Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Bisedoni nė gjuhėt e huaja
Emri
Fjalėkalimi
Bisedoni nė gjuhėt e huaja Deutsch, English, Franēais ...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 05-12-11, 22:24   #1
panta_rhei
 
Avatari i panta_rhei
 
Anėtarėsuar: 16-03-06
Postime: 3,153
panta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėm
Gabim Cila ėshtė metoda mė efektive pėr tė mėsuar njė gjuhė tė huaj?

Se pari, nuk e dij a ka pase nje teme te ngjashme ketu. Nese, po, aj em sori.

Se dyti, dikush do te thote: rrnoft gjugjlli (google krensllejt )

Por mua me intereson tregimi juaj personal, pervoja juaj ne lidhje me kete ēeshtje.

Si te mesohet nje gjuhe e huaj me mirė, me suksesshem dhe (sigurisht) me shpejte?


__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.
panta_rhei Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 05-12-11, 22:28   #2
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Cila ėshtė metoda mė efektive pėr tė mėsuar njė gjuhė tė huaj?

Menyra me efikase eshte, qe ti besh valizet gati dhe te nisesh ne fshatin me te humbur te atij shteti qe deshiron t'ua mesosh gjuhen, ku s'ke asnje shqiptar, vetem vendas ! Dhe pas 3 muajve mesim intensiv,.. do ta flasesh anglishten (shembull), si shqiptar.
__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-12-11, 22:32   #3
e_martumja
Merita
 
Avatari i e_martumja
 
Anėtarėsuar: 13-04-05
Vendndodhja: ne dhome me 4 qyshe qe gjindet ne katund
Postime: 19,592
e_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Cila ėshtė metoda mė efektive pėr tė mėsuar njė gjuhė tė huaj?

Une per veti e kam shume leht te mesoj gjuhet te huaj por tash nvaret edhe nga njeriu metoda ma e mire do te ishte te kete kontakt me njerz ne at gjuhe dhe me msu duhet shpesh mi perserit fjalt dhe mi fut ne memori
Tani edhe translate ne PC ndimojn

Duhet me pas vullnet dhe me lexu, me shkrujt ne at gjuhe.
__________________
Ka shume gjera qe i harrojme, por nje dite do te pendohem secili apo secila por do te jete pak vone.Sepse koha ec edhe ne me kohen duhet me ec, se berem at kot te jetojme.
e_martumja Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-12-11, 22:55   #4
panta_rhei
 
Avatari i panta_rhei
 
Anėtarėsuar: 16-03-06
Postime: 3,153
panta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Cila ėshtė metoda mė efektive pėr tė mėsuar njė gjuhė tė huaj?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Makresh Shiko postimin
Menyra me efikase eshte, qe ti besh valizet gati dhe te nisesh ne fshatin me te humbur te atij shteti qe deshiron t'ua mesosh gjuhen, ku s'ke asnje shqiptar, vetem vendas ! Dhe pas 3 muajve mesim intensiv,.. do ta flasesh anglishten (shembull), si shqiptar.
Do te mesosh dialekt te gjuhes se huaj... qe dmth veq cka e ke prish punen edhe ma zi.
__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.
panta_rhei Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-12-11, 23:04   #5
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Cila ėshtė metoda mė efektive pėr tė mėsuar njė gjuhė tė huaj?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga panta_rhei Shiko postimin
Do te mesosh dialekt te gjuhes se huaj... qe dmth veq cka e ke prish punen edhe ma zi.
S'mendoj si ti, sepse nese shkon ne keto fshatra te anglis shembull, do t'mesosh tamam gjuhen standarde, e nese deshiron ta perfekcionosh gjuhen, atehere nderro kontaktet dhe ēvendosu ne Londer. Ne zvicerr ku jetoj, keto kurse shpesh here i financojn firmat, dhe t'dergojn neper keto vende pak a shume te izoluara nga turistet.

E dhash thjesht nje mendim, e kush mendon ndryshe, mund t'ia meson edhe arsimtari i gjuhes angleze ne vendlindje, por jo ndoshta per 3 muaj.
__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-12-11, 23:06   #6
e-uritura
 
Avatari i e-uritura
 
Anėtarėsuar: 23-04-08
Postime: 1,893
e-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Cila ėshtė metoda mė efektive pėr tė mėsuar njė gjuhė tė huaj?

Kurs pėr fillestarė, fjalor, filma vizatimorė pėr fėmijė!

Pastaj, kontakti ėshtė i domosdoshėm!
__________________

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga e-uritura : 05-12-11 nė 23:06
e-uritura Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-12-11, 23:13   #7
panta_rhei
 
Avatari i panta_rhei
 
Anėtarėsuar: 16-03-06
Postime: 3,153
panta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Cila ėshtė metoda mė efektive pėr tė mėsuar njė gjuhė tė huaj?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Makresh Shiko postimin
S'mendoj si ti, sepse nese shkon ne keto fshatra te anglis shembull, do t'mesosh tamam gjuhen standarde, e nese deshiron ta perfekcionosh gjuhen, atehere nderro kontaktet dhe ēvendosu ne Londer. Ne zvicerr ku jetoj, keto kurse shpesh here i financojn firmat, dhe t'dergojn neper keto vende pak a shume te izoluara nga turistet.

E dhash thjesht nje mendim, e kush mendon ndryshe, mund t'ia meson edhe arsimtari i gjuhes angleze ne vendlindje, por jo ndoshta per 3 muaj.
Pak per zvicren:

Per mu, gjermanishtja eshte nana edhe baba i komunikimit njerezor (i gjuhes). Nuk ka gjuhe ma perfekte.
Kjo, gjithnje sipas meje, duke iu falenderuar: heideggerit, hegelit, schelingut, fichtes, nietzsches, kantit, goethes, rielkes... e plot e plot gjenive tjere te njerezimit.

Por, ia nise me msu gjuhen gjermane permes kontaktit ne Zvicer (cyrih, bern e sg) e dheeve definitivisht punen.
__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.
panta_rhei Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-12-11, 23:16   #8
elvio
 
Avatari i elvio
 
Anėtarėsuar: 21-01-10
Postime: 6,418
elvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Cila ėshtė metoda mė efektive pėr tė mėsuar njė gjuhė tė huaj?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga e_martumja Shiko postimin
Une per veti e kam shume leht te mesoj gjuhet te huaj por tash nvaret edhe nga njeriu metoda ma e mire do te ishte te kete kontakt me njerz ne at gjuhe dhe me msu duhet shpesh mi perserit fjalt dhe mi fut ne memori
Tani edhe translate ne PC ndimojn

Duhet me pas vullnet dhe me lexu, me shkrujt ne at gjuhe.
Dikur frekuentova liber

Metode pa mesues,por jo frytdhenes per mua.

Nga ky serish bosh(harroj)


E te folurit,,,,,,,,,,,,,,,!!!
elvio Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-12-11, 08:36   #9
Hajra
Guest
 
Postime: n/a
Gabim Titulli: Cila ėshtė metoda mė efektive pėr tė mėsuar njė gjuhė tė huaj?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga panta_rhei Shiko postimin
Se pari, nuk e dij a ka pase nje teme te ngjashme ketu. Nese, po, aj em sori.

Se dyti, dikush do te thote: rrnoft gjugjlli (google krensllejt )

Por mua me intereson tregimi juaj personal, pervoja juaj ne lidhje me kete ēeshtje.

Si te mesohet nje gjuhe e huaj me mirė, me suksesshem dhe (sigurisht) me shpejte?

......me nje femer qe flet ate gjuhe,
  Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-12-11, 10:29   #10
4peace
m'su's "Pėrvoja"
 
Anėtarėsuar: 01-10-03
Vendndodhja: drejt dritės
Postime: 2,626
4peace e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Cila ėshtė metoda mė efektive pėr tė mėsuar njė gjuhė tė huaj?

*

Une e kam pase dhurate nje sistem apo metode (tashme) te vjeter...


"2000s" quhet.
Eshte nga sllovenia.
Ama, gjuha“e huaj, me kete rast, mund te mesohet ose nga sllovenishtja ose nga serbokroatishtja.
Dy (gjermanisht dhe anglisht) i kam provuar dhe kam pasur mjaft sukses.


Eshte perzierje me audio(kaseta) dhe tekst (liber).
Ke diktate, ke detyra, dhe, ne fund te cdo leksioni e ke provimin. Nese e kalon provimin, pastaj kalon ne leksionin e radhes. Nese jo... e perserite.
Eshte me tri shkalle.
P.sh. per mesimin e gjuhes angleze thuhet (aftersisht) keshtu:
"Pasi ta kesh te kreyer shkallen e III-te, je ne gjendje ta lexosh dhe kuptosh Shakespearin".
Mirepo, para nja 3-4 vitesh, nje mik imi me tregoi per nje metode me te re, shume me efikase...por, per fat te keq, nuk po me kujtohet emri dhe, per momentin, nuk mund ta kontaktoj as at mikun per ta pyetur se si quhet.


*
__________________
!!! E vetmja shkėndijė shprese nė Kosovė: Lėvizja VETĖVENDOSJE!!!
4peace Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-12-11, 15:46   #11
Fshatari
 
Anėtarėsuar: 12-07-05
Postime: 7,962
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Cila ėshtė metoda mė efektive pėr tė mėsuar njė gjuhė tė huaj?

Per veti e di pak frengjishten; e kuptoj; merrem vesh me francezet...
pa e arrire kurre nivelin dhe spontaneitetin e francezeve autentik. Njeriu duhet me u kenaq me ate qe di dhe me u perpjek me mesue ate qe injoron.

Kontaktet e denduna me popullaten lokale, siē e paskane thane disa forumiste ketu nalt, favorizojne dhe lehtesojne dukshem asimilimin e nje gjuhe te huej.

Nuk di a ka a jo ndonje metode efikase per mesimin e nje gjuhe jo-amtare. E kam ndjek nje formacion klasik universitar te studimit te kesaj gjuhe : pak gramatike, pak letersi e pak qyteterim. As kam qene i pari, as i fundit : diku aty ne mes. Do qendroj aty ku jam pa e forcue asnjehere fatin.
__________________
Vėrejtjet, sugjerimet,mesazhet i vė nė kėtė adresė :
http://fshatari.perso.neuf.fr/index.php?skeda=libri
Fshatari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-12-11, 16:25   #12
premium
 
Anėtarėsuar: 25-03-08
Postime: 5,897
premium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Cila ėshtė metoda mė efektive pėr tė mėsuar njė gjuhė tė huaj?

paj di Gjermanishtėn
lehtė ėshtė me mėsu por duhet shumė me vrapu.
si p/s
tė thuash ''shko''
por tė thuash ''eja''
duhet vrap me shku ne atė vend dhe tė thuash come -come :)

Pėr vehti 3 gjuhė e gjysme e di
si Prizrenas gjithėhere ėshtė perdorur 3 gjuha
Shqip ,Turqisht, Sėrbokroatisht dhe Anglisht trape-trupe :)
__________________
pause
premium Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-12-11, 19:08   #13
Amina
Miss Buzeqeshja
 
Avatari i Amina
 
Anėtarėsuar: 16-10-06
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 4,846
Amina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Cila ėshtė metoda mė efektive pėr tė mėsuar njė gjuhė tė huaj?

-Ben nje kurs gjuhe....

-Lexo, per fillim ben edhe libra per femije hehehe

-Shiko TV ne kete gjuhe: TV eshte metode shume efektive, sepse i flet kanalit vizual dhe atij auditiv...- Imito fjalet qe i ndegjon ne at gjuhe per ti shqipetuar sa me mire...

Dhe nje keshille shume e rendesishme: mos te turperohesh edhe ne qofte se si fillestar nuk e flet gjuhen ne at nivel, nuk ben te ngurrosh te komunikosh me njerez. Sa me shume qe komunikon aq me shume meson, dihet per ata qe jan per here te pare ne nje vend te huaj dhe duhet ta mesojne at gjuhe per here te pare....__________________
"Someone like You....."
Amina Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 14:37.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.