PDA

View Full Version : Triniteti - Trinjėsia / Tribarazia


Kercovari
12-01-12, 10:22
Triniteti - Trinjėsia / Tribarazia

Di dikush t`na sqaroj pse tė krishterėt besojnė nė "njė Perėndi tė tre persona", dhe se ēfarė do tė thotė kjo pėr tė krishterėt. Nė lidhje me kėtė, njė pasqyrė e drejtė diskutimi pa u futur nė debat tė natyrės diskriminuese te trinitetit nga besimtarė e feve tjera,do tė na mundėsonte tė kuptojmė mė mire se ēka nė tė vertetė dhe kujt i besojnė tė krishterėt.
E shtroj kėtė pyetje si formė diksutimi nga aspekti social e jo si formė pėr tė nėnēmuar komunitetin e krishter.

sherri
12-01-12, 11:12
Thjesht, te besosh ne nje(cka do qoft)eshte nje-zero,dhe rrin zero,nga nje "pike" nuk drejtohet asgje? nga dy pika mes te cilave mund te terhiqet gjithmon nje paralele e drejt!ka mundesi manipulimi deri sa nuk jan tri,per te udheheq drejt duhen te pakten tri "pika"orjentuese. Ose te jesh taman bal duhet te jesh tredimenzional:rolleyes:

E tani:ata qe po i besokan vetem nje Zoti, faktet po tregojn se jan mbet ne njish,as nje hap me tutje,sillen rreth nje "pike" qe secilit i duket qe e ka drejt,nga cdo drejtim te nisesh i bjen drejt,deri sa nuk ka cak "piken" tjeter orjentuese,per ate edhe ju duket qe secili eshte i pari,ai i dine te gjitha,krejt e kan mire e punet hallakam:tongue: si ne islami ma

Ata, qe marrin tri "pika orjentuse e kan gjet me mire menyren e te udhtuarit perpara,ne c'do aspekt, 1 eshte:Ati(zoti) qe pa te dytin Birin,nuk kishte deshmi se i pari ekziston?,dhe 3. shpirti i shenjt,qe e frymezon te dytin(Birin)ta respekton te parin njishin,Atin(Zotin)dhe i lidhe mes veti.

Kush ju tha qe dikush po besojka ne tre Zota!? Zoti i dikujt eshte me tri perbamje,me tri karakteristikat kryesore;vet krijuesi,fryma(shpirti qe ju dha njerzimit) edhe Biri(njerzimi)qe bartin ate shpirt te shenjt.
..pa njerzin,shpirtin,mendjen,frymen njerzore i pari,njeshi(Zoti) s'kish me ekzistu,
...nejse ma- ka edhe asi qe e besojn Zotin jasht vehtes se tyre,si nje dicka qe i rri njerzimit mbi koke me kamxhik,a si nje babadimer qe shikon nga lart e udheheq si te done ai,diken e vret,diken e sakaton,diken e varferon...po per cudi keto po jau ban me se shumti atyre qe po thirren ne nje Zot(Allah)!!!

Makresh
12-01-12, 11:32
Ah mu kon t'kthej tye n'mesjet, tani nime ta kishin orjentue ka njeshi, dyeshi e treshi-persheshi :tongue:

... vazhdone temen, ju besimtar e Tre-zotave. Jam kurioz te di, se si e shifni ju baben qe flijon t'birin per turli far qyrri te kesaj bote. :wink: E nime, ku o Zoja, e shoqja e "zotit", pra nena e t'birit > Jezusit ?.... nese mendojn mir, kjo i bie qe Jezus Krishti paska be incest me nenen e tij, per te vetlindur ? :confused: ... s'po vazhdoj me shume, vazhdone ju, adhurues te papallareve.

sherri
12-01-12, 12:13
Make,pse po bahesh nervoz! a ke edhe ai i juvi,qe na e murrt neve Abrahami-Ibrahimi qe dashti me fliju te birin, kurban,e qe nuk e la Allahu kishe!? tani a jemi krejt te bijt-rob't e Allahut!? pse po sakrifikohen po vdesin ne menyra te ndryshme c'do dite?

Sa milion musliman jane kap per njeshit nje Allahu! edhe secili po na kallxon cka po thot Allahu...vec ne forum jeni ba nja 4 a 5 e vehten e kan harru,ata ne arabi shumica se ju jeni perzerza,b..e qkyni ne ket dynja e kishe jo na menojm per tjetren,

Kafshet nuk dine me vlersu vehten as shpirtin e tyre,Zot e dine ate qe i ushqen,i kreh i rreh..edhe ato vec nje Zot e dine :P:P

ps. per pak harrova :P me u kthy ne mesjet hic shtir se kam;vec ja nisi me mendu si ti qeshtu,pes minuta pune :D

Makresh
12-01-12, 13:55
Make,pse po bahesh nervoz! a ke edhe ai i juvi,qe na e murrt neve Abrahami-Ibrahimi qe dashti me fliju te birin, kurban,e qe nuk e la Allahu kishe!? tani a jemi krejt te bijt-rob't e Allahut!? pse po sakrifikohen po vdesin ne menyra te ndryshme c'do dite?
Shuj sherr, kush nervoz ? Un ?? Ahahahaha jo tybe,.. po vec po t'ngoj e po kcyri se si po shkreton :biggrin:

Na ja pasmi marr juve Ibrahimin a ?.. po mir o sherr, a e ka njoft Ibrahimi a.s. Jezus Krishtin, t'birin "zotit" dhe shpirtin e shenjt ?! Kur eshte lut ne bibel, kujt i drejtohet ?

Allahu se ka len me be kurban t'birin e Ibrahimit a.s., e vertet.
E si pra, baba i Jezusit e la te birin e tij qe t'malltretohet e t'bohet kurban nga ēifutet ? Paramendo sikur te ishe ne vend t'zotit tend, a ja kishe len nje grusht primatash nga roma me ta vra djalin e hasretit ?...vec tu mendu, mos em thuj qe dole ma i meqem se zoti ahahahahahaha

Sa milion musliman jane kap per njeshit nje Allahu! edhe secili po na kallxon cka po thot Allahu...vec ne forum jeni ba nja 4 a 5 e vehten e kan harru,ata ne arabi shumica se ju jeni perzerza,b..e qkyni ne ket dynja e kishe jo na menojm per tjetren,

Jo milion, po miliarda. Dhe arabt nuk jan ata qe me se shumti jan musliman.
Egzistojn dy bota, sikur t'ishte si thua ti, i shkreti i biri i zotit, s'paska rrnu hic fort !.... he more ? ku o jezusi shti sipas teje ?! I vdekun a i gjall ? Sa ishte jezusi n'tok, kush u perkujdes per trojet shqiptare ? vec mos um thuj qe diten ishte neper jerusalem, e tan naten i ka numrue njerzit e botes, si dele,.. ups,.. dele ? Delet e humbura !? ahahahahaa

Kafshet nuk dine me vlersu vehten as shpirtin e tyre,Zot e dine ate qe i ushqen,i kreh i rreh..edhe ato vec nje Zot e dine :P:P

Jo s'din, per qato nese shkon dhe ja prek pules zojt, ajo vec ik ma shpejt se dreci. :rolleyes: Nime, a figuron diku fjala instikt ne bibel a jo ?

ps. per pak harrova :P me u kthy ne mesjet hic shtir se kam;vec ja nisi me mendu si ti qeshtu,pes minuta pune :D
Me mendu ti si un, jo n'mesjet, po n'parajet shkon.

Kercovari
12-01-12, 15:08
Sherr e masher,mos e perzi besimin ne Allah mbase jan te tjere ato qe e kan zgjedhe ate besim.Ke ndonje version me te shkurrter per trinitetin apo i ben gjerat gjene e gjate ndoshta se ke kercy ne ate besim risi dhe mendon se duke i smadhuar gjerat behesh besimtare i devotshem?.

Alima
12-01-12, 19:48
...

Mos bani zullum me pytje te tilla , ngase kush n' fije s' muj i bjen ... shume e prifti duke u perpiq te beje nje skjarim, ne fund eshte konvertu ne Islam , e lene ma dikush tjeter ...

.

Kercovari
12-01-12, 22:04
Tė pyesim mendoj ka tė drejtė ēdokush kėshtuqė duke lexuar diēka interesante pėr Trininė ose Trinitetin e bėra kėtė pyetje dhe ja se ēka mė shtyri;

Kush e shpiku Trinitetin?

Cili ėshtė burimi i konceptit tė krishterė i Trinitetit?

Tė tre fetė monoteiste-Judaizmi, Krishterimi dhe Islami pretendojnė tė ndajnė njė koncept thelbėsor: Besimin nė Zot si diēka Supreme, krijues dhe pėrkrahės i universit.

I njohur nė Islam si "Tawid", ky koncept u pa si njė unitet karshi Perėndisė nga Moisiut, nė njė pasazh nė Bibėl, i cili ėshtė i njohur si "skema" ose e theksuar si fe hebraike:
"Dėgjo, o Izrael: Zoti, Perėndia ynė ėshtė njė Zot"

Kjo u pėrsėrit fjalė pėr fjalė 1500 vjet mė vonė nga Jezusi kur tha:

"... nė urdhėrimin e parė para tė gjitha ėshtė, Dėgjo o Izrael: Zoti, Perėndia ynė ėshtė njė Zot" (Marku 12,29)

Muhamedi erdhi nė rreth 600 vjet mė vonė, kur ai shpalli pėrsėri tė njėjtin mesazh:

Zoti juaj ėshtė njė Zot. Nuk ka zot tjetėr pėrveē Tij, Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit! (Kur'an 2:163)


Megjithatė, krishterimi nga koncepti i unitetit tė Perėndisė ėshtė nė njė doktrinė tė paqartė dhe misterioze qė u formulua gjatė shekullit tė katėrt pas Krishtit,u digradua. Kjo doktrinė, e cila ėshtė ende burim i njė polemike besimi brenda dhe jashtė krishterimit, ėshtė e njohur si doktrina e Trinisė. Nė terma tė thjeshtuar, doktrina e krishtere e Trinitetit thotė se Zoti-bashkohet me tre persona hyjnor, Ati, Biri dhe Fryma e Shenjtė tė bashkuar nė njė qenie hyjnore,dhe po tė marrim si shembull pohimet mė naltė na del se Trinia nuk ėshtė nė pėrputhje me Biblėn dhe nuk mund te konstatohet si vepėr biblike,prandaj shtrohet edhe pyetja;Nga ku e ka burimin Triniteti?Nuk ėshtė mėsim nga Bibla po as burim Biblik,prandaj nuk ėshtė keq tė na sqaroj dikush po jo nė forma amatoreske si disa po me fakte mundėsisht duke lėnė anėsh gjithēka qė nuk ka tė bejė me Trininė.

Zanzi/M
12-01-12, 22:22
ooooo pershendetje te gjitheve, vecenarisht Kercovarit ;)


Per temen (qe me ju shti me e lexu biblen);

Lexojeni pasuesin e fundit te ungjillit sipas Mateut, vec lexojeni kopjojeni dhe sillne ketu. Eshte fakt publik qe "trinitet" nuk permendet ne biblel, mirepo eshte fakt boteror qe permbajtja e bibles te sjell te triniteti. Lexojeni; Ati r biri e shpriti shenjet ( fundi sipas mateut).

Zanzi/M
12-01-12, 22:23
Ėshtė e pamudur pėr njė qenie njerėzore ta kuptojė
plotėsisht konceptin e Trinitetit e aq mė shumė ta shpjegojė atė. Perėndia ėshtė pafundėsisht mė i
madh se ne, prandaj nuk duhet tė pretendojmė se mund ta kuptojnė Atė plotėsisht. Bibla na mėson
se Ati ėshtė Zot, Jezusi ėshtė Zot dhe Fryma e Shenjtė ėshtė Zot. Bibla gjithashtu na mėson se ka
vetėm njė Zot. Edhe pse mund tė kuptojmė disa fakte rreth marrėdhėnies sė personave tė Trinitetit
me njėri-tjetrin, pėrsėri, ėshtė e pakapshme pėr mendjen njerėzore. Ndėrkohė qė jeni duke studiuar kėtė temė, duhet ta dini se fjala “Trinitet” nuk pėrdoret nė Bibėl. Ėshtė
njė term qė pėrdoret pėr tė pėrshkruar Zotin triun. Janė tre persona bashkėekzistues dhe tė
bashkėpėrjetshėm qė pėrbėjnė Perėndinė. Kjo NUK nėnkupton se janė 3 Zotėr. Trinitet do tė thotė: 1
Zot i pėrbėrė nga 3 persona. Nuk ka asgjė tė keqe tė pėrdorėsh termin “Trinitet” edhe pse fjala nuk
gjendet nė Bibėl. Ėshtė mė e thjeshtė tė thuash termin “Trinitet” se sa tė thuash “3 persona
bashkėekzistues dhe tė bashkėpėrjetshėm qė pėrbėjnė 1 Perėndi”. Nėse kjo ėshtė problem pėr ju, merrni nė konsideratė kėtė gjė: as fjala “gjysh” nuk pėrdoret nė Bibėl. Abrahami ishtė gjyshi i Jakobit.
Kėshtu pra, mos u kapni pas termit “Trinitet” nė vetėvete. Fakti mė i rėndėsishėm ėshtė se koncepti i
PĖRFAQĖSUAR nga fjala “Trinitet” ekziston nė Shkrime. Pas kėsaj hyrjeje, vargjet e mėposhtme nga
Bibla janė nė lidhje me Trinitetin.

Makresh
12-01-12, 22:50
O t'knoft zemra o Zanzi ! Po na knaqe muhabet.

Ja ēka kuptova nga ti ;

Zotin e perbejn 3 persona !
Kurse Trinitet, s'dmth 3, po 1 ?

Mir, dmth, Zoti qenka sa 3 njerezi (persona).
Po,... Adami atehere, s'qenka njeriu i pare ? Apo gabim e ka then bibla ?! Na shpjegoni se cili ishte me par, a Adami apo 3 personat ?

Alima
12-01-12, 23:02
O t'knoft zemra o Zanzi ! Po na knaqe muhabet.

Ja ēka kuptova nga ti ;

Zotin e perbejn 3 persona !
Kurse Trinitet, s'dmth 3, po 1 ?

Mir, dmth, Zoti qenka sa 3 njerezi (persona).
Po,... Adami atehere, s'qenka njeriu i pare ? Apo gabim e ka then bibla ?! Na shpjegoni se cili ishte me par, a Adami apo 3 personat ?


...

Mos e nguc Zanzin , Makresh ... copy-past te kwalitetit ma te dobet ... bile bile , as kryerreshtat nuk i ka rendis ... po ashtu qysh e ka kopiu , shkllup paste ...


te thash qe s' dijn me skjaru , ngase mire e dijn se 3 nuk eshte barabart me 1 !!!


Mos i lodhni njerezit badihava !

.

Makresh
13-01-12, 00:32
...

Mos e nguc Zanzin , Makresh ... copy-past te kwalitetit ma te dobet ... bile bile , as kryerreshtat nuk i ka rendis ... po ashtu qysh e ka kopiu , shkllup paste ...


te thash qe s' dijn me skjaru , ngase mire e dijn se 3 nuk eshte barabart me 1 !!!


Mos i lodhni njerezit badihava !

.

:tongue: vec boll m'ka shti me kesh kur tha "Zotin e perbejn 3 persona" ahahahahahahahahhahahahahahhahahaha

Zanzi/M
13-01-12, 07:13
Tung tung cka ka t 3.

Problem o, sidomos kur nuk don md kuptu.

Dikush lypi lidhshmerine e trinitetit me biblen, ja solla. Po ashtu ka edhe lidhshmeri te tjera ne bibel me trinitetin, ju solli prap.

Po edhe nese ju sjelli, ju thoni qe bibla osht e falsifikume!!


.

Kercovari
13-01-12, 07:34
Leximi dhe dituaria ėshtė kultura e njė Kombi,andaj nuk i pengon Kėrēovarit tė lexoj ēdo libėr qoft ai fetarė,shkencorė dhe politik, pa dallim nga cili pėrkatės komuniteti nacional dhe fetarė vjen.Tė lėmė formulimet iracionale dhe injorante se paskam shkru unė qė tė lexojmė Biblėn dhe pėr kėtė u dashka njė falemenderim tė i drejtohet Kėrēoavrit.Si Bibla poashtu Kurani nuk janė libra qė vrasin ndėrgjegjen dhe pėrkatsinė fetare te askujt,pėrkundrazi,forcojnė ate edhe nga ana shpirtore,dhe thuhet nė Kuran dhe Bibėl;

Ēfarė thotė fjala e Perėndisė pėr Perėndinė?

Jeta na prezanton me disa zgjedhje, por njėra prej tė cilave ėshtė mė e rėndėsishme se tė gjithė tė tjerėt. Kjo ėshtė "zgjedhja" e Perėndisė tonė!Paraqitja qė ne kemi nga Perėndia ushtron njė ndikim tė madh nė jetėn tonė. Prandaj ėshtė e rėndėsishme qė tė ketė njė koncept tė qartė tė Perėndisė.

Kurse unė atė qė dua tė pyes ėshtė;

A ėshtė ky besimi i drejtė qė tė krishterėt adhurojmė njė Zot nė tre persona dhe tre persona nė njė hyjni,dhe pse jo njė person nuk paraqet esencėn hyjnore.?
A shkruar Trinia qė nė fillim tė shkruarit e Biblės apo"Trinia" ėshtė shkruar shumė kohė pas pėrfundimit tė Biblės nė shekujt e konflikti tė ashpėr mes filozofive tė ndryshme, tė cilat edhe preferencat personale pėrkatėse tė Perandorisė romak u pėrcaktuan.Cilat janė format e ndikimit tė cilat Athanasium i pohon?

emine
13-01-12, 08:55
MIsteri i Fes!

Ne meshen e shejte kure ngrihet Korpi i Krishtit Thuhet:Misteri i fes....
Pse besojme ne nje Zot pa e pare kurre,nuk kemi arsye me besu se kurre me te skemi ba muhabet as kurre direkt nuk ka ndodhe me na dal perball,pse s'mundemi ta prekim ere edhe pse ajo na prek neve,pse duam dhe pse jemi ketu,pse pse pse
Feja Krishtere ka zanafill te mistershme,qe nga ardhja e Jezusin ne ket bote,te thenat ,Bibla nderlidhin shumqka qe per trunin e njerit te thjesht jan te pakuptushme,trekndshi i fes krishtere:Ati,biri,shpirti shejt!
Jan themeli i ksaj feje,nepermjet nje te ardhur ne toke si njeri Zoti e sjell shpirtin shejt per te tregu egzistencen e tij.
Ne besojme ne shume gjera qe s'do jemi te deje asnjeher ta kuptojme plotesisht faktin pse besojme,po ne besojme,duke nise ne veten,merr shembull veten,ke dy ane te miren dhe te keqen,ke rreziqe ne jete ,perjeton ckamos dhe prap mbijetone ,besone dhe vazhdone,edhe pse e dine se ke me dek ti prap besone dhe prap jetone,une personalisht nuk mirrem me fe ,sepse kam verejt nuk mundem te besoi ne shume gjera,ndoshta sjam e afte,une besoi se gjithqka mundet te jet e mundshme kure njeriu besone,
dhe sa i perket shpirtit shejt,cdo profet dhe cdo fe ka pas shkas frymzimin dhe si ka lind ky frymzim si jan ardhe kto fe,si dhe si askush sdo i del ne fund nje permbledhje apo nje fakti me vertetim.
Te Krishteret besojne se Jezu krishti eshte bir i Zotit,vepra e tije eshte frymzim i zotit,dhe ardhja tij do mbetet e mistershme pergjithmone,ne jemi vete mister dhe asnjeher sdo arrijme ta njohim veten dhe trupin tone,si mundemi te kemi aftesi te njohim fuqin e gjithe atij besimi qe besojne njerzit,ndoshta besojne kote,po njerzimi besone ne Zot,sikure te mos ishte jeta jone e mistershme dhe sikure ta dishim qe sote qka do ndodhe ne te ardhme,ne do dorzohem dhe sdo kemi me asnje deshire per te vazhdu perball,ndoshta gjitha jane genjeshtra per te na mbajte me shpres,ndoshta dhe ndoshta ,eshte me mire mos mu marr me fet dhe pyetje shume,po me forcu binjdet tua dhe vazhdu e besu ne ate qka ti besone,qofte dhe kote dhe pakutimit,me rendsi ty aj besim te mbane ne jete dhe te drejtone ne rruge te drejt,,,,,
dhe kjo quhet Misteri i fes:ne mer te atit te birit dhe te shpirtit shejt!


Besoi ne nje Zot te vetem
Jezu Krishtin
Birin e hyut
Atin e gjipushteshem
Krijusin e qiellit dhe tokes
Te gjitha sendev qe shihen
Dhe nuk shihen....
besoi ne shpirtin shejte
Besoi
kshtu lutet i Krishteri,de kjo ishte nje shkeputje e nje lutje e cilla behet gjate meshesh shejte

ps,solla disa mendime po nuk ndjej nevoje per diskutime dhe ofendime


Paqja me ju(kshtu pershendeten te krishteret)

sherri
13-01-12, 09:29
MIsteri i Fes!

Ne meshen e shejte kure ngrihet Korpi i Krishtit Thuhet:Misteri i fes....
Pse besojme ne nje Zot pa e pare kurre,nuk kemi arsye me besu se kurre me te skemi ba muhabet as kurre direkt nuk ka ndodhe me na dal perball,pse s'mundemi ta prekim ere edhe pse ajo na prek neve,pse duam dhe pse jemi ketu,pse pse pse
Feja Krishtere ka zanafill te mistershme,qe nga ardhja e Jezusin ne ket bote,te thenat ,Bibla nderlidhin shumqka qe per trunin e njerit te thjesht jan te pakuptushme,trekndshi i fes krishtere:Ati,biri,shpirti shejt!
Jan themeli i ksaj feje,nepermjet nje te ardhur ne toke si njeri Zoti e sjell shpirtin shejt per te tregu egzistencen e tij.
Ne besojme ne shume gjera qe s'do jemi te deje asnjeher ta kuptojme plotesisht faktin pse besojme,po ne besojme,duke nise ne veten,merr shembull veten,ke dy ane te miren dhe te keqen,ke rreziqe ne jete ,perjeton ckamos dhe prap mbijetone ,besone dhe vazhdone,edhe pse e dine se ke me dek ti prap besone dhe prap jetone,une personalisht nuk mirrem me fe ,sepse kam verejt nuk mundem te besoi ne shume gjera,ndoshta sjam e afte,une besoi se gjithqka mundet te jet e mundshme kure njeriu besone,
dhe sa i perket shpirtit shejt,cdo profet dhe cdo fe ka pas shkas frymzimin dhe si ka lind ky frymzim si jan ardhe kto fe,si dhe si askush sdo i del ne fund nje permbledhje apo nje fakti me vertetim.
Te Krishteret besojne se Jezu krishti eshte bir i Zotit,vepra e tije eshte frymzim i zotit,dhe ardhja tij do mbetet e mistershme pergjithmone,ne jemi vete mister dhe asnjeher sdo arrijme ta njohim veten dhe trupin tone,si mundemi te kemi aftesi te njohim fuqin e gjithe atij besimi qe besojne njerzit,ndoshta besojne kote,po njerzimi besone ne Zot,sikure te mos ishte jeta jone e mistershme dhe sikure ta dishim qe sote qka do ndodhe ne te ardhme,ne do dorzohem dhe sdo kemi me asnje deshire per te vazhdu perball,ndoshta gjitha jane genjeshtra per te na mbajte me shpres,ndoshta dhe ndoshta ,eshte me mire mos mu marr me fet dhe pyetje shume,po me forcu binjdet tua dhe vazhdu e besu ne ate qka ti besone,qofte dhe kote dhe pakutimit,me rendsi ty aj besim te mbane ne jete dhe te drejtone ne rruge te drejt,,,,,
dhe kjo quhet Misteri i fes:ne mer te atit te birit dhe te shpirtit shejt!


Besoi ne nje Zot te vetem
Jezu Krishtin
Birin e hyut
Atin e gjipushteshem
Krijusin e qiellit dhe tokes
Te gjitha sendev qe shihen
Dhe nuk shihen....
besoi ne shpirtin shejte
Besoi
kshtu lutet i Krishteri,de kjo ishte nje shkeputje e nje lutje e cilla behet gjate meshesh shejte

ps,solla disa mendime po nuk ndjej nevoje per diskutime dhe ofendime


Paqja me ju(kshtu pershendeten te krishteret)

Thjesht,mire kuptueshem.
Fuqia e besimit,eshte e njesojt,pamvarsisht ne cfar beson,me e fuqishmja eshte besimi ne vehten.
Kjo formul:Ati(zoti),Biri/njeriu/,shpirti i shenjt/lidhja mes zotit dhe njeriut/. eshte permisim i vet bibles,qe nuk e kishte qe ne fillim,me kete "zbriti" Zoti ne tok!,ju afrua njerzimit,nje dicka me reale me e prekshme,me besuese, dhe rezulatati po shifet,dallimi- i ketyre qe keto besime abstrakte i zbriten ne dicka me reale, me disa qe ende Zotin e kerkojn ne abstrakte,ne qiell,ne univers,apo se din hic ku mund te jete e secili flet ne emer te ti!

Kercovari
13-01-12, 12:10
Mos u bėni qesharak..po anise na bėni tė qeshim.
Tė shohim se ēka thotė njė njohės i mirė i doktrinės Trinitetit huazuar nga portali "Shtėia e sė vėrtetės"

Nuk ka doktrinė Triniteti nė Bibėl.
nga Al Hanafiyya »Data 29 qershor 2010 10:18

Unė u pėrshėndes ju, tė dashur vėllezėr dhe motra tė mi muslimanė. Pėr mė tepėr, pėrshėndetja ime shkon pėr miqtė tanė tė krishterė,qė me fenė e tyre do tė merrem kryesisht me kėtė dokument, pa synuar ndonjė abuzim. Kėtu unė dua tė theksoj pėrsėri qė ne si muslimanė tė cilėt ndjekin dhe praktikojmė Islamin e vėrtetė nuk duam tė fyen fetė nė anjė rast dhe nė asnjė mėnyrė tjėtėr. Ne gjithmonė mendojmė tė vėrtetėn dhe udhėzimin e Allahut e kemi nė mend se ne duhet tė ndihmojė myslimanėt dhe tė krishterėt gjithashtu nė rrugėn e duhur tė gjejnė rrugėn e natyrshme. Si pasojė, ne flasim pėr disa konfuzione dhe gabimet e tė krishterėve tė cilėt vijnė pėr shkak tė interpretimit tė gabuar tė Biblės.

Ky dokument i tematizuar nga unė fokusohet nė trinitet sipas tė krishterėve, i cili karakterizohet nga Ati, Biri dhe Fryma e Shenjtė.Megjithatė, ne muslimanėt besojmė fuqishėm se Trinia nuk ėshtė nė Bibėl si i tillė. Nuk ka asnjė tekst tė qartė nė tė cilėn mbėshtetet kjo doktrinė: Nė emėr tė Atit, e Birit dhe e Shpirtit tė Shenjtė,tė ėshtė shkruar. Kjo ėshtė mė shumė e ndėrtuar nga ana e doktrinės sė krishterė, e cila ka ecur me kalimin e kohės pėr tė u pėrhapur. Jezusi Profeti jonė, predikonte gjithmonė vetėm njė Perėndi dhe jo doktrinat e Trinisė, tre perėndi.
 
Miqtė tanė tė krishterė janė tė fortė dhe tė bindur dhe tė palėkundur qė pėrcaktojnė kėto tre perėndi,nė njė Zot. Si pasojė, ka tre tona Krijuesi si qenie hyjnore. Edhe si e pakuptueshme dhe e pakonceptueshme si kjo mund tė tingėllojė pėr ata sens tė pėrbashkėt se padyshim nė Bibėl flitet pėr doktrinėn e Trinisė dhe janė tė bindur se kishin gjetur vargje nga Bibla qė do tė konfirmojė doktrinėn e Trinisė.
 
E pra,hallka nė kėtė histori ėshtė se kėto vargje tė paraqitura ose tė diskutuara, janė vargje tė shprehura nga tė krishterė (ku ne nuk kemi gjetur tė pėrmendet ndonjė emėr),qė ka bėrė konfirmim i Trinisė. Kjo mund tė duket i pambėshtetur edhe nga tė krishterėt qė kanė nevojė tė njohin faktin dhe tė themi se kėta njerėz njohin vargjet e Biblės pėr tė kuptuar arsyen pėr kėtė qė Bibla tė mos kuptohet si e gabuar!
 
Kėto regjistrime tani do tė pėrmbushin qėllimin e tė krishterėve pėr tė sqaruar se ēfarė roli lujn kėto vargje nė realitet. Prandaj, pyetjet e mėposhtme janė shtruar qė tė marrin pėrgjigje nga ne. Si janė kuptuar kėto vargje?Pėr ēfarė ėshė fjala nė tė vėrtetė? Pėrveē kėsaj, ne do tė dėshmojmė qė me disa vargje nuk mund tė vertetohet doktrina e Trinisė. Dhe nga ēdo njeri, zemra e tė cilit rreh, dhe qė nuk i mban sytė e tij tė mbyllur, dhe veshėt e tij tė hapur qė kėrkojnė tė dėgjojnė tė vėrtetėn,kėshtu do tė dinė tė dallojnė tė vėrtetėn dhe tė kuptojnė kuptimin e e vargjeve.

Miqtė tanė tė krishterė janė tė mendimit se doktrina e Trinitetit ėshtė edhe bazė themeli i Biblės, tė cilat pėrcaktojnė "Tre qenie tė Perėndisė" tė theksuara. Njė tjetėr emėr pėr doktrinėn e Trinisė ėshtė 3nė1 Perėndi.A mund tė kuptojmė ne termin "treshi nė njė Zot"Pretendimet e krishterė se Zoti e bėn veten dėshmitar tė tillė nė njė "blasfemi", dhe ai thotė se dėshmitė nė Biblėn e krishterė mund tė jenė. Kjo ėshtė pika nė tė cilėn ne kemi ndėrhy, dhe muslimanėt me tė drejtė shtrojn pyetjen e interpretimit te Biblės nga tė krishterėt,po edhe tė kritikojnė. Por edhe kjo ėshtė keqkuptuar gjerėsisht nga tė krishterėt dhe, nė fund tė fundit,ato besojnė akoma. I Krishteri thotė se, edhe ju kėtu duhet tė jeni tė kujdesshėm.

Ka vetėm njė Perėndi. Kush ėshtė ky njė Perėndi? Pėrgjigje;

Perėndia Atė.
Perėndia Bir.
Fryma e Shenjtė.

Dhe pėrsėri ne kemi tre qenie te ndryshme para nesh. Ati Perėndi, Jezusi dhe Shpirti i Shenjtė i Perėndisė dhe Perėndia natyrisht si Zot. Tė tre entitetet,dhe pėr kėtė arsye janė karaktere tė ndryshme. Ju nuk keni njė dhe karakter tė njėjtė. Njė Zot dhe tre persona.Tė krishterėt mendohet se kan disa shembuj se si duhet tė kuptoni Trinitetin. Dhe ende nuk janė gjithmonė tė njėjtėt shembuj. Sė pari vjen nga natyra:

Avull, ujė, akull.

Avull, ujė dhe akull janė H2O dhe secili nga kėto tė tre sė bashku janė tė barabartė me H2O. Ashtu si Ati, Biri dhe Fryma e Shenjtė janė Perėndi tė barabartė. Krishti na jep edhe njė tjetėr shembull,doktrina e njeriut si shėmbėlltyrė e Perėndisė, tė cilat ne do tė kemi nė ne. Me pak fjalė, ne duhet tė gjejmė Trininė edhe brenda vetes.

Dmth:, trupi shpirti dhe fryma.

Gjithashtu, tė tempuara dhe tė tensionuara p.sh ngjashėm me ;tė kaluarėn, tė tashmen dhe tė ardhmen, nė tė cilėn Jezusi ishte me ne, ėshtė dhe do tė jetė duke justifikuar doktrinė e Trinisė si themelues i saj.

Si muslimanė, ne mbėshtetemi vetėm mbi fjalėt e Allahut dhe njerėzit tanė nuk duan dhe nuk janė nė gjendje pėr tė shprehur interpretimet e tyre pėr tė bėrė njė libėr tė Perėndisė, ne duam tė japim kontributin tonė pėr doktrinėn e Trinisė e tė krishterėve. Sipas mendimit tonė,ka mė shumė shembuj qė mund tė japin tė gjithė ata qė merren me provat dhe faktet pėr tė cilat ne si njerės duhet tė jemi tė matur.Megjithathe,njė shembull i ilustruar nga doktrina e Trinisė nuk duhet tė mungon:

Nė njė atom, ka neutrone, protone dhe elektrone. Tė gjitha kėto janė vetėm njė atom. Ky shembul shumė i mirė pėr Trininė,si shembull ėshtė edhe mė mirė se shembujt e parė tė dhėnė. Megjithatė, ne e njohim kėtu se kėta shembuj nuk mund tė provojnė asgjė, sepse ne njerėzit kemi prirje dhe duan tė shohin faktet. Le tė kthehemi tani tek citatet qė janė keqkuptuar nė rreshtin e parė dhe linja e dytė keqinterpretuar nė pėrputhje me rrethanat. Rezultati i interpretimit tė gabuar ėshtė pėrfundimisht doktrina e Trinisė. Ne atėhere lexojm fjalinė e parė tė Zanafillės.
Nė tekstin origjinal i cili ishte shkruar nė hebraisht, fjala e Perėndisė ėshtė shkruar si: "Ellohim "(hebraisht אלהים) Kjo ėshtė njė formė shumė plurale.I krishteri tani do tė shprehet me formėn naive, shikoni, ky ėshtė njė plural,qė nė pėrkthim thotė se nuk mbulohemi nga njė zot, por nga perėndi tė ndryshme.Me kėtė.Ellohim ėshte pėrkthyer si Perendi duke e identifikuar dhe barazuar me Trininė.1.Zoti si njė baba,2.Zoti si i biri,dhe,3.Zoti si Fryma e Shenjtė,dhe ēdo gjė nė fund qartėson pra, Perėndinė.


Zoti i Ati, Fjala e Tij dhe Shpirti i Tij qė fluturoi mbi ujė, siē lexojmė nė Zanafillat 1:1-3:

" Nė fillim Perėndia krijoi qiejt dhe tokėn. Toka ishte pa trajtė dhe e zbrazėt, errėsira ishte mbi humnerė, dhe Fryma e Perėndisė fluturoi mbi ujė. "

Por ky tekst, nė sajė tė Ellohim fjalės,a e pėrfshin Trininė?. Gjendet nė kėtė paragraf, doktrina e Trinitetit? Nė qoftė se ajo duhet tė jetė kėshtu, pėrse tė mos e predikonin hebrenjtė Trinitetin? Pas tė gjitha, kjo ėshtė A.T Judenjtė. Dhe as Abrahami, Davidi, Solomoni, Moisiu, etj, pas tyre, ēifutėt ishin tė predikuar nė njė farė mase nga njė Trinitet. Pėrkundrazi, ata mendojnė se e gjithė kjo ėshtė njė blasfemi(dicka si mashtrim i vetevtes). Ēfarė kėtu ka ecur keq? Ēfarė kan kuptuar ēifutėt nėn Ellohim? Le tė shohin se si Ellohim me tė vėrtetė ėshtė pėr kuptouarė....

Nga Gjermanishte shqiptoj/Xh.S

Alima
13-01-12, 13:45
MIsteri i Fes!

Ne meshen e shejte kure ngrihet Korpi i Krishtit Thuhet:Misteri i fes....
Pse besojme ne nje Zot pa e pare kurre,nuk kemi arsye me besu se kurre me te skemi ba muhabet as kurre direkt nuk ka ndodhe me na dal perball,pse s'mundemi ta prekim ere edhe pse ajo na prek neve,pse duam dhe pse jemi ketu,pse pse pse
Feja Krishtere ka zanafill te mistershme,qe nga ardhja e Jezusin ne ket bote,te thenat ,Bibla nderlidhin shumqka qe per trunin e njerit te thjesht jan te pakuptushme,trekndshi i fes krishtere:Ati,biri,shpirti shejt!
Jan themeli i ksaj feje,nepermjet nje te ardhur ne toke si njeri Zoti e sjell shpirtin shejt per te tregu egzistencen e tij.
Ne besojme ne shume gjera qe s'do jemi te deje asnjeher ta kuptojme plotesisht faktin pse besojme,po ne besojme,duke nise ne veten,merr shembull veten,ke dy ane te miren dhe te keqen,ke rreziqe ne jete ,perjeton ckamos dhe prap mbijetone ,besone dhe vazhdone,edhe pse e dine se ke me dek ti prap besone dhe prap jetone,une personalisht nuk mirrem me fe ,sepse kam verejt nuk mundem te besoi ne shume gjera,ndoshta sjam e afte,une besoi se gjithqka mundet te jet e mundshme kure njeriu besone,
dhe sa i perket shpirtit shejt,cdo profet dhe cdo fe ka pas shkas frymzimin dhe si ka lind ky frymzim si jan ardhe kto fe,si dhe si askush sdo i del ne fund nje permbledhje apo nje fakti me vertetim.
Te Krishteret besojne se Jezu krishti eshte bir i Zotit,vepra e tije eshte frymzim i zotit,dhe ardhja tij do mbetet e mistershme pergjithmone,ne jemi vete mister dhe asnjeher sdo arrijme ta njohim veten dhe trupin tone,si mundemi te kemi aftesi te njohim fuqin e gjithe atij besimi qe besojne njerzit,ndoshta besojne kote,po njerzimi besone ne Zot,sikure te mos ishte jeta jone e mistershme dhe sikure ta dishim qe sote qka do ndodhe ne te ardhme,ne do dorzohem dhe sdo kemi me asnje deshire per te vazhdu perball,ndoshta gjitha jane genjeshtra per te na mbajte me shpres,ndoshta dhe ndoshta ,eshte me mire mos mu marr me fet dhe pyetje shume,po me forcu binjdet tua dhe vazhdu e besu ne ate qka ti besone,qofte dhe kote dhe pakutimit,me rendsi ty aj besim te mbane ne jete dhe te drejtone ne rruge te drejt,,,,,
dhe kjo quhet Misteri i fes:ne mer te atit te birit dhe te shpirtit shejt!


Besoi ne nje Zot te vetem
Jezu Krishtin
Birin e hyut
Atin e gjipushteshem
Krijusin e qiellit dhe tokes
Te gjitha sendev qe shihen
Dhe nuk shihen....
besoi ne shpirtin shejte
Besoi
kshtu lutet i Krishteri,de kjo ishte nje shkeputje e nje lutje e cilla behet gjate meshesh shejte

ps,solla disa mendime po nuk ndjej nevoje per diskutime dhe ofendime


Paqja me ju(kshtu pershendeten te krishteret)


...


Emine e nderuar , po shkruaj pa asnje pike ofendimi as nenēmimi , po shkruaj sikur me nje mike , nese me lejon ...


A nuk eshte nenēmim nje gradim i till nje te derguari ne krahasim me te derguarit tjere te Zotit ? ... Pse Abrahami te jete profet ,e Isai bire zoti ? ... e para ,


e dyta ,

ke shprehur nje lloje amentubilahi por ndryshe :

ne themi :

amentubilahi ( besoi ne Zotin )
wa malaiketihi ( meleket e Tij ... shpirti i shenjet perfshihet ketu )
wa kutubihi ( Librat e Tij )
wa rasulihi ( te derguarit e Tij , jo te birin )
wa jawmil ahiri ( diten e fundit )
wa bil kadirri hajrihi wa sherrihi , minAllahu teala ( dhe ēdo gje ndodhe me caktimine Zotit , si per hajr si per sherr )dhe e treta ,

Zoti sikur te donte , apo te done ... nuk ka nevoje te misherohet , ngase Ai nuk ka frike nga ne , por qellimisht ka lene Vehten e Tij prapa perdes deri ne takimin tone me te ne boten tjeter , dhe ate takim do ta kene vetem me meritoret , perndryshe jomeritoret as ne ate bote nuk do ta shohin edhe perkry bindjes se egzistences se Tij , pos se do jene ne zjarre pergjithemon !


Ai krijoi krijesa , njerez , profet , engjuj , djaj , shtaze , bime ... pse , pse te misherohet ne krijesa te Tij , pse ????
.

Makresh
13-01-12, 15:15
Mbetet i lire gjithesecili te beson, se ne nje dit te mir, 3 persona qenkan takuar dhe paskan vendos qe bashkarisht, ta krijojn e ta qeverisin boten. waoww,.. fenomenale si histori !

...fatekeqesisht, njerin prej 3 ve e kryqezuan pagano-jahudit ! :rolleyes:

E pas kesaj, si te mendosh qe krishterizmi eshte "Fe,, ?

Kuptoni, se pse nga kendveshtrimi musliman, 3 njerez, apo persona kurre nje here nuk mund te behen 1 ZOT !


SZqDTfcxrz4

Allahu eshte 1, dhe nuk ka Zot tjeter perpos Tij !

Kjo eshte deshmia, per te hyr ne Islam.

emine
13-01-12, 15:21
bash m pilqei firma e kercovarit:)

Murgesha
13-01-12, 15:29
Pėr Zotin asgjė nuk ėshtė e pamundur.

Ai ėshtė krijues i gjithēka qė na shohin sytė, edhe i gjithka qė njeriu nuk mundet ta pėrceptojė.

Kėtė e thonė tė gjitha besimet.

Atėherė ju qė thoni me plot gojėn se Zoti nuk mundet tė jetė edhe si Treshe, po kundėrshtoni haptazi se Zoti qenka i aftė tė bėjė gjithēka!


Me sa po e shof, qėllimi i kėsaj teme ėshtė qė tė flasin tė krishterėt e kėtij forumi pėr Trininė, andaj ju lutem kursene veten dhe moderatorėt me sjellje tė kopjeve me shkrime nga kėnvėshtrimi islam pėr trininė.

emine
13-01-12, 15:37
Pėr Zotin asgjė nuk ėshtė e pamundur.

Ai ėshtė krijues i gjithēka qė na shohin sytė, edhe i gjithka qė njeriu nuk mundet ta pėrceptojė.

Kėtė e thonė tė gjitha besimet.

Atėherė ju qė thoni me plot gojėn se Zoti nuk mundet tė jetė edhe si Treshe, po kundėrshtoni haptazi se Zoti qenka i aftė tė bėjė gjithēka!


Me sa po e shof, qėllimi i kėsaj teme ėshtė qė tė flasin tė krishterėt e kėtij forumi pėr Trininė, andaj ju lutem kursene veten dhe moderatorėt me sjellje tė kopjeve me shkrime nga kėnvėshtrimi islam pėr trininė.

eh krejt mundi po ju shko posht,paradite po mohojne zotin e masdite edhe veten

Alima
13-01-12, 15:42
Pėr Zotin asgjė nuk ėshtė e pamundur.

Ai ėshtė krijues i gjithēka qė na shohin sytė, edhe i gjithka qė njeriu nuk mundet ta pėrceptojė.

Kėtė e thonė tė gjitha besimet.

Atėherė ju qė thoni me plot gojėn se Zoti nuk mundet tė jetė edhe si Treshe, po kundėrshtoni haptazi se Zoti qenka i aftė tė bėjė gjithēka!


Me sa po e shof, qėllimi i kėsaj teme ėshtė qė tė flasin tė krishterėt e kėtij forumi pėr Trininė, andaj ju lutem kursene veten dhe moderatorėt me sjellje tė kopjeve me shkrime nga kėnvėshtrimi islam pėr trininė.


...


Po Ai Zote pra , dergoi Isain qe te korigjoi jahudet e devijuar , .... perderisa ende ka jahud qe nuk jane permiresuar /korigjuar ... Ka derguar tjetrin profet, pra Muhamedin alejhi selam se te korigjoi te krishteret dhe edhe jahudet , njeherit na tregon se Isa nuk ishte bire i Tije , por profet si te gjithe tjeret ... aq sa vepruan keq o mire jahudet qe mohuan Isain ( Jezusin ) ... po aq po bejne keq/mire te krishteret qe po mohojne Muhamedin ...


e tere kjo , pase parasysh rrehstat e tu ku thua se Zoti ka fuqi per te gjitha , pra edhe korigjim pas korigjimi krijeses se dobet prej njeriu !


.

Makresh
13-01-12, 15:44
Zoti s'ka nevoje te degizohet ne njeri, per te vetmin fakt qe eshte ZOT e jo person !

Murgesha
13-01-12, 15:48
Alime e Makresh mė thuani a ka diēka qė nuk mundet tė bėjė Zoti?

Makresh
13-01-12, 15:59
Alime e Makresh mė thuani a ka diēka qė nuk mundet tė bėjė Zoti?

:rolleyes: Kupto mir Murgesh, ndryshe eshte definicioni i Zotit sipas Islamit, e ndryshe sipas Krishterizmit.

Ne Islam, Zoti eshte ZOT ! Ai nuk kalon kohen duke marre formen e krijesave te Tia te dobeta.

Kurse ne Krishterizem, jo qe s'qenka Zot, por qenkan 3 persona ! Kthehu dhe lexo edhe nje here Zanzi-n, dhe do ta kuptosh qe ky koncept rreth ides se Zotit eshte totalisht i gabuar edhe nga vet logjika e jo-muslimanit.

"nuk shpjegohet teoria e trinitetit", keshtu tha sherri, po si mund te shpjegohet aman kjo teori ku 1oo1 kundershtime i gjen vetem nese ndalesh dhe mendon 5 minuta per te.

Alima
13-01-12, 15:59
Alime e Makresh mė thuani a ka diēka qė nuk mundet tė bėjė Zoti?


...

...absolut jo...

... por , sikur te ishte ashtu , pra sikur te ishte e vertete qe eshte misheruar ne njeri dhe shpirt te shenjet , Ai nuk do tregonte kjarte sa e sa vite pas devijimeve graduale , se te krishteret kane trilluar nje tregim te tille , ngase nuk eshte e vertet se Eshte shendrruar ne njeri dhe se eventualisht Isa ishte i biri i Tij e tera kjo ne Librin fisnik Ku'ran ! ... perndryshe edhe Muhamedi alejhi selam do thoshte po te njejten nese do ishte ashtu , pra do thoshte , njerez Isa ishte vet Zoti , njeherit ishte edhe bire Zoti ( a ishte Zoti a bire Zoti , di kush te na tregon , ngase keshtu po behet katernitet ... zoti , zoti i misheruar edhe bire zoti , dhe shpirti :D , kerkoi falje per qeshjen , por ... ec e mos qesh ) ...dhe qe te katert ishin Zoti vet ... e une Muhamedi erdha te vertetoi kete ... pershembull ishte !s' po pine uje assesi Murgesh , ama bash hiē kjo fare pune , po shnosh , gjithkush per vehte ... nuk kam qellim ofendimi ,inati , por kame qellim udhezimi qe te mos digjen ne zjarre ne boten tjeter per bestutnit dhe besimin e devijuar , ngase te gjitha mekatet Zoti do fale pas perjetimit te denimit mvaresisht nga grada , apo ndoshta edhe do fale ato mekate Ai e di .... mirepo berjen shoke Atij duke thene ka djale , vajze , e ēfardo rivali tjeter ...kete nuk do e fale kurren e kurres , eshte premtim nga Ai , dhe Ai nuk i thene premtimet e veta !Ju le me shendet , e ju e dini si dhe ēka zgjedhni , edhe pse kompetencat i takoin vetem te madhit Zot !Alima!

.

Murgesha
13-01-12, 16:18
:rolleyes: Kupto mir Murgesh, ndryshe eshte definicioni i Zotit sipas Islamit, e ndryshe sipas Krishterizmit.

Ne Islam, Zoti eshte ZOT ! Ai nuk kalon kohen duke marre formen e krijesave te Tia te dobeta.

Kurse ne Krishterizem, jo qe s'qenka Zot, por qenkan 3 persona ! Kthehu dhe lexo edhe nje here Zanzi-n, dhe do ta kuptosh qe ky koncept rreth ides se Zotit eshte totalisht i gabuar edhe nga vet logjika e jo-muslimanit.

"nuk shpjegohet teoria e trinitetit", keshtu tha sherri, po si mund te shpjegohet aman kjo teori ku 1oo1 kundershtime i gjen vetem nese ndalesh dhe mendon 5 minuta per te.


Nuk kam nevojė ta lexoj Zanzin pėr tė kuptuar diēka. Ai mendon me kokė tė vet e unė me timen.
Nėse Zoti arriti t`a lind Jezusin vetėm prej gruas pa u pėrzi fare burri, atėherė pėr mendimin tim pėr tė nuk ėshtė punė e madhe edhe tė ndahet nė tri pjesė, si Zoti, si Biri, si Fryma e shejtė.
A janė kėto veēori tė tija tre persona kėtė nuk e di askush e le mė Zanzi me njė shkrim kopje qė e solli kėtu pėr ta spjeguar trininė e Zotit.
Nėse Zoti flet, e kjo nuk mohohet nė asnjė besim atėherė Zoti qenka qenie intelegjente
qė din, edhe tė flas edhe tė mendoj edhe tė veproj.

A ėshtė njeri?

Askush nuk e din.

A mund tė transformohet Zoti pėrnjėherė nė tri trajta tė ndryshme?

Edhe kėtė nuk e din askush, po pėr mendimin tim Zoti ėshtė i gjithfuqishėmi, Ai mund tė bėjė gjithēka.

Njeriu nuk ėshtė i gjithfuqishėm (a ėshtė?) qė tė bėjė gjithēka, por edhe njeriu ėshtė qenie intelegjente qė din, edhe tė flas edhe tė mendojė edhe tė veproj.

Makresh
13-01-12, 16:22
Mos be hajgare, Zoti nuk eshte njeri ! Shiqo njeriun nga galaksia e gjithesis, dhe do ta kuptosh qe nuk eshte ne origjin te krijimit te jetes. Tane, nese Zoti eshte i Gjithefuqishem, qe jam shume dakord me ty, ate nuk do ta kishin mposhtur hebrenjt dhe romaket sic pretendojn te krishteret, se kjo i bie qe paska edhe me te fort se Zoti, pra humb cilesin e te Gjithėfuqishmit !

Murgesha
13-01-12, 16:22
...

...absolut jo...

... por , sikur te ishte ashtu , pra sikur te ishte e vertete qe eshte misheruar ne njeri dhe shpirt te shenjet , Ai nuk do tregonte kjarte sa e sa vite pas devijimeve graduale , se te krishteret kane trilluar nje tregim te tille , ngase nuk eshte e vertet se Eshte shendrruar ne njeri dhe se eventualisht Isa ishte i biri i Tij e tera kjo ne Librin fisnik Ku'ran ! ... perndryshe edhe Muhamedi alejhi selam do thoshte po te njejten nese do ishte ashtu , pra do thoshte , njerez Isa ishte vet Zoti , njeherit ishte edhe bire Zoti ( a ishte Zoti a bire Zoti , di kush te na tregon , ngase keshtu po behet katernitet ... zoti , zoti i misheruar edhe bire zoti , dhe shpirti :D , kerkoi falje per qeshjen , por ... ec e mos qesh ) ...dhe qe te katert ishin Zoti vet ... e une Muhamedi erdha te vertetoi kete ... pershembull ishte !s' po pine uje assesi Murgesh , ama bash hiē kjo fare pune , po shnosh , gjithkush per vehte ... nuk kam qellim ofendimi ,inati , por kame qellim udhezimi qe te mos digjen ne zjarre ne boten tjeter per bestutnit dhe besimin e devijuar , ngase te gjitha mekatet Zoti do fale pas perjetimit te denimit mvaresisht nga grada , apo ndoshta edhe do fale ato mekate Ai e di .... mirepo berjen shoke Atij duke thene ka djale , vajze , e ēfardo rivali tjeter ...kete nuk do e fale kurren e kurres , eshte premtim nga Ai , dhe Ai nuk i thene premtimet e veta !Ju le me shendet , e ju e dini si dhe ēka zgjedhni , edhe pse kompetencat i takoin vetem te madhit Zot !Alima!

.


Jo Alime e di qė nuk pin ujė, sepse ti je e bindur ose tė kanė bindė tė tjerėt* nė pikėpamjet islame pėr njėsinė e Zotit, dhe kurr nė jetė pėr ty nuk do tė jetė logjike pozicioni i krishterė pėr njėsinė e Zotit.

* Me kėtė nėnkuptoj doktrinat qė ti i ke lexuar apo ndėgjuar nga tė tjerėt.

Murgesha
13-01-12, 16:25
Mos be hajgare, Zoti nuk eshte njeri ! Shiqo njeriun nga galaksia e gjithesis, dhe do ta kuptosh qe nuk eshte ne origjin te krijimit te jetes. Tane, nese Zoti eshte i Gjithefuqishem, qe jam shume dakord me ty, ate nuk do ta kishin mposhtur hebrenjt dhe romaket sic pretendojn te krishteret, se kjo i bie qe paska edhe me te fort se Zoti, pra humb cilesin e te Gjithėfuqishmit !

Tė jemi tė kjartė Makresh.

Askund nuk e thash qė Zoti ėshtė njeri!

Normal qė shikoj dhe mendoj, dhe pėrpiqem tė kuptoj njėsinė e zotit nga mendja ime, e jo nga mendjet e tjerėve!

Alima
13-01-12, 16:27
Jo Alime e di qė nuk pin ujė, sepse ti je e bindur ose tė kanė bindė tė tjerėt* nė pikėpamjet islame pėr njėsinė e Zotit, dhe kurr nė jetė pėr ty nuk do tė jetė logjike pozicioni i krishterė pėr njėsinė e Zotit.

* Me kėtė nėnkuptoj doktrinat qė ti i ke lexuar apo ndėgjuar nga tė tjerėt.

...

Atehere vlene e njejta edhe per doktrinat e pales krishtere te cilet jane/jeni binde , apo te/i kane bindur tjeret * ne pikpamjet krishtere per njesin e Zotit , dhe per ta /ju nuk do jete logjike pozicioni Islam per njesin e Zotit .

* Me kete nenekuptoi doktrinat qe i ke/keni/kane lexuar apo ndegjuar nga tjeret !.

Alima
13-01-12, 16:32
...

..

.


A ėshtė njeri?

Askush nuk e din.

A mund tė transformohet Zoti pėrnjėherė nė tri trajta tė ndryshme?

...

...


E di , e di .... andaj jemi musliman, alhamdulilah...


.... na ka tregu kjarte Krijuesi a mundet a s' mundet , a eshte transferu a jo ... ēka dhe si !


te gjitha na ka tregu kjarte Zoti ne Libren e Tij Ku'ranin Fisnik ....eh , tjeter eshte qe nuk besoin njerzit ne fjalen e Tij !


.

Zanzi/M
13-01-12, 16:44
Leximi dhe dituaria ėshtė kultura e njė Kombi,andaj nuk i pengon Kėrēovarit tė lexoj ēdo libėr qoft ai fetarė,shkencorė dhe politik, pa dallim nga cili pėrkatės komuniteti nacional dhe fetarė vjen.Tė lėmė formulimet iracionale dhe injorante se paskam shkru unė qė tė lexojmė Biblėn dhe pėr kėtė u dashka njė falemenderim tė i drejtohet Kėrēoavrit.Si Bibla poashtu Kurani nuk janė libra qė vrasin ndėrgjegjen dhe pėrkatsinė fetare te askujt,pėrkundrazi,forcojnė ate edhe nga ana shpirtore,dhe thuhet nė Kuran dhe Bibėl;

Ēfarė thotė fjala e Perėndisė pėr Perėndinė?

Jeta na prezanton me disa zgjedhje, por njėra prej tė cilave ėshtė mė e rėndėsishme se tė gjithė tė tjerėt. Kjo ėshtė "zgjedhja" e Perėndisė tonė!Paraqitja qė ne kemi nga Perėndia ushtron njė ndikim tė madh nė jetėn tonė. Prandaj ėshtė e rėndėsishme qė tė ketė njė koncept tė qartė tė Perėndisė.

Kurse unė atė qė dua tė pyes ėshtė;

A ėshtė ky besimi i drejtė qė tė krishterėt adhurojmė njė Zot nė tre persona dhe tre persona nė njė hyjni,dhe pse jo njė person nuk paraqet esencėn hyjnore.?
A shkruar Trinia qė nė fillim tė shkruarit e Biblės apo"Trinia" ėshtė shkruar shumė kohė pas pėrfundimit tė Biblės nė shekujt e konflikti tė ashpėr mes filozofive tė ndryshme, tė cilat edhe preferencat personale pėrkatėse tė Perandorisė romak u pėrcaktuan.Cilat janė format e ndikimit tė cilat Athanasium i pohon?

Se pari; u tha disa her qe nocioni "trini e shenjet" nuk permendet ne bibel, si e vetme. Ndersa permbajtja e saj eshte ne dhjetra raste. Ku ka fakt me te fort mbi permbledhjen e trinise se shenjet se sa ky :

Jezusi u afrua e u tha:
“Mė ėshtė dhėnė ēdo pushtet nė qiell e nė tokė. 19 Prandaj, shkoni e bėjini nxėnės tė mi tė gjithė popujt! Pagėzoni nė Emėr tė Atit e tė Birit e tė Shpirtit Shenjt! 20 Mėsojini tė zbatojnė gjithēka ju kam urdhėruar! Dhe, ja, unė jam me ju gjithmonė ‑ deri nė tė sosur tė botės!”

Ndersa ne lidhje me hyjenin e jezusit flasin keto fakte:

Nė lidhje tė ngushtė me thėnien e fundit, ėshtė thėnė gjithashtu se Jezusi do tė jetė Ai qė “do tė gjykojė tė gjallė e tė vdekur” (2 Timoteut 4:1).

Fakt tjeter ne lidhje me permbajtjen e trinitetit ne bibel:

Nė Testamentin e Ri, Gjoni 14:16-17, Jezusi ėshtė duke i kėrkuar Atit qė tė dėrgojė njė Ndihmės, Frymėn e Shenjtė. Kjo do tė thotė se Jezusi nuk e konsideronte veten pėr tė qenė Ati ose Fryma e Shenjtė. Duke marrė parasysh edhe rastet e tjera nė Ungjill, kur Jezusi ėshtė duke folur me Atin, a po fliste Ai me Veten? Jo. Ai fliste me njė person tjetėr tė Trinitetit – me Atin.

Murgesha
13-01-12, 16:44
...

Atehere vlene e njejta edhe per doktrinat e pales krishtere te cilet jane/jeni binde , apo te/i kane bindur tjeret * ne pikpamjet krishtere per njesin e Zotit , dhe per ta /ju nuk do jete logjike pozicioni Islam per njesin e Zotit .

* Me kete nenekuptoi doktrinat qe i ke/keni/kane lexuar apo ndegjuar nga tjeret !.

Kėtu po du me dal Alime.
Nuk mund tė ketė pajtueshmėri asnjėherė rreth Trinisė apo Njėshmėrisė.

A nė njė gjė mirėkuptohen tė gjitha besimet.

Zoti ėshtė i gjithfuqishėm.

emine
13-01-12, 16:50
Jeni ka me dhimni,edhe nja 2000 vjet te buta keni me qite shkelma e skeni mi sbulu misteret msa i zbulum qatje te pacenzuar,hajte bre bac teak et izy,se keni kape dyjen per fyti

Zanzi/M
13-01-12, 16:53
Nese nuk mjafton ajo me larte:

Luka 1.35

Engjėlli iu pėrgjigj:
“Shpirti Shenjt do tė zbresė nė ty e fuqia e Hyjit tė tejetlartė do tė tė mbulojė me hijen e vet; prandaj ky Fėmijė do tė jetė i shenjtė ‑ Biri i Hyjit. 36 Dhe ja, Elizabeta, kushėrira jote, edhe ajo, nė pleqėrinė e saj, pret t’i lindė djali. Ajo qė mbahet beronjė, ėshtė nė tė gjashtin muaj. 37 Vėrtet, s’ka gjė tė pamundshme pėr Hyjin!”

Alima
13-01-12, 17:04
Nese nuk mjafton ajo me larte:

Luka 1.35

Engjėlli iu pėrgjigj:
“Shpirti Shenjt do tė zbresė nė ty e fuqia e Hyjit tė tejetlartė do tė tė mbulojė me hijen e vet; prandaj ky Fėmijė do tė jetė i shenjtė ‑ Biri i Hyjit. 36 Dhe ja, Elizabeta, kushėrira jote, edhe ajo, nė pleqėrinė e saj, pret t’i lindė djali. Ajo qė mbahet beronjė, ėshtė nė tė gjashtin muaj. 37 Vėrtet, s’ka gjė tė pamundshme pėr Hyjin!”


...

Zanz , pash Zotin a nime beson se Zoti ka djale ?


E Ademi ( adam) qe u kriju pa babe e pa nane , bire i kujt eshte ai ?


.

.

Zanzi/M
13-01-12, 17:16
...

Zanz , pash Zotin a nime beson se Zoti ka djale ?


E Ademi ( adam) qe u kriju pa babe e pa nane , bire i kujt eshte ai ?


.

.


Ma mori mendja qe kemi me ardh deri ne kete pike me ju ...! Pasi qe i hargjuat mjetet konvecionale, tani nuk jane mbet alternativa tjera per debat.

Alime, nuk ka lidhje se cka mendoj une, apsolutisht nuk ka lidhje. Lidhje ka cka thot Bibla.


.

Alima
13-01-12, 17:22
Ma mori mendja qe kemi me ardh deri ne kete pike me ju ...! Pasi qe i hargjuat mjetet konvecionale, tani nuk jane mbet alternativa tjera per debat.

Alime, nuk ka lidhje se cka mendoj une, apsolutisht nuk ka lidhje. Lidhje ka cka thot Bibla.


.


...

Normal qe vime deri ketu ... dhe mundemi edhe me tutje te vazhdoim , poqese ke disponim , une po ...Ka lidhje edhe Ku'rani ēka thote , i cili me vendosshmeri kundershtone te thenat se Isa alejhi selam ishte Zoti , i biri i Zotit , etj etj ....

Zanzi/M
13-01-12, 17:24
...

Normal qe vime deri ketu ... dhe mundemi edhe me tutje te vazhdoim , poqese ke disponim , une po ...Ka lidhje edhe Ku'rani ēka thote , i cili me vendosshmeri kundershtone te thenat se Isa alejhi selam ishte Zoti , i biri i Zotit , etj etj ....

Kurani ka lidhje per ty. Per mu jo.

Une e respektoj Kuranin, asgje me shume.


.

Alima
13-01-12, 17:40
Kurani ka lidhje per ty. Per mu jo.

Une e respektoj Kuranin, asgje me shume.


.


...

Alhamdulilah qe ka lidhje me mua , faleminderimet i takoin te madhit Zot.


Une besoi Ungjilin ( origjinalin ) ... pos qe e respektoi !


...te vetmit jane muslimanet qe i pranoin te gjitha Librat dhe Profetet ... perderisa tjera religjione as nuk pranoin Liberen tone , dhe as Profetin tone Muhamed alejhi selam ... ēfar dallimi !.

Murgesha
13-01-12, 17:44
...

Alhamdulilah qe ka lidhje me mua , faleminderimet i takoin te madhit Zot.


Une besoi Ungjilin ( origjinalin ) ... pos qe e respektoi !


...te vetmit jane muslimanet qe i pranoin te gjitha Librat dhe Profetet ... perderisa tjera religjione as nuk pranoin Liberen tone , dhe as Profetin tone Muhamed alejhi selam ... ēfar dallimi !.


Jahudit nuk e pranojnė Dhjatėn e re se e kan Dhjatėn e vet, atė tė vjetrėn :wink:

E muslimanėt pėr me e ba librin e vet juv ka dashtė me i pranu pjesė pjesė edhe librat e vjetėr.

GURI SYLAJ
13-01-12, 17:46
Cdo musliman ne shtepi i ka nje pale TESPIH !??
Merrni ne dore ,numroni dhe me tregoni ,ju lutem ,sa kokrra jan dhe ne sa pjese ndahen!!??


P.S


Per Murgeshen .
Kur e kan vete Zotin se kur shqiptaret mirren vesh nermje veti e bahen bashk,Ai ia ka nise me kajte edhe ka thane ; ate vakt nuk e mrri as une!!

Alima
13-01-12, 17:49
Jahudit nuk e pranojnė Dhjatėn e re se e kan Dhjatėn e vet, atė tė vjetrėn :wink:

E muslimanėt pėr me e ba librin e vet juv ka dashtė me i pranu pjesė pjesė edhe librat e vjetėr.


...

Jahudite atehere nuk jane duft me pranu as te vjetren , po me u bazu ne Zeburin e Daudit ....


E muslimanet nuk e kane ba Libren , por Libra i ka ba musliman ... e cila Liber asnjehere nuk ka kundeshtu Librat e vjetra , vetem se i ka pranu ( origjinalet , citoi prap ) dhe ka korigju aty ku ka pas nevoj !


ps.Allahu te udhezoft , se s' kam me t qite ēaj ma http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif.... veē Lovelyes , e ti rri kqyr qaty ! http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif.

Zanzi/M
13-01-12, 17:53
...

Alhamdulilah qe ka lidhje me mua , faleminderimet i takoin te madhit Zot.


Une besoi Ungjilin ( origjinalin ) ... pos qe e respektoi !


...te vetmit jane muslimanet qe i pranoin te gjitha Librat dhe Profetet ... perderisa tjera religjione as nuk pranoin Liberen tone , dhe as Profetin tone Muhamed alejhi selam ... ēfar dallimi !.

Sa i perket dhjates se vjeter askush nuk e mohon, asnje religjion, me as di une.

Nuk ekziston nje ungjill mirepo jane kater, ekzistojne vetem origjinalet.

Sa per info. unegjijte kane qene te shkruar 450 vite para Muhammedit.

Sic thash me heret kah fundi i debatit ne lidos me kete teme do vie deri te mohimi I bibles dhe Ungjijve..

Alima
13-01-12, 18:00
Sa i perket dhjates se vjeter askush nuk e mohon, asnje religjion, me as di une.

Nuk ekziston nje ungjill mirepo jane kater, ekzistojne vetem origjinalet.

Sa per info. unegjijte kane qene te shkruar 450 vite para Muhammedit.

Sic thash me heret kah fundi i debatit ne lidos me kete teme do vie deri te mohimi I bibles dhe Ungjijve..

...


Jo , jo nuk e kame mendjen te beje kufer ( te dal nga feja ) duke mohu Librat e Zotit ... larg asaj ! ... por, origjinalet dhe vetem ato !Ti ke besimin tend , dhe une kame besimin tim ! Ku'ran 109/6.

Alima
13-01-12, 18:31
Cdo musliman ne shtepi i ka nje pale TESPIH !??
Merrni ne dore ,numroni dhe me tregoni ,ju lutem ,sa kokrra jan dhe ne sa pjese ndahen!!??


...

..

....


Pse Bal , ēka o puna e tyne ?Une s' kam tespih hiē , baj dhiker me gishta ngase ashtu eshte porosia e Muhamedit alejhiselam , eshte sunet me gishta me ba dhiker ... kush i ka shpik tespit hiē se di !...po kallxona pse vete per ta ?.

Dallandyshja_718
13-01-12, 18:46
...


Pse Bal , ēka o puna e tyne ?Une s' kam tespih hiē , baj dhiker me gishta ngase ashtu eshte porosia e Muhamedit alejhiselam , eshte sunet me gishta me ba dhiker ... kush i ka shpik tespit hiē se di !...po kallxona pse vete per ta ?.


Jane te ndame trish, mos kane lidhje me trinitetin:biggrin: Por nuk di se ato here jane 99 copa e here 33, varet prej vargut dhe sabrit qe ka pas ai qe "ka vu rruza n'pe":biggrin:
P.S. Me falni, postim jashte temes...

GURI SYLAJ
13-01-12, 19:09
Jane te ndame trish, mos kane lidhje me trinitetin:biggrin: Por nuk di se ato here jane 99 copa e here 33, varet prej vargut dhe sabrit qe ka pas ai qe "ka vu rruza n'pe":biggrin:
P.S. Me falni, postim jashte temes...


Jo nuk eshte jasht temes hiq ! Po bash ne teme .
Por po behemi te tepert duke i perserite gjerat.
Triniteti ,qe te krishteret eshte nje piedestal ,eshte prezent edhe tek muslimanet por ne formen e nje tradite e qe jep me kuptu se kemi te bejme me dicka qe ndoshta eshte shume me heret se Krishterimi e Islami.
Ne Antike kishim zotrat,gjysme zotrat dhe njeriun!!
Eshte thene edhe ne nje vend tjeter. Edhe zbritja e Kuranit ka tre shkalle.Zoti,Xhibrili dheMuhameti a.s!

tipi engjellor
13-01-12, 19:17
:rolleyes: Kupto mir Murgesh, ndryshe eshte definicioni i Zotit sipas Islamit, e ndryshe sipas Krishterizmit.

Ne Islam, Zoti eshte ZOT ! Ai nuk kalon kohen duke marre formen e krijesave te Tia te dobeta.

Kurse ne Krishterizem, jo qe s'qenka Zot, por qenkan 3 persona ! Kthehu dhe lexo edhe nje here Zanzi-n, dhe do ta kuptosh qe ky koncept rreth ides se Zotit eshte totalisht i gabuar edhe nga vet logjika e jo-muslimanit.

"nuk shpjegohet teoria e trinitetit", keshtu tha sherri, po si mund te shpjegohet aman kjo teori ku 1oo1 kundershtime i gjen vetem nese ndalesh dhe mendon 5 minuta per te.

shume sakte makresh shume bukur e spjegon......qka me ba keta e kuptojn po e mohojn po ska lidhje do pajtohen edhe keta dikur jo keta te ardhmit e tyre besoj je kah me kupton qka dua te them.....

Fete i kane nda njerzit e jo i madhi Zot....edhe jezu krishti nuk ka zbrit nga qielli per te ju sjell ketyre kete fe kot lodhen e kot filozofojn po kete e kane bere njerzit me vone.....

Alima
13-01-12, 19:18
Jane te ndame trish, mos kane lidhje me trinitetin:biggrin: Por nuk di se ato here jane 99 copa e here 33, varet prej vargut dhe sabrit qe ka pas ai qe "ka vu rruza n'pe":biggrin:
P.S. Me falni, postim jashte temes...

...

Moh deee.... edhe n' tespi paska trini hahahaha... shyqyr qe jame praktikuese e sunetit pra ... e skam lidhje me rruza http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif


Allahu te dasht ty :)


.

Alima
13-01-12, 19:20
Jo nuk eshte jasht temes hiq ! Po bash ne teme .
Por po behemi te tepert duke i perserite gjerat.
Triniteti ,qe te krishteret eshte nje piedestal ,eshte prezent edhe tek muslimanet por ne formen e nje tradite e qe jep me kuptu se kemi te bejme me dicka qe ndoshta eshte shume me heret se Krishterimi e Islami.
Ne Antike kishim zotrat,gjysme zotrat dhe njeriun!!
Eshte thene edhe ne nje vend tjeter. Edhe zbritja e Kuranit ka tre shkalle.Zoti,Xhibrili dheMuhameti a.s!


...

N 'bafsh ti trinitet me Zotin Muhamedin e Xhibrilin alejhi selam , e bajsh me shendet , e ja pafsh hajrin ( haj tyben t'ja ke pa ) ... Bal !Une joh , as krejt ata/ato qe jane si une NCUK !


...le ma kete paradox , se nuk po dheze ... !.

GURI SYLAJ
13-01-12, 19:33
...

N 'bafsh ti trinitet me Zotin Muhamedin e Xhibrilin alejhi selam , e bajsh me shendet , e ja pafsh hajrin ( haj tyben t'ja ke pa ) ... Bal !Une joh , as krejt ata/ato qe jane si une NCUK !


...le ma kete paradox , se nuk po dheze ... !.

E po, PARADOKS mas PARADOKSI , KUR NUK DOJN NJEREZIT ME U MARR VESH E KAN KOLLAJ.
Njani thot e paskan kosite livadhin ,tjetri thot mos rreje se nuk e kan kosite po e kan rru dhe masi nuk bijen ne razi me fjale ia nisin me hu!!!
....KUPTOHET , KUR QILLOJN NJASHIT !

Kercovari
13-01-12, 19:38
Interesant pohimi juaj Zonja Murgeshė,megjithate qė u duket se qėllimisht paskam nxitur temė tė tillė qė tė flasin tė krishterėt nuk korespondon me asnjė qėllim tė keq.dhe po tė lexoni me durim dhe pa emocione ngritni seratoninėn nė vend adrenalinės me diskutime tė mirėfillta dhe korekte si e drejtė legjitime e ēdo individi tė mėsoj nga tė tjerėt,dhe interneti ėshtė njė mundėsi reale pėr kėtė..dhe pikerisht jam sqaruar qė nė fillim se tema nuk ka karekter nxitje dhe shprehje urrejtje ndaj fesė sė krishtere po njė diuskutim me bazė tė caktuar sociale"Triniteti",fatmirsisht, nė njė apo tjetėr mėnyrė,jo vetėm muslimanėt po edhe tė krishterėt janė tė mendimit se Triniteti nuk ka tė bejė me Biblėn...

Po tė ikim pohimeve muslimane mbase tė paskan shkaktuar alergji cerebrale. dhe tė shohim se ēka mendojnė Teologji studentėt gjerman;


"Dhe," pyeti profesori studentėt e teologjisė nė fund tė njė provimi tė keq, "a munden ata te pakten tė shpjegojnė Trinitetin?" - Shkėlqen njė studentė dhe thotė: "E pra, tė paktėn unė mundem tė spjegoi! Pra,Triniteti mund tė shpjegohet nė kėtė mėnyrė ... "- Ēfarė thotė profesori dhe ndėrpret atė:" Mė vjen keq, por ata kanė dėshtuar dhe askush nuk mund ta shpjegojė Trininė "..

Ēka njė shaka krijoj nė mesin e studentėve tė teologjisė ėshtė,solli sadopak njė tė vėrtetė- ndėrkohė edhe njė pyetje kėrcėnuese tė besimit tė krishterė:Nė fakt besimi nė njė Zot tejkalon imagjinatėn dhe aftėsitė e tė menduarit nė besimin e Trinisė (sa i pėrket tė vėrtetės mė tė thellė). Por, edhe kjo ėshtė kėrcėnuar pėr shkak se disa ose dikush mund tė mendoj se kjo ėshtė pėrtej ēdo logjike? Jam i lejuar diēka tė pranojė si tė vėrtetė qė ėshtė me tė vėrtetė absurde?


Ne tė krishterėt besojnė nė njė Perėndi racionale.
Por: A nuk ėshtė shumė e paarsyeshme tė supozohet nga Perėndia se ai ėshtė Zot i vetėm dhe njė? Megjithatė, Ati, Biri dhe Shirti i Shenjtė? Tre njerėzit nė jetėn tonė tė pėrditshme do tė thotė tre persona. Njė njeri - por tre persona - kjo ėshtė skizofreni. (Ose, siē tha njė student, trizophen)

Pra, hedhin disa kritika besimit tė krishterė - pėr shembull, Dėshmitarėt e Jehovait apo myslimanėt nė drejtim tė kishės,sepse ata duan tė kenė tre perėndi, dhe pėr kėtė arsye nė tė vertetė shikohet si njė fe politeiste. Dėshmitarėt e Jehovait besojnė, pėr shembull, tė krishterėt kishin marrė pėrsipėr Trinitizmin nga babilonasit.

Nė thelb, megjithatė,ēdo fe duhet tė pranohet ashtu si ata kishin tė kuptuarit dhe se si mėsuesit e tyre dhe autoritet e shpjegojnė atė.Besimi i krishterė e ka parė gjithmonė veten si monoteiste. Por pyetja ėshtė: "Si do tė eci kjo - tre persona dhe njė Zot" tė krishterėt duhet tė pėrgjigjen disi Dhe mbi tė gjitha pyetja "Si mundet njė person i arsyeshėm tė mendojė diēka tė tillė?".

Makresh
13-01-12, 19:56
Jo nuk eshte jasht temes hiq ! Po bash ne teme .
Por po behemi te tepert duke i perserite gjerat.
Triniteti ,qe te krishteret eshte nje piedestal ,eshte prezent edhe tek muslimanet por ne formen e nje tradite e qe jep me kuptu se kemi te bejme me dicka qe ndoshta eshte shume me heret se Krishterimi e Islami.
Ne Antike kishim zotrat,gjysme zotrat dhe njeriun!!
Eshte thene edhe ne nje vend tjeter. Edhe zbritja e Kuranit ka tre shkalle.Zoti,Xhibrili dheMuhameti a.s!

Po ta perseris edhe 1 hčre,... se si duket po ke problem ne t'kuptuar.

Muhamedi a.s., xhibrili a.s. & Allahu xh.sh., nuk jan 1 ! Po e besoeve keshtu Zotin, ti s'ke kurfar dallimi nga besimi i te krishtereve.

Si Muhamedi a.s., kan qen edhe 124'000 profet te tjer !
Si Xhibrili a.s.,.. ke edhe shume melek te tjer !

Kurse Zoti mbetet 1, dhe i vetėm !
Mos shpifni keshtu, se me sheriat, shpifja eshte edhe me e rend se vrasja !

Makresh
13-01-12, 20:04
shume sakte makresh shume bukur e spjegon......qka me ba keta e kuptojn po e mohojn po ska lidhje do pajtohen edhe keta dikur jo keta te ardhmit e tyre besoj je kah me kupton qka dua te them.....

Fete i kane nda njerzit e jo i madhi Zot....edhe jezu krishti nuk ka zbrit nga qielli per te ju sjell ketyre kete fe kot lodhen e kot filozofojn po kete e kane bere njerzit me vone.....

E kan pyet Jezu Krishtin ne bibel se kur eshte dita e apokalipsit, pra kiametit,.. dhe e dini se cfar ju pergjigjet ? Kete e din vetem Zoti im ! Gjejm shume vargje biblike ku Isa a.s. i lutet te Madhit dhe te Vetmit Zot.
Sikur te kishte me qen "zot" Isa a.s., ai s'do kishte me ju lut dikujt qe s'egziston, pasiqe fryma e shejnt dhe ati i tij jan ne te sipas teoris se trinitetit, kurse lutja e tij do t'ishte humbur diku,... ne hapesir, si nje lutje e pavler.

GURI SYLAJ
13-01-12, 20:47
Po ta perseris edhe 1 hčre,... se si duket po ke problem ne t'kuptuar.

Muhamedi a.s., xhibrili a.s. & Allahu xh.sh., nuk jan 1 ! Po e besoeve keshtu Zotin, ti s'ke kurfar dallimi nga besimi i te krishtereve.

Si Muhamedi a.s., kan qen edhe 124'000 profet te tjer !
Si Xhibrili a.s.,.. ke edhe shume melek te tjer !

Kurse Zoti mbetet 1, dhe i vetėm !
Mos shpifni keshtu, se me sheriat, shpifja eshte edhe me e rend se vrasja !
Mungesa e argumentit sjell arrogancen deri ne kercnim me vrasje !!
Keti nuk i thojne besim po mjerim o vella i nderum .
Kur nuk je ne gjendje me debatu dhe me e kuptu debatin ...HESHT !

Ishin shembull qe ilustrojn se Treshi as nuk fillon me Krishterimin as nuk mbaron me Islamin. Une pyta per tespihet dhe dikush u ngut e tha ato jan shirk por ne Meke shiten me miliona cope .Pergjigj pse i kan 33 kokrra te ndara ne TRI grupe apo 99 kokrrapraptendarane TRI grupe!???
Dhe ne fund ,nuk kisha pas deshire te lexoj keso kercnimesh sepse me detyroni te ju injoroj si nje femi pese vjeqare...!


Une nuk e besoj Zotin qe ka nevoje per mbrojtjen tuaj!!
Zoti im eshte i Gjithefuqishem dhe nuk ka nevoje per te tille por eshte edhe i Gjithemeshirshem dhe i fale te tillet!!

Makresh
13-01-12, 21:05
Kjo eshte hera e dyt qe mendoni se po ju kercenoj, vetem se po ua terheqi vemendjen per shpifje ndaj te vertetes.
Kjo sindroma juaj ka nje emer, dhe i thuhet "disleksi". E nese nuk eshte semundje, ateher bie prap ne fjalet e mia, ju jeni shpifės !

GURI SYLAJ
13-01-12, 21:26
Kjo eshte hera e dyt qe mendoni se po ju kercenoj, vetem se po ua terheqi vemendjen per shpifje ndaj te vertetes.
Kjo sindroma juaj ka nje emer, dhe i thuhet "disleksi". E nese nuk eshte semundje, ateher bie prap ne fjalet e mia, ju jeni shpifės !


Tradita dhe trashegimia e tradites eshte komplekse
dhe ti nuk ke faj qe nuk e kupton.
A jam une shpifes a jo pergjigju te TESPIHET !?
Pergjigju pse Shahadeti nuk bahet kabull pa e permend edhe Muhametin a.s!??
Pergjigju pse bajn yrysh me e puthe Gurin ,pse e prejne kurbanin kur tash ka hotele plot!?? Etj,etj. Quditrisht ,te gjitha keto jan edhe para Zbritjes se KURANIT .
E sa per kercnim s'ka gje...kam ku me i vjerre !
Kjo mbetet ne nderin apo ne turpin tand!
.... e cka thot Sheriati .....me ia dite hallin vetit e mos me u ba hore!!

Kosova19
13-01-12, 23:41
Pergjigju pse Shahadeti nuk bahet kabull pa e permend edhe Muhametin a.s!??...a mundesh mena tregua qka ėshtė shahadeti dhe pse duhet me thėnė?

pse e prejne kurbanin kur tash ka hotele plot!?

...qka ka te beje kjo me hotelet?


Quditrisht ,te gjitha keto jan edhe para Zbritjes se KURANIT .Allahu thotė "O ju qė besuat, agjėrimi ju ėshtė bėrė obligim sikurse qė ishte obligim edhe i atyre qė ishin para jush, kėshtu qė tė bėheni tė devotshėm..." (el Bekare)


Allahu ua ka bėrė obligim agjėrimin besimtarėve (muslimanė) sikurse qė ua kishte bėrė obligim edhe atyre qė ishin para tyre, duke patur parasysh dobinė nga agjėrimi si nė kėtė botė, ashtu edhe nė botėn tjetėr.

Makresh
14-01-12, 01:25
Se pari; u tha disa her qe nocioni "trini e shenjet" nuk permendet ne bibel, si e vetme. Ndersa permbajtja e saj eshte ne dhjetra raste. Ku ka fakt me te fort mbi permbledhjen e trinise se shenjet se sa ky :

Jezusi u afrua e u tha:
“Mė ėshtė dhėnė ēdo pushtet nė qiell e nė tokė. 19 Prandaj, shkoni e bėjini nxėnės tė mi tė gjithė popujt! Pagėzoni nė Emėr tė Atit e tė Birit e tė Shpirtit Shenjt! 20 Mėsojini tė zbatojnė gjithēka ju kam urdhėruar! Dhe, ja, unė jam me ju gjithmonė ‑ deri nė tė sosur tė botės!”

Mendo pakes Zanzi, nese jo per temen, ateher vet per kulturen e dijes tende.
Nese i eshte fal Jezusit ēdo pushtet ne tok e ne qiej, ateher cfar po i mbetet dy zotave tjer ? :confused:

Ndersa ne lidhje me hyjenin e jezusit flasin keto fakte:

Nė lidhje tė ngushtė me thėnien e fundit, ėshtė thėnė gjithashtu se Jezusi do tė jetė Ai qė “do tė gjykojė tė gjallė e tė vdekur” (2 Timoteut 4:1).

Po te pyes ty dhe te krishtereve te tjer,.. pse te gjykon Jezusi te gjallit dhe te vdekurit, kur ai, sic na thot bibla, u flijua nga i ati per ta pastruar njerzimin nga mekatet. Cili verset i bibles nuk eshte i sakt ?!


Fakt tjeter ne lidhje me permbajtjen e trinitetit ne bibel:

Nė Testamentin e Ri, Gjoni 14:16-17, Jezusi ėshtė duke i kėrkuar Atit qė tė dėrgojė njė Ndihmės, Frymėn e Shenjtė. Kjo do tė thotė se Jezusi nuk e konsideronte veten pėr tė qenė Ati ose Fryma e Shenjtė. Duke marrė parasysh edhe rastet e tjera nė Ungjill, kur Jezusi ėshtė duke folur me Atin, a po fliste Ai me Veten? Jo. Ai fliste me njė person tjetėr tė Trinitetit – me Atin.

Ku mbet teoria e sherrit qe thoshte se te 3-t jan ne 1 ? Shiqo dhe mendo vetem pakes.... 1 e 3-ta e zotit, qenka me e dobėt se rabinet dhe romaket e para 2000 vitėve. Po nese e krahasojm forcen e ateherit me forcat ushtarake te sodit, sipas bibles, na del qe zoti e paska humbur statutin e tij si i Gjithėfuqishmi ! A lodhet zoti ? A fle zoti ? A harron zoti ?... po, po, dhe po na thot bibla ! Ti edhe pse nuk e beson Kur'anin, duhet ta pranosh qe kesi lloj gabime, e kundėrshtime ne librin e Zotit tė vėrtet, eshte e pamundeshme te gjesh !

prototyp
14-01-12, 01:38
blla,blla,blla babadimri egziston dhe ate jo vetem nje por muajin e kaluar disi u shumuan sic thone si kepurdha mbas shiut.
blla, blla, blla mos shpikni se nuk egziston babadimri sepse shpikja eshte me e rende se vrasja( per disa miligram).

Zanzi/M
14-01-12, 08:13
Mendo pakes Zanzi, nese jo per temen, ateher vet per kulturen e dijes tende.
Nese i eshte fal Jezusit ēdo pushtet ne tok e ne qiej, ateher cfar po i mbetet dy zotave tjer ? :confused:Po te pyes ty dhe te krishtereve te tjer,.. pse te gjykon Jezusi te gjallit dhe te vdekurit, kur ai, sic na thot bibla, u flijua nga i ati per ta pastruar njerzimin nga mekatet. Cili verset i bibles nuk eshte i sakt ?!
Ku mbet teoria e sherrit qe thoshte se te 3-t jan ne 1 ? Shiqo dhe mendo vetem pakes.... 1 e 3-ta e zotit, qenka me e dobėt se rabinet dhe romaket e para 2000 vitėve. Po nese e krahasojm forcen e ateherit me forcat ushtarake te sodit, sipas bibles, na del qe zoti e paska humbur statutin e tij si i Gjithėfuqishmi ! A lodhet zoti ? A fle zoti ? A harron zoti ?... po, po, dhe po na thot bibla ! Ti edhe pse nuk e beson Kur'anin, duhet ta pranosh qe kesi lloj gabime, e kundėrshtime ne librin e Zotit tė vėrtet, eshte e pamundeshme te gjesh !

Makresh une e kam te mendume, te jesh i sigurt.

Sinqerisht, duhet ta mendosh ti, se Kurani te thot qe te besosh Ungjijte. Qe don ti sjell suret perkatese te kuranit mbi Ungjijte, mirepo jam i bindur se e din.

Kosova19
14-01-12, 09:10
Makresh une e kam te mendume, te jesh i sigurt.

Sinqerisht, duhet ta mendosh ti, se Kurani te thot qe te besosh Ungjijte. Qe don ti sjell suret perkatese te kuranit mbi Ungjijte, mirepo jam i bindur se e din.

...a dine qka thote Allahu ne Kuran per trinitetin mbasi po e lexoshe?

Kercovari
14-01-12, 09:17
Makresh une e kam te mendume, te jesh i sigurt.

Sinqerisht, duhet ta mendosh ti, se Kurani te thot qe te besosh Ungjijte. Qe don ti sjell suret perkatese te kuranit mbi Ungjijte, mirepo jam i bindur se e din.

Suret nga ato qė nuk njohin Islamin interpretohen keq dhe ashtu si u pelqen atyre.
Nė fakt suret qė i keni mesu ju disa nė mėnyrė sipėrfaqsore ose nga misa kishtare tė sė diellės, nuk korespondojnė me asnje kuptim tuaj.

Ėshtė fakt se Kurani e ngre lartė Jesu Krishtin por vetėm si Profet dhe e gjithė kjo ėshtė nė mėnyrė me brilante e pėsrshkruar nė Kuran, qė na lė kuptojmė se veprat e Jesusit jan tė shprehura nė sure pėrafėrsisht me kėtė pėrmbajtje pėr tė kuptuar me lehtė;

Jezu Krishti, i lindur nga Virgjėresha Mari, bėri mrekulli dhe i ftoi bijtė e Izraelit pėr tė njėjtin mesazh konsulte te dorėzimit , ashtu si edhe tė gjithė profetėt para tij. Ai nuk ishte as Zot, as nuk ishte "bir i Zotit", por ai ishte Mesia, njė profet i madh i Perėndisė. Jezusi nuk i ka detyruar njerėzit ta adhurojnė atė, por ai i ka inkurajuar mė shumė pėr tė adhuruar vetėm Zotin, tė cilin ai vetė e adhuronte gjithashtu. Ai konfirmoi ligjet e Teuratit, mėsuar nga profeti Musa, ai jetoi prej tyre, dhe udhėzoi dishepujt e tij pėr tė ndjekur ata deri nė hollėsi mė tė vogėl gjėrat qė ai edhe njė herė i shpalli tė lejuara,gjėra tė cilat vetė Judenjtė i kishin ndaluar. Para nisjes sė tij, ai i mėsonte dishepujt e vet nė Pejgamberin e fundit, Muhamedin tė Arabisė, qė do tė vinte pas tij dhe i udhėzoi ata qė tė ndjekin mėsimet e tij.


Nė gjeneratat e pas largimit tė Jezusit nga kjo botė, mėsimet e tij ishin tė shtrembėruara dhe ai ishte ngritur nė statusin e Zotit. Gjashtė shekuj mė vonė,doli e vėrteta pėr Jezu Krishtit me ardhjen e Profetit Muhamed,dhe mė nė fund ėshtė vėnė e verteta pėrsėri dhe pėrgjithmonė nė librin e fundit tė shpalljes hyjnore, Kuran,qė ruhet edhe sot. Pėr mė tepėr, shumė nga ligjet e Moisiut, tė cilat Jezusi kishte ndjekur, u ringjallėn nė formėn e tyre tė pastėr, si dhe mėnyra e caktuar hyjnore e jetės sė tij, i njohur pėr Islamin,i pėrsosur, ndėrkohė qė shumė vargje tė tjera qė lexohen si deklarata qė janė sjellė nga profetėt mė parė, ishin tė lehtėsuara ose tė shfuqizuara.

Prandaj, ne gjejmė realitetin e Profetėve, mesazhet e tyre nė pėrputhje dhe stilin e jetės qė ata kan ndjekur,ruhen vetėm nė fenė e Islamit, feja e vetme qė Perėndia ka caktuar pėr njerėzit. Pėr mė tepėr, vetėm myslimanėt sot ndjekin Jezusin dhe mėsimet e tij tė vėrtetė. Mėnyra e tyre e jetės korrespondon me atė qė Jezusi ka bėrė shumė mė tepėr se sa pėr "tė krishterėt" modern. Dashuri dhe respekt pėr Jezusin nė mesin e rregullave fetare tė Islamit, Zoti thekson rėndėsinė e besimit nė Jezusin, nė vende tė shumta nė Kuran.

Sidoqoft,Jesusi si Profet ka vendin e vetė tek besimtarėt Musliman por jo si Ati,i Biri dhe Shpirti i Shenjtė,Trinia pėr tė cilėn flet edhe tema.

Zanzi/M
14-01-12, 09:21
...a dine qka thote Allahu ne Kuran per trinitetin mbasi po e lexoshe?

Une anjhere nuk thash qe triniteti permendet ne bibel si nocion, aq ms pak nd kuran. Hapi syt dhe lexoje debatin me makreshin, sepse ai mohoi Ungjijte dhe i tregova qe ungjijte mbrohen edhe ne kuran.

Zanzi/M
14-01-12, 09:24
Nuk eshte e domosdoshme qe Feja Islame ta pranoi trinitetin qe te funksionoj feja Krishtere..

sherri
14-01-12, 09:32
elhamdylilah eshedibilah knej thon:jemi rob zoti,zoti na krijoj,e ati qe na krijoj ata qe i thojn ate(babe) po u bajka nami! krejt jemi t'bit e zotit,sa her eshte ndegju kjo? gjithcka qe eshte kriju eshte nga zoti,por ai ate(baba) s'ban te quhet! Pse more njerz nuk merret gjithkush me i deshifru,me i zberthy librat e shejt,me ju dhan domethanje adaptim per kohen qe sot jetojn njerzimi,po merren me gjana ashtu si jan shkru,e jan zberthy ne rrethana te kohes,bukfalisht, kete po e bajn shkenctaret ne menyren me te mire,ku edhe po jau rrisin vlerat ketyre librave,e e disa te mykur fundamentalist ngulin kamb vec si eshte than para njezet shekujve!


...."Shen Pjetri, nga pa durimi me u taku me Jezuin,zbriti nga varka dhe filloj te vrapoj mbi uje?! kure pa se ne ato momente u quan dallg nga ere qe filloj ai u friksua dhe filloj te zhytet, kure e pa se nuk ka shpetim,u lut: O Zot nese je me te vertet je Zoti im shpetom,muarr zemer dhe besim prap vrapoj deri ne breg"

-Kjo eshte nje si prralle por e mire per kohen qe eshte tregu,per mentalitetin e njerzimit ateher,i ka qetsu i ka udhezu per besim per urtesi....sot kjo shpjegohet,zberthehet,cka eshte frika,dhe cka besimi, te kemi frik nga nje zbulim,nuk do ta zbulojm kurre,edhe ne coft se duket edhe me i pa mundshem se te ecet mbi uje, qe ka te till sot me qindra mija,nje kohe ishte e pa besueshme nje radio, nje telefon,e shume gjana qe njerzit smundeshin me besu aq sa ecet mbi uje ..por me besim me kambngulje jan arrit.

Keshtu duhet sa ma pare edhe ne fen Islame,ti kfjellin ato masa te zhytura ne mjerim e tmerr,ne fatin e disa njerzve(sheikve) e matrapazve qe ne emer te Allhut e te fes i mbajn ne ate gjendje.

Kosova19
14-01-12, 09:38
Une anjhere nuk thash qe triniteti permendet ne bibel si nocion, aq ms pak nd kuran. Hapi syt dhe lexoje debatin me makreshin, sepse ai mohoi Ungjijte dhe i tregova qe ungjijte mbrohen edhe ne kuran.


Besimi nė librat qiellor

http://www.dardania.de/vb/upload/showpost.php?p=2155514&postcount=1260 (http://www.dardania.de/vb/upload/showpost.php?p=2155514&postcount=1260)

.

Kercovari
14-01-12, 10:04
Nuk eshte e domosdoshme qe Feja Islame ta pranoi trinitetin qe te funksionoj feja Krishtere.

.


Tema nuk flet dhe nuk kėrkon qė Feja Muslimane tė pranojė Trinitetin pėr tė egsistuar Krishtėrimi.Islami e sqaron Trinitetin shumė kuptueshėm dhe bukur dhe askund nuk lexova se bėn thirje qė Trinia tė zhbėhet.

Nga njė vėshtrim i shkurtėr historik u kėrkua qė tė njihemi mė mirė me Trininė nga ato qė e predikojnė,mbase Trinia lidhet ngushtė me disa fakte tė shpjeguara dhe tė njohura tė historisė sė kishės, ajo e cila duhet tė stimulojė besimtarėt pėr tė u bėrė mendjen e kthjelltė atyre qė tė vendosin pėr veten e tyre,qė nė fund tė fundit,tė dinė besimtarėt nė ēka besojnė.


Wie wurde die Trinitätslehre zum "Grundpfeiler christlichen Glaubens" ?
Si u bė doktrina e Trinisė nė " themeli kryesorė i besimit tė krishterė"?
nga Wolfgang Schneider,mėsova;

Si u bė doktrina e Trinitetit nė tė vėrtetė dogmė besimi i shumicės dėrrmuese tė Krishtėrimit? Teologėt,Trinitetin vetė e pranojnė se kjo doktrinė nuk ėshtė gjetur edhe nė Bibėl. Kjo doktrinė nuk ishte ndėrtuar deri nė kėtė skenar, por duket tė jetė njė pėrzierje e elementeve kristiane,hinduiste dhe filozofike. Pavarėsisht nga kėto fakte tė njohura,kjo dogmė ka qenė gjithmonė guri themeli pothuajse e doktrinės sė krishterė dhe tė besimit tė krishterė.
Dhe pyet; Si mund kjo tė ndodhė?

Kjo ėshtė qė duam tė dimė!

Zanzi/M
14-01-12, 10:13
Kercovar,

Besoj qe jemi duke u sjellur rreth nje cikli dhe po perseriten gjerat shume, dhe prap po vijme te shkrimet e para qe i sollem.

Permbajtja e trinitetit padyshim qe eshte bibla, ne qindra raste ne bibel permendet lidhshmeria e Atit, birit dhe shpirtit shenjet.

Makresh
14-01-12, 11:10
Nuk eshte e domosdoshme qe Feja Islame ta pranoi trinitetin qe te funksionoj feja Krishtere..

Edhe sikur te mos ishte feja Islame, feja e krishtere nuk do t'funksiononte.
Besimi i verber dhe i pakuptueshem, eshte besim i kot.

Megjithate, sjelli ajetet qe din per biblen dhe per trinitetin, te shohim se cfar ke kuptuar nga kendveshtrimi islamik rreth trinitetit, apo 3 personave qe paskan krijuar gjithesin.

Kercovari
14-01-12, 11:49
Kercovar,

Besoj qe jemi duke u sjellur rreth nje cikli dhe po perseriten gjerat shume, dhe prap po vijme te shkrimet e para qe i sollem.

Permbajtja e trinitetit padyshim qe eshte bibla, ne qindra raste ne bibel permendet lidhshmeria e Atit, birit dhe shpirtit shenjet.
Jo nuk ėshtė asesi po doktrina kishtare.bile kohe te fundit kemi edhe"Qofshi tė bekuar nė emėr tė Krishtit,Atit,Birit dhe Shpirtit tė Shenjt"
Pra;
Krishti
Ati
Biri dhe
Shiprti i Shenjt..Quatriteti!

Ku jemi tani dhe ku mbeti Bibla?

Alima
14-01-12, 11:57
Tradita dhe trashegimia e tradites eshte komplekse
dhe ti nuk ke faj qe nuk e kupton.
A jam une shpifes a jo pergjigju te TESPIHET !?
Pergjigju pse Shahadeti nuk bahet kabull pa e permend edhe Muhametin a.s!??
Pergjigju pse bajn yrysh me e puthe Gurin ,pse e prejne kurbanin kur tash ka hotele plot!?? Etj,etj. Quditrisht ,te gjitha keto jan edhe para Zbritjes se KURANIT .
E sa per kercnim s'ka gje...kam ku me i vjerre !
Kjo mbetet ne nderin apo ne turpin tand!
.... e cka thot Sheriati .....me ia dite hallin vetit e mos me u ba hore!!

...

Lei tespit Bal , bane dhiker me gishta ... po ksi , kun vendi vend s'po me zinet , a thu do e rrafin dike sot , plagojne , burgosin , mos dhashte Zoti edhe me vra dike .... Allahu ju ndihmofte se goxha po tutna do me u ba far hallakame sot apet Bal ! :(((.

Zanzi/M
14-01-12, 12:04
Jo nuk ėshtė asesi po doktrina kishtare.bile kohe te fundit kemi edhe"Qofshi tė bekuar nė emėr tė Krishtit,Atit,Birit dhe Shpirtit tė Shenjt"
Pra;
Krishti
Ati
Biri dhe
Shiprti i Shenjt..Quatriteti!

Ku jemi tani dhe ku mbeti Bibla?

Jo tash mos e eskalo me genjeshtra, deri ketu erdhem mire. Mos fillo me shpifje. Ke matrial sa te duash ne faqet mrapa mbi trinitetin.

Eshte mire qe nese ka moderator ksajde, te mos lejoj devijm temes mbi rrena dhe shpifje.
.

Zanzi/M
14-01-12, 12:12
Triniteti - Trinjėsia / Tribarazia

Di dikush t`na sqaroj pse tė krishterėt besojnė nė "njė Perėndi tė tre persona", dhe se ēfarė do tė thotė kjo pėr tė krishterėt. Nė lidhje me kėtė, njė pasqyrė e drejtė diskutimi pa u futur nė debat tė natyrės diskriminuese te trinitetit nga besimtarė e feve tjera,do tė na mundėsonte tė kuptojmė mė mire se ēka nė tė vertetė dhe kujt i besojnė tė krishterėt.
E shtroj kėtė pyetje si formė diksutimi nga aspekti social e jo si formė pėr tė nėnēmuar komunitetin e krishter.


Mos e harro temen Kercovar, leje anash inatin.

Kosova19
14-01-12, 12:40
...

Lei tespit Bal , bane dhiker me gishta ... po ksi , kun vendi vend s'po me zinet , a thu do e rrafin dike sot , plagojne , burgosin , mos dhashte Zoti edhe me vra dike .... Allahu ju ndihmofte se goxha po tutna do me u ba far hallakame sot apet Bal ! :(((.

...por ky nuk e dinė qka done me thėbė dhiker dhe as nuk dinė as gje veq me pyet dhe ndoshta mundet me na pyet pse muslimanet kan koka qė mos ndoshta nuk po mundemi me ju pergjigje.

...shifet prej marsi qė nuk dinė as gja qka flete.

Makresh
14-01-12, 12:44
4,....e un do ja shtoja edhe 1, e ky eshte Papa i cili bekon ke te doje dhe shpall ke te doje si te "shenjt".

Kercovari
14-01-12, 14:08
Jo tash mos e eskalo me genjeshtra, deri ketu erdhem mire. Mos fillo me shpifje. Ke matrial sa te duash ne faqet mrapa mbi trinitetin.

Eshte mire qe nese ka moderator ksajde, te mos lejoj devijm temes mbi rrena dhe shpifje.

.

Bota demokratike shpesh zbulon dogmatizmin religjioz duke pėrdorė forma tė ndryshme dhe fakte bindėse pėr kėtė,mbase edhe mėnyra tė pakuptueshme pėr ēdo individ deri nė momentin kur e kėrkon koha tė shpallen fakte nė mėnyrėn mė tė thjeshtė qė tė kuptohen faktet e zbardhura nga ēdo individ,andaj atė qė kam thėnė unė nuk ishte se deshta po se ashtu e gjeta..si vijon...;
Lexo me vemendje pa me akuzuar mua...


Jesus - Gott - Vater - Heiliger Geist: Jetzt sind es schon vier!
Jezusi - Zoti - Ati - Fryma e Shenjtė: tani janė katėr!

Konfuzion tė pėrgjithshėm sjellin para tė gjitha emėrtimet e ndryshme Zotit, Ati, Jezusi, Biri dhe fėmijė i Perėndisė: "Nė qoftė se Perėndia ėshtė Perėndia e Atit, dhe ne fėmijėt e tij - kush ėshtė" Jezusi?,Mbi tė gjitha,ideja me qėllim tė mirė se tė gjithė njerėzit janė fėmijė tė Perėndisė - dhe Perėndia ėshtė vetėm njė Perėndi atėrore,a ėshtė Jezusi me tė vėrtetė i ulur nė mes tė dyja: "Nėse Jezusi ėshtė Zot, atėherė ai ėshtė edhe njė baba?" - "Nėse Jezusi ėshtė Biri i Perėndisė - atėherė ai ėshtė ende vetėm njė fėmijė i Perėndisė, si ne tė gjithė njerėzit." - "Ndoshta ai ėshtė njė bir i privilegjuar Pra, ai ėshtė gjithashtu njė njeri i privilegjuar." - "A vdiq edhe Zoti me Jezusin ne kryq ?" - Kaos ėshtė thėnė ..


Probleme tė pėrgjithshme tė gjuhės nė mesin e tė krishterėve,pėrsėri ecėn qė tė pranojė atėsinė si njė karakteristikė e pėrgjithshme e Hyjnisė tonė. "Gjėja e parė qė ėshtė presupozuar nga Zoti ėshtė, "Atėsia e tij," kėshtu thuhet ndonjėherė. Pra, ne kemi njė Zot, dhe ky njė Zot ėshtė poashtu njė lloj Atėsie.

Mė gjatė, mė e gabuar
Nuk ėshtė ēudi, sepse pas kėsaj mė nuk do duket, edhe nėse kushtet janė tė vendosur nė mėnyrė tė gabuar.A nė tė vėrtetė, "Atėsia" nuk ka proporcion. Por Perėndia ėshtė "Ati"!Poashtu njė person, jo vetėm nė njė funksion. Perėndia ėshtė nė vetevete Ati - por jo identike me tė, sepse ai ėshtė edhe Biri dhe Fryma.

Kur ne flasim pėr Zotin e tė krishterėve, atėherė ne nuk mund t'i identifikojnė vetėm me Atin, pėr Perėndinė e krishterė pėrmban vetėm njė person e Atit dhe tė Birit dhe tė Shpirtit tė Shenjtė.

Tė jesh "Ati" nuk ėshtė nė proporcion me Zotin e tė krishterė, por njė person - nė mes tjerash, Biri dhe Shpirti.


P.s.Shqiptimi ėshtė bėr nė menyrė tė thjeshtsuar dhe nuk marrė pėrsipėr saktsinė dhe pėrmbjatjen e tekstit origjinal.

Shqiptoj,Xh.S

/http://www.k-l-j.de/Dreifaltigkeit.htm (http://www.k-l-j.de/Dreifaltigkeit.htm)/

Zanzi/M
14-01-12, 22:56
Nese ke dicka per temen fol, nese jo Ok.

Per ndryshe une deshta biseda me te shkurtra, se perndryshe copy paste, edhe une kam sa te dush..

Kercovari
15-01-12, 07:30
Nese ke dicka per temen fol, nese jo Ok.

Per ndryshe une deshta biseda me te shkurtra, se perndryshe copy paste, edhe une kam sa te dush.

.

Jo ti ske ēka tė thuash sepse e ke vėshtirė tė ndeshesh me realitin,kurse sa i perket termit "past and copi" quhen materiale tė marra nė formė origjinale dhe gjuhė,perdnryshe shkrimet e mi nuk jan past and copi po punime shqiptimi nga njė gjuhė e huaj nė gjuhėn ėmė,dhe kete tė drejtė e gėzon secili,megjithate, edhe pėr kėto shkrime duhet te ceket burimi i nformacionit gjė qė e keni tė dukshme pėr tė mos ra nėn ndikim tė alergjive cerebrale...Flm.pėr mirėkuptim!

sherri
15-01-12, 10:44
A i gjete qeto tria a e ki gati :P e thjesht eshte kjo pune,se me zgjat me tekayta shkon deri ne infinit:A e bani Pula vezen,apo veza Pulen! e keshtu a eshte feja,me i ba njerzit Njerz? a i bani ata te fes Islame/une spo njof asi vendi....edhe ju me pas njoft e me ekzistu nje vend Islamik qe ka rregull,njerzi,barazi nuk kishit jetu ne nje vend te Krishter ku besojn ne trinitet :P ku feja e tyre eshte e"gabuar" gjynah.... Punoni ju ne ket drejtim ktheni ne fen e paqes,barazis si ne Irak,Iran,Siri,Afganistan.,Pakistan,Idonezi,Somali !......bane edhe schwajcarin qashtu Allahu do ju shperblej,e kure ta bani ikni prej aty,vazhdone tutje...

emine
15-01-12, 12:14
sa e sa pyetje pa ju pergjigj,,,,folni e folni derisa t'ju bjen ne mend me than dicka,veq qeshtu ngujohi naper qeso kotecash se keni mi zbulu tana ni dite,edhe arsyen pse ju paten maru ju baba e nana,veq vetni se keni mi marr tana pergjigjet

Kosova19
15-01-12, 12:46
a i bani ata te fes Islame/une spo njof asi vendi....

...kjo nvaret prej njeriut se sa punon sipas Kuran dhe Sunnetit dhe se sa e zbatonė? ...dhe nė qofse kishin me punuar sipas fesė Islame do tė bėheshin njerėz tė mirė.

edhe ju me pas njoft e me ekzistu nje vend Islamik qe ka rregull,njerzi,barazi nuk kishit jetu ne nje vend te Krishter ku besojn ne trinitet :P ku feja e tyre eshte e"gabuar" gjynah....

...njeriu mundet me jetuar nė njė vend pėr ti thirr njerėzit nė fenė Islame ose pėr tė punar dhe kjo shqarohet mir nėper libra se kush ka tė drejt me qendrua neper keta vende.
...por nuk mundemi me konsideru gjdo njeri qė punon nė kėtė vend qė u largua nga vendi i vet se si pėlqen se si gjykohet ne vendin nga ka ardhė?

...ose nuk mundemi me i kunsideru te gjith njerzit te njetė qė shkojnė ne nje vend Islame. ...se dikush mundet me shkua qė pė ta ber ndoje te keqe.

...sa shoqata krishtere ka ne Afrikė mbas nje fatkeqėsije ose lufte shkojnė pėr ti thirr ne fenė e tyre?

Punoni ju ne ket drejtim ktheni ne fen e paqes,barazis si ne Irak,Iran,Siri,Afganistan.,Pakistan,Idonezi,Somali !......bane edhe schwajcarin qashtu Allahu do ju shperblej,e kure ta bani ikni prej aty,vazhdone tutje...

...ne duhet te jemi te kėnaqur qe shtetet tė gjykojne sipas Kur`anit dhe Sunetit dhe nuk ka nevoj me marr njė shembull te njė shteti.

Makresh
15-01-12, 14:05
BUc_wVjvpiA


Ky erifi, nuk eshte musliman. Po eshte pa "sherr".

Kercovari
15-01-12, 14:56
A i gjete qeto tria a e ki gati :P e thjesht eshte kjo pune,se me zgjat me tekayta shkon deri ne infinit:A e bani Pula vezen,apo veza Pulen! e keshtu a eshte feja,me i ba njerzit Njerz? a i bani ata te fes Islame/une spo njof asi vendi....edhe ju me pas njoft e me ekzistu nje vend Islamik qe ka rregull,njerzi,barazi nuk kishit jetu ne nje vend te Krishter ku besojn ne trinitet :P ku feja e tyre eshte e"gabuar" gjynah.... Punoni ju ne ket drejtim ktheni ne fen e paqes,barazis si ne Irak,Iran,Siri,Afganistan.,Pakistan,Idonezi,Somali !......bane edhe schwajcarin qashtu Allahu do ju shperblej,e kure ta bani ikni prej aty,vazhdone tutje...
Te shkruash nje peralle duhet te pershtatet logjikes sė nje femiu e jo logjikese i tė riturit autor.Famirsisht,ti sdi as nje peralla te shkruash dhe kjo me ben te lumtur,por ama,nuk me kenaq kur ben shpifje qe nuk jane presente ne kete teme po as qe dikush kundershton Trinine sepse eshte ceshtje e atij qe e ka zgjedhe si besimi e jo ceshtje e bisamtarit te nje komuniteti tjeter.Une te keshilloj ty qe urrejtjen qe ndjen ndaj islamit ti personalisht mos au ngjit edhe te tjerve si barren me te rende qe ti e ke per te nda me te tjeret sepse jo te gjithe mendojne si ti.
-Pastaj,nuk e shikon veten se sje i afte asnje logjike tenden te na sjellish ketu se dicka vertet te kenaq ose te brengos perveq urrejtejen e theksuar ndaj islamit.
-Sa per dijeni tende,ne te gjithe shtetet muslimane ka te krishtere dhe jetojne poashti si muslimanet ne shtete te krishtere..e di ti se ku jeton?

Giovanni
18-01-12, 09:53
Trinia Shenjte sipas mėsimeve tė islamit

Edhe studiuesi tjetėr Prof. G. Gharib, nė tė njėjtin libėr tė pėrgatitur nga P. BERTONE paraqet temėn: Trinia Shenjte e parė sipas islamizmit

Islamizmi, feja e tretė monoteiste nė botė dhe e dyta pėr nga numri i besimtarve, ėshtė bėrė padyshim subjekt i dėshirueshėm studimesh i shumė studiuesve qė kanė pasur si qėllim njohjen e saj dhe sesi ajo trajton misteret qendrore tė fesė sė krishterė. Autori vė nė dukje sesi feja Islame e sheh Trininė Shenjte nė raport me pėrceptimin e tyre qė kanė mbi Zotin. Sigurisht problemet nuk mungojnė. Misioni i Muhamedit filluar nė Mekė nė v. 612 e qė pėrfundoi nė Medinė nė v.632, qė prej fillimit deri nė fund, njė luftė kundėr paganizmit. Shumė prej arabėve nė kohėn e Muhamedit besonin nė shumė zota. Kėshtu Muhamedi e ka tė vėshtirė tė predikojė njė Zot tė vetėm.

Nė Suren 112 tė Kur'an-it, nė mėnyrė tė qartė shpreh se Allahu (Zoti) ėshtė Njė (Ahad), nuk ka lindur dhe nuk ėshtė i lindur (lam yaled ėa lam yulad). Kjo frazė: “nuk ka lindur dhe nuk ėshtė i lindur”, i referohet mė parė pantheonit tė ndėrtuar nė Mekė, dhe mandej u ėshtė referuar edhe tė krishterėve duke iu kundėrvėnė Trinisė Shenjte. Eshtė e veēantė Sura 53 e Yllit, ku gjenden nė tė “fjalėt satanike” tė cilat Muhamedi i pat shkruar pas njė diskutimi tė gjatė me kundėrshtarėt e tij paganė. Nė kėtė Sure gjejmė tė pėrshkruara “tre hyjneshat e bukura” (Gharaniq) qė duhen lutur si ndėrmjetėse, por, thekson autori, porositė e tyre nuk kanė tė bėjnė fare me fenė myslimane. Sipas traditės janė quajtur “fjalėt satanike”.

Ky episod ka ndikuar shumė edhe nė marrėdhėniet me tė krishterėt qė quhen nga Muhamedi “njerėz tė librit” dhe qė i akuzon se adhurojnė njė Trini tė pėrbėrė sipas tij nga Allahu i cili nėpėrmjet Maryam (Marisė) ka njė fėmijė (Issa) Jezusin: pėr kėtė arsye janė mė tė kėqinj e duhen luftuar. Ky ėshtė njė gabim i Muhamedit nė konceptimin e Trinisė Shenjte sepse pėr tė krishterėt Maria nuk ėshtė hyjneshė dhe se Trinia Shenjte ėshtė e pėrbėrė nga tre Persona: Ati, Biri e Shpirti Shenjt nė njė Zot tė vetėm.

Kur'ani nga njėra anė i vė tė krishterėt pėrkrah Monoteistave dhe nga ana tjetėr i konsideronte triteista, d.mth. se besojnė nė tre Zota. Kur'ani flet shumė edhe pėr Jezusin nė Suret 5; 9; 19; duke e shikuar atė si njė shėrbėtor tė Zotit e profet tė madh, tė dėrguar prej Zotit, por jo si Birin e Hyjit, sepse pėr myslimanėt Hyji nuk ėshtė Atė “Abb” por ėshtė “Rabb” Pronar dhe Krishti nuk ėshtė Biri por shėrbėtori “Abd”. Edhe pėr Marinė Kur'ani ka shumė respekt dhe e konsideron si model pėr besimtarėt. E ngre lart edhe amėsinė e virgjėrinė e Marisė, por nuk e konsideron atė si Hyjlindėse.

Pas Muhamedit shumė teologė dhe myslimanė tė thjeshtė sipas mendimit tė autorit - duke pėrvetėsuar mėsimet e Kur'anit kanė arritur nė tė njėjtat pėrfundime duke i konsideruar tė krishterėt si triteista dhe se i kanė afruar Zotit tė vetėm hyjni tė tjera.

Duke parė kėtė keqinterpretim tė Trinisė Shenjte nga ana e Kur'anit, tė krishterėt mbrohen dhe pėrgjigjen, duke treguar se e Shenjtėrueshmja Trini ėshtė zbuluar nė Shkrimin e Shenjtė dhe pohuar nė traditėn e Kishės dhe se tjetėr ėshtė misteri i Trinisė nė fenė e krishterė e tjetėr ėshtė koncepti i Trinisė i paraqitur prej Muhamedit. Kėtė gjė e bėjnė mė sė pari tė krishterėt lindorė duke u mbrojtur nga akuzat ndaj teologjisė sė tyre e duke krijuar njė teologji arabe tė krishterė qė prej shek. VIII e deri nė kulmin e saj nė shek. XIV, e cila ka ndikuar shumė dhe do tė ndikonte edhe tani pėr dialogė me Islamizmin.

Tė njėjtėn gjė bėn edhe Kisha perėndimore me teologėt e saj tė shquar nė fushėn e studimeve filozofike e teologjike duke e argumentuar Trininė Shenjte si qendėr tė fesė sė krishterė. Kalojnė shekujt nė mbrojtje dhe akuza pa arritur asgjė. I duhej Koncilit II tė Vatikanit tė bėnte revolucionin kopernikan, duke vlesuar tė gjitha religjonet, pa e mohuar identitetin e vet, nė kėndvėshtrimin e gjėrave qė na bashkojnė e jo tė atyre qė na ndajnė.

Duke e pėrfunduar kėtė vėzhgim tė shkurtėr tė kėtij libri, mendojmė se ėshtė shumė e vlefshme edhe pėr ne sot qė jetojmė nė kėtė realitet tė njohim misterin kryesor tė fesė sonė tė parė nga botėkuptimi i krishterė dhe nga ai jo i krishterė pėr t'u rritur siē duhet nė tė vėrtetėn e zbuluar.

Shpat
18-01-12, 10:03
vetem po i perseritni temat dhe diskutimet o forum .Ky forum nuk ka kapacitetin per keto diskutime.


Ju jeni per ate nivelin alla lovely.:confused:

Kercovari
18-01-12, 11:00
Ka kapacitet kur duhet tė njolloset Islami dhe tė mbrohet Krishtėrimi,dhe si gjithmon edhe artikulli i Giovanni pas tė cilit fshehet dikush tjetėr i njohur pėr propagndė antislame ku nuk pendohet pėr shkrime tė tilla edhe kur mungojnė faktet.

Pra,
Kurani e sqaron fenomenin Trini e jo Muhamedi .a s.duke cituar burime nga Bibla si p.sh.

Pali nuk predikon kėtu, nė emėr tė Atit e Birit dhe Shpirtit tė Shenjtė "Pėrkundrazi, thotė ai,., Hiri i Jezusit, dashurinė e Perėndisė dhe shoqėrinė e Frymės sė Shenjtė". Ku ai ishte shumė larg nga doktrina e Trinisė.
Mos shkoni tė njollosni Muhamed a.s.me kėtė fenomen qe del nga doktrina kishtare e jo nga Bibla Jesuzi, Muhamedi a.s dhe Kurani.

Zanzi/M
18-01-12, 16:34
Ka kapacitet kur duhet tė njolloset Islami dhe tė mbrohet Krishtėrimi,dhe si gjithmon edhe artikulli i Giovanni pas tė cilit fshehet dikush tjetėr i njohur pėr propagndė antislame ku nuk pendohet pėr shkrime tė tilla edhe kur mungojnė faktet.

Pra,
Kurani e sqaron fenomenin Trini e jo Muhamedi .a s.duke cituar burime nga Bibla si p.sh.

Pali nuk predikon kėtu, nė emėr tė Atit e Birit dhe Shpirtit tė Shenjtė "Pėrkundrazi, thotė ai,., Hiri i Jezusit, dashurinė e Perėndisė dhe shoqėrinė e Frymės sė Shenjtė". Ku ai ishte shumė larg nga doktrina e Trinisė.
Mos shkoni tė njollosni Muhamed a.s.me kėtė fenomen qe del nga doktrina kishtare e jo nga Bibla Jesuzi, Muhamedi a.s dhe Kurani.

Dėshira e Palit tė vizitojė Romėn
8 Mė sė pari e falėnderoj Hyjin tim me anė tė Jezu Krishtit pėr tė gjithė ju pse po pėrhapet nė botėn mbarė njė zė i mirė pėr fenė tuaj. 9*Vėrtet, dėshmitar e kam Hyjin ‑ tė cilit i shėrbej me gjithė shpirt duke shpallur Ungjillin e Birit tė tij, se vazhdimisht ju kujtoj 10*gjithmonė duke kėrkuar nė lutje pandėrprerė ta kem dikur fatin, sipas vullnetit tė tij, tė vij njė ditė ndėr ju.

Kercovar, nuk eshte mire te sjellesh dicka sa per te sjellur .. lexoje me te zeza.

Kercovari
18-01-12, 17:42
Dėshira e Palit tė vizitojė Romėn
8 Mė sė pari e falėnderoj Hyjin tim me anė tė Jezu Krishtit pėr tė gjithė ju pse po pėrhapet nė botėn mbarė njė zė i mirė pėr fenė tuaj. 9*Vėrtet, dėshmitar e kam Hyjin ‑ tė cilit i shėrbej me gjithė shpirt duke shpallur Ungjillin e Birit tė tij, se vazhdimisht ju kujtoj 10*gjithmonė duke kėrkuar nė lutje pandėrprerė ta kem dikur fatin, sipas vullnetit tė tij, tė vij njė ditė ndėr ju.

Kercovar, nuk eshte mire te sjellesh dicka sa per te sjellur .. lexoje me te zeza.

Kercovari sjell ate qe eshte dokumentuar e jo ate qe dikush ka ndryshuar per qef te vete..sidoqoftė nuk eshte problem im mbase ashtu u pelqen te besoni nuk u ndal askush vazhdoni...ishte vetem nje diskutim ndoshta i pakuptimte kur ska pjekuri debati ska as per cka te bisedohet.Kujdes duhet te kene te gjithe kur eshte feja ne pyetje si pike me e ndjeshme tek cdo individ sepse nuk ka njeri te persosur dhe te metat duhet shikuar secili ne oborr te vete pa i fute hundet tek tjeteri sic benje disa ketu,vecmas ato qe keundershtojne islamin fe e perqafuar nga 70% te shqiptarve.
Shikoni se se djeg edhe kur faktet jan te forta nuk e pranoni ate qe duhete pranuar dhe qe e kan pranuar teologe te krishtere,prandaj kujdes me mllefin ndaj besimtarve musliman se vetem ashtu mund te rruhet toleranca fetare ndryshe shkuam ne rrote te semes te gjithe sepse fete jan gjeneratore lufte dhe nuk njohin as gjak as babe e as nene,keshtu njerzit jan te predikuar nder shekuj po edhe sot.
Pra,fete jan politizu tej mase dhe cdo politizim i cdo situate sjelle acarime deri ne konflikte me gjakderdhje...

Zanzi/M
18-01-12, 17:45
Kercovar,

Une te sjell edhe dhjetra e dhjetra citate nga letrat e palit, drejtuar romakve me crast ti hedh posht ato qe the.

Kercovari
18-01-12, 18:33
Kercovar,

Une te sjell edhe dhjetra e dhjetra citate nga letrat e palit, drejtuar romakve me crast ti hedh posht ato qe the.

Skam qef te vazhdoj sepse vallaj shkon po aty nga u nis,andaj asnje fakte nuk eshte i persosur mbase keto jan thenje teologesh te krishtere por ne fund thone se mister eshte Trinia.Pse portestantet u shkeputen nga katolicizmi?dhe shum e e shum e pyetje tjera qe nuk kan pergjigje jan prezente ne cdo fe keshtuqe cdo diskutim e metejshme vetem krijon pasiguri dhe urrejtje.Te them se per cdo nate shfletoj mbi 100 faqe interneti kryesisht me diskutime fetare politike dhe socoale ne kater gjuhe qe i njoh me shkrim dhe lexim has ne te njejtat pohime vecmas nga diskutues shqiptare se jan te vetmit gati qe Trinine e lidhin po ne kete menyre si ketu,kurse gjermanet,italainet,zvicerianet,jan te hapur,kroatet dhe serbet kan nje pikpamje tjeter dhe nuk e diskutojne shume trinine por e pohojne se ska te beje me biblen,prandaj mos u lodh se une e kam te qarte per mua ti mudn te vazhdojsh por mua nuk me ke bashkesbisedues as debatues ne kete teme,por ndryshe jam nga natyra ndryshe ketu ne net,keshtuqe kemi pune me te rendesishme sepse i banalizojme ngjartjet sa qe me vjellet dhe po te vazhdoj me tej kam frike se do te devijoj edhe nga ai pak parim njerzore qe ka mbet sepse thash se faje eshte e ndjeshme sa qe te ben te terbuar dhe nuk njeh ne fund as babe e as nene e lere me tjeter.
Sot lexova ne ballkan forum dicka mbi Seremb Gjergjin ku thuhehste se po te behet president i Kosoves puna e pare e tij eshte te shpalle Kosoven shtet te krishtere..nje diskutim as fetare, pa sens politik,pa asnje fije dije,dhe nga kush po nga katoliket shqiptare keshtuqe shkojme ne dem te gjithckaje qe na rrethon veqmas duke demtuar edhe poret intelektuale kombetare.As Gjergji e as Xhemaili nuk jan persona te disktueshem dhe te kontesktuar dhe nuk ka pse te kemi frike nga Gjergji ose nga Xhemaili mbase te dy jan shqiptare...kemi qef te zmadhojm gjerat ne shqiptaret djalo...!Po nuk ben as te minimizohen,keq keshtu edhe me keq ashtu...

Zanzi/M
18-01-12, 21:00
17 Kam, pra, pse tė mburrem nė Jezu Krishtin pėr veprėn qė kryej pėr Hyjin. 18 Sepse, nuk do tė guxoja tė pėrmend asgjė tjetėr, pėrveē sa Krishti bėri nėpėr mua pėr kthimin e paganėve nė dėgjesė me anė tė fjalės e tė veprės, 19 me fuqi tė shenjave e tė mrekullive dhe me fuqi tė Shpirtit Shenjt. Kėshtu, qė prejJerusalemit e pėr qark nė Iliri e kam pėrhapur Ungjillin e Krishtit 20 e madje u pėrpoqa ta shpall, jo atje ku ishte i njohur Emri i Krishtit ‑ qė tė mos ndėrtoja mbi themelet e tjerėve ‑ 21 por, siē ėshtė nė Shkrimin e shenjtė

Pasi u permend shen Pali apostull, kjo me larte tregon qe sipas bilbles shen Pali ka kaluar edhe neper trojet ilire, duke perhapur fene.

Kerkoj falje qe nuk perkon me temen.

almalik
19-01-12, 06:29
A i gjete qeto tria a e ki gati :P e thjesht eshte kjo pune,se me zgjat me tekayta shkon deri ne infinit:A e bani Pula vezen,apo veza Pulen! e keshtu a eshte feja,me i ba njerzit Njerz? a i bani ata te fes Islame/une spo njof asi vendi....edhe ju me pas njoft e me ekzistu nje vend Islamik qe ka rregull,njerzi,barazi nuk kishit jetu ne nje vend te Krishter ku besojn ne trinitet :P ku feja e tyre eshte e"gabuar" gjynah.... Punoni ju ne ket drejtim ktheni ne fen e paqes,barazis si ne Irak,Iran,Siri,Afganistan.,Pakistan,Idonezi,Somali !......bane edhe schwajcarin qashtu Allahu do ju shperblej,e kure ta bani ikni prej aty,vazhdone tutje...
Tung
sa per informim,e kane zbuluar shkencetaret ne kohen e fundit qe PULA e ka bere vezen

Kercovari
19-01-12, 07:04
17 Kam, pra, pse tė mburrem nė Jezu Krishtin pėr veprėn qė kryej pėr Hyjin. 18 Sepse, nuk do tė guxoja tė pėrmend asgjė tjetėr, pėrveē sa Krishti bėri nėpėr mua pėr kthimin e paganėve nė dėgjesė me anė tė fjalės e tė veprės, 19 me fuqi tė shenjave e tė mrekullive dhe me fuqi tė Shpirtit Shenjt. Kėshtu, qė prejJerusalemit e pėr qark nė Iliri e kam pėrhapur Ungjillin e Krishtit 20 e madje u pėrpoqa ta shpall, jo atje ku ishte i njohur Emri i Krishtit ‑ qė tė mos ndėrtoja mbi themelet e tjerėve ‑ 21 por, siē ėshtė nė Shkrimin e shenjtė

Pasi u permend shen Pali apostull, kjo me larte tregon qe sipas bilbles shen Pali ka kaluar edhe neper trojet ilire, duke perhapur fene.

Kerkoj falje qe nuk perkon me temen.
Mos pret edhe ti qe kete ate qe ka bere Pali te beje edhe Serembi.....hahahaah
Nuk flietet per ate se cka ka be Pali po flietet se Pali e kundershton Trinine dhe sa shoh une s eke te drejte ti se edhe Kupi i tu Kosoves ne shpalljen e dites kremtimeve te 100 vjet pavarsi e tha edhe Kupi...Jezusii,Ati,Biri,dhe Shpirti i shenjt e paska be shtet Shqiperine dhe u duk aq qesharak sa edhe vete e krishtera Jozefine u habit.....

Zanzi/M
19-01-12, 07:14
Mos pret edhe ti qe kete ate qe ka bere Pali te beje edhe Serembi.....hahahaah
Nuk flietet per ate se cka ka be Pali po flietet se Pali e kundershton Trinine dhe sa shoh une s eke te drejte ti se edhe Kupi i tu Kosoves ne shpalljen e dites kremtimeve te 100 vjet pavarsi e tha edhe Kupi...Jezusii,Ati,Biri,dhe Shpirti i shenjt e paska be shtet Shqiperine dhe u duk aq qesharak sa edhe vete e krishtera Jozefine u habit.....

Vetem ne mendjen tende Pali kundershton trinine. Po ashtu nuk jam une ai qe kam mendime te mira per cdo "katolik", ashtu sic mendon ti per pjestaret e besimit tend. Une nje gje se kuptoj, se si e merr mundin ta folesh per Serembin kaq mengjes, kur dihet se ai as 03% te besimtarve katolik se ka besimin per president.

.

almalik
19-01-12, 07:17
Te pershendes Kercovas
Eshte e kote te flasesh me njerez te tille qe jane te verberuar,thjesht BRAINWASHED nga bindjet e tyre,nga inatet e tyre, pa e perdorur fare logjiken e tyre.E ketyre tipave qe nuk kane ndonje argument tjeter pos shfaqjes se mllefit e inatit ndaj Islamit vetem nje gje do i kisha thene:
Muhamedin a.s. te gjithe dijetaret ,shkrimtaret,shkencetaret,etj me te medhenj te botes (shumica prej tyre i kane takuar fese katolike "zyrtarisht") kane folur per te si njeriu me i zoti qe ka lind toka.Mu kjo eshte reflektuar edhe ne perzgjidhjen qe eshte bere kur kane deshur ta bejne nje list se kush ka qene njeriu me me ndikim dhe me i sukseshem ne te gjitha sferat,e cilin e zgjodhen (vet dijetaret apo shkencetaret krishtere)???
kend tjeter pos Muhamedit a.s. ai ishte qe zuri vendin e pare ne ate list.
Sa i perket asaj se eshte rrezik te kete percarje apo eskalim ne mes te shqiptareve,ke te drejte Kercovas ,prandaj mire bere qe nuk e zgjate me teper se Shqipet pikesepari duhet te emancipohen se pari,e pastaj te mund te flasin apo debatojne lirshem rreth nje teme per te cilen kane mendime te kunderta.
Per ate duhet kohe .Po e perfundoj me citatin e Muhamedit a.s. *une po pres ,edhe ju pritni" e ne fund shohim se kush ka te drejte .-))
Patjeter per ne vlen momentalisht (deri sa te mbushemi mend pak :-) )Feja e Shqiptarit eshte shqiptaria,ajo ka prioritet!!!
ju pershendes

almalik
19-01-12, 07:38
Skam qef te vazhdoj sepse vallaj shkon po aty nga u nis,andaj asnje fakte nuk eshte i persosur mbase keto jan thenje teologesh te krishtere por ne fund thone se mister eshte Trinia.Pse portestantet u shkeputen nga katolicizmi?dhe shum e e shum e pyetje tjera qe nuk kan pergjigje jan prezente ne cdo fe keshtuqe cdo diskutim e metejshme vetem krijon pasiguri dhe urrejtje.Te them se per cdo nate shfletoj mbi 100 faqe interneti kryesisht me diskutime fetare politike dhe socoale ne kater gjuhe qe i njoh me shkrim dhe lexim has ne te njejtat pohime vecmas nga diskutues shqiptare se jan te vetmit gati qe Trinine e lidhin po ne kete menyre si ketu,kurse gjermanet,italainet,zvicerianet,jan te hapur,kroatet dhe serbet kan nje pikpamje tjeter dhe nuk e diskutojne shume trinine por e pohojne se ska te beje me biblen,prandaj mos u lodh se une e kam te qarte per mua ti mudn te vazhdojsh por mua nuk me ke bashkesbisedues as debatues ne kete teme,por ndryshe jam nga natyra ndryshe ketu ne net,keshtuqe kemi pune me te rendesishme sepse i banalizojme ngjartjet sa qe me vjellet dhe po te vazhdoj me tej kam frike se do te devijoj edhe nga ai pak parim njerzore qe ka mbet sepse thash se faje eshte e ndjeshme sa qe te ben te terbuar dhe nuk njeh ne fund as babe e as nene e lere me tjeter.
Sot lexova ne ballkan forum dicka mbi Seremb Gjergjin ku thuhehste se po te behet president i Kosoves puna e pare e tij eshte te shpalle Kosoven shtet te krishtere..nje diskutim as fetare, pa sens politik,pa asnje fije dije,dhe nga kush po nga katoliket shqiptare keshtuqe shkojme ne dem te gjithckaje qe na rrethon veqmas duke demtuar edhe poret intelektuale kombetare.As Gjergji e as Xhemaili nuk jan persona te disktueshem dhe te kontesktuar dhe nuk ka pse te kemi frike nga Gjergji ose nga Xhemaili mbase te dy jan shqiptare...kemi qef te zmadhojm gjerat ne shqiptaret djalo...!Po nuk ben as te minimizohen,keq keshtu edhe me keq ashtu...

Kercovas
desha shkurt te i informoj shqipetaret (jo ty-se besoj qe je i vetedijshem per ate pune) por ata qe ende nuk e kane verejtur se Ballkan Forumi eshte nje platforme qe perdoret nga Serbet per te propaganduar kunder Shqipetareve,madje edhe ne menyre aq perfide saqe edhe paraqiten kinse jane vete Shqiptare(ka shume prej tyre qe e dine gjuhen,natyrisht jo 100% e po tia vesh mendjen ne te shkruar i dikton qe nuk jane).Keshtu qe kujdes Shqipetar se cfare faqesh vizitoni ,se armiku nuk flen!! Madje jane edhe te paguar per ate pune!!
Ju pershendes

Kercovari
19-01-12, 10:16
Vetem ne mendjen tende Pali kundershton trinine. Po ashtu nuk jam une ai qe kam mendime te mira per cdo "katolik", ashtu sic mendon ti per pjestaret e besimit tend. Une nje gje se kuptoj, se si e merr mundin ta folesh per Serembin kaq mengjes, kur dihet se ai as 03% te besimtarve katolik se ka besimin per president.

.

Mos bre djal se nuk jam ka lexoj fragmente tė Kupit e tu Kosovės......


Wichtig:
Die Trinitätslehre ist ursprünglich nicht in der Bibel enthalten
und aus dieser Sicht keine christliche Lehre!
E rėndėsishme:

Trinia nuk ėshtė e pėrfshirė fillimisht nė Bibėl
dhe nga ky kėndvėshtrim, nuk ėshtė doktrinė e krishtere!

http://www.derprophet.info/images/trinitaet.gif


Die Lehre der Trinität ist ein kirchliches Dogma, das erstmals beim Konzil von Nicäa im Jahre 325 erlassen wurde und ein zweites Mal beim Konzil von Konstantinopel im Jahre 381 in veränderter Form definitiv verabschiedet wurde. Es war schon zu jener Zeit Gegenstand heftiger Auseinandersetzungen und ist bis heute innerhalb der Kirche ein umstrittenes Thema geblieben. Es ist nicht die einzig mögliche Beschreibung der Beziehung zwischen Gott, Jesus und dem „Heiligen Geist" und sicher nicht die einzig legitime. Aber wie es Dogmen an sich haben, verhindern sie eine fortlaufende Suche und allfällig nötige Neufassungen von Glaubensinhalten.

Doktrina e Trinitetit ėshtė dogmė kishtare, e cila pėr herė tė parė u prezantua nė Koncil (Kėshillin) e Nikesė nė vitin 325 dhe pėr herė tė dytė nė Kėshillin e Konstandinopojės nė vitin 381 pėrfundimisht e miratuar nė formė tė modifikuar. Edhe nė atė kohė ishte objekt i debatit intensiv brenda Kishės dhe deri mė sot ka mbetur si njė temė e diskutueshme. Kjo nuk ėshtė mėnyra e vetme pėrshkrimi e marrėdhėnieve mes Zotit, Jezusit dhe "Shpirti i Shenjtė" dhe sigurisht jo edhe legjimitet i vetėm. Por, sikurse qė digmat kan nė vete, ata anashkalojnė kėrkime nė vazhdim ndryshimet e nevojshme tė besimeve.

Christen dürfen Gott "schauen"; aber sie "durchschauen" ihn nicht! Es ist Paulus, der im 1.Korintherbrief Kapitel 2,11 betont, "niemand kann wissen, was in Gott ist. Das weiß nur Gottes Geist". - Wir haben aber nicht den Geist der Welt empfangen, sondern den Geist aus Gott.


Tė krishterėt mund tė "shohin"Perėndinė ", por ato "nuk mund ta shohin pėrtejė" Ishte ky Pali, i cili theksoi nė letrėn e 1,tė Korintasve, Kapitulli 2.11 ku thuhet "Askush nuk mund tė dinė se ēfarė ėshtė nė Perėndinė.Vetėm Fryma e Zoti e di." - Ne nuk kemi marrė frymėn e botės, por Frymėn e Perėndisė.

P.s,Sa i perket Seremb ndoshta presidentit tė ardhshėm Kosovarė,ēdo rspekt dhe asgjė skam kundėr ēdo individi qė ndjen se ka gjak shqiptari tė kandidojė pėr president,mbase presidenti i Shqiperise patjetėr se nga forca politike nė pushtet dhe disa parti tė vogla avancojnė Jozefina Toppalin por vetėm si shqiptare e jo si katolike edhe pse nje kėrkesė e tillė nga demokristianėt qarkullon qė para njė viti..tezė e gabuar apo jo?

Me kėtė, ky debat ka mbaruar pėr mua!

emine
19-01-12, 10:33
Nganjeher jan te kota diskutimet,njerzit heshtin shume here se mendojne eshte e kot,njerzit lodhen duke besu sepse nuk ka asnje shej,qe diqka eshte e vertet

Zoti simbas mendimit tim eshte ne veprat e gjith atyre njerzve te mire,qe besoin ne te pa i ofendu atij tjetrit mendimin dhe bindjet qe ka,Zoti a aty ku eshte tundimi,dhe njerzit te cillet perdorin cdo lloje force per mohim te egxistences tij,ti prap beson,edhe pse mungesa e paftesis ti kuptojme shume gjera,mungesa e dijes(e cilla nuk mjaftone kurre) dhe pasiguria qe sjellin gjerat qe si kuptojme,i sjell njerzit ne nje kriz e cilla shfaqet gjithmone me PSE.....
Vet Zoti eshte i mistershem,dhe asnje teollogji ,fillozofi,shkenc nuk arriti ta vertetoi perfundimisht mosegzistecen,apo egzistencen e tij,,,,,ne kemi dy sgjedhje:Besojme,dhe nuk besoim,,,,,dhe si besoim ajo lidhet ngusht me shum fakte apo mosdije qe ka qen ndryshe dhe jo ashtu siq besoi,,,,,,edhe trinjiteti eshte shkas i asaj se njerzit jan kan te pafte ti kuptojne shume gjera,duke nis ardhjen e Jezusit ne ket bote nga nje femer e virgjer,dhe kan pershkru ne nje menyre te till,e cilla sot e ksaj dite ka mbet pa pergjigje ...

dhe kjo i bjen(Prashitni ujin)

Makresh
19-01-12, 11:23
Nuk eshte e vertet thenja : "Ka po aq fakte sa qe Zoti nuk egziston, kurse nuk ka kurrefar fakti qe Zoti nuk egziston".

E verteta eshte qe ka tepėr fakte qe manifestojn egzistencen e Zotit, keto fakte i shohin vetem ata qe vendosin te behen te sinēert me vetveten.

Zanzi/M
19-01-12, 16:49
ROMAKĖVE: 5. ADAMI DHE KRISHTI
5
1 Tė shfajėsuar, pra, me anė tė fesė, jemi nė paqe me Hyjin nėpėr Jezu Krishtin, Zotin tonė, 2 nėpėr tė cilin [me anė tė fesė] fituam hirin, nė tė cilin tani jemi dhe me tė cilin mburremi, sepse shpresojmė se do tė kemi pjesė nė lumturinė e Hyjit. 3 Madje, jo vetėm kaq! Ne mburremi edhe pėr vuajtjet, sepse e dimė mirė se vuajtja sjell qėndresėn, 4 qėndresa na bėn besnikė tė sprovuar e besnikėria e sprovuar sjell shpresėn, 5 e shpresa nuk turpėron, sepse dashuria e Hyjit u ndikua nė zemrat tona me anė tė Shpirtit Shenjt qė na u dhurua.

Eshte edhe kjo me larte qe e deshmon shen pali mbi trinine e shenjet.

Zanzi/M
19-01-12, 17:00
1 Nuk ka, pra, tani kurrfarė dėnimi pėr ata qė janė nė Jezu Krishtin. 2 Sepse, Ligji i Shpirtit Shenjt qė mė jep jetėn nė Jezu Krishtin, mė ēliroi nga ligji i mėkatit dhe i vdekjes. 3*Vėrtet, ēka ishte e pamundur pėr Ligjin ‑ sepse natyra e njeriut e bėnte tė paaftė ‑ e bėri Hyji: Ai dėrgoi Birin e vet nė gjendjen e trupit tė mėkatit, si fli pėr mėkatin dhe e dėnoi mėkatin nė trup, 4 nė mėnyrė qė drejtėsia, qė kėrkon Ligji, tė plotėsohet nė ne qė nuk jetojmė nėn ndikimin e trupit, por tė Shpirtit Shenjt.

Mendoj qe kjo teme duhet te mbyllet.

almalik
19-01-12, 21:06
Nuk eshte e vertet thenja : "Ka po aq fakte sa qe Zoti nuk egziston, kurse nuk ka kurrefar fakti qe Zoti nuk egziston".

E verteta eshte qe ka tepėr fakte qe manifestojn egzistencen e Zotit, keto fakte i shohin vetem ata qe vendosin te behen te sinēert me vetveten.

Mire e ke Makresh siq ka thene Isa a.s. le te degjojn ata qe kane vesh per te ndegjuar apo sy per te pare apo mendje per te menduar(nuk citova fjale per fjale por vetem kuptimin sepse nuk jam hafuz te i mbaj mend fjale per fjale :-)) dhe ata qe kane pasur keto veti dhe qe nuk jane bindur edhe pas mrekullive te ndryshme te Zotit qe i ka bere per tiu sjellur fakte njerezve prap nuk jane bindur,atehere logjikisht eshte perdorur thenia se zoti atyre ia mbyll syte ,veshet,mendjen,(natyrisht se ia bllokon ignoranca e tyre te gjitha keto veti) se te atillet qe jane te ketij mendimi edhe po tia sjellesh Zotin perpara e ti thuash qe ky eshte ai,nuk te besojne,:-)):-)):-))
Se fakte ka sa te duash se ka Zot(apo intelegjence me te madhe se sa ne)e ato jane shfaqur shume mire ne librat e shenjte,dhe mund te lexohen e analizohen edhe ne dite te sotit,per ata qe kane sy per te lexuar dhe qe nuk jane te verberuar nga ndonje bindje ideologjike apo dogmatike apo telenovelat ala Kasandra .-))
Psh.Si e diten njerezit qysh atehere se si njeriu eshte krijuar,a kane pas mikroskop a,pasi qe mjaft mire pershkruhet krijimi i tij (kam fjalen per embrionin)??
2. Si e diten njerezit ne kohen e Muhamedit qe bjeshket kane "rrenje" gje qe eshte vertetuar ne dite te sotit,dmth shekullin XX me ane te gjeologjise???
3.Si e diten se sa pale i ka qielli ???pra para 1400 vjeteve duke ditur se ne cfare niveli ka qene vetedija e tyre,coban hesapi mo :-) ???
UND,UnD UND,ka me dhjetera fakte te tjera te egzistimit te intelegjences(Zotit) mbinatyrore,per ata qe kane dhe done ta perdorin logjiken e tyre!!!
Me fal .Emine nuk ishte sulm personal ndaj teje vetem nje arsye e dhene per te menduar pak rreth ketyre gjerave
ju pershendes

Izraeliti
20-01-12, 12:25
Mire e ke Makresh siq ka thene Isa a.s. le te degjojn ata qe kane vesh per te ndegjuar apo sy per te pare apo mendje per te menduar(nuk citova fjale per fjale por vetem kuptimin sepse nuk jam hafuz te i mbaj mend fjale per fjale :-)) dhe ata qe kane pasur keto veti dhe qe nuk jane bindur edhe pas mrekullive te ndryshme te Zotit qe i ka bere per tiu sjellur fakte njerezve prap nuk jane bindur,atehere logjikisht eshte perdorur thenia se zoti atyre ia mbyll syte ,veshet,mendjen,(natyrisht se ia bllokon ignoranca e tyre te gjitha keto veti) se te atillet qe jane te ketij mendimi edhe po tia sjellesh Zotin perpara e ti thuash qe ky eshte ai,nuk te besojne,:-)):-)):-))
Se fakte ka sa te duash se ka Zot(apo intelegjence me te madhe se sa ne)e ato jane shfaqur shume mire ne librat e shenjte,dhe mund te lexohen e analizohen edhe ne dite te sotit,per ata qe kane sy per te lexuar dhe qe nuk jane te verberuar nga ndonje bindje ideologjike apo dogmatike apo telenovelat ala Kasandra .-))
Psh.Si e diten njerezit qysh atehere se si njeriu eshte krijuar,a kane pas mikroskop a,pasi qe mjaft mire pershkruhet krijimi i tij (kam fjalen per embrionin)??
2. Si e diten njerezit ne kohen e Muhamedit qe bjeshket kane "rrenje" gje qe eshte vertetuar ne dite te sotit,dmth shekullin XX me ane te gjeologjise???
3.Si e diten se sa pale i ka qielli ???pra para 1400 vjeteve duke ditur se ne cfare niveli ka qene vetedija e tyre,coban hesapi mo :-) ???
UND,UnD UND,ka me dhjetera fakte te tjera te egzistimit te intelegjences(Zotit) mbinatyrore,per ata qe kane dhe done ta perdorin logjiken e tyre!!!
Me fal .Emine nuk ishte sulm personal ndaj teje vetem nje arsye e dhene per te menduar pak rreth ketyre gjerave
ju pershendes

Kur fillova tё lexoj nё kёtё temё, as qё kisha idenё se ē’mund tё jetё Triniteti - Trinjėsia / Tribarazia, por me kёto shkrime, ma bёre shumё tё qartё, dhe tё kuptueshme, se pjesё e pёrbёrёse e trinitetit qenket edhe ju, dhe me lidhjet dhe zgjuarsinё qё po tregoni, kam pёrshtypjen se po tё doni ju, edhe Zotin do t’na sillni tё lidhur kёtu nё forum qё t’mund ta prekim tё gjithё. Bravo, komplimente...

Kercovari
21-01-12, 09:58
Judet nuk e praktikojnė Trininė andaj ska pse te duhet ty.
Zotin nuk mund tė ta sjellim ty kėtu se nuk ėshtė i kapshėm po i besueshėm dhe fuqiplotė dhe,pasi kėtė trininė e krishtere e paske kuptu po tė duash tė sjellim Hindu trininė,Trimurti.

Trimurti-Triniteti Hindu Brahma, Vishnu dhe Shiva Shakti para Nėnė hyjnore

http://api.ning.com/files/rHPf8kUxKf-r0JBYkK5zEuUFqdiTdkOztuKWn2Ux8vXb2c-SlLXgnJ9Z-gzRLzV-/DieHinduTrinittBrahmaVishnuundShivavorShaktidergtt lichenMutter.jpg?width=543&height=600

Brahma, Vishnu dhe Shiva tė ulur dhe tė bekuar. Mbi tė, Nėnė Hyjnore, efekti i fundit i gjithė krijimit.

Apo diēka mė shumė ti..thuaje!

Alima
21-01-12, 10:31
Judet nuk e praktikojnė Trininė

...

..

.


!


...


Nese nuk gaboi i nderuari , Allahu kur mallkon , ne nje ajat Kur'anor thote se jahudet thone Uzejri eshte bire i Zotit , dhe te krishteret thone Isai eshte biri i Zotit ...!!!!!!
.

Kercovari
21-01-12, 13:31
...

Nese nuk gaboi i nderuari , Allahu kur mallkon , ne nje ajat Kur'anor thote se jahudet thone Uzejri eshte bire i Zotit , dhe te krishteret thone Isai eshte biri i Zotit ...


!!!!!!

.

Tė mos gabohemi,po sa di unė se judeizmi si krijues tė fesė tyre njeh Abrahamin;

Hebrenjtė thirrin Zotin e tyre "Jahwe" "Zoti" dhe e shohin veten si pasardhės tė popullit tė zgjedhur tė Perėndisė. Babai themelues, i tė"zgjedhurit e Perėndisė" sipas besimit hebraik ėshtė Abrahami(Ibrahimi), Perėndia qė i premtoi tokėn e bekuar, dhe tė nxjerrė nga robėria. Kjo histori ėshtė gjetur edhe nė pesė librat e Moisiut nė Dhiatėn e Vjetėr te Biblės krishtere.Ēifutėt quajnė shkrimin e tyre Tanakh, i cili pėrbėhet nga tre libra. Nė njė prej tyre eshtė Teurati,dhe pėrmbajtet pesė librave tė Moisiut (Musa). Ēifutėt presin Shpėtimtarin qė sjell nė botė paqėn dhe drejtėsi dhe do ta shpallin nė Shkrimet e Shenjta. Pėr tė krishterėt, ky shpėtimtari i njerėzimit ėshtė Jezu Krishtit.

http://www.helles-koepfchen.de/bilder/originale/wissen/geschichte_kultur/judentum_menora_.jpg

Menora - njė figurė mė shtatė shandan - ėshtė njė nga simbolet mė tė rėndėsishme hebraike. Numri shtatė qėndron pėr njohurinė e Perėndisė nė judaizėm. (Burimi: Wikipedia)
Flitet se ėshtė shumė mė pranė Islamit sipas disave, po ka tė tillė qė e rradhisin edhe me Ateizmin.

Alima
21-01-12, 18:48
Tė mos gabohemi,po sa di unė se judeizmi si krijues tė fesė tyre njeh Abrahamin;

Hebrenjtė thirrin Zotin e tyre "Jahwe" "Zoti" dhe e shohin veten si pasardhės tė popullit tė zgjedhur tė Perėndisė. Babai themelues, i tė"zgjedhurit e Perėndisė" sipas besimit hebraik ėshtė Abrahami(Ibrahimi), Perėndia qė i premtoi tokėn e bekuar, dhe tė nxjerrė nga robėria. Kjo histori ėshtė gjetur edhe nė pesė librat e Moisiut nė Dhiatėn e Vjetėr te Biblės krishtere.Ēifutėt quajnė shkrimin e tyre Tanakh, i cili pėrbėhet nga tre libra. Nė njė prej tyre eshtė Teurati,dhe pėrmbajtet pesė librave tė Moisiut (Musa). Ēifutėt presin Shpėtimtarin qė sjell nė botė paqėn dhe drejtėsi dhe do ta shpallin nė Shkrimet e Shenjta. Pėr tė krishterėt, ky shpėtimtari i njerėzimit ėshtė Jezu Krishtit.

http://www.helles-koepfchen.de/bilder/originale/wissen/geschichte_kultur/judentum_menora_.jpg

Menora - njė figurė mė shtatė shandan - ėshtė njė nga simbolet mė tė rėndėsishme hebraike. Numri shtatė qėndron pėr njohurinė e Perėndisė nė judaizėm. (Burimi: Wikipedia)
Flitet se ėshtė shumė mė pranė Islamit sipas disave, po ka tė tillė qė e rradhisin edhe me Ateizmin....


Teube, 29-30.

E jehuditė thanė: ‘Uzejri ėshtė djali i Allahut’ e tė krishterėt thanė: ‘Mesihu ėshtė djalė i Allahut’. Ato ishim thėnie tė tyre me gojėt e tyre (fraza tė thata), qė imitojnė thėniet e jobesimtarėve tė mėhershėm. Allahu i vraftė, si largohen (nga e vėrteta)!”

!!!
.

Izraeliti
23-01-12, 13:44
Kercovari: Judet nuk e praktikojnė Trininė andaj ska pse te duhet ty.
Zotin nuk mund tė ta sjellim ty kėtu se nuk ėshtė i kapshėm po i besueshėm dhe fuqiplotė dhe,pasi kėtė trininė e krishtere e paske kuptu po tė duash tė sjellim Hindu trininė,Trimurti.
Nga une je i lirё tё sjellёsh ē’farё tё duash, me rёndёsi ёshtё qё ta pasurosh boten tёndё shpirtёrore, sepse siq duket ke shumё probleme brenda vetvetes.

Kercovari
23-01-12, 14:05
Nga une je i lirё tё sjellёsh ē’farё tё duash, me rёndёsi ёshtё qё ta pasurosh boten tёndё shpirtёrore, sepse siq duket ke shumё probleme brenda vetvetes.
Une skam anje problem brenda vetes po i keni ju qe nuk njihni asnje fe tjeter perveq ate te djallit...

Zero Cool
01-02-12, 15:48
Ēfarė besojnė tė krishterėt


Shtatė gjėra rreth Perėndisė:

1. Ne besojmė qė ekziston vetėm njė Perėndi unik. Ėshtė shkruar: (Ligji i Pėrtėrirė 6:4) Dėgjo, Izrael, Zoti, Perėndia ynė, ėshtė njė i vetėm.

2. Perėndia ėshtė Krijues i ēdo gjėje, i kėtij universi tė pafund. Ēdo gjė ėshtė krijuar nga Fjala e tij. Ėshtė shkruar: (Zanafilla 1:3) Pastaj Perėndia tha... Dhe drita u bė. Fjala e tij ėshtė e fuqishme.

3. Si mundemi ne si qenie tė krijuara tė dimė gjė rreth Perėndisė? Si mundemi ne krijesa tė vockla tė dimė gjė rreth mendimeve tė tij?

Ne mundemi – por vetėm pėr hir se Perėndia ka zgjedhur tė na zbuloj diēka rreth vetes sė tij. Ai ėshtė Perėndia i Zbulimit. Ėshtė shkruar: (Ligji i Pėrtėrirė 29:29). Gjėrat e fshehta i pėrkasin Zotit, Perėndisė tonė, por gjėrat e shfaqura janė pėr ne dhe pėr bijtė tanė pėr gjithnjė, me qėllim qė tė zbatojmė nė praktikė tėrė fjalėt e kėtij ligji.

Ēfarė na ka zbuluar ne Perėndia?

4. Ai ėshtė i Shenjtė – i pastėr – nuk mund tė ekzistoj absolutisht e keqja nė tė apo me tė. Ai nuk ka tė bėjė asgjė me mėkatin, apo me tė menduarit e gabuar, apo me tė ligėn. Ėshtė shkruar: (Habakuku 1:13) Ti i ke sytė tepėr tė pastėr pėr tė parė tė keqen dhe nuk e shikon dot paudhėsinė.

5. Ai ėshtė i Drejtė –qė do tė thotė tė gjitha paudhėsitė do tė dėnohen. Ndonjėherė njerėzit ngatėrrohen nė kėtė pikė. Drejtėsia nuk ėshtė e njėjtė si mėshira. Drejtėsia nėnkupton nėse ti e thyen ligjin , do ta paguash dėnimin.

Perėndia nuk bėn kompromis me natyrėn e tij tė Shenjtėrisė. Ai dėnon ēdo paudhėsi.

Nuk ėshtė se Perėndia i vendos tė gjitha veprat tona tė mira nė njė anė tė peshores dhe veprat tona tė kėqija nė anėn tjetėr tė peshores pėr tė parė cila anė ėshtė mė e rėndė. Pėr tė marrė njė shembull: Nėse unė do tė vrisja vėllanė tėnd, ai do tė ishte njė gjyqtar i drejtė sikur tė thoshte, “Ėshtė nė rregull. Mund ta lejojmė atė tė lirė. Ai ka bėrė shumicėn e kohės tė mira gjatė jetės sė tij.” Perėndia nuk i mbyll sytė ndaj paudhėsisė. Ai nuk e toleron atė.

Por a nuk e di Perėndia qė ne tė gjithė jemi pluhur? Qė kemi tendencė pėr tė gabuar? Nuk ekziston njeri apo grua e pėrsosur. Po, ai e di. Por a nėnkupton kjo qė gabimet tona nuk ēojnė peshė pėr Perėndinė? Perėndia ėshtė i shenjtė dhe i drejtė, ashtu qė tek Ai ato peshojnė rėndė. Nėse e kuptojmė kėtė, atėherė do ta kuptonim qė jemi nė njė situatė tė rėndė.

Nėse do tė ishim tė sinqertė pėr tė menduar – cili prej nesh nuk ka pasur njė mendim egoist apo tė gabuar? Apo tė mos ketė gėnjyer ndonjėherė? Kush mund tė thotė qė ka njė zemėr tė pastėr para Perėndisė sė Shenjtė?

Edhe nėse do tė ishim nė gjendje pėr tė jetuar pa bėrė ndonjė gabim tani – por ēfarė me tė kaluarėn tonė? Mos vallė Perėndia ka kujtesė tė dobėt? Mos ndoshta tė bėrit vepra tė mira i fshin tė gabuarat? Jo.

Ēdo njėri prej nesh e meriton gjykimin e Perėndisė dhe zjarrin e ferrit. Nuk ėshtė vetėm ēėshtje e tė bėrit njė lutje, “Mė vjen keq. Do tė pėrpiqem tė veproj mė mirė herėn tjetėr.” Nė kėtė situatė nuk do tė kishte drejtėsi.

Njė shembull: nėse unė do vozisja nė tė kuqen dhe polici mė ndalon, a do tė vlente pėr tė thėnė, “Por shoku polic, unė kam hyrė nė tė jeshilen tėrė jetėn tim!” Nėse ky argument nuk do tė vepronte me njė polic, sa mė pak do tė funksiononte me njė Perėndi tė Shenjtė dhe tė Drejtė! Ėshtė shkruar: (Romakėve 6;23) Paga e mėkatit ėshtė vdekja.

Fatmirėsisht pėr secilin prej nesh, ky nuk ėshtė fundi i tregimit.

6. Perėndia ėshtė i Plotfuqishėm – Perėndia mund tė bėj ēdo gjė qė do. Ėshtė shkruar: (Jeremia 32:17) Ah, Zot, Zot! Ja, ti e sajove qiellin dhe tokėn me fuqinė tėnde tė madhe dhe me krahun tėnd tė shtrirė. Nuk ka asgjė tepėr tė vėshtirė pėr ty.

Fuqia e tij nuk ka limite – kufij.

Perėndia ėshtė i qėndrueshėm. Perėndia nuk ėshtė kontradiktor – Ai nuk e kontradikton shenjtėrinė e tij apo drejtėsinė. Ai nuk e dhunon ligjin e tij.

Mė lejoni t’ju bėj njė pyetje: “Si arrin tė njohėsh dikė?” Ti mund tė thuash diēka kundėr tė tjerėve nga mėnyra si duken. Por ti nuk mund tė dish ēfarė mendojnė ata, ēfarė ėshtė nė zemrat e tyre. Ne duhet dėgjuar fjalėt e njė personi. Fjalėt e tyre tregojnė ēfarė ka nė brendėsi tė zemrave tė tyre, atė qė e mendojnė nė mendjen e tyre.

Nėse do tė doja t’i komunikoja dėshirat e mia pėr ju, ka disa mėnyra pėr ta bėrė kėtė. Unė mund t’ua dėrgoj njė letėr duke ua shkruar mendimet e mia. Ju mund ta lexoni. Por ju mund tė keni pyetje apo tė mos kuptoni gjė. Njė mėnyrė mė e mirė ėshtė ta dėrgoj letrėn me njė mik tė mirė, me anė tė dikujt qė me njeh mirė. Miku im do tė ishte nė gjendje tė shpjegoj diēka nga ajo qė unė them. Por ende mė mirė, unė ju telefonoj dhe ju mund tė flisni me mua drejtpėrsėdrejti. Pėr mė e mira nga gjithė, unė vij personalisht tek ju dhe takohem me ju sy pėr sy.

Fjala e Perėndisė e soli universin nė ekzistencė. Fjala e tij ėshtė e fuqishme pėrtej tė kuptuarit tonė. Ai do qė ne ta njohim atė. Perėndia e dha Fjalėn e tij tė shkruar nė ligj. Ai i dėrgoi profetėt tė shpjegojnė dhe qartėsojnė Fjalėn e tij. Ėshtė shkruar: (Hebrenjve 1:1) Perėndia, mbasi u foli sė lashti shumė herė dhe nė shumė mėnyra etėrve me anė tė profetėve.

Perėndia ėshtė aq i fuqishėm sa asgjė nuk ėshtė e pamundur – nėse Perėndia do tė donte, Fjala e tij nė fakt mund tė vijė tek ne, sy pėr sy. Fjala e tij mund tė bėhet njeri.

7. Perėndia ėshtė DASHURI – Perėndia na do dhe do qė ne ta njohim atė – prandaj dhe Fjala e tij u bė njeri.

Ėshtė shkruar: (Gjoni 1:1, 14) Nė fillim ishte Fjala dhe Fjala ishte pranė Perėndisė, dhe Fjala ishte Perėndi... Dhe Fjala u bė mish dhe banoi ndėr ne; dhe ne soditėm lavdinė e tij, si lavdia e tė vetėmlindurit prej Atit, plot hir e tė vėrtetė.

Jezusi ėshtė Fjala e Perėndisė. Fjala e pastėr dhe Fjala e Shenjtė e Perėndisė.

Kujtoni Abrahamin dhe tė birin e tij? (Zanafilla 22:1-14) Abrahami donte t’i bindej Perėndisė. Ai e mori tė birin pėr ta sakrifikuar dhe nė rrugė e sipėr i biri e pyet, “Ja zjarri dhe druri, po ku ėshtė qengji pėr sakrificėn?” Abrahami u pėrgjegj: "Djali im, Perėndia do ta sigurojė vetė qengjin pėr sakrificėn.” Abrahami e vendosi birin e tij nė altar dhe qe gati pėr ta flijuar kur Perėndia e thirri, “Abraham! Mos e zgjat dorėn kundėr djalit dhe mos i bėj asnjė tė keqe. Tani e di mirė qė ti i trembesh Perėndisė, se nuk mė ke refuzuar birin tėnd, tė vetmin bir qė ke. Atėherė Abrahami ngriti sytė dhe shikoi; dhe ja prapa tij njė dash i zėnė pėr brirėsh nė njė kaēube. Kėshtu Abrahami shkoi, mori dashin e tij dhe e ofroi si sakrificė nė vend tė tė birit.”

Bibla e quan Jezusin Qengji i Perėndisė (Gjoni 1:29) kur profeti Gjon deklaroi, “Ja, Qengji i Perėndisė, qė heq mėkatin e botės!” Ai na shpengoi ne. Pėr dashurinė qė kishte, Fjala e Perėndisė mori mbi vete gjykimin qė ne e merituam.

Por ai nuk qėndroi i vdekur – Ai nuk mundte – Ai u ngrit triumfues – dhe pushtoi vdekjen.Si mund ta njohim Perėndinė?

Si mund ta njohim Perėndinė? Nuk ėshtė gjė e lehtė – kėrkon pėrulje.

Kėrkon pėrulje pėr tė kuptuar qė ne jemi pluhur, qė kemi zemra tė papastra dhe qė veprat tona meritojnė ferrin.

Kėrkon pėrulen pėr tė pranuar atė qė Perėndia ka bėrė: Ai na ēliron, na bėn tė pastėr dhe na ofron Frymėn e tij pėr tė na ndihmuar tė jetojmė nė bindje ndaj tij.

Ėshtė njė gėzim i madh dhe liri e veēantė pėr tė njohur Perėndinė – tė vetmin Perėndi, Krijuesin, atė qė e Zbulon veten, i cili ėshtė i Shenjtė, i Drejtė, i Plotfuqishėm dhe i Dashur.

Ai na thėrret jo pėr t’u bėrė shėrbėtorė, por fėmijė tė tij. Jezusi thotė (Gjoni 15:15) Unė nuk ju quaj mė shėrbėtorė, sepse shėrbėtori nuk e di ē`bėn i zoti; por unė ju kam quajtur miq.

Ėshtė shkruar: (Gjoni 1:12) Por tė gjithė atyre qė e pranuan, ai u dha pushtetin tė bėhen bij tė Perėndisė, atyre qė besojnė nė emrin e ti.

Zero Cool
09-02-12, 14:34
Trinitetin nuk e pėrqeshė kurani sikur qė e bėni ju tani (pėr kėtė do tė dėnoheni nė ditėn e gjykimit), bile bile e saktėson me disa nga thėnjet sikur kėto:


Dhe trego (o Muhamed) nė Libėr pėr Merjemen, kur u tėrhoq nga familja e saj nė njė vend nė lindje, duke e fshehur veten nga ata. Ne i dėrguam Shpirtin Tonė, i cili iu paraqit asaj si njė njeri i plotė. (Surja Merjem: 16-17)

ps: Prap allahu kėtu ėshtė shumės !


…Mesihu - Isai, i biri i Merjemes, ėshtė vetėm i Dėrguar i All-llahut dhe Fjala e Tij, tė cilėn ia ka dėrguar Merjemes, si dhe shpirt (i krijuar) nga Ai… (Surja Nisa: 171)Ajo bėri me shenjė nga i biri. Ata thanė: “Si t’i flasim ne fėmijės qė ėshtė nė djep?” Ai (Isai nė djep) tha: “Unė jam rob i All-llahut. Ai mė ka dhėnė Librin (Ungjillin), mė ka bėrė profet dhe mė ka bėrė tė bekuar kudo qė tė jem. Ai mė ka porositur qė tė falem e tė jap zeqat sa tė jem gjallė dhe qė tė jem i mirė ndaj nėnės sime dhe nuk mė ka bėrė tė ashpėr dhe tė padėgjueshėm. Le tė jetė paqja e shpėtimi mbi mua, nė ditėn qė kam lindur, nė ditėn qė do tė vdes dhe nė ditėn qė do tė ringjallem!” (Surja Merjem: 29-33)


PS: Gjithashtu , ju tė cilėt e pėrqeshni Ungjillin, do tė paguani kėtė diten e gjykimit!


(I mallkuam ata) pėr shkak tė mosbesimit tė tyre (ndaj Isait a.s.), pėr shkak tė shpifjeve tė mėdha qė thanė kundėr Merjemes. (Surja Nisa: 156)

Zero Cool
09-02-12, 17:51
T`ja baj edhe une si almaliki, te jap mendime "me epizoda" .

Qyre more musliman te pavertete, ju qe pergenjeshtroni Jezusin dhe ata qe e ndjekin rrugen e tij, ju do te shkoni xhylyt e ne ferr, kete jua premton kurani perveq tjerash edhe me kete sure:(Kujtoje, o Muhamed) kur All-llahu tha: “O Isa! Unė do tė marr (muteueffike), do tė ngre pranė Meje (ue rafi’uke) dhe do tė shpėtoj ty nga ata qė nuk besojnė, si dhe do t’i vendos ata qė tė ndjekin ty, pėrmbi ata qė tė mohojnė, deri nė Ditėn e Kiametit… (Surja Al ‘Imran: 55)

DEA
09-02-12, 17:59
Fakt eshte se ekzistojne shume lloje besimeve ne rruzullin tokesor, kjo eshte e verteta e skem nga ti ikim. Tjetra eshte Fakt qe 3 jane me te medhat, e tjetra eshte se te trijat duan te pranohen te respektohen dhe te tolerohen nga te tjeret!

Nese dua te respektohem, ateher respektoj!
Nese dua tolerance, ateher toleroj!
nese dua te njihem dhe te pranohem, poashtu njoh dhe pranoj!
Nese dua diqka te marre, ateher duhet te jem ne gjendje diq te jap!
...............

UniCorN
05-03-12, 17:38
Triniteti eshte nje element me tri perbers. Apo merrni vesh a jo? sikur acidi sulfurik H2SO4. hidrogjen, sulfur, oksigjen edhe fap jepin nje produkt. Qashtu asht ky sqarimi i thjeshte. Duhet me pase bre njeri pak bote shpirtnore per me kuptue kit pune.

me i fjale 3 ne 1. Blej 1 e merr 3 a qashtu dicka, nashta po mkuptoni. pak imagjinate, nuk ju ban dam, se feja imagjinate a

Murgesha
05-03-12, 21:53
Mirė e ki Unicorn!

3 nė 1 jemi edhe ne:

Trupi

Mendja

Shpirti.

Alima
05-03-12, 22:07
...

.....gjaku , koci , lekura , qimet ...


mos ma fsqhij !


.

Murgesha
05-03-12, 22:44
...

.....gjaku , koci , lekura , qimet ...


mos ma fsqhij !


.


Ato janė tė trupit, pra kur thuhet trup njeriu, nėnkuptohen edhe gjaku, kocit e qimet :wink:

Makresh
05-03-12, 22:47
Mirė e ki Unicorn!


Triniteti = Acid Sulfurik !


:)

Alima
05-03-12, 22:49
Ato janė tė trupit, pra kur thuhet trup njeriu, nėnkuptohen edhe gjaku, kocit e qimet :wink:


...

Nuk eshte baraz me 3 !


.

Murgesha
05-03-12, 23:06
...

Nuk eshte baraz me 3 !


.

Nuk thashė barazim, po 3 nė 1!

P.s Qat shkrimin mė lart mė duhet me ta fshi se asgjė spo thot.

Alima
05-03-12, 23:11
Nuk thashė barazim, po 3 nė 1!

P.s Qat shkrimin mė lart mė duhet me ta fshi se asgjė spo thot.


...

Si 3 ne 1 ?

ato jane tre , e assesi nje ... secila ne vehte shte 1 ... eh tani : 1+1+1 =3


sipas te gjitha formulave matematikore , kimike , fizike ... = 3 jo 1 !


ps. nasht ebo ...


.

Murgesha
05-03-12, 23:38
...

Si 3 ne 1 ?

ato jane tre , e assesi nje ... secila ne vehte shte 1 ... eh tani : 1+1+1 =3


sipas te gjitha formulave matematikore , kimike , fizike ... = 3 jo 1 !


ps. nasht ebo ...


.

Oj loqk shumė e thjeshtė ėshtė, njeriu pėrbėhet prej trupit, mendjes e shpirtit.

Dhe kur kalon dikush ti thua e pashė njė njeri e nuk thua e pash njė trup + njė mendje+ njė shpirt.

Alima
05-03-12, 23:42
Oj loqk shumė e thjeshtė ėshtė, njeriu pėrbėhet prej trupit, mendjes e shpirtit.

Dhe kur kalon dikush ti thua e pashė njė njeri e nuk thua e pash njė trup + njė mendje+ njė shpirt.


...


Ev , po me i shti tre njerez ne nje njeri , qysh me i thene atij http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

.

Makresh
06-03-12, 00:30
...


Ev , po me i shti tre njerez ne nje njeri , qysh me i thene atij http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

.

E pash mesijen, mesia4ever (Zoti e mos na e sjellt ketu ahahahahahaha)

Dallandyshja_718
06-03-12, 01:54
Oj loqk shumė e thjeshtė ėshtė, njeriu pėrbėhet prej trupit, mendjes e shpirtit.

Dhe kur kalon dikush ti thua e pashė njė njeri e nuk thua e pash njė trup + njė mendje+ njė shpirt.


Si eshte me drejte, nese dikush thot une i besova Zotit, apo atit + t'birit + shpirtit t'shenjte? :smile:

P.S. Me falni per nderhyrjen...

Makresh
06-03-12, 09:13
Si thot murgesha kur shpirti vdes (shembull Jezusi ne kryē, 1/3 e "zotit"), a vazhdon te punon mendja dhe trupi pa njera tjetren ? A e ngjall shpirti trupin, apo trupi shpirtin, apo edhe mendja, perse jo ?

Murgesha
06-03-12, 13:08
Si eshte me drejte, nese dikush thot une i besova Zotit, apo atit + t'birit + shpirtit t'shenjte? :smile:

P.S. Me falni per nderhyrjen...


Oj e nderume, unė vetėm shembull e dhashė se edhe njeriu ėshtė 3 nė 1, nėse kjo nuk ėshtė e vėrtetė atėherė kundėrshtoe, e mos mė pyet pėr ēėshtje tė cilat nuk kam kompetenca tė tė pėrgjigjem.

Murgesha
06-03-12, 13:10
Si thot murgesha kur shpirti vdes (shembull Jezusi ne kryē, 1/3 e "zotit"), a vazhdon te punon mendja dhe trupi pa njera tjetren ? A e ngjall shpirti trupin, apo trupi shpirtin, apo edhe mendja, perse jo ?

Kėto po i thua ti e jo unė.

Trupi - Shpirti - Mendja = Njeri.

Mund tė thuash qė nuk eshte ashtu??

Alima
06-03-12, 13:31
Kėto po i thua ti e jo unė.

Trupi - Shpirti - Mendja = Njeri.

Mund tė thuash qė nuk eshte ashtu??


...

Po tani ? Cila pjes i paska vdekur Zotit ? Mendja ,trupi , apo shpirti ? ...pasi njeri nga ta eshte kryqezuar !


Gjymese Zoti ? ēerek Zoti ? ....é?!!!.

Makresh
06-03-12, 13:46
Kėto po i thua ti e jo unė.

Trupi - Shpirti - Mendja = Njeri.

Mund tė thuash qė nuk eshte ashtu??

Desha te them, ate qe te paska then Alima, por dua te them edhe kete :


Trupi dhe shpirti, mjaftojn per ta formuar njeriun.

Njeri pa mend, i ēmendur.

Murgesha
06-03-12, 14:01
Desha te them, ate qe te paska then Alima, por dua te them edhe kete :


Trupi dhe shpirti, mjaftojn per ta formuar njeriun.

Njeri pa mend, i ēmendur.

Edhe i ēmenduri ka mendje e mendon!


Shpirti a mendon?

Trupi a udhėhiqet pi mendjes apo prej vetes??

A jeton trupi pa shpirtin?

Mendje pa trup a ka??

Ndėrsa pytjes sė Alimes urdhėro e pėrgjigju ti, mbase ju e dini kur ka vdek Zoti, unė e di qė Ai ėshtė dikund!

Makresh
06-03-12, 14:10
Edhe i ēmenduri ka mendje e mendon!


Shpirti a mendon?

Trupi a udhėhiqet pi mendjes apo prej vetes??

A jeton trupi pa shpirtin?

Mendje pa trup a ka??

Ndėrsa pytjes sė Alimes urdhėro e pėrgjigju ti, mbase ju e dini kur ka vdek Zoti, unė e di qė Ai ėshtė dikund!

Un si thash askujt qe mir e ke, kur pohon se Zoti eshte 3 ne nje ! Njeri+Baba vet+shpirti (1 shpirt per 2)= Zoti.

Alima
06-03-12, 14:13
....


..., mbase ju e dini kur ka vdek Zoti, unė e di qė Ai ėshtė dikund!


...

AAAA , keshtu nuk eshte fer ,a !


Bile ti si murgeshe duhesh te dijshe se zoti eshte kryqezuar dhe ka vdeke !


.

Murgesha
06-03-12, 17:51
Un si thash askujt qe mir e ke, kur pohon se Zoti eshte 3 ne nje ! Njeri+Baba vet+shpirti (1 shpirt per 2)= Zoti.

Makresh, nuk po e zgjati mė shumė sepse nuk po e kupton apo bėhesh se nuk e kupton qė
3 nė 1 je edhe ti!

Murgesha
06-03-12, 18:02
...

AAAA , keshtu nuk eshte fer ,a !


Bile ti si murgeshe duhesh te dijshe se zoti eshte kryqezuar dhe ka vdeke !


.

Shiqo e dashur, merr kėto pyetje e dėrgoi nė ndoj forum ku ndoshta edhe gjen pėrgjigje prej atyre qė besojnė nė kėto gjėra, unė kurr nuk kam thėnė qė Zoti o vdekė nė kryq apo diku tjetėr.

Nėse nuk e ke ditė po ta them edhe njėherė unė besimin nė Zot nuk e kam marrė nga librat fetare. Ma thot logjika ime qė gjithēka ka njė krijues e edhe krejt kjo ēka ne e shofim e nuk e shofim janė tė krijuara prej dikujt, ai dikushi ėshtė krijues edhe i imi pra Zoti im.

Murgeshėn loqko e ke larg shumė larg feve sepse asnjėrėn se besoj e as praktikoj.
Ti mund tė mė thuash:
Janė librat e shenjta udhėrrėfyese dhe fjalė tė zotit
Unė tė pyes:
A ėshtė pėrzier dorė njeriu gjatė shkrimit tė tyre?

Ti nuk mund tė mė thuash qė Jo.
Pra:
Mua mė mjafton tė mos e besoj sepse edhe ajo dorė ka qenė e njė njeriu si qė jam unė.
Kėshtu qė tė lutem lėre me njė anė lojėn e fjalėve dhe thuajmė, je edhe ti 3 nė 1 apo ke mungesė ndonjėrėn?

Alima
06-03-12, 18:10
Shiqo e dashur, merr kėto pyetje e dėrgoi nė ndoj forum ku ndoshta edhe gjen pėrgjigje prej atyre qė besojnė nė kėto gjėra, unė kurr nuk kam thėnė qė Zoti o vdekė nė kryq apo diku tjetėr.

Nėse nuk e ke ditė po ta them edhe njėherė unė besimin nė Zot nuk e kam marrė nga librat fetare. Ma thot logjika ime qė gjithēka ka njė krijues e edhe krejt kjo ēka ne e shofim e nuk e shofim janė tė krijuara prej dikujt, ai dikushi ėshtė krijues edhe i imi pra Zoti im.

Murgeshėn loqko e ke larg shumė larg feve sepse asnjėrėn se besoj e as praktikoj.
Ti mund tė mė thuash:
Janė librat e shenjta udhėrrėfyese dhe fjalė tė zotit
Unė tė pyes:
A ėshtė pėrzier dorė njeriu gjatė shkrimit tė tyre?

Ti nuk mund tė mė thuash qė Jo.
Pra:
Mua mė mjafton tė mos e besoj sepse edhe ajo dorė ka qenė e njė njeriu si qė jam unė.
Kėshtu qė tė lutem lėre me njė anė lojėn e fjalėve dhe thuajmė, je edhe ti 3 nė 1 apo ke mungesė ndonjėrėn?


...


Eh po de po ...nejse !Ishim duke debatu per Zotin , apo per mua 3 in 1?

Tani ke bere nje krahasim banal , me vie keq !


.

4peace
06-03-12, 18:45
Makresh, nuk po e zgjati mė shumė sepse nuk po e kupton apo bėhesh se nuk e kupton qė
3 nė 1 je edhe ti!

Po, ke te drejte...
...cdonjeri nga ne eshte 3 apo vet i treti.
Keto permenden edhe ne Kur'an si "hije" ("...edhe hijet i falen Atij.")
Pra, pos trupit fizik, cdo njeri e posedon edhe trupin atral/emocional dhe mental...
...te cilet i kemi por s'mund t'i shohim.
Ama kjo s'e ka as me te voglen lidhje me trinitetin e krishtereve: Ati, Fryma dhe i Biri...

Me pase kohe ua kisha shpjeguar se prej nga saktesisht e ka prejardhjen dhe per cfare arsye (deri sot)...
...(keq)perdoret nga te krishteret.
Mirepo, sic thash, me duhet kohe (te cilen s'e kam) dhe jam i sigurte se as nuk ia vlene barra qirane...
...meqenese, me kete rast, nuk zgjidhet kut ta dish se cfare problemi i madh.


*

GURI SYLAJ
06-03-12, 19:47
Lene fil. e kthenu tekpraktika!
Pse Tespihet kan nga 33 gogla te ndara ne TRI grupe!!????????
A bahet kabull SHAHADETI pa e permend Hazreti Muhamedin a.s!?????

E kur te skjarojme " OBORRIN" dalim e kqyrim cka ka ne Rruge!

emine
06-03-12, 19:56
cfare shkolle kryte nime qe mundohi me kuptu Teollogjin,,,,,me dhen e dhije nuk msohen kto sene:tongue:

Denim
06-03-12, 20:13
Fillimisht krishterizmi ka indur midis jehudive qė jetonin nė Palestinė. Tė gjithė ata pėrreth dhe ata qė besonin nė Isain ishin jehudi dhe jetonin nė pėrputhje me ligjet e Musait. Vetia mė fundamentale e jehudizmit ishte monoteizmi, besimi nė njė Zot.

Mirėpo, krishterizmi filloj tė bėhet krejt ndryshe pas ngritjes sė Isait nė prani tė Zotit dhe me shpėrndarjen e tij prej botės jehudite nė atė pagane. Besimi monoteist, thelbi i ligjeve tė Musait, ka kaluar njė ndryshim tė madh dhe tė krishterėt filluan tė konsiderojnė Isain si tė shenjtė.

Besimi nė "trinitet" u shfaq nė fund tė kėtij procesi. Ky koncept pėrshkruan, pėr tė krishterėt, njė mėnyrė tė trianshme tė besimit nė Zot si "Babai, i Biri dhe Shpirti i Shenjtė." Triniteti ėshtė njė nga kushtet fundamentale tė besimit pėr krishterėt tradicional. Besimi nė trinitetin e shikon Zotin tonė tė Plotėfuqishėm nga njė perspektivė paragjykuese dhe ėshtė njė koncept i gabuar qė i pėrshkruan shenjtėrinė Isait, qė i ėshtė dėrguar njerėzimit nga Zoti si pejgamber. Megjithėse kanė shumė mospėrputhje dhe duke qenė plotėsishtė i mospėrputhshėm me monoteizimin, zė njė rol qėndror nė sistemet e korruptuara tė besimit tė krishter. Dikush qė nuk beson nė trinitet, e prandaj se Isai ėshtė biri i Zotit, nuk konsiderohet si i krishter i vėrtetė nga pėrkrahėsit e krishterizmit tradicional.

Njė pikė e rėndėsishme ėshtė se individė dhe levizje tė ndryshme qė kanė kundėrshtuar besimin nė trinitet dhe qė pohonin se Isai ishte vetėm pejgamber i Zotit janė nėnshtruar ndaj presionev tė mėdha gjatė rrjedhės sė historisė krishtere. Kėta monoteist kanė kundėrshtuar fort ata qė thonin se Isai ishte djali i Zotit, dhe haptazi kanė deklaruar se kjo ishte "pėrshkrimi i ortakėve" Zotit. Pėr kėtė arsye, ata pėr qindra vite janė pėrshkruar si "heretik" dhe madje "armiq tė krishterizmit", e ata qė i pėrkrahnin ata hasnin nė pranim tė njėjtė. Sidoqoftė nė botėn krishtere ata qė besojnė nė njėshmėrinė e Zotit gjithmonė kanė qenė pakicė nė krahasim me mbėshtetėsit e trinitetit.

Edhe ata neutral qė kanė hulumtuar kėtė ēėshtje kanė vendosur se krishterizmi i vėrtetė ėshtė krishterizimi monoteist qė ėshtė shtypur gjatėgjithė historisė. Njė pjesė e madhe e hulumtuesėve tė pavarur tė bibles, qė kanė filluar veēanėrisht nė shekullin 18, kanė konkluduar se triniteti, rrėfimi i mekateve dhe dogmat tjera krishtere nuk kishin vend nė krishterizmin e vėrtetė. Nė studimet e tyre tė dhjatės sė vjetėr dhe tė re dhe burimeve tjera krishtere, ekspertėt kanė treguar se krishterizmi tradicional ka shumė veti tė ndryshme me atė tė kohės sė Isait, dhe ėshtė formuar me shekuj pas asaj kohe.

Nėn ndikimin e kėtyre burimeve disa sekte tė krishtere refuzojnė trinitetin. Pėr shembull, Kisha unitare, qė i ka kisha nėpėr tėrė boten, ėshtė njė prej komuniteteve mė tė mėdha krishtere qė refuzon besimin nė trinitet. Edhe pse ata mund tė kanė pikpamje tė ndryshme, anėtarėt e asaj mbledhje mohojnė se Isai ėshtė djal i Zotit dhe thonė se krishterizmi kėrkon besim nė Njė Zot. Shumė prej tyre e theksojnė natyren gabuese tė pretendimit se Isai ishte gozhduar pėr tė shlyer mekatet e botės.

Njėri mund tė gjejė kundėrshtarė tė trinitetit midis tė krishterėve tė kishave dhe besimeve tė ndryshme. Kundėrshtarėt e trinitetit po rriten nė numėr, veēanėrisht nė Amerikė, ēdo ditė, dhe ėshtė njė rritje e shpejtė nė numrin e njerėzve qė haptazi shprehin tė vėrtetėn nė botėn krishtere. Midis kėtyre, vlen tė pėrmendet veēanėrishtė "Kisha e Zotit nė gjithė boten". Herbert W. Armstrong, themeluesi i kishes, pohon se triniteti ėshtė njė doktrinė pagane qė ka hyrė nė krishterizėm nga kulturat pagane.

Pika mė e rėndėsishme pėr kėtė temė ėshtė se kudo nė bibėl nuk ka gjurmė tė besimit nė trinitet, e pėrshkruar si themel i krishterizmit. Nuk paraqitet as nė dhjaten e vjetėr, librin e shenjtė tė jehudėve, e as nė dhjaten e re, teksti i shenjtė i tė krishterėve. Besimi nė trinitet varet nė interpretimin e njė numri tė deklaratave nė bibėl, dhe vetė fjala pėr herė tė parė ėshtė pėrdorur nga Teofilusi nga Antioka nė fund tė shekullit tė dytė. Ky besim ėshtė pėrfshirė plotėsisht nė besimin e krishter shumė kohė pas asaj. Pėr kėtė arsye, hulumtuesit e bibles dhe ata qė kundėrshtuan trinitetin u koncentruan nė pyetjet "a nuk duhet besimi nė trinitet, i pėrshkruar si bazė e fesė krishtere, haptazi tė deklarohet nė bibel?" dhe "nėse ky besim ishte me tė vėrtetė i vėrtetė, a nuk do tė kishte folur Isai pėr tė haptazi?" Pėrgjigjja qė ata japin ėshtė e qartė: asnjė besim qė nuk duket haptazi nė bibel dhe kėshtu qė ishte i panjohur pėr tė krishterėt e parė nuk mund tė formojė bazat e krishterizmit. Kjo nuk ėshtė asgjė tjetėr pėrveē se njė mit qė ėshtė formuar pas Isait dhe nėn ndikimin e kulturės greke. Nuk ka asgje tė pėrbashkėt me esencen e krishterizmit.

Edhe baza e bibles ėshtė "besimi nė Njė Zot"

Ėshtė shpallur nė Kur'an se Isai u ka shpėrndarė jehudive porosinė vijuese:
,
..." O beni israilė, adhurojeni All-llahun, Zotin tim dhe Zotin tuaj…" (Kur'an, 5:72)

Shprehjet e thirrjes sė Isait nė njėshmėrinė e Zotit janė prezente edhe nė Ingjujt e dhjatės sė re, qė kanė qenė tė ekspozuar ndaj shtrembėrimeve dhe falsifikimeve. P.sh, Isai ju pėrgjigj njė skribi qė e pyeti atė, "Cili ėshtė i pari i tė gjithė urdhėrimeve?" "Urdhėrimi i parė i tė gjithėve ėshtė: "Dėgjo, o Izrael: Zoti, Perėndia ynė, ėshtė i vetmi Zot", dhe: "Duaje Zotin, Perėndinė tėnd, me gjithė zemrėn tėnde, me gjithė shpirtin tėnd, me gjithė mendjen tėnde e me gjithė forcėn tėnde!" (Mark 12:28-30)

Fragmenti pasues, prap nga Inxhilli sipas Markut, tregon se Isai ndaloj jo vetėm pėrshkrimin e shenjtėrisė atij por edhe lavdėrimin e tij:

Tani kur po bėhej gati pėr rrugė, i doli pėrpara dikush me vrap; u gjunjėzua para tij dhe e pyeti: ``Mėsues i mirė, ēfarė duhet tė bėj qė tė trashėgoj jetėn e pėrjetshme?``. Dhe Isai i tha: ``Pėrse mė quan i mirė? Askush nuk ėshtė i mirė, pėrveē Njė tė Vetmit, domethėnė Perėndisė.
(Mark 10:17-18)

Nė fakt, ky fragment mjafton pėr tė treguar se besimi nė trinitet ėshtė njė shkelje e dhjates sė re. Me refuzimin e lavdėrimit dhe theksimin se vetėm Zoti ėshtė i denjė pėr lavdėrim Isai haptazi deklaroj se edhe ai ishte rob i Zotit.

Nė fakt, Isai ėshtė njė pejgamber i Zotit, i dėrguar pėr t'iu treguar njerėzve pėr njėshmėrinė e Zotit duke pasuar korrupcionin e shpalljes sė sjellur nga Musai dhe se nuk ka tjetėr Zot pėrveē Tij. Ai i thirri jehuditė, qė e kishin korruptuar fenė e vėrtetė tė sjellur nga Musai, qė t'i braktisin traditat dhe paragjykimet fanatike dhe t'i nėnshtrohen vetėm Zotit. Kjo porosi e Isait bijėve tė Izraelit ėshtė shpallur kėshtu nė Kur'an:

Po kur Isai erdhi me argumente tha: "Erdha te ju me pejgamberllėk dhe erdha t'ua sqaroj atė pjesė qė e kundėrshtonit, pra kini frikė All-llahun dhe mė respektoni mua! S'ka dyshim, All-llahu ėshtė Ai, Zoti im dhe Zoti juaj, andaj Atė adhurojeni! Kjo ėshtė rruga e drejtė!" (Kur'an, 43:63-64)

"Dhe (kam ardhė) qė t'ju vėrtetoj Tevratin qė e keni para duarsh, t'ju lejoj disa qė u ishin ndaluar juve, kam ardhė me argument nga Zoti juaj, pra kini frikė All-llahun dhe mė dėgjoni mua. All-llahu ėshtė Zoti im dhe Zoti juaj. Adhurojeni Atė; kjo ėshtė rrugė e drejtė" (Kur'an, 3:50-51).