PDA

View Full Version : Cila ėshtė metoda mė efektive pėr tė mėsuar njė gjuhė tė huaj?


panta_rhei
05-12-11, 22:24
Se pari, nuk e dij a ka pase nje teme te ngjashme ketu. Nese, po, aj em sori.

Se dyti, dikush do te thote: rrnoft gjugjlli (google krensllejt :smile:)

Por mua me intereson tregimi juaj personal, pervoja juaj ne lidhje me kete ēeshtje.

Si te mesohet nje gjuhe e huaj me mirė, me suksesshem dhe (sigurisht) me shpejte?

Makresh
05-12-11, 22:28
Menyra me efikase eshte, qe ti besh valizet gati dhe te nisesh ne fshatin me te humbur te atij shteti qe deshiron t'ua mesosh gjuhen, ku s'ke asnje shqiptar, vetem vendas ! Dhe pas 3 muajve mesim intensiv,.. do ta flasesh anglishten (shembull), si shqiptar.

e_martumja
05-12-11, 22:32
Une per veti e kam shume leht te mesoj gjuhet te huaj por tash nvaret edhe nga njeriu metoda ma e mire do te ishte te kete kontakt me njerz ne at gjuhe dhe me msu duhet shpesh mi perserit fjalt dhe mi fut ne memori :biggrin:
Tani edhe translate ne PC ndimojn :biggrin:

Duhet me pas vullnet dhe me lexu, me shkrujt ne at gjuhe.

panta_rhei
05-12-11, 22:55
Menyra me efikase eshte, qe ti besh valizet gati dhe te nisesh ne fshatin me te humbur te atij shteti qe deshiron t'ua mesosh gjuhen, ku s'ke asnje shqiptar, vetem vendas ! Dhe pas 3 muajve mesim intensiv,.. do ta flasesh anglishten (shembull), si shqiptar.

Do te mesosh dialekt te gjuhes se huaj... qe dmth veq cka e ke prish punen edhe ma zi.

Makresh
05-12-11, 23:04
Do te mesosh dialekt te gjuhes se huaj... qe dmth veq cka e ke prish punen edhe ma zi.

S'mendoj si ti, sepse nese shkon ne keto fshatra te anglis shembull, do t'mesosh tamam gjuhen standarde, e nese deshiron ta perfekcionosh gjuhen, atehere nderro kontaktet dhe ēvendosu ne Londer. Ne zvicerr ku jetoj, keto kurse shpesh here i financojn firmat, dhe t'dergojn neper keto vende pak a shume te izoluara nga turistet.

E dhash thjesht nje mendim, e kush mendon ndryshe, mund t'ia meson edhe arsimtari i gjuhes angleze ne vendlindje, por jo ndoshta per 3 muaj.

e-uritura
05-12-11, 23:06
Kurs pėr fillestarė, fjalor, filma vizatimorė pėr fėmijė!

Pastaj, kontakti ėshtė i domosdoshėm!

panta_rhei
05-12-11, 23:13
S'mendoj si ti, sepse nese shkon ne keto fshatra te anglis shembull, do t'mesosh tamam gjuhen standarde, e nese deshiron ta perfekcionosh gjuhen, atehere nderro kontaktet dhe ēvendosu ne Londer. Ne zvicerr ku jetoj, keto kurse shpesh here i financojn firmat, dhe t'dergojn neper keto vende pak a shume te izoluara nga turistet.

E dhash thjesht nje mendim, e kush mendon ndryshe, mund t'ia meson edhe arsimtari i gjuhes angleze ne vendlindje, por jo ndoshta per 3 muaj.

Pak per zvicren:

Per mu, gjermanishtja eshte nana edhe baba i komunikimit njerezor (i gjuhes). Nuk ka gjuhe ma perfekte.
Kjo, gjithnje sipas meje, duke iu falenderuar: heideggerit, hegelit, schelingut, fichtes, nietzsches, kantit, goethes, rielkes... e plot e plot gjenive tjere te njerezimit.

Por, ia nise me msu gjuhen gjermane permes kontaktit ne Zvicer (cyrih, bern e sg) e dheeve definitivisht punen.

elvio
05-12-11, 23:16
Une per veti e kam shume leht te mesoj gjuhet te huaj por tash nvaret edhe nga njeriu metoda ma e mire do te ishte te kete kontakt me njerz ne at gjuhe dhe me msu duhet shpesh mi perserit fjalt dhe mi fut ne memori :biggrin:
Tani edhe translate ne PC ndimojn :biggrin:

Duhet me pas vullnet dhe me lexu, me shkrujt ne at gjuhe.

Dikur frekuentova liber

Metode pa mesues,por jo frytdhenes:eek: per mua.

Nga ky serish bosh(harroj)


E te folurit,,,,,,,,,,,,,,,!!!

Hajra
06-12-11, 08:36
Se pari, nuk e dij a ka pase nje teme te ngjashme ketu. Nese, po, aj em sori.

Se dyti, dikush do te thote: rrnoft gjugjlli (google krensllejt :smile:)

Por mua me intereson tregimi juaj personal, pervoja juaj ne lidhje me kete ēeshtje.

Si te mesohet nje gjuhe e huaj me mirė, me suksesshem dhe (sigurisht) me shpejte?


......me nje femer qe flet ate gjuhe, http://1.1.1.6/bmi/www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif

4peace
06-12-11, 10:29
*

Une e kam pase dhurate nje sistem apo metode (tashme) te vjeter...


"2000s" quhet.
Eshte nga sllovenia.
Ama, gjuha“e huaj, me kete rast, mund te mesohet ose nga sllovenishtja ose nga serbokroatishtja.
Dy (gjermanisht dhe anglisht) i kam provuar dhe kam pasur mjaft sukses.


Eshte perzierje me audio(kaseta) dhe tekst (liber).
Ke diktate, ke detyra, dhe, ne fund te cdo leksioni e ke provimin. Nese e kalon provimin, pastaj kalon ne leksionin e radhes. Nese jo... e perserite.
Eshte me tri shkalle.
P.sh. per mesimin e gjuhes angleze thuhet (aftersisht) keshtu:
"Pasi ta kesh te kreyer shkallen e III-te, je ne gjendje ta lexosh dhe kuptosh Shakespearin".
Mirepo, para nja 3-4 vitesh, nje mik imi me tregoi per nje metode me te re, shume me efikase...por, per fat te keq, nuk po me kujtohet emri dhe, per momentin, nuk mund ta kontaktoj as at mikun per ta pyetur se si quhet.


*

Fshatari
06-12-11, 15:46
Per veti e di pak frengjishten; e kuptoj; merrem vesh me francezet...
pa e arrire kurre nivelin dhe spontaneitetin e francezeve autentik. Njeriu duhet me u kenaq me ate qe di dhe me u perpjek me mesue ate qe injoron.

Kontaktet e denduna me popullaten lokale, siē e paskane thane disa forumiste ketu nalt, favorizojne dhe lehtesojne dukshem asimilimin e nje gjuhe te huej.

Nuk di a ka a jo ndonje metode efikase per mesimin e nje gjuhe jo-amtare. E kam ndjek nje formacion klasik universitar te studimit te kesaj gjuhe : pak gramatike, pak letersi e pak qyteterim. As kam qene i pari, as i fundit : diku aty ne mes. Do qendroj aty ku jam pa e forcue asnjehere fatin.

premium
06-12-11, 16:25
paj di Gjermanishtėn
lehtė ėshtė me mėsu por duhet shumė me vrapu.
si p/s
tė thuash ''shko''
por tė thuash ''eja''
duhet vrap me shku ne atė vend dhe tė thuash come -come :)

Pėr vehti 3 gjuhė e gjysme e di
si Prizrenas gjithėhere ėshtė perdorur 3 gjuha
Shqip ,Turqisht, Sėrbokroatisht dhe Anglisht trape-trupe :)

Amina
06-12-11, 19:08
-Ben nje kurs gjuhe....

-Lexo, per fillim ben edhe libra per femije hehehe

-Shiko TV ne kete gjuhe: TV eshte metode shume efektive, sepse i flet kanalit vizual dhe atij auditiv...- Imito fjalet qe i ndegjon ne at gjuhe per ti shqipetuar sa me mire...

Dhe nje keshille shume e rendesishme: mos te turperohesh edhe ne qofte se si fillestar nuk e flet gjuhen ne at nivel, nuk ben te ngurrosh te komunikosh me njerez. Sa me shume qe komunikon aq me shume meson, dihet per ata qe jan per here te pare ne nje vend te huaj dhe duhet ta mesojne at gjuhe per here te pare....

:wink: