i cili me se shumti po te mungon.

*

...

:rolleyes: .....


P'o truse , .....do tingellonte me mire !

Vazhdo ti me tenden e une me timen !


....te le me shendet !http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon6.gif


.

4peace
30-01-12, 14:47
*

Jemi te nėnforumi „Toleranca fetare“ me titull „Ēka ėshtė feja“.

Do tė flas pakėz lidhje me atė se pėr ēfarė na shėrben feja, pos tjerash.

Nė mesin e disa librave, tė cilat po m’i pėrqeshė Makreshi, pa i lexuar kurrnjėherė, ėshtė edhe njė libėr qė shkruan rreth iluzionit, me titull : “Glamour: A World Problem”. Nė gjithė librin kemi tė bėjmė, pra, me iluzionin si problem i gjithė botės.

Nėse e pėrkthejmė kėtė libėr nė gjuhė religjioze islame, bėhet fjalė pėr xhihadin, luftėn qė duhet bėrė kundėr iluzioneve. Sepse kjo ėshtė pengesė e ēdo njeriu, veēanėrisht e njerėzve mė pak tė zhvilluar, siē ėshtė shumica e njerėzimit.
Ka dhe mjaft literaturė islame ku flitet pėr xhihadin. Xhihadin e vėrtetė. Xhihadi i vėrtetė ėshtė lufta me vetvehten. Kjo dhe quhet Xhihadi i Madh.
Lufta mė e madhe, pra, duhet bėrė kundėr emocioneve. Sepse pikėrisht emocionet janė dhe iluzion. Nėn Iluzion/Emocion nėnkuptojmė: gėzimin, hidhėrimin, dėshirėn pėr tė pasur a bėrė diēka qė nė realitet ėshtė e paarritshme, admirimin, tifozėrinė (“navijaēllėkun”)...

Ai qė thot, brohoritė, virrė e piskatė… “Unė e dua Muhammedin dhe pėr tė e jap edhe jetėn”, nuk mund tė quhet nė asnjė mėnyrė musliman, pa marrė parasysh se ēka punon a vepron apo a falet (bėn namaz), agjėron… etj. Ai person s’ėshtė gjė tjetėr pos “navijaē”, idhujtar, tifoz… i Profetit Muhammed. Ėshtė gjithashtu mė tepėr muhamedan se musliman. Dhe, me kėtė gjė, jo qė i shėrben (pėr tė mirė) fesė sė vet, porse edhe e dėmton atė nė masė shumė tė madhe. Pėr fat tė keq, numri i tyre ėshtė shumė i madh.

Kėta nuk kanė fare dallim nga militantėt partiak ( qė bėrtasin:“Thaēi mė i miri”, “Albini mė i miri…”,, nga tifozėt sportiv (Barcelona mė e mira. Tė gjitha klubet tjera janė m…), adhuruesit e shkencės (tė cilėt nuk kanė njė fije lidhjeje me shkencėn) e kėshtu me radhė.

Prandaj, si nė ēdo lėmi, ashtu edhe nė lėminė e religjionit, ėshtė mė e preferueshme tė mėsohen (sė pakut) gjėrat elementare drejtė se sa pėr vite e decenie me mbetė asgjė tjetėr pos tifoz, “navijaē”, idhujtar…Pėr arsyen e thjeshtė se kjo gjė nuk i ndihmon, nė rend tė parė, atij personi dhe, nė rend tė dytė, as religjionit, tė cilit i takon.

Mbrotja e njė feje, nė kėtė rast fesė Islame…
…me deklarata bombastike, me brohoritje, me virrje, me piskamje… s’ėshtė gjė tjetėr pos: iluzion, idhujtari… mjegull qė tė lė mbrapa, nė vend qė tė pėrparosh, qoftė edhe njė cm, gjat jetės sate.Mėsohuni, pra, tė ushtroni Xhihadin e Madh. Ėshtė si pėr tė mirėn tuaj, ashtu edhe pėr rrethin ku jetoni…
…nė vend qė unė t’ju dukem juve si pengesė, si kritikues (i pavend) apo si pėrfaqėsues i diēkaje (shiit, buddhist, krishterė e pallavra tjera) qė juve nuk iu shkon pėr shtati.


Pra, shoku Makresh, ekzisojnė edhe libra ku s'ka kundėrshti me Islamin, por shprehjet janė tė ndryshme! Asgjė tjetėr!


*

premium
30-01-12, 14:52
Jo Alima , Feja nuk ėshtė gazetė ditore tė shprehim diturin si tė dojmė jo me tė temin , jo me tė tonin .
Ligjerata e Kur'anit nuk ndryshon absolutisht.
Pėr tė mėsuar fejėn reale , Allahu na zbriti librin ma e shenjtė , ALLAHU na dha sytė e dijurin tė lexojmė e tė vėrtetojmė realitetin e jo tė ndijmė nga tė tjerėt.

Hajra
30-01-12, 14:59
Hajrush,fen,kombin,identitetin...e shane e ule vet ai njeri i cili ju takonketyre perkatsive,nese sillemi si jo njerz!ne e shajm vet shiptarin!? se tjetri na thot uh....e shqiptarit, nese ai muslimani sillet si jo njeri,tjetri e shane,nese turqit jan sjell me kombin si jo njerz,si pushtues,si asimilues,une e ai tjetri ju thot:.......me fe me cka kane.

..e qe mos me zgjat me keto budallakina, une personalisht e kensideroj njesoj pushtues,dhunues,e armik,si nje shka ortodox,si nje turk musliman,vepruan njesoj vetem ne kohe te ndryshme qikaq..feja e asnjerit spo me intereson.


.......secili qe merr paftyrsin te fyej 90% te popullit qe pretendon se i takon ose perpiqe te jet superior ndaj ti, ai eshte i krisur ose nuk eshte pjes e atij populli.
Pushtusi ka vetem nje emer, pa marre parasyshe nga cila ane vjen ai, gjdo gje ka ane pozitive dhe negative. Feja Islame nuki ka rrenjet ne turqi por dikund tjeter siq e kan edhe fete tjera monoteiste. Pra duke u nis nga fakti qe jetoim ne shekullin 21, besoj qe eshte mese e duhur qe njerezit te dine te dallojn fene me kombin dhe me politikat ditore. Sa i perket Skenderbeut mendoi qe nese ka dyshime duhet te mirren njerzit kompetent siq jan historianet sepse nuk munde te pranohet ose te urrehet nje figur kombetare duke u bazu ne nje video dy minuteshe. Feja eshte fe ndersa heronjet jane heronje, Sekenderbeu e ka luftu pushtusin turk, ndersa ju po e luftoni besimin e popullit tuaj.

Alima
30-01-12, 15:11
Jo Alima , Feja nuk ėshtė gazetė ditore tė shprehim diturin si tė dojmė jo me tė temin , jo me tė tonin .
Ligjerata e Kur'anit nuk ndryshon absolutisht.
Pėr tė mėsuar fejėn reale , Allahu na zbriti librin ma e shenjtė , ALLAHU na dha sytė e dijurin tė lexojmė e tė vėrtetojmė realitetin e jo tė ndijmė nga tė tjerėt.


...

Po ēka me i ba more une , qy !


ti grah gjithkush me t veten ... une s' muj e rrehi tash as me u sha se kame mendjen ....

Filozofit e mendimet individuale , jane te ndaluara qe milion here po thome ... ma shume s' muj boj ...


sefte po nij qe "paska njerez ma te mire se Muhamedi , sene me te larta se Islami , dijetare me te mire se dijetaret Islam ... tyben s' di ēka me i ba kujt , qy !.... edhe plus me te thane s ' je musliman nese e done Muhamedin , .... subhanAllah , subhanAllah .... sa delikate eshte qeshtja e perjashtimit prej Islami , apo shpallja e dikujt murted !!!


.

Zero Cool
30-01-12, 15:20
Ēka ėshtė Feja, sipas Frojdit :


Sigmund Freud i lindur mė 6 maj, 1856 nė Freiberg.

Freudi besonte se religjioni ishte shprehje e neurozave psikologjike dhe e ankthit tė nėnvetėdijshėm. Nė shkrime tė ndryshme tė tij, ai sugjeronte se religjioni ishte njė pėrpjekje pėr kontrollimin e Kompleksit tė Edipit, njė mjet pėr strukturizimin e grupeve sociale, njė plotėsim i dėshirave, njė deluzion infantil dhe njė pėrpjekje pėr ta kontrolluar botėn e jashtme.

Thėnje tė Frojdit per fenė:

"Religjioni ėshtė njė iluzion, qė e merr fuqinė e vet nga fakti qė pėrputhet me dėshirat tona instinktive."
"Religjioni mund tė krahasohet me njė neurozė fėmijėrie."
"Religjioni ėshtė njė pėrpjekje qė tė kontrollohet bota sensorike, ku jemi vendosur, me anė tė botės sė dėshirave, tė cilėn e kemi zhvilluar brenda nesh, si rezultat i nevojave biologjike dhe psikologjike”

Makresh
30-01-12, 15:23
*

Jemi te nėnforumi „Toleranca fetare“ me titull „Ēka ėshtė feja“.

Do tė flas pakėz lidhje me atė se pėr ēfarė na shėrben feja, pos tjerash.

Nė mesin e disa librave, tė cilat po m’i pėrqeshė Makreshi, pa i lexuar kurrnjėherė, ėshtė edhe njė libėr qė shkruan rreth iluzionit, me titull : “Glamour: A World Problem”. Nė gjithė librin kemi tė bėjmė, pra, me iluzionin si problem i gjithė botės.

Nėse e pėrkthejmė kėtė libėr nė gjuhė religjioze islame, bėhet fjalė pėr xhihadin, luftėn qė duhet bėrė kundėr iluzioneve. Sepse kjo ėshtė pengesė e ēdo njeriu, veēanėrisht e njerėzve mė pak tė zhvilluar, siē ėshtė shumica e njerėzimit.
Ka dhe mjaft literaturė islame ku flitet pėr xhihadin. Xhihadin e vėrtetė. Xhihadi i vėrtetė ėshtė lufta me vetvehten. Kjo dhe quhet Xhihadi i Madh.
Lufta mė e madhe, pra, duhet bėrė kundėr emocioneve. Sepse pikėrisht emocionet janė dhe iluzion. Nėn Iluzion/Emocion nėnkuptojmė: gėzimin, hidhėrimin, dėshirėn pėr tė pasur a bėrė diēka qė nė realitet ėshtė e paarritshme, admirimin, tifozėrinė (“navijaēllėkun”)...

Ai qė thot, brohoritė, virrė e piskatė… “Unė e dua Muhammedin dhe pėr tė e jap edhe jetėn”, nuk mund tė quhet nė asnjė mėnyrė musliman, pa marrė parasysh se ēka punon a vepron apo a falet (bėn namaz), agjėron… etj. Ai person s’ėshtė gjė tjetėr pos “navijaē”, idhujtar, tifoz… i Profetit Muhammed. Ėshtė gjithashtu mė tepėr muhamedan se musliman. Dhe, me kėtė gjė, jo qė i shėrben (pėr tė mirė) fesė sė vet, porse edhe e dėmton atė nė masė shumė tė madhe. Pėr fat tė keq, numri i tyre ėshtė shumė i madh.

Kėta nuk kanė fare dallim nga militantėt partiak ( qė bėrtasin:“Thaēi mė i miri”, “Albini mė i miri…”,, nga tifozėt sportiv (Barcelona mė e mira. Tė gjitha klubet tjera janė m…), adhuruesit e shkencės (tė cilėt nuk kanė njė fije lidhjeje me shkencėn) e kėshtu me radhė.

Prandaj, si nė ēdo lėmi, ashtu edhe nė lėminė e religjionit, ėshtė mė e preferueshme tė mėsohen (sė pakut) gjėrat elementare drejtė se sa pėr vite e decenie me mbetė asgjė tjetėr pos tifoz, “navijaē”, idhujtar…Pėr arsyen e thjeshtė se kjo gjė nuk i ndihmon, nė rend tė parė, atij personi dhe, nė rend tė dytė, as religjionit, tė cilit i takon.

Mbrotja e njė feje, nė kėtė rast fesė Islame…
…me deklarata bombastike, me brohoritje, me virrje, me piskamje… s’ėshtė gjė tjetėr pos: iluzion, idhujtari… mjegull qė tė lė mbrapa, nė vend qė tė pėrparosh, qoftė edhe njė cm, gjat jetės sate.Mėsohuni, pra, tė ushtroni Xhihadin e Madh. Ėshtė si pėr tė mirėn tuaj, ashtu edhe pėr rrethin ku jetoni…
…nė vend qė unė t’ju dukem juve si pengesė, si kritikues (i pavend) apo si pėrfaqėsues i diēkaje (shiit, buddhist, krishterė e pallavra tjera) qė juve nuk iu shkon pėr shtati.


Pra, shoku Makresh, ekzisojnė edhe libra ku s'ka kundėrshti me Islamin, por shprehjet janė tė ndryshme! Asgjė tjetėr!


*

S'na tregove prap, se per ēfar na sherben feja o shoku 4Peace ?

A i merre hic parasysh hadithėt ?... qe kompleton gjysmėn e fesė.. A e merr parasysh faktin kur Teozofia has ne kundėrshtim me Kur'anin (pra, fjalėn e Zotit) ?

Nese dikush te thote ; "Un per Muhamedin a.s., e jap edhe jetėn", gjeja me e URTĖ, qe mund te ben nje i URTĖ, eshte te pyet, e pse ti e jep jetėn per Muhamedin a.s. ? ... dhe vetem pasi te jipet pergjigjja, mund ta kuptosh, qe dallimi mes partizanteve te hashimit/rugoves, dhe atyre qe e duan dhe e respektojn te derguarin e Zotit,.... kan dallim si nata me diten !

Un jam dakord qe s'duhet paragjyku, por kur ti vet e ben nje gje te till, atehere si te bejm debat dhe te flasim per Xhihadin shpirteror, qe eshte luftė kunder vetes, dhe kjo luft si duket eshte humbur ? Ka libra qe se kundershtojn Islamin, por ne pergjithesi, ka teori, sekte, e besime qe jan futut ne nje thes, dhe metisazhi i ketyre besimeve,.... bie ndesh me te gjitha besimet, si islami kunder besimeve tjera,... e anasjelltas si krishterizmi me besimet e tjera (edhe me Islamin).

Shpetimtarin qe hebrenjt e presin, eshte Isa a.s., mesija qe te krishteret e presin,.. eshte Muhamedi a.s. ! (Keshtu disi u pate shpreh para 5/6 viteve) Kurse Mehdia qe po e presim,..... ende s'po duket ne horizont ! Tani, nese dikush mohon hadithėt, si mund te na flas e te na filozofon per Imam Mehdijen ?!

Kjo jete mbetėt kalimtare sipas fjaleve te Isės a.s. ne Kur'an. Ata qe mbajn shpresa se kan kuptuar filozofin hyjnore (pra, per mos me then logjiken e t'menduarit t'Allahut), nuk i ngjan asgjeje tjeter pos nje iluzioni (sipas mendimit tim, sigurisht) prandaj,... : "Veproni, All-llahu do ta shohė veprėn tuaj, edhe i dėrguari i Tij e besimtarėt, e mė vonė do tė ktheheni te njohėsi i tė fshehtės dhe tė dukshmes, e do t'ju njoftojė pėr atė qė vepruat". 9:105

Dhe keto qe po i shkruajm ketu, kan nje ēmim, kan nje vler ! E nuk po flasim vetem "pallavra", sa per te mos qen dakord me ty.

.... ps : Pėr ēfar na sherben feja, nese tere egzistencen e besimit ton, ia kushtojm pritjes se imam Mehdijes ?!

Tung,

Zero Cool
30-01-12, 15:25
Thėnie pėr fenė:

Lukreci: "Frika ka krijuar perėnditė."


St Augustine: "Ose Zoti nuk mund ta eliminojė tė keqen, ose nuk do; Nėse nuk mundet, atėherė nuk ėshtė i gjithėfuqishėm ; Nėse nuk do, atėherė nuk ėshtė mirėdashės".

Albert Ajnshtajn:
"Mua mė ngjan se ideja e njė perėndie personale ėshtė njė koncept antropologjik tė cilin nuk mund ta marr seriozisht. Unė gjithashtu nuk mund tė imagjinoj ndonjė vullnet apo synim jashtė sferės njerėzore... Shkenca ėshtė akuzuar pėr shkatėrrimin e moralit, por kjo akuzė ėshtė e padrejtė. Sjellja etike e njeriut duhet bazuar nė mėnyrė efektive tek simpatia, edukimi, si dhe lidhjet dhe nevojat sociale ; nuk ėshtė e nevojshme baza fetare. Ne fakt, njeriu do te ishte nė njė gjendje mjerane nėse do te duhej tė kufizohej nga frika e ndėshkimit dhe shpresa pėr shpėrblimin pas vdekjes."


"Fjala Zot pėr mua s'ėshtė asgjė mė tepėr sesa njė shprehje dhe frutė i dobėsisė njerėzore, Bibla njė koleksion i legjendave tė nderuara por sidoqoftė primitive, dhe nė ēdo rast tepėr fėmijėnore. Nuk ka ndonjė interpretim sado tė rafinuar qė ta ndryshojė (pėr mua) kėtė gjė."


Isaac Asimov: "T'i dorėzohemi injorancės dhe ta quajmė Zot ka qenė pėrherė e parakohshme, dhe akoma edhe sot ėshtė e parakohshme."


Dan Fouts: "Unė jam poliateist ; janė tė shumta Perėnditė nė e tė cilat unė nuk besoj."


Douglas Adams: "Unė refuzoj tė provoj se ekzistoj", thotė Zoti, "sepse prova mohon besimin, dhe pa besim unė jam asgjė."


Thomas Edison: "Nuk kam parė asnjėherė ndonjė shenjė provash shkencore pėr idetė fetare tė Ferrit dhe Parajsės, pėr jetėn e ardhshme tė njerėzve, ose tė ndonjė Zoti personal. Pėr sa i pėrket fesė sė sotme, ėshtė njė fallcitet i mallkuar... Feja ėshtė e tėra kotėsi."


Ēka ėshtė Feja, sipas Frojdit :


Sigmund Freud i lindur mė 6 maj, 1856 nė Freiberg.

Freudi besonte se religjioni ishte shprehje e neurozave psikologjike dhe e ankthit tė nėnvetėdijshėm. Nė shkrime tė ndryshme tė tij, ai sugjeronte se religjioni ishte njė pėrpjekje pėr kontrollimin e Kompleksit tė Edipit, njė mjet pėr strukturizimin e grupeve sociale, njė plotėsim i dėshirave, njė deluzion infantil dhe njė pėrpjekje pėr ta kontrolluar botėn e jashtme.

Thėnje tė Frojdit per fenė:

"Religjioni ėshtė njė iluzion, qė e merr fuqinė e vet nga fakti qė pėrputhet me dėshirat tona instinktive."
"Religjioni mund tė krahasohet me njė neurozė fėmijėrie."
"Religjioni ėshtė njė pėrpjekje qė tė kontrollohet bota sensorike, ku jemi vendosur, me anė tė botės sė dėshirave, tė cilėn e kemi zhvilluar brenda nesh, si rezultat i nevojave biologjike dhe psikologjike”

premium
30-01-12, 16:04
Ende njerėzit mendojnė , ilustrojnė se feja qenka njė qėshtje private , qenka inponim , qenka iluzion etj.
ndėrsa kuptohet se shkenca ka vendin nė fe pėr bashkpunim , pėrkrahėsi i shkencės ėshtė feja , nė fakt ēdo teori e ēdo shkencė mė nė fund ėshtė mbėshtetur nė ligjin e fejės , konkretisht sot e ksaj dite edhe tė krishterėt praktikojnė shkencėn e gjetur nga Kur'ani , njė bazė pėr lehtėsim kan gjetur nė Kur'anin fisnik .

4peace
30-01-12, 16:36
S'na tregove prap, se per ēfar na sherben feja o shoku 4Peace ?

A i merre hic parasysh hadithėt ?... qe kompleton gjysmėn e fesė.. A e merr parasysh faktin kur Teozofia has ne kundėrshtim me Kur'anin (pra, fjalėn e Zotit) ?.... ps : Pėr ēfar na sherben feja, nese tere egzistencen e besimit ton, ia kushtojm pritjes se imam Mehdijes ?!

Tung,

Ti a s'e lexove fare apo s'more vesh hiē.

Feja meson se si duhet te jetojme...
...e jo si te urrejme, te merreme me gjera te kota.

Une e permenda Xhihadin...
...ty s't'paska hy kurxho n'vesh (apo t'ka hy n'njoni e t'ka dale prej tjetrit) :biggrin:

A e ke lexuar ndonjehere Hadithin, i cili thot:" I Derguari i All-llahut ka thene se dreqi/shejtani eshte (mbrenda) ne ju".
Nejse, ndoshta e ke ndegjue ama s'e ke kuptue (hic bre s'po kupton, qy)
Kjo, sic thash, ka t e beje me iluzionin, emocionet, epshet...armiku me i madh i cdo individi (Lufta kunder vetes, te cilen prap s'e paske kuptue).
Kur mesohesh (ben Xhihadin e madh) t'i kontrollosh sa me shume emocionet (epshet) aq me lehte e ke t'i shohesh gjerat me reale, boten ta kuptosh sic duhet... Kjo dhe eshte sabri/durumi. Durimi s'eshte durim nese duron qytek, grushta edhe boksa... por durimi eshte vetpermbatje, kontrollim i emocioneve/epsheve, ikje/largim nga iluzionet...

As per kete tifozllekun s'paske kuptuar asgje. Pse be nime? :tongue:

Shoku, tifozlleku eshte tifozllek dhe ska dallim a ben ti tifo per Muhammedin, Albinin, Thacin, Rugoven, Barcelonen... Ajo eshte idhujtari dhe pike. Se a te perqen ty apo jo, kujt po i...

Gjithashtu, feja nuk praktikohet as duke pritur ndonje te madh, e pastaj per t'i shkuar mbrapa (prap behet tifozllek, idhujtari). Por duhet te punohet, veprohet... Te besh mire (ndihmosh), t'i luftosh te keqiat e tua (se pari)[Xhihadi i madh]...
Dhe as duke imituar, sepse edhe vet imitimi eshte idhujtari. Sepse vet iluzioni eshte idhujtari.

Feja s'eshte fe me t'vikatme, piskatme, virrme... por eshte pune. Pune dhe jo aq e lehte.


Etc. etc. etc.

P.S.
Edhe pse ende nuk ia din kuptimin fjales Teozofi:
Teozofia s'mund te jet kurrnjehere ne kundershtim me Kur'anin.
A e din perse?
Sepse, kur thua ashtu, eshte njesoj sikur kur thua: "All-llahu eshte ne kundershtim me All-llahun"


*

Makresh
30-01-12, 16:48
Apet s'po pajtona :biggrin:

Qe pse :

- Me nje an, thua ti ndihmosh njerzimit, te besh mir, ti kontrollosh epshet, emocionet, ndjenjat dhe te veprosh me urtesi,... deri ketu, dakord, dhe s'eshte dicka e re qe po na meson.

- Ne tjetren an,.. thua qe ta duash Muhamedin a.s., dhe ta mbrosh ate, qenka idhujtari ?! Muhamedi a.s. duhet me shume se nena dhe i ati, me shume se cdo kush tjeter, me shume se vetja e me shume se jeta. Kjo s'ka te ben me idhujtari, sepse idhujtaria me sa di un,. ka tjeter kuptim. E nese nuk e don Muhamedin a.s., dhe vepron vetem sipas Kur'anit duke injoru te derguarin e Zotit,... kot e synon xhenetin.

Ke hadithe me dashurin e Profetit a.s., s'di sa ka efekt nese i citoj ketu.

Makresh
30-01-12, 16:52
P.S.
Edhe pse ende nuk ia din kuptimin fjales Teozofi:
Teozofia s'mund te jet kurrnjehere ne kundershtim me Kur'anin.
A e din perse?
Sepse, kur thua ashtu, eshte njesoj sikur kur thua: "All-llahu eshte ne kundershtim me All-llahun"


*

Ja ēfar thash per kete pune : ... Ata qe mbajn shpresa se kan kuptuar filozofin hyjnore (pra, per mos me then logjiken e t'menduarit t'Allahut) .... faktikisht, kan para-dėshtuar. Ne si njerez kem problem te filozofojm, e lere me sikur te ishim "Zot" !!!

4peace
30-01-12, 17:16
Apet s'po pajtona :biggrin:

Qe pse :

- Me nje an, thua ti ndihmosh njerzimit, te besh mir, ti kontrollosh epshet, emocionet, ndjenjat dhe te veprosh me urtesi,... deri ketu, dakord, dhe s'eshte dicka e re qe po na meson.

- Ne tjetren an,.. thua qe ta duash Muhamedin a.s., dhe ta mbrosh ate, qenka idhujtari ?! Muhamedi a.s. duhet me shume se nena dhe i ati, me shume se cdo kush tjeter, me shume se vetja e me shume se jeta. Kjo s'ka te ben me idhujtari, sepse idhujtaria me sa di un,. ka tjeter kuptim. E nese nuk e don Muhamedin a.s., dhe vepron vetem sipas Kur'anit duke injoru te derguarin e Zotit,... kot e synon xhenetin.

Ke hadithe me dashurin e Profetit a.s., s'di sa ka efekt nese i citoj ketu.

Ti e me te vertete nuk kupton shqip apo s'po ta rroke kerkah antena?

O shok,
Asnje Pejgamber s'ka nevoje t'i vraposh mbrapa (si langua) duke brohorite: "Oh sa shume te dua". Ai s'ka nevoje per publik qe i duartrokasin (rrahin shuplaka) apo shkruajne pankarta: "O sa shume te dua".
Qellimi primar (qe s'po ta rroke kurqysh) eshte me be ashtu sic thot ai e jo sic ben ai. Me e msue mesimin qe ta ka ligjerue.
Shkuarja mbrapa tij, imitimi, tifozeria, adhurimi i panevojshem eshte IDHUJTARI.

Edhe herave tjera thu'j: "S'po t'kuptoj. Shpjegoma edhe nje here" e jo "ke ra n'kundershtim..." e sene vene...

*


*

Makresh
30-01-12, 17:36
Ti e me te vertete nuk kupton shqip apo s'po ta rroke kerkah antena?

O shok,
Asnje Pejgamber s'ka nevoje t'i vraposh mbrapa (si langua) duke brohorite: "Oh sa shume te dua". Ai s'ka nevoje per publik qe i duartrokasin (rrahin shuplaka) apo shkruajne pankarta: "O sa shume te dua".
Qellimi primar (qe s'po ta rroke kurqysh) eshte me be ashtu sic thot ai e jo sic ben ai. Me e msue mesimin qe ta ka ligjerue.
Shkuarja mbrapa tij, imitimi, tifozeria, adhurimi i panevojshem eshte IDHUJTARI.

Edhe herave tjera thu'j: "S'po t'kuptoj. Shpjegoma edhe nje here" e jo "ke ra n'kundershtim..." e sene vene...

*


*

Nejse de, s'pate nevoje mu perserit per s'disaten her, un te kuptova shume mir dhe po ta perseris per s'disaten here qe edhe ti ta kuptosh, se : GABIM e ke !!

Tash mos me cito mua, por cito vetem ajetin kuranor qe do ta postoj, e tani bere nje monolog me veten, ose me Zotin duke harruar qe je duke folur me makreshin.

Thuaj: Nėse e doni All-llahun, atėherė ejani pas meje qė All-llahu tė ju dojė, tķju falė mėkatet tuaja, se All-llahu ėshtė qė fal shumė, mėshiron shumė. (Ali-Imran 31) (Dhe nuk eshte fjala mi shkue si pa krye, pas)

Thuaj (o i dėrguar): ģNė qoftė se etėrit tuaj, vėllezėrit tuaj, bashkėshortet tuaja, farefisi juaj, pasuria qė e fituat, tregėtia qė frikoheni
se do tė dėshtojė, vendbanimet me tė cilat jeni tė kėnaqur, (tė gjitha kėto) janė mė tė dashura pėr ju se All-llahu, i dėrguari i Tij dhe lufta pėr nė rrugėn e Tij, atėherė, pritni derisa All-llahu tė sjellė vendimin e Tij. All-llahu nuk vė nė rrugėn e drejtė njerėzit e prishur. (El-Tewbe 24)

Mos e merr personale, dhe kontrollo xhihadin shpirteror, duke na treguar se si i quan Zoti njerezit per te cilt, Muhamedi a.s. nuk eshte i dashur per ta ? ---- tė prishur ?! Me demek, ēka ?!

4peace
30-01-12, 17:47
*


E qysh po i bje tash?
Hajde shpjegoma se s'po "marr vesh".
Shpeshhere, shume shpesh, teper shpesh...
...po habitem se si mundeni me argumentue dicka kur ai argument flet pikerisht kunder jush?!
Une askund nuk lexova (ne asnjerin nga Ajetet) ku thuhet se duhet shkuar si i marre pas Pejgamberit.
Ndoshta ti i ke syte me te medhenj dhe sheh gjera qe une s'po i shoh dot :eek:*

Artisti
30-01-12, 17:51
I nderuari 4peace, tė lumtė, tė lumtė, tė lumtė!


E shkreha qė Makreshi ka me mi jep do boxa pėr kėto fjalė po ēka mi bė, kur e ke me tė drejtė e ke me tė drejtė, pikė.

Edhe njėherė tė lumtė pėr shkrimet qė solle kėtu dhe posaēėrisht pėr spjegimet qė shumė thjeshtė dhe logjikisht ke bėrė.Me respekt tė veēant


Artisti

Alima
30-01-12, 22:56
Thuaj: Nėse e doni All-llahun, atėherė ejani pas meje qė All-llahu tė ju dojė, tķju falė mėkatet tuaja, se All-llahu ėshtė qė fal shumė, mėshiron shumė. (Ali-Imran 31) (Dhe nuk eshte fjala mi shkue si pa krye, pas)

Thuaj (o i dėrguar): Nė qoftė se etėrit tuaj, vėllezėrit tuaj, bashkėshortet tuaja, farefisi juaj, pasuria qė e fituat, tregėtia qė frikoheni
se do tė dėshtojė, vendbanimet me tė cilat jeni tė kėnaqur, (tė gjitha kėto) janė mė tė dashura pėr ju se All-llahu, i dėrguari i Tij dhe lufta pėr nė rrugėn e Tij, atėherė, pritni derisa All-llahu tė sjellė vendimin e Tij. All-llahu nuk vė nė rrugėn e drejtė njerėzit e prishur. (El-Tewbe 24)

?!...


Per ate qe ka iman , mjaftojne vetem keto dy ajete ... te mos flasim per edhe shume ajete e ahdithe tjera , me po te njejten porosi !


Allahu te shperblefte Makresh !


.

Makresh
31-01-12, 00:56
I nderuari 4peace, tė lumtė, tė lumtė, tė lumtė!


E shkreha qė Makreshi ka me mi jep do boxa pėr kėto fjalė po ēka mi bė, kur e ke me tė drejtė e ke me tė drejtė, pikė.

Edhe njėherė tė lumtė pėr shkrimet qė solle kėtu dhe posaēėrisht pėr spjegimet qė shumė thjeshtė dhe logjikisht ke bėrė.Me respekt tė veēant


Artisti


Ti pos qe je duke i'ber lajka, s'ia ke as iden se per ēka behet fjala.

PS: 4Peace, asnjeher askushi s'ka pretenduar qe duhet shkuar si i marr pas Pejgamberit. I gjeta do tema qe i kishe hap para ca vite, cka besoj qe sikur te te jipte mundesia serish, nuk do ti kishe hapur sot, sidomos temen e Harun Jahjes rreth Imam Mehdiut., dhe ne temat qe ke hap, mund te shohim se si ke evoluar :))


PSS : Alima, amin edhe ty si dhe gjithe besimtaret inshAllah. Muhamedi a.s., mbetet Profeti me i rendesishem i gjithe historis njerzore, dhe s'ka pas, s'ka, dhe s'do kete kurre njeri superior ndaj Muhamedit s.a.w.s., pasiqe poziten e tij, eshte vet Zoti i cili e ka ngrit ne graden me te lart duke i'a besuar misionin me te rendesishem te njerzimit.

Murgesha
31-01-12, 01:25
Ti pos qe je duke i'ber lajka, s'ia ke as iden se per ēka behet fjala.

PS: 4Peace, asnjeher askushi s'ka pretenduar qe duhet shkuar si i marr pas Pejgamberit. I gjeta do tema qe i kishe hap para ca vite, cka besoj qe sikur te te jipte mundesia serish, nuk do ti kishe hapur sot, sidomos temen e Harun Jahjes rreth Imam Mehdiut., dhe ne temat qe ke hap, mund te shohim se si ke evoluar :))


PSS : Alima, amin edhe ty si dhe gjithe besimtaret inshAllah. Muhamedi a.s., mbetet Profeti me i rendesishem i gjithe historis njerzore, dhe s'ka pas, s'ka, dhe s'do kete kurre njeri superior ndaj Muhamedit s.a.w.s., pasiqe poziten e tij, eshte vet Zoti i cili e ka ngrit ne graden me te lart duke i'a besuar misionin me te rendesishem te njerzimit.


Makresh me kėnd fliste Muhammedi, kur i transmetoheshin shpalljet?

Makresh
31-01-12, 01:32
Makresh me kėnd fliste Muhammedi, kur i transmetoheshin shpalljet?Me Xhibrilin a.s. (Melek/Engjull, e jo njeri).

Murgesha
31-01-12, 01:38
Me Xhibrilin a.s. (Melek/Engjull, e jo njeri).


Pra Xhibrili (pa a.s se ai nuk njihet si profet por si engjull) qenka mėsuesi, dhe jo vetėm i Muhammedit po i tė gjithė profetėve, logjikisht po del se paska qenė njė mėsues mė i dijshėm se tė gjithė profetėt.

Alima
31-01-12, 01:48
Pra Xhibrili (pa a.s se ai nuk njihet si profet por si engjull) qenka mėsuesi, dhe jo vetėm i Muhammedit po i tė gjithė profetėve, logjikisht po del se paska qenė njė mėsues mė i dijshėm se tė gjithė profetėt.


...

Pse moj po me len pa gjume ? http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif


Xhibrili alejhi selam ( ngase edhe melekeve u ipet selam , edhe muslimaneve njeri , jo vetem profeteve ) .... nuk ka qene mesues , por transmetues i mesimeve ... Meleket jane vetem sherbetore te perulur te Allahut ! Ata nuk pyesin pse , ēka si , jo bane , jo s ' bane ... ndaj jane melek ... dhe nje njeri i urte krahasohet me nje melek ( krahasohet ne kontekstin kur bie fjala per lavd dike) !


.

Makresh
31-01-12, 01:50
Pra Xhibrili (pa a.s se ai nuk njihet si profet por si engjull) qenka mėsuesi, dhe jo vetėm i Muhammedit po i tė gjithė profetėve, logjikisht po del se paska qenė njė mėsues mė i dijshėm se tė gjithė profetėt.

:rolleyes: ,.. qenke ne form sonte :)

Asi,

Cka nenkupton ti si "me i dijshem" ? Sepse un e di qe Xhibrili a.s. ishte vetem transmetues i fjaleve te Zotit, e nuk ishte edhe autor i Kur'anit. Apo e ke mesuar ndryshe ?! S'di jo, vec po pyes.

Murgesha
31-01-12, 01:57
...

Pse moj po me len pa gjume ? http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif


Xhibrili alejhi selam ( ngase edhe melekeve u ipet selam , edhe muslimaneve njeri , jo vetem profeteve ) .... nuk ka qene mesues , por transmetues i mesimeve ... Meleket jane vetem sherbetore te perulur te Allahut ! Ata nuk pyesin pse , ēka si , jo bane , jo s ' bane ... ndaj jane melek ... dhe nje njeri i urte krahasohet me nje melek !


.

Po ti mos rri pa gjum moj.:tongue: Nejse nuk e paskam ditur qė edhe engjujve ju takon prapashtesa a.s po mbasi po thu ti po e marr qashtu, bile mbasi edhe njerėzve po bajka me i pėrshėndet qashtu thuamė motėr tė paqa se sa herė ta pėrmnedi emrin i shkruaj, pėr dy germa e njė pikė mos mė kurse tė lutem :smile:

Murgesha
31-01-12, 02:02
:rolleyes: ,.. qenke ne form sonte :)

Asi,

Cka nenkupton ti si "me i dijshem" ? Sepse un e di qe Xhibrili a.s. ishte vetem transmetues i fjaleve te Zotit, e nuk ishte edhe autor i Kur'anit. Apo e ke mesuar ndryshe ?! S'di jo, vec po pyes.

O tybe asgjė spo du me thonė, po so ka mė nxe gjumi, e krejt robt nė gjumė i kam thash hajt masi koka Makreshi e Alimja sigurisht edhe juve so ka ju nxe ky i bekum thash tė bojna pak llaf qetu.

Muhammedi ska ditė me marr abdes para se tė bahet musliman, o tybe o Makresh garant xhibrili e ka msu se kurr skish ditė me ju kallėzu tjerėve, as me ba namaz nuk ka ditė po ai xhibrili e paska mėsu e as lutjet si ka ditė bre para se mu ba musliman po xhibrili ja ka mėsu, e kur dikush tė mėson me ba diēka atėherė vetvetiu i thuhet mėsues, qeshtu po ma merr mu mendja, po nashta pagjumsia mi ka marr mendėt e spo di ēka jam ka thom :biggrin:

Alima
31-01-12, 02:03
Po ti mos rri pa gjum moj.:tongue: Nejse nuk e paskam ditur qė edhe engjujve ju takon prapashtesa a.s po mbasi po thu ti po e marr qashtu, bile mbasi edhe njerėzve po bajka me i pėrshėndet qashtu thuamė motėr tė paqa se sa herė ta pėrmnedi emrin i shkruaj, pėr dy germa e njė pikė mos mė kurse tė lutem :smile:


...


E kame gjumin e lehte , edhe peshperitja me e vogel me zgjon .:tongue: .....


Oo jo ashtu me me ba selam per se vdekuri , se ende jame gjalle ,
por me pershendet me selam alejkum ...
e pasi te vdes me thuaj Allahu e past meshiru , ngase ketu qendron dallimi pak a shume psh Profeteve u takon selami paqja qofte mbi ta ,
njerezve te mire radiAllahu anhu/a ( Allahu qoft i kenaqur me te/gj.f/m ) ...
e kur te kaloish kah varri im me thuaj selam alejkum ...mos u merzit , se hala gjalle jame hahaha....nime a ishe merzit me vdek une :((( :D


.

Alima
31-01-12, 02:06
O tybe asgjė spo du me thonė, po so ka mė nxe gjumi, e krejt robt nė gjumė i kam thash hajt masi koka Makreshi e Alimja sigurisht edhe juve so ka ju nxe ky i bekum thash tė bojna pak llaf qetu.

Muhammedi ska ditė me marr abdes para se tė bahet musliman, o tybe o Makresh garant xhibrili e ka msu se kurr skish ditė me ju kallėzu tjerėve, as me ba namaz nuk ka ditė po ai xhibrili e paska mėsu e as lutjet si ka ditė bre para se mu ba musliman po xhibrili ja ka mėsu, e kur dikush tė mėson me ba diēka atėherė vetvetiu i thuhet mėsues, qeshtu po ma merr mu mendja, po nashta pagjumsia mi ka marr mendėt e spo di ēka jam ka thom :biggrin:


...

Veē pa gjume koke hahaha...


ka transmetu te gjitha mesimet nga Mesuesi !.

Murgesha
31-01-12, 02:08
...


E kame gjumin e lehte , edhe peshperitja me e vogel me zgjon .:tongue: .....


Oo jo ashtu me me ba selam per se vdekuri , se ende jame gjalle ,
por me pershendet me selam alejkum ...
e pasi te vdes me thuaj Allahu e past meshiru , ngase ketu qendron dallimi pak a shume psh Profeteve u takon selami paqja qofte mbi ta ,
njerezve te mire radiAllahu anhu/a ( Allahu qoft i kenaqur me te/gj.f/m ) ...
e kur te kaloish kah varri im me thuaj selam alejkum ...mos u merzit , se hala gjalle jame hahaha....nime a ishe merzit me vdek une :((( :D


.

Shuj Alime mos ma pėrmend dekėn, se pasha ty nė dhe mos tė shtifsha me lot tė kaj...

Qe bre motėr njeri sa rrnon e mėson, unė kam mendu qė Alejkum Selam dhe Alejhi Selam kan kuptime tė ndryshme po sonte po e shof qė pasna gabu se qė tė dyja pėr paqe po flitkan. Gjithmonė kam mendu qė kjo a.s ėshtė titull i veqantė vetėm profetėt...

Alima
31-01-12, 02:10
Shuj Alime mos ma pėrmend dekėn, se pasha ty nė dhe mos tė shtifsha me lot tė kaj...

Qe bre motėr njeri sa rrnon e mėson, unė kam mendu qė Alejkum Selam dhe Alejhi Selam kan kuptime tė ndryshme po sonte po e shof qė pasna gabu se qė tė dyja pėr paqe po flitkan. Gjithmonė kam mendu qė kjo a.s ėshtė titull i veqantė vetėm profetėt...


...


shuj se si kame rendet njihere .:tongue:Jo motra , alejhi selam dmth paqja qofte mbi te , selam alejkum dmth paqja qofte mbi ty .... rregulla gramatikore , koha e tashme e shkuar e tejshkuar ... etj etj !


Zoti te dashte ty e te dashurit e tu , a flejm tani ?.

Murgesha
31-01-12, 02:12
...

Veē pa gjume koke hahaha...


ka transmetu te gjitha mesimet nga Mesuesi !.

Eh ty tė dasht Zoti qė ma hoqe merakin :smile:

Alima
31-01-12, 02:13
Eh ty tė dasht Zoti qė ma hoqe merakin :smile:


...

.... edhe ty !


Naten e mire e lexohemi inshAllah !http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon7.gif.

Skyfter
31-01-12, 06:46
Feja eshte ajo qe ta forcon zemren e ta varferon Shpirtin, eshte ajo qe ja ka kajt nanen njeriut dhe ka me ja kajt deri sa ta kupton se armiku me i madh i NJERIUT eshte personalisht feja!

...... plandaj, Te jesh njeri ik sa me larg feje.

Makresh
31-01-12, 08:46
O tybe asgjė spo du me thonė, po so ka mė nxe gjumi, e krejt robt nė gjumė i kam thash hajt masi koka Makreshi e Alimja sigurisht edhe juve so ka ju nxe ky i bekum thash tė bojna pak llaf qetu.

Muhammedi ska ditė me marr abdes para se tė bahet musliman, o tybe o Makresh garant xhibrili e ka msu se kurr skish ditė me ju kallėzu tjerėve, as me ba namaz nuk ka ditė po ai xhibrili e paska mėsu e as lutjet si ka ditė bre para se mu ba musliman po xhibrili ja ka mėsu, e kur dikush tė mėson me ba diēka atėherė vetvetiu i thuhet mėsues, qeshtu po ma merr mu mendja, po nashta pagjumsia mi ka marr mendėt e spo di ēka jam ka thom :biggrin:

Nuk e kuptova se cfar deshe te me deshmosh me kete ?...
Engjujt nuk jan doemos me te ditur se profetet.
Kemi shembullin e Ademit a.s., ku Zoti e urdheron qe engjujve tua meson emrat e gjerave.

4peace
31-01-12, 09:44
PS: 4Peace, asnjeher askushi s'ka pretenduar qe duhet shkuar si i marr pas Pejgamberit. I gjeta do tema qe i kishe hap para ca vite, cka besoj qe sikur te te jipte mundesia serish, nuk do ti kishe hapur sot, sidomos temen e Harun Jahjes rreth Imam Mehdiut., dhe ne temat qe ke hap, mund te shohim se si ke evoluar :))

Makresh, nuk thash askund "dikush po pretendon".
Une dhash shembuj, ku njerezit me shume bejne tifo per fene, me dashje o pa te, se sa e njohin apo interesohen per esencen, bazen... e fese.
Ato qe i permenda ishin fakte, te cilat s'mund t'i mohoje asnjeri...
...dhe puna me e keqe ne gjithe kete ka qene te me sjellesh Ajete kur'anore per te me deshmuar dicka qe po ndodhe para syve tane. Madje perkundrazi: dy Ajetet qendrojne pikerisht ne anen time.
Sa i perket temave te mehershme qe i kam hapur:
Me pat ardhur mjaft interesante nje pyetje e nje forumisti ne nje forum tjeter, e cila ishte (afersisht) si vijon:
"A keni qeshur (apo a iu ka ardhe marre) me shkrimet tuaja te mehershme"?
Nese ke kohe e mundesi, t'u kisha lutur qe t'i pergjigjesh. Pa marre parasysh si i pergjigjesh do te flasim pastaj.


*

Hajra
31-01-12, 10:43
Makresh, nuk thash askund "dikush po pretendon".
Une dhash shembuj, ku njerezit me shume bejne tifo per fene, me dashje o pa te, se sa e njohin apo interesohen per esencen, bazen... e fese.
Ato qe i permenda ishin fakte, te cilat s'mund t'i mohoje asnjeri...
...dhe puna me e keqe ne gjithe kete ka qene te me sjellesh Ajete kur'anore per te me deshmuar dicka qe po ndodhe para syve tane. Madje perkundrazi: dy Ajetet qendrojne pikerisht ne anen time.
Sa i perket temave te mehershme qe i kam hapur:
Me pat ardhur mjaft interesante nje pyetje e nje forumisti ne nje forum tjeter, e cila ishte (afersisht) si vijon:
"A keni qeshur (apo a iu ka ardhe marre) me shkrimet tuaja te mehershme"?
Nese ke kohe e mundesi, t'u kisha lutur qe t'i pergjigjesh. Pa marre parasysh si i pergjigjesh do te flasim pastaj.


*


....i nderuari 4peace, realisht nuk do te mund ti ikim tifozeris ngase pa tjeter duhet te radhitemi ne taborrin e te vertetes apo genjeshtres, edhe nese hezitoim te behemi pjese e ketyre dyve ateher automatikikisht ngelemi ne taborrin e skeptikve qe eshte e barabart me humbje . Ne momentin e pare kur njeriu e pranon nje fe te caktuar atehere nuk munde te flitet per nje tifoz te pa ditur, ngase dija e tije veq se vertetohet. Mirepo mvaret se sa meson dhe iformohet per ate fe, mbi te gjitha si e kupton ate dhe a eshte ne gjendje te gjeje fene e vertet.Tifoz banal dhe analfabet do ti quaja njerezit qe nuk lexoin dhe nuk informohen per religjionin por i pranoin si trashigim nga te paret, pa ditur ne qka beson dhe ne qka thirret ajo fe, keta do ti quaja tifoz debil.

4peace
31-01-12, 11:42
....i nderuari 4peace, realisht nuk do te mund ti ikim tifozeris ngase pa tjeter duhet te radhitemi ne taborrin e te vertetes apo genjeshtres, edhe nese hezitoim te behemi pjese e ketyre dyve ateher automatikikisht ngelemi ne taborrin e skeptikve qe eshte e barabart me humbje . Ne momentin e pare kur njeriu e pranon nje fe te caktuar atehere nuk munde te flitet per nje tifoz te pa ditur, ngase dija e tije veq se vertetohet. Mirepo mvaret se sa meson dhe iformohet per ate fe, mbi te gjitha si e kupton ate dhe a eshte ne gjendje te gjeje fene e vertet.Tifoz banal dhe analfabet do ti quaja njerezit qe nuk lexoin dhe nuk informohen per religjionin por i pranoin si trashigim nga te paret, pa ditur ne qka beson dhe ne qka thirret ajo fe, keta do ti quaja tifoz debil.

Hajro,
ndoshta as ti nuk e ke te qarte si e sa duhet kete gje.
Megjithate une e shoh nje dallim te madh mes...
...pasimit te dickaje a dikujt ne menyre te arsyeshe dhe
...pasimit te dickaje a dikujt per arsye ndjenjash, epshesh, emocionesh... qe s'eshte gje tjeter pos tifozeri, idhujtari...

Ta zeme qe une jam pasues e Vetevendosjes apo Albinit.

Nese Vetevendosja kerkon qe te dalim ne Merdare apo te Dheu i Bardhe...
...une nuk duhet te dal per arsye qe ta shoh Albinin, te deshmoj qe "e dua" ate pa mase, por,

...nese dal (Merdare apo Dheu i Bardhe) duhet te dal per ceshtjen, per arsyen, per dobine qe do te mund ta ket kjo demostrate.

Pra, nuk duhet ta percjell Albinin ne cdo hap e ta adhuroj aq shume sa qe edhe kur ai shkon ne WC... une t'i shkoj pas. Edhe kur te flasa muhalife... une ta quaj si me te mencurin, me te mirin (e katundit) me te bukurin (e qytetit), me te madhin (e Shqiptarise)...

Pasimi i drejte (arsyeshem) dhe pasimi symbyllas (tifozerik) kane dallim sa toka me qiellin.

Kurse, gjitha ato qe i thash ketyre diteve...
...nuk i thash per inati, nga ndjenjat e uleta te miat, si kritike negative e pavend...
...por te gjithat i bera me qellimin me te sinqerte per te miren e atyre qe veprojne ne ate menyre, sic e pershkrova ne shkrimet paraprake.

P.S.
Jam me se i vetedijshem se vetekritika eshte fjale shume e panjohur per ne shqiptaret, prandaj edhe nje numri te madh iu duhet e hidhur. Ne fakt, e kunderta eshte e vertete.


*

Makresh
31-01-12, 11:45
Makresh, nuk thash askund "dikush po pretendon".
Une dhash shembuj, ku njerezit me shume bejne tifo per fene, me dashje o pa te, se sa e njohin apo interesohen per esencen, bazen... e fese.
Ato qe i permenda ishin fakte, te cilat s'mund t'i mohoje asnjeri...
...dhe puna me e keqe ne gjithe kete ka qene te me sjellesh Ajete kur'anore per te me deshmuar dicka qe po ndodhe para syve tane. Madje perkundrazi: dy Ajetet qendrojne pikerisht ne anen time.
Sa i perket temave te mehershme qe i kam hapur:
Me pat ardhur mjaft interesante nje pyetje e nje forumisti ne nje forum tjeter, e cila ishte (afersisht) si vijon:
"A keni qeshur (apo a iu ka ardhe marre) me shkrimet tuaja te mehershme"?
Nese ke kohe e mundesi, t'u kisha lutur qe t'i pergjigjesh. Pa marre parasysh si i pergjigjesh do te flasim pastaj.


*

Eshte zor, shume zor me fol me tye, pasi gjithe keto qe po t'i shkruaj, ti i ke lexuar, i din dhe me siguri qe edhe i ke predikuar, un vec cka po perseritem , per te then edhe nje here me teper ,qe ; Ne Muhamedin a.s., shohim shablonin e Mesuesit me te mir ! Shohim urtesin, dhe shohim shembullin e nje muslimani te perkryer. Pasimi i tij, nuk eshte imitim, qe te dukemi si ai a.s., por te perpiqemi per te qen dikushi me i mir se c'jemi mbrenda normave Islame, dhe kjo perkon me xhihadin e madhe, Beteja kundėr vetės !

Un personalisht s'shoh tifozllek, pasiqe Muhamedit a.s. nuk i lutemi, nuk i bejm reklam, dhe nuk brohoritim ne ēdo skaj "Muhamed, Muhamed". Ai eshte Profeti i cili eshte derguar njerzimit, per mua, per ty, dhe per te gjitha ata qe shqiptojn shehadetin, dhe eshte ne obligimin ton moral e fizik, qe ta mbrojm nderin e tij a.s. nga fyerjet dhe te pavertetat e jo-besimtareve, un s'jam teolog, por nga teologjia te gjithe jemi te prekur, nga qobani me i thjesht, e deri tek kryetari !

Ajetet qe ti solla, ishin si kunderpergjigje ndaj asaj qe the ; Se ka njerez me te mir se Muhamedi a.s., (ēka nuk besoj), tha gjithashtu, qe nuk duhet t'i shkojm pas, kritikove dijetaret qe bazohen ne mesimet e tia (pra ne sunnetin e tij) duke i quajtur me nje fjal ; Injoranta. Tash vendosu edhe ti ne kendin ton, dhe paramendo sikur dikush tjeter te na thot, qe Mesusi i vertet, eshte dikush tjeter qe as nuk e shifni, e as qe do ta shifni, dhe ky eshte : I verteti ! Mbrem me ra ne sy edhe nje hadith qe kishe postuar tek tema e Harun Jahjes, ku thoshte qe mbi 30 dexhalla do te paraqiten si Mehdia, ata te gjithe jan te rrejshem, por jo te pa vler, sepse fal fallsifikimeve te tyre, ata do ta bejn qe ta njohim te vertetin. Dexhalli, nuk do ti prezantohet njerzimit me nje sy, arrogant, egoist, injorant e cfar te duash, perkundrazi,... ai pikerisht do ta luaj karten e humanizmit, paqes, mirqenies boterore, etj,.. .dhe vetem keshtu, njerzimi do te anon nga ana e tij duke nderruar besimin fetar.

"A keni qeshur (apo a iu ka ardhe marre) me shkrimet tuaja te mehershme"?

Ne shkrimet serioze, asnjeher.
Ato tjerat,... edhe po, edhe jo.

Makresh
31-01-12, 11:48
4Peace,

Ti e pason Albin Kurtin, per ate qe thot, e jo per levizjen qe posedon.

Levizje jo-qeveritare ke me thas, por sa i njeh nga ato ? Dhe sa jan per tu pasuar,... varet krejt se ēfar ofrojn !

"Albini, profet i Shqiptaris" ?

4peace
31-01-12, 11:58
4Peace,

Ti e pason Albin Kurtin, per ate qe thot, e jo per levizjen qe posedon.

Levizje jo-qeveritare ke me thas, por sa i njeh nga ato ? Dhe sa jan per tu pasuar,... varet krejt se ēfar ofrojn !

"Albini, profet i Shqiptaris" ?

Makresh,
mos u ben i "nalte". :redface:

Une e nxorra si shembull, kurse ti don te hapesh teme per kritike.


*

Makresh
31-01-12, 12:06
Makresh,
mos u ben i "nalte". :redface:

Une e nxorra si shembull, kurse ti don te hapesh teme per kritike.


*

ok,.. ok,.. :rolleyes:

... pauzė ! lol,

4peace
31-01-12, 12:30
[SIZE="3"]Eshte zor, shume zor me fol me tye, pasi gjithe keto qe po t'i shkruaj, ti i ke lexuar, i din dhe me siguri qe edhe i ke predikuar, un vec cka po perseritem , per te then edhe nje here me teper ,qe ; Ne Muhamedin a.s., shohim shablonin e Mesuesit me te mir ! Shohim urtesin, dhe shohim shembullin e nje muslimani te perkryer. Pasimi i tij, nuk eshte imitim, qe te dukemi si ai a.s., por te perpiqemi per te qen dikushi me i mir se c'jemi mbrenda normave Islame, dhe kjo perkon me xhihadin e madhe, Beteja kundėr vetės !


Zor de osht, a henez po e kupton, a? :tongue:
Makresh,
askund ne Kur'an nuk shkruan se Muhammedi eshte me i madhi nga te gjithe. Kot mundohesh te me bindesh per kete.
Per mua, se a eshte me i madhi apo pak me i vogel, apo shume me i vogel... nuk luan aq shume rol. Per mua me me peshe eshte qe gjerat, sendet dhe personat te cilesohen ashtu sic jane: as me te medhenj, as me te vegjel... se sa jane.
Ti e di shume mire se ka shume njerez qe merren me imtesirat me banale. Per ta eshte me me rendesi sa mm duhet me i pase mjekrra, sa mm duhet me qene pantollonat (a 1 mm nen zog apo mbi zog te kembes), a duhet me i hape apo me i mbylle kembet gjat namazit dhe cikerrima te ngjashme... qe kane te bejne kryesisht me imitim nga me te ultit...


Un personalisht s'shoh tifozllek, pasiqe Muhamedit a.s. nuk i lutemi, nuk i bejm reklam, dhe nuk brohoritim ne ēdo skaj "Muhamed, Muhamed". Ai eshte Profeti i cili eshte derguar njerzimit, per mua, per ty, dhe per te gjitha ata qe shqiptojn shehadetin, dhe eshte ne obligimin ton moral e fizik, qe ta mbrojm nderin e tij a.s. nga fyerjet dhe te pavertetat e jo-besimtareve, un s'jam teolog, por nga teologjia te gjithe jemi te prekur, nga qobani me i thjesht, e deri tek kryetari !Une shoh tifozllkek, bile me thes, me koleshnik e me maune...
Por edhe ekzagjerimi me lavderimin e tij eshte gjithashtu pjese e tifozllekut (idhujtarise).
S'ke cka me e mbrojte nje njeri, vepra e te cilit flet vet (ta kam thene disa here). Ata qe bejne fyerje, ofendime, sharje... faktikisht ate e bejne kunder vetes, per c'gje s'jane as te vetedijshem. Sic nuk jane te vetedijshem as per shume gjera tjera.Ajetet qe ti solla, ishin si kunderpergjigje ndaj asaj qe the

Ishte pikerisht e kunderta, Makresh.
Nuk ishin kurrfare kunderpergjigje.
Ne dy Ajetet flitet qarte se si duhet pasuar, ndjekur apo dashur (lexo shembullin paraprak rreth Vetevendosjes)


; Se ka njerez me te mir se Muhamedi a.s., (ēka nuk besoj), tha gjithashtu, qe nuk duhet t'i shkojm pas, kritikove dijetaret qe bazohen ne mesimet e tia (pra ne sunnetin e tij) duke i quajtur me nje fjal ; Injoranta.

Eshte ceshtje jote personale a beson apo nuk beson se ka njerez me te medhenj. Mirepo, nese beson ashtu sic beson, kjo nuk dtth se edhe ke te drejte.
Per dijetaret te kam thene disa here. Po e perseris.
Dijetaret merren si burim i kategorise se trete.
Kategoria e pare eshte Kur'ani.
E dyta sunneti (hadithi) dhe
E treta - mendimtaret.
Sa me poshte kategoria, aq me mundesi per gabime.
Apo mos po ta merr mendja se te gjithe dijetaret qenkan te pagabueshem?
Nese ti beson - une jo.
Prandaj, ne mesin e tyre ka njhe numer shume te madh injorantesh.
Pike.

Tash vendosu edhe ti ne kendin ton, dhe paramendo sikur dikush tjeter te na thot, qe Mesusi i vertet, eshte dikush tjeter qe as nuk e shifni, e as qe do ta shifni, dhe ky eshte : I verteti !

He he Makresh,
Hajde ti tash vendosu ne vendin e krishtereve dhe mendo krejt cka ke shkrue per krishteret, kunder tyre, pa argumente, pa... , Biblen... athua si ndjehen ata? A e ke pyetur veten ndonjehre per kete apo jo?

Mbrem me ra ne sy edhe nje hadith qe kishe postuar tek tema e Harun Jahjes, ku thoshte qe mbi 30 dexhalla do te paraqiten si Mehdia, ata te gjithe jan te rrejshem, por jo te pa vler, sepse fal fallsifikimeve te tyre, ata do ta bejn qe ta njohim te vertetin. Dexhalli, nuk do ti prezantohet njerzimit me nje sy, arrogant, egoist, injorant e cfar te duash, perkundrazi,... ai pikerisht do ta luaj karten e humanizmit, paqes, mirqenies boterore, etj,.. .dhe vetem keshtu, njerzimi do te anon nga ana e tij duke nderruar besimin fetar.


Makresh,
pikerisht kjo ishte arsyeja per cfare dhe e shtrova pyetjen: A ke qeshe ndonjehere me shkrimet e tua te meparshme?

Per arsye qe, per shembull une, shume gjera per te cilat kam shkruar me heret qeshem. Sepse shume gjera i kam pasur gabim.
Arsyen perse kam shkruar per librat e Harun Jahjas i kam permendur para ca javesh tek "Pyetje Pergjigje" (lexoje nese ke kohe e nge edhe nje here).
Nese te kujtohet, ketu te feja ka qene edhe nje nenforum me titull "Feja e shqiptarit". Aty kam shkruar shume tema me teori konspirative (sic ka qene p.sh. ceshtja e 9/11). Kam shkruar edhe shume sende kunder te krishtereve...Kam shkruar edhe per inati (te Psikologut p.sh.).
Ama sic po e sheh dhe mundesh me e vertetue (sipas shkrimeve te mija) me tematika te tilla nuk merrem me. Prandaj edhe ishte ajo pyetja. Sepse edhe une kam ndryshuar. Besoj per te mire.
Pyetjen e shtrova pikerisht per kete gje: A ke ndryshuar apo ke mbetur i njejti, me bindje te njejta te gabueshme etc. etc.


*

Alima
31-01-12, 12:58
...

Nuk kisha preferuar te vazhdohen polemikat me tej , ... larg qofte ,pos devijimi , njerezit mund te bien edhe ne kufer !.

Makresh
31-01-12, 14:29
Zor de osht, a henez po e kupton, a? :tongue:
Makresh,
askund ne Kur'an nuk shkruan se Muhammedi eshte me i madhi nga te gjithe. Kot mundohesh te me bindesh per kete.
Per mua, se a eshte me i madhi apo pak me i vogel, apo shume me i vogel... nuk luan aq shume rol. Per mua me me peshe eshte qe gjerat, sendet dhe personat te cilesohen ashtu sic jane: as me te medhenj, as me te vegjel... se sa jane.
Ti e di shume mire se ka shume njerez qe merren me imtesirat me banale. Per ta eshte me me rendesi sa mm duhet me i pase mjekrra, sa mm duhet me qene pantollonat (a 1 mm nen zog apo mbi zog te kembes), a duhet me i hape apo me i mbylle kembet gjat namazit dhe cikerrima te ngjashme... qe kane te bejne kryesisht me imitim nga me te ultit...

Qe mos te humbim rrugen duke i krahasuar profetet. Ne Islam, te gjithe profetet jan vellezer.Te gjithe kan vendin e tyre ne epoken e tyre, Muhamedi a.s. ka nje vecanti, qe i grupon te gjithe profetet, dhe eshte vula e profetesis. (Dmth. i fundit)

Ka njerez qe mirren me imtesira, ka qe mirren edhe me imtesira edhe me te ēuditshme, po kjo nuk eshte ēeshtja,... a duhet ne ti gjykojm keta njerez duke mos e ditur se cfar permbajn zemrat e tyre ?! Ata qe i praktikojn keto imtesira, e posedojn edhe argumentin fetar. Dhe perderisa e posedojn nje argument, qe thot se keshtu duhet vepruar.... atehere s'kem cfar i ben as ti, e as un. Por kjo mua 'sme pengon, me shume me pengon ai i cili as shahadetin s'kujtohet te e thot, se sa ai i cili ben cmos per te qen i devotshem per Zotin e tij.
Une shoh tifozllkek, bile me thes, me koleshnik e me maune...
Por edhe ekzagjerimi me lavderimin e tij eshte gjithashtu pjese e tifozllekut (idhujtarise).
S'ke cka me e mbrojte nje njeri, vepra e te cilit flet vet (ta kam thene disa here). Ata qe bejne fyerje, ofendime, sharje... faktikisht ate e bejne kunder vetes, per c'gje s'jane as te vetedijshem. Sic nuk jane te vetedijshem as per shume gjera tjera.

Nuk eshte tifozllek, nderin e Muhamedit a.s., duhet mbrojtur ne ēdo kuvend. Ndoshta eshte ceshtje personale, por nuk mund ta imagjinoj veten duart kryq, perderisa dikush perball meje fyen te derguarit e Zotit. B

Ishte pikerisht e kunderta, Makresh.
Nuk ishin kurrfare kunderpergjigje.
Ne dy Ajetet flitet qarte se si duhet pasuar, ndjekur apo dashur (lexo shembullin paraprak rreth Vetevendosjes)
4peace, Muhamedi a.s. nuk eshte si levizja vetevendosje apo edhe albin kurti. Tjeter cka predikoj Muhamedi a.s., e tjeter ēka synon dhe predikon Albin Kurti. S'kam asgje kunder Albinit, por mos te krahasojm gjera qe s'krahasohen. Bile edhe Jezus krishti u thot ne bibel apostujve te tij qe ; Kush me do, le t'me percjell.


Eshte ceshtje jote personale a beson apo nuk beson se ka njerez me te medhenj. Mirepo, nese beson ashtu sic beson, kjo nuk dtth se edhe ke te drejte.
Per dijetaret te kam thene disa here. Po e perseris.
Dijetaret merren si burim i kategorise se trete.
Kategoria e pare eshte Kur'ani.
E dyta sunneti (hadithi) dhe
E treta - mendimtaret.
Sa me poshte kategoria, aq me mundesi per gabime.
Apo mos po ta merr mendja se te gjithe dijetaret qenkan te pagabueshem?
Nese ti beson - une jo.
Prandaj, ne mesin e tyre ka njhe numer shume te madh injorantesh.
Pike.Nese s'kam te drejt, na thuaj pra se kush qenka me i madhe se Muhamedi a.s. un s'po e ngjifsha kete njeri.

Dijetaret jan te gabueshem, nganjehere edhe kundershtues te njeri tjetrit. Por nuk jan te gjithe injorant, nese nisemi nga keter imamet e medhhebeve.


!

He he Makresh,
Hajde ti tash vendosu ne vendin e krishtereve dhe mendo krejt cka ke shkrue per krishteret, kunder tyre, pa argumente, pa... , Biblen... athua si ndjehen ata? A e ke pyetur veten ndonjehre per kete apo jo?

Makreshi, rrall a hic, ka hapur tema kunder te krishtereve. Ne ato tema qe kam fyer ndjenjat e besimtareve te krishter, kan qen tema qe ne fakt kan qen te hapura kunder besimit Islam. E si ndjehen ata ? ... shprehi keqardhje per ata qe kerkojn vetem te besojn e qe si bejn dem askujt, kurse ata qe i kam fyer, le te ndihen te poshteruar.


Makresh,
pikerisht kjo ishte arsyeja per cfare dhe e shtrova pyetjen: A ke qeshe ndonjehere me shkrimet e tua te meparshme?

Per arsye qe, per shembull une, shume gjera per te cilat kam shkruar me heret qeshem. Sepse shume gjera i kam pasur gabim.
Arsyen perse kam shkruar per librat e Harun Jahjas i kam permendur para ca javesh tek "Pyetje Pergjigje" (lexoje nese ke kohe e nge edhe nje here).
Nese te kujtohet, ketu te feja ka qene edhe nje nenforum me titull "Feja e shqiptarit". Aty kam shkruar shume tema me teori konspirative (sic ka qene p.sh. ceshtja e 9/11). Kam shkruar edhe shume sende kunder te krishtereve...Kam shkruar edhe per inati (te Psikologut p.sh.).
Ama sic po e sheh dhe mundesh me e vertetue (sipas shkrimeve te mija) me tematika te tilla nuk merrem me. Prandaj edhe ishte ajo pyetja. Sepse edhe une kam ndryshuar. Besoj per te mire.
Pyetjen e shtrova pikerisht per kete gje: A ke ndryshuar apo ke mbetur i njejti, me bindje te njejta te gabueshme etc. etc.


*Gabime kam ber, bej dhe gjithe jeten do te bej, pasi jam njeri i thjesht.
Por i kam dhen nje pergjegjesi vetes, qe cfardo qe te them, cfar do qe te lexoj,... duhet qe ta forcoj besimin ne monoteizmin absolut, duke mos i ber Zotit shok ne adhurim, dhe kesaj vije ku refuzoj cdo mirkuptim ndaj besimeve politeiste,.. besoj qe do ti qendroj gjithe jeten time. Se kur ta besh mend, e gjithe historia e profeteve ka qen, qe njeriu ta adhuron 1 Zot te vetem, shume nga ta, edhe me jete e kan paguar ēmimin, vetem e vetem qe kjo gjenerat qe jemi sot, te deshmon njeshmerin e Zotit ! Prandaj kur degjoj qe flitet per metisazhin e budizm-krishterizem-islam-e-judaizem, duke pritur "profetin" e erės sė re, > i. Mehdi,.. thjesht, po bie posht e s'po qendron si argument bindes, pasi kjo kerkon nga un, qe ti hedhi posht te gjitha thenjet e Muhamedit a.s. rreth ardhjes se Imam Mehdiut, sepse njeri thot ndryshe, e tjetri ndryshe. Tash ose ta mbroj sunnetin e Muhamedit a.s., ose te B.C., qe eshte totalisht i panjohur per te gjithe., plus kesaj, nuk eshte as musliman. :rolleyes:

4peace
31-01-12, 15:19
*

Makresh,
mos perzi lesh.

Lexoji gjerat mė me vemendje edhe mundohu t'i kuptosh (t'kam thene 500 here) dhe nese s'i din mundesh me shtru pyetje.

Askund nuk bera krahasim mes Albinit dhe Profetit ( a halucianacione ke, apo cfare ke?).

Edhe, cka po i permende gjerat qe askund s'i kam cekur ne shkrim? (As BC as DC as MC as CC...)

Mos ja tuf, allahile, pi cool-nerit :frown:


P.S.

Kerkoj ndjese nga te gjithe qe kane qene pre e disa eksperimenteve dhe provave te mija.
Ne njeren ane desha t'ua mbas pulsin dhe, ne anen tjeter, me eshte dashur ti vertetoj disa gjera!!!


***

Makresh
31-01-12, 15:39
Pi n'cool-ner, po mbroje : http://www.smiley-lol.com/smiley/sport/foot/mauvaisgoal.gif :biggrin:

...

... dmth, vetem eksperimente paske ber me neve a ?!

... Ani, ani kry punen tende ti :smile:

... vec kur i marrim rezultatet ? ahahahahaha :biggrin:


PS: Kjo tem mbaroj per mua.

LuLjaa
31-01-12, 15:46
Makresh su dasht as deri tash me vazhdu, pash nje Zot cka po e qan kryt me ,..... keta qe s'marrin vesh per fe aiiiii


Per qet 4peace kam pas menu mire, po krejt e kunderta dul, eu euu

Alima
31-01-12, 15:50
Makresh su dasht as deri tash me vazhdu, pash nje Zot cka po e qan kryt me ,..... keta qe s'marrin vesh per fe aiiiii


Per qet 4peace kam pas menu mire, po krejt e kunderta dul, eu euu

...


hahahaha... mos u ngut, ngase kurr nuk dihet ... sabri e ka selametin !
ps.

.......kurre mendjen nuk e nderroi per 4peace , ndaj edhe e ēmoi !http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif


Allahu e ruajt !.

Makresh
31-01-12, 15:59
Makresh su dasht as deri tash me vazhdu, pash nje Zot cka po e qan kryt me ,..... keta qe s'marrin vesh per fe aiiiii


:tongue: Jo moj Lule, merr vesh edhe mir 4peace, vec se e ka kthye pakes sacin ka Perendimi ne vend se ta ktheje ka Arabia :tongue: (shaka 4peace, se ndoshta je me digjital tash ahahahahaa).


ps.

.......kurre mendjen nuk e nderroi per 4peace , ndaj edhe e ēmoi !http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif


Allahu e ruajt ! Amin.
Prap kam respekt per te, edhe pse ndoshta s'pajtohem ne disa detaje (imtesira).

valiii
31-01-12, 18:34
Pi n'cool-ner, po mbroje : http://www.smiley-lol.com/smiley/sport/foot/mauvaisgoal.gif :biggrin:

...

... dmth, vetem eksperimente paske ber me neve a ?!

... Ani, ani kry punen tende ti :smile:

... vec kur i marrim rezultatet ? ahahahahaha :biggrin:


PS: Kjo tem mbaroj per mua.

Qysh po ki n'ge more Makriiii... Po a t'kam tregu 100 here se gjinja i kane vesh skijat e kane rrshite keq... Teozofija = pordha t'ftofta sufiste. Sa ma shume lexon teoleshozofi ti mbushesh me "nur" edhe e arrine ate nivelin e larte te "urtesise" qe s'ki nevoje me me bo as namaz as mekat s'ka per ty me, demek i ke duart e shlira "bon ēka ta don zogi qefin" ha ha ha... Ose nese teket naj dite me bo namaz munesh dreken me e fal ne Medine, e ikendine "t'ja fute" n'Kuds e per akshan ne New York po bohet mire, thane...!

A t kam thane mos u merr me fe "fluturuse" t'babadimrave e tom & jerry-ve :))