PDA

View Full Version : Ushqimi me i mire per shtatzenat gjate dimrit...


Jana
20-12-11, 01:11
Ushqimi i shėndetshėm pėr nėnat e ardhshme ėshtė shumė i rėndėsishėm. Megjithatė, gjatė periudhės sė dimrit, duke (http://www.tiranachat.net/shqip/2011/12/lajme/shendeti/ushqimi-me-i-mire-per-shtatzenat-gjate-dimrit/#) qenė se furnizimi i tregjeve me pemė dhe perime tė ndryshme, ėshtė mė i dobėt, shtatzėnat janė nė dilemė se si tė ushqehen. Nė ushqimin e shėndetshėm dimėror tė nėnės sė ardhshme, duhen tė jenė tė pranishme kėto gjėra ushqimore:

Pemėt e thata – mė sė miri ėshtė qė tė konsumoni kumbulla tė thata, kajsi, rrush. Mund ti konsumoni tė freskėta apo nė formė kompostoje. Pėrveē kėsaj, tė pėrkryera janė edhe thanat, tė freskėta apo nė formė ēaji.
Mjalti – ėshtė ushqim shumė i rėndėsishėm pėr nėnat e ardhshme, por nuk duhet tepruar me mjaltė, sepse paraqitet si ushqim potencial pėr alergji.
Frutat e vonshme vjeshtore – kungulli, panxhari, angjinarja, lakra janė frutat e vonshme vjeshtore tė cilat janė tė njė rėndėsie tė veēantė pėr shtatzėnat.
Pėrpunimet e ndryshme nga pemėt dhe perimet – nga pemėt dhe perimet tė cilat janė tė arritshme pėr ju momentalisht, mund tė pregatitni qulla tė ėmbla apo tė njelmėta apo krem ēorba tė cilat pregatiten lehtė dhe shpejtė.
Fijet e drithėrave – Fijet e drithėrave mė sė miri konsumohen si shtesė nė sallata. Pėr shembull, mund tė grihet hollė karrota, ti shtohet rrushi i thatė dhe fijet e drithėrave, dhe mė pas tė gjitha ti pėrzieni me ajkė.