PDA

View Full Version : Ardita Jatru


Gega 1
05-02-12, 12:02
Ardita Jatru

Nje poete shqiptare,qe kendon aq dhembshem dhe aq embel!


Ti nuk mё pe kur qava mbrёmё


Ti nuk mё pe kur qava mbrёmё

As lotin kur mё ra mbi faqe.

Dhe pёr ēudi njё gjysёm hёnё

Mё pikte dhimbjen asaj nate

Ndaj sot kjo heshtje e ēuditshme

Mё grish njё tjetёr nat’ pagjumё

Si dy fёmijё tё zemёruar……

Mё shmangesh ti ,tё shmangem unё.

Dhe ndjej shikimin tёnd se si

pёrpin trupin tim si hon.

Ah,por ёshtё ajo shkёndijё,

qё brigjet tona i afron.

Gega 1
05-02-12, 12:04
ANTONY

Antony, mos vdis kėsaj vjeshte.
Se ky pikėllim i kuqėrremtė i natyrės duhet ndjerė nė asht,
dhe muzgun kur ngjit fytyrėn qelqeve me brymė,
eh, dhe liqenin e hirtė e tė heshtur, pa njė shpend.
Por asnjė vjeshtė nuk ėshtė njėsoj,
as dashuritė.
Pa gjak Antony…pa gjak do kjo jetė.

Nė fund tė fundit, Antony
Kjo ėshtė jeta,
I njėjti diell qė lind
Tė njėjta dhe perėndimet.
Fati ynė nuk ėshtė i njėjtė.
Ndaj kur tė zgjohesh mėngjesin tjetėr
eja mė trego historitė e tua, i kthjellėt,
Pėr zhgėnjimin tėnd me zonjėn Mina
E pėr natėn e ndarjes qė u rrahėt paq.
Pėr tė shtunėn qė desh vrave veten pėr pak.
Tregomė gjithēka…

O Zot mė dhimbsesh.
Ta marrė e mira, sa shumė qė ngjajmė…

Gega 1
05-02-12, 12:06
Simfonia e fundit


Ana,

kujdesu pėr mua,

krihmi flokėt me gishtėrinjtė e hollė,

se pėr ty kam krijuar njė himn.

Eja, lįmė pėr tė fundit herė

dhe e dashur…..falmė.

Siē ti fal shiun kur gjethet rrėzon nė tokė,padashur.

Nė sirtar ėshtė njė fletore,

Hape nė faqen e fundit dhė kėndoje pa zė.

Pranoje si dhuratė,

Pastaj thuamė nėse i mungon diēka

qė tė jetė e pėrsosur.

Ana…,

nė pjatė,njė mollė pret pėr ta qeruar. Qėroje ti!

Nė vazo,lulja etet pėr pak ujė. Ujite ti!

Shallin e bardhė,dy stinė pa u veshur,vishe ti!

Dhe tani hape dritaren e dashur,

Tė shijoj melodinė e pyllit teksa zhvishet kėsaj stine.

Oh,nė kokėn time ka veē heshtje.

E ndjen vibrimin e ajrit?

Ėshtė fryma e Zotit

Fytyra jote,shėmbėlltyra e Tij!

Kam qėnė i humbur pa ty,Ana,

Mjeran si njė i verbėr.

Hutaq si njė i shurdhėr.

Ana….,

Qeni po angullin,

Paralajmėron shtegėtimin e shpirtit.

Po ē’ka pėrtej pyllit Ana…?

Gega 1
05-02-12, 12:17
Kjo Nate…

Ne nje leter shkunda vargjet
Dy te tjere i lash peng
Se mall i shpirtit kur bene naze
Vargun kethen dhe ne refren.

Jam vetem sonte,por kjo nate
Aromen tende sec me sjell.
Dhe cohem lehtas,pa shamate
Te shoh nje yll atje ne qiell.

Nje re e vogel, leviz ngadale
dhe mendja shkon qytetit tend.
Ti ndoshta je ne ndonje bar
Te vij si note ne buz` a kenge.

Jam vetem sonte,por kjo nate
zjarr yjesh me ndez ne gji.
E tera shkrihem,behem llave
Kujtimin tend perfshij,perpij.....

Gega 1
05-02-12, 12:21
***
Sonte do fle me derёn hapur
Ndezur dhe driten do tё lё
Kёpucёt e harruara, do t’i fsheh
Dashuri,eja kёmbёzbathur!

Do tё shpie nё qiej tё paprekur,
Nё ishuj ku ka vetёm njё stinё,
Si bohemёt, buzё detit do t’pimё
Valёt mbi trupat tanё zhveshur.

Dashuria ime, e thella ti,
mbeta fёmije i perkedhelur
akoma endem si e dehur,
pas netёve kur nektarin tёnd e pi

E ёmbla ime, dashuri
Nga cili krah i qiellit tё fle?
Andej nga derёn hapur le,
Apo nga hyn papritur ti?

Gega 1
05-02-12, 12:23
Ne tё dy…

Ne heshtim shpesh kur jemi pranё
Si zogj tё lodhur mbi njё degё
Dhe druaj tё tё them njё fjalё
tё jap njё puthje a tё tё prek....

Pa hё, ē’i thonё kёsaj, i dashur,
Tё jemi bashkё e tё mos jemi.
U dashka njёri larg tё jetё,
Pёr tё kuptuar ē’kishim, ē’kemi.

Dhe harrojmё pёr pak tё ftohtin,
Tek ngrohemi nё tё mallit flakё.
Dashuris’ i ngremё njё tempull,
Pёr ta shembur, ngritur prapё.

Gega 1
05-02-12, 13:42
Mё prit

Mё prit kur zog’i natёs nis kёngёn e vajit,
Atje tek stoli ynё poshtё pemёs sё blirit,
Kur dielli zemёruar tё fshihet pas malit,
E qielli tё rёndohet me ngjyrёn e hirit.

Mё prit kur shiu mbi supe tё na bjerё,
As mos u anko pёr bluzёn e qullёt.
Tek rrugёza ku putheshim njёherё,
Do tё pёshpёris ёmbёl me zё tё ulёt.

Do ta rrёmbej buzёn me afsh pёrvёlues
Aq sa hёna xheloze tё shuhet mbi to.
Do tё ta kafshoj cepin e saj pёrgjёrues,
Nga puthjet,zjarre ndeztё njё natё si kjo.

Mё prit se ditё nuk do shkojnё shumё,
Deri atёherё njё mal me gjumё na ndan.
Tek stoli ku shiheshim dikur nёn rrugё
Do tё tё pres e pёrmallur njё ndajnatё.

Gega 1
05-02-12, 14:45
Mё mungon kaq shumё…..

Ke ndjerё vetmi ndonjёherё i dashur,
apo shpirtin copёzash tё thёrrmohet?
Dorёn time pranё zemrёs pёr ta patur,
dhe nёnkresa me lotё tё tё njomet?

Ke ndjerё vdekjen sa unё kaq pranё,
buza nga shkёlqim’ i hёnёs tё digjet?
Thuaj nёse vёrtet e ke ndjer’ a parё,
Siē e ndjej shpirtin sonte tё vetёvritet!

Po digjem shpirt ndaj eja thomё…..
Si priten damarёt pёr hir tё dashurisё.
Si gjaku rrjedh ndёr duar,tregomё!
Tё paudhёt,ne tё marrёt e njerёzisё.

Mё mungon kaq shumё e tё ndjej
Gjithēka qё dua sonte je vetёm ti
Yll i largёt je nё qiell e s’tё gjej….
U ēmendka njeriu nё dashuri..?

Gega 1
05-02-12, 14:47
Per ato qiej te paprekur……..

...........
"Te braktis per ato qiej te paprekur
Ku pulebardhat vdesin krenarisht
Porse endrrat monopatin e kan’ gjetur
Ndaj folese i kthehem une serisht

Me ler pra te te puth lotin e vaket
permbi mollez,te voglin margaritar.
Dhe ne vdeksha, le te ndodhe tani
gjoksit tend te hijshem djaloshar.

Te te puth edhe te blerten e syrit
kurore buzesh mbi qepalla te te le
Te te them dhe kengen me te bukur
Qe eshte aq e vjeter,aq e re……"

Gega 1
05-02-12, 21:14
Vdekja e Muzes

Muza i dashur,Muza!Po mё vdes,
E buzёve stalaktit mё varet.
Ndjej kёmbanёn e shpirtit tё bjerё
hidhur,e gjaku kapilarёve tё pёrplaset

Mё rёnkon mbi supe si hёn’ e zbehtё
Ashtu e lehtё,e trishtё,tё druhet
teksa fundin i shoh,trupin mё ngjeth,
E gjurmёve nga pat erdhur tё shuhet.

Ndihmomё i dashur,muza po mё vdes
Ndihmomё se padashje e vrava……
Tempujt qё i ngrija dashurisё,tё zjarrta
rrёnojat do t’i lagin shirat nё vjeshtё.

Gega 1
05-02-12, 21:16
Heshta dhe unė, kaq e pata

Heshta dhe unė, kaq e pata
Muaj mjalti gjithmonė nuk do ketė
Njė mbrėmje vjeshte tė vonė u vrava
Dhe tani lexoj tė tjerė poetė

Ka lumenj qė thahen dalėngadalė
E mė pas tė kujton se ē’ish aty dikur
Por ka pastaj lumenj tė rrėmbyer
Qė thellė tyre fshehin njė qivur

Besomė, mike, tjetėrkund mos rrėfé
Njė trishtim nė shpirt po mė pikon
E humba fjalėn, ma vodhėn pėr bé
E as tė vdes mė nuk gjej kohė.

Gega 1
05-02-12, 21:17
****

Grije goten , me fund ktheje or mik
Pi edhe dy po deshe e dehu fare
Pi edhe qama hallin pa frike
E klithm` e dhimbjes drite u befte mbi varre


Po te kisha forcen e perendise or mik
Do ta ktheja naten tradhetare ne dite
Njehere po ta kisha vec njehere
E dhimbjen e pashpirt ta lehtesoja atehere


Ne dite te gjymtuara ku nata vec shtrihet
Dhe deti turbullohet ne dallge marrezie
Do shfaqet kur shpresa hedh te fundit hap
Nje llampe e venitur me drite sado pak

Pra pije goten mik ne dac edhe loto
Kte sup ku ti mbeshtetesh me vete ke ngado

Gega 1
05-02-12, 21:30
Per tetembedhjetevjecaren AnetaAneta,rri e vogel Aneta,
Nena jote behet merak
per gjinjte marramendes e lazdrues gjer ne shperthim, nen fustan,
e per shkelqimin e diellte ne syte e tu .
Per shpirtin e lire dhe hovin tend vajzeror.
Ule fustanin Aneta!
Te duken breckat Aneta!
Mos u rrit kaq shpejt. Oh, Aneta!
Te pafundmet psheretimat e saj…..
Po si lulezove keshtu papritur?

Aneta,me kujtohesh si dje, kur ishe e vogel.
Me pantallonat e shkurtra mbi biciklete
Dhe nenen tende ne dritare qe therriste “kujdes mos rrezohesh, Aneta!”
Ishe vetem nje femije capken,
Me floket e shkurtra,te shpupuritura si djale,
Dhe plot jete…atehere.

Cmendet ajri pas hapit tend tani, vogelushe
Dhe burrat pyesin njeri-tjetrin me sy “ku paskesh qene fshehur kjo zane?”
ndersa zgjon deshirat e tyre me aromen tende te pranverte
dhe triumfin tend femeror.
Ti je e bukur Aneta,
dhe e shkreta nena jote behet merak.

Vogelushe,nuk e di ,por
kete mengjes kaq te zymte e vetmitar
te pash te kaloje prane dritares time
me sandalet e kuqe me taka dhe floket e kuqe all
dhe u ndjeva xheloze per ty,per rinine tende
sepse kam qene dhe une tetembedhjete vjec Aneta,
E bukur dhe e kalter si ty
Por me nje ndryshim,
Qe ti s’mund ta kuptosh…
U linda dhe u rrita ne Shqiperi,
ne kohen e burgosjes se shpirtrave…

Gega 1
06-02-12, 20:34
Monolog 2

(ne ajer)

U lodha se qeni grua….
Ndaj i kam dhjere enet e palara
Dhe punet e shtepise i kam dhjere
Dhe takat qe do burri im t’i vesh.
E kam dhjere dhe kreherin,
dje e hodha ne plehra,
e i lashe floket rremuje.
Rremuje, si krevati im me carcafet e panderruar.
U lodha se qeni e mire,
Ndaj e kam dhjere qenin e lig te zonjes M.
Dhe dashurine e shtirur per burrin e saj sakat,
Verejtjet e saj te bezdisura per rrobat qe harroj ne tel,
E kam dhjere dhe pianisten e tharte mbi mua….
Po me cmend ky qytet !
Me cmendin grate me barre qe lypin semaforeve,
E poshte fustanit nuk kane te veshura asgje.
Kurva, mermerijne shoferet
dhe ne duar i ngjeshin centet gjithe meshire.
Kurva,them dhe une….

O Perendi!
Me jep nje jete pushim,
Se u dashka kellqe te jesh grua dhe njeri….

Gega 1
07-02-12, 21:55
***

Ketu do te mbeten….
Shega e care mbi parvaz
dhe perendimi i purpurte pa dashuri i se djeles,
Sandalet me take te thyer
dhe hutimi im atehere .

Ketu do te mbeten…
Dy pjata mbi tavoline
dhe te ngrenat ne heshtje si pika e fundit e gezimit,
ca fije flokesh mbi kreher
dhe fytyra ime e lodhur ne pasqyre.

Fryn ere e marre sot dhe
nuk degjove as kercitjen e deres qe u mbyll……..

Gega 1
08-02-12, 19:59
Do tё iki,dhe do tё mbeten zogjtё
Me kёngё nё gojё.
(H.R.Himenes)


Do tё iki,
Dhe shi i imёt do tё bjerё.
Nёpёr flokёt e lagura,
Lisharёsa pikёllimi.
Kujtim i pёrhimtё do tё flerё.

Do tё iki...
Pa e parё diellin
tё pёrhumbet lodhshёm,
Nё krahёt mallёngjyes tё muzgut,
Pa e parё hёnёn e brishtё vetullhark.

Por ti mos qaj!
Engjёjt krahёkёputur
nuk shkojnё shumё larg.

Gega 1
09-02-12, 22:40
Nё tё sjelltё ndonjёherё udha pёr tek unё


Nё tё sjelltё ndonjёherё udha pёr tek unё,
Dhe shtёpiza ime e vjetёr duket pёr sё largu,
Nxitoje hapin mik dhe quaju fatlum,
Paēka se porta ime akoma s’ёshtё e hapur.

Nё avli rrёmbeje shamin’ e mallit nderur
Derёn grindavece flake, shёmbe fare.
Mos pyet pёrqark, jetoj apo kam vdekur,
Por frymёn e mbaj,tek qoshku nё dritare.

Nё tё sjelltё ndonjёherё udha pёr tek unё,
Vitet tradhёtare, prej meje shtyji tutje.
Emrin nё tё thirrsha me zёrin tim tё mekur,
Nё krahё mё rrёmbe, s’do ket’ kohё pёr lutje.

Kur puthjet tё lёshohen me klithma e flakё malli,
Mё shtrёngo pa frikё nё shpirt e nё prehёr,
Mbёshtillmё dhe ēmallu me flokun tim prej ari,
Mpleks me tё njё zemёr, pёr ta patur strehёz.