PDA

View Full Version : Magjia e fjales


Hajra
23-12-11, 21:52
Perballja


Ne periferi te qytetit ka nje vende teper te vecante, qe per mua eshte si taverna per pianecin.Kur ndihem i renduar, dal e endem ketij cepi te braktisur, me shprese se do te gjeje pergjigje per shume pyetje torturuese mbi rrenimin qe i beme jetes tone.Eshte me teper nje ikje prej vetes, njerezve dhe gjithckaje te ndenjur rreth tyre; ketu me pushton nje ndjenje paqeje me natyren e shkrete rrotull meje, sepse, vete fakti qe te gjithe jemi te huaj ne kete mes, na bene me te denje per njeri tjetrin.
Here pase here godas gjithe vrulle ndonje guralec qe rastis ta keme perpara, thua shfryej mllefin kundrejt moskokcarjes dhe ftohtesise qe tregone kjo rruge e braktisur per mikun. Per nje cast pyes veten: valle a e degjon pulsin time ky perrua qe gjarperon ketej me shekuj; c`munde te kerkoje nga ai shkembe i fjeture rreze kodres; a munde te beje gje per mua ky lise i shkrete, djegur nga rrufeja?
Ata heshtin, nuke belbezoin; sikur duan te thone: s`ke c`kerkon prej neshe, ke njerezit. Po, e drejte, njeriut i duhet njeriu, kete e kuptoj. Thate ti kerkoi njerezit, por ata jane te sakatosur, te ndryshkur, i ka perla kolera; une vete sa i braktisa, prandaje edhe erdha ketu.
Ngrej koken per te pare qiellin; ai eshte krejt i kthjellet, mizore me fatin tim. Kjo me terbon, me shtyen te ulurij: une a munde ti kerkoi gje ketije vendi.
Ne nderkohe e ndale hapin; rruges perballe meje pikas nje qen qe me afrohet krejt i qete; me kalon perberi gjithe dashamiresi, madje me nje veshtrim miqesor qe e ben me te respektuar se pjesen me te madhe te skotes tone. I them vetes tek e shoh te largohet ashtu shtruar, valle mikun tone a e torturon ironia kur merr te gjykoje se c“eshte e mire dhe c`eshte e keqe ne kete cope toke, qe une u mesova ti theme , "vendi ime".
Kthehem e shohe germadhat, ate qytet te mallkuar, ku s`ke si u shpeton perzierjeve brenda vetes, provokuar nga perditshmeria jone e neveritshme; dhe si rrjedhoje kerkesa per kthjellim te behet domosdoshmeri e pakapercyeshme, ku pas cdo reflektimi gjene kafshen e denuar, te zene ngushte nga vetvetja, gozhduar ne moralin e shpifur te zvarranikeve.
Te kerkoshe ngushellim per jeten ne doktrinat e vjetra filozofike eshte mekat, aq me shume denim, kur e di qe se jashte ketije burgu mbytes ajo gjalleron, eshte perplot begati.
Mbase te qenit i ndergjegjshem duhet marre si faj, sepse bene qe nje dite iluzionet te shemben dhe ti ke mundesine ta shohesh boten drejte e ne sy. dhe pasi e rigjen veten ndihesh nje i huaj ne vendin tende.
Sote kuptova perse djalli perbuzi parajsen. Ai kerkoi me plote krenari te mbese gjalle, nuk duronte dote idene te mbetet nje sajese perrallore. Them se qe gjest fisnikrie rebelimi i tij kur i doli ne mbrojtje jetes, qe s`pranoi te perfundoi nje i levduar i tredhur, ashtu siq bejne te gjithe engjujt e tjere.


Agron Celiku

Gega 1
23-12-11, 22:15
Perballja


Ne periferi te qytetit ka nje vende teper te vecante, qe per mua eshte si taverna per pianecin.Kur ndihem i renduar, dal e endem ketij cepi te braktisur, me shprese se do te gjeje pergjigje per shume pyetje torturuese mbi rrenimin qe i beme jetes tone.Eshte me teper nje ikje prej vetes, njerezve dhe gjithckaje te ndenjur rreth tyre; ketu me pushton nje ndjenje paqeje me natyren e shkrete rrotull meje, sepse, vete fakti qe te gjithe jemi te huaj ne kete mes, na bene me te denje per njeri tjetrin.
Here pase here godas gjithe vrulle ndonje guralec qe rastis ta keme perpara, thua shfryej mllefin kundrejt moskokcarjes dhe ftohtesise qe tregone kjo rruge e braktisur per mikun. Per nje cast pyes veten: valle a e degjon pulsin time ky perrua qe gjarperon ketej me shekuj; c`munde te kerkoje nga ai shkembe i fjeture rreze kodres; a munde te beje gje per mua ky lise i shkrete, djegur nga rrufeja?
Ata heshtin, nuke belbezoin; sikur duan te thone: s`ke c`kerkon prej neshe, ke njerezit. Po, e drejte, njeriut i duhet njeriu, kete e kuptoj. Thate ti kerkoi njerezit, por ata jane te sakatosur, te ndryshkur, i ka perla kolera; une vete sa i braktisa, prandaje edhe erdha ketu.
Ngrej koken per te pare qiellin; ai eshte krejt i kthjellet, mizore me fatin tim. Kjo me terbon, me shtyen te ulurij: une a munde ti kerkoi gje ketije vendi.
Ne nderkohe e ndale hapin; rruges perballe meje pikas nje qen qe me afrohet krejt i qete; me kalon perberi gjithe dashamiresi, madje me nje veshtrim miqesor qe e ben me te respektuar se pjesen me te madhe te skotes tone. I them vetes tek e shoh te largohet ashtu shtruar, valle mikun tone a e torturon ironia kur merr te gjykoje se c“eshte e mire dhe c`eshte e keqe ne kete cope toke, qe une u mesova ti theme , "vendi ime".
Kthehem e shohe germadhat, ate qytet te mallkuar, ku s`ke si u shpeton perzierjeve brenda vetes, provokuar nga perditshmeria jone e neveritshme; dhe si rrjedhoje kerkesa per kthjellim te behet domosdoshmeri e pakapercyeshme, ku pas cdo reflektimi gjene kafshen e denuar, te zene ngushte nga vetvetja, gozhduar ne moralin e shpifur te zvarranikeve.
Te kerkoshe ngushellim per jeten ne doktrinat e vjetra filozofike eshte mekat, aq me shume denim, kur e di qe se jashte ketije burgu mbytes ajo gjalleron, eshte perplot begati.
Mbase te qenit i ndergjegjshem duhet marre si faj, sepse bene qe nje dite iluzionet te shemben dhe ti ke mundesine ta shohesh boten drejte e ne sy. dhe pasi e rigjen veten ndihesh nje i huaj ne vendin tende.
Sote kuptova perse djalli perbuzi parajsen. Ai kerkoi me plote krenari te mbese gjalle, nuk duronte dote idene te mbetet nje sajese perrallore. Them se qe gjest fisnikrie rebelimi i tij kur i doli ne mbrojtje jetes, qe s`pranoi te perfundoi nje i levduar i tredhur, ashtu siq bejne te gjithe engjujt e tjere.


Agron Celiku
Te ta bej me dije nje gje Hajre!
Ketu jemi te nenforumi,"Letersia",dhe kur ketu sillen tekste te autoreve qe s`jane forumiste,merret me mend qe ata jane te zotet e penes!
Teksti qe e citova, eshte plot gabime gjuhesore!Nder gabimet me trashanike qe ne tekstin e cituar me ra shpejt ne sy,eshte te fjalia qe e bera te smadhuar dhe me te zeze te theksuar,fjala kerkoi!!
Kjo fjale ne ate fjali duhet te shkruhet,kerkoj e jo kerkoi!!

Hajre,le ta them shkurt; autori i tekstit eshte AMATOR ne drejtshkrim.
Ky tekst nuk e ka vendin ketu.

Pershendetje

Skyfter
24-12-11, 09:43
Nga ish:rolleyes: forumisti panta_rhei, shkrim i vitit 2010 per at e solla ketu e jo tek shkrimi i vitit 2011, plandaj ....!

Shqiptarėt dhe kultura e mbijetesės!

OK, do tė filloj me njė fabul nga Ezopi...
...nė versionin qė e mbaj mend unė, nga njė libėr i fėmijėrisė, zogjtė dhe minjtė pėrleshen nė njė betejė legjendare, gjatė sė cilės fitorja u buzėqesh zogjve.
Me kėtė rast, lakuriqi i natės del nga radhėt e minjve dhe u thotė zogjve qė ai, nė tė vėrtetė, ėshtė zog si ata, meqė fluturon me flatra nė hava… Nė betejėn e ardhshme mes kėtyre dy ushtrive legjendare, u vjen radha minjve tė shijojnė fitoren; siē pritej, lakuriqi i natės del nga radhėt e zogjve dhe u thotė minjve: mė pranoni edhe mua, unė jam si ju, bėj kėlyshė jo vezė si kėta, dhe i ushqej me qumėsht…
Pas kėsaj edhe zogjtė edhe minjtė e dėbuan lakuriqin dhe nuk deshėn tė kishin mė punė me tė.
I shkreti lakuriq, i ndodhur pezull mes dy botėve, vetėm sa kėrkonte tė mbijetonte, duke iu bashkėngjitur fitimtarėve; por mbijetesa vijka gjithnjė me kosto sociale tė dhimbshme.
Pra, lakuriqi ėshtė... i natės, nuk sheh dit.


Kjo fabul, nė tė vėrtetė, mė kujtohet shpesh kur dėgjoj shqiptarėt tek flasin me evropianėt "hejjj, ne e kemi Nėnė Terezėn... hejjj ne e kemi Skenderbeun qė ka luftu kundėr turqve dhe e ka mbrojt evropėn e krishterė nga osmanėt... hejjj ne jemi nė rrėnjė tė gjuhėve indo-evropiane... ne jemi djepi i kulturės evroperėndimore... hejjj... hallo " :smile: ...
...pastaj tė njėjtit kur tė takohen me turqit "hejjj ben arnaut... hejjj ne jemi vėllezėr... maraba, elhamdulilah... hejjj a e din na qysh e respektojna mulla bakllaven... hejjj hajde i perzijna ēajat... gjygymat... dimijat... sharkijat...".


Pastaj, patjeter njiher nji shqiptar nė jetėn e tij duhet me e sha evropen kurvė tė plakur qė na i ka nda trojet... etj etj.


Sami Frashėri tue u mundu me i ra nė fije kėsaj ndarjes kaotike fetare ndėr shqiptarė ka thėnė "Ku ėshtė shpata, aty ėshtė edhe besa", pra ku ėshtė forca, aty na qenka edhe besimi, feja.


Padyshim, tashmė e kemi pėrvetėsuar kėtė instinkt... kėtė lloj sjelljeje, kulture tė mbijetesės... demek pėr me mbijetu si komb.
Tue e ndryshu tė jashtmen, fasadėn... kishe po e mbrojmė e po e ruajmė tė brendshmen. Veē ne shqiptarėt kėshtu... pėrndryshe tė gjithė ballkanin e kishin pushtuar turqit, jo veq shqiptarėt.
Vetėm tek shqiptarėt gjen emra tė tillė si: vlladimir, millosh, jorgo, mark, nikollė, abdurrahim, avdullah, dardan, ilir, katastrofė, dreq e bir...


(Populli mė i vuajtur e mė i persekutuar nė historinė e njerėzimit janė hebrenjtė, izraelitėt... edhe sot janė mė tė nėnqmuarit e mė tė urryerit, pak haptas e mė shumė nė heshtje... por hebrenjtė kurrė nuk i ndryshuan as emrat, as traditat e as zakonet e tyre.)


nejse...

Njė gjė ėshtė e sigurtė, kultura e mbijetesės nuk ėshtė mbijetesė e kulturės