PDA

View Full Version : Shiizmi


Zero Cool
05-02-12, 18:32
Kohė tė fundit, nė rrjetet sociale shpėrndahet njė informaicion. Unė nuk kam njohuri pėr saktėsinė e kėtij informacioni. Pe sjelli kėtu tė pandryshuar pasi qė dua tė mvsoj ma shumė lidhje me kėtė qėshtje.
Falėnderoj ata tė cilėt do tė jenė tė sinqert nė njoftimet rreth kėsaj:
http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/417113_10151248496875444_342676440443_22842461_396 025066_n.jpgI bėjmė thirrje Bashkėsisė Islame tė Kosovės tė reagoj

''Ikballe Berisha Huduti - argate e shiizmit dhe Ahmedinexhadit nė
Kosovė'' { · S h p ė r n d a j e · }
- Propagandėn qė bėnė kjo grua pėr pėrhapjen e shiizmit nė Kosovė - BIK-u medoemos duhet tė jetė i mirė informar duke marrur tė gjitha masat e nevojshme qė t'i parandaloj aktivitetet e shiizmit nė Kosove tė cilat rrezikojnė nė cilėn do formė Identitetin e Pastėr Islam qė ėshtė kultivuar brez pas brezi nė trojet Shqiptare.

- Kjo quhet Ikballe Berisha Huduti - ėshtė njė grua shiite, e cila mirret me njė sėrė aktivitetesh, kryesishtė nė Prishtinė. Librat qė ajo i shiste nė panairin e librit nė Prishtinė, kryekėput janė shiite dhe e rrezikojnė fuqishėm Identitetin e Pastėr Islam.

- Eshte kryetare e Organizatės Edukativo Kulturore NISA - Prishtinė. Kryeredaktore e Revistės "VLERA".

- Gjithashtu, bėnė martesa me kontrat (zina) qė ėshtė e ndaluar ( haram ) nė fenė Islame - por, tė cilėn ua kanė bėrė hallall vetės shiitėt.

Ju bėjmė apel tė gjithė juve vėllezėr e motra, ju qė e njifni kėtė grua dhe tė tjerėt qė janė si kjo - distancohuni prej tyre sepse kėta nuk e predikojnė fenė e Allahut tė Madhėruar ashtu siq pretendojnė tė jenė, kėta nuk janė asgjė mė shumė e mė pak se argat tė dreqit tė mallkuar.

Prandaj, keni kujdes se me kėnd shoqėroheni dhe cfarė libra lexoni - sepse jo cdo kush qė mbanė petkun e mbulesės nė kokė ėshtė nė udhėn e Allahut tė Madhėruar dhe thėrret nė Islamin e pastėr.

''Shiizmi ėshtė vetėm njė armė e djallit tė mallkuar kundėr Islamit tė mirefilltė''

Shpati
05-02-12, 21:57
Kohė tė fundit, nė rrjetet sociale shpėrndahet njė informaicion. Unė nuk kam njohuri pėr saktėsinė e kėtij informacioni. Pe sjelli kėtu tė pandryshuar pasi qė dua tė mvsoj ma shumė lidhje me kėtė qėshtje.
Falėnderoj ata tė cilėt do tė jenė tė sinqert nė njoftimet rreth kėsaj:
http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/417113_10151248496875444_342676440443_22842461_396 025066_n.jpgI bėjmė thirrje Bashkėsisė Islame tė Kosovės tė reagoj

''Ikballe Berisha Huduti - argate e shiizmit dhe Ahmedinexhadit nė
Kosovė'' { · S h p ė r n d a j e · }
- Propagandėn qė bėnė kjo grua pėr pėrhapjen e shiizmit nė Kosovė - BIK-u medoemos duhet tė jetė i mirė informar duke marrur tė gjitha masat e nevojshme qė t'i parandaloj aktivitetet e shiizmit nė Kosove tė cilat rrezikojnė nė cilėn do formė Identitetin e Pastėr Islam qė ėshtė kultivuar brez pas brezi nė trojet Shqiptare.

- Kjo quhet Ikballe Berisha Huduti - ėshtė njė grua shiite, e cila mirret me njė sėrė aktivitetesh, kryesishtė nė Prishtinė. Librat qė ajo i shiste nė panairin e librit nė Prishtinė, kryekėput janė shiite dhe e rrezikojnė fuqishėm Identitetin e Pastėr Islam.

- Eshte kryetare e Organizatės Edukativo Kulturore NISA - Prishtinė. Kryeredaktore e Revistės "VLERA".

- Gjithashtu, bėnė martesa me kontrat (zina) qė ėshtė e ndaluar ( haram ) nė fenė Islame - por, tė cilėn ua kanė bėrė hallall vetės shiitėt.

Ju bėjmė apel tė gjithė juve vėllezėr e motra, ju qė e njifni kėtė grua dhe tė tjerėt qė janė si kjo - distancohuni prej tyre sepse kėta nuk e predikojnė fenė e Allahut tė Madhėruar ashtu siq pretendojnė tė jenė, kėta nuk janė asgjė mė shumė e mė pak se argat tė dreqit tė mallkuar.

Prandaj, keni kujdes se me kėnd shoqėroheni dhe cfarė libra lexoni - sepse jo cdo kush qė mbanė petkun e mbulesės nė kokė ėshtė nė udhėn e Allahut tė Madhėruar dhe thėrret nė Islamin e pastėr.

''Shiizmi ėshtė vetėm njė armė e djallit tė mallkuar kundėr Islamit tė mirefilltė''

Kjo qka shkruan ketu esht absurde.
Besimi esht qeshtje e lir dhe Njerzit vet duhet te vendosin ne kend do te besojn.
Edhe pse skam lidhje asgje me Shitet por nuk perkrahi nje sjellje te till agresive ndaj tyre.

Zanzi/M
05-02-12, 22:11
......dicka si bardh te pantollat e Ahmadin Nexhatit ( emer perkdheles kish me qene Dini ose Nexhi) cka osht?
.

Hajra
05-02-12, 22:15
.......une nuk kam frig prej asnje feje apo sekti fetar, sepse jame i vetedishem se cila eshte feja e vertet. Ne kete kontekst mendoi se do te ishte mire qe njerzit te jene sa me te informuar per religjionet, ne veqanti per fene qe i takon. Mendoj qe futja e lendes fetare ne shkolla do te ishte mbrojtja me e mire e brezve te rinje nga sektet e ndryshme.

Makresh
05-02-12, 22:17
Nese eshte shiite, s'ka te ben asgje ne bashkesin fetare Islame te Kosoves.

Nese jan te verteta keto akuza, duhet te denohet edhe me ligje te shtetit !...


... E sa i perket ketyre qe kan shkruar akuzen, duhet t'i ken te gatshme edhe faktet te cilt e vertetojn kto qe i thon, sepse akuza eshte goxha e rend dhe shokuese !

Zanzi/M
05-02-12, 22:23
.......une nuk kam frig prej asnje feje apo sekti fetar, sepse jame i vetedishem se cila eshte feja e vertet. Ne kete kontekst mendoi qe do te ishte mire qe njerzit te jene sa me te informuar per religjionet, ne veqanti per fene qe i takon. Ne kete kontekst futja e lendes fetare ne shkolla do te ishte mbrojtja me e mire e brezve te rinje nga sektet e ndryshme.

Sikur qe ti je i vetedijeshem per fene e vertet edhe 7 Miliard njerez mund te jen te vetedijeshem per fene e tyre te vertet. Prandaj kjo eshte krejtesisht relative ne ate cka thua.

Prandaj gjerat duhet relativizuar dhe tu lehet hapsire te gjithe te tjereve. Sikur ka te drejt nje i krishter-protestant po ashtu ka te drejt edhe nje shiit-musliman te besoj krejtesisht ne ate qe mendon.

Lenda fetare vec kish per te kompliku situaten edhe me shume ne Kosove. Tani nxenesit kane me shume nevoj per transport publik i cili mungon dhe duhet te shkojne nxenesit me kombi bus te kontraktuar shqiptarqe dhe me rrezikshmeri, dhe jo per lende fetare, sidmos jo edhe nje kohe.


.

Shpati
05-02-12, 22:23
.......une nuk kam frig prej asnje feje apo sekti fetar, sepse jame i vetedishem se cila eshte feja e vertet. Ne kete kontekst mendoi se do te ishte mire qe njerzit te jene sa me te informuar per religjionet, ne veqanti per fene qe i takon. Keshtu qe futja e lendes fetare ne shkolla do te ishte mbrojtja me e mire e brezve te rinje nga sektet e ndryshme.


Shiizmi nuk esht diqka e panjohur per Kosoven.
Njerzit duhet te jen Tolerant edhe ndaj atyre qe nuk besojn sikurse ti.
Dhe pamarr parsysh besimin qe ka individi i njeti duhet te jet Lojal Popullit Shtetit.
Tjeter qka esht e parendesishme.

Hajra
05-02-12, 22:29
Sikur qe ti je i vetedijeshem per fene e vertet edhe 7 Miliard njerez mund te jen te vetedijeshem per fene e tyre te vertet. Prandaj kjo eshte krejtesisht relative ne ate cka thua.

Prandaj gjerat duhet relativizuar dhe tu lehet hapsire te gjithe te tjereve. Sikur ka te drejt nje i krishter-protestant po ashtu ka te drejt edhe nje shiit-musliman te besoj krejtesisht ne ate qe mendon.

Lenda fetare vec kish per te kompliku situaten edhe me shume ne Kosove. Tani nxenesit kane me shume nevoj per transport publik i cili mungon dhe duhet te shkojne nxenesit me kombi bus te kontraktuar shqiptarqe dhe me rrezikshmeri, dhe jo per lende fetare, sidmos jo edhe nje kohe.


.


......nese edhe me cadillac i qon nxensit ne shkolle ku programi mesimor eshte i manget, ne kete rast ai fetar pa dallim, do te ishte e kote. Sepse masa ne veqanti rinia herdokure do te rrezikoheshin nga ndonje tjeter sekt apo fe qe ndoshta ende nuk kemi degjuar per te.

Hajra
05-02-12, 22:31
Shiizmi nuk esht diqka e panjohur per Kosoven.
Njerzit duhet te jen Tolerant edhe ndaj atyre qe nuk besojn sikurse ti.
Dhe pamarr parsysh besimin qe ka individi i njeti duhet te jet Lojal Popullit Shtetit.
Tjeter qka esht e parendesishme.


...ani de nese eshte ashtu pse po ankoheni, qy http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

Gega 1
05-02-12, 22:31
.......une nuk kam frig prej asnje feje apo sekti fetar, sepse jame i vetedishem se cila eshte feja e vertet. Ne kete kontekst mendoi se do te ishte mire qe njerzit te jene sa me te informuar per religjionet, ne veqanti per fene qe i takon. Mendoj qe futja e lendes fetare ne shkolla do te ishte mbrojtja me e mire e brezve te rinje nga sektet e ndryshme.

Hajre,lende fetare ne shkolla te shtetit nuk na duhen.
Ne shkolla fetare e kane vendin lendet fetare.
Po e paramendoj rastin si vijon.Jam i vetmi katolik(edhe pse vet jam musliman)
ne klase dhe me duhet ta mesoj lenden per fene qe nuk eshte e imja as e prinderve te mi.Nuk i thone drejtesi kesaj pune.

A po do mesime fetare?Po.Ska problem,shko ne shkollen fetare.

Per sa i perket shiizmit,shume pak di per te.
A di kush,kur do me u kthye Mehdia ?

premium
05-02-12, 22:38
Sikur qe ti je i vetedijeshem per fene e vertet edhe 7 Miliard njerez mund te jen te vetedijeshem per fene e tyre te vertet. Prandaj kjo eshte krejtesisht relative ne ate cka thua.

Prandaj gjerat duhet relativizuar dhe tu lehet hapsire te gjithe te tjereve. Sikur ka te drejt nje i krishter-protestant po ashtu ka te drejt edhe nje shiit-musliman te besoj krejtesisht ne ate qe mendon.

Lenda fetare vec kish per te kompliku situaten edhe me shume ne Kosove. Tani nxenesit kane me shume nevoj per transport publik i cili mungon dhe duhet te shkojne nxenesit me kombi bus te kontraktuar shqiptarqe dhe me rrezikshmeri, dhe jo per lende fetare, sidmos jo edhe nje kohe.


.

Simbas teje
Kemi fituar demokracinė apo komunizmin .

Hajra
05-02-12, 22:39
Hajre,lende fetare ne shkolla te shtetit nuk na duhen.
Ne shkolla fetare e kane vendin lendet fetare.
Po e paramendoj rastin si vijon.Jam i vetmi katolik(edhe pse vet jam musliman)
ne klase dhe me duhet ta mesoj lenden per fene qe nuk eshte e imja as e prinderve te mi.Nuk i thone drejtesi kesaj pune.

A po do mesime fetare?Po.Ska problem,shko ne shkollen fetare.

Per sa i perket shiizmit,shume pak di per te.
A di kush,kur do me u kthye Mehdia ?

.....ne raste te tilla, edhe ata qe nuk duan te mesoin per religjionin, ate ore mesimi do ta zevendesonin me nje lende tjeter. Keshtu shteti do ti kishte nen kontrolle edhe religjionet dhe nuk do te ju lihej hapesir sekteve te reja.

Gega 1
05-02-12, 22:47
.....ne raste te tilla, edhe ata qe nuk duan te mesoin per religjionin, ate ore mesimi do ta zevendesonin me nje lende tjeter. Keshtu shteti do ti kishte nen kontrolle edhe religjionet dhe nuk do te ju lihej hapesir sekteve te huaja.
Hajre burri!
Ne shkolle ku mesojne te rejat dhe te rinjt,na duhen lende qe i bashkojne ata!
Jo lende qe i ndajne ata!
Ne shkolle te perbashket,ku mesojne shqiptaret(qe mund te kene fe te ndryshme),
te rinjt shqiptare duhet te arsimohen ne frymen e bashkimit,ne frymen e kultivimit te te mirave kombetare!Se nuk eshte e vertete qe nuk kemi zakone te mira;se po te ishim aq te keq,nuk do te egzistonim si komb!
Andaj,ne shkollat shqiptare nuk duhet lejue te kete asnje ndasi!As fetare.

Hajra
05-02-12, 22:54
Hajre burri!
Ne shkolle ku mesojne te rejat dhe te rinjt,na duhen lende qe i bashkojne ata!
Jo lende qe i ndajne ata!
Ne shkolle te perbashket,ku mesojne shqiptaret(qe mund te kene fe te ndryshme),
te rinjt shqiptare duhet te arsimohen ne frymen e bashkimit,ne frymen e kultivimit te te mirave kombetare!Se nuk eshte e vertete qe nuk kemi zakone te mira;se po te ishim aq te keq,nuk do te egzistonim si komb!
Andaj,ne shkollat shqiptare nuk duhet lejue te kete asnje ndasi!As fetare.

...... bashkimi behet me ngritjen e vetedijes dhe jo me tema tabu, sepse per mendimin tim shume me te ndare dhe me te perqare jemi tani. Ne duhet me vetedije te akceptoim dhe respektoim religjionin e tjetrit dhe jo keshtu duke fyer ose duke fole me dore ne goje per tjetrin.

Gega 1
05-02-12, 23:08
...... bashkimi behet me ngritjen e vetedijes dhe jo me tema tabu, sepse per mendimin tim shume me te ndare dhe me te perqare jemi tani. Ne duhet me vetedije te akceptoim dhe respektoim religjionin e tjetrit dhe jo keshtu duke fole me dore ne goje per tjetrin.
Hajre,ceshtja,sic e ndjej une,eshte si vijon.Ne,ne rend te pare, duhet te bejme cmos e ta ruajme substancen kombetare!!!Pra,ne shkolla do te mesohet per gjerat qe i afrojne te rinjt tane.Kur ata(te rinjt shqiptare) ta kuptojne qe jane te nje trungu,te nje gjaku e te nje gjuhe(po per kete iu duhet pak me shume kohe),shume lehte do te mesojne ta respektojne fene e bashkekombasit qe beson ndryshe.
Pra,ne shkollat tona njehere duhet te mesohet per gjerat qe na bashkojne si komb.

Hajra
05-02-12, 23:19
Hajre,ceshtja,sic e ndjej une,eshte si vijon.Ne,ne rend te pare, duhet te bejme cmos e ta ruajme substancen kombetare!!!Pra,ne shkolla do te mesohet per gjerat qe i afrojne te rinjt tane.Kur ata(te rinjt shqiptare) ta kuptojne qe jane te nje trungu,te nje gjaku e te nje gjuhe(po per kete iu duhet pak me shume kohe),shume lehte do te mesojne ta respektojne fene e bashkekombasit qe beson ndryshe.
Pra,ne shkollat tona njehere duhet te mesohet per gjerat qe na bashkojne si komb.


.....ende nuk kam hase ne problemin se dikush eshte duke dyshu qe nuk jemi nje kombe. Pra duhet nisur nga fakti qe jemi nje kombe, kemi nje gjuhe, kemi nje kulture, kemi zakone te ndryshme, por kemi edhe fe te te ndryshme te cilat duhet respektuar nga te gjithe.Kete duhet te jemi ne gjendje tua mesoim edhe femijeve tane, ky eshte mendimi im.

Gega 1
05-02-12, 23:32
.....ende nuk kam hase ne problemin se dikush eshte duke dyshu qe nuk jemi nje kombe. Pra duhet nisur nga fakti qe jemi nje kombe, kemi nje gjuhe, kemi nje kulture, kemi zakone te ndryshme, por kemi edhe fe te te ndryshme te cilat duhet respektuar nga te gjithe.Kete duhet te jemi ne gjendje tua mesoim edhe femijeve tane, ky eshte mendimi im.
Te rinjt tane duhet te misherohen me gjerat e perbashketa njehere!Me gjerat e perbashketa qe na lidhin si komb(jo,kombe!!)!!
A po me kupton cka dua te them??!!

Te rinjt tane nuk duhet te mishrohen me besimin se :
nje arab,turk,pakistanez,etj. jane me te afert per te, se sa shqiptaret qe besojne si gjermanet,italianet etj.
Keto te fundit qe i thashe,e krijojne ndasine!
A po do me e edukue femiun ne frymen fetare?Po;s`ka problem,e edukon ne shtepi.
Ne shkolle shqiptaret do te edukohen ne frymen e bashkimit,qe asnjerit kurre te mos i shko mendja se,nje i huaj qe e ka fene si ai,eshte me i afert per te se sa shqiptari qe ka fe tjeter!!

Alima
05-02-12, 23:35
Hajre,ceshtja,sic e ndjej une,eshte si vijon.Ne,ne rend te pare, duhet te bejme cmos e ta ruajme substancen kombetare!!!Pra,ne shkolla do te mesohet per gjerat qe i afrojne te rinjt tane.Kur ata(te rinjt shqiptare) ta kuptojne qe jane te nje trungu,te nje gjaku e te nje gjuhe(po per kete iu duhet pak me shume kohe),shume lehte do te mesojne ta respektojne fene e bashkekombasit qe beson ndryshe.
Pra,ne shkollat tona njehere duhet te mesohet per gjerat qe na bashkojne si komb.

...

Gege , mos me deshpero te lutem !

InshAllah si kemi femijet aq te ceket , qe te mos jene te afte te percjellin edhe nje lende me shume !

Le , mos me deshpero ... sa landen e kane dhe jane shmbullore , edhe nje me shume nashta nuk ua prish mendjen !


ev , eu ...


.

Alima
05-02-12, 23:38
Te rinjt tane duhet te misherohen me gjerat e perbashketa njehere!Me gjerat e perbashketa qe na lidhin si komb(jo,kombe!!)!!
A po me kupton cka dua te them??!!

Te rinjt tane nuk duhet te mishrohen me besimin se :
nje arab,turk,pakistanez,etj. jane me te afert per te, se sa shqiptaret qe besojne si gjermanet,italianet etj.
Keto te fundit qe i thashe,e krijojne ndasine!
A po do me e edukue femiun ne frymen fetare?Po;s`ka problem,e edukon ne shtepi.
Ne shkolle shqiptaret do te edukohen ne frymen e bashkimit,qe asnjerit kurre te mos i shko mendja se,nje i huaj qe e ka fene si ai,eshte me i afert per te se sa shqiptari qe ka fe tjeter!!


...

Pash nje Zot , qysh nuk po te vie keq me e shkel magjoritetin prej 90 e kusur % , per as 10% ????


Ata qe jane te Krishtere kane oren e tyre te religjionit dhe anasjelltas !


Te drejta te barabarta dhe njeherit edukim ne fene e tyre ! Mos i dredhoni more qellimet , se keq keshtu po verehet prej jupiteri atje !


Shiat ishte tema , e jo edukimi fetare !


Shiat , shiat jane njerez te cilet .... najse .... moZomakeq jane !


.

Hajra
05-02-12, 23:42
Te rinjt tane duhet te misherohen me gjerat e perbashketa njehere!Me gjerat e perbashketa qe na lidhin si komb(jo,kombe!!)!!
A po me kupton cka dua te them??!!

Te rinjt tane nuk duhet te mishrohen me besimin se :
nje arab,turk,pakistanez,etj. jane me te afert per te, se sa shqiptaret qe besojne si gjermanet,italianet etj.
Keto te fundit qe i thashe,e krijojne ndasine!
A po do me e edukue femiun ne frymen fetare?Po;s`ka problem,e edukon ne shtepi.
Ne shkolle shqiptaret do te edukohen ne frymen e bashkimit,qe asnjerit kurre te mos i shko mendja se,nje i huaj qe e ka fene si ai,eshte me i afert per te se sa shqiptari qe ka fe tjeter!!

.......pikerishte keto qe ceke me lart vijne si rezultat i mos mesimit te kontrolluar, duke ju lene hapsire individeve dhe grupeve te ndryshme te ndikoi ne shoqerin tone, si rasti ne fjale shijizmi. Shume me mire do te ishte kur te kemi nje program te unisuar mesimor dhe jo mijera te tille.
Femijen tim do ta edukoi per fe dhe per kombe pikerishte ashtu siq e thash por shtrohet pytja si do ta edukoi ai tjetri?

Gega 1
05-02-12, 23:47
...

Pash nje Zot , qysh nuk po te vie keq me e shkel magjoritetin prej 90 e kusur % , per as 10% ????


Ata qe jane te Krishtere kane oren e tyre te religjionit dhe anasjelltas !


Te drejta te barabarta dhe njeherit edukim ne fene e tyre ! Mos i dredhoni more qellimet , se keq keshtu po verehet prej jupiteri atje !


Shiat ishte tema , e jo edukimi fetare !


Shiat , shiat jane njerez te cilet .... najse .... moZomakeq jane !


.
Jo Alime!!Jo per 10%,por edhe 0,1% te krishtere shqiptare ne qofshin,nuk guxojme te lejojme te ndjehet keq asnjeri qe eshte shqiptar!!
A po do mesim fetar?Shko bre vella meso ne shkolle fetare.
Ne shkollat shqiptare(shkolla shteterore),do te mesohet vetem per gjerat
qe i bashkojne te gjithe shqiptaret.Lehte eshte me e kuptue more.

Alime,me ke binde,patriote je.Per shami e kam fjalen.
Qy cka po te thome,edhe ne mos marresh pergjigje per kundershtimin qe do
te ma besh,qet pergjigje,si ketu, e ke!!

Murgesha
05-02-12, 23:48
...
Shiat , shiat jane njerez te cilet .... najse .... moZomakeq jane !


.


- Kjo quhet Ikballe Berisha Huduti - ėshtė njė grua shiite, e cila mirret me njė sėrė aktivitetesh, kryesishtė nė Prishtinė. Librat qė ajo i shiste nė panairin e librit nė Prishtinė, kryekėput janė shiite dhe e rrezikojnė fuqishėm Identitetin e Pastėr Islam.Jo loqkė, edhe kjo shqiptare qenka, njė shqiptare mė shumė qė shkon e mbulume nėpėr kryeqendrėn e Kosovės.

e-uritura
05-02-12, 23:49
...

Pash nje Zot , qysh nuk po te vie keq me e shkel magjoritetin prej 90 e kusur % , per as 10% ????


Ata qe jane te Krishtere kane oren e tyre te religjionit dhe anasjelltas !


Te drejta te barabarta dhe njeherit edukim ne fene e tyre ! Mos i dredhoni more qellimet , se keq keshtu po verehet prej jupiteri atje !


Shiat ishte tema , e jo edukimi fetare !


Shiat , shiat jane njerez te cilet .... najse .... moZomakeq jane !


.


90%?

Jo,
5% i ke muslimanė tė pasluftės (si ti e Maki),
85% i ke LIGHT muslimanė!

Alima
05-02-12, 23:50
Jo Alime!!Jo per 10%,por edhe 0,1% te krishtere shqiptare ne qofshin,nuk guxojme te lejojme te ndjehet keq asnjeri qe eshte shqiptar!!
A po do mesim fetar?Shko bre vella meso ne shkolle fetare.
Ne shkollat shqiptare(shkolla shteterore),do te mesohet vetem per gjerat
qe i bashkojne te gjithe shqiptaret.Lehte eshte me e kuptue more.

Alime,me ke binde,patriote je.Per shami e kam fjalen.
Qy cka po te thome,edhe ne mos marresh pergjigje per kundershtimin qe do
te ma besh,qet pergjigje,si ketu, e ke!!


...

Gege ēka je kah thu a ēka je kah flete ?

....te ndjehet keq asnje shqipetare ??? e ata qe po falen rrugeve , u merdhine prej gjunahi , a shkije tu kokan , a?

Ata qe po kerkoin mesime fetare , a shkije te kokan , a ?


Ato qe po kerkoin te drejten e mbuleses , a shkina te kokan ,a ?


hajde pergjegj ti patriot pa dallime feje po veq gjaku dhe qe nuk paske deshire te ndihet asnje shqipetere keq ... pa hajde fol !.

Gega 1
05-02-12, 23:52
.......pikerishte keto qe ceke me lart vijne si rezultat i mos mesimit te kontrolluar, duke ju lene hapsire individeve dhe grupeve te ndryshme te ndikoi ne shoqerin tone, si ne kete rast qe ankoheni per shijizmin. Shume me mire do te ishte kur te kemi nje program te unisuar mesimor dhe jo mijera te tille.
Femijen tim do ta edukoi per fe dhe per kombe pikerishte ashtu siq e thash por shtrohet pytja si do ta edukoi ai tjetri?
Tum falsh Hajre,por me le pershtypjen se paske probleme!
Jo po,po me habite,pse po iu bje gjanave rrotull?!
Cfare mesimi i pakontrolluar more daje ?!
Ti je besimtar?Po.Mire fort,merre femiun e mesoja senet themelore.U kry.

Alima
05-02-12, 23:52
90%?

Jo,
5% i ke muslimanė tė pasluftės (si ti e Maki),
85% i ke LIGHT muslimanė!


...

hahahaha....http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif


ZERO bilem goxha do !


.

Alima
05-02-12, 23:53
Tum falsh Hajre,por me le pershtypjen se paske probleme!
Jo po,po me habite,pse po iu bje gjanave rrotull?!
Cfare mesimi i pakontrolluar more daje ?!
Ti je besimtar?Po.Mire fort,merre femiun e mesoja senet themelore.U kry.


...

S'ka kohe , duhet me punu !

E qon te msusi , sikur per gjithe tjerat !

.

Hajra
05-02-12, 23:56
Tum falsh Hajre,por me le pershtypjen se paske probleme!
Jo po,po me habite,pse po iu bje gjanave rrotull?!
Cfare mesimi i pakontrolluar more daje ?!
Ti je besimtar?Po.Mire fort,merre femiun e mesoja senet themelore.U kry.


....vallahi edhe ti te me falesh po te paska met pak rremi i komunizmit, mos me fol per fe me lan tabu dhe me u thirre ne prrallen feja e shqiptarit eshte shqiptaria e tan diten me mbet ne kisha e xhamia. Une jame per mesim sepse vetm keshtu ngritet vetedija kombetare dhe jo duke injoru mesimin.

Alima
05-02-12, 23:58
- Kjo quhet Ikballe Berisha Huduti - ėshtė njė grua shiite, e cila mirret me njė sėrė aktivitetesh, kryesishtė nė Prishtinė. Librat qė ajo i shiste nė panairin e librit nė Prishtinė, kryekėput janė shiite dhe e rrezikojnė fuqishėm Identitetin e Pastėr Islam.Jo loqkė, edhe kjo shqiptare qenka, njė shqiptare mė shumė qė shkon e mbulume nėpėr kryeqendrėn e Kosovės.


...

Paj loēk , edhe une jame shqipetare e jo vehabiste as talibank , as harabk , as shkine !


Per te gjithe po keni mirekuptim e po u ofroni mbrojtje , vetem neve po na titulloni me lloj lloj titujsh e perdhonimesh , keq boll zemra jeme , po nasht ... jemi ardhe ne zamanin qe ka tregu Muhamedi alejhi selam duke thene se ne ahiri zaman do vie nje kohe qe ai i cili praktikon Kuranin dhe sunetin tim , do e kete me lehte sikur te kapte prush zjarri ne duar !


KEQ keshtu !


.

e-uritura
06-02-12, 00:01
....vallahi edhe ti te me falesh po te paska met pak rremi i komunizmit, mos me fol per fe me lan tabu dhe me u thirre ne prrallen feja e shqiptarit eshte shqiptaria e tan diten me mbet ne kisha e xhamia. Une jame per mesim sepse vetm keshtu ngritet vetedija kombetare dhe jo duke injoru mesimin.


Cfarė mėsimi? Si tė jetohet nė ėndrra?

Fėmijėt shqiptarė nuk kanė nevojė pėr shpėrlarje truri edhe nėpėr shkolla.
Prindėrit e tyre e kryejnė kėtė punė pėr mrekulli!

Alima
06-02-12, 00:02
...

Gege ēka je kah thu a ēka je kah flete ?

....te ndjehet keq asnje shqipetare ??? E ata qe po falen rrugeve , u merdhine prej gjunahi , a shkije tu kokan , a?

Ata qe po kerkoin mesime fetare , a shkije te kokan , a ?


Ato qe po kerkoin te drejten e mbuleses , a shkina te kokan ,a ?


Hajde pergjegj ti patriot pa dallime feje po veq gjaku dhe qe nuk paske deshire te ndihet asnje shqipetere keq ... Pa hajde fol !.


...


Geeeeege ....

Hajra
06-02-12, 00:06
Cfarė mėsimi? Si tė jetohet nė ėndrra?

Fėmijėt shqiptarė nuk kanė nevojė pėr shpėrlarje truri edhe nėpėr shkolla.
Prindėrit e tyre e kryejnė kėtė punė pėr mrekulli!


......qysh te kemi e uritur a mujte me dal, http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

......me doket thash me heret se ata prinde te cilet nuk kan deshire qe femija i tyre te mesoj per religjionin nuk jane te obliguar ta qojne, le te mesoin diqka tjeter ate ore.

Murgesha
06-02-12, 00:07
...

Paj loēk , edhe une jame shqipetare e jo vehabiste as talibank , as harabk , as shkine !


Per te gjithe po keni mirekuptim e po u ofroni mbrojtje , vetem neve po na titulloni me lloj lloj titujsh e perdhonimesh , keq boll zemra jeme , po nasht ... jemi ardhe ne zamanin qe ka tregu Muhamedi alejhi selam duke thene se na ahiri zaman do vie nje kohe qe ai i cili praktikon Kuranin dhe sunetin tim , do e kete me lehte sikur te kapte prush zjarri ne duar !


KEQ keshtu !


.


Jo loēkė nuk po i ofroj kurrfarė mbrojtje askujt dhe tė lutem mė fal qė tė kam thėn nė shaka herė pas here "talibank" pra gjithmonė nėn thonjėza se nuk tė ndjej aspak tė tillė.

Doja tė them e mbuluar qenka edhe kjo shiia grua e shetit nėpėr rrugėt e kryqytetit e patrazuar prej askujt e shpėrndan ide pėr tė cilat ti apo dikush thotė se jan tė rrezikshme pėr besimin islam, po edhe kjo pėr nga vesha gjithkujt mundet me ju dukt talibank e wahabiste.

Alima
06-02-12, 00:20
Jo loēkė nuk po i ofroj kurrfarė mbrojtje askujt dhe tė lutem mė fal qė tė kam thėn nė shaka herė pas here "talibank" pra gjithmonė nėn thonjėza se nuk tė ndjej aspak tė tillė.

Doja tė them e mbuluar qenka edhe kjo shiia grua e shetit nėpėr rrugėt e kryqytetit e patrazuar prej askujt e shpėrndan ide pėr tė cilat ti apo dikush thotė se jan tė rrezikshme pėr besimin islam, po edhe kjo pėr nga vesha gjithkujt mundet me ju dukt talibank e wahabiste.


...

Ishte shkrese figurative ajo imja !

Nuk qojne pesh titullimet , kryesorja eshte si ndihet gjithekush ne lekuren e vet !

ps.
Kush ti kish hanger llokumat ? http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif.

tipi engjellor
06-02-12, 00:35
po po ne fb e kam pare kete edhe e lexova pak....thashe nga erdhe kjo ketu ....

4peace
06-02-12, 09:32
*

Ekonomia e tregut te lire ne fe...

Po na bejne konkurrence kete...
"Mule e jaran (BIK) sa na e pushtuan tregun"!


*

Makresh
06-02-12, 10:27
Eshte absurde de predikohet shizmi, katolicizmi, budizmi, ortodoksizmi, darwizismi e tjere sekte ne xhamitė ku predikohėt Kur'ani dhe Sunnah i Muhamedit s.a.w.s.

e-uritura
06-02-12, 11:26
Eshte absurde de predikohet shizmi, katolicizmi, budizmi, ortodoksizmi, darwizismi e tjere sekte ne xhamitė ku predikohėt Kur'ani dhe Sunnah i Muhamedit s.a.w.s.


Cfarė dtth kjo s.a.w.s.?

Makresh
06-02-12, 11:42
Cfarė dtth kjo s.a.w.s.?

Eshte mbiemri i profeteve.

Alima
06-02-12, 11:45
Eshte mbiemri i profeteve.


...


http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif ...


.

Zero Cool
06-02-12, 11:46
Eshte absurde de predikohet shizmi, katolicizmi, budizmi, ortodoksizmi, darwizismi e tjere sekte ne xhamitė ku predikohėt Kur'ani dhe Sunnah i Muhamedit s.a.w.s.

:eek:


Termi Shi'a ėshtė pėremėr i pėrdorur nga muslimanėt qė ndjekin Imamėt nga familja e pejgamberit (s) (Ehlulbejti). Ata nuk e pėrdorin pėr tė krijuar fraksione ose ndarje ndėrmejt muslimanėve, por pėr arsye se Kur'ani, pejgamberi (s) dhe muslimanėt e hershėm e pėrdorin ate, para se tė ekzistonin fjalėt si Sunni ose Selefi.


Dhe kapuni fortė pėr litarin e Allahut dhe mos u pėrēahuni mes veti (Kur'ani 3:103)

:wink:

Alima
06-02-12, 11:49
:eek:


Termi Shi'a ėshtė pėremėr i pėrdorur nga muslimanėt qė ndjekin Imamėt nga familja e pejgamberit (s) (Ehlulbejti). Ata nuk e pėrdorin pėr tė krijuar fraksione ose ndarje ndėrmejt muslimanėve, por pėr arsye se Kur'ani, pejgamberi (s) dhe muslimanėt e hershėm e pėrdorin ate, para se tė ekzistonin fjalėt si Sunni ose Selefi.


Dhe kapuni fortė pėr litarin e Allahut dhe mos u pėrēahuni mes veti (Kur'ani 3:103)

:wink:


...

Po de , bile aq large shkoin sa qe thojne , Allahu u duft me ba Aliun radiAllahu anhu profet e jo Muhamedin alejhi selam ...pos tjerave , edhe Zotin e fajsoin , mesoin etj etj ...


.

Zero Cool
06-02-12, 11:50
...

Po de , bile aq large shkoin sa qe thojne , Allahu u duft me ba Aliun radiAllahu anhu profet e jo Muhamedin alejhi selam ...pos tjerave , edhe Zotin e fajsoin , mesoin etj etj ...


.

Argumentoje kete thenje ?

Alima
06-02-12, 11:51
Argumentoje kete thenje ?


...

Pasi ta argumentosh ti ate siper times !

.

Zero Cool
06-02-12, 12:00
Fjala Shi'a nėnkupton "ithtarė; anėtarė tė njė partie". Allahu ka pėrmendur nė Kur'an se disa sherbetorė tė devotshėm tė Tij kanė qenė shi'at e disa sherbetorėve tjerė tė Tij tė devotshėm.

Dhe metėvėrtetė Ibrahimi ka qenė mes Shi'ave (ithatrėve) tė vet. (Kur'ani 37:83)

Ai hyri nė qytet nė njė kohė kur banorėt e tij nuk hetuan dhe aty hasi nė dy vetė tė cilėt riheshin. Njėri ishte nga populli (Shi’at) e tijkurse tjetri nga ai armik. (Kur’ani 28:15)

Pra, shi'a (ithtarė) ėshtė fjalė zyrtare e pėrdorur nga Allahu nė Kur'anin e Tij pėr profetėt e tij tė dalluar dhe ithatrėt e drejtė tė tyre.
Nėse dikush ėshtė shi'a (ithtarė) i robėrve mė tė devotshėm dhe mė tė drejtė atėherė nuk ka asgjė tė keqe nė tė se bėhet shi'a. Nga ana tjetėr, nėse dikush bėhet ithtarė i njė tirani apo gabimtari, ai do tė ballafaqohet me fatin e udhėheqėsit tė vet. Sipas Kur'anit, nė Ditėn e Gjykimit njerėzit do tė tubohen nė grupe ku ēdo grup do tė ket prijėsin (Imamin) e vet qė do t'u paraprij. Allahu thotė:

Atė ditė kur tė thėrasim tėrė njerėzit me gjithė prijėsit (Imamėt) tyre (Kur'ani 17:71)

*** Ma shume argumente ke ketu (http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=32745)

Alima
06-02-12, 12:11
Fjala Shi'a nėnkupton "ithtarė; anėtarė tė njė partie". Allahu ka pėrmendur nė Kur'an se disa sherbetorė tė devotshėm tė Tij kanė qenė shi'at e disa sherbetorėve tjerė tė Tij tė devotshėm.

Dhe metėvėrtetė Ibrahimi ka qenė mes Shi'ave (ithatrėve) tė vet. (Kur'ani 37:83)

Ai hyri nė qytet nė njė kohė kur banorėt e tij nuk hetuan dhe aty hasi nė dy vetė tė cilėt riheshin. Njėri ishte nga populli (Shi’at) e tijkurse tjetri nga ai armik. (Kur’ani 28:15)

Pra, shi'a (ithtarė) ėshtė fjalė zyrtare e pėrdorur nga Allahu nė Kur'anin e Tij pėr profetėt e tij tė dalluar dhe ithatrėt e drejtė tė tyre.
Nėse dikush ėshtė shi'a (ithtarė) i robėrve mė tė devotshėm dhe mė tė drejtė atėherė nuk ka asgjė tė keqe nė tė se bėhet shi'a. Nga ana tjetėr, nėse dikush bėhet ithtarė i njė tirani apo gabimtari, ai do tė ballafaqohet me fatin e udhėheqėsit tė vet. Sipas Kur'anit, nė Ditėn e Gjykimit njerėzit do tė tubohen nė grupe ku ēdo grup do tė ket prijėsin (Imamin) e vet qė do t'u paraprij. Allahu thotė:

Atė ditė kur tė thėrasim tėrė njerėzit me gjithė prijėsit (Imamėt) tyre (Kur'ani 17:71)

*** Ma shume argumente ke ketu (http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=32745)


...


Kuran , 37 : 71,72 ,73 ,74 ,75, 76 ,77 ,78 ,79, 80 ,81, 82, 83

71. Po, edhe para kėtyre (popullit tėnd) shunica e popujve tė kaluar ishin tė humbur.
72. Ne atyre u patėm dėrguar pejgamberė.
73. E shif se si ishte pėrfundimi i atyre, tė cilėve u qe tėrhequr vėrejtja.
74. Me pėrjashtim tė robėve tė All-llahut qė ishin tė sinqertė.
75. Pėr Zotin Neve na pat thirr nė ndihmė Nuhu, Ne jemi pėrgjegjės tė mirė.
76. Dhe Ne e shpėtuam atė dhe familjen e tij prej asaj tė keqe tė madhe.
77. E pasardhėsit e tij i bėmė ata qė vazhduan jetėn.
78. Dhe Ne ua lamė atė kujtim pėr njrėzit e ardhshėm.
79. Selam i qoftė Nuhut (prej All-llahut e prej krijesave) nė mbarė botėn (si kujtim ndaj tij).
80. Ne kėshtu i shpėrblejmė tė mirėt.
81. Vėrtet, ai ishte prej robėve tanė qė janė besimtarė.
82. E pastaj i pėrmbytėm nė njė ujė tė tjerėt (qė nuk besuan).
83. Edhe Ibrahimi ishte i grupit tė tij.


...


rrene kofte se kishte te beje me shiat ajeti ... por me Nuhun alejhi selam !


.

Zero Cool
06-02-12, 12:15
Po`m doket ti u duft me argumentu kete (por ska problem shkrolat pa apre shkruj cka te nteket :wink:):...

Po de , bile aq large shkoin sa qe thojne , Allahu u duft me ba Aliun radiAllahu anhu profet e jo Muhamedin alejhi selam ...pos tjerave , edhe Zotin e fajsoin , mesoin etj etj ...


.

Alima
06-02-12, 12:16
Fjala Shi'a nėnkupton "ithtarė; anėtarė tė njė partie". Allahu ka pėrmendur nė Kur'an se disa sherbetorė tė devotshėm tė Tij kanė qenė shi'at e disa sherbetorėve tjerė tė Tij tė devotshėm.

Dhe metėvėrtetė Ibrahimi ka qenė mes Shi'ave (ithatrėve) tė vet. (Kur'ani 37:83)

Ai hyri nė qytet nė njė kohė kur banorėt e tij nuk hetuan dhe aty hasi nė dy vetė tė cilėt riheshin. Njėri ishte nga populli (Shi’at) e tijkurse tjetri nga ai armik. (Kur’ani 28:15)

Pra, shi'a (ithtarė) ėshtė fjalė zyrtare e pėrdorur nga Allahu nė Kur'anin e Tij pėr profetėt e tij tė dalluar dhe ithatrėt e drejtė tė tyre.
Nėse dikush ėshtė shi'a (ithtarė) i robėrve mė tė devotshėm dhe mė tė drejtė atėherė nuk ka asgjė tė keqe nė tė se bėhet shi'a. Nga ana tjetėr, nėse dikush bėhet ithtarė i njė tirani apo gabimtari, ai do tė ballafaqohet me fatin e udhėheqėsit tė vet. Sipas Kur'anit, nė Ditėn e Gjykimit njerėzit do tė tubohen nė grupe ku ēdo grup do tė ket prijėsin (Imamin) e vet qė do t'u paraprij. Allahu thotė:

Atė ditė kur tė thėrasim tėrė njerėzit me gjithė prijėsit (Imamėt) tyre (Kur'ani 17:71)

*** Ma shume argumente ke ketu (http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=32745)


...


28:15

15. Dhe ai hyri nė qytet nė njė kohė tė pahetuar prej banorėve tė tij, dhe nė tė i gjeti dy veta qė po pėrlaheshin, njėri prej ithtarėve tė tij e tjetri prej armiqve tė tij, e ai i anės sė tij i kėrkoi ndihmė kundėr armikut dhe Musai i ra grusht e ai vdiē. Ai (Musai) tha: ģkjo ėshtė prej veprave tė djallit, e sķkadyshim se ai ėshtė armik i hapėt qė shpie nė humbjeī.


besimtareve / pasuesve .... mosbesimtareve / kundershtareve

s' ka lidhje me shia ky ajet !
...


Imamet , jo !

te derguarit , poh !


e sheh se ata u japin perparesi imameve e jo te derguarve , e di ti se ata njejt sikur te krishteret qe fusin Isain ne mes tyre dhe Zotit , shiiat fusin imamet mes tyre dhe Zotit = shirk !


.

Alima
06-02-12, 12:17
Po`m doket ti u duft me argumentu kete (por ska problem shkrolat pa apre shkruj cka te nteket :wink:):

...

Paj njo prej tariqeve te tyre e thojne edhe kete , prit sa te bi ni shiia , ta verteton :D


Jo pa pare hiē , se muj per muj e paguj internetin ! ... kajhere me qellon gratis i komshive qe nuk e codojne :D.

Zero Cool
06-02-12, 12:20
...
Imamet , jo !

te derguarit , poh !


e sheh se ata u japin perparesi imameve e jo te derguarve , e di ti se ata njejt sikur te krishteret qe fusin Isain ne mes tyre dhe Zotit , shiiat fusin imamet mes tyre dhe Zotit = shirk !


.Gabim je shuuuuuuuuuuuuuuuuume :


Nė historinė islame, termi "Shi'a" ka qenė i pėrdorur special pėr ithtarėt e Imam Aliut (a). Pra, kjo frazė nuk ėshtė e shpikur vonė kur kemi parasysh se pėr tė parėn herė e ka pėrdorur pejgamberi i Allahut. Siē thotė ajeti nė vijim:

Kurse ata qė besojnė dhe bėjnė vepra tė mira ata janė, njė mend, krijesat mė tė mira (Kur’ani 98:7)

Pejgamberi (s) i tha Aliut: "Kjo ėshtė pėr ty dhe Shi'at e tu." Ai mėtej tha: "Betohem nė Atė qė jeta ime ėshtė nė duart e Tij se ky njeri (Aliu) dhe Shi'at e tij janė tė siguruar nga llogaria e Ditės sė Gjykimit."

Pejgamberi (s) ka thėnė:
O Ali (nė Ditėn e Gjykimit) ti dhe shi'at e tu tek Allahu do tė ktheheni tė lumtur duke kėnaqur dhe Allahun dhe pastaj do tė vijnė armiqtė e tu tė hidhėruar dhe kokfortė.

Pejgamberi (s) ka thėnė:
Myzhde pėr ty o Ali! Metėvėrtetė ti dhe ithtarėt (shi'at) e tu do tė jeni nė Parajsė".


ka predikuar pejgamberi Ibrahim (a) mdonjė sektė? Atėherė ēka mund tė thuhet pėr pejgamberin Nuh (a) dhe pejgamberin Musa (a)? Nėse termi Shi'a do tė kishte kuptim fraksional ose sektarė, as Allahu nuk do ta pėrdorte si formė e piedestalit mė tė lartė tė profetėve, as pejgamberi Muhamed (s) nuk do tė lartėsonte atė.
Duhet theksuar se pejgamberi (s) asnjėherė nuk ka dėshiruar qė muslimanėt tė ndahen nė grupacione. Ai urdhėroi njerėzit tė ndjekin Imam Aliun (a) si pėrfaqsues tė tijin gjatė jetės sė vet dhe si trashigues dhe Kalif pas tij. Por pėr fat tė keq ata tė cilėt iu nėnshtruan dėshirės sė pejgamberit, ishin nė njė numėr shumė tė vogėl dhe njiheshin si "Shi'at e Aliut". Ata ishin tė nėnshtruar gjitha formave tė diskriminimit dhe persekutimit edhe kanė vuajtur prej ditės kur Mėshira ndaj Njerėzimit, pejgamberi Muhamed (s) ndėroj jetė. Nėse gjithė muslimanėt do t'i nėnshtroheshin dėshirės sė pejgamberit, atėherė nuk do tė ekzistonte asnjė grupacionė brenda islamit. Nė njė rastė pejgamberi (s) ka thėnė:

"Menjėherė pas meje nė mesin e juaj do tė filloj urejtja dhe pėrēarja, kur tė vij njė situatė e tillė drejtohuni tek Aliu se ai mund ta ndajė tė mirėn nga e meta."

Zero Cool
06-02-12, 12:21
...

Paj njo prej tariqeve te tyre e thojne edhe kete , prit sa te bi ni shiia , ta verteton :D


Jo pa pare hiē , se muj per muj e paguj internetin ! ... kajhere me qellon gratis i komshive qe nuk e codojne :D.


Hajnia ėshtė e lejuar per sunitėt apo ?

Alima
06-02-12, 12:22
Gabim je shuuuuuuuuuuuuuuuuume :


Nė historinė islame, termi "Shi'a" ka qenė i pėrdorur special pėr ithtarėt e Imam Aliut (a). Pra, kjo frazė nuk ėshtė e shpikur vonė kur kemi parasysh se pėr tė parėn herė e ka pėrdorur pejgamberi i Allahut. Siē thotė ajeti nė vijim:

Kurse ata qė besojnė dhe bėjnė vepra tė mira ata janė, njė mend, krijesat mė tė mira (Kur’ani 98:7)

Pejgamberi (s) i tha Aliut: "Kjo ėshtė pėr ty dhe Shi'at e tu." Ai mėtej tha: "Betohem nė Atė qė jeta ime ėshtė nė duart e Tij se ky njeri (Aliu) dhe Shi'at e tij janė tė siguruar nga llogaria e Ditės sė Gjykimit."

Pejgamberi (s) ka thėnė:
O Ali (nė Ditėn e Gjykimit) ti dhe shi'at e tu tek Allahu do tė ktheheni tė lumtur duke kėnaqur dhe Allahun dhe pastaj do tė vijnė armiqtė e tu tė hidhėruar dhe kokfortė.

Pejgamberi (s) ka thėnė:
Myzhde pėr ty o Ali! Metėvėrtetė ti dhe ithtarėt (shi'at) e tu do tė jeni nė Parajsė".


ka predikuar pejgamberi Ibrahim (a) mdonjė sektė? Atėherė ēka mund tė thuhet pėr pejgamberin Nuh (a) dhe pejgamberin Musa (a)? Nėse termi Shi'a do tė kishte kuptim fraksional ose sektarė, as Allahu nuk do ta pėrdorte si formė e piedestalit mė tė lartė tė profetėve, as pejgamberi Muhamed (s) nuk do tė lartėsonte atė.
Duhet theksuar se pejgamberi (s) asnjėherė nuk ka dėshiruar qė muslimanėt tė ndahen nė grupacione. Ai urdhėroi njerėzit tė ndjekin Imam Aliun (a) si pėrfaqsues tė tijin gjatė jetės sė vet dhe si trashigues dhe Kalif pas tij. Por pėr fat tė keq ata tė cilėt iu nėnshtruan dėshirės sė pejgamberit, ishin nė njė numėr shumė tė vogėl dhe njiheshin si "Shi'at e Aliut". Ata ishin tė nėnshtruar gjitha formave tė diskriminimit dhe persekutimit edhe kanė vuajtur prej ditės kur Mėshira ndaj Njerėzimit, pejgamberi Muhamed (s) ndėroj jetė. Nėse gjithė muslimanėt do t'i nėnshtroheshin dėshirės sė pejgamberit, atėherė nuk do tė ekzistonte asnjė grupacionė brenda islamit. Nė njė rastė pejgamberi (s) ka thėnė:

"Menjėherė pas meje nė mesin e juaj do tė filloj urejtja dhe pėrēarja, kur tė vij njė situatė e tillė drejtohuni tek Aliu se ai mund ta ndajė tė mirėn nga e meta."...

Ku n' dreē i gjete kto rrena bre !?


.

Alima
06-02-12, 12:23
Hajnia ėshtė e lejuar per sunitėt apo ?

...

Nuk eshte hajni , por sherbim :D !


duhet me e kodu !


ps. kur e paguaj timin , pse te shfrytezoi te atij gomari qe e ka lene pa cod !

se gadi te thash turqe... qashtu !


.

Zero Cool
06-02-12, 12:32
...

Nuk eshte hajni , por sherbim :D !


duhet me e kodu !


ps. kur e paguaj timin , pse te shfrytezoi te atij gomari qe e ka lene pa cod !

se gadi te thash turqe... qashtu !


.

Mos e arsyeto hajnin tash :biggrin: se m`duket askujt nuk i lejohet, e aq mė pak njė besimtareje si qė pretendon tė jesh ti....

Ku n' dreē i gjete kto rrena bre !?


.

Rrenat pi gjej ne librat qė ti si lexon por i merr gjėrat kallėp dhe beson nė atė qė nuk e din as cfarė ėshtė. Fatkeqėsisht nuk je e vetmja, lexo:

Jalal al-Din al-Suyuti, Tafsir al-Durr al-Manthur, (Cairo) vol. 6, p. 379
Ibn Jarir al-Tabari, Tafsir Jami' al-Bayan, (Cairo) vol. 33, p. 146
Ibn Asakir, Ta'rikh Dimashq, vol. 42, p. 333, p. 371
Ibn Hajar al-Haythami, al-Savva'iq al-Muhriqah, (Cairo) Ch. 11, section 1, pp 246-247
Ibn al-'Athir, al-Nihaya fi gharib al-hadith, (Beirut, 1399), vol. 4 p. 106
al-Tabarani, Mu'jam al-Kabir, vol 1 p 319
al-Haythami, Majma' al-Zaėa'id, vol. 9, number 14168
Ahmad Ibn Hanbal, Fadha'il al-Sahaba, (Beirut) vol. 2, p. 655
Abu Nu'aym al-Isbahani, Hilyatul Avvliya, vol. 4, p. 329
al-Khatib al-Baghdadi , Tarikh Baghdad, (Beirut) vol. 12, p. 289
al-Tabarani, Mu'jam al-Kabir, vol. 1, p. 319
al-Haythami, Majma' al-Zavva'id, vol. 10, pp. 21-22
Ibn 'Asakir, Ta'rikh Dimashq, vol. 42, pp. 331-332
Ibn Hajar al-Haythami, al-Savva'iq al-Muhriqah, (Cairo) Ch. 11, section 1, p. 247

Dhe shumė e shumė tjera, dhe nė fund po ta them edhe kėtė:

Termi Shi'a ėshtė pėrdorur nė Kur'an pėr ithtarėt e shėrbetorve tė mėdhenj tė Allahut dhe nė thėniet e profetit potencuar pėr ithtarėt e Imam Aliut (a). Ai i cili ndjek njė udhėzim tė tillė hyjnorė u ka shpėtuar dilemave religjioze dhe ėshtė kapur fortė pėr Litarin e Allahut dhe i ėshtė dhėnė sihariqi pėr nė parajsė.

Alima
06-02-12, 12:33
Mos e arsyeto hajnin tash :biggrin: se m`duket askujt nuk i lejohet, e aq mė pak njė besimtareje si qė pretendon tė jesh ti.

Rrenat pi gjej ne librat qė ti si lexon por i merr gjėrat kallėp dhe beson nė atė qė nuk e din as cfarė ėshtė. Fatkeqėsisht nuk je e vetmja, lexo:

Jalal al-Din al-Suyuti, Tafsir al-Durr al-Manthur, (Cairo) vol. 6, p. 379
Ibn Jarir al-Tabari, Tafsir Jami' al-Bayan, (Cairo) vol. 33, p. 146
Ibn Asakir, Ta'rikh Dimashq, vol. 42, p. 333, p. 371
Ibn Hajar al-Haythami, al-Savva'iq al-Muhriqah, (Cairo) Ch. 11, section 1, pp 246-247
Ibn al-'Athir, al-Nihaya fi gharib al-hadith, (Beirut, 1399), vol. 4 p. 106
al-Tabarani, Mu'jam al-Kabir, vol 1 p 319
al-Haythami, Majma' al-Zaėa'id, vol. 9, number 14168
Ahmad Ibn Hanbal, Fadha'il al-Sahaba, (Beirut) vol. 2, p. 655
Abu Nu'aym al-Isbahani, Hilyatul Avvliya, vol. 4, p. 329
al-Khatib al-Baghdadi , Tarikh Baghdad, (Beirut) vol. 12, p. 289
al-Tabarani, Mu'jam al-Kabir, vol. 1, p. 319
al-Haythami, Majma' al-Zavva'id, vol. 10, pp. 21-22
Ibn 'Asakir, Ta'rikh Dimashq, vol. 42, pp. 331-332
Ibn Hajar al-Haythami, al-Savva'iq al-Muhriqah, (Cairo) Ch. 11, section 1, p. 247

Dhe shumė e shumė tjera, dhe nė fund po ta them edhe kėtė:

Termi Shi'a ėshtė pėrdorur nė Kur'an pėr ithtarėt e shėrbetorve tė mėdhenj tė Allahut dhe nė thėniet e profetit potencuar pėr ithtarėt e Imam Aliut (a). Ai i cili ndjek njė udhėzim tė tillė hyjnorė u ka shpėtuar dilemave religjioze dhe ėshtė kapur fortė pėr Litarin e Allahut dhe i ėshtė dhėnė sihariqi pėr nė parajsė.


...


mos ngjit !
..

e ti , pse i merr keto kallep ?

eeeh po de po .... shejtani burre i fort qe besa !


.

Zero Cool
06-02-12, 12:39
...


mos ngjit !


.

Ti e thae e jo unė :biggrin:

...


Jo pa pare hiē , se muj per muj e paguj internetin ! ... kajhere me qellon gratis i komshive qe nuk e codojne :D.


Epo tash kur po them une qe jam ma musliman se ti e te tjerėt kėtu, spo besoni, hyp se t`vrava , zhdryp se t`vrava,

...


..

e ti , pse i merr keto kallep ?

eeeh po de po .... shejtani burre i fort qe besa !


.

Hajra
06-02-12, 12:41
...


mos ngjit !
..

e ti , pse i merr keto kallep ?

eeeh po de po .... shejtani burre i fort qe besa !


.


......le ti qe eshte i fort po as mendjen nuk e ka me u ba musliman, prandaj http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

Zero Cool
06-02-12, 13:01
Askush tjetėr asnjėherė, nė historinė e Islamit nuk ka fituar vlerė dhe madhėshti, pėrkatėsisht nuk ka zėnė vend tė ēmuar, ashtu siē ka zėnė Imam Aliu a.s. Ndaj nisur nga kjo, del si imperativ porosia qė kėrkohet prej pasuesve, qė atė (Imamin, vėrej e pėrkth.) ta ēmojmė, ta duam dhe ta ndjekim ē’do gjurmė tė jetės sė tij. Kur’ani i Madhėrueshėm, tradita dhe tekstet autentike historike si dhe librat e ndryshėm, me rrėfime tė vėrteta, tė cilat duke e lavdėruar dhe ngritur lart pozitėn e Imam Aliut a.s, shkėlqejnė si madalje nė gjoksa, tė cilat shėrbejnė pėr tė spikatur dhe vėnė nė pah rregullat dhe urdhėrat, duke i obliguar muslimanėt qė ta ndjekin dhe pasojnė rrugėn e tij. Nga shpėrblimet qė Imam Aliu a.s ka marrė nga All-llahu i Lartėsuar dhe Pejgamberi i Tij a.s mund tė pėrmendim mbase edhe atė tė fundit:

“… All-llahu ka pėr qėllim qė nga ju, o familje e shtėpisė (sė Pejgamberit) tė largojė ndytėsinė e mėkateve dhe t’ju pastroj deri nė skaj.” (El-Ahzabė, 33)

Komentatorėt e kėtyre ajeteve thonė se ky ajet ka tė bėjė pėrkatėsishtė i dedikohet tė Dėrguarit tė All-llahut xh.sh Muhammedit a.s, Imam Aliut a.s, hazreti Fatimesė, Hasanit dhe Husejnit, tė cilėt, Pejgamberi a.s njėherė nė njė rast tė gjithė sė bashku i mbuloi me jorganin e tij. Kur u shpall ky ajet, Ummu Seleme, bashkėshortja e Pejgamberit a.s e pyeti Pejgamberin: ”A bėj pjesė edhe unė nė anėtarėt e familjes?” Jo,” u pėrgjigj Pejgamberi a.s. ”por ti je nė rrugėn e drejt” (43)

“E kush tė kundėrshton ty nė ēėshtjen e tij (Isait) pasi tė ėshtė bėrė e ditur e vėrteta, ti thuaj: ”Ejani i thėrrasim bijtė tanė dhe bijat tua, gratė tona dhe gratė tuaja, vetė ne dhe vetė ju, mandej sinqerisht tė lutemi pėr mallkim, dhe mallkimin e All-llahut ta hedhim kundėr gėnjeshtarėve!” (Ali-Imran, 61)

Tė gjithė mufesirėt dhe komentatorėt e hadithit pohojnė se ky ajet ėshtė shpallur kur Pejgamberi a.s e dėrgoi Imam Aliun a.s, Fatimenė, Hasanin dhe Husejnin, pėr ti takuar tė krishterėt e Naxhranit, pėr shkak tė mospaguajtjes sė obligimit (xhizjes, vėrej e pėrkth.). Kur tė krishterėt e panė Pejgamberin a.s se vjenė bashkė me familjen e tij, ata filluan tė frikėsohen dhe filluan tė arsyetohen pėr mospagesėn e tyre, dhe premtuan se kėtė oblogim do ta kryejnė pėr hir tė rrespektit ndaj Pejgamberit a.s (44)

“Dhe ushqimin ua jepnin, edhepse vet e dėshironin-tė varfėrit, bonjakut dhe robit.” Ne juve ju ushqejmė vetėm pėr hir tė dashurisė ndaj All-llahut, nga ju nuk kėrkojmė as falėnderime as lavdėrime, ne i frikėsohemi Zotit tonė, atė ditė kur fytyrat do tė jenė tė errėsuar dhe tė mėzitura.”
Dhe atyre, atė ditė All-llahu frikėn do t’ua largojė dhe mirėqenie e gėzim do t ‘u jep.” (Ed-Dehr, 8-11).

Njohėsit e tefsirit dhe hadithit unanimisht pajtohen se kėto ajete janė shpallur pėr nderė tė Aliut, Fatimesė, Hasanit dhe Husejnit a.s, kur Hasani dhe Husejni ishin tė sėmurė, ndėrsa Aliu, Fatimeja dhe Fiddah (amvisja e tyre) u betuan ndaj All-llahut xh.sh se do tė agjėrojnė tri ditė, nėse dy vogėlushat do tė shėrohen nga sėmundja e tyre. Vogėlushat u shėruan ndaj ata tė tre agjėruan.
Para perėndimit tė diellit, njė ditė njė i varfėr trokiti nė derėn e tyre, dhe ata ia dhanė njė bukė prej elbit, tė vetmen qė e kishin. Tė nesėrmen, ditėn e dytė sėrish njė fukara trokiti nė derėn e tyre, dhe ata pėrsėri e ushqyen. Ditėn e tretė tė agjėrimit tė tyre, njė rob lufte gjithashtu kėrkoi prej tyre ushqim, dhe ata ia dhan atė qė e kishin. Kėshtuqė, Kjo Familje a.s agjėroi tri ditė duke mos ngrėnė asgjė, pos asaj qė pinė vetėm ujė. Pėr shkak tė kėsaj ngjarjeje, u shpallėn ajetet fisnike, tė cilėt i lavdėrojnė ata dhe vepėrn e tyre, duke ju treguar si shembull ndjekėsve tė tyre.

“A mos e konsideruat dhėnien e ujit haxhinjėve dhe kujdestarinė ndaj Xhamisė sė Shenjtė, si besimin e atij qė i besoi All-llahut dhe ditės sė fundit dhe qė luftoi nė rrugėn e All-llahut? Jo, ata nuk janė tė barabarta te All-llahu. Popullin mizor All-llahu nuk e vė nė rrugė tė drejtė.” (Et-Tevbe, 19)

Ndėrsa, ky ajet i mėsipėrm u shpall kur Talha ibn Shejbe e lavdėroi Abbas ibn Abdul-Muttalibin duke i thėnė: ”Unė kamė kompetenca mė tė mėdha ndaj Qabesė, ngase unė jam pėrgjegjės pėr furnizimin e haxhinjve me ujė dhe ēelėsi i Qabesė ėshtė nė duart e mia.”
Pikėrisht nė kėto ēaste Imam Aliu a.s qėlloi tė kaloi pranė tyre dhe i pyeti:
“Me ēka lavdėrohesh ti?” Kur e morri pėrgjigjen, Ai - Aliu a.s tha: ”Kur isha fėmijė, isha i zgjedhur, gjė qė askush prej jush nuk ėshtė.”
“Ēfarė ėshtė ajo?” - e pyetėn ata. Ai u pėrgjigj: ”Unė i pari jam lutur nė Islam, dhe jam i pari qė kam zhvilluar nė rrugėn e All-llahut.”
Qė nga ai ēast, zbritja e ajeteve ishte lavdėrim i dinjitetit tė Imam Aliut a.s (46)
Veē nderimit tė madh tė Imam Aliut a.s qė i bėn Kur’ani i Madhėrueshėm, duke rrespektuar traditėn, Pejgamberi a.s fletė pėr tė si vijon:
“Unė jam qyteti i diturisė, ndėrsa Aliu porta e atij qyteti.”(47)
Rresull-llahu a.s gjithashtu ka thėnė, duke iu drejtuar Imam Aliut a.s:
"Ti je pėr mua ashtu siē ishte Haruni pėr Musanė a.s veēse pas meje nuk ka pejgamber.”(48)
“Vetėm besimtarėt do tė duan ty, ndėrsa dyftyrėshit do tė urrejnė.”(49)
Nė ditėn e vėllazėrimit tė muhaxhirėve me ensarėt, Pejgamberi a.s i tha Imam Aliut a.s:
“Ti je vėllau im, ndėrsa unė jam vėllau yt. Nėse dikush tė pyet thuaji : ”Unė jam rob i All-llahut dhe vėlla i tė Dėrguarit tė Tij. Nėse dikush kėtė cilėsi do t’ia pėrshkruante vetes sė tij, ai ka gėnjyer.”(50)
Kėto ishin disa nga shembuj me tė cilat ėshtė lavdėruar Imam Aliu a.s. Pėr tekste tė tjera lidhur me kėtė ēėshtje, duhet shikuar: ”Fada’il Kamsah Min,” “Al Sihah Al Sittah”, ”Yanabi’u Al-Mevada,” “Ahmed ibn Hanbel,” “Musned,” dhe “Dala’il Al-Sadik, ” veprėn “Fadail Emirul Muėmininin” dhe argumentet e imamatit tė tij.


Virtytet e Imama Aliut a.s.

Si burim i cili potencon tė qenit besnik ndaj Imam Aliut a.s si udhėheqės tė muslimanėve, mund ta theksojm ajetin vijues:
“Mik (i afėrt) juaji ėshtė vetėm All-llahu, ėshtė i Dėrguari i Tij dhe ata qė besuan e qė falin namazin dhe japin zeqtin duke bėrė rukuė (duke qenė respektues).” (El-Maide, 55)

Komentatorėt e Kur’anit thonė se ky ajet posaēėrisht ėshtė shpallur pėr Imam Ali ibn Ebu Talibin a.s duke pohuar se ai detyrimisht mbetet si Imam, autoritet ideologjik, dhe lider politik e shoqėror i komunitetit.(51)
Kjo ėshta shpallur atėherė kur Imam Aliu a.s e nxorri unazėn e tij prej gishti duke u falur dhe ia dha njė fukaraje si sadaka. Ajeti u shpall tamam nė kėtė rast tė rėndėsishėm dhe e vėrtetoi imamatin e Imam Aliut a.s..

4peace
06-02-12, 13:16
*

teresant,
teresant,


sa me ma pak killa tema
aq ma "teresante"


...per spirra e bujashka (ēifti s'na gjindet n'dynja):eek:


*

Zanzi/M
06-02-12, 16:53
Simbas teje
Kemi fituar demokracinė apo komunizmin .

Premium. Sinqerisht eshte mire me i kuptu keto dy nocione para se te folesh per to ( demokracine dhe komunizmim).


.