PDA

View Full Version : Video:Me Vargje-kėngė e valle "Tradicionale"shqiptare


natyra
13-12-11, 02:23
http://www.youtube.com/watch?v=VwGSp5Y7sPc&feature=related


http://www.youtube.com/watch?v=NqRbY1gQIxo&feature=related


http://www.youtube.com/user/arlindabalidemaj?feature=relchannel

natyra
15-12-11, 00:38
http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=tJsZGKbOlpQ#t=161s

natyra
15-12-11, 00:55
http://www.youtube.com/watch?v=NQb-zFXhBtc&feature=related


Kisha te ju kujtoja se kam ni pjes te zemres time..Te Kelmendit mu atje tek Mema Shqiperi...
Ps/Shkrel e Bog..Nik(nikq)e kelmend e gjithe qka jan malsore atje jan pjese e gjakut tim te rugoves.
dhe me kete kenge kreshnike me lejoni t'ju pershendes nga zemer e malsores rugovase....:)

http://www.youtube.com/watch?NR=1&feature=endscreen&v=MsWEXfD2G2U

Me deshire qe dhe tjeret te postoni vulltenarisht

me respekt
Natyra

gjini
17-12-11, 21:56
http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=tJsZGKbOlpQ#t=161s

Kemi keng shum te bukura ne muziken ton dhe keto duhte shpernda dhe ndegjue qe te jemi sa ma afer njeri tjetrit+

gjini
17-12-11, 22:00
http://www.youtube.com/watch?v=NQb-zFXhBtc&feature=related


Kisha te ju kujtoja se kam ni pjes te zemres time..Te Kelmendit mu atje tek Mema Shqiperi...
Ps/Shkrel e Bog..Nik(nikq)e kelmend e gjithe qka jan malsore atje jan pjese e gjakut tim te rugoves.
dhe me kete kenge kreshnike me lejoni t'ju pershendes nga zemer e malsores rugovase....:)

http://www.youtube.com/watch?NR=1&feature=endscreen&v=MsWEXfD2G2U

Me deshire qe dhe tjeret te postoni vulltenarisht

me respekt
Natyra

po e shof qe je ligshtue per ato bjeshket e kelmendit dhe per vendlindjen tende qe per dite po behet edhe ma e bukur dhe me mija vizitor si veres si dimrit vizitohet...
uroj qe sa ma shpejt te jesh ne ato vise kaq te bukura qe kudo te jesh dhe te jemi do na mungojn shum

natyra
18-12-11, 00:35
po e shof qe je ligshtue per ato bjeshket e kelmendit dhe per vendlindjen tende qe per dite po behet edhe ma e bukur dhe me mija vizitor si veres si dimrit vizitohet...
uroj qe sa ma shpejt te jesh ne ato vise kaq te bukura qe kudo te jesh dhe te jemi do na mungojn shum

Faleminderit gjini per pjesmarrjen ketu,si dhe dashurin qe ke per bjeshket e vendit tim rugoven,madje dhe te kelmendit ku ne qdo cep kemi nga ni pjes te gjakut ton qe buron nga zemer shqiptare...sa mire e kur mundohemi te gjeim veten mu ne mesine tyre dhe keshtu permes kengeve dhe valleve me tradit shqiptare...te pershendes me gjitha te mirat vllazerore :smile:

Natyra

duke te dedikuar kengen me te bukur te Treves se Dukagjinit si dhe Burrave te Dheut...dhe pershenet Trojet e mia

http://www.youtube.com/watch?v=d9AfqJ6kCO8&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=X2_jd3jIaQ8

http://www.youtube.com/watch?v=vMX1q4YoTZ4&feature=related

natyra
18-12-11, 00:54
Kjo per treven e rugoves Trime..Selman Kadria

P.s.sikur te dija a ka doni rugovas/e ketu nen F.Dardani...me siguri se do ua kisha dedikua kete kengė.mbase,ku i dihet?pritoin te identifikohen lol,,dhe ja po e ndegjoi vet :wink: dhe kujt do i pelqe kenga i pershendes...:smile: flm,

Nik Carku kenge per Selman Kadrin

http://www.youtube.com/watch?v=uM8px-A2tJs&feature=related

nga-Natyra(rugovase)

natyra
18-12-11, 01:00
Per gjithe bijt/at e Gjergj Kastriotit.

http://www.youtube.com/watch?v=YA5wNk5Q_IE&feature=related

Kengė per Mic-Sokolin

http://www.youtube.com/watch?v=-UawSjb0j_Q&feature=related

Sali Manin gjall e kena..

http://www.youtube.com/watch?v=PujBrjMxSus&feature=related

nga-Natyra(rugovase)Hajla.

duke ju deshirua ndegjim te embel burimore...
Per te gjithe Atdhedashasit shqiptar ku do neper bote..dhe mbrenda Trojeve Etnike shqiptare:)

Natė tė mirė.

natyra
18-12-11, 04:45
Antar/e te nderuar si dhe Stafi,ne pergjithesi uroi qe te jeni pjestar te video klipeve te ketij folklori me traditen dhe kulturen gjithe shqiptare te vjeter dardane ilire..duke ju len hapsire dhe per deshirat e juve qe te zgjidhni cilen keng apo valle te ktyre pamjeve te videove nga YouTube..arysea se nuk i ndava veq e veq videot.vetem qe ti keni dhe ju disa nga videot per ti postua mu nen temen e hapur per te gjithe...Jufalemnderit

Duke ju kushtuar vallen me te zgjedhur nga une..me mendim qe te jet dhe ne pelqimin e te vemendjes per te gjithe dashamiret e ketij nen forumi dardan...

Prandaj,kesaj here po vije me radhen e valles Tropojane.

http://www.youtube.com/watch?v=K8evIZgX9Ao&feature=related

MU ME VESHJE TRADICIONALE(te vjeter)Ilire-Dardane!!
duke par se nder te tjera ne ate mes gjindet dhe valltare rugovase me veshjen tradicionale si e dalluar GJIGANDE nder me mija veshje tjera tradicionale ku do shqiptare..P.s.Apo vetem se un e adhuroi shum kete veshje me te cilen kam pagezuar nuserine time:smile:..Madje dhe veshja e PLAVS e GUSIS ne pergjithesi nga vendet atje qe kan ni pamje total te ngjajshem veshjeje "TRADICIONALE"

...dhe mendoi se nuk do ishte keq qe ne keto pamje sikur te nxerrim disa konkluzione nga me domthenje e te kalueres shekullore ILIRE DARDANE...ku nenkupton bashkjetesen e disa qyteteve krahinore te SHQIPERISE qe nderlidhen me ate te KOSOVES e veqmas me ate te RUGOVES si dhe te "Malit Zi" me popullat shqiptare kuptohet...per te cilat une kam mesuar qe ne femirin time nga te paret e mij..ku sot dhe asaj dite jen disa FSHATRA me EMRA te njohura ne disa QYTETE te SHQIPERISE qe sot i mban "Treva e Rugoves".

...duke ua kujtuar disa me Emra te fshatrave pikerisht keto-Bog,Shkrel,si dhe Vukel,Nikel,ku kjo e fundit atehere eshte quajtur(Nikqi)por e kthyer Nikaj.cili Fis sot gjindet ne TREVEN e RUGOVES pikerisht "Nikqi"nga dhe cili "FIS- vie vet une.

Prandaj,dhe njihere ju deshiroi argetim te kendshem per te gjithe kombetarisht ku do me gjak shqiptare...Natyra!

Jufalemnderit

natyra
11-02-12, 21:42
Nush Buci - Kenge Gurbetit (Me Lahut)

http://www.youtube.com/watch?v=3xZ33Dfah4g


Ēun Lajēi - Kėngė me lauhutė

http://www.youtube.com/watch?v=tGb4lvwoPC0&feature=relatedMUSTAFE RAMA - ZA KU JE O DUKAGJIN

http://www.youtube.com/watch?v=OG3MTH2Rn0I&feature=related
Tom Gjergji - Ndal lahutė, mos vajto ma!!


http://www.youtube.com/watch?v=r5TVg4L-8PI&feature=related

_________________________________________
Vellezer dhe motra ku do me zemer shqiptare...Ju deshiroi argetim ne vazhdim..ketu ne Dardanin Antike!Ju Pershendes...
Natyra&Hajla Rugovase!